Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Chci začít se šermem ale vůbec nevim jak...

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Wothan 22. září 2009 17:10:08
Jo jo, guma je holt guma bez ohledu na armádu a období, já bych to měl vědět :-))
deWolf 22. září 2009 17:01:39
Wothan(22. září 2009 16:58:34) : To je u velitelu normalni, ujisteni o tom, ze ses holil jim taky nestaci.
Wothan 22. září 2009 16:58:34
Tím "kořistní" jsem měl na mysli to pletivo uvnitř, protože se o něm zmiňuje výslovně jako o "franském". To že to dvojitě zašil do toho kabátce bych viděl jako Usámovu osobní invenci, ale říká o tom celkem málo pro nějaké podrobnější úvahy. Každopádně to nebylo běžné, protože jeho velitel to neznal a asi se nespokojil jen s ujištěním když to před ním musel napárat.
Siegfried 22. září 2009 16:35:25
Wothan(22. září 2009 16:09:24) :
Jseš si jistej že byl kořistní? Já myslel, že to bylo když sloužil pod někým , pro koho to bylo neznámé... JInak, že to byla jeho věc.
Wothan 22. září 2009 16:09:24
Byly to pokud si vzpomínám dvě vrstvy ukořistěného franského hauberku zašitého do kabátce, tuším z plsti, musel bych to dohledat. Co si o tom myslet je otázka - podle mne to dokládá (přinejmenším místní) praxi vrstvení pletiva na sebe (alespoň na některých částech těla), kterou jinak ale máme doloženu i mnohem později (např. ty ruské pancéřnické zbroje z velkých kroužků se často nosily přes jemné pletivo aj.). Nicméně zřejmě nebylo v Usamově době běžné zašívat zbroj dovnitř kabátce, protože se o tom zmiňuje skorem jako o raritě. Velitel jej kárá, že ještě není oděn ve zbroji a on aby ho přesvědčil musí rozpárat svůj kabátec a ukázat pletivo :-) Pro naše země z toho asi moc nevyplývá - nemáme doklady podobných kabátců od nás a nevím ani, že by to bylo v 11-12.st. používané někde v Evropě. Když pominu starší zprávy o nošení zbroje pod oděvem (z jiného důvodu - viz. Kristiánova legenda z 10.st.) a první "praktické" gambessony křižáků, tak jediný další kabátec v našich písemných pramenech je až ten kožich Viléma z Kounic od Moravských Loděnic (což je spíše ochrana zbroje a bojovníka před chladem - zkouším to zreplikovat ale spotřeba lišek je veliká a střih taky jen hypotetický :-) ).
Wothan 22. září 2009 16:06:33
příspěvek byl smazán użivatelem Wothan 22. září 2009 16:22:29
Siegfried 22. září 2009 11:45:20
Já se držím teze, že nějak to musí tu sílu rozložit aby to nemělo následky okamžitého vyřazení z boje, což asi jedna suknice neřeší... Tedy Andreho dvě deky jsou asi v pohodě. Zvlásště když na klouby mohu mít na 1330 plátové doplňky. Já mám několikavrstevnou prošívku co mi v pohybu nebrání. Jediné co vnímám je špatná kondice:) Likvidační ránu od kopí zastavil naštěstí plátovej kabátec, bez něj bych byl asi raněn doopravdy...Wothan(21. září 2009 18:45:45) :
BTW: Ibn Munkiz tam v jednom místě popisuje svůj kabátec co byly kroužky zašité do oděvu a dokonce místy ve dvou vrstvách... velmi zajímavé řešení... Co si o tom myslíš?
Wothan 21. září 2009 18:45:45
Ona ta energie úderu kopí soustředěná do hrotu je obrovská i u pěšáka o úderu založeného kopí jezdce nemluvě. Jinak koukám překlep - Usama Ibn Munkiz.
maser 21. září 2009 18:42:53
Wothan(21. září 2009 17:42:53) : já mám tedy jen zavíranou kroužkovku, ale po buhurtech na poslední panský jsem na kroužkách, prošívce (slabé), varkoči a spodní košili našel asi 2 cm velký otvory po projití nějaké zbraně (jak na hrudní tak zádové části). Bylo to u boku poblíž podpaží, takže se to asi svezlo po těle (naštěstí; v boji jsem to vůbec nezaregistroval), ale ukazuje to sílu i otupených kopí podle desetikoruny nebo hřibu (?). Takže bych se probodnutí kroužkovky kopím v případě nesklouznutí, jak píšeš, vůbec nebál.
Wothan 21. září 2009 17:42:53
Jinak kopí troufám si tvrdit, pokud zasáhne a nesklouzne vlivem sražené rány nebo hodně blbého úhlu projde kroužkovkou vždycky. Docela pěkně je popsaný účinek kopí v Ibn Munkuzovi, kde dokonce zmiňuje i jako raritu chlapa který probodnutí kopím přežil (asi hrot nezasáhl žádné důležité orgány). Tam imho nepomůže žádná spodní vrstva. Totéž pro střelu ze silného luku nebo kuše - pokud to už prorazí tu kroužkovku, zřejmě je jedno co pod tím máš na sobě. To co by mohlo pomoct (tj. opravdu silně vrstvené plátěné vesty aj.) se pod ní stejně nevejde nebo by to omezovalo pohyb.
KOHO 21. září 2009 17:38:12
André k mé prošívce je to ta svrchní prošívka co mají ti oděnci ta ohnutá je ta spodní bezrukávů
Jiří z Holohlav 21. září 2009 16:58:01
V horku používám jako nejspodnější vrstvu len,v chladu vlnu - hřeje i totálně propocená,zatímco ze lnu se stává ledový obklad.
Wothan 21. září 2009 16:33:03
Koho: vidím to jako Andre - primárním účelem kroužkové zbroje je eliminovat nebo maximálně omezit účinek ostří zbraně - meče, tesáku a z části i sekery. Proto nám moc nezáleží na tom jak moc ostrá ta zbraň je nebo naopak zda je tupá. Pokud zbroj neprosekne, je účinek ostré i tupé čepele identický. Pak ovšem musíme řešit spíše účinek samotného nárazu než ostří. Bez vyměkčení může i menší nebo sražený úder, pokud dopadne na citlivé místo - kost/kloub - způsobit nepříjemné zranění, popřípadě alespoń silnou bolest a omezení v dalším boji. To podle mne řeší právě to krzno pod zbrojí. Proto dávám přednost měkkému řešení před tvrdým (tvrdým prošívaným vrstveným plátnem nebo kůží). Zároveň si ale chci zachovat určitou pohyblivost a neuvařit se, proto používám tuniku z vlněné plsti na lněné spodní a někdy i vlněné tunice. Tohle sice netlumí nijak extra, ale bitvu v tom ustát jde a považuji to právě za kompromis mezi bezpečností, únosným rizikem, pohyblivostí a vahou. Na druhou stranu když jsem řešil odění pod zbroj do hard turnaje, považoval jsem to za nedostatečné a volil variaci jedné z prošívanic z Maciejowské bible, které tam vidíme jako svrchní zbroj lehkooděnců. Taktéž nohavice.

Jinak když se vrátím k té plsti - nejsme sto doložit že se to ve 12.st. takhle používalo, ale víme že se to používalo dříve a máme doloženu existenci plstěných tunik. Ergo to sice není doložená ochrana, ale je to ochrana vyřešena z doložených věcí. Má to ale i stinné stránky - plsť se ráda zachytává na kroužkách a vytrhává :-)
Andre 21. září 2009 15:25:05
KOHO(21. září 2009 14:49:03) : když to se ale točíme furt dokola...
To že jsem napsal, že mám svou vycpávku ze dvou vrstev tenké vlněné deky neznamená, že vlněná deka je vhodný materiál (na což hned ve svém příspěvku poukazuji... protože je to deka a ne metráž, která by se použil daleko pravděpodobněji). Mluvil jsem o tom, že prošívka pod brň mnohdy nebusí být tlustá a tvrdá jako prkno, jako to máš například ty zde:¨
radekpl.rajce.idnes.cz...
Ale může být měkká, jak to má pan Morgan ve svém muzeu zde:
www.medievaltymes.com...
Prostě taková, jaká komu vyhovuje. Jsou lidé kteří dávají přednost silné, nepúohyblivé vycpávce nebo naopak lidé kteří dávají přednost větší volnosti pohybu. Neexistuje univerzální norma dnes a neexistovala žádná univerzální norma dříve.

Co se týče materiálu - ten je buď tvrdší a lépe rozkládá ránu (např. konopné plátno, chceš-li), nebo měkčí a dovolující výce volnosti v pohybu (např. vlněné sukno).
Pro tebe je důležité, aby ti vycpávka pod brň rozkládala sílu rány na větší plochu, aby tě ta rána nebolela.... dobrá je to tvoje volba.
Pro mě je důležité, aby mě vycpávka pod brň nikterak neomezovala v pohybu a přitom do jisté míry tlumila rány .... to je zase moje volba.
Ty sis ušil několik prošívanic z různých materiálů a došel jsi k tomu, že ti vyhovuje vrstvit lněná plátna.
Já jsem jsi postupně ušil prošívanic z různých materiálů a došel jsem k závěru, že mi vyhovuje vrstvit tenkou vlněnou deku.

"Furt si ale myslím , že i ty plátna mají větší funkci ty rány tlumit, než samotná vlna. "
To máš pravdu, ale právě proto, že mají větší schopnost rány tlumit, mě více omezují v pohybu. Proto já osobně dávám přednost vlně.

Každému vyhovuje něco trochu jiného dnes a každému vyhovovalo něco jiného i dříve.
KOHO 21. září 2009 14:49:03
Nebo možná spíš než tlumit, tak rozkládat tu sílu rány na větší plochu.
KOHO 21. září 2009 14:48:21
Jasné já se s tebou nechcu přít , tohle je tak komplikovaný téma, že je zde prostě těžko vyřešíme :-)

Furt si ale myslím , že i ty plátna mají větší funkci ty rány tlumit, než samotná vlna.
Andre 21. září 2009 13:56:30
KOHO(21. září 2009 12:06:01) : pro jistotu shrnu to, co se tu snažím sdělit:

1/ jsou lidé, kteří dávají u vycpávky pod kroužkové pletivo přednost tenké měkké prošívané tunice před silnou tvrdou prošívanicí. Důvod - mnohem lepší pohyblivost, delší výdrž, tudíž i větší ofenzivní hodnota ve vojenském střetu. Další důvod - to co já nacházím v naperosté většině na obrázcích a plastikách vypadá měkce; např:
www.medievaltymes.com...
www.medievaltymes.com...
www.medievaltymes.com...
Mnohde mám také dost vtíravý pocit, že to co se nachází pod brní je prostá plátěná suknice.

2/ Opravdu si nemyslím, že by vycpávka pod kroužkovým pletivem měla jakýkoliv vliv na zastavení rány vedené ostrou čepelý, ať už je z jakéhokoliv materiálu. Její význam chápu hlavně ve změkčení úderu vedeného čímkoliv do pletiva.
Andre 21. září 2009 12:30:55
heh... sorry všem za překlepy v minulém, příspěvku...
Andre 21. září 2009 12:29:00
KOHO(21. září 2009 12:06:01) : Pleteš sem něco úplně jiného, než je rozdíl mezi přístupy.
Ve chvíli, kdy mi projde ostrý hrot brní, jsem na tom blbě, ať mám na sobě vycpávku z jákehokoliv materiálu.
Myslím, že co se týče obravy proti "ostré čepeli" je kroužkové pletivo stonásobně účinnější, než vrstvená prošívanice.
Vhodná je taková vycpávka, která ti dovolí (ve středověku i dnes) zvýšit tvou účinnost ve střetu. Je kařdého volbou, jaký přístup zvolí.... v mém případě má přednost pohyblivost.

A když už odkazuješ na tu Morganovu bibli - dodnes mám dost intenzivní dojem, že to, co považujeme za prošívanice jsou celkem měkké tuniky (vezmui si jak splývají).

V púřístupu to není. Je to o tom, co komu vyhovuje respektive vyhovovalo.
hawkwind 21. září 2009 12:18:34
KOHO(21. září 2009 12:06:01) : Já se obávám, že proti bodným zbraním je prošívka veskrze na pendrek. My ted´na brodci řešíme taky trochu hroty - totiž ten fakt že ty naše co do profilů a ostrosti ještě pořád nedosahují parametrů originálů - i přes to, že cvičíme kováře již několik let. Jsou ale špičky které jsou přímo určené k propichování flakvest. :)
Já bych ten hlavní přínos těch prošívanic viděl hlavně v tlumení těch sekundárních zásahů z čehokoli, odražených, nebo u zbraní které nejsou primárně určeny k prorážení.
KOHO 21. září 2009 12:06:01
Rozhodně se nehádám, že by vlna nešla použít, jen z hlediska, rozdílu mezi našemi přístupy. Ty chceš aby tvá zbroj fungovala dnes proti našim tupým uderným zbraním. Já se snažím, aby mou zbrojí neprošlel ostrý hrot čepele, střela z luky či ostré kopí, proto ty vrsty pláten. Zbroj pak i jinak vypadá, nemá takové ty buřty a patrné jsou jen vpisy po prošívání, tak jak je třeba stylizované v macievské bibli(bible sv. Ludvíka IX.).
Jiří z Holohlav 21. září 2009 11:59:19
Správná vycpávka je taková,která mě umožní vést boj i přes inkasované zásahy.Umožní - ne, že na pěkný zásah v bitvě nezareaguju.V hardu je to jinak,tam povoluji až na povel pudu sebezáchovy :-)
Andre 21. září 2009 11:45:30
KOHO(21. září 2009 11:10:18) : Pravděpodobně to lepší bude, ale každému vyhovuje něco jiného - já třeba dávám přednost měkké tenké vycpávce, jiný zase vycpávce která je tvrdší a lépe rozkládá ránu. Výhoda toho prvního je větší pohyblivost, výhoda toho druhého menší bolest.
Každý si dojde k tomu, co mu vyhovuje víc.
KOHO 21. září 2009 11:10:18
Já doporučuji na prošívanice používat plátno z rostliného materiálu, více vrstev na sobě prošitých dobře rozkládá úder na větší plochu a zároveň má jistě větší potenciál zastavit ostrou čepel ve vrstvách plátna než vlněný materiál , který má spíše tu tlumicí funkci.
hawkwind 21. září 2009 10:51:07
Kain(21. září 2009 10:20:25) : Jo přesně, protože to řeším ted´sám a chci to mít do panské vyřešené.
Andre 21. září 2009 10:43:06
Má zkušenost je taková, že mě osobně pod kroužkovým kompletem vyhovuje více slabší prošitá tunika, než silná prošívanice (v mém případě dvě vrstvy slabší vlněné deky zašité ve dvou vrstvách látky... podotýkám, že si uvědomuji, že ta deka není "living" a vůbec mi to nevadí). Modřiny nemám a pohyblivost i výdrž jsou několikanásobně vyšší. Zatím se mi nestalo, že by mi tohle slabé odměkčení nestačilo... a to mám radši, když se rány nebrzdí.
Věřím ale, že každý má (a i dříve měl) rozdílné požadavky a priority na sílu své zbroje.
Kain 21. září 2009 10:20:25
Hawkwind narážel zřejmě na moje odění, kdy jsem na turnaji měl tlustou vlněnou tuniku a přes ni koženici, prošívku jsem si nebral. Právě tam jsme si o tom povídali ...
KOHO 21. září 2009 10:11:49
Tak po které jsi měl modřiny?
Jiří z Holohlav 21. září 2009 09:32:30
KOHO(21. září 2009 09:25:33) : Jak kdy /RS,VS/ jak kde -po těle.
KOHO 21. září 2009 09:25:33
Pane Jiří a kolik vrstev a čeho má tvá prošívanice, že máš modřiny?
Jiří z Holohlav 21. září 2009 08:29:16
Wothan(20. září 2009 21:53:23) : Ano,uvažuju o jiném polstru :-)
Wothan 20. září 2009 21:53:23
Jiří: tak nepopírám, že jejich fyzička byla zřejmě někde jinde, ale není to nutně pravidlem - viz. Kosmas popisující bitvu u Brůdku 1040. Je nepravděpodobné, že by výkvět německé šlechty vedený říšským korouhevníkem představoval špatné bojovníky - ostatně šlo ještě o 11.st. Přesto popisuje, že byli často tlustí a měli po dlouhém a namáhavém pochodu lesem k českému opevnění (které bylo dál než čekali) problém to vůbec udýchat. Zastavovali, opírali se bez dechu o stromy a dokonce odkládali zbroje (na nepřátelském území téměř nadosah nepříteli!). Takže šerm, síla a jezdecké umění je jedna věc, fyzická kondice a výdrž druhá. Zjevně pro ně narozdíl od boje na koni nebo útoku na hradby nebylo pobíhání v plné polní po lese typické a dokázali se v tom stejně jako my "uvařit". Na druhou stranu máme z 11-12.st. i bitvy vybojované úspěšně opěšalými těžkooděnci - tam to většinou nebylo o velkém pochodování ve zbroji (často se spíše bránili) ale zase o velkém a někdy i dlouhodobém fyzickém vypětí. Z křížových výprav pak máme doloženy i případy kdy opěšalí rytíři (prostě přišli o koně) dokázali v tom úmorném vedru pochodovat na poměrně slušnou vzdálenost a ještě svést bitvu. Takže máme příklady obou a já si myslím, že to prostě s tím polstrováním v běžném boji zase tak moc nepřeháněli - ostatně týká se to i přileb - pokud naši předkové neměli velmi malé hlavy, většinou (jsou samozřejmě i velké přilby) tam tolik místa, aby se tam vešel tak brutálně vycpaný batwat, jaký se často používá (třeba ty polské úchylárny pod hrncovku s tím límcem ani nemluvě) není.

Jinak si nemyslím že by "ostré" zbraně nadělaly víc paseky než ty v Hardu - bulava by byla stejná, ostrý meč na té zbroji přes tu ocel a vycpání víc škody zřejmě neudělá, horší by byly sekery a u kopí stejně není co řešit.
Jiří z Holohlav 20. září 2009 20:51:34
Wothan(20. září 2009 19:56:04) : Nu tady je to dost otázka osobní fyzické kondice,za předky určitě těžce zaostáváme.Když vidím Vrcova na Panské,kde ve zbroji nezřídka i spíme a on je životaschopný ještě i večer,zatímco většina těžkooděnců už k polednímu začíná vidět trpaslíky....
A když zvážím,že po hardu tupými zbraněmi mívám decentní modřiny - tedy při ostrých by patrně došlo k poranění svalů,tak soudím,že zas tak přespříliš nabalení nejsme.
Samozřejmě to můžem probírat u medu téměř nekonečně.....
Wothan 20. září 2009 19:56:04
Podle mne není až takový problém v samotných prošívanicích (protože i když se obejdeme bez nich, stejně nemáme jistotu že tomu tak bylo) jako spíš ve snaze udělat ty prošívanice superbezpečné, supertlumící jakýkoli úder apod. To je ale podle mne cesta mimo. Takové krzno omezuje pod zbrojí pohyb, takže i způsob boje a styl boje přestává být realistický. Když takové lidi naženete do útoku na žebříky, opakovaně v plném nasazení, jsou z nich brzo pomalí, zpola uvaření a líně se pohybující panáci. Proto si myslím že naši předkové sice nosili měkký ochranný oděv pod zbrojí aby mírnili dopad ran, ale rozhodně to nepřeháněli s jeho silou, vrstvami nebo vycpáním pokud šlo čistě o krzno určené k měkčení úderů pod zbrojí.
Wothan 20. září 2009 19:48:58
U římanů za 2.st.n.l. a později se objevuje i subarmalis prošívaná - vrstvená z vrstev plátna. Dokonce někdy i jako samostatná zbroj. První prošívanice máme tak doložené ikonograficky až od 13.st. (Maciejowská bible např.). Pokud ale někdo něco takového nosil pod kroužkovým kompletem ve 13.st. nedovedu si představit důvod, proč by něco s obdobnou funkcí a rozsahem nenosil pod stejnou zbrojí ve 12.st. Štíty sice byly menší, ale zbraně ve 12.st. a ve 13.st. se svou účinností příliš neliší. Je otázka zda to byla nutně prošívanice. Ta zbroj musí chránit i tam kde zbraň štít obejde (v opravdu husté melee bitvy ty rány přicházely zřejmě odevšaď), ne jen tam kde se po něm sveze a nezasáhne naplno. Účelem zbroje je zkrátka umožnit boj daleko ofenzivnější s měnším rizikem. I méně silný zásah do kroužkové zbroje na prosté tenké tunice by pak vedl snadno k nepříjemným zraněním a omezení bojeschopnosti, což není žádoucí. Takže podle mého názoru je "ochranný trlumící oděv" pod zbrojí nezbytností. Jeho konstrukce pro starší období je diskutabilní, zejména pro to že se nám naprosto nedostává podkladů - ikonografie nám nepomáhá, písemné prameny až na vzácné a vesměs nejasné výjimky mlčí a o dochovaných krznech z tohoto období si můžeme zatím nechat jen zdát. Takže tady je to opravdu o experimentu - řešení se nabízí různá - nejjednodužší je prostě navrstvit na sebe více kusů suknic ze silného vlněného sukna, udělat tuniku z plsti (ty máme doloženy z 12.st. v jiné souvislosti - pramen nedokazuje, že se takto používaly, ale že existovaly) aj. A nebo prostě navrstvené oděvy prošít. To je samozřejmě (nutno čestně přiznat) jen hypotéza a spekulace z důvodů vypsaných výše, ale podle mne celkem realistická.

Z pozdějšího období pak máme krzna nošená pod zbrojí doložena, občas i díky dochovaným kusům, ale to je už trochu jiná kapitola.
hawkwind 20. září 2009 19:38:41
To je něco okoukanýho od těch rusáků - spíš jenom tlustou vlněnou tuniku a nějakou tu kůži, po které ty kroužky dobře jezděj.
Jiří z Holohlav 20. září 2009 17:03:00
hawkwind(20. září 2009 12:24:42) : Mám prima filc,pohyblivý jako prkno :-).
Docela mě to zajímá,už tak za dva roky nebudu mít co šít.......
Myslíš něco jako plátovou filcovku potaženou kluzkou kůží?
No,třeba se ještě potkáme,nebo je nějaký odkaz?
hawkwind 20. září 2009 12:24:42
jasan(19. září 2009 19:37:40) : To je debatovatelný, protože na "chytání úderů" v době kdy byly kroužkovky byly opravdu velký štíty. Ona ta prošívka pod tím dost omezuje pohyblivost. My jí na ranný středověk nemáme doloženou, spíš jen nějaká filcová krzna (u fanků) nebo vyztužené tuniky (subarmalis už u římanů). Ještě lepší pohyblivost je pokud je pod to ušitá koženice z pohyblivé, leč kluzké kůže.

malej 19. září 2009 20:09:24
Holt "polstr" je potřeba ouplně všude.
jasan 19. září 2009 19:37:40
Prošívanice je pod kroužkovou košili nutnost v každém období. Samotné kroužky nemají smysl, protože sice zastaví ostří, ale netlumí úder. To dělá ta prošívanice.
Skrivos 19. září 2009 13:23:44
Zdravím všechny,ještě bych se chtěl zeptat,na Curii i na jinych strankach(moc jich bohuzel neznam...)se vysvetluje co pod zbroj kolem toho 13.stol...Proto bych se chtel zeptat jestli byla napr prosivanice typicka i v pozdejsich obdobich pod krouzkovku??třeba 14,15 stol??
rehtu 19. září 2009 10:08:49
tak Armík,jo znám osobně,meče za tu cenu jdou,nějaký meče tohohle stylu máme sice ne přímo od něj ale dělá je stejným způsobem a ze stejnýho materiálu jako ty naše ,a docela dost vydrží.
Luděk Hugo Vobořil 16. září 2009 12:39:55
Vaclav IV(16. září 2009 07:02:41) :
Kdybych byl znalý tak budu přednášet,ale protože hovno vím tak musím dělat.Jinak díky za poklonu :-) Musím jíst opatrně abych zase nepocintal klávesnici.
Luděk Hugo Vobořil 16. září 2009 12:38:39
Pike(16. září 2009 07:45:04) :
Zase na druhou stranu u kované čepele si můžeš lépe vytvarovat řap.Když si s tím vyhraješ můžeš i nauhličit i ostří ale to jde i u frézované.Kované čepele většinou méně brousíš ale po kování už jsou tvrdé takže se víc nadřeš.Frézované musíš dobrušovat takže se nadřeš taky.Nejlepší je nedělat nic.A ted si vyber.
Pike 16. září 2009 07:45:04
Luděk Hugo Vobořil(15. září 2009 23:39:18) : Super, já proti mýtu o nadřazenosti kovaných čepelí bojuji už dost dlouho, ale takhle pěkně shrnuté jsem to asi ještě neviděl. :-)
Samozřejmě mám na mysli nadřazenost technologickou, o dobovosti resp. nedobovosti není sporu - to jen pro šťouraly...
Vaclav IV 16. září 2009 07:02:41
Luděk Hugo Vobořil(15. září 2009 23:39:18) :
dik za vysvetleni je videt ze ses holt znaly ve svem oboru:-)
Luděk Hugo Vobořil 15. září 2009 23:40:23
P.s nepatří to do jiné diskuse?
Luděk Hugo Vobořil 15. září 2009 23:39:18
Vaclav IV(15. září 2009 21:55:49) :
U moderních materiálů z kterých se vyrábějí čepele je jedno jak je zpracuješ,záleží pouze aby výsledek odpovídal tomu co chceš.Zkoušeli jsme všechny fyzikální vlastnosti u pérové oceli po kování a po frézování,po kalení byli stejné.Průser je když materiál přehřeješ při kování a nebo když koveš na bucharu a naopak máš materiál málo ohřátý,v prvním případě se láme v druhém vznikají podélné praskliny.Tak si vyber.Jen tak mimochodem,tento materiál je nejprve kován a poté válcován,takže dalším kováním ho už nezhutníš.Jedině že by jsi byl silnější než buchar a mocnější než válcovací stolice.Ale to určitě nejsi,to by jsi byl silnější jak já :-)))
Luděk Hugo Vobořil 15. září 2009 23:33:24
Pohrobek(15. září 2009 20:53:42) :
k tomu meči na aukru,při délce 78cm (celková)a váze skoro 1,30kg se jedná spíše o těžší meč.K ceně a provedení se vyjadřovat nebudu.Díval jsem se i na stránky a moc bych za to nedal že se jedná o práci více lidí (dílen).Ze všeho nejvíc mě pobavilo bojové kladivo,toho kdo to dělal bych nechal zastřelit.O sekerách se vyjadřovat nebudu.Čepele tvrdší než 52 HRC mají tendenci se vyštipovat(materiály 14260,13180).Co mě ještě zaujalo tak hroty na kopí,jsem asi úplně blbej ale takhle bych je prostě nevykoval.Jedině že bych tu tulej nejdříve stočil,pak přivařil,obrousil a pak překoval.
Jiří z Holohlav 15. září 2009 22:05:35
Vaclav IV(15. září 2009 21:55:49) : No...tak se čeká na někoho,kdo už je pořádně zkusil.....
Co Pavlosi,jak moc jsi ho provětral?
Vaclav IV 15. září 2009 21:55:49
Pohrobek(15. září 2009 20:53:42) :
Ahoj taky jsem koukal na jejich mece a taky me to dosti zajima ceny jsou slusne a vzhled v mych ocich celkem hezky....kdyz jsem tam psal tak mi rekli ze mece nekovou ale brousi a nasledne kali....takze nevim no...
Pavlos 15. září 2009 21:07:27
Jiří z Holohlav(15. září 2009 20:24:23) : . o.k.souhlasím-kontakt na stránkách by neuškodil-já jméno Armíka znám i když ho osobně neznám.Zveřejňovat ho bez jeho souhlasu nebudu,ale svým zákazníkům ho pošle.Já jsem si objednával meč-potřeboval jsem rychle s něčím nacvičovat souboje-ocenil jsem ryclé odpovědi na mé otravné emaily a meč,který mě poslal ve své cenové kategorii není vůbec špatný a nestyděl bych se ho ani použít na vystoupení.Jsou to kluci z Mostu-podle mého názoru to není samozřejmě 1.liga,ale nejsou to špatní výrobci.
Pohrobek 15. září 2009 20:53:42
NO maji par veci na Aukru, a jednorucka o vaze 1200g mi prijde za 1650Kč docela slusna..... Ptam se jen ciste ze zvedavosti
Jiří z Holohlav 15. září 2009 20:24:23
Pavlos(15. září 2009 20:11:25) : Nu,dovolím si namítat - váha meče je velmi zásadní údaj pro jeho využití.
Armero je patrně název firmy ,nikloli osoby,že.
Prostě POboxy a kontakty bez osobního jména nahlížím velmi obezřetně...
Pavlos 15. září 2009 20:11:25
Jiří z Holohlav(15. září 2009 19:09:02) : Překupníci to nejsou-váhy mečů atd tam asi chybí právě proto-výrobce se dnes musí hodně ohánět v dílně aby se uživil a na vysedávání u počítače už moc času a sil nezbývá(jako bývalý výrobce vím o čem mluvím...)Takže jméno výrobců je Armero(Armík)
Jiří z Holohlav 15. září 2009 19:09:02
Pohrobek(15. září 2009 16:54:39) : Pátrej,
nevidím váhu mečů a nevidím jména výrobců,místy vidím věci pochybné.
1,5 mm na helmě je na divadlo,na poctivé rány není.
Vypadá to na překupníky,tak nevím...
Siegfried 15. září 2009 17:03:19
sherchan(11. září 2009 11:28:24) :
Pokud jde o johanity obecně, tak je asi nejlepší kontaktovat kluky www.johanite.cz... si ce dělají přelom 13-14.stol. ale mohlo by to oslovit.
Co se týče johanitů pro 15stol. tak nevím o nikom kdo by to dělal na nějaké smysluplnné úrovni. Já sám o tom mám něco nastudováno protože jsme chtěli dělat komendu ze začátku husitských válek, a řád mě jako celek zajímá. Doporučuju k přečtení: www.academia.cz...
Pohrobek 15. září 2009 16:54:39
Zdar, omlouvam se za male OT ale chci se zeptat, jestli mate nekdo zkusenosti s kovarnou Armero (www.armero.cz), hlavne co se tyce mecu..... Děkuji
sherchan 11. září 2009 11:28:24
Skrivos(10. září 2009 17:05:39) : Pokud tě zajímají rytířské řády v období křížových výprav tak se s jedenapůlkou opravdu rozluč. Základní představu jak takový rytíř z 12. století vypadal si můžeš udělat na stránkách Curie Vítkov curiavitkov.cz... - Wothan je neuvedl zřejmě aby to nevypadalo, že se vytahuje. :-) Templáři byli rozpuštěni po pádu Svaté země, ale Johanité přesídlili nejdřív na Rhodos a později na Maltu a bojovali proti Muslimům několik dalších století (najdi si například bitvu u Lepanta). Takže si můžeš postavit Johanitu z 15. století - jen bude úplně jiný než ten z 12. Doporučuju důkladně vyzpovídat zdejší ID Jiří z Holohlav - je to sice Německý rytíř ale řekne ti něco i všeobecně o řádech u nás. Jestli tě zajímají Johaniti tak pro přehled bych doporučil knihy vydavatelství Osprey Publishing: Knight Hospitaller I a II.
Wothan 10. září 2009 18:12:04
No v první řadě by si měl ujasnit co vlastně chce dělat, protože to o čem mluvil v souvislosti s řády, výpravami nebo dodanými obrázky by dalo asi na 4 různé doby a každou tu dělá někdo jiný a jinak. Pak je těžké radit koho oslovit dřív.
Siegfried 10. září 2009 17:06:14
Skrivos(10. září 2009 16:53:56) :
Kdo je ochoten se zeptat a naslouchat, ten se doví... a když na sobě chceš pracovat, tak můžeš být cennou posilou pro jakékoliv sdružení... Pokud bys chtěl dělat tuto dobu, doporučuji kontaktovat lidi od Sousedů Pražských, myslím že tuhle dobu dělají u nás asi nejlépe...
Skrivos 10. září 2009 17:05:39
no to je teda pekna ostuda s tou knizkou...to jsem netusil ze je to z toho...ale co se da delat...akorat si tu delam ostudu,takze radsi uz povalim:)...mejte se tu hezky,a snad se nekdy nekde potkame...dekuju za rady:)
Skrivos 10. září 2009 16:53:56
Wothan 10. září 2009 16:40:33:To je z prebalu knihy???!!!Tak to jsem asi fakt blbec...to se omlouvam jestli jsem Vas vytocil...

