Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Upozornění pro všechny začínající šermíře

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
argonantus 17. únor 2004 11:17:12
V zásadě spíš podporuju Kaina (což neznamená, že bych věcné rozdíly, zjištěné Wothanem, jakkoli zpochybňoval)

Ale rozmotat tento problém je nesnadné.
Jádrem pudla je zřejmě mnou oblíbený problém prolínání různých realit; je mnoho lidí (a Wothan mezi nimi), kdo se tak úplně nevyrovnali s tím, že historie je jen zčásti klasická věda, zjiš´tující objektivní skutečnost, a to ještě málokdy pomocí objektivních postupů (protože mnohé, co bylo, dnes UŽ není). Vtip je v tom, že mnoho pro lidi naprosto rozhodujících entit nikdy neexistovaly (převládající NÁZOR na něco v píslušné době).

Historie jakožto výsledek je tedy dost nepřehledný konglomerát skutečností opravu vědecky zjištěných a prokázaných,
skutečností, vyčtených z pramenů,
skutečností nějak vydedukovaných z předchozího
a dokonce i skutečností, která se tak nějak předpokládají a nikdo o nich nepochybuje.

Taktéž historie jakožto vědecká metoda má řadu postupů, které stojí na samé hraně vědy, a některé bych dokonce prohlásil za čistě magické (ale nesmí se to říkat) - třeba některé postupy kunsthistorie.

Takže po tomto exkursu -LH může používat lautr stejné postupy, jako EA; v některých případech dokonce MUSÍ (když potřebuje do celku doplnit kus reality, který věda prostě nenalezla); nejen EA (která je, jak správně připomněl Wothan, přijímána někdy dost rozporně), ale historie vůbec by mohla mnoho užitečných poznatků využít,

