Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Rajhrad 2008

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
alistaire 15. září 2008 21:49:22
Švára(12. září 2008 15:13:13) : zdar... mě taky lidi znaj pod aspoň dvěma přezdívkama, záleží o jakou partu se jedná... :) Tady používám jednu z nich, stejně jako Vechio... To se poddá...


Co se týče pík s gumovým hrotem. Dovolím si s takto podaným jednostraně zgeneralizovaným závěrem vřele nesouhlasit.

Jsou píky, a "píky". Vzácný příklad se našel včera na Bílendě, kde došlo k tomu, že nám pikenýr z protistrany (podotýkám že nejspíš omylem, a to bez nijaké zášti) vzal naši píku, a když si ji šel kolega vyměnit, nalezl dotyčného s celou grupou kterak s údivem detailně zkoumají a fotí její konstrukci...

Troufám si tvrdit, že naši píku, která má silný gumový hrot, osazený pery atd. na pět metrů nikdo nebude stoprocentně identifikovat jako gumovou, a na dva metry bude dost váhat. A rozdíl v bezpečnosti je dost markantní.

Zmiňované zkušenosti patrně plynou z "pík" s gumovým hrotem typu "plácačka na mouchy", tedy vyřízlým ze zhruba čtyřky gumy a zasazeným do rozřízlého konce... Taková píka nejen že oplývá všemi nectnostmi které jmenuješ, tedy zejména vypadá debilně tak, že je to i malému chlapci jasné, že když "to" plandá ve větru, tak "to" bude šméčko, ale hlavně:

Je nebezpečnější než železná!!! To proto, že ten kus plácačky neznamená vůbec nic, ale dává majiteli druhého konce falešný pocit, že "je tam guma, tak je to bezpečné". Není... je to stejné, jako by tam nic nebylo... Když tu gumu ohne i vítr, tak co teprve udělá bod do těla... Což si ale držitelé těchto skvostů často neuvědomují.

Abych jen nekecal jak to je a mohlo být... Pokud se vyskytnou aspoň dva zájemci, vystavím výkresovou dokumentaci a postup výroby námi používaných pík k nám na web, aby si to mohl každý rozmyslet.
Pokud má tedy někdo o tu dokumentaci zájem, napište svůj mail nebo kontakt tady, nebo do guestbooku na www.mortaigne.com...
Švára 12. září 2008 15:13:13
nejprve se představím: pod jménem Švára se vyskytuju mezi šermíři už několik let. Jsem členem skupiny Asmodeus. Tedy v Rajhradě pořadatel.
Bohužel mé povinnosti pořadatele mi neumožnili se zúčastnit nácviku, ba ani bitvy samotné. Jen jsem občas nahlédl mezi diváky a mám též zajímavé postřehy k již diskutovaným věcem:
Gumové píky- o nich jsem již věděl, ale velice jsem se lekl, když asi 13-ti letý chlapec zvolal: Jé ty hroty jsou gumový! Všiml si toho asi na deset metrů, protože ta guma je tak měkká a pružná, že se třepala jak sulc :( Takže divácky nic moc.
Pokud něco mělo podléhat záběrům kamery, tak s tím nesouhlasím ani já. Hlavně důvod proč jste na nácvik přišli všichni a v plné zbroji, bylo z důvodu rozdělení do armád postavení jednotek. To, že při nástupu na bitvu a při bitvě samotné to bylo jinak je vás a vašich velitelích, kteří si toto rozdělení a umístění do začátku bitvy nezapamatovali! Pak se bohužel od tohoto odvíjela celá změna scénáře a výsledný efekt si tady teď kritizujete.
Na jednu stránku tady čtu jak byl scénář nudnej a na druhou stranu od tech samých čtu jak si účastníci bitvy dělají, či nedělají co chcou! :( Pak opravdu jako pořadatel můžu říct: Dobojováno jest, hlavně, že se nikomu nic vážného nestalo!
Protože jsem se pohyboval v civilu mezi návštěvníky hojně, tak vím, že akci hodnotili převážně kladně.
Pokud je všeobecný názor proti pyrotechnice, není nic jednodužšího a předevžím levnějšího, než ji nepoužít, ale děláme to pro diváky. A s Mashou souhlasit nemohu!
Jinak děkuji za věcné příspěvky všem, ale především - puskin 10. září 2008 00:41:22 - vechio 10. září 2008 15:27:03
Mimochodem Andy, proč nepíšeš pod jménem, pod kterým jsi znám??? ...ale takových je tu víc:(
marod 11. září 2008 22:03:05
Jiří z Münchsdorfu(11. září 2008 13:46:17) : děkuji za vysvětlení. je to pořád stejný problém. pokud se podle nicku neznáme, tak prostě nevím ke komu ppavon patří a vůbec zítra jedem na Bílendu a od pondělka si můžem psát co se komu nelíbilo tam :-) Ti smířlivější můžou napsat i co se jim tam líbilo :-)
Jiří z Münchsdorfu 11. září 2008 13:46:17
marod(10. září 2008 23:44:34) :
Marode, nebuď tak vztahovačný. O vás nešlo. S příslušnou jednotkou jsem si to coby velitel té naší rozumně vyříkal. Pravda je, že jejich hroty byly opravdu ostré (nikoli jen kovové). Nyní k té gumě. My ji máme a udělat se s ní toho dá víc, než s tím kovem. Můžeš docílit alespoň iluze boje. Důkaz nade vše - několikrát nám různí velitelé či jednotlivci od kovových pík říkali, ať ty naše odhodíme, aby si mohli vůbec zabojovat. Chtěli se tedy zbavit i svých pík, aby mohli přijít na poboční zbraně. S kovovou píko si holt moc nezabojují. Musejí se totiž drže velmi zpátky. Upravený kovový hrot je jen částečné řešení. Nad čtyřmetrovým klackem holt v bitvě nikdy nemáš plnou kontrolu. I na gumovou píku nám občas někdo naskočí, nebo jí třetí osoba krytem hodí někomu jinému do obličeje a móňo je tu coby dup. Nikoho do gumy tlačit nebudu a na protivníka se nehorším, má-li alespoň trochu rozumný kovový hrot, ale dlouholetá praxe pikenýra i současnost velitele mne v tom, co jsem napsal výše, velmi utvrdila. Od té doby, co mám železnou partyzánu, se ve srovnání se sladkou dobou gumové píky jen bráním.

