Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Májový sněm hradeckého dvora

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Jarwiks 30. květen 2007 16:05:34
Wothan(29. květen 2007 18:22:20) : Nooo, výborně jsi to vystihl. Ale fakt ti řeknu že jsi fakt docela grafoman:-)))
otec Opat(29. květen 2007 21:03:11) : Hm za dva týdny je v Uherském Hradišti konference na téma Morava v 10 - 14 st. tak uvidíme co nového se tam dozvíme:-) , jinak pokud by to někho zajímalo: www.slovackemuzeum.cz...
otec Opat 29. květen 2007 21:03:11
A propos, Wothane, zaznamenal jsi tu polemiku mezi Zemlickou, Trestikem a Wihodou a Janem? Ona se sice staci ke 13. stoleti, ale Brnaci se snazi najit alternativu prave k te koncepci socialniho a ekonomickeho vyvoje v ramci stredni Evropy v RS... Viz aktualni CCH. Bude jeste veselo v obci historicke rekl bych... Ale to jsem uz dost out of topic :-(
otec Opat 29. květen 2007 20:59:35
Wothan(29. květen 2007 17:51:08) :
Naprosto jasne, strucne, vystizne a spravne...
Wothan 29. květen 2007 18:22:20
Já respektuji Maršálkovo přádní ale ještě zkusím napsat kratší text - a ne opravdu to není napsané pro kateřinu protože nemám chuť se s někým hádat a polemizovat - je to čistě pro zajímavost. Ceny obecně se pro RS odvozují bohužel jen z několika málo pramenů - mezi ty nejznámější patří franské zákoníky Lex Ribvaria a Pactus Legis Salicae. Tyto zákoníky podobně jako jiné zákoníky z RS ale nevuvádí přímo ceníky zboží - kromě jiných věcí uvádí výši pokuty - wergildu (už se tu o tom hovořilo), kterou viník má zaplatit za zločin - kupříkladu za vraždu. Díky tomu (Lex Ribvaria) známe cenu některých věcí - třeba vybavení těžkooděného jezdce, loveckého sokola, dobytka apod. Hodnota pokut se uvádí v solidech (1 solidus za 12 denárů), ale díky tomu že máme uvedenou cenu dobytka (kráva - 1 solidus, vůl třeba 2 solidy) můžeme si dovolit některé věci přepočítávat na živý inventář. Nicméně ceny uvedené u lidí jsou často naprosto šílené a prakticky nezaplatitelné což dokládá že pokuta neměla jednoduše odhadnout cenu člověka ale působit preventivně jako odstrašující příklad.

Je ale velice zajímavé, že ke krádeži otroků a tažných koní třeba výše uvedený Sálský zákon uvádí, že zloděj zaplatí nejen samotnou cenu otroka, ale ještě dalších celých 35 solidů majiteli jako odškodné (dnes bychom řekli "za ušlý zisk"). Jinak cena samotného hřebce "chovného, vidoucího a zdravého" byla podle Ripuárského zákona 7 solidů.

Nicméně - tohle jsou ceny platítí pro 8.st. a Franskou říši. Podobný ceník pro naše země bohužel neznáme a dá se s jistotou předpokládat že se ceny od franských nebo jiných zákoníků u nás o 2-3 století později lišily. Pro naše země tak představuje významější pramen jen záznam Ibn Jákoba který navštívil Prahu v 10.st. a od něhož máme nějaké ceny zaznamenané, ale zdaleka ne dostatečně. Další představu o ocenách si pak můžeme udělat z listinných pramenů z 11.st. ale převážně až 12.st. a to jak už tu uváděl Maršálek z účtů - výměry cel, různých poplatků, daní apod. a pak samozřejmě smlouvy - darovací, kupní, odkazy apod. Těch listin není (včetně fals) úplně málo ale uvedené údaje se skládají jen velmi složitě a nějaká komplexní představa o hospodářské situaci v Čechách ve 12.st. se z nich dělá jen velmi obtížně.
Wothan 29. květen 2007 17:51:08
Kateřina z Landštejna: drahá dámo - pokud někdo vnímá RS jako jednolitý celek nebo pokud se tu ohání sice kvalitní literaturou, ale činí z ní závěry jako by jí ani pořádně nečetl, nevím co si o tom mám myslet. Takže znovu a po lopatě - ne, nemáš pravdu a na našem dvorci by žádní otroci být nemuseli a nejspíš ani nebyli. On je totiž velký rozdíl mezi 10.st. nebo počátkem 11.st. kdy v Praze působil jeden z největších trhů s otroky ve střední Evropě (což odpovídalo ale i konkrétní situaci té doby, politice Boleslavů apod.) a situací na konci 12.st. kam je náš projekt situován (dvorec sám má dataci konec 12.st. až poč. 13.st. - tedy období ze kterých pochází většina skromných podkladů pro sídla tohoto typu u nás). Takže na konci 12.st. by na našem dvorci nemusel být jediný otrok, ale docela určitě by tam působila směs svobodných lidí a nevolníků v majetku velmože. Drž se prosím svého kopyta ševcová - já taky netrousím "rozumy" o dvorské etiketě ve 14.st. protože o tom vím asi tolik co ty o sociální situaci v RS a nerad bych se zesměšnil před lidmi kteří se tím zabývají dlouhá léta a mají načteno více než pár knih.

Jinak demagog toho nehrubšího zrna jsi tu ty - kdykoli narazíme na to že by s eměly používat kvalitní materiály okamžitě se vytasíš s milionáři, jenže o tom to není. Já jsem se tu velmi slušně a v klidu snažil vysvětlit že se pohybujeme v jiných číslech a že i v rámci toho mála co je v našich silách se dá lecos udělat a leckde ušetřit aniž by to bylo zjevné šizení - nu a jsem zván demagogem, úsměvné.
mascha 29. květen 2007 14:09:29
trochu jako o koze a o voze...
tak ještě jednou: děkuji Maršálkovi, že potvrdil moji domněnku o usměvném romantismu v případě MLUVENÍ s archaismy. Chtěl bych jen podotknout, že ačkoliv mi taková mluva připadá legrační, nerad bych, aby to vyznělo, že ji nějak shazuji. Pokud někomu činí potěšení tak mluvit, budu se v duchu uculovat, ale ať si pro mne za mne na své akci mluví třeba hotentotsky. Jediné co mi na tom trochu nesedí a na co jsem chtěl veřejně zeptat, je to, že podobné mluvení IMHO není LH.

Čili asi tak, jako když Bobr kritizoval používání skautských odznáčků u proklamovaných LH akcí. Nic tedy proti lilii jako takové, ale jde o ten mosazný strojem vyseklý kusu plechu.
Nic proti odznáčkům, nic proti "staročeštině"... jenom ne v LH
Kateřina z Landštejna 29. květen 2007 12:38:56
Maršálek(29. květen 2007 12:09:37) :
Ave,

Exkurs do středověké "cenotvorby", na nějž jsem dostala odkaz od ID Sargon, je docela zajímavý, i když jeho neznámí autoři neuvádějí žádné zdroje, z nichž čerpali. Ale z palce si to snad nevycucali. Je to o to zajímavější, že lze srovnávat např. s již uvedenou publikací "Legenda o Ostojovi", která čtivou formou nastiňuje možný způsob a kvalitu života českých poddaných v RS. Zde se jedná o jméno "dušníka" (tedy nevolníka), uvedené v soupisu majetku, předávaného společně snad s únětickým kostelíkem v rámci dědictví. A onen Ostoj je inventární položkou - tedy i s uvedenou hodnotou sebe sama a svého pole. Už se těším, až si to prolistuji - byť je to také jen jeden z mnoha střípků. Proto si také myslím, že ve vztahu k historii bychom neměli lpět na dogmatech, ale brát ji takovou, jaká je - tedy i s přípustkem změn, jež mohou nastat s novými poznatky. Protože pak už by to nebyla historie, ale slepá víra :o)

To jistě, ale kdybychom se staročeštině vyhnuli úplně s tím, že znalost jen některých jejích forem je vlastně zavádějící, kdo by za pár let byl schopen přečíst staré listiny a knihy? Jen proto, že mne zajímá, jsem schopna si s chutí přečíst texty, které mám od Kunáška, nebo Skálu ze Zhoře, případně listovat nádhernou knihovnou zápisů ze zemských sněmů, kterou dala k dispozici PS PČR, a písně tuvérů od Tebe - a rozumět jim!
A to by byla škoda, nemít tuhle možnost...
trener 29. květen 2007 12:13:47
Maršálek(29. květen 2007 12:09:37) : K ceně křesťanských otroků viz. Zrzavý Orm :-)
Maršálek 29. květen 2007 12:09:37
to jsem zase krásně mimo téma, takže tuhle již opravdu neplodnou diskuzi utnu a po pár dnech promažu (už jsme si nadávali dost).

Ave Kateřino, obecně k cenám čehokoli ve "středověku" - je sice velmi zajímavé narazit na jakékoli účty a udělat si tak obecně rámcovou představu. Protože se však jedná toliko o střípky, nelze podle toho zpracovat opravdu solidní studii, která by obsáhla ceny výrobků, produktů, mzdy, atd. Je tam bohužel moc aspektů, které ty ceny a hodnotu peněz obecně ovlivňují, obecně je ti jak politická situace, tak hospodářské poměry v zemi i regionu, druh zboží, jeho kvalita, poptávka, cílová skupina pro kterou je výrobek zhotoven, atd. Je tedy úsměvné usuzovat z pár záznamů, jaké asi byly ceny otroků ve srovnání třeba s hodnotou domácích zvířat. Vybavuji si třeba, že po jisté porážce Franků ve Svaté zemi výrazně klesla cena za křesťanské otroky, takže jeden byl dokonce vyměněn jen za pár sandálů (snad to moc nekomolím). Aniž bych nějak podceňoval dobové účty, jako neocenitelný zdroj informací, opatrně varuji před ukvapenými závěry. Právě dobové účty dokonale vypovídají o cenách ve své době a pro své prostředí, ale aplikovat je všeobecně by mohlo být zavádějící :-)

Ke středověké češtině – nejsem si jistý, nakolik a zda by ji bylo možno „rekonstruovat“ v mluvené podobě. Já jsem ji měl jako archivář 2 semestry a ty byly zaměřené na psaný projev, především však na výrazné změny v průběhu času (cílem bylo např. i upřesňování datací písemných pramenů podle těchto změn). Nějakou představu lze najít snad jen v kodikologických pramenech (a těch máme ke 14. st. jako šafránu). Právní texty listin a městských knih jsou nejenom v naší době řazeny podle určitého klíče a velmi často opakují konkrétní právní formulace… Takže budeme-li si hrát s písemným projevem, ano, ale mluvit s archaismy by bylo úsměvné a podobalo by se to tak možná romantismu :-)
radar 29. květen 2007 11:42:26
Jarwiks(29. květen 2007 11:00:50) : mir
Jarwiks 29. květen 2007 11:16:03
Melkel(29. květen 2007 11:12:54) : Dík, za stručný výtah, určitě bych si to pročetl. (proto jsem uváděl že jsem to nečet) ale za 40 min. píšu Raný novověk českých zemí...takže mám myšlenky uplně jinde a zítra další zkouška a td. šak sa známe. Takže až bude čas určitě prostuduju:-) Jinak ještě jednou dík za info.
Melkel 29. květen 2007 11:12:54
Jarwiks(29. květen 2007 10:59:10) : ta tabulka je uvedena poměrně obsáhlým výkladem, jak k těm číslům dospěli. Sargon správně srovnal cenu koně a mužského otroka v severní evropě, weregild za otroka je jen z Británie a je 465 g stříbra. Jinak to stojí za prostudování, bohužel ale nemají uvedené prameny.
Jarwiks 29. květen 2007 11:00:50
Jiří z Holohlav(29. květen 2007 10:58:35) : Jinak již doopravdy definitivně končím, a připujuji se k vyhlášenému Landfrídu (snad jsem to napsal dobře muhaha:-). A vy všichni ted taky. Bo se tady fakt hádáme jak malé děcka.
Jarwiks 29. květen 2007 10:59:10
Nooo, také, a proto jsem již dávno přestal diskustovat, je podle mě na čase ukončit tuto diskusi. Ale přece jen momentálně si jednu věc neodpustím:

Wothanův přiíspěvek ohledně otroků a nevolníků u nás je docela výstižný, něco podobného bych sám, napsal, ale nejsu zas takový grafoman.

sargon(29. květen 2007 10:33:37) : Jenom pro dodání kontextu, je důležité si uvědomit!!! (možná to tam jem, jen jsem se podíval na tabulku a nečetl text - takže se můžu v následujícím příspěvku plést) a tedy z tabulky:
1. USUZUJI, ŽE JDE O NĚJAKÝ MATEMATICKÝ průměr, kupní ceny -
2. Kůň byl v RS rozhodně velmi drahý - a velmi vážený a chráněný - ale to víme i tak.
3. Rozhodně a toto podtrhávám, ve skutečnosti, pokud tam není uvedena cena Wergeldu ( tj. pokuty zaspáchaný zločin) - za krádež či zabytí koně, svobodného člověka, otroka, polosvobodného člověka, nobilitní vrstvy etc!!! Tak je to údaj docela nic neříkající.
Samozřejmě nelze brát Wergeld , za veškerý pramen odpovídající - váženosti postavení, jednotlivých lidí a zvěře. Spíš samozřejmě vypovýdá pouze právní ochranu.
Navíc, by to chtělo jít do různých RS zákoníků co se nám dochovali, i když ty se mnohdy dochovali spíše z období stěhování národů. Ale daly by se určitě dohledat ipozdější texty. To je ovšem na zcela novou diskusi, a jsou tady lidi, kteří o tom ví mnohem víc než, já.
Jiří z Holohlav 29. květen 2007 10:58:35
BOŽE -- MÍR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kateřina z Landštejna 29. květen 2007 10:55:28
otec Opat(29. květen 2007 10:41:09) :
MNE????? No to je ohromné :-ooo

Ale prosím...
otec Opat 29. květen 2007 10:51:11
navíc debata o otrocích a sněm dvora se mi k sobě hrubě nehodí. někomu by se ta témata mohla propojit a jak pak chceme úspěšně verbovat panošstvo a jiné servientes??? :-)))
otec Opat 29. květen 2007 10:49:08
myslel jsem třeba ty otroky a nevolníky... mám-li být upřímný, i na mě tu působila snahou najít něco na straně která mě kritizuje stylem "áha, vy mlčete, sami máte problém." Opominu-li, že Curia se datuje do 12. století (a tehdy už přes stálou existenci trhu, ovšem už v Uhrách, už u nás jsou otroci spíše (!) raritou), je to zas o jejich vnitřních pravidlech a zábavě, stejně jako u nás. pokud jsem to špatně pochopil, omlouvám se, ale jen po potvrzuje moje výhrady vůči konfrontačním debatám prostřednictvím netu
Kateřina z Landštejna 29. květen 2007 10:48:59
sargon(29. květen 2007 10:33:37) :

ZDROJ: Regia Anglorum

kůň - cena OD 193 DO 308 d (asi denárů?), tedy 300 - 478 g stříbra. Otrok v Severní Evropě měl cenu na SPODNÍ hranici ceny koně. V různých částech Evropy se tedy asi ceny různého zboží dost lišily, že. Takže někde mohl být otrok výrazně levnější, jinde naopak dražší. Praha byla CENTREM obchodu s otroky. Tedy asi byli v Čechách cenově dostupní - na rozdíl od koní, kteří byli drazí. Tak co to tedy dokazuje?

Co takhle tedy používat RELEVANTNÍ a FÉROVÉ argumenty?
otec Opat 29. květen 2007 10:41:09
možná bych paní Kateřinu požádal, abychom již téma opustili. mám neodbytný dojem, že už je to víc než kontraproduktivní a mnohé příspěvky jsou opravdu hloupé...


sargon 29. květen 2007 10:33:37
Kateřina z Landštejna(29. květen 2007 09:11:11) : "... a protože to byli lidé, měla kráva či kůň zcela jistě hodnotu vyšší než oni."
Trosku som preliezol stranky Regie Anglorum: www.regia.org...
Podla tej tabulky bola hodnota muzskeho otroka v severnej europe rovnaka ako hodnota kona (306g striebra).

Melkel 29. květen 2007 10:23:27
Kateřina z Landštejna(29. květen 2007 09:14:44) : madam, již jednou jsem vás vyzval, abyste laskavě dokázala svá osočení mé osoby z nekompromisnosti a nedostatku sebereflexe. Pokud toho nejste schopna, buďte tak laskava a neberte si mne do úst.
Wolfen 29. květen 2007 10:19:57
Morholt(29. květen 2007 10:05:38) : Hezky si to uhladil :))
bobr, skjaldborg 29. květen 2007 10:08:31
Kateřina z Landštejna(29. květen 2007 09:14:44) : Vy jste proste zpupna demagozka! Navazite se i do lidi, kteri na rozdil ode mne volili velice vlidnou formu kritiky. Preji Vam at vsichni ve Vasem okoli prohlednou a zjisti co jste zac, Vase nechut k videni vlastnich chyb je gargantuovska!
Morholt 29. květen 2007 10:05:38
Tedy pokud bych měl něco dodat v této diskuzi, i když nejsem jejím přímým aktérem, myslím že máte v jistém smyslu pravdu všichni. No není to vlastně veselé? A věřím, že valná většina (možná všichni) to mysleli dobře. Pro mne osobně taky byla tahle diskuze velkým poučením. Sdílím do značné míry názor Kateřiny z Landštejna, protože NIKDY to nebude dokonalé, ale na druhou stranu obdivuji stanovisko Wothana, který se o to nikdy nepřestane snažit. Je škoda, že někteří kteří kritizují neumějí sami kritiku přijímat, ale většinou to chce jistý časový odstup, alespoň pokud mohu hovořit z vlastní zkušenosti. Možná by také bylo dobré něco i pochválit, to ke konstruktivní kritice patří. Kritizovat umí kde kdo, ale neustálá kritika spíše otráví, i když poučení po jistém čase většinou přinese.
Kateřina z Landštejna 29. květen 2007 09:14:44
Melkel(29. květen 2007 08:47:03) :

Sebereflexe? Pak by asi byla vhodnější "ich-forma".

Přeji hezký den - a možná by stálo za to lépe vážit slova - pak by třeba mohla být lépe či kompromisněji přijímána.
Kateřina z Landštejna 29. květen 2007 09:11:11
Wothan(28. květen 2007 17:05:01) :

Otroci se v RS neobjevují "přestože", ale jsou zcela běžnou součástí tehdejšího hospodářství, které by bez nich prostě a jednoduše nefungovalo. Tvrdit něco jiného je popírání tehdejší reality - prostě to tak bylo a nevolníky či otroky měl kdekdo a patřilo to k dobrémů tónu. Mají tedy rozhodně význam i pro váš projekt, pokud tedy má být autentický. Nevolníky měl každý kostelík - moc pěkně je to popsáno v knize "Legenda o Ostojovi". Tedy by nepochybně byli na i Tvém dvorci - ostatně pochybuji, že by manželka vladyky vařila kaši pro posádku a poddané. To po mně opravdu nechtěj, abych něco takového zkousla. Na to měla čeleď a ta byla tvořena převážně otroky, ve 12. stol. už asi převažovali nevolníci. A jejich postavení bych si rozhodně neromantizovala - hodnotu měli pouze tehdy, pokud byli práceschopní a protože to byli lidé, měla kráva či kůň zcela jistě hodnotu vyšší než oni. Tak tomu bylo předtím, tehdy i potom. Z hlediska církve samozřejmě stál za zvířetem, resp. na jeho úrovni - matně si vybavuji, že nějaký koncil kolem r. 1000 se nechal slyšet, že otrok je majetkem boha, který je svěřen lidem a odmítání obchodu s otroky je tedy opovrhování božím majetkem!
Uznávám ovšem argument, že DNES nelze personálně a ekonomicky zajistit, aby sociální složení obyvatel dvorce bylo zcela autentické. To je problém všech takových rekonstrukcí - dříve či později člověk narazí na limity stanovené DNEŠNÍ dobou.

O tom , co kdo dělá, snad není žádná debata. Všichni dělají všechno (kéž by :o)) ), aby si pak mohli dopřát radost hry. Teprve když je vše připraveno, může si hrát každý na to, co si vybral.

No tak to už je demagogie, na niž by snad bylo lepší vůbec nereagovat. Tedy pouze stručně. JÁ osobně jsem hovořila o tom, že jsem ještě mezi zájemci o LH nikdy nepotkala milionáře-filantropa, ale "jen " normální lidi s celkem běžnými příjmy. Tedy lidi finančně limitované, kteří si ne vždy mohou dovolit dávat desetitisíce za kostýmy a vybavení. To jsou totiž už tak rozsáhlé investice, že člověk musí zvažovat jejich smysl. Tedy např. perspektivu trvání projektu, ale i osobní věci (koupelna v domě, vzdělání dětí a další a další výdaje). Neznám nikoho, kdo by nemusel zvažovat, protože má tolik peněz, že by je mohl vydávat na co chce. Se stoupajícím věkem pak přichází i výdaje a okolnosti další. Tolik tedy k Tvé demagogii o deseti- a stamilionech.
Melkel 29. květen 2007 08:47:03
Kateřina z Landštejna(29. květen 2007 08:14:46) : madam, obávám se, že vaše výlevy už nemohu označit za pouhé nedorozumění a nepochopení z mé strany díky psané formě. Proto raději nebudu reagovat, abych nezabředl do stejného bahýnka, ve kterém se s chutí válíte.
Závěrečné doporučení: jako jistě dobrá křesťanka znáte Bibli od a do z, ale přesto bych doporučoval zopakování následujícího:
1. pokora
2. souzení druhých
3. nepřítel
To vše prosím v Novém zákoně, nechceme tady krveprolití. Hezký den.
Kateřina z Landštejna 29. květen 2007 08:14:46
mascha(28. květen 2007 20:56:14) :

A já Tvé reakci vůbec nerozumím. Mělo to vyznít tak, že se máme na učení se staročeštině vykašlat, protože se můžeme naučit jen některý z jejích dialektů, resp. slangů, protože se nám zachovala jen psaná - a to zejména "spisovná" a úřední?
To je přece nesmysl - to by totiž lidstvo muselo rezignovat na CELOU svou historii - protože ji nemůže nikdy poznat autenticky, úplně, nemaje stroj času.
NIC z toho, co dnes děláme, logicky NEMŮŽE být AUTENTICKÉ, protože žijeme o 7 staletí později. Nemůžeme mít autentické materiály, nemovitosti, nemůžeme mít otroky, nemůžeme do detailu znát tehdejší jazyky - žijeme JINDY!!!!! Můžeme se jen více či méně POKUSIT rekonstruovat to, co víme. Ostatní nám asi už navždy zůstane utajeno.
Proto mi přijde úplně směšné takové to paušalizování, že TYHLE přezky (nádoby, drátěnky, boty, zvyky a cokoli) jsou ty pravé ořechové a ostatní je důvěrynehodný šunt. Protože se mi líbí? Protože je mají na to správném "historickém" trhu? Protože o nich píše mnou oblíbený autor? Jak můžeme vědět, že zrovna TAHLE přezka byla typická a nebyla anomálií vyrobenou nebo přivezenou kdovíkým?
Máme pár obrázků, kronik, smluv a jiných listin, nebožáků z dánských bažin, kosterních pozůstatků, archeologických vykopávek - z toho můžeme složit jen NEÚPLNÝ obrázek dob, v nichž oni lidé žili. Pokud si někdo troufá tvrdit, že je schopen na základě takových dílčích náznaků skutečně rekonstruovat ŽIVOT lidí té doby, pak je to jen zpupný vejtaha. Zejména, pokud kritizuje jiné a sám nerespektuje zvyklosti své doby a vymlouvá se na to, že je vlastně nepotřebuje nebo si romantizuje postavení některých sociálních skupin.

AD OMNES:
Je to neúplné, takže nepochybuji o tom, že si z toho zase někdo vytrhá věty či slova a bude se na nich seberealizovat - nechť činí, jak mu libo. Tato "diskuse" pro mne byla velkým poučením a ponaučením. Jen mi poněkud uniká smysl některých příspěvků některých lidí od LH, kteří se zde chovají co flagelanti a jinde píší a říkají něco jiného. Jistě si to každý přebere po svém; já jsem si obrázek udělala a jsem zděšena a znechucena. Doposud jsem se domnívala, že jisté skupině lidí jde o společnou věc a ten projekt je ochotna i bránit proti dost nízkým útokům. Navíc útokům vedeným těmi, kteří jedním dechem dodají, že je VS vlastně nezajímá a vědí o něm málo nebo nic. Opak je pravdou a po tomto poznatku si nejsem jista, o co vlastně některým jde. Nemluvě o osobních antipatiích, jež jsou v některých případech ohromující, vnášených do TÉMATICKÉ diskuse. Nu, i to je cenný poznatek.
HOWGH
mascha 28. květen 2007 20:56:14
Kateřina z Landštejna(28. květen 2007 12:16:26) : možná ti chtěl Melkel tím "se snažíme rekonstruovat život ve firmě podle vizitek a zápisů z výročních zasedání dozorčí rady" říci to co já tady: mascha(25. květen 2007 12:18:57)
Ale třeba se pleteme. dosud mi na to nikdo neodpověděl...
Wothan 28. květen 2007 19:35:09
Jinak samozřejmě řemesel a řemeslníků máme z RS doloženo mnohem víc, to co jsem uvedl je jen zlomek a to takový, který se týká víceméně našeho projektu (ti šperkaři nebo zbrojíři by se nacházeli samozřejmě ve velkých centrech nebo v pražském podhradí). Mezi povoláním, které mne zaujalo je ale třeba "hlídač kostela" :-)
Svatava 28. květen 2007 19:26:37
Wothan 28. květen 2007 17:05:01 Díky...
Wothan 28. květen 2007 17:05:50
A jé...já se omlouvám za grafománii, když to tak vidím celé napsané...když vám to přijde dlouhý tak to ani nečtěte.
Wothan 28. květen 2007 17:05:01
Kateřina z Landštejna: jen pár technických věcí - přesto že se otroci ještě v našem období objevují pro náš projekt nemají vlastně žádný význam a proto se jimi nemusíme zabývat. Z hlediska sociálního složení obyvatelstva se v našem období vyskytovaly častěji ubývající svobodní sedláci a samozřejmě nevolníci. Oproti obvyklé vžité představě "bezcenného nevolníka" - o níž mne jen utvrzuje třeba právě tvé citace tihle lidé ani zdaleka bezcenní nebyli. Koneckonců byli často prodáváni nebo darováni i se svými majetky takže si nějakou představu o tom na základě listinných pramenů udělat můžeme. Jenže není nevolník jako nevolník - jednak každý člověk měl svou cenu a z hlediska pána-hospodáře i z hlediska církve nikdy nestál za domácím zvířectvem, přinejmenším v RS takže to budu brát s dovolením jako nadsázku. Ani pán nechce umřít hlady. Ale především měl jinou hodnotu sedlák a jinou hodnotu řemeslník-specialista. Přesto že ještě v našem období byla řada řemeslníků (ale to platí i pro VS) spojena s nějakou půdou, objevují se nám i vyslovení specialisté zmiňovaní v listinách někdy i jmény. Mezi specialisty bychom mohli zařadit třeba hrnčíře, kováře, tesaře a pak samozřejmě experty jako zbrojíře nebo šperkaře. Při sídle jako je Curie se uživí jen pár z vybraných řemeslníků a jejich rodin - docela určitě hrnčíř (byť je máme v RS pramenech jako specialisty uváděny velmi zřídka), kovář a tesař, přičemž tato řemesla ještě postrádají vnitřní specializaci ála VS nebo mladší období, takže třeba tesař je zároveň řezbář či bednář, popřípadě kolář apod. Všichni tito řemeslníci samozřejmě mají rodiny. Na dvoře samém kromě pána a jeho rodiny (tady by to chtělo zhudebnit...) a případného osazenstva gynacaea, žil také jeho správce-šafář, kněz s rodinou a zřejmě i lesník - tedy jakýsi lovčí kombinovaný s lesním správcem. A pak samozřejmě nějací vojáci, pasáci koní nebo dobytka chovaného přímo při dvorci. Jenže a teď se dostanu k jádru pudla - dvorec podobného rozsahu a funkce ale sám o sobě představuje pouze správní centrum vznikajícího rodového dominia. Není a nikdy nebyl zcela sobestačný - na to aby mohl fungovat musí být živen a to nikoli z přilehlé řemeslnické osady, která defakto jen zajišťuje jeho "technický servis" ale nezajišťuje obživu. Jistě, řemeslníci sami mají svá drobná políčka, zahrádky, zvířata, kolem dvorce se mohou pást nějaká stáda, ale to samo o sobě nestačí. Na výživu takového sídla je zapotřebí i několika čistě zemědělských vsí , popřípadě samot apod. Tam bychom asi našli ty nejníže postavené nevolníky, ale ani ti neměli cenu nižší než hospodářská zvířata. Řemeslníci žijící přímo u dvorce měli nepoměrně vyšší cenu a samozřejmě úměrně k tomu vyšší životní standard. Ovšem to se mohlo projevovat v drobném majetku, z části i oděvu apod. ale třeba jen velmi málo v komfortu jejich bydlení. Dokonce ani mezi domem tesaře a domem nobility (třeba šafáře nebo kněze) není až tak propastný rozdíl jako v pozdějším období - ačkoli, on i strop a dýmník nebo prkená místo dusané podlahy je obrovský luxus, v našem prostředí. On sám fakt že někdo byl nevolník - tj. osobně nesvobodný, závislý na přidělené půdě nebo svému pánovi neznamená že musel být chudý a ubohý, to ani náhodou i když to je takové obvyklé klišé. Vulgárně řečeno to že někdo musel makat a držet hubu a krok neznamenalo že si nemohl dobře žít.

A teď když jsme se zbavili ubohých nevolníků k tomu co děláme my - naše role jsou celkem dány, pán jsem já, zbytel lidí se dělí o různé posty od kněze, přes šafáře, vojáky po řemeslníky. Někteří zjevně stíhají obojí :-) Ty bych asi označil za svobodné sedláky nebo drobné ministeriály povinované příležitostnou vojenskou službou. Když se u nás staví tak tu kládu která je potřeba někam strčit držím na jedné straně já - "pán hradu", a na druhé třeba "pasák ovcí". My vůbec většinu brigád absolvujeme jak v civilním oděvu tak v civilním rozpoložení. Ono by to totiž ani jinak nešlo - každá ruka je u nás potřeba a já bych si připadal poněkud hloupě kdybych tam postávala nechal ostatní makat ale pokud někdo pracuje rád a rád to prokládá servilním chováním, rádi mu poskytneme prostor a motyku.

