Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Budyňská koruna 2012

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Bastard 25. červen 2013 18:41:51
Bormi - Porota by měla po svém hodnocení obstát tím, že soutěžícím jasně odprezentuje své názory. Podstatou není někoho utřít, ale vyslovit své názory a poskytnout pohled z venčí. Na pořadateli je, aby do poroty posadil co nejfundovanější osoby. Jestli se názory od poroty dozví soutěžící neprodleně po výkonu a veřejně nebo až večer v úzkém kroužku není podstatné. Inteligentní člověk si z hodnocení vždy něco odnese a pokud má pocit, že hodnocení bylo chybné, musí se být schopen obhájit. Tento způsob komunikace se mi líbí.
Kuno 25. červen 2013 17:08:44
P.S.Každopádně-gratuluji Infernu k vítězství na letošním ročníku!
Kuno 25. červen 2013 17:06:25
Já si myslím,že o pořadí na soutěži SHŠ by neměli rozhodovat pouze diváci svým hlasováním ale také odborná porta složená z takových porotců,co byli letos na Budyni. Pořadí by se určilo bodovým ohodnocením porotců a mírou (převedenou spočítáním hlasů na body) divácké atraktivity toho kterého vystoupení.

Dosavadní způsobem hodnocení se můžeme lehce dostat do situace kdy díky učujícím diváckým-laickým hlasům budou hlavní cenu zase vyhrávat okapoví řitíři,kopance do řiti,hýkání nebo přiblblé scénky a to absolutně bez ohledu na historické realie a boj.
Nestanou se pak ceny odborných porotců jaksi.... podružné v duchu okřídleného: "Kašlu na historii,kašlu na šerm,hlavně,že se to líbí divákům"?
Budeme tímto stylem ještě historičtí šermíři nebo "jen" baviči-komedianti?

Do podvědomí se mi vkrádá otázka...není právě toto záměrem? :))


Bormi 25. červen 2013 16:10:38
Bastard(25. červen 2013 14:15:36) :
To je právě ono. A já doufám, že s takovou porotou bude stát za to se zúčastnit více skupinám a to i těm, bez urážky ke komukoliv ze zúčastňujících se, "lepším" skupinám.
Já byl svědkem, nebo vlastně i přímo aktérem, když se porotce dostal do úzkých se svým "zdůvodněním", tak řekl, že baroku vlastně nerozumí, že jeho primární zaměření je jinde (tenkrát to myslím byl napoleoniosta). Nebo pro změnu porotce řekl, že bohužel nemá čas a tak zhodnocení a nějaká diskuse prostě od něj nebude.....
Ono nejde o to, jet si tam pro "pochvalu" nebo pro nějakou cenu. Kritika je přínosná, obzvlášť, když je to kritika konstruktivní, je to přeci jen pohled zvenčí a může do budoucna dost pomoci. Ale aby člověk kritiku a připomínky přijal, musí mu to někdo být schopen smysluplně vyargumentovat.
Bastard 25. červen 2013 14:15:36
Bormi 25. červen 2013 12:34:53
O víkendu jsem byl svědkem toho, jak Petr do pozdních večerních hodin řešil se skupinami své poznámky k jejich vystoupením a měl jsem pocit, že každý dostal odpověď.