Nyní k bitvě.
1) Organizace mimo bitvu: bez problému. Vše fungovalo velmi dobře.
2) Nácvik: hromadné nácviky také nemusím. Velitel se nemůže plně soustředit na scénář a jeho zapamatování, má-li zároveň hlídat a honit své lidi – zvláště, když se to filmuje...
3) Bitva: zabojovali jsme si více, než před 2 roky, ale bylo to opravdu dost lineární.
a) Z mého pohledu se scénář samotného střetnutí celkem dodržel. Nebyla ta švédská kruhovka. Ne proto, že bychom nezaútočili. Ale postupovali jsme na našem křídle tak rychle, že hrozilo, že se jim dostaneme do zad. Na čas jsem tedy postup naší jednotky pozdržel a čekal, zda Švédi tu kruhovku alespoň začnou formovat. Nestalo se, tak jsem raději ustoupil, jinak by bylo po bitvě. Také mi není jasný ten někým zmiňovaný neuskutečněný klín císařských. Podle toho, co jsem já slyšel na nácviku, měli do naše středu vběhnout Švédi (tedy naopak). Proto se ten střed také jednou jakoby omylem otevřel. Nikdo však do něho nezaútočil, ačkoli se to nabízelo. Neberte to prosím jako zásadní kritiku, jen pohled z císařské strany, jehož se mi v toto diskusi nedostávalo.
b) Souhlasím s tím, že se naši pikenýři dostávali do postavení, kdy otevřeli bok nepříteli. Ono to ale jinak podle scénáře nešlo. Jestliže mělo naše pravé křídlo postupovat, zatímco levé stát, muselo k tomu dojít. Není nás pak tolik, abychom si křídla mohli sami krýt. To že vázla spolupráce různých jednotek je fakt, jenž však jako velitel jedné nemohu ovlivnit. Mimochodem, jednou jsem naše křídlo nastavil tak okatě, že tomu nešlo odolat. Švédi dobře zareagovali, zaútočili, část nás pobyli a zbytek z pravého křídla ustoupil, jak podle scénáře měl. Nevidím v tom tedy problém.
c) Problém s velením na císařské straně ale byl. Náš vrchní velitel byl sice sympaťák, ale scénář v malíčku tedy neměl a velení jaksi neprovozoval. Tak jsem si pro konzultace chodil k němu z vlastní iniciativy. Úspěšný jsem však moc nebyl. Má-li být provozováno nějaké přečíslování a přesouvání jednotek na vlastní straně, musí to být na povel vrchního velitele. Nemůžeme to dělat jako velitelé jednotlivých jednotek o své vůli, byť víme, že by se to hodilo. Stejně tak se stahovat po první nástupu do tábora, atd... Je-li tedy třeba obsadit roli hlavního velitele nějakou divadelní personou, měla by mít vždy při sobě někoho znalého velení a scénáře.

O kladech se tak moc nediskutuje, takže na závěr připojuji doušku, že se nám na Rajhradě líbilo a rádi tam zase přijedeme. Akci jsme si užili možné nejlépe z celé sezóny. Samotná bitva však byla lepší v Brandýse. Díky pořadatelům a nenechte se otrávit konstruktivní kritikou. Je směřována k lepšímu příštímu.

PS: Náš praporečník ženská je srdnatá, má autoritu a nemám k ní žádné připomínky. Proto ji budu v této funkci hájit. Mimochodem, fenricha často dělal mladý důstojnický čekatel – elév. O velitelských schopnostech takové osoby vážně pochybuji. Vzhledem se mu pak do pánského obleku oděná žena na příslušnou vzdálenost také solidně podobá. Takže v tomto bodu se kategorizaci bráním.
vechio 11. září 2008 13:06:11
Ok. tak to je stejně jako kordíkaři důležitej problém. My jsme ho vyřešili gumovými hroty..pokud se to udělá dobře tak jak to máme my, tak to nepoznáte a dovoluje nám to jít více kontaktně bez rizika zranění..a utočit třeba i z boku a zezadu což při kovových hrotech moc nejde a dochází k trochu trapnějším situacím kdy pikenýři s kovovými hroty nemůžou jen tak zezadu bodnout někoho co o vás neví což s gumovým hrotem jde bez problémů.... meče máme přeci také otupené.

Používání zaostřených dřevěných tužek kohinorek s nabarvenými hroty považuju za levné přijatelné řešení jako erár píky ale pokud to myslím jako pikenýr vážně není to dlouhodobé řešení. Přikláněl bych se ke gumovým hrotům protože to umožnuje realističtěji bojovat bez rizika zranění. Klidně přidte na Bílé hoře k nám - Mortaigne regiment a píky Vám předvedeme a ukážeme..poradíme.:-) Pokud bude mít takovový piky většina bude to o trochu akčnejší a pro pikenýry zábavnější..a možná díky tomu ubyde kordíkářů..protože boj s takovou píkou bude moci být ostřejší..

Rozumný člověk by neměl kategoricky odmitat něco co neviděl a nezkusil. Vše se vyvíjí apřijde mě to jako lepší řešení než rugbyové mlýny a mikáda či soutěž v tulení jak předvádějí kolegové z anglie či německa..
mascha 11. září 2008 12:54:01
Siegfried(11. září 2008 12:30:59) : relativně ostrý píky (bez kuliček, placek či veleoblin) nosí naši altblaukluci už několik let. Pokud si dobře pamatuju, tak dosud ani jeden stěžovatel na jejich tvar či neadekvátní použití...
mascha 11. září 2008 12:51:15
když se tu tak pjekně rozčísla anonymita Vechia a dalších, co kdybyses ppavone připojil? Koho si máme pod tím nickem představit. Úplně postačí identifikace jednotky...
Zdá se mi, že tu planceš nesmysle. Nebudu ti na ně asi odpovídat, pokoušeli se o to Indiján s Vechiem, zdá se mi že marně... Pokud budeš na Bílé hoře, můžem o tom dát řeč. Budu tam civilním velitelem tábora Altblau, v bitvě mušketýr, zpravidla šermu se vyhýbající...
Siegfried 11. září 2008 12:30:59
Kascha(11. září 2008 10:23:18) : drevěnej přiostřenej hrot je stejný svinstvo jako ostré železo... tudy cesta nevede... dobrá je vhodná bezpečná konstrukce dobově vypadajícího kovového hrotu.
Kascha 11. září 2008 10:23:18
věřím že gumový hrot píky je bezpečnější, ale že by sme někdy někomu vážně ublížili kovovýma to si nepamatuju...mě např na bíly anglán bodl do ruky tou dřevěnou tužkou co se rozdávaj a rukavici sem moh vyhodit - ránu si olíznout. Např. zemská hotovost se kterou přídem často do styku si nestěžovala...holt kdo chce přímo bojovat musí o tom něco vědět - a i přesto dojde k drobným zraněním - takže plastové meče? - myslím že tuhle debatu máme za sebou.
marod 10. září 2008 23:47:00
JE BLBÝ KDYŽ SE NĚKOMU NĚCO STANE, ALE GUMOVÝ ZBRANĚ NOSIT NEBUDEM.
marod 10. září 2008 23:44:34
ppavon(10. září 2008 15:52:45) : to je zajímavé, že za náma po bitvě nikdo nedošel s žádnou stížností, ALE napište co se vám zdá být lepší píka s gumovým hrotem ( s tím ti nic neudělám ať tě bodnu kamkoliv) nebo píka s kovovým hrotem a lidi co se snaží neublížit (ale občas se něco může stát ), protože píky jsou sice osté pouze jako všechny ostatní zbraně, ale bohužel se s nimi v bitvě více bodá než seká, takže je mnohem větší pravděpodobnost ůrazu.