Siegfried 10. září 2009 16:45:48:Diky:)...no jo,tohle mi unika kdo kdy co napsal,jestli si vymyslel atd:)...dekuju
Siegfried 10. září 2009 16:45:48
Skrivos(10. září 2009 16:24:29) :
Mno a tedka si už jen najdi originál z kterého to je, protože Wagner často překresluje jinak než je to na iluminaci. Tohle je pokud se nepletu Krumlovský sborník, tedy cca 1420 tedy v podstatě ještě před husitskýma válkama.
tady máš odkaz na jeho volně přístupnou verzi www.manuscriptorium.com...
A jinak ti nechci kazit náladu, ale ten pán bude mít pod tou suknicí zjevně i kyrys nebo plátový kabátec. A to že tam postává s dlouhým mečem rozhodně neznamená, že to byla typická polní zbraň tehdejších bojovníků. Spíše je potřeba nastudovat text a pochopit co má vyobrazení znamenat. Tak směle bádej.
Wothan 10. září 2009 16:40:33
Skrivos: tak teď nevím - jsi-li hlupák mi fili nebo zase nějaký taškář ukazující nám své alter ego? Ukázat moderní obrázek z přebalu knihy jako argument je hodně nepovedený vtip. Obrázky z Wágnera, když pominu že jsou zjednodušené, stylizované a zastaralé jsou už přece jen lepší, ale to cos nám ukázal rozhodně nepředvádí období křížových výprav nebo počátku 14.st. Prameny kterými lze argumentovat jsou dochované originály mečů (ty o kterých jsem mluvil já jsem měl v ruce a určitě to nejsou jedenapůlruční meče), písemné prameny (to nejsou ani odborné publikace ani romány, ale soudobé záznamy) a ikonografie - plastiky, iluminace, fresky, obrazy aj. Z těch vycházel i ten Wágner, ale někdy se originálu držel jen hodně volně. Každopádně nechápu proč o tom debatovat? Prostě ve 13.st. tenhle meč nemá co dělat a i ve 14.st. se objevuje spíše po polovině. Je to navíc primárně meč pěchoty, protože jezdec třímal v druhé ruce štít a uzdu. Jedenapůlruční meč jej neochrání ani při nájezdu na kopí ani před šípy. Jeho velká popularita v 15.st. podle mého soudu nesouvisí ani tak s použitím v bitvách jako spíše s "civilním" použitím, rozvojem šermířského umění v měšťanském prostředí aj.,

Další věc je že jsi řekl že tě zajímají křížové výpravy, ale trvání rytířských řádů je delší než křížových výprav a tak Templáři nebo Johanité v době svého vzniku nebo ve 13.st. vypadají trochu jinak než na počátku 14.st. apod. Ani tady se nedá použít nějaké univerzální vybavení.
Skrivos 10. září 2009 16:35:16
příspěvek byl smazán użivatelem Skrivos 10. září 2009 16:10:56
Skrivos 10. září 2009 16:26:16
kazi.webz.cz...
a tady je ta vezre s kratkym...juhu!!!Takze prece asi jen budu nekam patrit:)...dekuju vsem moc
Skrivos 10. září 2009 16:24:29
kazi.webz.cz...
tady je i primo jeden a pulka...
Skrivos 10. září 2009 16:21:05
kurna!asi jsem se nasel!
kazi.webz.cz...
az na ty dlouhe rukavy...misto toho dam spis nejake plechove chranice...co vy na to??Pujde to??
Skrivos 10. září 2009 16:16:57
Pike 10. září 2009 16:12:10:Nechci to ukecavat...uz jsem se smiril s tim,ze templar holt nebudu...co budu,to nwm...asi neco co nezapada nikam:):(...
Pike 10. září 2009 16:12:10
Skrivos(10. září 2009 15:42:42) : Jestli ono to nebude tím, že ten obrázek vznikl mnohem později...
"Prečo ste namalovali súdruha Žižku s takým klacíkom? Dajte mu do ruky lahký gulomet!" :-)))
Tedy asi tak: Sice se můžeš občas dočíst, že první jedenapůlruční meče se objevují koncem 13. nebo začátkem 14. století, to je ale chybná interpretace těch prodloužených jezdeckých mečů, co o nich psal Wothan. Jedenapůlruční meče jako takové (mimochodem, jedná se o čistě moderní termín) se opravdu objevují až ve 2. pol. 14. století a masověji se rozšiřují až ve století 15. Templáře s jedenapůlručákem prostě neukecáš, smiř se s tím.
Obouruční meče jsou ještě pozdější záležitost.
Indyján 10. září 2009 15:52:57
Skrivos(10. září 2009 15:37:58) : No hezky hraješ, ale já Ti neporadím, bo jsem nafoukanej haizl.....od foukání do trumpety! :)
Skrivos 10. září 2009 15:44:03
jinak pokud vim tak 2 rucaky byly vetsi....doufam ze to neni obourucak...jestli jo tak jsem osel a omlouvam se:)
Skrivos 10. září 2009 15:42:42
příspěvek byl smazán użivatelem Skrivos 10. září 2009 17:10:17
Kolchoz655777 10. září 2009 15:41:27
Nebo za Řezníkem :O)) ten prozměnu spí v knihovně... voni ti poraděj.. neboj... :O)
Kolchoz655777 10. září 2009 15:40:58
Jdi sa Sigim, ten ví fšechno.. fšudebyl a fšechno zná...
Skrivos 10. září 2009 15:37:58
Indyján 10. září 2009 11:52:16:Je mi 18,hraju uz od 11 v orchestru jeseník,a tak od 14 hraju na 1 kridlovce...odabsolvoval cardasem(ale kixal jsem az hruza,jeste ted se za sebe stydim),troubim i v rockove kapele,kde jinak i zpivam a hraju na kytaru...ale mam problem,Vy jste pry dost zkuseny,mozna byste mi mohl poradit...kdyz hraju moc vysoko(C3,D3)tak mi po case jako kdyby povolí nos a jde mi skrz nej vzduch...uz jsem s tim byl i v olomouci ale nenasli nikde chybu...neni to sval ktery by mohl ochabnout,a ja ted netrenuju,abych aspon nekdy mohl podat slusnejsi vykon...nemuze to treba byt tvrdou trumpetou??Mam Blessing po 1 trumpetakovi...
Skrivos 10. září 2009 15:32:38
Zdeslav 09. září 2009 23:46:32:je to skoda...ja uz ale doufam nejsem blazen(svym zpusobem:))...je mi jasne ze bez helmy ani ranu,ze krouzkovka nemuze byt jen tak na tele,jestli chci dojit domu po svych,a kdyz jsem cetl clanky jine na tomto serveru ohledne hlavy a utoku na ni,tak mam i trosku strach z tech pitomcu co nekoho riznou po hlave a nestaraji se...nechtel bych nikomu ublizit a nechci aby nekdo ublizil me...nejsem hlupak,vim ze tu jde i o zivot...
Algy 10. září 2009 07:55:23:Johanite jsou jen cast toho co se mi libi...moje nejoblibenejsi obdobi je obdobi krizovych vyprav a hlavne templarskeho radu...ale moc dekuju za nabidku,vazim si toho:)

jenze,kdyz jsem prochazel internet jeste nez jsem se do toho pustil(nakup zbrane,pleteni zbroje atd)docetl jsem se kdesi,ze jedenapul rucky se vyskytovaly uz ve 13 stol...templarsky rad byl obvinen z hereze 1307,a johanite a maltezsti rytiri byli rozpusteni jeste pozdeji(snad se nepletu)...1,5 se mi zda nwm jak to rict abych neurazil,ale idealni...boj se stitem me omezoval kdyz jsem to zkousel,a o 2 rucak nemam zajem...pripadalo mi to jako dobry kompromis...nwm jestli na tom zalezi,ale 1,5 by mel sahat nekam k solaru(taky vyctene,nwm jak verohodne),ale ja mam pres 190cm,a saha mi sotva po pupek(jestli je to zbytecna informace,tak se omlouvam ze vas s tim zatezuju:))
Indyján 10. září 2009 11:52:16
Skrivos(09. září 2009 17:28:14) : Kolik Ti je?
Algy 10. září 2009 07:55:23
Jestli tě lákají Johanité, tak se ozvi na některý z kontaktů na webu Pro Fide a nebo přímo mně m.cee(zavinac)seznam.cz. Rádi poradíme a probereme co a jak.
Pike 10. září 2009 07:48:56
Skrivos(09. září 2009 17:28:14) : Blázen nejsi, protože máš, jak by řekl psychiatr, "náhled". :-) Naopak, projevuješ dosti rozumné uvažování, takže Ti radím a z celého srdce se přimlouvám: vykašli se na jakékoliv divoké kombinace jen proto, že se Ti líbí, nebo žes je na nějakém šermíři či filmové postavě viděl a zdálo se Ti to dobré. Možná si říkáš, že Ti to nevadí, ale vsadím se s Tebou o co chceš, že do roka a do dne by Ti to vadit začalo. A pak bys mohl jen litovat vyhozených peněz, času a energie.
Jak už radili jiní: Projdi si ty odkazy, zkus si trochu udělat přehled, jak to v kterém období vypadalo (ne, "gotika" ani "středověk" nejsou rekonstruovatelná období) a které se Ti nejvíc zamlouvá, a až budeš mít představu, co bys vlastně chtěl dělat, přihlaš se na některé z těch fór a slušně požádej domácí, ať Ti s rekonstrukcí postavy poradí. Pokud přijdeš s konkrétními a věcnými dotazy, můžeš si být jistý, že se Ti dostane kvalitní odpovědi.
Zdeslav 09. září 2009 23:46:32
Od nějakých těch 70., 80. let 14. století se dlouhý meč už dá najít docela běžně (tím nemyslím, že ho měl každej druhej, ale že těch obrázků, soch i originálů, poukazujících i na ne-výhradně soubojové využití už pár je).

To že si ale 80% začínajících představuje středověk jenom pod jedenapůlručním mečem (kterému ještě kolikrát říkají "obojručák") a vlajícími vlasy je ostuda a hlavně škoda.
Wothan 09. září 2009 23:02:59
V době křížových výprav (předpokládám do Svaté země) se žádná jedenapůlručka nepoužívala. Těžkooděnci používali jezdecké kopí, jednoruční meč a štít (případně údernou zbraň), méně movití co si to mohli dovolit i méně nákladný meč, tesák aj. Zbytek používal dřevcové zbraně. To je prostě holý fakt o kterém není třeba diskutovat. Nicméně, abychom předešli zbytečným debatám - existují meče datované do 13.st. (některé máme i na webu Curie) - spíše do druhé pol. 13.st. které mají nápadně dlouhý jílec. To, spolu s dlouhou čepelí (pokud se dochovala vcelku) by mohlo leckoho svádět k doměnce, že jde o jedenapůlruční meč. Jenže charakteristické pro tento meč není jen protažení jilce, ale i způsob použití a uchopení zbraně a mnohé z těchto mečů mají ještě výraznou "paraořechovou" hlavici vycházející ještě z románské tradice, za kterou se ovšem narozdíl od hrušky opravdu špatně drží. Budou to tedy spíše jednoruční jezdecké meče s protaženým jílcem (snad aby vznikl větší prostor pro pěstnici nebo posunutí těžiště pro dlouhou čepel). Ostatně pěchota je ve 13.st. ještě celkem bezvýznamná a jezdec jak jsme řekl potřebuje mít druhou ruku volnou pro štít. Poprvé jsem na tenhle meč narazil tak ve 14.st. a soudě dle fechtbuchů (což mimochodem taky trochu poukazuje na funkci toho meče) se stal opravdu populární až v tom 15.st. Takže nikdo se zbytkem soudnosti nespojí takovou věc s křížovými výpravami. Fakt že tak mnozí "šermíři-ignoranti" z blbosti nebo neznalosti činí na věci nic nemění.
Dáma s čápem 09. září 2009 21:48:33
Skrivos(09. září 2009 17:28:14) :
že jsi blázen, za to se nestyď, to jsme tu svým způspbem všichni a dokonce bych řekla, že j to do jisté míry nezbytné. Jen je nutné, abys byl dobře informovaný blázen. A to je docela na dlouho, protožr čím víc se budeš dozvídat, tím více budeš zjišťovat, jak málo toho víš. Tím si tu myslím prošli všichni - já tímto obdobím právě procházím taky. Hlavní je nestydět se zeptat a nedat se otrávit!!! Ostatní mě asi budou kamenovat, ale podle mého názoru pokud se ti bude po Aragornovi moc stýskat, nikdo ti nemůže zakázat, tu a tam si odskočit do nějaké fantasy akce...ale to bys musel jinam, toto forum není o fantasy.
axi 09. září 2009 17:34:15
Skrivos(09. září 2009 17:02:59) : jak to tak čtu, máš tři možnosti
1) může to vypadat takhle www.johanite.cz... bohužel budeš muset rezignovat na investici do meče a zainventovat znova do celkového vybavení.....budeš mít svoje oblíbené období
2)vzdáš se řádů v křížových výpravách, a bude se soustředit na vrchol šermu dlouhým mečem cca konec 15. stol. , může to vypadat třeba takhle www.youtube.com... a doporučil bych pro začátek studia forum.brodec.org...
3)můžeš předvádět johanitu v prostěradle a s 1,5ruč. a v tom případě se nemusíš věnovat učení šermu, protože cokoliv předvedeš bude srač.a

první dvě možnosti vyžadují čas, peníze a studium ale možná ti přinesou nové možnosti a seberealizaci......možnost třetí je nejrychlejší cesta do pekla .
Skrivos 09. září 2009 17:28:14
Kulíšek 09. září 2009 17:10:28:...to je asi pravda...pravdou je ze se mi neche moc delat nejaka historicka postava...chtel bych si udelat komplet a mit zbran podle sebe,ne podle toho jak to diktovala doba,a kam se ten typ hodi...jsem blazen asi ja vim:)...dekuju za vas čas všem,a moc děkuju za rady:)..
Kulíšek 09. září 2009 17:10:28
navíc bych řekl že gotika je umělecký sloh ne časové období
Kulíšek 09. září 2009 17:06:42
Skrivos(09. září 2009 17:02:59) : jenže gotika je hodně širokej pojem, no ono vůbec jestli chceš dělat nějakou historickou postavu tak primární zbraň 1,5ka těžko bude ať to bude z jakýkoli doby
Skrivos 09. září 2009 17:02:59
a ted tu v encyklopedii ctu,ze 1,5 byl jeden z nejoblibenejsich v gotice...
Skrivos 09. září 2009 16:51:25
Kulíšek 09. září 2009 16:35:11:Jo,ale švýcaři mi moc neříkají...to už spíš ti johanité:D,to už je mi sympatičtější...co jsem četl tak jsou to zatím jen dohady,kdy se začaly tyto meče používat...někdo tvrdí od 13. stol,jiný říká že 14,tady Jiří že od půli 15...no jo,tak ze sebe asi udělám blbce a skloubím 2 asi neslučitelné tábory-johanita s 1,5 ruč mečem...:(...já nevím víte,s tím mečem se mi zachází parádně...ale templáři a johanité to období se mi líbí nejvíce...sice oba řády byli podobní blázni,ale má to pro mě něco do sebe:)...(doufám že jsem ze sebe teď z historického hlediska neudelal žabaře:()
Jiří z Holohlav 09. září 2009 16:38:59
Skrivos(09. září 2009 16:23:09) : 1,5 meč je tak reálně kdesi od půli 15.st jako druhá zbraň zbraň pro pěchotu s tyčovkama.Nebo pro městské rváče,ale pak ne do bitev.Sesedlého rytíře počítám nedáš.
Skvělá zbraň,ale využití v bitvách je velmi omezené - po dlouhé době jsem ho mohl použít na Soestu při žebříkovém útoku ....tak asi tak.
Zdar, za chvíli odjíždím na Hradecký turnaj.
Kulíšek 09. září 2009 16:35:11
Skrivos(09. září 2009 16:23:09) : Dej se ke Švýcarům ty je nosili jako poboční zbraně normálně.=)
Skrivos 09. září 2009 16:23:09
axi 09. září 2009 16:18:04:...hmmm,johanité už by je mohli mít,čtu teď tady že se prodlužují meče:)...
Skrivos 09. září 2009 16:19:04
axi 09. září 2009 16:18:04:A sakra...no jasně,zase ten pán prstenů...a můžu se zeptat,v jakém období se začaly vyskytovat???
axi 09. září 2009 16:18:04
Skrivos(09. září 2009 16:11:14) : budu tě muset sklamat ale k tomu období křížových výprv určitě nepatří 1,5 ruční meč v pojetí jakém si představuješ.......maximálně se budou vyskytovat delší jezdecké meče, ale nejsem si jist jestli je výskyt těchto mečů již tak brzo

Nobil v tomto období má jednoruční meč, štít, kopí , a teoreticky nějakou mlátovou zbraň
Skrivos 09. září 2009 16:17:46
axi 09. září 2009 16:08:05:Ale samozřejmě to není to jediné,protože jsem jako další miliony zblblý(prominte ten výraz) z Pána prstenů a jiné fantasy literatury...já vím,vzít si repliku Aragornova oděvu do bitvy je sebevražda...taky si ho nedělám,ale jestli to tak můžu říct,taky se mi líbí 3 věk středozemě:D...
Skrivos 09. září 2009 16:11:14
axi 09. září 2009 16:05:29:o období už mám jakous takous představu...templáři atd,to mě zajímá...když jsem zkoušel meče,nejlépe mi sedl do ruky 1,5ruč,a to myslím že k tomuto období jde ne?(doufám že jsem si teď neudělal ostudu:))
axi 09. září 2009 16:08:05
Skrivos(09. září 2009 16:02:40) : jinak k tomu soestu najdeš info na brodci(hodnocení akcí)...........a je to jedna velmi povedená akce v zahraničí týkající se 15.stol. na kterou bych se taky jednou zajel velice rád podívat
Kuno 09. září 2009 16:06:19
Skrivos(09. září 2009 16:02:40) : K.M. je titul hudebníka a znamená.....Koncertní Mistr.
La Scalla je jedna z nejslavnějších koncetrních scén na světě.
axi 09. září 2009 16:05:29
Skrivos(09. září 2009 15:49:30) :
když už jsme to v zali tak z gruntu.... je také dobré si do začátku vybrat období a zbírat info, může ti to pomoc ušetřit zbytečné peníze a čas
forum.brodec.org...
dobakarlova.brodec.org...
www.livinghistory.cz...
www.hradeckydvur.net...

pár odkazů které doporučují třeba někdy projít
Skrivos 09. září 2009 16:02:40
Kuno 09. září 2009 15:59:17:Ne,nevim co je to K.M....a nevím co je La Scala...je to se mnou holt těžký že?:)
Indyján 09. září 2009 16:02:25
Jo, hudba je můj život. Tady mám také jednu zahraniční.......
ignatz.rajce.idnes.cz...
Kuno 09. září 2009 15:59:17
Skrivos(09. září 2009 15:58:01) : Koncertruje i v zahraničí. Soes je něco jako La Scala.
Kuno 09. září 2009 15:58:03
Skrivos(09. září 2009 15:54:39) : Indyán má titul K.M. jistě víš,co to v hudbě znamená.
Skrivos 09. září 2009 15:58:01
Dášenka 09. září 2009 15:56:45:Soest????
Dášenka 09. září 2009 15:56:45
Kuno(09. září 2009 15:53:21) : A kdyby jenom odtud ;-) I na Soestu měl úspěch...
Skrivos 09. září 2009 15:54:39
Kuno 09. září 2009 15:53:21::)...taky bych chtěl mít takovou pověst jako hudebník:)...
Kuno 09. září 2009 15:53:21
Skrivos(09. září 2009 15:49:03) : tak jest,Indián je vynikající trumpetista a jako takového ho znají odsud všichni.
Skrivos 09. září 2009 15:49:30
ježiš ja napsal ť...oprava-o trumpetě?
Skrivos 09. září 2009 15:49:03
Jiří z Holohlav 09. září 2009 15:47:55:To je řeč o té trumpeťe?:D
Jiří z Holohlav 09. září 2009 15:47:55
Skrivos(09. září 2009 15:41:56) : To bys dělal Indiánovi konkurenci,ale dva najednou by byli taky pěkní...
Skrivos 09. září 2009 15:47:48
maser 09. září 2009 15:30:19:opozdene,ale dekuju za radu:)....

axi 09. září 2009 15:44:01:asi jo,asi to bude nejlepší...asi se ještě předtím trošku oťukat s těma kamarádama,ať mi nevypadne meč z ruky,a pak asi hura do pravidelného dojíždění do šumperka:)...
axi 09. září 2009 15:44:01
Skrivos(09. září 2009 15:40:03) : rozhodně není zač tohle totiž nic nestojí, a vlastně ani moc nepomůže..........každopadně souhlasím s maserem, tudy asi vede nejjednoduší cesta
Skrivos 09. září 2009 15:41:56
Indyján 09. září 2009 15:40:23: ale ja jsem trumpetista:D:D,to asi nebude k užitku že?:)...jj,jeseník jsem zavrhl hned po poradě s pár kamarády:)...
Indyján 09. září 2009 15:40:23
maser(09. září 2009 15:30:19) : Do orchestru?? To je výborné, potřebujem bubeníka! A trénovat můžeš doma. :))) Jinak poblíž máš jen tu Ostravu, popřípadě Olomouc, Adorea...ten spolek v Jeseníku fakt nedoporučuji.
Skrivos 09. září 2009 15:40:03
axi 09. září 2009 15:32:19:děkuju za radu:)...moje představa šermu byla do teď asi ještě dost idealizovaná-mám meč a bojuju:(:(...
axi 09. září 2009 15:32:19
Dáma s čápem(09. září 2009 15:24:01) : prostě to na mě působilo dojmem že se někdo nudil tak si chtěl pod jiným nickem zablbnout

Skrivos(09. září 2009 15:15:22) : v klidu pokud to myslíš aspoň trochu vážně tak ti plácání někde na dvorku opravdu nebude stačit a sám se to nenaučíš...............Já osobně bych doporučil ohledně tréniku šermu na severní moravě Romana Vaverku, ale to je Ostrava jinak o nikom jiném nevím
Skrivos 09. září 2009 15:32:17
Dáma s čápem: Dekuju za podporu,uz jsem se prestal cervenat:)...máte pravdu,jsem naprostý začátečník,nic nevím a nic neumím...moje kamarádka taky z jeseníku chodí do šumperka do spolku šermířů,protože prý tady u nás jsou docela nehezké vztahy atd...jenže já do šumperku chodit nemůžu...chodím do orchestru:(...
maser 09. září 2009 15:30:19
Skrivos(09. září 2009 14:31:49) : Předně- sám se naučíš kulový. To by jsi musel být osvícený a ačkoli se takový jedinec nejspíš vyskytne, tak jsem zatím nikoho takového nepotkal.
Buď nastup do nějakého toho kurzu a pravidelně docházej, nebo se dej k nějaké scénické skupině, kde se základy naučíš. Nepočítej ale, že je zvládneš za pár týdnů.
Až časem a zkoušením přijdeš na to, jestli chceš a baví tě šermovat scénicky, "rekonstrukčně-duelově", nebo bojově (nebo všechno naráz). Podle toho se pak už vybírá snáz jak postupovat.
Do začátku ale nějakou školu či skupinu doporučuji, ještě si lze zaplatit nějakého učitele, který k vám bude dojíždět a věnovat se vám samostatně.
Všechno ale stojí hodně peněz a kvanta času.
Dáma s čápem 09. září 2009 15:24:01
axi(09. září 2009 15:06:05) :
Ále prd velebnosti, žádná provokace, to je typickej začátečník, co nic neví, nic neumí a zatím ani netuší...však když bude chtít, tak si cestu najde...

Skrivos(09. září 2009 14:31:49) :
Najdi si skupinu, která za něco stojí, sám se nenaučíš nic. nebo blbě, což je horší. Pokud tě to opravdu zajímá, řezání s kámošem ti brzy přestane stačit. Ve skupině trénuj a doma čti a výsledky se brzy dostaví... a nenech se otrávit, tady je to někdy dost snadné... ;-)
Skrivos 09. září 2009 15:15:22
Já ale neprovokuju,prominte jestli jsem nekoho urazil to jsem nechtel:(:(...
axi 09. září 2009 15:06:05
Skrivos(09. září 2009 14:31:49) : podle stylu psatí bych to tipoval na nějakou provokaci, a nebo pár facek a shodit ze skály, ale nedámi to ..........Nevím jak moc je to kvalitní ale někde poblíž bys měl mít Šermířský spolek jeseník
Skrivos 09. září 2009 14:31:49
příspěvek byl smazán użivatelem Skrivos 09. září 2009 15:94:0
Siegfried 02. září 2009 10:06:41
Kurre(01. září 2009 18:23:40) :
www.viaboemia.com...
Dělají začátek 14. stol. a myslím že velmi pěkně, důraz je jak na správnou rekonstrukci hmotné kultury, tak i na dobrý boj :) A můžeš si myslím vybrat ze širokého spektra rolí. Pokud bys chtěl kontakt na Ronšperka co to vede, tak mi napiš na siegfried(zavináč)barbarossa(tečka)cz
Víťa 01. září 2009 20:13:40
Kurre(01. září 2009 18:23:40) : Pokud by tě zajímalo LH tak zkus Via Boemia
Kurre 01. září 2009 18:23:40
Ahoj čerstvě osmnáctiletý kluk hledá "historický spolek" zabívající se 13-14 stoletím nebo husitskou dobou, nebo třicetiletou válkou z okolí plzně.
Nehledám vystupující skupiny, nejsem dobrý herec.
Kontak: j.karpeletz(a)centrum(.)cz
díky.
Radim Vaňousek 29. srpen 2009 03:00:55
Siegfried(28. srpen 2009 08:28:44) :
Pokud narážíš na fakt, že se v budoucnu hodlám přemístit i do 30ti leté války, pak jenom pokejvu hlavou. Je to pravda. Avšak to není důvod, proč jsem se na nějaký další projekt typu Burgundská chambre vysral. Prostě mám rád klid, rád fotím, rád kalím, dělám si věci podle možného tempa a ostatní fuck-off. Nechci už dělat hejbátora, nechci vodit ostatní za ručičku -to jsem si v podstatě prošel a vím, že mi to nijak duševně neprospělo.

Docela mi přijde, že píšeš i z vlastní zkušenosti, páč se taky cpeš do RS, VS, PS ;-) S podivem, že to všechno stíháš. Mně je absolutně jedno, že nemám doladěnej kostým na 15. století. Pokud se vejdu do požadavků KM, tak mi to prozatím stačí. Až budou love, bude klid, budu pracovat na vychytávkách... a že jich pro toho šlechtice je sakramentsky hodně.
Bilajz 28. srpen 2009 22:36:41
Radime je to skoda, tahle doba me celkem zajimala... takze jinak :-) dela tu vlastne nekdo poradne dobu Jiriho z Podebrad u nas? Preci jen moje skupina mi z historickeho hlediska nema co dat, spis naopak.
Siegfried 28. srpen 2009 08:28:44
Radim Vaňousek(27. srpen 2009 17:45:14) :
ono taky každého půl roku vymejšlet co že budu dělat jiného, jaksi neumožňuje něco udělat pořádně :)
Mikloška 28. srpen 2009 07:43:03
kourish(27. srpen 2009 16:54:45) : Tak zkus místo toho paintballovou, né?
Radim Vaňousek 27. srpen 2009 17:45:14
kourish(27. srpen 2009 16:54:45) :
Nény pénis, nény laska. Burgundy krachne na mé volném času a na tom, že neumím německy, či francouzsky.
kourish 27. srpen 2009 16:54:45
Radim Vaňousek(14. květen 2009 22:40:37) : Burgundy do toho!!

Pro ostatní nabídka např zde -bazar.arms z 26.8. od long.michael (zavináč) seznam.cz
: Hledám kolegy na šerm okolí z okolí kladna výbavu dokupuji ale jezdíme na akce na jih ale chtělo by to trénovat Jinak dávám dohromady i tým na Airsoft tak kdyby měl někdo zájem Tréningi by se daly dělat u nás na baráku.Možná by časem bych chtěl dát dohromady skupinu která by dělala obojí jak Airsoft tak i Gotiku

Sháněl jsem se po kuličkový hákovnici nebo alespoň píšťale ale nic...
AG (airsoftgotika) rules : ))
Wothan 26. srpen 2009 19:45:40
V Budějicích jsou Fedrfechtýři, ty dělají s Valhallou mimo jiné i 11-12.st.
maser 26. srpen 2009 19:18:06
Jsme z Jindřichova Hradce a děláme hlavně druhou půlku 14. stol., nicméně členy máme i v Českých Budějovicích.
Jestli máš zájem o více informací napiš na: maserjunior (at) seznam tečka cz
Godefroy 26. srpen 2009 19:11:13
Dobrý den, měl bych zájem o historický šerm. Jsem z Jižních Čech. Chtěl jsem se ještě zeptat, zda-li v okolí Českých Budějovic nebo Tábora funguje SHŠ, která dělá gotiku (12.-13.st.). Předem děkuji za odpovědi.
Kitty 17. květen 2009 12:45:52
Radim Vaňousek(15. květen 2009 00:00:00) : :D No aspoň jsem se zase poučila o nějaké kratochvíli ;)
Clary.Aldringen(16. květen 2009 00:00:00) :Takže je to vlastně o tom, jak si nepustil protivníka k tělu a jak si nezamotat nohy při provádění nějakého manévru. Díky ;))
Clary.Aldringen 16. květen 2009 15:30:52
Kitty(15. květen 2009 00:00:00) : Tak třeba co máme dochované prameny německé školy, tam se kroky moc neřešily, důležité bylo odhadnout vzdálenost a udržovat pokud možno požadovanou. Těch pár zmínek co tam k tomu je říká něco jako že kroky při šermu by měly být přirozené a vycházet z běžné chůze.
Radim Vaňousek 16. květen 2009 00:44:24
To bylo krokování u kroketu, ale to je jedno :-D
Bilajz 16. květen 2009 00:40:56
poucit..., omluvam se za preklepy
Bilajz 16. květen 2009 00:40:10
Radim Vaňousek(15. květen 2009 00:00:00) : heh? asi to tim padem delame blbe, ale u nas krokovani a cviceni vdalenosti vypada tak, ze vychazime ze strehu, oba cvicici maj spicky mece namireny na protivnikuv oblicej a pak se chodi. timse trenuje vzdalenost od protivnika. Je to blbe nebo ne? urcite se nechame radi pucit
Radim Vaňousek 15. květen 2009 17:21:34
Kitty:
...Se provádí tak, že se soupeřova koule přiloží k vlastní kouli, která se poté přišlápne a úderem do ní se soupeřova koule opálí do libovolného směru. Při správné technice krokování zůstává vlastní koule stát na místě...

:-)
Kitty 15. květen 2009 17:10:01
Zdravím, není to přímo k tématu, ale spíš k pár příspěvkům dole - můžete mi, prosím, někdo osvětlit "krokování"? Věnuji se chvíli šermu a všelijaké možné kroky jsme dělali ( Na druhou stranu jsem od vedoucích členů skupiny moc termínů celkově neslyšela), ale nějak si nemůžu žádné z nich spojit s chozením ode zdi ke zdi a drilováním...
Bilajz 15. květen 2009 12:03:58
Radime dik, az budu mit po zkouskach, tak si to tam projdu
Radim Vaňousek 14. květen 2009 22:40:37
V případě, že chcete sledovat dění a rozvoj sdružení burgundského a jste registrovaní na Brodci, nahlašte se mi skrze SZ, nebo email a já vám udělím přístup.

Bilajze a Jiřího počítám
Radim Vaňousek 14. květen 2009 22:34:17
Jiří z Holohlav(14. květen 2009 00:00:00) : Včas tě budu informovat, Jiří. V podstatě jde teď jen o to, abych dal dohromady nařízení ohledně výzbroje a výstroje. Pro pána v celoplátech ( man-at-arms) už kraťoučký textík mám. Pro méně oplechovaného teď budu ordonance dávat dohromady a pro pikenýra časem taktéž. Potom střelci atp.
Problém je, že jsem pořád v jednom tahu a na prohrabování potřebné literatury nezbývá nálada. Jinak už bych měl vše připravené.
Bilajz 14. květen 2009 22:21:18
Radim Vaňousek(14. květen 2009 00:00:00) : co pozadujes od svych ovecek? mozna bych mel zajem, konecne bych se rad zaradil nekam, kde to bude miti smysl :-)
Jiří z Holohlav 14. květen 2009 21:38:12
Radim Vaňousek(14. květen 2009 00:00:00) : Zkus utrousit nějaké slovo ,pro ten čas ještě nejsem zadán.....
Radim Vaňousek 14. květen 2009 21:33:51
Clary.Aldringen(14. květen 2009 00:00:00) :
Ten burgundskej kříž ti na pancíř můžem nalepit kdykoliv :-)
A počítej s tím, že sbírání členů do burgundského chambre vyžaduje daleko větší úsilí a čas, než bylo zapotřebí u švýcarské pěchoty. Ne každý totiž bude chtít dodržovat ordonance. Takže až budeš mít hotovou zbroj, snad těch 10-15 členů ve sdružení bude.
Clary.Aldringen 14. květen 2009 21:22:42
Radim Vaňousek(14. květen 2009 00:00:00) : Popřípadě když klukům na Švihově zvlhnul prach, takže se ozval jeden výstřel ale upadli čtyři :-D Jinak nevím co myslíš dezercí, já nikde bílý kříž vyšitý nemám :-D No nebudu mlžit, působení své postavy bych viděl někde blíže domovu a mám již takovou určitou vizi, teď ji jenom předvést klukům a uvidíme jak se na to budou tvářit, nicméně scénické a kaskadérské prvky v součinosti jak se švýcary, tak s burgunďany jsem ochoten nacvičit, přecijenom těžký jezdec je poměrně univerzální postava. Teď už to záleží akorát na výbavě - sedlo se bude dělat ode dneška tři měsíce, zbroj asi (určitě) ještě déle.
vmira 14. květen 2009 21:13:44
Radim Vaňousek:řešil jsem jen a jen naše rozdílné názory a postupy
v záležitosti okolo Peregriny.Jestli něco vyznělo jako navážení do tvoji
další činnosti (např. pomoci jiným ) je to opravdu nedorozumnění.
Jiří z Holohlav.Souhlas .(už dám pokoj aspoň na měsíc)
Jiří z Holohlav 14. květen 2009 21:11:08
Clary.Aldringen(14. květen 2009 00:00:00) : Z čistě technického hlediska první tři řady skončí pod raněnými koni a pak se uvidí co nastane.....

Taky není špatný poznat,že kůň se přestal bavit a chystá se kopat .....

Teď tu zrovna skončili kluci s divadelním turnajem ---- ó ti frísaci,to jsou chody ....no jsem úplně auf.
Radim Vaňousek 14. květen 2009 20:12:59
Clary.Aldringen(14. květen 2009 00:00:00) :
To bys musel, kamaráde, dezertovat :-) Pomalu, ale jistě totiž dávám na Brodci dohromady veškeré potřebné informace pro burgunďany. Jízdu bychom podle mého určitě zužitkovali. Sdružení bude mít za úkol kooperovat se Švýcarskou pěchotou. Společně bychom mohli vnést do bitev určité scénické a kaskadérské prvky. Čím víc si na sebe budeme zvykat, tím víc si s těma píkama a halapartnama užijeme. To samý platí u střelců -není nic krásnějšího, než když zmáčkneš spoušť a někdo upadne :-)
Swienty Martin 14. květen 2009 16:08:32
Random(14. květen 2009 00:00:00) : www.livinghistory.cz... nemyslel si tohle?
Swienty Martin 14. květen 2009 16:07:16
příspěvek byl smazán użivatelem Swienty Martin 14. květen 2009 16:14:13
Clary.Aldringen 14. květen 2009 15:48:17
Siegfried(14. květen 2009 00:00:00) : Ano, z čistě technického hlediska čtverec pík jezdce rozseká, ale na druhou stranu spousta lidí obchází koně obloukem, psychologický efekt, hlavně pro první řadu je nesporný. Každopádně mít uvědomělé pěšáky (takové, kteří vědí alespoň že kůň má 4 nohy a ocas), tak by bylo fajn něco secvičit.

Radim Vaňousek(14. květen 2009 00:00:00) : Nějaký jízdní projekt? To mě zajímá, kde to najdu? :-)
Radim Vaňousek 14. květen 2009 15:29:17
Random -přístup udělen.
Random 14. květen 2009 15:14:26
Můžeme se o tom pobavit na Brodci, až tam otevřeš projekt, ale jen zhruba - já bych řekl, ani to ne. Jednou Wothan někam napsal moc pěkný článek o tom, jak dělat/nedělat bitvu a tam pracuje s jízdním průzkumem, který najede do pole zastavěné lehkým opevněním, zjistí, že tudy cesta nevede a vrátí se ke svým, aby následoval útok pěších.

