Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Zbořeňák 2006

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Broďan 16. červenec 2006 21:09:32
Rosomák(14. červenec 2006 14:23:46) : Srovnávat šerm mečem s bojem sudlicí je možné pouze za předpokladu určitých parametrů sudlice. Válečné sudlice z 15. stol. byly vesměs delší, než 2,5m a poměrně těžké. Nebyly určeny pro technický šerm, ale pro boj v rukou narychlo vycvičených vojáků stojících (převážně) v sevřeném šiku. S takto dlouhou zbraní toho nelze předvést mnoho.
Jestliže by někdo svolil pro volný šerm sudlicí v bitvě, měl by definovat parametry zbraní a povolené seky. Kvůli neohrožení okolostojících je třeba asi vůbec nepoužívat body.
Otázkou je, jakou bude mít pořadatel představu o průběhu bitvy. Pokud by se chtěl držet reálného použití tyčových zbraní, mělo by se jednat o nárazy sevřených pěších formací. K soubojům jednotlivců by mohlo snad dojít až po rozbití formace. V každém případě musí jít v bitvě o divadelní představení a ne o sport inspirovaný některou ze šermířských škol.
Wothan 16. červenec 2006 20:29:13
Pokud je bitva pořádána pro diváky, pak vystoupení zcela jistě je - ostatně většina bitev má kromě prostoru pro volný šerm i nějaký příběh se zápletkou, rozuzlením apod. Kdo na to zapomíná a plete si divadlo se sportem jde stejně špatnou cestkou jako ti co si pletou rekonstrukce bitev s turnaji.
Rosomák 14. červenec 2006 14:23:46
Zdravím všechny účastníky diskuse.
Především bych chtěl pochválit pořadatele neboť to byla skvělá akce. Na Zbořeňáku jsem byl podruhé. Je čím dál lepší. Dokud bude, budu jezdit.

Jsem rád, že se dřevcovky rozjely v takových rozměrech. Poté, co jsem si přečetl diskusi musím říct, že s většinou souhlasím. Teď mluvím za sudlice. Kopím vůbec nerozumím, dle mého názoru s nimi jde jen bodat nebo ho občas po někom vrhnout. Což je trochu ironie, protože všichni tu mluvíme o bezpečnosti. Takže s mečem ani s čímkoliv jiným se nesmí bodat ale chlápek, co si vezme kopí do bitvy může.
Podle mého názoru kdo tvrdí, že tyčovky jsou nebezpečné tak má pravdu jen z části, všechno je nebezpečné a záleží jen a jen na opatrnosti. Jen kopí je trošku problém.
Ten kdo tvrdí, že se sudlicí neumí nebo se sní neumí bránit, tak ať se jí raději vyhýbá. Když jsem chtěl do bitvy, tak jsem se musel taky naučit s mečem.
Šerm s jeden a půl ručním mečem a šerm se sudlicí podle německé školy je pouze a jen jednoduchá analogie. Sudlice má stejné pozice jako je býk, kanec, trpaslík a až na střechu jsou téměř identické. Ze všech pozic kromě kanců se dají krýt klíčem. Pouze u býků se dají krýt i defenzivně. Ale je lepší dávat odseky a přecházet do rubových seků. Nebo provádět kontra útoky. Vesměs, to co můžete udělat s jedenapůlkou můžete udělat i se sudlicí.
Sudlice je od toho abychom si soupeře drželi co nejdál od těla. Souhlasím, že je těžké vyměkčovat seky, nicméně neříkám, že to nejde. Sudlice je velmi efektivní zbraň na tom se snad shodneme.
Více nebezpečné jsou sudlice s kovovými listy. Proto zastávám názor, že do bitvy je lepší mít gumové nebo dřevěné.

Štemberkům to tak šlo, protože moc se jim nechtělo umírat. Nedivím se, že někomu rupnou nervy a po třech zásazích mu ubalí jednu pořádnou, která ho uzemní. Je to všechno o toleranci a o uznávání zásahů. Musíme krotit svá ega, pak to možná bude bezpečné.

Bitva je podle mého názoru akce, kde se prezentují různé styly bojů a formací. Takže ať si mečíkáři nebo rytíři v nerezových zbrojích, kde hrdinně umírají říkají co chtějí bitva není vystoupení nebo alespoň neměla by.

