Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Poplatky OSA za hudbu na vystoupení a bitvě

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Puškin 10. leden 2005 00:35:56
Pro Mashu: Prosim, udelej tady neco jako sekci - identifikace, at se to nemusi psat furt dokola. Puskin

pro argonantus:

Roman Halouzka, Asmodeus, Rajhrad u Brnam www.asmodeus.cz, 777261997, info@asmodeus.cz. Staci takto nebo jeste neco?

Proste mas jine zkusenosti, to je vse ...
argonantus 22. listopad 2004 15:25:23
Mascha:
Člověče ty jsi sklerotik; už se to tu jednou řešilo, kdo a co jsem (a nejsem tajnej od policie, jak jsi tvrdil).

Nicméně by mne dost zajímalo, které zeměkoule je ředitel Puškin...
Kain 22. listopad 2004 12:56:37
Argonante, pošleš mi, prosím, mail na sebe? Potřebuju se něco zeptat a nechci to ventilovat tady a zatěžovat tím čtenáře:-)... bily.martin@seznam.cz a díky moc...
argonantus 22. listopad 2004 12:38:57
no, ona ta OSA... je občanské sdružení, které je určeno k zastupování autorů. Nic více, nic méně. A z toho plynou také všechna její oprávnění... jedná jménem autorů, a může to, co by mohl na jejím místě autor.

Z čehož plyne, že pokud máte smluvu v s OSOu a jsou tam nějaké smluvní pokuty, pak vám je může udělit. Pokud neplatíte autorům, OSOU zastoupeným, může po vás žádat dvojnásobek normální odměny (dle tarifu OSA). Částky jsou to obvykle dost malé.

Z čehož plyne, že na nějaké pokuty osobám cizím nemá OSA vůbec právo, a taky je nikdy nežaluje po tom, kdo je nezaplatí (a proto mne mate, proč je někdo vůbec platí).

K té závaznosti názoru - no, prostě dostane OSA ode mne rozsudek. Může se odvolat k soudu vyššímu (Vrchnímu), a ten může mít názor jiný. To je tak asi vše, co s tím může dělat.
mascha 21. listopad 2004 21:33:44
soda :-)
Puggia 19. listopad 2004 13:45:42
O tom jak to funguje, nejvíc svědčí případ dvou mých známých, kteří si v OSA přivydělávají a to tak, že na akci vyhrožují pokutou, přičemž mnohdy za stres může neznalost provozovatele, ale pokud dotyčný provinilý místo deseti tisícovkám OSE může zaplatit jen dvě kontrolorovi, skoro vždycky to udělá. Jeden z nich je dodnes ochoten zařídit, že akce je hlášená OSA v té levnější verzi, ačkoli to tak doopravdy není. Sám si potom účtuje nějaký drobný příspěvek na kávu. Takže pokud chcete ušetřit, něco jim strčte do kapsy, zdaleka nejsou tak nekompromisní jako revizoři v MHD.
Kain 19. listopad 2004 13:09:05
Protože Argonantus je nezvěstný, musím se ho zastat. Můj názor závazný není. Ale snad nevadí, že ho prásknu, protože to tu zaznělo, on je soudce. Takže jeho názor se jednak může v soudním řízení uplatnit, jednak je na druhou stranu vázán také judikaturou, ne úplně závazně, ale nechci zabíhat do podrobností. A soudní výklad je v konkrétním případě závazný.
mascha 19. listopad 2004 12:46:33
Kain a Argonautus - ste záhadný jak hrady v Karpatech :-(
taky můžu napsat, že je můj názor pro někoho závazný, ale dokud nenapíšu (neprokážu), že jsem prezident zeměkoule, tak je to jen tlachání, kterému nikdo nemá důvod věřit
Kain 19. listopad 2004 12:31:16
Puskin(19. listopad 2004 11:03:11) : Ani názor právníka OSY není závazný:-)) Ale Argonantův svým způsobem je, i když jen napůl, protože jsou i jiné závazné názory :-)))
Puskin 19. listopad 2004 11:03:11
Vis proc jsem agresivni? Protoze nize uvedeny prispevek od Tebe, na ktery jsem reagoval, se tvari byt seriozni, ale v nekterych vecech neni. Proto jsem se tyto snazil uvest na pravou miru (evidentne napr. viz. bod 2 - povinnost ohlasit ma poradatel ne ucinkujici, ostatni nerozebiram, uz jsem rozebral nize).

Netvrdim, ze Osa by takovou vec dala k soudu, a uz vubec, ze by pri vyhrala (coz je patrne z meho prizpevku Puskin 07. listopad 2004 02:45:56). Vyhrozovali 100.000 Kc pokutou, ale nakonec udelili pokutu jen 700 Kč. Z toho plyne, ze OSA si je dobre vedoma, ze na takovouto pokutu nemaji narok, ale pokud budes platit i za toto, daji ti pokoj, pokud ne, zneprijemni ti zivot, a z nulou z toho stejne neodejtes. OPET muj nazor.

jeste prosim vysvetlit: ** Ale bohužel ti musím prozradit, že můj názor je pro OSA závazný ** jsi snad pravnik OSY?

