Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Co dokážete vysolit z hlavy o vikinzích????

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Damien 26. červen 2007 14:49:52
Co se týče praní v moči, údajně v ní prali i vikingové, (protože obsahovala čpavek a jiné látky, který působí jako desinfekce a čistidlo, jak psal už Wothan). Zdroj je buď Broenstadová, nebo Košnár, podívám se doma přesně, z hlavy si nevybavím. Tyr je samozřejmě As, stejně jako Thor by to měl být jeden z Odinových synů, pokud se nepletu. Co se týče základních infomrací o vikinzích, vřele doporučuji Wothanovu stránku valhalla.curiavitkov.cz... , mytologie je tam rozebrána velice pěkně, stručné infomrace o životě vikingů taky, ale hlavně je tam zajimavý seznam literatury a odkazů.
Tyrfing 25. červen 2007 22:38:43
Sezima z Ústí(09. červen 2007 10:22:52) : Jen par poznamek a uvedeni na pravou miru - "vikingove" nikdy nebyli narod. Staronorskym slovem "vikingr" byl oznacovan clovek, ktery se vydaval na lodi na kupecko(v pripade, ze cizinci byli silnejsi)-loupezne(cizinci byli slabsi) vypravy. Tedy predkove Svedu, Noru a Danu takto oznacovali jenom dobrodruznejsi jedince. Odinova sin padlych se prepisuje spis jako Valhalla, a Soumrak Bohu jako Ragnarök. Buh Tyr je As a Loki, ac se pohybuje po Asgardu, je ve skutecnosti obr, ktery udajne uzavrel s Odinem pokrevne bratrstvi.

Jinak dobry prispevek, to jo.
Stín 10. červen 2007 18:55:27
Sezima z Ústí(09. červen 2007 10:22:52) : Moc děkuji za vyčerpávající odpověď.:D
KOHO 10. červen 2007 18:49:29
Jo a ještě jednu ,věc nám prezentovali ,když v Norsku - www.lofotr.no... ,že prý získávali železo z kořenů stromů ,co byli v bystřinách. Spálili kořeny a takhle prý těžili?
Šedý vlk 10. červen 2007 18:41:35
KOHO(09. červen 2007 12:42:17) :
O tom praní v odstáté kraví moči jsem četl v časopisu, takže neručím že je to pravda. Prý to funguje jako mýdlo :) .
Wothan 09. červen 2007 13:35:38
Ona moč má tisíc a jedno použití - používalo se to jako dezinfekční prostředek (a to koneckonců ještě nedávno - lesníci by třeba věděli), jako chamická sloučenina pro zpracování vlny - třeba právě při výrobě plsti (jenže na to se používala moč lidská). Já sice nevím jestli zrovna Vikingové při praní používali moč, ale ví se o tom že se moč k praní prádla používala už ve starověku. Moč totiž obsahuje chemické prvky a sloučeniny které se k tomu dají využít - třeba fosfor nebo uhličitan amonný. Jinak se k čištění prádla ještě před objevem klasického mýdla používalo třeba slabého louhu z dřevěného popela nebo už od starověku známá mydlice lékařská. Problém je ale v tom že jak moč tak zejména ten louh narušoval strukturu vlákna a tak by časté praní poškozovalo tkaninu...naštěstí naši předkové přinejmenším v raném středověku zase tak často neprali.