P.S. Dávejte si proto prosím pozor na ALTBLAU regiment - na Bílendě budou mít určitě zase ty OSTRÉ, opakuji OSTRÉ píky. Jo možná už budou spíš zbroušené, takže spíš trochu tupé. ALE BACHA NA NĚ
marod 10. září 2008 23:26:15
Indyján(10. září 2008 19:33:01) : pěkný fotky komu mám říct abych měl taky takový ?
ppavon 10. září 2008 21:51:58
Wothan(10. září 2008 21:13:06) : já si jen myslím že v té součásti není ten krod, jen na ozdobu. konec. a s větou "víš kolik to stálo?!" jsem se už taky setkal a to mi přijde úplně zcestný když tohle někdo vysloví.
vechio 10. září 2008 21:43:46
No a už se to tu zvrhlo na porovnávání kdo ho má delšího a kdo je lepší mečař..takže to mě to tady jaksi pozbývá na důležitosti.
Wothan 10. září 2008 21:13:06
Ppavon: Fakt že mají u boku kord nic neznamená - je to častá součást výstroje mušketýra. Pokud nechtějí někteří mušketýři bojovat nebo to neumí a nastane situace, kdy už nemají čas/možnost vystřelit nebo jim to neumožňuje scénář a dojde s ohledem na scénář na osobní střet, je v pořádku když před bojem prchají. To bych snad nikdy nikomu nevyčítal - horší jsou typové co stojí na místě, útočníkům nadávají nebo na ně naštvaně pořvávají ať je nechají být, jdou do háje a že se bít nebudou. Případně před sebou drží mušketu a řvou "víš kolik to stálo?!" O nějaké spolupráci při umírání pak taky nemůže být řeč. Třicítku nedělám už spoustu let, ale tohle si pamatuji a z pohledu diváka kdy jsme měl možnost něco takového vidět taky mi to vadilo víc než dobře zahraný útěk.
Indyján 10. září 2008 19:42:35
ppavon(10. září 2008 19:36:26) : No, nemá ho za pasem, má ho v závěsníku, aspon teda já. :))....a obávám se, že se pleteš. Střelec- mušketýr střílí. Toť vše. I tenkrát asi tím kordem neuměl kdejaký křupan.
ppavon 10. září 2008 19:36:26
Indyján(10. září 2008 19:28:32) : promin, ale pakliže má někdo za pasem rapír, předpokládám že ho má na to aby s ním šermoval a ne na ozdobu. a pakliež jde do bitvy, musí počítat s tím že natrefí na lidi, kteří se budou chtít mečovat. to je můj názor, který nikomu nevnucuju. jako já neberu nikomu to že má rád střelný prach, vůni, historii atd. ale prostě je to bitva. neříkám že se tma budem zabíjet. ale prostě k těm střetům tam dochází a ty lidi by měli být schopni aspon trošičku na to reagovat, minimálně se nechat třeba jen zabít.
Indyján 10. září 2008 19:33:01
.........i když ne všichni utíkají.

www.oook.cz...
www.oook.cz...
Indyján 10. září 2008 19:28:32
Navíc je dost prapodivné že naběhneš na 30 mušketýrů....ani s jednou kulkou v báchoře.
Ale asi chápu co chceš říct. Napadlo tě někdy, že mezi střelci jsou třeba lidé nešermující, mající rádi vůni střelného prachu, historii a militarie vůbec.? Ale neumí ovládat rapír, který jim trčí u pasu? Někteří navíc třeba o 30 let starší než ty? V tomhle případě je totiž útěk jediné rozumné řešení, zvlášt pokud se na mě řítí, vlasaté individuum s evidentní touhou mečovat se.
Vandalicus 10. září 2008 19:22:34
ano, ti mušketýři nemají stát. Mají střílet a jejich velitel s nima manévrovat tak, aby se pokud možno na střet dostávaly co nejmíň ;-)
Indyján 10. září 2008 19:18:02
ppavon(10. září 2008 19:00:27) : Promiň, jaksi jsem tě nepochopil.
ppavon 10. září 2008 19:00:27
Indyján(10. září 2008 17:57:59) : co sem pleteš rytířské chování, to s tím vůbec nesouvisí. na bitvách jsme se prostě setkal s lidmi, kteří se záměrně vyhýbají jakémukoli, opakuji jakémukoli střetu. je rozdíl utéct ze šarvátky či boje, a ani se do něj nedostat...(o tom já tady mluvím). nejde o to abych do někoho něběhl a všechny zabil, prostě když se mají dvě křídla utkat a z jednoho ti prostě utíkají lidé... já se na nepřítele solově nevrhám, tak se bitvy nevyhrávají. když máš vedle sebe 30 mušketýrů, kteří celou dobu bitvy stojí na místě, to je dle mého soudu naprosto zbytečné.
Indyján 10. září 2008 17:57:59

ppavon(10. září 2008 17:27:10) : Achjo, další s ritířským chováním...... Víš, já kolikrát z bitvy či šarvátky utekl a nepřijde mi to divné. Asi to bude tím, že to tenkrát vojáčci běžně dělali! Doporučená literatura : Černý den na Bílé Hoře- Dušan Uhlíř, Peter Englun- Nepřemožitelný a Nepokojná léta.
Navíc mi to přijde rozhodně lepší než při prvním střetu pustit píku a s vražedným svitem v očích a s českým tesákem v pěsti se vrhnout na nepřítele, a to opět solově!
vechio 10. září 2008 17:57:39
ppavon(10. září 2008 17:27:10) : Rozmělnuješ to tu a rozčiluješ se na něčím co je nedůležité. Tohle je už zbytečná reakce.. Mohl bych mít spousty námitek proč ne..ale o to tu nejde..jde o řešení situace zcela jiné.
ppavon 10. září 2008 17:27:10
vechio(10. září 2008 17:04:01) : a tohle si fakt neopdoustím. střetům se vyhábají chlapi. téměř na každé bitvě s emi stalo že někteří CHLAPI, utíkali z bitevní vřavy... je mi jendo z jakého důvodu, ale naše ženy s bubnem či praporem nikdy neutíkali. nemají důvod, my si je umíme ubránit. zažil jsem spustu mušketýrů, kteří měli poboční zbraně jen na ozdobu a jakmile vypáli a mělo dojít ke střetu, nebylo proti komu bojovat protože hrdině utekly.
ppavon 10. září 2008 17:24:40
vechio(10. září 2008 17:04:01) : naší praporečnici si perfektěn ohlídáme sami v jednotce, garantuju ti že pakliže nebudeme chtít, tak nepadne, za to dám ruku do ohně. a chci vidět chlapa úpraporečníka jak bude mít prapor a ještě v rce kord či meč. během dvou vteřin leží mrtvý na zemi...
vechio 10. září 2008 17:04:01
ppavon(10. září 2008 15:56:24) : Tak hele, mě nevadí když je kdokoliv v bitvě žena. (aspoň se dá na ní příjemě spočinout při umírání) jsou tu ale další ale.
Ta ženská nesmí být identifikovatelná jako žena spoň na pět metrů. Také svým chováním na bojišti nesmí prozrazovat své ženství - přehnaná bojácnost, vyhýbání se střetům.. Musí zkrátka počítat s tím že může něco schytat. A měla by uvládat dobře svoji zbraň. Potom je to prakticky chlap k nezozenání od ostatních.Potom je to naprosto ok.

Já sem ale mluvil o uplně jiné situaci jednotka není jednotka pěti lidí kde polovina jsou baby a je tam jedem mušketýr..a zbytek mají kordy a buben a prapor..a jeden se nazývá kapitánem..