Sopt 13. červenec 2006 09:28:51
LINK:hadi-vez-2006.mysteria.cz...
Vánočka 12. červenec 2006 18:08:42
Prosím ! Prosím! Nenašel jste někdo film negativ Kodak s 36 vyfocenýma Fotečkama??? Bud možná v hospodě u Holubú nebo v táboře?? Díky moooc!
trener 12. červenec 2006 13:39:41
Řezník(03. červenec 2006 14:20:38) : Tak už je známý rekordní čas křesání?
hawkwind 12. červenec 2006 13:24:31
Zatímco ty zubatý meče ze kterých na člověka očkem mrká tetanus jsou záruka bezpečnosti....
Kain 12. červenec 2006 12:25:18
Hmm...to je právě otázka. Sám jsem sice kopím nikoho nezranil, avšak třeba nedávno jsem měl trochu strach. Odkryl jsem si chlapa, má na hrudi šupinovku...bodám do šupinovky. Ale jeho kamarád se rozhodl, že mu pomůže, a praštil hranou štítu do kopí shora. Milého šupinatce jsem přes usilovné brždění bodl do stehna. Naštěstí. Navíc jsem ubrzdil, tak se nic nestalo. Ale podle mě je problém to, že lidi neumí bojovat nejen s dřevcovkama, ale hlavně proti nim.
A při útoku štítových hradeb je to stejně pruda, protože prakticky nemůžete bodat ani pod štíty, ani nad nimi. Je to o koule nebo o držku. jsem velkým zastáncem kopí, ale opravdu bych raději, kdyby si ho brali ti, co s tím umí (a ne stylem - ty seš tu novej, nic nemáš a neumíš, vem si kopí)
TARBIQ 12. červenec 2006 01:00:22
Tak já souhlasím s panem čertem protože sem si díky tyčovkám nijak nezašermoval a byl sem bodnut do pindíka a viděl sem vedle sebe týpka co to dostal tou legrační gumicí do krku a opravdu se nesmál ani já sem se nesmál protože to neni nijak vtipný vidět jak se při zábavě nekdo dusí vlastním vohryzkem .Díky danosti týpek zase naběh, ale k čemu je to dobrý prosazovat si do bitev věc kerá je nejnebezpečnější zbraní pěšáků ,fakt se chceme kvůli divákům nebo pojebaný dobovosti zabít? Protože at si tu mudrlanti kecaj co chtěj do tedˇse v bitvách nebodalo a to má kurevsky dobrej důvod a je uplně jedno čim se bodá takže at si tam sou třeba snopy tyčovek ale NEBODAJ protože to vede dříve či později ke smrti někoho z nás a já nikomu kvůli dobovosti na pohřeb fňukat nepudu i když si ten bod do toho xichtu zvedne sám.
warclilff 11. červenec 2006 22:09:02
Ja si myslim, ze na Zborenaku mi boj drevcovkama pripadal jako drevene peklo(znama to praktika na drevarnach). Mozna je to tim, ze tam nebyli zadne mrtvoly. Koukat totiz na to jak do sebe dve hrody mlati jak hluchy do vrat aniz by nekdo umrel a pak se rozutecou tak je to nejake divne. Jinak proti drevcovkam nejsem jen by to chtelo vice lidi co je umeji ovladat.
Plysak 11. červenec 2006 10:50:57
cert(11. červenec 2006 00:15:17) : Je to i o lidech.....Hele budu k tobě upřímnej, na Zbořeňáku sem šel do bitvy s kopím co mělo železnou kuličku na konci, ale moje body nikdy nešly výše než na břicho.To že někteří lidé na druhé straně to kopí neuměli krejt a místo toho, aby ho shodili na zem, si ho vlastním kopím vyhodili přímo do ksichtu bohužel nemohu.Stalo se mi to tam mnohokrát, že jsem jen tak tak zbrzdil bod, kterej nějakej inteligent vydodil ostatním na hlavy.
Broďan 11. červenec 2006 09:31:05
cert(11. červenec 2006 00:28:42) : Jistě, bez důkladného nácviku (nejlépe několikadenního) je boj kovovými tyčovkami věc mimořádně nebezpečná. A jestli pro takovýto nácvik není prostor, nemá smysl takového zbraně do bitvy pouštět. Pro nekoordinovaný boj je lepší mít na tyči gumu nebo vycpaného peška.
Otázkou nácviku je taky tolik proklamovaná, ale principielně odmítaná střelba z kuší. Pokud jsou střelci v šiku a střílí salvami na povel velitele dle scénáře do vyhrazeného místa, (např. do pavéz, nebo na opevnění, či prostě na nohy) nemůže prakticky dojít k ohrožení. Tady hraje vější roli přesnost, než nátahová síla. Vím dobře, jak blbě létají šipky s velkými bambulemi. Proto bych si do neřízené hromadné bitvy kuši nevzal.

cert 11. červenec 2006 00:28:42
Broďan(10. červenec 2006 17:49:58) : Odolnost zbroje je jedna věc, odolnost krční páteře druhá.
Toho co pořádají landsknechti se zůčastňuji. Především to obnáší několikahodinový nácvik., krok po kroku, sek po seku, bod po bodu. Jeden jediný neplánovaný, a nebo nepřesný, pohyb a může to být pěkný průšvih. Rozhodně takový secvičený "souboj" (ve kterém se řeže třeba 40 lidí) nelze srovnávat s nekoordinovanou srážkou.
cert 11. červenec 2006 00:21:28
Plysak(10. červenec 2006 17:56:54) : Je to o zbraních!!! Tyčovky se v historii používaly proto, že byly (a jsou) účinné i v neškolených rukou. Meč(tak jak je diletantsky používán na bitvách, tedy bez znalosti - nebo s vědomou absencí- správné techniky) je proti tomu dětská hračka.
cert 11. červenec 2006 00:15:17
Již asi postopadesáté na téma tyčovky... Obecně jsem jejich velký zastánce. V konkrétních případech jejich zásadní odpůrce.
Mam ve zbrojnici klasickou halapartnu okolo r. 1400 ze železa i vyměkčenou versi Mk.1.
Na Zbořenáku přišel Chomi a když viděl v jehlanu našich tyčovek (vesměs Mk.1) moji železnou, pronesl: " Tohle si do bitvy nebereš, viď? (jemně rozpačitý úsměv). Odpověděl jsem, že nejsem magor. Byl tím viditelně potěšen:-)
Co z toho plyne : jen organizátor dokáže, aspoň trošku, předvídat co se v rámci scénáře má na place dít a proto taky musí rozhodovat o tom co tam pustí. Když (mimo jiné kvůli velké vodě) je v plánu cca 6 čelních srážek dvou šiků ozbrojených tyčovkama, tak považuju jakýkoliv železo na klacku za zbytečný riziko. ( poté co mi okolo ksichtu proletělo nepočítaně bodů "bezpečných" kopíček s kuličkou usoudil jsem, že nemám zapotřebí testovat odolnost svých očních bulv a do budoucna proto nepovažuji tuto zbran rozhodně za bezpečnou)

Plysak 10. červenec 2006 17:56:54
Podle mě jde hlavně o to že se konečně začal opravdu dělat rozdíl mezi šermem a bojem....jde o to že to co by mělo být divákům ukazováno na bitvách je boj a ne šerm.Je sice hezké že se bude šermovat ferovka jeden na jednoho,souboj bude probíhat deset minut a pote oba rekové hrdině padnou s výkřikem bolesti:)Ale tohle patří do nacvičeného souboje nebo vystoupení a ne na bojiště!!!Bitva by měla divákovi ukázet jak se tehdá válka vedla.V bitvě každej na ferovost kašlal,první bylo zachránit život sobě a možná svejm kámošum a zabít ty "zlý" co nejdřív ať je to za náma....na nějaké "Dartaňany" nikdo nebral ohled a brzo čichali kytky zdola:).....je hezké že tady každý básní o tom jak sou tyčovky vůči štítu nefér ale právě o to de,od toho přece byly, aby byly nefér:)Je pravda že mnohý člověk s tyčovkou pravidelně necvičí a stává se tak dosti nebezpečný ale to už je o svědomí každého z nás, jestli na to máme neřezat se tim jako idioti a mířit jen tam kam se má....je to o lidech ne o zbraních!!!!
Broďan 10. červenec 2006 17:49:58
Random(10. červenec 2006 17:19:53) : Přesně takové problémy řešíme v poslední době taky. Použití tyčovek v bitvě je hlavně o dobrém nácviku a scénáři. I sevřený útvar sudličníků za pavézami lze rozbít a to nejlépe palbou z děl. Pak může nastat skrumáž, ve které přijdou ke slovu poboční zbraně (meče, palcáty, sekyry, ...). Náraz dvou stejně vyzbrojených oddílů bude asi nejspíš buď nezáživný nebo vražedný.