A ohledně praní - obvyklý postup byl vymáchat to ve studené vodě v potoce, řece nebo nějaké tůni, vytáhnout ven, hodit na nějaký plochý balvan a mlátit do toho holí...postup opakovat několikrát. Primitivní mechanický postup, ale kupodivu celkem účinný. Nedá se samozřejmě použít na všechny druhy tkanin a jen těžko na honosná roucha s výšivkama, pošitá ozdobami.
Jiří z Holohlav 09. červen 2007 13:16:34
KOHO(09. červen 2007 12:42:17) : Do staré moči se máčelo obilí,aby se zvýšila klíčivost.
KOHO 09. červen 2007 12:42:17
Co je pravdy o tom praní v té moči ,já jsem se to snad taky učil ve škoule.Nemohlo to být spíš nějaké úprava na plstnatění vlny?
Wothan 09. červen 2007 12:33:44
Hardradiho. Pardon.
Wothan 09. červen 2007 12:31:58
Sezima: jen o pár dní dříve porazil poslední anglosasský král Harold Godwison člověka, který bývá označován za posledního vikingského krále - Haralda Hardraddio v bitvě u Stamforbridge. To je zřejmě poslední velká bitva, ve které bojovala vikingská vojska a ve které padl vikingský král. Přesto ani tahle bitva ani následná normanská invaze neznamenaly nějaký striktní předěl - to jen lidé mají rádi jasná data rozdělující historii. Vikingské nájezdy se objevují ještě po tomto datu i když jejich intenzita značně klesá. Důvod konce vikingského období nesouvisí ani tak s bitvou u Stamforbridge nebo Hastingsu (která měla s vikingy společného snad jen to že vedla ke změnám v Anglii, což byl jejich oblíbený cíl), jako spíš s tím přijetí křesťanství a i změnou v politickém a sociálním uspořádání ve Skandinávii.

Dále - mezi vikingy se nedají počítat jen Norové a Dánové ale také Švédi, kteří jak už tu bylo řečeno se zaměřovali svou expanzí často spíše na východ a na jih. Zmiňovaní varjagové jsou defakto vikingové vesměs švédského původu. Ti také často sloužili v gardě byzantského císaře (ale nejen oni, našli bychom tu i ty Nory a Dány).

Naprosto volně zaměňuješ Normany a Vikingy a to je špatně. Normané se sice dají vyložit jako "seveřané" a občas se tam v pramenech objevují ale v těchto souvislostech jde zejména o Normany z Normandie, kterou dostal Rollo (Hrolf) od francouzského krále jako léno. Jenže přijetím křesťanství, jiného společenského zřízení (Rollo byl formálně od roku 911 normanský vévoda a více než formálně svrchovaný vládce své země o čemž se mohli jeho noví a poněkud překvapení "poddaní" kolem roku 1000 trochu krvavě přesvědčit, domnívajíce se mylně, že platí stará práva a zákony ohledně užívání půdy, vod a lesů :-) ) a také přijetím francouzštiny. Normané byli původem Norové nebo Dánové, sám původ Rolla je sporný - kanovník Dudo ze Saint-Quentinu jej označuje jako Dána, některé jiné skandinávské prameny jej prý označují za Nora. Přesto se dá říct že Normané kteří dobyli Anglii už nebyli ani Dánové, ani Norové ani Vikingové - byli to prostě Normané, hovořící francouzsky, mající do jisté míry vlastní kulturu, architekturu apod. Totéž pak platí o Normanech vládnoucích na Scicílii a angažujících se v křížových taženích.

Jinak ohledně pramenů

K Normanům na sicílii: guiscard.curiavitkov.cz...
popřípadě trochu málo i u mně ale tam je hlavní gró spíše v té mythologii a přímo o vikinzích je tam toho jen málo: valhalla.curiavitkov.cz...