A poslední věc - fascinuje mne jak se při jakékoli kritické narážce utíkáte k desítkám nebo stamilionům, jenže nač by jste potřebovali takový majetek? Na sídla pochopitelně. A vyčítá vám někdo že nemáte hrady, tvrze, vesnice a davy podaných? Já jsem si toho nikdy nevšiml a sám jsem tu opakovaně tvrdil že by to bylo vysloveně hloupé s ohledem na vaše pojetí. Jenže se přesto i poté dočítám o milionech a milionech a tak nějak nevím...mohl bych zkusit kurzívu nebo bold, ale pomohlo by to? Zatímco u nás je reálné postavit aspoň osazenstvo té řemeslnické ossady ani u nás není reálné udělat kompletní fungující RS "panství" a tím spíš to nikdo nechce po vás. Proto považuji narážky na otroky stavící Wothanburg za hloupé. Stejně jako obhajobu toho že vás by vybavení stálo miliony. My jsme se tu bavili jen o oděvu a doplňcích - to je jen špička ledovce. Nechcete mi tvrdit že máte oděv za deset milionů? Že by to levněji nešlo? Jistě že by to šlo - ale i tak by to bylo drahé, jenže to už je holt život - drahé hobby, chcete-li. Cena 1500,-Kč za metr brokátu - no ano, nad tím se dá skřípat zubama, ale když ho člověk chce tak co nadělá? Já se třeba bez něj obejdu nebo ho nakoupím jen na lemy hedvábných tkanin či doplňky apod. A neříkejte mi že nemáte podobné alternativy. Takže prosím - pohybujte se v desítkách tisíc pokud jde o oděvy nebo ve statisících pokud jde o celé vybavení (bez koní samozřejmě) a můžeme se dohadovat zda to je nebo není hodně a zda by se nenašla alternativa (třeba ty galvanicky pozlacované nebo postříbřované šperky aj. což sice jsou ojeby ale váš problém by často řešit mohly víceméně elegantně) a zapomeňte na ty miliony nebo stamiliony a nepoužívejte je prosím jako argument - to po vás nikdy nikdo nechtěl a snad ani chtít nemůže.
Maršálek 28. květen 2007 16:48:44
bobr, skjaldborg(28. květen 2007 15:13:20) : :-)
Maršálek 28. květen 2007 16:48:11
Kateřina z Landštejna(28. květen 2007 15:21:54) : tyhle drobné šperky hledej v případě ikonografických pramenů především v deskové malbě, která zachycuje i detaily. Náušnice jsem také nenašel, ale to může mít souvislost s dobovými účesy i tvarem módních pokrývek hlavy. Je otázka, zda mělo smysl se zdobit náušnicemi tam, kde to nebylo vidět .-)
Kateřina z Landštejna 28. květen 2007 15:21:54
Maršálek(28. květen 2007 14:54:18) :
Ad šperky - tedy přesto, že nálezy, sochy i obrázky a ilustrace dokumentují hlavně spony, přezky, opasky, nákončí, koruny, lemy, kříže, insignie, ale ne vysloveně zbobící šperky (náhrdelníky, náramky, náušnice)?

Tristan a Isolda má být z počátku 12. století a Píseň o Niebelunzích (Nibelunzích ?) z konce 12. nebo počátku 13. století. To je dost velký rozdíl - 12. století bych řadila spíše do RS a tam o šperkařství není pochyb. Mně šlo o konec 13. a 14. století - ale tam nacházím kromě výše zmíněného (což se navíc týká spíš mužů) maximálně korálky nebo perly na šňůrce kolem krku. A mne by fakt zajímalo, kde ty šperky tedy jsou.

Zrovna dnes jsem
bobr, skjaldborg 28. květen 2007 15:13:20
pozoruhodne je ze pravo na to delat si to vlastnim zpusobem s uvedomujete az bolestne dobre, narozdil od prava ostatnich Vas zpusob kritizovat, jestlize si jeho plody vystavite na netu.
Byl to Marsalek kdo temer vsude popisuje (napr na LH) kolik truhlic dobovych odevu a obuvi ma - pak, pri kvalite zpracovani jednotlivych kusu napada cloveka myslenky jestli by nestacilo mene a lepe... je to k Vasemu zvazeni ale s kritikou se bud smirte nebo se stahnete do ilegality
Maršálek 28. květen 2007 14:57:37
děkuji Kunáškovi za přednášku o právu a soudnictví a především za zpracování soudního sporu. Ač šlo jenom o nástin, bylo to pro mě velmi poučné a zcela to vyvrátilo mé zjevně mylné názory. Dovedu si představit, kolik je za tím práce a skládám hold
Maršálek 28. květen 2007 14:54:18
to jsem se tu pěkně pohádali, ani jsem se nestačil za víkend rozkoukat a už vím, jaký je kdo debil a kretén :-)
K pojetí dvora - souhlasím s mnohou kritikou, která tu zazněla i s tím, že je zjevně potřeba více utahovat šrouby (sám mám máslo na hlavě). Mrzí mě spíše způsob kritiky, který se přenesl do osobní roviny nadávek... to mnohé diskutující nepřesvědčí, aby se nad výtkou opravdu zamysleli, když se cítí osobně napadeni jako lidé a nikoli jako nezdaření krejčí :-)
Děkuji také upřímně všem za podnětné odkazy.

Nebudu tu "omlouvat" současnou úroveň a pojetí, které je mimo jiné opravdu dávno "překonané". Nicméně to že jdeme jinou cestou a sledujeme jiné cíle než třeba RS je zjevné. Jako si RS stanovil svá pravidla a své cíle, stanovili jsme si my své - hodnotit se vzájemně při rozdílných cílech je úsměvné :-) Zajímá nás dvorské prostředí a jeho problematika všedního života jako uzavřené společnosti. Stejně tak nás zajímají konkrétní historické osobnosti (takže ono to není o tom, že bychom si chtěli z arogance hrát na nobilitu). Oděvy a další vybavení je pro nás jenom prostředkem - což neznamená, že by nemělo být výrazně kvalitnější, ale zase nás zdaleka netrápí to, že třeba samety nejsou hedvábné a všechny šperky nejsou z drahých kovů. Takže ano, mnohé střihy a materiály jsou naprosto špatně a je na majitelích, aby se do dalšího turnaje přizpůsobili, ale kvůli dyftýnu je nevyženeme  Nepochopitelné? Proč, to jsou naše pravidla :-)

P.S. Melkele, děkuji za návody na šití bot, báječně jsem se pobavil a opět jsem si dokázal, že jsem neschopna - mám jednu botu brzdnou a druhou skluznou .-))) Jsou prostě věci, které opravdu neumím (čímž rozhodně nevyvracím, že by to podle návodu šlo) .-)
P.P.S. pro Kateřinu z Landštejna – domnívat se, že v naší době šperkařství upadlo by byl velký omyl. Právě za „nás“ dokázali opravdové skvosty a uměli opravdu vše. Mimochodem náramky jsou zmiňovány v Písni o Nibelunzích a v Tristanovi jako odměny dam pro urozené turnajníky a jako zástavy lásky. To že téměř nejsou na vyobrazení není důkazem jejich neexistence (což ostatně platí o kde čem).
Melkel 28. květen 2007 14:35:27
Kateřina z Landštejna(28. květen 2007 13:29:04) : 1. kde jsem ve svém soudu kategorický a prohlašuji "takto to je"? Pokud vím, nikde. Vždy říkám "takto si myslím, že to je, na základě (jistě nedokonalých) informací, které mám k dispozici a svých osobních dojmů".
2. Kde nerespektuji názor druhého? KDy jsem prohlásil, že je něčí názor naprosto nesmyslný a ten, kdo ho zastává, je blbec?
3. Řemeslníky neobsluhuje nikdo, protože sluhy prostě nemají a na naší úrovni ani s největší pravděpodobností neměli. Pána v rekonstrukcích jsme zatím obsluhovat nepotřebovali, jako velitel v poli má kolem sebe družinu.
4. Madam, je to poněkud negentlemanské, ale nechtělo by se to a) naučit se číst, b) a hlavně uklidnit se? Kritika opravdu není zlo.....
Jiří z Holohlav 28. květen 2007 14:26:24
Ano,každého lze nachytat,obzvláště na tom ,na co se primárně nesoustředuje.
Navrhuji vyhlásit Boží smír.
Gott mit uns
Jiří z Holohlav
Svatava 28. květen 2007 13:29:26
Oprava, 1280-1350
Kateřina z Landštejna 28. květen 2007 13:29:04
Melkel(28. květen 2007 13:09:34) :

To je opravdu velmi nekonkrétní na to, jak jsi ve svém soudu kategorický. No, budiž...

No fajn - a co takhle respektovat totéž sám u druhých? Ty máš svou cestu, jiní ji mají také - respektujme se tedy navzájem.

Tak jo :o)): Ještě k těm otrokům a nevolníkům - KDO tedy obsluhuje pána, jeho rodinu, družinu a koneckonců i SVOBODNÉ řemeslníky????? KDO je čeledí ve dvorci?????
Svatava 28. květen 2007 13:25:25
Kateřina z Landštejna 28. květen 2007 10:04:43
Akceptuji, stejně jako ostatní, že dvůr kočíruje Maršálek, proto za něj jeho práci, tedy upomenutí účastníků, že některé věci prostě nejdou, nedělám ani já, ani nikdo jiný. Jiná věc je, co si řeknou účastníci mezi sebou...
Uvědomuji si, že kritika Vás a Vašeho chotě byla rázná. Na druhou stranu pramenila z mého rozhořčení nad touto diskusí. Uvědomuji si, že dvůr je bičován kritikou ze všech stran, a v mnoha ohledech zcela oprávněně :-( A tak se mi prostě nelíbí, když nejvíc křičí někdo, kdo kritiku zasluhuje nejvíc, proto jsem se ozvala.
Brýle, obzvláště u někoho, kdo je opravdu potřebuje, mi na akci nevadí, dokud je to v uzavřeném kruhu. Ty tmavé! brýle však byly během chvíle, kdy byl sněm otevřen pro veřejnost a byli tam lidé "z venčí" - v takových chvílích tyto "doplňky" ke kostýmu opravdu nepatří, protože pak jsme k smíchu nejen pro ostatní projekty, ale i pro všechny ty lidičky, kteří se tomu budou ještě týden smát v hospodě u piva, jak to bylo trapné. Vzhledem k tom, že hodně lidí se opravdu snaží vypadat dobově, navíc se odehrávala, mimochodem velice zdařilá, rekonstrukce soudního sporu, je veliká škoda, když všechnu tu práci takovéhle nedomyšlenosti sráží.
Jinak věnuji se, stejně jako Ďábel, nejen VS ale i RS. Je pravdou, že dohledat šperky (náušnice, náhrdelníky apod.) v rozpětí 1380-1450 je mnohem těžší, než na RS. Ostatní je však o vůli "být co nejdobovější". A protože všechny projekty RS mají pevně daná pravidla, která pokud nejsou splněna, má potenciální účastník smolíka, všichni se snaží. Ne proto, že musí, ale protože chtějí.
Jak jsem již psala dříve, dvůr takto (alespoň nějak) pevnou ruku nemá, tedy se na akcích objevují účastníci, v čem je zrovna napadne, ne vždy je to volba šťastná, bohužel nikdy, ani v těch nejhorších případech "potrestaná". Určitě pro rekonstrukci dvora nejdou aplikovat tak přísná pravidla, jako pro RS. Osobně také chodím v bavlněném sametu, protože na hedvábný prostě nemám a také se nehodlám dostat do fáze, kdy by byl problém mít na šatech o knoflík víc, než na obraze. Určitou úroveň však lze mít i ve VS...
Melkel 28. květen 2007 13:09:34
Kateřina z Landštejna(28. květen 2007 12:16:26) : klid, prosím. Kategoricky nesoudím, představuji svůj osobní pohled, a to ve všech tebou zmíněných oblastech. A z mého textu je to patrné.
A už vůbec nechápu výlev ohledně hraní a pod. Prostě každý má svou cestu, nikomu ji neberu, a žádám pouze to, aby byl respektován (ne příjat, respektován) můj názor.
Jinak Curii Vitkov klidně kritizuj, pokud to bude na konkrétní věci, budu jen rád. A to z jednoho jediného důvodu - pomůže nám to posunout se dál. Aaaaa vvvo tom to je!
radar 28. květen 2007 12:35:51
Ronšperk(28. květen 2007 09:05:23) :
co ta kamoska rikala, tak snad nejake nausnice jsou, je jich malo,lae jsou. Pry tenky dratek, na nem nejaka ozdoba. Osobne si to nedovedu predstavit,ale mylsim, ze ona mi neco najde...
Morholt(28. květen 2007 09:48:20) :
ok, ozvy se mi pls na Livinghistory soukromou zpravu, pak se zkomunikujem pres mail...
Kateřina z Landštejna 28. květen 2007 12:16:26
A na základě ČEHO kategoricky soudíš, že si to cucáme z prstu, resp. "se snažíme rekonstruovat život ve firmě podle vizitek a zápisů z výročních zasedání dozorčí rady."?????

Já se naopak domnívám, že materiálů pro intelektuální rekonstrukci je minimálně stejně, ale spíše víc, než pro rekonstrukci hmotnou. Existují první právní knihy, dopisy, smlouvy, kromě toho literatura kratochvilná, kroniky, životopisy (něco z toho i v češtině) - a to vše zachycuje těhdejší život, navíc zajímavým jazykem!

To by mohlo být docela zajímavé? Ale proč považuješ za šaškárnu ke snahám jiných a svoji aktivitu ne? Když se to tak vezme - VŠECHNO tohle hraní je šaskárna. Šerm, divadlo, LH, kejklířství - zejména ty nekomerční akce, do kterých účastníci vráží svoje prachy a čas.
Vždyť to není POVINNÉ. NIKDO tam nemusí chodit, jezdit nebo se toho účastnit. Kdo to dělá, dělá to pro svou potěchu a ostatní se na něj nemusí koukat. Nikoho s tím neobtěžuje, tak proč by si každý nemohl hrát, jak mu to vyhovuje?????
Mne moc nebaví RS - tak se necpu na Wothanburg ani jako účastník, ani jako divák. Kdybych si dala práci, určitě bych u "wothanovců" našla dost věcí, které by se daly roznést na kopytech. Ale PROČ????? Oni to dělají po svém, baví je to, v rámci možností to dělají dobře - budiž jim to přáno.
Ale vůbec nechápu, proč má nějaký fanatik potřebu jít někam něco úplně strhat jen proto, že to ti jiní dělají jinak?! Já jim také nelezu na stránky, abych tam rozebírala každý detail a hledala chyby. A že by se určitě našlo, kdyby člověk CHTĚL hledat :o))
Melkel 28. květen 2007 11:39:29
Kateřina z Landštejna(28. květen 2007 11:10:36) : Těch lidí je v usedlosti celkem málo. Je to spočítané na cca 20 na dvorci a 15 v osadě, včetně dětí a starců .-)). Uvědomme si, že řemeslnická osada nevolníky nepotřebuje - jsou živeni sedláky, kteří si u nich nakupují produkty specializované výroby, a samozřejmě šlechticem a jeho požadavky .-) Dvorec slouží jako místo trhů pro okolní převážně zemědělské a lesácké usedlosti.
Na dvorci by několik nevolníků být mělo, ale ne mnoho.
A to, co děláme pro diváky (a pro diváky je projekt určen), je a priori divadlo - ale současně, jak jsem již psal, jedná se nám hlavně o rekostrukci hmotné kultury, protože (a to je pouze můj osobní názor) nejsme schopni rekonstruovat duchovní a sociální život na dostatečném stupni přesnosti. U nás je to IMHO prakticky nemožné, u vás se mi zdá, že se snažíte rekontruovat život ve firmě podle vizitek a zápisů z výročních zasedání dozorčí rady.

Jinak ještě k rekonstrukci života: třeba Roman Abušinov propaguje přístup (popisuji svoje chápání toho, co psal na LH.cz) "cestování časem", tedy udělat rekonstrukci historické společnosti A-Z, co které přichází divák jako cestovatel v čase, jednotliví účinkující na něj reagují překvapeně, diví se šatům a pod., vysvětlují jen minimum věcí a snaží se chovat opravdu jako by realita byla ne 20XX, ale 1XXX.
Osobně mi tento přístup nevyhovuje, první důvod je IMHO nedostatečná přesnost (viz výše), druhý je moje nechuť k podobným šaškárnám (z mého pohledu). Ale věřím, že pro diváka to může být velmi zajímavé.
Melkel 28. květen 2007 11:37:14
příspěvek byl smazán użivatelem Melkel 28. květen 2007 11:28:27
Kateřina z Landštejna 28. květen 2007 11:18:07
Melkel(28. květen 2007 10:39:24) :

No, ono to, co děláme my, NENÍ divadlo. My nic nehrajeme (ve smyslu představení PRO někoho), my se to snažíme žít. Někdo víc, někdo míň, asi každý po svém a určitě se máme mnoho co učit. Ale my se učit chceme a učíme - proto to taky děláme pro sebe, ne pro věřejnost. Protože život u dvora není divácky asi moc zajímavý - spousta věcí je zdlouahvých, třeba i nesrozumitelných, nudných. Divákům se nebráníme, ale neděláme to pro ně. Třeba na turnaj veřejnost má přístup - zdarma a skoro bez omezení - ale nijak to pro ně nekomentujeme. Nejsou to komerční akce, děláme je za své a především pro sebe.
Tak proto asi je také rozdíl v celkovém nazírání. Vida, dva podobné projekty a přesto každý úplně jiný :o)
Kateřina z Landštejna 28. květen 2007 11:10:36
Melkel(28. květen 2007 10:39:24) :

1. Aha - díky :o)
2. Tedy nevolníci - nic moc postavení tak jako tak - a kolem 3. řemeslnické osady by jich asi mělo být poměrně dost
4. Ono nejde ani tak o to, že dělá práci - ale o to, že by měli být přítomni a diváci by měli vidět, že jejich hodnota se řadila až poměrně daleko za domácí zvířata a drahé kusy vybavení domácnosti
5. ?????
Domnívám se, že se bavíme o LH. Pokud ano, pak k tomu patří i role nevolníků a otroků, zejména, jsou-li přítomni diváci, jimž je představení podáváno jako rekonstrukce reality! O tom, jak spolu vycházejí HERCI po skončení představení, by se asi divák neměl dozvědět skoro nic, to je soukromí aktérů.
A je celkem pochopitelné, že, pokud jsou to přátelé a/nebo kolegové z projektu, že se po skončení PŘEDSTAVENÍ sejdou třeba u piva :o)

Asi jsem něco špatně zformulovala? Já myslela, že je to napsané srozumitelně. Pokud ne, omlouvám se - ale pokud mluvíme o LH a autenticitě, pak si myslím, že k tehdejší realitě otroci, nevolníci a zacházení s nimi neodlučitelně patří.
Jiří z Holohlav 28. květen 2007 11:02:37
Melkel(28. květen 2007 10:39:24) : Vzhledem k odlišnému typu projektu není tvá poslední věta až tak úplně od věci.Svoji postavou začínám žít zpravidla již cestou na akci.Nezřídka i při komunikaci s jimým účastníkem projektu.Vzhledem k důrazu na "život" je žádoucí "přehodit " myšlení.Herci o tom vědí své.I tím,že akce jsou soukromé a mnohem delší než bitva je situace jiná.Vidím rozdíl v "hrát na" a "žít postavou".Zajímavé je,že některá pážata žijí postavou mnohem přesvědčivěji než páni.
Melkel 28. květen 2007 10:39:24
Kateřina z Landštejna(28. květen 2007 08:12:57) : dovoluji si upozornit, že:
1. dvorec je datován do druhé poloviny 12. století (rozlišujme datace bitev, kde akceptujeme vybaveni 11. a 12. st., a datace projektu)
2. spíše než otroci by tedy měli být nevolníci
3. Osada u dvorce je řemeslnická, tudíž jsou v ní lidé spíše lépe postavení (ve srovnání s běžným drnohryzem)
4. Není problém být v roli nevolníka v prosté tunice a nosit hnůj (kdyby byl), nebo sekta dříví či dělat jiné "podřadné" práce - je to divadlo
5. " špatně oblečení, neustále ponižovaní, nesvobodní, nijak zvlášť dobře živení a v nouzi jako první obětovaní?" - no, být to v reálu, asi nejsem odvázaný, ale ve chvíli, kdy se za posledním divákem zabouchnou pomyslné dveře dvorce, si Wothan přestává hrát na pána a my na poddané, a živíme se všichni stejně :-) Tudíž nevím, jestli blbě chápu, nebo se vám nějak stírá rozdíl mezi rolí a realitou.
Kuno 28. květen 2007 10:23:46
Dvořanům : Mě se to,co děláte naopak moc líbí,nedejte se nikým odradit.
Jistě,nic není (zvlátě hned)dokonalé a také asi nikdy nebude tak jakbychom chtěli.Důležité je o svých rezervách vědět a nedokonalosti v rámci možností časem vychytávat.
Bude mi ctí,(pokud stihnu dodělat vybavení),zůčastnit se Vašeho turnaje,příp. se do projektu aktivně zapojit.
Nebudu asi působit tak honosně jako mnozí z Vás ale zato dokážu být o to větším fanatikem:>))).
Siegfried 28. květen 2007 10:22:34
bobr, skjaldborg(27. květen 2007 14:51:22) :
Tak to seš hustej s těma očima:)
Jinak se omlouvám za formu toho co sem ti napsal. Trochu jsem neovládl své emoce. Tak sorry.
Jinak to děláte fakt pěkně :) A hlavně v širokém záběru, my máme sotva kvalitní bojové odění a běžný oděv.
Kateřina z Landštejna 28. květen 2007 10:04:43
Svatava(25. květen 2007 18:17:11) :

Co se materiálu týče, měla jsem na sobě nahoře bavlněný satén, tuniku, pravda, z popelínu (65% PES, 35% Ba). Střih byl PŘESNĚ podle Manesse (dalo mi hodně práce,než jsem si byla jista, že odpovídá) a co se vzorku látky týče, i ten myslím velmi dobře odpovídá své době. Co se zbytku týče - holt vypadám, jak vypadám. Snažím se s tím bojovat, uvidíme na podzim.
Kritika páně Vítkova odění je oprávněná, až na ty brýle - měl pod nimi čočky, je to pán vyššího středního věku a živí jej, stejně jako mne, oči a ruce. Rozhodně tedy nebude ani na půl minuty riskovat cokoli, co by jeho zrak ohrozilo a já s ním zcela souhlasím.

Ale jinak jsem naprosto šokována.
Pokud je naše oblečení tak špatné, očekávala bych, že se to dozvím na místě a z očí do očí. Leckdo mi říká leccos, nepřijímá se to pochopitelně příjemně, ale jsou to důležité informace - jen na základě takových se mohu obrátit o radu ke zkušenějším.
Tvůj osobní útok ovšem nemá nic společného s kolegialitou a, řekněme, konstruktivní kritikou. Nechápu jej, ani jeho formu. Nu, také je to poznatek a důležité ponaučení. Doposud jsem se domnívala, že jsme kolegové a jde nám o společnou věc, teď jen bezdeše zírám.
Morholt 28. květen 2007 09:53:16
Kateřina z Landštejna(28. květen 2007 08:35:49) : Možná bych spíše než na iluminacích hledal na gotických deskových obrazech. Tam je vzorů docela dost, ale náušnice skutečně žádné. Zato ostatních šperků více než dost, takže o úpadku šperkařství u nás ve 14. století se asi moc nedá mluvit. Ale možná se můžeme inspirovat v obecných dějinách - v okamžicích prosperity země by byl jistě větší zájem o luxusní zboží, takže by jistě šlo takový vývoj sledovat i na základě politických dějin.
Morholt 28. květen 2007 09:48:20
No poněkud jsem zaspal, ale taky jsem v poslední době řešil problém náušnic ve vrcholném nebo pozdním středověku u nás. Pokud by jste k tomuto tématu zanali nějaký dobrý článek rád se poučím. Takže pokud mohu požádat RADARA o nějaké materiály, jakmile je bude mít? (od své kolegyně) Moc bych to ocenil, koneckonců snažil jsem se vynajít cosi v naší studovně, ale neměl jsem moc štěstí.
Ronšperk 28. květen 2007 09:05:23
Ve vrcholném středověku se rozvíjí a používají zejména Užitné šperky. Přesky, spony, fibule, opasky, pásy. Náušnice snad vůbec ne. Ucho je z církevního hlediska nedotknutelné. Ještě jej propichovat. Dost často se i zakrývá rouškou.
Kateřina z Landštejna 28. květen 2007 08:35:49
A ještě bych měla jeden obecný dotaz na kritiky například šperkového vybavení:

Viděla jsem možná stovky reprodukcí nejrůznějších iluminací ze 13. a 14. století. Ani na jedné z nich jsem ovšem nezaznamenala jediný šperk v podobě náhrdelníku nebo náramku. To mi přišlo divné a tak jsem se začala zajímat o důvod. A dozvěděla jsem se, že v té době šperkařství nesmírně upadlo. Zato se však vyráběly krásně zdobené zejména kříže, lemy, opasky.
A já se ptám, na základě ČEHO tedy kritizujete, nejsou-li prameny? KDE lze nalézt iluminace zobrazující náramky, náhrdelníky, náušnice? Možná jsem jen špatně koukala, to nevylučuji, ale ani na obrázcích, ani na sochách jsem šperky nenašla. Jen občas mají ženy na krku šňůrku korálků nebo možná perel, která leží na lemu výstřihu šatů (není-li jeho součástí). Odpověď bych opravdu přivítala, protože mi ta absence šperků také vrtá hlavou.
Kateřina z Landštejna 28. květen 2007 08:12:57
Wothan(27. květen 2007 18:20:12) :

Ale jistě, vždyť ot říkám celou dobu, že každá z posuzovaných dob měla své - ostatně archeologické nálezyto dosvědčují. A co se týče šperků, jsem dokonce přesvědčená, že RS byl v tomto ohledu daleko bohatší (asi pozůstatek předkřesťanského období, které nemělo rozmarnost ( :o)) ) za hřích).

Nojo, jenže... - už jsem to řekla já i jiní.
A) Projekt se vyvíjí a "MTZ" se zlepšuje. Je to vidět na každé akci
B) Kde vzít šlechtu, jestliže náklady jsou takové, jaké jsou, a filantropických multimilionářů mezi námi akutní nedostatek? Dvůr bez šlechticů neexistuje, naopak je tvořen jen jimi - bez kompromisu to prostě můžeme zabalit a vrátit se ke scénickému šermu nebo jiným koníčkům. Drahé materiály holt budou postupně - ale já jsem přesvědčená, že časem budeme mít všichni daleko autentičtější kostýmy než teď, kdy je někteří již mají a jiní se postupně vybavují.
Protože pokud bychom byli fundamentalisté, pak by to skutečně bylo materiálově a finančně hodně dramatické, sociálně dost těžko průchodné a asi by to znamenalo konec projektu. Nevím, jak ostatní, ale já bych si rozhodně nic takového nepřála.

Wothane, Tvůj projekt má za sebou daleko delší historii a také se vyvíjel. Hradecký projekt má historii kratší a tedy si také zaslouží čas na vývoj.
Také je třeba vzít v úvahu, že náš projekt je spíše soukromého rázu, není primárně určen pro veřejnost, protože je už svým charakterem daleko komornější a myslím i divácky nudnější.

Jo, jen mne tak napadá - kdo vám hraje otroky a nevolníky a jak to organizačně zvládáte? Ale bez ironie - v RS bylo otroctví běžným jevem a církev propouštění otroků dokonce kritizovala jako mrhání božím majetkem. Praha např. byla ve druhé pol. 10. století jedním z největších center trhu s otroky!!!
Takže na Wothanburgu většinu těžké práce musí logicky dělat otroci, v nejlepším případě nevolníci, má-li být projekt autentický.
A mne by zajímalo, jak se účastníci s touto nevděčnou rolí smiřují - špatně oblečení, neustále ponižovaní, nesvobodní, nijak zvlášť dobře živení a v nouzi jako první obětovaní?
Wothan 27. květen 2007 18:20:12
Kateřina z Landštejna: uznávám že u nás byla menší rozmanitost tkanin - doloženy máme jen některé materiály - konopí, kopřiva, len vlna, hedvábí, nebo třeba lidské vlasy :-) Jinak samozřejmě z importů i ty hedvábné brokáty, výšivky, našívané ozdoby z drahých kovů nebo kamení, perel apod. Když tak o tom přemýšlím ...to je slušná rozmanitost ne?