Je však zřejmé, že klasické pěší šiky se u nás používaly až od II. pol. 15. stol. Pěchota bez vozů může proti jízdě odolat pouze v šiku chráněném kopiníky. A právě kopiníci a sudličníci měli zhusta plátovou půlzbroj nebo i plnou zbroj. A když mne někdo neřachne vší silou ostřím, ale kontrolovaně a třeba na plocho, tak to moje zbroj ustojí v pohodě.

O boji pěších jednotek v době husitské mám ovšem velmi málo informací. Nebyly hlavním taktickým prvkem na žádné z bojujících stran. Ale není důvod nepodívat se trochu na Západ a inspirovat se švýcarskými falangami. Ty se ale ježili mimo sudlic i dlouhými píkami. Takže je to spíš věc kompromisu, jak přiblížit "mečové"bitvy alespoň trochu realitě.

Ovšem to, co tady pořádají landsknechti mi nepřijde, coby divákovi, vůbec nezáživné. A taky mi není známo, že by vynášeli z bitev mrtvé či raněné. Jestli ono to nebude spíš o lidech? Jestliže se někdo projevuje agresivně, neměl by se takových akcí účastnit.

Kuno 10. červenec 2006 17:47:59
Wothan(10. červenec 2006 17:37:01) : Podle toho,co píšeš je cestou perfektní secvičování ůtoků proto formacím aby to bylo divácky atrativní a my si pokud možno moc neublížili.S tím moc souhlasím ale bude to "dlouhý běh"
Kuno 10. červenec 2006 17:35:06
Random(10. červenec 2006 17:19:53) : Já bych si dovolil něco přidat:
Samo,že je fajn-dřevcovky,formace...a snaha aby bojovaly opravdu tak,jak tomu bylo(ale mohli bodat i sekat bezpečně,tak aby moc neublížily)
Otázkou zůstává,mohu-li tedy i já(třeba jako tolik vysmívaný mečíkář se štítem)nebo pro změnu s obouručákem bojovat tak,jak to bylo tehdy.
Myslím,že ne.
Random 10. červenec 2006 17:19:53
Další částečně OT diskuse o tyčovkách v bitvě. Mám chvilku, tak se rozepíšu, prosím o trpělivost. Navazuji na své poznámky k témuž v diskusi o Hrubé skále. Tedy tyčovky v bitvách:

1. Nezpochybňuji, že to tak tenkrát bylo, pokud si náležitě vymezíme pojem tenkrát. Otázkou je, zda chceme, aby to tak bylo i teď.

2. Odpověď zní, že je tu nový trend, který říká "ano, chceme". Dobrá, berme to jako fakt a co z toho vyplývá?
- nároky na bezpečnost. Omílané téma, ale tyčovky jsou prostě nebezpečné. Nechci napsat nebezpečnější než meče, ale myslím si to, protože s mečem trénuje kdekdo (jakkoliv kvalita je pochopitelně různá), zatímco s tyčovkou jen málokdo. Souboj proti zbrani, ne kterou nejste zvyklí, je nebezpečnější, ne?
- je tu desatero. Mě se líbí a jsem jeho zastáncem, takže co s kosířem (to je snad správný název pro MK1 nebo jak si to číslují)?
Nesekat přímo na hlavu a nebodat ? Pak by nebyl k ničemu. Znamenalo by to párkrát se s tím projít kolem davu, pak to zahodit a tasit poboční zbraň. No, kvůli tomu na bitvu asi nikdo nepojede. Sekat a bodat, samozřejmě "bezpečně" a protože "risk 0 neexistuje", jak s oblibou říká náš mistr, štípat žebra, dělat boule až mírné otřesy mozku atd.?
Tak to se nelíbí zase mě. Aby bylo jasno, já mám taky halapartnu a líbilo by se mi ji vzít do bitvy, ale kvůli bezpečnosti si myslím, že do volného šermu nepatří.
- střelím si do vlastních řad ještě více - letošní Libuším, Čert a jeho banda - btw zdravím - bylo to fajn, nikdo se nám nepostavil, ale mě se to prostě nelíbilo. Byl jsem na hrotu formace a jediné, co jsem mohl dělat, byla jakási dřevorubečtina: sek na hlavu zleva, zprava, kolmo a znovu a znovu a zas. A po stranách bušily ty "bezpečné" kosíře. Jak mě tak tlačili zezadu (ocelová pěst), Nabodnul jsem nějakého chudáka proti sobě mezi hrudní plát a rameno takovou silou, že se mi meč prohnul do oblouku. Nešlo nic dělat, pohnuli jsme se oba ve špatný okamžik. Já uhnout nemohl, on sice ano, ale neudělal to. Jen doufám, že měl drátěnku nebo dobrou prošívku. Moc se tím nechlubím, ale stalo se to. Dalšího chudáka jsme přejeli tak, že řval "Už mě volové nechte, jsem mrtvej, kterej vůl mě bodnul do tou halapartnou do koulí". Chudáček, asi ho to bolelo tak, že nepoznal, že to není halapartna, ale kosíř. Stejně mu to bylo houby platné, ještě jich pár dostal. Na druhou stranu ten boj v jednotce skutečně vypadal tak nějak opravdověji. Otázka je, jestli je to účel, protože:
3. jsou tu totiž diváci. Já se s nimi snažím komunikovat, bitvy s publikem se dělají pro ně, ne? A těm se to moc nelíbí. Nic moc nevidí a je jim houby po tom, že "takhle to má být". Chtějí svoje rytíře, meče, štíty, spoustu akce. A ne kompaktní kombajn, který převálcuje pole tam a zpátky a je po všem. Ostatně, v jednu chvíli jsme bojovali sami proti sobě (?!) a ti přeživší se přidali k vítězům, protože na nás nikdo nestačil. To zase může trochu komplikovat dodržování scénáře.