Je jen škoda, že těch soutěžních skupin bylo velice málo. V podstatě jen čtyři, protože Quarteto bodáto, byly děti a jen takový menší kousek. Sice veselé, když lezly z jedné truhly všechny vystupující děti a měly i veselé texty, ale přeci jen to bylo dětské vystoupení. A z toho důvodu jako motivaci asi dostaly i ocenění poroty a tuším pořadatele. Podle mě málo soutěžících skupin, kdyby byly dvě až tři navíc, bylo by jen dobře.
Bormi 25. červen 2013 12:34:53
A zase ta Budyňská koruna :-) To je také takové věčné téma. Úroveň jakékoliv soutěže je měřitelná vždy podle toho, jací soutěžící se jí účastní. A aby stálo za to se takové soutěže zúčastnit, je třeba zajistit porotu složenou z dostatečných autorit, které jsou jednak všeobecně uznávané a pak také dokáží patřičně své názory a rozhodnutí obhájit při diskutování se soutěžícími po samotné soutěži. To už se tu řešilo, myslím si, snad po každém ročníku. Přiznám se, že letos jsem se nebyl podívat ani jako čumil. Ale všeobecně jsem začal vnímat zlepšení s nástupem Petra Klučiny. Když teď vidím jméno Petra Vytopila na postu porotce šermu, opět ve mně důvěra v erudovanost poroty stoupá. Pamatuji se, že býval ještě porotce kaskadér a zrušení tohoto postu mi přijde logické. Akci jako takovou (bez ohledu na historické reálie a techniku šermu) předpokládám řeší porotce - režisér, který je snad schopen zohlednit i ten "kaskadérský" výkon.
Na Budyni jezdí některé skupiny více méně stabilně, pak se sem tam objeví někdo nový, sem tam i nějaká známá jména. A to je dobře. Je fajn moci se poměřit s ostatními a slyšet názor erudovaného porotce. My jsme se zúčastnili celkem třikrát a vždy jsme jezdili hlavně kvůli tomu názoru - názoru zvenčí, názoru odborníků. Bohužel jsme si jej nemohli zrovna vždy úplně vážit, protože byl leckdy zvláštní a nikdo nám jej nedokázal vysvětlit (to není žádný nářek - podařilo se vyhrát cenu za šerm, cenu historika, pak jsme si jednou také vyslechli, že šerm jsme sice měli nejlepší, ale cenu nedostaneme...., a jednou také vůbec nic, ale o to až tak neběží).
Teď se zdá, aspoň dle jmen, že porota je kvalitní a tak snad i celá soutěž má šanci na získání určité prestiže a na zájem i od skupin, které ji dosud braly s despektem a snad budou mít chuť se tam prezentovat.
Siegfried 25. červen 2013 10:34:26
Bastard(24. červen 2013 21:09:30) : Cena jménem "Budyňská koruna" je pokud vím ta udělovaná diváky :)

Upřímně - mě osobně přijdou hodně pěkně udělané obě vystoupení. Jak divadelně tak bojově. Záměrně nepoužívám slovo šerm - mě stačí uvěřitelnost toho co účinkující činí.
A v tomto směru patří obě k tomu lepšímu co obsahuje naše scéna.
Když si je srovnám jednotlivě, tak nedokážu rozsoudit kdo má v případě ceny historika navrch, obě nenarušují mě známe skutečnosti o své době, kostýmy i zbraně jsou v tom co dokážu vnímat z místa diváka hodně ok.
Co se týče toho "šermu" tak z hlediska technickosti mají ti "Berouni" jistě věci provedené více podle škol - což je i dáno pojetím jejich vystoupení - jako boj velmi znalých a školami protřelých šermířů v době 16.stol. kdy se to teoreticky více řeší než na začátku 15.stol. Proti tomu stojí boj obyčejných obyvatel města který je prostě dynamicky uvěřitelný, neporušuje logiku pohybu ani zabíjení. Asi né každý trhovec či strážný s kopím chodil na kurzy Lichtenauera - ale tím bychom zabrousili do dlouhé diskuze co se tu už mockráte bez rozuzlení opakovala.
Scénáře jsou oba zajjímavé, každý jiný, ale dobře provedený. Herecké výkony opět dané různým pojetím na obou stranách, ale dobře odvedené.
Takže rozhodně porotě nezávidím rozhodování.
Když se podívám na složení poroty tak je mi celkem jasná cena za šerm - Petr Vytopil je technik šermu, takže logicky je jeho krevní skupina to co předvedli "Berouni"
Petr Klučina je historik co se zabývá zbraněmí a zbrojí docela dlouho a má na svém kontě celou řadu publikací, tedy tu asi papírově není erudovanější specialista s patřičně širokým záběrem. Aspoň co se týče zbraní a zbroje.
Osobně považuji jeho aktuální názorové spektrum za pomalu zastarávající - respektive je překonáváno jednotlivými specialisty ma kratší časové úseky.
Celkově vmímám pozici historika v porotě jako dost ošemetnou, protože musí srovnávat široké spektrum období a to jak po stránce hmotné kultury tak i po stránce mentality doby. Nenapadá mě nikdo kdo by byl v rozsahu potřebném pro Budyňskou korunu ideálem - snad dozrávající mladá generace na VHU. Každopádně rozhodování měl nelehké.
Porotce na scéniku neznám takže posuzovat nemohu :) Ale opět si myslím že to neměl lehké, ikdyž vzhledem k menšímu počtu účinkujících u Berounů, byl výkon na osobu více koncentrovaný.

Můj dojem:
Inferno je dobře zpracované drama, míněné vážně s velkou výpravou.
Berouni jsou dobrá klasika s velmi poučným školním šermem a pěknými individuálními hereckými výkony.
Z běžného "blafu" vystoupení která se snaží být za každou cenu vtipná, kopající se do zadku či válející po zemi hromadu okapů a zlehčující vše, vystupují nahoru obě.

