Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Pan Pěnkava a faberovska oslava v Hradci Králové

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
mascha 23. březen 2004 09:51:10
Vlad z Valdova(22. March 2004 20:02:03) :
chlapče už tu čtu tvůj druhej příspěvek (první byl namířenej na Wothana za "hanobení" Libušína) a nemůžu se ubránit pocitu, že jaksi neumíš číst. Přečti si ještě jednou CELOU diskuzi, ne jen pár vytržených vět, než začneš zase sázet do klávesnice nějaký nesmysly. Už podruhý ses strefil úplně mimo terč :-)
Puskin 28. říjen 2003 01:57:59
Zdar lidi. Jen me fascinuje, a neda mi, jak se mezi nekterymi z nas Vas) krade, v bitvach se zranujete, ucastnici bitvy nedelaji nic dle scanare a "svatosti" poradatele. Kdo vlastne jste? Kdo jsou ti co zvete na bitvy? Rozbite hlavym zlamane prsty a ukradene materialy. Delejte Tricitku. Toto neni agitace. Ja za svyh osm let v "oboru" jsem se minimalene setkat s Vami, zde vyobrazenymi nesvary. Ano, ne kazdy ucinkujici respektuje scenar poradatele, ale to je dano kazdym z nas. Ale by jsme se zranovali, v taborech po akci kradli material, to jsem se nesetkal. A musim rict ke "gotice", ano, zase v uvozovkach, nerad bych se poustel do hlubokych debat s temi, kteri me vyrazi vezmou osobne nebou budou chti slovickarit. I Ja, jsem ve svych zacatcich chtel delat gotiku. Bezesporu atraktivni vec, at uz pro divaky nebo pro sermire samotne. Nastesti jsem se dostal do skupiny, ktera dela 30ku. A neda mi to, nenapsat jednu vec. ... koupim si mec, z prvni brigady zbroj (nebo elastaky a kanady) a je zme NEPREKONATELY sermir. A vsem Vam ukazu. Sakra. Proc si vy, gotikari, mezi sebou neudelate jasno. Takovy blbce bych poslal z placui a jeste bych je nakopal. V 30 se toto proste nedeje. A nebo, aspon ne na akcich kde se my ucastnime. Prosim Vas, zvladnete si svoje akce, vyhoddte teplakare, kanadykare, a debily a budete mit klid. A ty Wothane, proc si poustis na akci lidi co ti kradou (sipy, nebo cos to psal, zevam jeste ukardli - doslal jsem se po dlouhe dobe k teto debate a docetl jsem ji do slabe ctvrtiny, ale reaguji). Vim, ze je teze si ohlidat ucinkujici. Ale pokud s nimi nejsem spokojen, tak je priste nepozvu, nebou je nepustim do akce. Howgh. Asi pro dnesek Vse. A nebuddte, jak uz je to zde zvyke, nastvani vzdy na nekoho, kdo zrovna s Vami nesouhlasi. A nerejpejte do slovicek a nenavazejte se do konkretnich prispevovatelu. Tim Vas nezadam, abyste byli ke mne shovivavi, ale prosim fakta. dekuji Vsem co ztratili svuj cas ctenim tohoto meho prispevku. Uz jsem se opravdu musel vyjadrit. *bez kontroloy pravopisu po par pivech* PUSKIN. Mejte se krane a nehadejte se. Snazte se vzdy neco vyresit - i kdyz je to tezke. Cau
daewee 21. květen 2003 13:34:18
lavicka(21. květen 2003 09:38:47) :
Bohužel co se kostýmů týče, musím souhlasit. Dobově to opravdu moc nesedí. Především když sama královna Eliška Rejčka má na sobě sukni španělského krynolínového typu a pozdněgotický fraucimor.
lavicka 21. květen 2003 09:38:47
living history a experimental archeology jsou i v zahranicni literatuře dva rozdílné pojmy.K tomu, abys mohl dělat experimentální archeologii rozhodně nepotřebuješ žádné muzeum,ale spolupráce s ním ti spoustu věcí usnadní a co jsem četl, tak pracovníci muzeí rádi poradí a pomohou i bez finančních nároků.Experimentální archeolog nezkusí jen tak sekerou proseknout kroužkovou zbroj,ale zváží sekeru,změří sílu dopadu,připraví odpovídající drát,vše změří a vytvoří zápis, tak,aby bylo možné experiment zopakovat.Kdežto člověk, který dělá living history nic neměří a nepořizuje protokol,nejde mu o vědecký výzkum!To je hlavní rozdíl, i když na první pohled to může vypadat stejně.
Chyby při turnaji?Co takhle špičatý klobouk u jedné z dam na tribuně?Královská koruna na hlavě jednoho ze šermířů?To jsou věci které trochu nezapadají, ale pro neinformovaného diváka to není nic, co by působilo rušivě.
otec Opat 16. květen 2003 20:53:47
lavicka(15. květen 2003 16:28:18) :
PS. Termín living history právě označuje v zahraniční literatuře český ekvivalent experimentální archeologie, přičemž oba pojmy jsou dosud poměrně nejasně definované ...
otec Opat 16. květen 2003 20:51:05
lavicka(15. květen 2003 16:28:18) :
Co je to experimentální archeologie vím, o tom mne nemusíš poučovat. Zúčastnil jsem se již několika archeologických výzkumů a tedy umím odlišit výzkum terénní od onoho EXPERIMENTU. Mimochodem, mnoho vědců tvrdí, že experiment se s vědou vylučuje a tato činnost je tedy pouhou zábavou ... Ale to není tématem. Ten termín je velmi široký - dá se vskutku dělat zcela na vědeckém základě, k tomu ale potřebuješ zaštítění Archeologickým ústavem, či alespoň regionálním muzeem, což je v Čechách z finančního hlediska trochu problém. To samé lze dělat také v amatérské, tzn. fanouškovské, formě - ale těžko realizuješ vše ihned. O vědeckosti se s Tebou přít nebudu. Mohu jen říci, že v našich řadách jsou lidé s odborným vzděláním i hlubokým zájmem, kterým je šerm JEN doplňující, řekl bych přidruženou výrobou. Mohu pouze říci, že vše, co děláme se snažíme podepřít historickými prameny, i když nepopírám, že někdy se jedná o hypotézy, o nich však věda je. Problémem jsou finance - z toho plyne úroveň akcí - nechceme, aby naše aktiviy byly výdělečné. V projektu je mnoho chyb - postupně se však snažíme je odstraňovat, a když porovnám 1. a letošní 3. ročník, řekl bych, že je zde vývoj znát a vše se bude postupně blížit dokonalosti ( můžeme se samozřejmě přít nakolik je to možné ... ). To je všem jen můj názor, se kterým nemusíš souhlasit ... Mohu tě ubezpečit, že tebou zmiňovaní se příště na turnaji neobjeví - sám nechápu jak mohli proniknout, leč to je naše interní chyba a problém a tvou výtku tedy uznávám. Mohl bys rozvésti ty další dobové prohřešky? Rád se o nich pobavím, neb umožní zpětnou reflexi a následné poučení a odstranění chyb. A v tom si myslím, že je rozdíl mezi námi a Faberem - nehrajeme si na to, že známe všechno a chyby uznáme. Ještě upozorním, že tolerance se pohybovala v rozmezí 1250 - 1375.
lavicka 15. květen 2003 16:28:18
Trochu pozdni dotas na Otce Opata:Vis co je to experimentalni archeologie?Vsadim se, ze tu Vase skupina urcite nedela, to je totiz veda a ja neverim, ze postupujete v necem vedecky. Takze v nejlepsim pripade delate living history.K Vasemu turnaji si dovoluji podotknout,ze z hlediska dobovosti tam bylo prohresku dost, mimochodem i ten keckar v kozesinove veste,vojenskych kanadach zabalenych v kozesine a s vojenskym paskem, trimajici jedenapulku se tam nasel.Ovsem pro nas divaky to byla akce velmi pekna,barvita a pestra a ti mene pouceni z ni byli nadseni./Mimochodem i proto,ze vsechno videli pekne zbliska/.
slinger 03. květen 2003 23:55:14
Chci se s celým fanklubem páně Pěnkavovýcm podělit o nevšední, bohužel krátký zážitek. V televizi ukazovali sestřih z jejich akce na Kunětické Hoře teď počátkem května. Bylo to zaměřené na mučení, katy a posobné veselé záležitosti. Kvalitu představení nemohu posoudit, ale v tom sestřihu jim všem furt lezly elasťáky ze střevíců a vypadalo to půvabně.
Vlad z Valdova 28. duben 2003 01:36:28
- no jěště něco: celkem mám takovej zkeprickej pohled na jejich listiny ohledně kvality - zdali ty instituce o takovýcht glejtech vědí že je vydávají :-)
Vlad z Valdova 28. duben 2003 01:28:50
- ač hrozně nerad někoho pomlouvám ale dle mého názoru p. Pěnkava působí jako pernemetně ovíněný negramot, člověk bez kouska taktu, prost jakéhokoliv slušného jednání (osobní zkušenost)

-pro zvědavce: dle dostupnách informací Faber má tři členy - p.Pěnkava, p.Pěnkavová a jejich nezletilé dítko .. takže pokud se někdo označuje jako faberka vypadá to že zbývá jedna možnost ... (kdokoliv ostatní je na akci Faberem pouze najímán - z toho vycházím )

PS: autor vjadřuje pouze své doměnky, které se nemusí schodovat s aktualní zkušeností
otec Opat 28. leden 2003 21:52:48
otec Opat(24. prosinec 2002 08:20:51) :
Jen pro upřesnění: jedná se o dalším ročníku Slavností královny Elišky, ale tentokrát už je to nabídnuto hradeckým skupinám, nejžhavější kandidáti Garda města Hradce Králové a Corporal, prý to ale celé padne na nedostatku financí. No, uvidíme ...
Máš pravdu v tom, že tato debata to asi neovlivnila. Velmi bych se divil, kdyby se někdo z městských konšelů díval na šermířské servry ...
Debatu jsem zřídil proto, abych zjistil jaké jsou další, třeba i jiné pohledy na věc a tento účel byl splněn.
fekete 28. leden 2003 18:50:10
SYSEL: není Ti co vyčítat, pokud jsi na plac dojel až v poslední chvíli, tak to tedy bez nácviků bylo opravdu sqělé.
OSTATNÍ: Jenže pan Pěnkava vybojoval bitvu o to, kdo tu akci bude dělat nečestnými prostředky....
A, je nejdobovější ze všech a má na to plno glejtů - prdlačku, chlapa ostříhanýho na ježka s brejlema máme taky - ale neprodáváme ho
(asi by jsme měli)
B, Vykřikuje, jak to má připravený, no podle koní soudím, že to dělá jako my - kdo má čas a rozumnou cenu, ten přijede .... tedy najímá jako ostatní, bůchví jak to je doopravdy s ostatní produkcí, ale ve vlastím kádru to nebude tak velká firma, jak se staví navenek.
C, Chápu, že se po akci o ceně, kterou si za to Pěnkava řekl, ještě dlouho (ale pozdě - smlouva je smlouva) diskutovalo na radnici HK a snad dostanou páni radní pro příště rozum a trochu víc si ověří, jak to v nabízejících se uskupeních funguje.
D, Osobně si myslím, že jde úroveň FABERU od rozloučení s MERLETEM z kopce. ( nejsem Merleťák )
E, Opravdu zase Pěnkava zvítězil a může si mnout ruce, prachy jsou doma a ostatní je jedno .... i kdyby jsme si tu napsali nevím jak dlouhé povídání o tom jak byl ožralej...
PS: na WEBU JSEM poslední dobou MOC MÁLO, tak nepočítejte moc s mojí odpovědí. Děkuji.
otec Opat 24. prosinec 2002 08:20:51
Tak to vypadá, že jsme se znovu vyčerpali, asi už definitivně, takže opět děkuji všem zúčastněným za vyjádřený názor a nemějte to někteří za zlé. Díky.
otec Opat 18. prosinec 2002 10:17:55
cyberkotlik, buree, Schaf:
Přátelé, ne že bych chtěl být nějak spojován s cenzurou ... ale nechcete si na tyto hovory o totožnosti zřídit nové fórum? Přece jen zdejší téma jest jiné ... A taky smajlík :)
cyberkotlik 17. prosinec 2002 19:47:51
buree: ty seš snad nějaký její druhý já nebo co, že tu pořád za ní oroduješ? Je snad dospělá a dokáže si to řešit sama, ne? Nikdy jsme neříkal, že je totožnost důležitá, jenom ve chvíli, kdy začnou padat osobní narážky rád vím, s kym se bavim......je to takovej problém, že si to zasluhuje ještě další debatu?
buree 17. prosinec 2002 15:06:34
ck..zapomněla jsem přidat smajlíky, omlouvám se,
:)))))) :)))))) :))))))
buree 17. prosinec 2002 15:05:22
cyberkotlik(10. prosinec 2002 17:25:31) : Myslim, že k těmhle polemikám není totožnost vůbec důležitá, nebo usínáš klidnější, když je Schaf odhalena..?
Maršálek 17. prosinec 2002 10:35:25
Sysel(13. prosinec 2002 08:13:05) : nečerti se! (pomni na bratra de Torquemadu,se kterým je prý otec Opat kamarád), jinak jde-li o secvičené spartakiády, zlé rytíře a hloupé princezny - pryč s nimi, však jsem již demonstrativně prodal spartakiádní lehátko a na zbylé dva chovám malého draka, až vyroste tak vás toho utrpení zbavíme a já budu neohroženým hrdinou bez lázně a vany (neb bez bázně a hany? zatracená čestina- danke). Ale souhlasím, jízdní turnaje jsou i o koních, což je náš velký hendikep a tedy sláva těm, kdož je mají a jezdí. No mně nezbyde než jezdit na drakovi až vyroste, ale nebudu na nás šetřit a krom dalšího dostane i krásný kropíř jak náleží (oni ti fotbalisti bez trenýrek taky nic moc a u nich to nezachrání ani ten ožralý komentátor - a on byl?). Jak jsem psal již dříve, myslím že vám to herold dvakrát neulehčil, ač je za to placený, to se pak jeden může snažit jak chce a dělat třeba i psí kusy (nejlépe z herolda). Ale stalo se, děkuji za tvůj pohled na věc, rozhodně není nezajímavý, ještě by stálo za to poslechnout si názor "herolda".
P.S. jinak děkuji za učiněnou nabídku muži, heterosexuále a ateisto, ale kdyby se to dozvěděla má paní, měl bych na krku rozchod od lože a stolu a to bych byl nevyspalý a hladový :-)
otec Opat 13. prosinec 2002 18:45:40
Sysel(13. prosinec 2002 08:13:05) :
Děkuji, jen jsem nevěděl o koho jde a rád bych byl objektivní, proto ta návštěva. Jinak k turnaji, vyjádřil jsem se k věcem, které se mi nelíbily, z toho plyne, že tvůj podíl na turnaji jsem neměl potřebu nijak negativně komentovat. Ale turnaje jsou přece nejen o koních, ale i o soubojích atd. A jsme u jádra problému. to bylo to co kulhalo.
Nacvičená spartakiáda také není mým ideálem, ale toto byl dle mého názoru opačný extrém ... To, že se učinkující vidí den před akcí svádí k myšlenkám o šití horkou jehlou, ale to je opět záležitost organizátora, tedy Pěnkavy, tudíž jako bych nic neřekl. Jinak je zajímavé, že trvalo, než se k tématu vyjádřil někdy z těch co na slavnostech působili a že to jsou zrovna lidé, kteří, alespoň se mi tak zdá, neměli program přímo na svědomí, takže nemá cenu jim činit výtky ani žádat změny.
Schaf 13. prosinec 2002 15:06:31
cyberkotlik(13. prosinec 2002 14:51:55) : Ano vim o koho se jedna. Jen jsem to nevedela hned:-)
cyberkotlik 13. prosinec 2002 14:51:55
Schaf: to je jeden ze starších programů tohohle příspěvkovýho typu. No když jsi psala jak chodim furt na letnou, tak jsem měl za to, že víš o koho se jedná:)
Sysel 13. prosinec 2002 08:13:05
otec Opat(12. prosinec 2002 20:37:50) :Pocházím a ještě velice ůzce spolupracuji se SHŠ Flamberg.Jinak vystupuji samostatně se svojí přítelkyní a na našich koních.Říkáme si spol.historického jezdectví Kvintána a letos jsme,mimo jiné, vystupovali i u vás(?) na Kuňce.Turnaj v Hradci jsi asi špatně pochopil,to nebylo vystoupení nějaké skupiny.S ostatními rytíři jsem se viděl poprvé v pátek odpoledne po několika měsících,pár hodin před turnajem.Je to vlastně záměrem a věřím,že pokud někdo čekal secvičenou spartakiádu s Vangelisem,krásnou princeznou a zlým rytířem musel být zklamán.To ale není moje liga.Jak říká můj kamoš"su jen hlópé kovboj".Mole liga jsou koně a o těch jsou a byly turnaje především.Je zvláštní,že k těm se tu nikdo nevyjádřil.Představte si,že jdete na fotbal a po zápase přijdete do kabiny a sprdnete hráče za to,že byly ve stánku zkažený párky a komentátor ožralý...
Jinak jsem muž,heterosexuál,ateista.Stačí?
otec Opat 12. prosinec 2002 20:45:37
Wothan(12. prosinec 2002 08:33:34) :
Máš něco proti bratru Tomasu de Torquemadovi? Není to žádný pyroman, jen je trochu zimomřivý ( Španělsko je přece známo svým chladným podnebí ), tak je nucen zakládat tu a tam malé ohníčky, aby se zahřál, toť vše, ostatní jsou je nepřejícné a jeduplné klevety kacířů, antikristů,pohanů, bezbožníků, rouhačů a jiných Ďáblových pohůnků ( nebo snad Čertových ???) ... Přineste pochodeň ... !!!