Taky bych si uměl představit "útok" jízdy na jednotku marodérů či vzbouřené sedláky, kteří se otočí a začnou prchat a jízda je "pobije" zezadu, tedy žádný boj, ale jemná hodinářská práce jezdců. Jízda opanuje bojiště, ale až napochoduje čtverec pikenýrů nebo po salvě arkebuz jízda se jízda stáhne a následuje opět scénář "Sempach". Ostatně, to je scénář sám o sobě - jezdci nastoupí proti neurozeným, následuje slovní výměna s urážkami na obou stranách zakončená rozhodnutím hraběte, vévody ... sesednout a ukázat těm blátošlapům, kdo je tady skutečný profesionál ...

Boj, byť scénický, moc nevidím ani já, až na jedinou výjimku, o které jsem mluvil při přípravě Bušína - houfec pěchoty je veden do bitvy jízdním velitelem, třeba i s praporečníkem a spojkou. Ti pak mohou buď prchnout, nebo ... k čemu je halapartna, už všichni víme, že. Ale to je ojedinělé scénické vystoupení, ne volná bitva!
Radim Vaňousek 14. květen 2009 14:55:28
Random(14. květen 2009 00:00:00) : O jízdní jednotce taky přemýšlím. Ale myslím, že z důvodu koukatelnosti by to měla být jízda s kušema, nebo lukama. Nedokážu si představit, že by někdo secvičoval útok swordsmenů v trysku -tam jde vážně o hubu.
Random 14. květen 2009 14:13:50
Jo, spolupráce pěchoty a jízdy (každá na jiné straně), tu by byla paráda ... Nejlepší by na to byl začátek XVI., takové Marignano, třeba, ale i Grandson a marný obchvat burgundské jízdy ...
Než to nastane, dohodl jsem si alespoň scénu s Johankou z Arku :-) Máme v bitevním vystoupení scénu před Orleánsem, kdy Panna za aplausu diváků a Frenčmenů objede kolečko mezi rozestavenými "armádami". Když se dostane k nám, bezectným Anglánům, vyrazím na ní s kladivem a ona mě "skopne" do písku. No, zkoušeli jsme to několikrát a zepředu se mi k tomu koni vůbec nechce, to bylo najednou kopyt ... tak se přibližuji opatrně z boku. Naostro to pojedeme čtyřikrát, tak jsem zvědavý, kolikrát to skutečně vyjde, jak má.
Siegfried 14. květen 2009 13:52:14
Clary.Aldringen(14. květen 2009 00:00:00) : jeden na koni není tak zle jako rozjetý houfec... dáš mu něco olova a cínu :)
A tedka vážně, jako s píkama by asi nebyl až takový problém, člověk má lepší pocit, s halaprndama necháme čest prvního střetu jiným :) A jen tak přijít ze strany a stáhnout když budeš bojovat, znáš to... nepřišli sme umřít, ale vydělat .)
Clary.Aldringen 14. květen 2009 13:44:54
Siegfried(14. květen 2009 00:00:00) : No já si zase řikal, jestli bys byl schopen udržet ty svý pacholky na místě, když by se proti nim ta moje vobluda rozběhla. Přecejenom mají určitý pud sebezáchovy a co jsem tak slyšel z různých historek od jízdní policie, tak demonstranti se rozutíkavají celkem ochotně :-D
Akáda 14. květen 2009 13:18:42
cert(14. květen 2009 00:00:00) : Pěkně rozepsané, na 3 skupinu jsem nějak pozapoměl. Toro rozdelení by mělo zůstat někde prvotním jednostránkovém seznámení pro začátečníky, aby se zbytečně to pořád v různých obměnách neopakovalo..
Siegfried 14. květen 2009 13:13:53
Clary.Aldringen(14. květen 2009 00:00:00) :
škoda, přeškoda :) už jsme se s klukama těšili že bude na place koho stahovat hákama na halapartnách dolů z koně :)
Jiří z Holohlav 14. květen 2009 12:37:41
Bilajz(14. květen 2009 00:00:00) : Na to musíš /jako ti Trabanti/ do závěru 15.st a nebo ještě do mladších dob.
Clary.Aldringen 14. květen 2009 11:13:58
Bilajz(14. květen 2009 00:00:00) : Tak třeba Trabantengarde nejsou vůbec špatný. A mě ten průřez nejspíš čeká taky - snažím se věrně rekonstruovat vybavení na jízdního těžkooděnce, v souladu s myšlením této postavy se učím šermu, ale na koni budu v bitvě dělat tak maximálně hezkou kulisu.
Bilajz 14. květen 2009 10:53:24
hm a co delat, kdyz by clovek chtel mit prurez celym spektrem? tzn. v dobovem kostymu s dobovymi zbranemi delat vstoupeni, kde jsou dobove techniky. a ted mi nekoho, kdo tohle poskytuje ukazte :-) nejradsi bych inklinoval k B s pricmrdnutim z A, ale to asi v ramci nasi skupiny nikdy nepujde :-(
Clary.Aldringen 14. květen 2009 10:49:43
cert(14. květen 2009 00:00:00) : Hlásím se mezi B a C :-D
cert 14. květen 2009 10:49:28
Indyján(14. květen 2009 00:00:00) : Viz poslední závorka
Indyján 14. květen 2009 10:46:41
cert(14. květen 2009 00:00:00) : Souhlas, pěkně napsáno. Jen šerm u B skupiny je individuální. Znám spoustu lidí, co chodí na školy a poctivě trénují, a přitom jsou určitě příznivci věrnějšího pojetí.
cert 14. květen 2009 10:05:45
peregrina(13. květen 2009 00:00:00) : Radim Vaňousek(14. květen 2009 00:00:00) : Akáda(13. květen 2009 00:00:00) :
Ono to dneska bude asi tak, že jsou tři možnosti jak tu historii dělat.
-Početně nejčastější jsou lidi co dělají scénický šerm(dle Plcha, Kozy, nebo televize)s vybavení které si koupili nebo udělali podle běžně dostupných zdrojů(kamarádi, televize). Studiem historie se zabývají někde na úrovni gymnazijních znalostí. Šermují rádi a často nacvičují souboje - tedy divadelní vystoupení kdy je domluveno co kdy a jak udělá. Vyskytují se na většině bitev a zhusta provozují vystoupení nejrůznější(tzn. i špičkové) divadelní úrovně.
-Relativně nově vzniklou(ovšem o to hlasitější:-) skupinou jsou příznivci vojenské historie. Preferují znalost historie v detailech, vyžívají se v co nejpřesnějších rekonstrukcích vybavení(samozřejmě dle fin. možností a míry nadšení). Šerm je příliš nezajímá, protože vědí, že se v boji až tak moc nepoužíval a preferují dřevcové a střelné zbraně, nacvičují boj ve formacích, snaží se rekonstruovat dobové povely, taktiku... Pokud se vyskytují na bitvách tak staví dobové tábory s vlastními pravidly a zvyklostmi. Často jsou to akce pouze pro zvané, s přísnými pravidly pro účastníky.
-Co do počtu nejmenší je skupinka, která se zabývá šermem jako bojovým uměním. Studují manuskripty(šerm. učebnice), ti schopnější překládají staré mistry a snaží se pochopit jak to ti pánové dělali. A naučit se to. Tráví hodně času v tělocvičnách a dobové vybavení používají když chtějí veřejnosti presentovat co vybádali a jak to interpretují.Jejich vystoupení připomínají spíš přednášku(mnohdy velmi vtipnou a divácky vděčnou). Na bitvách se v podstatě nevyskytují.
(samozřejmě u jednotlivcú či skupin se ty množiny leckdy prolínají)
cert 14. květen 2009 10:01:03
příspěvek byl smazán użivatelem cert 14. květen 2009 10:14:51
Jiří z Holohlav 14. květen 2009 08:53:51
vmira(13. květen 2009 00:00:00) : No,kdo chce kvalitní skupinu,ten se může zeptat někoho ze zdejších debatérů na doporučení - z těch našich postojů je dost jasné,kdo co preferuje.
Radim Vaňousek 14. květen 2009 00:59:13
Na školách, či kurzech je slušná úroveň především toho, co mistra kurzu živí. Ostatní je děs. Výjimky však jsou.

Když začátečník dojede na akci nevhodně oděn, je to průser jak skupiny, tak onoho jedince. Internet má dneska kde kdo a zdejší stránky jsou na předních pozicích googlu. Než do nějaké skupiny vlezu, tak si o ní zjistím co se dá. Já to tak dělám jak u zaměstnání, tak u koupi produktů, které budou tvořit důležitou část mého každodeního života, či koníčku. Tak u výběru podělanýho antiviráku do počítače.
Prostě dneska ta možnost prevence před keckařstvím je, lze se tomu vyhnout.. jenom nebejt línej, či unáhlenej.

Co se týče mé pomoci Peregrině - Vmiro, tahle debata je spíš o tom, že se v něčem nechápeme kvůli nedostatečnému vyjadřování. Posuzuj lidi podle toho, jakou práci vykonali, ne podle toho, jak se momentálně tváří. Možná že jsem hoch ústnatý, rázný a dost egoistický, ale co se týče pomáhání jiným, není z nich snad nikdo, kdo by si na mě stěžoval. (maximálně, že se občas netrefím -viz diskuse o flauši)

Toť vše, u mě dobrý. ;-)
vmira 13. květen 2009 23:37:01
Bilajz Peregrina,:a co když narazí jen na samé podprůměrné skupiny.
Při jejich počtu to je celkem reálné..Kdejaká skupina
o sobě tvrdí že jsou profíci či elita (občas ještě před založením).
A nováček oslněn brněním a ooobrovským mečem,šedinami velitele apod. to sežere i s naviákem.Co se týká šermu tak jsem pro návštěvu škol,či kurzů.Tam by jistá úrověň měla být,samozřejmě nejsou všechno,
skupina je nutná.Ale 50% úspěchu snad dají.Nebo v horším aspoň jít do skupiny kde drtivá část lidí jsou dlouhodobými žáky těchto škol.A ještě více to platí u divadla.Ale jinak máš samozřejmě pravdu,stejně jako Víťa.
(hlavně s tím egem.:-) vím to o sobě )

Radim Vanousek :
Když začátečník dojede na historickou akci nevhodně oděn
tak je to především průser velitele,potažmo celé skupiny .totéž se týká
bojové připravenosti.Souhlasím s tebou-Má li začátečník problém snášet nutné! nepříjemnosti(námahu,únavu,podřízenost,bolest apod.)tak je opravdu na úvaze jestli dělá správný koníček.Ale nevztahoval bych to jen na ženské.Zažil jsem kluka nováčka (majitele celoplátů)který se při rozcvičce ptal jestli opravdu musí udělat těch 20 kliků.A kupodivu neopovrhuji mužským plemenem.Promiň ale tvá pomoc Peregrině na mě byla moc přes negativní motivaci.chocholoušek 13. květen 2009 21:55:28
Pánové přijměte mojí omluvu,ale někteří chovanci z mé léčebny překonali bezpečenostní zařízení a infilttrovali se nejen do politických stran ale i mězi šermíře.Do doby než budou odloveni prosím o to aby nebyli drážděni a nebo rozčilováni.V případě jejich spatření volejte na tel
88 88 88 08
Děkuji za pochopení Dr Chocholoušek.
V žádném případě pacienty neodlovujte samy,tato choroba je nakažlivá
Jiří z Holohlav 13. květen 2009 20:35:21
Akáda(13. květen 2009 00:00:00) : Bhhh..a občas běžkař sjíždí - směšně vystrkuju zadek a trčej z něj nebezpečné hroty.
Bilajz 13. květen 2009 20:10:16
jinak preregrino, poradil bych ti, podivat se k nekolika skupinam a zjistit jak to u nich chodi (popr. kdyz budes vedet co, napis Radimovi nebo nekomu znalemu). Myslim ze to nejhorsi, co te muze potkat, je skoncit u skupiny, ktera ani neumi sermovat, ani se nezabyva materialni a dobovou kulturou a pak byt vsem ostatnim za saska.
Bilajz 13. květen 2009 20:07:30
gott(13. květen 2009 00:00:00) : ze by zas nejake alter-ego?
Akáda 13. květen 2009 19:35:31
gott(13. květen 2009 00:00:00) : "Apríl je 1. dubna".

peregrina(13. květen 2009 00:00:00) : Hlavně vem na vědomí, že existují dvě naprosto nezávislé skupiny šermířů. Ti co dělají scéniku a vystupuji s nějakým více či méně divadelním příběhem a pak ti co jezdí na bitvy a ty se snaží dělat vice či méně dle historie. Mezi nimi je rozdíl asi jako mezi sjezdařem na lyžích a lyžařem na běžkách. No občas se stane že rodilý sjezdař si jde vypláchnout hlavu na běžky.
Radim Vaňousek 13. květen 2009 18:30:56
gott(13. květen 2009 00:00:00) :
JDI DOMŮ, JE PLNO!!!
Radim Vaňousek 13. květen 2009 18:30:26
MadHamster(13. květen 2009 00:00:00) : Já si myslím, že by stačilo tam poslat Hawkwinda -on už by si s tím dřevem nějak poradil :-)))
gott 13. květen 2009 18:23:56
taky by sme potřebovali poraadit.Chcem dílat porádnou hystorii něco jako bil exkalibr nebo ksena nebo Herules.Potřebujem pořádný vibavení hlavně meče ale pořádný.Žádný kylový sračky ale aspon 4 kyla a pořádný zbroje s takovejma pořádnejma hrotama a taky dvoručák jako byl v pevnosti Bojár,taky potřebujeme aparaturu,bedny zesík a další.budem to dělat jako obrovskou scénickou bytvu.scháníme taky dobrovolníky a statysti.jestli víte kdo to vyrobí ty meče a sekery a brnění dejte sem na něj odkas.prosím rychle spěcháme..v srpnu by sme chtěli vystupovat.moc děkuju za odpovědi.gott
MadHamster 13. květen 2009 18:16:49
Mno Wothane, když mu s těma plaňkama pmůžu já s kyblíkem termitu tak to pude raz dva ]:o)
Radim Vaňousek 13. květen 2009 18:09:54
Vitara se zařazenou redukcí to zvládne, neboj :-P
Wothan 13. květen 2009 18:06:42
Ty třímetrové dubové? Ó ten člověk musí mít ale ukrutnou sílu! :-)
Radim Vaňousek 13. květen 2009 18:04:33
Wothan(13. květen 2009 00:00:00) :
Rejpale! Že ti v sobotu přijedu vytrhat plaňky z plotu... :-))
Wothan 13. květen 2009 17:37:12
To má od Konfůsia hlodavče :-))
Radim Vaňousek 13. květen 2009 17:31:00
MadHamster(13. květen 2009 00:00:00) : ee, jenom mi to přijde cool! :-D
Sám tomu slovíčku přikládám význam "matoucí". Konfuze/úze/se je zmatek, chaos atp.
Je ale pravda že slovíčko "konfusivní" neexistuje. :-I
MadHamster 13. květen 2009 17:24:48
Radim Vaňousek(13. květen 2009 00:00:00) : Co je doprčic za slovo konfusivní? To máš z nějakého oupnspejs ňjůspíku? :o)
Jiří z Holohlav 13. květen 2009 16:12:56
Radim Vaňousek(13. květen 2009 00:00:00) :

Gott mit uns!
Radim Vaňousek 13. květen 2009 15:55:36
Skvělá disciplína, Víťo! Máš u mě malé, bezvýznamné plus. :-D
Víťa 13. květen 2009 15:30:12
Radim Vaňousek(13. květen 2009 00:00:00) : jawöhl herr stürmführer!
Radim Vaňousek 13. květen 2009 15:11:36
Peregrina:
Pokud si hodláš všechno nejprve oťukat, tak to respektuji. Až zjistíš, který styl šermu, či boje ti vyhovuje... a bude z historické branže, tak mi napiš van.ousek(zavinac)brodec.org a já ti řeknu, u koho by ses nejlépe uchytila, popř. čeho by ses měla držet. Rozhodnutí bude potom na tobě.

Komunikace po internetu je mnohdy konfusivní a může mě díky radikálním, někdy až dogmatickým, názorům házet do špatného světla. Přesto všechno mi jde jen o jednu věc -pomoci. Ostatní snad odsouhlasí.... ŽEJOOOO!!!!!??? }:-[
Víťa 13. květen 2009 14:01:04
A k ženám v boji: Holka od nás, co šermovala nejdéle, poměrně sportovně stavěná a od rány šla s nám jednou do bitvy. Byla to dost šudlaná, žádný maso jako LIbušín. Po bitvě řekla, že už to v životě nechce...
Víťa 13. květen 2009 13:27:04
peregrina(13. květen 2009 00:00:00) : Já být tebou, tak si zajedu na pár akcí se podívat, na tréninky několika skupin, na píva s pár lidma, a na všechno se koukat s otevřeným srdcem. Až najdeš co ti vyhovuje a co se ti líbí, máš vyhráno.

A protože většina šermířů jsou exhibicionisti kteří si rádi nahoní ego, velice rádi ti řeknou o co jim jde, co dělají, poví ti něco o vybavení. Osobní setkání lepší jak po netu;)
peregrina 13. květen 2009 11:56:15
mahy(13. květen 2009 00:00:00) : :-) určitě nenechám, je to spíš motivační
mahy 13. květen 2009 11:45:35
peregrina(13. květen 2009 00:00:00) : Hlavně se nenech odradit! Přeji spoustu nadšení a vydrž!:-)
peregrina 13. květen 2009 09:16:09
Dáma s čápem(12. květen 2009 00:00:00) : Děkuju. Chci se učit něco nového spolu s bráchou, moc se mi to líbí (už asi tak 20 let, i když z dálky)a to jak z pohledu historie a kostýmů, tak bojového umění a sportu . Jen se potřebuji trochu zorientovat :-)
peregrina 13. květen 2009 09:10:53
příspěvek byl smazán użivatelem peregrina 13. květen 2009 09:13:40
peregrina 13. květen 2009 08:54:46
příspěvek byl smazán użivatelem peregrina 13. květen 2009 08:13:37
Pike 13. květen 2009 08:44:09
peregrina(13. květen 2009 00:00:00) : Vybrat si období, lokalitu a roli je samozřejmě důležité, ale otázka "co chceš dělat" zřejmě směřovala jinam.
Láká Tě šerm - resp. boj ze zbraní - jako sport či bojové umění (jak píšeš: "pár kroků a seků a nedržet v ruce meč jako pometlo"), nebo se chceš občas obléci do kostýmu a vyrazit na nějakou akci? Obojí se dá samozřejmě spojit, ale lze dělat i jedno bez druhého.
U šermu v tělocvičně je celkem jedno, že jsi žena. U akcí už je potřeba rozmýšlet - chceš dělat scénická vystoupení pro diváky, jezdit na bitvy (a chceš v nich aktivně bojovat?), nebo rekonstruovat dobový život - tábořit, zkoušet řemesla, zabývat se společenskou hierarchií dané doby atd.?
Chápu, že v tom všem asi ještě nemáš úplně jasno, ale kdyby sis ho aspoň trochu udělala, dost by to pomohlo proti vynášení různých kategorických soudů typu "ženská do šermu nepatří". :-)
peregrina 13. květen 2009 08:10:22
Radim Vaňousek(13. květen 2009 00:00:00) : Když člověk chce začít s něčím novým tak je fajn prostudovat si dostupné zdroje (kterými jsou v mém případě net a knížky - Pratchetta nepočítaje) a s někým konzultovat vlastně co a jak. Lidi na začátku mívají občas i poněkud hloupé dotazy, bez podrobné specifikace. Kdybych věděla, že se chci specializovat na španělskou školu z let 1738 - 1763 zejména z oblasti Toleda, asi by to bylo lepší, ale bohužel ... Možná by bylo pro někoho fajn, nasoukat se do brnění (ve kterém se fakt nehnu) a dát pár chlapům přes čumák, ale to zatím není můj cíl ani sen. Stačilo by pár kroků a seků a nedržet v ruce meč jako pometlo. Začít se někde musí a popravdě nemyslím, že ženská, která chce začít se šermem může být jen mužatka roznášející korbele s pivem, otáčející prase nad ohněm. Hloupé dotazy na začátku můžou být také snaha o prevenci dřevěného fantasy meče, šatiček a podvlíkaček. nemyslíš??
Radim Vaňousek 13. květen 2009 02:05:07
vmira(13. květen 2009 00:00:00) :
V podstatě si teď rozumíme. Ty ses sice o brutalitě nezmiňoval, ale já jí nadhodil, protože i ta hraje dost velkou roli. Brutalita musí jít v mezích, to souhlasím. Problém je, že ve většině ženskejch jí není a ni co by se za nehet vešlo. Potom to dopadá i tak, že se při boji zdráhají protivníka zasáhnout a veškeré údery vypadají pateticky. Takový holky maj dokonce hemzy, když jim zasadíš byť neznatelnou ránu. Toť k bitvám a nahodilým bojům.
Kostýmové vybavení -ono to máš jedno. Buď přijede v pseudošlechtických šatech, nebo v buzňáčích. Obojí je "eavé" standardum začínajících, co se o rekonstrukci historie nezajímají +představa, že bude třímat v tomhle meč... ufff
No nic.

Vím že strašně škatulkuju, ale holt se nedá svítit. Taková je zkušenost.
vmira 13. květen 2009 01:37:07
Radim Vaňousek Soráč jabka a hrušky jsem nepochopil.
O brutalitě jsem nepsal,a myslím že šerm se dá dělat bez něj.
Přesněji zlomené kosti,vyražené zuby jsou důkazem nezvládnuté techniky.
(ok každýmu může ujet ruka,ale rozhodně by to neměl být záměr)
A že akce nevypadaly reálně- to je problém instruktora.
To ostatní snad ano-Ženská v šermu je buď mužatka nebo neschopná.
V tom horším případě ještě zblblá ze solidního výcviku.A tak hloupá že si nezjistí kostýmní podmínky účasti.Takže přijede v buznáčích.? :-).
Středověk každým coulem.
Na co se cítíš nebo co bys vybojoval Ty já čí kdokoliv je O:K.(či KO)
Jen si myslím že procentuálně by drtivá část lidí byla drnohryzama apod.
A to at tady ze sebe děláme co chceme.
Tudíž směrovat někoho do nějaké role na základě toho že je ženská
je fakt mimo.
Víťa ne 100% ale souhlas.

Radim Vaňousek 12. květen 2009 22:34:27
Majlo:
Asi máš pravdu. Občas mě ale trápí, že se lidé typu Peregrina nedokáží vyjádřit přesně, ikdyž se jich zeptáš na konkrétní věc. Sice štěkám, ale nekoušu.
Pokud hodlá šmidlikařit doma na dvorku, budiž... ale pokud ti přijede na akci navrčená exaktní šermířskou školou v jégrovkách a polotopankách, tak se potom nesmí divit, že jí někdo vyžene.

Co ty nato, Peregrino? Jaké máš úmysly? Co dál a tak...

Dáma s čápem 12. květen 2009 22:31:58
Peregrina: nejsem zmocněna posuzovat, zda ženě patří zbraň do ruky či ne, oháním se jen holí a ještě blbě (a taky lukem), ale chci ti řict, ať se vůbec nebojíš. Na nic není nikdy pozdě, pokud sama chceš. Já se do tohohle společenstva dostala ve svých 46 letech (!!!) a i když se to třeba nikdy nenaučím pořádně, ponivač jsem dřevo větší než moje hůl, strašně mě to baví, mám možnost se hýbat a mám úžasné kamarády. Jdi do toho!
majlo 12. květen 2009 21:31:09
Radim Vaňousek(12. květen 2009 00:00:00) : To sa ti prave ja snazim naznacit. Ja sice sermujem, ale na nejake bitvy sa mozem vykaslat. Neviem preco by zena, ktora chce sermovat musela obliekat zelezo a hrnut sa do nejakej bitvy. Bavime sa stale o serme ci nie?
Nechcem robit niekomu advokata a toboz nie niekomu, kto ani nenapisal ake obdobie/akou zbranou by sa chcel ucit. Mozem byt uplne vedla a dotycna osoba ma skutocne zaujem o dobove vojenstvo. Ja som sa len chytil toho, ze zacala pisat o serme.
Radim Vaňousek 12. květen 2009 21:24:50
Pánové, o obléhacích věžích a jiných válečných strojích tu nediskutujeme :-D
Jiří z Holohlav 12. květen 2009 20:54:15
mahy(12. květen 2009 00:00:00) : Růžena v plným železe .....nejspíš neudělá ani krok...medituju nad spotřebou materiálu.
mahy 12. květen 2009 20:50:01
Radim Vaňousek(12. květen 2009 00:00:00) : No ona Růžena Škopková ti taky dá přes tlamu na dvě doby:-) a ještě by jste ji dali zbraň?:-)
Radim Vaňousek 12. květen 2009 20:26:29
Jiří z Holohlav(12. květen 2009 00:00:00) :
O tom právě diskutujeme. Jiný ženský budou hledat na sobě chyby, když je sprdneš, ale tahle ti dá přes držku. Takové do ruky zbraň patří.

Visenna: tím netvrdím, že v sobě nemáš ženskýho ducha. Zas abych tě neurazil...
Jiří z Holohlav 12. květen 2009 20:18:17
Visenna(12. květen 2009 00:00:00) : Hm,a udržíš pavézu,když Ti do ni najede 2x 120 kg živýho železa?No,ale třeba ji udržíš jednou rukou a druhou švihneš výchovný záhlavec drzýmu Vaňouskovi.
Radim Vaňousek 12. květen 2009 19:07:33
Visenna(12. květen 2009 00:00:00) :
Ha, omlouvám se... přestřelil jsem. S někým jsem si vás spletl. Avšak vím, že u Lancošů nějaký ženský jsou. A co se týká ženského oddílu ve starších dobách... dobře budu je nazývat Feldfrauen.
Porovnej však svoje chování s chováním jinejch ženskejch. Když tě naseru, tak mi jí prostě natáhneš a nebudeš mít výčitky. Nemusíš vypadat jako chlap ale s myšlením k němu nemáš daleko. Takovejch ženskejch se najde hrozně málo a většinou to na nich poznáš už po pár reakcích.

Majlo: co ti na to mám říct? Zkráceně -celou dobu se snažím naznačit, že valná většina ženskejch na ten boj nemá, a pokud chce taková zaujmout nějaké důležité postavení v bitvě, může dělat feldrfrau (či později ženu z lazaretu).
Co se těch Duellistů týče, byl to příklad toho, co ten boj a šerm obnáší. Je to o agresi, brutalitě, či chladnokrevném zabíjení. Jestliže se to někomu hnusí, tak mu do ruky zbraň nepatří. Tečka, konec.
majlo 12. květen 2009 16:19:00
Radim Vaňousek(12. květen 2009 00:00:00) :
k prvemu prispevku - mal som taky pocit ze sa tu hovorilo o serme a ty sem tahas lancosov a lazarety. Nejako mi to nejde dokopy.
k druhemu prispevku - Duelistov mam samozrejme napozeranych hodne a je to vskutku najlepsi historicky film aky som zatial videl. Ale tvoja otazka ja postavena trochu az snad demagogicky. Ako by si sa spytal jeho ci si vie predstavit seba na mojom mieste.
Visenna 12. květen 2009 16:08:52
Radim Vaňousek(12. květen 2009 00:00:00) : promiň, ale coby jedna z Lazarových žen se musím ohradit.. my nejsme Lancoši, ale měšťané Pražští a naši pavézovou-sudlicovou jednotku bych opravdu nenazvala pikenýry.... :o)
A zbroj taky nosíme.
peregrina 12. květen 2009 14:54:20
Víťa(12. květen 2009 00:00:00) : ... jéé, díky, tak to je fajn :-) ..
Radim Vaňousek 12. květen 2009 14:10:30
Jestli se chcete podívat na pěkný historický film s pěknými, přirozenými souboji, mrkněte se na The Duellists od Ridley Scotta z roku 1977.
Je to o 2 vojácích z napoleónských válek, kteří jsou po 16 let nepřáteli na smrt (přestože sdílejí stejnou stranu).
Koukejte až do konce a pak mi vy, ženy vykřikující a muži je podporující, napište, zdali byste se dokázali představit v roli jednoho z nich.
Radim Vaňousek 12. květen 2009 13:27:56
Vmira:
mícháš jablka s hruškama. Jakou má souvislost sport s brutalitou? 2 holky, co jsem cvičil hrají voley, 1 tenis, 1 vrh koulí a ta poslední se snažila pronikat do šermu samostatně už 3 roky. Výcvik jsem jim dával pořádný, a to jak na koordinaci, tak na údery zbraní.
K čemu to vedlo, když jsem se schválně nechával osekávat, aby se ty holky nebály dát větší švih? -"ježíš já tě sekla do břicha, nebolelo to moc?????" A ostatní dvě div neomdlely.

Co bych vybojoval já... to nemohu posuzovat. Pokud bych byl ze šlechtického rodu, užíval bych si pohodlí a moci a byl bych tvrdým pánem. Pokud bych byl obyčejným měšťanem, či člověkem bez domova, byl by ze mě solidní swordsmen, střelec, nebo kušiník. Klidně na stálé stráži, řídící se příkazy. Nějaké další dotazy?

Majlo:
Ano, přesně tak. Matriarchát ve středověku nebyl a tělesná stavba ženy se tou dobou také měnila. Za Lancošů, kdy pikenýři odhodili zbroje, mohly ženy bojovat, proč ne (podívej se na dnešní Lazarovy ženy). V Baroku taktéž, ale spíš se držely v lazaretu, kde jich bylo potřeba nejvíce, kde ošetřovali rány atp.

Např. v 15. století ženy zastupovali většinu prací, které dnes dělají muži -např. opravovali nábytek, stavěly velké stany atp.. Ale boj, boj zůstával díky surovosti a brutalitě mužům.

Tak a teď si vezměte tělesnou stavbu a smýšlení ženy dnešní... to je úplně jiné kafe. Proto říkám, že pokud to není ženská se svalama a silným žaludkem, boj pro ní není. Výjimku tvoří kordíkáři (tam je to záhul hlavně na zápěstí a pohyb, co jsem měl čest vyzkoušet).

Ppavon: ale notak! tststststs
Bard 12. květen 2009 12:45:29
začínat v 29 je úplně v pohodě,já sám jsem začal po 50 a zatím to ještě jde,jestli máš zájem,tak u nás ve skupině sice neděláme a nenacvičujeme žádná vystoupení,ale prostě se jen učíme různé šermířské techniky,které se pak dají úspěšně uplatnit na bitvách,kam každý z nás jezdí dle své záliby,a kdyby se ti na bitvy nechtělo,každopádně je to velmi zdravý způsob pohybu.Takže jestli chceš vědět něco víc,ozvi se na jiripobuda@seznam.cz,a můžeš se i zcela nezávazně podívat na trenink,abys věděla,do čeho případně jdeš
Víťa 12. květen 2009 12:05:29
peregrina(12. květen 2009 00:00:00) : hh, to většina tady není drsný sportovní muž s 18ti roky...Povětšinou spíš banda alkoholiků, brouků pytlíků, egoistických blbců a arogantních přerostlých děcek co si hrajou na vojáčky...

ale jinak je s náma sranda...
peregrina 12. květen 2009 12:01:28
Díky moc za odkaz na školu - je super a rady - ta padesátka byla taky dost motivační .. Mužatka opravdu nejsem, křehká víla očekávájící, že budu někde romanticky povlávat taky ne a žena od plotny respektující životní roli osoby řádově nižší už vůbec. Vím, že to chce léta práce, cviku a peněz a hodně snahy nebýt dřevo. Mám léta skrývané nadšení a parťáka. Jen jsem začala pátrat, zda bych nebyla za úplného pitomce, když mi není 18 a nejsem drsný sportovní muž. :-)
Spakona 12. květen 2009 10:43:13
no nechci nijak dámy podceňovat, ale problém je že to co sem viděla ohánět se kovem já, tak s technikou šermu nemělo nic společného - jediná výjimka, a to s kordem - je Mračidlo - to bylo ztělesnění elegance a grácie - ale to ostatní... nevím jestli jenom ty holky nemaj soudnost, ale to že se navlečou do brnění z nich chlapa prostě nedělá, a jako ženská vypadaj spíš komicky..
to ovšem nevylučuje možnost - a právě Mračidlo je toho důkazem - že někde pobíhá robizna, které to půjde..... jen jsem jí ještě nepotkala :)
upřímně - ono těch pánů, kteří u šermu nevypadají jako koza na ledě, případně jejich souboje nepřipomínají řeckořímský zápas ne s protivníkem ale vlastní zbraní, těch taky moc není...
ppavon 12. květen 2009 10:29:34
Radim Vaňousek(11. květen 2009 00:00:00) : tak ty znáš asi jenom ty mužatky... takovýhle tupý názory...
majlo 12. květen 2009 10:20:10
Radim Vaňousek(11. květen 2009 00:00:00) : Sorka ale to je tak trochu usmevny nazor. Sermovalo sa napriec storociami a sermuje sa sa az do dnes a podoba sermu sa s dobou menila. Serm v 14. storoci vyzeral inak ako v 17. a ten inak ako v 19.
vmira 11. květen 2009 23:07:14
Peregrina S digladiorem souhlas, a nenech se odradit plastovým začátkem.29 let- znám lidi,kteří v tomto věku či později začínali s daleko
drsnějšíma záležitostma.Že si nejsi jistá-sebeobjevování je zajímavá činnost .
Radim Vanousek :Zajímalo by mě jakou roli by jsi ve středověku
dostal/vybojoval Ty.
Co když je Peregrina vyjímka?Tedy normální sportovně nadaná
milá holka?A hlavně proč by neměla využít toho že máme století ovocného netopýra :-).
Jiří z Holohlav 11. květen 2009 22:19:17
peregrina(11. květen 2009 00:00:00) : Nebuď měkká,já začal po 50 tce.
Zdeslav 11. květen 2009 20:47:40
peregrina: Pokud se chceš naučit šermovat (tedy jde-li ti primárně o to naučit se zacházet s nějakou středověkou zbraní), tak doporučuju: digladior.cz...
Věk ani pohlaví nehrají roli.
Clary.Aldringen 11. květen 2009 20:22:17
peregrina(11. květen 2009 00:00:00) : Zdravím, jezdce na koni bych si klidně vzal do parády s tém že bych poskytl veškeré know-how na jezdce z 15. stol. Háček je v tom že konkrétně tahlo role stojí spoustu peněz a času.
Wothan 11. květen 2009 19:26:58
Peregrina: začít se dá kdykoli, ale udělej si jasno především v tom co přesně by tě zajímalo - dobové vojenství? scénika?
Radim Vaňousek 11. květen 2009 18:57:53
peregrina(11. květen 2009 00:00:00) :
Už podle toho, že píšeš "nejsem i jistá" , ti zbraň do rukou nepatří. Zní to sice hrubě, ale je tomu tak. Nebuď z toho mrzutá -šermovat zvládají především mužatky, které nechtějí pochopit roli ženy v historií :-D Když jsem ještě aktivně šermoval, měl jsem tu čest cvičit několik normálních holek. Děs a bída. Pokud ti vadí brutalita, poohlížej se po jiné zábavě.

