Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Alotria 2011

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Bum 13. září 2016 21:30:27
Tak podvou letech opět jedna reflexe Alotrií: V sobotu jsem se po dvou letech opět zúčastnil jako divák dobřichovických Alotrií, a jen pro pořádek jsem si shrnul některé dojmy z tohoto malého šermířského festivalu. Kdo to číst nechce, nemusí, je to jen názor.
V úvodu bych nejdřív poděkoval organizačnímu týmu kolem Josefa Kutílka, protože Alotria, odehrávající se v příjemném prostředí mezi Berounkou a dobřichovickým zámkem, jsou super počin. Nevelká vzdálenost od Prahy z nich dělá sympatické dostaveníčko spousty lidí z branže, takže všude narážíte na známé tváře a je těžké volit, jestli sledovat program, nebo probírat novinky se spoustou známých, nebo se zabrat do studia nových knih Leonida Křížka, které sem dovezl.
Z těchto důvodů jsem neviděl opět úplně celý program, a tak zmíním jen to, co jsem shlédl a nějakým způsobem mě to zaujalo.
Prvním ranním vystoupením byla hra křivoklátské skupiny W-Arlet Audience u krále Jana, posazená do doby Jana Lucemburského. Za klad bych označil přirozený projev představitele krále Jana včetně smyslu pro komiku, jinak vystoupení nevybočovalo z průměru současné šermířské nabídky, ani provedením ani výpravou (takzvané závěsníky na meč by to chtělo vyměnit za pochvy, nebo alespoň slušnou pochvou vybavit hlavní postavy příběhu - vypadá divně, když králův pobočník má meč v pochvě a král sám má za pasem meč s nahou čepelí). Podobných představení se objevilo během dne víc a byla trochu zaměnitelná.
Brněnský Taurus byl spolu s pořadatelským Alotriem skupinou, která prezentovala na festivalu kvalitně zvládnuté scénické řemeslo v nejlepším slova smyslu. Taurus se tu představil několika bezeslovnými propracovanými šermířskými scénkami, z nichž mi neušel úvodní Hlad – pantomimické vystoupení s choreografií, která trochu připomínala muzikálovou stylizaci. V samotných soubojích se mohlo představení možná rozjet ještě trochu víc (vím o Taurusu, že umí opravdu pěkné a adekvátně provedené soubojové choreografie), ale jinak to byl výstup s jasnými řemeslnými kvalitami a zásadami – každý pohyb měl svůj jasně daný účel a nevznikal z potřeby vyplnit prázdný prostor, v němž herec neví, co přesně má na scéně dělat, každá postava byla jasně čitelná a bylo zřejmé, že celý výstup je do detailu promyšlený a nazkoušený.
Totéž v ještě větší míře platilo o prvním představení pořadatelského Alotria, posazeném do Španělska a odehrávajícím se v rytmu kastanět. Rovněž bezeslovný výstup navazoval podle mě na to nejlepší z 80. let minulého století, kdy ještě šermířská vystoupení pomáhali stavět profesionální divadelníci. Napětí v každé figuře od začátku do konce, jasná práce s pohybem (žádné nejisté přešlapování, žádné „plevelné kroky“), pěkné šermířské i taneční choreografie. Přestože z hlediska vlastní stavby nepředstavoval v zásadě nic nového – „jen“ kvalitní šerm v kombinaci s tancem a scénickým pohybem – ukázal, že odvedené řemeslo není tak málo.
Podobným směrem se vydal i Larsův Manus Regis, který byl sympatický snahou zapojit do vystoupení i dětské věkové skupiny (což ostatně udělal i W-Arlet). Také Manus Regis se opřel o bezeslovný výstup, v němž má každý účinkující na scéně své pevné místo, přičemž pojal představení jako průřez různými historickými epochami od středověku až do současnosti. Výsledek ale nebyl zatím tak dotažený jako v případě Alotria.
Opětovným zjevením a nejlepším vystoupením dne pro mě byla groteska v podání party divadelníků Fuente Ovejuna, tentokrát na téma pohádek o Rumcajsovi. Sorry, ale jestli v někom ze současné scéniky je skutečný tvůrčí potenciál a schopnost tvořit ryze autorské, originální a nezaměnitelné šermířské divadlo, tak v téhle partě. Opět nápaditý scénář (vyzdvihl bych přednášku o třídním boji, pronášenou během dokonale propracované motanice na scéně), opět schopnost pojistit si diváckou přízeň tím, že nejhezčí herečku uvedeme do trochu choulostivé situace (pravda je, že mě scéna fyzické prohlídky Manky trochu překvapila, od Čtvrtka si teda tenhle motiv nepamatuju), opět přehlídka svébytných hereckých a komických talentů v čele s drobnou představitelkou paní kněžny. Prostě – běžte se podívat na Fuente Ovejuna, jinak se nikdy nedozvíte, jak taky může česká scénika vypadat.
Leonid Křížek pak spolu s dalším trenérem sportovního šermu (moc se omlouvám, byl jsem s dotyčným pánem seznámen, ale neudržel jsem jeho jméno v hlavě) představili své žáky a ukázali, kam současný sportovní šerm, který je svým způsobem kolébkou české scéniky a historického šermu, směřuje a jaké má talenty.
V rámci večerního programu mě pak nejvíc zaujala skupina Artus Thor Milana Slepičky. Zejména tím, že mi znovu potvrdila, jak ošemetné a mnohdy ke skupinám strašně nespravedlivé je jejich hodnocení jenom podle fotek, k němuž dneska v různých diskusích hodně často dochází. Protože – ano, podle fotek by si pravověrný historik neopřel o Artus Thor ani kolo. Výprava na první pohled opravdu dost úděsná. Alepokud jde o vystoupení samo, to bylo zase jiné kafe. Fotky by možná vzbudily úsměšek nad mnohdy blahobytným vzhledem šermířů v čele se Slepičkou samotným, rychlost jejich pohybu by už ale tolik smíchu nebudila. Kostýmy na pohled vypadaly všelijak, jen ne historicky, ale opět - v rámci děje všechny postavy fungovaly. Samo představení čerpalo v postmoderním duchu ze všech možných filmových i kulturních motivů a k tomu neodolatelně kombinovalo hudební doprovod z desítek skladeb, od Čelistí až po Gottovu „Už z hor zní zvon“.
Právě tohle představení se tak pro mě stalo v rámci letošních Alotrií „nejtrendovější“ – zatímco pořadatelská skupina předvedla kvalitní řemeslo, ale v podstatě syžet, jaký existuje na české scéně minimálně třicet let, a Fuente Ovejuna je zase do té míry originální a hravou autorskou záležitostí, že se jen těžko může stát vzorem někomu dalšímu, Artus Thor jde možná právě tím směrem, kterým se ubírá moderní scénika.
Ale třeba se úplně pletu.
Enc 14. září 2014 16:31:58
Kuno Eichenrode(13. září 2014 12:18:35) : Letos jsem se omluvil na pozvání a ted mě chybí to ráchání se v Berounce.I když jsem papírovej totallazar,osobně nakopnu do pr.ele každýho náctiletýho nadšermíře s blbejma kecama o Alotriích.Tohle je reakce bejvalýho šermíře ,co si o tu pr.el rád zlomí palec.
Kuno Eichenrode 13. září 2014 12:18:35
Bum(10. září 2014 10:39:19) : V podstatě souhlasím s tím,že na podobných akcích trošku postrádám(až na jednu vyjímku) zpětnou reakci na vystoupení od našich šermířských celebrit (psáno bez ironie). Myslím,že by to bylo ku prospěchu,protože na Alotriích jsem jich viděl opravdu dost,ostatně jako každý rok.
Bum 10. září 2014 10:39:19
Že bych to dal i sem? Nejde už, pravda, o Alotria roku 2011, ale 2014, nechci ale zakládat další vlákno. Kopíruji svůj příspěvek z facebookové skupiny Historický šerm. Alotria se mi vážně líbila.