PS. Už je to tu méně akademické? :-)
otec Opat 12. prosinec 2002 20:37:50
Omlouvám se, že s tím ještě vystupuji, když se dotyčný pan z Holohlav vyjádřil tak jak se vyjádřil, ale nedá mi to: pane Sysle, můžeš mi (nám) sdělit z které SHŠ pocházíš a kde vystupujete? Ptám se proto, že vaše jména mi nic neříkají a ani známí mi neporadili a jelikož jsi se odmítl vyjádřit k oněm pomluvám, na což máš samozřejmě právo, které respektuji, chtěl bych nějaké vaše vystoupení navštívit, abych si svůj obraz buď potvrdil nebo ho v rámci objektivity přehodnotil. Prostě chci se ještě jednou přesvědčit, právě proto, abych tu něšířil, i když ne úmyslně, lži a pomluvy. Tak pokud možno, prosím o odpověď. Děkuji. :)
otec Opat 12. prosinec 2002 19:41:52
Schaf(12. prosinec 2002 19:13:11) :
Je to trochu jinak. Výukový program pro školy sice v pátek byl, ale DOPOLEDNE. Poté již měly následovat slavnosti samotné. V pátek jsem pobyl celou dobu. Zodpovědně jsem shlédl řemesla a stánky, mši, průvod a i při tom "turnaji" jsem stál hledle v přední řadě, takže si myslím, že to podstatné jsem viděl-mé zklamání pramenilo z pátečního "programu" a tedy jsem se na něj v sobotu již nehrnul. Programem ale myslím oficiální příjezdy královny a jejího doprovodu, jinak jsem zabrousil i na tržiště, které jsem ale shlédl již v pátek, tak jsem mu už nevěnoval takovou pozornost. Do popředí jsem se nedostal až na samotný závěr celého víkendu, to mne ale tak nemrzelo, ohňostroj byl vidět i tak a Pěnkovovo heroldování ... vícekrát již NE! Jinak naše skupina s přístupností kamkoli neměla vzhledem ke svým kostýmům žádný problém, dokonce se nás při mši snažili nahnat do faberovského procesí, ale nevím jak to bylo myšleno ... Závěrem: páteční program jsem viděl od odpoledne celý, v sobotu jsem již jen procházel, ale i tak jsem tam byl až do konce.
Schaf 12. prosinec 2002 19:20:17
cyberkotlik(11. prosinec 2002 16:24:28) : K anonymite: Opravdu jsem od zacatku nevedela kdo jsi, nemel jsi delat tu poznamku o katovi, tak ze jsme na tom byli stejne.
Co je cyberspace?
Schaf 12. prosinec 2002 19:13:11
otec Opat(12. prosinec 2002 18:53:28) : V patek byl program jiny- myslim ze tam probihaly ukazky pro skoly, tak ze tam byly jenom remesla. Nevim jestli to bylo formou prednasek, nebo zalezelo na osobni iniciative navstevniku na co se zeptaji. Ja jsem prijela v patek odpoledne a pripustim ze bylo mrtvo neb byla slavnostni mse a na ni dost podstatna cast Faberu.
Krlessi co jsem zaregistrovala vystupovali min. 2x.
p. s. mohla bych si to shrnout: patec. program se ti nelibil, na turnaj ses neprobojoval do prednich rad, v sobotu jsi tam moc nepobyl. Toz se nedivim ze te faber tak desne sklamal :-)
otec Opat 12. prosinec 2002 18:53:28
Schaf(12. prosinec 2002 13:38:13) :
Tak to tedy koukám... Hudebníci vystupovali samostatně, tzn. mimo zajišťování hudebního doprovodu "královnina" průvodu? jestli ano, tak to mne mrzí-zrovna Krless bych si s chutí poslechl, ale nic takového nezaregistroval. Možná asi proto, že odrazen pátečním programem, jsem se zhruba od brzkých odpoledních hodin vyskytoval pouze na tzv. malé scéně, kde jsem byl mile potěšen hudební produkcí legendárních Kantorů ... S tím prostorem máš pravdu, to bylo nedořešené, ale nejsem schopen posoudit jak dalece se to řešilo (a kdo) či jaké byly možnosti, každopádně byla to vada na kráse, i když ten pátek, no ... záleží na osobním vkusu a nárocích. :)
Schaf 12. prosinec 2002 13:38:13
Maršálek(11. prosinec 2002 18:28:05) : Omlouvam se, mela jsem za to ze jsem to uz psala. Tak tady mas hodnoceni akce z meho pohledu.
Standard, spokojeny lidi (tj. dost zajemcu o remesla) + dobre pocasi. Co vidim nedoresene byl vecerni program v sobotu - vystupovali tanecnice a fakiri na malem prostoru a lide byli nakupeni okolo ohrady po turnaji, takze ti co se tam za vcas nacpali, ale k dolnimu konci museli byt patrne dost nastvani. Na druhou stranu nevim jak by se dalo zajistit aby videli vsichni, snad mega obrazovku a promitat to:-).
p.s. taky jsem si vzpomnela, ze mimo remesel na trzisti vystupovali hudebnici (Krless, Jirka Wehle), tanecnice Romance, fakiri.
A pokud bylo otevreno bylo tam dost narvano.
otec Opat 11. prosinec 2002 18:40:29
Maršálek(11. prosinec 2002 18:28:05) :
Na to bití církevních hodnostářů pozor, nebo povoláme bratry dominikány! :)
Maršálek 11. prosinec 2002 18:28:05
Schaf(11. prosinec 2002 08:21:25) : děkuji za odpověď, byť jsem ji nenašel. Jako aristokretén jsem samozřejmě při čtení závislý na svém kaplanovi ( asi ho málo biju ) :-). Mrzí mně že mi ti řemeslníci unikli, asi jsem na ně měl jít z více stran najednou :-). Přeji mnoho dalších pracovních úspěchů.
cyberkotlik 11. prosinec 2002 16:24:28
Schaf:)) Přezdívku tu mám paradoxně právě proto, abych nebyl anonymní, jelikož od do cyberspace, kdy jsme si jí vymyslel spíš z legrace, mě lidi, s kterejma se bavim na netu zná pod timhle nickem:)
Schaf 11. prosinec 2002 15:50:16
C. k. Asi budu muset pouzit vice smajliku (certit jsem povazovala za vtipny :-( ). Netrpim pocitem, ze by jsi mne kritizoval (rekla bych ze jde spis o rozdiny humor). V kategorii odpurcu te nemam neb nemam kategorie. Byla jsem na kazde Letne. Nikdy jsem netvrdila ze mne neznas, ale to, ze ja to nemuzu vedet (ja si napr. velmi mizerne pamatuji lidi, a pak nekoho znat je velmi relativni).
p. s. Kdyz ti vadi anonymita proc tu vsichni mate prezdivky?
A aby mela dusicka pokoj jsem Radka :-)
cyberkotlik 11. prosinec 2002 15:05:04
Schaf: Pokud chceš zůstat anonymní, taks to mohla říct na rovinu rovnou...
Moje skvělá osoba se nijak nečertí, pokud jsi to nepostřehla, jsou tam smajlíky (já se alespon snažim, když něco píšu, aby to ten druhý pochopil:)
Hele, a kolikrát jsi mě vlastně slyšela o něčem mluvit? Když tak tvrdíš, že tě nemůžu znát, tak asi moc ne, takže to těžko můžeš posoudit (ale zas na druhou stranu je pohodlnější mě mít zařazený v kategorii odpůrců:) CHápu, že by bylo společenské kdybych řekl "tohle máte hezký, ale támhleto je strašný" jenže si uvědom, že na akcích Merlet-Faber jsem byl přítomnej asi po 5 let prakticky pořád, (jen na Letný jsem učinkoval asi 3roky po sobě) a zkrátka už to všechno znám.....takže když se tam přijdu po letech mrknout, tak soudim to co se změnilo, případně to co se nezměnilo ale mělo změnit:) A excesy typu renesanční nástroje u gotickýho kata, nebo žebřík postavenej na ruby, to byla fakt legrace:)) Potíž je vtom, že máte falešný podvědomí, že jsi taky FABER a že tím pádem kritizuju i tebe. BUd jste všichni zopdovědní za to co se tam děje, tak to změnte at je to kvalitní a nikdo to nemůže kritizovat, nebo si dělejte dobře každá svoje ale pak nebudte dotčený, že se někomu něco nelíbí:)
Já osobně se tu nechci nijak rozepisovat o tom, co všechno by se dalo/mělo změnit k lepšímu, jelikož chápu že naše český prostředí nesnese srovnání se zahraničím, ale pokud máš pocit, že nějaká moje kritika byla neoprávněná, rád ti jí vysvětlím:)
PS: TO bude nejspíš tím, že máme s FABEREm podobný zkušenosti, nezdá se ti?:) Zarážející by bylo max to, pokud by ta "filipika" byla nepravdivá....
Schaf 11. prosinec 2002 08:21:25
Maršálek(10. prosinec 2002 23:29:49) : Jen tak co jsi vzpomenu:
kovar, soustruznik , dratenik, rezbar, pergamnik, iluminator, pisar, maslarka, vysivacky (ty jsi videl), predeni, tkani, tesar.
Jak hodnotime akci jsem uz psala vcera.
Schaf 11. prosinec 2002 08:17:53
cyberkotlik(10. prosinec 2002 17:25:31) : Vidim, ze budu muset prekonat svuj odpor k psani a trochu se rozepsat.
Vykecala jsem tady na sebe uz dost veci, tak ze kdyby jsi mne znal tak uz vis kdo jsem. K te anonymite: pripustim ze se mi nechce vzdat jiste vyhody (jeste to zvazim), jinak ve Faberu - kde by to mozna bylo zadouci- to vsichni vedi (aspon ti kterym jsem to rekla osobne ve snaze je presvedcit, aby se zapojily).
K tve skvele osobe jsem byla ironicka jen dvakrat, tak nevim proc se certis. (Jestli ti prijde vse ironicke tak sorry, ale mne se tak lip pise, budu se snazit to napravit :-(
Pravo na kritiku nikomu neberu. Narazela jsem na to, ze jsem te nikdy neslysela o nicem mluvit v trosicku priznivejsim svetle. Mozna je chyba v tom, ze ja se obcas snazim nevidet veci tak cernobile.
Jinak "nazor: kdyz se mu to nelibi, co sem leze" opravdu nezastavam - je mï to srdecne jedno.
p.s. k tomu pomlouvani v hopspode: kdy jsi jsem slysela od jednoho clena vasi skupiny filipiku proti faberu, po letech dost podobnem zneni od tebe, byt ve velmi zkracene verzi - opravdu velmi pekne souznení mysli.