4. Takže, co s tím?

a. Bezpečnější zbraně, nebo spíše jasná pravidla pro jejich použití. Nápad pouštět na plac jen "prověřené " tyčovkáře mě přijde jako neproveditelný.
b. dělit akce na "bitvy " a "rekonstrukce". U těch druhých ano, snad jen s vysvětlením, proč divák uvidí, to co uvidí. U těch prvních ne, nebo jen s jasně vymezenou rolí, třeba jen bojem mezi na sebe zvyklými skupinami. Přednostně secvičené souboje, na dav je prostě nepouštět. Možná to nebude taková sranda (pro tyčovkáře), ale zůstane to větší sranda pro ty ostatní, včetně diváků.

Triss 10. červenec 2006 14:29:36
mnich faredon(10. červenec 2006 09:52:18) :

Práva mám nastavený dobře, jen jste moc stahovali a překročili mi trafik :-(

Takže zajišťuju lepší hosting, aby stránky zase fungovaly tak jak mají... trpělivost...ty fotky tam určitě nějakou dobu nechám....minimálně do příštího Zbořeňáku :-))
Plysak 10. červenec 2006 13:02:42
Ale jinak musím říci že akce se mi více než líbila a bylo to z valné většiny zapříčiněno právě reálností celé bitvy a proto bych byl velice pro masovější využívání dřevcovek i v ostatních bitvách z tohoto období....
Plysak 10. červenec 2006 11:30:55
No dle mého zkromného názoru není problém v tyčovkách ale v lidech.Já osobně jsem na Zbořeňáku byl a nemohu si stěžovat na nějaké brutální zásahy či snad co....Jde o to že pakliže si stoupne člověk v prošívce do první řady,nemůže čekat že mu to někdo bude tolerovat,je to prostě jeho problém že nemá dostatečnou zbroj a nechce-li aby ho to bolelo tak si musí sehnat něco víc.Ja tam stál v prošívce a drátech a problémy sem neměl.Ale příjde mi škoda jenom tak se oklepávat kvůli tomu že si někdo není schopen sehnat dobrou zbroj.
mnich faredon 10. červenec 2006 09:52:18
Triss 03. červenec 2006 22:35:14: ten odkaz píše error 403 Forbidden. Máte špatně nastavený práva k prohlížení stránky.....

Zbořeňák byl super, akorát si toho nějak moc nepamatuju.... :-))) Napřesrok budu muset míň chlastat a fetovat....
Petr Fantyš 10. červenec 2006 07:03:31
Kensin(09. červenec 2006 22:19:08) : Popiš co má na sobě a já ti řeknu kdo to je.
Petr Fantyš SHŠ Rotyka
Kensin 09. červenec 2006 22:19:08
Hmmm...nejde o krajkové kordíkáře, nebo že bych se bál dostat ránu..myslel jsem to úplně jinak..jeho charakter nechám plavat, spíš ta bezpečnost pro ostatní, já si už pozor dám..
Kensin 09. červenec 2006 20:49:46
Jelikož jsem z Benešova, nemám to daleko, tak se na Zbořeňák pravidelně jezdím mrknout..Sice jen jako divák i když kostýmy taky visí v garáži a už by potřebovaly provětrat..Tendence a úroveň je stoupající a to je dobře ( škoda že nešlo se brodit, ale to by asi bylo stylem 15:00h šermíři na Zbořeňáku, v 15:05 šermíři v Týnci atd. ) Koncentrace na plácku pak byla jaká byla..Ocenil jsem i kostýmovku v bitvě, je to mnohem lepší a i lépe vypadá než minulé ročníky..Stánkaři se zajímavým a velmi různorodým zbožím..je vidět, že sem jezdí rádi..Držím palce , jen tak dál...

Teď něco k bezpečnosti..Chápu Hagana a jiné, dobře vím co znamená střet s takový "Action-manem". Párkrát jsem se s takovými setkal na bitvách a naštípnutá žebra to jistila a bolí docela dodnes. Střetávají se bohužel dva přístupy rekonstrukce-ukázka tvrdé řežby jak to tehdy asi bylo-kdo dřív z koho omlátil pláty a ten opadal jak stromeček a prohrál, nebo rekonstrukce-s trochou scéniky-není extra dobová ale divák ocení a je to líbivější. Já osobně dávám přednost tomu druhému..ale protože preferuji především 30.-ku.Chápu že to tady není možné, ale určitá pravidla by se měla dodržovat. Především NEBODAT natvrdo, jen při závěrečném"dorážení" a ukončení souboje. Tak to alespoň děláme my a zatím žádný úraz se nestal..ale to je i v člověku jak to vidí..Z toho pak pramení zbytečné úrazy a problémy při pořádání budoucích akcí..

Poslední věc co mi vadilo a dost. Byl jsem divák a mám už jako šermíř "jiný pohled" na bitvu a sleduji spíš to "dění okolo". Na bitvách se objevuje často jistý človíček. Myslím že je z Rotyky? ( nerad bych někoho ale napadnul, slyšel jsem to, že je odtamtud ). Potkal jsem ho několikrát i v 30.-ce -Frýdlant, Bahna, Brandýs..Má takový nepříjemný zvyk. Do bitvy se nehrne..stojí hezky vzadu a sleduje..pak vybíhá a začne napadat bojující dvojice a doslova je podřezává a masí zezadu..i mě se to stalo několikráte a přímo od něj.. Nebylo to příjemné když vám pod krkem projel tesák a ještě zubatý jak pila..ale musíte padnout a dělat mrtvého ačkoliv jste šermovali dohodnuté etudy s kamarádem a "hráli" ..( a když vás takhle skosí na BAHNECH, kde bylo opravdu bahno po kotníky a nikdo se nechtěl umazat - a to jsme se všichni dohodli - protože jsme jeli pak dál s představením. na jinou štaci..co dodat. A když jsem ho zahlédl tady, čekal jsem co udělá..A nezklamal..držel se vzadu s cepem, pak vyrazil když dvě plechovky oddělené od bitvy se tam u jezdce docela slušně mastily. Jako obvykle pár ran zezadu po palicích a honem pryč..kluci museli dělat mrtvé, i když měli asi jiné plány jak dál fechtovat..Takový člověk do bitvy nepatří, alespoň podle mě..Nevíte náhodou někdo co je vlastně zač tenhle týpek??