Díky laskavému pozvání Kuna a ještě laskavějšímu přijetí Josefem Kutílkem jsem mohl zhlédnout letošní Alotria v Dobřichovicích a maje chvilku volného času, rád bych shrnul své první dojmy. Především se musím omluvit, že jsem Alotria neviděl celá, protože jsem měl během dne ještě jeden zástoj, takže můj stručný report nebude kompletní (přišel jsem například o vystoupení Revertaru, na které jsem byl upřímně zvědavý). Ale i to, co jsem viděl, mě nabilo energií jak málokterá akce. Ponechme stranou výborné hudební kapely, i když i ty stály za to, zejména působivý mix australských balad a jihočeských lidovek. Ale přenechám je hudebním recenzentům , za sebe můžu jen uvést, že se mi líbil jak výběr písní, tak hlasy.
Pokud jde o šermířské skupiny, mimořádně si mě získal zejména spolek Fuente Ovejuna se svým ''mozaikovým'' představením Žižka. Z několika důvodů: Zaprvé mělo toto představení opravdu chytrý scénář, který se uměl trefit do nejužívanějších scénických klišé ''souboj o pytlík'' a přitom zůstat vtipný a nikoli výsměšný. Za druhé využívalo nápaditou choreografii; ta začala už úvodní scénou čtenářů novin poskládaných do oživeného sousoší a projevila se i v propletení jednotlivých postav v rámci inscenovaných bitek, které navíc využily přirozeného komického talentu drobné herečky v roli ''Žižky''. Za třetí se skupina díky nápadu s řečnickým pultíkem docela dobře vypořádala s úkolem, jak zajistit, aby herci na scéně mluvili, a přitom zajistila, aby jim bylo bezpečně rozumět. Nevyšlo to, pravda, úplně docela, protože ve vypjatějších scénách účinkující nedostatečně kontrolovali hlas (připomněl se mi náš známý zvukař Michal a jeho úpěnlivá prosba drcená mezi zuby: ''Neřvi mi do toho mikrofonu'', ale to je věc, která se poddá. A konečně Fuente Ovejuna jako jedna z mála vyznává ono zlaté pravidlo, ba přímo magickou formuli každé pořádné scénické skupiny, kterou se rovněž snažím v našem divadelně-šermířském spolku důsledně uplatňovat a při každém představení na ní zásadně trvám a která zní: ''Má-li být hra úspěšná, je potřeba, aby se na scéně svlékala nejhezčí herečka.'' Ale teď už bez žertů, opravdu to byla povedená práce.
Mimořádně zajímavá byla i Novica, která pro jednou odložila své barbarské zbroje i křižácké pláště a posadila celé představení do doby, připomínající jakousi ''zanedbanou současnost'' (možná je to náhoda, ale celá stylizace scény lehce připomínala současné nastudování Markéty Lazarové v pražském divadle ABC; v obou případech šlo o prostředí připomínající rozpadající se periferii nebo chudinskou čtvrť velkého města). Představení si zachovalo divokost a vysoké nasazení, které jsou pro Noviku typické, a sázka na úplně jinou dobu a jiné scénické pojetí je zase jednoznačně vyhranila a odlišila od všech ostatních.
Večerní vystoupení pořádající skupiny Alotrium (rytířský turnaj) byl pro změnu návrat k ''šermířské klasice'', která byla v kontextu celého dne vlastně docela vzácná.
Znovu se na Alotriích připomněl ''omlazený Regius'' se svým novým představením Hospoda u mrtvoly, které zakladatel skupiny Václav Luks nazkoušel s novými adepty šermířského umění, ale opět se potvrdilo, že nový Regius hodně pokulhává za léty své nejlepší slávy (skupina vznikla už v roce 1976). Představení, lehce parafrázující pohádkový motiv hrdiny ve strašidelném mlýně (zde hospodě), který musí o svůj život bojovat se strašidly (zde zombii), nemělo pořádné dějové vyústění a choreografie jen opakovala to, co už Regius v dynamičtější a lepší podobě předváděl v 80. letech, třeba v pohádce s Čerty nejsou žerty. Je prima, že Václav Luks udržel skupinu pod původním názvem bezmála čtyřicet let a že její činnost nadále pokračuje, ale možná by pomohlo, kdyby si vychoval i dostatečně ''drzého'' následovníka, který by jí v nové době dokázal vtisknout zase jinou svébytnou podobu a od Luksových choreografií ji posunul o něco dál.
Posledním večerním představením byla večerní ohňová show, opět v podání skupiny Novica, která naopak prokázala, že tenhle spolek scénickými nápady opravdu nešetří. Z mnoha a mnoha ohňovek by se zdálo, že v tomhle ''žánru'' se nic moc nového neděje; občas je to plivač, občas ohnivé řetízky a to je zhruba všechno. Novica tyto prvky použila také, ale zakomponovala je do kvalitního (a asi tvrdě vydřeného) pantomimického výstupu s oživlými figurínami, jejichž představitelky si za své nasazení zaslouží určitě jedničku.
Alotria měla bohatou návštěvnost, což také významně dotvářelo atmosféru a přispělo k celkové pohodě. Vyzdvihl bych i báječný catering pořádající skupiny, který jsem měl tu čest ozkoušet už při jarním pochodu Karla IV. Je fajn, když se někdo o účinkující takhle stará. Takže díky za letošní ročník, ukázal, že česká scénika není vůbec šedivá.
Bum 10. září 2014 09:06:25
příspěvek byl smazán uživatelem Bum 10. září 2014 10:10:26
Bum 10. září 2014 09:00:38
příspěvek byl smazán uživatelem Bum 10. září 2014 09:10:30
Kuno 30. září 2011 18:43:24
Bum(30. září 2011 17:13:54) : jj,proč ne? Souhlas. Akorát je třeba návštěvníkům nelhát nebo nemlžit.
Bum 30. září 2011 17:13:54
Kuno (30. září 2011 15:19:19): To bych se tvrdit neodvážil.
Pointu ať si najde každý svou. Mně z toho vyplývají tři možné: Tu první lze shrnout do slov "Každému,co jeho jest". Prostě i stavby typu Červený Újezd (nebo třeba kdysi zde drbaný Hummer) mají právo na existenci a mají také svůj smysl, byť se mi osobně nelíbí.
Ta druhá tkví v tom, že ani z pohledu zastánce autentických památek nemusí být tyto stavby nutné zlo. Viz v článku zmíněná myšlenka Umberta Eca: může to být způsob, jak ulevit památkám, které trpí zcela nevinně množstvím návštěvníků, v době nějakých akcí ještě větším. Fakt, že vznikají prostory, jež na sebe tyto akce a "opičárny" soustředí, tak může přispět k tomu, že autentické historické památky začnou lákat návštěvníky nejvíc právě na svou autentičnost, ne na to, že uvidí "bojující rytíře".
A ta třetí? Že takových autentických památek je tu pořád dost a dost, a to i v okolí Červeného Újezda. Takže je na každém, co hledá a co si zvolí.
Wothan 30. září 2011 17:06:35
Hmmm no tahle blbost je už celkem profláknutá. Mě na tom jen přijde dosti smutné, že lidé kteří mají peníze a neváhají je použít, často bohužel nemají znalosti, soudnost a vkus.
Kuno 30. září 2011 15:19:19
Bum(30. září 2011 13:50:49) : čtu,čtu ale nějak nechápu pointu. Holt jsem asi poněkud jednoduchý.:)
Bum 30. září 2011 13:50:49
Nevím, kam přesně to dát, ale tohle celkem doporučuji k přečtení:
www.lidovky.cz...
Kuno 29. září 2011 20:43:07
TREE(29. září 2011 20:31:43) : ale houbelec......to- kdo chce už dávno ví.
Věřím,že dokonce i Ty.:)))
TREE 29. září 2011 20:31:43
Kuno(29. září 2011 15:36:52) : Myslíš třeba, co si představujeme pod pojmem...... Historický šerm :D
Kuno 29. září 2011 15:36:52
TREE(29. září 2011 14:57:56) : jj.:))
Aaa...Ty snad ne? Sezona pomaličku končí.Je čas bilancovat,přemýšlet nad vlastními chybami,pracovat na jejich eliminaci.....
A...debatit na foru,bo to tu silně stagnuje.:)
Nechceš založit nějaké "vděčné" tema??? :))
TREE 29. září 2011 14:57:56
Kuno(28. září 2011 18:57:00) : Ty se nudíš ,viď :D
Kuno 28. září 2011 18:57:00
DEUSVULT.(13. září 2011 20:54:33) :
Kdopak asi ten tajemný DEUSVULT může být???
Svého času mne také v jedné diskusi celkem sral ale vzhledem k tomu,že o tématu věděl kulové, šlo lehce ty jeho "rozumy" přehlédnout.
Nepředpokládám,že bude reagovat,nebo dokonce prozradí svou identitu ale co kdyby??....:)))
Bojím se totiž,že ten jeho komentář o "hnědé korozi z vnitřní strany bruch" platí hlavně na něj.:))))
alistaire 20. září 2011 21:39:43
řekněme, že mám velmi bujnou fantazii... ;:)
TREE 19. září 2011 08:24:02
Wothan(18. září 2011 20:23:37) : Nebo šermíře z Chorvatska a Slovinska
Wothan 18. září 2011 20:23:37
A to jsi ještě strécu Alistaire neviděl vystoupení italských gladiátorů v Circu Maximum v Římě :-)
alistaire 18. září 2011 20:17:28
Maska(15. září 2011 22:50:35) : Není úplně pravda, že by takováto vystoupení v ČR vůbec nikdo nedělal.Avšak tato vystoupení jsou celkově jen příslovečné bílé vrány, jakoby z jiné dimenze.
Musím říct, že po nakažení se touto úrovní už u ostatních skupin v lepším případě vydržím a říkám "nojojo, slušný, ale..." případně rovnou pláču, potažmo zvracím...
Wothan 16. září 2011 16:04:08
Sakra překlep, MCE :-) Omlouvám se.
Maska 15. září 2011 22:50:35
Wothan(15. září 2011 17:21:42) : MCA bohužel neznám. Pokud máš na mysli brněnské M.C.E., tak si troufám tvrdit, že oni vždy dokáží skvěle pobavit i velmi kritické obecenstvo z řad šermířů. Protože dělají něco jiného než klasické šermířské vystoupení, byť by jej předváděli takoví střelci jako Merlet nebo Berounští. Srovnávat M.C.E. a všechny ostatní šermířské skupiny včetně těch hodně známých a zavedených prostě nejde, tuhle ligu tu kromě nich zatím nikdo nehraje. Avantgarda českého šermu...
Luděk Hugo Vobořil 15. září 2011 22:43:04
Jít!!!
Luděk Hugo Vobořil 15. září 2011 22:42:23
Wothan(15. září 2011 17:21:42) : No já se chtěl jí podívat a už několikrát mě nechtěli pustit.
A to se chovám slušně.Dokonce jeden mi vynadal do ha...., sv......, sk.....a dalších zvířat.