V čem se lišíme ve skutečnosti není rozmanitost používaných tkanin nebo zdobících prvků, ale spíše střihů - ty byly v RS výrazně jednodužší. No a taky v tom že si - třeba já, abych nemluvil za jiné - nehraju na českého knížete, předáka některého z významných rodů nebo biskupa takže moje požadavky jsou v tomhle ohledu sice velmi náročné a i na to hedvábí došlo, ale zdaleka ne tak dramatické jako u vás.
Wothan 27. květen 2007 18:06:27
Barbora z Miličína: doporučil bych tohle: Švédské zlaté poklady a umění Vikingů - dost staré, rok 1968, je to katalog Stockholmského muzea k nějaké stejnojmenné výstavě. Mimo obrazovou přílohu jsou tam popsány základní techniky užívané vikingskými (potažmo i předvikingskými) šperkaři. V zásadě se dá říct že používali a znali většinu materiálů používaných ve vrcholném středověku a ovládali i většinu technik a technologií. Dále se dá říct že jejich umění absolutně nelze označit za primitivní - naopak, některé techniky jsou velmi náročné a v pozdějším období se vytrácí. Také styl se mění a to často směrem k zjednodušení - viz. srovnání vývoje různých panovnických insignií. Takže tvrdit že RS šperky budou jednodužší na výrobu než VS je skutečně hloupost. V každém období existovaly šperky jednodužší i složitější - podle momentální módy, umění šperkaře a samozřejmě požadavku a movitosti zadavatele zakázky. Je třeba si uvědomit že období RS není nutně obdobím tupého barbarství - jistě úpadek antického umění tu je zjevný, ale ten se vesměs neprojevuje v technikách a technologiích ale spíše v motivech a uměleckém stylu. Takže bez ohledu na tvou motivaci hádat se tu s Bobrem bych tuhle zcestnou tezi o jednoduchém šperku na RS a nákladném na VS prostě opustil a už se k ní nevracel. Navíc - je rozdíl mezi tím co dokážeme udělat my, co dokáže udělat špičkový šperkař a co dokázali udělat šperkaři našich předků a lhostejno v jakém období. Snad jen ten neolit by byl v tomhle ohledu jednodužší :-)
radar 27. květen 2007 15:06:43
bobr, skjaldborg(27. květen 2007 14:47:51) :
ok, myslim, ze se stejne sejdem osobne, takze to bude i jednodussi si popovidat pak. Pokud jde o materialy, ktere jsou na mne - tak jsou materialy uvedene tebou /pruhovane je lnene - proto take nemam u soudu, kde by se preci jen hodilo mit neco honosneho - tedy tam mam samet - bavlneny/. V soucasne dobe jsem ve fazi doplnovani satniku o bourette a jine hedvabi na honosny odev. Ale jak rikam, o tom, az se sejdem. A pokud jde o doplnky - to je ono - ja to neumim vyrobit a prvni sponu, ktera mi prisla pekna a cenove rozumna, jsem koupil az na case vlku.. Kain ale pry z polska sezene vic.
Jinak k zaverecnemu bodu, nazor me pani znas a my jsem si v mnoha vecech velmi podobni...:o) v tomto Ti davam za pravdu.

Preji jinak hezky den za mne I Martinku Tobe a Tve rodine. Uzijte si nedeli.
bobr, skjaldborg 27. květen 2007 14:51:22
PS: mam 4 dioptrie + astigmatismus
bobr, skjaldborg 27. květen 2007 14:47:51
radar(27. květen 2007 10:07:33) : a/ Prestoze delam vikinga z Wolinu nemam skoro nic¨a ostatni treba vubec nic
b/ nikde jsem nerekl ze vsechno je sit, myslim jen vetsina
c/ na fotkach se mi zda ze je to snad docela dobre (radar), vic se mi libi to pruhovane co neni u soudu, mam za to ze tomu chybi osobitost ve smyslu spon, sperku, vysivek, vyhnul bych se sametu pokud neni hedvabny a sil bych ze sukna a hedvabneho brokatu a lnu
d/ ukazte mi kde jsem se snazil dokazat ze je druhy debil a on se tak zaroven nechoval
e/ pokud rikam nepouzivejte PES a odznacky (atd) prijde mi to konstruktivni az beda
f/pokud se mnou o dobovosti bude chtit diskutovat dama zatavena v polyesteru, s brylemi atd, vnimam to jako ztratu casu, protoze nekteri lide jsou nepoucitelni
radar 27. květen 2007 14:16:09
příspěvek byl smazán użivatelem radar 27. květen 2007 14:27:52
KOHO 27. květen 2007 14:10:38
Samozřejmě ,že jsou "mé" věci k dis pozici ,snažím se to lidem co nejvíce cpát , tak snad bude chutnat. Moc rád přijmu tvé pozvání ,jen momentálně budu sám zkoušen ,tak uvidím jak se budu moct uthnout.
Kdytak jsem v pozici dis na Iseekyou - 346-433-482 pokud budu mít, cokoliv pošlu.
radar 27. květen 2007 13:46:39
KOHO(27. květen 2007 13:21:52) :
Diky:o))ano, priznam se, mou slabosti je, ze si proste nektere veci beru dost osobne:o). JIank videl jsem neco z Tvych materialu u andreho v PC - bylo by mozno stahnout? Me zdroje jsou ti k dispozici. Kdyztak se vice muzem domluvit na mme mailu, nebo na SZ na LH - ted uz mam po vyuce, jen obcas zkousim a casu je vice - tedy jsme a budu i vice v Praze, tak se kdyztak muzem sejit. Nas padaci most Ti bude otevren.. stejne se unavis vystupem do 4. patra:o)
KOHO 27. květen 2007 13:21:52
Radar: Aby to nevyznělo špatně ,jsi určitě člověk ,který má rozhodně dobře našlápnuto ,jen budeš musel sebou strnout ještě ten zbytek.Rozhodně se mi líbí cesta ,kterou jdeš řekl bych, že by si z tebe mohlo vzít hodně lidí příklad. Jen tu prosím tě nefňukej :-) nebo mě to alespoň tak příjde(neber to zle.-)
Kritika je vcelku namístě ,prostě akce to nebyla dokonalá ,ale zase která je? Nicméně spoustu věcí lepších můžeme mít . Já osobně prosazuji způsob, než mít něco špatně to radši nemít nic.Se vším to taky nejde ,ale zase jakožto panoš si to dovolit zatím mohu.Naproti tomu by vysocí obsluhování
páni a paní ve lnu a vlně a bez potřebných drahých doplňků vypadali blbně ,ale to je holt úzkalí ,které ono vysoké postavení nese.

Otče Opate o living to vůbec nejde (ta Bobrova lilie je dle mého trochu přehnaná v tom ,že jsem to už skoro na hraně living je) spíš jde o tu koukatelnost a řekl bych takovou ucelenost. Protože dle mého ,když si někdo dobře udělá věci nazvuli to v poli historické koukatelnosti ,nikdo z fotek by teoreticky neměl poznat za je či není lh :-) Teď jsem to hodně zlehčil.
Siegfried 27. květen 2007 11:30:19
KOHO(25. květen 2007 16:26:50) :
Máš recht, darebáku :)
radar 27. květen 2007 10:07:33
bobr, skjaldborg(26. květen 2007 22:15:00) :
hawkwind(26. květen 2007 22:13:37) :
Ja si poradit necham, nebojte se. Nicmene pokud by skutedcne vasim cilem bylo poradit, tak kdyz byste me prispevky cetli pozorne, shanim podklady pro Aquamanile , sperky, byly uvedeny jako priklad. /Touto poznamkou nemyslim, ze mne mate okamzite zahrnovat odkazy na Aquamanile, ktere najdete na netu - proto abyste mi dokazali, ze to je na netu dohledatelne/

Pokud jde o kritiku, potazmo konstruktivni kritiku, jen maly dotaz. Cetli jste dilo F. X. Saldy? Cetli jste Borovskeho kritiku Tylova Posledniho Cecha? Konstruktivni kritika se nevyznacuje slovy "vsehcno je shit" . Netvrdim, ze vse je OK, ale vsechno "shit" urcite neni. Z Tvych prispevku, Hawkwinde, a ponekud i z Bobrovych nejde o snahu pomoci, jde o snahu dokazat, ze druhy je debil. Pokud jde o jejich formulaci a styl, jakym jsou psany.
Pokud jsem konstatoval, ze nic nejde hned, tak sjem tim mel na mysli, ze:
1/coz potvrdil i Kain, pokud bychchtel udelat vikinga, dojedu si na wolin a sezenu temer vse, co potrebuji /kovane veci,stribro, veci ze dreva, karetky a spol./
2/pro mne je prioritni si ale veci sam udelat, ne nakoupit. Proto si take sve odevy siju JA, a JA si delam rekonstrukce strihu. Veci, ktere udelat nedokazi /v teto chvili/ nemam kde nakoupit. resp. ted uz vim - od Melkela, ze muzu zkusit turnaj Ilze, od Wothana, kdo by mi to napr. mohl vyrobit. Vsimni si prosim, Hawkwinde, ze oba tyto odkazy uvedli bez invektiv a z jejich textu je patrne, ze jejich cilem bylo pomoci. TOMU se rika, konstrukltivni kritika.

K charatkteru korouhve mate pravdu, ze ji nelze vydavat za LH - o tom jsme takle ja ani nemluvil, rikal jsme, ze je to muj cil a cesta, ze je dlouha. Osobne se snazim delat veci pokud mozno presne - viz muj kostym. Mimochodem, v tomto ohledu ma Opat pravdu - budme konkretni, Hawkwinde, chces-li MNE kritizovat. /predem rikam, boty nejsou prilis povedene, neb ponekud doslo ke komunikacnimu sumu mezi mnou a sevcem. Pasek bude kvalitni do leta, neb teprve ted jsem sehnal obstoujnou sponu.Stejne tak i nevhodnost podsivky kukly. - tuto kritiiku pripoustim a respektuji, v ostatnich vecech se rad priucim/ Pokud jde o ostatni, nenesu za ne odpovednost, musel jsem ale zdvihnout hlas ve chvili, kdy VSE bylo hodnoceno jako shit a ja trvam na tom, ze neni.

Diksusi rovnez ukoncuji, na radu Opatovu, nerad bych sklouzl k osocovani, byt jsem tak jiz jednou ucinil - nicmene vsimni si, ze jsem se za to take Melkelovi jednim dechem omlouval a byt jsem s nim nehovoril osobne, tak z Melkelovi reakce soudim, ze onu omluvu prijal. Je to proste jen o slusnosti a SNAZE se s druhym domluvit a porozumet mu, nikoliv mu pouze dokazat, ze jediny, kdo ma pravdu, jsem JA /v tomto pripade ty, Hawwinde/.

Pokud mam vytky vuci tomu, jak komunikujete s lidmi, tak ty vytky jsou motivovany tim, zte si Vas - tedy Bobra, Melkela a Tebe, vazim. To, ze takovymto zpusobem komunikujete je vec, ktera mne na vas mrzi a proto se snazim Vas upozornit na to, ze komunikovat, se da i jinak. Lidi, kteri mne nezajimaji, tak proste v komunikaci ignoruji.
otec Opat 26. květen 2007 23:00:14
no přece jen si neodpustím malé rýpnutí k dokreslení toho co si myslím o smyslu těhlech diskusí: nějak jsem nezaregistroval, že by se někdo vyjádřil k těm fotkám co na ně Radar odkazoval ve snaze dozvědět se je-li konkrétně na nich něco špatně...

Pro připomenutí:
radar 25. květen 2007 16:30:56
otec Opat 26. květen 2007 22:39:23
pravdou se určité asi zavádějící PR: podle mě by se nad tím měl Dvůr zamyslel a náležitě definovat své zaměření
otec Opat 26. květen 2007 22:38:24
pro upresneni: ackoliv clen dvora, nikdy jsem o sobe netvrdil, ze delam living history, prave proto ze se moje mysleni lisi od toho jak ji tu charakterizoval okruh kolem Curiae Vitkov. Coz myslim v dobrem a ocenuju. Takze se citim nad veci a rozhodne tu nechci hajit slepe barvy klanu. Koho to bavi, pokracujte klidne dal. To ze nechci diskutovat, neznamena, ze nemam argumenty. Jen mam proste dojem ze si za soucasne konstalace a hlavne po netu nemuzem rozumet.
otec Opat 26. květen 2007 22:34:32
a poprosil bych aby se to u obou stran, když už se chtete bavit dál, obešlo bez urážek. proč já můžu Radara chápat a jiní ne? Ačkoliv chápu jejich postoje? A proč si myslím, že zrovna většina z těchto si by v osobním kontaktu pochopila?

Ad Radar: dlabej na to, ta diskuse nemá cenu. Cile obou skupin jsou ruzny, vyhledove se neprotnou. Muzem se snazit se pochopit a tolerovat ackoliv ne souhlasit. Tot asi vse. tohle fakt nema cenu.
otec Opat 26. květen 2007 22:30:05
hawkwind(26. květen 2007 22:13:37) :
nechtěl jsem původně reogovat a pokusím se to dodržet. jen bych podotkl, že tahle akce není vhodná na to, aby se podle ní dělaly závěry, protože:
a) je určena jako informativní a učební setkání - z toho plynou prostory, který kritizuješ. je to nejlepší, co se dá v okolí na základě našich potřeb sehnat

b) řada lidí do projektu vstupuje, proto neodpovídá standardu. To není výmluva ani omluva, jen konstatování

tím neříkám, že nejsou věci špatně. vyvíjí se to, možná pomalu než u jiných, ale to je i o jiných potřebách, tlacích i směřování
bobr, skjaldborg 26. květen 2007 22:15:00
a pak jsou lide, kteri si nenechaji poradit aby se nezjistilo ze moc dobri nejsou, a protoze je MALO nalezu sperku, tak nemaji zadne a misto nich bizuterii. No sami jste si to zavinili...
hawkwind 26. květen 2007 22:13:37
A s takovym pristupem jsme se setkal VZDY u RS. Ja doufam, ze patrim do te prvni skupiny

- problém nastává nikoli v okamžiku, kdy se konečně někdo zeptal co a jak a pokritizoval. Problém nastal v okamžiku kdy jste začaliprogramově vymlouvat,a napadly kritiky, přestože máte rozsáhle public relations a hlásáte co všechno děláte a neděláte. A nechtěj abych sem nalinkoval ty fotky ze sněmu co jsou u posadovskýho na stránkách, protože ten se evidentně odehrává v klubovně rychlých šípů, včetně výzdoby připomínající patřičně vkusné vlaječky.

A kdybych Ti tohle říkal abych se prsil,jak jsem dobrej, tak bych ti začal vyprávět, jak jsem v létě kopal latrínu a instaloval metr a půl vysokej vyřezávanej středověkej prevét, abych nemusel chodit tejden do plastový kadibudky. Jasnačka?

Okamžik prozření přijde když děláš strážnýho a kamarád přinese backgemonovou desku vyřezanou na víku od sudu, protože takovej se prostě našel - když si vojáci ty herní plochy vydrápali na sudy s vodou.
A to je běžná materiální kultura typu hrnek, kotlík, tác, truhla atd. a běžný leč korektní oděv - nemluvě absolutně o luxusu, kterým se chcete zabývat vy.

Samozřejmě, že se dal čekat shitstorm. Nic jinýho.

J.
hawkwind 26. květen 2007 21:52:17
příspěvek byl smazán użivatelem hawkwind 26. květen 2007 21:26:22
hawkwind 26. květen 2007 21:51:06
Ty jsi vážně pitomec.

" Je mi lito, ze to nechapes, nebo nechces pochopit. Jen jsem konstatoval, ze podobnych veci je z archeoologickeho hlediska malo /v pomeru vuci jinym obdobim/. Tento argument mam podepren tvrzenim znamych, kteri jsou archeologove."

--Mám plno známých který jsou archeologové. No a. Fakt že je relativně málo dochované materiální kultury na to které období není důvod k tomu to ojebávat bez lubrikace.
Nechápu, proč do toho taháš RS, jediná skupina který jsem členem je zahraniční a ještě pozdně středověká/renesanční.

"Takze pokud je neco "bulshit" tak je vtahovani jednotlivych internetovych adres na dukaz toho, ze "vse je na netu" "

-Nechtěj abych si myslel, že jsi kretén nebo tak něco. To co se dá minimálně na tom webu sehnat je seznam potřebné literatury a pak naklepat "amazon.com" . Upřímě já jsem izolacionista, čili je mi v podstatě ukradené co děláte a všimni si, že nekomentuju vaše fotky, (které jsem si koneckonců šel prohlédnout až po reakcích v této diskuzi ale reaguju na probíhající diskuzi, ve které jsme se dočkali mocných arumentů typu:
"Nejsme milionáři"
"Nejde to naráz"
"Nejsou k tomu zdroje"
atd....Čili apologetismus nejhrubšího ražení....

Otázka je tedy proč si hrát a priori na něco na co nemám, ale to je vaše věc.

A ovšemže mám ego. To ovšem patří k tomu co dělám být "cockproud and insolent."

Dělejte si co chcete, končím to stejně jako Bobr.

J.
radar 26. květen 2007 21:48:15
Jeste jedna poznamka , proc o sobe rikam, ze jsem debil. Jsou lide, kteri predavaji informace proto, protoze chteji ostatnim pomoci aby byli lepsimi. Takovou zkusenost mam s pristupem u Mesteninu v 15. stol., pak jsou lide, kteri predavaji informace proto, aby ostatnim ukazali, jak jsou oni dobrio, a jak ostatni jsou debilove. A s takovym pristupem jsme se setkal VZDY u RS. Ja doufam, ze patrim do te prvni skupiny. Sorry, koncim, spolubydlici potrebuje na net. Pekny vecer.
radar 26. květen 2007 21:34:08
OK, pohcopil jsem, uz nemusite nic psat, jedina spravna odpoved je, ze jsem debil a jediny moudri, kteri vsemu rozumi jsou ....

Sorry, pokud to hawkwinde chapes takhle: "Takže protože tam nejsou náušnice, tak to je v podstatě irelevantní."

Nerekl jsem, ze je to irelevantni, jen jsem upozornil, ze ma pani a priori mluvila o nausnicich a ty na uvedene strance nejsou. Stejne tak, jako jsem nehovoril o tom, ze dane veci nejsou, jen ze o tech nalezech mnoho nevim.A mel jsme na mysli predevsim nalezi od nas.

JInak dekuji na odkaz do Musee du Moyen ages, mimochodem byl jsem, tam, mam s dovolenim prolezli i Louvre, rovnez jsem byl na Zikmundovi a Karlovi.

Je mi lito, ze to nechapes, nebo nechces pochopit. Jen jsem konstatoval, ze podobnych veci je z archeoologickeho hlediska malo /v pomeru vuci jinym obdobim/. Tento argument mam podepren tvrzenim znamych, kteri jsou archeologove.

Takze pokud je neco "bulshit" tak je vtahovani jednotlivych internetovych adres na dukaz toho, ze "vse je na netu". Drobet mi to pripomina system: " Ja si najdu x svedku, kteri Te s ni videli". "NO a co, ja si najdu dvojnasob svedku, kteri me nikdy s ni nevideli."

Nicmnene pokud to uspokoji Tve ego, pak jediny, kdo vsemu rozumi jsou RS

PS: Za odkazy kazdopadne dekuji. Abys nerekl, ze je povazu za irelevantni... Skoda, ze tenhle semestr zkousim pisemne a ne ustne, aspojn bych mel pri zkouseni co delat, projizdet ty odkazy:o)

hawkwind 26. květen 2007 21:01:43
Sca jako výsledek je ovšem hrozný, ale jejich členové nasbírali za roky pozoruhodné archivy zdrojů ze kterých se dá čerpat.

J
hawkwind 26. květen 2007 21:00:45
Hadry

moas.atlantia.sca.org...

J.
hawkwind 26. květen 2007 20:58:41
Bibliografie na spodku stránky.

gildedpearl.eastkingdom.org...

J.
hawkwind 26. květen 2007 20:55:58
A i ty užité věci by se našly...

www.greydragon.org...
www.greydragon.org...
www.greydragon.org...

A pár dalších věcí ze 14. stol, hlavně ty pásky níže.

moas.atlantia.sca.org...

J.
hawkwind 26. květen 2007 20:48:11
www.larsdatter.com...
hawkwind 26. květen 2007 20:43:04
To je ale bulshit radare. Takže protože tam nejsou náušnice, tak to je v podstatě irelevantní.
Ale protože je moje google-fu dneska obzvlášt´silné jdi na:

moas.atlantia.sca.org...

Samý 14. století originály s odkazama do muzeí, odhaduju jen čas na projití a prohlédnutí tohoto den, dva tři. Rozhodně lepší než eloxovanej řetěz z Obi ne? Navíc není problém sehnat někoho kdo to i podle orbázku udělá jako repliku bud´v pozlaceném stříbře, nebo i cínu.

Tohohle chlápka dokonce myslím znám, sice mastí spíš tudorovský věci, ale evidentně není problém si u něj zadat repliku čehokoli z obrázku. Místo rubínů a diamantů holt bude zirkon, ale vypadá to jako skutečná věc.

www.pewterreplicas.com...


J.
radar 26. květen 2007 19:45:35
KOHO(25. květen 2007 16:26:50) :
"pro ty kteří radši řeknou ,že se nedá nic najít ,než aby radši našli "
1/kdybys lepe cetl, tak bys prescetl ne, ze se neda najit ale: "neznam mnoho archeologickych nalezu nausnic, nahrdelniku.. jen o neco vice prstenu..."
2/Budu konkretni - pro byvaly JM kraj obdobi 13-15stol. existuje cca 30 dochovalych exemplaru prstenu /20 z Brna/, coz je celkem malo. Pokud jde o nausnice, neznam cislo,ale obecne nalezy nausnic z vrcholneho stredoveku jsou skutecne minimalni. Kamaradka na to pise disertaci, takze materialy mam - resp. budu mit, az to zpracuje.
3/k Tebou uvedene adrese - dekuji, je zajimava, ale
a/ nejsou na ni nausnice
b/datace a lokace je dosti vagni /found in england je fakt good/
c/nenalezl jsem tam rozmery ani meritko
to jsou nalezitosti, ktere mnou zminovana publikace o Mikulcicich obsahuje a ktere jsou, myslim, docela dulezite.


bobr, skjaldborg(25. květen 2007 17:13:01) :
I tobe diky za odkaz, lec musim rici totez - na uvedene strance nejsou nausnice.

PRO VSECHNY /Bobr, Melkel, Koho/. Kdyz jsem psal o tom, ze da vice casu proslapat cesticky u stredoveku, mel jsem tim na mysli, ze da vice casu proslapat cesticky.
NEBYLA TO:
1/stiznost, ze nevim kde hledat - vim, jen to da vice prace
2/stiznost, ze nemam cas - ano nemam, resp. jde o otazku priorit, v teto chvili osobne spis resim veci nutne do dobove kuchyne a vylepseni zbroje
3/stiznost, ze me nebavi vyslapavat cesticky, kdyby mne to panove nebavilo, tak delam romance nerbo 15. stol., pro 14. stol. jsem se rozhodl pravce proto, aby zde byl nekdo, kdo bude delat toto obdobi alepson trochu na takove urovni, jako RS nebo PS.
BYLO TO PROSTE JEN KONSTATOVANI MEHO NAZORU NA TO, PROC JE U 14. STOL. TENTO POSTUP POMALEJSI.

Jinak sve vystupovani tu asi ukoncim, mylsim, ze lepe bychom si rozumeli, kdybychom si proste popovidali, uz to tu sjizdi k chytani za slovo a ke vsemu dost nepresne.
bobr, skjaldborg 25. květen 2007 22:47:18
Hmmm, aha...
tak to jo! Koncim!
Jarwiks 25. květen 2007 21:46:41
bobr, skjaldborg(25. květen 2007 19:13:33) : jen odpovím - ano
bobr, skjaldborg 25. květen 2007 19:13:33
jen se zeptam: jsou to landstejni?
www.posadow.ic.cz...
bobr, skjaldborg 25. květen 2007 19:07:49
Vzdy jsem psal o SKAUTSKYCH liliich! To ze existoval fleur de lis vi snad kazdy. To ze jste si mysleli ze mluvim o erbovni lilii pricitam manipulacim polyesterove kralovny
Svatava 25. květen 2007 18:17:11
Ono s tím dohledáváním opravdu každý mluvíme o něčem jiném. Radar a Jarwiks se pokoušeli říct, že těch nálezů tolik není a těžko se dohledávají. A upřímně řečeno, kromě opasků, spon a prstenů toho skutečně moc není - když jsem si vybírala náušnice na RS, až mi oči přecházely, kolik možností a jak krásných je k dispozici, což u Rejčky bohužel není :-( Osobně také nejsem zastáncem bižuterie, má varianta zdobení, žel Bohu, ale také není O.K. - i na VS nosím své Velkomoravské šperky (naušnice a prsteny, ostatní je v poho) s tím, že jsou po prababičce.. ;-)
Co se použití materiálů a někdy i střihů týče má Bobr bohužel pravdu. Mé oděvy (a že jich je) se skládají ze lnu, vlny, sametu (bavlna, na hedvábí nemám) apod. V jednom připadě (surcotte) mám dokonce diftýn, je z mých počátků a je tak skvělý, že ho pryč jen tak nedám, i když není LH.
Nicméně uznávám, že v korouhvi jsou materiály velkým problémem. Největší slabinou tohoto projektu je, že zde chybí "pevná ruka", která by jasně řekla "Tak tohle teda ne!", takže i když se najdou tací, co se opravdu snaží, výsledný efekt je minimální :-( :-( :-(
A k paní Kateřině z Landštejna - holt budu ta špatná já, ale někdo to říct musí, když už si o tom štěbetají i vrabci na střeše. O střihách raději nemluvím, ale výběr materiálů, kterými se u dvora prezentujete je otřesný. Z pohledu na pana z Landštejna v tom "lesklém, neforemném, žlutém pytli" a slunečních brýlích se mi dělalo mdlo. Pokračovat netřeba.... A jak už jsem řekla, pak se všichni můžou snažit jak diví, ale jako celek to vypadat nebude. Abych kritiku alespoň trochu zmírnila, nejste jediní, kdo bez polyerteru nedají ránu a je to velká, opravdu velká škoda, neboť tím projekt ztrácí na zvuku.. Ostatně to je to, co se Bobr snažil říct, nic víc ani míň...
Jarwiks 25. květen 2007 17:43:31
Melkel(25. květen 2007 17:38:56) :Melkel, Bobra znám, většinou ho chápu, kolikrát má pravdu, ale prostě, to je to co říkám že nemám rád na netových diskusích, člověk řekne jednu věc, a já to pochopím uplně v jinačím kontextu, a když se to ztrhne do menšího flamewaru, než lidi vychladnu, tak to tak vypadá. Proto jsem aj napsal Wothanovi, že se o některých věcech raději pobavím u piva než na netu.A jal se dohledat ty lilie v knihovně. Bo net hodně zkresluje.
Kain 25. květen 2007 17:39:25
Mám pocit, že když chci dělat vikinga, zajedu si na Wolin s adekvátní částkou v kapse a kompletní vybavení si tam koupím a ještě si i vyberu...to zase musím uznat:-)
Melkel 25. květen 2007 17:38:56
Jarwiks(25. květen 2007 17:35:28) : asi jsem deformovaný, ale nikdy mě nenapadlo, že by Bobr myslel lilii jako vzor, tak blbý není. Vždycky jsem měl dojem že mluví o provedení.
Melkel 25. květen 2007 17:36:37
radar(25. květen 2007 17:07:19) : mám, pocit, že máš pocit, že když chceš dělat románce, stačí si vybrat rok, otevřít knihu nebo katalog a vše do posledního detailu obstarat z bohaté nabídky od vyzkoušených řemeslníků. Není tomu tak :-)
Jarwiks 25. květen 2007 17:35:28
Já jsu rád že jsem konečně zjistil že s Bobrem mluvíme o voze a koze. I když mě toto mohl říct rovnu a ne my to vysvětlovat, ostatní. (viz moje dohledávání lillií - a on tím myslel uplně něco jiného), inu toto je věc co nemám rád na netových debatách, přeca jen z očí do očí, se to dá vysvětlit mnohem líp, a kolikrát bez vypjatých emocí.
bobr, skjaldborg 25. květen 2007 17:19:35
neni to zadna supr kvalita ale Junak to taky neni
bobr, skjaldborg 25. květen 2007 17:13:01
taky jsem ty cesticky vyslapaval
a rek jsem si ze kdyz je to takova bida zkusim neco najit - 5 minut
a mam obchod s replikami
www.quietpress.com...

www.quietpress.com...

chce to jen chtit a ne se vymlouvat
radar 25. květen 2007 17:09:16
bobr, skjaldborg(25. květen 2007 16:33:43) :
ok, v rtomto pripad emas pravdu, sle odpoved necekej, neb zu neni v praci a tedy ani na netu:o)
radar 25. květen 2007 17:07:19
příspěvek byl smazán użivatelem radar 26. květen 2007 19:26:36
radar 25. květen 2007 16:57:38
příspěvek byl smazán użivatelem radar 26. květen 2007 19:26:17
Jan z Siecina 25. květen 2007 16:54:54
A já mám špatný boty a blbej ksicht :)
Jiří z Holohlav 25. květen 2007 16:47:32
Bobře,Bobře ,Ty jsi dnes ale kousavý.Jsem Německý rytíř ,mám špatnou čepici ,bídnej šmuk na krku,ručně dělanou sponu sepnutou řetízkem z obi/ten pacholek šperkař/ ,mosazný kování na umělým sametu a nesprávný boty.Snad do roka opravím,nebudu ,ale kvůli tomu sedět doma ,to bych z něj asi nikdy nevyšel.Skoro víc mě mrzí, že na svoji postavu chodím příliš rychle a hrbím se.Ale ta vlna ,ta je ....110% i s bodláčím.
Kain 25. květen 2007 16:38:06
Kateřina z Landštejna(25. květen 2007 15:12:33) : Tu lilii znám. Myslím, že mu vadí, že je to unifikovaný plechový výlisek, který mají všichni stejný. IMHO se nenaváží do symbolu...ostatně, hlavně proto jsem si ji nepořídil, protože ji má už hodně lidí, navíc se mi moc nelíbí a nakonec nemám honosný oděv, ale spíše prostý.
bobr, skjaldborg 25. květen 2007 16:33:43
a byla to rekce a otazka na ni
bobr, skjaldborg 25. květen 2007 16:33:01
radar(2. květen 2007 16:30:56) : ale u tebe zadny fanatisnmus nepocituji, to jen u Landstejnovny
bobr, skjaldborg 25. květen 2007 16:30:59
hele, rozumnej nazor! ts ts
radar 25. květen 2007 16:30:56
bobr, skjaldborg(25. květen 2007 16:07:24) :
www.posadow.ic.cz... - ten vlevo
www.posadow.ic.cz... - opet ten vlevo

fanatismus v mem pripade, je dan pouze jako obrana reakce na fantismus Tvuj.
KOHO 25. květen 2007 16:26:50
Vezmeme to hezky popořádku.

Ano cestičky nám nezbývá než si vyšlapat,ale proč ne ,mě to baví :-)
Což tedy těm ,které to nebaví ,nezbývá než se pomalu táhnout a ne vystrkovat z řady heraldické růžky.

Je to o přístupech ,ano na Hradci se to tolik neřeší ,třeba se začne ,ale to pak bude chtět kompletně vše přestavit.A lidi je dost berou jako vzor(taky jsem míval) a tudíš opisují od nich věci s tím ,že lepšího není.

K šperkům a dalším titěrnostem.Nechci srovnávat Rs Vs šperk ,ale pokud budu chtít repliku ,tak všechno jde a tady je pár inspirací ,pro ty kteří radši řeknou ,že se nedá nic najít ,než aby radši našli - talbotsfineaccessories.com...