Maršálek 10. prosinec 2002 23:29:49
Schaf(10. prosinec 2002 07:44:30) : mohl jsem mít opravdu smůlu a opakovaně přijít v nevhodnou dobu, kdy tam bylo "mrtvo", teď nemyslím dobu, kdy byly průvody, mše, klání... asi jsem se pak nechal odradit.Dovolte mi tedy otázku, co bylo ke shlédnutí?
buree(10. prosinec 2002 14:27:19) : věřím že to bylo náročné, o to více mne teď mrzí, že jsem asi o lecos přišel, byť jsem se pohyboval na starém městě po většinu doby oslav. Ale to nic, nikdo se nemůže zavděčit všem :-). Využiji toho, že diskutuji s osobami nejpovolanějšími a zeptám se, jak hodnotí tuto akci v Hradci sám Fáber?
Je mi potěšením s vámi diskutovat dámy, budu se těšit na odpověď.
otec Opat 10. prosinec 2002 21:32:08
cyberkotlik(10. prosinec 2002 17:25:31) :
Řekl bych, že principielně je vskutku lepší a praktičtější o věci diskutovat s patřičnou stranou než nějak oklikou. Z toho důvodu jsem také zřídil toto fórum ...
cyberkotlik 10. prosinec 2002 17:25:31
Buree: Výslech? Jen se zajímám oto, ským se vlastně bavím, vzhledem k tomu, že ona ví kdo jsem tak by to bylo přinejmenším spravedlivé...(a pokud vim, tak celkem velké procento lidí tady anonymní neni, není k tomu důvod:) Ty mi řekneš která fáberka jsi? :)

Schaf: Dobře, chápu to tak, že z nějakého odmítáš říct kdo jsi, což je jasný - diskutovat v anonymitě je vždy příjemnější než sám za sebe:)
J
inak, to je opět ironie? Nějak to ztvých příspěvků není poznat, ale už začínám vidět vzorec "odpovědi cyberkotlikovi budou ironický" :)
Nicméně - vtobě vadí, když FABER někdo kritizuje? KDyž tam někdo přijde a řekne tohle a tohle se mi zdá dobově nesmysl? ZAstáváš postoj že "když se mu to nelíbí tak co sem leze"? Myslim že je lepší když vám to říkám osobně, než abych šel pak do hospy s ostatníma šemrířema a spustil otom, jak je ten faber strašnej...:)
buree 10. prosinec 2002 14:30:24
cyberkotlik(09. prosinec 2002 16:16:13) : Začíná to vypadat, jako pěkný výslech :))))), co takhle nechat Schaf zachovat si anonymitu.. :))
buree 10. prosinec 2002 14:27:19
Maršálek(09. prosinec 2002 22:23:04) : Ano tržiště bylo na několik hodin denně uzavřené: na mši, na průvod a taky -dovolíš- abychom si od vás-návštěvníků oddechli..Začínali jsme v devět a večerní představení ať kvalitní nebo ne končilo po desáté nejdřív..Takže pro nás to bylo skutečně vysilující..Pro dobu , kdy byl Faber uzavřený sloužily právě ty ostatní stánky .. :)
otec Opat 10. prosinec 2002 09:39:00
Maršálek(09. prosinec 2002 22:23:04) :
Ze na tržišti bylo na můj vkus někdy až moc mrtvo, to když byli trhovci nahnáni do královnina průvodu :), čímž vznikla hluchá místa, je pravda. V podstatě se mi vůbec nelíbil jen zbrojířův stánek, kde se žádná činnost nevykonávala. Ale opravdu největším zklamáním pro mne byl oficiální program...
Schaf 10. prosinec 2002 07:44:30
Maršálek(09. prosinec 2002 22:23:04) : To je opravdu skoda, ze jsi se vice nerozhlizel. Byla jsem tam jen v sobotu (trziste bylo zavreno cca 2 hodiny, kdyz byl turnaj u kostela) a lide byli mili, porad se na neco vyptavali a pochvalovali si to, mozna ses k dalsim stankum pres davy nedostal :-) Je pravda, ze vetsina nasich stanku nic neprodava, mozna proto jsme nezaujmuli :-(
Schaf 10. prosinec 2002 07:37:48
cyberkotlik(09. prosinec 2002 16:16:13) : Ten dojem je spravny. Kdyz nekam prijdes a trousis pochvalne poznamky na vsechny strany, tak se nediv, ze si to lidi pamatujou. Remeslo delam jako kazda faberka a jak si mne kdo pamatuje nemohu odhadnout.
Maršálek 09. prosinec 2002 22:23:04
buree(09. prosinec 2002 14:42:13) : a to já bych výhrady měl, byť může jít o chybu hlavního organizátora, kterou pak "odskákala" i řemesla. Byl jsem na náměstí v oba dny a ani nevím jaká řemesla tam vlastně byla ( to asi není dobře, že? ). Byl jsem zvědavý a taky rád utrácím na dárky pro svou paní, ale přišlo mi že nebylo na co koukat, buť bylo tržiště prázdné a zavřené (a to na několik hodin několikrát denně), nebo se mi zdálo, že se u těch pár stánků nic zajímavého neděje. Naproti tomu nedobové tržiště na Malém náměstí bylo stále živé a zajímavé. To není kritika řemesel všeobecně, možná jsem měl jenom smůlu, ale byl jsem zklamaný. Po reklamně Fáberu jsem čekal podívanou... Neberte to osobně, nejsem váš konkurent, ani snad od přírody nespokojený rejpal, byť mi některá stará řemesla nejsou zcela neznáma. Byl jsem jen zklamaný divák a také by mně zajímalo, jak tuto akci v Hradci hodnotí sám Fáber.
P.S. pamatuji si jen na dvě vyšívačky a jejich vystavené práce - to mně opravdu zaujalo
otec Opat 09. prosinec 2002 20:17:57
buree(09. prosinec 2002 14:42:13) :
Jak jsem již řekl dříve, mé výtky se netýkají řemesel atd. Ty až na někt. výjimky byly na nezpochybnitelné úrovni. Zklamala mne (nejen mne) Pěnkavova prezentace šlechty, dvora, ...
Schaf(09. prosinec 2002 07:44:51) :
Pokud se tyto kritiky týkají řemesel a života lidu "poddanského", tak je vše vysvětleno. Také jsem si to myslel-přišlo mi jako by p. Pěnkava prezentoval středověk z pohledu tohoto prostředí (viz narážky na splašky na ulicích chceme-li středověkou realitu, ano, splašky realitou byly, ne však v okolí aristokracie).
cyberkotlik 09. prosinec 2002 16:16:13
Schaf: No získal jsem ten dojem že ty znáš mě, když víš že jsem se byl podívat ne Letné...
TAkže tam děláš nějaká řemesla?
Schaf 09. prosinec 2002 15:13:03
buree(09. prosinec 2002 14:23:48) : Letna nebyla uz letos:-( a asi jen tak nebude.
buree 09. prosinec 2002 14:42:13
otec opat: celou akci v HK považuješ za notně nepovedenou? Nebo jen vystoupení..prošel ses po stánkách, poslechl o řemeslech? Chtěla bych vědět výhrady, třeba se to dá vylepšit..Souhlasím s Schaf, že pochvalu získaly hlavně řemesla..lidi to docela zajíma, nesnaží se hledat mouchy, ale třeba něco se dozvědět a nevěřil bys, jaké mají lidi základní neznalosti :))
buree 09. prosinec 2002 14:23:48
schaf:ani Letna nebude?
Schaf 09. prosinec 2002 07:44:51
otec Opat(07. prosinec 2002 18:03:14) : V nejblizsi budoucnosti nebude mit Faber zadne verejne akce. Ty pochvalne kritiky ziskaly hlavne remesla, jestli se nepletu - necetla jsem je.
Schaf 09. prosinec 2002 07:40:04
cyberkotlik(06. prosinec 2002 22:59:49) : Ano jsem z Faberu (uvedla jsem to hned v prvnim prispevku). Jestli mne znas to fakt nemuzu vedet.
otec Opat 07. prosinec 2002 18:03:14
Schaf, pokud máš na akcích Faberu nějakou účast, můžeš něco, co má úroveň, doporučt? Já jsem viděl jen tu, dle mého názoru notně nepovedenou :), záležitost u nás v HK a chtěl bych to srovnat s něčím jiným. To u nás se mohlo jednorázově nepovést z mnoha důvodů ... Zajímalo by mne na čem Faber získal ocenění a pochvalné kritiky od lidí jako je p. Čornej, kterého si vážím. Tyto kritiky a ohlas mi totiž s vystoupením na Slavnostech královny Elišky nekorespondovaly. Takže pokud myslíš, že je jiná akce, kdy bych si mohl obrázek o Faberu poopravit, prosím, dej vědět. Díky :)
cyberkotlik 06. prosinec 2002 22:59:49
Schaf: to jistě ne:) Nechtěl jsme jen aby vzniknul nějakej mylnej dojem:)

TY jsi někdo z FABERu? Tedy někdo s kym se znám?
Schaf 06. prosinec 2002 07:44:32
cyberkotlik(06. prosinec 2002 00:05:49) : Trocha ironie nikoho nezabije : -(
cyberkotlik 06. prosinec 2002 00:05:49
schaf: (add Letná): 1) KAždou Letnou tam určitě nejsem, nicméně když se tam jdu podívat, tak proto abych se setkal s pár lidma co tam znám a abych skouknul co za šermířský skvosty tam uvidim, ale fakt ne proto, abych se díval jak Pěnkava hraje:)
otec Opat 05. prosinec 2002 19:45:13
Sysel(05. prosinec 2002 13:54:33) :
Myslím, že není tedy co řešit. Budiž páně Syslovo právo respektováno!!!
Sysel 05. prosinec 2002 13:54:33
otec Opat(04. prosinec 2002 14:53:49) : HOWG
otec Opat 04. prosinec 2002 14:53:49
Rytíř říkající Ny(03. prosinec 2002 10:01:14) :
To je věc samotného pána z Holohlav, zda se chce účastnit tohoto slovního klání. Pokud nemá zájem nebo dál co říci a jeho zájmem bylo pouze toto jednorázové vyjádření, proč by to dělal? I tak díky za jeho názor. Ale je pravdou, že lži a pomluvy by mohly býti upřesněny, už kvůli vyjasnění ...
otec Opat 04. prosinec 2002 14:50:22
Schaf(03. prosinec 2002 10:03:14) :
Díky za upřesnění-ať žije Morava :)
Wothan(03. prosinec 2002 10:37:39) :
Mrkvoslav(03. prosinec 2002 19:27:26) :
Bohužel, básnické obraty, nabubřelé úvody, anekdoty, ba ani kompliomenty nejsou mou silnou stránkou. Snad to tu oživí jiní.
Mrkvoslav 03. prosinec 2002 19:27:26
Wothan: Je pravda, že je to tu jen nasládlé - jedinými komplimenty je obdařována spanilá Scharf, básnických obratů poskrovnu, anekdot též... Chce to trochu života do té vědecké diskuse - popularizujte přátelé!
Schaf 03. prosinec 2002 10:03:14
otec Opat(03. prosinec 2002 09:16:50) :
Mam PVH - HI (stredovek) MU Brno
p.s. Ta kniha se jmenuje 1.9. 1310 - Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský -- tedy pokud se da verit databazi NK .
Rytíř říkající Ny 03. prosinec 2002 10:01:14
Wothan(27. listopad 2002 13:09:01) : Teda musim priznat ze je tenhle pokec fakt celkem zajimavej. Takovej drbnik. Ale copak Syslik z Holohlav? Nejak se nam odmlcel, co? Zadne upresneni, nic.
otec Opat 03. prosinec 2002 09:16:50
Schaf(02. prosinec 2002 07:49:38) :
Děkuji za upřesnění. Chtěl bych ale ještě podotknout, že existuje kompilace dvojího typu: a) jedná-li se o shrnutí poznatků v literatuře již zveřejněné, ale přesto prakticky nedostupné, je-li toto navíc doprovázeno znalostí pramenné základny + histor. kritika + vlastní názor, je dílo dle mého názoru prospěšné a můžeme hovořit o skutečné historické vědecké práci. Tento případ se týká i Rejčky, kde člověk hledající informace narazí na minimum monografií a je odkázán jen na hledaní droptů v tématech příbuzných.
b) jedná-li se o vzorec x přečtených knih z nichž poté vzejde kniha xtá první, nejedná se v žádném případě o seriózní vědeckou práci, z mé zkušenosti se tyto "práce" množí v posledních letech, kdy se nám do oboru hrnou rozliční pisálkové z jiných oborů bez patřičného vzdělání-tj. novináři, sběrači mýtů a záhad, lovci senzací, ...

Maršálek(02. prosinec 2002 21:27:16) :
Jen pro upřesnění zmiňované publikace pro případné zájemce. Kniha G. V. Šarochové 1. 9. 1310-sňatek z rozumu vyšla tuším v nakl. Havran (?) v edici Data, která tvořila české dějiny (přesné znění +-).

Ad Schaf: Čistě ze zájmu a osobních (ve vší počestnosti-jsem přece muž Boží :) ) sympatií, jelikož se zdá, že máme totožný pohled na věc: jaká je tvá kvalifikace v oboru (-tzn. alma mater- Praha, Olomouc, Brno, Opava, ... )?
Maršálek 02. prosinec 2002 21:27:16
Schaf(02. prosinec 2002 07:49:38) : souhlasím spanilá Schaf, že právě "opisovači" nám mnohdy komplikují život při hledání a studiu, ostatně této chyby se dopouští i mnoho renomovaných historiků stavících např na našich obrozencích (kteří naši historii upravili dle tehdejších potřeb). Je samozřejmé vycházet tedy z dobových pramenů a posoudit jejich věrohodnost a zaujatost konfrontací s dalšímy prameny, neboť jak ti kdo dějiny tvořili, tak i ti kdo je zapisovali sledovali vlastní zájmy...
P.S. k literatuře: po konzultavi s Doc. K. Charvátovou mohu doporučit novou knihu od G.V. Šarochové - 1.9.1310 sňatek z rozumu
Schaf 02. prosinec 2002 07:49:38
otec Opat(01. prosinec 2002 20:19:49) : Kompilace - kniha, ktera vznikla na zaklade 10 jinych knih. Coz je casty pripad prave u historickych knih ( upozornuji ze uplne vsechny samozrejme nehazim do jednoho pytle). Par knih vyjde primo od pramene, ostatni uz jen opisuji a muze se stat, ze jeden z opisovacu udela chybu, ktera se pak jde dal jak cervena nit. Proto povazuji za dulezite vedet odkud primo autor cerpal. Samozrejme je dobre k urcitemu obdobi precist co nejvice dostupne literatury (co autor to trochu jiny nazor a pohled), ale pri argumentaci bych doporucila se opirat prave jen o prameny (kriticky zhodnocene).
Mam pocit, ze jste psali, ze se zabyvate rekonstrukci dvora Elišky Rejčky, tak proto.
Jinak autorkou citatu je moje ucitelka ze stredni skoly.