Puskin.
argonantus 11. listopad 2004 12:46:06
Mistře Puškine,
netuším, proč jsi tak agresivní, a v čem že spočívá tvoje úžasná odbornost. Ale bohužel ti musím prozradit, že můj názor je pro OSA závazný.

Takže věz, že pokud nezaplatíš za svoji vlastní hudbu OSA, těžko tě za to budou žalovat; a pokud by tak učinili, čekala by je neveselá budoucnost (domnívám se, že není náhoda, že jsem podobnou žalobu NIKDY neviděl).

Jelikož jsi ovšem odborník na slovo vzatý, nebudu svým názorem obtěžovat; pokud ses rozhodl platit, samozřejmě ti v tom nemá smysl bránit.

Zkus se zeptat Kaina. Ale možná, že to pro tebe nebude relevantní autorita.
Puskin 07. listopad 2004 02:45:56
... abych podporil svuj zaver, viz. bod 1 nize, zkuseností (a asi uz jsem o tom drive psal):

- ziva kapela
- hrali vlastni tvorbvu
- koncert vecer po akci jen pro sermire
- mohl ale dojit kdokoli
- vstupne se nevybyralo (to je dulezite)
- prisla kontrola .....
- poradatel mel pruser (mozna jen proto ze akci nenahlasil a nezaplatil 130 kc poplatek, vstupne 0, tim jsou ostatnui poplatky take 0, zbyva opravdu jen ten pausal, ktery se vzdy pricita k castce vypocitane - byt by byla 0)
- vyhrozovali cca 100.000Kc pokuty, byli drsni, borci, hrdinove, nekompromisni
- poradatel to prehral na mesto - ze to poradalo mesto (a v podstate asi poradalo)
- celkova pokuta pry asi 700,- Kc

Zaver? Neni radno si s OSOU zahravat, ve vetsine prokazanych pripadu VAs dostanou, nekdy vsak zkousi kontrolori pusobi psychologick, ale v pripade ze je clovek v pravu, jdou vicemene od toho.

MUJ LAICKY NAZOR ... pokud dojde kontrola na akci, stejne si asi nepomuzete ze je nepustite do prostor akce - zbytecne hrdunstvi. Stejne po Vas pujdou, ze neni akce nahlasena. Mmj mate povinnost zadat obec (mesto) o povoleni usporadat akci, a i tato obec (mesto) dava svuj stempl na zadost pro osu, ze VAmi uvedene informace jsou overeny a souhlasi.

Snad uz je opravdu vsechno. Mozna :-))) Puskin
Puskin 07. listopad 2004 02:34:32
... mmj, od 2 akce kterou jsme jako poradatele nahlasili OSE (Brno), mivame ve fakture automaticky slevu 15%. Fakturu muzu nascanovat a poslat - info@asmodeus.cz - chapu, ze zkusenosti mohou byt v ruznych koutech nasi zeme ruzne, ma mame v tomto smeru dobre. Puskin.
Puskin 07. listopad 2004 02:30:39
pro argonantus 24. srpen 2004 10:59:29

Skoda jen, ze jsem se k tomuto bludnemu nazoru dostal az tak pozde :-(. Zkusim tedy napravit dobrou vuli argonautika a vse (jeho slovy) uvest na pravou miru.

Tim co pises naprosto znevazujes to, co zde, s veci srozmneni (krome Tebe) lide napsal, a jen vnasis nejasnosti, do, zde jiz, vicemene, zcela jasnych veci.

at 1) - pises blbosti - Bohuzel nemas pravdu a plati to, co napsal Pampalíny 27. srpen 2004 22:52:38 Ohlasovaci povinnost mas at hrajes byt i jen vlastni tvorbu, a z toho plyne poplatek - 130 Kc (tento poplatek je proste pausalem, at mas 0 navstevniku na akci a vstupne 0Kc), viz muj prispevek Puskin 10. červen 2002 14:27:36

at 2) - pises blbosti - Problem nebude mit s OSOu kapela, ale oficialni poradatel akce. Kapele neplynou zadne povinnosti s ohlasovanim akce (repertoaru) Ose. Kapela by jen mela repertoar nahlasit poradateli, ten je za vse vuci OSe zodpovedny

at 3) S banalnim formularem souhlasim, ma jen 2 strany a to je v nasem byrokratickem systemu opravdu banalita - řádově stovky za diskotéku - nesmysl - pokud provozujes diskoteku pravidelne, 2-3 x do tydne, platis rocne i nekolik desitek tisic korun (a nebudu daleko od pravdy kdyz reknu ze i nekolk - malo?? - set tisic za rok). Muj svara ma diskoteku - mala agitace - www.oaza-vojkovice.cz... proto to vím z prvni ruky (prvnejsi ruka je vsak informovat se primo na OSE, jak uz jsem psal drive)