Jinak ohledně praporečníka: Mám svůj časem již prověřený názor:
Prapor je středobodem jednotky. Je to hrdost jednotky, to co celou jednotku spojuje. Je to to nejvzácnější co každá jednotka má. A prapor by měl držet člověk, kterej ho dokáže udžet (myslím opravdový prapor tj.2x2m) a taky ho dokáže s mečem či kordem ubránit. Dává sílu jednotce a je příkladem pro všechy je to prostě čestná a zodpovědná funkce. Také umí velet v případě když velitel bídně zahyne. A ženskou si v této roli nedokážu představit..
Vandalicus 10. září 2008 16:40:58
ppavon: přečti si co Vechio napsal. Problém to není dokud není jednotka tvořena pouze "praporečnicí" "bubenicí" a kapitánem. Za této situace je to opravdu spíš k smíchu.
ppavon 10. září 2008 15:56:24
vechio(10. září 2008 15:27:03) : tak hele, náš praporečník je žena. je to super praporečník, jede normálně v pánském kostýmů. nevidím důvod proč by ženská nemohla dělat praporečníka, proč? v čem je to horší. i náš bubeník je ženská, tkaév pánském kostýmu. co je na tom?
ppavon 10. září 2008 15:52:45
kamen(10. září 2008 13:01:10) : jo menší úraz byl. mezi švédy byla jednotka pikenýrů, která měla OSTRÉ, opakuji OSTRÉ píky. při nácviku jednomu klukovi od nás bodli do ruky. považuji za naprosto nepřípustné aby se v bitvě objevila jednotka s ostrými zbraněmi. ty hroty měli zbroušené, OSTRÉ.
ppavon 10. září 2008 15:47:25
puskin(10. září 2008 00:41:22) : no co ž o to. já jsme byl v jednotce pikenýrů, která jako jend az mála už při tom nácviku regulérně bojovala. avšak jsem byl svědkem toho, že určití lidé nebyli ani schopni s e v rámci nácviku trošičku přesunout, aby věděli kde mají být. a samozřejmě že se to podepsali i jejich 100%pasivitou v bitvě. prostě jednotka stojí na místě, přestože by měla trochu podporovat ostatní. to provedli jak na nácviku tak v bitvě. noa samotná bitva se opravdu vyvíjela jinak než měla. když si vzpomenu an ty obrázky, které nám ukazovali, tak ty střety fungovali bohužel jinak.
vechio 10. září 2008 15:27:03
mascha(10. září 2008 12:41:28) : souhlas.
add1)
Navíc bitva se nedělá z důvodů natáčení ale z důvodů zážitku a poučení pro diváka. Tj. mě nějaký kamerování nebere a hlavně to má být o tom nácviku, když už teda je.
add2) do drátů jsem se taky lehce chytil tj šlápl jsem do díry po vybuchlé náloži a trochu se zamotal..navíc pokaždé nás zaháněli slovy dál běžte tady je pyrotechnika..
ad3) ad4) tady je problém v tom že ještě existují nedisciplinovaní joudové kteří si chcou prostě zabitvit kteří jsou prostě individuálové..a na některých bitvách prostě chybí velitelská struktura...pokud mám velitele celé jedné strany a k němu dva tři lidi kteří fungují jako poslové či samostatní regulovčíci - generálové, které znám a vím že se podle nich mám řídit ( pokud přiběhne jouda kterej tvrdí že se mám svoje pikenýry přesunout jinam a kterýho neznám tak na něj prdím). a jednotky kde velitel vládne a má hlavní slovo tak nedochází k tomu že se v bitvě vyskytně problém. navíc to znamená že stačí když se sejde štáb velitelů a projdou si bojiště či jenom scénář.
Na bílendě se mi to líbí jak je to uchopený.. v pátek večer porada velitelů a rozhození na strany , v sobotu ráno hromadný nástup pro přesnější doladění, ale jen z hlediska vahy jednotlivých regimentů a stran tak aby byli vidět síly a tím to pro mužstvo končí..v bitvě pak lidi s vysílačkama - generálové - regulovčíci kteří to spouští.. a funguje to..no problemo.
na rajhradě to bylo tak ..nevím jak cisařské straně ale na švédské jsme měli samostatné generály či regulovčíky kteří nás dirigovali kam máme či nemáme jít.. takže jsme byli sešněrovaní tím co nám bylo veleno tj. do předu dozadu držte linii - ende..žádná samostatná činost..na jednu stranu super..ale na druhou jsme ten nácvik nemuseli dělat ..prootože v bitvě se najednou objevili dělostřelci tam kde na nácviku nebili a byl problém a vše bylo trochu jinak.. takže má takový nácvik smysl? nemá..
já jsem za nácvik považoval až nácvik po nácviku kdy jsme bez našich pikenýrů adoptovali jiný kluky a naučili jsme je naše manévry a za půl hodky nebylo co řešit..byli skvělí dali si říct jak fungovat a měli dobrého flexibilního velitele :-) Díky Roberte!..takže nácvik bitvy o ničem..
Pokud nezmizí nesmrtelní kordíkáři a individuálové, tzv. sapéři bez pořádné výzbroje tak to bude vždycky problém..
Řěšení je jednoduché..
1)pečlivý výběr učastníků bitvy (jednotky o jednom veliteli, bubeníkovi , praporečníkovi a dvou markytánkách z nihž je praporečník ženská nebrat) vyselektovat tyhle typy..nevadí že se počet učastníků sníží, ale narostě kvalita a odpovědnost ostatních.
2)pokud se už vyskytnou a mají ucházející zjev tak jim do ruky dát erárí píku a schopného velitele pověřit velením této jednotky ztracenců a dát jim pořádný výcvik..
3) kvalitněji oblečené honsnější a inteligentnější lidi dát do role pomocných regulovčíků či poslů pod vedením generála.
4)Pokud po této selekci zbydou nepoužitelní lidi tak těm bych dal doporučení se bitvy zůčastnit pouze jako divák. a v případě žew jsou nerozumní a nechtějí se zařadit do předcházejících kategorií tak jim pohrozit násilím a zveřejnit jejich jména a jednoduše jim neprolácet žádné cestáky či jiné výhody..proč taky nechce odvádět to proč tam je a nedokáže se smířit se svou rolí tak tam nemusí být.

No a potom je třeba udělat kvalitní scénář a je hotovo..:-)
jednoduché žě? :-)
alistaire 10. září 2008 13:47:44
kamen(10. září 2008 13:01:10) : u nás nic, co by bylo třeba řešit následně...
Malý prolém s urputem na císařské straně, co si chtěl v adrenalinové vášni soubojově zašermovat za každou cenu, a na bitevně zpomalené čitelné seky reagoval rychlými předseky a odbody, čímž zranil na ruce několik mých lidí i mě...

Zařval jsem na něj ať se zklidní, ale moc to si nepochopil...

Lars, pod kterého zřejmě spadal se nám na místě za něj omluvil, a tím to považuji za seriózně vyřešené.
kamen 10. září 2008 13:01:10
Tak teď z jiného soudku.
Měl někdo nějaké zranění či nějaký problém s někým? Myslím tím chlast, agresivita či něco jiného?? To by mě docela zajímalo. Jestli jo tak jaké a jak jste je vyřešili.