A pak samozřejmě především:
www.regia.org...
Sezima z Ústí 09. červen 2007 11:26:37
Kain(09. červen 2007 11:08:49) : Vilém Dobyvatel opravdu bitvu u Hastingsu roku 1066 vyhrál, a konec vikingské éry se nejspíše datuje sem, potože v této době již byla většina obyvatel převrácena na křesťanství a vikingové se jaksi začlenili do normálního života Evropy. Přestávali se organizovat nájezdy a společnost již nebyla v kmenovém složení. S tou Sicílií jsem to někde četl, takže chba bude asi tam. Jinak za ostatní chyby se velice omlouvám. Psal jsem to z hlavy a to zkrácení tomu opravdu uškodilo. Ale co naplat, přeci tu nebudu psát sáhodlouhý esej.
Kain 09. červen 2007 11:08:49
Jestli on se ten rok 1066 nepovažuje za konec jejich éry spíš proto, že Harold porazil ty vikingy, než že Vilém porazil Harolda, což nemělo s vikošema už nic společného...
A Vikingové a Varjagové se docela rozlišují...a právě Varjagové byli vesměs ze švédska a to slovo je slovanského původu...
To léno dostává Rollo už roku 911 a co se dobytí Sicílie týče, to ses krapítek utnul.
Ale jinak úmysl se cení, ale zjednodušení je moc zkreslující...
Sezima z Ústí 09. červen 2007 10:22:52
Stín(07. červen 2007 15:30:01) : O vikinzích je velice těžké pojednat krátce, ale pokusím se. Vikingové jsou starý severský germánský národ původně obývající pobřeží Norska a Dánsko. O vikinzích jako takových, jaké je známe (severští bojovníci připlouvající na drakarech a drancující pobřeží Evropy) se dozvídáme poprvé v r. 793, kdy udělali klasický nájezd na klášter na anglickém pobřeží. Poté začíná éra loupeživých nájezdů. Okolo roku 950 drancují Londýnium, Paříž, Sicílii. Část vikingů dostává dokonce v léno od franckého panovníka(který se jich sakra bál) Normandii pod podmínkou, že ji budou bránit před ostatními vikingy. Odtud název Normané. Vikingové byli jako tzv. varjagové v gardě byzantského císaře. Formálně končí vikingské období v r. 1066, kdy normanský Vilém Dobyvatel poráží anglického krále Harolda a stává se králem Anglie. Doopravdy ale ještě pár let nato bojují vna Sicílii.
Dále pak k obchodu a kolonizaci. Obchodovali po celé Evropě, v severní Africe a dokonce i v Bagdádu. Objevili Island, Grónsko a roku 1000 osidlují Severní Ameriku. Ze sev. Ameriky je vyhnala převaha agresivních indiánů, ale jště okolo r. 1300 se sem pluje pro kvalitní dřevo. Grónsko museli opustit kvůli zhoršení klimatických podmínek. Obepluli také ze severu Skandinávii a dostali se tak k ruským veletokům. Založili Novgorod a Kyjevskou Rus.
Společnost byla ze začáku kmenová s vládnoucím náčelníkem, až později se sdružovala do větších celků. Muž mohl mít více manželek, ale ženy měli na svou dobu velice vysoké postavení. Docela si potrpěli na luxus a hygienu.
Věřili v mnoho bohů, dva božské rody Ásy(Odin, Thor, Loki...) a Vány(Frey, Freya, Týr, Njörd...). Proti nim stojí vždy démoni a obři. Jejich potyčky jsou popsány v knize Edda. Vše končí Ragnarodem-soudným dnem, kdy se obě mocnosti utkají v bitvě. Pomáhají jim při tom mrtví bojovníci z Valahaly... Zvítězí bohové, a znovu se osídlí zničený svět.
Vše končí s příchodem křesťanství, které jako vždy již tradičně ničí další starou a zajímavou kulturu...
Sezima z Ústí 09. červen 2007 09:34:39
Michal Medvěd(08. červen 2007 23:45:30) : S tím jezením štítů to nesmíš brát doslovně! Dozajista to bylo myšleno k vikingským bersekrům, kteří byli častokrát před bojem nabuzeni lektvary (povzbuzující drogy), po kterých byli agresivní, měli posunutý práh bolesti, ale byli před bitvou velice nervózní. Před bojem ze sebe, na zastrašení nepřítele, strhali zbroj a lámali štíty, a historici právě tvrdí že samou nedočkavostí do bitvy se do štítů i zakousávali.
Michal Medvěd 08. červen 2007 23:45:30
Já někde četl, že jedli vlastní štíty, před bitvou! Nevím teda, jakou to přesně mělo funknci, asi měli na těch loupeživých taženích hlad. Mně teda jíst vlastní štít před střetem s nepřítelem nepřipadá nijak zvlášť mazené, ale holt když přijde bída na vikingy...
Bozha 08. červen 2007 17:39:59
Musím se Šedáka zastat, tahle diskuze není od něho ;-)