otec Opat 01. prosinec 2002 20:19:49
Schaf(28. listopad 2002 10:56:19) :
Hmmm ... Tu souvislost mezi kompilací a historickou prací jsem jaksi nepochopil. Prosím, můžeš mi to, i když je to mimo téma, osvětlit? Tzn. význam, souvislosti, příležitost, autora citátu, atd.
Maršálek 28. listopad 2002 21:28:51
Schaf(28. listopad 2002 07:54:00) : spanilá Schaf, nevypsal jsem veškerou literaturu, ba ani zlomek toho, co může obsahovat zajímavé informace. Ostatně ani ve vypsaných zdrojích toho bohužel není více, než pouhé zmínky o jejichž věrohodnosti, jakož i zaujatosti je třeba navíc pochybovat s ohledem na dané autory a jejich zájmy. Vyjmenoval jsem toliko zdroje kterými disponuji a ze kterých jsem čerpal já osobně, ale nejsem sám a je před námi ještě mnoho studia :-) ...
Schaf 28. listopad 2002 10:56:19
otec Opat(28. listopad 2002 09:50:58) : Ad fontes jsem pouzila ja, protoze "oficialni publikace" nemam rada. Jak je jich mnoho z tak skrovneho mnozstvi pramenu je dle meho soudu trochu zarazejici. Kdysi pri vykladu slova Kompilace bylo uvedeno "to jsou historicke prace" :-).
otec Opat 28. listopad 2002 09:50:58
Schaf(28. listopad 2002 07:54:00) :
Toto asi vzniklo mým omylem-po dojmech z přednášky z nauky o pramenech jsem v agonii použil ten termín ad fontes, což vyznělo, že máme nastudovány i všechny archiválie. Tak to vskutku není-jen jsme zmapovali, snad slušně, oficiální publikace, archivní materiál nás čeká, a pohřích ho opravdu není mnoho, zvláště o Hradci Králové škoda mluvit... Takže ještě jednou díky za pomoc ohledně materiálů moravských, i když jsou až pozdějšího data, ale zase je tu ten problém s časem a vzdáleností... :)
Schaf 28. listopad 2002 07:54:00
Maršálek(27. listopad 2002 18:54:19) : Tu anekdotu neznam. Opravdu jsem nechtela aby jsi vypsal veskerou literaturu, jen tech par pramenu (3 kroniky).
Maršálek 27. listopad 2002 18:54:19
Schaf(27. listopad 2002 12:28:22) : spanilá Schaf děkuji za lekci, jednou rukou maluji a druhou píšu, zjevně to není dobrá kombinace, jak jistě víš když chlap dělá dvě věci zároveň, nefunguje to , viz anekdota o zavazování tkaniček. Něco málo odkazů: stará dobrá Zbraslavská kronika, Dalimilova kronika, Kroniky doby Karla IV., Duchem a mečem- Naše vojsko 1958, Dějiny markrabství moravského, Lines of succession- Louda a Maccclagan, Archivy ČSR- Naše vojsko 1974, Královny, kněžny a velké ženy české- Dr. Karel Stloukal, Ženy kolem českých králů a knížat- doc. dr. Jana Janusová CSc.,Století posledních Přemyslovců- Josef Žemlička, Jan Lucemburský a jeho doba , Král diplomat, Karel IV,- Jiří Spěváček, Moravští Lucemburkové- Brno 2000, Poslední Přemyslovci, Nástup Lucemburků- Šusta (nemám je po ruce tak asi komolím), České iluminované rukopisy 13.-16. st. -Josef Krása, Hradec Králové město českých královen- A. Kubíček, Z. Wirth, Dějiny Hradce Králové- Jaromír Mikulka, Klíč k našim městům- K. Liška, L. Mucha, Hrady, zámky a tvrze království českého- A. Sedláček, Toulky českou minulostí II., Tablice hystoriczne- Warszawa 1996, Poczet polskich królowych, ksiežnych i metres- Zbigniew Satala, Maly herbarz Adama Kromera (Królowe, królewskie malžonki i ich herby rodowe), Poczet królów i ksiažat polskich- Olsztyn 1991, Wladcy Polski z dynastii Piastów- Warszawa 1983, Chrám sv. Ducha- Hradec Králové 2000, Klášter Augustiniánů v Brně- Bohumil Samek víc jsem toho teď doma k Richenze nenašel, ale patří k tomu samozřejmě prameny o kartografii, architektuře, dobové módě, válečném umění, zbraních a zbrojích, lovecké umění, stolování, kurtoazii, poesii, hudbě atd...
Pokud jde o oficiální oslovení (děkuji za nápovědu s milenci a bývalými milenci), komunikovali s ní krom již zmiňované Gryfiny Krakowské a Fridricha Sličného, též markrabě Braniborský (nemyslím dětství), Řím. král Albrecht, Rak. vévoda Rudolf (zdůrazňuji ještě vévodský titul), Řím. král Jindřich VII. Lucemburský, Jindřich vévoda Javorský, Jindřich vévoda Korutanský a hrabě Tyrolský, chvíli i král Český, Jan Lucemburský král Český, Polský a hrabě Lucemburský, říšský hrabě Berthold z Heneburgu, říš. hrabě Albrecht z Hohenlohe-Schelklingen, Mohučský arcibiskup Petr z Aspeltu, Pražský biskup Jan IV. z Dražic, ... ti s ní museli jednat na úrovni jejich vzájemného společenského postavení a pravděpodobně ji neoslovovali pochybným počeštěným jménem (rozšířeným ostatně mnohem později, navíc více mezi prostým lidem). Co ji šeptal za nocí Jindřich z Lipé nejvyšší podkomoří a maršálek království Českého opravdu netuším (a nechce mi to říci ani když ho opíjím a to je, věř mi, dřina). S pozdravem a úctou půvabným dámám, vždy k službám dobrý muž maršálek
otec Opat 27. listopad 2002 16:54:08
Sysel(27. listopad 2002 11:17:08) :
Mnozí z diváků (nejen) si to myslí a musím říci, že ze vzdálenosti, do které jsem se protlačil, jsem tedy zbroj odpovídající výkvětu českého a moravského rytířstva neviděl-zvláště mi v paměti utkvěl onen rytíř, který byl dle mého názoru kryt z hl. částí zbroje pouze plátovými nohami a záda chránila hnědá a bílá kožešina, přes každé rameno jedna. U přileb připouštím, že se mohu mýlit, také jsem se tomu zdráhal uvěřit, byl jsem však přesvědčen jinými diváky, kteří byli blíže a prý viděli podobné přilby kdesi na tržišti prodávat. Ale ty kožešiny, opravdu nevím... Ale jak říkám, dolož opak a milerád se veřejně omluvím za vše (postačí-li ti to), co jsem zde napsal jako své mínění na zákl. shlédnuté akce.

otec Opat 27. listopad 2002 16:42:33
Sysel(27. listopad 2002 12:13:28) :
Jinak opět zdůrazňuji, že nejsem příznivcem užívání přezdívek v historických rekonstrukcích, popř. v kombinaci s rodovými erby. Nebylo tedy lepší, při dané situaci, tedy užít jména Petr z Holohlav (např.)? Přijde mi to jako menší mystifikace, zvláště když Faber své programy prezentuje jako vzdělávací a mají dplnit výuku školáků. Tolik pro upřesnění.
Maršálek(27. listopad 2002 12:08:37) :
Jinak každé informace, které nás posunou dál a povedou třeba i k revizi názorů vítáme, fórum bylo zřízeno za účelem diskuse a výměny informací, nikoli jako prosazování urč. dogmatu či názoru nebo dokonce hanobení někoho.
otec Opat 27. listopad 2002 16:35:24
Schaf(27. listopad 2002 11:02:33) :
V tuto dobu nejsem schopen zveřejnit seznam literatury, jelikož ji nemám po ruce. Také jsem nechtěl říci, že užívání jména Rejčka je zcestné, není však jediné a argumenty proto, proč radši užívám jiných forem jsem již popsal.
Sysel(27. listopad 2002 11:04:06) :
Jména držitelů Holohlav v době, o kterou mám jde, byli 2 bratři, z nichž jeden byl vskutku Petr-je to uvedeno v regionální publikaci s názvem Hrady, zámky a tvrze na Královéhradecku, kterou bydala Společnost ochránců památek ve východních Čechách. Jedním z autorů je tuším Miloš Řezník, ale opět nemám knihu po ruce, nemohu tedy sloužit přesnými údaji. Jinak v Holohlavech byla vladycká tvrz, takže si myslím, že opět i vzhledem k "mlčení" pramenů nešlo o předního moravského turnajského bijce. A k té výzbroji-je možné, že jsem v přítmí špatně viděl, ale co ty kožešiny na zádech jednoho z urozených pánů? :) Ale jak už jsem říkal, nejde tu o urážky zúčastněných. Cítíš-li se poškozen, omluvím se, třeba i formou nového fóra, jen ale blíže specifikuj ony lži a pomluvy. Já zde reaguji na to, co jsem viděl, mohu se mýlit, ale nejde o žádné pomluvy či házení špíny na někoho.
Schaf(27. listopad 2002 12:28:22) :
Ohledně informací jsem nechtěl, aby to vyznělo jako kasání, nedělám si patent na pravdu, jen mi přišlo, že mám něco načteno, nějaké znalosti a to se mi neshodovalo s tím, co p. Pěnkava tvrdil, takže mám dojem, že jeho příprava byla šita horkou jehlou. Fórum bylo zřízeno za účelem zjištění, zda je můj názor ojedinělý či nikoli, přičemž jsem popsal věci, o kterých pochybuji, že byly košer. :)
Melkel 27. listopad 2002 14:02:33
Tez bych si rad poslechl fundovanou obhajobu pane Penkavy......... Nuze do toho, lysy hlodavce...........
Schaf 27. listopad 2002 12:28:22
Maršálek(27. listopad 2002 12:08:37) : Na prameny jsem se ptala z toho duvodu, ze jste se kasali jak mate detailne nastudovano- a jak podotkla jedna kolegyne neni celkem z ceho. Kdyby se zachovala korespondence mezi E. a F. vez ze by ji uz nekdo davno vydal. Zlate obdobi vydavani pramenu zacalo v 2. pol.- 19. st. (pro Rak. viz MGH). Nektere listiny tykajici se kl. Nanebevzeti Panny Marie jsou v Brne MZA ( cisterciacky Stare Brno), pokud ti jiz bylo 18 nic ti nebrani ve studiu, pokud davas prednost edici, coz by ti doporucila, viz CDM , kterou musi mit i ve Vedecke knihovne HK. K rukopisum z okruhu Elisky Rejcky neco (asi 2/3) jsou v Rajhradske knihovne (mozna je ulozeno v MZK odd. star. tisku a rukopisu), zbytek v Rakousku. Dobry muzi co jsou kroniky panu z Lipe ???!!!
p.s. intimni osloveni milencu se sotva dovis
Sysel 27. listopad 2002 12:13:28
Maršálek(27. listopad 2002 11:28:20) : Drahý Maršálku,ještě umím číst a opravdu se vyjadřuji pouze k věcem které tu byly zpochybněny.(viz otec Opat).Dotyčný "opat"se rozplývá nad tím,že se tu zapojují lidé,kterých se to týká.Já vás však mohu ujistit,že je pro mne vrcholně trapné,se tu očišťovat z různých lží a doměnek založených na nevědomosti přispivatelů.Pokud chcete takto pokračovat,obávám se,že tyto stránky časem velký kredit u šermířské veřejnosti nezískají.Pomluvy nechte starým babám.
Sysel
Maršálek 27. listopad 2002 12:08:37
Schaf(27. listopad 2002 11:02:33) : dobových pramenů ze kterých by bylomožno črpat je zoufale máloa uvítáme jakou-koli pomoc. Nejbohatší zdroje jsou Zbraslavská a Dalimilova kronika, ale ty samozřejmě stojí na druhé straně a jsou jí nepřátelské, totéž lze říci i o Kronikách markrabství Moravského - po jejím příchodu do Brna se to samozřejmě otáčí. Moc by nám pomohla Opatovická kronika, ale ta se má po husitském útoku na klášter za ztracenou. Taky bychom potřebovali projít archívy Rakouské (jsme-li u toho pak ji jistě rakouský vévoda Fridrich Sličný, milenec a přítel nenazýval Eliškou Rejčkou), konkrétně vládu vévody a římského vzdorokrále Fridricha Sličného a to včetně vzájemné korespondence (sen). Taky bychom uvítali možnost projít kroniky pánů z Lipé (opět jsou k mání pasáže od období KarlaIV. - pozdě). Ještě jsme se ani nedostali k Žaltářům Elišky Rejčky - hanba nám. Pokud jde o listiny Hradec má jednu (zbytek jaksi za Karla IV. zmizel - to je divné když ji neměl upřímě rád, že?) a druhá je zakládací listina Brněnského kláštera a baziliky Nanebevzetí pany Marie a ta to přežila nejspíš jen proto že spoluzakladatelem byl i Jan Lucemburský, ale tu před námi taky ukrývají :-). Jinak se nám hledá dobře a pomalu:-).
Maršálek 27. listopad 2002 11:28:20
Sysel(27. listopad 2002 11:04:06) : urozený pane z Holohlav, nikdo z nás nezpochybňuje starý rod, má narážka souvisela s již tolik tolik probíraným moderováním "herolda", který tebe a tvé druhy označil za čtyři přední Moravské pány - nejvýznamnější v království. To vypovídá toliko o jeho vědomostech(či spíše nevědomostech). Jak říkají naši moravští přátelé "díky své proradné blbosti nesmyslnosti tvořil". Narážím-li na Hlavy předních moravských rodů, tak proto že postavení velmože je zavazující co do reprezentace... Budu-li vycházet ze společenského postavení pána z Holohlav té doby, pak jste byli odpovídající., ne však jako velmoži za které pocopil-li jsem to správně se nevydáváte. Pokud jde o účast v hradeckých turnajích, souhlasím. Hradec té doby jimi byl proslaven na rozdíl od Prahy a účast byla vskutku hojná (panská i rytířská).
Sysel 27. listopad 2002 11:17:08
Sysel(27. listopad 2002 11:04:06) : Ad lepenková zbroj.V nočním turnaji(denního se musel zůčastnit můj panoš) jsem oblékal prošívanici,plátové ruce,3/4nohy,3/4kyrys,kroužková kapuce sahající po prsa a přilbice to vše samozřejmě ocelové a železné.Podobně oděni byli i ostatní rytíři.Opravdu
si myslíte,že takoví harcovníci jako Luboš Rez či Petr Světlík by se ztrapňovali v sololitu?
Sysel 27. listopad 2002 11:04:06
Sysel(27. listopad 2002 10:50:51) : Páni z Holohlav - starobylý rod ze stejnojmenné obce poblíž HK původem zřejmě němci.Erb-černý krkavec držící v zobáku zlatý prsten na modrém poli.Jméno ani jednoho člena rodu
z přelomu 13-14.stol.se nedochovalo.Pravděpodobně to mohl být třeba Otmar nebo Petr.Pro mne je ale podstatné,že rytíř z Holohlav se s největší
pravděpodobností zůčastňoval turnajů v nedalekém Hradci.Pokud u vás toto jméno vyvolává nějaké asociace,vězte,že je to můj záměr.
Sysel
Schaf 27. listopad 2002 11:02:33
otec Opat(27. listopad 2002 10:44:29) : Predpokladam ze Dějiny Hradce Kralove jsou novodoba zalezitost, tim padem zalezi jen na autorovi jak se vyporada s vlastnimi jmeny. (napr. na Morave se vice uziva Alzbeta). Konecne pises, ze jsou to jen hypotezy. Jinak mne blizke osoby mne vetsinou nenazivaji jmenem ktere mam v rodnem liste - existuje vzdy dost variant. :-) Jinak jsem jako padne argumenty ocekavala soupis nastudovanych pramenu.
Sysel 27. listopad 2002 10:50:51
otec Opat(27. listopad 2002 10:44:29) : Zdar akademici.
Kdo z vás má zájem na šíření těchto lží a pomluv?
Váš Sysel (z Holohlav)
otec Opat 27. listopad 2002 10:44:29
Schaf(27. listopad 2002 10:26:55) :
Jistota samozřejmě není, jen hypotézy a teorie, což ale nevylučuje názvovou pluralitu. Na úředních listinách, ty jsou psány latinsky, je uváděno jméno Elisabeth-např. privilegium městu Hradci nad Labem z Nymburka v roce 1308. V odborné literatuře se vskutku povětšinou užívá jména Eliška Rejčka, ale např. v Dějinách Hradce Králové je uvedena jako Alžběta Richenza (autora bohužel z hlavy nevím). Její blízké osoby jí určitě nazývaly jejím pravým jménem, na kt. byly zvyklé, nikoli počeštěnou obdobou-to se týká hl. nečeského okolí-např. tety Grifiny Krakowské.
otec Opat 27. listopad 2002 10:37:39
Jinak jsem rád, že diskuse opět pokračuje a to zrovna s lidmi, kteří byli oné záležitosti účastni a mohou tak tedy poskytnout pohled z druhé strany, ze zákulisí, do kterého my samozřejmě nevidíme. Doufám, že si své postoje v klidu a míru vyříkáme a prospěje to celkové úrovni podobných akcí u nás, popř. vzájemnému rozšíření obzorů obou (či více) stran.
Jinak naše (Korouhev sv. Jiří) připomínky vycházejí z faktu, že již delší dobu (cca 4 roky) je Richenza, její osobnost, dvůr, Hradecko v její době, potažmo celé Čechy a Morava, tohoto období předmětem našeho zájmu a studia, což není lehké, neb informací je v přístupné literatuře jako šafránu, je nutná cesta ad fontes (k pramenům), a ještě je nutná historická kritika pramene, zvážení jeho pravosti, informační hodnoty a kapacity, ideového zabarvení, atd. Myslím tedy, že rekonstrukce této doby není lehkou záležitostí, aby ji mohl stvořit každý bez hlubšího studia, jen na základě informací z běžně dostupných popularizačně-historických publikací tzv. "narychlo", přičemž právě takový dojem na mne program Faberu učinil, ale mohu se mýlit. A např. naše přátele ze SHŠ Páni z Lipé mrzela nepřítomnost prvního muže čes. království z rodu Ronovců, který měl v této době a dalších souvislostech svůj nezpochybnitelný význam. Prosím o případné reakce či konstruktivní kritiku.
Schaf 27. listopad 2002 10:26:55
otec Opat(27. listopad 2002 10:17:05: Chtela jsem vedet, kde jste vzali tu jistotu, ze se uzivala Alzbeta. O tom ses jaksi nezminil. Kde jsi vycetl, ze blizke osoby ji rikali Richenzo ? Rada bych se poucila, myslim to "ad fontes".
otec Opat 27. listopad 2002 10:17:05
Schaf(25. listopad 2002 08:11:25) :
Eliška je jméno počeštěné, užívalo se jak Elisabeth tak Alžběta, ovšem její pravé a původní jméno znělo Ryksa, popř. právě Richenza. Jméno Elisabeth přijala při korunovaci na čes. královnu při svatbě s Václavem II. Rejčka jest zkomoleninou pro Čechy obtížného jména, mnohdy prý vnímáno také pejorativně. Je odůvodněné, že blízké osoby nazývaly královnu právě Richenzou. Jinak české prameny nepochybně užívaly termín české, ovšem v 1. pol. 14. stol. je čeština okrajovým jazykem, i když se vzmáhá, dominují prameny hl. latinské, výjimkou nejsou německé, polské,... V Brně žila Richenza až v závěru svého života a tebou uvedená datace je dobou vlády Karla IV.-doba rozkvětu čes. jazyka.