Dík ( věřím že se nic nevyskytlo )
mascha 10. září 2008 12:41:28
1) myslim, ze spojovat nacvik a predtacky pro kameramana neni dobrej napad. Nacvik je o poslouchani rezizera a pokusech si to odslapnout a zapamatovat. predtacky jsou o detailech a staci k nim vzit dvacet chlapu z kazdy strany.
2) nebylo vse zakopano, nebo se to vykopalo, co z je predvidatelne. ja sam jsem jako ranenej vymotaval jednoho slovaka, co do dratu nacouval. a i kdyby nebyly draty, tak to, ze si nemuzes umrit nebo bojovat kde chces, ale musis se koukat po krtincich, mi vadi. a dobovy to proste neni.
3) a 4) akteri si nedelaji nic jinak. akteri delaji, jak je jim veleno. Pokud si velitel nezapamatuje scenar, je za A) velitel nekompetentni lojza, za B) nebyl nacvik takovy jako by mel byt, za C) kombinace obojiho
puskin 10. září 2008 00:41:22
Zdravim a prispivam podruhe za dva koky

Mascha - mam te rad, hajzle, ale:
1 - nacvik v plne zbroji byl pro predtacky kameramana, (jak pise marod) - a pokracuji dal v prispevku
2 - pyrotechnika - o dratech nemluv, vse bylo zakopano, aby neprekazelo akci, manevrum
3 - scenar sme si s autorem trochu rekli, ale kdyby bylo dodrzeno to co bylo na nacviku receno, mohlo to byt vse jinak a lepe, kazdpadne zde neresim problem nacvik X bitva (to je bohuzel vzdy jinak)
4 - na nacviku bylo receno, ze jednotky se maji po zacatku bitvy stahnout do vychozich pozic (pry bylo receno i do tabora Ccsarskych, u toho jsem nebyl, bohuzel pokud je v planu neco a akteri udelaji vec jinak, bohuzel, nelze napadat scenar - koneckoncu scenar, ke kteremu jsem kriticky rekl osobne skoro vse autorovi.
5 - modyr vs. modry, napad dobry, ale nedotazen do konce, modry vs. cerveny by byl laickenmu divakovi jasnejsi, avsak v pruvodnim slove slove vse bylo receno, objasneno -. pokud divak popiji pivo a keca s kamosem, pak je prkvapen, kdyz stoci zrak na bitvu, ze modry tahne modreho, ale pravda, napad mohl byt zretelnejsi, ... duvod pro tazeni konem se vzdy najde, a pokud je to cisarsky, mel by byt tazen 18 minut v tahu - nesmel by to byl ale Novicak v cisarskem kostym :)) pro odlehceni

Pro ppavon:
- Zazil jsem akce kdy neni nacvik, jen se scenar rekne do placu nebo je zaslan mailem - hruza,
- Zazil jsem akce kdy je nacvik jen pro velitele - o neco lepsi, pokud jsou velitele schopni, pokud jsou to jen zname figurky, jako by nacvik nebyl
- Zazil jsem akce kdy nacvik byl pro vsechny a kazdy jednotlivec, ktery chtel, si vzal z nacviku neco osobniho a toto osobno dale predal pri bitve do scenare. Je opravdu jen a jen na lidech, jak se k informacim oscenare postavi, co do bitvy samotne daji (rok 2006 byla dana jen hruba osa a byla dana volnost VSEM, jeddnotlivcum i skupina, jednotkam, aby projevili iniciativu - hruza, ... no comment).
Vzdy tu bude rozpor pro koho a jak delat nacviky, je to ale jen na lidech kolik casu a pozornosti chteji dat do pripravy, kdy organizator se snazi sec muze, ale pokud akteri nechteji, nikdy to nedopadne dobre

ppavon - byl jsem pritomen nacviku, a lidi co chteli, si jej uzivali, kochal jsem se jednotkami pikenyru, ktere do sebe sli jako by uz byl divak pritomen, proste pastva pro oko sermirovo, mozna vetsi nez v bitve, proste prvni moznost kontaktu, prvni moznost stretu. Kdo sel na nacvik s povinnosti jako treba ty, bohuzel, omluv mne, sis to odstal a odtrpel - dale - utoky v nacviku probihali tak jak meli (kdyz uz Vas vsechny Lubosek dokopal k cinnosti a aktivte pri nacviku), jen v bitve samotne bylo vse jinak, pac neco selhalo - koordinace, nejak se pozapomnelo na pripravene a nabite vysilacky (bitva 2004 - pres vysilacky jela dokonale, vse fungovalo, nevim proc letos byl kixik, no vsak to uz ted kluci vedi, ze bez vedeni nei veleni - nebo naopak, kazdopadne vysilacky v bitve v primem prenosu pred divaky jsou resenim - doporucuji)

pro Vandalicus - problem umirani je obecne znama vec a neni zalezitsti jen teto bitvy, je to proste v lidech... radeji 3x v bitve umru, scenicky zahraju, necham se zreciklovat, odhodim identifikac í (sundam plech, vymenim si kabates s dalsim umritym, ...) a jdu do boje znovu. Ale umru a pomuzu scenicky atmosfere bitvy... nema cenu resit, je to v kazdem z nas co na velkem divadelnim jevisti chce predvest, pobavit divaka, pobavit sebe, zahrat si, zaimprovizovat, odejit z bitvy uspokojen z dobre provedene prace.

Sorry, jdu spat. Vivat Gustav Adolf. Text uz po sobe nctu, omluvte chyby, koncim... Puskin.
Vandalicus 09. září 2008 22:43:04
ppavon: Ono je to dle mýho problém těch kordíkářů - jo, jsem zaujatej - třeba proti nám se vyskytlo dost nesmrtelných, aneb když se u nás lidi snaží padat poctivě, tak je tady v téhle situaci hned víc mrtvol na straně vítězů než na straně poražených. Ale to není problém náš, ale těch nesmrtelných, kteří odmítají padnou i po čtvrté ráně palašem přes záda.
alistaire 09. září 2008 22:16:22
marod(09. září 2008 20:52:49) : celkem není problém domluvit se o spolupráci / konzultaci na příštím ročníku...
Tdy to řešit ale určitě nebudu, ale nejraději osobně.
Akáda 09. září 2008 21:16:49
mascha: "Šmajdalfovo tažení za kobylem" mě bylo naprosto jasné. Ono to tam komentované bylo. Mě osobně se bitva líbila o hodně víc jak před 2-ma roky. Co to kazilo bylo, že občas vedle sebe byla jednotka co nějak bojovala a jednotka co se prostě pouze přesunovala a nejevila známky jakéhokoliv ohrožení. Kdyby mezi nima byla mezera dalo by se to pochopit, ale takto to bylo divné. A pak konec byl takový jako narychlo, tam s nějakým zbytkem asi mělo být trochu toho manevrování. Škoda že tam není nějaké přírodní hlediště, aby se to bojiště dalo přehlédnout pěkně zhora.
ppavon 09. září 2008 21:07:48
mascha(09. září 2008 15:33:33) : plně souhlasím že nácvik má být jen prov elitele.
marod(09. září 2008 20:52:49) : je sice hezký že to bylo pro kameramana důležitý, ale mi tam jak trotlové stáli úplně zbytečně. stejně ty útoky probíhali jinak než měli, a ten nácvik by měl být od toho aby si to velitelé probrali důkladně. a nedocházelo pak k případům kdy švédi mají zvítězit,ale nechají se pobít...
marod 09. září 2008 20:52:49
mascha(09. září 2008 15:33:33) : by mě zajímalo jak to udělat aby byli všichni v bodě 3 spokojeni a bavilo to nejen diváky, ale taky účinkující. Hoďte do placu nějaké konstruktivní řešení. Třeba na info@asmodeus.cz , protože po bitvě 2006 byl záměr aby letošní byla v tomto bodě lepší a zase se to podle některých nepovedlo. Ještě k bodu 1 - nácvik pro manšaft v komplet ústroji byl kvůli detailům pro kameramana :-)
mascha 09. září 2008 15:36:22
Siegfried(09. září 2008 15:33:14) : vetsinou to tak delam, ale ted jsem zapomnel. a hned sem si to vyzral... skoda, fakt jsem s tim textem byl spokojenej...
mascha 09. září 2008 15:33:33
jen ve zkrácený podobě:
Vechio, Alistaire a další nejsou žádný anonymní netový štěkny. Pokud sem něco píšou, není to pro to, aby vás (nás) nasrali, pohaněli a pomluvili. Vědí, co je za tím práce a z jejich příspěvků je to snad znát. Proti klapotu pozadí celé akce tu myslím moc připomínek nebylo. Ty věci které se týkají bitvy samotné jsou takové, že s nimi mám hodně shodný názor. A ten je takový:
1) nácvik pro mančaft je blbost a ztráta času. Štáb velitelů za stejný čas probere scénář podrobněji, přesněji a zapamatovatelněji
2) pyrotechnika byla nadužívaná. neustálé koukání pod nohy na dráty a krtince s náložemi je hodně opruz. navíc dělostřelecké dopady jsou podle mého ve třicítce víceméně nesmysl
3) bïtva byla plochá, nebo lépe řečeno liniová. křídla se měli hýbat nejen v před a vzad, mohlo dojít i k obchvatům, sdružování sil, napochodování zálohy... většinu času bitvy jsem ležel coby mrtvola bez chuti nechat se zrecyklovat a battle jsem pečlivě sledoval. byla to nuda bez gradace a pohybu.
4) škoda, že nebyl využit nádherný tábor třeba k nástupu císařskejch. ten nástup a začátek byl tak nějak nejasnej. ale to je drobnost.
5) některý momenty (Šmajdalfovo tažení za kobylem apod.) bylo taky nejasné a mohlo být komentováno. A to je taky drobnost.