ale jádro nedůvěry není věcné, ale čistě magické; vědcům se prostě příliš zdá, že je to jenom hra, a že by si zadali... přesně to samé podezření, jaké cítí "o patro níže" milovníci LH proti zbytku šermířského světa...
Kain 12. únor 2004 13:24:12
NO VZDYT!!! je to LH:-) A nekdy jsme mozna v EA:-)
Kain 12. únor 2004 08:34:35
Asi si úplně nerozumíme. Já tvrdím v zásadě tohle - EA není LH, ale prolínají se. A v podstatě s tebou souhlasím, mně šlo hlavně o to prolínání. Když si vypěstuju len a skkončím tunikou, bude to LH, protože to je doložené. Ale co když přijdu ještě na něco? Víš, o co mi jde? Že se postupy EA používají pro LH, to je jasné. Ale máš spoustu lidí, co dělají LH, více či méně "opravdově", a to je spousta pokusů s hist. materiálem v různých podmínkách, ta statistická šance, že objeví něco ztraceného je veliká. Je to jako se spuštěnýma nohavicema, chycenýma jen nad lýtkem - vidím na obrázku, udělám, zkusím a zjistím výhody a nevýhody.
Kain 11. únor 2004 15:31:16
Trener ale rika, ze se to neprolina, ne jen rovnitko. A porad mi to nikdo nevyvratil. Ja vim, ze EA je rekneme vedecka disciplina a LH je konicek, ale je traky fakt, ze EA, to je mereni, LH, to je atmosfera. Jak si udelat obleceni, to je o technologii a tudiz EA, jak se v nem citis, kdyz v nem chodis, jake to je, kdyz se snazis byt ten clovek z minlosti, to nezmeris, z toho mas jen dojem. Ale i ten je dost podstatny pro pochopeni doby, rekl bych.
Kain 11. únor 2004 15:11:12
A navic ja vim, co je EA, ja mam ve skupine Editu:-)
Kain 11. únor 2004 15:10:32
Prolina, nedostatek dokumentace neni pravda, co jsou napriklad skripta Mistra Kozy o sermu? Objevovani sermirskych technik je sice nematerialni (nelze zvazit, vykopat a tak) ale co to teda je? Archeologie asi tezko.
trener 11. únor 2004 14:31:36
Kain(05. February 2004 08:43:05) : Neprolíná. Je někde změřeno, zváženo a přesně zdokumentováno jak na to přišli? Jestliže tě zajímají výsledky experimentální archeologie v oblasti zbraní, doporučuji knihu manželů Malinových: Vzpomínky na minulost. P.S.: Monoxyl ze Všestar byl dlabán břidlicí.
Maska 11. únor 2004 13:43:37
Prosim vás,nevíte:když chci založit SHŠ,musím jí někam zaregistrovat?
Kain 05. únor 2004 08:43:05
Danysku, ono se to dost prolina. Jasne, ze kdyz zi pazourkem dlabete monoxyl, prijdete na spoustu veci, ale uprimne, na co jste prisli ohledne zbrani? Vis, lidi z LH taky na spoustu veci prijdou.
trener 04. únor 2004 16:10:18
Kain(27. January 2004 11:26:57) : Maličko bych upřesnil: LH je styl života, ale výzkum je experimentální archeologie.
Miriamelle 03. únor 2004 00:54:53
Celou dobu je zde diskuse o školách historického šermu. Chtěl bych se jenom zeptat je nějaká škola pro boj ve formacích. Jelikož to je úplně jíný styl boje než jeden na jednoho.
Kain 27. leden 2004 11:26:57
Mám pocit, že veliký nešvar historického šermu u nás je, že směšuje tři věci - boj, LH a divadlo. Je přeceněna instituce "skupiny" a a priori se předpokládá šerm=skupina=vystoupení. To je ale špatně! Šerm je bojové umění, jako třeba judo. Vystoupení je divadlo, ať už s šermem nebo třeba zpěvem nebo kouzly. LH je styl života, výzkum, cokoliv. Takže když se řekne, že někdo dělá historický šerm, nikdy se nikomu nevybaví bojové umění. Zkrátka je v tom guláš. Proto rady začínajícím šermířům, že je nezbytné si najít skupinu jsou trochu zavádějící. Oni totiž třeba nechtějí divadlo ani LH! Stačilo by jim pár kamarádů, pravidelné semináře, třeba si zaplatit učitele a tak.
Damien 25. leden 2004 23:56:10
zdravim chacharu ty jeden bidaku kde jsi hde se flakas!co ja pro tebe uz vyplakala slz ale mas pravdu s jurajem vanou ja ho videla a jeho styl je paradni a pochybuju ze je v nasich republikach lepsiho francouze nez jo on a co rekl magister lenin :ucit se ucit se a ucit se je pravdive a kdo to nevi at jde na zakladku nanovo
Knecht 04. prosinec 2003 15:46:31
souhlas
Mrkvoslav 04. prosinec 2003 08:06:44
Tak abych po čase přihodil taky trochu svých názorů :)
Škola je důležitá každopádně - a to nejen v šermu. Chápu Závlačkovy starosti o to, abychom všichni s pokorou nepřijímali šermířské zásady Mista Kozy a jeho žáků. Nemyslím si, že by byly špatné, naopak - Magisterium je dle mého nejlepší šermířskou školou u nás (a to nejen kvůli technice šermu, ale i kvůli přístupu a relativní dostupnosti každému šermíři). Je však jasné, že by to chtělo škol více - cechům už odzvonilo a konkurenční prostředí svědčí i školám historického šermu. Jednak by se školy vzájemně hecovaly k lepším výkonům, jednak by se vzájemnými spory a odlišnostmi v přístupu obohacovaly a hlavně, byla by zde možnost volby ze škol na jisté úrovni. Nemyslím si, že je pro nováčka dobré zůstavat dlouhou dobu pouze v nějaké šermířské skupině (ačkoli já se nikde jinde šermovat neučil, a zažil jsem jen pár krátkých seminářů Petra Kozy a několika dalších), jelikož co se týče techniky šermu, čím menší a uzavřenější je skupina, ve které se učí žák šermovat, tím více je v ní tendencí sklouzávat ke stereotypům a špatným návykům, které nejsou odhaleny proto, že se jim ostatní přizpůsobí. Navíc... co si budeme namlouvat, šerm je plný kecalů a všeználků, kterým jde spíše o to zahrát si na machra, ktetý jediný ví co je správné a tak se lehko může stát, že začátečník přijde do skupiny, která je, stejně jako mnoho okolních, nejlepší v kraji, jediná dělá šerm dobře a naučí začínajícího šermíře, jako většina okolních, úplný kulový. Záleží samozřejmě i na tom, proč chce daný člověk šerm dělat - šermířská škola je samozřejmě zbytečná pro člověka, který chce v dobových hadrech popíjet s přáteli a nasávat atmosféru středověkých vojenských ležení - tomu stačí jen zuřivě mávat tesákem (viz. Knechtův příspěvek), ale ten, kkomu jde o zvládnutí techniky šermu se bez školy neobejde. A bylo by krásné, kdyby takový člověk mohl projít škol více a z nich vybrat tu, která mu nejvíce vyhovuje. Howgh...
Knecht 03. prosinec 2003 21:34:00