at 4) ... a pokud vite, tak neni jen OSA a Intergram, ale i jeste (cca) 2 dals agentury. Kazda z nich ma prava na neco jineho. Pokud tedy budete poradat akci, kde zazni reprodukovana hudba (OSA), jakakoli ziva hudba (OSA), do toho zazni skladba z muzikalu (nevim kdo zastupuje) a navic pustite na platno videoklip (nevim kdo zastupuje), tak ne jedno, ale hned tri zadosti, tri povoleni, tri poplatky ruznym spolecnostem. A to jsem neuvedl 100%ni priklad, ale mozna jen 66,66%. (na dotaz muzu zjistit 100% informace - info@asmodeus.cz)

Muj zaver. Konec vsem radoby odbornikum, kteri jen uvadeji lidi v omyl (byt maji dobrou vuli a snahu pomoci)

Omlouvam se za svuj tvrdy a nijak necesany nazor, neprizpivam na tento server casto, ale pokud muzu, poradim, a pokud "slysim" blaboly a nesmysly, nenecham v tom tapat, a reaguji.

Dekuji za pozornost, snad si udelate predstavu, jak to skutecne je. Pkud ne, kontaktujte primo OSU. Konec. Puskin

:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)
argonantus 29. srpen 2004 10:35:43
Pampalíny:

s OSou komunikuji dost často, a chovají se poměrně uctivě. Což mne nepřekvapuje.
O podobných nápadech se radši nezmiňují.

Pampalíny 27. srpen 2004 22:54:00
GOD STRAFE OSA !
Pampalíny 27. srpen 2004 22:52:38
Mi přijde jako by jste s OSOU nikdy nekomunikovali. Já to pročetl celé a to poctivě. Absolutně zbytečně samozřejmě, protože OSA nesleví z poplatku ani v případě samasebou garantovaných slev (taková je osobní zkušenost).
Mimochodem v jejich papírech JE PŘÍMO napsáno že se musí přihlásit i produkce nechráněného díla a nejnižší poplatek je myslím 135 Kč!!!

Odvolávají se na zákon (zákon jsem ovšem nečetl). Ovšem skutečnost je taková (zase z praxe) že živé vystoupení kapel neprostřelí. Prostě vyhrožují, vyhrožují pak žebrají - ale když nic nedáš, k soudu nejdou.

Ovšem stačí jedna kapela a platíš i za ty ostatní. Jsou i další finty jak to řešit, ale to tak spíše osobně :-)
Kain 27. srpen 2004 08:48:49
argonantus(26. srpen 2004 14:24:44) : To není spiknutí autorů, to je záminka státu, jak něco zpoplatnit, autoři z toho nic moc nemají...
argonantus 26. srpen 2004 14:24:44
Wothan:

jinak to "kopírečné" je skutečně hodně podivná podivnost, ale to není vina OSA, nýbrž mocného spiknutí světových autorů, které to narvalo do kdejakého zákona.

Doufám, že dojde časem ke vzpouře a zase to zmizí; zatím to naráží na neskutečné procesní problémy (obvykle se totiž věc dá dokázat jen na základě důkazů žalovaného; takže se po žalovaném absurdně žádá, aby se usvědčil sám.)

Ústavní soud tohle možná nezachrání; není mi jasné, na který článek Ústavy bys to narazil.
argonantus 26. srpen 2004 14:22:18
Pampalíny:

mohu ti říci dost přesně, co se stane, když by tenhle požadavek vznesla OSA u soudu.
Soud by je s tímhle nápadem hnal na Petřín a zpátky. A to, co mají napsáno v nějakých svých nesmyslech, by je nezachránilo...

Možná není náhoda, že jsem tenhle nápad od OSy ještě neslyšel.
Siegfried 26. srpen 2004 11:09:46
Pampalíny:
To se mi nezdá. Protože ve FAQ mají na OSA dva příspěvky které to popírají.
1. Příspěvek kde se mluví o lhůtě ochrany díla po smrti autora - což je 70 let. Z toho vyplívá že pak dílo chráněníé není - tedy může existovat nechráněné dílo.
2. Dále je tam příspěvek, kde se mluví o tom co když to intrepretuje skupina která to vytvořila. Tak v té chvíli, píší, že platit musíš, ale pouze pokud má skupina smlouvu s OSA na ochranu svých děl.
Takže logicky mi z toho vyplívá že pokud nemá tak platíš jen skupině.