Melkel(25. listopad 2002 12:35:33) : Trochu tolerance k překlepům a absenci tzv. 2. čtení v případě elektronických medií, kdy čas stojí doslova peníze :)

kaelberg(22. listopad 2002 16:55:31) :
Narážel jsem pouze na neexistenci autentické hist. osobnosti se jménem Sysel z Holohlav-užívání přezdívek jako jmen nejslavnějších rytířů zemí Koruny české při akci, která se hlásí do konkrétního období neuznávám, ale to je záležitost organizátora. Mé pohnutky a ventilace zde byly motivovány zklamáním ze shlédnuté produkce, která byla předcházena bombastickou reklamní kampaní. Vytýkám jako snad budoucí prof. historik hl. dobovou nevěrohodnost. Nebylo to myšleno jako útok na zúčastněné osoby-herce, jen jako výtka organizátorům, kt. program a vizuální ztvárnění zařizovali. Pokud se však někdo cítí osobně dotčen, omlouvám se.
Melkel 25. listopad 2002 12:35:33
Schaf 25. listopad 2002 08:11:25: to je jeji tYtul, ty nevzdelance :-)
Schaf 25. listopad 2002 08:11:25
Marsalek: Od kdy se v cesky psanych pramenech ! vyskytuje Elisabeth jako Alžběta? Moravské zemské desky (CO i CB 1348-1480) uvadeji pouze Elžku.
Maršálek 24. listopad 2002 22:45:41
kaelberg(22. listopad 2002 16:55:31) : vážený Kaelbergu, diskuzi jsme začali mi a to jako reakci na vystoupení pana Pěnkavy v Hradci na které jsme přišli jako diváci a dost nás rozčarovalo. Pokud vím, jméno pana Sysla padlo toliko v souvislosti s podáním herolda (p. Pěnkava), který pana Sysla z Holohlav mimo jiné představil co pána jednoho ze čtyř nejmocnějších Moravských rodů (to asi ne, že?). Ale to jen na okraj, on taky p. Pěnkava občas oslovoval Její Milost "pane"... Mně osobně se to opravdu nelíbilo a myslím že to panu Syslovi a jeho přátelům mnohdy svým "komentářem" zavařil a že se tedy dost nadřeli. Nemluvě o dojmu, jaký pak celé jistě náročné představení udělalo na diváky, mnoho z nich prostě hodilo herolda i jezdce do jednoho pytle (zveřejněné reakce diváků). Jsme li u autentičnosti, inspirujme se samozřejmě půvoními skvostnými zbrojemi, šperky, honosnými obleky, pýchou pánů i kurtoazíí jejich chování, pak ale čtyři urozené pány z předních rodů proboha neoblékejme do jedné zbroje. Jedna pro čtyři se mi zdá opravdu málo, byť i pečeti proslulých rytířů Templu nese kůň dva těžké jezdce. Taktéž opomněli urození pánové, Sysel a přátelé, honosné kabátce turnajské, helmice zlacené s pyšnými chocholy, jakož i zbraně vzácné a panošů houfce. Ani z honosných kožešin nepatří beran k nejvzácnějším, i postroje a kropíře - skromnost sama. Co hledat inspiraci právě u vyhlédnuté šlechty a jejím postavení, což nevěrohodně nevypadá žebravý král? Ad Její Milost královna hradecká Alžběta Richenza, někdy královna česká a polská - nám bližší a známější co Eliška Rejčka. Proč tak vzácné a zajímavé osobnosti jakou pro mne královna Richenza byla a je nepřiznat její autentické jméno a tytuly??? Ad představení se, teď mluvím za skupinu Korouhev sv. Jiří z HK. Nejsme klasická SHŠ a neděláme veřejná vystoupení, pořádáme si akce pro sebe a jednou za rok Turnaj královny Elišky pod Kunětickou Horou. Jsi srdečně vítán. Maršálek
kaelberg 22. listopad 2002 16:55:31
Vážení pánové, neznám Vás či Vaše výkony respektive Vaši tvůrčí činnost
v oblasti "historického šermu", znám ale pana Sysla z Holohlav. Toto jméno se skládá z dávné přezdívky /ještě z jinoškých let - Sysel/ a proto, že
jeho hlava je skoro holá, nese přízvisko z Holohlav. V oblasti pěšího šermu se pohyboval cca 8 let a to jako velmi dobrý šermíř, v této době /3 roky/ vlastní dva koně, se kterými hledá cestu / a myslím,že dobrým způsobem/, jak se přiblížit době dávno minulé. Hledáte-li autentičnost v ději, pak sledujte profesionální britský seriál, Vám jistě známého ostrovního dramatika. Hledáte-li autentičnost ve jménech, proč nehledat autentičnost v sedlech "zlatem krumplovaných", ve špercích, skvostných zbrojích a zbraních, v honosných oblecích???
K panu Penkavovi /jen okrajově bez sympatií nebo antipatií/: jestliže to co dělá, dělá špatně,pak máte možnost lidem ukázat historii Vy, je tu volné pole působnosti. A navíc, pokud mi sdělíte jméno skupiny či společnosti, rád se na Vás přijedu podívat a také Vám zatleskat!
K Richenze - není známější, nám bližší Rejčka?
otec Opat 01. listopad 2002 19:58:38
Tak už to vypadá, že jsme dané téma vyčerpali. Děkuji tedy všem, kteří se zúčastnili, za jejich vyjádřené názory a postoje. Přesvědčil jsem se, že se v tom svém osobním nemýlím. Takže díky.
Schaf 21. říjen 2002 14:59:00
cyberkotlik: Ano Penkava hraje spatne, a proto se na nej chodis divat kazdou Letnou, ze. :-)
cyberkotlik 18. říjen 2002 18:39:12
Wothan: Modli se, abys nikdy nespatřil Pěnkavu jak představuje krále - tomu se nedá říct už ani špatná parodie:)
otec Opat 17. říjen 2002 23:56:20
Maršálek(17. říjen 2002 18:27:09) :
Souhlasím, je to nepochybně přínosnější než téma dosavadní. Tedy, vy, kdo chcete podebatit o užívání histor. jmen, zaměřte se na fórum, co založil Maršálek, kdyby se našel někdo, kdo cítí potřebu vyjádřit se k Faberu a jeho přístupu, prosím, stále je tu šance ...
Maršálek 17. říjen 2002 18:27:09
vzhledem k tomu, že k Fáberu jsme se asi vyčerpali a současná diskuze o užívání, či naopak neužívání historických osob rozhodně není nezajímavá, navrhuji založit novou diskuzi na toto téma. Pod Fáberem ji málokdo hledá, tak proč nerozšířit řady.
Roy 17. říjen 2002 10:46:57
otec Opat(17. říjen 2002 08:28:51) :
Ano, řešit se to může, např. tím vystoupením. Ale jak už jsem řekl - to, jak to tenkrát bylo, to už nevyřešíme.
otec Opat 17. říjen 2002 08:31:12
Mrkvoslav(16. říjen 2002 08:19:49) :
U tohoto problému holt asi záleží na názorech a postojích konkrétního jedince. Absolutního rozřešení se tu těžko dobereme, to teprv až na onom světě si to všechno budeme moci s potrefenými nebožtíky vyříkat. Ale co, alespoň je scéna pestřejší.
otec Opat 17. říjen 2002 08:28:51
Roy(15. říjen 2002 11:24:05) :
Proč to neřešit? Např. vystoupení, bořící zažité mýty a podložené důkladným studiem, může být také cesta, jak lidem otevřít oči či alespoň nasadit červa do hlavy.
Mrkvoslav 16. říjen 2002 08:19:49
Jen k tomu používání historických postav ve vystoupení - myslím, že to není žádná chyba. Ti významní si na to, že je někdo ztělesňuje na jevišti (a vždycky nějak zkresleně), určitě zvykli. Navíc by je i mohlo těšit, že si na ně taky někdo vzpomene :-)...
Roy 15. říjen 2002 11:24:05
Moravské pole: já si taky nemyslím, že to tenkrát bylo zrovna tak, jak nám je předkládáno. Ale to už asi nevyřešíme.
Roy 14. říjen 2002 10:43:27
Pod pojmem parodie jsem samozřejmě myslel dobrá parodie, ne žádná šaškárna.

Dilema, čí jméno lze použít a čí už ne (Svatý Václav, Karel IV., Jan Hus, Žižka atd.) - ve smyslu "dělání si z nich srandy" - nikdy nevyřešíme, protože v jiných dobách různými lidmi na tyto osoby mohlo být (nebo ještě může být) nahlíženo úplně jinak než námi - jako na hrdiny národa.
Co třeba zrada na Moravském poli nebo bitva u Lipan - jak to tenkrát vlastně bylo, kdo byli ti hodní a kdo ti zlí? Je jedno, jestli z nějaké historické (i méně historicky významné) děláme dobráka, zloducha nebo mentálního slabocha - nikdy si nemůžem být jisti, že by se někdo proti tomu nemohl ohradit. Dát někomu úplně opačné vlastnosti, než jaké podle obecného mínění měl, je sice ošemetné, ale z čeho vychází ono obecné mínění - z naprosto věrohodných a objektivních historických pramenů?
Abych to shrnul - kde to není třeba, nepoužívat skutečné historické postavy a když už ano, tak s citem. Přesto se nikdy nikdo nezavděčí všem.

Např. ve filmu Císařův pekař byl Rudolf II. vylíčen jako dosti ... (doplň si sám) člověk, ale myslím, že nikomu z diváků to nevadilo.
Dále je např. spousta filmových parodií či komedií o Robinu Hoodovi, většinou dost mizerných, ale nevím nic o tom, že by si angličtí diváci stěžovali na zesměšňování tohoto jejich národního hrdiny.

To jsem ale napsal věc, co?:-)
otec Opat 12. říjen 2002 18:55:31
Roy(10. říjen 2002 08:33:45) :
Ačkoli jsem zastáncem užívání jmen historických osobností ( za předpokladu že k nim dotyční přistupují s náležitou úctou ), v tomto případě souhlasím s Wothanem. Parodie, či přímo zesměšňování ( tzn. NEPODAŘENÁ parodie ), nevidím v případě našich žijících předků rád. Já chápu užívání těchto jmen jako prostředek ( tento výraz není výstižný a jsem si toho vědom ) k upevnění národních tradic, vědomí a hrdosti v našich poměrech, v kterých toto dle mého názoru znatelně chybí.
Schaf 10. říjen 2002 09:47:44
Wothan: Co kdybych to rekla takhle. Kdybych kohokoliv ze stredoveku prenesla do dnesni doby muze se dozit klidne 90. A na druhou stranu ja bych tam neprezila ani jednu zimu, zatim co tady se tipuji na 100 (pokud mne neprejede auto). Jaka je vlastne delka zivota? Japonci tvrdi, ze 120.
Schaf 10. říjen 2002 09:22:14
Wothan: Textilie stacily, nektere znam, jen jsem si chtela ulehcit praci, jestli neznate vhodny soupis pramenu. Co kdyby jsi tu ruskou knizku uvedl v transkripci, pro nas mladsi rocniky : ) Jinak jeste k umrtnosti. Myslela jsem to tak, ze nelze rici, ze se v urcite dobe dozivali max. toho a toho veku. Tos bys musel mit udaje o vsech obyvatelech (na nasem uzemi to jde staticticky zpracovat az od 18. stoleti). Ve stredoveku mas zachyceny jen spicky spolecnosti a ty udaje taky nejsou u vsech moc košer. (Postrehla jsem, ze nepopiras diference v ramci spolecnosti, ale osobne nemam rada statistiky - hrozne to zjednodusuje a zavadi /tobe jeste nikdo netvrdil, ze ve stredoveku (jake vymezení ?) vsichni merili 120cm, nemyli se a do 30 byli na prkne?/)
Roy 10. říjen 2002 08:33:45
K původnímu tématu: já osobně jsem pro používání jmen skutečně žijících osob ve vystoupeních. Parodují se osoby žijící v současnosti, tak proč by nemohli být parodováni naši předci. Pokud udělám třeba z Karla IV. (fuj, ty rouhači!) úplného hlupáka ve vystoupení, které je ÚMYSLNĚ míněno jako parodie, neměl by to být problém. Pokud se tak ale stane ve vystoupení, které je míněno vážně (jako drama nebo tragedie apod.), je to průser.