Já to vidím tak, že kdo se nechce ucit skolu, at nedela takovou postavu, ktera by to mela umet. Pokud to nekomu vyhovuje, at bojuje instinktivnim nebo netechnickym silovym zpusobem, proste at kolem sebe tluce co to da...ale jako vojak lanove pechoty, nebo zoldner- v poradku. Ale kdyz se navlece do plechu a helmy s klenotem, mel by mit aspon zaklad skoly. V tricitce to same - kdo nosi kord, necht aspon vi, jak se to drzi, kdo nechce techniku, at si vezme tesak(ano, ja vim ,ze s tesakem je taky spousta skol) Jasne, ze uprostred bitvy neni misto na desetiminutovy duel kordovych mistru, no, asi víte co tim myslim. Ackoli v gotice je to dost horsi nez v tricitce, tam tahle zasada celkem funguje. Mluvim samozrejme o bitvach, ne o vystoupeni
hawkwind 02. prosinec 2003 23:08:06
Luis Armstrong jednou řekl, že pro hudebníka (zase ta analogie) je důležitá jediná základní věc - mít dobrý tón. (To je v šermu technika). Kdo jej má může hrát vážný kus nebo ragtime- jak je mu po chuti, ale ten základní kámen tam musí být. Šerm ve skupinách historického šermu je povětšinou na mizerné úrovni. Samozřejmě existují vyjímky, ale těch zase není tolik. Přibývá jich třeba zrovna díky činnosti toho Magisteria, které nemůžeš ani vystát. Kolik jsi jich (dobrých šermířů) vychoval ty? Ne že bys mi musel skládat účty - a prosím neodpovídej otázkou -"..a ty?" Protože já jsem nikdy neměl ambice to dělat, ale ty se tu celkem arogantně povyšuješ prakticky na každýho.
hawkwind 02. prosinec 2003 23:00:06
---závlačka 28. November 2003 02:12:42 Kde bereš tu jistotu- to je tak hloupá otázka, že si zaslouží ještě hloupější odpověd´ (která ovšem dává smysl narozdíl od otázky) :"Kde ty bereš jistotu, že beze školy je to správně?" Jak vidno někteří z nás jsou si prostě naprosto jistí. To co zaznívá z toho co tu píšeš je částečně závist a částečně mi to připadá, že tě prostě někdo nakrknul a ty se to ted´snažíš řešit takhle. Krom toho ses pustil do lidí, který nejsou nijak zaintersovaný ani v Magistériu, ani v "SHŠ" a přesto mají přehled a věnují se např living history.
Viděl jsem Durabo vystupvat asi 2X (jseš z tý skupiny ne) a musím říct, že jsem viděl pěkné scénické vystoupení, ale taky nic víc - všechny kecy o "bojovém šermu a šermu naostro apod" který plodíš v kdejakým diskuzním fóru jsou irelevantní. Naproti tomu Borek Belfín skutečně ubezdušil mečem chlapa a trvalo mu to asi tak 3 sec, pokud vím.
chachar 02. prosinec 2003 18:39:22
závlačka : na porovnání východního a europského spúsobu šermu by byl nejvhodnější Juraj Váňa (Katana) - prezident slovenské kendo federácie. Aktivně se totiž zúčastňuje škol magistéria a turnajú. Šermuje krásnou franc. školou . Pochybuju však , že bude mít chuť diskutovat o něčem o čem moc nevíš . Poznej nejdřív školu a osobnost učitele a potom zatracuj , ale nebraň v poznání jiným.
zeenon 02. prosinec 2003 13:05:11
Osobně nešermuju, ale můj názor je, že co se týče skupiny - měla by dělat zároveň školu i učit se nový věci... Lidi, který školu nemaj pustit na bitvu.. je celkem o strach..jsou naučený jenom z boje a nemá to moc styl... Bez školy sou naučený zlozvyky, kterej se těžko zbavuje.. vidim to u sebe...
stefan 02. prosinec 2003 07:46:57
marcipan(02. December 2003 00:02:18) : trošku sem ti to promazal :O)))
marcipan 02. prosinec 2003 00:02:18
cert(01. December 2003 23:24:10) : No tak neviem preco, ale uz sa mi tostalo druhy krat ze sa sprava poslava viackrat. Ani niesom ozraty. Hm. Tak cau.
cert 01. prosinec 2003 23:24:10
marcipan(01. December 2003 22:43:40) : Na trojnásobný pozdrav nelze nereagovat:-)))). Do Zvolena snad dorazím, doufám že i baby přivezu.
Měj se moc fajn.
marcipan 01. prosinec 2003 22:43:40
cert(01. December 2003 11:20:57) : Zdravim ta Certe. Súhlasím s tebou. So závlackom pokecam rad, lebo pravdupovediac nemam nejaky prehlad ohladne sermiarskeho diania v Cechach a vypocujem si a akceptujem akykolvek nazor. Je to pravo kazdeho. Pokial diskusia nema agresivny a vulgarny alebo ohovaracsky charakter je to v pohode. Mimochodom ako to vydis s turnajom vo Zvolene? Prides? Cau cau.
marcipan 01. prosinec 2003 22:41:26
Prepac cert, chcel som reagovat na zavlacku, ups.
marcipan 01. prosinec 2003 22:37:35
cert(01. December 2003 11:20:57) : Uspokojit sa s niecim a nehladat ako sa to da robit lepsie sa mi nezda prilis spravne. Iste, je to jednoduchsie. Nehovorim vsak o vasom serme, aby nedoslo k nedorozumeniu! Skor o postoju k celej veci. Mozno ste naozaj tak dobri ze zmena by vam bola na skodu, neviem, nevidel som. K roznorodosti stylov. Myslim si ze opak je pravdou. Tym ze ovladas viac zbrani si schopny zistit preco sa tak a tak s konkretnou zbranou bojuje a preco to ci ono s jednou ide a sdruhou nema vyznam. Moze sa stat ze obcas sa nejaky vplyv prejavi, mne sa napriklad obcas stane ze v taliansku sa pristihnem pri nemeckych nohach. Ale da sa to stale cistit a myslim ze za poznanie dalsieho stylu sermu je trochu prace naviac s tym davat si na to pozor velmi nizka cena. Aj ked u mna to bolo naopak, najprv bolo taliansko, az potom nemecko. Poznam skupiny na Slovensku ktore robia viac skol a aj take ktore len jednu. Musim vsak povedat ze som si nevzimol nejaky handicap na strane tych co robia skol viac. Skor naopak. Ale to uz je o niecom inom a samozrejme je vec kazdeho comu sa che venovat. K zacinajúcim sermiarom, mozno by bolo lepsie (aj pre nich) dat im moznost volby. Povedat ano existuje magisterium ktore uci toto, ale je aj ina cesta ktoru ti ponukam ja, alebo kto uz len chces. Ale nie automaticky odmietat. Nepametam sa ktory majster to napisal ale "Vyvarujte sa zlych ucitelov" je asi to spravne cim to zakoncim. Nech sa rozhodnu.
závlačka 01. prosinec 2003 11:34:51
marcipan(01. December 2003 07:52:22) :
A asi proto že si naše skupina myslí že jsme ten systém našli a vyhovuje nám,tak ho nechceme měnit.
Je jistý že šermíř ktery dělá víc stylů(škol)není se schopen úplně oprostit od jednotlivych vlivů a prolínají se.
Já nevyzývám šermíře ale začínající šermíře a to je podle mě dost podstatný rozdíl.
Ano jsme uniformní.je to tak.Ale je nás stejných asi tak 30 v republice a když budu počítat i ty kteří už s náma nešermují(nyní nás je 6).
cert 01. prosinec 2003 11:20:57
Vážení začínající šermíři, oslovuji Vás, protože diskuse se Závlačkou a jemu podobnými jedinci považuji za ztrátu času.