Zdravím pana Plechače.
Bum 15. září 2011 18:54:21
Na Malešově je vděčný obecenstvo... Teda myslim... Teda jako mi to tak teda aspoň jako trochu přišlo... Prostě normál.... Teda ne normál... Teda ne že ne normál, to normál, všechno, ale jako jinak dobrý... Děsně dobrý víno...
Wothan 15. září 2011 17:21:42
Enc: ahoj. Jsem nesmírně rád, že se nakonec můžeme bavit normálně, bez té ironie a sarkasmu. Já mám jen velmi málo času, abych sledoval vystoupení scéniků, tak občas ocením, když mám možnost něco vidět - třeba MCA na Malešově aj. Myslím že i pro scéniky je vystupovat před takovým "nevděčným obecenstvem" trochu prubířským kamenem :-) Holt i my jsme občas diváci a nějak nevidím důvod pro falešnou solidaritu. Já jsem holt divák vysazený nejen na divadlo a šerm ale i na tu hmotnou kulturu, takže když mě někdo láká na vystoupení v "prostěradle" mám pocit že mě má za blba. Na druhou stranu ale když vidím skupinu takových zoufalců oživovat nějakou "zříceninu" (třeba na dovolené, s rodinou) tak na ně prostě nejdu - ušetřím sobě čas a peníze a oběma stranám nervy. Jít na ně jen abych je prudil mi připadá zbytečné. Potud souhlasím. Ohledně definice akce - "fraška" se mi třeba celkem líbí. Lidi to většinou vnímají pejorativně, ale z hlediska divadla to tak vůbec být nemusí.
Enc 15. září 2011 07:43:49
Wothan(14. září 2011 16:45:22) : Ahoj.Každý vnímá svůj přístup jako správný a ani já a ty nejsme vyjímkou.Prudiči jsou a budou a jde jen o to nejít si po krku.Ty jsi obklopen lidmi,co se věnují historii po svém a na vašich stránkách je to vidět.Je v tom kus práce a "zažrání se" do svého koníčku.Návštěvníci vašich akcí jdou za vámi za určitým cílem. Obdobně je to u "výstupkářů".A co se mne týče,mé akce nemohou nikdy být LH. Můj šerm a kamarádi jsou třicet let nazpátek a tak je jiný,než tvůj.A že jsem onehdá napsal,že LH fandím? Je to jiné pojetí šermu a tak proč ne. Snad je to tím,že spousty času mohu věnovat archivům a muzeiním knihovnám. Ne každý,kdo si ale na "živou historii "hraje je opravdu tím,za co se považuje.A tak dochází k tomu,že si sedne mezi diváky "výstupkářů " a předvádí se.Pak se to holt sveze i třeba na tebe...vždyť mezi " ně " patříš. Je zvykem házet všechny do jednoho pytle....asi národní ...Zkusme se tomu společně vyhnout. Brandejs bude absolutně nehistorická parodie a fraška na téma husité&křižáci. Třeba to pomůže.
Wothan 14. září 2011 16:45:22
Enc: proč? Mě to zase tak blbé nepřipadá, jenže ty se prostě neumíš vyhnout tomu, abys svůj přístup vnímal jako správný a náš jako pruzení. Tak když ti navrhnu abys to označil "na historii si moc nepotrpíme" - nebo a to už budu fakt politicky korektní "historizující" zřejmě si tu přečtu zase nějaké hezké literární cvičení v ironii a sarkasmu.
Kuno 14. září 2011 08:40:17
Enc(14. září 2011 08:02:25) : Nebude v prosinci...na válčení trochu...zima?:) Nebo se bude jen hodovat?
Enc 14. září 2011 08:02:25
Co k tomu dodat?Snad jen to,že se chystám Alotriáky trumfnout v prosinci s husity a křižáky uprostřed renesančního zámku.Už jenom název " Kdož sů Boži hodovníci " a prostředí upozorní šermíře,že LH to rozhodně nebude, i když tam někteří přijedou.Možná by stálo za zvážení/a to nechci nikoho napadat/ psát pro jaké šermíře je akce určena.Vyhneme se tak pohoršeného ,vykřikujícího jedince mezi diváky a propírání kožichů na netu....já vím,je to blbá myšlenka...stejně si o sobě a svých akcích počteme na ceskemsermu ...........
Kuno 14. září 2011 07:43:28
DEUSVULT.(13. září 2011 20:54:33) : Pokud Ti vadí,že jsme zde mimo poděkování za fest rozebírali možnosti jak a z čeho vyrobit štít,který by vydržel při vystupkách a zároven byl lehký,prosím za prominutí. Skutečně to bylo mimo tema stejně jako Tvoje zbytečná reakce.
No-jsem si naprosto jistý,že máš spoustu rad a postřehů k festu a plantyžvantykotrmelce si propříště necháš pro sebe.
Doufám. Zbytečně? :)
MLuks 13. září 2011 22:27:16
DEUSVULT.(13. září 2011 20:54:33) : Napočítej do deseti, z hluboka dýchej, přečti si, co jsi vyplodil, zamysli se a ideálně to i smaž ;-)
Wothan 13. září 2011 21:54:28
Prosté - "vaše debata patří do jiného tématu" by stačilo.
DEUSVULT. 13. září 2011 20:54:33
Nedávno jsem četl zajímavou zprávu:

Při odkrývání významného archeologického naleziště na Vysočině byla objevena zajímavost. Během odkrytí vrstvy, která odpovídala 15. století našeho letopočtu, bylo nalezeno tábořiště s nástroji a zbraněmi z 9. století. Objevené tábořiště bylo opevněno zdmi z 15. století v kruhu o průměru 100m. Není bez zajímavosti, že tato hradba byla uzpůsobena tak, že měla chránit obyvatelstvo venku před prapodivnými obyvateli uvnitř.
Myslím, že je to nezvratný důkaz toho, že LH prudiči už jsou mezi námi velmi dlouho, ale tehdy alespoň věděli jak s nima naložit........

Pokud jste si nevšimli pánové, tak tato diskuze byla na začátku poděkováním a zhodnocením jisté akce v Čechách a vy tady opět praktikujete samohanu nad svými skvělými výrobky a mentálními historickokalkulačními splašky. Také duchaplné teorie na téma jakou stopu zanechám na nepřítelově zadku, když hryznu do kožených kalhot nebo plátěných, je vskutku fascinující. Nechcete to uzavřít tím, že ať vyrobíte štít z jakéhokoliv dřeva a budete se s ním OPRAVDU bít, tak ho dřívě či později vždycky rozflákáte??????

A hlavně nutno podotknout, že vaše LH či rádoby odborné kritiky skupin jsou zatím bázlivé a opatrné a jménům některých skupin se vyhýbáte úplně. Zřejmě se bojíte, aby na vás neupřeli pozornost někteří, co by byť jen pohledem způsobili rychlou hnědou korozi z vnitřní strany Vašich ctěných bruchů. Možná byste tyto akce neměli navštěvovat vůbec. Budete ušetřeni pohledu na zoufalé diváky, kteří po shlédnutí nedobové zbroje se s výkřikem hrůzy vrhli do vln Berounky a utonuli. Maminky při některých vystoupeních museli zakrývat svým dětem oči, aby nebyly poškozeny jejich rozsáhlé znalosti o kostýmech a zbraních, které těžce nadobyly v základní škole.........atd atd atd.

S přáním hezkého zbytku dne DEUSVULT
Kuno 13. září 2011 20:11:18
Wothan(13. září 2011 19:38:32) : jj to vím,já jen nechtěl aby mne někdo školil o tom jak má rána zklouzávat..a další rozumy.
Nicméně je mojí chybou,že tu řešíme naše zřejmě nedobře vyrobené dřevěné štíty...anebo..jsme od nich očekávali vlastnosti,které v minulosti neměly ani mít nemusely,protože k tomu nebyl důvod.
No jo...my nebojujeme my boj pouze hrajeme... ach ta prokletá scénika.:)
Jiří z Holohlav 13. září 2011 19:45:25
Nu,tak na okraj ....zatnout zbraň důkladně do protivníkova štítu není žádná výhra,než ji útočník zase vytrhne ,může být řádně bit ....
Wothan 13. září 2011 19:38:32
Ale já myslím Kuno že víš - ví to každý kdo používá štít jinak než abys i jím zakryl výhled na ošklivého protivníka, problém je že se toho v praxi v rychlosti a pohybu (a za celkově trestuhodné absence ideálních pomínek) těžko dosahuje :-)
Kuno 13. září 2011 19:08:43
TREE(13. září 2011 15:42:09) : oplechované....20 mm.hergot Tree.....takové bychom rozflákali za tři vystupka.:) aspon si to myslím a to neprudím.
Hlavně mi nepiš,že štíty "špatně" kryjeme. Nevím totiž jak se "správně" kryje štítem bod kopím vší silou nebo rana sekerou či bijákem.:)))
Kuno 13. září 2011 18:56:27
TREE(13. září 2011 17:48:06) : asi raději zůstanem u těch dřevěných příp.polaminovaných. Sice jich bude velká spotřeba ale to k tomu patří.
Wothan 13. září 2011 18:39:52
Hmm jenže ani to se běžně nepoužívalo.
TREE 13. září 2011 17:48:06
Kuno(13. září 2011 16:37:08) : No ještě jak tu psali o surovce což je dobrá věc a dříve se nahrazovala opáleným jekorem což vůbec nevypadá blbě a tlumí to solidně taky ( ale už vidím jak skřípeš zubama :D )....pokud do toho bodáte ostrou špičkou nezachrání to nic...to snad jen doporučím naučit se zacházet se štítem.... ale stejně vrchní hranu okovat...
Kuno 13. září 2011 16:37:08
TREE(13. září 2011 15:42:09) : no právě to je to..nic s plechem nechceme.
TREE 13. září 2011 15:42:09
Kuno(13. září 2011 09:30:15) : Pro scéniku, používáme štíty co nám tenkrát v roce 1998 dělal Tomáš Lebduška a proti palcátu a sekyře je užíváme dodnes ....pravda už to mají skoro za sebou ale 13 let je 13 let :D
je to oplechovaná 20 mm ...překližka a to je nijak nešetříme :D bezvadně to tlumí rány ....
Kuno 13. září 2011 09:30:15
Hark(12. září 2011 21:35:26) : Jasně, chápu já popisoval situaci krýtí bodných ran kopím-takových,že se kopí do štítu zabodává.... uznáš,že na nějaké odklánění,krytí hranou..atd nějak není čas.
No a když na takto načatý štít nastoupí sekera jde ko kopru. Jistě-nestane se tak hned ale napopáté je po něm.
Hark 12. září 2011 21:35:26
Kuno(08. září 2011 14:24:13) : Ahoj,
ohledne vydrze stitu krom potazeni zalezi i moc na pouziti. Lehke stity se pouzivaji na aktivni rozrazeni prichazejicich ran hranou stitu, zesikma proti prichazejici rane, tak netrpi stit. Je to narocne na spravne nacasovani, ale jde to. Nastavovat stit rane je recept na rozbiti stitu a v pripade slabeho stitu proti sekere i na rozbiti ruky.
Tezke stity jsou zas vicemene zavesene na rameni a pohyb s nimi je omezen jen na otvirani vlevo a vpravo, ty nejakou ranu vydrzi, ale plne, neodrazene udery sekerou, halapartnou a kopim rozmlati vzdycky vsecko.
Kuno 12. září 2011 14:20:20
má někdo nějaké další fotky???
Kuno 11. září 2011 14:26:43
Nějaké fotky z našeho vystupka na festivalu:

frantiska4.rajce.idnes.cz...
Maska 09. září 2011 12:05:03
Melkel(08. září 2011 19:23:33) : Taky s franckými puklicemi věříme v plátno, bo když tam není, tak je to za chvíli na kaši
Maska 09. září 2011 11:54:48
Kuno: Njn, uděláš z překližky, je za chvilu děravá. Uděláš z prken spojených kolíkama, za chvíli nemáš kolo, ale nepravidelný soudek. Těžký je život bojovníka v raném středověku :-D
Maska 09. září 2011 11:50:44
příspěvek byl smazán użivatelem Maska 09. září 2011 11:92:1
Luděk Hugo Vobořil 09. září 2011 11:47:51
Kuno(09. září 2011 10:31:26) : V očích mnoha jsi LH fašista.Neber to jako urážku, ale jako poctu.Vaše skupina se prostě vyhoupla nahoru.Ale né že se nafoukneš, máte co zlepšovat.
Hlavně divadlo.Né že bych vám nějak moc fandil, mám zakořeněnou zášt ke každé konkurenci i když už nešermuju, ale z vás by něco mohlo být, když se na to nevykašlete.
Bobr de Bobrow 09. září 2011 11:26:17
A sakra, tu už mají hodiny 100 minut?
Kuno 09. září 2011 11:09:44
příspěvek byl smazán użivatelem Kuno 09. září 2011 11:95:1
Kuno 09. září 2011 11:23:45
Enc(09. září 2011 07:47:44) :
Janě,napadáním se nic nezmění pouze se dotyční ještě více zatvrdí.
Pokud si budou moci rozdílný přístup v klidu vysvětlit a rozumně vyargumentovat,kompromis musí přijít.
Já se zamýšlím na jiným....
Proč prudí lidé (nazvěme je třeba historiky) ? ostetní,pro které historie není prioritou?
Popravdě-já nevím ale nějaký důvod být musí. Touha ukázat,že se snažím dělat něco líp,zodpovědněji,snaha vyniknout,upozornit na sebe,zdůraznit příslušnost k lidem,kteří hmotnou kulturu..atd prezentují na špičkové úrovni? Nebo hraje také roli snaha opravdu povznést český šerm?

Neprudí se jenom z "jedné strany".

Problém je,že to pruzení je oboustranné a v podstatě nelze soudit kdo to "začal".
Několikrát jsem slyšel "poučení" jako: dělám to tak 20 let,tleskaly mi za tu dobu statisíce diváků tak co ty nedochůdče mi budeš vykládat....
Když se pak jeden ohradí vcelku jasnými argumenty začnou se přátelé stejného přístupu jako dotyčný navážet na oplátku do mne,přijde lavinový efekt a začíná "boj":))
Aaa....já dostávám nálepku největšího prudiče českého šermu a LH fašisty.:))
Proč? V tomto případě proto,že jsem se pouze na něco zeptal. Prvotně jsem nikoho nijak neprudil,neposmíval se..atd. (a v podstatě to nikdy první nedělám)
To přišlo až později s přílivem vášní a masírováním eg obou.:)))
Možná je mojí chybou,že nedokážu mlátit hlavou o zem před lidmi,kteří jsou na to zvyklí a od okolí to čekají jenom proto abych s nimi "ubyl" a možná je to všechno úplně jinak a já píšu hlouposti.:))
Pokud se mýlím,jak je to teda doopravdy?

P.S. Vím,možná tu píšu kokotiny ale snad je toto vhodnější tema než sběrna keckařů.:)))
Kuno 09. září 2011 11:09:44
příspěvek byl smazán użivatelem Kuno 09. září 2011 11:95:1
Kuno 09. září 2011 10:31:26
Luděk Hugo Vobořil(08. září 2011 19:19:44) : nejsem žádný LH fašista. Tedy LH určitě ne.:)
Enc 09. září 2011 07:47:44
Kuno(08. září 2011 17:55:30) : Ahoj .Loni jsme se pěkně porafali v podobném tématu a hájili neobhajitelné....nejsem jediný,kdo si myslí,že je zbytečné pořádat seminář.Skončilo by to asi neslavně.Příkladem chování jednotlivce můžu dát dost nechutný zážitek,když byla seřvána dívčina,že je v "dobovém táboře" bez patřičného kostýmu a to ne pořadatelem akce.Bylo to časně ráno a potencionální diváci ještě spinkali doma.Během chvilky bylo sbaleno pět stanů a odjíždělo na dvacet bezchybně oblečených vojáků ,kteří pak citelně chyběli pořadateli na jeho akci.Křikloun se pak navážel i do jiných ./květen 2010/.Přijedou příště?Asi ne.Dalším by mohl být obrovský prázdný flek blokovaný pro LH tábořiště uprostřed k sobě namačkaných stanů ostatních šermířů.Počasí se zbláznilo a místo obsadil jeden jediný stan....Komické? Vůbec ne.Protože stan byl stejný,jako ty namačkané......každý kdo chce vidět, změny vidí. Alotria už jsou vyhraněna určité skupině šermířů a já nepopírám,že se tam cítím dobře a pokud to půjde,přijedu tam opět.Obdobné akce pořádají ti z nás,kteří se historii a šermu věnují po svém a chválí si své.Napadáním ani semináři nic nezměníme.
pallin BALTEUS 08. září 2011 23:15:02
Glum(08. září 2011 21:49:39) : Ty si poradíš... :-D... Díkes...
Glum 08. září 2011 21:49:39
pallin BALTEUS(08. září 2011 20:49:29) : Hotovo:-) Akorat nevim jestli si to budu pamatovat:-)
pallin BALTEUS 08. září 2011 20:49:29
Blts(07. září 2011 21:51:40) : Čauky Glumíku... mohl bys prosím změnit svou přezdívku.... moc se nám nelíbí, že používáš zkratku naší skupiny, když už u nás nejsi.... zvlášť, když na některé věci máme jiný názor... Děkuji....
Melkel 08. září 2011 19:23:33
Kuno(08. září 2011 16:09:15) : lepší je ta surovka. Je to funkcí v podstatě ten laminát, a pokud to na ten štít nalepíš (klíh, disperze - je to jedno, jen to lepíš za mokra), bude to fungovat. A důležité je mít to z obou stran, jinak se má dřevo tendenci vyštipovat, a pak se štít rozpadá.
Luděk Hugo Vobořil 08. září 2011 19:19:44
Kuno(08. září 2011 17:55:30) : Nápady mám občas dobré, ale jak jsem psal NIKDY SE TO NEZMĚNÍ.
Je to na dlouhé povídání a někteří lidé se nepochopí už z principu.
Jedině , že by jsi se toho ujal ty.Jsi výstupkář a zároven LH fašista.Třeba by se stal zázrak.
Kuno 08. září 2011 17:55:30
Enc(08. září 2011 17:13:21) : Zdravím,nejsi sám. Různé pomluvy,intriky vůči skupině, "Gratulace" a v poslední době i velmi nechutné útoky na mé nejbližší..... to znám dobře.
Dokážu si představit odkud asi vítr vane....
Také nejsem žádný extrémista a na historii si hraji pouze na scéně. V posledních dnech jsem se na celý šerm chtěl vykašlat ale pak se člověk nějak "otřepe" a jde dál.