S tím Wothanburgem už toho nechte. Mluvíte o tom snad na pěti místech furt dokola a už je to únavné. Nebo si na to pořiťe vlastní fórum.
Divous 09. říjen 2002 17:25:23
Pokud je pravda, že někdo opravud šíří pomluvy typu že šíp z katapulty způsobil ono zranění oka a to jen za základě toho, že mu to kdosi řekl a přitom u toho osbně nebyl a navíc je-li to lež která vážně poškozuje jméno Wothanburgského združení, tak to je fakt pomalu na trestní oznámení.
Melkel 09. říjen 2002 16:51:04
MARSALEK: jen maly pripodotek: Wothan nema na starosti zdravotnicke zajisteni biotvy, to byl a je ukol ok, ktery je skolenym zdraviotnikem a ma lekarnicku. Cloveka s otevrenou zlomeninou jste (byli-li jste to vy) osetrovali pred nasim stanem (Guiscard), a vzhledem k tomu, ze jste tez organozatori, pada pripadne pochybeni na nas, a ne na Wothana, ktery vas samozrejme mel odkazat na patricna mista, tedy na ok, nebo na nas.
Prestan ale laskave klast rovnitka mezi jednotlive rocniky, zdravotnicke i organizacni zajisteni se rok od roku lepsi, a jestli jeste od nekoho uslysim, ze ta holka nebyla osetrena, nebo ze se na ni organizatori vykaslali, nebo podobnou hovadinu, tak mu fakt ublizim.
A jako posledni: to, ze ti nebyl vracen batvat, je chyba, pujcil si ho WOthanovi, ten ti ho mel vratit, nestalo se kvuli chybe jineho cloveka, ale to je ted jedno. Patri ti za to omluva. Stejne tak od tebe by mela prijit omluva za sireni nepravdivych informaci (muze nekdo vubec uverit tomu, ze by zasah sipem z katapulty do hlavy prezila?) a za odneseni sipu, ktery ti nepatri.
A prestan se navazet do Wothana, ktery te muze stvat, ale tenhle zpusob je ponekud trapny (z obou stran).
Schaf 09. říjen 2002 15:30:32
Prepsala jsem se , ten slechticky rod je z 13. st. respektive (1222-1322)
Schaf 09. říjen 2002 15:29:23
Wothan: Dobry, jen bych poopravila predstavu "nizke delky zivota". Delka zivota je porad stejna, odbourame-li detskou umrtnost tak se hned statistiky meni. Zabyvala jsem se šlechtickym rodem ze 12. st., minimalni delka zivota u konkretniho rytire byla 65 let, u žen to bylo 70 let. I dnes lide umiraji driv nez je dano statisticky- ono trochu zalezi na tom jak s zivotem nakladame, osobne jsem znala jednoho workholika co nepresahl 50 let. (tabulkove se u nas muzi dozivaji cca 74 let). Jinak. Srovnejte zivotni styl rytire, mnicha/ kneze, sedlaka - delku jejich zivota ovlivnuje zivotni styl a ne doba.
otec Opat 09. říjen 2002 14:27:12
Abych se vrátil k původnímu tématu: myslíte, že je vhodné dělat masové divadlo pro laické diváky nebo se snažit, důraz kladu na slůvko SNAŽIT, přiblížit skutečné historické epoše a jaksi tím zachovávat tradice, které jsou, přiznejme si to, v našem národě do kopru? Má vůbec smysl něco takového dělat? Můžeme se vůbec zlomku skutečné minulosti přiblížit nebo jen vytváříme určitou iluzi či představu, jak zde zaznělo? Já osobně toto téma pokládám za dost důležité a s vytvářením iluzí nesouhlasím, myslím, že je to dost nebezpečné. Ale je to jen můj osobní názor a pohled na věc.
Schaf 09. říjen 2002 11:14:22
Wothane mohl bys mi prosim te napsat nejaky pramen (horsim pripade literaturu) o latkach ? diky
otec Opat 09. říjen 2002 09:13:47
Ad předchozí off topic:
Tohle nemá smysl řešit přes net, sejděte se osobně a proberte to, ať už nad sklenkou či s čepelí v ruce.
Maršálek 09. říjen 2002 00:06:10
Wothan(08. říjen 2002 22:22:50) :
Začíná to být parodie, napsal jsem pár hezkých řádků a než jsem ti to poslal, tak to spadlo. Napsal jsi kontakt, tedy ti napíšu, ale tohle tu už dokončím. Na tvé přání popořadě:
1) Wothanburg 2001, bitevní nácvik v cca 10 hod. sanita ještě nebyla, což se ukázalo jako chyba, vyhodnoť to. Přimotal se k nám lehkooděnec s otevřenou zlomeninou prstu (je to trouba, inzeroval jsi zbroje na nácvik, ale stalo se). Jezdí s námi lékař, tedy jsme toho využili při první pomoci, samozřejmě bylo třeba ho odvézt do nemocnice. Jako organizátora jsem tě vyhledal a oznámil ti to a ty jsi mi do očí řekl: "to není můj problém" a odešel jsi. Nestál jsem tam sám, ale překvapil jsi nás všechny. Někdo taky dostal zhovadilý nápad nebožákovi tu otevřenou zlomeninu vydezinfikovat a zašít, že? Tím jsi se před námi odepsal, to neokecáš ani nevrátíš. Vaše akce i idea se mi líbí, výhrady mám konkrétně k tobě osobně, víš proč. Ostatní hloupá zranění "vím" z doslechu, jako ty o mně, krádeži a pomluvách, viď Wothane? Osobně jsem u jejich způsobení nebyl, ale už mně nějak nepřekvapili, ani to co jsem tam slyšel.
2) ad batwat: má chyba, spoléhal jsem na poctivost toho, komu jsem ho osobně půjčil. Dal jsem ti na sebe loni, opět osobně, kontakt a neozval jsi se, předpokládal jsem tedy, že už ho niet. Stačilo napsat a omluvit se, je to jen spotřební zboží. Zkušenost pro příště, nesedím často na netu a nehledám na všech stránkách, ani nekoukám v Liberci, či na Grunwaldu, nebo na turnaji, zda neuvidím " mám cizí batwat..." Dost o tomto.
3) začínáme z toho dělat komedii, "vrať mi šíp, dám ti zpět batwat...". Oba víme, že tu jde o to, že jsem si tvůj loňský výstup nenechal pro sebe. Wothane, nenechal. Pro mně a mé známé je to exotika, my totiž považujeme tohle za neomluvitelné. Nebo ti jde skutečně jen o šíp? Je důležitější než pomoci někomu při zranění a nejen při něm? To by jsi zamachroval podruhé. Tenkrád u toho bylo dost lidí, ale teď to čte kdekdo, viď?
Terminus spotřební zboží: jdu li s tupými šípy do bitvy, nepředpokládám že si je odvezu zpět a nebudu proto pobíhat během řeže a hledat si ty svoje. To je ovšem toliko můj názor. U Kresčaku při 650. výročí v roce 1996 vybíhali angláni z šiků po zhruba každé 6. salvě a během řeže vybíhali pro šípy, aby je hledali a vzájemně si vyměňovali ty své, jejich pohled na věc, taky jsme je za to náležitě odmněnili a já se z toho poučil.
Jako každý pán v družině mám i já části zbroje potažené sametem a nepláču, když mi ho soupeř pocuchá, stejně tak chochol. Je to prostě daň dobové módě a já nebudu proto chodit jako buran v nepokrytém železe, ani proto nebudu omezovat funkci zbroje, můj pohled na věc. Ale každý měří jinak.
A zpět k našemu sporu, přiznejme si, nejde nám ani o šíp, ani o batwat, to byla záminka, teď je to otázka cti a já jsem hodně pyšný parchant, ne míň než ty. Nařknul jsi mně křivě z krádeže a já si to samozřejmě nenechám líbit, to přeci nečekáš, či snad ano? Samozřejmě si nenechávám věci, které naleznu v bitvě, či po ní a své okolí o tom přesvědčovat nemusím (ostatně bych měl doma slušné vetešnictví). Ale ani se nám běžně neztrácejí věci na našich akcích, to je pro nás samozřejmost a otázka cti. Že to nezvládáš ty, to je tvůj problém. A pokud jde o "krádež", to že je šíp u mně víš proto, že jsem ti to napsal a netajím to, jak se ke mně dostal se neptáš, ale to je jedno. Já své okolí nemusím přesvědčovat kdo jsem, ty ano Wothane? Tímto jsem ti napsal co jsem chtěl věřejně a spojím se s tebou přes kontakt, který jsi mi tu napsal.
Maršálek
Divous 08. říjen 2002 22:53:26
:-) Zvláště poutavé jsou ty jejich dokumentární fotografie o setkání s létajícícmi talíři :-)))))))))))))
A nebo ty .....KERESBY ! .....Bože , to je hlína
Divous 08. říjen 2002 22:48:48
pardo, jmenuje se Aštar Šeran.

Zveme Vás na Duchovní přednášku

Pravé pojetí lidské duchovní cesty
Spojení s vesmírnými národy
a návrat k pravé přirozenosti
lidského života