Siegfried 09. září 2008 15:33:14
mascha(09. září 2008 15:19:17) :
Dělej to jako já, než o odešlu tak si ho dám do schránky :)
Muhehe grafomani si musej pomáhat :)
mascha 09. září 2008 15:19:17
posranej server zatraceně kurňa takovej dlouhej a smířlivej příspěvek jsem sem napsal a ono mne to odhlásilo, kurvadrát. Tak a je to v pr..
ach jo.
marod 09. září 2008 14:47:10
P.S. toto má být vtipná odpověď, tak doufám, že nikoho neurazím. a Puškin má pravdu v práci se tomu nemůžu věnovat, ale nedalo mi to.
marod 09. září 2008 14:28:05
alistaire(08. září 2008 22:24:28) : Omluva nemyslel jsem, že je to natolik důležitá informace. Jinak i pro ostatní budu na Bílé hoře, budeme zaklekávat když nám někdo bude z 20ti metrů mířit do ksichtu a nakonec budeme stát s Kaschou depresivně v kruhovce, když na nás zůtočí pravé křídlo císařských nedobově a nesportovně posílené o původně naše levé křídlo.
marod 09. září 2008 14:15:41
malej(08. září 2008 22:36:11) : jo jo pro mně je to tady samej anonym a když se zeptám tak se dozvím, že su anonym taky. To bude tím, že komunikujeme po netu a ne osobně.
marod 09. září 2008 13:56:50
patřím k pořádající skupině
kamen 09. září 2008 08:10:52
Siegfried(08. září 2008 14:44:37) :
Bod 1 jsem psal proto aby si tu někteří odborníci nemysleli že píšu za uklizeče toj-tojek.
Bod 2 a3 jsem psal proto abych mohl před Vechiem trochu vydrhnout ten hrozně špinavej štít z této akce.
Ke scénáři mi opravdu nepřísluší se vyjadřovat už jen proto že jsem bitvu ještě neviděl. A taky se do diskuze o scénáři nehodlám zapojovat. Omlouvám se že VŠEM dotčeným že jen nesedím a nekoukám se jak se do mé práce lidi strefují. Bohu žel scénárista není člověk který dělá s internetem takže se asi odpovědi na scénické věci nedočkáte.

puskin 09. září 2008 00:05:09
Jeee... po dvou letech opet v diskusi... Kluci, v klidu, Marod rekne kdo je, jen proste nesedi u komplu znudenych 10 hodin denne v praci jako vy, dela proste jinou praci a kdyz prijde domu, je rad ze ho synek pusti k rodinnemu PC, ze Petiku?. PS: Diky za auto, ze sem se mel z bitvy jak odvezt, pesky se me v pondeli fakt nechtelo, koneckoncu, si to rekneme osobne a nebudeme tady zatezovat diskusi o bitve. PS, kdo chce zazit AKCI, at zustane priste do pondeli. Diky vsem, bylo to moooc pekne, jen jsem si nedal na pondeli dovolenou a musel jsem jet pracovat, proto diky vsem, kteri v pondeli, v dobe hlasene dovolene, uklizeli plac, rusili podium a davali prostor akce do stavu - streda pred bitvou. Technicke zajisteni musim pochvalit. Kdo ma pripominky k snidani, at se obrati na Maju, ona uz ted vi kde byl problem.... v dalsi lednicce toho zbylo :)) Aleljua vespolek - Vivat Gustav Adolf!!
malej 08. září 2008 22:36:11
alistaire(08. září 2008 22:24:28) : asi neřekne. Poslední dobou se to těma anonymama hemží :).
alistaire 08. září 2008 22:24:28
marod(08. září 2008 22:18:15) : prosím...
Ale já ještě například nevím, ke komu patříš ty, což by se slušelo naoplátku povědět...
marod 08. září 2008 22:21:54
Siegfried(08. září 2008 14:44:37) : Eště nevím ke komu patří Vechio :-)
marod 08. září 2008 22:18:15
alistaire(08. září 2008 10:49:46) : Děkuji
Melkel 08. září 2008 14:55:42
kamen(08. září 2008 13:12:39) : orič se čílíš? Na akci vždycky něco poděláš, to je fakt, a to, že ti to někdo dá najevo slušným způsobem, by se mělo cenit. Vztekat se ke zlepšení akce jak pro vás, tak pro diváky nijak nepřispěje.
Siegfried 08. září 2008 14:44:37
kamen(08. září 2008 13:12:39) :
Celkem chápu, že se jako člen organizačního teamu, který tu svojí část udělal dobře asi spravedlivě cítíš rozezelen, ale myslím že celý bod 1. tu nikdo nekritizoval, pokud souvisíš se scénářem, měl by ses asi nad tím co se tu psalo zamyslet, protože Vechio a Allistaire jsou pro mě diost borci na historické vojenství za třicítky...
Pokud za scénář nemůžeš tak asi nemáš důvod se tu ohrazovat, či sem spíše nasměruj autora aby se to vyjasnilo, ostatně kritika nebyla za účelem urážení někoho, ale aby se to příště podařilo udělat zas o kousek lépe ne? Ostatně já osobně organizuji scénář na jedné bitvě ročně (s cca dvěma trochu pomáhám) osobně a kurva vím kolik je s tím práce :) Takže sem rád za každou konstruktivní kritiku co mi umožní to vidět očima těch co to pak musej provádět v praxi :)
kamen 08. září 2008 13:12:39
vechio(05. září 2008 10:22:04) : Už to nemohu vydržet čít si tady jak pořadatelé nezvládli to či ono.

1. jsem jeden z organizátorů (zajišťoval jsem jídlo pro účinkující, stánky s občerstvením, papíry a finance okolo,...).
2. bitva začala pozdě pouze o 7-10 min. ( všem kteří se nám nahlásili jsem osobně rozesílál info v týdnu před akcí a tam byl psaný začátek v 15:00). A protože víme že diváci příjdou vždy na poslední chvíli napsali jsme na plakáty začátek o půl hodiny dřív.
3. nevím kdo zvás byl kolem 14:30 před vstupem do areálu akce? Já ano a ten dav který tam stál by nezvládlo bez fronty obsloužit ani 10 pokladen ( proto to viz bod 2.)
4. nejsem si tak úplně jist, jestli někdo z krytyků kteří si stěžují na scénář něco podobného pořádal?
Scénář není má parketa ale pokud jste si nevšimli tak to pole bylo rovné a proto bitva byla plochá ( létat jste se ještě nenaučili a mi umělé kopce vyrábět taky ne)

Tak a teď mi v palte do ksichtu co jsem ještě posr*l.

