Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> LH impregnace lnu

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Knecht 21. srpen 2006 20:40:47
Pokud to snad někoho zajímá: V předchozím příspěvku popsaný stan byl na Veligradu, kde pršelo celkem vydatně. Přežil bez problémů. Jinak více jsem o tom napsal na livinghistory.cz
Knecht 27. červenec 2006 01:00:47
Tak jsem trochu experimentoval s tou impregnací. Výsledky jsou následující:
Promaštění látky naskrz vepřovým sádlem: Zcela neúčinné, ale ani po několika dnech na slunci nezačalo smrdět.
Vosk natřený za horka: Stačí látku párkrát přeložit a vosk je víceméně pryč.
Směs vosku a sádla cca 2:3 natřená za horka: Vytvoří voskovou vrstvu, ale částečně se i vsákne. Slabší spršku zadrží, při prudší nebo delší propouští.
Směs vosku a sádla 2:3 za horka, zažehlená: Zatím nejlepší. Prudký proud z hadice sice po několika minutách způsobil provlhání, ale tak strašně nepršívá a když ano, stejně vás to vyplaví spodem. Zažehloval jsem to normálně žehličkou, takže lh technologie to určitě není, ale jak jsem psal, šel by snad použít horký hladký kámen, nebo kus železa. Měl jsem takto impregnovaný lněný stan na WB a nebyl s ním problém - nesmrděl, nekapal z něj na slunci tuk, jen v místech, kde nebyl nátěr dobře rozžehlený se vytvářely vrstvičky měkkého vosku. Na omak je stan mírně mastný, opět hlavně v místech nedokonalého rozžehlení. Jelikož tam nepršelo(jen kratičká sprška v neděli) nebyl stan ještě vyzkoušený v dešti. Až se tak stane a já to přežiju, dám vědět.
Knecht 04. březen 2006 20:25:40
Co se týče vosku, vidím problém hlavně v tom, že se nedá v ničem dost dobře dobově rozpustit, takže zbývá nahřátí, což se dost špatně projeví po vychladnutí. Možná by se tam dal nějak "zažehlit" - dobově třeba nahřátým hladkým kamenem? Nebijte mě, je to jenom nápad...
Kydliman 24. únor 2006 20:03:47
Oleják-bavlna, teepee nevím. Sháněl to Vlk z Liberce.Má tuším starožitnictví a jezdí prodávat drobnosti z vlastní dílny k vám na Wothanburk.Tu látku jsem měl, ale před 17ti léty.
Kydliman 24. únor 2006 17:24:33
Na pršiplášť "oleják "se používá látka, do které je vlisován lněný olej (údajně až 20tun těžkými válci).Je to technologie přinejmenším 300 let stará.
Měl jsem teepee z látky která sloužila jako podběhový pás v barvírnách. Ta fungovala tak, že se při dešti prostě zatáhla a dál už nepropouštěla vodu. Jinak vodu kterou do teepee propustí plášť zachytí rosná plachta.
cossack 24. únor 2006 13:19:51
Pokud je ta metráž skutečně tak hustě utkaná, že by z toho stan šel udělat, zkusil bych to napustit lněným olejem. Co jsem slyšel tak se kazí asi tak nejmíň ze všech olejů a mazadel. Prý je ale částečně těkavý, tak by se impregnace musela obnovovat. Při použití vosku vidím problém v tom chytání svinčíku ze širokého okolí.
cossack 24. únor 2006 13:15:05
Ano, pokud má Destructorix tak kvalitní lněnou metráž, že je použitelná na stan, pak je vše v pořádku a já bych to nedělal jinak. Jen jsem chtěl říci, že pokud ten dotyčný len není způsobilý pro stan, nemá smysl se "drbat" s nějakou impregnací a radši napnout síly jiným směrem.
amat 24. únor 2006 09:11:13
Ve vídeňském arzenálu mají půlku tureckého stanu ze 17. století, takže vzhled textilie můžete posoudit pohledem, ovšem pochybuju, že by vás někdo nechal odstřihnout kousek na rozbor :-).
Bozha 24. únor 2006 07:39:35
cossack(24. únor 2006 06:55:47) : Asi tak.

Destructorix: usij si ten pristresek a zacni v nem stanovat. Kdyz bude mit dostatecne strme steny (acko), zadne ploche strechy atd. a nebudes se v desti dotykat sten, tak ti nejaky dest muze byt ukradeny, dtto impregnace.
cossack 24. únor 2006 06:55:47
Řekl bych, že pes bude zakopán jinde. Destructorix má sice lněnou metráž, ale bude to nejspíš nějaká standartní vazba, ne? I kdyby se to něčím LH naimpregnovalo, stejně budou mezi vlákny díry dost velké na to, aby nejbližší prudší deštík udělal ze stanu cedník. Pokud by impregnační vrstva byla taková, aby zamázla i ty díry v osnově, při každém balení by se poškodila. Při tkaní dnešní stanoviny se impregnuje vlákno, které se pak utká hóódně hustě. Takže nepropustnost je dána částečně tou hustotou tkaní a částečně vodoodpudivostí látky utkané z impregnovaného vlákna. Já bych len použil na něco jiného a stan klidně udělal z normální stanoviny. Stejně NIKDY nebudeme 100% LH, tak proč si dělat pakárnu zrovna se stanem.