Což nic nemění na tom že tohle téma stojí za hovno a ceskyserm zjevně postrádá moderátorskou funkci umožňující mazat průběžně celé diskuze :))))
Bozha 08. červen 2007 17:37:09
příspěvek byl smazán użivatelem Bozha 08. červen 2007 17:82:1
Hydra 08. červen 2007 16:33:24
Šedý vlk(08. červen 2007 15:48:07) : Až opadá listí z dubu.
Waffle 08. červen 2007 16:05:09
Šedý vlk(08. červen 2007 15:48:07) : Drahý Šedý vlku, když se neumíš zeptat vážně, nečekej, že ti bude někdo vážně odpovídat. To jako kdybych si založil diskuzi na téma: Co víte o rytířích, ale rychle!!!!!!!!!!!!!!!!!
Po patřičném výsměchu bych byl dotázán, jakéže to rytíře mám na mysli. Odpověděl bych nechápavě: No přece ty gotický!!!!!!!!!!!!!!!!! Po dalším výbuchu smíchu bych byl dotázán, co že by mne tedy na těch gotických rytířích zajímalo a já bych ukřivděně pravil: No přece jak bojovali!!!!!!!!!!!!!!!
A v tu chvíli ostatním nezbývá nic jiného než plamenomet. Pochopil? A Stín taky? :)

P.S. To, že vikinské ženy bojovaly po dvojičkách je pro mne naprostá novinka. Myslím, že na to do smrti nezapomenu.

Kuno 08. červen 2007 15:58:39
Jiří z Holohlav(08. červen 2007 15:54:40) : Tak co pane z Holohlav,přijedeš na Hajnici??
Jiří z Holohlav 08. červen 2007 15:54:40
Šedý vlk(08. červen 2007 15:48:07) : Srandista největší jsi tu Ty - s takovým dotazem!
Šedý vlk 08. červen 2007 15:48:07
Až bude tato diskuze vážná, nikoli pro smíšky, tak mi řekněte :D
Šedý vlk 08. červen 2007 15:47:19
:D tady si někdo plete pojem a průjem :D
Jiří z Holohlav 08. červen 2007 15:32:41
Šedý vlk(07. červen 2007 19:53:00) : Nenech se zblbnout - jasně,že ve dvojičkách,ale čelem k sobě a s dojičkama.A,že se prali je jasný - po těch kýblech medovina a s rohama na hlavách - no a pak se odložili do močí - někdy do kravský někdy do vlasní.no a útok štítem je jasnej - když šli na med ,tak museli zahnat včely na útěk - to odkoukli od slonů v Egyptě.
prostě studuj prameny a hledej souvislosti,at zas nenaletíš.
Marcel von Tetschen 08. červen 2007 14:43:45
Tak tak.Byli to príma kucí.A taky vynalezli vodní lyže.Jak je psáno v sáze o Eržikovi Zlatovousém.
"Aj letí drakkar co havran na nebi.
Mořská voda mocně od přídě se rozstřikuje.Za lodí statečný Eržik na dvou skijích pluje
Veslaři zabírají co lední medvědi."

On se teda z tý ságy zachoval jenom tenhle kousek,alei tak si myslím,že je to ohledně vikingů důležitý...
Jarwiks 08. červen 2007 13:20:53
No že jo byl jednou jeden národ který si říkal MY-KINGOVÉ a no ostatní jim prostě museli říkat VY-KINGOVÉ. (jsou to tvrdí kingové tak tvrdé Y):-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
chomi 08. červen 2007 12:43:56
Jojo, jak řekl Oscar Wilde: Amerika byla samozřejmě před Kolumbem objevena již mnohokrát, ale naštěstí se to vždycky podařilo ututlat.
Marcel von Tetschen 08. červen 2007 06:09:37
A občas z nudy objevili novej světadíl...Například USA:-)))
Catherina 07. červen 2007 21:19:35
Stín(07. červen 2007 21:09:34) : I to je siroky pojem...

Zkus se mrknout na hofyland, myslim, ze je tam celkem obsahla diskuze na vikingy vubec....treba tam najdes to co hledas...
Stín 07. červen 2007 21:09:34
Catherina(07. červen 2007 20:55:34) : No . tak já tu otázku trochu zpecifikuji, myslel jsem styl boje.
Catherina 07. červen 2007 20:55:34
Stín(07. červen 2007 15:30:01) : No, tak jak to strucne rict....na toto tema je k mani toliko literatury, at uz v knihovnach, anticich nebo proste jen na internetu, ze tento dotaz je, jak to rict, aby neurazilo, znacne nesikovny!
Pokud chces vedet neco vice, zkus spise svoji otazku vice specifikovat, ale jestli jsi proste a jenom liny a rad bys, aby Ti to tady lidi naservirovali pod nos, bohuzel to nepujde, pac tento server by byl znacne zahlcen.

