Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Oprava volné příčky

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Siegfried 31. leden 2007 09:41:46
Broďan(30. leden 2007 18:16:18) :
Ok :)
Broďan 30. leden 2007 18:16:18
Siegfried(30. leden 2007 09:16:18) : Tak to bych radši nedělal. Klidně ten meč komukoliv ukážu, s výjimkou jediného člověka. A ten je zrovna taky v naší gardě. Ale tuhle tragikomickou historku ti řeknu u piva, sem to tahat nebudu.
Ta naše garda stejně bude spíš přísahat nejspíš na svou čest a před městskou korouhví, to by mohlo stačit, ne?
Siegfried 30. leden 2007 09:16:18
Broďan(30. leden 2007 08:43:08) :
Doufám že doba svátku 2. června se blíží a při této slavné ceremonii by mohl být nováčkům v gardě ukázán. Možná by se mohl udělat i rituál s přísahou na "těžký brodský meč"
Broďan 30. leden 2007 08:43:08
Pappi(30. leden 2007 07:42:52) : Neber slova božího nadarmo, bratře. Těžkým brodským mečem jsem před lety zoral řady nepřátel, kdykoliv se mi zachtělo. Dodnes je uchováván na důstojném místě a pouze o svátcích jestě veřejnosti ukazován.
Pappi 30. leden 2007 07:42:52
Též mám svůj pluh překovaný na meč a s jinou hlavicí, protože ta původní se nedochovala. Dávno ho nepoužívám, protože to ani nejde, ale též se ho nezbavím, to nepřipadá v úvahu je to relikvie. A pak znám ještě jednu relikvii a tou je "těžký brodský meč". Hahaha modří vědí, že ano?
Též nemožné překovat zpět na pluh, protože kdo by s ním oral.
Padlo 30. leden 2007 00:38:42
Presne tak, prvni mec ma svoji hodnotu. Mymu prvnimu meci upadla hlavice ale dodnes ho mam, to se proste neda vyhodit
Štěpán 29. leden 2007 19:47:40
Pappi :i ty Brute?!!! co člověk nadělá:o/ já když jsem poprvé viděl pořádný meč tak jsem se lekl že to moje v tu dobu krásný lehký párotko přerazí.....ale co je to první meč a mám ho rád...až padne tak padne;o)
Pappi 29. leden 2007 08:24:34
Řezník(26. leden 2007 14:58:48) : Jó tak přesně taková neocenitelná rada nám byla dána, když se nám rozbila převodovka u Forda v Německu a na naší ambasádě na Wilhelmstrasse v Berlíně nám bylo poraděno ať si koupíme nový auto, že oni mají Renaulty a že jsou móóóc spokojený. Tím veškerá pomoc končila. Málem jsem se onehdá vcítil do role Othela.
Pappi 29. leden 2007 08:16:57
Štěpán(28. leden 2007 11:38:22) : Tvá oprava bude Ok. Hlavně nedbej rad o nějakém zalití či zavaření, neboť to je přesně ta cesta jak Kronďáka bezpečně zlomit. Ona ta hýbací příčka, ač to zní neuvěřitelně je schválně. Je to zdroj přímo od "mistra" stvořitele. Jednou vysvětloval něšťastnému zákazníkovi jenž právě přinesl reklamovat jeho meč důvod onoho zlomení tím, že pevně zalil mosazí záštitu k výbrusce ehm čepeli, způsobil únavový lom a tím meč zničil. Vysvětloval, že čepel takto upravená se podobá čepeli upnuté do svěráku a následně ukroucené či jak to napsat. Jinak jak jsem nakoupil tak prodávám, ale asi na tom bude něco pravdy, protože každý kdo takto Kr. upravil ho zlomil.

Řezník(26. leden 2007 14:37:15) : Neopomene zmínit, že je Kronďák shit. No Řezníče když to tak je tak s tím prostě nic nenaděláš. Až bude mistr vyrábět kvalitní zbraně tak o něm nikdo nebude psát, že vyrábí sra..y neboť to nebude mít zapotřebí nemyslíš?