Nejprve o sobě: šermuji od roku 95 a měl jsem to štěstí, že mě tenkrát na intenzivním týdenním kursu učil pan prof. Plch osobně a podle tohoto mistra jsem pak pokračoval celých 5 let. Hledal jsem během té doby dalšího učitele, jenže jaksi nic lepšího jsem nenacházel. Nestal jsem se členem žádné skupiny HŠ, prostě proto, že mě scénický šerm moc nebere a navíc poločas rozpadu průměrné skupiny je na můj vkus příliš krátký. Před cca 4 - 5 roky jsem se doslechl o Magisteriu a protože jsem si myslel že o meči vím dost a navíc jsem ani neměl potřebu se v něm dál zvlášť zdokonalovat, přihlásil jsem se na týdenní italskou školu kordu. TO CO JSEM ZNAL DOPOSUD JSME PROJELI BĚHEM PRVNÍCH DVOU HODIN!!!!! Prostě bomba. Peter Koza mě přesvědčil a stále přesvědčuje, že to co učí je funkční, dobové, bezpečné. Jediné čeho lituji je těch 5 let předtím, které jsem promarnil ve vlastním naivním a pomýleném pocitu dokonalosti. Mohl jsem dnes být mnohem dál…

O školách obecně: měly by Vás naučit techniku dobovou, funkční a bezpečnou. Jak ji budete používat záleží jen na Vás(scénika, bojové umění, bitvy, historické zkoumání, sport…). Cokoliv dalšího považuji za nadstavbu a záleží jen na učiteli jestli bude schopen žákům předat i něco víc.
„Šermovat“ bez znalosti techniky je směšné a nebezpečné pro Vás i pro okolí.

O Magisteriu: Je celé postaveno na osobnosti Petera Kozy – svobodného šermířského mistra. (Pokud Vás zajímají bližší údaje hledejte např, na WWW. TOSTABUR.SK). Peter Koza rozdělil historický šerm podle oblastí odkud pocházeli jednotliví význační mistři v daném období a syntézou jejich dochovaných prací vytvořil svou školu šermu pro konkrétní období a zbraně(německá, italská, francouzská, španělská, +šerm šavlí). (viz Marcipánova poznámka o německých mistrech – IMHO zdravím Tě na českém šermu!!)

Závěrem: pokud něco chci kritizovat, musím to znát.