Jestli tě zajímá rekonstrukce historie, napiš mi které období tě zajímá nejvíce a pokusím se vás dva nasměrovat správným směrem. van.ousek(zavináč)brodec.org
peregrina 11. květen 2009 18:13:51
Ahojky, můžete mi prosím poradit, zda se v Praze může naučit šermu poněkud podivná dvojice - holka kousek před třicítkou a patnáctiletý kluk, který už pár let jezdí na koni? Tak nějak se mi narodil poměrně velký bratr, se stejnými zájmy a rozhodla jsem si splnit sen. Nejsem si jistá, zda není úplně pozdě začínat v 29 a nevím, moc jak na to. Děkuju.
daduska 04. březen 2008 00:07:26
příspěvek byl smazán użivatelem daduska 04. březen 2008 00:42:2
von Spernak 13. únor 2008 16:33:40
ANDRE!! Ty všíváku mizernej! Tak tohleś teda fakt neměl dělat! To totiž vůbec nejsem já! To je nějákej jinej zrzavej hnusák! Já jsem tam tehdy vůbec nebyl! Toho iluminátora už jsem samozřejmě za jeho očividně falešnou, nactiutrhačnou a lživou práci náležitě ztrestal, a je mu nyní milostivě dovoleno hladem zemřít ve stokách. Samozřejmě tobě se nehodlám okamžitě a podle mstít za to že jsi se nechal zmást mojí zdánlivou podobou s tím ubožákem marně prosícím mého uherského drancíře o milost tím, že bych zde zveřejňoval kompromitující informace na tebe (i když by to bylo úplně nejsnadnější), ale odpustit ti to jenom tak nemohu...
Hark 04. únor 2008 22:18:56
Hanýsek(04. únor 2008 19:32:04) :

Románce, vidláky, tyčovky - možná by se ti líbilo u nás

jentak.sandbox.cz...

tréninky 3x týdně, u Wothana s výbavou projdem jen s malým remcáním :) a o LH se snažíme
Andre 04. únor 2008 21:03:03
von Spernak(15. leden 2008 13:37:29) : "Moje družina má stále zájem o přísun nové krve, která je ochotna být prolita za mne a ve službách královny Richenzy...
Nabízím zázemí dlouhodobě fungujícího Společenstva, možnost rady a pomoci při výrobě kostýmů, zbraní a zbrojí podepřenou zkušeností a vědomostmi Hradeckého dvora, výrobní prostory a osobní přístup."

Krásná ukázka von Spernakova "osobitého přístupu je třeba zde: www.posadow.ic.cz...
Hihihihihi....
Andre 04. únor 2008 20:58:44
Hanýsek(04. únor 2008 19:32:04) :
No, pokud bys na tom obdobi zas az tak netrval a chtelo-li by se ti mezi tyhle kluky, tak bys byl vitan....
www.posadow.ic.cz...
vevercino.rajce.idnes.cz...
Hanýsek 04. únor 2008 20:20:03
KOHO: až tak razantně =) to mě nenapadlo, díky za tip
KOHO 04. únor 2008 19:50:08
--- www.livinghistory.cz... ---
KOHO 04. únor 2008 19:49:25
Tak to napiš spíš na Lh ,třeba do nabídky ,nebo poptávky(záleží z kterého úhlu se podíváš : - )

Tam se tě někdo chytne.
Hanýsek 04. únor 2008 19:32:04
Zdravim... nenašla by se nováčky nabírající skupina dělající spíš rekonstrukci ( konkrétně by mě zajímal vidlák/lehkooděnec) normanského prostoru druhé poloviny 12. století ? Jsem úplný začátečník, v tomhle období by mě zajímal hlavně boj nějakou dřevcovkou (potažmo kopím). A hlavně aby tedy šlo spíše o rekonstrukci ( čili LH tendence by byly vítány)...
A rovnou připojim - kdyby se našlo něco podobného týkajícího se německých lancknechtů, taky by byl veliký zájem . Ze skupin co to dělaly fakt pěkně jsem viděl akorát Zbojné Houfy, ale jejich stránky už jsou notnou chvíli neaktualizovány ...
Jinak kdyby se někdo objevil, je mi 17 (v dubnu 18), o šerm se zajímám už tak 5 let (pravda, ve 13. to byl hlavně paladin s oooobříííím obouručákem, ale zájmy se mění , že ..), zatím jsem jezdil jen dřevárny (cca 2,5 roku - a netvrdím ,že dřevárny mají s tímhle moc společného) historii i zvyky/používané suroviny atd, daného období mám celkem naštudované a jsem z Prahy.
To bude snad vše, tak se těším a doufám v nějaké *nabídky*.
von Spernak 17. leden 2008 12:41:51
Omlouvám se ale právě objevuji taje a možnosti internetu
Jiří z Holohlav 15. leden 2008 13:56:52
von Spernak(15. leden 2008 13:37:29) : Ale fuj pane,už Tě vidím potřetí a to je příliš ,přestože Tě vidím rád.
von Spernak 15. leden 2008 13:37:29
Moje družina má stále zájem o přísun nové krve, která je ochotna být prolita za mne a ve službách královny Richenzy. Taktéž milostivě přijímám do služeb děvečky, kuchtičky, panoše, šašky a ostatní služebnictvo. Item pánové s družinami mohou složiti přísahu ke mě do služby.
Nabízím zázemí dlouhodobě fungujícího Společenstva, možnost rady a pomoci při výrobě kostýmů, zbraní a zbrojí podepřenou zkušeností a vědomostmi Hradeckého dvora, výrobní prostory a osobní přístup.
Fungování v mojí družině se nikterak nemusí nutně vylučovat s členstvím v jiné skupině či uskupení. Snažím se zformovat fungující panskou družinu ne vystupující skupinu historického šermu.
Zájemci pište na jakub.hartel@seznam.cz
Garet 29. prosinec 2007 09:24:55
maser(28. prosinec 2007 23:06:53) : Díky moc za tip, přesně tohle sem potřeboval. Samozřejmě mám zájem o cokoliv k danému tématu. můj e-mail Garrett2@seznam.cz a ICQ 376-804-915
maser 28. prosinec 2007 23:06:53
Garet(28. prosinec 2007 22:01:58) : zrovna nedávno hodil Hark na net skripta doktora Plcha. Najdeš je zde jentak.moje.cz... (nebo v diskuzi zde pod názvem Burza knih a literatura k šermu)
jinak pokud bys měl zájem, tak můžu poskytnout svoje zápisky z jedné školy
Garet 28. prosinec 2007 22:01:58
Zdravim, rád bych někoho zkušeného požádal jestli by nemohl udělat reklamu nějakému dobrému učiteli šermu který prodává skripta, popřípadě odkaz na internetový obchod s knihou na toto téma. Všude na fórech v rádách pro nováčky se píše o literatuře a skriptech pro šerm, skoro až to na mě působí jako kdyby jích byla hromada, snažil sem se něco najít na googlu atd.. ale nic moc sem nenašel, zájímá mě Gotika, šerm dlouhým mečem. Prosím nekamenujte mě pokud už tu tákový odkaz někde je popřípadě jestli se už o tom někdo zmínil. Předem díky za jakoukoliv radu
Jiří z Holohlav 28. prosinec 2007 14:18:33
Stín(28. prosinec 2007 14:05:49) :Poněkud blemcavě,pokud to nevyleštíš.
Stín 28. prosinec 2007 14:05:49
Někde jsem slyšel že se přilbice a jiné rezavějcí věci dají natírat fermeží. Jak to pak bude vypadat???
Radim van Ousek 28. prosinec 2007 03:01:31
No tady určitě ne. Je tu asi 40 cm sněhu... ale technickýho. Lidi tu moc nekalej. Prostě divná oblast. Jsem tu ale první den, takže nebudu sejčkovat. Ciao
Kuno 27. prosinec 2007 17:37:05
Jiří z Holohlav(27. prosinec 2007 16:51:23) : Ne,spíš aby si měl čas zalyžovat....:>)))
Jiří z Holohlav 27. prosinec 2007 16:51:23
Kuno(27. prosinec 2007 14:44:43) : Myslíš jako,aby je nepropás kvůli lyžování?
Kuno 27. prosinec 2007 14:44:43
Radim van Ousek(27. prosinec 2007 14:26:25) : Pozor na sexuchtivé lyžařky!!!:>)))
Radim van Ousek 27. prosinec 2007 14:26:25
No, nepřijde. Ani mě to netrklo, poněvadž se o historií tolik nezajímám. Štourám se v trochu jiných věcech. A teď jsem si chtěl rejpnout :) Zatím ahoj, jedu na hory...
Jarwiks 27. prosinec 2007 14:16:48
Krea(27. prosinec 2007 11:26:18) :
Dobrý:-) Ale tak ma napadla zajímavá představa, co by asi znamenaly 4 roky v mikrohistorii a mikrokosmu třebas českého šermu :-))))

Nemám co dělat, tak mě napadají takovéto kraviny,teda mám co dělat, ale už mě z školy haraší...
Krea 27. prosinec 2007 11:26:18
Radim van Ousek(26. prosinec 2007 00:11:56) : Prostě jsem si dala na netu vyhledat "Polyxena z Pernštejna" a vyplyvlo mi to tohle ... přijde mi to zajímavý. Tobě ne? Čtyři roky v makrohistorii neznamenají skoro nic ... :-))))
Radim van Ousek 26. prosinec 2007 00:11:56
Verčo, je zvláštní, že reaguješ na příspěvek, kterej je přes 4 roky pod drnem ;-)))
Krea 25. prosinec 2007 19:55:58
Polyxena z Pernstejna(03. srpen 2003 20:36:22) : Je zvláštní, že preferuješ 14. století s tímhle nickem. ;-)
Wothan 14. červen 2007 21:43:23
Vida co nadělá, když se to přečte špatně :-)
Víťa 14. červen 2007 20:44:21
Wothan(14. červen 2007 15:48:04) : gigoloman? a kolikpak ti platí?;)
Wothan 14. červen 2007 15:48:04
Kdepak, já jsem chalupář gigaloman.
Jiří z Holohlav 14. červen 2007 10:24:10
Chalupář a turista,to je lepší verze než dva chalupáři - ti se pro samou práci ani nestihnou navzájem navštívit.
Kain 14. červen 2007 09:44:26
JJ, mým cílem je prostě družina, vždyť víš, KVH - baví nás bojovat, trošičku trénovat :-), pít, tábořit...a k tomu přidat řemesla co kdo chce a co ho baví.
Wothan 13. červen 2007 16:09:00
Hmm tak to je skoro negace toho co děláme my - na akce nejezdíme, protože na to nemáme čas - místo toho pořád něco kutíme na kopci, moc toho nenabojujeme a poslední dobou pijeme spíš pívo a víno :-)) No to bych asi trochu přeháněl, ale tak mně to napadlo když tu čtu tvou agitku :-)
Kain 13. červen 2007 10:56:11
Uplynul nějaký čas, takže:
Kdo jste z okolí Hradce Králové (ale i odjinud) a máte zájem o společnost ve skupině LH (nebo KVH), zkrátka ve skupině Orcae Ita HK, co ztvárňuje družinu knížecího předáka z druhé poloviny 9. století, tak se ozvěte ne bily.martin "a"seznam.cz. Jezdíme na bitvy a festivaly, bojujeme individuálně a ve formacích, pijeme spoustu medoviny a vůbec je s námi legrace:-) Ovšem upřednostním raději jednoho člověka s opravdovým zájmem než 10 nezodpovědných flákačů:-)
Šedý vlk 30. květen 2007 17:21:53
Zdravím, nevíte někdo o nějakém šermířském kroužku poblíž Vsetína????
bertran 26. květen 2007 20:33:10
Ahoj scháním nějakou skupinu z Plzně.
Nemám žádný zkušenosti můžu nabídnout akorát nadšení a chuť se v tomto koníčku rozvíjet.
kdyžtak se mi ozvěte na mejl bertran@seznam.cz
Bozha 25. květen 2007 21:39:50
Mhm, spoustu.

www.google.com...
www.google.com...
Šedý vlk 25. květen 2007 16:11:52
sherchan(24. květen 2007 21:23:28) :
Neznáte nějaké stránky o "vikinzích"?? diky
Jarwiks 24. květen 2007 23:30:24
ikdyž už jsme u toho nesnáším zájmena v latině fakt nesnáším!!!:-)))
Nic dobrou noc, a už se těším na své VM plechy z onoho šíleného hrobu, až to uvidí MILOŠ ten pukne vztekem co jsu to za magora, chachá:-))))
Jo prý tam byla aj kostěná přilba se třemi rohy:-)))
Víťa 24. květen 2007 23:19:53
Wothan(24. květen 2007 23:17:01) : aha, díky....něco ve stylu G.I. Jane?:)
Wothan 24. květen 2007 23:17:01
Byl to Gaius, ale píše se to Caius Iulius Caesar a má to takové legrační iniciály.
Víťa 24. květen 2007 23:13:54
Wothan(24. květen 2007 23:08:05) : Nebyl to Gaius? Nebo se v latině G píše jako C? (nevidim do ní, ale vůbec)
Wothan 24. květen 2007 23:08:05
A samozřejmě když už je ta pointa stejně v háji - obě tyhle hlášky jsou připisovány C.I.C. - řekněme "slavná poslední slova" :-)
Wothan 24. květen 2007 23:06:06
Jarwiks: ono stačilo říct Et tu Brutus, což je jen jiná verze stejné repliky, ale to je tak otřepané...a vůbec je tragické že když se někde vytvoří prostor pro pěknou repliku vždycky se najde barbar co tomu ulomí pointu :-)
Jarwiks 24. květen 2007 22:10:39
maser(24. květen 2007 22:02:09) : Díky, vidět mě moje latinářka by mi nikdy ten zápočet nedala....i když naposled jsem zápolil s latinu přesně před rokem:-) ale pro moju potěchu krom "ty" jsem nebyl zas trak daleko od pravdy...i když to zase není omluva:-)
maser 24. květen 2007 22:02:09
mno myslím že je to: ..."a ty můj synu?"...
maser 24. květen 2007 22:00:55
příspěvek byl smazán użivatelem maser 24. květen 2007 22:24:00
Jarwiks 24. květen 2007 21:47:43
Wothan(24. květen 2007 21:40:58) : Ehm no a tu (nevím) mi (mě???) fili(snya??) no prostě jsem latinu zapoměl...a ksripta i slovník mám v brně. Česky prosím.-)))
Wothan 24. květen 2007 21:40:58
Jarwiks: et tu mi fili? :-)
Jarwiks 24. květen 2007 21:37:39
Fachman(14. září 2006 23:18:39) : Jééé velkomoravan v plátovce, kde???? Chcu ten nález já chcu pláty na velkou moravu a pak si vás všechny podám:-))))Wothane ty fakt o těch plátech nevíš??? Prý nějaký hrob č. 123462/3664 v mikulčicích u druhého kostela:-))) fakt hezké vecičky.-)) Muhaha
sherchan 24. květen 2007 21:23:28
No aby ti někdo stručně poradil, musíš se nejdřív konkrétně zeptat. ;-)
V tuhle chvíli je stručná odpověď na tvou otázku co potřebuješ: Všechno!
Jestli chceš, přijď v sobotu na Tempo (viz seznam akcí) a ptej se po Krokovi - můžeme hodit řeč.
Šedý vlk 24. květen 2007 20:14:59
Zdravím :).
Je mi 15 a rád bych začal se šermem. Když jsem se podíval na tuto diskusi, tak se mi doslova zatmělo před očima. Prosil bych nějak stručně co potřebuji. prosím díky. Po dívejte se na moje a bratrovy stránky :) (film stojí za shlédnutí, na nás amatéry :D :)). díky www.zbk.cz...
jerryweb 15. září 2006 00:50:34
Jestli je mladý troll vymyšlená postava, kdo je pak tohle?
xchat.cz...
Fachman 14. září 2006 23:18:39
Wothane,Wothane ty máš teda nervy.V jednej diskusii sa naťahovať s nejakým trollom,na ktorého príspevky by bol treba translátor,v ďalšej s nejakým Zandálom, ktorému nejde do hlavy,že dnes je krúžková zbroj z péroviek rovnaký archaizmus ako meč z kolajnice.A ešte k tomu stále vysvetlovať ďalším a ďalším nováčikom,že Veľkomoravania v plátovej zbroji su len výmyseľ,a že riman s jedenapolkou je rovnaká somarina ako lancknecht s gládiusom.A stále dokola.Takže pred tebou klobúk dolu.
Wothan 14. září 2006 21:15:17
Jsem prostě masochista :-)
Víťa 14. září 2006 21:13:16
Siegfried(14. září 2006 20:43:25) : tak nevim, jestli je troll opravdu něčí fantazie, tak už bylo srandy dost.
Siegfried 14. září 2006 20:43:25
Mimochodem troll je čísi vymyšlená postava a někdo se za ní vesele hihňá :)))
Víťa 14. září 2006 20:35:01
Jen ho nechte ať se trollí....nový český film inspirovaný internetovou diskuzí...
Radim van Ousek 14. září 2006 16:52:54
Radim van Ousek(11. září 2006 19:38:36) :
"...vyhlídkové plavby by nemuseli..." - no fuj, už začínám trollovatět :-)
Wothan 14. září 2006 16:14:08
Jen ho nechte, když se bude znemožňovat tam, třeba dá pokoj jinde, berte to jako rezervaci, svého druhu :-)
Zdeny 14. září 2006 14:57:45
Radši vůbec nezačínej nestojí to za to!!!!
Ratatosk 14. září 2006 12:11:43
troll.jr(14. září 2006 10:42:33) : A nechceš si to rozmyslet? Byli bychom ti vděční....
troll.jr 14. září 2006 10:42:33
Přesunul sem se na Hátka s Wotanem tak že sem nečskončil
Indyján 11. září 2006 20:02:19
Asi založím fanklub Trolla
Radim van Ousek 11. září 2006 19:41:39
No nebudu to tady dál rozvádět, páč je to "OT". Až to trochu promyslím, napíšu na LH. Zatím čus. Jdu do práce :-(
Radim van Ousek 11. září 2006 19:38:36
Wothan(11. září 2006 19:24:50) :
Proto by bylo dobré dohodnout se na nějakém termínu. Nejprve však musím zjistit, kdy máme záplavy (vyhlídkové plavby by nemuseli dopadnout dobře), kdy je vedro, kdy sekají brodecká luka apod.

Pozváni budou také:
Korouhev měštěnínů...
Siegfried a spol.
Hawkwind
Bratří z Českého Brodu
...a další, na které si zrovna nemůžu vzpomenout
Wothan 11. září 2006 19:24:50
Radim: Ono je tolik pěkných akcí kam bych se rád podíval, ale já většinu času co nejsem s rodinou trávím na hradě a na jiné akce mi zbude jen pár víkendů do roka.
Radim van Ousek 11. září 2006 18:58:50
Wothan:
Na příští rok plánujeme historický víkend (2. pol. 15. století, táborové ležení, hry, procházka po památkách, ženy) v Brodcích. Ze začátku to bude pro užší okruh lidí, takže žádné válčení. Ještě musíme vybrat vhodný termín a dáme vědět.
Wothan 11. září 2006 18:47:16
Radim: byl jsem "pracovně" v Hradci na náměstí s brnířinou. Holt někdo do naší bezedné kasy sdružení vydělávat musí :-) Sešlo se to takhle hloupě a měl jsem to už domluvené, takže bohužel. Moc mně to mrzí podle ohlasů a fotek musel být Malešov parádní. Už loni jsem si to královsky užil.
Radim van Ousek 11. září 2006 18:45:08
Wothan(11. září 2006 18:41:59) :
Hezký... a co že jsem tě neviděl na Malešově?
Wothan 11. září 2006 18:41:59
Radim: :-) Jedny jsem před chvílí došil.
Wothan 11. září 2006 18:39:58
Jerry: no zmizely i nějaké návody a rady co jsem sem dával, takže bych si je těžko mazal sám :-(
Wothan 11. září 2006 18:38:03
Sereg dur: možné je obojí, záleží na tom co od šermu čekáš. Pokud tě zajímá šerm jako bojové umění a nehledáš v blízké budoucnosti i nějakou jinou seberealizaci (vystoupení, bitvy aj.) tak klidně začni školou. Problém asi bude v tom, že když pojedeš někam na víkendový nebo lépe delší kurz a něco se naučíš, nebudeš mít doma s kým trénovat. Takže ti zbývá buď chodit trénovat do nějaké skupiny hist. šermu nebo na placené tréningy. Třeba tady v Liberci nic takového není, v Praze toho budeš mít na výběr víc, ale nevím kdo a jak bere další zájemce. Učí lidé z Magisteria, Lars i další. Tady ale je potřeba si uvědomit že když se začneš učit nějakou konkrétní zbraní vymezuje ti to zároveň i období kterému by ses pak měl věnovat.
Radim van Ousek 11. září 2006 18:22:35
Sereg dur(11. září 2006 17:32:27) :
Huh, nechtěl bych číst všechny přízpěvky... to aby si člověk vzal dovolenou.

Můj názor je ten, že historické akce nejsou jenom o šermu. Např. Hrubou Skálu jsme strávili hlavně žraním, chlastáním a kecáním. A přitom jsme probrali spoustu zajímavých věcí týkajících se našeho období (2.pol. 15. stol.). Navíc... nebýt HS, tak bych nevěděl, k čemu mi jsou dělené nohavice. No co vám budu povídat -zapařenej jsem nebyl a sralo se mi taky dobře :-)

A německá škola... stačí se naučit základy. Stejně si časem zvolíš jinou zbraň. Třeba sudlici.
jerryweb 11. září 2006 18:02:27
Wothan 11. září 2006 14:05:54: Ty odpovědi mizí už dlouho, všímám si toho delší dobu. Takže jdu zase prudit, třeba si mých návrhů konečně někdo ze správců všimne. :-(
ceskyserm.cz...
Sereg dur 11. září 2006 17:32:27
Wothan: ty myslis, ze je lepsi rovnou jit do naky skupiny, ja bych mozna radsi zacal skolou- zajima me nemecka......neni lepsi se ucit nekde v telocvicne a teprve pak si rozhodnout konkretni obdobi atd. a najit si vhodnou skupinu?? a sem z Prahy, takze mam velkej vyber
Ronšperk 11. září 2006 15:23:30
troll.jr(11. září 2006 11:46:12) : Plkáš a plkáš. I kdyby Wothan ujel někdy. I kdyby některé věci co lidi z WB byli pouhou hypotézou(a někdy to tak opravdu je) je to vždy oddůvodněné a reálné. Stojí za nimi OBROVSKÝ kus práce, která je vidět. Korouhev měštínů staropražských jakbysmet. Zkrátka ve srovnání s nimi a výsledkem jejich úsilí a nejen jejich, ale i mnoha dalších, jsi dokázal co? :-) Nedokážeš poznat, že jseš se svými názory a útoky někde zcela mimo. Stojíš na dně příkopu a hážeš kamínky na patnáct metrů vysokou hradbu z kamene, za kterou jsou oni. :-)
Ani se jim nedokážeš přiblížit, natož aby jsi je napadl :-)
Tvůj svět i chápání je zcela jiné, tak přestaň plivat jed na lidi co toho dokázali více. Buď zaber a diskutuj, nebo nech bejt a mlč.
No jak tak čtu myslím že je to zatím nejostřejší co jsem napsal.
Pappi 11. září 2006 14:26:07
troll.jr(11. září 2006 11:46:12) : Mít všichni tolik rozumu co ty, tak se máme vcelku blaze, nic moc nás netrápí funíme džunglí a sbíráme bobule. Na stromy ještě nelezem.
Ehm či funíme v potu tváře bitevním polem Musgrávky na těle, obří žehličky na nohou a naučili jsme se psááát. Hurá.
Wothan 11. září 2006 14:05:54
Ale koukám na ty staré příspěvky a nestačím se divit. Jsou skutečně vymazané, ale těžko bych se obtěžoval kvůli Trollovi, protože samozřejmě lže a nic závadného tam nebylo - jsou vymazané i odpovědi na dotazy ostatních lidí i na dotazy přátel. Tak tohle nechápu ani já. Zřejmě nějaký agilní "přítel". Konečně už jsem se taky párkrát zalogoval pod cizím jménem aniž bych chtěl. Čili Trolle, sorry ale fakt nemám ponětí o čem mluvíš - klidně se na to zeptej znovu a já ti znovu odpovím.
Wothan 11. září 2006 13:55:53
Ono vůbec všechno co jsme zjistili k RS je u nás na webu, aby si to "lenoši" mohli prostě stáhnout a využít. Neexistuje prakticky nic co bychom si někde syslili. Důvod je prostý - pro nás není důležité být lepší než ostatní, pro nás je důležité aby tu bylo dostatek kvalitních lidí se kterými pak budeme dále spolupracovat, jednoduše pro to že je potřebujeme. Právě kvůli lidem jako je Troll uvádíme u každého oddílu seznam doporučené literatury, odkazy na zdroje (vesměs přímo prameny písemné, ikonografické nebo archeologické) a tam kde se jedná o hypotézu nebo spekulaci (ať už naší nebo cizí) je to zpravidla jasně označené - viz. třeba štíty apod. Ani potom se pochopitelně nedá řídit jen naším webem a každému to dokola opakujeme - je to jen seznámení se s dobou, úvod. Předpokládá se že člověk, kterého to zaujme si dále projde minimálně tu literaturu, která se uvádí záměrně hned v úvodu každé sekce a dál se bude pídit sám.
Kain 11. září 2006 11:55:00
Kain 17. leden 2006 12:36:30

Pročítám si jeho starý příspěvky a sou všechni vymazaní tak nemůžu dokázat že tady lhal a kde uved nepravdu.Nemám nic proti L.H. ale lh neni věc kterou by moch člověk začít,zběr informací o vyrobcích a stylech co mu vyhovujou je dlouhodobější neš se rozhodnout a udělat jak tvrdíte.Koupit si celej kostím bo bitvi vyjde kdiš víš kde na cca8000,a kdiš nevíš tak nacca16000.


No, nemám tušení, co jsem tehdy psal, ale usuzuju, že je to nejspíš něco o tom, že kostým na začátek LH činnosti je laciný. A za tím si stojím. Materiál se pořídí velmi snadno a i nepříliš šikovný člověk si to dokáže s domácími nástroji vyrobit sám. Jen chtít.
troll.jr 11. září 2006 11:46:12
Ronšperk(11. září 2006 07:31:22) : Mám rozumu dost na to abi sem pochopil "politickej boj" so probíhá na šermířské scéně,poukazuju na to že W. nemá všechna tvrzení podložená jeden příklad:Hmm tak ne protože ho vymazalgGaluška tu rekonstrukci bere jako blbost (a to je co říct:o)
Knecht 04. únor 2006 15:40:28 odpovědět
Wothan(02. únor 2006 18:52:35) : Ne, nemyslím tu čapku, ale zřejmě skutečnou přilbu (navíc z hrobu, což by byl u nás asi první případ). Galuška mi tradičně není schopen říct, kde je to publikované(teda řekl, ale špatně) a v museu není na to kování pořádně vidět zespoda, takže není poznat, na jakém bylo podkladě. Mají tam vážně hnusnou rekonstrukci s korpusem z měděného plechu, ale snad je to jen Hrubého nápad a měď tam doložená není(nehledě na to, že kdyby tam byla, zachovala by se spíš, než to železné kování, v kterém navíc jsou dobře zachovalé měděné nýty), takže je možné to s určitou rezervou brát jako doklad kožené přilby. Až budu vědět víc, určitě to nikomu neřeknu a budu si to křečkovat pro sebe a všechny vás zničím, muhahahahááá!
trener 03. únor 2006 15:24:10 odpovědět
troll.jr(03. únor 2006 15:07:14) : Záleží na podmínkách. Skvěle konzervuje mráz (Oetzi vydržel s oblečením asi 5300 let, grónské mumie cca 500, sibiřští mamuti v "poživatelném" stavu ještě déle), velmi slušně bažina bez přístupu vzduchu (germáni z Tollundu s večeří v žaludku), poměrně dobře, i když selektivně vlhká hlína (německý "posel" ze 14.století, kterému se rozložily lněné spodky a nitě, ale vlněné svršky vydržely) a nehůř obyčejná zemina. Napomohou detaily (struktura vazby tkaniny zachovaná v korozi železa apod). Nejhorší je střídání vlhka a vody (kostra Přemysla Otakara II. ve Svatovítské katedrále).
troll.jr 03. únor 2006 15:07:14 odpovědět | smazat
Jen trochu odbočím,ale jak často se machází organické česti??Mám pocit že podléhají rychlé skáze a že se třeba z kožemky nebo štítu najde jen kováni,neníliš pravda??
Durynk 03. únor 2006 08:26:00 odpovědět
Ještě by mě taky zajímalo,jak se to šije k sobě.Trochu blbá otázka,ale jenom jestli to šiješ jako že zevnitř,nebo zvenčí.
Knecht 02. únor 2006 13:48:55 odpovědět
TARBIQ(17. leden 2006 20:57:15) : Díky tobě a všem dalším za neocenitelné rady a připomínky. Nicméně souhlasím s Kainem v tom, že ten lodní lak se mi nelíbí, to už si můžu přilbu rovnou vytvarovat z laminátu. Četl jsem o nátěru kůže řídkým klihem, třeba by to taky fungovalo?

Kaine-kožená přilba je u nás, byť nepřímo, doložena-nález kování, Staré Město. Proto se o to taky zajímám:)
TARBIQ 17. leden 2006 20:57:15 odpovědět
Smích vás přejde až se jí budete snažit uvést do reality vy hihňalové obecný! Urazili ste mojí ješitnost za trest si dám zmrzlinu a nenabídnu tak.
Kain 17. leden 2006 12:36:30

Pročítám si jeho starý příspěvky a sou všechni vymazaní tak nemůžu dokázat že tady lhal a kde uved nepravdu.Nemám nic proti L.H. ale lh neni věc kterou by moch člověk začít,zběr informací o vyrobcích a stylech co mu vyhovujou je dlouhodobější neš se rozhodnout a udělat jak tvrdíte.Koupit si celej kostím bo bitvi vyjde kdiš víš kde na cca8000,a kdiš nevíš tak nacca16000.


Pro začátek ohledně zakladnícho střihu na kostím já osobně bych doporušil stránku tuto www.kostym.cz... relativně hodně možností řešení základních problému a aš po kontaktu s lidma stení krevní skupiny se zaněřit na uršitej segment doby a akcí kam pojedu.Libušín má tu výhodu že se tam sjede tolik lidí a stilu pojetí šermu že vybrat si základní směr je lechčí neš u Pc a lidí co píšou věci za který se nemusej zodpovídat ani dokazovat.Rád bych ho chit za slovo ale vymazal všechni příspěvky.
Wothan 11. září 2006 08:12:08
Myslím že Trollův příspěvek další komentář už nepotřebuje :-)

Jinak jak říká Ronšperk - zapomeňte na zbraně - dokud si neuděláte zcela jasno v tom co chcete dělat, v jaké skupině skončíte a jak bude zaměřena, nic si nepořizujte. Totéž platí o zbrojích nebo jejich součástech ale hlavně to platí o kostýmu. Ten totiž potřebujete až úplně nakonec - většina skupin trénuje v tělocvičně v teplákách a keckách. Až když vám bude jasno v tom co by jste chtěli dělat (nebo v souladu se zvolenou skupinou) si můžete dávat do kupy vybavení. Takhle ušetříte spoustu peněz vyhozených za věci vyrobené z neznalosti nebo zbytečně.
Wothan 11. září 2006 08:00:06
Sereg: Podle mne to možné je, ale obojí asi vyžaduje různé návyky, často dost podvědomé a může se ti to plést. Jenže dokud to nezkusíš, tak to nezjistíš, takže dost bolo teoretizování, zkus se porozhlédnout ve svém okolí po nějaké skupině hist. šermu, která by se zabývala obdobím které tě zajímá a způsobem který tě zajímá (scénika, vojenská historie....). Seznam skupin s adresama najdeš třeba na www.abbaca.cz. Přeju hodně štěstí.