Akorát by mě zajímalo co se děje po smrti autora... jestli ve chvíli kdy nemá dědice to náhodou nezdědí OSA. Jo a taky se mi značně nelíbí to že pokud nepošleš dopředu seznam děl která se budou hrát, předpokládá se že budeš hrát jen díla OSA chráněná... máme pro to právní termín... presumpce viny :-)))))))))))
Takže OSA fuj !!!
Kain 26. srpen 2004 09:45:56
Taky si myslím, jako ta nová volovina s televizním poplatkem...to je, jako bychom všichni platili za psy nebo ubytovací kapacity...
Pampalíny 26. srpen 2004 07:10:10
argonantus(24. srpen 2004 10:59:29) :

I když hraješ živou hudbu a platíš kapele a není v OSE tak správně podle podmínek OSA musíš ještě platit jim. Tak jak to popisuješ by to bylo ještě přijatelné (dá-li se to slovo použít u výpalného), ale není.

argonantus 24. srpen 2004 10:59:29
Tady koukám, že je tu pěkný zmatek, a dorazil jsem pozdě.

Pokusím se zachránit, co se dá.
1) Pokud někdo provozuje hudbu VLASTNÍ, pak samozřejmě nepodléhá žádné OSE ani ničemu podobnému. Dobré je také vědět, že autorská práva trvají 75 let, a pak je dílo tzv. "volné". Takže když hrajete něco středověkého, můžete se na práva opravdu vykašlat.

2) Hrajete -li moderní hudbu ŽIVOU, tedy pozvete-li nějakou kapelu, a ta hraje CIZÍ věci, pak je to problém jednak té kapely (zejména), ale také pořadatele.

3) Hrajete-li moderní hudbu REPRODUKOVANOU, potřebujete souhlas autora a dlužíte mu honorář. Je-li zastoupen v OSA (což většinou je), vyřeší to poměrně banální formulář a taxa dle sazebníku OSA (řádově stovky za diskotéku nebo podobnou akci; předpokládám, že vystoupení šermířů by mělo být to samé)

4) Hrajete-li reprodukovanou hudbu, může se ozvat nejen autor ale i inerpret, tedy"výkoný umělec." Ty zastupuje Intergram dle podobných zásad - ale dělba kompetencí funguje tak, že když to máte vyřízeno u OSY, obvykle to stačí. Intergram vás zajímá v kostelaci, kdy třeba pouštíte sředověkou hudbu v interpretaci moderního Karla Gotta(fuj!).

Další dotazy, prosím.
Puskin 09. srpen 2004 00:43:59
Ja jsem kdysi na OSE na poprve pochodil, chapu ze zkusenosti na ruznych mistech CR (pobocky) a v jinych casovych obdobich (nemyslim tim jaro, leto, ...), ale casove useky po zmene zamestancu muzou byt jine, ale kde jinde, nez primo u zdroje, by se clovek mel dopatrat OFICIALNICH informaci o danem problemu. NEoficialni reseni muze probihat jen a jen mezi zakazniky OSY, tedy mezi nami. Muzeme si povedet o zkusenostech, ..., ale fakta bych opravdu hledal u zdroje.
mascha 06. srpen 2004 00:42:41
Sef osy je (nebo byl) Petr Janda z Olympicu. Chodi k RedBaronovi v Praze na Vinohradech, tak se ho muzete zeptat :-)

Ac zde mozna vypada, ze nemam rad osu, souhlasim s Puskinem, co se tyce placeni za praci umelcum. Taky by mne sralo, kdyby nekdo natocil moje rodinny rapirovy finty a pak je za prachy promital :-)
mascha 06. srpen 2004 00:39:11
Ne, neni nejlepsi kontaktovat primo osu. Zkusil jsem to a nikam to nevede, nejsou schopny ani po treti do telefonu srozumitelne formulovat pravidla a sve pozadavky. Jednou mne dokonce pani na dotaz "Na vasich strankach jsem uplne nepochopil nekolik veci, muzete mi je vysvetlit?" Odpovedela nesourodym mrmlanim zakoncenym "Ja presne nevym, nejlepsi bude, kdyz se podivate na nase internetove stranky, tam vsechno najdete"
Co na to rici?
....
Ano, rekl jsem ji to sproste slovo a zavesil :-)
Puskin 04. srpen 2004 12:47:30
Nekteri tu maji spousty dotazu, jak jsem psal uz davno, je nejlepsi kontaktovat primo OSU. Tam se to dozvite z prvni ruky. Jinak, komu by se chtelo platit za neco co muze mit zadarmo. Vpodstate me vadi, ze ty penize stejne spolkne OSA a k autorum se dostane jen mala cast. Kazdopadne prace kterou skladatel, textar, zpevak na skladbe udelal je treba zaplatit, souhlasim, ale umelci, ne zpropadene OSE!!
Pampalíny 21. červenec 2004 23:24:21
PItomý web, smazal mi můj dlouhý a rozlícený příspěvek :-(

Tak jen stručně

- OSA je stát ve státě a mnoha umělcům nedává vůbec nic. prostě bolševismus

- na akcích případnou kontroly OSY vyhoďte, prostě se nesmí dostat k pořadateli, nekomunikujte s nimi. Tímto způsobem už mnozí roky nic neplatí a úplně v pohodě.