závlačka 01. prosinec 2003 11:17:03
marcipan(01. December 2003 07:56:31) :
Ano to s tebou plně souhlasím.Těžko z těch náboženských hesel se dozvíme jak k tomu většinou finálovému vyobrazení došli(bohužel).
marcipan 01. prosinec 2003 07:56:31
závlačka(01. December 2003 03:04:16) : Ešte jedna vec. Určite vieš že Tallhofer neobsahuje veľa textu a vysvetliviek, takže jeho rozkrytie ako hovoríš je zase len subjektívne pochopenie celého systému.
marcipan 01. prosinec 2003 07:52:22
závlačka(01. December 2003 03:04:16) : Pytal som sa to kvoli tomu ze sa pytas kto zaruci ze to podla skoly (Mag) je to spravne. No nikto. Ale ak by si si pozrel aj inych majstrov nemeckej skoly ako je Talllhofer (Ringeck, Doebringer, Meyer, Sutor, atd.) zistil by si, ze techniky ucene na skolach vychadzaju prave z tohto systemu, aj ked su podla mna v sucasnosti trochu upravene napr kvoli bezpecnosti a lepsej zrozumitelnosti. My robime aj nemecku skolu aj taliansku a par ludi zabrdlo aj do francuzka a spanielska, takze moznost porovnavat ucenie magisteria so starymi skolami v podobe dostupnych knih je celkom vysoka. Sucasna skola ta urcite nenauci vsetko ale je len na tebe ci budes studovat dalej naviac a porovnavat. Michodom hovori sa kolko reci viec tolko krat si clovekom, myslim ze to plati aj tu. Netvrdim ze Magisterium je to jedine mozne ale verejne vyzyvat sermiarov aby tam nechodili sa mi nezda fer. Okrem toho ty si predsa pisal o uniformite sermiarov. Ked tvrdis ze sermujete podla Tallhofera, ste vsetci uniformní? Verim ze nie. Nemyslim to v zlom, nakoniec ta vlastne ani nepoznam a keby sme sa stretli mozno by sme sa vzajomne prekvapili, len aby bolo jasno :-)
závlačka 01. prosinec 2003 03:04:16
marcipan(30. November 2003 21:03:04) :
Asi jsem tě nepochopil.Do školy ať si jde jakýkoliv šermíř když mu nestačí skupinový šerm ale začátečník tak to si myslím je docela zbytečný.
My jsme používali samozřejmě Plchovi skripta a Tallhofera.Díky tomu že náš vedoucí od dětství dělal řeckořímský zápas tak dokázal podle nás Tallhofera rozkrýt.A tak si můžu myslet že my děláme jen tu pravou německou školu(pro všechny slovíčkářepíši myslet nikoliv tvrdím).
závlačka 01. prosinec 2003 02:45:44
karelpol(29. November 2003 09:09:54) :
Ty možná jo, já ne protože by neměl asi s kým šermovat.
závlačka 01. prosinec 2003 02:44:03
Melkel(28. November 2003 10:37:26) :
Budu ti odpovídat postupně:
a)budiž a kolik myslíš že šermířů asi zná Aikido
b)já to tak vidím
c)nestudoval jsem to tak dopodrobna.Je to všechno možný(nevím a nehádám se)
d)Na tom si stojím a tak to asi nemá cenu dál rozebírat.Nemíním se kvůli pouhýmu názoru pořad hádat dokola.
e)je to tvůj názor a až se spolu jednou setkáme třeba ho i změníš.
f)K první části-nikde jsem nepsal o tom že by školy šermu škodily.To nevím kde jsi to vyčetl.
A co se týká druhé--Krystalizační jádro je i v každé skupině aTaky jeden magor lze tu armádu 5 let budovanou během chvíle zlikvidovat.Doufám že se to wothanovu projektu nestane.
marcipan 30. listopad 2003 21:03:04
závlačka(28. November 2003 03:32:02) : Verim ze sa nesnazis nikoho o nic okaradat a da sa povedat ze aj podla mna na zaciatku by sa mal clovek naucit co to vo vlastnej skupine aby nebrzdil ostatnych ucastnikov skoly. Len sa chcem spytat ci by si mi mohol napisat nazov nejakej knihy alebo autora ktoru si ohladne techniky sermu studoval, alebo sa aspon snazil studovat (zavisi od zrozumitelnosti) - na margo "Kde bereš tu jistotu že to podle školy je správně. Každý může tvrdit že jen ten jeho šerm je ten správný"
karelpol 29. listopad 2003 09:09:54
závlačka(28. November 2003 03:17:09) :
Závlačko ,kdyby mi přišel do skupiny hotovej šermíř s absolvovanou školou,tak může přijít třeba nahatej,prodám i vlastní babičku,jen abych ho oblekl a poslal na plac.
Melkel 28. listopad 2003 10:37:26
závlačka: opět žářný příklad tvé schopnosti pozorumět textu. Vezměme to postupně:
"Jak můžeš srovnávat východní šerm s evropským."

Nesrovnávám východní šerm s evropským, celý příspěvek byl o mém názoru na cvičení bojových umění. Analogie s aikidem (což není šerm) jsem použil protože, že s ním mám (na rozdíl od evropského šermu) zkušenosti.

"Na východě se už od starověku a možná ještě déle věnují boji( jako cestě těla a ducha ,/dle mě/aby zase někdo neslovíčkařil)Takže je tam ohromná tradice která trvá do dneška(a hlavně je po velkém území východu celá staletí)."

Vidíš to sice poněkud optimisticky, ale dejme tomu.

"Zjednodušeně pro tebe abys to nepřekroutil :
Samurajové,Ninnjové a co já vím kdo ještě se učí X století stále stejně v daných školách do dneška a dokud se lidstvo nezničí tak se budou učit
dál."

Nemáš pravdu. Například právě ninjutsu jako soubor nejrůznějších umění za šogunátu Tokugawa prakticky zaniklo a současné rekonstrukce jsou moderní, ač vycházející se zaznamenaných tradic a zbytků starých znalostí. "Samurajové" je pojem, který označuje určitou společenskou skupinu, kterou nespojovala příslušnost k jedné škole bojových umění.

"Už jsem to psal několikrát a zase se musím opakovat.
Technika je jen jedna.Samozřejmě že jestli je jeden( tlustý ,ofenzivní,defenzivní.hodný ,zlý,hubený atd.)tak bude bojovat tak jak ho škola naučila,tím myslím (seky,kryty,úhyby).To je to o čem mluvím."

A já opět musím opakovat, že podle mne nemáš pravdu. Viz předchozí příspěvek.

"A pamatuj že nikomu nic nezávidím ,nikdy jsem nezáviděl a závidět nemám co."

Dovolím si nesouhlasit, jedná se jen o můj osobní názor.