Katkatee: platí totéž co jsme napsal Segregovi. Pokud tě sportovní šerm jako sport vůbec neláká, zkus se podívat na ten seznam skupin a najít si tam nějakou ze svého okolí. Zkus je kontaktovat a pokud budou mít zájem zastavit se na tréningu, podívat se co to obnáší, co se po tobě čeká apod. Zbytek si s nimi vybavíš osobně - požadavky skupin jsou různé, takže ti asi teď nemá smysl něco psát. Doporučuji, pokud jsi z místa kde těch skupin existuje více, oslovit jich víc a projít si je. ne všude tě budou chtít - ne všude berou nové členy, ne všude budouchtít holku (myslím na šerm), takže to chce vydržet a zkoušet.
Ronšperk 11. září 2006 07:31:22
troll.jr(11. září 2006 01:41:43) : Trolle, Trolle, ty až jednou dostaneš rozum, nebo znalosti to bude Boží zázrak.
Pokud chcete začít s historickým šermem a to v jakékoliv době zajděte se optat na livinghistory.cz... nebo vybírejte z těch kdo vám radí. :-)
Vyhnete se pořízení mnoha věcí, které cenou nebudou levnější ale zato nedobovější :-) Prodat pak takové "užitečné, gotické" kostýmy či zbroje je mnohdy velmi problematické.
troll.jr 11. září 2006 01:41:43
Jo Wotan se zas ptá plavce jestlu chce pádlo nebo veslo,důftip mu neslouží, kdiby slečna chtěla dělat sportovní šerm tak se neptá tady.
Sereg dur(10. září 2006 21:41:07) : Jestli si chtěl začít jezdit na bitvi tak si neněl začínat s se sportovním šermem protože bitvi jsou o něčem jinym neš dloubání (sportovní šerm) Wotanuv názor že nejdřív pět let studovat jeho knihi dát podle nich dohromady kostímeček a pak jet na bytvu(podle pobýt s přáteli)je hovadina, nějakej kostým si udělat neni problém a nemusí být ani přesně datovanej,může se taky opírat o archeologická zjišdění né jen o publikace co si vymislel,je fakt že si nevymislel všechny svoje prameny jen nějaký,arogancí se snaží zneužívat toho že svejma kecama zbudil dojem jednoho z nejfundovanějších na otásku kostímů a šermu vůbec,ale to je omil jeho vědomosti sou značně omezené a mnohdy zavádějící,popírání experymentální archeologije se dá pochopit ale popírání vykopávek co se mu nehoděj do krámu a vymíšlení si fiktivních nálezů na fiktivních místech uš ne.
Doba uš pokročila a nároky na kostími musejí byt vyší ale né kvůli vyvoji šermu ale kvůli tomu te věci na šerm sou dostupnější,je kravina si kupovat meč za dvanáct tácu jen proto že je dobovější,začínat se má postupně a né aby lidi jako on odrazovali začínajicí kecama o tom že meč si maj nechat dělat od třech lidí,od jednoho šepel od drudiho hlavici.Podle mně se akorát bojí konkurence aby mu neujel vlak.
mac 10. září 2006 23:34:10
Random(10. září 2006 22:55:06) : nedokonalejší???? Vždyť oni se chtěli jen zabít, jsem zapomněl!!! Nedokonalost vidím spíš ve sportovním šermu, kde řeší hlavně to , kdo první zasáhne a ne to že když zasáhnu, musím se dostat od soupeře, aniž bych byl sám zasažen -tomu říkám nedokonalost. Kde jsi to prosím tě četl s tím chodidlem?Jestli jsem to dobře pochopil ,tak dle tebe za do roku 1680 zvedala zadní noha při výpadu?
S pozdravemMac
Random 10. září 2006 22:55:06
Já s tím moc dobré zkušenosti nemám, i když jsem prošel stejnou cesotu. V některých aspektech mi to dokonce bylo na škodu, musel jsem se přeučovat střeh/střehy a držení zbraně, což jsou takové dost zákaldní věci, že.
Nechci tím říci, že sportovní šerm je ve vztahu k historickému od základu špatně, ale je to jeho završení. Skutečný hisotrický šerm byl ve srovnání se sportnovím nedokonalejší. Je to loické - ve sportu hledáš nejrychlejší a nejbezpečnější zásah, zatímco "naživo hledáš nejspolehlivější zásah a navíc bez pravidel. To je třeba mít na paměti.
Pro ilustraci - kdybychom se bavili třeba o kordu nebo fleretu ve sportovním šermu a o kordu či rapíru v šermu historickém: chodidlo zadní nohy, které se opírá při výpadu o zem, což je dnes naprostá samozřejmost, se v psaných pracech objevuje až v roce 1680!
Takže, kdybys dělal nějaký souboj kordem, třeba z Rudolfínské Prahy, měl bys chodidlo zadní nohy při výpadu zvedat. Dostaneš se dál, ale je horší návrat na střeh (což opaět odpovídá tehdejší logice). Atd, atd ...
Sereg dur 10. září 2006 21:41:07
wothan: chtel bych te pozadat o radu....priblizne pred rokem sem se tu ptal, jak zacit se sermem (27. červen 2005 18:47:28) a bylo mi receno, ze mam zacit se sermem sportovnim. Tak sem tedy zacal a ubehl rok, nohy sem si zrychlil atd.....a zaclo mi to i docela jit a hlavne me to zaclo bavit. A me zajima jestli je dobrej napad delat zaroven sportovni i historicky serm, myslim tim rozdilnost kroku, postoje atd....mas s tim naky zkusenosti?? samozrejme uvitam nazor kazdyho:D
katkatee 10. září 2006 21:35:39
asi spíše ten historicky
Wothan 10. září 2006 21:15:19
A co tě teda zajímá? sportovní nebo historický šerm?
katkatee 10. září 2006 21:11:27
katkatee(10. září 2006 18:25:30) : napadlo me zkusit tu šermirnu v ostrave jelikoz zde ziji. jelikoz jsem serm nikdy nedelala tak jeste k nemu nevim nic vice.kdyz me s tim trosku seznamis tak budu rada diky =0)
Wothan 10. září 2006 19:01:17
No a ty si myslíš že ti na to někdo bude umět odpovědět? :-) Když nenapíšeš jaký šerm tě zajímá - sportovní (čím?), historický? (jaký?). Je toho asi moc, ale pro začátek napiš co tě zajímá a odkud jsi - jestli sportovní tak ti jistě někdo poradí vhodný sportovní oddíl a tam bych problém v tom že jsi holka neviděl. jestli historický šerm, to záleží na tom koho potřebují a uživí skupiny hist. šermu ve tvém okolí.
katkatee 10. září 2006 18:25:30
ahojky mam dotaz chtela bych se prihlasit do sermu ale nejsem si jista jestli berou i holky kdo mi poradi please
Sereg dur 10. září 2006 18:09:56
MAT: Jo, planš je prostor pro zapas ve sportovnim sermu-14 m dlouha, 1,5-2 m siroka

czechfencing.com...
Hark 08. září 2006 18:53:07
SHS Au Juge z Prahy hleda nove cleny - nase hlavni zamereni je 10. stoleti, ale nevyhybame se ani renesanci. Delame serm jako bojove umeni. Trenink probiha dle metody Giacoma di Grassiho - Italska skola 16. stoleti, nejprve lehci zbran - tesak, pak mec, hul, sekera, mec a stit. Vyucujeme i boj dvemi zbranemi - dva tesaky, mec a dyka. Delame i s ranym rapirem (1550-1600). Na kontaktni vzdalenost se nevyhybame ani aplikacim boje beze zbrane.

Vice viz.
jentak.moje.cz...
jentak@moje.cz
Melkor: 777 578 520

P.S. Mame zajem i o spolupraci s jinymi skupinami na vikendovych trenincich formaci a spoluprace v bitve. Vcetne tycovych zbrani.
MAT 06. září 2006 10:35:10
06. září 2006 10:18:28
špatný podpis
MAT 06. září 2006 10:18:28
Ahoj jsem tady úplným omylem,ale mám dotaz v jedné soutěži bylo slovo planš a jednou z možností co to znamená bylo - plocha určená pro zápasy v šermu- je to tak ?díky za případnou odpověd
Stanus 04. červen 2006 13:05:02
Sargy: je to nádhera a dokonalost
USUL 25. květen 2006 20:54:15
Líbí se mi šerm,je to vznešený sport,ale nepohrdnu ani motorkama,to je moje.Šerm má svoje kouzlo a to je fajn!!
Rajek 09. duben 2006 14:22:18
Zdarek lidi chtěl bych nějak začít se šermem už tka od 14 to sleduju po různejch hradech a muzeich .Je mi 16 fyzičku mám celkem slušnou delal sem atletiku 4 roky než sem šel na stredni ale chybí síla v paži teda podle me delal sem spise behy.Sháním nejakou Skupinu ktera je na gotiku zamerena klidne bych delal ze zacatku i vlajkonoše.V pardubich teda.
tel :602623362
Ronšperk 06. duben 2006 14:12:26
Lewart(06. duben 2006 12:42:23) : Takhle se to nedá posoudit. Záleží jak to vypadá, aby se to mohlo přesněji datovat. Obecně dle popisu bych tě hodil od poloviny 14. století výše, ale chtělo by to fotku. Pošli mi ji na ronsperk@seznam.cz a já ti písnu kde máš díry. Nebo pokud jseš z Plzně je to o to jednodušší, protože tam jsem většinu týdne. Tak písni a domluvíme co potřebuješ.
Lewart 06. duben 2006 12:42:23
Ještě jsem zapomněl, že ta košile je s krátkým rukávem a plátové rukávy mám bez ramen a nákrčníku
Lewart 06. duben 2006 12:27:16
S šermem jsem začal v 15 nyní je mi 17. Začal jsem se samurajským šermem Iaido, který dělám dva roky a nyní jsem přičichl ke gotice. Vybavení více méně mám, ale co se týče doby nevím kam se zařadit. (Kroužková košile a kukla, plátové rukavice a plátové rukávy.Máma veliký příznivce a fanoušek historie(ne šermu) říká, že to je jedno že žoldáci a vojáci nižší třídy na sebe naházeli co kde ze zabitých nepřátel sezbírali. Často na toto téma vedeme bouřlivé diskuse. Na bitvě jsem byl zatím pouze na 1 a to byly Podbořany 06 jinak se rubu v Plzni docela často.
stopař 02. listopad 2005 17:56:00
Je v Praze možnost jen se učit lukostřelbu? pokud možno za malou cenu :/
Indyján 26. říjen 2005 10:03:42
Breberka(17. říjen 2005 22:49:47) : Taky je v Olomouci Alt- Starhemberg / www.olomouckypluk.cz/ dále Salva Quardia, Sarras, Non Sanctus. A jiná menší uskupení, záleží na tobě co vlastně chceš dělat.
MadHamster 19. říjen 2005 09:51:42
Breberka(17. říjen 2005 20:30:08) : V Olomouci fungují Remembeři www.sermiri-remember.com
Breberka 17. říjen 2005 22:49:47
Kris(17. říjen 2005 22:45:37) : díky, zkusím to:-)
Breberka 17. říjen 2005 22:49:02
Wothan(17. říjen 2005 22:06:41) : děkuju moc, je jich tu skutečně požehnaně, zkusím je obvolat, ačkoliv kontakty jsou dva roky staré:-) Ještě jednou díky.
Kris 17. říjen 2005 22:45:37
Breberka: pokud zabrousíš do diskuze Orcae Ita , najdeš tam někde mail na Damiena = máš kontakt na část Orcae Ita sídlící v Olomouci. Damien nebo Kain ti určitě rádi řeknou víc ;o)
Breberka 17. říjen 2005 20:30:08
Wothan(17. říjen 2005 19:39:53) : jj, tak by mi to taky nějak vyhovovalo, stačí mi trénovat, vystupovat už moc nemusím:-) Škoda, že je Liberec tak daleko. Romanika není tak úplně to, co chci, ale smířím se, alespoň pro začátek...nevzpomeneš si na název?

Resp. vím, že v Ol nějaká skupina je, ale zase bych nerada trénovala se čtrnáctiletými dětmi (bez urážky), tedy pod jejich vedením, asi bych neměla důvěru ani bych si nemohla řádně vychutnat atmosféru...
Breberka 17. říjen 2005 19:18:59
Ok, našla jsem si tenhle server, ale moc si neslibuju. Chtěla bych začít se šermem, ale v Olomouci nebo okolí. Zatím jsem nic nenašla. Bohužel jsem pracující a proto nemůžu dojíždět nikam daleko.
Vím, že jako ženská nemám moc dobré vyhlídky a začátečník k tomu, ale jsem učenlivá a mám o šerm zájem. Mohl by mi někdo poradit, prosím? Díky.
Gothic_princes 14. říjen 2005 18:38:20
RobertW děkujiiiiii=o)))
RobertW 14. říjen 2005 11:07:59
V Brně se učí na Domě rytířských ctností, podívej se na www.drcbrno.cz
Gothic_princes 13. říjen 2005 20:55:34
Ahojyk jsem z Brna mohli byste mi někdo poradit jak nebo kde mam se sermem uacit????Pomoooc plosim
Pogik 12. říjen 2005 16:30:20
Mám pocit, že poblíž Olomóce je Arma ferre...pokud se nemýlím...já tyhle kraje znám jen z vyprávění, vím, že existujují a prý tam i žijí lidé...;-)
Michal Medvěd 12. říjen 2005 16:19:03
Wothan: Pravda, na druhou stranu nevalím klíny do hlavy žádným nezkušeným vrabečkům, jen decentně směruji ostřílené zneuznané veterány ;)
RobertW 12. říjen 2005 09:45:22
Nevím jak v Olomouci, v Brně je od října možnost chodit na školu pro začátečníky ve všech oborech na Domě rytířských ctností..
Michal Medvěd 11. říjen 2005 21:37:25
Krása, to je pohled, tolik šermířů se na člověka sesype, když žádá o radu coby úplný jeliman... zajímalo by mě, kolik procent zúčastněných se snaží opravdu předat zkušenosti a kolik si jen bohapustě honí ego ;)
mascha 21. červenec 2005 10:38:49
leja(17. červenec 2005 19:51:12) : a sůdruh vojak, čo si predstavujetě pod takým výrazom šerm?
Jinými slovy, co chceš dělat? (...jeden je šerm, ale mnohé cesty k němu...)
leja 17. červenec 2005 19:51:12
Zdravím.. nevíte někdo jestli by v nějaké šermířské škole poblíž Olomouce nepřijali naprostého nováčka? Když mi bylo 13 o šermu jsem začala uvažovat, ve 14ti mi řekli ať pořádně cvičím a vytrvám alespoň dva tři roky. Já vytrvala víc jak dva roky, je mi 16 a ráda bych se šermu už začala učit.. nevíte jestli by to někde poblíž Olomouce bylo možné? děěěkuju mnohokrát
Sereg dur 28. červen 2005 16:58:14
Díky moc za radu, začnu se sportovním šermem.
pyroh 27. červen 2005 19:58:07
Junior: Statisticky zanedbatelné:-) Ale u nás je taky jedna a vůbec není špatná. Šermířka, samozřejmě:-)

Sereg dur: Ne, podle mého to je dokonce lepší. Nicméně bych ti doporučil navštěvovat pár let sportovní šerm, člověk se docela zrychlí a hlavně si dobře upevní nohy (taky se první rok neučí nic jiného).
Není to dobrý věk, pokud chceš jezdit na bitvy, nebo vystupovat (leda jako páže, na krásného prince si musíš počkat).
Ale až ti bude 18, budeš už mít 5 let zkušeností, což není k zahození.
Sereg dur 27. červen 2005 18:47:28
all:Myslíte si, že je brzo, začít se šermem ve třinácti?
Řezník 27. květen 2005 16:14:08
junior(27. květen 2005 13:58:46) : Jojo, já si taky myslim, že ženský jsou lepší než chlapi...
Gotrek 27. květen 2005 14:16:26
Mno tak to mate stesti, my měli dvě a ... mno nic moc ;-) A nesetrite je trosku?
junior 27. květen 2005 13:58:46
my v nasej skupine mame aj holky a niektore su lepsie ako chlapi takze to az taka domena nieje
junior 27. květen 2005 13:56:56
JA som zacinal v 16 teraz mam 18 a stale mam pocit ze nic neviem takze sa treba ucit ucit ucit a okrem toho zdokonalovat stare techniky
Siegfried 26. květen 2005 14:55:40
Řezník(25. květen 2005 23:21:20) :
hehe jojo párkrát to napiš na pár forech, a myslím že když te nevojede tak te aspoň určitě pojede :-)
Ikdyž z tebe by možná mohla mít trochu respekt... mohla by se třeba lehce zardít než ti dá ten spodní úder druhým koncem vidličky do rozkroku :-)
Řezník 25. květen 2005 23:21:20
Její vidlička je super, snad mě taky někdy vojede...
Siegfried 25. květen 2005 22:58:58
Řezník(25. květen 2005 11:01:47) :
Pravdu díš... žena jenýž do pole vstoupí musí počítat že se s ní bude zacházet jako s chlapem... hehe na druhou stranu radši si dám spoustu chlapů n ameči než Lucku z rotyky s její "vidličkou" hehe pojela mě xkrát jako malýho kluka...
Řezník 25. květen 2005 15:46:39
Kain(25. květen 2005 11:55:58) :
To byl přece Bobr, divim se, že si ho nepoznal...
Alkoksid 25. květen 2005 15:42:56
Jo, tak ten kontakt, kdyby byl někdo ochotný poradit: alkoksid@email.cz
Pogik 25. květen 2005 14:54:18
Alkoksid(25. květen 2005 13:46:25) : A zanecháš na sebe nějaký kontakt? Nebo piš na Deroccacorvina@seznam.cz, dobře se to pamatuje, co?
Alkoksid 25. květen 2005 13:46:25
Ahoj
jsem sice "jen" holka, ale chtěla bych si vyzkoušet, co obnáší histor. šerm (nejvíc se mi líbí doba románská a gotická), popřípadě do toho jít a začít se to učit. Jo abych nezapomněla - někde v Praze či oblast Praha - Dobříš
Vím a souhlasím s tím, že jde o doménu mužů, ale proč si to nevyzkoušet, ne?
Ještě bych se chtěla zeptat, jestli tu někdo v této oblasti "nedělá" v této souvislosti také do koní. Koně mám, jezdím a tak, abych se vyblbla, bych nejraději přidala nějaký ten středověký oděv a meč.
Jsem tu poprvé, v této oblasti úplný neználek, tak budu moc vděčná za vaše informace a rady!!!
Předem díky


Jenny 25. květen 2005 12:56:30
Kain: Klidně se kopím prokopej, ale dej pozor, aby tě někdo přitom nenaškornil do zadnice :o)
Celá tahle lingvistická diskuse mi připomíná mého dědečka, který nás zlobil říkankou: Je-li slovo herec od slovesa hráti, od čeho je srnec, smím-li se vás ptáti?
(A tož tak :o))
Kain 25. květen 2005 11:55:58
Zvláště když má kopí. :-) Ale zcepenět od cepu určitě bude :-) A na vlkách byla v bitvě u pohanů moc hezká slečna, ovšem namaskovala se tak dokonale, že to myslím diváci nemohli poznat...
Řezník 25. květen 2005 11:01:47
Gil: Musím ti oponovat (to nejni od slova opona), když jde ženská do bitvy, musí počítat s tim, že se s ní nikdo mazat nebude. Když tu bitvu neustojí, nemá tam co dělat.
Kain 25. květen 2005 09:33:09
A já se kopím prokopím, prokopuju nebo prostě propíchám?:-)
radar 25. květen 2005 09:12:05
mne se bitvit docela libi, kdysi jsm ebyly s deckama na abore a oni meli ukol dostat se na druhy breh reky pomoci voru, kamos si nemohl vzpomenout na to spravne slovo a tak proste rekl "převorovat" podle vzoru přeplavat:o))
Pogik 23. květen 2005 14:55:09
Nebo neuměřenou a zbytečnou hrubost.
Pogik 23. květen 2005 14:52:01
Nechci na nikoho narážet, ale proč nepoužívat toliko rozmanitostí, ktere Český jazyk poskytuje, nedržet se předepsaných hranic v pravidlech a popustit trochu uzdu fantazie. Například Němci si slova mnohdy vymýšlejí a je to běžné, ba co víc, více než běžné. Bitva a bitvit má zhruba stejný posun jako například chůze a chodit, je to vlastně klasický češtinský posun podstatného jména na sloveso. Je to více než běžné. Maximálně chápu, že někomu nemusí být to které slovo sympatické. Ale uznejte, co je špatného například na slově "PRAPIVO". je to slovo na reálné základu, utvořené dle pravidel češtiny a jenom proto, že není ve Slovníku spisovné Češtiny, přeci nemůžem říct, že neexistuje. Dokonce jsem se v literatuře s tímto pojmem setkal a má tedy svůj význam.
Zase pravdiou je, že lidé bývají náchylní na různé věci.
Například mě neskutečně sere, když se někdo dohaduje o blbostech. To jsou chvíle, kdy bych dotýčným vymyslel, opravdu ošklivé ZEMŘENÍ (toto je také podobné slovo)
Siegfried 23. květen 2005 14:17:59
Wothan: Proč mám pocit, že sis na mě zasedl :-))))
Maršálek 23. květen 2005 13:52:27
Wothan(23. květen 2005 12:38:27) : no právě ty malé pilulky :-) a na žádost zvědavců pak poté, co si vykopou vlastní hrob,i nějaký ten zdobený náhrobek, mají-li dost peněz. ale většinou je jenom zahrnu :-)
mě to nějak nedá - bitvit, to je ale zhovadilost :-)
Maršálek 23. květen 2005 12:15:24
Wothan(23. květen 2005 11:27:40) : to zase zavání odborným rómským termínem "britvit" (ako že britva, hej). ale jinak to prý krom rómů používají i cikáni :-)
ještě jsem nedávno slyšel obdobný odborný termín - "mečovat" :-), je to asi jako když se mě někdo ptá, co to jako sochař "sochám" :-) to si pak beru předepasané prášky - prý antiagresiva, ale už jsem se zlepšil, beru si jen 2 hrsti denně :-)
Siegfried 23. květen 2005 10:52:46
berill: jak jinak - záleží co chceš: vystoupení či bitvy, období co tě zajímá, když nevíš řekni co se ti líbí... my ti řeknem co to je.
Jestli chceš jako hrát jen holku, nebo chodit do bitev (jestli jo musíš mít mužskej kostým)
Jinak šancí máš dost, když budeš ochotná máknout.
Já mám ve skupině např. dvě holky co se taky bitvěj a není to problém... :-)
Gil 22. květen 2005 20:43:08
berill(21. květen 2005 09:48:35) : Jinak má dívka šanci celkem velkou. Pokud je alespoň trochu herecky nadaná, nebo dobrá tanečnice, jistě se každé skupině může dobře hodit
Gil 22. květen 2005 20:40:14
berill(21. květen 2005 09:48:35) :Důležitou otázkou je i to zdali chceš i šermovat, a s ohledem k tomu jestli chceš do bitev nebo představení (nebo obojího). Logicky ve scénáři obhájit éterickou bytost něžného pohlaví ohánějící se mečem taky není žádná sranda a ten co se proti ní postaví musí být totální hovado bez jakýchkoliv marálních zábran, nebo ji té zbraně v sebeobraně co nejdřív zbavit a jemně zpacifikovat jinak.
Kody 22. květen 2005 10:14:56
berill(21. květen 2005 09:48:35) : Když mi pošleš fotku, tak Ti vypracuju prognózu , jaké jsou Tvé šance na přijetí do skupiny :-)
Né - teď vážně.
V tomto ohledu není s "něžným " pohlavím u šermu problém (nebo alespoň o žádném nevím)
Prostě si zjisti, kde poblíž tvého bydliště působí nějaká, podotýkám kvalitnější (nikoli spolek keckařů) skupina historického šermu, zjisti si, kdy mají trénink, zajdi se tam podívat a domluv se s nima osobně.
Nebo si najdi skupinu v adresáři (třeba na abbace) a nakontaktuj se na ní mailem nebo telefinicky s tím, že máš zájem o členství.
O jaké období se Ti jedná ? (románka, gotika,třicítka) a odkud jsi?
Řezník 21. květen 2005 13:00:00
:-)
Damien 21. květen 2005 11:54:54
Reznik: kurva, chlape, co veta to perla ;o) Ty bys mel pusobit jako serzant v naborovem tabore pro sermire... ;)))
Řezník 21. květen 2005 11:05:14
Berill: Pokud máš kladnej vztah k alkoholu, špíně, a skupinovýmu sexu (haldamrd), máš celkem slušnou šanci se uchytit. Hodně štěstí :-)
Damien 21. květen 2005 10:29:23
Berill: tak se mi tam vloudil preklep, ale brutalni ;) Samozrejme jsem chtel napsat "pokud myslis jako sermir"... ;o)
Damien 21. květen 2005 10:28:23
Berill: ono je jezdit a jezdit. Pokud myslis jet na akci, taborit s nima, divat se, delat nejake remesla, tak to je naprosto bezne. Pokud myslis jako holka, to uz tak bezne neni. V bitve bys musela mit takovou zbroj, aby nebylo poznat ze jsi zenska (pred divaky). Na druhou stranu by ses mela modlit, aby to poznal ten chlap, co se proti tobe postavi. Znam chlapa, co v bitve nepoznal, ze typek pred nim, co ma hrncovku a zurive do nej boda, je zenska, a dopadlo to dost spatne...
berill 21. květen 2005 09:48:35
Ahojky zajímalo by mě jakou šanci mam jako holka jezdit s nějakou šermířskou skupinou????
Siegfried 20. květen 2005 22:09:10
Řezník: Nehrotil bych to, ale osobně si myslím, že to je zbraň jako každá jiná, takže bychom se podle toho měli chovat. Nosit jí u sebe nalitej není moc dobrý. O tebe strach nemám, seš sice trochu magor :-) ale vcelku dospělej a rozumnej, horší je když hodně mladý kluci tahaj zbraně do hospody, pak jim narostou svaly a dělaj píčoviny... a nosit mezi lidma zbraň v obalu nebo pochvě je snad samozřejmé... neustále mě vytáčej ty lidi co jí maj jen tak za páskem vytrčenou dozadu a furt s tím do všeho okolo vrážej, ohrožujou kolemjdoucí atd.
Řezník 20. květen 2005 18:48:17
Hovno. Odmítám se nechat jakýmkoliv způsobem omezovat. Jsem svéprávnej (zatim) člověk. A jakmile mi bude nějaká úřednická svině diktovat i to, jak mam šermovat, tak napřed udělam všechno proto, abych takovou legislativu změnil, a když nebudu úspěšnej, rozbiju pár byrohlav a zdrhnu na divokej východ.
Odmítam dělat přizdisráče doufaje, že mě páni v kravatách nechaj blahoskloně šermovat ocelovym mečem. To nemáte žádnou hrdost? Jak vás může rozčílit, když se pár lidí na bitvě zraní? Je to samozřejmě pech, ale bát se, že nám kvůli tomu zatrhnou šerm???
Abychom neskončili tak jako takový fašostáty (co se týká zákonů o zbraních) jako Holandsko, Japonsko, nebo Británie, musíme bejt eventuálně zajedno a musíme bejt hlasitý. Snad na to nedojde... Ovšem zakazovat někomu nosit meč bez pochvy, či do hospody proto, "aby nám to třeba nezakázali", je VYMRDANÁ PŘEDPOSRANOST!!!
Siegfried 20. květen 2005 15:45:48
Mám pocit, že když ohledně mečů, z nápadů našich zákonodárcu vypadneme jen s omezením od 18 let (jako maj střelné zbraně kategorie D) tak budeme ještě rádi...
Jenny 20. květen 2005 14:27:07
Kain: A co horní hranice??? Nás staré báby už taky nikdo nechce :o(
pyro8 05. duben 2005 15:17:41
Tak to já bych s věkovou hranicí...těžko říci. Nějaká by byla rozumná, ale zase mi je 17, takže bych asi nějakou dobu nemoh'
Možná spíše mentální věk...ale to asi je "lehce" nerealizovatelné. Na druhou stranu by odpadlo mnoho berserkrů a barbarů, kteří mají mentální věk dost nízko.
Kain 05. duben 2005 07:18:10
A sám jsem tam taky něco nasekal, zjevně ze samé radosti nad třískou v oku bližního:-) A jestli mi někdo prodáte virtuální meč, tak bacha...a celkem souhlasím s Wothanem a sám jsem to navrhoval. Nechť je na bitvě registrace účinkujících. A s věkovou hranicí pro bojující (ne vedlejší role) souhlasím. Mnozí náctiletí nebudou souhlasit, ale opodstatnění to má...
gormie 04. duben 2005 15:44:32
Přesně :)
gormie 04. duben 2005 15:33:22
Sice je to trochu OT, ale když už jsme u těch mečů: www.novinky.cz...
Kain 04. duben 2005 12:50:22
Last Samurai nebo Doom III, to je jedno. Ale jak řekl albánec Wothan, třeba na nás zase vlítnou. Viz debata na scermu o nošení měče bez obalu. Zase jsem takové podezřelé keckaře v hradci potkal. Ti nám dělají jméno na veřejnosti. Ne já, protože nikdo nepozná, že jsem šermíř, neb jsem v civilu a meč je v pouzdře.
alistaire 04. duben 2005 11:28:33
Wothan(04. duben 2005 11:13:59) : nebo motorovou pilu :?(
Vodouch 04. duben 2005 11:23:15
Toho článku jsem si na webu taky všimnul, ale že by mě znepokojil to se říct nedá. Možná je to tím, že ho dělám chvilku, možná je to tím, že nejsem natolik zainteresovaný (např.jako Wothan). Krom toho to byl blázen a měl samurajský meč, pokud to pomůže...
Kain 04. duben 2005 10:47:13
Není to fáma, bohužel
www.novinky.cz...
Kain 04. duben 2005 09:42:43
Hledal jsem diskuzi, kam bych to dal, uvažoval jsem o turnaji v šermu kordem, dřevěné meče, pravidla turnaje (fuj, cyniku), nicméně dám to sem. Jak nezačít se šermem:
www.blesk.cz...
Nevíte o tom někdo víc? Není to fáma?
maser 07. říjen 2004 23:10:04
Ahojte, nevíte někdo o nějaké skupině z Opavy nebo nejbližšího okolí?
(na inzerát z 21. srpena 2004 21:59:57 v této diskuzi se nikdo neozval, na netu nic, já už nevím). Díkes
Damien 07. říjen 2004 14:45:06
Zdravim, kdo bydli nebo studuje v Olomouce a chtel by delat Vikingy popripade Cechy 10. stol, kontaktujte me na 777572283 nebo ICQ 144-222-587. Klidne zatim nezavazne, uvidite sami jestli vas to chytne...
tss 06. říjen 2004 09:46:40
Hledáme nové členy pro SHŠ Úpičtí střelci
Rtyně v Podkrkonoší a okolí, kontakt: shs@rtyne.net
Bardstale 05. říjen 2004 09:17:40
zkus to ted.
Bardstale 05. říjen 2004 09:11:07
[OT] Wothane, nevim jestli ti dochazi moje zpravy, mrkni se do mailu! [/OT!
King John 04. říjen 2004 21:19:32
Zdravim
Je mi 14 let , jsem z Dobříše a nevim co a jak,co bych měl mít za zbroj meč atd... jsem nováček. Může mi prosím někdo poradit?
Divous 08. září 2004 20:39:29
Skupina scénického šermu Raven zaměřená na vrcholnou gotiku hledá nové členy.
kontakt:
white.teuton@seznam.cz
606-622671
Algy 08. září 2004 14:30:45
Přijmeme nové členy z okolí Nymburka.
Kain 01. září 2004 11:41:50
Faethor Ferrenzy? To mi něco říká...:-)) Jsi Tomáš Marek, můj telefon je 723 919 512, ozvi se, seber meč a tréningy budou asi v úterý odpoledne, víc se uvidí.
Faethor 01. září 2004 11:14:59
Kain(11. srpen 2004 14:09:51) :
Ahoj Kaine nevim jestli si me budes jeste pamatovat. Chvili sem s vama chodil sermovat. Akorat sem pak na tebe primo ztratil kontakt a Milos mi poradne neda vedet. Rad bych zase chodil.
cert 26. srpen 2004 22:59:19
Pro zájemce o šerm v Praze - zahajujeme tréningy Armitores : Německá škola ve středu a italka v úterý, bližší v diskuzi Armitores
Richard 24. srpen 2004 09:53:36
alistaire(24. srpen 2004 09:32:46) : Ty brďo, tak to bylo rychlý. :-) Každopádně díky moc za radu.
alistaire 24. srpen 2004 09:32:46
Richard(24. srpen 2004 09:09:05) : V tom případě bych doporučil Jošta - www.sweb.cz...

Kvalitní zbraň s výbornou čepelí (Had), výborný poměr cena/výkon, za svý prachy dostaneš zbraň, kterou budeš moct používat i za 10 let, a nebudeš se za ni stydět.