No a kouř obsahuje dehet a ten se usazuje ve vrchní části típí. Že by to nějak výrazně pomáhalo při nepromokavosti jsem si nevšim. To tě Indyjáne indiáni tahali za nos. Dehet částečně zlepšoval vlastnosti koženého stanu, ale u plátna bych si troufl tvrdit, že to fungovat nebude.
Indyján 23. únor 2006 19:06:24
Olaff(23. únor 2006 14:46:04) : No zaslech jsem něco o terpentýnovém oleji. Ale nezkoušel jsem to. Nemám zájem mít na stanu po LH inpregnaci mít nalepený každý list, můru nebo odpadky protože tohle by asi vrstva vosku udělala. A to nemluvím o nárustku váhy a možném protékání a taky působení prudkého slunce. Takže jsem koupil stan s inpregnací a mám klid. Jo je to chemie, ale stan je origostřih a poznáš to jen když ho ochutnáš. Což mi vyhovuje. Ale pokud chceš pro svůj pocit mít origo inpregnaci, musíš sehnat vzorky látky a dělat to metodou pokus omyl. A ještě jedna informace. Kecal jsem s indošema a prériový indiáni to neřešili. Plachta se kouřem sama inpregnovala! Řekl bych že za to může pryskyřice obsažená ve dřevě, tudíž vosk či pryskyřice je správná cesta.Ale říkali, že se v tom musí bydlet. Příjemné spaní! :-)
Destructorix 23. únor 2006 18:39:25
jo o loji, jsem taky přemýšlel, ale spát v létě pod tím bych asi nechtěl:-) Tak já to zkusím, vyděl bych to na vosk smíchanej s voskem, ale jakým způsobem, nemám ani páru.tak až něco zkusim tak dám vědět jak to dopadlo.. jo díky za odpovědi
Olaff 23. únor 2006 14:46:04
A este taka otazka... Ak by som sa rozhodol impregnovat platno voskom s olejom, aky olej na to pouzit a aky je postup vyroby? Vdaka vopred.
mascha 22. únor 2006 14:57:42
myslim, ze par rityn je v klucinove tricitce, neco snad ve vagnerovi. a nejlepsi je zkusit mrknout na nekterou internetovou galerii, najit si nektereho soucasneho (rozumnej tehdejsiho) malire - nejlepe krajinare a tam urcite najdes verne obrazky vozu v barvach (napriklad Krajina s prepadeni, nejaky holandan, na jmeno si nevzpomenu).
Jinym resenim je navsteva nektereho zamku, treba Zleb, visi tu obvykle mnozstvi rytin, ktere zachycuji nejake mesto. v popredi byva velmi casto prijizdejici kone s lidmy a take s vozy.
Bohuzel jsme vuz zatim neresili, takze nijaky archiv jsem si zatim nedelal.
Jen mi tohle o impregnaci utkvelo z nejakeho textu, kde se psalo o objednavce Valdstejna na plachtovinu, provazy, vosk a lneny olej pro jeho planovanou admiralitu na baltu a dale tusim z Grimmelhausena, kde psal, ze se Simplicius zabalil do voskovane vozove plachty.
amat 22. únor 2006 14:50:17
Rakušáci v bitvě u Hradce Králové 1866 měli chlebníky z plátna napuštěného lněným olejem. Taky to asi moc nevoní, ale jistě míň než ten lůj.
trener 22. únor 2006 14:39:59
mascha(21. únor 2006 18:06:19) : Poradíš mi prosím, kde sehnat obrázky evropských vozů z období cca 1300-1700? Děkuji!
mascha 21. únor 2006 18:06:19
plachty na vůz používané za třicítky se impregnovali voskem nebo voskem s olejem. Plachty na lodě také tak, ale více vosku. Přímo stany jsem nikde nenašel. A ani bohužel nějaké přesnější údaje o tom, co to bylo za olej a jak a v jakém poměru se s voskem míchal.
hawkwind 18. únor 2006 22:43:48
Vikingský stany se impregnovaly konským lojem. Musí to smrdět jako psí kšíry..... :D
Destructorix 18. únor 2006 13:08:56
Zdravím, potřebuju helpnout... mám nějakech 14m hrubýho stoprocentního lnu a chtěl bych z toho ušít takovej přístřešek. jenže by to chtělo impregnovat. někde jsem sem sehnal že se to může bud natřít klihem, jinde zase lněný olej, nebo vosk s olejem, ale jak ho vyrobit??? kdyby někdo tušil funkční způsob tak ho sem hodte.dík

webmaster