Divous 08. říjen 2002 22:46:46
mají i svoje stránky, doporučuji www.vesmirnilide.cz
Divous 08. říjen 2002 22:43:31
...sem zjistil, že jsem do práce najmul kluka, který je u sekty co si říká "Vesmírní lidé" a ti věří, že planetu zemi ovládají tzv. "ještírci" a že na orbitu parkuje obří loď s hodnými kosmonauty co nám pomáhají a vede je Aštar Ašran. Ten hodný chlapec mi otevřel oči a já se probudil...
Zamyslel jsem se nad vaší konfrontací a je mi jasné, že vaše mysli zatemnili ještírci !!!
Divous 08. říjen 2002 22:40:06
...ale mě si nevšímejte, jen jsem šel kolem
Divous 08. říjen 2002 22:38:38
ale k tomu co napsal kolega Maršálek. Byl jsem na Wothanburgu letos i loni, zranění jsem viděl oboje. Ten loňský palec byl opravdu smůla, jestli si dobře pamatuju tak se to stalo na nácviku, který byl nezvykle tvrdý a také mě to zaskočilo ale bohužel neznám žádné detaily ani nevím co kdo řekl, ale starost o zraněné je samozřejmě povinnost pořadatele. U zranění oka jsem byl, takže doufám že víš, že se to nestalo střelou z katapultu a myslím si, že posádka pevnosti (hlavně teda Písař) se o zraněnou postarala dobře a dobře to dopadlo.
Co se tvého batwanu týče tak tady se musím Wothana zastat protože mi letos osobně ukazoval batwan, o kterém tvrdil že ho má už rok půjčený a že doufá, že se majitel přihlásí, protože si nepamatuje jak vypadal.
K tomu šípu - já bych asi také nevolil slova jako "zloděj" a "krádež" ale zase je fakt, že takhle nápadnou věc bych si asi nenechal a vrátil jí...letos na Libušíně jsem také na bitevním poli našel erární gumovou halabardu a odnesl jsem jí pořadateli :-)
Divous 08. říjen 2002 22:27:08
Jééééé, jak já tyhle Internetovské konfrontace miluju ;-).
Maršálek 08. říjen 2002 17:35:44
Soukromě Wothanovi: Ladislave Tomiči, sice to již není k Fáberu a nechceš to rozebírat právě tady, ale nemám na tebe mailovou adresu, takže takhle: řekl jsi, že jsem prý ten zloduch, co ti ukradl šíp a ještě tě bezostyšně pomlouvá a přetřásá to hloupé zranění. Myslíš ta letošní, či ta loňská, kdy jsi se jako organizátor příkladně postaral o jejich ošetření? Schvaluji, je dobové být tvrdý na zbrojnou čeleď, snad tě cituji správně, když jsi mi řekl poté, co jsme loni ošetřili s naším doktorem provizorně tu otevřenou zlomeninu prstu "to není můj problém", tím jsi mne naprosto okouzlil a nadchl. Dotyčný nebyl od nás a my neměli v tom okamžiku možnost ho odvézt, to jen na okraj. Abych se představil, či připomněl? Jsem ten Ivan Dubec, co jsi ho loni požádal o půjčení batwatu pro své jezdce a kterou jsi mi zase zapomněl vrátit, ty, ty, ty ty zlý zloději... a to jsem ti ji dal osobně do rukou a na tvé půdě, fuj, styď se. Původně jsi žádal o helmici, ale už jsem naštěstí žádnou volnou neměl. Pokud jde o šíp (kvůli kterému by mělo být horko, v HK je docela zima, šiklo by se), zmiňovaný ukradený šíp do škorpionu se mi po Wothanburgu skutečně dostal do rukou. Zaujal mne, i to co se o něm v souvislosti se o tom hloupémzraněním na Wothanburgu přetřásalo. Jde li o jeho vrácení po té sprosté krádeži, přijeď a probereme to, přeci se nebudeš schovávat za internet, to nic neřeší. Můžeš mi vzít i batwat, ale už jsem ho oželel. Pokud jde o šípy všeobecně, pokládáme je za spotřební zboží, na Wothanburgu jsme jich spotřebovali cca 30, přijde mi směšné je po tobě chtít, když nám tam byly "ukradeny", ale nechám to na tvé úvaze. Chceš li to řešit, jsem ti rád k službám. zde by měl být podpis, tedy: drzý zloděj a ohavný pomlouvač Ivan Dubec, říkající si Maršálek, Korouhev sv. Jiří z HK P.S. zavolej mi do klubu, jsem samozřejmě v adresáři
Maršálek 08. říjen 2002 17:35:38
Soukromě Wothanovi: Ladislave Tomiči, sice to již není k Fáberu a nechceš to rozebírat právě tady, ale nemám na tebe mailovou adresu, takže takhle: řekl jsi, že jsem prý ten zloduch, co ti ukradl šíp a ještě tě bezostyšně pomlouvá a přetřásá to hloupé zranění. Myslíš ta letošní, či ta loňská, kdy jsi se jako organizátor příkladně postaral o jejich ošetření? Schvaluji, je dobové být tvrdý na zbrojnou čeleď, snad tě cituji správně, když jsi mi řekl poté, co jsme loni ošetřili s naším doktorem provizorně tu otevřenou zlomeninu prstu "to není můj problém", tím jsi mne naprosto okouzlil a nadchl. Dotyčný nebyl od nás a my neměli v tom okamžiku možnost ho odvézt, to jen na okraj. Abych se představil, či připomněl? Jsem ten Ivan Dubec, co jsi ho loni požádal o půjčení batwatu pro své jezdce a kterou jsi mi zase zapomněl vrátit, ty, ty, ty ty zlý zloději... a to jsem ti ji dal osobně do rukou a na tvé půdě, fuj, styď se. Původně jsi žádal o helmici, ale už jsem naštěstí žádnou volnou neměl. Pokud jde o šíp (kvůli kterému by mělo být horko, v HK je docela zima, šiklo by se), zmiňovaný ukradený šíp do škorpionu se mi po Wothanburgu skutečně dostal do rukou. Zaujal mne, i to co se o něm v souvislosti se o tom hloupémzraněním na Wothanburgu přetřásalo. Jde li o jeho vrácení po té sprosté krádeži, přijeď a probereme to, přeci se nebudeš schovávat za internet, to nic neřeší. Můžeš mi vzít i batwat, ale už jsem ho oželel. Pokud jde o šípy všeobecně, pokládáme je za spotřební zboží, na Wothanburgu jsme jich spotřebovali cca 30, přijde mi směšné je po tobě chtít, když nám tam byly "ukradeny", ale nechám to na tvé úvaze. Chceš li to řešit, jsem ti rád k službám. zde by měl být podpis, tedy: drzý zloděj a ohavný pomlouvač Ivan Dubec, říkající si Maršálek, Korouhev sv. Jiří z HK P.S. zavolej mi do klubu, jsem samozřejmě v adresáři
Schaf 08. říjen 2002 16:00:41
Wothan: Nekdo chtel, aby s k cele akci vyjadril nekdo z Faberu. Chtela jsem rici, ze o chybach vim a nejen ja. Taky jsem jiz nize psala, ze jsem na nektere veci rezignovala, tudiz se nerozciluji a jezdim kvuli lidem (coz je mozna z vaseho pohledu chyba).
Schaf 08. říjen 2002 15:12:37
pro Opata: nekdo zde jiz psal, ze sermire Penkava najima a kvalita fakt nehraje hlavni roli. Kostymy slechty byly honosne (nevim na co jsi presne narazel), ale vubec nepatri do obdobi Elisky Rejcky.
otec Opat 08. říjen 2002 13:23:06
Schaf(08. říjen 2002 12:04:43) :
Nenarážel jsem na kostými řemeslníků a lidu na tržišti, šlo mi hl. o kostými dvorské a zbroj rytířů.
otec Opat 08. říjen 2002 13:20:31
Wothan(08. říjen 2002 10:26:32) :
Tvůj pohled chápu, ale radši mám užívání histor. jmen za předpokladů na kterých jsme se shodli, než dělat akci totálně vymyšlenou. Tak si historický šerm nepředstavuji. To o čem píšeš, beru jako nutné zlo.
Jinak promiň, jsem teď mimo domov, tak budu poštu vybírat až v pátek. Mail přečtu a ozvu se ti i s kontaktem na dotyčnou osobu. Jinak šíp nebyl ukraden, byl nalezen a sebrán v domnění, že o nikdo již neupotřebí ( sbírání šípů po bitvě, které si nikdo nerozebere je běžná praxe po bitvách ). Není to sice zcela správné, ale stalo se... Z mé strany k tomuto tématu vše.
cyberkotlik 08. říjen 2002 12:56:56
Schaf: neviděl bych to tak tragicky, jelikžo třeba politickej výklad událostí je jistě tendeční,ale třeba odívání a předměty běžnýho použití jsou celkem daný, tam neni moc co překrucovat:)
Schaf 08. říjen 2002 12:54:41
cyberkotlik: Taky jsem se dozvedela jak se spoustu veci prekrucuje, vyuziva, zneuziva (ve vesech casech) a ze se nelze spolehat ani na historicka dila a 100% ani na pisemne prameny polit. dejin. Tim padem se pohybujete porad na zacatku.
Samozrejme jsem vysla skolu, nekde jsem se upichla a delam neco uplne jineho jinak by mne kleplo. Ma to sve pozitvni stranky opet zacinam cist historicke knihy a navstevuji ruyne servry :)
cyberkotlik 08. říjen 2002 12:15:17
Schaf: já nic neřešim, alespon si nemyslím, že rozhovor tady něco vyřeší:) Jen přispívám do diskuze, tohle je diskuzní server:)
Add povolání historika - no mylsim, že aby historik mohlo být povolání, je nutno mít za sebou dlouhý desítky let studií, ta¨kže představa že vyjdu školu a někde se upíchnu bude možná nereálná (ale v tom, jak se živěj historici se nevyznám:)
KAždopádně smysl je to, že ses dozvěděla spoustu věcí - nikdo znás tady asi nečte historický díla kvůli tomu, že by to mělo mít nějakej smysl.
Schaf 08. říjen 2002 12:04:43
pro Wothana: diky za upresneni, slo o to, ze nekdo tu narazel na nase kostymy - ponecham stranou strih- nobilita ma prevazne samet, remeslnici platno, aspon ja urcite. Tim sametem jsem si nebyla jista, protoze jsem nekde cetla, ze je to zalezitost mladsi doby.
Schaf 08. říjen 2002 10:32:50
pro cyberkotlika: kdyz znas Penkavu osobne, proc tady neco resis, my uz jezdime hlavne kvuli sobe. Ze jsi letos zadnou akci Faberu nevidel neni zadna skoda. Oblibena postava neni Jan ale Vaclav IV. Omlouvam se za stanky, to jsem fakt neslysela, ze to jsou domy.
pro Opata: jen toto nemam pocit. ze by se nosil samet, ale je to jen pocit. A to, ze je povoloni historika lehce zbytecne (nebo je nas prilis mnoho) prijdes az budes schanet praci nebo az narazis na hromadu gerontu. (Neber to moc osobne, kdysi jsem spoustu iluzi ( tak do 3. semestru) a krasny predstav o historii - ted je nemam a momentalne hledam nejaky smysl tohoto kolotoce.)
otec Opat 08. říjen 2002 10:11:28
Ad Schaf:
Veškerou diskuzi jsem rozjel po zklamání ze zmíněné akce, které předcházela bombastická reklamní kampaň. Mé veškeré výhrady jsou adresovány panu Pěnkavovi, který je, alespoň si myslím, mozkem a organizátorem všeho dění a měl by si vše ohlídat. Nestrefuji se do lidí, kteří byli najati, ale do toho, kdo má odpovědnost-tzn. pan Pěnkava.
cyberkotlik 08. říjen 2002 10:08:23
Schaf: no takhle: TO že stánky jsou domy, tvrdil Pěnkava, jeden čas to byla jeho oblíbená teroie - tak vlastně vznikl termín střšdověké městečko, za dob Merletů to bylo vždy jen tržiště.
S těma řemeslama u sebe jsem myslel ten koncept - pokud já vím, tak ve vesnicích se zřídka kdy vyskytovalo víc řemesel, jen ve větších městech, kde byly samozřejmě rozmístěny všude možně a ne na jendom náměstí - zkrátka koncpet trhu byl převztaje z německejch akcí, a vůbec jako rpvní impuls byla akce Melretů ve francii, kteroužto obdobnous e pokusili zrealizovat na již legendárním prvním točníku (tušim 93 rok)
No, to bych fakt chtěl vidět lidi, kteří byli z aktuálního programu Haberleho na letné nadšeni:)
Add oblečení - to není "ventilace" - je zde diskuze, takže to ber jako pozitivní kritiku:) S Penkavou sme se o podobnejch vecech bavili mockrát, jenže on zkrátka ví všechno lépe:)) A abych jezdil na akce, a vysvětloval holkám u stánku, že maj špatně kostýmy......tak takovej buran zase nejsem,a to bych taky nemusel dělat nic jinýho:))
No na vaší obhajobu musím říct, že jsme letos žádnou akci Faber neviděl, takže možná jsou moje informace značně neaktuální (/v tom případě se omlouvám), nicméně bych tipoval, že min. kostýmy se nezměnily...( a Penkavovo divadelnický umění taky ne, vidět ho jak chodí v hrudním pancíři jen tak bez rukávů v košili, je příšernej zážitek pro každýho historika, zvlášt když je ten plech uplně z jiný doby než jeho oblíbenej jan lucemburskej. A katovský náčiní, která tam má namíchaný z gotiky a renesance dohromady, a člověk, kterej to má na starosti, si ani neumí položit žebřík správnou stranou nahoru, páč nikdy na žebřík nikoho nenatahoval, to už je jen vtipný:)))
otec Opat 08. říjen 2002 10:06:15
cyberkotlik(08. říjen 2002 09:50:04) :
Richenzina doba je oficiální termín, použil jsem to pro dobu, kdy je Richenza tzv. "hradeckou královnou", tedy rozmezí let 1310 až 1318. Po roce 1318 se královna vdova přestěhovala do Brna, kde roku 1335 umírá. Kontakty se svými věnnými městy však ani v této době nepřerušila.
Ad materiály. Samet, satén, brokát, ...
otec Opat 08. říjen 2002 10:02:02
Schaf(07. říjen 2002 15:31:28) :
Ačkoli oslavy pořádalo město, mám za to, že odpovědnost za ně má Faber. Magistrát dal na doporučení, která má a je logické, že se v tomto oboru nevyzná. Tedy Faber si má pohlídat průběh i úroveň akce, kterou zajišťuje. Nedobovou obuv měl kdosi ze stánkařů na Velkém náměstí. Jinak naprosto hodnověrný obraz historie opravdu není možný, lze se tomu ale alespoň částečně přiblížit-proč to ojebávat??? Viz erby nad tribunou, jména účastníků ( což snad nebylo těžké ohlídat ), neprofesionální komentování pana herolda, věcné chyby, ...
Jinak studuji historii v 1. ročníku na Univerzitě Palackého v Olomouci. Tím se nevydávám za prosefionála či odborníka, ani nechci machrovat. Chtěl jsem říci, že jen nejsem úplný amatér. Již delší dobu ( tedy déle než studuji ) se zajímám o dobu a osobu královny Richenzi. Řemesla nejsou k ničemu, to jsem snad nikdy neřekl. Jen mne neuspokojila úroveň akce v HK. Ostatně nadšeni nebyli ani diváci ( oni nejsou úplní idioti ) ani magistrát. Kvalitní šerm je dle mého na stejné úrovni a je stejně přínosný a důležitý jako kvalitně odvedená ukázka řemesel. Ovšem o kvalitním šermu se v Hradci nemohlo příliš hovořit. Jinak faberovskou koncepci pokládám za divadelní představení, nikoli za living history, což je právě termín, pod kterým se Faber prezentuje. Alespoň já jsem to tak pochopil. A také chápu, i když s tím nesouhlasím, že akce na kšeft se liší od těch, které jsou motivovány nadšením ( srovnání akce Faberu na Velkém náměstí v HK a Gardy města HK, SHŠ Corporal, SSŠ Abbaca na Malém náměstí). Realitu je možné alespoň částečně poznat, jinak by bylo povolání historika zbytečné, vytváření iluzí či představ bez reálných historických podkladů odmítám!
Schaf 08. říjen 2002 09:54:19
cyberkotlik: S tou kvalitou vychazim z informaci od lidi, kteri nesermuji a o historii toho moc nevedi (konkretne se nase diskuse tykala Haberleho z ktereho byli nadseni, coz zrovna nebyl muj pripad) a ja si myslim , ze dovedu rozeznat slusne sermire (nemyslim po moralni strance : )), ale ja tyhle akce neporadam.
Stanky rozhodne nemaji prestavovat domy. Tvoji vete : ...představa , že by se na jedno misto nahrnuli vsichni remeslnici, je ta¨ky jaksi mimo. " moc nerozumim. Myslis to tak, že jsme naplacnuti moc u sebe (dano prostorem) nebo poukazujes na to, ze remesla se zdruzovala v cechy ( u nas az v pozdnim stredoveku) a podle toho byly vetsinou rozmisteni po meste - + u nekterych bezpecnost prace. Nevim tedy kterou verzi jsi myslil, ale mohu te ujistit, ze pri stavbe stanku a jejich umisteni hraje roli hlavne prakticka stranka veci. Zkus neco delat, kdyz na tebe pere 8 hodin slunce.
p.s. moji zbytecnost sermu jsi lehce nepochopil - jde jen o muj pocit a byla to narazka a clanek o neco nize.
A taky si nepamatuji, ze by k nam nekdo prisel rikal co delame spatne, ze jsme spatne oblecene etc. proc to ventilujete tady ? Kdyz to nemuzete rict Penkavovy, coz plne chapu, muzete to rict lidem ve stanku - umime mluvit a i myslime.
Nadale trvam na tom, ze HODNOVERNE nelze zpodobnit jakoukoliv dobu, vzdy to bude pokus a divadlo.
cyberkotlik 08. říjen 2002 09:50:04
otec Opat: a tahle Richenzina doba, to je jaký rozmezí let (nějak jsem to nepostřehl)? z čeho teba šijete kostýmy? používate dělené nohavice, nebo kalhoty?
otec Opat 08. říjen 2002 09:37:21
Wothan(07. říjen 2002 10:43:56) :
Koukám, že v tomto se neshodneme na 100%. My vystoupení neděláme-snažíme se o rekonstrukci Richenziny doby a dvora pro nás samotné, hl. jde o informace + nějaký ten pokus o rekonstrukci, dělali jsme např. dvorskou hostinu ( po zhruba ročním studiu ) pro nás samotné a na vl. náklady. Jinak jediná akce, kde jsou diváci přítomni, je právě turnaj pod Kunětickou horou. Jedná se také o takovou experimentální archeologii a snahu se skutečnosti alespoň částečně přiblížit. Ovšem, že to není ideální a je stále co zlepšovat, ale snažíme se. Tím že téma je dané do určité doby, je nutné, aby alespoň hlavní postavy měly skutečná jména. Mohu ale dosvědčit, že se jim snaží dělat čest a do detailů studovat. Turnaj je opět dělán především pro nás samotné. Vycházíme z filosofie, že bude-li program stačit nám, ocení ho i diváci-žádné apriorní považování za blbce. Zatím se to osvědčilo.
cyberkotlik 07. říjen 2002 21:53:43
Schaf: No sorry, ale tzamysli si trochu - co to je za názor, že divák nepozná kvalitu? Myslíš jako, že divák nepozná, jeslti se mu ěnco líbí? Že nepozná rozdíl mezi elastákama koupenýma v sekáči, drátěnkou vyrobenou z pérovek a příšernejma kostýmama (narážím na to, co jsem viděl na Letné) a skupinou, která má dobovej kostým? Že nerozezná konskej turnaj, kde koně jezděj a ten v podání Haberleho, dky se sotva plouže, jezdci mávaj ensmyslně mečema a navíc zraněj jendoho z panošů tak že mu teče krev z hlavy?
Mylsim že poznaj, a že i ty bys viděla mezi šermířskejma skupinama dost podstatnej rozdíl, pokud bys viděla nějaký kvalitní (doporučuju jet se ted v sobotu mrknout do Tábora). MY všihcni jsme totiž diváci, nejenom rodinky s dětma.