Problém je tu (stejně jako u 90% dalších zbrojířů) s dodací lhůtou. Slušný meč se prostě nekupuje stylem příjdu, vyberu z kupky hotovek, odejdu.
Richard 24. srpen 2004 09:09:05
Zdravím všechny, potřeboval bych poradit nějakýho solidního mečíře z Brna nebo okolí. Potřebuju meč - jedenapůlručku na šerm v cenové hladině asi tak 4.000,-. Děkuju moc za doporučení.
maser 21. srpen 2004 21:59:57
Zdravím všechny z OPAVY. Chtěl bych se poptat všech skupin ze zmiňovaného města, zda-li by některá dovolila abych trénoval s nimi (jako host či jak to nazvat). Chápejte jsem z jižních Čech a domů nebudu jezdit zas tak často a nerad bych přestal trénovat. Dělám německou školu, 2. pol. 14. stol - 1420. Výstroj mám. Ovšem zkusil bych i šerm jiných období včetně sportovního. Pokud se někdo najde ať mi prosím napíše na maserjunior@seznam.cz a domluvili bychom se na podrobnostech, vašich požadavcích atd. Díky moc
Kain 11. srpen 2004 14:09:51
Prázdniny se chýlí ke konci a my začínáme v brzké době s tréningy, takže chce-li někdo spolupracovat se skupinou, zabývající se převážně knížecími Čechy 10.stol., kontaktujte mě. Lokality: Hradec Králové, Olomouc, Plzeň
Xandra 22. červenec 2004 13:31:25
lambert: nic se neděje, když jsem si to po sobě přečetla, tak jsem se pomalu taky nepochopila:-)

greandall: Souhlas zcela a naprosto - uchvácena, jen jsem tam vkročila, a navíc ... nemůžu najít slovo ... kouzlo? ....
Přiznám se, že mám slabost i pro zmiňovaného pána, ale nemusíme to mít všichni stejné:-)
Lambert 22. červenec 2004 10:36:43
Xandra(21. červenec 2004 14:08:34) : Sorry, z toho příspěvku jsem nepoznal jestli myslíš proč shš nebo proč poenari
Graendall 22. červenec 2004 08:39:13
Xandro, já taky, já taky. Ta oblast je krásná a vůbec Rumunsko je nejkrásnější země, jakou jsem zatím navštívil. Mimo jiné se tam Čech cítí jako Amík v Čechách. :-) To ale není hlavní důvod, proč mě ta země přitahuje (není to ani Vlad Drácul - ani jeden z nich, ikdyž si myslím, že to mohl být vcelku slušný taktik).
Milhi 21. červenec 2004 15:18:02
Prosím o pomoc, je mi 15 let, zajímá mě šerm a chtěl bych s ním začít, ale nevím, zda v okolí Chebu je nějaká skupina, která by mě jako začátenčíka přijala.
Xandra 21. červenec 2004 14:08:34
Lambert(21. červenec 2004 13:40:11) : Tak neurážej:-) díky za vysvětlení, ale takový trotl vážně nejsem, abych nevěděla, co znamená SHŠ. Zajímalo mě proč si zvolili za název Poenari, protože pro tenhle tajemný hrad v Karpatech mám slabost, tak mě zajímalo, jestli jsou na tom stejně. Toť vše. Hezký den X.
Lambert 21. červenec 2004 13:40:11
Jestli vono to SHŠ nebude skupina historického šermu... taky by to mohlo být něco iného, ale nechci nikoho bezdůvodně urážet
Xandra 20. červenec 2004 15:04:22
Graendall(20. červenec 2004 13:10:34) : Hm, to je mi celkem jasný:-)ale proč, to by mě zajímalo více:-)
Kain 20. červenec 2004 13:32:52
Taky přispěju svou troškou, hledáme od podzimu nové lidi, děláme 10. stol. v Hradci Králové, dále také v Plzni a Olomouci. A jsme Orcae Ita.
Graendall 20. červenec 2004 13:10:34
Jestli pak to nebude podle toho hradu v Karpatech.
Xandra 20. červenec 2004 12:02:51
Barbora(16. červenec 2004 17:02:17) : Můžu se zeptat, jak vás napadlo jméno SHŠ?
Divous 20. červenec 2004 11:38:38
SHŠ RAVEN z Kladna hledá nové členy. Stěžejním obdobím je 15. století, okrajově i renezance. Požadujeme plnoletost
raven.kladensko.cz...

white.teuton@seznam.cz
Barbora 16. červenec 2004 17:02:17
SHS Poenari prijme nove cleny, zabyvame se obdobim 13. a 14. stoleti, sermujeme v Praze 9, na Proseku a v Libni. Pripadni zajemci piste na adresu poenari@centrum.cz
Bardstale 06. červen 2004 21:32:32
www.magisterium.cz...
Coewolf 06. červen 2004 19:48:10
Nevíte někdo kolik stojej kurzy u magisteria?
maser 04. červen 2004 21:28:16
Masce:
magisterium vyučuje tesák spolu s dlouhým mečem na týdením kurzu konaném někdy v září
Maska 03. červen 2004 14:03:10
Cyberkotlik: prosimtě nevíš náhodou jestli tady bude někdo od září vyučovat boj tesákem? Chtěl bych dělat tuhle zbraň ale Magisterium minulej rok jednoručku nebo tesák nedělalo...dík
Coewolf 02. červen 2004 20:29:13
cyberkotlik: co je potřeba na ten tvůj trénink a kolik to stojí? Jsem nováček a chtěl bych se naučit šermovat
cyberkotlik 02. červen 2004 12:52:26
Od zari budu opet nabirat novacky na trenink boje dlouhym mecem v Praze, zajemci (od 15ti let vyse) se mohou zkontaktovat na adrese relegatus@post.cz
Coewolf 08. květen 2004 16:36:23
Jo v pohodě
mascha 07. květen 2004 12:56:16
IMHO trochu zmatek va databazi, sorry vsem, neplatime za hosting az takovy penize, aby to bylo vzdy dokonale :-(
Coewolf 06. květen 2004 20:56:14
Jak se ti mohlo změnit jméno na moje?
henricvs 04. květen 2004 21:14:58
netusim preco sa moje meno zmenilo na Coewolf
Trine77 04. květen 2004 21:04:15
Dal by mi tu někdo rady?
mascha 28. duben 2004 10:32:20
good luck! :-)
Coewolf 27. duben 2004 20:36:04
Díky asi bych se chtěl věnovat šermu jako bojovému umění a jednu školu jsem i v Praze vytipoval
mascha 27. duben 2004 12:28:40
Coewolf(26. April 2004 20:03:19) : myslím, že se neseknu, že tu v tom textu už několikrát někdo psal:
rozhodni se, jakému období příp. jakému druhu (sranda, divadelní, bojové umění atd.) šermu se chceš věnovat.
najdi si skupinu ve svém okolí, která se tomu věnuje
(seznam skupin je buď na www.abbaca.cz nebo herold.nestemice.cz, po domluve te urcite pusti na trenink pripadne ukazou videa a fotky, abysis udelal predstavu, jestli ti to bude vyhovovat)
pokud chces delat serm jako bojove umeni, nepotrebujes nutne skupinu, ale skolu sermu. (vyber si podle chuti ci vzdalenosti www.magisterium.cz nebo nebo lars.mysteria.cz nebo www.sermiri.com nebo www.sebu.cz nebo www.cahf.cz nebo dalsi atd.)
dal uz ti oni reknou co si mas sehnat a co dal
Coewolf 26. duben 2004 20:03:19
Chtěl bych začít se šermem, ale nevim kde a jak a co všechno si mám sehnat prosim jestli byste mi mohli pomoci, byl bych rád
Graendall 20. duben 2004 09:34:56
Omlouvá se. Kontakt: 777 722 781, mail: knazko@sons.cz
Graendall 20. duben 2004 09:24:13
Buk: Napiš, jak by taková skupina měla vypadat. Třeba bychom ti mohli něco nabídnout. 5 let zkušeností není mnoho, ale už také né málo. Je nutné si vyjasnit, co by sis představoval. Gotika a baroko je dosti široký pojem. My děláme přelom 14. - 15. stol., žoldácká jednotka, formace, tréninky 3krát týdně a ti co chtějí můžou i více u dobrých učitelů. Zařazení ve skupině k dřevcům, k elitnímu středu (vlajka, dlouhé meče, lepší zbroje, k průzkumum (luky, lehká výstroj, nebo k trénu - momentálně hledáme zásobovače (inventúra a jednoduché účetnictví). Od příštího měsíce statut o.s. a začínáme pracovat na prvním projektu. Název Krkavci. ¨Takže, jestli tě to zaujalo, tak hurá - v srpnu máme nábor, jestli ne, tak ať ti to vyjde jinde.
Medcin 19. duben 2004 16:09:35
Buk(04. April 2004 12:03:12) :
skus SHŠ Vyšehradští-tréning na Vyšehradě.....podívej se na www.vysehradsti.wz.cz
Boroczka 04. duben 2004 12:03:12
Ahoj Všichni, nevim jak bych začal aby to nevyznělo špatně.Už pátým rokem se snažím šermovat ve SHŠ.Dost mě to baví i zajímá.Ale nastal problém.Jdu nejspíše studovat do prahy a tam, kde jsem šermoval dosud to už asi nepůjde.Proto bych někam rád zapadl.Nechci v žádném případě s šermem seknout.Chděl bych šermovat někde v Praze a Blízkým okolí.Nevím jestli se dá říct , že zvládám techniku gotiky i barpka, ale oba stily se snažím cvičit.Moc dík za pomoc i za nabídky.Ahoj Buk
čorklie 18. březen 2004 16:48:12
to Marty a Flamberge: Smazte to, at je klid:-)!
Coewolf 17. březen 2004 22:47:14
TO kain>Dakujem
Kain 17. březen 2004 11:16:54
Si založte ICQ a nechatujte tady, kdo má ty bláboly číst...
Palcatník 16. březen 2004 20:46:07
Marty (14. March 2004 21:23:06 ): Pružiny si namotam (teda až budu mit jak a budu vědět jak)... ale pokud me chces opravdu podpořit, tak mi dej těch 6000,- na ten obouručák... Piss on you (aneb Peace po Flambergovsku)
Coewolf 14. březen 2004 21:52:25
ctene sermiarske dopisovatelstvo tato rubrika o stitoch sem zda sa nepatri a tak otvaram aj tuto rubriku vdaka za pochopenie
Zůl 14. březen 2004 19:48:09
Společenství Dunkelheim přijme nové členy (pouze začátečníky). Zabýváme se ranným středověkem a gotikou. Jsme lidé z Prahy a okolí, bližší informace naleznete na www.dunkelheim.wz.cz , e-mail: donnarian@email.cz
Palcatník 14. březen 2004 18:53:08
Marty (14. March 2004 17:54:41): Moc se netěš, páč pak budu hrozně stresovanej a kromě toho tě budu otravovat víc než doteďka... Jinak to vypadá, že se nám ty meče sejdou všem na léto, což je cool... Teď už jenom sehnat peníze na ten obouručák... To bude zase dřina...
čorklie 14. březen 2004 18:18:37
To all: Kdysi se tu resila problematika stitu, ty prispevky nemuzu najit, ale to je jedno. Nyni kdyz se jiz rysuji obrysy koupe nasich novych mecu, mam nutkani si neustale zesilovat zbroj a hlavne poridit si stit. A zde je jadro pudla, nevim z ceho a jaky pro opeseliho tezkoodence, vsechno me vede ke sferickemu trojuhelniku, ale ted nevim, jesti muze byt vypoukly nebo rovny, popripade kolik by jste zaplatily za takovyto stit. Thanx all čorklie
čorklie 13. březen 2004 18:56:46
Flamberge(13. March 2004 17:53:11) : to neni zadny problem. Rozdil mezi mnou a tebo neni jinak az tak velky, staci ji udelat jen drobet delsi.
Kdyz se do toho da mas klub pružin a kroužků, tak o prazdninach budes ohaklej, ale pocitej ze to bude neco stat, myslim mec, to si hodne dloho nikdo z nas nic nekoupi, konec housek se sekanou:-)
Palcatník 13. březen 2004 17:53:11
2 all: Kolik by mohl stát delší obouruční meč z nějakého kvalitnějšího a trvanlivějšího materiálu, prostě meč na dýl... Případně i nějaký kontakt na mečíře, který takové meče děla...
Palcatník 13. březen 2004 17:46:05
čorklie(13. March 2004 11:16:53): Dik... ja sem se na to u Martyho koukal a nevypada to moc tezky... akorat, ze na me (207cm - měřil sem se) to bude trvat sakra dlouho... v pondeli nepridu, pridu asi az za tejden, pac sem nemocnej...
Palcatník 13. březen 2004 10:18:11
to čorklie: vedle France sedí kdo?? No já... Hned sem nemoh, páč net je drahej a nemůžu tam vysedávat furt. Jinak, jaká byla ta adresa na ten web, kde byl popsanej ten způsob spojování kroužků? Nějak se k tomu nemůžu dohrabat...
Palcatník 12. březen 2004 19:41:48
to čorklie: Nazdar Karle (ani neviš jak sem tě poznal co? :-))... nemas doma vic klik na toceni pruzin? do prazdnin bych se chtej naucit delat krouzkovku, abych ji pres prazdniny dodelal... ted resim mec. Jeden a půle sou sice good a celkem univerzální, ale me víc berou obouruční (víš přece jek vypadam)...
čorklie 12. březen 2004 19:22:30
to Wothan: Super, a ja porad tvrdil, ze bude stacit neco okolo dvou tisic:-), tak musime prisetrit vic. Můžu se zeptat, nevyplatilo by se zatim pro zacatek koupit nejaky už použitý? on čtyři tisíce jsou přeci jen do začátku dost. Wothane, uz jsi zdokumentoval ten postup pleteni po řetízkách? Já už sice upletl cekou zbroj, ale rád bych to vyděl u tebe. Má Had nějaký website?
Palcatník 12. březen 2004 19:06:24
Jaka je cena obouručáku s celkovou délkou přes 165cm? Zajimají mě meče s předzáštitou. Nemusí mít plamenou čepel, když už tak nevadí. Zajímá mě konkrétní rozmezí ceny...
Marty 12. březen 2004 08:20:52
To Wothan- Chtěl bych se zeptat v jakém cenovém rozmezí se pohybuje průměrný jeden a půl ruční meč??
čorklie 09. březen 2004 21:49:57
adMarty: On i ja myslime zbran, ktera se pri nejlepsim nerozpadne ani po letech(ty udery bych nechtel pocitat:-) neinzenzivniho pouzivani. Myslim, ze nepotrebujem zadne extra zdobeni, zato kvalitni praci a material. Ja i Marty jsme z Jiznich Cech, ja bydlim 35km od Budejovic a 50km od Tabora.
Marty 09. březen 2004 18:32:42
Potřebuju zatim přímo meč. Účel-šerm. No představuju si to tak že se nerozpadne po prvním úderu dokonce ani po druhýh úderu ne. Víš o nějakém mečíři???????
Kain 09. březen 2004 13:23:49
Jaký účel a vydržela co? Potřebuješ přímo meč nebo i jinou zbraň?
Marty 08. březen 2004 20:43:36
No tak sem ze šumavy. Takže v úvahu přicházej jižní čechy. Nepotřebuju nějakou superzbraň. Potřebuju jen aby plnila svůj účel a něco vydržela.
Coewolf 06. březen 2004 20:34:34
tak dam tiez nieco do placu :je tu vynikajuci mecir{schvalne nie meciar je to hanebne na tuto profesiu}meno jeho je ladislav santa alias LASKY robi krasne kusy ale zas je o hlbke tvojho vacku
mascha 05. březen 2004 10:05:26
Myslím, že Hawk říkal, že Bárta (Templ) dělá jenom ostré, čili pro ne zcela pro hš...
Marty 05. březen 2004 08:45:51
Ahoj lidi.Shanim kontakt na nějakého dobrého kováře co vyrábí meče. Jestli o nějakém víte napište.Dík
Marty 05. březen 2004 08:42:23
Ahoj lidi.Shanim kontakt na nějakého dobrého kováře co vyrábí meče. Jestli o nějakém víte napište.Dík
Neugi 29. únor 2004 17:25:14
To je nahoda, sem taky z orecha, taky je mi 15 a tyky chci zacit sermovat (prozatim delam jen drevarny)...
Coewolf 24. únor 2004 13:50:26
zdarMArcipan za prve blahoprajem a za 2 ako bolo?mohli by sme spachat daky alko hriech!!!
marcipan 24. únor 2004 07:06:31
Caine(22. February 2004 15:31:06) : Teraz som sa vratil z Talianskej skoly II a tyzden pred tym som bol na nemeckej II. Prilisny problem mi preorientovat sa nerobilo, ale asi je to pravda ze comu sa cjcem venovat viac s tym je lepsie zacat. Mimochodom kde sermujes ak to nie je tajomstvo? Cau.
jim 22. únor 2004 15:31:06
to Pavel: Urcite sa taki ludia najdu, ale je ich drviva mensina. My sa ovsem nebavime o par stastlivcoch ale o beznych sermiaroch a zacinajucich sermiaroch. A mimochodom zivot je dlhy ale cas na ucenie taky kratky a naucit sa nieco poriadne to chce cas. Ja sa ucim nemecko uz devet rokov a este stale si nedovolim tvrdit ze ho viem. Ale ak ti stacia iba zaklady z kazdej skoly a nechces ju zvladat skoro dokonale, tak potom...
Pavel 18. únor 2004 16:41:04
No, ale snad se najdou i takovi, kterym to nedela problem, prechazet z nemky na italiku a vice versa... sam bych seto rad nekdy naucil, az se naucim neco z nemky, pripadne vyzkousim-li italii ci francii...zivot je dlouhy a svet veliky....vsude jsou nejaky odbornici.
Treba takovy Peto Nusek zrejme vladne obojim strehem...zda se.
jim 17. únor 2004 02:23:26
To marcipan - Ja som napriklad zacinal s nemeckom a az neskor presiel na taliansko, a v jednom musim dat za pravdu, mal som dost problemy prejst na barokovy streh a nohy, a aj potom prevladala tendencia sekat z naprahu anie zo zapestia. Naproti tomu poznam dost ludi, ktori zacali talianskom a prechod na nemecko sposobil vnasanie bartokovych prvkov dogotiky. Takze ja si osobne myslim ze clovek by mal zacat skolou ktorej sa chce viac venovat.
Coewolf 17. únor 2004 02:19:33
PAVEL:tak a teraz si predstav zmenu z nem.skoly na tal.to su take groteskne situacie ze potom rapirom pracujes ako s mecom a to si tak otvoreny terc pre supera a skoncis ako emental{ma to vyhodu -ak trpis zacpou tak mu este podakujes}
Pavel 31. leden 2004 21:09:53
dobre, ucili mne pracovat s tezistem a vahou, abych byl presny (oprava)
Pavel 31. leden 2004 21:07:49
Zvyk je zelezna kosile, that´s right.
Asi je jedno s cim clovek zacina, to bych nechal uz na jeho preferenci. Ja jsem delal 7 let kung fu a tam mne ucili pracovat s tezistem v urcitych postojich. Ted zacinam s nemeckou skolou a mam vzite ty kungfisticke principy, to byste videli, jake dostavam kapky ohledne vahy (teziste snad ne, to by principielne melo byt totez kvuli stabilnimu postoji/strehu)!
Coewolf 30. leden 2004 19:06:57
tak to peto nusek ma pravdu lebo hocaky zvyk je zelezna kosela a aj v otazke zaciakov ma pravdu franc.skola dava jemnu pracu so zbranou ale zas musim oponovat :kolko je skupin ktore sa zaoberaju neskorym barokom ci rokokom?dost malo a tak neostava nic ine ako zhodit zlozvyky alebo sermovat to svoje je to na potaz
Kain 29. leden 2004 08:09:12
marcipan(28. January 2004 20:40:39) : To jsem napsal ja. Rikal mi to ve Vyskove a zduvodnoval to tim, ze nemecka skola ma tendenci zatezovat predni nohu a vede to ke zvyku, ktery se pak prenasi dal, i kdyz trenujete jinou skolu. Ovsem fakt je, ze francie je jeho nej, takze mozna kdyby ...
marcipan 28. leden 2004 20:40:39
Lordik(25. January 2004 16:49:12) : Nouma(25. January 2004 17:37:14) : Historická postupnost na tom az tak podla mna nezavazi. Kazdy postup ma svoje za a proti. Ale myslim ze je to v podstate jedno. Preco zacat s tou ci onou skolou je milion zdovodnitelnych vysvetleni a asi sa neda jednoznacne povedat co je lepsie. Ja alebo henricvs mame skusenosti s postupom taliansko a potom nemecko, tak logicky obhajujeme tuto variantu. Ale nemyslim ze by nebol velky problem ist naopak. Ono aj tak moze existovat clovek ktory robi nemecku skolu celkom fajn, ale v talianskej toho moc nenarobi, lebo je bud uz velmi dlho zvyknuty na tazsiu zbran a proste si na jemnejsi serm nezvikne, alebo na to nema fyzicke danosti, alebo ho to proste nebavi. To iste aj naopak. Skorej vydim problem v tom, ze ked uz sermujem a predvadzam to aj pred verejnostou, a vyhlaujem sa za sermiara, mal by som naozaj robit serm a nie navleceny v plechoch okolo seba mlatit hlava nehlava. To myslym vseobecne, urcite mi das za pravdu ze je vela takych "sermiarov". Niekto tu napisal ze Petr Nusek radí najskor francuzko. Predpokladam ze za tie roky asi vie preco.
longi 28. leden 2004 07:28:14
LORDIK: Já jsem z Mor. N. Vsi (10 km od Břeclavi směrem na Hodonín) a před pár lety jsem řešit podobný problém. Teď šermuji v Brně. Možná Ti budu moci nějak pomoct. Tady to nemá cenu řešit, napiš mi na mail Miroslav.Seckar@up.mpsv.cz. Zatim zdarec
Coewolf 25. leden 2004 23:24:26
otazka taziska je potrebna znalost aj pre vsedny zivot atak kazda diskusia o tazisku ako takom sraca zmysel lebo kazdy ma inu konstituciu tela a jeho telo ci svaly mu nedovoluju robit pohyby ako inemu clovekovico sa tyka nem strehu {lichtenauer talhoffer}su zda sa jasne i ked autor krezieb ci malieb nemal perspektivne videnie{dost na skodu}.vsak tieto debaty uplne az do zakladov rusi salvatore fabris{alla serma}tam je tazisko oooo kde?ale serm v tomto strehu je vinimocny a kto ho pochopi otvaraju sa mu neskutocne moznosti{samo moj nazor}
Lambert 25. leden 2004 17:49:14
Nouma(25. January 2004 17:37:14) : V poho, nenaštvalo mě to:)) + drobná připomínka: s rapírem je možno dělat nejspíše velké množství pohybů, ale pár pohybů, které děláš s mečem s tím dělat nejdou. Kupříkladu rotační kryty v německé škole - rapír bys asi nebral rukou za čepel. jinak s tebou soouhlasím. Někde je prostě těžký dělat šerm
Lordik(25. January 2004 16:49:12) : www.thehaca.com...
tady máš pár obrázků z talhoffera - německá škola. ty ilumináty jsou trošku pokřivený a jestli bys chtěl, dej mi adresu a můžu ti poslat 30Mb talhoffera co mám v počítači (ilumináty nejsou o mnoho rovnější - inu gotické umění do vyobrazení tolika technik nezasáhlo:)), pak asi pochopíš že by nebylo dobrý učit se to sám, ale jak jsem řekl a Nouma potvrdil, najdi si raději víkendovku nebo něco přes letní prázdniny.
max 25. leden 2004 17:37:14
Kain(22. January 2004 11:03:32) : no nevim, ja francii nedelam, ale italie ma teziste jak na stredu (neutral), tak vzadu (ofenzivni) tak na predni noze (defenzivni). zrovna tak nemecka skola. Ja myslim, ze jenom kdyz vezmes v uvahu moznosti rozsahu pohybu, tak tezsi zbran ma logicky vsech poloh a pohybu mene (neco proste tezsi zbran a mecove drzeni vubec nedovoli, narozdil od pohybu zapesti a ve spetce drzene rikaso lehke zbrane. Kdyz vezmu dale do uvahy historickou posloupnost, tak mi prijde v souctu lepsi zacit s gotikou a pak jit stale na lehci a rychlejsi zbrane. VYjma pripadu, samozrejme, ze jsi rozhodnut mecem nikdy nemavat a rovnou jdes do rokoka atd.

Lambert(23. January 2004 20:24:53) : Neber to osobne, ja ubec o Sevmorave nemluvil, to byl obecne pripad, kdyz bydlis jako treba muj kamarad v Bedrichove (Krkonose), tak ma proste smulu, skupina tam neni a dojizdeni po okoli je nah... ted v zimne dvojansob.

jinak souhlasim, s tim, ze je mozny jet na tejdem (nebo vikend) treba do tabora nebo do brna nebo nekam, to je kazdopadne pozitivni, ale kdyz to nebudes alespon jednou tydne trenovat po d vedenim, stejne to zapomenes nebo sklouznes do zlozvyku. Skupina je zaklad. A tech opravdu kvalitnich amaterskych jich v cechah moc neni. spocitame je mozna na dvou rukou, ne?
Starosta 25. leden 2004 16:49:12
Hmmm, to neni moc povzbudive!
Lambert 24. leden 2004 20:55:30
Lordik(24. January 2004 20:17:57) : HLAVNĚ SE NEUČ SÁM!! Budeš potřebovat někoho kdo tě povede a bude opravovat tvoje chyby, keré bys sám asi těžko postřehl. Raději si najdi čas a peníze třeba na nějakou víkendovou školu mimo Břeclavsko. Učit se sám by VÁŽNĚ nebylo dobrý a ostatní ti to dosvědčí. Situace ve které jsi je trochu komplikovaná, tím myslím, že chceš šermovat, ale nemáš v jaké skupině, ale já ti s tím nepomůžu, protože to tam moc neznám, ale je to nedaleko Brna, takže bys měl šanci. Ale raději si zjisti, od kolika let cvičí své žáky třeba Magisterium nebo jiná škola, která může v Brně vést výuku historického šermu.
Starosta 24. leden 2004 20:17:57
Me ted bude 16 a do sermu sem se postupne zamiloval, ale sem z Breclavi, kde (ani v okoli) nikdo neni, takze sam ted nevim, co mam delat.... co bych se mel na zacatku ucit (vsichni mluvi o krocich, ale jsem na netu nenalezl nic, co by me jako samoukovi pomohlo). Please, poradte mi nekdo neco, at to nadseni ze me nevyprcha!!!
Pavel 24. leden 2004 19:42:16
Mne to prijde logicky s tou nemkou, ale francii ani italiku moc neznam. A potom historicky to jde taky napred mecem a potom kordem, rapirem ci tak podobne (pokud jsem se doslechal)
Lambert 24. leden 2004 18:45:13
Jen jsem myslel, že po používání meče (coby těžší zbraně) bude šermíři připadat lehčí bojovat s rapírem, který má menší hmotnost (ale i německo se prý dá dělat s kordem), ale jak jsem napsal, je to jen můj osobní názor člověka, který se nad něčím velmi krátce zamyslel, ale jinak nemá s šermem mnoho zkušeností.
marcipan 24. leden 2004 13:13:16
Lambert(23. January 2004 20:24:53) : Co myslis? Budes mat vacsi problem so zapästím ked prejdes z meca na rapír alebo naopak? Len priklad :)
Lambert 23. leden 2004 20:24:53
To já zas slýchám, že lepší je začít s německem, protože prý v sobě nese základy všech ostatních škol šermu; navíc je lehčí přejít z těžší zbraně (meč) na lehčí (rapír) - (to si myslím já, takže kdo ví:))

Nouma(22. January 2004 10:33:51) : No, nevim, ale jestli považuješ Severní Moravu (z historického hlediska však Slezsko) za vesnici, tak tady to tak uplně neplatí. Ve skupině sice je stěžejní gotika, ale po výcviku gotiky se dá přejít i do dalších období. O kvalitu výuky strach nemám.
Backtassar 23. leden 2004 19:13:48
Ahoj všichni! Jak si to tak všechno pročítám, je tu mnoho lidí mně podobných- jaktakž mladých (15 let), zapalených, odhidlaných a snad nejčastější otázka je: "Nevíte, jestli neni tam a tam nějaká škola či skupina?" Ani já nebudu vyjímkou, protože ačkoliv jsem se v hledání dost snažila, nenašla ani jednu školu v Českých Budějovicích (možná to nebylo až tak dobré hledání) a jejich blízkém okolí. Tak rposím, pokud o nějaké té škole či skupině víte, řekněte. Mockrát děkuju.
(P.S. Nejlepší by bylo 13. stol.)
Pavel 22. leden 2004 21:14:01
Postoje. Ta vaha by nemela mit vyraznou nerovnomernost, ale s mirnou to podle mne jde.
Kain 22. leden 2004 15:33:13
Pavel(22. January 2004 14:53:10) : Nejde.A uprostred ceho navic?
Pavel 22. leden 2004 14:53:10
Vaha 45/55 per cent, ale teziste uprostred. Myslim si, ze to jde mit i vahu nerovnomerne a teziste uprostred.
Kain 22. leden 2004 14:46:05
Wothan(22. January 2004 14:21:12) : :-)))
Kain 22. leden 2004 14:13:28
Wothan(22. January 2004 14:02:39) : Žáku Wothane, vás se nikdo neptal, já vím, že to víte, musíte dát šanci i ostatním!!!:-)
Kain 22. leden 2004 13:58:25
Pavel(22. January 2004 13:14:10) : Jakože je váha rovnoměrně rozložená na obě nohy?Na přední pokrčenou i zadní nataženou?
Pavel 22. leden 2004 13:14:10
Kain: Nas v nemecke skole uci, ze teziste je uprostred...
Kain 22. leden 2004 11:03:32
Nouma(22. January 2004 10:33:51) : No to nevím. Třeba Petr Nůsek razí zásadu, že je lepší začít třeba s francouzskou školou, protože využívá těžiště uprostřed a jeho pohyb, zatímco třeba německá škola vede k návyku mít těžiště vpředu, takže je trochu jednostranná. A navíc si trochu protiřečíš - přece nezačnu od gotiky, když mě baví rokokový baron.
max 22. leden 2004 10:33:51
henricvs(22. January 2004 02:31:45) : LEpší je začít od gotiky, protože je na pohyby jednodušší, pak teprv (když už o to někdo storjí) se pouštět do třicítky.
A co se týká výběru skupiny,tak je nejdůležitější víběr období a pak až kvalita, přeci nepůjdu dělat do sebelepší skupiny rokokovýho barona když mně baví plechy, ne? A nemluvě o tom, že někdo má takovou smůlu kde bydlí, že i v širšim okolí jsou jen špatný skupiny s blbym obdobim, Ha! každej nejni z Prahy nebo z Brna, sou i kluci na vesnici!
Graendall 22. leden 2004 09:35:26
Souhlas s Wothanem. My to máme až od 18 a někdy to taky moc neřeší. Je to o lidech ne až tolik o věku.
Coewolf 22. leden 2004 02:31:45
zdravim VAS priatelia v zbrani!!!u nas mame zauzivane pravidlo od 16 roku tak mame od rodicov suhlas a mame istotu ze ta dana osoba ma svoju vlastnu sudnost a nevykona nieco co by mohlo hodit zle svetlo na nu alebo skupinu.taktiez by som rad poradil ludom ktori maju zaujem zacat sermovat nech zacnu talianskom Preco?je sprvoti zlozitejsia no potom sa stava zabavou a az po zvladnuti tejto skoly nech prejde na ine skoly {mozno ostane pri talianskej}[tot v skratke].mam z taliana 9 rocne skusenosti.nepopieram ze ruky su dolezite ale nohy vyhravaju pozicne ,sermiar nesmie byt staticky .preto mame v skupine viac makacky na nohy ako na ruky.nesermujeme len taliana ale aj nem,span{tam su nohy velmi potrebne {rychlost a pozicia v kruhu}]fran,a sablu.ruky trpia len chvilu zvyknu si ale kolena to je pohadka jina!!!co sa tyka vyberu skupiny tak podla su tieto parametre:kvalita sermu,idea sermu{obdobie,,,}styl sermu ci ma byt scenicky ci cisto bojovy,dalej vzdialenost adepta na serm od miesta treningu atd.
Lee 13. leden 2004 16:09:48
Lambert(13. January 2004 15:32:06) : Ale nesmíš to zápěstí přetěžovat, což si myslím, že šerm je dost záběr...Potom chudinky růstový chrupavky a vazy...Brr, nemyslím si, že je to tak dobrý nápad.
Lambert 13. leden 2004 15:32:06
trener(13. January 2004 01:16:17) : to je jen dobře. děcka se alospoň tolik nepoflakujou po městě a navíc jsem slyšel, že do 15-ti se líp vyvinuje zápěstí, které je přece důležité
trener 13. leden 2004 01:16:17
Lambert(11. January 2004 10:12:42) : U nás je možné se šermem začít už od 10 let.
Lambert 11. leden 2004 10:12:42
Schermir(09. January 2004 19:53:47) : Začínat se šermem před čtrnácti není špatný a máš pravdu s čím dřív tím líp. Ale asi jsem tě moc nepochopil. Máš koupenej meč a štít, ale nejsi rozhodnutej pro období. To znamená, že jsis nenašel skupinu? Obvykle se řídí totiž nákup zbraně a zbroje podle toho, co skupina dělá za období. Každopádně: naučit se šermířské techniky více období není na škodu. a ještě takovou otázku: Jaký meč a štít sis koupil a od koho a jaké období dělá tvoje skupina, jestli do nějaké chodíš a jak se jmenuje.
dundee 10. leden 2004 20:45:12
s nekym...a zkusenosti samozrejme, pardon :)
dundee 10. leden 2004 10:56:01
Schermir(09. January 2004 19:53:47) :
to mas pravdu,ale fajn,ze to vis :)
myslim ze je na uplny zacatek nejlepsi procist si vsechny serm. stranky vcetne diskuzi na netu...at vis na cem jsi ,pomuze ti to rozhodnout se pro osobu,skupinu ci skolu druh a obdobi, vybavu samozrejme kupuj az potom z nekym,kdo ty zkusemosti ma. Ja nelituji :)
Rona 09. leden 2004 19:53:47
Ja zacinam sermovat a neni mi ani 14.Mozna je to brzo, ale ja myslim, ze cim driv, tim lip.Asi jsem udelal chybu v nakupu mece a stitu-moc sem to unahlil,jeste jsem se poradne nerozhod pro naky obdobi.
alistaire 09. leden 2004 19:10:23
Ryška(05. January 2004 19:54:08) : ???
Asi si mne s pleteš, já začal dělat do "historie" až ve 22, na koni jsem od té doby seděl cca 3x. Nevím, jaká jste konkrétně vy skupina, ale momentálně nejsem přímo "kmenovým členem" žádné skupiny. Nicméně více než dostatečně mne v současnosti vytěžuje spolupráce se Společností 1645 Brno, skupinami CyranoClub Brno a Červená Kumpanie z Prahy + dalšími. (www.alistaire.net ; www.spolecnost1645.cz ; www.cyranoclub.cz ; www.kumpanie.cz )
Ne že bych se tím výčtem nějak chtěl chlubit, mínil jsem to jen jako abych se představil. Podívej se, zdali jsem ten koho máš na mysli.
Jestli myslíš, že vás pomlouvám (ačkoli nevím koho), je to Tvoje věc, spíše ale asi jde o omyl. ?
guťo 09. leden 2004 17:54:44
Nemáte někdo náhodou vikingskej meč,kterej byste chtěli prodat?:-)
Bashka 05. leden 2004 19:54:08
Chtěla jsem dát šanci lidem, kteří chtějí šermovat a není jim dost let. Ne rozpoutat válku -jestli na to maj nebo ne.
Co se týče Alistaira - Byl to dobrý člen, pokud nyní pomlouvá zeptejte se ho, proč i on je v naší skupině již od 15 let.A pokud dostal hanlivé emaily - ode mne ne - já si členů vážím -i bývalých.
Co se týče dětí v naší skupině - ano pomáhají u koní -jako v každém jezdeckém oddílu - zato však platí směšných 30 Kč měsíčně a mohou jezdit na koních, na akce ...aj. Na turnajích mohou jezdit jelikož vlastníme 2 poníky pro toto cvičené. Samozřejmě hrají i pážata aj.
Proč nedat šanci vystupovat i dětem , když na to maj.
Co se týče peněz. Souhlasím se všemi že šerm je drahý koníček - u nás dostávají členové peníze míň než možná v jiných skupinách /ve skupině ,kde jsem začínala já jsem za 3 roky dostala 300 Kč -byla tam však skvělá parta/.Dostávají však vybavení, či příspěvky na ně. A peníze do vlastní kapsy?? Spočítal si někdo z Vás kolik stojí ročně 1 kůň a máme jich 6. Až bude počet vystoupení tak velký,že budeme moci dětem i palti -možná to uděláme. Naši skupinu však pronásleduje asi prokletí -jelikož když někomu dáme peníza na novou zbraň apod... odejde ze skupiny -samozřejmě i s novou věcí. A Teď babo raď.
Rada přijmu připomínky a náměty -nesnáším však žvanily, kterí kecají o věcech o ktrerých nic neví.
Za Naši skupinu Přeji Všem Mnoho štěstí a zdraví v novém roce a těším se s Vámi na shledání na některých z akcí.

dundee 05. leden 2004 17:26:49
asi ano,kazdopadne diky :)
problemem vsak zustava,ze lidi,kteri "sve remeslo" jak se patri ovladaji a kterych si vazim je vice :)
Kain 05. leden 2004 13:40:44
dundee(05. January 2004 09:46:18) : Lze. Ale nesnaz se jako novacek menit techniku mistru, to je casta chyba. Trenuj od cloveka, ktereho si vazis a ktery to umi, poslouchej a delej to presne tak, jak rika. Az teprve budes hodne dobra, muzes do technik vnaset vlastni pojeti. Jina vec je osobity styl boje, ten je vzdycky jiny, svuj, protoze zalezi na lidskem faktoru. Takhle nejak sis to predstavovala ?:-)
dundee 05. leden 2004 09:46:18
presneji,lze si z ruznych (pomerne odlisnych) technik vytvorit svuj vlastni prijatelny zpusob?
as..nebudu si odpovidat sama :)
zajimaji me nazory nekoho,kdo ma praxi
dundee 05. leden 2004 09:38:18
Zdravim,serm je mym velikanskym snem a chtela bych se vsemu,co s nim souvisi venovat trosku vic do hloubky :)
stvalo me,ze jsem si delsi dobu nemela se sermirema o cem povidat....krome par "hloupych"dotazu,jimiz se clovek uci
vsak dost zbytecnosti.Podminky mam vytecne..,skupina by byla
a skol dokonce hned nekolik .... 2 :)
Reference jsou ruzne jako vzdy , budu to muset vyzkouset na sobe.
zacinam skupinou,za par mesicu bych pridala jednu skolu
a na podzim tu druhou.Snad to finace spolecne s vybavenim jeste unesou.
Mate nekdo s takovymto postupem zkusenosti?
Nechala bych si poradit...kazdy chce mit to nejlepsi,lec nemuze mit vse :)
Dekuji
maser 02. leden 2004 21:56:36
Commander(30. December 2003 20:23:25) : Dobré je, jak píšeš, začínat u nějaké skupiny. Získáš tím základní informace (střehy, seky, kroky..) a potom je to na škole lehčí jak pro tebe, tak pro vyučujícího mistra- tím myslím že nemusíš začínat od píky a pokud mistr diktuje nějakou techniku, víš co si za ní máš představit.
heinrich 01. leden 2004 15:25:07
Je těžké zjistit míru v tom, kde je to dobré a to nejen v šermu. Je třeba mít nadšení ale i vůli a míru. Také si nemyslím že nadšení je recept na vše. Taky si dělám věci tak dlouho až mi to připadá ucházející, ale ne podle mě ale podle ostatních a podle srovnání s originálem, nebo nějaké iluminaci. Pokud to nejde tak jdu za někím kdo to dokáže lépe. Ale možná to dělám ze své ješitnosti, protože mám skvělý pocit že něco takového taky dokážu. Také mám doma více věcí, které nikdy neužiju možná. A nemusím mít peníze za vysoupení. Ale jen je třeba respektovat i jiné. Pokdu na to někdo má třeba, tak ať vydělává. Je to jeho věc. Ale říká se, že kdo jede na peníze, ten zanedbává rozvoj sebe sama a zakrní. Myslím že jsem se dostal do dobré skupiny. A nejraději máme akce kde jsou lidé veselý. Nejhorší jsou dobře placené akce kde jsou snobové, co se možná snad i bojí zatleskat aby nevypadaly blbě. Naposledy jsme byly na dobročiné akci a ještě jsme tam hodně utratily a dobře se bavily. A to bylo dobré zakončení sezóny.