"A že mám obavy o šerm-mám a je to můj názor a za ním si stojím.To co se děje se šermem v posledních letech je katastrofa.A proč? připadá mi že se stoho stává takový moderní trenping(a vo tom to nikdy podle mě nebylo)."

Některé obavy o šerm s tebou sdílím, ovšem vskutku se nedomnívám, že by existence škol šermu jakkoliv škodila. Ba naopak - dle mého názoru školy stojí za neustálým zvyšování technické kvality šermu a mohou napomocii při vytváření krystalizačního jádra, stejně jako takové jádro tvoří lidé dělající living history. A ze zkušenosti z našeho období vím, že pozitivní deviace a jeden magor dokáže vykřesat z několika málo kvalitních románských oděnců v průběhu pěti let armádu o 150 lidech na úrovni kvalitativně vyšší než byla u zakládající skupiny.
závlačka 28. listopad 2003 03:32:02
marcipan(26. November 2003 21:23:12) :
Přečti si název tématu.
Ani nechci okrást šermíře o vzdělání ve školách, jen si myslím že pro člověka z ulice je to ze začátku zbytečný/tak to vidím já a hold mám tu potřebu to zde i jinde napsat/.
závlačka 28. listopad 2003 03:23:38
maser(24. November 2003 21:40:24) :
Škola je o technice a ne o tom jakým stylem bojuješ.
závlačka 28. listopad 2003 03:17:09
Oněgin(24. November 2003 12:54:02) :
Ano,ano, ano.Co mě je platný že mě příjde do skupiny člověk který mi řekne :hele mám x let absolvování školy chci s vámi šermovat ale bohužel všechny mé úspory sebrala ta škola ,ale protože jsem nejlepší dejte mi kostým a zbroj a já jdu na to.Tak to asi fungovat nebude.To by ho ty ostatní asi hnali(no a třeba ne,třeba se mýlím).
závlačka 28. listopad 2003 03:08:19
Melkel(24. November 2003 10:21:00) :
Jak můžeš srovnávat východní šerm s evropským.
Na východě se už od starověku a možná ještě déle věnují boji( jako cestě těla a ducha ,/dle mě/aby zase někdo neslovíčkařil)Takže je tam ohromná tradice která trvá do dneška(a hlavně je po velkém
území východu celá staletí).
A Evropa:
Pár mistrů ve středověku a s vývojem válčení i zánik šermu, a nyní po nějakém tom století chcem navázat na historii o kterých je jen pár záznamů.

Zjednodušeně pro tebe abys to nepřekroutil :
Samurajové,Ninnjové a co já vím kdo ještě se učí X století stále stejně v daných školách do dneška a dokud se lidstvo nezničí tak se budou učit
dál.
V evropě se bohužel díky věčným válkám a tudíž rychlejšímu vývoji válečnictví a potlačování všech tradic ztratil klasický boj jako takový(podle mě asi někde v rokoku)ale je to jen má vize a můj názor a nikomu ho nevnucuji.
Už jsem to psal několikrát a zase se musím opakovat.
Technika je jen jedna.Samozřejmě že jestli je jeden( tlustý ,ofenzivní,defenzivní.hodný ,zlý,hubený atd.)tak bude bojovat tak jak ho škola naučila,tím myslím (seky,kryty,úhyby).To je to o čem mluvím.

A pamatuj že nikomu nic nezávidím ,nikdy jsem nezáviděl a závidět nemám co.Možná že jsem čecháček ,ale s evropskými předky-takže spíš Evropan.
A že mám obavy o šerm-mám a je to můj názor a za ním si stojím.To co se děje se šermem v posledních letech je katastrofa.A proč? připadá mi že se stoho stává takový moderní trenping(a vo tom to nikdy podle mě nebylo).