- OPSA nemá evidenci a dělá si asi co chce (mnoho příběhů to dokazuje)

- nemějte s nimi slitování. Akce co hlásíte předem a přijde méně lidí než jste plánovali, tak prostě podejte dodatečné přiznání. Stejnak Vám většinou slevy neposkytnou.

- i když si to zaslouží, nebijte je na veřejnosti. zatím je to totiž trestné :-)
Pampalíny 21. červenec 2004 22:42:53
OSA jsou kur.. vypráskat, upálit. Ne nadarmo se poplatkům OSE říká výpalné.

Pár věcí se dá ošidit - například snížit průměrné vstupné tím, že zavedete systém slev (nesmí být menší cena než 20,- Kč a nebo jen 10procent nejvyšší ceny. Dáte slevu dejme tomu 4 obč.sdr. a ze vstupného máte naráz ze 100 kč 36,- Dá se vymyslet i více a snížit poplatky z nějakých 3 tisíc i na 700 stovek. A je to všechno košer a Vaše právo dávat slevy...

Ostatní asi už tady popsali jiní tak se nebudu rozkecávat.
Saša 21. červenec 2004 06:36:47
Jestli vam muzu trosku zamotat hlavicky,tak moji kamosi,kteri hraji v kapele Kiss Revival Praha kontaktovali primo kapelu Kiss a ta jim povolila hrat bez poplatku OSe.
Jinak co mi rikal jeden z kapely,tak za poradani hudebni akce,kde jsou pouzity pisne,ktere OSA strazi se plati 500 za akci.TO bylo ale asi pred rokem,takze nevim jak je to dnes.
OSA ale nema na starosti vsechny skladby,ktere kdy nekdo vydal

Z vlastni zkusenosti doporucuju:
1)Vybirat skladby na ktere OSA nemuze(vetsinou Metal)
2)Nechat si slozit vlastni hudbu

Vsechno to placeni samozrejme plati pro poradatele,takze kdyz nekde vystupujete a nejste poradatel,tak OSE plati poradatel a ne vy.


Poznamka na zaver...videli jste v televizi,ze detsky sbor pouzival ceske pisne a OSA jim dala ucet?Pak se ptali napr.Prenosilove a Gotta jestli si mysli,ze by meli deti,ktere soutezi za CR platit OSE penize.Jedinej kripl Gott rekl ze autorska prava plati pro vsechny:)))
smedved 20. červenec 2004 18:14:23
Formulář je na www.osa.cz, vyplní se, tuším, bod 8 a napíše se že jde o tanečně šermířské nebo jen šermířské vystoupení doprovázené reprodukovanou hudbou z CD. Když máte živou hudbu, musíte ještě zaslat seznam skladeb, když repro, tak nemusíte. Když by byl zájem, vyhrabu kontakt na toho JuDra:-)
smedved 20. červenec 2004 18:11:18
No, já nevím jak se to dělá jinde, ale já si tam prostě zavolal, mluvil jsem na OSE s nějakým právníkem. Vylíčil jsem mu, že budeme doprovázet taneční a šermířská vystoupení reprodukovanou hudbou, kapacita hlediště je padesát a vstup dobrovolný (vše pravda) a oni nám vypočetli pušál 85 korun na celodenní vystoupení včetně 15 ti procentní slevy, protože jsme hráli v obci s malým počtem obyvatel. A byl klid. Dostali jsme smlouvu, zaplatili jsme a šmytec.
Siegfried 19. červenec 2004 12:35:45
kdysi (tak osm let zpět) sem slyšel, že na diskotéce můžeš hrát z originál CD (na kazety to neplatilo), že sis tu licenci koupil v ceně toho předraženýho CD... tak nevím dál sem po tom nepátral...
Kain 19. červenec 2004 12:08:20
Víte vy co? Proč s tím něco neděláte? Pár vlaštovek je, ale spojit se je lepší...
Magda 19. červenec 2004 11:24:24
mascha(19. červenec 2004 11:11:10) : A to je právě to nejhorší, cucaj znás peníze kde se dá, a vymejšlej si ještě další ..... aby jich měli ještě víc. Když si představím, že bychom měli při bitvě platit ještě poplatky za hudbu, tak jsme prostě a jednoduše neustále v mínusu a možná že i dost hluboko - usuzuji alespoň podle dřívě zveřejněných odhadů cen za povolení. Náklady na bitvu se snažíme rok od roku snižovat, a zároveň se snažíme nezvyšovat vstupné, které není ani nijak přehnaně vysoké - letos to bylo 30Kč dospělý a 15 dítě, na celé odpoledne, s možností zpětného příchodu s platnou vstupenkou. A jestě by nás bláznivá OSA vycucávala o další penízky. Přiznávám, že letošní výdělek - po zaplacení veškerých poplatků a všeho kolem bitvy - byl "pouhých" 700 Kč. Nevím jestli bychom byli schpni ještě platit další poplatky. V podstatě bitvu financuju já s manželem a nechceme od ní nic víc, než aby se lidi pobavili a dozvěděli něco nového a zajímavého. No nic, prostě a jednoduše je to tak, že kdo chce psa bít, hůl si najde a proto když úřady peníze potřebujou, tak si plátce taky najdou.
mascha 19. červenec 2004 11:11:10
ten poplatek za kopírování platíš i když kupuješ balík kopírovacího papíru na kterej budou děti kreslit a nebo prázdný cédéčka, na který budeš vypalovat datový zálohy ze serveru, který jsi komplet sám vytvořil.. paranoja
Magda 19. červenec 2004 09:47:16
Tak koukám, jak se nám to tu pěkně zamotalo.
Musím se přiznat, že mne nikdy ani nenapadlo, že by se mělo za hudbu, použitou na vystoupení nebo v bitvě někomu něco platit.
Jenže jak znám české lidičky, tak se na to stejně vy.... a platit se bude jen za akce, které jsou prostě nepřehlédnutelné.
I když těmito poplatky jste mi připomněli jeden detail, který mi taky hýbe žlučí a to je, že platíte poplatek taky za kopírování - víte o tom? My si na bitvu tvoříme vstupenky a plakáty úplně sami, doma na počítači, pak už vše necháme jen namnožit a zaplatíme poplatek za užití autorksých práv. Ale autorem jsem přece JÁ?!
Roy 19. červenec 2004 08:39:09
A jak je to s vystoupením v zahraničí?
Medcin 16. červenec 2004 16:32:53
A nezapomeňte, že Osou to nekončí - ta zaštituje jenom autory (takže Osu zajímá, i když na Loutnu zahrajete písničku od Klíče). Ještě taky Intergram pro výkonné umělce a interprety (to jsou ti, co hudbu zahráli a zazpívali, což v případě reprodukované hudby je na 99,9% někdo jiný než vy) a Dilia pro scénáře (pokud se necháte inspirovat nějakým dílem, jehož autor není 50 let po smrti)
Medcin 16. červenec 2004 16:27:20
Někdo se tu ptal na počítačovou hudbu apod.