Skupin co vystupují jsou mraky, a nevím jestli lze říci, že ti co přijeli na korunu jsou reprezentativním vzorkem současného stavu.
Bastard 25. červen 2013 09:08:19
Kuno - Určitě se posunul a hodně, ale přes tento posun dominují vystoupení, které mnohdy předčí scénáře a úroveň šermu z devadesátých let. Dopředu šla hodně doprovodná zvuková kulisa a efekty. V podstatě skoro každá skupina přijde před vystoupením za zvukařem s CD. Ale co mi chybí, to je kvalitní herectví, spousta skupin právě tuto činnost supluje zvukem z reproduktoru. Přijde mi to neosobní a hodně to ubírá na kontaktu s divákem. Chybí mi pohádky pro děti, viděl jsem spoustu agresivního pojetí, výbuchy, oheň, krev, řev. A když se v tomto duchu hrne celé vystoupení, tak mi to přijde nudné stejně jako zprávy na Nově :o) Ale viděl jsem i pěkná vystoupení.
Kuno 25. červen 2013 07:00:08
Bastard: A posunul se?
Bastard 24. červen 2013 21:09:30
mckybl - z hlediska poroty, herectví, historika a šermu ano. Tato cena pro mě byla zásadní. Ale je pravda, že tam byly i ceny dospělých diváků, dětí, pořadatele a za celkový dojem. Pro mě to byli jednoznačně Berounští a to bez diskuse. Ale pravda, korunu si odnesla skupina Inferno. Nicméně to je pouze můj názor.
mckybl 24. červen 2013 20:56:41

Bastard(24. červen 2013 19:58:56) : Berounští Budyňskou korunu nevyhráli.
www.budynska-koruna.wz.cz...
Bastard 24. červen 2013 19:58:56
Kuno - já tam byl jako čumil. Snažím se vysledovat kam se historický šerm posunul za posledních zhruba 10let. Berounští vyhráli zaslouženě. Ale konkurence soutěžících nebyla moc velká. Hodně skupin vystoupilo mimo soutěž.
Kuno 24. červen 2013 19:47:52
Bastard(24. červen 2013 19:42:12) : jj ale to neznamená,že mne to dál nezajímá nebo že nezačnu znovu a líp.
Je důležité přiznat vlastní chyby a poučit se z nich.:)
Bastard 24. červen 2013 19:42:12
Kuno - ty už jsi si zájem minulý rok vybral :-)
Kuno 24. červen 2013 19:30:04
Bastard(24. červen 2013 14:46:50) : I mě. :)
Bastard 24. červen 2013 14:46:50
Zajímal by mě váš názor na poslední ročník, který proběhl tuto sobotu 22.6. 2013. Byl-li tam někdo z přítomných.
Kuno 23. červenec 2012 14:06:07
Tak jaké to bylo letos? Lepší,horší ve srovnání s minulými ročníky?

Prosím o info bez zbytečného pruzení,nejlépe od pořadatelů,soutěžících...
Myška 04. červen 2012 20:57:37
Já už ti před chvilkou přál......příteli....po našem... :-) :-)
Kuno 04. červen 2012 20:49:16
mahy(04. červen 2012 20:35:14) : Dík za přání,příteli.
Kuno 04. červen 2012 20:48:33
Myška(04. červen 2012 20:40:23) :Vidím,že NKVD má expozituru i v Nováči:))... to víš...jak se říká...do třetice všeho dobrého i zlého.:)
Snad už to ted bude "nafurt" :))
Myška 04. červen 2012 20:40:23
To co jsem napsal si myslím,bohužel....stím nic nenadělám...
Ty vole jestli se ženíš Bůh stebou!!!!!to tě ten průšvich teda přišel kurevsky draho... :-) :-) to víš info mivám dobré... :-)
mahy 04. červen 2012 20:35:14
Kuno(04. červen 2012 20:32:40) : A ona Vaše Eminence už nemusí celibát? Inu církev se nám reformuje, jde s dobou...

Gratuluji k tomuto kroku chlape! Ať vám to klapne a klape.
Kuno 04. červen 2012 20:32:40
Myška(04. červen 2012 20:04:19) : :))

Asi bych to pro letošek neviděl až tak černě. Jen mne mrzí,že pořadatelé nezveřejnili jména porotců,když už jsou ta jiná pravidla.
Ale snad se ještě dočkáme a skupiny,které váhají s přihláškou,budou mít snazší rozhodování.