Jen pro informaci bylo vás (šermířů) tam 342.
Kascha 08. září 2008 12:28:58

Jelikoš si bitvy natáčíme celé tak celkem pohled diváka znám, depresí z našeho postavení netrpím, chtěl sem říct jen tolik že se u nás zatím nějaké větší skutečné manévrování nevidí - jelikoš pečlivě cvičíme otáčení ve tvaru a změny postavení byl bych rád kdyby jsme to mohli využít, ale prostor na to zatím příliš není. Uvidíme co přinese víkend :-)
alistaire 08. září 2008 10:49:46
MadHamster(08. září 2008 07:04:33) : mno, tam až tak úplně ne, protože ty stránky díky zaneprázdnění regimentem plně neaktualizuju, což je tam psáno...


marod(07. září 2008 23:30:25) : nicméně o "skupině" se dozvíš tady : www.mortaigne.com...

což tady v diskusi ostatně zaznělo...
MadHamster 08. září 2008 07:04:33
marod(07. září 2008 23:30:25) : Zde najdeš všechny potřebné odpovědi :o)
alistaire.net...
marod 07. září 2008 23:30:25
kdo je "alistaire" - skupina ? pokud to není tajné. Omlouvám se pokud tím porušuji nějaká pravidla o anonymitě, ale nedá mi to :-)
Akáda 07. září 2008 23:29:59
Mám celou bitvu v rajhradě na videu, až bude podzimní čas nečinnosti dám sem tak 15-ti minutový výcus.
alistaire 07. září 2008 21:34:04
Kascha(07. září 2008 14:29:43) : mno, asi nejsi tak zcela zprávně informovaný ohledně průběhů Bílé Hory (které se nijak extrémně nezastávám...), vy koneckonců stejně vždycky skončíte obklíčeni u zdi, takže tu depresi tak nějak chápu...

Ta zásadní převaha na pravém katolickém/levém stavovském křídle je/byla, a nemalá...

viz: mortaigne.com... , tady to někde taky je ale nechce se mi to hledat...
To že se standardně Corporalové rozstřelujou půl hodiny je věc, kterou nehodlám komentovat. Nicméně ten obchvat jako "taktický prvek celé katolické armády" přes toto křídlo v té bitvě je, a od nezaujaté odborné veřejnosti (přítomný historik - nešermíř) je to prvek identifikovatelný, pochopitelný, a pochopený. Stejně tak od diváku - totálních laiků.

Na Rajhradě z tohoto prostě nebylo nic. Linie tam a zpět, tam a zpět.

Tudíž pro mě jsou obě bitvy průměrné, ale Rajhrad z hlediska diváka byl o něco horší než ta bílenda...
Kascha 07. září 2008 14:29:43

off topic:
ačkoli je to na bílendě vynuceno sledováním děje skutečné bitvy - stejně furt nevidím to "skutečné" manévrování - corporal a spol. se řežou na křídle kde není většinou patrná zásadní převaha a (což je v jiných bitvách zatím bohužel nevídané) utečou z boje. pak nastává fáze kdy se pravé české křídlo většinou staví k nepříteli bokem a má ho dokonce někdy v zádech - to by bylo ve skutečnosti smrtelné a divákse může zamyslet proč není smeteno (nebo ho někdo nekryje).....no snad se nám všem bude dařit v budoucnu dělat to líp a líp. Jak už sem říkal posun tu v posledních letech je výrazný. díky bohu
ppavon 05. září 2008 12:19:20
vechio(05. září 2008 10:22:04) : no mě osobně z pohledu účinkujícího přijde bitva na rajhradě asi 100x záživnější než nudná bílá hora... tam není prostor vůbec pro nic, žádné útoky. jednotky se téměř nepohybují. ale to že se jednotky nehýbou, je spíš jejich problém, ne tolik scénáře. na rjahradě taky byli party, kteří jen stáli na místě(celou bitvu), akdyby tam nebyli vyšlo by to nastejno.
Vandalicus 05. září 2008 11:21:02
Nepřísluší se mi kritizovat, proto jsou to spíš poznámky:

- přišlo mi, že jednotlivý křídla a jednotky se soustředily na jednoho protivníka, kterýho měli dle scénaře a vůbec nesledovaly okolí. Minimálně třikrát nám císařští otevřeli svůj bok pikenýrů způsobem, že na jediný povel bysme je převálcovali.

- na našem křídle (švédský pravý) mi přišlo, že proti nám bylo až moc kordíkářů. Dočkáme se dne, kdy si lidi uvědomí, že sveřepý výraz a kord v ruce ti proti pikenýrské sekci nepomůžou? Kdyby se aspoň navzájem nějak kryli, ale oni stáli samostatně jako správní Aragorni.
Hláška dne následně byla od jednoho z nich, poté, co jsme se na něho vrhli čtyři: "Takhle ne! Jenom souboje jeden na jednoho!". Ehm. Asi mám jinou představu o bitvě.

- jinak zajištění bitvy mi přišlo ok, klášter v pozadí byl atmosférický
vechio 05. září 2008 10:22:04
A zase je tu mýtus kruhové obrany... to se baví lidé o scénáři a potom se řene a na závěr uděláte kruhovou obranu..hmmmm..všichni jen pokývou hlavami zamručí ale neřeknou nic..
kurna jednak je to jenom teorie a za třicetileté války nikdy neuskutečněná záležitost (prakticky až na vyjímky do napoleonských válek nevyužitá věc kde se přetavila do karé, které lépe odolávalo jízdě ale použití proti pěchotě je poněkud dikutabilní zvláště v éře pěchotních kolon) a za druhé aby mělo smysl něco takového tvořit musí dojít k hrozbě útoku ze všech stran tj. je to reakce na protivníka a prakticky jakási poslední zoufalost. Navíc to má opodstatnění snad jen kvůli jízdě kterážto je pohyblivější a může si takle pěšáky obklíčit. V klasické polní bitvě to žádný s velitelů nedokázal postavit a v našich pidi bitvičkách to prostě vychází z pochybné zkušenosti a zavádění podobných ptákovin..k nimž se řadí ještě i zalehávání před protivníkovou salvou.. (mega ptákovina)
I v pozdějších dobách bylo rychlé zvládnutí postavení pěchotního čtverce považováno za mistrnou ukázku té nejvyšší velící schonosti ale i také vycvičenosti vojáků.
Takže najednu stranu se chce po jednotkách aby dělali to nejsložitější nejnáročnější co v v manévrech existovalo na stanu druhou je tu nechopnost velitelů třicítkových jednotek provést jedny z nejednodušších manévrů jako je zatočit s celou jednotkou rozvinutou v řadě doleva či doprava. To opravdu nejde..
Obrázek taktiky? Jak sem psal dole žádný.. Pokud chci udělat útok s využítím křídla či jiný manévr tak je třeba to které křídlo posílit tj. přesnout jednotky do křídelního prostoru tak bay to vypadalo ale i mělo kýžený efekt.(potom se nestane faux paux s tím že někdo nedodržuje scénář - prostá převaha zaručí uspěšné splnění bodu scénáře) Na rajhradské bitvě se pokaždé ustoupilo zpět do stejných pozic - do jedné linie jednotek. Pro člověka z vnějšku a i pro mě jako velitele(vidím to z odstupu - můžu si popojít mimo tvar a vidět víc věcí) to vypadalo pořád stejně - dvě linie se proti sobě rozejdou bojují a jen sen v příslušných prostorech jedni dostanou dál a jedni ne..to stejné dokola - snaha držení všech při "životě" až do závěrečného utoku kdy najednou všichni cisařští umřou..(žádná jednotka na utěku, žádní ranění pouze mrtví..)
Žádná taktika, nic.. a srovnání s Bílou horou zde taky pokulhává..Na Bílé hoře se oproti tomuhle manévruje ostošest..dvě linie bojujících rozdělené pečlivě na jednotlivé regimenty.. s křídelním utokem který je potom potlačen a válcován přesilou a vytváří se tak možnost závěrečného obklíčení..sice mám k Bílé hoře výhrady ale z hlediska manévrování ční vysoce nad rajhradem..