čert: Co se ti nelíbilo na Čase ,já osobně nic lepšího neviděl ,protože jsem ještě malej.

S souhlasím s tím ,že směn byl rozhodně spíše prezencí duchovnějšího založení ,než materiální. Čímž nemyslím ,že tam někdo mluvil staročesky (což mi příjde jako hloupost) ,ale ,že "každý" se snažil vrámci své postavy hrát svou roli ve společnosti tehdejší šlechty ,ať už lépe či hůře.

Siegfriede : Ty toho nech taky do tebe taky nikdo nekéruje ,že chceš abysme všichni chodili ve lnu a vlně ,měli dobrý prošívanice a nenosili buznáče. Holt je mám Bobr dál.Muhehemuland

Jen do nás pánové starších zvyků píchejte ať nezastudnem.

Mě spíš zatím nesedí ,vůbec vizuální stránka všech možných věcí převážně oblečení a materiální bych řešil druhořadě ,protože když něco není střihově dobře ,nemá už smysl ani komentovat z čeho je to vyrobeno.

Paní Kateřino- "Nehodlám chodit lustrovat výzbroj a výstroj jiných a nestojím o to, aby to dělal někdo mně."
Ale to bysme se pak nikam nehli a můžem dělat fantasy hadr a dle mého oděvní pořádky bysme měli všichni alespoň trochu znát,vždyť každý něco nosíme a mělo by to někam spadat. V podstatě toto lze aplikovat na každou titěrnost a sledovat její vývoj v čase.Tento vývoj u oblečení a zbrojí a zbraní by pro nás měl být začáním minimem, protože to jsou o nás nejvíce prezentované věci.

cert 25. květen 2007 16:10:33
Kateřina z Landštejna(25. květen 2007 16:05:42) : Třeba by to šlo i jinak, viděl jsem vzorky co přivezl Hrabě z Thajska a mooooc hezký.
bobr, skjaldborg 25. květen 2007 16:07:24
kde jste na tech fotkach at dokazu posoudit co vas vede k takove zaslepene obhajobe?
bobr, skjaldborg 25. květen 2007 16:06:28
Skutecne se Vam nelibi fanatismus? ten z Vas totiz sala jak z americkych kamen na Dvore kralovny Elisky Rejcky!
Kateřina z Landštejna 25. květen 2007 16:05:42
cert(25. květen 2007 15:51:32) :

Mně by se taky líbil ručně tkaný brokátek - možná bychom mohli zkusit zkolonizovat kousek Číny nebo Indie a zotročit místní obyvatelstvo :o)
Kateřina z Landštejna 25. květen 2007 15:57:34
Siegfried(25. květen 2007 15:37:28) :

Nevím, jeho příspěvek byl velmi kategorický a zcela jistě měl na mysli onu lilii jako takovou. Ale budiž - proč se hádat...

Ale tak jistě - pokud budu mít čas, tak budu šít, vyžívat, pižlat kdeco z kdečeho. Pokud budu mít prachy, tak si to nechám upižlat od jiných :o))Pokud mám všeho uvedeného tak akorát, tak to holt dělát tak, jak to je možné, snažím se to dělat co nejlíp a pořád ještě z toho mít radost.

Pokud by mne někdy okolnosti měly tlačit k tomu, abych se hystericky prohlížela, jestli je všechno na mně autentické a pokud ne, tak se odcházela zahrabat do listí, tak s tím radši švihnu a půjdu hrát Strongholda. Protože pak už to není koníček, ale náboženský fanatismus a s tím nechci mít nic společného. Nehodlám chodit lustrovat výzbroj a výstroj jiných a nestojím o to, aby to dělal někdo mně.

Je jasné, že si na sebe nevezmu lurex, ale určitá tolerance je nutná. Fanatismus NE, NE, NE, fuj, fuj, fuj :o)
cert 25. květen 2007 15:53:28
bobr, skjaldborg(25. květen 2007 15:50:44) : To by mě samotnýho zajímalo. Asi už jsem fakt sklerotik. Tou fotkou bych nepohrdnul, nemám jich tak moc, asi nejsem dostatečně fotogenický.:-)
cert 25. květen 2007 15:51:32
Kateřina z Landštejna(25. květen 2007 15:19:00) : Já Tvým pocitům paní rozumím. :-) Ovšem ručně tkané látky existovali taky a bez nich se zase neobejde Bobr. :-)
Tak si přestante trhat občanky a zkuste pochopit, jediný opravdový období který se dá dělat jako LH začíná1.5.2007 a končí 20.5.2007 lokace Čechy. V jakékoliv jiné době se vždycky najde spousta objektivních skutečností na jejichž realizaci se ta která parta rozhodne po zralé úvaze rezignovat.
bobr, skjaldborg 25. květen 2007 15:50:44
neni to tak mam te na fotkach a jsi tam v kostymu
cert 25. květen 2007 15:44:41
bobr, skjaldborg(25. květen 2007 15:21:22) : Hluboký omyl. Na čase vlků jsem byl nepletu-li se celkem třikrát jednou v Říčanech a dvakrát v Kouřimi, vždy jako nepoučený a zvídavý turista v civilu:-). Ale jinak dobrý, araba mám velmi universálního až lehce fantasy (ostatně, v duchu svého příspěvku RH) a jezdím s ním hlavně na plesy...
Siegfried 25. květen 2007 15:37:28
Kateřina z Landštejna(25. květen 2007 15:12:33) :
paní, ono to asi není, úplně jasné z toho co jsem napsal předtím ani jak to bobr vyjádřil.
Nic nemá proti symbolu, ani jeho tvaru, to vše je ok. Jemu vadí že se jako zdobení použije odznáček vyrobený strojově a možná z materiálu a s povrchovou úpravou co mu nepříjde dobově věrohodná. Proto o tom nemluví jako o francouzské Lilii, ale jako o skautském odznáčku :)
Siegfried 25. květen 2007 15:34:54
příspěvek byl smazán użivatelem Siegfried 25. květen 2007 15:25:08
bobr, skjaldborg 25. květen 2007 15:21:22
ja se vysmivam symbolu? ja se vysmivam odznacku!
Certe: mozna stoji za zminku ze tam nebyl jen Skjaldborg! Ale vzpomen si jaks nam to tam prijel kazit jako universalni Arab
Kateřina z Landštejna 25. květen 2007 15:19:00
cert(25. květen 2007 15:10:29) :

To není tak úplně o pocitech. Maršálek si titulaturu nevymýšlí, ta by v naší době již daná a hierarchizovaná. Tedy se bez ní nelze obejít. To se pak na to totiž můžem vyfláknout a mydlit fantazy, jako to dělají amíci.

Já si s jednou takovou paní z USA psala asi půl roku a bylo to k ničemu. Oni si prostě vymysleli pseudošlechtu, přečetli pár Tolkienů, Hubbardů a Pratchettů a dělají "historii". Ovšem berou to smrtelně vážně a běda tomu, kdo si dovolí jen kriticky ceknout. A takhle bych nerada skončila, když my tu historii navíc máme.

Kateřina z Landštejna 25. květen 2007 15:12:33
Kain(25. květen 2007 13:41:38) :

Což je právě ona lilie heraldická, otrocky Svojsíkem okopčená a skautům, přidělená, sakra! Tak se sakra aspoň pořádně podívej, pane. Já to udělala - kam historií oko dohlédne, všude je ten heraldický symbol tím, čím je dnes "skautská" lilie.

Takže Bobr se vysmívá klasickému heraldickému symbolu, který skauti PŘEVZALI tak, jak je. A pochopitelně se vůbec neobtěžoval si svůj názor ověřit.
cert 25. květen 2007 15:10:29
jak to vidím já, je to hlavně o pocitech. Bobr potřebuje pro svůj dobrý pocit ručně tkanou látku a Maršálek titulaturu. Stejně je to jen hra na RH (romantická historie). Podkladů je všeobecně málo a naše schopnost přežít v replice autentických dobových podmínek velmi nízká.
Schválně jsem se byl po pár letech podívat na Čase vlků. Nebylo to špatné, spousta pěkných detailů, ale zas takový zázrak to, v celkovém pohledu a z hlediska dobové autenticity, nebyl. Všichni něco ojebáváme, jde jen o uvědomění si toho faktu a jistou míru pokory.
bobr, skjaldborg 25. květen 2007 14:37:32
ne vsechno ale velkou cast jo ale to sem nepatri
Siegfried 25. květen 2007 14:33:30
bobr, skjaldborg(25. květen 2007 14:04:32) :
Nenaděláš nic :) život není fair :)
Ale zase sem rád, že ses konečně ozval už sem se bál, že si mě nevšímáš .)) skoro se mi stejskalo .)) My šmudlící když když sme opuštěný tak začínáme psát pěkný voloviny :))
A teď vážně, tkáte si plátno či sukno na oděvy nebo ne ? Zajímá mě to naprosto seriozně.. Kluci od nás by se o tom chtěli něco dozvědět :)
bobr, skjaldborg 25. květen 2007 14:04:32
Siegfried(25. květen 2007 13:50:51) : je to presne tak smudliku! Ja mel z tebe driv dojem ze mas zdravy nazory ale ty budes asi taky peknej "sermista"
Siegfried 25. květen 2007 13:50:51
Jarwiks(25. květen 2007 13:43:55) :
Jenže to si Bobříka nepochopil :)
Lilie bude v pořádku pouze když si jí necháš nebo uděláš znova jako repliku. Pokud budeš mít shodou okolností exemplář co sis koupil ve skautu tak seš keckař :) j
Jarwiks 25. květen 2007 13:43:55
Kain(25. květen 2007 13:41:38) : Ale to je ten for, že tam je mnohdy ta skutská lile, přesně. A věř mi to jsu skaut:-)
Jarwiks 25. květen 2007 13:43:13
Melkel(25. květen 2007 12:04:56) :
Dábla znáš, aspon od vidění, jezdí s pražskou OI, teda dnešní AŠTEROU. Ale on už je extrém mít já jeho problémy, taky bych brýle ani nesundal.
Viz já brýle sundávám, ale mám jen 2,5 dioptrie a pokud je to na soukromé akci bez diváků a já nutně na něco potřebuju vidět, tak je vytáhnu z tašvice zjistím a sundám:-)).
Řešil bych to čočkama, ale mám ještě cylindry, a zahnutou rohovku, takže jedna várka čoček je pro mě 4x dražší než várka niormální a tu nesnesu a nesedí mi v očích.
Kain 25. květen 2007 13:41:38
Jarwiks(25. květen 2007 13:35:48) : On asi Bobr neměl na mysli lilii jako zdobení, jako symbol, ale tu konkrétní všem známou unifikovanou lilii skautskou. Tož abys zbytečně nehledal argumentaci na něco, co nijak nezpochybňuje...
Jarwiks 25. květen 2007 13:35:48
bobr, skjaldborg(25. květen 2007 11:44:21) : Jen jsem se tedkas podíval na fenomén lilie do jedné knihy, která mi ted padla do oka v čítarně (držím ju v tukou poprvé) - Ačkoliv tam o liliích není nic psané - mám tu výjevy - náhrobky, ikonografii, plastiky, malovaná a řezená okenní skla,Obsahující lilii. A to jak Ve formě ozdob, motivů, kování na bráně, snad aj jedno kování na opasku (za to do ohne ruku nedám, bo je ta frska dost zničená a nebo jsem tam viděl jen čmouhy), varkoč, královské koruny. A oblast: kniha se věnuje z 90% západní a jižní evropě, o nás skoro nic. A jde o znázornění, angličanu, francouzů ai římsko německého císaře. Je tu něco mezi 30 - 40 fotografiemi, kde jsem rozeznal lili, bud hezkou či škaredou. v rozmezí datační 1250 - 1450. Můžeme přemýšlet o fenoménu lilie v západní evropě po dobu 2 stouletí, kterýžto fenomén přežívá v jinačích tradicích do dnešních dob? ETC. Urozený pán pán Ivan De Merphins Maršálek Její Milosti Královny Ažběty, Někdejší Královny Království Českého. - doufám že jsem se s trou titulaturou strefil - francouz na dvoře Její Milost. to samé Urozený pán pán André de Quebriac.

Jinak citace na tu knihu: Rolf Toman: GOTIKA, Architektura . Sochařství . Malířství , Slovart 2005. Vytištěno v itálii. Od stran 300 do konce.

Hledám ted nějakou knihu v knihovně přímo k období dvora, zaměřenou na toto téma a nenacházím...
Kain 25. květen 2007 12:24:52
Vtipné je to od Maschy, samozřejmě...
Kain 25. květen 2007 12:24:13
Vtipné...ale král nebude milost, to by se urazil:-)
Nejsvětější 25. květen 2007 12:22:16
Výte proč má bobr placatej vocas ? Protoze mu kouřej kachny !
mascha 25. květen 2007 12:18:57
ja jenom bych si dovolil poznamku k te starocestine, psanemu a mluvenemu projevu.
Mozne se to bude zdat mimo misu, ale: V soucasne chvili zpracovavam dva projekty pro klienty, z nichz jeden predstavuje subjekt statni spravy, druhy velkou univerzitu. Neustale se setkavame jak na neformalnich schuzkach, tak na formalnich setkanich, tak pisu stohy dokumentu prezentujicich mou praci a komunikujicich nestovnalosti.
JE VELKY ROZDIL, ve formulacich, kdyz mame neformalni pracovni obed, jinak tvorim vety a pouzivam slova na oficialnich schuzkach a uplne jako jinym jazykem jsou tvoreny oficialni dokumenty. Stale je to spisovna cestina, ovsem s mencim ci vetsim posunem do byrokratstiny ci vysokoskolske akademstiny. Je to politicky nutne, bez toho bych si u takovych klientu neskrtnul.
Co z tohy vyplyva? Dovoluju si byt naklonen tomu, ze veskere psane historicke dokumenty budou take psany jinou cestinou, nez kterou pouzivali lide pri mluvenem projevu a to zvlast pri neformalnich prilezitostech. Osobne si myslim, z byl mluveny projev mnohem jednodussi, zvlast pokud dotycny byl jeste spise zvykly pouzivat diky svemu postaveni a puvodu spis nemcinu.
Myslim, ze psane pamatky, ktere se zachovali navic davali dokupy pisari, tj. lide placeni za to, aby to napsali kvetnate. Slechta na tom mozna s psanim nebyla nejlepe a ani nemeli motivaci neco sami drapat, kdyz na to maj lidi.. ne?

Kral: "Jaj, to jsem si dobre zabzdil!"
Pisar: "Jeho kralovska milost jsa v rozpolozeni milostivem, poctila druziniky sve teplem pritomnosti majestatu sveho."
Melkel 25. květen 2007 12:13:21
radar(25. květen 2007 12:02:06) : fotky mám jen z minulého roku v PC, můžu je zkusit hodit na net. Jejich stránky jsou www.turniejilza.pl... trailer na turnaj (jsou to magoři .-)) je tady banderia.frontstudios.com...
Melkel 25. květen 2007 12:04:56
Kateřina z Landštejna(25. květen 2007 12:00:11) : Ďábla neznám, tohle je Drzewiak :-)
Jinak kostěný rámeček na brýle s tyčkou na držení by nebyl problém vyrobit, hovězí kost stojí nějakých 50 Kč, tyčka z hezkého dřeva pár stovek, a čas na výrobu odhaduji na nějakých 5-10 hodin, pokud jste to nikdy nedělali, trochu více.
radar 25. květen 2007 12:02:06
Melkel(25. květen 2007 11:47:06) : diyk, tomu irkam konstruktivni kritika! Zajimavy napad. pls mohl bys mi odkaz na tu akci, popr. fotky poslat na p.sallix uzenac seznam? Diky moc. JIank ja nema modnihc vystrelku, odectu li mi party pruhovany surcotte cerveno-zeleny... ja jsme spise usazenejsi tvor.. Jest jednou ale diky za typ.

Kain(25. květen 2007 11:51:23) :
zkus priste treba jen nafotit digitalem... jinak ja vim, hamba,ale ja mam projedotu francii,ale na sever sjem byl poprve teprve vloni... ve varsave
Kateřina z Landštejna 25. květen 2007 12:00:11
Melkel(25. květen 2007 11:54:35) :

To asi možná myslíš Ďábla?!

Na vodění lidi mám, ale musím ještě 20 let pracovat a opravdu nebudu riskovat. SPíš si časem našetřím na komplikované čočky, protože se mi k mé současné vadě ještě začíná přidávat vetchozrakost (syndrom "krátkých rukou"). A to si člověk musí opravdu moc dobře rozmyslet, co je pro něj důležitjěší. Zvlášť v dnešní době.

Až bdueme tak daleko, že si budeme moci dovolit nechat vyrábět nazakázku kostěné rámečky k brýlím, tak to už bude "děsnej vegáč" a my budeme "těžce vysmátý" :o)))
Melkel 25. květen 2007 11:54:35
Kateřina z Landštejna(25. květen 2007 11:43:04) : nebylo to nic osobního, mluvil jsem obecně. Ale pokud si bez brýlí slepá, pořiď si někoho, kdo tě za tu ruku vodit bude, IMHO (dle mého názoru .-)).
A znám kluka (jeden z pořadatelů Ilzy, jezdí i k nám na WB), který je na jedno oko slepý, na druhém má asi šest dioptrií, a přesto bez brýlí funguje a dokonce jezdí turnaje na koni. To je ale extrém (a nedávno jsme pokecali o tom, jak jsme začínali - on měl první štít ze značky, já vystřižený z kovové tabule .-)))
Melkel 25. květen 2007 11:51:34
příspěvek byl smazán użivatelem Melkel 25. květen 2007 11:25:35
Kain 25. květen 2007 11:51:23
JJ, já v Polsku občas vídám i kování a spony na 13 a 14 století, už delší dobu s Maršálkem jednám o tom něco dovézt. Hapruje to na skutečnosti, že s v té době moc nevyznám a nechce se mi za své peníze na blind nakoupit věci, které se pak nikomu nebudou hodit, protože jsou třeba moc rané/východní/ošklivé atd...Ilza by bylo řešení.
Wolfen 25. květen 2007 11:49:57
Kateřina z Landštejna(25. květen 2007 11:43:04) : Treba nebyla - civilizace.mysteria.cz... ( Nejstarší brýle, o nichž se dochovala zpráva z roku 1313 i nejstarší brýle, znázorněné na obraze z roku 1352, měly obruby vyrobené nepochybně z kosti )
Melkel 25. květen 2007 11:47:06
radar(25. květen 2007 11:39:45) : já vím, my jsme je šlapali :-) Jinak se budu opakovat, ale zkuste pouvažovat nad tím zajet příští rok na jaře do Ilzy. Jejich časové rozpětí končí na vaší dolní hranici (cca 1350), takže byste museli módní výstřelky nechat doma, je to ale VELKÉ co se počtu účinkujících týče a měli tam i hezké bronzové přesky na 13. st. a 14. st. podle nálezů.
Poznáte, jak to dělají lidi jinde, a myslím, že by to pro vás mohlo být zajímavé srovnání a nabrání kontaktů (jak na spolutrpitele, tak na řemeslníky).
bobr, skjaldborg 25. květen 2007 11:44:21
pokud to ze skautska lilie pochazi z Francouzske je pro Vas argumentem pro pozivani skautskeho odznacku na kostymu pro Vas projekt, neni o cem diskutovat, muj nazor na kvalitu Vaseho projektu to jen podporuje a prepinam, koncim
Kateřina z Landštejna 25. květen 2007 11:43:04
Melkel(25. květen 2007 11:35:27) :
Ad brýle - pokud máš 7 dioptrií a k tomu další tři na cylindrech a dalších radostech, tak jsou i dnes čočky dost problém. A bez brýlí je člověk de facto slepý. Ve 14. století bych byla mrzák, kterého by vodili za ruku. Teď holt mám brýle. A kvli nějaké autenticitě rozhodně nehodlám jakkoli riskovat další poškození zdraku, to prostě ani omylem. Mně živí ruce a oči.
Kain 25. květen 2007 11:40:05
Ale nejde to zkopírovat z wordu, nějaká chyba...no každopádně - velkomoravský šperk snese srovnání se šperkem z VS.
Argument, že nikdo nemůže být 100%LH je blbost, je to jako že nikdo není 100% zdravý. No a? Někdo má rýmu, jiný mor, oba nejsou zdraví, ale jeden z nich je na tom lépe:-) Já bych rozhodně neargumentoval tím, že třeba (teoreticky, nevztahujte to na sebe) bavlněná košile je stejně neLH jako lněná, protože ani ta lněná není ručně tkaná, z ručně stříhané ekoovce. Míra autenticity není binární ANO/Ne, ale je to míra:-)
A vůbec bych nedoporučoval osobní zaujatost, to je IMHO zbytečné...
radar 25. květen 2007 11:39:45
Melkel(25. květen 2007 11:26:32) :
ja s tim casem pocitam - duvod, proc jsem zacal delat to, co delam, je ten, ze tuhle dobu tu proste nikdo "poradne" nedelal a byla tu jen "vsegotika", zacal jsem tim, co zvladnu - tedy odevy, stirhy, materialy latkove, dale zbroj. Pak jsou veci,ktere nezvladnu, tedy prezky a spol. Ty vyzduji cas. JA S CASEM POCITAM.

Vsechny me prispevky jsou o tom, ze kdyz jsou materialy prezvejkane a veci k vybaveni k dispozici na trhu, tak neco udelat da mnohem mene casu nez kdyz se nejdriv materaily musi prezvejkat. TAKZE MI /NAM prosim, dej laskave onen cas. NEJDE to tak ryhcle jak RS. Uz si ted rozumime? To neni narek, to je proste pouhe hole konstatovani faktu.
To, ze jsou nektere faze nekvalitni, je dle meho nazoru otazka vyvoje. Jako omluva k nekvbalitni praci to je, protoze nekvalitni prace je jev prechodny...

Promin,ale na nektere vase reakce se hodi prilsovi "krava zapomnela, ze byla teletem" /ted to neni nic proti tobe, to se tak proste rika:o))) a jinak diky, zes to zval v poho./

PS: Jeste jednou, ja neplacu, nestezuji si, ze jsem si zvolil, co mam. Ja jen KOMSTATUJI, ze to vyzaduje cas, vice casu, nez RS, kde jsou uz cesticky vyslapane.

Wolfen 25. květen 2007 11:39:18
Kateřina z Landštejna(25. květen 2007 11:06:14) :

v tom pripade se omlouvam za reseni co z ceho je vyrobeno nebo neni ;) jestli chapu spravne je to vicemene o vecech abstraktnich a ty z fotek tezko soudit :)
Kateřina z Landštejna 25. květen 2007 11:37:16
Melkel(25. květen 2007 11:26:32) :

:o)
Ne, zatím nedokážu, ale učím se a myslím, že časem budu schopna i mluvit. Zatím zvládám jednoduché texty sama, složitější se slovníkem a pomůckami. Také trávím hodiny psaním písmenek a slov - jako prvňáček. Jsem samouk, tak to jde pomalu, ale baví mne to a doufám, že bdu schopna sepisovat listiny. Ostatně, jedna z paní je takovým uměním obdařena a já se hluboce skláním před tím, co umí (jak před její znalostí jazyka, tak před uměním iluminace i písma) - měla jsem tu čest vidět listinu jí napsanou.
trener 25. květen 2007 11:36:35
Posadowski(25. květen 2007 11:10:39) : Svého času jsem se zde dohadoval s Opatem, který tvrdil, že děláte dokonce experimentální archeologii :-)
P.S. Mám za to, že kolovrat do počátku 14.století také ještě nepatří :-)
P.P.S. Neber mé špičkování až zas tak vážně!
Melkel 25. květen 2007 11:35:27
Posadowski(25. květen 2007 11:10:39) : V tvé odpovědi je asi jádro pudla - mě nevadí skryté švy strojem, mě nevadí, že je oděv z látky s 10% PA. Vadí mi ale, když jsou boty šité vnějším švem a a podlepené tlustou gumou s podpatkem (BTW, zrovna podpatek výrazně mění styl chůze), když místo ručně dělané použiji strojovou lemovku a ani si v hostorickém oděvu nesundám moderní brýle (což mě třeba letos dost výrazně vadilo na Čase vlků).
Jinak opět opakuji, že jsem lidi z hradeckého dvora viděl jen zběžně a málo, tudiž nevím, jak to děláte, reaguji pouze na zdejší příspěvky a vysvětlení.
Kain 25. květen 2007 11:32:59
Já už se sem drahnou chíli snažím vložit příspěvek...
Kateřina z Landštejna 25. květen 2007 11:32:29
bobr, skjaldborg(25. květen 2007 11:13:06) :

Doporučuji si řádně nastudovat prameny k pojmu "heraldická lilie" - viz. příspěvek pana z Posadowa:
Odkaz na PŮVOD "skautské" lilie - www.skaut.org...
Melkel 25. květen 2007 11:26:32
radar(25. květen 2007 10:49:56) : A jhá ti říkám, (ty vole :-))), že pokud ses rozhodl dělat toho čechoslováka, tak s tím časem navíc musíš počítat, o to se jedná. Tudíž neplač, že nemáte údaje, co sis zvolil, to máš, a není to omluva k nekvalitní práci.
Jinak si psal, cituji: "a pred 12ti lety jste vypadali jak? Stejne jako ted, kdyz argumentujes, ze pred 12ti lety jste nemeli publikace. ", což vyznívá tak, že RS LH neprodělala žádný vývoj. Což není pravda.


Kateřina z Landštejna(25. květen 2007 11:01:41) : milá paní, já chápu, že se zaměřujete na nehmotnou stránku historie, jen to vidím (se svými omezenými vědomostmi) poněkud skepticky. Ale to nevadí, velmi snadno se mohu plést.
Ad staročeština: pokud dokážete mluvit opravdu staročesky, máte můj hluboký obdiv. Dosud jsem ale nikoho takového neslyšel. Slyšel jsem trotly, kteří hovořili podivně zpotvořenou češtinou a cítili se velmi "řitířsky". To je trotlspík, staročeština přimícháním několika archaických slov a používáním "ti" v infinitivech nevznikne. Pár odkazů (30 sekund na Google):
mujweb.atlas.cz...
myschwerk.webzdarma.cz...
bohemistika.xf.cz...
bobr, skjaldborg 25. květen 2007 11:25:02
to o tom napadani bylo na Landštejnovnu :-) a kdyby jste pouzili vikinsky primitivni technologie, asi by to stacilo :-D
Barbora z Miličína 25. květen 2007 11:22:47
bobr, skjaldborg(25. květen 2007 11:13:06) : Ale kdeže, pane Bobře. Vás si vážím, nenapadla jsem Vás. Vím, jaké výrobky prodáváte a že mají vysokou úrověň. A nemyslím to ironicky.
Nechci nic vyrábět, byl to příklad, že když se vyrábí náhrdelník pro ženu v VS a RS je to rozdíl.
bobr, skjaldborg 25. květen 2007 11:13:06
ja to mila pani na rozdil od Vas nastudovane mam a ani mezi primitivnimi vikingy neni nouze o filigran, granulaci, niello a podobne. K duchu Vasi odpovedi musim dit ze ja jsem nazval kolosalni blbosti vyrok, ne mluvciho, zatimco vy jste napadla osobne me tak se zklidnete a nechvejte se hloupe!

Barboro, nebudu Vam vyrabet nic, neb na to nemam cas ani chut.
Pokud se budete konstruktivni kritice fanaticky branit zustanete u lilii vecne!
Posadowski 25. květen 2007 11:10:39
Zdravím, a ze svého pohledu nemá smysl psát totéž, takže jako by z mých úst vypadlo:
"Já myslím, že je třeba chápat autenticitu jako pokud možno co nejvěrnější obraz doby, tak jak ho chápeme my se současným historickým povědomím a ne neustále bádat zda se ta konkrétní věc dochovala či nikoliv. Nedělejte z tohoto koníčku jenom pokřikování sboru dogmatiků, kteří se ohánějí hist. sborníky, nebo zprávami z arch. výzkumů. Snad jde o to abychom se bavili a snažili se historii přiblížit, ne abychom se snažili žít jako by nikdy nepominula. Vážím si všech těch kteří se snaží o dobovou autenticitu na 99 procent, a je to jistě správný směr. Jenže každý se tomu věnuje jinak intenzivně, i když všechny váže společný zájem. Je na místě odsuzovat ty kteří tzv. něco "ojebou"? Třeba by to rádi i neojebali, ale věnují se také jiným věcem a nemají čas a prostředky na dokonalou výbavu. A to není žádná výmluva. I tihle přeci svojí výbavu zlepšují a snaží se jít směrem historické autenticity. A je spousta těch kteří se o to ani nesnaží, tak buďte trošku mírnější ve svých soudech."

A ještě k tomuhle:
"Jo a co se týče skautské lilie, tak jsem opravdu viděl vyobrazení natolik podobná, že bych se příliš nehádal. Existuje jich opravdu dost a nikde není žádná ustálená a jediná možnost jak jí zobrazovat. "
Má někdo ze zde diskutujících aspoň náznak představy, kde to skautské hnutí ten svůj mezinárodní odznak, tedy tuhle zlatou lilii vzalo a proč ji jako svůj znak používá?
Myslím, že byste se docela divili. Ono to totiž není tak, že zmiňovaní francouzi (ať už je do de Merlins, de Quebriac nebo kdokoli) má jako ozdobu skautskou lilii, ale tak, že skauti si dali do znaku lilii francouzských rytířů protože... (podrobnější výklad v příslušné literatuře, řesky třeba Svojsík, A.B.: Základy junáctví...)

Mimochodem, nikdo nikdy na hradeckém dvoře netvrdil a netvrdí, že vyrábí repliky vybavení nebo něco podobného. Vždy se jedná o rekonstrukci více či méně náznakovou, která je prostředkem poznání doby.
Vždycky mi bude milejší mít šest kompletních oděvů pro různé příležitosti s dlouhými a skrytými švy šitými strojem, než jeden hadr na podlahu, se kterým se budu chlubit, že je z dobového materiálu a barvený dobovou technologií.
Ale to je o filozofii, názor, že je lepší jeden oděv šitý kostěnou jehlou z lněné látky z příze vyrobené na kolovratu a barvené rostlinným barvivem v ručně vyrobené putýnce ze stromu skáceného ručně sekerou nikomu neberu, ovšem tak bychom dvůr, k poznání jehož struktury jsou nám napodobeniny historických oděvů pomůckou, nikdy nevystavěli. A je jen otázka, jestli použití zjednodušení a napodobenin je cena, jíž jsme nuceni za toto poznání zaplatit příliš vysoká, nebo není. Pro mě není. Pro pravověrného LH třeba je a já mu to neberu.
Kateřina z Landštejna 25. květen 2007 11:06:14
Já bych doporučovala ID Bobr, Skjaldgorg, aby se laskavě chovalo slušně.