A Commanderovi můžu říct, že ty nekřesťanské peníze co za to dá, nejsou jen tak, když si spočteš tu režii tak to nic moc není. A navíc se naučí takové věci co nikde jinde nesežene. A ty informace co mistr Koza říká večer nikdo tady jen tak neví. Takže nikdo nelitoval nakonci peněz. A než se učit špatné věci, tak je lepší si nechat poradit. Je to silný podnět pro další rozvoj. A ve skupině nám to dokonce proplatily, protože to je stejná investice jako do dobrého meče.
A další věc je, že na jsme z Jihu a tady jiná škola ani není.
Jo a jestli někdo se tím vychloubá a neumí to, tak to je jeho vizitka, a ne toho kdo ho učil. Myslím ti co dělají tu školu se snaží ale to hlavní je na každém.
Commander 30. prosinec 2003 20:23:25
Zdar všici docela dost mě překvapilo jak tu všichni doporučujete školy od Magisteria. Vážně si myslíte že je to pro začátečníky dobré? Myslím ,že ze všeho nejlepší je dostat se do nějaké "lepší" shš a rozhodně si myslím že za výcvik nedáte tak příšerné peníze co u Magisteria. Navíc kdýž občas vidím někoho kdo v ruce sotva drží meč, je nebestečnej jak pro sebe tak pro šitoký okolí a vychloubá se tím že má za sebou X kurzů u Magisteria a dal za ně X tisíc vážně o kvalitách této "školy" pochybuji.
heinrich 30. prosinec 2003 12:51:35
Máte pravdu, je to náročný koníček. A když se někdo dostane ve svém oboru do určitého stádia, kdy už něco umí, je přirozené že začně trochu ty peníze co do toho vrazil stahovat. Poznal jsem Alistaira tenhle rok a nemyslím si že to je stroj na peníze :-)
Já začal tenhle rok na jaře s šermem. Ale předtím jsem se zajímal celý život o historii a chci si začít dělat příští rok archeologii jestli dodělám současnou školu. A to mě hodně pomohlo, a taky možná ten přístup z vysoké. A taky bych chtěl doporučit lidem co začínají a neměly by na to, tak ať se nebojí si to dělat. Hezky pomalu až se trochu třeba zlepší. Já pořád něco dělám a pak to rozdám až to je lepší a ještě lepší (doufám). Ale i tak to je strašně drahý. Mimo šerm taky jezdím na cestovním enduru a musím říct, že to je stejně nákladný koníček. A to si nikdy asi neuvědomí.
alistaire 30. prosinec 2003 09:55:38
Faramir(24. December 2003 02:13:40) : bod BTW ;?) ... taky mám ten pocit... ale nechtěl jsem to říct tak na plno.
Faramir 24. prosinec 2003 02:13:40
RYŠKA 20. December 2003 12:33:29: teda, nechci nic rikat, ale mam pripominek...
1. rozhodne souhlasim s Alistairem, ze serm je velmi narocny konicek a to nejen financne a kdyz se naskytne moznost vystupovat za penize, ma to rozhodne vetsi prioritu nez akce zdarma, preci jen vybava neni zadarmo a kdyz je moznost dostat par sestaku, jen blazen by to nevyuzil
2. s predchozim prispevkem souvisi i druhy prispevek a to tento. jak jsem jiz psal, serm je velmi narocny, proto pokladam za rozumne, kdyz SHS berou nove cleny az od 18, v horsim pripade od 15 (samozrejme se souhlasem rodicu) ale brat nove cleny od 10! let je zhyralost a uchylka, pravdepodobne vsak z vasi strany nutnost a vypada to u vas tak, jak mi rekl jeden nejmenovany zdroj a potrebujete kazdou volnou ruku a nevadi vam zneuzivat male deti na praci u koni. pokud se nejake male deti nasly, velice jich lituju a doufam, ze brzo dostanou rozum a najdou si normalni SHS az na to budou mit vek.
BTW jeste si trochu rejpnu... kdyz je u vas moznost (za praci :) naucit se sermovat , vystupovat v turnajich apod. (v 10 letech do turnaje, to me podrz, jeste k tomu na koni...), jak je to teda vlastne s penezma? kdo dostane penize, ktere samozrejme za vystoupeni ci turnaj zakonite musite dostat. do vlastni kapsy, coz? proto schanite male deti, ty aspon nebudou protestovat a budou stastny, ze muzou byt u konicku a (radoby)sermovat.
alistaire 22. prosinec 2003 17:50:49
RYŠKA(20. December 2003 12:33:29) : jestli jsem to měl být jmenován já ohledně očekávání výdělků, pak bych rád věc uvedl na pravou míru. Nemám nějaké obzvláštní problémy s tím, dělat to co mě baví bez jakéhokoli nároku na honorář, a dokonce si za to i zaplatit, a někdy ne málo. Šerm je drahý koníček.
Rovněž nemám problémy s tím, obdržet za práci peníze, a vyloženě mě těší být placen za to, co mě baví. V tomto ohledu mám štěstí (podpořené znalostmi, známostmi, vybavením, pílí ....), že se mi posledmí dobou ten třetí případ poměrně daří naplňovat.
Mohu-li si vybrat mezi tím jet s kamarády na akci zdarma, a nebo jet s kamarády na akci a dostat za to i peníze, vyberu si to druhé. Nevidím v tom žádný (ani morální) problém, nechcise chovat pokrytecky.
Možná že teď reaguji nesprávně a na nesprávném místě, třeba ta poznámka nebyla určena mě, nicméne už jsem letos dostal několik hřejivých emailů o tom, jakej jsem hajzl, že chodím vystupovat tam a tam za peníze atd...
Závist je věčná.
fudomyo 22. prosinec 2003 09:38:54
Nazdarek,

mam pro Vas informaci o skupine lidi (v Brne) kteri cvici Katori Shinto Ryu (japonska skola sermu) kde se vyucuji metody boje s mecem, holi, naginata, a pozdeji dva mece, kopi, atd.
Pokud by jste se tam chteli kouknout tak cvici na Mendlove nam.2a (naproti kostela vedle parku) kazde ut a ct od 1700-1900.
RYŠKA 20. prosinec 2003 12:33:29
Ahoj.
Mám tu pozvánku pro všechny, kteří chtějí šermovat, ale nemají "ten správnej věk".
Jsme jezdecká skupina zabývající se šermem na koních /rytířskými turnaji/, pěším šermem z období gotiky a napoleoniky a hledáme nové zájemce a to již od 10 let.
Protože ve skupině jsou koně a berou se na většinu akcí, tak se u nás musí trochu máknout , ale odměnou je možnost ježdění na koních, naučit se šermovat i když ti není 18. a dostat se s námi na zajímavé akce po celé ČR.
Možnost vystupovat v turnajích, či vystoupeních je u nás samozřejmostí.

Kdo však čeká výdělky ten se zklame. /jako např. Alistere nebo Lee/,
Jsme občanské sdružení a musíme se řídit stanovami - za Vaši píli však máte cesty a výdaje s akcemi zadarmo a další výhody a slevy navíc.
Př . na tábor - ten letošní opět šermířský je ve Vřesovicích posledních 14 dní v srpnu.

Kdo má zájem to u nás zkusit - jsme 17 km od Brna , zastávka je cca 10 min od domu a autobusy jezdí do Rousínova stále.
Email statekhanka@tiscali.cz nebo mob: 608 855 578
Ahoj Icemani.

XEN 10. listopad 2003 08:58:43
Čau, dneska mi přišla pozvánka na jednu FANTASY víkendovku (od člověka, který pořádá nejjlepší fantasy akci v roce) :

Ahoj lidicky!

Pokud se vam libi fantasy filmy, hrajete draci doupe nebo fantasy pocitacove hry a chteli byste si neco podobneho zazit na vlastni kuzi, pokud vidate obcas podivne lidi v kostymech a se zbranemi a chcete o nich vedet vic, pokud chcete zacit jezdit na drevarny a LARPy, ale nevite presne co to je, neumite sermovat, nemate kostym, zbran, luk a nevite kde to vsechno sehnat a kde se s tim naucit zachazet, tak je tu pro vas

Vikendovka pro novacky

Dozvite se vsechno o tomto druhu her u nas, o ruznych akcich, roleplayingu a jinych dulezitych vecech. Ukazeme vam, jak si vyrobit kostym, zbrane, stity, luky, sipy, masky a spoustu jinych veci. Naucime vas zaklady boje ruznymi zbranemi, lukostrelby, dueloveho sermu i boje ve vetsich jednotkach. Od zkusenych veteranu se vam dostane vseho potrebneho, abyste mohli s klidem zacit jezdit na akce a poradne si je uzili.

akce se kona o vikendu 28. - 30. listopadu 2003 v Centru volneho casu Bystrouska v Brne

Podrobnejsi informace (co sebou a jak se tam dostat) najdete na internetu na adrese: pozvanka.radkai.org...

Na akci se je treba prihlasit emailem na adresu azrik@seznam.cz

Cena akce je 100Kc

Tesime se na videnou!
mac 09. listopad 2003 20:46:04
To Elf:Jak jsem už psal na diskusi Magisterium,pořádáme teď 15-17.11. v Ústí nad Labem víkendovku na dlouhý meč pod vedením Petra Vytopila.Cena 1 600,-kč.Jestli máš zájem,tak napiš. mac_platenik@volny.cz
Elf 09. listopad 2003 14:53:05
Právě jsem dokončil svůj první intezivní týdení výcvik Německé školy 1.5 ručním mečem v Táboře. Pod perfektním dohledem mistra Petra Kozy a podmistra Petra Vytopila a i za asistence podmistra Petra Nůska ( A. G. R. O. ). Ted bych rád pokračoval v intenzivním tréniku. Pocházím ze severních čech a o nikom nevím kdo by tu učil 1.5 ručním mečem. Jestli o někom víte budu velmi šťastný za vaše odpovědi.

colette: 15 málo neni vůbec se nemusíš bát! V Praze máš skutečne hodně možností. Stačí mrknout na stránky www.magisterium.cz . Tam najdeš vše potřebné! Jsou tam odkazy na denní školy a těch je v Praze dost. Stačí si tam vybrat styl, který tě zajímá a hurá na věc! Nikdo Vás neodsuzuje spíš je Vaše nadšení vítáno věřte mi :). Ted už vím co povídám :)
colette 08. listopad 2003 20:11:41
Absolutne jsme se s kamoskou zblaznily do sermu:) Strasne moc se nam to libi, ale zkusenosti jaksi zadne... Jsme z Prahy a bude nam 15, moc malo, co? Trosku problem je s rodicema, zda se jim to jako blbost...
Myslite, ze mame shanet nejaky knizky a tak? Neni neco pro nejaky uplny zacatecniky? Nadsesni nam nechybi, ale porad si nejsme stoprocentne jiste, co presne si vybrat... Dik za rady a prosim, neodsuzujte nas (klarased@centrum.cz)
Nero 19. říjen 2003 21:01:25
Ahojte, je mi teprve 15 let jak jsem se doectl je to nizky vek pro serm ale strastne se mi libi Drevarny a nejak bych potreboval zacit.... nejlipe pomoci s vyrobou zbrani a zacal bych chodit na nejaky serm ale bouzel u nas jsem nic nenasel Nevite o nejake skupinky ze Zlína??? ktera se zabívá sermem nebo drevarnama moc rad bych se v tomto smeru zdokonaloval.... a taky by se mi hodili rady jak vyrobit dobry mec... prosim kdo ma skusenosti napiste sem nebo na na muj mail nero888@seznam.cz
Venuiah 04. říjen 2003 20:29:50
Wothan: člověčě, za 14 dní, to čumim. To asi v tý době jseš v tranzu, nechodíš do práce, nejíš nepiješ a děláš i v noci :-)
Já udělam gotickou 10,5 mm vnitřní průměr do pasu bez rukávů za dva měsíce. (s tim, že se učim a chodim do školy a nebo kroužkovkuju)
a gotickou kuklu zrovna tak. A neprodávam je. Pučuju je lidem ze skupiny, který jsou líný si je dělat na bitvy a tréningy. (představení neděláme)
cyberkotlik 04. říjen 2003 18:35:43
pupek, Ruza: www.magisterium.cz
čorklie 04. září 2003 19:39:24
TO WOTHAN: Změna, už pletu je dvě hodiny tvoji denní normu. Neni to skvělý:-) Zrychlil jsem se o 60%!! Jinak nevis o nekom z pisku kdo verbuje mláďata na šerm? Moc dík
čorklie 24. srpen 2003 12:39:59
Mám vyslovený talent na to psát voloviny, viz. můj poslední příspěvek.
Za chvíli začne škola a já nemám nic jiného na práci než si schánět další hobby pro můj vzácný čas. Pls. Znáte někoho z Písku nebo nejbližšího okolí, který je členem skupiny hist. šermu vzučující si nováčky nebo samotného mistra šermu. Neustale se zajímám o 13.-15.století historie vojenství Starého kontinentu. Moc dík čorklie

TO Wothan: Snažim se napodobit tvůj styl pletení po řetízkách, ale tvůj večer je dlouhý asi jako mých 5 hodin práce, a to se neustále zrychluju:-)
Ruza 22. srpen 2003 19:13:33
Panove a damy (damy a panove)! Rada bych se blize seznamila s hist. sermem (nejlépe gotika plus minus), lokalita Brno a okoli, muzete mi doporucit nejakou slusnou skolu, kde by i zeny na boj prijimali? Je mi 27 a mam asi sedmiletou zkusenost s asijskym bojovym umenim. Dekuji predem za doporuceni, odpoved,...:o) Ruza
pupek 18. srpen 2003 10:57:25
cyberkotlik: Díky myslíš meč a štít na magistériu? Kdy se to bude opakovat?
cyberkotlik 15. srpen 2003 17:19:06
Pupek: Na škole Meč+štít se zároven probírá boj halapartnou (je to spojený, jelikož zájemců čistě na tyčovky b ymoc nebylo,a zároven s nima maj lidi dost problémy)

JInak třeba ted v těch křešicích byly tyčoky v poho - stačí imho hldat bitvu, kde maj nějaký logický bojový opodstatnění:)
pupek 15. srpen 2003 12:28:26
Wothan. Uvidíme asi se u vás příští rok ukážu. Je to už pár let co jsem byl na WB tehdá jsme tlačili do kopce beranidlo co mělo strašně malé kolečka a vůbec to nešlo. Nakonec stejně uvízlo na mostě.
Ale zpátky k věci ty bezpečnostní opatření si nechám projít hlavou.
Co se týče výzbroje tak mám klasické kopí, ušaté kopí a haldebradu. To by se do vašeho období mohlo vejít ne?

Jenže stejně mi pořád nikdo nedal typ na to kde se učit s těmi drobečky zacházet. Tak prosííííím!!!!!!!! nenechte se přemlouvat.
pupek 14. srpen 2003 17:38:36
No abych nezapoměl jsou taky nějaké akce kam bych si své dřevcovky mohl brát? Už jsem tady našel v některých debatách jak si všichni stěžují že na žádné bitvě nejsou pořádně dřevcovky. Ale myslím že většina pořadatelů by mě hnala že je to nebezpečné.
A jak s nimi bojovat taky je zakázáno bodat? Tak to pak u kopí techniky asi nic moc.
Jakým způsobem by jste ošetřili hrot aby nebyl nebezpečný pro ostatní.
Co takhle špunt na hrot přelepit páskou a přestříkat stříbrnou barvou?
pupek 14. srpen 2003 12:54:36
Ahoj všichni
Mám prosbičku. Potřeboval bych vědět jestli někdo učí zacházení s dřevcovými zbraněmi. Šerm mečem dělám už drahně let, tak jsem si loni pořídil tři dřevcovky ale zatím jsem nenašel nikoho kdo by učil co s nimi. Ačkoli třeba na magistériu je zmiňují, tak tam stejně pořád učí napřeskáčku německo/itálie jednoručka -štít/jedenapůle.
Snad porádíte.
Jo ideálně z Prahy. Mějte se
karelpol 09. srpen 2003 21:08:33
Kopretina(09. August 2003 20:06:38) :
Jednoznačně výhodou.
Kopretina 09. srpen 2003 20:06:38
Dobry vecer, zajimalo by me, jestli jsou pro zacatky s historickym sermem vyhodou zaklady sportovniho sermu. Nebo je to spise prekazkou? :-) Dekuju
karelpol 08. srpen 2003 12:51:10
čorklie
www.magisterium.cz
Jsou už nové stránky.
čorklie 06. srpen 2003 10:19:22
Zase diky, prosim te muzu ji tam delat kdykoliv behem roku nebo je stanoven nejaky pevny datum? Jo a ma nekdo kontakt na Housuv mlyn?
Moc dik čorklie
karelpol 05. srpen 2003 16:26:51

čorklie(05. August 2003 11:52:30) :
Udělej si tam zájladní mečovou školu,to trvá týden,pak tě spíš někdo vezme do mančaftu,
čorklie 05. srpen 2003 11:52:30
karelpol: Diky,ale ackoliv mam zajem tak je to malinko z ruky. Jen do Tabora je to pres 50 km a to nevim jek casto bych tam musel jezdit. Ted pres prazdniny by to slo, lae behem roku je absolutne nemozny, abych se tam mimo vikend dostal a i to by byl problem.
Vznasim znovu dotaz na skolu, skupinu nebo i jednotlivce provozujici historicky serm öbdobi 13.-14.stoleti v Pisku nebo v jeho okoli tak do 15km. MOC VAS PROSIM!!!!
karelpol 05. srpen 2003 05:58:45
čorklie(04. August 2003 21:39:53) :
Máš kousek do Tábora na Housův mlýn,jestli ti jde o školu zajeď si tam,to je škola Magisteria.
čorklie 04. srpen 2003 21:39:53
Velice Vás zdavím. Zalozil jsem samostatnou diskusy ,,hleda se skola'', ale tam se nikdo se neozval. No nic zkusim stesti nekde jinde. nedavno me chytil slusny zapal pro historii a serm, no to rika kazdy, jakkoliv jsem schopny si cokoliv sehnat nebo udelat (delam uz bezmala nekolik tydnu solidni krouzkovou), mam strasny problem sehnat Skolu nebo skupinu zabivajici se vojenstvim 13.-14.stoleti v okoli Pisku(Jizni Cechy). Jsem jeste ukrutny mlade( teprve nedozitych 16:-), ale jinak jsem plne funkcni:-), aktivni hrani fotbalu cloveku da hodne a 180 cm je taky dost. Kdyby o me mel nekdo zajem nebo o nekom vedel, tak se mi ozvete na mail.
Thanx you
P.S. omluvte diakritiku pisu to na nemeckych Windowsech
Polyxena z Pernstejna 04. srpen 2003 14:54:55
Wothan(04. August 2003 14:34:28) : Ale teoreticky ano :-)
Polyxena z Pernstejna 04. srpen 2003 12:54:23
Wothan(04. August 2003 11:18:49) : Díky Ti moc :-)
Polyxena z Pernstejna 04. srpen 2003 11:01:37
Wothan: Díky Ti Wothane, pokusím se s tím něco udělat. P.S.: Nevíš www adresu na SHŠ Stilet? HLedala jsem je usilovně, ale zatím to spíš vypadá, že žádné stránky nemají... Děkuju Polyxena
Polyxena z Pernstejna 03. srpen 2003 20:36:22
Zdravim vas a preju hezky den. Chtela jsem se zeptat, jsem 20leta pomerne sikovna holka se zajmem o historii (kterou taky studuju)a serm (preferuju 14.stoleti)-nevite, kde bych se v Liberci nebo blizkem okoli mohla naucit sermu? Jsem uplny zacatecnik... Poradite mi, nebo mi jako holce reknete, at jdu radsi k plotne ? Diky predem Polyxena
slinger 22. červenec 2003 17:52:30
- No a samozřejmě jsem zapomněl na kovové pochvy s vloženými ocelovými pružinami a jejich předchůdkyně z 19. století s pružinami z prkének. I tento typ má kupodivu svoji etnografickou paralelu - v severní Africe jsou k mání džambíje /kumíje/ s kovovu pochvou, tepanou nebo litou ze 2 půlek, sletovanou a s vloženými dřevěnými lamelami.
- V I. sv. válce nosil jeden britský pluk mečíky v keltském stylu, jejichž pochva byla omotána plátěným šátkem a asi /nevím přesně/ dřevěná.
- Soudobé pochvy z plastů a umělých tkanin záměrně vynechávám.

Výčet není jistě kompletní, ale chtěl jsem naznačit, že možností je hodně a i když jde o pozdější dobu a mimoevropské oblasti, určité použitelné informace by se vystopovat daly.
slinger 22. červenec 2003 17:42:38
K materiálu, z něhož bývají zhotoveny pochvy, z vlasní zkušenosti:

- Kamarád sbírá jatagany, které mají pochvy dřevěné ze 2 půlek, potažené obvykle kůží, méně často v kombinaci s plechovým nákončím a obůstkem, vzácně je pochva celá potažená plechem. Pokud sehnal nějaký kousek, u nějž již potah chyběl, vždycky mne překvapilo, jak je to dřevo tenké a že jde obvykle o měkké dřevo. I proti ostří, kde bych sám nechal toho dřeva víc, je ho jen tenká vrstva. Druh nevím, nejsem botanik. V celkové pevnosti pochvy hraje velkou roli právě ten potah. Je mi jasné, že jatagan je záležitost jiné doby /od 16. stol./ a jiné kulturní oblasti /Balkán, Turecko, Černomoří, Řecko.../,ale u mečů to patrně bylo stejné. Dřevěné koží potažené pochvy jsou rozšířeny celosvětově.
- Viděl jsem i pochvy nepotažené, omotané drátkem, rostlinným vláknem nebo dokonce proužky plastu, obvykle z tvrdého dřeva /Balkán/, ale vlastním několik indonézských nožů, jejichž pouzdro je z lehkého měkkéhho dřeva, patrně palmového. Z archeologických nálezů doby římské jsou známy jednosečné meče nebo spíše saxy /délka kolísá, střenková asymetrická rukojeť, trochu odsazená dozadu/, které mají dřevenou pochvu spojenou větším množstvím kovových úzkých prstenců čili nic nového pod sluncem.
- V severovýchodní Indii /Nágové/, přilehlé oblasti Číny, ale i v Africe, se objevují pochvy z jednoho kusu dřeva - ze zevní strany je vidět část nebo i celá čepel, kterou v pochvě drží jen řemínek nebo šňůrka, obtočená na jednom či dvou místech kolem pochvy, a nebo můstek z jednoho kusu dřeva s pochvou.
- Jako kuriozita se v Africe vyskytují pochvy nožů, vyrobené z tvrdého papíru, potaženého kůží /a to nejde o suvenýry/, to však nedoporučuji, nehledě k tomu, že v evropském středověku byl papír dražší než to dřevo.
- Čistě kožené pochvy se objevují celosvětově, někdy i tam, kde bychom je opravdu nečekali - kdysi jsem viděl v soukromé sbírce rokokový lovecký tesák, jehož pochva byla čistě kožená a téměř bez pochyby původní. V Africe jsou kožené pochvy i na mečích běžné.
- Ve Skandinávii /Laponci/ a v severním Rusku se vyskytují pochvy na nůž zhotovené z kosti /sobí?/, stejně jako jeho střenka. Totéž Japonsko, Korea.
- Novoguinejské papupánské kostěné nože a kamenné škrabky mívají pochvu pletenou z rostlinných vláken, podobnou měl i známý "člověk z ledovce Oetzi".

A konečně existují ještě daleko zajímavější, úplně jiné pochvy, ale ty nejsou bohužel předmětem naší diskuse.
hlmir 21. červenec 2003 10:21:46
Ja to budu mit ze dvou kusu. Z min by to bylo asi hodne tezke. Jo jeste z jakeho dreva to delavas a jakou nechavas tlousku sten?
jezisek 20. červenec 2003 18:56:59
PS : gotika - cca polovina 15. století
jezisek 20. červenec 2003 18:56:01
K tématu diskuse : hledáme pár lidí, i začátečníků pro nový projekt. kontakt - Jiří "Ježíšek" Růžička 737 138 958 nebo shs.skeleton@seznam.cz - s někým kdo nějakou dobu šermuje se začíná nejlépe :-) - podmínky : možnost dojíždět každé pondělí a středu večer do Roztok u Prahy (cca 20 minut autobusem z Dejvic), věk nad 16 let se souhlasem zákonného zástupce - rodiče, jinak od 18 let a možnost v rozumném termínu mít vlastní zbraň a vybavení - pomůžeme.
hlmir 20. červenec 2003 17:17:55
Ja uz jsem nasel neco na vasich strankach. A pred tydnem jsem zacal dlabat to drevene jadro. Tak uvidim za jak dlouho to stihnu. To nakonci jeste nevim, asi to budu resit az vydlabu to jadro.Dik za pomoc
hlmir 05. červenec 2003 22:45:00
Ahojte potreboval bych si udelat pochvu na jedenapulrucni mec a nevim jake materialy mam pouzit. Mam i nejake obrazky, ale jak to a z ceho jsem jeste nenasel. Kdyby mi nekdo poradil byl bych mu moc vdecny. Predem dik p.s. hlmir@seznam.cz
hawkwind 04. červenec 2003 11:30:15
To je tak zvláštní, že vždycky když podobného rejpala požádám, aby si sundal tu zbroj a opřel ji támhle o strom, že si teda jdu pro ten silnější luk, abych mu tam udělal zkušební dirku, tak von nechce -no věřili byste tomu? :-)
alistaire 03. červenec 2003 10:10:03
mascha(02. červenec 2003 14:49:25) : Třeba proto, že lukostřelci (jak se často prezentují na hofylandu, mageu, tady, v reálu atd.) jsou největší pašáci na světě, nad ně není. Sestřelujou těžkooděnce jak šišky, prostřelí cokoli na jakoukoli vzdálenost atd... prostě príma klasa !
mascha 02. červenec 2003 14:49:25
Třeba: Chci začít s lukostřelbou, ale vůbec nevím proč...
:-)
cyberkotlik 30. červen 2003 18:18:19
nemělo by se tohle auditko přejmenovat na lukostřelbu?
hawkwind 04. červen 2003 22:06:12
Ta vulkanizační páska funguje stejně jako kobercovka, myslím že je ještě pevnější - když se z ní stává ta guma, tak se automaticky stáhne. Pokusný šíp byl O.K. s oběma.
Žabák 04. červen 2003 19:17:40
hawkwind(04. červen 2003 17:59:47) : zkoušku zásahu doporučuji snad každému lukostřelci pro lepší porozumění své zbrani. Udělal jsem totéž co ty, s 50kg kuší z 5m. Šipka s koncem ve složení kolečko z jekoru, oboustranně vycpáno vatelínem, omotáno kobercovkou a zabaleno do tmavé látky. Na osahání dobré, ale na tu vzdálenost raději dostat klackem...
Žabák 04. červen 2003 19:10:33
hawkwind(04. červen 2003 17:59:47) : skoro bych se přimlouval za kobercovku -narozdíl od vulkanizační pásky špunt zpevní proti rozlomení. Osobně si myslím že při plné rychlosti šípu je lepší tuhý konec, pokud není vyloženě tvrdý nebo hranatý. Šípy s hrotem měkkým jako u Azurita často skýtají nebezpečí že při silném nárazu se týblo promáčkne dopředu.
hawkwind 04. červen 2003 17:59:47
Hele provedl jsem zkoušky s těma špuntama a v rámci vědeckého pokroku se nechal trefit (i z 50 lbs). Není to nic příjemného, ale přežít se to dá, což nic nemění na to, že přímej zásah do obličeje tě pošle k zemi. Nicméně, ten špunt je zatím nejlepší co se nechá dělat.Je ovšem třeba omotat kobercovkou, nebo elektrikářskou galvanizační páskou - ta na povrchu v podstatě vytvoří gumu. Pokud někdo přidá dopředu kolečko vyseknutý ze starý karimatky, je to asi nejlepší co se dá udělat. Nasrali mě a to opakovaně Hitinnen , nebot´ na svém webu blbě kecají o tom : "jak se distancují od "lučištníků" kteří dávají na šípy matice a korkové špunty" - čímž se nám snaží sdělit, že korkáč je v podstatě matice. (Jejich molitanové hlavice jsou ovšem z všech nejbezpečnější) Dále mě jeden z nich důležitě vykládal o účinnosti střelby salvou a jak se tato praktikovala a když jsem potom řekl :"...salvou se nikdy nestřílelo, pouze při prvním povelu ke střelbě se pochopitelně dosáhlo salvového efektu." Povídá : "..ale egyptani stříleli salvou a tys řekl, že salvou se nikdy nestřílelo." (což je velmi diskutabilní, protože ačkoli mám popisky egyptských dochovaných luků, jak dřevěných, tak kompozitních, stejně jako nějké reprodukce papyrů kde jsou lukostřelci, nelze z nich naprosto odvodit, zda se tam salvou střílelo, či ne. Povídám : " hmm nějak nepozoruju, že bysme se nacházeli ve slunné lybyji." (Nebo tak něco a ukončil jsem debatu, nebot´vypadal nakvašeně a zdálo se, že se pro svou pravdu i porve.)
Melkel 04. červen 2003 14:20:08
trener 02. červen 2003 09:05:03:mam doma 300 spuntu do sampusu, jeste nepouzitych, za 4 Kc kus. V pripade zajmu mohu dodat v podstate libovolne mnozstvi.......
Chromium 04. červen 2003 10:51:13
Wothan: Protoze mate tajnou konspiracni dohodu s vyrobci spuntu ? :o)
trener 02. červen 2003 09:05:03
slinger(29. květen 2003 21:22:33) : Pod tohle se s chutí podepisuji. Taky jsem už zkusil ledacos a také ledacos po bitvách našel. Sbírám totiž trosky šípů (jednak zásobuji střelivem svého tříletého synka a za druhé je to levný materiál na šipky do kuše) a pomalu bych mohl uspořádat top ten nejhorších hrotů. Zatím vede úlovek z letošního Libušína: seno na tyčce řídce překryté izolepou. Jen se nám abstinentům ty špunty od šampusu těžko shánějí, asi půjdu po Silvestru čistit ulice...
Elf 31. květen 2003 21:28:25
Dobry den páni šermíři!
Mám jeden dotaz, kde můžu zjistit kdy se budou pořádat další školy Magisteria 1.5 ručním mečem?
slinger 29. květen 2003 21:22:33
Wothan(12. březen 2003 10:43:47) : špunty od šampáňa jsou zatím to nejlepší, na co jsem narazil, vyzkoušel jsem různé oblepené nebo omotané molitany, ale tohle je lepší - létají slušně, jsou lehké, mají velkou čelní plochu, oblý okraj a v neposlední řadě se snadno přidělávají na šíp. Doporučuji do špuntů vrtat díry elektrickou vrtačkou, zkoušel jsem to i ručně např. šroubovákem nebo hrotem úzkých nůžek, ale při tom se naruší struktura špuntu, takže se při střelbě po dopadu lámaly napříč v místě, kde v nich končil dřík šípu. Sice ojediněle, ale ano, zatímco ty vrtané vrtačkou ne.
mascha 29. květen 2003 11:33:00
na www.abbaca.cz... je adresar skupin. najdi si nejake prazske a kontaktuj je. pokud maji webove stranky, nejprve se na ne podivej, je dobre se rozhodnout, jestli se chces venovat gotice, baroku nebo necemu jinymu. Skoly sermu jsou v praze take, treba MAGISTERIUM na www.magisterium.cz... nebo spise aktualneji na amberverse.cz... , nebo Larsova skola na lars.mysteria.cz... ...
Phix 28. květen 2003 18:28:30
Zdravím mě je 16 let a rád bych se začal věnovat šermu, ale bohužel na Netu nejde nic moc o výuce najít! :) Nemohli byste mi kdyžtak poradit nějaký místo v Praze, kde je možný se učit ...? Dík! :)
Juroshik 22. květen 2003 18:12:18
Prave som sa pristahoval z Bratislavy do Prahy. Hladam sermiersku skupinu v Prahe, kde by som sa mohol ucit, prip. sermovat. Mam za sebou 2 roky "Talianska" v subore Corvus Arma v Bratislave, absolvovanu "Talianku dvojku" (Magisterium). Rad by som v tom pokracoval... email: mgajdosi@krafteurope.com
Thinmandil 24. duben 2003 20:26:40
Ahoj, je mi 17 let a strašně rád bych se začal učit umění šermu... jsem z Příbrami a tak vás chci poprosit, jestli byste mi neporadili - třeba jestli nevíte o nějakém spolku nebo kde bych se mohl dál optat... mail - vojtin@email.cz

