Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Takový obyčejný spolek - 3.díl - jak pořádat soutěže

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
mascha 27. březen 2006 22:20:24
:-)
(Novica) Myšák 25. březen 2006 08:31:06
Jsem uražený a nemluvím sváma..!!! Jsem zneuctěn,pomluven,zničen a vše je díky vám(M+Š).... :-).
No a taky dělám ve Vsetíně a nemám čas.. :-)
Jinak si myslím,že jsem již řekl vše co jsem chtěl....
Myš
Šavlis 23. březen 2006 09:38:24
Jéžiši kriste! Taková ostuda! Mascho, na první akci se pudem navzájem odstřelit.

A pro Myšáka, byť to pro něj nemá váhu, což by mě za normálních okolností docela mrzelo:

Myšičko Myš, pojď ke mě blíž, a dobře slyš. Historický šerm je pro mě jako stavění baráku. Podílí se na něm spousta více či méně specializovaných řemesel. A vnímám mezi nimi velké rozdíly. Asi jako mezi topenářem a elektrikářem. My oba sedíme v úplně jiném vlaku a jedem do úplně jiné cílové stanice. Naše cíle jsou rozdílné stejně jako cesta k nim. Ty to děláš pro prožitek publika, já osobně pro prožitek svůj. Tolik k mému pohledu na historický šerm jako celek. Nemůžu se měřit s tvými dvaceti lety šermířské praxe a ani nechci. Sám na sobě po svých pěti letech pozoruju, že se v této obsáhlé branži profiluju někam jinam, než bych si původně myslel. Já si honím ptáka třeba na nové dobové povelovce, na origo knoflíkách, ty třeba zase nad potleskem davu. To co je pro tebe na prvním místě, u mě okupuje nižší příčky a naopak. Věci, na které já kladu důraz a zajímají mě především, ty nemáš a naopak, věci které jsou blízké tobě nemám já. A navzájem po nich netoužíme.

K historickému šermu jako bojovému umění, dodám pouze: studuji, baví mě to, čas mě netlačí, nespěchám, nepotřebuji se předvádět.

K historickému šermu jako atrakci (divadlu, ukázkám, vystoupení, show, scénickému ztvárnění – vyber si). Zcela otevřeně a čistě osobně, tohle moc rád nemám. Nevystupuju rád, přesto že vystupuju. Neděláme vystoupení typu „lupič potkal šermíře aneb veselé kousky šermířské“. Jsme vojenská jednotka, ne divadelní spolek. Proč? Nemáme na to. Jedinej herec je u nás možná Indy, navíc je teď trošku vzdálen. Co s tím? Na sílu to lámat nebudem, budem radší dobří vojáci.

K historickému šermu jako soutěži: Tam se pravděpodobně nepotkáme, musela by být postavená jinak, třeba právě tak jak jsem psal ve své reakci na P. Vytopila (nikoli na tebe), aby vzbudila mou pozornost a zájem, protože můj zájem je právě jiný. (Mimochodem o tom byl onen můj příspěvek, nebyla to kritika stávajících soutěží a jejich účastníků)

K historickému šermu a mezilidským vztahům uvnitř: Chceš-li si smlsnout a popřípadě mě občas někde ironicky připomenout, klidně to udělej. Vzhledem k tomu že si myslím, že děláš něco úplně jiného, a jdeš po něčem úplně jiném, než já, je mi to knedla. Mimochodem jsem kritizoval tvůj výstup v onom otevřeném dopise, nikoli přístup k šermu, jeho kvalitu, vybavení, výsledky. Věřím že u publika má tvé podání šermu své místo, což potvrzuje vaše účast na námi pořádané a bohužel totálně prodělečné akci na Sovinci. Tenkrát jsme vás vyplatili z vlastních kapes a dneska ze mě děláš vola. Tož tak.


Nazdar. Šavlis
Kral Elfu 22. březen 2006 23:01:43
Jo ale timhle se omlouvam za chatovani a uz mlcim dokud nebudu mit na srdci neco konstruktivniho, amen.
Kral Elfu 22. březen 2006 23:01:15
To ja to zase chapu, sveho casu jsem soutezil - a popravde receno jeste soutezim i kdyz zase jinak - rad a casto. Ovsem diky Bohu na tech drivejsich zavodech se to hodnotilo "sviti - zasah - svitilo petkrat (patnactkrat) vyhrals, dalsi", a na tech nynejcich se to hodnoti "je ta dira bliz ke stredu terce - jo? jses lepsi - ne? je lepsi on" zadny namitky, usmevy po vsech stranach, jedinej komu muze clovek nadavat je on sam, co chtit kurva vic?
mascha 22. březen 2006 22:55:29
zjistuji, ze jsem dost neambiciozni a nesoutezivy typ... ja furt nechapu, proc soutezit...
jo aha, nekdo ma na vizitce "member of Galactic sword association" a nekdo tam chce mit zase "drzitel Zlate plakety nejlepsiho sermire Dolniho zapadakova"... :-)
mascha 22. březen 2006 22:50:13
Myšáku, píšeš sice v textu, že tě můj názor nezajímá, nicméně stejně znovu (a naposled) napíšu, co si o tom myslím.
Tak první polovinu jsem nějak nepochopil. Ne jednotlivé věty, ale jako celek... Asi jsem matnej... No nevadí, změnil se styl, to oceňuju...