Hugo tu navrhl jakési setkání či seminář u Tebe. Jak to vidíš? Mohlo by to být přínosem a třeba by to pomohlo k vzájemnému pochopení znesvářených "táborů."Můžeš si říct,že je to jedno jen necht se hádají,my si jedem to své.
Já osobně bych to pochopit chtěl.
Enc 08. září 2011 17:13:21
decarabas(08. září 2011 11:02:11) : .Čím to jenom bude,že se spokojím s výbavením výstupkáře nevím.Třeba proto,že to divák neřeší a nejsem extrémista hrající si na "živou historii "i když jsem pracovníkem zámku a spolupracovníkem muzea .Zbrojnici mám o patro výše a ke knihám taktéž Provázím návštěvníky a vykecávám jim z hlav opak toho,co jim nakecají jinde.Sem tam obhajuji neobhajitelné a dostávám za to spousty "gratulací ".Ono také obhájit švédské vojáky a německé poválečné oběti roku 1945 ,to není ani dnes in. Každý máme své a tak mě nezbývá,než začít psát opět "...a co takhle nechat na lidech,jak se svému koníčku chtějí věnovat? Ostatně proč? Je to o pár řádků níže.A vraťme téma k Alotriím 2011,ať je to alespoň o něčem....alespoň na chvilku..ano?
Takeuchi 08. září 2011 16:25:38
Zdravím všechny diskutující. Tak třeba pro mě jsou Alotria pohodovou akcí v příjemném prostředí se skvěle zajištěným zázemím. A že se úroveň vystupujících skupin různí? Jistě,ale... je tomu snad na jiných fesťácích obdobného typu jinak? Myslím si, že si Alotria každoročně svého diváka najdou.
Kuno 08. září 2011 16:09:15
Melkel(08. září 2011 15:33:18) : my měli ty ojeb překližky,klížené na kopytě a pod lisem,potahované cca 5 vrstvami proklíženého, probarveného plátna. Ustály celkem v pohodě meče,sekery...atd do té doby než se do nich začlo fest bodat kopím. Pak to chytlo rychlý spád a vždy od středu se začly rozpadat. Kolem hran vydržely.
Melkel 08. září 2011 15:33:18
Kuno(08. září 2011 14:24:13) : nevím, mám olšové jádro, síla cca 15 mm na středu, ubírané k hranám na 10 mm, potažené na líci surovkou (na hranách 2 vrstvy, na horní hraně 3) a zevnitř plátnem.
To potažení z obou stran je důležité, a materiál taky - lípa, olše, možná topol, vrba. Případně překližka jako akceptovatelný ojeb.
Ovšem s ustátím rány hranou nemohu sloužit, mám mandlák, váží něco přes 5 kg a když tím někoho naberu, zůstane ležet :-).
A předpokládal bych spotřebu tak 2-3 štíty ročně, je to ale velká fabulace.
Kuno 08. září 2011 14:24:13
Melkel(08. září 2011 12:21:27) : možná máš svůj štít více "festovní". Ty naše, musí být tak lehké aby se nimi dala ustát rána hranou a aby rána samotná nevypadala blbě.:)

Tehdy byl zřejmě štít spotřební material a pán si za zničený jednoduše nechal přinést nový. No a protože nemůžeme každý týden dělat nové štíty,hledáme nějaký kompromis.
Jinak- chran Bůh,že bych tím co píšu odrazoval od používání dřevěných štítů!
Pouze píšu,že nám prostě při takovém počtu vystoupení v roce nevydrží.
Melkel 08. září 2011 12:21:27
Kuno(08. září 2011 11:30:28) : nafurt nejsou, ale aby vydržely pár ran kopím a sekerou a šly do kopru - to bude chyba jinde, ne ve dřevě.
Svůj štít používám podstatně méně než výstupkář, přesto ho ale mám už třetí sezonu a nejeví známky velké opotřebení.
Luděk Hugo Vobořil 08. září 2011 11:34:29
A co kdyby jste si udělali na toto téma seminář?Encák vládne pěknými prostory a určitě by byl pro.
Stejně se nedohodnete, jako jsme se nedohodli nikdy před tím.Vždy někdo někoho pomlouval, někdo s někým nemluvil, někdo měl lepší vybavení, někdo horší.Někdo uměl šermovat , někdo ne.Někdo dobře hrál a někdo ne.Bylo to, je to a bude to.Stejné to je i s výrobci historických a historizujících věcí.

A NIKDY SE TO NEZMĚNÍ! :-)) :-))
Kuno 08. září 2011 11:30:28
Enc(08. září 2011 10:56:53) : Chápu i Tvůj pohled na výbavu jako spotřební material.
Když jsme kdysi zahodili železné štíty (máme je furt ale pouze jako dekoraci scény) a pořídili dřevěné,různé konstrukce vydržely tak třicet bodů kopím,pak pět ran sekerou a šly do prd...e.
Takže kdo tvrdí,že dřevěný je "nafurt" bohužel nemá pravdu.

Ted má máme polaminované :)))) a vypadá to že JEDNU sezonu vydrží.
Přesto bychom si ty železné do soubojů nevzali i když tak "hezky" zvoní.:))
Kuno 08. září 2011 11:18:02
Enc(08. září 2011 10:56:53) : Ahoj,věřím,že klukům nejde o gumu v kalhotech,nebo tričko pod prošívkou co nosím i já ale o ten...celkový look postavy,kterou vystupující na scéně hraje aby nedocházelo k takovým excesům jakou by byl např. napoleonský voják s kalašnikovem.
Kuno 08. září 2011 11:13:26
Zdravím.Protože tu padlo jméno naší skupiny v souvislosti s cenou vybavení a jeho opotřebováváním,zkusím reagovat.
Aniž bych se chtěl jakkoliv chlubit,pokud si na sebe "nastraším":)) a nakombinuji nejhonosnější části podobně jako zde:
www.revertar.cz...
moc do těch 100 tis. nechybí.
Je to možná pro někoho extrém a na scéně takto oblečen nevystupuji (role círvke bojující zatím není.:) ) ale i tak máme všichni co hrajeme nobilitu ve vystupkách vybavení v ceně plus mínus dvou průměrných platů.:)
Uvědomujeme si,že každá paráda něco stojí a nic nevydrží věčně i když jak někdo napsal, věci na míru-zváště zbroje..atd vydrží více. Já za 7 let měnil pouze jeden utržený řemínek na zbroji. Do plechů se nemlátíme a tak nemusíme ani nic vyrovnávat.
Děláme sice pouze jedno období,nepožadujeme vysoké honoráře za vystupka ale investované peníze se nám za sezonu obvykle vrátí a ještě zbyde něco málo na "kafe":))
Možná to bude tím,že jsme chudí a skromní Valášci.:))))))
Žoldák 08. září 2011 11:09:36
TREE(08. září 2011 10:57:08) : Hmm tak to asi budu mít jiné výrobce...

A jinak, neřeším to, zda mě nekovaná replika bude omezovat víc než kovaná. Řeším to, že kus kamen není replika. A že většina tady obhajovaných ojebů jako kus kamen vypadá.

Psal jsem, že nemám problém s tím, že kostýmy a zbroj nejsou vyrobeny dobovou technologií, ale že by se měly vzhledem přibližovat tomu, jak to v historii vypadalo. To, že si nechám udělat věci tak, aby vypadaly dobře a ještě z kaleného plechu je o tom, že nechci překlepávat, přerovnávat a pod. po každé větší ráně. a pokud mi to praskne, inu pak to holt nechám buď opravit, nebo reklamuju. A to už se nebavím o frajerech, kteří di vezmou kroužky a plechy na holé tělo, to už je jiní pohádka...

Jinak jsem teď o víkendu byl na akci, kde v turnaji chlapec inkasoval ránu mečem do přilby a ta byla na odpis. On totiž milimetrová kamnoplech nějak nefunguje. A mohl být v tu chvíli jen rád, že dostal jen mečem. Ale jo, je to srdcař, ti jsou nesmrtelní, že?
decarabas 08. září 2011 11:02:11
TREE: ja nerozumiem preco soptis, ale chyba moze byt v mojom prijimaci...

Enc: nikto ti nic nezakazuje, zbytocne si vztahovacny. Mam ale otazku. Ak tu historiu tak zeries, preco ti staci mat "kalhoty na gumu" ? S takymto pristupom by si v muzeach, ktore spominas mal veci s dataciou plus minus 300 rokov, miesto dochovanych odevov zamatove maskarne kostymy a sprievodca v muzeu by ti hovoril bajky o tom, ako mece vazili 17 kil a preto len rytieri s nimi vladali narabat, lebo jedli viac masa ako kmani... Proste sa to da robit poctivo a nie je to ziadny velky krok ani veda. Ked ta historia bavi, dostudujes si to a urobi ti radost, ked sa mozes rozvijat. Ja sa ucim stale nove a nove veci, neustale a to sa mi na historii a serme paci. OPakujem, ze ti nikto nic nezakazuje. Len sa cudujem, ze ti to staci a najma, ak to prezentujes ako zivu historiu divakovi, ktory ti veri.
TREE 08. září 2011 10:57:08
Žoldák(08. září 2011 09:46:31) : Tak se ty .......... sakra podívej na ceny...jenom za rukavice vysolíš 8000 kč helma 15000 plech 20000 a kde jsou ruce a nohy.......jenže když ti to praskne tak to neopravíš na místě a musíš na dílnu ke svářeči.....myslíš, že když máš super repliku, tak je to jasná výhra ??? Všechno je kus od kusu a i nejdražší auto může bejt zmetek..... to že máš repliku, neznamená že to víc vydrží.... A kdes proboha přišel na to, že replika z nekovaného plechu, tě bude více omezovat při pohybu než kovaná....
Enc 08. září 2011 10:56:53
decarabas(08. září 2011 10:37:33) : ale já dodnes nosím kalhoty s gumou a označuji se za historického šermíře.Ono se nám jinak před třiceti lety neříkalo.Jsem docela rád,že mám ještě dovoleno věnovat se šermu a historii po svém .Jezdit na akce za přáteli,prohrabovat se ve zbrojnicích a archivech,psát články do novin a časopisů a shromažďovat písemnosti o bitvách na které se už zapomělo.Sem ,tam ještě zahrabu nějaké ty kostičky a postavím kříž,když už nemůžu šermovat.Můžu být vůbec ještě historický šermíř? Ne!
decarabas 08. září 2011 10:37:33
enc: tykaj mi, su to fora a som oveeela mladsi.