Já mám rozhodování jednouduché. V tom víkendu se žením.:)))
Myška 04. červen 2012 20:04:19
Můj soukr. názor:
B.K. není již dávno soutěž....Během let se porota,pravidla tak dlouho měníla,až se konečně dosáhlo vysněného cíle.Za cíl si B.K. klade formovat a samotné vystupující, kteří odpovídají určité představě jak má šerm.vystoupko,šermíř,tech.šermu,scénika,kostým vypadat - malá skupinka lidí - porota,pořadatelé a jejich přátelé.
Bohužel si ve své ,,velikosti" neuvědomují,že Česká scéna je už mnohem pestřejší a bohatší a jejich skostnatělá snaha nic neměnit jim stejně nepomuže,mohou výmýšlet plovoucí pravidla,mlžit atd...vývoj a pokrok stejně nezastaví.
Pokud máte ambice zvítězit stačí vám gotika turnaj(bez plechů na nohách,mluveného textu a hospodská bitka v baroku (úzké kalhoty... :-) (tak jako se mečovalo asi před 30 léty)....pak máte šanci na dobré místo v pořadí.
Pokud se však zajímáte o staré šerm.techniky,či moc dbáte o divadlo,historii nebo snad děláte něco jinak,netradičně - běda vám !!!!,,Bohové" jsou neúprosní,tvrdí - takže tam raději nejezděte.No bububu tak zlé to zase není,aby tam někdo ještě jezdil tak dají dle svého ,,uvážení" vedlejší ceny pokud možno mnoha skupinám i když to zrovna není třeba fér...ale cen je dosti takže si třeba něco odvezete... :-)
Bohužel to jsou mé soukromé postřehy a věřte radost tedy nemám.
Nebo se pletu a letos to bude jinak????Nevěřím.....
Myšák
Waffle 04. červen 2012 15:56:05
Siegfried(04. červen 2012 11:37:00) : Seznam přihlášených skupin je zde: www.budynska-koruna.wz.cz...
Což asi zároveň odpoví i na tvou druhou otázku :)
Siegfried 04. červen 2012 11:37:00
Jelen(09. květen 2012 19:17:07) :
Kdo je tedy přihlášen na vystoupení? Jsem zvědav jestli seznam snese srovnání s Kurovickým Mortschlagem.
Jelen 09. květen 2012 19:17:07
Tak už jsou přihlášené tři skupiny, které vyzkouší novou porotu a pozměněná pravidla. Tak ještě tak dva a třeba se to bude i konat.
Kuno 06. květen 2012 15:53:54
vad(06. květen 2012 14:23:37) : jj souhlas i tak ba to šlo jak popisuješ. Já bych byl pro jakýkoliv jiný system hodnocení,který by nahradil ten,co se praktikuje nebo praktikoval v minulých ročnících.
vad 06. květen 2012 14:23:37
Kuno(06. květen 2012 14:06:33) : Kaskadér by měl hodnotit. jestli je tam dobrá kaskadéřina. To je od šou na míle daleko. Můžeš udělat výborné kaskadérské kousky a vystoupení jako takové být hrozné. Divadlo a šou někdy je a někdy není. Záleží jestli děláš tragédii a nebo komedii.
Cenu od diváka, bych dal jako cenu diváka a nepletl to s ničím jiným.
Kuno 06. květen 2012 14:06:33
vad(06. květen 2012 13:54:19) : cenu za šou( (akční) dostáváš od porotce kaskadéra a dílem i od porotce pro divadlo.
Cenu za ten celkový dojenm-tu dostáváš od diváka.
vad 06. květen 2012 13:54:19
Ono by stačilo jednoduše k ostatním dílčím cenám udělovat cenu za šou. A tam hodnotit "Hollywood". A celkovou cenu dát bodovým součtem.
Jak krásně jednoduché, že?. Není to můj nápad, třeba na mistrovství světa ve westernových disciplínách je práve cena za šou. A nad ní je nadřazená celková cena.
Kuno 06. květen 2012 13:36:26
TREE(06. květen 2012 12:10:16) : já si přece ne nic nestěžuji. Zde i na stránkách B.K se pláče,že není o B.K zájem.
No a já pouze vysvětluji,proč tomu tak podle mne je.
Na jiné soutěži (Kurovický mortschlag) se hodnotí přesně podle stanovených oborů porotců a na žádný celkový dojem se nehraje...a...všichni jsou spokojeni.