Co závěrem?? Vyblejskám rapír, opráším drátěnku a kostýmy vůbec a to by bylo abych tě někde nepotkal hošánku..teď už vím co jsi zač a asi si ty role vyměníme..
Hagan 09. červenec 2006 18:44:44
Teda kazdej tady chvali sudlicniky a kopiniky - nejaky hovado mne nabralo kopim uplne naplno - hrot to sice melo gumovej, ale teda nic sizenyho pripravil se a naplno bodnul. Nebylo to nutny, ja taky muzu naplno nekoho vzit po palici halaprtnou a budou ho muset odnest, ale proc to, neni to nutny.
Nicmene vysledek je, ze mam tedka zebra moc hezky narazeny, jen co je pravda.
Proste mili a drazi, stale mejte na zreteli bezpecnost, protoze je sice ohleduplne, ze kopi ma hlavici z gumy, ale ten klacek je furt sakra nebezpecnej a zarnit muze sakra nebezpecne.

PS: priznavam, ze slaba prosivka bod skutecne neodblokuje, ale tohle by vzal leda plat, jak se ten idiot rozprah a skokem bodnul, tak mne vyrazil z rady a po dechu jsem lapal pekne dlouho.
Řezník 06. červenec 2006 09:13:40
aki(06. červenec 2006 06:54:15) : Nazdááááááár! Veeeelká škoda tě tam nemít, letos jsme neměli žádnou juggernautku s cepem :-)))
aki 06. červenec 2006 06:54:15
Chomi, Lucie, Vondrej, Xen, Sokoll a dalsi previti:
...gratuluju k dalsi uspesny bitve, skoda jenom, ze sem tam nemohla bejt s vami...fotky jsem videla a jsou super ;->>>
...s tou prudou ohledne premiry tycovek si nic nedelejte....treba casem lidi pochopi, ze se tycovky tehdy proste pouzivali ;->

(...jinak aktuani informace o nas: prodlouzeni viz jenom do 10.7., takze mirime smer Nepal...kde bysme meli dostat 2 mesicni viza primo na hranicich...a pak zase z5 do Indie ;->>>)
Řezník 05. červenec 2006 19:57:10
Kada(05. červenec 2006 15:20:01) : No jó, vorganisace holt leckdy selže...
Siegfried(04. červenec 2006 17:02:13) : svatá pravda. Potvrzuji i když mám máslo na hlavě. I když, vyzáblej mladík ve vypasovaný kroužkovce asi nebudu já :-)
Kada 05. červenec 2006 15:20:01
Řezník (04. červenec 2006 00:34:19) :nn. Mně naverboval Xen těsně před bitvou, se slovy scházejí nám nosiči pro nosítka. A když jsem se ho zeptal kde má ty co je tahaly na nácviku tak mi jen zdělil že se mu někam rozutekli a že je nemůže najít. Ale co se stalo, stalo se, a to nevadí. Hlavně že to byla fajnová bitvička. Jen tak dál
Broďan 04. červenec 2006 20:47:23
Siegfried(04. červenec 2006 17:02:13) : K těm pěchotním plechům. O tom, že v době poděbradské nosili lépe situovaní pěšáci plátové zbroje není pochyb. Mohli to být půlzbroje, ale také celopláty. Ovšem je třeba vědět, jak tyto zbroje vypadaly. Taky je třeba brát v úvahu o jaký typ vojska se jednalo. Jestli to byli královští žoldnéři, městská hotovost, lid lokálního pána apod.
Celoplátovou zbroj může mít třeba střelec z ručnice (v této době již zpravidly arkebuzy), ovšem bez rukavic, aby mohl nabíjet. Stejně tak i kopiník či sudličník.
Podle podkladů, které jsem měl zatím možnost pročíst se zdá, že typické pěší šiky modifikovaného švýcarského typu (kryté pavézníky) u nás vznikají až po r. 1468, jako odpověď na nájezdy Korvínovy lehké jízdy, která rozvracela kolony přesouvajících se válečných vozů. Neznamená to však, že se bez vozů nebojovalo již dříve. Čeští žoldnéři získali dost zkušeností v zahraničí, někdy i pod přímým velením švýcarských hejtmanů. V Čechách však až do války s Uhry nebyl vlastně důvod tento styl boje rozvíjet.
Před časem jsem napsal článek o taktice na sklonku středověku, ve kterém jsou i obrázky z Bernské kroniky s oděnými střelci z arkebuz. Ovšem i čeští profesionální žoldnéři mohli být takto vybaveni, stejně tak i bohatší měšťané, kteří v rámci hotovosti museli do pole.

livinghistory.cz...Siegfried 04. červenec 2006 17:02:13
Takže shrnu moje dojmy, když teda chtěl řezník feedback :)))
předesílám jsem spíše spokojen než nespokojen, ale nebudu tu vychvalovat dobrý věci, berte to tak, že když o tom nemluvím tak to bylo ok :)
Takže bylo méně lidí, tábor byl takovej poloprázdnej... Což až tak nevadí, protože kapacita bitevnho placu byla naplněna akorát, nikoliv přeplněna jako loni.
Nesouhlasím s premisou, že neexistovaly pěchotní plechy v tomto období a této lokalitě. Taky si myslím, že Viktorínova družina by pár rytířů jako doprovod muže číslo dvě českého království taky unesla.
U oplechované pěchoty samozřejmě očekávám tyčové zbraně a adekvátně vypadající výstroj. (aby mi to někdo neházel do huby)
Taky si myslím že nahý kroužky se už dávno nenosily... a samotné kukly jakbysmet (když už jsem u toho co tam patří a co ne) nemluvě o faktu, že vyzáblej mladík co má kroužky pěkně vypasovaný na tričko vypadá dost legračně a ne jako bojovník této doby.... bože tak si pod to vemte aspoň ten blbej vaťák, vidět to není (pokud nevolíte úchylnou barvu) a siluetu to značně vylepší... ženě i prsa více zamaskuje... A nějakou suknici přes to...
Taky tam bylo pár frajerů s pseudo brigama dle hesla víc nejtků víc zaklínač. A nemyslím si, že kožený šupinkový zbroje jsou touto dobou na kurzu...
Toť vcelku vše... počet tyčovek musím kvitovat... možná by mohly vypadat drsnějc... ale to je fakt detail.
Broďan 04. červenec 2006 15:08:40
Sapphire(04. červenec 2006 11:42:47) : Myslím si, že v debatách tohoto typu může každý napsat zcela svobodně svůj názor navzdory tomu, že ho aktivní přispěvatelé protáhnou kanálama. Pokud není ješita, dokáže to ustát.
Mečikářům zvoní hrana, což je skvělý, a ke slovu se dostávají historická fakta. Před lety se bitvy z 30.-ti leté války hemžily kordíkářema a dnes už můžeme kritizovat nedostatky mušketýrských a pikenýrských špalírů. Stejně tak i typický všegotický hrdina s mečem a ve zbroji typu "vokapbouchanejpěstínaschodech" je nahrazován sudličníkem, střelcem, pavézníkem atd. Sice je to někým přijímáno poněkud rozpačitě, ale tento trend je správný. Těžkou jízdu zde hned tak někdo nepostaví a vozovou hradbu taky ne (tím nemyslím malé ukázky). Klasický šerm patří do vystoupení a ne na bitevní pole.
A co na to divák? Mezi diváky nepřevládají troubové, jak je někdy míněno. Když obecenstvo opustí pár nespokojených lidí, nic se neděje. Třeba čekali cirkusové představení, a když s nekoná, tak prostě jdou na pivo.