Štěpán 28. leden 2007 11:38:22
Jsem nakonec odstranil část opletu,vysypal třísky a pořádně omotal páskem z tlusté,tvrdé gumy a vrátil oplet.Je to jen provizorní řešení než si udělám čas na pořádnou opravu.Bude to chtít nový dřevo na obložení jílce protože Kronďák tam dává jen nějakou překližku která to nevydržela proto se to začalo hejbat.M8te pravdu,že to bude chtít nový meč ale na ten ted nemám tak to musím řešit takhle.Díky moc za rady :oo(======>
Kuno 27. leden 2007 09:45:08
Wothan(26. leden 2007 22:00:11) : Jo,tak jsem to myslel.Meč je nejlépe rozdělat,sundat nebo aspon vysunout příčku,nanést lepidlo,nasunout zpátky a nechat vytvrdit.
Hlavně je třeba bezezbytku vyplnit mezery díky kterým se záštita hýbe.
Wothan 26. leden 2007 22:00:11
Já myslím že takový meč už to lepidlo pokazit nemůže, navíc se dá ta příčka přilepit odspodu po sejmutí obložení sloupku, případně i shora - je to jako kovový tmel, dá se to po vytvrdnutí dál opracovávat. Má to hodně vysokou odolnost stran statického zatížení, ale fakt je, že jsem nikdy nepřemýšlel kolik tyhle věci vydrží při nějakém dynamickém zatížení - rázy apod.
Padlo 26. leden 2007 20:30:24
Tyjo, lepidlo?? To slysim poprve, no je to zajimavy a verim ze to muze drzet ale panove, kdo z vas by si na svuj prvni mec napatlal lepidlo? Jinak, co se tyce reklamace toho Kronďaka, to bys tam stepane taky moh litat kazdej mesic, kamos mel mec od Krondaka a pokazdy kdyz se mu viklala pricka tak sel za nim, casem ho to prestalo bavit protoze tam byl pecenej varenej. Koho by bavilo otravovat kovare kazdej mesic tim samym ze? Krondak to proste neni schopnej zpravit poradne. Spagat nebo drat atp. je dobrej napad i kdyz podle me je opravdu lepsi koupit si mec od nekoho levnejsiho a spolehlivejsiho, ale to uz tu jen opakuju jiny lidi.
Wothan 26. leden 2007 17:23:18
Teda lepislo na opravu forem mně konečně mohlo nebo spíš napadnout taky i když u nás se formy spíš vyvařují a následně vyjiskřují.
Kuno 26. leden 2007 16:53:06
Jestli mohu k tématu:Mám zkušenosti jak se svařováním co-čkem(neprohřívá tolik jako klasická svářečka),jen to chce navařit kousek,cca polovinu svaru odbrousit,a zase dalčí svar na to,,,,atd.Mám takto "opravený" dvouručák,který praskl těsně za záštitou a čtvrtý rok drží.Buším s ním fest.
Klukům ze skupiny jsem mnohokrát pájel záštity mosazí. pokud je záštita a čepel nebo řap dostatečně masivní,nebál bych se změny vlastnosti materiálu vedoucí k prasknutí.
Jen upřesnuji,že aby mi mosaz na pájené místo "chytla",musí být dočervena.Kolik je to přesně stupnů,nevím,prostě nahřívat,až se začne chytat a vzlínat.
Meč třeba od Červinky nebo Berana bych takto neopravoval.
Kdo chcete viklající záštitu opravit "nafurt"bez rizika změny vlastností tep.působením,sežente si lepido třeba na lepení litiny,nerovností na vstřikolisových formách....je více druhů.Jsou poměrně drahé,lepší je mít někoho ve fabrice...:>))Mám s tím nejlepší zkušenosti.