V tenisu se také nevítězí díky sexapealu hráček a ani třeba v hokeji nevyhrává mančaft díky pestrobarevným dresům nebo počtu akčních rvaček v utkání. :))

Díky tomu jsem získal "celkový dojem"...že dokud se na B.K bude hodnotit podle "celkového dojmu" není to nic pro mne-nás. :)))
Wothan 06. květen 2012 12:39:35
sportu...
Wothan 06. květen 2012 12:39:17
mě vždycky přišlo tak nějak divné a to i ve srportu, hodnotit věci jako "umělecký dojem" nebo "celkový dojem" a vůbec jakýkoli "dojem". Jako technokrat mám při hodnocení rád věci co se dají zvážit, změřit, spočítat aj. Jenže to bohužel vždycky nejde. I "oborové" hodnocení porotce bude vždycky subjektivní, ale pokud je dotyčný expert, hodnotí výhradně jemu svěřené konkrétní hledisko a dokáže si své hodnocení zdůvodnit (což není ani tak základ pro nějaké dohadování, s verdiktem porotce se samozřejmě nediskutuje, spíše jako konstruktivní kritika hodnoceného), dá se s body, které udělil dál nějak počítat (sčítat, hodnotit). Mě přijde logické, jako Kunovi, že některé skupiny budou silnější v některých oborech a slabší v jiných. To se projeví na rozložení udělených bodů ne? Celkový dojem ale podle mne nemá co hodnotit žádná porota, ale výhradně diváci. Asi by bylo fér to oddělit a mít prostě dvě ceny - cenu poroty (součtem bodů jednotlivých porotců) a cenu diváků s tím že význam mají obě a já bych se neodvážil tvrdit která z nich je důležitější nebo hlavní.
TREE 06. květen 2012 12:10:16
Kuno(06. květen 2012 09:45:35) : Myslím že se mejlíš :) vžyť můžeš být obojí ....ale chce to umět to správně sladit a ne se jen tupě mlátit. Jde o to pobavit diváka i porotu.Pokud to neumíte, tak tam nejezděte a pořád dokola si nestěžujte na nějaké hodnocení za celkový dojem.Pokud si myslíš opak, tak jezděte na turnaje v historickém šermu, kde není důležitá omáčka okolo ale to jak bojuješ. Další věcí je vlastně co tím získáš, že vyhraješ takovou soutěž.... Nic zápis do nějaké knihy nebo do čeho ? Co ti to přinese ? nic....
jen masáž ega nad ostatními účastníky soutěže,.závist,urážky , opovrhování a tyhle ublíženecké debaty na českém šermu.
Raději věnuju takový čas na secvičení nové hry nebo souboje na další sezonu. Než se patlat na nějaké takové akci kam pojedu s tím že je to nespravedlivé a pokud nevyhraju tak je to zase nespravedlivé. Taková soutěž má být hodnocena podle celkového dojmu jako základu .... to ostatní jsou pomocné body k závěrečnému hodnocení.
Kuno 06. květen 2012 09:45:35
mahy(05. květen 2012 22:56:36) : je to soutěž skupin historického a scenického šermu.
Je to přece jasné tak např. pokud budu "historický",jsem sice svázán tou historií a pokud ji naplním,dostanu za ni body ale zase nermohu být třeba tak holywoodsky akční při šermu a tam ztrácím body zase př hodnocení kaskadera.
Vše má své výhody a nevýhody.
mahy 05. květen 2012 22:56:36
axi(05. květen 2012 22:50:26) : Když to je ono Axi- čeho je to soutěž? Historických skupin? Divadelníků? Nebo čeho vlastně. Jak má historik hodnotit pseudobarbary? Jak mistr šermu?

Těžko můžou u některých skupin něco hodnotit. Je to smutné, ale je to tak. Pokud si pořadatelé pozvou nabo nechají přihlásit spolky co mají každý diametrálně odlišné zaměření- jak to pak chtějí objektivně posuzovat?


Jak mohu do jedné soutěže sezvat jezdce F1, motokrosu, plochodrážníka a skibobaře?
Wothan 05. květen 2012 22:52:46
Aha...jsem pomalej.
Wothan 05. květen 2012 22:52:12
No ale přijde mi trochu divné nechat tohle hodnotit porotou, protože pokud účinkující čekají od poroty nějaké kritické zhodnocení a posouzení, tohle jim řekne imho prd. "Celkový dojem" bych klidně nechal hodnotit v nějaké anketě samotné diváky.
axi 05. květen 2012 22:50:26
mahy(05. květen 2012 21:20:03) : Ale právě proto tam je cena diváka, porotce by dle mého měl více méně hodnotit svůj obor...
mahy 05. květen 2012 21:20:03
Kuno ono je to totiž marné- co a koho tam chceš hodnotit?