Rozdíl mezi šperkařstvím RS a VS je nebetyčný. Nemluvě o tom, že se sakra liší regionálně. Pokud já vím, tak v naší době existoval dva extrémy - u nás šperkařství v pravém slova smyslu neprosperovalo (náhrdelníky, náramky, prsten). Ale zato se vytvářely bohaté diadémy, lemy, pásky, které byly zdobé tak krásně, že byly de facto šperky.

Než o někom nebo něčem prohlásíš, že je to blbost, tak si o dotyčné něco nastuduj, hulváte.
Barbora z Miličína 25. květen 2007 11:04:23
bobr, skjaldborg(25. květen 2007 10:57:59) : Udělěj mi náhrdelník pro dvorní dámu ve VS a pro bohatou v RS - ta tam bude mít pár odlitých kousků, kupu skleněných korálků a možná stříbrné perly. Nemluvila jsem o nákončích, sponách, atd.
Kateřina z Landštejna 25. květen 2007 11:01:41
Melkel(25. květen 2007 10:33:26) :

Královský dvůr je právě o autenicitě nehmotné, o dvorském chování a jeho pravidlech. To, co staletí předtím postrádala skoro nebo úplně, mělo 13. a 14. století propracováno do všech detailů. A právě k autenticitě nehmotné máme daleko více pramenů, než k té hmotné. Nejde totiž o ohánění se sborníky a nálezy, ale o ZNALOST jazyka a života té doby nebo doby blízké, jeho užívání v běžném životě i ve specifických situacích.
Ano - v prostředí dvorském, jež se od prostředí obyčejných lidí hodně lišilo. Ale o němž máme prameny, ze který lze těžit.

Titulatura už byla v naší době nesmírně důležitá a proto se ji musíme naučit ovládat, abycho správně oslovovali příslušníky společenských vrstev. I o tom je courtoisie. Je-li pan Wothan šlechticem, byl by oslovován dle svého postavení. A je-li panovníkem, pak by byl "královskou výsostí", později "královskou milostí".

No, pokud považuješ staročeštinu za "trotlspík", pak jsem zděšena. Neboť tak, jak s pohrdavým úsměškem cituješ, se rozhodně psalo (o čemž máme prameny) a spisovně nejspíš i mluvilo. Když se to člověk naučí, je to docela pohodlné (tím nemám na mysli sebe, já píši ve staročeštině se slovníkem a dostupnými texty u ruky, zpatra si dovolím jen kratší věty v omezeném tématickém rozsahu).

Možná už jsi poznal, kam směřuji - z toho, co jsem zatím přečetla nebo měla možnost vidět, mám pocit, že k nehmotné autenticitě máme více pramenů, než ke hmotné. Ale nejsem historik, takže si klidně mohu mýlit.-
radar 25. květen 2007 10:58:16
Kain(25. květen 2007 10:20:55) : hjo, otho rytire mam ,ale cernobile - katalog vystavy Rittertum in kanton Arrrau turim sedmdesata leta minuleho stoleti... ale tam je cernovbile...
bobr, skjaldborg 25. květen 2007 10:57:59
Barbora z Miličína(25. květen 2007 10:52:07) : Tak to je kolosální blbost! Az budes mit prehled o relativne jednoduchych spercich z Birky a Hedeby tak pis
radar 25. květen 2007 10:52:20
jinymi slovy i dvur se vyviji a dost viditelne -pro ty, kteri jsou v nem zainteresovani...,ale jde to pomaleji a ne vse je hned. Treba teprve ted byla prednaska o dobovem skle - fajn, ted uz vime co je spatne.. a muzem opravdu zacit znova. Ale doted jsme proste predstavu o skle v nasi dobe mel jen mlhavou...
Barbora z Miličína 25. květen 2007 10:52:07
bobr, skjaldborg(25. květen 2007 09:37:47) : Ono je trošku rozdíl, dělat relativně jednoduché šperky na RS a značně složitější na VS. Na to už člověk musí mít opravdu šperkařské vlohy, případně školy.
radar 25. květen 2007 10:49:56
Melkel(25. květen 2007 10:18:17) :

OK, znova - chci-li delat Nemce 2. sv. v. kulometcka DAK rok 1942, vezmu knizku, kde vse potrebne najdu, chci-li delat cehcoslovaka 1. rep. kulometscika rok 1937, musim jit do archivu. Uz vis, kde je rozdil - CAS ty vole, sorry, ale jinak uz te oslovit nemohu, neber si to osobne. Veci,ktere vy v rade pripadu mate uz dohledane, mi dohledavame a to zabere cas, proto i ten dotaz na to, jestli ty jsi byl pred 12ti lety tam, kde jsi ted.
Wolfen 25. květen 2007 10:42:11
:))))
Jarwiks 25. květen 2007 10:41:19
Melkel(25. květen 2007 10:33:26) :

Jen nedosažitelná - hm mluva jest dosažitelná, i když nikdo z nás ji neumí pořádně. a sice z trochu jiného prostředí, ovšem od 2.pol. 14.st. nahoru,( máš hodně orig. psaných textů v češtině soudní spory, zemské desky -moravské) není to sice uplně ono, ale dost blízké. nicméně toto je muj osobní názor.

A na chování - se zeptej maršálka, ten ti dodá hodně literatury - ohledně kurtoazie. již se to párkrát řešilo ruzně jak na LH, tak v několika diskusích tadyk na šermu.Melkel 25. květen 2007 10:33:26
Morholt(25. květen 2007 10:19:59) : sice se už silně odchylujeme od tématu daného názvem fóra, ale myslím, že tady silně narážíme na rozdíl mezi autenticitou hmotnou (to je to ohánění se sborníky a nélezy), která je dle mého názoru dosažitelná (do míry dané vědomostmi, které máme), a autenticity nehmotné, věnované chování a myšlení našich předků. Ta je dle mého názoru nedosažitelná, a proto na ni třeba naše sdružení vcelku rezignuje. Osobně se velmi bojím karikatury, která by vznikla, kdybychom se začali navzájem oslovovat "můj pane", Wothana nazývat "výsostí" a mluvit "trotlspíkem" ve smyslu "Krásná paní má, rty tvé jsou coby dvé růží v úběl tváře tvé vznešené spadlých....", což má s historií společné asi tolik jako americké filmy.
Kain 25. květen 2007 10:20:55
Radare, napiš mi klidně na mail bily.martin zavinac seznam, tak to bude nejjednodussi. A materialy mam hlavne k RS, k ostatnim obdobim je vetsinou dohledavam v realnem case na internetu, viz klečící rytíř v Basileji...
Morholt 25. květen 2007 10:19:59
Já myslím, že je třeba chápat autenticitu jako pokud možno co nejvěrnější obraz doby, tak jak ho chápeme my se současným historickým povědomím a ne neustále bádat zda se ta konkrétní věc dochovala či nikoliv. Nedělejte z tohoto koníčku jenom pokřikování sboru dogmatiků, kteří se ohánějí hist. sborníky, nebo zprávami z arch. výzkumů. Snad jde o to abychom se bavili a snažili se historii přiblížit, ne abychom se snažili žít jako by nikdy nepominula. Vážím si všech těch kteří se snaží o dobovou autenticitu na 99 procent, a je to jistě správný směr. Jenže každý se tomu věnuje jinak intenzivně, i když všechny váže společný zájem. Je na místě odsuzovat ty kteří tzv. něco "ojebou"? Třeba by to rádi i neojebali, ale věnují se také jiným věcem a nemají čas a prostředky na dokonalou výbavu. A to není žádná výmluva. I tihle přeci svojí výbavu zlepšují a snaží se jít směrem historické autenticity. A je spousta těch kteří se o to ani nesnaží, tak buďte trošku mírnější ve svých soudech.

Jo a co se týče skautské lilie, tak jsem opravdu viděl vyobrazení natolik podobná, že bych se příliš nehádal. Existuje jich opravdu dost a nikde není žádná ustálená a jediná možnost jak jí zobrazovat. Koneckonců heraldika byla živá věda-umění dost dlouhou dobu a vlastně pořád je. No ale skautské opasky asi není to pravé. :-))
Melkel 25. květen 2007 10:18:17
radar(25. květen 2007 10:09:58) : a?????? Já nějak furt nechápu, v čem je problém. Nemám prameny, tak si je dohledám? Když mi někdo zkritizuje vybavení (a že se to děje), buď si jsem jistý, že to mám správně, nebo se chytnu za nos, a zahodím to (konkrétní příklad třeba moje zbroj, kteoru jsem dělal podle sicilského vzoru z Ospreye a blbě k tomu :-)). A pokud nechci hledat a mýlit se, zvolím si období, na které je dat dost, a jsem z obliga.....
radar 25. květen 2007 10:15:57
jinak prijemnou zabavu, ja jdu vytvaret hodnoty - tady pri vsi ucte, neji co vytvaret, neb jsme se zakopaly na svych pozicich. Za napad jeste jednou dekuji Wothanovi, pokud jde o Kaina, rad bych se s Tebou nekdy v klidu sektal, mas dost dobry materilay/viz fota na LH/, a take kontakty na veci, dej mi pls vedet na SZ na LH, nebo na muj mail. - Marsalek ho kdyztak ma...

Smej te, milujte se a mnozte se - hlavne se neperte a nezerte:o)
radar 25. květen 2007 10:11:59
Kain(25. květen 2007 10:03:58) :
bitte auch 14JH, nicht nur 13 JH:o)) aber viel Dank
Jarwiks 25. květen 2007 10:11:50
Kain(25. květen 2007 10:03:58) : Šperku rozhodně nebude málo, ale třeba já fakt nevím jak je dohledat krom nějakých katalogů z výstav, a jak pasl radar, zrovna na tuto dobu, ty výstavy nebyli. viz jeho příspěvek: radar 25. květen 2007 09:08:34 . Protože právě nám chybí, nebo neznám tu arch. literaturu. Hold, doopravdy naše publikace, k VM jsou nedocenitelné:-)))

KAIN: drbárna, co by nám na tuto moji otázku jestli je taková literatura řekl Muscha:)) ? Že by to šperky byli tak a tak vím to, nepodložím.:-)))
radar 25. květen 2007 10:09:58
Kain(25. květen 2007 09:25:00) :
Melkel(25. květen 2007 09:58:04) :
pokud smesuji VM a Romance sorry, je to tim, ze do toho nedelam. Ohledne pramenu jeste jedna vec. Opet prirovnani z doby cca pred 5-7lety 2. sv. v. V dane dobe bylo x puzblikaci, at uz fotografickych nebo psanych s vyozbrazenima, kde bylo dokonale popsano, jaka je vybava nemeckeho vojaka. Pokud ovsem slo o vybavu vojaka ceskoslovenskeho z 1. rep. tak clovek tapal. Krom nekolika mizernych vyobrazeni, fotek, ktere se vsude opakovali tytez to bylo vylozene na vlezeni do archivu a patrani. SDtejna doba, stejny pocet /predpokladejme/ materialu,ale presto diametralni rozdilnost v moznostech pooridit si "rekonstrukci" prislusneho vojaka. To bylo mineno mou narazkou na zdoje.

bobr, skjaldborg(25. květen 2007 09:37:47) :
"Vetsinu sperku a ozdob si delam sam a pokud to zvladnu ja, jiste se najde i nekdo z "panu"" - promin Bobre,ale kazdy clovek je neopakovatelny, takze tenhle argument - ponekud nafoukany - mi prijde ponekud mimo misu. NIkdo neni opakovatelny. Jakkoliv jsou ve skupine lide schopni delat se zelezzem, /kubik/, tak pochybuji, ze by v jeho dilne mohli vzniknout vedle zbrani a zbroje i sperky. Jak rikam za sebne ja to nedokazu, slovy Werichovymi "jsem obet humanismu"

Kateřina z Landštejna(25. květen 2007 09:59:59) :
vrcholny a ranny stredovek
bobr, skjaldborg 25. květen 2007 10:09:54
Kateřina z Landštejna(25. květen 2007 09:58:12) : Mila zlata, kritiku si muzu dovolit protoze se prezentujete na verejnem foru, Nejsem neochoten Vam poradit, napsal jsem ze si sparky delam sam a kontakty na lidi co by vyrabely ty Vase nemam. O sobe jsem netvrdil ze jsem hrozne dobry.


Argumen o ovcich je z ust cloveka, ktery jim obhajuje to co je na fotkach je smesny...
RS - ranný stredovek
VS _vrcholný stredovek

Ja jsem vzdy hodnotil vybaveni, smite nepochybne mit vlastni nazor, ja vsak tvrdim ze kvalitni neni.

Bylo mi sdeleno, abych s Vami nediskutoval, ze to nema smysl, zkusil jsem, nema...
Kain 25. květen 2007 10:06:33
Než jsem to napsal, je tu pár dalších příspěvků...RS je raný středověk, VS vrcholný středověk...
Jarwiks 25. květen 2007 10:04:46
Kateřina z Landštejna(25. květen 2007 09:59:59) : VS vrcholný středověk - cca 1240 - 1400
RS - raný středověk - stěhování národů až 1.pol. 13.st
Siegfried 25. květen 2007 10:04:11
Kateřina z Landštejna(25. květen 2007 09:59:59) :
RS je ranný středověk .))
Kain 25. květen 2007 10:03:58
No, já taky nejsem archeolog a VS moc nerozumím. Ale mám pocit, že i těch šperků se nezachovalo až tak málo. Ale máš pravdu, že hrobové nálezy k VS jsou chudé. Ale řemeslníci existují, třeba zde:
www.guertelmacher.de...
Kateřina z Landštejna 25. květen 2007 09:59:59
Může mi, prosím, někdo vysvětlit, co znamenají zkratky "VS", "RS"?
Za případnou odpověď předem děkuji :o)
Kateřina z Landštejna 25. květen 2007 09:58:12
Překvapuje mne, pane Bobře, Tvá agresivita a ketegoričnost posuzování jiných, jakož snad dokonce jakási pýcha na to, že o 14. století toho moc nebo vůbec nic nevíš. Já bych si tohle vůči jiným nedovolila -a že by se třeba důvody našly.
CO Tě tedy vlastně zajímá? Pro Tebe je prioritou jakási nedosažitelná autenticita (pokud bys totiž chtěl být skutečně autentický, musel bys např. vlnu na předení a tkaní získávat od ovcí pasených výhradně na chemií nedotčených pastvinách - a ty bych chtěla vidět, hlavně v Evropě) - mně už to spíš připadá jako fanatismus; a současně chiméra. Máš potřebu vandrovat do někoho nebo něčeho, aniž bys mu přiznal právo na jeho názor a pravdu?

Když si myslíš, že jsi tak hrozně dobrý - proč to odmítnutí pomoci či poradit druhým (již to dle Tebe dělají úplně špatně) se zdrojem šperků? Je opravdu takový problém říct - "Jo, nechávám si to dělat tam a tam, jsou dobří, ceny přijatelné a časový záběr vhodný i pro přelom 13. a 14. století".
To by udělal gentleman, který sdílí společně s jinými podobné hobby. To, cos předvedl, je spíš fanfaronství :-(

Testy se zapalovačem se vyučují minimálně na všech středních odborných školách, kde je vyučovacím předmětem zbožíznalectví a chemie.

A co se týče sociálního rozvrstvení - pokud by většina z nás byla chudými zemany proto, že zatím nemáme na drahé kostýmy a dáváme si je postupně dohromady, pak by žádný dvůr nikdy nevznikl. Už jsem vysvětlila Wothanovi proč, takže máš můj příspěvek k dispozici. Dvorská společnost je taková, jaká je a pokud ji chceme zobrazovat, nezbývá než začít s rozvojem intelektuální části a tu materiální postupně zdokonalovat současně se zdokonalováním oné intelektuální.
Společnost konce 13. a počátku 14. století se prostě lišila od společnosti 5. - 12. století tak, že je nelze nikterak srovnávat.
Melkel 25. květen 2007 09:58:04
radar(24. květen 2007 23:15:59) : před dvanácti lety jsem vypadal jako maník v džínách a tričku, protože jsem do rekonstrukce historie nedělal .-) Před jedenácti naprosto hrozně (našel jsem teď fotku ze zkoušky nedokončeného kostýmu a řvalk jsem jako zvíře .-)))). Ovšem poslední umělou lemovku jsem použil právě před těmi jedenácti lety, od té doby ne. Poslední sedlářský nýt před osmi lety. A tak bych mohl pokračovat.
Myslím ale, že jsme se nepochopili - já neříkám, že jsme dokonalí (sám vím, kolik chyb na kostýmu mám či co vše mi chybí), ale domnívám se, že pokud nemáš čas a peníze obíhat šperkaře, není řešením koupit bižu z Jablonce, ale holt dělat postavu, která šperk nepotřebuje.
A jinak směšuješ Velkou Moravu, kde jsou hrobové nálezy a není kontext, s 12. stoletím, kde není moc nálezů, ale máme začátky kontextu (iluminace, písemnosti a pod). A jen tak naokraj, víš, kolik knih z našeho prostředí na naši dobu máme? (když si tak hezky vyčetl ty ze svého období .-))...
Jarwiks 25. květen 2007 09:54:11
radar(25. květen 2007 09:08:34) :Názvy těch knih: Myslel tím SBM (studier von burgwal zum Mikulčice), Velkou moravu - všeci znáte,Lutovského slovansku encyklopedii, Čižmářovi hradiska, galuškovi Slovany atd. atd.

Kaine: prosímtě jen vysvětli: já nejsu archeolog nevím, ale mám takyový pocit, že zase neznáme moc hrobu - tak nádherných jako máme ve starém měste, v pohansku,mikulčicích,kolíně, nebo jen prostě neznám archeo - literaturu k VS, k té době?

Takže sice máme literaturu, rukopisy a kodexy a vyobrazení (to radar ve svém příspěvku psal), ale nevím o té archeoliteratuře. Jinak jestli jsem já pochopil příspěvky vás obou, v zásadě si neodporujete, jen jste jednu a tu samou věc řekli jinými slovy.

Ten rozdíl jsi udělal velmi hezky. A to je právě ten důvod, že nikoliv vyloženě autenticita ale to soc. postavení a ti dobří lidi okolo a naše hrané vzdělávací přednášky a hostiny, proč to dělám.

A na dvoře aj na kunce, ale i na sněmu doopravdy chybělo, víc panošů, měšťanů. Takže bude třeba verbovat:-)))
bobr, skjaldborg 25. květen 2007 09:38:46
Kain(25. květen 2007 09:25:00) : Autenticita se spis misto ustupu dala na utek :-)
bobr, skjaldborg 25. květen 2007 09:37:47
Vetsinu sperku a ozdob si delam sam a pokud to zvladnu ja, jiste se najde i nekdo z "panu"
To Siegfried: testy se zapalovacem asi nedelas sam a nenazyvej me kusem vocasa, mohl bych se urazit.
Kdyz nekdo argumentuje tim, ze ta skautska lilie vypada stejne, znamena to ze je v uvazovani o autenticite asi o 15 pozadu. My samozrejme taky zobrazujeme socialni rozvrstveni.


A nakonec: Musim na to abych videl tak ocividne ojeby jake jsem popsal skutecne vedet vubec neco o 14 stoleti? Myslim ze ne Time!
Ale nenechte se vzbudit ze snu o sve dokonalosti! I kdyz nekteri, zda se jiz procitaji (radar)

Zadne kontakty na remeslniky zabyvajici se 14 stoletim nemam budete si je muset sehnat tak, jako sem je sehnal ja - nebo taky zacit sami, ja si taky musim dost veci vyrobit sam!
Kain 25. květen 2007 09:25:00
Původně jsem se nechtěl vměšovat, ale musím s radarem nesouhlasit. I když třeba přesně nevíme, jak to bylo, často můžeme s určitostí říct, jak to nebylo. Třeba já dělám velkou moravu a ano, zachovala se spousta věcí z hrobů. Ale máme pak často problém s nedostatkem vyobrazení, popisem věcí a hlavně souvztažností. Opravdu ve středověku platí, že čím mladší doba, tím je to snazší.

Mám pocit, že mezi RS a Dvorem je diametrální rozdíl v přístupu, přesněji v cíli. Zatímco v RS je primární autenticita (nenapadá mě lepší slovo) a sociální postavení je druhotné, dvora je podstatné to sociální postavení (dvořané královny) a autenticita občas musí ustoupit. Teď nehodnotím, jesli je něco správnější, jen se snažím ten rozdíl postihnout...
Kateřina z Landštejna 25. květen 2007 09:14:56
Jistě, to chápu - já jsem samozřejmě myslela odkaz na stránky toho výrobce, ale možná jsem to špatně zformulovala :o)
radar 25. květen 2007 09:08:34
Wothan(24. květen 2007 23:24:57) :
Kazdy musime vychazet z mnoha ruznych publikaci. Ja jsem tim jen narazel na skutecnost, ze staci vzit knizku o nalezech v Mikulcicich /neznam nazev, vim, ze je nemecky, je to nekolik dilu nazev kdyztak doda jarwiks, neb ji ma/ a na jejim zaklade si mohu nechat udelat rekonstrukce veci pocinaje zbranemi a konce treba slankou... Opakuji priklad s nabydkem: budu-li chtit nabytek na 15. stol., vezmu prislusny embtonuv dragon a tam "vse" najdu vcetne odkazu na zdroj. K nasem,u obdobi si uvedomuji jen jednu vystavu /Eliska Rejcka a Rudolf Habsbursky/, ktzera byla pred x lety v Brne, o ktere sjem se dozvedel az nekolik let po ni a z niz neexistuje katalog, takze ani nevim, co tam vlastne bylo vystaveno. Pokud tedy chci shanet napr. nabytek, tak ot vazne znamena sednout si nad Manesse, rejcciiny rukopisy, boldianovsky rukopis o zivote alexandra, lutreluv zaltar, macijewskou bibli, zlatou hagadu... pricemz nejlepsi by bylo vzit jen zminovane rejcciny knihy plus jeste Liber depictus a Velislava, mozna jeste pasiona premnyslovny Kunhuty, neb to josu knihy z naseho prostredi...
Ja netvrdim, ze vy mate jen souborne publikace,ale v rade veci se o souborne publikace muzete oprit, coz mi se oprit nemuzem. Proto je do urcite miry nase pozice podobna te, v niz jste vy byly pred x lety. Je treba rici, ze se vyvyjime. Samo zrejme ne kazdy, ale napr. na Marsalkovi je to videt dost.
radar 25. květen 2007 08:55:53
Kateřina z Landštejna(25. květen 2007 07:44:50) : SZ proto, protoze by se mi asi nelibilo, kdyby kdokoliv kdekoliv volne na netu daval k dispotzici muj tel. ci mail. Duvod tedy byl ochrana sourkomi onoho priopadneho vyrobce pred spamy a spol.
Siegfried 25. květen 2007 08:31:31
Wothan(24. květen 2007 23:14:16) :
Hehe nejsem žádnej upalovač lidí :)) Ale test spálením je nejjednodušší a všude dostupná metoda jak zjistit přibližné složení konkrétní tkaniny :))
A mnoho nosietlů lnu u nás by se divilo co, že mají na sobě .))
Kateřina z Landštejna 25. květen 2007 07:44:50
radar(24. květen 2007 22:17:36) :
Proč soukromou? Učitě by se víc lidí rádo alespoň seznámilo se sortimentem takového specializovaného výrobce.

Jen ať to flákne pěkně sem, já bych se také ráda podívala nebo zeptala.

Mně docela vadí, jak se někdy s výrobci specialit dělají tajnosti - máme všichni jednoho koníčka, tím je historie a ...
Asi chápeš, kam tím mířím :-(
Kateřina z Landštejna 25. květen 2007 07:36:37
Wothan(24. květen 2007 21:39:16) :

Víš, pane Wothane, kupodivu jsem mezi zájemci o rekonstrukci historie zatím nepotkala ani jednoho milionáře. Zato učitelů, úředníků, dělníků, živnostníků, policistů a dalších obyčejných lidí nepočítaně.

Proč to říkám...
Pokud si nechám utkat brokát na zakázku, pak musím počítat s tím, že mne 1 m látky nevyjde na méně než 1500.- kč. To samé platí o brokátech italských, které se k nám dovážejí, jsou nádherné, asi převážně bavlněné a hedvábné, ale pro běžného člověka cenově nedostupné.
A tak bych mohla vyjmenovat látky ručně vyšívané, lemovky, kožešiny, sklo, velkou část kovů. Pak i vybavení jednoho člověka jedním pěkným kostýmem představuje desetitisícové náklady.

A jsem u jadérka problému. Buď budeme vžadovat naprostou autentičnost materiálovou, ale pak žádná oživená historie prostě nebude, protože ti, kdož se jí věnují, to neufinancují, a ti, již by finance měli, hrají golf.
Nebo půjdeme za znalostmi a za schopností rekonstruovat ŽIVOT tehdejší doby a materiálově se budeme co nejvíc snažit, ale nebudeme otroky, protože... jak již bylo výše uvedeno.

Nechci rýpat - ale on je přece jen rozdíl rekonstruovat 10. - 12. století, případně ještě starší období, kdy si většinu materiálů a předmětů lidé zhotovovali sami doma, materiálová rozmanitost byla menší, zdobení jednodušší. A sklo, brokáty a další - dovážené třeba z Byzance - bylynesmírnou vzácností, na niž dosáhli skutečně jen nejmocnější a/nebo nejbohatší jedinci. Tedy jsme zas u oné volby mezi věrností materiální a intelektuální. A já si myslím, že v dnešní době, která obecné vzdělanosti moc nepřeje, je ta intelektuální stránka projektu důležitější než materiální.

Přiznám se - mne by také hrozně bavilo, kdybych mohla být doma a šít, vyšívat , truhlařit a zkoušet pracovat s hlínou. Ale musíme také z něčeho žít, roky přibývají - a tak pracuji stejně jako ostatní a svému milovanému koníčku se věnuji ve zbývajícím čase a za zbývající prostředky. Jinak to prostě nejde, nežijeme ve virtuální realitě.
Jarwiks 25. květen 2007 00:58:31
Jan z Siecina(25. květen 2007 00:51:52) : Zdravím, pokud někdy zavítáš k nám na uherskohradištsko ztvé a vlastně i mé polské vlasti, jsi co nejsrdečni a nejnestřízlivěji vítán:-))), ale vážně měls chybu na linku: www.heraldica.org... asi tak.
Jan z Siecina 25. květen 2007 00:51:52
Buď jak buď, já se na Sněmu bavil skvěle... Rekonstrukce soudního procesu byla geniální :)

bobr, skjaldborg: Hele, pane skautská lilie (www.heraldica.org... víš, jak se některé sametové látky chovají při fotografování s bleskem za tmy? Jen se ptám...
Jop, pár kostýmu tam bylo zlých, ale ještě více bylo dobrých (tj alespoň za tři :))) a našly se i vynikajicí (můj podorbnější komentář zná jen KOHO). Mimochodem, pochopil jsem, ýže někteří lidé byli na Sněmu u dvora poprvé a "rozkoukávali se", jak to vůbec chodí (a já mezi nimi).
Nábytek nekomentuju, je to dané něčím jiným, než že by Dvůr nechtěl mít echt sezení :/
Tvé připomínky typu "Proc se da rany a pozdni stredovek delat o tolik lepe" nejsou na místě. Věta se smutným pohledem mi přišla celkem komická.
Optám se tě, kolik toho máš ke 14.století nastudováno...
Wothan 24. květen 2007 23:24:57
Radar: z toho si nic nedělej - když se podíváš do webu Curie, najdeš tam mraky použité literatury, ale jen málo která kniha by snesla označení "souhrná publikace" o našem období. Spíš je to tak že stejně jako vy nebo kdokoli jiný skládáme svůj obraz z mnoha střepů vytažených z nejrůznějších zdrojů a často se nám stane že ty střepy vzájemně pohromadě moc nesedí. Život je boj :-)
Jarwiks 24. květen 2007 23:23:37
A než jsem napsal tento příspěvek je tu naráz dalších 5 příspěvku....hmmm
Jarwiks 24. květen 2007 23:21:53
Wothan(24. květen 2007 22:49:51) :
Jinak jak je to s látkama vím:-) A když se mi vyjímečně poadaří fakt sehnat 100% o to jsu radši.

Jo a s tím sekl/nesekl - jsem se vyjádřil špatně - špatně pochopeno - že zrovna radar a to sám uvedl: polyester neobhajuji /na mem odevu neni.../ jsem myslel, že zrovna on co tu ted diskutuje, se snaží všem těmto materiálům vyhnout (tím myslel fakt uměliny - a nedobový materiál).

Jako, že ví že nemá ted na to dělat vysokého šlechtice proto ho nedělá. Já taky na to nemám, proto dělám chudého panoše u dvora, co bude ve skutečnosti svobodný vlastník alodní půdy. Ale to už brousím jinam.

A ad. kostými jak jste psali vyvíjí se to, a ikdyž je tam pořád hodně kostýmů - hodně se to oproti loňsku změnilo a myslím ku lepšímu - ale přece se staré kostými nevyhodí - dycky se někomu můžou hodit.

Ad. Melkel pídění po informacích - taky dohledáváme co nejvíc v pramenech. Nejen Na webech! Jen radar, tím chtěl říct, že pokud něco člověk chce vidět aj jak to vypadá v rekonstrukci - je na webech RS mnohem víc ukázek, aj návodů jak to udělat atd., těchto webů na VS já známtaky jen pár a ty tady uvedl. když na něco narazím. jsu rád. ale srovnejte si úroveň inf. webů RS , a zjistíte mnohdy že tu to konw - how na tyto věci není. nebo je to tak složité že to laik neudělá (šperky) - a když prostě neznáme výrobce. Já pro Radara právě na šperky tedka 3 výrobce obcházím, a pokud se mi to u 1podaří budu rád když to vyjde. Čili je to běh na dlouhou trať A to říkáš ty sám:-).