K druhé polovině, k návodu, kterak soutěže pořádati, se vyjadřovat nebudu (ač se mi na jazyk vtírá spousty připomínek a komentářů) neb jsem nikdy žádnou soutěž nenavštívil, nepořádal a pořádat nehodlám. Soutěže jsou mi putna, jsem přesvědčený, že jakákoli porota bude vždycky subjektivní, šermu a vystoupení je tolik a tolik druhů, že nenajdeš člověka takového, aby se zalíbil lidem všem. Co jednomu sedne, druhý nemusí. Šerm ve smyslu divadelního (scénického chcete-li) vystoupení, je natolik neměřitelnou záležitostí, že všechny ceny a body mne nechávají chladným, soutěžení je zkrátka podle mne blbost.
Ale pozor - tím nechci říci, že je blbost se setkávat, navzájem před sebou šermovat, okoukávat se, nechávat se okoukávat, navzájem se tak motivovat, soupeřit, růst. Nesoutěžní přehlídky, festivaly a festiválky - to ano, to má velký smysl. Jen je divný porovnat v jedné soutěži rokokový souboj gentlemanů a rvačku neandrtálců, komedii s občasným zazvoněním čepelí a dramatické davové bitevní scény s ohněm.

Někde uprostřed textu jsem pak zmíněn přímo já. Co na to říci? Myšáku - myslím, že jsi vůbec nic nepochopil. Mně je buřt, jestli tě vošulili na nějaký soutěži, nebudu se tě zastávat, a nebudu se zastávat ani těch druhých, protože, jak připomínáš, nebyl jsem tam a neviděl to.
To, co jsem ti chtěl říci je to, že kultura diskuze je podle mne stejně tak důležitá, jako její samotný obsah. Můžeš tomu říkat pokrytectví, ale já to tak prostě vidím. To co jsi měl možná v plánu - zvíření smradlavé stojaté hladiny našeho českého rybníčku, jsi podle mne udělal tak, že jsi do té vody prdnul. Víření nastalo, jo, ale smradu jsme se nezbavili, naopak, je ho ještě víc...
Prostě mám pocit, že kdyby jsi ty první dva texty vynechal a začal tím třetím, možná by tě několik lidí neonálepkovalo a mohlo to tvým slovům dodat váhy. To je to, co jsem chtěl k tvým textům, vyjadřuju se k formě, obsah je mi čím dál tím víc volnej...
Kral Elfu 22. březen 2006 22:47:32
Jezismarjabohova musi se ta diskuse roztahavat do 4 ruznejch threadu?

Ale jedna vecna poznamka k bodovani: pri sledovani videa jsem nebyl dojmu, ze nekteri nesermiri v porote meli trochu problem s tim odhadnout jakou znamku na stupnici vybrat. To docela chapu, a pak se mohlo docela snadno stat, ze pozdeji litovali, ze dali vic bodu tam, kde nemeli.

Proto navrh: nedavat body, ale prubezne si psat poradi.

Priklad: soutezi spolky SHS Konipur, SHS Aragorni, SHS Zbrojne houfce Sumichrasta Malbohana, a SHS Sirotci.

Prvni jde na radu SHS Aragorni. Porotce si po skonceni jejich produkce pise prubezne poradi:

1. Aragorni

Nasleduje skupina SHS Konipur.

Porotce usoudi, ze Konipur je v oboru, ktery hodnoti, lepsi nez Aragorni. Zapisuje prubezne poradi:

1. Konipur
2. Aragorni

Dale prichazi Zbrojne houfce Sumichrasta Malbohana. Porotce celym svym nitrem citi, ze lepsi nez Konipur nejsou. Pokusi si vzpomenout, jestli mu prisli lepsi nez Aragorni, a rekl by, ze asi jo, ale podstatne je, ze Konipur je stale na spici (cili prvni misto je docela urcite vyhodnoceno objektivne).

Prubezne poradi:

1. Konipur
2. Zbrojne houfy Sumichrasta Malbohana
3. Aragorni

A nyni prichazeji na scenu Sirotci z jejich syrovym soubojem na cepy a hakovnice. Porotce je unesen, Konipur je odsunut na druhe misto, a jeho zaverecny verdikt tedy zni:

1.Sirotci
2. Konipur
3. Zbrojne houfy Sumichrasta Malbohana
3. Aragorni

- jak vidite, s ohledem na prvni misto je to nejspis nejspravedlivejsi. Hodny porotce, ktery nechce byt zkraje moc kruty (divky jsou blondate a maji hezke prilehave kostymky a jeden by se hned sapal a dejte jim tem mizernej jeden bod, kdyz muzou mit tri, ale sakra co potom) a v dusledku toho by pak utrpel inflaci bodu je takhle mimo nebezpeci.

No a jak to dat dohromady, proste zprumerovat hodnoceni od vsech porotcu a vysledne poradi je na svete.
mascha 22. březen 2006 22:27:47
Bohužel ještě stále nemáme možnost reagovat přímo pod články, tak zakládám k Myšákovu poslednímu textu další diskuzní bahínko...

webmaster