Tak priste vice sily!
Šedý vlk 07. červen 2007 19:53:00
Náhodou. Četl jsem že bojovaly ve dvojičkách, tím si kryli záda. Kromě meče požívali i štíty na útok, že prali v odležené kraví moči a td..
Bozha 07. červen 2007 18:14:14
Já teda o vikyngách nevím ale lautr nic ale zato mám velkej meš. A ktomu štít co je fak kchůl a helmu s vobrázkama a to je taky kchůl. A jesli mě bude ten hajzl jeěte nalejvat tak ta asi nedopisu. A vůůbec, vikkindove jsou dost aut, dneska letěj barbaři hur hur hur.
Bonemina 07. červen 2007 17:15:00
kong-king
Archimedes 07. červen 2007 17:14:10
Já-king, ty-king, vy-king...
Stín 07. červen 2007 16:55:50
mascha(07. červen 2007 15:49:45) : A nepleteš si je s trpaslíkama????
Bonemina 07. červen 2007 16:51:30
Jaká sporná datace? To je přece jasné, díl Asterix a Normani odehrávající se kolem roku 50 př. n. l. a vystupují v něm Vikingové. Z hlavy ti vysolím, že všechna jejich jména končila na -af. A měli meče podle Petersona a stany áčka s vyřezávanou lochneskou. Nenech se zmást Hawkwindem, nepyly medovinu přímo ze sudu, ale kořalku z lebek svých nepřátel.

Hawkwid: za ženy bych zdůraznila, že od pasu nahoru měli jen ty vesty, zásadně rozevláté. A pod nimi mohutné vypracované svaly. Bez toho to není elhá.
koulars 07. červen 2007 16:19:26
Co ty baby dělaly s těma pylama?
hawkwind 07. červen 2007 16:01:37
Teda vykingové měly hlavně ty vesty potlučený cvokama a nátepníky a pyly medovinu přímo ze sudu. Vím to přesně prtotože sem to viděl ve filmu s Kirkem Douglasem.

KOHO 07. červen 2007 15:56:43
Waffle(07. červen 2007 15:48:23) :
Jak to víš ,že neměli rohy ,oni neměli krávy či jiná rohatá zvířata?
Ano Asterixaida a Obelixaida jsou super jen ta sporná datace ,jinak stylizace úžasná a ta realistyčnost a perspektiva na jinak raně středověké severké dílo dokonalá to vypovídá o kvalitě tehdejší klášterních scriptoriích ,některé byly stavěny i na lodích. Odin s námi
mascha 07. červen 2007 15:49:45
vikinkové? to sou ty s rohama na škopkách? no jezdili na dračích lodích a mečovali se velkejma vobouručníma sekyrama a měli fousy za opaskem. Taky objevili ameriku a doufám, že jí tady objevíš i ty.

vážně - než se příště blbě zeptáš, přečti si toto: www.ceskyserm.cz...
Waffle 07. červen 2007 15:48:23
Jasně! A taky sem slyšel, že prej měli lodě s červeno-bílejma štráfama na plachtě furt až na konec a s dračí hlavou a pádlama a těma jezdili loupit! Doporučuji přečíst zásadní dílo Asterix a Obelix, případně shlédnout stejnojmenný dokument, který proběhl nedávno v kinech, který se touto problematikou detailně zabývá. Ale bacha! Je tam malá chybka, mají na helmách rohy a to prý tak nebylo!!! Tak pozor!!!!!!! A hele těch vykřičníků:!!!!!!!!!!!!
Mr. Sandman 07. červen 2007 15:41:28
Já myslim, že dost chlastali. Ty evidentně taky.
Stín 07. červen 2007 15:30:01
Co víte o vikinzích. Prosím stručně.

webmaster