AD. poslední argument ted mě kamenujte - akce děláme z 90% pro sebe - soukromé, a když už má občas veřejnost na ně přístup, je vždy z dálky a zadarmo, takže i v tomto případě, bereme to jako svou soukromou hru pro sebe. A proto zde taky nejsou takové podmínky jako na RS akcích.

PPS: Pro odlehčení diskuse - kdo urazí mého pána toho vyzvu na souboj:-) A nebude mi vadit že je o půl metru a 35 kg težší než já:-))) Muhaha
radar 24. květen 2007 23:15:59
Melkel(24. květen 2007 22:29:38) :
a pred 12ti lety jste vypadali jak? Stejne jako ted, kdyz argumentujes, ze pred 12ti lety jste nemeli publikace. Navic promin,ale skutecne soubornou publikaci o nasi dobe s nalezy postradam a katalogy vystav /Karel, Zikmund Pariz v r. 1400, jsou hezke,ale z nasi doby je tam malo/.
Melkel(24. květen 2007 22:36:05) :
ano, timto zpusobem jsem postupoval pri vyrobe sveho gardecorpsu - a presne jak jsme rekl - 7m vlny se muze v klidu vyhodit. Nemyslim si, ze byhc byl chudy,lae nemam ani cas ani zlato nazbyt, abych stylem, ktery mi radis obihal zlatniky
Wothan(24. květen 2007 22:49:51) :
"tady se s tebou přít nebudu, o špercích z vrcholného středověku vím jen velmi málo." - diky nacelniku, ze ses mne zastal...
Wothan(24. květen 2007 22:57:28) :
diky za typ, cenim si toho, zes reagoval vecne na mou pripominku.
Siegfried(24. květen 2007 23:03:17) :
Sigi, v rade veci Bobrovi je treba dat za pravdu, pravdu mas v ledacems i ty, jen bacha, jsme na netu a diskuse, ktera by mezi ocima byal v pohode by se tu mohla ryhcle zvrtnout v neco jineho...

jinak vazne preji dobrou noc, bojim se, ze uz se to tu zvrhne ve slovickareni. Jeste jednou diyk Wothanovi za vecne pripominky a vecne podnety. Zkusim.
Wothan 24. květen 2007 23:14:16
Siegfried: no lecos se dá barbarsky vyřešit zapalovačem :-) Což je třeba další problém vysloveně čistě nebo převážně umělých tkanin (a opět mluvím obecně) - jsou nebezpečné. Viděl jsem jak velmi rychle dokáže hořet na těle umělý satén apod. tkaniny a jak ošklivě to vypadá připečené na kůži - a upřímně v našem hobby není o styk s ohněm byť nechtěnný, nouze - svíce, svícny, oheň v krbu nebo ohništi... Jinak spálit se dá samozřejmě všechno - i čistá vlna nebo len, ale nehoří to tak děsivě rychle a netaví se to.
Siegfried 24. květen 2007 23:03:17
bobr, skjaldborg(24. květen 2007 22:10:37) :
Hele Bobře ? ty budeš asi pěknej kus vocasa viď ?
Stalo se ti někdy že bys měl před sebou dostatek vzorků látek co se dají různou vazbou utkat z hedvábí ? Kdybys opravdu měl, jakože si evidentně neměl, tak bys věděl, že když ti mezi ně jen z prdele zamíchám pár kousků správné umělé imitace hedvábí tak nemáš šanci to poznat...
A pravděpodobně bys vyřadil více pravých než falešných....
Mimochodem nedávno jsem se zabýval složením lněných a pseudolněných látek na našem trhu... věř mi že ikdyž si necháš utkat tzv. na zakázku tak to nebude 100% a pochybuji, že vše co máte v Bobristánu je tkané na zakázku... jsem si jist, že kdybych tam zavedl třeba toho znalce z flexáče a ten by ti mohl pár kousků spálit tak bys plakal nad tím jakou parodii na LH děláte... O vlně nemluvě muhehe....
Skutečně seš si jistej že se vyznáš v tom jak fungovala nobilita ze 14tého století nebo na to aplikuješ své znalosti na období o několik set let starší ?
Wothan 24. květen 2007 22:57:28
Radar: zkoušel jsi třeba šperkařské školy a učiliště? Kdysi jsem se kvůli nějaké práci obraceli na školu v Turnově a vypadali celkem vstřícně i když samozřejmě záleží co konkrétního bys po nich chtěl. My jsme to nakonec nerealizovali, protože jsme to vyřešili jinak, ale za pokus by to asi stálo.
Wothan 24. květen 2007 22:49:51
Jarwiks: nesekl, mluvil jsem obecně - a narážel jsem na všeobecně známý fakt že se do průmyslově vyráběných látek přidávají věci které tam tehdy být nemohly - ať už kvůli snazšímu zpracování (rovnoměrnější a netrhavé vlákno) nebo jako ochrana proti molům (by mně zajímalo jestli to funguje) apod. Čili ano, bývá to tam ale bývá toho pod 1% (tam kde se uvádí 100% čistota) a to podle mne není důvod se kvůli tomu věšet, nicméně pokud člověk skutečně chce, lze dosáhnout té 100% čistoty tkaniny.

Radar: já tomu rozumím a chápu že když budou prostředky jedinou prioritou, budou pracháči ve výhodě (jenže i tak - co budou oni bez dalších lidí? a tu volbu s kým do toho půjdeš máš oproti našim předkům dneska naštěstí už vždycky), ale východisko - budu dělat co chci i když nemám na to to udělat pořádně jak asi vidíš taky není. Prostě ať chceme nebo ne, potřebujeme určitý objem prostředků na to abychom to mohli dělat pořádně, protože když chceš za málo peněz hodně muziky bude to nakonec často trapný kompromis typu těch umělých sametů apod. Z toho neplyne, že musíš být nutně zazobaný podnikatel aby sis mohl hrát na pána - z toho jen prostě neúprosně plyne, že aby sis mohl hrát na pána budeš potřebovat XY nezbytného vybavení v určité kvalitě a z určitých materiálů a to spotřebuje určité množství peněz. Takže soudný člověk udělá co? Spočítá ty náklady, spočítá své reálné možnosti - teď a v blízké budoucnosti - a odhadne na co stačí - resp. na co mu stačí prostředky, aby to udělal jak nejlépe to půjde a zároveň to nemusel šidit, co bude muset zatím vypustit a kde naopak pustí žilou proto že se tam šetřit nevyplatí. Jo, chápu - málo kdo chce dělat chudáka, ale pořád lepší dobře udělaný chudák než laciný velmož (tak kolik potrefených hus se ozve tentokrát?). A koneckonců pořád platí že vám dnes stačí zanedbatelný zlomek bohatství těch na které si hrajete a mnohé z materiálů a technologií jsou dnes nepoměrně levnější než tehdy. A některé věci holt cenu nepozbývají - třeba ty nešťastné šperky. Tady bych se asi pokusil obejít bez nich nebo se trochu uskromnil, popřípadě tam kde bylo použito plné zlato volil pozlacený levnější kov (galvanika je taky ojeb, ale pro vás myslím použitelné a přípustné řešení) popřípadě postříbřený ale cena stříbra je dneska dost nízká, takže jde hlavně o tu práci a samozřejmě o podklady - tady se s tebou přít nebudu, o špercích z vrcholného středověku vím jen velmi málo.
Melkel 24. květen 2007 22:36:05
radar(24. květen 2007 22:17:36) : co takhle zkusit zlatníky? Obejdeš nebo obvoláš pět šest, jeden z nich to vezme, pak tě po půl roce pošle do háje, obvoláš a obejdeš dalších šest, jeden to udělá, bude to blbě, naštveš se, zkusíš to sám, uděláš to blbě, obejdeš dalších deset zlatníku a ten patnáctý to udělá a dobře. Tak mu zadají zakázky i tví kamarádi, on je udělá a za rok odjede do ciziny nebo nechá řemesla a cyklus začíná znovu.
Kde je problém, tak to děláme taky .-)
Melkel 24. květen 2007 22:29:38
Jelikož jsem Hradecký dvůr viděl naživo jen jednou, a to velmi zběžně, nebudu se vyjadřovat k jeho úrovni, velmi mě ale zaujala poznámka kolegy radara o nedostatku informací.
To si myslíš, že když jsme se před devíti lety dali do 12. století, tak jsme jen otevřeli knihu a sestavovali si vybavení? Nebo že si čeští vikoši vybírají vybavení z katalogu? Kdo to chce dělat dobře, musí neustále studovat a hledat kousky infa, které máme, a počítat s tím, že za rok bude vědět zase něco jiného a bude přešívatpředělávat. A samozřejmě se občas dopouštíme spekulací na základě analogií starších (kdy máme vyfintěné kostlivce), nebo mladších (kdy máme prima malůvky). Snad to děláte stejně, ale množství dostupných informací se směrem k novověku od cca 11. st. zvyšuje snad i exponenciálně, takže nechápu, na co si stěžuješ.

A jen poznámka na okraj - když nemám na to, abych své družiníky vybavoval a současně si koupil vybavení v té kvalitě, jakou vyžaduje moje postava, holt mají smůlu. My děláme Wothanovi v představeních taky pucfleky, ale kdybych ho požádal o nevé spodky, dokážu si představit vcelku přesně, co by odpověděl .-)
radar 24. květen 2007 22:23:56
jinak se omlouvam,ale koncim.. predevsim proot, ze jdu sit garde coprs, kdyz uz na nej konecne mam strih /zeitschrift fur waffen u. kostumkunde a kdyz uz sjem na predchozim vychytal chyby othoto strihu.. Jo, byla to draha dan. celkem 7m vlny... to je tak, kdyz se neco MUSI delat poprve...
radar 24. květen 2007 22:17:36
bobr, skjaldborg(24. květen 2007 22:10:37) : to co tvrdsis jsem nezpochybnil, ja pouze rikam, ze NEZNAM vyrobce, ktery by ot pro nas vyrobil. Pokud bude, ja si to klidne zaplatim,ale ten vyrobce proste NENI Vsechny vyrobky a sperky, ktere se prodavaji, jsou na trany stredovek. Proto proisim misto argumetu "ldyz to muzu mit ja.." Uved adresu a jmeno vyrobce, ktery mi to vyrobi...samozrejme ne sem, mam stejny nick i na LH, tak prosim soukromou spravou

polyester neobhajuji /na mem odevu neni.../
radar 24. květen 2007 22:11:07
Swienty Martin(24. květen 2007 21:37:54) : pokud jde o tance, tancili se na snemu tance branloveho typu, jsou ze sbirky p. Arbeau /1588/ a. To je sice 16. stol., nicmene charakter tancu a jejich "slozitost" napovidaji, ze jsou mnohem starsiho data /konec koncu, nektere se dodnes tancuji v bretani jako lidove a skutecnost, ze on je zapsal neznamena, ze on je vymyslel. Samozrejme, dobove tance k 14. stol. neexistuji - prvni zapsane tance jsou od 15. stol. konce. Pokud ale jde o tance tancovane u nas, tak doporucuji navstivit stranky Hanku Tillmannu, ktera pro nas i "nejprijatelnejsi" tance vybrala /tanec.tillwomann.net/.
bobr, skjaldborg 24. květen 2007 22:10:37
Ale ani laik si prece nemysli ze ve 14 stoleti byl polyester, jablonecka bizuterie a podobne veci. Ta argumentace je dosti posetila protoze ja upozornuju na skutecna zverstva a vy se hajite "stamiliony!" Kdyz muzu mit na svem opasku stribro ja, muze ho mit i Vas marsalek - a ne skautsky odznaky. A k ZIVOTU na dvore ta hmotna kultura patri. Ja navic nechci ovlivnovat jak to delate, ja se jen vyjadruju k tomu, ze se o Vas tvrdi ( i vy tvrdite) ze jste dobri a neni tomu tak!
Morholt 24. květen 2007 22:04:58
Nechci podkuřovat, ale pod radarův příspěvěk bych se klidně podepsal!
radar 24. květen 2007 22:01:57
Wothan(24. květen 2007 21:39:16) : ad drahe hobby - pokud bychom pristoupili k tomuto postulatu, pak to znamena, ze to "smi" delat jen nekdo, kdo je bohaty. pokud nejsi bohaty "smis" delat jen chudinu. Je tu jeste jeden aspekt, na ktery se docela zapomina.. je to predne /alepson pro mne/ HRA. Neznam mnoho lidi, kteri jsou v beznem zivote "chudi" a chteji si hrat na "chude" i v jejich vysneme zivote...Velmi nerad bych byl, aby tato zabava sklouzla do snobaren typu: "jakze, ty jeste nemas jachtu na jadranu" /to je prilad dialogu z bezneho zivota.. u nas by to mohlo znit "jakze, ty jeste nemas dum, ktery ma alespon goticke zaklady?" /Samozrejme, toto je argument ad absurdum,a le nekdy uz to ony sklony miva..Prioritni, je podle mne zajem o danou dobu - Mne na tom osobne nejvic bavi to, ze si ty veci vetsinou delam. Pokud bychom pristouopili na to, ze hlavni je "na to mit" pak tohle uz jsem Wothane zazil, kdyz jsem delal II. sv. v. a bohatych borecku v SS uniformach, ktery proste "meli na to", ze si nechali usit kde co a chovali se pritom jak vyleptany hovada /pardon, ne jak/, tohle znova zazit nehodlam...

Svou poznamkou o 100% vecech jsme minil to, ze jsem vzdelanim pravni historik - nehodlam se kvuli svemu konicku prekvalifikovavat na vyuceneho odevnika, chemika ci koho.. holt verim tem, kdo mi to prodavaji a tomu, co je na zbozio napsano....
Jarwiks 24. květen 2007 21:57:32
Wothan(24. květen 2007 21:39:16) : Jen ted na obranu mého pána, radar ai Jiří z holohlav to vystihli docela přesně. Jen Wothane ted ses zrovna sekls, neboť radar se právě snaží dělat chudého člena dvora, a materiál používá, len a vlnu, pokud možno 100% (tím myslím tech 96-99% co se vydává za 100%). i když samozřejmě na starším vybavení má aj jinačí věci. A ještě, když jsem loni, přišel, mnoha věcem jsem se tiše divil, nicméně je tento projekt zaměřen trochu jinačím směrem, a i sami jeho členové se snaží, a ten pokrok je za ten rok vidět, i když možná ne na fotkách, jaké nové věci a z jakých materiálů, si je udělali. I když rád se s tebou na toto téma pobavím někdy u piva:-) AD. poslední radar si materiály sehnat, ale třeba zrovna nádhené ručně tkané lněné plátno (hrubé) ideální na prošívku daroval mě na moju prošívku:-)
Morholt 24. květen 2007 21:55:29
Pokud se také mohu vetřít do diskuze... tak myslím, že to nemusí být drahé hoby, i když z nejlevnějších jistě není. Ale především nezapomínejme na to, že se jedná hoby a nikdo se kvůli tomu nebude ruinovat. Apropos co se týče šperků vřele doporučuji Ecykolopedii českého zlatnictví, stříbrnictví a šperkařství myslím vyšla nedávno. Nu a mám malý problém - ví někdo jak vypadaly náušnice v období 13 a 14 století u nás? Já je totiž nikde nemohu najít. Nosili se vůbec?
Wothan 24. květen 2007 21:39:16
Radar: když budeš opravdu chtít, můžeš mít 100% věci. To že se do moderních tkanin přidává něco málo uměliny (tam kde se uvádí 100% čistá vlna je toho pod 1%) je jedna věc, ale dají se dnes sehnat i opravdu čisté tkaniny, popřípadě si je nechat utkat na zakázku. Přinejmenším tam kde si hrajete/me na vysokou nobilitu už bych dneska ani žádné zjevné uměliny ani nečekal. Jo je to prostě drahé hobby i když se to dělá bez hradů, vesnic, statků, stád a zástupů poddaných :-)
Swienty Martin 24. květen 2007 21:37:54
Jiří z Holohlav(24. květen 2007 20:35:12) : Tanců?
radar 24. květen 2007 20:57:18
Jeste mala poznamka za mou pani, tykajici se sperku: s odchodem pohanstvi, kdy se prestava pohrbivat do hrobu s ozdobami a spol., se ohledne ozdob situace dosti komplikuje. Z vyobrazeni v Manessu proste nedas dohormady zadnou nausnici /a priznam se, neznam mnoho archeologickych nalezu nausnic, nahrdelniku.. jen o neco vice prstenu... / a opet, neni tu souborna publikace jako Velka Morava, kam bych sahnul a vybral si

Jinak mylsim, ze nas radovy bratr zamereni dvora vystihl jeste presneji a hlavne strucne....:o)
JIank opakluji, za jakekoliv typy budu vdecny...
radar 24. květen 2007 20:45:06
To Bobr: Proc se da rany a pozdni stredovek delat o tolik lepe? Je to smutny pohled
V rade veci mas pravdu, mate to mnohem propracovanejsi, ale jen jeden maly detail proc vypadate tolik lepe:
Kostymy si jsem shcopen usit, vcetne dobovych strihu /Herjo.../,z 100% materialu /byt jak se rika, nic neni 100%/ Sam si je nebarvim, nebot se domnivam, ze v me dobe jiz byli remeslnici, kteri se proste barvenim zivili, takze by vysledny efekt byl rozhodne jiny, nez kdybych barvil ja, amater. Kuzi jsem schopen si v urcite mire take sam opracovat, co ovsem nezvladam, je kov v jakemkoliv zpusobu pouziti. Maly priklad. Zakladem pekne pasku je prezka. Na Case Vlku jsem jednu takovou nasel. Na dotaz, z jake je to doby, prodejce odpovedel:" Vrcholna gotika, je to podle nalezu". Prodejce, ktery znal do detailu dataci a umisteni vsech ostatni prodavanych prezek a spol z doby ranneho stredoveku, takto datoval mou zakupovanou prezku. Na muj pokus upresnit dataci se pohyboval nekde od pol. 14. do poc. 16. stol. - Pokud tedy, Bobre, znas vyrobce kovovych doplnku na pasky a spol. pro obdobi 1275-1350, sdel mi jej. Ja se jeste s zadnym nepotkal /proto jsem tuto prezku takke nakonec koupil/. Totez lze rici i o spercich.
Druha poznamka - kdyz jsem k nasi dobe projizdel zahranicni sklupiny, nalezl jsem v zahranici tri az ctyri odkazy uzitecne k nasi dobe /Berwelf, Historia vivens, Kortrijk 1302, Braniborska marka/, ovsem treba k pozdnimu stredoveku jich tam bylo na kazdy z nasi doby /+nejblizsi 13. stol./ nejmene tri. Pocinaje samozrejme Embtonovyma strankama. Chci-li tedy nabytek k 15. stol., najedu si na jeho stranky, stahnu si prislusne cislo dragona, kde najdu nabytek prekreslny, vcetne puvodnich iluminaci odkud je vzat a vcetne uvedeni, odkud ona ilkuiminace je a jeji datace. Tohle ja k poc. 14. stol. nemam - apr. chci-li ted vyrobit nadobku na vodu, a jediny kus, ktery je na stranmkach historia vivens je malo. Pripoustim, ze zakladem naseho zajmu je jit k pramenum, v rade veci jdu,ale nemam cas ve vsem...
strucne o tuto dobu neni mezi lidmi zas takovy zajem - proto je mnohem hure zmapovana, takze kolikrat clovek musi proslapavat cesticky a t pochopitelne dele trva...
Jiří z Holohlav 24. květen 2007 20:35:12
bobr, skjaldborg(24. květen 2007 16:52:31) : Milý Bobře,při pokusech o rekonstrukci ŽIVOTA na královském dvoře se materiálové věrnosti nedočkáš,i těm nejbohatším aktérům pár set milionů chybí.Zkus se podívat na věrnost střihů,tanců ,jídelníčků ,obřadů a vystupování,prostě života.Oděvy se kdysi dědily,naši dědici budou určitě věrnější než my.
Morholt 24. květen 2007 18:19:27
Škoda že jsem tam nebyl.... No ale heraldicky jsou některé skautské lilie správně, tak proč ne? :-))
Wolfen 24. květen 2007 17:30:03
Kateřina z Landštejna(24. květen 2007 16:28:48) : moje poznatky ? pardon ale ja sem odpovidal na poznamku ohledne zpracovani materialoveho. Falesnost byla psana az po me poznamce ;) kdyby neco.
bobr, skjaldborg 24. květen 2007 16:52:31
falesna je aureola...
nepoctive jsou: skautske lilie na opascich, polyesterovy brokat, kralici kozesinky misto hermelinua lisek, strojove vyrabene lemovky, masivni nahrada zlata mosazi, pouzivani keramiky delane ve forme, zakryvani ?zahradniho? nabytku ovci kozesinou....
Je toho asi dost a myslim ze byste to meli vedet sami... zda se mi ale ze to nevidite
Kateřina z Landštejna 24. květen 2007 16:28:48
Wolfen(24. květen 2007 15:22:17) :
bobr, skjaldborg(24. květen 2007 15:41:06) :

Ale povídejte, pánové, to mne moc zajímá, ty vaše poznatky o falešnosti a nepoctivosti hradeckého projektu.
bobr, skjaldborg 24. květen 2007 15:41:06
Ne v tom skutecne nejsi sam! To co je na cele veci naprosto zarazejici neni samotna kvalita vybaveni, ktera, byt podle meho slaba neni jeste ZDALEKA tim nejhorsim co se da v nasich luzich a hajich zahlednout. Tim nejpodivnejsim je, podle meho falesna, aureola kvality a poctivosti, ktera se kolem tohoto projektu siri... Zkrattka uspesne PR.
Wolfen 24. květen 2007 15:22:17
bobr, skjaldborg(24. květen 2007 13:18:38) : Takze se to nezdalo jenom me :))
bobr, skjaldborg 24. květen 2007 14:42:12
ale videl! Byl jsem na tech Kunetickejch turnajich nekolikrat
bobr, skjaldborg 24. květen 2007 14:27:00
cha cha! Tim se to řeší!
Maršálek 24. květen 2007 14:24:05
bobr, skjaldborg(24. květen 2007 13:18:38) : a to jsi to neviděl zblízka .-)
bobr, skjaldborg 24. květen 2007 13:18:38
Tak jsem si rekl ze se podivam jak to vypada...
Tolik polyesteru, gumy a pochybne bizuterie jsem uz dlouho nevidel :-(
Proc se da rany a pozdni stredovek delat o tolik lepe? Je to smutny pohled
Posadowski 24. květen 2007 10:59:06
Zdravím, navrátiv se ze služební cesty plním slib, zde jsou fotky z májového sněmu. Díky patří manželovi paní z Náchoda...

www.posadow.ic.cz...
Maršálek 11. duben 2007 08:46:08
tak jsem rozeslal pozvánky na májový sněm, pokud jsem na někoho zapoměl, nechť se mi ozve :-) mail ivan.dubec zavináč seznam.cz
Maršálek 19. únor 2007 21:30:53
nová adresa stránek dvora dvur.radekpl.net... (bez www!)
Maršálek 17. únor 2007 13:29:56
já vám ty roupy vyženu z hlavy, v pátek 18. května začíná seminář od 18 hodin přednáškou biskupského ceremoniáře a ten si s vámi poradí :-)
KvS 17. únor 2007 09:10:36
Andre(15. únor 2007 14:30:49) : Lžeš bretonče! Tuhle když jsi mě léčil viděl nejméně tři hlavy, řekni kde je schováváš! :))))))))))))
Andre 15. únor 2007 14:32:38
ehm... sorry ... "osvědčil"a ne "osvěčil"...
Andre 15. únor 2007 14:30:49
Eé, hlavu mám jen jednu, záto řádně mazanou ... a jsem tuze rád, že to ostatní dokáží takhle krásně docenit... Jojo, víc hlav...hm...

O Radarovo mlrosrdenství se nestarám, když na po přijde, celkem se mi osvěčil "hraběcí" přesvědčovací argument.
...
Prostě mu tam narvu hrábě tím hrabavým napřed!!!
Siegfried 15. únor 2007 14:10:46
Andre(15. únor 2007 13:45:55) :
To záleží kolik máš hlav :) Když tě tady občas čtu tak myslím žetě to vyjde draho :) Možná když slíbíš že některé vystčíš oknem tak by dal Maršálek slevu.. .Jenže znáš Radara, ten bude nemilosrdnej, když jde o peníze...
Andre 15. únor 2007 13:45:55
Otázka zní jasně .... KOLIK a KAM TO POSLAT...
Maršálek 15. únor 2007 12:03:45
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nový termín sněmu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Májový sněm proběhne o víkendu 18.-2. května 2007 v historickém objektu Šrámkova statku u HK. Objekt je už zarezervován. Protože nás možná čeká dražší nájem, pohybuje se předpokládaná cena na hlavu mezi 300-400 Kč. Do konce března cenu upřesníme, ale bude samozřejmě závslá i vašem zájmu :-)
Maršálek 14. únor 2007 13:16:05
první nová informace, objekt je na daný termín zadán, takže dám vědět jakmile budu mít lepší. zkouším to o víkend dříve (i kvůli času vlků).
Přednáška jako i celý sněm proběhnou v historickém objektu Šrámkův statek v Pileticích u Hradec Králové (cca 1km od HK).

André: biskupský ceremoniář se holedbal že to zvládne a že budeme koukat - nu uvidíme kdo bude koukat víc :-))) zítra za ním jdu...
Andre 13. únor 2007 23:53:26
Maršálek(08. únor 2007 21:32:36) :
Tedy, něco mi říká, že se asi objeví menší problém ... hm ... říká se mu Trident.
Andre 13. únor 2007 23:51:37
Maršálek(08. únor 2007 21:32:36) :
"...programu ... budou ... tvořit ... dvě přednášky: ...o struktuře, symbolice a pojetí "gotické" mše, a o soudnictví ve středověku"

Koho to nedejbože nebude bavit, tak si může jít poklábosit před statek... jakýsi bretonec tam otevírá lékárnu a dokáže prý i takové ty běžné věci s chromými a slepými
radar 13. únor 2007 21:07:30
Tomash(11. únor 2007 14:17:53) : to mne taky, vzhledem k tomu, ze ot mam mit na starosti ja:o))))
Tomash 11. únor 2007 14:17:53
Maršálek(08. únor 2007 21:32:36) : mohl bys dát vědět kdy a kde pořádáte ty přednášky, teda...pokud jsou dostupný běžnejm smrtelníkům :-) Docela by mě zajímalo to soudnictví...
Pruser 10. únor 2007 13:32:37
Posadowski 07. únor 2007 07:31:02
Škoda, doufal jsem že k vám letos konečně zavítám, ale bohužel sněm se kryje s Časem vlků:-( takže snad za rok....
Maršálek 08. únor 2007 21:32:36
co se letošního programu týče, budou ho tvořit především dvě přednášky. První o struktuře, symbolice a pojetí "gotické" mše, druhá o soudnictví ve středověku, doplněná ukázkami soudních pří včetně procesu.
Posadowski 07. únor 2007 07:31:02
Buďte pozdraveni přátelé,
v sobotu 3.2. se podle dvorských regulí konal každoroční dvorský sněm nejvyšších úředníků na Posadowě za přítomnosti Její Milosti a významných hostů. Celé usnesení tohoto sněmu bude dle regulí čteno a pečetěno na májovém rytířském sněmu, ale již teď z něj vyjímám to nejpodstatnější:

Termín Májového sněmu hradeckého dvora byl stanoven na 12. května 2007

Termín Turnaje královny Elišky byl stanoven na 22. září 2007
Kateřina z Landštejna 05. leden 2007 08:41:54
Pro radost všem - Lutrellův žaltář: web.channel4.com...

příjemné pokoukáníčko a dobrou inspiraci :o)
Hanka T. 04. leden 2007 18:37:12
Kateřina z Landštejna(04. leden 2007 09:15:54) : Tak na tohle jsem reagovala v diskusi VI. turnaj královny Elišky, neb tam jsem si výzvy všimla dřív. Vznikla tam pak docela slušná debata.
Kateřina z Landštejna 04. leden 2007 09:15:54
Jo, a kdyby se tu mihla Hanka, tak bych měla jeden návrh na lednový seminář - moc bych prosila, abychom věnovali alespoň chvilku pohybu a tanci v "plné dvorské". Protože je fakt obrovský rozdíl tančit a ladně kráčet v pohodlných šatech k nártu (nebo teplácích) a pak se o totéž snažit v sukních s vlečkou. A taková vlečka přidupnutá dalším tanečníkem zezadu umí mít za následek rozkošný dominový efekt :o))
Takže za nás dámy i za ohleduplné pány moc moc moc prosím o zařazení tohoto bodu!!!!!
Kateřina z Landštejna 04. leden 2007 09:11:40
Má milá chásko a holoto, přeji vám všem do nového roku zdraví, spokojenost, množení statků a požehnání od všech mocností, jakož i dostatek truňku chutného i krmě, též tance a jiné zábavy s příjemnou společností a tak podobně :o)
Jiří z Holohlav 26. prosinec 2006 18:04:17
Pax vobiscum !
KvS 24. prosinec 2006 14:31:05
Rád bych popřál všem na Hradeckém dvoře krásné a klidné prožití Vánočních svátků. Hodně štěstí a zdraví v roce 2007. Hodně úspěchů na poli bitvním i v zahradě lásky.
KvS 19. prosinec 2006 17:20:02
To mi připomíná návštěvu vietnamské tržnice. Stačí se zeptat : "Máte povolení k pobytu"
"To je dárek"
Maršálek 18. prosinec 2006 14:56:40
Tak takhle vypadá ten poctivý obchod? A já měl za to, že to chodí tak, jak mě to učil můj otec. To jsme vždy vjeli do geta a tatík zašveholil "už jsi synku viděl pogrom?". No a než jsem se stačil rozkoukat, už nás zahrnovali dary, a že prý pan z Merpins je velký lidumil, muž spravedlivý a ochránce utiskovaných a že taková dobrota by neměla zůstat bez odměny... A tak mám stále úvěr otevřený a z toho zlatého a stříbrného nádobí stolují moji hosté. A tk si vzpomínám, cín měli taky :-)

Naposledy jsem to své paní, Posadowským a Ronšperkům ukazoval v Kadani :-)
Krea 18. prosinec 2006 14:47:04
Cínové nádobí? Vau. Pokud byste potřebovali zájemce do počtu, aby byla množstevní sleva, tak se nechám klidně zneužít!
Jiří z Holohlav 18. prosinec 2006 10:57:46
Andre(18. prosinec 2006 09:58:08) : Že sou to voni,určitě cenu uděláme,jak pro vlastní krev.Dyk to znaj,chudáka vopchodníka fšici dřou a hlavně ty preláti hladoví.Ale pro nich ,pro nich bude cena-jen cenička fajnová.
Andre 18. prosinec 2006 09:58:08
Počkaj, Mojše, obrázek bude, jen se po něčem musím mrknout. A co s cenou, jak to viděj? Vědí, Mojše, chanuka na krku, na Galileji sucha a když oni nedělaj košr zbóží těžko se pak po kapsách hledá...
Jiří z Holohlav 18. prosinec 2006 09:36:42
Andre(17. prosinec 2006 23:13:57) : No to maj tak,bylo by lepší dyby voni měli fotečku či odkázeček anžto ony´ fabrikant nepodniká ve středověku.Tož by to vomrk a dal nám kalkulaci a my jí zas hodíme sem,aby voni viděli .Bude to jak na trhu a nˇákej čas trvat než to vyladíme.
Andre 17. prosinec 2006 23:13:57
Jiří z Holohlav(17. prosinec 2006 16:15:39) :
To je těžké takhle říct, když jeden neví, co ohou nabídnout.... jinak zájem by byl a VELKÝÝÝÝÝÝ!