Mockrát děkuji za případnou radu!!!
smedved 12. březen 2003 11:33:25
Wothan(12. březen 2003 11:28:17) :No,však je ten luk taky pěkně hnusnej, kdysi se to prodávalo v domě sportu:-)
smedved 12. březen 2003 11:09:28
Wothan(12. březen 2003 10:47:28) : Jak nedá, já mám doma luk, který 50 metrů dostřelí jedině obloukem:-)))
smedved 12. březen 2003 10:25:28
Kurzweil(12. březen 2003 10:06:31) : No já taky ne, teda osobně, ale minimálně jedno takové hovado chodí na Libušín a pokaždé to někdo odnese. :-( Svědci tvrdí, že ihned po činu se vytratí z bojiště.
Kurzweil 12. březen 2003 10:06:31
Slizká jako had. Úsťová rychlost jako vzduchovka, to bych sem ale nepletl. Poctivý železo, je poctivý železo.
Jinak sadisty co úmyslně zraňují fakt neznám
smedved 12. březen 2003 10:01:41
Kurzweil(12. březen 2003 09:53:28) : Jo, aby ses nepletl, když chodí do bitev hovada, co úmyslně zraňují lidi...Airsoftka je svině svinutá. Tváří se jako že nic o ono něco:-)
Kurzweil 12. březen 2003 09:53:28
Nepředpokládám, že to bude chtít někdo schválně šít protivníkům do obličeje, ale stát se to může, náhode je blbec a střílet přímo do lidí a ne obloukem se mi zdá dost rasovina i s tím korkem, zvlášť když se furt mluví o bezpečnosti.
Já jsem dostal z vlastní blbosti airosoftovou eletrikou dávku do oka a jen s ohromným štěstím jsem o něj nepřišel, já vím o čem mluvím.
smedved 12. březen 2003 09:47:40
Kurzweil(12. březen 2003 09:44:07) : Bez debat, od toho ale musí mít střelec mozek, aby tohle nedělal, pokud ho nemá, měl by mít povoleno používat luk jen na rozdělávání ohně.
Kurzweil 12. březen 2003 09:44:07
Já vím, že mu jde o to, aby škody byly co nejmenší, což slabé luky zajišťují. Ale stejně, vem si střelit na krátkou vzdálenost přímo do někoho třeba jen 10kg lukem. Přes oblečení to sice jen kousne, ale do obličeje...no nevím.
smedved 12. březen 2003 09:30:39
Kurzweil(12. březen 2003 09:17:08) : Jo takhle. Máš pravdu, ale Wothanovi jde pravděpodobně o účinek v cíli, ten má slabší luk bez diskuse menší. A to je v bitvě důležité, i když budeš mít hlavici na šípu jak pátrací balón a silnou zbraň, zanecháš v cíli slušnou paseku, pokud nebude cíl oplechován a to na Wothanburgu nebude.:-)
Kurzweil 12. březen 2003 09:27:12
Wothan(12. březen 2003 09:19:29) : Blbej nejsi ty, ale já, já byl duchem někde jinde a mlel jsem tu pátý přes devátý.
Jestli střílíte po lidech přímo a bez rozkazu, tak je to maso i s těma korkama, protože tostat to do oka, tak mám zašpuntovanou lebku a oko v čudu i se slabým lukem.
Ale to už je koneckonců riziko povolání.
Kurzweil 12. březen 2003 09:19:18
Sorráč, já mluvím o turnaji...nevím proč mě to trklo, v bitvě je samo lepší oblouk, dostat ditrekt šípem je hotovka, takže na moje hloupý řeči zapomeňte
Kurzweil 12. březen 2003 09:17:08
To je mi jasný, na to jsem se neptal, i když to tak vyznělo. Podle mě je střílet rovně vždycky výhodnější, nežli obloukem. Alespoň já bych obloukem netrefil asi nic...
smedved 12. březen 2003 09:10:42
Kurzweil(12. březen 2003 09:04:08) : No, který luk nadělá víc škody, ten který dopraví šíp na 50 metrů po relativně přímé dráze nebo luk, který je takového dostřelu schopen jen díky velkému oblouku, na přímo by tam nedostřelil ?
Kurzweil 12. březen 2003 09:04:08
Wothan(12. březen 2003 08:30:58) : Proč nadělá víc škody silný luk, vždyť střílet rovně je vždy lepší než obloukem ne?
smedved 12. březen 2003 05:53:46
Wothan(11. březen 2003 16:51:53) : Jen pro informaci, was ist das "extra silný luk" ? Jinak, nám se osvědčili gumové zarážky dvěří s předsazeným molitanem (min 2cm) a oblité kobercovkou. Týblo tím neprojede ani při opakovaném použití šípu a to ani po nárazu do betonové zdi.
Kurzweil 11. březen 2003 16:02:33
Wothan(05. březen 2003 13:01:22) : Mě se kdysi na Libušíně zabodl takový šíp z korkem k noze a hezky hluboko! Takže ono je hezké, bezpečnost, ale když nějakému hovadu nechají luk, který má tah prvotřídní balisty a nechají ho s tím střílet, tak i kdyby na konci toho šípu měl nafukovací míč, tak je to jedno.
Omluvou pro něj je, že tenkrát pršelo (jako vždy na Libušíně) a byla fakt mokrá a rozbředlá půda. No, ale stejně...
Lumir 11. březen 2003 15:53:16
Bardstale(11. březen 2003 13:21:29) : Jo, vikendovka byla fajn, clovek se porad ma co ucit :-)
Bardstale 11. březen 2003 13:21:29
Tak jsme ten "zacatecnicky" kurs prezili. Uz jsem dlouho nepocital vsechny svaly jednotlive ale i tak se mi to zdalo dost lidske. Asi Borek mel slitovani. Kazdopadne to muzu kazdymu doporucit, za takovy vikend se da udelat poradni krok dopredu. Ted jde o to cvicit co se naucilo.
smedved 05. březen 2003 11:51:14
Wothan(05. březen 2003 08:04:03) : No, já nevím, Wothane, četl jsi ty stránky ?:-)) Doporučuji, speciálně tobě:-) Už na první stránce mě zaujalo, jak se vehementně distancují od lidí, kteří v bitvě používají na šípech korkové špunty etc. a sami se vzápětí holedbají totálně neúčinnou ochranou, to jest molitanem obaleným látkou.... viděl jsem osobně nepěkné zranění způsobené šípem s molitanem obaleným látkou, týblo projelo jako nůž máslem, přesně mezi světla dotyčného nešťastníka, naštěstí to bylo "jen" na šití....
Luttien Symbelmynë 04. březen 2003 18:13:10
Tak ješte jednou vázení a milí sermýri z blízka i zdaleka.....
Moc bych se chtela venovat historické lukostrelbe nejlépe z dob vikingu,a tim nemam na mysli se ucastnit bitevnich klani, jsem preci jen "slaba" zena a mozna bych tetivu nejakého velkého luku jen tak nenatáhla a oblíkat se za chlapa taky nechci.
Urcite existuje v Praze skupina, ktera by mne prijala do své náruce a naucila mne oku presnému a ruce pevné a nemusí to být nutne Vikingové.
Jiz jsem zde o mém velkém práni psala, ale nedostalo se mi zádné odpovedi, tak to zkousim na míste jiném a nevyjde-li to, budu ronit slzy a plakat a plakat.....
smedved 03. březen 2003 07:06:07
Bardstale(27. únor 2003 13:01:39) : To je velmi rozumný přístup,řekl bych. A moudrý.
Elf 02. březen 2003 20:14:05
Terka(02. březen 2003 10:49:27) : Je fajn vedet ze nejsem sam :). severni Cechy nejsi nahdou z Jablonce? :)
Terka 02. březen 2003 10:49:27
Elf: Juuuuuuu, dalsi sermirskej nadsenec a taky neumi nic tak jako ja... a taky je to mladoch a taky ze severnich Cech a taky... to uz myslim staci. (Zacinam se sportovnim, ale rada bych se dostala na historicky-hlavne gotika.)
Elf 27. únor 2003 15:33:28
Wothan(27. únor 2003 08:12:37) : Rozumim radsi najit nekoho kdo tomu rozumi. Nekdo mit to uz tady mam pocit rikal.
Žabák 27. únor 2003 13:43:15
Wothan(27. únor 2003 08:12:37) : Ten kurz je sjednán pro uzavřenou skupinu účastníků nebo se mohou přihlásit i další zájemci? Jestli ano, kdy a kde se koná?
Bardstale 27. únor 2003 13:01:39
Tak to mam dobry, protoze jeste neumim vubec nic. ;-)
Sebevedomi mam dost silny na to, abych vedel, kdy mam drzet hubu a krok. Kazdy se muze od kazdyho neco naucit a ted se chcu ucit sermovat, tak jedu na kurs tech nejlepsich. Tesim se uz na dobry spanek po treninku.
smedved 27. únor 2003 08:39:12
Graendall(27. únor 2003 08:35:38) : Bez debat.
Graendall 27. únor 2003 08:35:38
...tak do toho ještě víc šlápne , až to umět bude. Jestlli to neudělá, tak tam nemá co dělat.
smedved 27. únor 2003 08:29:26
Pro Borkovu školu je zapotřebí 1,5 a taky batoh rezervního sebevědomí, protože až s Borkem jeden zjistí, jak moc velké hovno umí:-)
Elf 26. únor 2003 21:52:42
Ahhh nemluvil jsem pravdu. Ne ze to moc lidi nedela ale bylo by toho moc najednou
Elf 26. únor 2003 21:51:15
JO ja také ne ale jak tak vidím tak vmém okolí to asi moc lídí nedelá . ( viz odpoved dole sira Wothana ze na 1.5 mec moc lídí v mém okolí není ).
Ale opravdu by to nekoho chtelo :). Nevite o nekom v okoli Jablonce nad Nisou :-)? trebas nejaky nadsenec co by zasvetil do tajů jednoho nadsence :-)
smedved 26. únor 2003 21:45:14
Chce to někoho, kdo to umí a současně někoho, kdo to umí učit. Na knížky bych nespoléhal...
Elf 26. únor 2003 21:26:12
Chci se zepat ted zatim co jeste nemam potrebnou vybavu je mozne trenovat treba za pomoci nejake knizky ktera by me provedla aspon zakalady Nemecke skoly? Celkem by se to hodilo a aspon bych videl do ceho se chystam :). A proto se vas ptam jestli o nejake takovehle kinzce nevite..
smedved 26. únor 2003 16:37:33
Bardstale(26. únor 2003 16:33:07) : Takže se hlásíš dobrovolně jako spotřební materiál ? Bezva:-)
Bardstale 26. únor 2003 16:33:07
smedved(26. únor 2003 16:02:46) :
No ja mam stejne v umyslu bojovat polonahy s kozesinovou bederni rouskou a naostrenou normanskou sekyrou. Zbroj je pro slabochy. Serm musi byt instinktivni. Bitva bez mrtvich snad ani neni bitva.
smedved 26. únor 2003 16:02:46
Bardstale(26. únor 2003 15:40:33) : No, někdo mě v jedné bitvičce zezadu a trochu z boku bodnul do přilby, pravděpodobně se zapřáhnul, když chtěl seknout, teda, já tomu chci věřit, že to nebyl úmysl. Jenže jak to byl ze zápřahu, tak to byla děsná pecka, i když jsem měl vycpávku, kroužkovou kapucu a přes to přilbu, tak jsem si ustlal. A jak to bylo z boku, tak mi to trochu hnulo s krční páteří, ale to se během týdne srovnalo. No a od té doby miluju řeči o divadelních rekvizitách z hliníku a jejich dostatečnosti pro historický šerm, které jsou k vidění na jiném místě tohoto serveru:-)
Bardstale 26. únor 2003 15:40:33
smedved(26. únor 2003 15:35:48) :
AAAAAH! A jak se to stalo? Prizabil te nejakej mladik nebo jsi spadl z hradeb?
smedved 26. únor 2003 15:35:48
Bardstale(26. únor 2003 14:55:55) : No, ale už jsem byl asi půl minuty v bezvědomí:-)))
Bardstale 26. únor 2003 14:55:55
smedved(26. únor 2003 14:32:03) :
No tak to me uklidnuje. :-)
smedved 26. únor 2003 14:32:03
Bardstale(26. únor 2003 07:58:16) : Rok a půl a ještě žiju:-))
Elf 26. únor 2003 08:35:14
Wothan(26. únor 2003 08:12:30) : hMmm to z toho moc statny nejsem no nic. Az se rozkukam krapet tak se juknu na tu Magisteriu, ale napred si na to musim vydelat...
Bardstale 26. únor 2003 07:58:16
smedved(25. únor 2003 20:41:37) :

No to mas uplne pravdu. Normalni lide se na to nedavaji. Ja jsem sice driv sportoval ale pak toho taky nechal. Na 110 kg jsem se nikdy nedostal ale takovych 95 mam taky (pri 175 cm) a s kondickou je to u me dost hrozny. Takze nebude ani tak lehky me z telocvicny vynest. Rikam si, ze jak jinym nezkazim zabavu, tak to muzu zkusit. Jedina potiz je v tom, ze nemuzu pravidelne trenovat. Proto ssebou tahnu kamosa, abych mel potom nekoho na sparring. Jak dlouho uz sermujes?
smedved 25. únor 2003 20:41:37
Ještě jsem si uvědomil, že jsem neuvedl jednu velmi nutnou podmínku pro to, aby člověk mohl dělat historický šerm, musí být totiž naprostý úchyl a to říkám s plným uvědoměním si významu toho slova:-)
smedved 25. únor 2003 20:05:15
Blbouni, nejlepší je začít ve 33 ti letech, mít 172 centimetrů a 110 kilo:-) To je pak nářez, z prvního tréninku jsem se sotva plazil, z druhého taky, až ten třetí šel trochu přežít. A na šestý přišel pedagogicky hostovat jeden nejmenovaný drsoň od Berouňáků a to šlo o život:-) Hlavně při rozcvičce. A když jsem byl pyšný, že jsem to přežil, tak mi bylo řečeno že je pan učitel po těžké chřipce a není ve formě:-) Jinak krokujeme stále a všichni, skoro každý trénink se tomu věnuje kus rozcvičky. Co se týká mlaďochů, radím neumdlévat, já jsem kdysi umdlel (tenkrát mi všude řekli, že až po vojně), pak jsem se na to vyprd a až po letech jsem si splnil sen. Když se bude mladý muž či dífka místo fetu a poflakování se po ulici zajímat o šerm, může najít i značné pochopení u rodičů (alespoň naši mlaďoši našli) a tudíž i podporu. Co se týká toho cvičení, jsem toho mínění, že skupina, která má zájem o dorost, si ho vycvičí sama a dá nováčkovi do těla, jde to rychle, já jsem měl, když jsem začal, problém vyjít v civilu do druhého patra aniž bych umíral a za rok jsem vyběhl v 16 ti kilové kroužkovce do čtvrtého patra v zámku a ještě jsem nahoře dýchal a mluvil:-) Asi to chce narazit na rozumnou partu. Ostatně, zabíračka při tréninku je docela solidní síto, kdo přežije první půlrok, má šanci vydržet. Druhý krok je uplést svou první kroužkovku, kdo to dokáže, už šermu jen tak nenechá. Ale těch 15 let...no nevím, my vyjímečně bereme od 16 ti, ale spíš až v 17 ti. Hlavně kvůli kostře, už to tu padlo, šerm huntuje tělo a chce to ukončený vývoj. Tělesný, samozřejmě, ukončení duševního vývoje se šermířům nedoporučuje, chce to být puberťák až do smrti:-)
Elf 25. únor 2003 17:31:29
Bardstale(25. únor 2003 15:48:55) : Dekuji za odpoved :) Jak vidno tak jsou tu starsi a ctihodnejsi lide kteri stale nabiraji zkusenosti
Elf 25. únor 2003 17:29:07
Graendall(25. únor 2003 08:47:22) : Jo diky za info. Bude se to hodit. Na stránky Magisteria jsem juknul a musim podotknout ze urcita vybava mi jeste chybi ( A to historické oblečení. Takze své nadšení asi budu muset krotit do té doby než si ně jaké to oblečení sezenu )


Wothan(25. únor 2003 09:36:19) : Německá škola je predpokadam vyuka s 1.5 ručním mečem nebo mečem a štítem? Nerad bych se mýlil svým usudkem.
K tomu kurzu. Kde je pořádán a jaké je potreba vybavení? Je to schodné s tím co je napsáno na stránkách Magisteria? Dekuji za odpoved.
Bardstale 25. únor 2003 15:48:55
Hehe, 19 a citi se moc stary na zacatek. :-) Me je 31 chlapce a ten Wothanuv kurs bude pro me premiera. Ale to neznamena, ze mam mensi nadseni, i kdyz pojedu pouhych 800 km abych se na ten kurs dostal.
otec Opat 25. únor 2003 10:36:44
Kain(12. prosinec 2002 20:38:36) :
Ten kontakt ohledně gotiky na Václavkách ještě platí? Já tam bydlím a škola mi ve čt začíná až ve 13:15, takže kdybych mohl, rád bych se přišel podívat. Časově by to bylo ideální, neb právě čas mi zhatil kontakty se SHŠ Sarras.
Graendall 25. únor 2003 08:47:22
Elfe, zkus Wothana. Oni trénujou někde mezi JBC a Libercem. Když jsem já bydlel v Jablonci, tak to bylo to nejlepší co jsem sehnal. A teď se má v Liberci konat myslím víkendová italka, nebo tak něco od Magistéria. Jukni na www.magisterium.cz a tam určitě najdeš podrobnější info. Popřípadě zavolej na tel. č., kontaktní osoby, které je tam uvedeno a ta osoba ti určitě poradí. Je to bez nadsázky nejlepší škola u nás.
e-liska 25. únor 2003 03:40:05
Hele,taky hledám skupinu,ale v Praze.Kdyby to byly kordy pro pokročilé,úplně by mě to složilo radostí.Nevíte někdo...?
Elf 24. únor 2003 22:38:19
Zdravim vsechny nadsene sermire! ( Toť slova nadšence na počátek )
Zavital jsem na tento server uplne poprve takze jsem uplny zacatecnik.
Pro zacatek jsem si precetl vase povidani a jsem z neho celkem nadseny!
Ono se skutecne uci jak spravne pouzivat mec a dalsi zbrane? Nadsencem pro serm jsem uz dlouho a nejvic me zajima goticke období ( ale jeste víc jsem fascinován fantasy ). Ale hlavní potíz je v necem jíném. Mám doma dva jedenapulruční meče ( gotické ) a to už asi dva roky a jsem samoukem v zacházení s ním ( takze umim prakticky velké nic ) a rád bych se naucil tyto zbrane pouzivat a nejenom tyto.
Jak tak jsem cetl tak je opravdu dulezite nadseny a to mi skutecne nechybí. Jsem pripravený projít i treba bahnem a kdo ví cím abych se s tím aspon neco naucil. Klidne budu drtit tohle "krokování" ani nevim co to je do umoru a obrostení mechem.
Dalsi vec které se bojím je ze je mi 19 a nevim jestli to neni na zahajení se ucení s mecem prece jen trochu pozde :-(. Co se týče té fyzické kondice tak jsem minulým rokem zacal behat a celkem me to chytlo. A do konce ( světe div se ) jsem zacal chodit do posilovny ale to jeste nema dlouheho trvani.
Dalsi veci je ze doma mame dilnicku an vyrobu dratenych kosili ( muj brácha :) ). Takze nejakou tu vybavu bych si pro zacatek sehnal taky :).
Jo jeste jsem ze severních Cech z jednoho mestecka jménem Jablonec nad Nisou mozna jste o nás uz slyseli :)
PS: Kde mám sehnat ucitele sermu prosim.....
mascha 16. leden 2003 16:17:54
Roy: vedle jak ta jedle :-) ale dobrej pokus!
Roy 16. leden 2003 15:46:28
schizofrenie?
mascha 16. leden 2003 14:27:59
mascha(06. leden 2003 13:19:02) : já vim :-)
Kain 15. leden 2003 19:49:29
Idril, kde teda sháníš skupinu, když do Olomouce to máš 5 hodin?
Graendall 14. leden 2003 08:33:15
No Mascho, držim palce. Doufám, že vydržíš. Já jsem se za ty necelý dva roky u Borka naučil víc, než za čtyři roky předtím. Ze začátku je to sice dosti těžké na fyzičku, ale pak to jde už samo a těch smysluplných akcí...
Mimochodem, ten divný nick jsem já, Vlado.
mascha 06. leden 2003 13:19:02
no šak se už těšim
cyberkotlik 03. leden 2003 14:44:25
MASCHA: Vykládat ti o nesmyslných akcích by byla ztráta tvého času - spíš doufej, že se dozvíš o těch logických:))
mascha 02. leden 2003 13:50:19
Nerad bych tu jmenoval někoho konkrétního, vím že mi dal všechno co moh. Navíc neučí nikoho kromě členů své současné skupiny, takže vyhnutí nebude těžké.
Pro konkretizaci, učil jsem se šerm scénický a divadelní, jen vzdáleně se otírající o Italskou školu. Čili spousta nelogických a nesmyslných akcí, ale (mojim) divákům se to (myslim a doufám) líbí. Už tu byla třeba debata o přetlačování apod. Doufám, že Magisterium obohatí můj repertoár, až budou na hodině vykládat o dalších nesmyslných akcích :-))))
Terka 02. leden 2003 13:42:30
mascha(02. leden 2003 13:40:24) : A u koho ses učil? Mohu- li to vědět. To jen proto, abych věděla, komu se vyhábat.
mascha 02. leden 2003 13:40:24
jasně, mně si nevšímej, nechodil jsem do Magisteria, z čehož jasně vyplývá, že jsem se neučil u dobrýho učitele...
ne, vážně, skutečně jsem se neučil u dobrýho učitele a teď netrpělivě očekávám otevření italiky u Magisteria. Kdy už to budéééééé?!?
cyberkotlik 16. prosinec 2002 21:51:36
Terka: MAschy si nevšímej, jelikžo pokud má špatný zkušenosti, tak je to tim že se neučil u dobrýho učitele, ne že to musí bejt tak jak on popisuje.
Nenech se odradit - fakt závisí na tom co budeš dělat za školu. Ta francouzská třeba je naopak fyzicky snadnější než sporták...
Kain 16. prosinec 2002 21:13:28
BTW: jestli někdo chcete šermovat v HK, asi 12. stol., tak dejte vědět.
Kain 16. prosinec 2002 21:12:02
Idril: Tak se ozvi, odkud jsi. Treba neco doporucim.
Terka 16. prosinec 2002 17:26:54
mascha(16. prosinec 2002 12:57:18) : Dost povzbuzující. To abych byla ráda, že chodím na sportovní...
mascha 16. prosinec 2002 12:57:18
:-) jasne ze dostanes do ruky zbran. A az budes rok krokovat s rukou zkroucenou kreci od vahy zbrane, tak budes koukat, jak ji zase odlozit :-)
Kain 12. prosinec 2002 20:38:36
Idril, zavolej na 723 919 512, nebo treningy ut 13.30 nebo ct 08.00 v telocvicne na Vaclavkach.
idril 12. prosinec 2002 19:51:02
Z období Gotiky.
idril 12. prosinec 2002 19:48:46
Prosímvás, nevíte někdo o nějaké SHŠ na Olomoucku?
cyberkotlik 26. listopad 2002 18:19:34
no, sportovní šerm je taky trošku rozdílnej:) TAm se neučíš bojovat, ale vyhrát turnaj, a navíc máš jen jednu zbraň, která je celkem lehká a pohyby s ní ti pohyb nijak nerušej - v šermu mečem je to všechno jinak (ale na mejch treninkách se taky nekrokuje dva roky beze zbraně:)
Terka 24. listopad 2002 22:43:14
cyberkotlik(24. listopad 2002 18:45:25) : Dva roky! Nám na sport. šermu řekli, že už za měsíc začneme se zbraní. (No a poprvé jsem tam byla v září.) To mi s těma dvouma rokama nevychází...
cyberkotlik 24. listopad 2002 18:45:25
Já sem musel krokovat dva roky....a pak to nabralo rychlý tempo:)
Kain 14. listopad 2002 19:27:43
Diky, jste naladeni na mou vlnu, zitra budou pro velky uspech zase kroky :-)
Mrkvoslav 11. listopad 2002 20:11:12
Kain: Souhlasím s Mášou. Nejdřív je třeba pořádně do hlavy nabušit kroky, než se člověk začne ohánět mečem. To se potom na nohy vůbec nesoustředí a hrozně si ničí styl, což se potom dost blbě odbourává. Navíc je to slušná prověrka začátečníkova přístupu k šermu a přestože má plnou hubu keců, po čase (až z něj přestane být začátečník a chopí se meče :-)) bude tvrdit to, co tvrdíme teď my (a to já mám plnou hubů keců i teď, když jsem nucen trénovat kroky :-)).
mascha 11. listopad 2002 14:41:06
Kain - mas pravdu, kroky jsou zaklad, jedine drilem dostanes nohy do hlavy, aby jsi je pak mohl zcela z te hlavy vypustit a mohl si se soustredit na zbytek. IMHO, pokud novacek vydrzi dva tri (i vice) mesicu pouze pochodovat ode zdi ke zdi, da se ocekavat, ze bude i nadale brat vyuku vazne a je ted perspektivnim a nejde mu jen o to mavat se zbrani pred holkama nebo tak neco.
Kain 11. listopad 2002 13:50:24
Mam jeden problem. Ucim nove lidi - kamose, ale nejsem si jisty pristupem ke krokum. Kdyz ja jsem zacinal, dva mesice jsem nedostal zbran do ruky, jen krokoval od zdi ke zdi. Vyborne. Tak taky pristupuju ke svym zakum. Ale nedavno jsem mel rozpravu s Damienem (kamos), ktery tvrdi, ze je to moc tvrde a spoustu lidi takovy zacatek odradi a znechuti, ze bych mel trochu povolit. Sice se jim to snazim nejak ozivit jednoduchyma techikama, ale podle mne jsou kroky prece jen nutny zaklad. Ale mozna ma pravdu on. Co myslite?
Roy 15. říjen 2002 11:26:26
Taky jsem jich kdysi pár dostal (sám sobě nepřítelem). :-)
cyberkotlik 15. říjen 2002 07:32:30
Velký meč: při správném výcviku by se ti nemělo stát, že se praštíš záštitou nebo že dostaneš na tvrdo:)

smashina 12. říjen 2002 19:42:48
Chtěla jsem se zeptat, jestli nevíte o nějaké skupině někde poblíž Karviné.. Tak dík a hodně úspěchů na bojišti.
smashina 12. říjen 2002 19:42:01
Chtěla jsem se zeptat, jestli nevíte o nějaké skupině někde poblíž Karviné.. Tak dík a hodně úspěchů na bojišti.
cert 05. říjen 2002 18:05:59
Velký meč(26. září 2002 21:00:29) : Jestli budeš mít čas tak doporučuji návštěvu Festivalu historických šermířů. Tam by měl být např Ivan Belička-Casanova(Magisterium), který pořádá turnaj (velmi kvalitní) v kordovém šermu (viz můj na jaře uveřejněný článeček.) Jinak turnaj v šermu mečem je problém hlavně z hlediska bezpečnosti. Až uvidíš šermovat třeba Berouňáky tak pochopíš co myslím - Ránu od Borka nebo Standy bych natvrdo koupit nechtěl ani ve zbroji.
Graendall 03. říjen 2002 10:51:40
Jó, kdybych mohl začít už v 15, byl bych dneska úplně jinde. Teď se učím základy a tiše závidím těm, co začli dřív. Je mi 25.
Velký meč 26. září 2002 21:00:29
on věk není to jediné...jak mě jeden kondiční trénér poučil, tak v tak raném věku je to prý dost nebezpečné i pro fyzický vývoj...natož pak pro psychický, když občas dostane natvrdo a občas se praští záštitou při střeše...:-)
mimochodem Wothane pouč mě prosím...existuje nějaké oficiální sdružení šermířů v republice? ať už scénických nebo bojových...
a existuje třeba turnaj šermířů v naší republice, dejme tomu o nejlepšího...:-) pokud by to tedy vůbec šlo provést...
Velký meč 24. září 2002 21:28:06
možná je 15 let příliš brzy...já začal s šermem ve 20 a myslím, že to byl ideální věk...člověk už ví co chce, co zvládne a na většinu věcí okolo šermu už má nebo si dokáže sehnat peníze...navíc je docela důležité, i když bych se nikoho nechtěl dotknout, tak že v 15 letech mnoho lidí nebezpečnost šermu podceňuje...
MAF 19. září 2002 13:50:57
To me ve 14 letech odevsad ze SHS vykopli, tak jsem sel delat sportovni a nelituju toho (trenoval me vicemistr sveta, takze me naucil perfektni nohy, drzet rovnovahu a menzuru, postreh, rychlost, atd... a to se v historickym sermu hodi vic nez dost) a dokonce jsem mel i slusny vysledky, ale jak uhodilo 18. leto, uz jsem frcel do prvni SHS, na kterou jsem dostal dobrou referenci a uz to jelo. :-) Akorat jsem si musel nechat udelat hodne tezkej kord, protoze s cimkoliv lehcim jsem byl rychlej, tak jak jsem byl zvyklej ve sportovnim a divaci by z toho moc nemeli.
Mrkvoslav 19. září 2002 12:56:08
Knecht: V 15 letech se začíná skoro se vším, tak proč ne se šermem?
Knecht 11. září 2002 19:40:03
Je zvláštní, že většina těch, co chtějí začínat píše, že je jim 15 let. Asi je to nějaké nebezpečné období. Koneckonců, já začal ve 14...
Lee 09. září 2002 21:14:32
No vidis, me to k sermovani tahlo taky nejakou dobu a pak jsem se na jednom hrade potkala se dvema silencema:-)) a uz v tom jedu. Sice je drobna nevyhoda vzdalenost (z Prahy na druhej konec republiky...),ale da se to zvladnout.
cyberkotlik 05. září 2002 23:14:59
No, já se přidám zase jinak: Přečti si pár knížek o historii, rozhodni se která doba či typ bojovníka se ti líbí, a pak si zkus zjistit něco otom, jakým stylem tento bojuje. Následně na to si dej inzerát že se chceš učit ten a ten styl. TO všechno, pokud chceš začít se šermem - na ten totiž žádný kostýmy ani zbraně na začátek nepotřebuješ. Jinak když porpátráš diskuze, tak sem tu někam házel tréninky školy Magisterium, kde si můžeš nějakou školu šermu najít.
mascha 05. září 2002 11:51:47
MAF :-))))
Wothan - to je pravda, taky mladejm v nasi skupine kupuju zbrane ja, samotny bych je nakoupit nenechal, ale nadruhou stranu, zivotnost treba kordu neni nejak extra dlouha, prumerne novacek zrusi cepel i kos za dva az tri roky, nez se odnauci busit do toho jak hluchej do vrat, dloubat tim v zahonech, pohodit to na mokry trave, slapat po nem a opikat na tom kurata. Taky az behem prvnich let zjistis jaky typ zbrane ti nejlepe vyhovuje (sirka a delka cepele a riccasa, delka a tvar pricek, zvonec nebo pleteni, povrch jilce atd. Teprve tu druhou zbran uz bych si porizoval jako pekny a plne vyhovujici kousek na miru a prani a ta prvni zbran nemusi byt extra nadhera. ale jinak mas pravdu, vystroj a vyrbroj nejsou z pocatku tak dulezite.
MAF 05. září 2002 09:56:20
Skoda, ze nejsi z Olomouce, zrovna jsem daval inzerat na bazararmy.amadeus-real.cz... ze hledame mladochy, zatim teda jen jako vlajkonose a bubeniky, ale dobre kusy si budeme nechavat a od kolibky vychovavat :-) Zjistili jsme, ze vlastni vyroba novych Svedu jde pomalu a nekteri nezodpovedni clenove se k tomu jeste ani neodhodlali nebo nerozumne rozeseli kralovsky oves mimo skupinove teritorium. :-)
mascha 02. září 2002 11:00:57
15 let je dost brzo, ale pokud ti to vydrzi jeste aspon dva roky, bude to uz pravdepodobne vasen na cely zivot.
Uplne na zacatek by sis mel udelat jasno, ktere historicke obdobi te nejvice zajima. Pokracuj treba tim, ze si budes kupovat prislusnou literaturu, abys vedel jednak historicke souvislosti doby, treba priciny valek a lespon valcici strany. Tam taky najdes prameny k vyzbroji, vystroji, kostymum a vubec vybaveni. To stoji hromadu penez, ktere asi v 15 malokdo ma. Takze zacni setrit. Na podzim a na jare byvaji burzy sermirskeho vybaveni, kde se da koupit nove i pouzite za rozumne ceny.
Chod hodne do muzeji a po hradech (ale moc never pruvodkynim, vetsinou toho moc nevedi). Casto navstevuj sermirska vystoupeni, abys mohl jednotlive porovnavat podle urovne vybaveni, ktere ukazuje, jak to mysli vazne se sermem. Pokud budes mit znalosti z knih a muzei, urcite poznas, kdo ma brneni z trubek ke kamnum a kdo je precizne oblecen.
Trenuj fyzicku, behej, abys vydrzel s dechem, delej drepy, abys mel silna stehna pro sermirsky krok a posiluj zapesti, predlokti a pazi, abys dlouho vydrzel mavat zbrani. Kdyz to vsechno vydrzis ty dva roky, s radosti te prijme nejaka skupina, ktera pusobi nekde blizko. Seznam skupin najdes treba na strankach www.abbaca.cz... Taky funguji sermirske skoly, ale ty taky urcite bohuzel neberou v 15.
No a samozrejme chod sem, tady poznas, co jsou sermiri zac:-)
Jedi_Knight 31. srpen 2002 22:04:41
Zdravím. Je mi 15 let, jsem z Ořecha (Je to kousek za Řeporyjema, což je hraniční část Prahy 5) a rád bych začal se šermem. Ale bohužel nevím jak. Kam se podívat, co sehnat. Můžete mi pls nějak poradit?

webmaster