Pokud můžu soudit fotky ze ZK, tak se letos silně zvedla kostýmová úroveň účastníků bitvy. Velké množství tyčových zbraní oceňuji obzvláště. Při slušné úrovni ochranné zbroje bych neviděl problém s použitím kovových hrotů (s výjimkou Řezníka). A to poněkud nezáživné "plácání"? On takový Schoenberg (1504) taky nemusel být pro oko diváka nic moc akčního, a na české straně tam padly 2/3 mužstva.
jak 04. červenec 2006 14:44:18
Siegfried(03. červenec 2006 16:47:39) : tak za 1jak nejni jen nick Jak je prezdivka sermire kterymu je blizko ke 30 a šemuje už nakej patek za2 nakej zmrd skouší moji tpelivost a piše tu mym jmemem protoze sem se neodhlasil....... ale az ho dostanu tak ho NAKOPU ze me posere špičku škvorne a kopi kterym sem bojoval mu přerazim vo palici 3 na Zborenaku to bylo supr na tu bidu s počasim
Kain 04. červenec 2006 12:51:47
v pohode..nemyslela jsem to nijak zle...=)
Pappi 04. červenec 2006 12:43:13
Též si dovolím pár postřehů k letošnímu ZK ač se ho nemohla naše málá skupinka střelců účastnit jelikož jsme přislíbili svou účast na jiné akci.

Dle shlédnutých fotek lze jednoznačně říct, že tato bitva má neustále stoupající úroveň a i lidé konečně pochpili o čem má být polní bitva z pol. 15tého stol. na rozdíl od minulého ročníku kde přeci jenom ještě převládal názor, že když né rytíř tak radeji nic. Zde chci veřejně pochválit CHOMIHO a jeho "bandičku" za jejich úsilí a neůstupnost vůči těm co stále nejsou schopni pochopit, že bitva není estráda jich samých a jejich ega kdy hrdinně pobíhají s mečem po louce a hledají sobě hodného soupeře aby si mohli "cinknout".

Je asi zbytečné rozepisovat se o tom, že bitva onoho období byla bitvou secvičených pěších houfů sestávajících se PŘEVÁŽNĚ ze sudličníků, střelců a pavézníků,kteří již porážely rytířskou jízdu na otevřeném bojišti. Případně, že takové houfy se bily spolu právě tyčovými zbraněmi, kde meč či tesák byl pouhou poboční zbraní jednotlivce. Toto přeci není žádné novum, pouze se stačí podívat na dobové kresby onoho období a je vše jasné jen chtít a nezavírat před tímto faktem oči.

Jsem nesmírně rád, že se našel konečně inteligentní člověk, který toto dokázal i přez všechna úskalí vtlouct do hlav lidí a uspořádat takovou akci, která se již hodně blíží této relitě a na, kterou ti jež zaujala a má pro ně smysl budou jezdit. Ti, kteří historie nějak vzlášť nezajímá jistě neosloví a pojedou jinam, je to přeci přirozený výběr a každému dle jeho gusta.

Tímto Vám přeji hodně úspěchů ve vašem konání a nechť vám lidé vašeho ražení jen přibývají


Kain 04. červenec 2006 12:18:33
Ale neděláme my náhodou historický šerm? TJ. ukazujeme divákům, jak to bylo...a bylo to tak, že byla spousta tyčovek a kdo ji neměl, koukal si rychle nějakou opatřit nebo alespoň slušně umřel. Tedy, že je doba mečíkářů pryč je jen dobře, ukazujeme historii. Je to jako kdyby nám v RS zakázali štíty, protože se jimi kryjeme a ti bez nich nemají proti linii šanci. No nemají, no.
K třicítce patří muškety a píky (kordy až sekundárně), landsknecht má taky třeba arkebuzu nebo halapartnu, husita tyčovku či nějakou střelnou zbraň taky má zcela běžně, raný středověk taky razí zásadu dvouruční zbraň nebo zbraň a štít. Tak to přece má být.
Sapphire 04. červenec 2006 11:42:47
dovolím si taktéž přihodit svou trošku do mlýna. Jen nepochopim jednu věc, někdo tu měl zájem slyšet jak se líbila či nelíbila bitva a po té co jistý člověk projevil nesouhlas, hned se na něj jak smečka vrhlo pár lidí a svými argumenty ho poslala do....(alespon to tak vyznělo) proto si nejsem jistá, zda sem mám vůbec svůj názor psát či nikoliv. Na druhou stranu, máme názor se vyjádřit a já to udělám s chutí. Kritiku musíme snášet všichni. Nyní zpět k bitvě. Kolektiv byl výborný, až na pár živlů=)stejně tak jako pobitevní akce (k některým mám připomínky, ale jelikož se netýkají bitvy, nebudu je pitvat). Nuže jakožto divák mohu říct, že na to kolik bylo bojujících mi přišel dost malý prostor pro bojiště. K tomu se navíc přidaly již zmíněné tyčové zbraněa vznikla jakási plácaná tyče na tyč a ti co ji neměli se řítili k zemi. Tyčovky bych nezakazovala, ale omezila bych jejich počet, přišlo mi jich tam až moc a kazilo to dojem. Což můžu soudit podle diváků odcházejících v průběhu bitvy...ale je to čistě můj názor a nikomu ho nevnucuji.jinak to byla paráda.přeji příjemný den..
Maska 04. červenec 2006 02:12:32
Diky za fotky z arkanie...ta predposledni opravdu nema chybu- Hrabeci vypada s tim mikrofonem vskutku uzasne, je to rozeny speaker... jinak velky dik vsem kdo se na akci podileli, opravdu jsem mel velky problem v pondeli odjet a stve me tech 360 smutnych dni, zbyvajicich do ZK2007.
Řezník 04. červenec 2006 00:34:19
Kada(03. červenec 2006 21:33:36) : Hehe, nenaverboval jsem tě náhodou do nosící jednotky? Bad luck...:-)
Na příští ročník jsme objednali daleko méně bláta, ale znáte všichni dodavatele, že?
Pappi(03. červenec 2006 17:15:05) : Tváří se, že to neudělal on. Ale moc mu nevěřím...:-)
Triss 03. červenec 2006 22:35:14
Zdravím všechny. Tady je pár fotek.....