Co takhle fotečku, Mojše, neměli by?
Jiří z Holohlav 17. prosinec 2006 16:15:39
Zdá se,že jsem narazil na možný zdroj cínového nádobí.Vzhledem k tomu,že cena se vždy odvíjí od množství,vypouštím průzkumný balonek.O co konkrétně by byl zájem?Jaké cenové relace vám připadají únosné?
Andre 01. prosinec 2006 15:52:32
Milí mazánkové, co se týče ledna, mám možnost ubytovat něklik lidí. Zatím projevil zájem jen Prcek (a bude mi velkou ctí tě pohostit, pane), takže místa je přehršel...
KvS 01. prosinec 2006 15:39:31
Také bych rád poděkoval za krásné chvíle. Budu se snažit abych se objevil na lednovém tancování!
Ratatosk(28. listopad 2006 16:15:38) : Drahá paní na to žes mezi námi byla prvně tak ti šel tanec báječně a věs, že čím častěji nás poctíš svou návštěvou tím lépe ti to půjde.
Hani úžasné byly zvláště Bretoˇnské tance(ušlapávání podlahy).
Kateřina z Landštejna(29. listopad 2006 15:20:58) : Víš tetičko, znám mladší lidi kteří remcají,že nemohou a "tudle a támdle" váš energie a zápal se kterým jste se pustili do tance byl závidění hodný! Krásně se mi s tebou tančilo.
Hanka T. 01. prosinec 2006 12:11:00
Maršálek(30. listopad 2006 09:55:36) : Díky, pane Maršálku. Těším se též :-)
Maršálek 30. listopad 2006 09:55:36
Hanka T. : potvrzuji že jsem tvůj mail s pokyny a informace pro ostatní dostal a poctivě rozeslal :-) a že se těšíme :-)))
Ronšperk 30. listopad 2006 08:16:28
Jak čtu, lituji ještě více že mne povinnosti nedovolili přijet. V lednu již s chotí budem přítomni.
KOHO 30. listopad 2006 02:00:17
Souhlasím s Prcekem, také se mi tancem hlava točila kolem, i přesto ,že věru tance otočné to nebyly.Úžasný zážitek
Prcek 29. listopad 2006 22:24:28
Hanka T.(29. listopad 2006 14:43:42) : Ó děkuji :)
Ano partnerek při tancích střídavých, promyskouitních bylo dosti :) Ale mám na mysli tu jednu, se kterou jsem tančil převážně a to ty tance, které byly pouze v páru.
Příště v lednu to vynahradím a optám se na jméno. Tedy poté co se i já představím :) No byl jsem z toho zkrátka všeho vyjukaný :)
Prcek 29. listopad 2006 22:22:37
Kateřina z Landštejna(29. listopad 2006 07:38:29) :
Paní Kateřino. Při tanci s tebou jsem se jen vznášel. Ten krásný úsměv při tanci. Mnoho lidí tancuje a jak se soustředí na kroky, tváří se tak všelijak, ale ty jsi se vždy krásně usmívala a to držení. No velmi lehké a opravdu smekám, moc se mi s tebou krásně tancovalo.
Kateřina z Landštejna 29. listopad 2006 15:20:58
Hanka T.(29. listopad 2006 14:41:56) :
Hm, když to máš těžké - uvnitř mne stále ještě žije jedna (další) paní drobné postavy, která má ráda tanec a vůbec společnost a mně se nějak nedaří ji vystrnadit. Ona je hrozně průbojná a vnucuje mi své způsoby a pohyby a tak, takže se někdy nechám ovlivnit :-)) Já jí zkusím domluvit :-)
Hanka T. 29. listopad 2006 14:43:42
Prcek(28. listopad 2006 21:50:06) : A že těch partnerek bylo, co? :-)
Občas se mi taky poštěstilo - tancovat s tebou je opravdu potěšení!
Hanka T. 29. listopad 2006 14:41:56
Kateřina z Landštejna(29. listopad 2006 07:38:29) : Tak aby bylo jasno, já s lidmi neprovozuju tanec proto, abych je kriticky posuzovala - to dělají šéfové baletu v muzikálech.

Já prostě vidím, že člověk buď tancovat nechce, a pak ho nechám být, a nebo že tancovat chce, a pak vím, že je to dobré. Můžeš být klidná, paní Kateřino, když člověk tancuje rád, pak mu to taky jde. Jenom nesmí chtít vypadat jako někdo jiný a napodobovat pohyby někoho jiného, ale najít si své vlastní. Však si o tom ještě na semináři povíme.
Kateřina z Landštejna 29. listopad 2006 07:38:29
Hanka T.(28. listopad 2006 12:06:47) : Mně se to opravdu moc líbilo a doufám, že se časem naučím co nejvíce, aby můj tanec byl provozován nejen s nadšením, ale i přijatelně pro ostatní oči :-))

Fakt, jo?! A nebylo to moc hrozný? Vzhledem k mé poněkud medvídkovité postavě je estetika pohybu přece jen trošku odlišná od pohybů dam s gotickými postavičkam :-)i Takže je pro mne kritický pohled zvnějšku dost důležitý.
Prcek 28. listopad 2006 21:50:06
Hanka T.
Též děkuji za příjemný den. Skvěle jsem si zatancoval a tímto bych chtěl poděkovat i své partnerce, i když se musím přiznat, že jsem se opoměl zeptat na jméno, takže netuším s kým jsou to vlastně tančil. Kaju se hambou.
Těším se na leden :)
Hanka T. 28. listopad 2006 18:30:35
Ratatosk(28. listopad 2006 16:15:38) : Ale šlo... ;-)
Ratatosk 28. listopad 2006 16:15:38
I já děkuji. Byla jsem tím nadšena, nadšena a nadšena:-)...i když mi to nešlo...:-)
Hanka T. 28. listopad 2006 12:06:47
Ano, byla to vydařená akce, taky se ještě teď usmívám, když si na ni vzpomenu. A tvůj taneční zápal, paní Kateřino, byl opravdu obdivuhodný :-)

Kateřina z Landštejna 28. listopad 2006 07:17:26
Milá paní Hanko,
chtěla bych Ti touto cestou poděkovat za krásné nedělní odpoledne, strávené pod Tvým laskavým vedením ve víru krásných tanců, provázených stejně pěknou muzikou.
Sice se stále ještě šouráme v mírném předklonu, ale stejně to byl nádherný zážitek. Už se moc těším na leden. DÍKY!!! :-)

Pro ostatní:
Kdo pojedete do Prahy na lednový seminář nemaje ubytování, tomu nabízíme sice skromné, ale přespání u nás doma v Kostelci a pochopitelně dopravu na a ze semináře. Jen potřebujeme vědět alespoň týden dopředu, kdo přijede, neb máme domeček v počátečním stadiu rekonstrukce a je nutno provést jistou organizaci ubytovací kapacity.

Hanka T. 27. listopad 2006 22:42:40
Právě jsem čtyřem pánům z hradeckého dvora poslala mail s informacemi k lednovému tanečnímu semináři. Přístroj mi oznámil, že zpráva obsahuje nedovolené znaky a pak ji odeslal do dáli. Takže prosím pana Maršálka, pana Possadovského, Kunáška a Prcka - pokud vám přišla nějaká divná šifra, dejte mi vědět, a já to pošlu znovu a lépe. Pokud je to čitelné, rozešlete to prosím dalším zájemcům, neb víc mailových kontaktů nemám.
Hanka T. 22. listopad 2006 18:15:52
Prosím ne, hlásit netřeba, tancovačka není seminář a vstup je volný.
I když nás bude hodně, jak to tak vypadá, nějak se srovnáme. Vždycky mám ještě v záloze bretonské tance a v těch se na parket vejde opravdu hodně lidí.
Samanta 22. listopad 2006 17:19:14
Přeji hezký den... nějak mi uniklo, zda se na nedělní tancovačku musí nahlásit? Pokud ano, jestli by to ještě šlo, hlásím dva kousky :c)
Hanka T. 22. listopad 2006 13:51:30
Kateřina z Landštejna(22. listopad 2006 10:43:58) : Ještě bych tě, vzácná a laskavá paní, ráda poprosila o svůj kovový podnůsek obdélníkovitého tvaru se zvednutým okrajem, který stále uchováváš ve své laskavé péči, za niž vroucně děkuji.
Hanka T. 22. listopad 2006 13:37:52
Tancovačka se koná v DDM Spektrum, na Karlínském náměstí, začátek v 15:00.

Pro ty co to v Karlíně neznají: první zastávka za Florencí (tramvaj 8 nebo 24) - Karlínské náměstí, tam vystoupit a vydat se směrem za kostel a tam to je, budova s nápisem Spektrum (aspoň tedy doufám, že je to tam napsáno).

Pokud pojedete autem, pokochejte se důmyslným Karlínským systémem jednosměrek a spokojte se s parkováním u kostela - dostat se s autem až před DDM je úkol pro otrlé Karlíňáky.

Na tanečním chatu se k tématu vede diskuse, pokud chcete nakouknout:
chat.tillwoman.net...
Jiří z Holohlav 22. listopad 2006 10:51:52
Zelenkavá tvář
přerývaný proud
......výmluvnosti
rek v boji silný
sálem se plouží
dámě se skrývá
po ledu touží
lehký krok uváznul
nový den ztracen je
a dáma též
Kateřina z Landštejna 22. listopad 2006 10:43:58
Pomoooooc!!!!!!
Já jsem se zapomněla paní Hanky zeptat, KDE je nedělní taneček v Karlíně! A protože je již středa, je to docela urgentní - nevíte to někdo?
Hanka T. 22. listopad 2006 10:22:19
Och, nějakou záhadou se mi v tom příspěvku schovávala písmenka. Co já jsem to včera zase...
Hanka T. 22. listopad 2006 10:21:16
Dovolím si podotknout, milí pánové, že seminář je dvoudenní, a že druhý den opravdu NENÍ v plánu trubadúrská soutěž a o nejoriginálnější výrok na téma: "Co já jsem to včera zase pil?!", pro větší věrohodnost doprovázena zelenkavým zbarvením obličeje recitujícího.
Hanka T. 22. listopad 2006 10:20:13
příspěvek byl smazán użivatelem Hanka T. 22. listopad 2006 10:22:56
Hanka T. 22. listopad 2006 10:19:39
příspěvek byl smazán użivatelem Hanka T. 22. listopad 2006 10:22:59
Maršálek 22. listopad 2006 07:18:59
Andre(16. listopad 2006 17:31:09) : a to já bych se u tebe bál, že mě po nějakém tvém lektvaru upadla hlava :-)
Prcek 21. listopad 2006 20:13:05
André: Já bych dyžtak bral to ubytování u tebe. Navíc jsem proti alkoholu řádně obrněn :) Když se napiju, usnu dřív než je pozdě :)
Arranel 21. listopad 2006 08:47:10
Jiří z Holohlav(21. listopad 2006 08:34:53) : No původně jsem chtěla napsat: "víláku" ale to se mi tam moc nelíbilo,vilníka si budu pamatovat! :-)
Jiří z Holohlav 21. listopad 2006 08:34:53
Arranel(20. listopad 2006 23:55:21) : vílo?????? pán od víly je přece vilník!
Arranel 20. listopad 2006 23:55:21
Maršálek(14. listopad 2006 21:32:13) : Děkuji ti dobrá vílo,díky tvé připomínce jsem objevila jednu zajímyvou knížku,zase budu trošku chytřejší a nebudu vznášet neustále se opakující dotazy:-)
mascha 20. listopad 2006 15:17:06
Andre(16. listopad 2006 17:31:09) : máš nízké stropy? :-))))))
Andre 16. listopad 2006 17:31:09
Spaní se vždycky nějak zařídí... jen těch pár chudáků, co se složí na noc u mě, bude asi řádsky bolet šiška... :-)
Kateřina z Landštejna 16. listopad 2006 15:31:26
Pokud bude lednový seminář v Praze, i my můžeme poskytnout skromné spaní 2 - 3 lidem vč. dopravy na seminář. Karimatek, spacáků, kožešin a dalšího máme dost, jen musíme vědět, s kolika lidnmi máme počítat, a to alespoň týden předem.

Dva dny by mi také velmi vyhovovaly, jednak si člověk na všechno hned nevzpomene a druhak budeme rádi pohormadě s lidmi, již jsou nám blízcí :o)
Hanka T. 16. listopad 2006 13:23:08
A pokud by šlo do tuhého, nějaké to spaní by se našlo i u nás v Bohnické věži, ovšem tak max. pro dva, co se mají hodně rádi.
Hanka T. 16. listopad 2006 13:20:29
Maršálek(16. listopad 2006 12:26:26) : Pane Maršálku, věru že nezaspal. Žádná diskuse nebyla, všichni vzorně mlčeli jako Kašpárkovy hrobečky.

Hanka T. 16. listopad 2006 13:18:33
Ó, pane z Holohlav, tys věru zkušený a moudrý muž!

Jen se člověk dle tvé rady projeví lehce despoticky, sklidí ovace :-)
Eliška 16. listopad 2006 12:39:43
Hanka T.(16. listopad 2006 11:50:37) : Výborně. Tedy opakuji svou nabídku na možnost skromného ubytování pro účastníky semináře. Sice se budeme trošku mačkat a každý si musí přivést ležení s sebou, ale střechu vám já a Boreš poskytneme, mrznout v parku nebo na nádraží vás nenecháme :-)) Místa je však omezeně!
Maršálek 16. listopad 2006 12:26:26
Hanka T.(16. listopad 2006 11:50:37) : diskuzi o délce semináře jsem zjevně zaspal, ale dvoudenní mi plně vyhovuje :-) Za den by se moc neprobralo a navíc večer člověku dojde, co si ještě chtěl zkusit a na co se nezeptal. To se dá druhý den snadno dohnat :-)
Hanka T. 16. listopad 2006 11:50:37
Jiří z Holohlav(16. listopad 2006 10:30:36) : Možná máš pravdu, pane. Termín byl určen přesně tímto způsobem :-)

V tom případě je seminář dvoudenní!
A máte to.
Jiří z Holohlav 16. listopad 2006 10:30:36
Hanka T.(16. listopad 2006 10:04:28) : Přílišná svoboda rozhodování nedělá dobře ani kmánům,ani pánům.Počítej to 50 na 50 a rozhodni sama.
Hanka T. 16. listopad 2006 10:04:28
A umlkly hlasy všeliké...

To je zajímavá věc, kdykoli se zeptám na názor na délku tanečního semináře, vůkol se rozhostí ticho.
jerryweb 15. listopad 2006 01:00:54
Kateřina z Landštejna (14. listopad 2006 15:41:50): Samozřejmě ;-)
Hanka T. 15. listopad 2006 00:25:40
Kateřina z Landštejna(14. listopad 2006 15:45:23) : Ano, jde o taneční seminář. Já ty podrobnosti začnu rozesílat, doufám, během příštího týdne.

Nicméně ještě k tomu datu. Už několikrát jsem ptala, jestli raději jednodenní, čili jenom v sobotu, nebo jestli to protáhneme i na neděli. Zatím se moc lidí nevyjádřilo, jestli vůbec někdo (nechci křivdit). Ale aspoň v tom lednu už to opravdu! potřebuji vědět. Pro jistotu zatím počítám s dvoudenním, zvládlo by se toho podstatně víc. Co vy na to?
Maršálek 14. listopad 2006 21:32:13
Jiří z Holohlav, Arranel : ohledně rukavic viz Posadowski, vkládám sem naši obecnou definici rukavic :-)
Rukavice nosili zcela běžně muži i ženy. Lišily se nejen podle účelu pro který byly zhotoveny (lovecké, cestovní, švihácké, bojové), ale samozřejmě i s ohledem na společenské třídy. Primárně chránily ruce, ale byly i ozdobou oděvu. Snem mladých šviháků byly drahocenné benátské rukavice. Slavnostní rukavice mocných byly často zdobené i perlami a drahými kameny. Bojové pak bývaly zesíleny kovovými puklicemi, kroužkovým pletivem, šupinami, nebo byly přímo kované – plátové. Rukavice měla i symbolický význam jako důkaz a vůle suveréna, jako doklad vyslance místo pověřovacích listin, jako záruka dodržení smlouvy, při předávání půdy lokátorům, při udílení práva razit mince, atd.

- co se týče nošení prstenů, jsou doložené jak na rukavicích (a to i sundaných), tak samozřejmě i pod nimi (např. pod cestovními či loveckými) :-)
Posadowski 14. listopad 2006 15:50:52
Zdravím, skutečně, 13. ledna je seminář taneční. Podrobnosti viz Hanka T. ale v podstatě stejně jako loni, v sokolovně v Motole

Co se týče rukavic, pak myslím můžeme spolehlivě doložit nošení rukavic a to i s prsteny navrchu, a to dokonce rukavic bohatě zdobených a pošívaných nejen výšivkou ale též kameny a perlami a to jak na vyobrazeních a v textech, tak (mám pocit) i z nálezů.
Takže já sám je nosím občas a k různým příležitostem a střídám je, aby mi ladily k oděvu, stejně tak i má paní.
Kateřina z Landštejna 14. listopad 2006 15:49:29
Jinak si dovoluji upozornit, že stále máme doma truhlici naplněnou poklady zapomenutými na místě posledního turnaje. Nacházejí se tam i věci jistě vzácné a tedy chybějící ctným dámám a statečným pánům (a zejména to haraburdí zabírá dost místa, grrrr...)
Pokud je hodláte ponechat v naší laskavé péči až do dalšího turnaje, dovoluji si upozornit, že budou na místo určení vlečeny za povozem v truhle sprosté, nepevné, koly neopatřené! :o))
Kateřina z Landštejna 14. listopad 2006 15:45:23
Posadowski(31. říjen 2006 07:47:19) : Pane z Posadowa, smím zvědět, jakýže seminář se koná 13. ledna? Já mám na ten den zapsán ve svém calendariu jako seminář taneční! Pletu se snad v dataci?
Kateřina z Landštejna 14. listopad 2006 15:41:50
jerryweb(01. listopad 2006 18:26:08) : A dříví do Athén? :o))))
Kateřina z Landštejna 14. listopad 2006 15:40:13
Buďte pozdraveni, dámy i pánové, a dovolte abych vyjádřila své potěšení nad tím, že se mi vás podařilo konečně nalézt :o)) Mám nalinknutou stále ještě Kuňku a tam je poslední příspěvek z 27. října. A ejhle! Zde se skrýváte a domlouváte :o)
Arranel 14. listopad 2006 14:46:00
Rukavice? Toť otázka. Teď jsem četla v jedné knize,že muži ve 12.stol rukavice běžně moc nenosili,vyjma bojů a turnajů, ale nevím co je na tom pravdy a jak rychle se to změnilo,kniha byla spíše románového pojetí. Pane Jiří, ty vždy umíš nasadit brouka do hlavy,jdu pátrat:-).
Jiří z Holohlav 14. listopad 2006 13:59:29
Jak to máme s rukavicemi?Nosit pořád nějaké a střídat dle příležitosti nebo jen k příležitosti? A co prsteny - navrch?Nebo při použití rukavic jen malé dovnitř?
Hanka T. 02. listopad 2006 21:03:16
Maršálek(02. listopad 2006 19:10:57) : Věru příjemné zvykání, k tomu se zavážu s radostí a potěšením :-)
Maršálek 02. listopad 2006 19:10:57
Hanka T.(02. listopad 2006 09:42:55) : jen si zvykej krásná paní, hradecký dvůr byl stvořen k službě dámám, vy tu vládnete a pro vás jsou konány ty kratochvíle :-)
Ostatně krédo kurtoazního dvora vyjádřil svou písní už náš současník, rytíř a portugalský král Dinis Oráč:

Že ji mám rád, proto od ní moc nechci,
kdo miluje, na sebe nemyslí,
vždyť dobře vím, kam dospějí ty věci,
a k čemu je ta kořist pro smysly,
těšit se z toho, pod čím ona padá,
to není láska, kdo to po ní žádá,
ten nemá její dobro na mysli.

Však to, co není, ale být by mohlo,
kdyby mně kvůli začala si přát,
pak by mi asi pranic nepomohlo
a chtěl bych víc, než mohla by mi dát,
když oběma by totéž přišlo vhod,
jakým právem bych to měl odmítnout,
bylo by bláznovství to nežádat.

A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vnucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.

Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.

Kdo slouží věrně, lásku nenutí
k ničemu, co jí není po chuti,
zrada to je lásce se vnucovat.
To řekne každý, kdo má vskutku rád.
Hanka T. 02. listopad 2006 09:42:55
K tomu už snad není co dodat. Děkuji, pánové, za pochopení a toleranci.
jerryweb 02. listopad 2006 00:15:48
O tom nepochybuju, jen jsem po přečtení příspěvku od Kolečka (01. listopad 2006 17:27:46) dospěl k závěru, že bude pro případnou další diskusi lepší na Hančinu katolickou průpravu upozornit.
Maršálek 01. listopad 2006 19:36:16
jerryweb(01. listopad 2006 18:26:08) : aby nedošlo k nedorozumění, nejenom semináře jsou samozřejmě o účasti těch, kdo o ně projeví zájem. To že některá nabízená témata někoho neosloví považujeme za samozřejmé a přirozené :-)
Pro některé z nás jde prostě o další doplnění informací. Domnívám se že to patří ke vzdělání šlechtice, stejně jako kurtoazie, tanec, jízda na koni, právo, správa, lovecké a válečné umění, atd. Ne každého osloví vše, mě třeba dokud jsem nepotkal půvabné dámy Svatavu z Michalovic a Hanku z Bohnic neoslovoval tanec. Byl pro mě složitým a spolehlivým způsobem jak se ve společnosti krásných dam dokonale zesměšnit :-)
jerryweb 01. listopad 2006 18:26:08
Před dalšími reakcemi na Hanku T. doporučuji vzít na vědomí, že pochází ze Slezska těsně od hranic s Polskem. Myslím, že vysvětlovat jí, co je to mše (ať už středověká nebo jiná), je opravdu nošením sov do lesa...;-)
Jiří z Holohlav 01. listopad 2006 18:00:26
cert(01. listopad 2006 10:47:07) : Zkus to pane nahlédnout tak,mše je rituál ,který má usnadnit člověku /ale třeba i pekelníku/ cestu ke svému vlastnímu zdroji.Církev je přitom "dekorace" něco jako patníky u cesty.Běda poutníkům stane-li se bilbordem,který zavádí do bažin.Ale ani tak to na podstatě a smyslu mše nic nemění.V naší době hynuli žebráci i králové tak snadno....možná proto přikládali takový význam tomu co je věčné.Možná proto v současnosti akcentující mládí a život tolik lidí život riskuje - pro ten dotek věčnosti - průvodkyně smrti.Nenech se rušit preláty nech se nést. /nechci se tím dotknout kněží-jen upozornit na smysl/
Kolečko 01. listopad 2006 17:27:46
KOHO(01. listopad 2006 16:00:22) : Hanka T. Sice mě asi neznáte ale dovolím si reágovat . Jakož to nevěřící jsem měl možnost se zůčastnit středověké mše a semnou i někteří páni z Brna. Myslím že mohu mluvit za všechny že to byla velice povedená akce. Vřele všem doporučuji.
KOHO 01. listopad 2006 16:00:22
Ta mše zní opravdu úžasně,to by byla akce. K tomu bysme skutečně potřebovali takový malý nácvik:-) Budu se modlit aby ,vše vyšlo.
Bohuslav
Hanka T. 01. listopad 2006 14:59:35
Maršálek(01. listopad 2006 13:14:09) : Na zahradu lásky se těšíííím! Díky, pane Maršálku, tvé slovo jest mi zárukou budoucích milých chvil.
Maršálek 01. listopad 2006 13:14:09
Hanka T.(31. říjen 2006 00:20:22) : zahrada lásky bude, máš mé rytířské slovo krásná paní.
co se týče plánované přípravy mše, je to pro některé z nás (především ateisty) lákavé právě s ohledem na to, že cílem je reqiem za Alžbětu Richenzu, sloužená v jejím chrámu sv. Ducha v Hradci, který založila po svém příchodu roku 1308 a který i prakticky dokončila do svého odchodu na Moravu mezi léty 1318-1321. Takže pro některé z nás jde především o srdeční záležitost. O to lákavější, že jsme nalezli zastánce v jejím velkém ctiteli, hradeckém biskupovi Dukovi. Po vzájemných opatrných jednáních :-) jsme se dohodli na společné představě, kterou je slavnostní mše sloužená pro kostýmovaný dvůr. Od ledna pak budeme jednat o její podobě s biskupským ceremoniářem. Mše by měla mít i odpovídající slavnostní ráz, tj. Richenziny zemské a městské korouhve (prakticky celý symbolický majestát), dvořané usazení na sédés a v křeslech a nikoli v lavicích, atd. :-)
Maršálek 01. listopad 2006 13:02:33
odpovědět | smazat
cert(01. listopad 2006 10:47:07) : budeš nám vítán, mon ami :-) Rád jsem tě na turnaji viděl a doufám že jste se bavili. Současně se omlouvám za drobné chyby, jež se nám v organizaci vyskytly a doufám že vás to od dalších akcí podobného rázu neodradí :-) Byli jste nám milými hosty. Pokud budete mít zájem, rádi vás budeme informovat o plánovaných seminářích.
Maršálek 01. listopad 2006 13:01:49
příspěvek byl smazán użivatelem Maršálek 01. listopad 2006 13:14:5
cert 01. listopad 2006 10:47:07
Hanka T.(31. říjen 2006 14:09:08) : S Tvým názorem na mše, paní, nelze než souhlasit... Leč přizpůsobím se většině a nějak už to přetrpím :-) A když to zvládnu já, tak to už fakt může každý....
Rumraich von Helstein
amat 01. listopad 2006 10:35:09
Maršálek - redukce přednášek na dvorském sněmu je dobrý nápd. Zařadil bych sem spíše témata úzce svázaná s dvorským prostředím. Aby zbyl matroš na další semináře.
Maršálek 31. říjen 2006 19:54:15
to se nám to tu pěkně rozjelo, jen do toho :-) bez vašich názorů, přání a požadavků se těžko někam pohneme. Jak psal Posadowski, napadlo nás rozšířit počet seminářů, protože se nám jednak nabídlo vícero kvalifikovaných odborníků (viz. níže Posadowski) a druhak se domníváme že témat je stále dost :-) Mimo jiné jsme dostali nabídku od hradeckého biskupství - slavnostní mše sloužená pro dvůr v celém lesku v chrámu sv. Ducha, založeném právě naší paní královou Richnezou.
- Mě osobně moc láká tématika loveckého umění (+ slibované sokolničení), včetně vhodného odění, zbraní a dalšího vybavení, psů... je mimochodem více loveckých disciplín, které jsou tradičně dámské :-)
- Nezanedbával bych tance :-)
- Od věci není ani téma postavení dam, včetně turnajské kurtoazie.
- Dále je tu právo a dobový pohled na něj, správa, atd.

Takže vybírejte a diskutujte :-) Rozhodně se nevzdáme plánovaného sněmu, který by měl být doplněn toliko 1-2 přednáškami, abychom na sebe měli dost času. Ostatní semináře skutečně nemusí být kostýmované. Právě tu máte možnost se rozhodnout, co by vás z nabízeného oslovilo a co jsme opominuli :-)
Hanka T. 31. říjen 2006 14:09:08
Dobře, pane Posadowski, že jsi připomněl taneční seminář. To je zrovna příklad civilně pojaté akce, která poslouží jako příprava pro akci slavnostní se vší dobovou parádou. A dá se pořídit s minimálními náklady (vlastně asi jenom na dopravu), neboť tělocvična - díky panno Svatavo! - je zdarma.
Na sněmu totiž opravdu není čas a prostor dělat s vámi nějakou pohybovou průpravu, která je pro kurtoaznější tance dost důležitá. Ale po semináři už byste měli mít zásobu tanců rozšířenou natolik, že si kdykoli zatančíte "bez dozoru". Podobný princip by mohl platit i pro další semináře.
A k těm mším - někdo je má rád a já ne (znám je dobře), byl to jenom můj osobní názor. Co se týká lidí v gotice, souhlasím s tebou, ale jsem opravdu ráda, že žiju v dnešní době a nemusím už být v žádné církvi.