Ja nenapadam Alotriu, ja sa cudujem, preco niekto prezentuje historiu s gumou v nohaviciach :) Preco sa taky clovek oznaci historickym sermiarom? Moze byt fantasy sermiar, moze robit historizujuce divadlo, poulicne divadlo na motivy historickych nametov atd atd :) Klasicke slovickarenie, kedze nie kazdy, kto ma mec a "nejaky" kostym je historicky sermiar. Ano, nech si kazdy robi konicek ako chce, ale potom je fajn, aby sa odlisil nazvom od tych, ktori to skutocne chcu prezentovat ako historiu :) Clovek, co sklada modely vlacikov o sebe tiez netvrdi, ze je strojvodca a filatelista o sebe nebude hovorit, ze je postar.
Enc 08. září 2011 10:27:28
decarabas(08. září 2011 09:37:30) : ....a co takhle nechat na lidech jak se svému koníčku chtějí věnovat?Každý z nás to tak dělá a nebo je tomu jinak?Každý má své pojetí a směr v zálibě,která mu pomáhá žít všední život o něco lépe.Nikdo se ho nechce vzdát a měnit se pro rozmar druhého ,ať jsme tací,či onací.Nechme žít jeden druhého a nesvádět půtky a hádky, které k ničemu nevedou....vlastně vedou...k nenávisti,zášti a povyšování se nad druhé.Alotria jsou setkáním určité skupiny šermířů a tak je nechte být,jako oni nechávají vás.Tvrdí se o mě,že nemám rád "elháčka" a přitom to není pravda.Neházím všechny do jednoho pytle.Znám jich spousty a fandím jim.Dělají to co jiní šermíři ne a historii se věnují po svém,tak jako já.Vadí mě úplně něco jiného. A jak píšete,že nechápete jaký vidím problém? V tom vám neporadím,na to musíte přijít sám.
Žoldák 08. září 2011 09:46:31
Enci, TREE: A proč myslíte, že si lidé pořizují kvalitní repliky? Protože vydrží podstatně víc bez toho vyklepávání, opravování. Uvědomte si, že pokud mám na sobě zbroj, která je dělána technologií přibližující se originálu, měla by mít i takové vlastnosti. A nesnažte se mi tu namluvit, že dřív se ty zbroje používaly jako spotřebka.

Než abych si pořídil okap, který budu každou chvílik vyklepávat, pořádně se v něm nehnu a chránit bude taky jenom sporadicky, pořídím si kus, který vydrží, vypadá a neomezuje mě v pohybu. A ta zbroj nevyjde na 100K. To jsou žvásty těch, kteří neustále vymýšlí, proč to nejde.

To samé platí o kostýmu. Pokud mám dobře ušité hadry, třeba na stroji, ale tak, aby silueta odpovídala danému období, vyjdou mě na podobné peníze jako sametové cosi, ve kterém vypadám historicky až poté, co mi někdo řekne, že historicky vypadat mám.

Neříkám, že je třeba vyrábět přesné repliky pro potřebu scéniky. Ale proč to nedělat koukatelně, když ta možnost je.

decarabas 08. září 2011 09:37:30
Enc: Nie, nesedel som tam. Pisem o generalizovani, ako som spominal o par prispevkov nizsie. A mily Enc. Za cestak a smiech deti si sijem rucne vlnene hadry, v ktorych sa veselo hodim o zem, ked si to scenar vyziada, necham sa seknut mecom alebo hodit cez stol. Bohuzial sa venujem 15temu storociu len okrajovo a zameriavam sa na 17te storocie. A vystupujem rad, bavi ma to, prachy za to nepytam a odevy (vsimni si, nie kostymy, funckne odevy) nijak nesterim, lebo je to proste spotrebny material. Mam na sebe obvykle veci, ktore stali cca tolko ako bezna okapova zbroj, ak nie viac a nesetrim ich. Nieco malo z nasej produkcie:
www.viacassa.eu...
www.viacassa.eu...

Su to len frasky, hrane zadarmo pre radost, ale nikto z nas nema gate na gumu a nebojime sa tym veciam dat zabrat. Nechapem, aky v tom vidite problem.
Enc 08. září 2011 09:27:43
decarabas(08. září 2011 08:26:31) : Když nesmysl,tak nesmysl,ale těžko se srovnávám s tvou myšlenkou nechat si rozervat repliku dobového oděvu se zmuchláním zbroje během vystoupení,tak jak jsem to viděl nejenom na Alortiích.Z kluků tekl pot a na některých sem tam nějaký ten plát změnil tvar a umístění,když se pro potlesk diváků sem tam přetáhli přes zbroje .Ale seděl jsi tam určitě také a viděl jak se ve zbrojích"kamnářů" a v kostýmech "hadrářů" máchali v Berounce a to i v botách"kocoura "....šermíři ze skupin uznávaných jmen.A že se jejich scénický projev nezmění v luxusních zbrojích a oděvech? Vážně tomu věříš?Jesli jsi ochoten učinit totéž co oni,pro pár korun na cesťák a smích dětí,pak smekám.
decarabas 08. září 2011 09:24:54
TREE: Spytajme sa chlapcov z Revertaru, kolko stoja ich plechy a ci v nich na vystupeniach sermuju, ok? Ja myslim, ze ano :)
TREE 08. září 2011 09:01:14
decarabas(08. září 2011 08:26:31) : No, to co píšeš je taky blbost......ukaž mi člověka, co dělá divadlo nebo vystoupení,má na těle zbroj za 100 kilo a každé vystoupko se v tom válí po nádvoř.....í nebo si do toho nechá Xkrát mlátit. Každej materiál má svoji životnost, ale nekalenej plech na místě vyklepeš kladivem. Ano v replice uděláš pohyby stejně jako v okapech, ale proto jsi si tu repliku nepořizoval že :) Do terénu si taky nekoupíš nový Porsche
Blts 08. září 2011 08:56:39
Enc(08. září 2011 07:58:03) : Tak to mě velmi špatně chápeš! Já rozhodně nezavrhnul žádný představení kvůli kostýmu! Ani v jednom případě jsem nehodnotil historičnost výpravy! Je mi srdečně jedno, jestli bude někdo vystupovat v džínách a košili, když se mi bude vystoupení jako celek líbit! Všimni si, že nejvíc se mi líbili Valdštejnové, kde historie rozhodně nebyla na prvním místě, že?
decarabas 08. září 2011 08:28:00
Celkovo nechapem generalizovanie:
scenik - umelec - moze mat na sebe igelitovy sacok, lebo ide o divadlo
"LH" (viem, viem, to kvoli zjednoduseniu) - suchar historik a prudic - super hadry, nudne predstavenie

Je stale viac partii, ktore zvladaju zladit dobove odievanie s coraz kvalitnejsim divadlom a sermom.
decarabas 08. září 2011 08:26:31
Enc: nehnevaj sa na mna, ale to, co si napisal ako posledne je nezmysel. Preco by sermiar v realisticky urobenych handrach s realistickou replikou zbrane neurobil taku istu (alebo lepsiu) scenicku vec ako okap s dvojbritou sekerou bez prilby, ktory na scene seka kotrmelce? Okapove zbroje a zbrane su casto nemotorne, zle prevedene a nedovolia sermiarovi nijaku poriadnu techniku. To mi nepride ako najschodnejsia cesta k najlepsej show pre divaka.

A ver mi, divak vidi, ci mas na sebe buznace alebo poriadne gate. Detom to je mozno uprdele, ale dospely divak vidi, ze rytier beha na scene obleceny v tom, co on nosi v zime pod nohavice...