závlačka 28. listopad 2003 02:12:42
hawkwind(21. November 2003 22:30:08) :
Kde bereš tu jistotu že to podle školy je správně.
Každý může tvrdit že jen ten jeho šerm je ten správný.
závlačka 28. listopad 2003 02:08:29
čorklie(19. November 2003 20:27:06) :
Odkud jsi určitě by se vblízkosti našla nějaká skupina.
marcipan 26. listopad 2003 21:23:12
Každý šermiar je tvor samostatný a svojprávny a je len na jeho rozhodnutí či sa na škole zúčastni, alebo nie. Ak si niekto myslí že je taký výnimočný a na škole sa nemá čo naučiť nesúhlasím s ním, pretože mu poskytne minimálne nožnosť porovnať svoj šerm s týmto systémom a vyvodiť prípadné dôsledky. V súčasnosti v Čechách a na Slovensku vyučuje šerm Magisterium podľa toho ako ho vidí majster Koza a ďaľší preto, že ho zatiaľ nikto neprekonal. Ak závlačka vymyslí systém lepší odôvodnený aj teoreticky a vyvráti to čo sa mu nepáči na škole Magistéria, možno sa budú chodiť celé Čechy a Slovensko učiť k nemu. Závlačka neber to v zlom, ale prečo šermiarov ochudobniť o ďalší zdroj informácií. Čo sa týka uniformity šermiarov, súhlasím s Melkelom.
maser 24. listopad 2003 21:40:24
Ze zkušenosti vím, že stejný učitel nenaučí dva šermíře identicky šermovat. Ukáže jim pouze cestu a každý si z ní kus odnese. Do skupiny jsem nastupoval přibližně ve stejnou dobu jako kamarád, základy jsme se učili spolu od stejného učitele. Nyní bojuji defenzivním bojem, zatímco kamarád je velice rychlý a ofenzivní bojovník.
alistaire 24. listopad 2003 16:46:39
stefan(24. November 2003 13:33:28) : Souhlas. Já to vezmu zas z pozice muzikanta. Sice umím (resp. uměl jsem ;?) ) poměrně hodně slušně hrát na bicí, ale se sebekritikou sobě vlastní vím, že to těžko dokážu někoho naučit.
Mimochodem, začínal jsem jako nadšený samouk s několika lety lidovky na jiné nástroje, takže teorii -noty atd. jsem uměl. Učil jsem se sám ("svůj" styl, ne?), od stejně "dobrých" kamarádů, od "lepších" kamarádů, podle televize atd... Poměrně dlouho a pracně, cestou pokusů a omylů, nicméně od začátku jsme hráli a vystupovali, a docela úspěšně. A začal jsem se dostávat na vyšší a vyšší úroveň a dřel jsem těžší a těžší "finty". Samozřejmě byly (a bylo jich dost) party v "oblasti snů ", které ovšem hrají fakt špičkoví machři, a to je jasné, že s těmi se mladej čecháček nemůže poměřovat. OK.
Pak jsem najednou potřeboval jít "ještě dál " a ono to nešlo. Ani za prase. Před tím jsem hrál asi 5let, a poslední dobou trénoval asi 2h. denně. Tak jsem šel "do učení" k vynikajícímu učiteli. A ten uměl nejen super hrát, ale i učit. Hned jak jsem mu předved vrchol svého umění (a to jsem byl prosím jeden z nejlepších na okrese), on to samé zahrál jednou rukou, a naprosto s přehledem a úsměvem. A začal mě přeučovat, co jsem do té doby dělal špatně, od pitomého držení paliček přes sezení až po polyrytmy a paradydly atd... znalí vědí, neznalým je to naprd. A teprv tam jsem pochopil, zač je v Pardubicích šunkovej salám. Nestačí jen chtít a dřít , a třeba mít talent. Je potřeba VĚDĚT, chtít a dřít , a třeba mít talent. Jinak je to dost naprd. Nezáleží na tom, jestli to vědět bylo získáno ve škole, nebo mimo školu, ale na tom, že bylo získáno od někoho zkušeného který umí, a umí naučit. A u učitele ve škole je alespoň 100x vyšší pravděpodobnost že toto umí, než u kohokoli jiného.
V šermu je to podle mne naprosto stejné, protože základní principy umění/neumění znalosti/neznalosti prostě fungují stejně.
Problém je určitě taky v tom, že zatímco opravdu kvalitní špičkově zvládnutou muziku je možné sehnat, slyšet a vidět, u šermu je to milionkrát těžší. Nicméně jde to.
atko 24. listopad 2003 14:52:46
Suhlasim s Mekelom. Pocas svojho treningu a fungovania v klube som sa este nestretol s dvoma jedincami ktory by bojovali identicky. Kazdy totiz sice preberie techniku od senseia/trenera ale "prezenie ju filtrom" tak aby sedela jemu. A to som mal moznost pozerat sa na to zo strany ziaka i ucitela.