Praxe OSY je taková, že ona ze zákona zastupuje VŠECHNY umělce a podlě nějakého podvodného klíče prachy vyplácí pouze některým z nich. Takže pokud neprokážeš, žes hudbu nesložil sám nebo že někdo výhradně pro tebe, platíš.

Na druhé straně pouze tehdy, pokud jsi organizátor. Pokud si tě jako skupinu někam pozvou, tak neplatíš nic - organizátor akce by po tobě měl chtít seznam použitých chráněných děl a jejich stopáž a toto zaslat na OSU nebo platit paušál.
Pogik 16. červenec 2004 11:45:55
Tak to je fakt zajímavý!!!No jo OSE a jejich výmysly, je to asi jako politika v ČR!!!
mascha 16. červenec 2004 11:42:57
teď jsem četl jak si Soukup stěžuje na Osu, že nedostává tantiemy za písničky z konzertů, který se tutově konali a tutově Osa vybrala bakšiš. Osa odpověděla, že zrovna jeho písničky se tam nespívali (jako by Bílá měla šlupky od někoho jinýho). Ne že bych se zastával Soukupa a věřil všemu, co si přečtu, ale jsou to hajzli...
mascha 16. červenec 2004 11:42:51
Pogik 16. červenec 2004 11:08:39 odpovědět
Spíš by mě zajímalo, jestli OSE doručí zaplacené peníze tomu kterému hudebníkovi, skladateli, zkrátka vlastníkovi autorských práv!!!?:-)

Pogik 16. červenec 2004 11:05:14 odpovědět
Čorklie:Asi bych taky to šacoval na pořadatele, ale kdo ví?, když uvažují o tom, že budou platit i autobusáci v buse, kteří poslouchají rádio!!!
mascha 16. červenec 2004 11:04:02 odpovědět | smazat
MĚL by platit pořadatel... ovšem kolik jich skutečně platí, víbůh...