Navíc samotný začátek byl takový jak to říct - zvláštní. Nevyužitá plocha celého bojiště kdy jednotky nastoupili a až potom bitva začala.. i samotné řazení a manévrování do výchozích pozic je pro diváka zajímavé..diváci na krajích bojiště celou dobu viděli záda účinkujících..

Co se týká organizace mimo to bylo dobře zvládnuté, jidlo bylo, tabor docela šlapal..akorát škoda že se nemohl rozdělávat oheň - radi vařime sami a zkoušíme dobové recepty ..ale bylo to z pochopitelných důvodů tak proč ne. Málokdo z účastníků ví že i když bitva začala mnohem později než měla tak stále u pokladny byli lidé a dost jich to vzdalo - to jde taky trochu zamazává čestný štít dobré organizace. Ovšem je jasné že ukočírovat takovýto podnik je práce nelehká a nevděčná.

Takže tady jsem ze zamyslel proč a doufám že to bude znamenat poučení z krizového vývoje tj. vylepšit vycvičenost vojáků a samotných regimentů a také rozhodně vylepšit samotný scénář včetně vyřešení bojiště.Podle mě se příliž nadužívá pyrotechnika, která pak omezuje a limituje možnosti manévrování a předvedení nějakého taktického záměru.

Proto je moje kritika stále stejná:
Bitva o ničem žádné manévrování, jenom dopředu , utok, zpátky.... ploché. Opakující se , nudné..
Kascha 05. září 2008 06:52:26
tak nakonec mi to nedá...organizace na úrovni. nácvik mají provádět hlavně velitelé, protože mužstvo poslouchá rozkazy a pokud se něco zvrtne (jako neuskutečněná kruhovka - pokud ovšem červení nezaútočí, pak je těžko dělat obranu - to bysme vypadali jako balet - proto jsme veleli zpět...). K manevrování jenom tolik - na které české bitvě se plánuje tolik útočných pkusů s využitím pokaždé jiného křídla nebo jejich kombinace?? to že skutečnost pokulhávala za plánem pořadatelů je vina velitelů a plyne to z ještě nevybroušeného výcviku větší části účastníků a lidí co se nechají strhnout...Nicméně krom letošního brandýsa hodnotím rajhrad hodně vysoko - byla to živá akce a byla tam snaha i o to vojenské umění (která třeba na bílé hoře dopadá snad ještě hůř..)
Stuart 05. září 2008 03:14:07
Musím dát LYKANTROPovi za pravdu, akce byla podle mne dobře zvládnutá, a pokud někdo tvrdí opak, měl by se zamyslet proč. Divák snad nevěděl "modrej tahá modrýho" za koněm? Tak měl plesknout svého souseda ať nešustí brambůrkama:-) Kritiku snesu i na hlavu leckterých šermířů a současně je to vysvětlení pro ty, kteří chtěli více manévrování. Ono kdyby se na nácviku šlapalo a pořadatelé by nemuseli doslova prosit, aby sa ta či ona jednotka pohnula na místo určení a hlavně, kdyby si pánové neprolili hrdlem rozumy z nácviku a v bitvě dělali opravdu to co měli, bylo by i to manévrování. Viz. to oblikočování před "velkou skrumáží".
Švédi jaksi zapomenuli, že mají udělat kruhovou obranu. Mi to buřt, alespoň jsem jim mohl nasekat na zadek a nemusel si dělat hlavu s tím, že by se mi mohl i někdo bránit, nedejbože. Nebo situace, kdy střed "červených" měl postoupit a vytvořit rádoby klín. Střed se rozprchnul do stran a najednou tam byla díra jako vrata, do které by vpadnul v pohodě i ten nejhloupější velitel a rozsekal nám děla namaděru. Ale to se stalo až o pár útoků později.......Jinak pěju chválu pořadatelům a hlavně pyrotechnikům. Parádní práce, krásná bitva. Jen doufám, že příští ročník nenarazím na maníka co po mně bude křičet, že jsem debil, když ho vezmu tesáčkem lehounce po klobouku. Být dobytek jako jiní tak si veze domů parádní šrám. Howg
mascha 03. září 2008 11:37:38
fotky
www.mk33.net...
Lykantrop 02. září 2008 22:53:06
Mohu s klidným srdcem organizátorum poděkovat za velmi dobře organizačně provedenou akci. Co se týče zajištění informací a nácviku se vším všudy, to byla zatím nejlépe organizovaná bitva za 5 let, co jse aktivně těchto akci různých účastním.
Samotná bitva byla sice s malým manévrováním, ale za to se ukázalo, že velitelé jednotlivých vojsk od generála až po velitelé jednotek, měli celou tu dobu akci plně pod kontrolou a nedocházelo k nějakým chaosům či dvojímu velení apod. Dokáži jsi představit že ukočírovat na každe straně přibližně 100 lidí neni jen tak, zvlášť, když dotyčne lidi neznáte osobně a nevíte co jsi můžete a nemůžete dovolit. I po stránce velení vojska si myslím, že se to náramně povedlo a snad jen mohu doufat, že organizátoři vymyslí nějké další a další spestření v scénaři a postupem času se navzájem jednotky poznaji natolik, že se volne manévrování dostane do rukou jednotlivých velitelu oddílu.
Akce se mi moc líbila, ale netvrdím, že jsem neviděl lepši nápady, či akčnější bitvy, kde se člověk více vyblbnul. Hoši Díky
alistaire 01. září 2008 11:22:09
pro mne jako účastníka rovněž slabé, o ničem.

Pro diváky z příbuzenstva a přátel, kteří se mi svěřili to bylo podivné...
Nepochopili skoro vůbec co a proč se hraje obecně, některé detaily byly zmatečné... např. "a strycu, proč jako táhl ten pán na koňu toho pána za sebou, když oba mají stejnou uniformu? To by měli být spolu, ne?"

Ti poučenější příbuzní, kteří už nějaké bitvy viděli to hodnotili jako placaté sem a tam v rovině, žádný nápad, žádný manévr, žádné "vojenské umění"...

Prostě celek i detail ve vyznění tak trochu zvláštní... což je škoda :(

K zabezpečení a dalším věcem nejsem kompetentní se vyjádřit, protože jsem byl jen na bitevní odpoledne...

vechio 31. srpen 2008 10:38:31
Bitva o ničem žádné manévrování, jenom dopředu , utok, zpátky.... ploché. Opakující se , nudné..
roneu 31. srpen 2008 08:01:56
moc pěkná bitva, i to počasí ušlo :-)
mr.masl 30. srpen 2008 23:18:07
Co řikate na letošní Rajhrad?

webmaster