arkanie.net...
Kada 03. červenec 2006 21:33:36
Zdravým všechny šermující i nešermující.Musím vás pochváli bitva byla velmi zdařená dokonce i ten závěr se vám povedl. Ty trojice to byl velmi dobrý nápad to by mně asi nenapadlo. Jen by jsem chtěl podotknout pokud budete i příští rok používat jako rekvizitu nosítka bylo by záhodno sehnat někoho stálého kdo se stím bude tahat... Jinak byla bitva velmi vyvedená a jestli budu mít příští rok čas tak mně tam zase čekejte. Káďa
zeenon 03. červenec 2006 19:01:01
vytratila jsem před nočním odjezdem kožené sandálky, pravděpodobně u Soptíků, kdyby o nich někdo náhodou něco věděl, napište mi na fiona_@centrum.cz, díky

jinak Zbořeňák byl fajn, akorát toho bahna mohlo býti méně... :o) počasí ale i tak vcelku přálo..
Siegfried 03. červenec 2006 17:18:31
Řezník(03. červenec 2006 17:07:16) :
hmm tak škoda: ) máš pravdu sem s ní ted mluvil
hehe že by sme se potkali u Pedra ?
Pappi 03. červenec 2006 17:15:05
Řezník(03. červenec 2006 17:08:34) : No vidíš Řezníče máš to už za sebou a přišlo to tak najednou, no to je ta první vlaštovka ! Sigfrieg zdá se býti šikovným, není liž pravda ?
Řezník 03. červenec 2006 17:08:34
Siegfried(03. červenec 2006 15:39:44) : jo btw- vod tý kuše mam na prdeli pěknou modřinu, vy syčáci :-)))
Řezník 03. červenec 2006 17:07:16
Siegfried(03. červenec 2006 16:04:55) : No já nevim, mě Baghíra říkala, že Zahrada je zavřená...?
Protiwen(03. červenec 2006 17:01:22) : :-)))
Broďan 03. červenec 2006 17:06:42
Protiwen(03. červenec 2006 17:01:22) : Do bitvy není špatnej třeba bejkovec nebo poctivej vojenskej "íbršvuňk".
Broďan 03. červenec 2006 17:04:51
jak(03. červenec 2006 16:34:38) : Mám doma jednu dost jedovatou halapartnu, kterou označuju jako Mk.IV (uznej, že ten háček je jen na takový kočkování). Chystal jsem si ji už na Zbořeňák na podobný mečikáře, jako jsi ty, ale nakonec jsme tam nejeli. Takže někdy příště.

strelciceskybrod.wz.cz...Protiwen 03. červenec 2006 17:01:22
Já bych šel ještě dál a zakázal bych i meče. Nevím jak vám, ale mě dokonce připadalo, že jsou ze železa. A ty lidi se chovají, jako by vás snad chtěli zabít! Vůbec je to všechno takový nerozum. Mám pocit, že za to může ta dnešní výchova plná toho násilí z televize.
Proto bych chtěl apelovat na pořadatele, ať s tím něco udělají. Kupříkladu nakoupí ty dřevěné meče, co prodávali v jednom ze stánků.
Siegfried 03. červenec 2006 16:47:39
jak(03. červenec 2006 16:34:38) :
už nemůžu :) kluci kdo ste si udělal tenhle nick... to je určitě něčí recese ne ? nebo je panovi 17 ? A jakou má pán výstroj ? hadr ? nebo má přes hadr kroužky bez prošívky ? :))) Já bych zase zakázal lidi co nemají adekvátní výstroj (teď myslím z hlediska funkčnosti, fakt tu nechci nedej bože šaškovat s tím aby to taky vypadalo na dobu z který je bitva a pod... )
Dyk ty tyčovky byly samá guma... :)))
Sopt 03. červenec 2006 16:39:00
jak(03. červenec 2006 16:34:38) : Ja bych je nezakazoval. Myslim, ze problem je jinde. Lidi co s tycovkama cvici jsou v pohode, vedi co si s takovou zbrani muzou dovolit. Ale blby je, kdyz je do ruky vezme nekdo, kdo je nikdy nedrzel v ruce, ten je pak nebezpecnej.
Pappi 03. červenec 2006 16:38:11
jak(03. červenec 2006 16:34:38) : Inu co dodat. Tak pravil mečikář. ÁÁÁMEN.
Siegfried 03. červenec 2006 16:04:55
Řezník(03. červenec 2006 12:46:38) :
nebudeš dneska v zahradě ? vzal bych CD s fotkama nemám to kam pověsit. A mohu ti dát i ten feedback hehehe.
čus:)
Siegfried 03. červenec 2006 15:39:44
Řezník(03. červenec 2006 14:20:38) :
Ano ale je pravda že na některé disciplíny se střízliví nehodili... třeba na střelbu z kuše na pohyblivý cíl .))))
Jo já náhodou vím proč příští rok mlatovej turnej nebude... Řezník zlámal všechny mlaty .)))))
Řezník 03. červenec 2006 14:25:12
Jo a všem, kteří se zúčastnili mlatového turnaje se na vědomost dává, že TÁTOMRDI jsou nejlepší a neporazitelní!!!
...příští rok už možná žádný mlatový turnaj nebude, protože neexistuje nikdo, koho by TÁTOMRDI nerozdrtili tak, jako mužná pěst rozdrtí vejce. :-)
Řezník 03. červenec 2006 14:20:38
trener(03. červenec 2006 14:13:47) : Musím se přiznat, že naprosto netuším, jestli tahle disciplína proběhla, zeptám se Xena... Na některé soutěže se těžko sháněl dostatek střízlivých a aktivních účastníků...
Nicméně je jasné, že by nevyhrál Snas, který nedokázal zapálit oheň celé dva dny- a to měl k disposici zapalovač a láhev lampáku...
trener 03. červenec 2006 14:13:47
Řezník(03. červenec 2006 12:46:38) : Tak jaký je rekord ve vykřesávání ohně?
kachny 03. červenec 2006 14:10:01
Řezník(03. červenec 2006 12:46:38) : no ja si myslim že to bylo naprosto výborný :o)))
hlavne ty souteže, jenom me mrzi že sem nevidela zápasy v bahne ....
Řezník 03. červenec 2006 12:46:38