Jinak - add iluze - můžu souhlasit stím, že relitu poznat nejde, ale hodnověrně zpodobnit jakoukoli dobu samozřejmě jde - spousty akcí ve švýcarksu a francii jsou toho dokladem, jejich kostýmové urovni se akce faberu se svejma levnejma látkama nepřibližujou ani trochu. Představa, že stánky který vymejšleli kdysi Merleti budou představovat domy,a že to celý je vlastně městečko, opravdu moc neodpovídá dobový realitě. Ona totiž celá koncepce nemá s realitou středověku nic společnýho, představa, že by se na jedno místo nahrnuli všichni řemeslníci, je taky jaksi mimo.

JInak add řemesla a šerm - pokud by šerm byl zbytečný, tak by ho tam PEnkava už dávno neměl. Koncepce tržiště jako takového bez programu je komerčně nesmyslná - 90% všech akcí JE s nějakým programem. NAproti tomu šerm samotnej bez řemesel prodejnej JE dobře - divadla, filmování, hostiny.....sama si spočítej, na kolika akcích, kdes byla, absentovali šermíři - a proč je ten poměr takový, jaký je
Schaf 07. říjen 2002 15:31:28
pro Opata etc. Nekterymi vasimi vyrhadami plne souhlasim. Jen nekolik poznamek na upresneni. Jmena ucastniku turnaje si nevymyslil p. Penkava, ale dani sermiri, to ze je nezmenil je chyba. Zajimalo by mne kdo tam mel nestredoveke kecky, z Faberskych o nikom nevim, pokud jste nepocita-li veskere stankare okolo. Oslavu v Hradci Kralove neporadal Faber, ale mesto! Jinak je krasne Opate ze studujes historii, zajimalo by mne v jakem rocniku a kde ? Hodnoverne spodobnit jakoukoliv dobu totiz nelze. Vsichni se snazime spise pripodobnit ci vytvorit iluzi. Predstavu stredoveku si bud vylepsuje nebo zhorsujeme. Realitu nelze poznat, a to i kdyby se dochovaly vsechny prameny, myslet budeme vzdy jinak.
Faberka
Jinak by mne zajimalo proc jsou remesla zbytecna ?
Mne spis prijde zbytecny serm. Myslim to tak , ze na sermirske vystoupeni se podivam jednou a pak uz mi prijdou vsechna vystoupeni stejna (az na vyjimky) a divak stejne nepozna kvalitu : )
cyberkotlik 07. říjen 2002 14:51:07
TAk v tomhle bych asi podpořil spíš Wothana, jelikož divadelně před lidma představovat reálnou postavu je dost těžký, a tady bych klad nároky min. na to, aby dotyčnej byl téhle postavě podobný a něco o ní taky věděl. Myslim že se to dá dost nenásilně řešit tim, že nehraju přímo nějakýho významnýho šlechtice, ale jen někoho v jeho službách...

Add Pěnkava: to je všechno daný nadhledem - on si o sobě myslí, že je ve všem nejlepší, tím pádem je k sobě nekritickej, thats all...(bohužel je nekritickej i ke grupám, co si najímá na šerm, a tam bych řek že rozhoduje jen a pouze cena)

Roy 24. září 2002 08:00:39 Můžeš být konkrétní?
otec Opat 06. říjen 2002 20:10:02
Želva(06. říjen 2002 15:08:54) :
S tím souhlasím. Ten kdo si uvědomuje význam osoby, kterou se rozhodl představovat, myslím udělá vše pro to, aby se tohoto úkolu zhostil se ctí. Ve většině případů ( myslím tím lidi, kteří se o nějaký rod zajímají z vážného zájmu a sympatií ) si jsou dotyční této odpovědnosti vědomi a své chování i ošacení a zbroj tomuto faktu přispůsobí. Svým studiem navíc danou osobu jaksi oživují a vhodnou prezentací na akcích ji uvádějí v obecnější známost. Takže je- li vážný zájem podložen studiem, úctou a náležitým chováním a prezentací je dle mého názoru vše v pořádku. Je to lepší než vymyšlená postava nedostatečného vybavení, která se vydává za předního hodnostáře země, viz Pěnkavův Sysel z Holohlav a spol.
Želva 06. říjen 2002 15:08:54
Wothan: Ona tebou uvedená drzost je dle mne relativní. Oni potomci historicky významných rodů nemusí notně cšichni být nafoukaní pitomci. Nakonec po letech strávených mimo republiku by mne, ale možná sem jinej, potěšilo, že se o mou rodinu někdo zajímal i z jiných důvodů, než jen jako o vyvrhele, kteří někoho vykořisťují. Prostě si já myslím, že hrát si na konkrétní dobovou postavu není drzodt, ale je drzost si na ni hrát jen z části. To si potom ten dotyčný musí uvědomit, že se od něho taky očekává nějaké chování, vystupování, znalosti a samozřejmě i vybavenost. Prostě když si hraju na bohatého šlechtice, musím se tak oblíkat, chovat se tak a podobně. A nechceš mi tvrdit, že když do toho vložím všechno úsilí a um, že budu makat na tom, abych se mé postavě přiblížil natolik, že s tím budu i já spokojen, že je to drzost.
otec Opat(21. září 2002 21:09:10) :
otec Opat 03. říjen 2002 10:37:29
Wothan(01. říjen 2002 16:09:12) :
Nevím, jestli je to zrovna drzost, ale myslím si, že pokud má být termín HISTORICKÝ šerm vskutku adekvátní a pokud se věnuješ nějaké určité době, o které je dostatek informací, tak by bylo záhodno, aby se užívala jména skutečně historických osobností, které v té oné době opravdu žily. Myslím, že použití vymyšleného jména potom celou akci shazuje. Tím ti ovšem neberu tvůj názor, na který máš neoddiskutovatelné právo. Je možné, že se mýlím já a že jsem jen deformován svou profesí ( student historie ), ale osobně radši vidím na vystoupení scénu skutečně historickou s historickými postavami. Vše ostatní mi přijde jako obdoba fantasy akcí ( i když úroveň je asi povětšinou vyšší ).
Divous 03. říjen 2002 10:25:19
Vražda z Kunvaldu (ale jestli byl mizera to fakt nevím :-)
Orestes 03. říjen 2002 00:04:56
Pánové házíte tady starými jmény, tak by jste mi mohli pomoci. Snažím se nalezt jméno pro velmi zápornou postavu do představení a ne a ne na něj přijít.
Našel jsem zatím pověst o lapkovi jménem Baťka (později z Orlíku) což není to pravé ořechové.
Divous 01. říjen 2002 12:08:08
My pro naše vystopuení - rytířský (pěší) turnaj z poloviny 15. století používáme skutečná jména postav včetně jejich erbů, ale dáváme si pozor, aby se jednotliví páni mohli teoreticky na takovém turnaji potkat a aby jejich erby vypadali tak, jak v té době vypadali
Roy 26. září 2002 07:17:29
Divous(25. září 2002 17:57:23) : To máš celkem pravdu, já jim to také říkám, ale oni stále trvají na svém. Já měl spíš na mysli, že mě zaujali z hlediska šermu a celkového (řekl bych nenudného) pojetí vystoupení. Prostě to, co dělají, dělají dobře.
otec Opat 25. září 2002 21:07:34
Wothan(25. září 2002 08:12:38) :
Nepřipadají mi směšná jména obvyklá ve středověku a našim uším dnes znějící podivně. Např. jméno Smil je dobrým příkladem. Mé výhrady se týkají hlavně jména Sysel z Holohlav. Holohlavy jsem totiž trošku studoval, když jsem si hledal identitu hradeckého dvořana z prostředí nižší šlechty a žádný vlastník tohoto jména doložen není. Šlo mi o to, že celý program pana Pěnkavy v Hradci byl šit horkou jehlou ( a to je ještě slabé vyjádření ) přímo na místě v průběhu turnaje a jména si tudíž prachsprostě vymyslel. Není to jen můj dojem. Když se v lokální šlechtě neorientuje, což ale po něm nemůžeme logicky žádat, bylo by přece snazší, a historicky hodnověrnější, použít jména předních šlechticů té doby, kteří měli s Richenzou nepochybně možnost kontaktu - např. Lipé, Vartemberk, Rožmberk, Plichta ze Žerotína, atd. Tito lidé by se určitě tak významného turnaje zúčastnili, a zdá se mi nepravděpodobné, i když ne nemožné, že by tak zkušeného turnajníka a bijce jako byl Lipé porazil v rytířském klání jakýsi Rez z Křížové. Jinak mé údaje o Holohlavech jsou ponejvíce čerpány z knihy Pavla Kříže a Miloše Řezníka Hrady, zámky a tvrze na Královéhradecku, kterou vydala v roce 1992 Společnost ochránců památek ve východních Čechách v nakladatelství Balustráda.
Divous 25. září 2002 18:01:03
Ale můj favorit je "Kutulín z Kutulína" :-)

Divous 25. září 2002 17:59:57
WOTHAN máš recht, mnoho starých jmen (hlavně slovanského původu) znějí dnes směšně ale v té době to bylo jinak. Příklad: Snad každý divák se nikdy neopomene usmát, když se dozví že rod z Házmburka patří k mocnému rozrodu Buziců ......:-(
Divous 25. září 2002 17:57:23
ROY nojo, no :-). Novica je fakt dobrá a mám je rád, ale oni historický šerm také nedělají ;-)
Roy 25. září 2002 09:07:23
Abych to upřesnil - k těm několika málo skupinám, které mě zaujaly, rozhodně patří Novica (to abych si to u nich nepolepil), i když mám i k nim pořád nějaké výhrady, viď Myšáku :-).
otec Opat 24. září 2002 21:53:30
Roy(24. září 2002 08:00:39) :
Pravda, že takových skupin začíná být v poslední době spousta. Bylo by škoda, kdyby se většina české šermířské scény skládala z keckařů a komerčáků, a mezi tím živořili ti, pro které je šerm a historie životním koníčkem i stylem. A hranice mezi plnou profesionalizací a komercí je velmi tenká, pokud skupina nemá vedoucí osobnost, která má šerm a jeho hodnoty opravdu hluboko zapsané v srdci a která by tak svou autoritou udržela úroveň a renomé skupiny. A bohužel je Faber komerčnímu úhlu pohledu velkým vzorem, neboť je to nepochybně na obživu velmi dobré koryto.
Roy 24. září 2002 08:00:39
Tohle nebude jen problém Faberu. V poslední době jsem viděl vystoupení několika skupin věhlasných a známých jmen a příliš mnoho z nich byla slabota. Tyto skupiny se často pyšní honosností svého vybavení - spousta chlapů komplet v plechách či parádních kostýmech, stany, praporce apod., málokdy i za slušný příběh scénky (většinou však ani to ne), ale šerm je slabý, chvílemi až mizerný. Celkový dojem pak, aspoň pro "odborníka" :-), bývá mdlý. Tyto nejmenované skupiny se považují za špičku českého šermu a jsou samy se sebou spokojeny - mají dost vystoupení u nás i v zahraničí, tak proč se ještě snažit a pracovat na sobě?
Ale třeba jsem jen dosud neviděl ty správné skupiny.
Divous 23. září 2002 19:44:17
my jsme letos v Písku na Faberu šermovali :-). Osobně mě faber dost zklamal. To, že doboví řemeslníci nosily moderní sandále považuji za menší kyks. Mnohem více mě šokoval sám pan Pěnkava, který hrál krále Václava IV. a při "slavném" průvodu nočním Pískem jel na koni, doprovázen rytíři a dvořany...a na nose měl brýle.
Takže Faber není nic jiného než komerce,a to docela slabá a fakt jsem zíral, když jsem se dozvěděl, že funguje pod Unesco :)
Orestes 22. září 2002 21:39:05
Nic si z toho nedělej, viděl jsem Faber na slavnostech v Písku a taky mě to zklamalo. Při večerním představení tam pseudokrál plácal páté přes deváté (pravděpodobně posílněný nápojem :)) a turnaj byl také divoký.
Osobně si myslím, že to bylo to nejhorší představení co jsem kdy na píseckých slavnostech viděl.
Byl bych rád kdyby se někdo z Fáberovců k tomu vyjádřil.
otec Opat 21. září 2002 21:09:10
Musím přiznat, že mě velice zklamala produkce pana Pěnkavy při slavnostech královny Elišky u nás v Hradci králové, a to jsem od této akce nic nečekal. Všem zmámým se zdálo, že byl královský herold notně ovíněn, já se obávám, že tak blbě kecal naprosto za střízliva. I tzv. rytíři Pěnkavou označovaní za rytieri byli docela silné kafe: nejurozenější z urozených a mají tak pitomá jména jako Rez z Křížové, Sysel z Holohlav či Peltrám ze Šípu! To je snad výsměch. I to, že si čtyři udatní turnajníci mezi sebe rozdělili jednu zbroj je k smíchu- nebo k pláči, a navíc se mi zdá, že přilby byly z papíru. O erbech nad tribunou darmo mluvit: naprosto nelogické a nasázené vedle sebe bez ladu a skladu. Průvod královny? Bída. Sama pseudokrálovna? Hrůza. Tržiště? K ničemu. Program dvoudenních oslav? Taktéž. Věcné chyby? Samozřejmě a nebylo jich málo. Konečný výsledek? Zklamání a deprese. Tohle, že má být rekonstrukce středověku? Dle toho se mají učit školáci? Bože ... Já tedy pana Pěnkavu osobně neznám, ani jsem nikdy jeho produkci neviděl ( a nyní už vážně nemám zájem ), v historickém šermu se aktivně pohybuji jen rok a naše skupina se spíše než šermem zabývá experimentální archeologií s orientací na středověk ( doba královny Richenzi ), po shlédnutém se jen táži: kde, proboha, Faber získal to renomé, ocenění a posudky? Vždyť se to pouhá komerce v tom nejhorším slova smyslu.

webmaster