Není to sice echt dobové ale já to v tomto případě ustojím. :>))
Petr Zajíc Lněnička 26. leden 2007 16:45:33
Má vlastní zkušenost s opravami uvolněné příčky na meči s konstrukcí ala Kronďák: tento 8 let starý meč se opravoval vlascem, kůží, vkládanými vymezovacími plíšky, ranou razidla na střed záštity. Vše bylo dočasné řešení. Poslední oprava byla provedena před dvěma lety, a to mosazí. Záštita se od té doby neuvolnila, meč drží. Pravdou je, že se trochu změnil i styl šermu, takže zbraň nedostává takové rány. Opravu prováděl Mirek Hovorka, který ho i původně od Kronďáka přivezl, rozhodil, vylehčil odbroušením, a zkrášlil. Tenhle meč byl můj první a dodnes je nejoblíbenější. Takže moje rada je, že s tou mosazí by to mohlo vyjít, pokud Ti to za to stojí, jen se to musí umět udělat.
Wothan 26. leden 2007 16:10:41
Pez: nebude, stejně to bude mít místo čepele výbrusek z plocháče s parodií na drážku. To je vysloveně škoda práce...i když, kamarád měl taky trabanta polstrovaného uvnitř sametem :-)

Řezník: potíž je že u toho co se ti nelíbí nakonec skončí každá rada, protože všechny ty dílčí opravy o kterých tu byla řeč snad s výjimkou toho připájení jsou jen provizorní a mají jen velmi omezenou životnost - ergo musí se opravovat neustále. Ale co se týče té poznámky o Fordu - nemáš tak docela pravdu - kdyby byl tenhle meč skutečně za hubičku, prosím, ale on není a cena jednodužších ale kvalitnějších mečů nezačíná zase o tolik vejš. Čili je pak otázka jestli by čas, materiál (psalo se tu o pájení stříbrem aj.) a cena práce (neudělá-li si to člověk sám a ne každý může doma pájet) nevyvážila ten rozdíl. Proto se tu zřejmě mluvilo o koupi jiné zbraně. Podle mně tedy má smysl volit nějaké levné provizorium typu vymezení prostoru mezi obložením sloupku a příčkou vlascem apod. Ale už nemá smysl na něčem podobném dělat dražší a rozsáhlejší opravy.
PeZ 26. leden 2007 15:27:26
Nejspolehlivější by bylo uříznout hlavici, sundat rukojeť a příčku, upravit otvor v příčce a dosedací plochu na čepeli, přebrousit čepel, udělat novou rukojeť a osadit novou hlavici. Sice už to nebude ten původní meč, ale bude lepší a získáš k němu osobní vztah - jako ke svému vlastnímu dílu.
:-)
Řezník 26. leden 2007 14:58:48
Pike(26. leden 2007 14:47:27) : Hmm, takže už by to jít mělo- takže se štěpán může obrátit přímo na Kronďáka, kterej letuje hlavice na svý meče právě mosazí...
Už sem hlavně nikdo nepiště, ať si Štěpán koupí jinej meč. Je to sice dobrá rada, ale potřebuje pomoct s opravou toho, který už má... To je stejně blbý jako rada automechanika v servisu, kam si přijedete se svou rozmrdanou škodovkou a on řekne "...jó pane, to jste si měl koupit radši Forda...".
Pike 26. leden 2007 14:47:27
Tedy jestli mohu... Připevnění záštity letováním mosazí dneska dělá kde kdo (třeba Hradečáci, tudíž je to záruka kvality :-) ). Čepel nezkřehne, naopak, popoustí, resp. vyžíhá se, takže lámat by se neměla, když už, tak ohýbat. Chce to dodržet postup, hlavně pozvolný ohřev a ještě hlavněji pozvolné chladnutí.
K lámání v místě nasazení příčky dochází u tavného svařování (prostě když to frknete svářečkou), a to ani ne tak kvůli tepelným změnám, ale kvůli tomu, že svarem je čepel mechanicky narušená.
Další možnost je navařit záštitu na dva ocelové pásky, které se přinýtují k řapu a překryjí rukojetí.
A úplně nejlepší možnost je koupit si opravdový meč, ale to už tu bylo :-).