Doufáme, že se bitva líbila. Klidně projevte své návrhy na změny, komentujte stávající organizaci a vůbec- potřebujem nějakej feedback, ať to může bejt příští rok ještě lepší....
Tady máte první fotky ze Zbořeňáku 2006 od našeho kamaráda Viktora Škaroupky:

leto-2006.wz.cz...
jak 02. červenec 2006 23:55:01
Supr az na tu kocovimu...
mishra 02. červenec 2006 22:42:51
Diky vsem,byla to jako obvykle uzasna akce akorat me mrzi ze sme jako Stemberkove zase prohraly.Je to nefer.Byly sme lepsi a stejne sme musely...des.Ale stejne diky organizatorum i sermirum bylo to bomba.Diky
Kydliman 02. červenec 2006 00:30:27
trener(01. červenec 2006 09:26:43) :
To určitě ano, ale s pazourkem to jde lépe a rychleji.
trener 01. červenec 2006 09:26:43
Kydliman(28. červen 2006 20:48:11) : Pazourku netřeba, jde to i křemenem :-)
Řezník 29. červen 2006 18:03:26
XEN(29. červen 2006 09:49:41) : No, to je ale blbost. Takovej chytrej člověk, Xene... Prostě píšeš jak prase a omluva, že seš línej, je fakt blbá. Ale jinak nic ve zlym :-)
čírtě 29. červen 2006 11:29:56
troll.jr:ne,ne...ale teď už je to jedno...rozhodli jsme se,že na Zbořeňák nepojedeme. Tak si to tam všichni užijte

XEN 29. červen 2006 09:50:38
Co se tyce pavez a souteze, tak si je urcite vemte, misto na trzisti osobne zajistim.
XEN 29. červen 2006 09:49:41
Ma gramatika je takova jaka je a mam lepsi a zajimavejsi veci na praci nez je se v ni zlepsovat. Je to spise otazka pro vedce jineho oboru aby pravopis cestiny prubezne upravovali a zjednodusovali tak aby odpovidal dobe a byl v ramci moznosti dobreho rozliseni vyznamu co nejjednodusi. Mam pocit, ze ti co se zabavaji pravopisem se moc drzi zvyku a tim padem sic udrzuji cestinu jako takovou brzo (dle meritka uzivani jazyka) dle meho nazoru zanikne.
Jan z Siecina 28. červen 2006 22:56:52
Kydliman(28. červen 2006 20:48:11) : No, vzhledem k tomu, že opomněli rozhlásit, že se ten oheň rozdělává v řece... :)))
Kydliman 28. červen 2006 20:48:11
Řezník(28. červen 2006 09:50:49) :
Opravdu chcete říct, že rozdělat oheň křesadlem trvá někomu tři dny? To si děláte kozy nebo je v tom nějakej háček , jako že ti namočej troud nebo seberou pazourek?
troll.jr 28. červen 2006 20:11:43
čírtě(28. červen 2006 12:46:49) : No jestli to je púro dva klučinz tak jo )
čírtě 28. červen 2006 12:46:49
Mám dotaz...jelikož nám po Jihlavě odešli brzdy u auta,neměl by někdo dvě volné místa v autě?
Michal Medvěd 28. červen 2006 12:29:10
Koukám, že Xenova proslavená emauzská gramatika se provalila i tady... ;P
Řezník 28. červen 2006 09:50:49
Kydliman(27. červen 2006 21:34:52) :
Jan z Siecina(28. červen 2006 08:32:51) : Je to vskutku kolem tří dnů. Takže šanci stát se top firestarterem má opravdu každý.
Jan z Siecina 28. červen 2006 08:32:51
Tak tři dny :))
Kydliman 27. červen 2006 21:34:52
Jaký je rekord v rozdělávání ohně křesadlem na Zbořeňáku?
chomi 27. červen 2006 20:54:10
Abych upřesnil začátek tažení, je to ve 13.00 na Novém hrádku Václava IV. v Krčském lese v Praze 4.
Co se týče těch pavéz, ještě uvidíme, zda najdeme odpovídající umístění na tržišti. Ale oheň jistě platí:o)
Chomi
XEN 27. červen 2006 15:03:28
Ahoj chtěl bych jenom připomenout tuto akci a pozvat vás na soutěže, viz. stránky bitvy (program) . Oproti loňsku pribudou dvě nové (pakliže bude dost zájemců)
- soutěž o nejhezčí pavézu (pavézy se vystavý na tržišti a diváci budou hlasovat o nejhezčí).
- soutěž o co nejrychlejší rozdělání ohně pomocí křesadla.
Takže jestliže přijedete tak sy tyto věci nezapomeňte vzít sebou.Stejně jako loni jsou plánované bahení zápasy žen. Takže vítáme odvážné dívky a pánové nezapomntě přilby v případě nouze a nedostatku bahna se bude muset nějaké udělat a nanosit vodu z řeky :)
A ještě mám připomenout páteční tažení.
Už jsme dost na Zbořeňáku tak kdyby vám nikdo neodpovidal na dotazy tak se moc nezlobte.

webmaster