čorklie 15. červenec 2004 22:10:25 odpovědět
Zdravim, muzu se vas zeptat, pokud dochazi na akci k reprodukci hudby, plati OSE vzdy poradatel a vystupujici skupina, nebo se k tomu vzrahuje nejaky zakon. Dekuji za odpoved
mascha 16. červenec 2004 11:41:39
tak bych to tak nějak přesunul sem...
jezisek 05. srpen 2002 17:17:42
Je to tak, předpoklad je takový že když se (například) sejdem po bitvě u ohně a začnem zpívat, zaplatíme OSA za použití písní (předem). Prakticky vše co se u ohňů zpívá je registrované a jedná se o veřejné použití. Názor si na OSA udělejte sami...
mascha 05. srpen 2002 13:49:16
tak si to precti cely, sice tam to nejdulezitejsi vlastne nenajdes, ale ziskas naprosto jasny pocit, ze bez poplatku ose si legalne ani neuprdnes. Nejen verejne v cechach nebo v zahranici, ale ani doma na oslave narozenin :-(
Roy 05. srpen 2002 10:20:04
Jenom zběžně a ne všechno.
mascha 02. srpen 2002 13:36:02
na webu existuje freeware, shareware, ale taky cosi jako creditsware, cili soubory volne pouzitelne, za predpokladu, ze uvedes autora a kontakt na neho v titulkach nebo komentari. Vetsinou jde o male animace do programu flash, ale taky je tam mnoho hudebnich smycek. Je jich tam opravdu mraky, mozna ze by se tam dal najit i nejaky delsi "historicky" motiv. Jedna z mnoha adres je www.soundshopper.com...
Roy: myslim, ze ne, cet si ten (mizernej) web osy?
Roy 02. srpen 2002 08:34:58
Takže české autory můžu v cizině pouštět bez problémů?
jezisek 01. srpen 2002 18:26:29
Ó nikoliv, jen skladby zahraničních autorů popřípadě registrované u zahraničních agentur na OSA napojených. Co se týče nových míst, bylo by asi dobré mít to místo předem omrknuté, odhadnout kapacitu hlediště, popřípadě vycházet ze statistik podobné akce na tom místě konané, nebo o totéž požádat někoho kdo tam bude mít cestu. Jinak pokud hraješ na neznámém místě na čísi objednávku, je poplatek ( a případná pokuta) věcí organizátora/zadavatele
Roy 31. červenec 2002 07:10:38
Jestli jsem to dobře pochopil, tak i zahraniční vystoupení se platí Ose? A co když jedu na nějaké místo poprvé a neznám kapacitu?
Sakra, otázek je pořád víc než odpovědí. Stojí nám to za to? (další...)
jezisek 30. červenec 2002 18:10:00
Jde o to že OSA je propojená s podobnými organizacemi v zahraničí, tedy poplatky se vztahují i na neregistrované autory, potažmo v našem typu akcí (podle naší zkušenosti) se nemusí předkládat playlist (seznam skladeb) a platí se určitý obnos za PLOCHU HLEDIŠTĚ což může být nepřiměřeně mnoho, počítají dva lidi na metr čtvereční a vůbec je nezajímá kolik lidí přišlo doopravdy. V našem případě to dělalo tuším něco okolo 1300,- Kč po šikovných propočtech :-). Pokuta se silně nevyplatí, protože tu vypočítávají oni a dají si sakra záležet na tom aby byla co nejvyšší, vždyť z toho žijou :-(
Hugo 20. červen 2002 22:55:47
puskin...no ano, tak by to melo byt, ale kazdy na to kasle:-) a roy se ptal specielne na poplatky OSA nebo jsem to tak aspon pochopil
Roy 19. červen 2002 11:57:27
Puskin: Autor se to nikdy nedozví.:-)
A jak je to, když dělám vystoupení v zahraničí a používám, dejme tomu, jak naší, tak i zahraniční hudbu?
Puskin 19. červen 2002 11:27:33
Hosi, tak jednoduchy to neni. Kazdy kdo pouzije nejake autorske dilo, je povinen o tomto seznamit autora dila. OSA jen zastupuje nektere autory, at uz tuzemske nebo zahranicni. Takze pokud autor neni zastoupen OSOU, neznamena to, ze jeho dilo muzete vesele pouzivat. Ne, ne, ne. Musite o to pozadat autora samotneho, a az po jeho svoleni dilo pouzit. I kdyz vime, ze praxe je jina.
Roy 19. červen 2002 07:34:09
Takže počítačovou hudbu z her můžu používat vesele?
Hugo 19. červen 2002 03:43:23
ne:-)))))))))))teda pokud nezastupuje umelce, ktery by skladal hudbu pro pocitacovou hru. Mrkni na jejich stranky, maji tam seznam vsech, koho zastupuji...
Roy 18. červen 2002 06:15:29
Nevíte někdo, jestli se poplatky OSA vztahují i na hudbu z počítačových her?
Puskin 13. červen 2002 14:49:50