Tam se srovnává nesrovnatelné a potom se ani nedivím ohodnocení za ,,celkový dojem' Ono totiž mnohdy taková skupinka trhanů pobaví a zaujme diváka víc než lidi v echt výstroji. A je celkem jedno, že se nedrží žádného fechtbuchu. Jsou li dostatečně akčí a mají schopnost zaujmout a pobavit diváka- je tento spokojen. A pak holt dostanou cenu za ,,celkový dojem'.

Proto mi podobné ,,soutěže' přijdou dost marný.
Kuno 05. květen 2012 19:11:48
Wothan(05. květen 2012 16:59:24) : Dosud to bylo tak,že každý porotce sice hodnotil svůj obor a za něj přiděloval vedlejší ceny ale hlavní cena byla určována podle jakéhosi "celkového dojmu". což mi přijde přinejmenším podivné.

V předminulém ročníku získala jedna skupina čtyři ceny porotců z pěti,přesto hlavní cenu získala skupina jiná.
To je to co mne na tom nasralo a proč jsme se dalšího ročníku nezůčastnili.
Wothan 05. květen 2012 16:59:24
No nevím, já třeba nejsem scénik, takže těžko můžu být předpojatý - ale taky jsem předpokládal, že každý porotce hodnotí pouze v rámci svého oboru ve kterém je expert a výsledek je součtem bodů od jednotlivých porodců. Hodnotit na "celkový dojem" mi i jako laikovi zvenčí přijde trochu divné.
axi 04. květen 2012 18:52:28
histerm(04. květen 2012 13:42:19) : To máš stoprocentní pravdu, my se nad sebou zamysleli a proto letos nejedem ....
histerm 04. květen 2012 13:42:19
koukám že loňský ročník udělal všem do prdele třísku. třeba by jste se měli zamyslet sami nad sebou hm?
hejtman 03. květen 2012 20:57:07
Kuno(03. květen 2012 14:26:18) : Pod tohle se podepíšu. Dojde-li ke zkvalitnění hodnocení, třeba přesvědčím své kamarády a po třech letech se tam vrátíme. Jenom doplním, že my jsme tam kdysi nejeli ani tak zvítězit, jako využít možnosti být ohodnocen profíky a dozvědět se od nich co děláme špatně a jak co zlepšit. Bohužel, toho se nám nedostalo.
Kuno 03. květen 2012 14:26:18
Jelen(03. květen 2012 07:42:38) : No...motivace je ale nabyl jsem dojmu,že klíčem k úspěchu na této soutěži je vzít si za svůj vzor hollywood.:))

No ale abych furt jen nekritizoval.

Pořadatelé-Lepus mají můj respekt,že takovou soutěž vůbec pořádají. Opravdu.
Jen mne mrzí,že loni i když avizovali změnu a jasná pravidla soutěže v hodnocení zůstalo vše při starém a zase se hodnotilo a určovalo pořadí- podle "celkového dojmu"
No a když pak jeden vidí,že karikarura kamnoidního okapového řitíře v půllitrech nebo hýkání, kopance do řiti a dělání přiblblých ksichtů udělalo na porotu ve výsledku lepší "celkový dojem" než snaha o historickou věrnost odění,boje,realií...atd-motivace pro účast příště i jakýsi respekt k takto hodnotící porotě jde zákonitě do kopru.
Jsem velmi zvědav na letošní ročník a i když tomu nevěří:))-držím pořadatelům pěsti a......pokud k pozitivním změnám letos opravdu dojde,bude o soutěž v roce 2013 daleko větší zájem.
Alespon my, zájem mít budeme a jsem si jist,že skupiny s podobným přístupem také.

Amen. :)
Kuno 03. květen 2012 13:56:52
Luděk Hugo Vobořil(03. květen 2012 08:19:31) : Ahoj,no..snad to se mnou ještě nějak dopadne.:)))

Ono nejde o to jestli ti vystoupení porotce zkritizuje. Pokud je kritika objektivní,je vždy přínosem.
Takový kritik ale musí být schopen zdůvodnit proč kritizuje,jinak je důvod pochybovat o jeho kvalifikaci.
To je jako bych já Ti,sedíc v porotě :)) na nějaké soutěži mečířů řekl,že děláš na piču meče a nebyl ani schopen si své tvrzení podepřít jasnými argumenty,kromě nějakého "celkového dojmu" :))))


Luděk Hugo Vobořil 03. květen 2012 08:19:31
Kuno(02. květen 2012 23:54:44) : Neaktivní člen? Doufám, že nekončíš. Chybělo by ti to a já bych neměl do koho rejpat.