Předchozí příspěvek jsem smazala, protože jsem kopírovala z Wordu a objevily si mi tam velmi nepěkné znaky.
Hanka T. 31. říjen 2006 14:06:38
příspěvek byl smazán użivatelem Hanka T. 31. říjen 2006 14:31:10
Ronšperk 31. říjen 2006 13:18:23
Maršálek(30. říjen 2006 22:48:00) : V žádném případě se nenech ovlivňovat v rozhodnutí, to by tak hrálo, aby na Hradci měla politický vliv Opava že :-). Jen jsem tím připravoval půdu pro možné "nepřijedem". Ronšperk je před dokončením, daně pro letošek vybrány a pokud vezmu před zimou mimořádnou berni, polovina poddaných mi zimu nepřežije. No však to znáš. Na jaře se plánuje, ale člověk míní a Bůh mění. A zima bude dlouhá. Navíc zase vypukly nepokoje na hranicích s Wroclawí a mě na zboží už podruhé za měsíc lapkové obrali kupce a mnoho jich dokonce pomordovali. Jeden přeživší tvrdí, že s bandou byl jeden z mých zbrojných a žádá nápravu. A tak dále. Jsou to starosti.
amat 31. říjen 2006 09:01:11
Maršálek - já si nevymýšlím. Pokud bude přednášet větší počet lidí včetně externistů, jak píše pan z Posadowa, pak je to reálné. Pokud budou přednášky jen z našeho sdružení, pak si opravdu nejsem jistý, jestli dlouhodobě udržíme kvalitu. Tuhle situaci dobře znám z mého předchozího působiště, což bylo ve svém oboru špičkové pracoviště na evropské úrovni a přece se úroveň odborných seminářů postupně snižovala. Jen vybízím k opatrnosti.
Posadowski 31. říjen 2006 07:55:07
Takže bych si dovolil oddělit slavnostní setkání členů dvora - májový sněm - který z ryze praktických důvodů (když už tam jedeme, že) spojujeme s přednáškami, o kterých se domníváme, že jsou pro nás všechny zajímavé, od čistě pracovních seminářů (a třeba konaných v přednáškovně a bez kostýmů) věnovaných určitým řekněme odborným tématům, která se vztahují k projektu. A o přednášející se rozhodně nemusíme bát, proběhla již řada jednání i s odborníky stojícími zatím mimo projekt, kteří nám rádi budou přednášet o řadě zajímavých témat (struktura dvorů v Evropě, finančnictrví, ekonomika a finanční operace v naší době, státní správa v naší době, situace ve Východních Čechách ve 14. století), to je jen několik témat, o kterých jsem já sám mluvil se 3 potenciálními přednášejícími, takže tady problém není.
Otázka je, jestli si chceme pořád jenom hrát, nebo jestli se chceme taky něco víc dozvědět o tom, na co si vlastně hrajeme.
Je mi jasné, že svými odstavci už zase unavuji a tak toho nechám, jen jsem tu chtěl trošku vysvětlit, co nás s maršálkem vedlo k té myšlence více než jednoho semináře za rok. Tak hezký den !
Posadowski 31. říjen 2006 07:47:19
Zdravím všechny
Prvně se musíme rozhodnout, jestli ty semináře vůbec potřebujeme a jestli nám k něčemu jsou. (Amate, sněm je, jak říkáš, slavnost, a ten bych sem nepletl). Vždyť už te´d máme seminářů víc, vzpomeňte na 13. ledna a semninář tance. z toho je vidět, že semináře chceme a potřebujeme.
Hanka T. : Mše. Kdo z nás se umí správně účastnit jedné z naprosto základních životních potřeb gotického člověka, tedy mše sloužené v latině? Kdo z nás se umí chovat na veliké slavnostní mši, která by případně byla sloužena u příležitosti 700 let založení chrámu v Hradci, což připadá na rok 2008? Takovou slavnost si hradecký dvůr nemůže nechat ujít, na druhé straně se obávám, že bez nějaké přípravy a konzultace (seminář!) s těmi kdo by to organizovali by naše účast nebyla dostatečně důstojná.
Hanka T. 31. říjen 2006 00:20:22
Maršálek(30. říjen 2006 22:48:00) : Příprava na mši mi oproti Zahradě lásky přijde jako těžká nuda :-(
To by mě téměř odradilo od účasti...
Maršálek 30. říjen 2006 22:48:00
Amát, Ronšperk - to si ale vymýšlíte :-) sami jste chtěli více seminářů... jak chcete, příští rok tedy bude téma lovecké umění a příprava na mši :-)
amat 30. říjen 2006 14:02:04
Maršálek - myslím, že Spernak a Ronšperk mají pravdu. Jeden seminář do roka je slavnost , na niž se všichni těší. Tři a více by mohly vyvolat určitou inflaci hodnot, řada lidí si řekne, že pojede příště. Navíc to znamená i 3x více příspěvků při relativně omezeném počtu přednášejících. A v neposlední řadě máme ještě loveckou kratochvíli, městské slavnosti a turnaj - sice bez přednášek, ale časově, organisačně a finančně taky náročné akce. Navrhoval bych dělat seminář 2x ročně nazkoušku, zda se udrží kvalita, ale i tak se bojím, že pokud ztratíme jedenkrát zájem účastníků, už ho znovu nezískáme.
Ronšperk 30. říjen 2006 07:26:07
Maršálek(26. říjen 2006 23:34:41) : Já myslím, že Spernak má pravdu. Alespoň za sebe mohu říci, že tolikrát do Hradce dorazit za rok nebude v našich silách. Přeci jen ta cesta je poměrně finančně náročná. Vlastně se obávám zda příští rok budeme moci přijet tolikrát, jako letos :-)
Maršálek 26. říjen 2006 23:34:41
von Spernak(26. říjen 2006 21:18:35) : toho se nebojím, navíc není účel naplnit všechny víkendy, ale rozdělit semináře podle témat. Předpokládáme tak 2-3 semináře během roku namísto součansého jednoho. Vše záleží i na tom, v jakém stavu bude "náš" objekt. Pokud se zdaří rekonstrukce roubenky na Šrámkově statku dle plánu, budeme moci pořádat semináře od března do listopadu, protože bychom měli zázemí i na zimu :-) Pak by to vypadalo na frekvenci 1,5-2 měsíce mezi semináři :-) Ona i příprava témat je na několik měsíců :-)))
Takže shrnutí závěrem, témata vybereme dle vašeho zájmu tak, abychom si odpověděli na požadované otázky. Že ne vždy budou mít všichni zájem o daná témata mi přijde normální a v pořádku.
von Spernak 26. říjen 2006 21:18:35
Bacha nato! Podle mojí úvahy, když naflákáme plno akcí, tak asi přijede míň lidí(...příští tejden bude další, pojedu až na tu...).
Arranel 16. říjen 2006 10:52:21
Ronšperk(16. říjen 2006 07:49:30) : Literatura nashromážděna, obrazová dokumentace rozsáhlá,ale poradit si ráda nechám. Až nahraju obrázek svých šatů,dám sem odkaz a ráda bych abyste se k tomu vyjádřili.
radar(16. říjen 2006 09:13:49) : Věřiny modré stránky znám:-)
radar 16. říjen 2006 09:13:49

Arranel(15. říjen 2006 19:49:07) : at to mas drobet jednodussi: www.dvur.radekpl.net... - vsedni zivot, odivani, nebo veriny modre stranky...
Ronšperk 16. říjen 2006 07:49:30
Arranel(15. říjen 2006 19:49:07) : Nežli začneš na odění pracovat, raději se poraď. Né vše je tak, jak se zdá na obrázcích a jedna kniha mnohdy nestačí. :-)
Arranel 15. říjen 2006 19:49:07
Maršálek(15. říjen 2006 19:43:26) : Váš první požadavek splňuji dokonale,mými historickými láskami jsou Záviš z Falkenštejna, Hynek z Lichtemburka a Jindřich z Lipé:-). A co se kostýmové povinnosti týče, už se na tom pracuje!
Maršálek 15. říjen 2006 19:45:01
Hanka T.(15. říjen 2006 19:36:38) : výborný nápad, děkujeme za podnět :-)
Maršálek 15. říjen 2006 19:43:26
Arranel(15. říjen 2006 17:57:27) : především je nutné mít zájem o "naše období", tj. 1.pol. 14.st., aby jsi se neunudila :-) dále je vhodné mít oděv k tomuto období, protože semináře probíhají z větší části v uzavřené "kostýmované" společnosti. Kontaktuj mě na ivan.dubec seznam.cz
Hanka T. 15. říjen 2006 19:36:38
Maršálek(15. říjen 2006 04:12:59) : Více tematicky zaměřených seminářů s volnějším prostorem pro rozličné rozhovory a volné zábavy je velice dobrý nápad.

Pokud se týká tanců, přepokládám, že po lednovém speciálním tanečním semináři taneční dovednost členů a přátel dvora vzroste natolik, že pro taneční reje na dalších akcích nebude nevyhnutelně nutná moje přítomnost. Čímž nechci ani naznačit, že se nechci účastnit, naopak - ale občas se přihodí něco, co si člověka vyžádá jinde. (Např. zhruba od 18.5. do 6.6 budu na dovolené v Bretani. )

Jako další téma bych uvítala více podrobností o Soudech lásky - zcela prakticky: jak to udělat, aby se aktivně zapojilo a účastnilo více lidí. A pak něco o Zahradě lásky a jejím využití v praxi - to, že byla na turnaji, jsem zjistila až v okamžiku, kdy ji bourali. A k čemu všemu mohla sloužit, to jsem zatím nezjistila vůbec. A při mé obrazotvonosti... běda, nenechte mě tápat v nejistotě! :-)
Arranel 15. říjen 2006 17:57:27
Maršálek(15. říjen 2006 04:12:59) : Ctěný pane Maršálku, co vše je nutné udělat abych se i já mohla vašich seminářů zúčastnit?
Maršálek 15. říjen 2006 04:12:59
Začali jsme plánovat program seminářů na příští rok. Dle dohody jsme se rozhodli uspořádat seminářů vícero, abychom nemuseli víkend nabýt 4-5 přednáškami. Nezbýval pak čas na volnou zábavu ani další slibovaný program :-)

Zatím tedy uvažujeme o cca 3 seminářích v rozmezí březen až srpen (i dle zázemí, neb už bychom měli mít možnost nocovat v teple).

Z témat pak uvažujeme o:
1) střípky válečného a turnajského umění - polní ležení, nácvik boje ve formaci i po družinách, 1. přednáška k dobovým turnajům, 2. přednáška ke struktuře a velení dobových vojsk

2) střípky loveckého umění - sokolničení v praxi, 1. přednáška o sokolničení dle knihy Fridricha II. Hohenstaufa, 2. přednáška o loveckém umění na zemi dle knihy Gastona Phéba

3) víra a církev - 1. přednáška o církevní struktuře a správě v období 13. a 14.st. v Čechách a Evropě, 2. přednáška o struktuře a symbolice mše svaté, jako praktická příprava pro účast dvora na slavnostní mši (přednášejícím bude biskupský ceremoniář královéhradecké diecéze)

Do ledna je dost času, takže očekávám vaše návrhy, dotazy a podněty. Zde zmíněná témata jsou toliko návrhem a napevno chystáme toliko seminář zaměřený na církev a víru v období 13. a14.st. Součástí všech seminářů by pak měla být opět i výuka tanců. Předpokládám že nalákáme dámy i na seminář k válečnému a turnajskému umění, kde bychom se mohli zabývat i postavením dam na turnajích. Nezajímavé by bylo i zaměření semináře k dobovému právu a jeho pojetí, včetně ordálu, vzájemnému sporu šlechty, šlechty kontra města, válce jako způsobu řešení sporu, atd. včetně jejich dopadů a smírného jednání… Prostě možných témat je více nežli dost, takže…
Andre 04. červen 2006 23:08:39
Někdo tu někom přál dlouhé zdraví? To by se vám mohl hodit Magistr Bolí To. Nuže k vašim službám, pánové...
Mikulas II. 04. červen 2006 22:06:44
Maršálek(04. červen 2006 22:04:00) : bene,zpraveni jsme byli o Tvém studiu,tak nech Tě pane Ivane Fortuna provází.
Maršálek 04. červen 2006 22:04:00
Mikulas II.(04. červen 2006 21:58:41) : merci, Milosti, povedeme tedy tuto alternativu v patrnosti, neb zní lákavě. Pokud bychom nebyli schopni zajistit sněm na Šrámkově statku, požádali bychom tě o zorganizování, nebo zprostředkování tam :-)
P.S. buď dlouho tdráv, tvé pozdravy své paní vyřídím :-)
Mikulas II. 04. červen 2006 21:58:41
ale pozor,nejbližší nemocnicew je 20km v Mladé Boleslavi,osobně jsem ji navštívil onen svatební den ve 3 hodiny ráno.už tam máme známosti s osazenstvem.:-))
Mikulas II. 04. červen 2006 21:55:34
Maršálek(04. červen 2006 21:27:24) : )
odpovídající objekt či prostor pro cca 40 účastníků
2) odpovídající zázemí (toalety, voda, elektrika, kuchyň) + velké stany jenom pro společná sezení v případě konání akce v exterieru)
3) dostupnost
4) místa pro táboření + parkoviště
5) možnost doplňování zásob (odpovídající market by neměl být dákle než 15km, jinak se vyslaní poslové do konce sněmu nevrátí :-))

říkám ANO
Andre 04. červen 2006 21:39:08
Mikulas II.(04. červen 2006 21:31:16) : Jůůůůůůůůůůůůůůůůůůů.... Já tam chci! ... řekni, že můžu Ivane, řekni, že jo!!!

Tak k popsanému se možnostmi asi nikdy nepřiblížím. Ach jo.
Mikulas II. 04. červen 2006 21:31:16
Maršálek(03. červen 2006 16:17:25) : Bud pozdraven pane Ivaine,jak Jsme se dočetli jedná se zde o alternativní místo pro konání Dvorského sněmu.I když to možná nebude zapotřebí věz toto.Tehdy v ten čas kdys s ostatními dlel na bojišti v Libušíně,dlel jsem v Mnichově Hradišti na svatbě rytíře řečeného Pecháčka na zdejším zámku.Součástí je i barokní klášter piaristů.Ale baroko se vyřádilo pouze na kapli s ostatky vévoda Albrechta z Waldsteina a vlastní konvent s přilehlou stodolou je bez jakýchkoliv ozdob a zvenčí je silně znát přešlá staletí.Uvnitř ale komfort koupelen,wc,veškerého zázemí.(lednice,mrazák,sporák,MVtrouba a td),Nájem tam byl obdobný jako,jak jsem četl,na Šrámkově statku.Jsou tam velké místnosti kde se dá sněmovat,spaní je v celách cca po 2-4 lidech.Jistě jsou i stylovější a starší místa,ale to jen kdyby bylo někdy moc zapotřebí,tak zde to jde.Tzv.rajský dvůr je prostoen zhruba jako kolbiště na Kuněticích i s tribunami a tak nádherně zašlé(kdoby hledal barokní krásu,nenajde).A obrovitá stodola se dá využít taktéž.
Jinak věz,pane maršálku,že shlédl jsem iluminace a a nechal jsem si poreferovat od pana z Ronšperka.Bene,bene,bene.....i smutek se zračil na čele Naší Milosti,že nepřítomni Jsme byli,neb politická situace v Němcích nás po boku našeho krále,slavného Jana Lucemburského,si žádala Našich zbraní.Bud tedy zdráv a pozdravení choti Tvé spanilé.
p.s.moc s ní neházej,neb krása je křehká:-)
Maršálek 04. červen 2006 21:27:24
Andre(04. červen 2006 19:14:17) : za zmiňovanou cenu to utáhneme :-) jen musíme brát v úvahu, že nájem mohou razantně zvýšit např. na dvojnásobek či trojnásobek. Velká část nákladů jde na zajištění občerstvení, tj. vody, jídla a vína. V případě jídla pak upřesním že zatím ho zajišťují Posadowští, za což jim patří náš dík a že to v praxi znamená týden dopředu nakupovat, vařit a péct a především se nezastavit. Zatím jsme jim za to vždy jenom poděkovali, stálo by za to se jim poděkovat nějakým odpovídajícím darem, protože je to opravdu neskutečná dřina :-)

Ke tvé otázce, požadavky na zajištění sněmu zní:
1) odpovídající objekt či prostor pro cca 40 účastníků
2) odpovídající zázemí (toalety, voda, elektrika, kuchyň) + velké stany jenom pro společná sezení v případě konání akce v exterieru)
3) dostupnost
4) místa pro táboření + parkoviště
5) možnost doplňování zásob (odpovídající market by neměl být dákle než 15km, jinak se vyslaní poslové do konce sněmu nevrátí :-))
Andre 04. červen 2006 19:14:17
Maršálek(03. červen 2006 16:17:25) : 2-3 tisíce není zas tak moc, když se veme, že to je za dva celé dny pro víc jak 30 lidí. Tak mi to vychází na 50 Kč na hlavu za den a to jepodstatně levnější než si třeba zajít do kina. Nicméně tu rekonstrukci asi budou chtít z něčeho zaplatit... Jsou nějaké zásadní požadavky na místo konání semináře (vzhled, poloha, vybavení, atd...)?

PS: když mě ty zhovadilé konverzace tak baví.... kudla...Kudla...KUDLA!!! ... tupá a rezatá---
Maršálek 03. červen 2006 16:17:25
Andre(02. červen 2006 21:40:15) : k nákladům na objekt Šrámkův statek, zatím se cena za pronájem pohybovala okolo 2000-3000 Kč za víkend, z technických důvodů a pro nenodržení smlouvy ze strany našeho partnera, majitele objektu byla cena symbolická (cca 400Kč). Otázkou je, jaká bude cena za pronájem příští rok po rekonstrukci roubenky a jejím zprovoznění :-) Je možné, že cena za pronájem se zásedně změní a objekt tak pro nás nebude zajímavý, proto máte-li jinou možnost, prosím aby jste o ní uvažovali.
K cenzuře této diskuze uvádím smutnou informaci, ano cenzuruji vše, co nemá přímou souvislost s tématem, včetně naší zhovadilé vzájemné komunikace, můj milý André :-) To proto, abych udržel původní téma .-)
Andre 02. červen 2006 21:40:15
Maršálek 02. červen 2006 16:05:03:
To zní lákavě. Jaké jsou náklady na víkend ve Šrámkově statku? To jenom pro případ, že by bylo potřeba sehnat alternativní umístění.
Nechtěli byste do příštího programu zařadit přednášku "středověká lučba a alchimie ve vztahu kdrobným bolístkám každodeního života"? Znám jednoho felčara, který se v tom opravdu dobře vyzná....

PS: Nebyly tu náhodou ještě včera nějaké příspěvky, které tu dnes nejsou? Vedle čertoviny to trpöchu zavání cenzurou a to by bylo pěkně E,E.
Maršálek 02. červen 2006 16:05:03
tak si dovolím, i po poradě s Brňáky, kteří se neúčastní elektronicky, krátké shrnutí :-)
1) Semináře k projetku mohou probíhat vícekráte do roka a program tak nemusí být tak narvaný :-)
2) Optimální víkendový program by měl obsahovat 2 přednášky + další program (tance, nácvik formací, atd.)
3) Cena semináře by neměla přesáhnout 500 Kč na účastníka - což se nám zatím daří :-)
4) Pokud se nepodaří zajistit někomu jiný objekt, budou pořadateli nadále Hradečtí a využíván bude objekt Šrámkova staku v Pileticích

A teď jedna důležitá otázka, v jakých termínech by měly semináře probíhat, aby byly přístupné ce největšímu počtu účastníků projektu (to se týká i studentů kvůli jejich zkouškovému období)? Z logických důvodů doporučuji vynechat zimní měsíce.
Andre 01. červen 2006 14:08:18
Maršálek 31. květen 2006 19:03:49 : ještě že tak, pane, jak znám tvou marnotratnost, neváhal bys nechat tyto iluminace vyvěsit po všech nárožích statků naší excelence (dej jí Pán bůh dobréhozdraví) a nám chudým poddaným by zbyli zase jen oči pro pláč.... a srdce přeplněná závistí... a rezavá dýka v ruce až bychom se v nočním šeru plížili na lup k tvým truhlám...
Maršálek 31. květen 2006 19:03:49
taktéž s chotí chválíme mistra iluminátora :-) teď lituji že pro samotnou organizaci jsem promeškal možnost portrétování (a to jsem kvůli tomu měli s mou paní plnou truhlici oděvů a skromně jsme zůstali v jednom) :-)))
Hanka T. 31. květen 2006 10:42:46
Prcek(30. květen 2006 23:51:50) : Dobrá práce iluminačních trpaslíčků a především jejich šéfa!

Prcík1(30. květen 2006 15:02:34) : Taky bych ten taneční seminář viděla spíš na zimu nebo předjaří.
Andre 31. květen 2006 08:47:42
Teda, tak to vejrám. Fotky jsou fakt super.... já chci taky!!!!
Prcek 30. květen 2006 23:51:50
Tak fotky ze sněmu jsou na stránkách: www.akce.radekpl.net...
Prcek 30. květen 2006 18:28:11
Zdravíčko. Jsem všemi deseti pro seminář tanců :) Jen by to ještě chtělo sehnat nějakou partnerku, kterou by to též bavilo. Skutečně by to chtělo nějakou šermířskou seznamku :)
Škoda toho, že jsme se sjížděli i v průběhu sobotního dopoledne, leč Rozličná vzdálenost je asi dosti neřešitelný problém a člověk taky z práce nemůže odběhnout kdy se mu zlíbí. Šlo by to asi tedy vyřešit jak již bylo uvedeno zmenšením počtu přednášek na víkend a zvětšením počtu víkendů :)
Bylo by to lepší už jen třeba kvůli tomu, že se budeme moci vídat častěji. Vždy v neděli nerad odjíždím domů.
Co třeba na příští rok zauvažovat o společné šermířské dovolené?
Ronšperk 30. květen 2006 16:17:07
Také musím poděkovat i za mou Paní. Víkend se velmi vydařil. Je potěchou sledovat vývoj a vzestup takového projektu. A ještě milejší se jej zůčastnit :-).
Častější semináře jen uvítám. Bylo by možné rozšířit pole přednášek také na praktické pokusy.
Eliška 30. květen 2006 15:49:39
Zdravím vás všechny. Už teď se mi po vás stýská. Víkend s vámi byl nádherný a prodloužila bych ho tak na týden.


Maršálek : Předem děkuji za pozvání a za víborné pohoštění. Cítíme se s vámi jako doma mezi svými. Děkuji. Máš pravdu, že přednáške bylo trochu více a bylo to celé tím pádem dost únavné. Myslím, že rozložení do několika dnů by uvítali mnozí. Na některé jsme se již nedokázali soustředit. Ocenuji dále noční hlídky. Především ze soboty na neděli, která měla plno práce a přesto zvládla úkol na jedničku. Určitě uvítáme další semináře i několik ročně. A nabízim svou pomoc s přípravou.

Eliška z Landštejna
Prcík1 30. květen 2006 15:02:34
Ten jednodenní seminář tanců se mi velice zamlouvá. Jenom bych jej prosil někdy během zinmy, kdy je poklidno.
Hanka T. 30. květen 2006 14:24:20
Maršálek(30. květen 2006 13:45:49) : Hektickým bych ten víkend nenazvala, přestože byl náročný a poučný, vládla pohoda. Přednášky se mi líbily, i když více názorných ukázek rozhodně uvítám.
Když se nad tím zpětně zamýšlím, nějaká zlepšení do budoucna mě napadají, ovšem ta se týkají hlavně mě. Například jsem byla doposud přesvědčená, že s tím, čím se zabývám, šaty do 14. století vůbec nepotřebuju, a teď už vím, že je užiju :-) Stejně tak jsem (do přednášky o stolování) netušila, že mám doma odpovídající nádobí, takže není problém si příště přivézt vlastní, aniž bych si musela něco nového pořizovat. Ale stejně si asi pořídím.
Co se týče tanců, zatím tvořily spíš zábavné vyvážení a podle toho jsem je také na místě vybírala. Ale můžu vám v rámci dalšího semináře přiblížit i něco z taneční historie a teorie, samozřejmě s ukázkami, aby to nebyla jenom hodina mluvení. Tance ze 14. století sice z propadliště dějin v jejich konkrétní podobě nevylovíme, ale můžete se o nich dozvědět víc. Případně bychom mohli udělat i nějaký jednodenní víceméně civilní taneční seminář třeba někde v tělocvičně, jako přípravu na sněm...
Maršálek 30. květen 2006 13:45:49
Děkujeme za pochvalu. Mezi sebou jsem se shodli, že celý víkend byl přes naši snahu a původní myšlenku poměrně hektický, protože pro nutné odložení páteční přednášky se většina z nich přesunula na sobotu a zcela vyčerpala jak posluchače, tak i přednášející :-). Navíc jsme museli samotné přednášky ochudit o připravené ukázky kurtoazie a stolování, ačkoli právě názorné ukázky by měli největší hodnotu a rozproudily by následnou diskuzy. Proto jsme se rozhodli uspořádat více seminářů do roka (cca 2-3) a rozvolnit tak program, protože se domníváme, že optimum jsou 2 přednášky na víkend + výuka tanců, nácviky boje ve formacích, volné kratochvíle a především dostatek prostoru pro osobní seznamování, soukromou komunikaci a diskuze.
Jednal jsem dnes s majitelem objektu o této možnosti a bylo nám přislíbeno, že nejpozději od příštího roku si budeme moci objekt opětovně pronajmout na vícero víkendů v roce. S ohledem na letošní poměrně nabytý program již neuvažujeme, že bychom během tohoto kalendářního roku pořádali další seminář, ale dle vašeho zájmu uvážíme kolik by jich mohlo příští rok být :-)
Kateřina z Lipé 30. květen 2006 09:26:53
Akce měla naprosto uvolněnou, pohodovou, přátelskou, veselou, večer v sobotu až mejdanovou atmosféru. Přitom pánové byli všichni nesmírně dvorní, šarmantní, zábavní a dámy krásné, laskavé, usměvavé a okouzlující. Mělo to lehkost, bylo to i poučné, zábavné, taneční vložky vedené Hankou Tilmanovou nás rozptýlily a zahnaly únavu mysli po přednáškách - mimochodem velmi poučných a kvalitních. Skládám hold kuchařskému umění pána a paní Posadowských. Díky za krásný víkend a budu se těšit na příští setkání s vámi ! :o)))
Andre 30. květen 2006 00:20:08
Jo, jo... bylo tam docela dobrý kafe.
Maršálek 29. květen 2006 20:57:51
Tak májový sněm máme za sebou a je na čase bilancovat :-)
Předně děkuji všem účastníkům za příjemnou společnost i za schovívavost a omlouvám se za polní podmínky, které nám neumožnili připravit sněm a přednášky dle našich představ - to se týká především poslední přednášky o stolování, která musela být citelně zjednodušena (chyběla především názorná ukázka obsluhy).
Děkuji všem, kdo se podíleli na všech přípravách, výuce a přednáškách. I pro nás organizátory je seminář výukou, protože máme možnost vyslechnout si přednášky druhých a učit se tanci (to aby to nevyznělo, jak jsme strašně chytří) :-)
Prosím účastníky, aby se s námi podělili o své dojmy a připomínky, které pro nás budou velmi cenné pro přípravu příštího semináře.
Kamil 07. únor 2006 10:57:39
Maršálek(05. listopad 2005 09:30:00) : Ta přednáška o pomoci raněnému ve zbroji zní jako výborný nápad.
Hanka T. 07. únor 2006 10:26:37
Maršálek(06. únor 2006 20:44:36): Zato mně jste se trefili do jediného volného květnového víkendu. Čas vlků byl nejspíš posunut právě na ten druhý, totiž 13.-14. května.
Prcík1 07. únor 2006 09:59:07
Bohužel, na tento termín už máme se skupinou domluvené vystoupení. Libovolná sobota před tímto termínem je pro mne schůdná, avšak zrovna tato sobota je pro mne K.O. (a stejně tak i dvě další).
Maršálek 06. únor 2006 20:44:36
Předběžný termín sněmu je 26.-28. května, ještě čekáme na potvrzení rezervace objektu.
Hanka T. 09. leden 2006 23:53:00
Hanka T.(09. leden 2006 16:44:44) : Pokud můžu termín ovlivnit, a právě se o to vědomě pokouším, pak se přimlouvám za 13.-14.května. Ty dva předtím už mám zadané, ale tenhle se vám s radostí budu moci věnovat.
Michal Medvěd 09. leden 2006 22:52:06
Su zvědav ;)
Maršálek 09. leden 2006 22:05:43
Hanka T.(09. leden 2006 16:44:44) : budeme se přizpůsobovat Času vlků, abychom se nekřížili. Takže předběžně buď další víkend, nebo 14 dní na to :-) Termín sem vyvěsíme po prvním únorovém víkendu
Hanka T. 09. leden 2006 16:44:44
Je už známo datum konání? Jistě nejsem sama, komu se začínají víkendy tohoto roku zdárně zaplaňovat a v květnu už mám zadané dva. Tak schválně, jestli se nám to sejde.
Maršálek 05. listopad 2005 09:30:00
Vážení přátelé,
na příští rok opět připravujeme májový sněm dvora. Kromě sněmování připravujeme opět přednášky k problematice dvorského života nobility našeho období. Témat k přednášení je až dost, pro letošek uvažujeme opět o cca 3 přednáškách, z nichž 1 by opět byla též pro veřejnost a s ohledem na velký zájem bychom opět požádali pána a paní z Bukové o výuku dvorských tanců. Zde jsou návrhy plánovaných přednášek:

- kurtoazie (obecně jako závazná pravidla společenského chování u dvora, i zaměřená na turnaje a válku)
- stolování nobility (nádobí a příbory, chování, obsluha, atd...)
- dvorská a zemská správa (dvorské a zemské hodnosti, hodnostáři a jejich postavení, hierarchie). Tato přednáška je plánovaná i pro veřejnost a měla by být pojata jako ukázka, během které bude vysvětlena struktura a fungování dvora, včetně funkcí jednotlivých hodnostářů.
- neopomíjíme tance :-)
- též vážně uvažujeme, zda s Amátem nepřipravit malou přednášku o první pomoci zraněnému ve zbroji. O této přednášce uvažujeme proto, že jsme se nejednou na bojištích (a to nejen u nás, ale i na Kresčaku a Grunwaldu) dostali do situace, kdy jsme byli sami těmi prvními, kdo zraněnému poskytoval pomoc. Setkali jsme se vícekráte s tím, že zasahující zdravotníci si neporadili s vyproštěním zraněného ze zbroje, což s ohledem na závažnost sizuace nepovažujeme za úsměvné. Přeci jen si hrajeme na válku, takže by to myslím nebylo od věci. prosím vás tedy i o vyjádření se k tomuto návrhu, děkuji.

Prosím, aby jste si opět připravili dotazy k jednotlivým tématům. Též vás prosím, aby jste nám dali vědět, jaká další témata by vás případně zajímala. Seminář a sněm je opět plánován jako celovíkendová akce, tedy pátek odpoledne až neděle odpoledne a bude na stejném místě jako letos, tedy na Šrámkově statku v Pileticích u Hradce Králové. O datu a ceně vás budeme včes informovat.
za hradecký dvůr
maršálek Ivain de Merpins

webmaster