Nikoho sa tu nezastavam, nikoho nehanim, ale vo vseobecnom ponimani nevidim problem, aby scenici mali poriadne hadry a vybavu. Ich scenicky prejav to nezmeni... Ale vzdy lepsie ako ked bravurny herec v dramatickej scene ukazuje klaciac nad mrtvou laskou, ze mu cez riedke buznace presvitaju boxerky s mikymauzom...
Enc 08. září 2011 07:58:03
Je vážně smutné sledovat reakci šermíře,který nechápe,že představení kolegů není určeno jemu,ale laickým divákům,kterým je jedno,že učinkující má kalhoty do gumy,že zbroj je zvalchovaná údery a zbraně nejsou do detailu dobové.Protože kdyby to tak mělo být,pak by na scéně určitě nedělal žádný pokus o šerm. Replika kostýmu řádově za pár desítek tisíc se jaksi nehodí na rvačky ,těžko by snášel rozebírání zbroje na svém těle,kdyby ho mělo stát 80 000,- a s kopiemi zbraní se nelehko loučil při jejich přeražení.Chtěl by jsem takového šermíře vidět při scénickém šermu i reakci diváků...Zde je to pouze reakce jednotlivce schovaného mezi diváky,co šermuje po svém a "nenechá na výstupkářích nit suchou ".Seděl jsem mezi dětmi také,ale kromě potlesku a výkřiků při pořádných pranicích , jsem žádné negativní reakce neviděl.Vy ano?
Blts 07. září 2011 21:51:40
Zkusím to tedy konkrétněji:-)
Asi první, co jsem viděl, byl Taurus, zajímavé pojetí nesoucí jejich rukopis, ale provedeno tak nějak napůl, myslím, že by jim bylo líp na menší scéně. Pak si pamatuju začátek něčeho veršovaného - zřejmě si kluci sami napsali říkanku a tu pak sehráli. Jenže to na mě bylo neuvěřitelně naivní (zřejmě neúmyslně) a šel jsem na pivo.
Opět tam byla varianta na rytířský turnaj, nic nového, tisíckrát obehrané, pořád to samé-nuda.
Dále vím, že bylo vystoupení nějaké skupiny, které pomáhal asi jejich kamrád ze skupiny jiné (Ortel, Rebel, Balestra? fakt nevím) Tam jsem vydržel jen několik sekvencí prvního souboje na dvouruční sekery-brr.
Čekal jsem, co Lars a jeho Manus Regis: zajímavý nástup a veškerý potenciál TOTÁLNĚ zahozen Larsovým komentářem, úplně mě otrávil, přestal jsem sledovat.
Valdštejni, Revertar, viz dříve
Balteus +Korbel nehodnotím, jsem zaujatý:-) (Ale vím, že umí líp...a noví kluci potřebují evidentně víc času)
Novica: stál jsem na blbym místě a nepochytil všechen komentář. Bez něj jsem byl občas ztracen, když bojovali vlastní spolu. Jednotlivé souboje se mi nelíbily, ale když se jich bije 15 najednou, tak se to ztratí. Brutalita jen kvůli samotné brutalitě, bez jakéhokoliv rozlišování charakteru postav. Celkově jsem měl po vychvalování tady daleko větší očekávání a v podstatě jsem si odnesl jen to, že musí být pakárna stavět a rozebírat kulisy:-(
Ha, ještě vím, že tam byla skupina ,kdy byly úvody jednotlivých obrazů a komentář zpíván s kytarovým doprovodem, hezký nápad, ale provedení jsem neviděl - hlad byl silnější:-)
Tanečnice ani kejklíře jsem neviděl...
Určitě jsem neviděl Golem, a večer Lepus,Alotrium ani Inspyro
Bilajz 07. září 2011 20:51:52
Bilajz(07. září 2011 20:46:49) : Ale jak už jsem psal před tim, oproti loňsku šla kvalita o 100 % nahoru.
Bilajz 07. září 2011 20:46:49
Blts(07. září 2011 18:12:57) : Defakto s tebou můžu souhlasit, stim, že na těch večerních bylo vidět, že na nich je sakra hodně práce, výprava dokonalá, ale po celém dnu už mi to přišlo lehce zdlouhavé, ale ne špatné. Ohňovka ale super, první bez plivání, která se mi vážně líbila.
Valdštejn - neznal jsem je, ale bavil jsem se naprosto nejvíc za celý den, tady opravdu smekám a je mi uplně u prdele, že maj gatě na gumu.
Revertar - loni jsem se na ně těšil, posral jim to zvukař, letos jsem od toho moc nečekal a byl jsem hodně překvapen. Jak řekla má kamarádka, u některejch jejich scén člověka mrazí. Je to úplně jiný typ vystoupení a podle mě je jedině dobře, že to kluci takhle dělaj. A reakce diváků? Mám dojem, že tleskali velmi mohutně.
Blts 07. září 2011 18:12:57
příspěvek byl smazán użivatelem Blts 07. září 2011 21:70:8
Kuno 07. září 2011 15:37:52
žabža(07. září 2011 15:22:31) : Máš štěstí:)))))))))))
Kuno 07. září 2011 15:36:43
Bormi(07. září 2011 15:30:06) : Souhlasím ale ti mí o mých výhradách přinejmenším tuší,případně jseme se spolu někdy i "chytli" přeto je za přátele považuji dál.
Ozval jsem se proto,že kritika Blts-e byla velmi obecná-stylem vše na piču.
Kdyby své výhrady konkretizoval,mlčím.
Kuno 07. září 2011 15:32:48
Blts(07. září 2011 14:09:48) : |Ale houby narážka...jen jsem vždy rád,když vím s kým diskutuji-a nyní už to vím.:)))
No-a vzhledem k okolnostem které UŽ znám a které zde nebudu ventilovat snad i chápu,že Tvé hodnoicení festu nemohlo být jiné.

I když je to otřepané-prozrad mi prosím,na které skupiny se vydržíš dívat do konce ?
Třeba to bude inspirací pro Pepu aby je příště na jejich akci pozval.:))
Bormi 07. září 2011 15:30:06
Kuno(07. září 2011 12:46:56) : Dovolím si ještě jedno malé OT - "...obtížně snáším takovéto útoky na lidi, které považuji za své přátele"
Nezlob se na mě, ale to, že je někdo něčí přítel nevypovídá nic o jeho schopnostech či kvalitě jeho vystoupení. Sám mám mezi kolegy šermíři i takové přátele, kteří jsou sice bezvadní lidé, ale jejich počiny na scéně jsou v mých očích přinejmenším rozpačité.
žabža 07. září 2011 15:22:31
Zdravím,

byl jsem jen za diváka a musím říct, že mezi vystupujícími byly pro mě dost propastné rozdíly. Z nočních vystoupení se mi líbilo jen Alotrium. Druhá dvě byla cítit hromadou práce na nich vykonané a velkým nasazením účinkujících, ale prostě mě neoslovila. Přes den se mi líbili Revertaři (koho pivo piju toho píseň zpívám:) a pár dalších. Na druhou stranu tam byly skupiny, které předvedly výkon jak z minulého století. Okapové plechy, katastrofální projev, boj o .... O tom ale festivaly podle mě jsou, aby se i šermíři mezi sebou viděli a ideálně to dobré přenesli do svých vystoupení. Co se zázemí pro šermíře týče, tak i když jsem byl dost bokem, tak mi to přišlo parádní.
Blts 07. září 2011 14:09:48
Kuno(07. září 2011 12:46:56) : Ha, patrně narážka:-)
To, že se o šerm a divadlo a vystupování zajímám, popřípadě aktivně vystupuji, ze mě dělá nenormálního diváka, kterému když se něco nelíbí, tak to nesmí říct, protože to nebylo určeno pro něj, ale pro normálního laika? Jinými slovy: vystupujeme pro neznalé a těm to musí stačit? Doufám, že špatně chápu.
Ještě jednou: Na festivalu jsem neviděl vše, ale co jsem viděl ve mě nezanechalo žádný oslnivý dojem, ba naopak, v některých případech jsem nevydržel ani do konce představení. Za tím nehledej žádný útok. A že byla akce hezky organizačně zajištěná, o tom snad nikdo nepochybuje...
Kuno 07. září 2011 12:46:56
chomi(07. září 2011 09:10:54) : Naprosto souhlasím,že názor diváka je nejdůležitější. Taky to ale nikdo nepopírá a pokud to tak z některých příspěvků vyznívá nejsouto myšleny vážně.
Řešíme to zde,protože NIKOLIV divák ale bývalý šermíř,nebo.... lépe.. bývalý šermíř z nějaké skupiny co pravděpodobně na festu vystupovala:))) odsoudil paušálně úroven všech skupin.
I když my v jeho hodnocení nedopadli až tak špatně :)), já sám obtížně snáším takovéto útoky na lidi,které považuji za své přátele.Nemyslím tím pouze pořadatele ale také všechny ty,co znám a co na Alotriích vystupovali.
Velmi bych proto přivítal zhodnocení někoho dalšího,kdo k tomu má co říct.
Nespokojenost zatím jedinného (a dle indicií skutečně nezaujatého:) ) "diváka" nemůže být určujícím měřítlem akce jako byla tato.
No a to mne cekem sere.
Kuno 07. září 2011 12:20:34
Luděk Hugo Vobořil(07. září 2011 09:16:26) : Protože mám rád přesnost a německý pořádek :) upřesnuji,že to moje vystoupení ale je to vystoupení SHŠ Revertar.

Vykašli se na broušení a mlácení kladivem a něco pro nás na příští sezonu raději napiš.:)
Berka 07. září 2011 12:18:54
chomi(07. září 2011 09:10:54) : Každé představení má svojí cílovou skupinu. Že kopání do zadku přitahuje více lidí nevypovídá nic o inteligenci herců, ale spíš o intelektu diváků.
Bum 07. září 2011 10:03:30
chomi (07. září 2011 09:10:54): Pohádka na motorkářském srazu není vůbec špatná. Když takových sto padesát mlčenlivých harleyářů, kteří maj sraz na Točníku zrovna v době vaší generálky a do jednoho na ni přijdou, bez jediného slova si sednou a zaplní nádvoří tak, že se ani nedá utéct, oslovíš hezky hned na začátku: "Milé děti..."
Luděk Hugo Vobořil 07. září 2011 09:16:26
chomi(07. září 2011 09:10:54) : Tak zrovna Kunovo vystoupení patří mezi lepší.
Chybou je, že jsem ho nenapsal já, ani v něm nehraji a tím pádem je nic moc.:-)
Došlo kafe jdu brousit.
chomi 07. září 2011 09:10:54
Mně se tohle shazování názorů diváka nelíbí. Protože když s něčím lezu před diváky a dokonce za to od nich, nedej Bože, vyberu peníze, tak platí, že "divák má vždycky pravdu". Pokud se mu vystoupení nelíbí, pak je chyba buď a) je špatné vystoupení nebo b) vystoupení je dobré, ale ne pro danou akci a publikum (pohádka na motorkářském srazu atd.)
Samozřejmě není pravda, že co se líbí divákům, je dobré (líbí se jim kopání do zadku), ale platí, že to co je dobré se líbí divákům. Pokud se jim to nelíbí, tak je to možná kvalitní ukázka šermu, kostýmů a historie, ale jako vystoupení je to špatné.
Luděk Hugo Vobořil 07. září 2011 09:00:57
Kuno(06. září 2011 21:59:33) : Nás taky kritizovali a ti co nejvíc, tak nás dnes kopírují a to už nešermuju 5 let.U vás to dopadne stejně.A kdyby náhodou ne, pak si můžeš říct, že jste něco dělali špatně.:-)
A na nástupy by jsi měl chodit, už proto, že jsi nejstarší ze skupiny a tím pádem nejspíš umřeš jako první, tak aby sis to ještě užil.
Enc 07. září 2011 08:23:37
Kuno(06. září 2011 09:38:30) : ...já to "mečováníse" viděl i můj bývalý pan vedoucí skupiny se kterou jsem se před 21 lety mečoval já a bylo to fakt strašný...že někdo nechápe že výstupkáři dělají divadlo pro laickou veřejnost /především pro děti/ a ne pro "taky" šermíře sedícího mezi diváky a komentujícího jejich vystoupení.Příště by to chtělo změnu a navrhnu ji organizátorům. Prudiče vpustit na scénu,zasednout s diváky a ať se předvede.Komická vložka tam fakt musí být...a nebo ne?Hlavně žádné násilí a rady,že jsem tam byl jenom na plašení kachen a nic netrefil.Za řekou byl taky prudič s telefonem a já jenom jednu ukázkovou kouli dělovou.....ach jo.
Kuno 06. září 2011 21:59:33
Bormi(06. září 2011 20:32:21) : díky.
To jak jsem psal o "kruté kritice" a další pindy o Valášcích..atd byla samozřejmě nadsázka. Taková kritika,co zde zazněla mne nemůže opravdu ale opravdu :) nikterak rozhodit.
Bormi 06. září 2011 20:32:21
Kuno(06. září 2011 18:12:24) : Máš pravdu, ve vztahu k Alotriím je to mimo mísu. Mne jen zaujalo, že Tě překvapila "krutá" kritika vystoupení od někoho, od koho už jednou v podstatě to samé jen obšírněji rozepsané zaznělo. Toť vše, neb k Alotriím nemám žádných poznatků :-) Jinak neboj, nemám potřebu kohokoliv samozvaně podrobně rozebírat - tenkrát to bylo na Tvůj vlastní popud. A možná se budeš divit, ale i když mám trochu jiný přístup, ve směru, kterým se ubíráte vám fandím.
Kuno 06. září 2011 18:12:24
Bormi(06. září 2011 17:37:59) : já jen psal,že profik,který nám to vystupko kritizoval zrovna třeba konkrétně do domlouvání pánů doprovázené komentářem o tom,co právě probíhá spíše chválil,tak jsem z toho zmatený.
Tehdy (při tom rozboru) někteří kritizovali i techniky harnisch i když o nich neměli ani ponětí........:)))
Dnes vím,že způsob jakým Revertar svá vystoupení prezentuje není ještě takový jakýbychom chtěli aby byl ale je správný.
Nicméně jsem si vědom,že kdo chce psa bít......a to neplatí pouze ve vztahu ke mě.:))