Kdysi jsme byli na přehlídce skupin hodnoceni velice dobře. Po čase jsme s tím samým vystupovali jinde a člen poroty nám řekl, že stojíme za prd a to jen proto, že jsme mu vyfoukli vystoupení........
Bobr de Bobrow 03. květen 2012 07:46:51
Michal B(03. květen 2012 06:58:15) : Hele, Ty zahradníku - provokatére, nekecej do toho čemu nerozumíš, vezmi si motyčku a švihej plet jahody.
Jelen 03. květen 2012 07:42:38
Kuno(02. květen 2012 23:54:44) : Tak to se nedivím, že po těchto zkušenostech není motivace. Čili v podstatě nástává otázka, jestli bude změna poroty vůbec k něčemu dobrá. I když se změní obory porotců (též uplatněné při vystoupeních), neznamená to, že to budou odborníci, kteří chtějí a mají co říci. Chápu tě. No nic, my to zkusíme a uvidíme. Jak jsem psal už dříve jsem optimista a spíš než soutěžit se pojedu pobavit.
Michal B 03. květen 2012 06:58:15
Jelen(02. květen 2012 20:30:49) : Nechytej za slovo paroháči. Každý se můžeme překlepnout.
Nedivím se že na takovou akci nikdo nepřijede
Kuno 02. květen 2012 23:54:44
Jelen(02. květen 2012 19:47:19) : Myslím,že si mohu dovolit něco objektině :) k diskusi napsat. Jsem v současnosti neaktivním členem Revertaru.Soutěže jsme se zůčastnili třikrát,takže to zkusím shrnout.
Poprvé jsme se od poroty dozvěděli,že naše představení je dlouhé (souhlas) dále,že při šermu máme dělat větší nápřahy a víc u toho řvát :)). Výtky k historickým nepřesnostem si porotce v osobní diskusi nějak nedokázal přesvědčivě obhájit až nakonec přiznal,že historii jako takovou studoval podrobněji až od období napoleonských válek.:))
Protože jsem byl takovýmto hodnocením mírně rozčarován,nabídl a domluvil jsem pro další ročník (po domluvě s jedním z pořadatelů) fundovanějšího porotce pro šerm,ve snaze něčím pomoci v organizaci této tradiční soutěže.
Bohužel tento porotce (jméno schválně neuvedu,snad jen tolik,že jeho chápání šermu se velmi lišilo od budynských porotců pro šerm) byl na poslední chvíli odmítnut a ke změně došlo jen na postu porotce pro historii,kde byl přizván p.Klučina.

V tomto ročníku jsme -Revertar získali cenu historika a cenu hlavní. Ceny historika jsme si velmi považovali,protože jsme nybyli dojmu,že se to s tou historií v historickém šermu začíná myslet vážně a nastává čas změn.:))

Pro náš třetí ročník,jsme si dali práci promítnout tu historii i do způsobu boje a pilně jsme nacvičovali do nového vystoupení souboje,poplatné dobovému způsobu boje.
Na Budyni toto vystupko sice paradoxně dostalo cenu režiséra (paradoxně píši proto,že když zde i jinde bylo rozebíráno,zaznívaly hlasy o nezáživné a nudné rekonstrukci historie...atd) ale od historika jsme se dozvěděli,že...cit:... kdyby hodnotil pouze historii (a...co asi má hodnotit porotce pro historii???:) ),museli bychom vyhrávat pořád my-a proto dává cenu skupině jiné....???
Když jsem se ptal porotce šermíře,na výhrady k našemu šermu,bylo mi řečeno,že k tomu nemá co říct.
To jedinné jsem mu bezezbytku věřil...:)))

Někde zaznělo,že soutěž dělají skupiny,které přijedou odvystupují...atd. Houbelec
To není přehlídka,vystoupení.TO JE SOUTĚŽ!
Renomé soutěže dělá porota,jasná pravidla a hodnocení a v neposledí řadě tradice.
S porotou je to v případě B.K nějak nedotažené a to vidím v případě akce s takovou tradicí jako velkou škodu.