Takze je podla mna nezmysel obavat sa toho, ze na sermiarskych akciach sa budu stratavat ludia bojujuci navlas rovnako. Ostatne ak by sa tak stalo bola by to podla mna show ktora by stala za to. A teraz to nemyslim ako ironiu.
stefan 24. listopad 2003 13:33:28
Oněgin(24. November 2003 12:54:02) : No, myslím že to je nesmysl. Je obrovský rozdíl mezi umět a umět naučit !! To že umíš šermovat z tebe neudělá učitele. Ten musí znát více, musí znát jak naučit, musí umět rozpoznat chyby. Také musí umět např. upravit styl boje a taktiku podle toho konkrétního bojovníka, né každý může např. bojovat silou, nebo naopak pokud je někdo opravdu silák nemá cenu učit ho bojovat silně takticky a technicky. Pokud toto tvůj vedoucí ve skupině nedokáže můžeš získat spoustu chybných návyků kterých se budeš dlouho a težce zbavovat !
Takže myslím že jednoznačně učit se ve škole !! Nechme bokem kvalitu škol berme školu jako kvalitní instituci disponující kvalitními učiteli.
Aby to nevypadalo jako teorie odtržená od praxe, byl jsem cvičitel lyžování a toto platí nejen tam, ale všude kde někdo někoho učí. Lyžovat sem uměl, ale přesto jsem studoval dva roky než jsem uměl to lyžování taky naučit někoho dalšího.
Oněgin 24. listopad 2003 12:54:02
Nemůžu si pomoci, ale pokud se člověk chce přihlásit do nějaké šermířské školy, měl by už aspoň něco umět. A tyto základy by mu měla poskytnout právě skupina. A pokud chce skupina jen hotové šermíře, je to stejně absurdní, jako když nějaká firma hledá absolventa s dlouholetou praxí :(
Melkel 24. listopad 2003 10:21:00
Zkusme odhlednout od motivace, ktera draheho Zavlacku vede k tomu, aby zakladal podobne "diskuse" vsude, kam se clovek dostane, a podivejme se na jeho tvrzeni blize.
Kazda skola bojoveho umeni (kam serm dle meho nazoru patri) uci a) principum toho ktereho BU, a z b) praktickemu vyuziti techto principu.
Verim tomu, ze stejne jako v aikidu se uci dvema zakladnim principum ura a omote, i v sermu lze najit neco podobneho, napriklad (ted si vymyslim), ze body se kryji svedenim mimo telo a ne odsekem. Do teto urovne je skola jiste uniformni.
Pak nastupune uceni konkretnich technik, vyuzivajicich bazalnich principu. Zaklad kazde techniky je stejny, ale provedeni se mirne lisi u kazdeho cvicence dle jeho telesne konstituce, reakcniho casu a pod. Dobry ucitel BU tyto rozdily nepotlacuje, pouze trva na odrzovani onech zakladnich principu.
A nakonec nastupuje prakticke vyuziti naucenych technik v boji, vcetne volby taktiky. A tam kazdy cvicenec bojuje jinak, opet za podpory ucitele, protoze je nesmyslne, abych napriklad ja pri sve telesne konstituci pouzival sihonage a ne kotegasi, prave tak si mohu dovolit "agresivnejsi" styl boje, protoze pripadnou chybu mam vetsi sanci napravit diky telesne prevaze.
Dochazime tedy k tomu, ze dva zac, ac pod vedenim stejneho ucitele, nakonec bojuji kazdy jinym stylem, samozrejem za dodrzovani principu te ktere skoly a bojoveho umeni. Uniformita tedy IMHO nehrozi ani vzdalene, a dovolim si tvrdit, ze Zavlackova umanutost "pestrosti" a obavy o osud ceskeho sermu jsou pouhou vnejskovou manifestaci jeho cechackovske zaprdenosti a zavisti, kterou chova vuci uspesnejsim skolam sermu.
Rad si necham sve nazory vyvratit.
čorklie 21. listopad 2003 23:59:42
No, ale i z historickeho hlediska se neda vychazet z toho, ze vsichni na te ci one strane bojuji stejnym stylem. Takovy feudal mel urcite osobni nekolika lety trenik a vytvoril si sam takovy styl boje ktery je mu nejblizsi a nejprirozenejsi. Az nastup pravidelnych armad prinasi zavadeni stejneho vycviku pro vsechny vojaky dane armady, nebo se snad pletu? No o stylu boje neradove (zemske hotovosti atd.) pechoty asi ani mluvit nemusime, ty chudaci okolo sebe asi mlatili jak umeli. je to muj osobni nazor tak me kdyz tak opravte.
hawkwind 21. listopad 2003 22:30:08
Správně. Takhle totiž budou šermovat taky všichni stejně...špatně. :-/
Patrik 21. listopad 2003 12:08:42
Flamberg(20. November 2003 19:00:35) : Jistě, je to známá matematická hysterka:-)
Flamberg 20. listopad 2003 19:00:35
Nahodou, ja Pythagorovu manzelku Betu pouzivam docela casto...
alistaire 20. listopad 2003 17:48:06
závlačka(19. November 2003 00:18:54) : Ano, já taky souhlasím. jakákoli škola z nás vychovává stádní tvory!
Bože, když já si vzpomenu že mě učili, že 3*7=21 !!!! Vždyť to je hrozný, každej umíme a používáme stejnou násobilku. To přece není dobrý pro rozvoj člověka! Nejlepší ze všeho je vykašlat se na jakoukoli školu, a najít si nějakej sympatickej vzor, kterej vás naučí co a jak. Použili jste od školy třeba pythagorovu větu? Hrůza!
A nejhorší je, že na státní škole, na soukromé škole, na víceletým gymnáziu... všude učí takovýhle věci stejně!
Jedině škola života, ta je důležitá!
Závlačka má pravdu, když si přečtete víc jeho příspěvků, pochopíte že to tak je.
Probuďte se!
čorklie 19. listopad 2003 20:27:06
No souhlasim s tebou, uniformita ve velkym poctu je strasna vec, ale sam se potykam s tim, ze jeko sermairsky mlade se nemam kde ucit. Ziju na tak blbym miste, ze do Husova mlyna je to daleko a jedina skupina o ktery vim je scenicka. Skvely vyber, nemam zaklady sportovniho sermu a tak me nevemou, vypadato, ze se musim smirit s tim, ze se musim hodne moc ucit a dostat sse do Prahy:-(. Zdrav stvuj
závlačka 19. listopad 2003 00:18:54

Prosím všechny začínající šermíře a lidi kteří by chtěli začít šermovat ať se neukvapují vstupovat do nějakých škol.V každém větším městě je dneska nějaká skupina.Nejdříve se skontaktujte se skupinama z okolí a vyberte si která Vám bude vyhovovat a až po nějaké době pokud to nebude vyhovovat tak lze uvažovat o nějaké škole.Nemám nic proti školám ale píši to proto aby jsme ze šermířů neměli jen vojenskou jednotku kteří se bijou skoro všichni stejně.Tak to by podle mě byl zánik šermu v Čechách. Závlačka

webmaster