Řezník 26. leden 2007 14:37:15
Ach ano, samozřejmě, nikdo se neopomene zmínit o tom, že kronďáky jsou šit. Ale to asi Štěpána nezajímá. :-/
Běžně se takovýhle defekt spravuje vlascem, kůží, nebo tkanicí způsobem, jaký už popsal Mr.Sandman. Jakékoliv vymezení pohybu příčky, včetně konstrukce novéhého dřeva na sloupku, je vzhledem ke konstrukci jen dočasné. Já osobně bych zkusil zapátrat, nešlo-li by to třeba zaletovat mosazín nebo stříbrem- jelikož se letuje při relativně nízké teplotě (ale stejně při vyšší než u pájení na měkko, tzn víc než 450 °C). Mosaz i stříbro při tvrdém pájení dobře vzlínají, což by mohlo pomoct pevnosti spoje v tak nedostupném místě, jakým díra v příčce je. Nemám bohužel dost vědomostí ni zkušeností, abych si byl jistý, že to bude fungovat. Třeba se tu k tomu ještě někdo vyjádří...
Pappi 26. leden 2007 13:09:39
Štěpán(25. leden 2007 22:48:12) : Totéž Ti mohu poradit skoro to samé co Siegfried. Prostor mezi záštitou a jílcem vymez silnější gumičkou oním vlascem či nejlépe vhodnou kůží. Ovšem stejně za nějaký čas budeš ono "těsnění" měnit, ale nic jiného s Kronďákem nenaděláš to je prostě hněv jak již psali pánové níže.
V žádném případě však záštitu nevař či jiným způsobem nefixuj tzv. na krev jinak ten meč přesně pod záštitou zlomíš je to jistota a mnohými vyzkoušeno. Je to dáno tou jeho bláznivou technologií válcovaných výbrusek.

Jiří z Holohlav(26. leden 2007 08:05:30) : Prosímtě nenaučí, nenaučí nikdy nenaučí! Jedině zabít, jiná pomoc není.
Siegfried 26. leden 2007 09:30:15
Štěpán(25. leden 2007 22:48:12) : vůli za příčkou lze vymezit omotáním vlascem nebo drátem nebo vím já čím, neboj se experimentovat !!
V žádném případě nesvařovat nebo se vyžíhá a zlomí.
Osobně bych to zahodil a kopil si místo toho meč. Nebo lépe dřevcovou zbraň (sudlici, kůsu), je s tím víc legrace, je to levnější a vydrží to.

Jiří z Holohlav(26. leden 2007 08:05:30) :
nemůže to dělat lépe protože je to tak vylevněný že už tam není prostor na nic .)
Mr. Sandman 26. leden 2007 08:52:30
Kronďáka nebrat, tyhle meče sou hnusný a předražený. Bohužel uvolněná příčka není u těchto skvostů závada, ale je to dáno konstrukcí. Takže musíte odlepit kůži na jílci a vymezit prostor mezi dřevem a příčkou, kůži opět přilepit. Jenže aby to mělo cenu, budete to muset dělat takřka po každém tréninku/bitvě/vystoupení. Jakýkoliv způsob přivaření nedoporučuju.
Hodně štěstí, taky sem si s kronďákem užil.
Jiří z Holohlav 26. leden 2007 08:05:30
Reklamovat.Je touto závadou proslulý,tak at se to naučí pořádně.
Jan z Siecina 26. leden 2007 07:50:23
Zahoďte to, pánové. Stejně to nejsou meče.
Padlo 25. leden 2007 23:38:42
hehehehehe, sory stepane ze se smeju ale pridu domu z treninku kde se zacala viklat a hned tu vidim na to tema..... NO TAK LIDI NESTYDTE SE A HONEM PORADIT
Štěpán 25. leden 2007 22:48:12
Mám jedenapůl ruční meč od Kronďáka.Uvolnila se mi příčka více než je zdrávo.Pokud mátě někdo zkušenosti s opravou tak prosím poraďte.
Děkuji.

webmaster