Jakou cenu má vítězství v soutěži,kde porotce neví,nezná nebo vědět nechce?
Jaká je motivace soutěžit?
Jelen 02. květen 2012 20:30:49
Michal B(02. květen 2012 20:09:22) : Michal B(02. květen 2012 20:09:22) : Je to "divadelnická šaškárna". Tam nejezdi, tam by se ti nelíbilo, tam se bojovoé schopnosti neměří.
Nožejk 02. květen 2012 20:15:05
Tebe není hodna. Věř mi.
Michal B 02. květen 2012 20:09:22
Bude na akci možnost porovnat bojovoé schopnosti mezi jednotlivýmy skupinami nebo to je jen divadelnická šaškárna?
Jelen 02. květen 2012 19:47:19
morgenstern(02. květen 2012 13:07:41) : V tomhle jsem optimista. Nejsem zvyklý místo praní špinavé prádlo vyhazovat. Drtivá většina nadávala loni na porotu. Změna nastala a zase všichni nadávají. Myslím, že to bude něčím jiným. Cosi se vytratilo z českého šermu. Všichni se chtějí poměřovat a až nezdravě srovnávat věci které nejdou. Přibylo chudáků, co si léčí dlouhým mečem krátký komplex. A ty jebohužel slyšet nejvíc. Ti co makají a něco vytvářejí jsou jim pro smích. Koruna je dobrá akce a nelze jí takhle sundat kvůli jednomu ročníku.
axi 02. květen 2012 19:39:33
Jelen(02. květen 2012 12:53:57) : Nevím jaká bude porota letos, ale nás odradila zkušenost s loňská porotou...
morgenstern 02. květen 2012 13:07:41
Jelen 02. květen 2012 10:28:32 : Budyňskou korunu jsem loni navštívil a bohužel musím konstatovat, že takové akce škoda není.
Jelen 02. květen 2012 12:53:57
hejtman(02. květen 2012 12:18:58) : Možná jsem měl použít větu trochu více rozvitou a ne rozbitou. Předpokládám, a doufám, že správně, že u takové akce, jako BK bezesporu je, pořadatelé obsadí do poroty fundované lidi. Ani mě nenapadlo, že by tam pustili někoho, kdo by tam plkal nějaké nesmysly. Spíš si myslím, že je fuk, jestli je tam odborník na šerm a kaskadéřinu nebo scénárista a režisér. Všechny tyto obory se vystoupením prolínají a pro scénický šerm je možná současné složení poroty daleko přínosnější. Tak snad už je to takhle přesnější.
PS: Jinak jsem ještě nikdy neviděl (ani na okresním přeboru plastikového modelářství) objektivní porotu. To je jako "norozbitná sklenička".
hejtman 02. květen 2012 12:18:58
Jelen(02. květen 2012 10:28:32) : Mě se to tedy netýká, protože na Korunu nejedeme, ale dovolím si s tebou nesouhlasit, že je jedno, kdo je v porotě. Protože pokud jsou v porotě lidé, kteří nejsou kupř.objektivní, nebo své hodnocení shrnou do nic neříkajících postřehů, a tak podobně, nemůže se nikdo divit, že se to nesetká u účinkujích s pochopením. Tím neříkám, že se to na Budyni děje, ale reaguju na tvůj názor na složení poroty.
Jelen 02. květen 2012 10:28:32
Nešlo si nevšimnout, že listina přihlášených je velmi chudá. Chtěl jsem se zeptat, jetli je to konec Budyňské koruny nebo s tím pánové šermíři hodláte něco dělat. Je škoda takové akce. Pokud víte, nekoná se jednou, nekoná se navždy. Zatím to vypadá, že je vyhlášen nějaký neoficiální bojkot kvůli letošnímu složení poroty. Nevím, ale přijde mi to zbytečné. Pokud je šerm v Čechách na tak vysoké úrovni, jak všude čtu, tak je přece úplně jedno, kdo je v porotě.
Myška 11. duben 2012 16:25:08
Proč je jiná porota???? Ta předešlá byla mnoho let skvělá,jedinečná archeo-ještěří skvadra lidiček,kteří byli tak dokonale tendenční a zaujatí proti všemu co se dělalo jinak než před 30 léty.... :-) :-) :-) To je škoda...ještě tak 30 let a budou zde archeo skupiny,které budou napodobovat 70 léta a určitě,tento styl příjde do módy,jako třeba historické plavání v pruhovaných plavkách.Zbraně,výbava a kostým bude mít stejnou cenu,jako bota z vraku Titaniku.To jste to Lepusáci ještě mohli vydržet.
Kuno 04. březen 2012 11:47:23
Pokud se vítěz celé soutěže nebude určovat výhradně podle počtu bodů získaných v danných kategoriích ale zas podle jakéhosi "celkového dojmu" žádných změn nevidím. Bohužel.
Vidlák 03. březen 2012 19:51:25
Ahoj.
Zveme tímto všechny zájemce na letošní ročník Budyňské koruny. Datum: 23.6.2012
POZOR!!! Letos jiná pravidla a hlavně úplně jiná porota.
Více info na : www.budynska-koruna.wz.cz...

webmaster