Ha, diky za duveru, nerad bych kecal. Ale jak jsem psal, ohlasovaci povinnost ma poradatel. Ten zodpovida o nahlaseni OSE (co se skladeb tyce, obci, atd.). Asi byste poradateli akce meli rict, ze tam skladbu(y) OSE podlehajici mate. Mel by o tom vedet (ale my to taky nedelame - a zatim zaplatpambuh v pohode). Horsi by mozna bylo, kdyby na to OSA vlitla, dala poradateli pokutu a ten ji treba vymahal na Vas. S tim nastesti zkusenosti nemame. Jesli to nahlasil, Vas nemusi zajimat, zodpopvedny za toto je poradatel. Ale co se tyce komunikace s OSOU, osobne jsem z toho mel vetsi strach, nez jak to nakonec probihalo. Takze se nebojte, kluci. Taky jsem o tom vedel prd, dokud jsem tam nezavolal. A byli v pohode. Takze smele na OSU. Puskin
Roy 10. červen 2002 15:57:43
Puskin: Zdá se, že ty tomu rozumíš, proto se tě zeptám - když někdo pořádá např. Dětský den a nás si tam pozve vystupovat, my ve vystoupení použijeme nějakou hudbu podléhající OSE, měl by mít přihlašovací povinnost pořadatel akce? A když on neví, že my tam takovou hudbu máme? A my když nevíme, jestli on to nahlásil, můžeme tu hudbu použít, aniž bychom pak za to byli stíháni? Není to moc otázek najednou?
mascha 10. červen 2002 15:30:26
ano, jiste poradi primo na ose (doufam), ale nez se tam pohrnu, chtel bych vedet co nejvic dopredu, abych vedel co a jak. Lepsi je byt pripraven...
Puskin 10. červen 2002 14:41:03
Jo, to co jsem napsal se tyka poradatelu kulturni akce, ne umelcu, kteri pouzivaji autorsky chranenou hudbu ke sve produkci. Ohlasovaci povinnost ma poradatel. Ale urcite poradi primo na OSE, ne?
Puskin 10. červen 2002 14:27:36
Pri poradani kulturni akce je to - ziva produkce je to prumerne vstupne (dospeli, deti)krat predbezny pocet navstevniku, z toho 5% + 130 kc. Zalezi na Vas, kolik divaku nahlasite. Protoze se to hlasi predem, klidne muzete uvest treba jen 200. A kdyz nahodou prijdou z OSY, tak smula, doslo vice lidi nez jste predpokladali a kdyztak doplatite. Ale pokud akci nahlasite, asi nedojdou, pravdepodobneji Vas navstivi, kdyz nic nenahlasite. ceny vstupneho radeji podle pravdy. Formular maji na kazdem obecnim urade. Ten musi akci povolit a udaje ktere uvedete potvrdit. Puskin. At se dari. info@asmodeus.cz, www.asmodeus.cz
mascha 06. červen 2002 09:52:32
ten web OSY je naprosto mrtvej, posledni aktualizace pred sto lety, na mejlovej dotaz neodpovedeli...
Mrkvoslav 05. červen 2002 13:01:41
mascha: Thats sad :-(
mascha 31. květen 2002 09:28:00
mrkvoslav: bohuzel, delal jsem ozvuceni jednoho flashovyho projektu na web pro docela velkou reklamni agenturu. Podklad byla 20ti vterinova hudebni smycka, ze ktery jsem udelal 8vterinovou 3x opakovanou smycku. Ta agentura si pochopitelne takovyhle veci hlida a tak vim, ze se na prava k tomu podkladu psala dlouha smlouva s autorem (a platili pekny prachy). Takze myslim ze si osa bude hlidat kazdou notu.
Mrkvoslav 30. květen 2002 16:54:31
Já jsem zas zaslechl, že například nasmyčkování určitého (nepříliš dlohého) motivu z nějaké skladby autorským právům nepodléhá. Nevíte o tom někdo něco bližšího?
Roy 30. květen 2002 16:36:41
Asi nejsem tak chytrej, jak jsem si myslel, ale ze stránek OSY jsem nezjistil, kolik by mě stál poplatek za použití hudby (převážně z filmů a převážně jen krátkých sekvencí), cca 10 kousků, ve vystoupení. Má s tím někdo zkušenost?
mascha 21. květen 2002 11:00:29
Chtel bych pri vystoupeni pouzit hudbu nemeckych Corvus Corax, myslite, ze to muze povolit taky nase OSA? (nerad bych to delal nelegalne, aby pak nekrouzili kolem jak podrazdena vOSA)
Katz 21. květen 2002 08:44:13
OSA NOSTRA :?)
mascha 20. květen 2002 13:06:30
snehul, dik za link, tak chytrej sem taky, mne zajima praxe.
Snehul 20. květen 2002 12:37:19
www.osa.cz
stefan 20. květen 2002 12:35:59
mascha(20. květen 2002 10:40:55) : zkusím se ti zeptat, Merleti totiž kupovali práva na muziku do jejich "The Merlet" a taky pro vystoupení. Pokud si to pamatuji bylo to nějakých 3 000,-Kč, ale na jak dlouho a za co vlastně to nevím :O)))
mascha 20. květen 2002 10:40:55
Připravujeme vystoupení, samozřejmě bysme to rádi doprovodili reprodukovanym zvukem a možná i živou kytarou a mandolínou.
Chtěl bych mít všechno korekt a tak se ptám, jestli máte někdo zkušenosti s autorskými právy na reprodukovanou hudbu a s poplatkama OSA. Kolik, jak často, za co přesně, smlouvy, jaký jsou případný restrikce za nedodržení či nezaplacení atd. Mám pocit, že většina vystupujících skupin na to háže bobek, dostali jste se už někdo do konfliktu?

webmaster