P.S. ALL: Toto tema se jmenuje Alotria 2011. Na kritiku našeho vystoupení si založte téma nové. Slibuji,že budu jen číst a smát se.:))))
Bormi 06. září 2011 17:37:59
Kuno(06. září 2011 16:12:37) : Zdravím. Proč Tě překvapuje reakce kolegy Blts? Vždyť se (myslím si, že právě toto) vaše vystoupení několik měsíců zpět tady na fóru rozebíralo na Tvůj popud a jeho postřehy, a v onom případě i mé, se nesly právě v tomto duchu. Myslím, že je tedy ve svých názorech a kritice konzistentní a podobnou reakci bych očekával :-)
Neznám totožnost kolegy Blts, ale jestli ten nick znamená, to co si myslím, tak si jeho názoru vážím (a nejen proto, že se momentálně shoduje s tím mým).
Kuno 06. září 2011 16:12:37
Blts(06. září 2011 15:14:38) : Dokonce,jak sám vidíš mne zajímá i ten Tvůj i když nevím jsi-li také profesionální divadelník nebo z jaké pozice vlastně hodnotíš.
Mám totiž dojem,že to není hodnocení laického diváka.
Kuno 06. září 2011 16:08:28
Blts(06. září 2011 15:14:38) : nerozumíme si. Nebyla tam žádná porota,byl tam profesionalní divadelní choreograf,tanečník...atd.,který v případě zájmu shlédl danné vystoupení, z divadelního hlediska ho ohodnotil a v případě zájmu navrhl způsob ke zlepšení.
Tebou zminovaní pánové tam byli pouze jako diváci,což neznamená,že by mne jejich názor nezajímal,bohužel je znám maximálně pouze "od vidění."
Zajímá mne každý názor lidí (vyjma těch co pouze prudí),protože...proto.:)))
Blts 06. září 2011 15:14:38
Kuno(06. září 2011 14:35:37) : Za odbornou porotu tam byli Jiří Kadeřábek - Gobaro, Jan Miňo - Dominik, Sváťa Krmášek - Dominik a možná ještě někdo? Moc se nedivim, že nekorespodujeme:-)
Kuno 06. září 2011 14:35:37
Blts(06. září 2011 14:29:56) : V podstatě Ti neodporuji jen je zvláštní,že názor profika (hodnotil dle zájmu divadelní ztvárnějí vystupek-jméno si bohužel nepamatuji...),kterého jako bonus "dodal" J.Kutílek nekoresponduje s Tvým.
Kuno 06. září 2011 14:32:18
Pro ty,co mají zájem se o festu dozvědět více tu mám pár postřehů očima účastníka-vystupujícího.
Festivalu jsme se zúčastnili už tuším počtvrté,takže jsme v podstatě "věděli do čeho jdeme".
Přestože jsme dorazili v podstatě až za tmy,bylo nám pořadateli hned nabídnuto nějaké to občerstvení,které mimo hlavní jidla,bylo k dispozici volně v "bufetstanech" po celou dobu festu a to i v neděli. Stejně jako pití,káva,čaj-kdykoliv dle libosti.
Matně tuším,že se tomu,co popisuji říká catering a já dodávám,že skvělý.
Dalším z plusů festu byla podle mne absence otravného průvodu:),na začátku (asi) proběhlo snad jen představení skupin,kterého jsem se nezůčastnil.Přece jen jsem z Revertaru nejstarší a razím zásadu: Mládí vpřed! a to v podobných případech (průvody,ranní nástupy..atd) téměř nekompromisně.:)
Program festu začal oproti jiným ročníkům o dost dříve a i to bylo zřejmě důvodem nevelkého počtu diváků. V ten moment jsem se začal bát,že Pepa na festu "projede",protože když jsem s ním mluvil v pátek,stěžoval si,že tradiční sponzoři nebo přispěvatelé stran úřadů..atd se tentokrát na něho z vysoka vy...li.
Vydechl jsem si,když se po poledni hlediště zaplnilo do teměř do posledního místa.
Kompletni programy všech skupin jsem neviděl a proto se k nim ani nemohu vyjadřovat. Tento fest byl určen primárně pro diváky a ti snad nejlépe ocenili svým potleskem jednotlivá vystoupení,na kterých všech bylo vidět,že stála nemalá úsilí,čas i finance.
Z večerních programů jsem viděl vystoupení (šerm,ohen,démon Lekra),které mne zaujalo v podání skupiny Balteus? Asi.
Lepusácký Démon byl sice hodně podobný celkovým pojetím nicméně jeho "zrození z rakve" bylo...úžasné a pro diváky překvapující.
Vystoupení pořádajícího Alotria na tema mystiky jsem bohužel neviděl ale podle referencí lidí od nás ze skupiny bylo jedním z nejlepších.
Denní programy skupin,které jsem viděl,byly samozřejmě stavěny pro diváky a byly na profesionálních úrovních.
Jedinné co mne trochu mrzí je to,že na poslední chvíli odřekla-y účast skupina-y,na které jsem byl hodně zvědavý.
I tak byl zájem o vystupování na Alotriích stran šermířských skupin obrovský...a to NĚCO značí.

ŠERMU ZDAR! L.Vyoral REVERTAR.

P.S.Dodatečně se omlouvám všem se kterými jsem neměl čas si pokecat nebo i něco popít a věřím,že to někdy v budoucnu napravím. :)))

Blts 06. září 2011 14:29:56
Kuno(06. září 2011 11:43:06) : Hele je fakt, že jsem si s nějakym odbornym rozborem moc práce nedal, jen jsem si vzpomněl na něco, co mi zůstalo v hlavě a taky jsem říkal, že váš šerm byl celkem fajn. U některých jiných skupin jsme vydržel tak dva souboje, někdy ani to ne:-) a těch mi líto není.
A stejně jako šerm má i divadlo nějaký pravidla a dle mýho názoru jsou při výstupkářskym představení nadřazený a důležitější por celkový dojem než cokoliv jinýho.(viz Valdštejn a jejich "decentní šerm" a přesto to nejlepší, co se dalo na alotriích vidět)
Kuno 06. září 2011 13:37:49
TREE(06. září 2011 12:36:28) : cizojazyčné verze máme k dispozici.
a... ad..šermfašoun..já už Ti ani nevím co to znamená. :)) možná i proto,že bych chtěl být ten bůh.:)))
TREE 06. září 2011 12:36:28
Kuno(06. září 2011 11:43:06) : No vidíš a to máš z toho.....že je to tu samej Šermfašoun ...kdyby jste takhle vystupovali v Chorvatsku nebo Slovinsku tak jste tam jako Bohové....... navíc když za vás mluví gramofon tak by s překladem taky nebyl problém :D
Kuno 06. září 2011 11:43:06
Blts(06. září 2011 08:14:00) : no teda.....takto krutě nemilosrdně a "vysoce" erudovaně dehonestovat snahu nás,chudých Valášků ze Zlína ? :) nebo i dalších,co podle Tebe nemají ponětí co obnáší šerm a divadlo?....Není ti nás trochu líto?
Tak krutě kritický nedokážu být ani já a to jsem prý největší prudič v šermu.:)))
Menon 06. září 2011 09:56:02
Stejně jako Laďa z Revertaru bych chtěl poděkovat všem členům Alotria a ostatním za výbornou akci a pohostinnost, které se nám dostávalo neustále :-).

Michal - TAURUS
Kuno 06. září 2011 09:38:30
Enc(06. září 2011 07:58:07) : Ahoj,pokud bys potřeboval nějakou tu přednášku o historii,jak píše Blts :)) a trefíš se s akcí do vhodného termínu ,dej vědět.
Blts 06. září 2011 08:14:00
Kuno(06. září 2011 00:13:15) : Ahoj. Tím jsem myslel tu divadelní stránku věci a provedení komentáře - že se někdy komentuje to, co se děje na scéně, např. obraz.: dva páni se domlouvají, že si hrad nechají sami, jeden zbrojnoš je tajně poslouchá a jde žalovat suchému čertovi...proč mi sakra vypravěč říká to, co vidím? Navíc hlas samotného vypravěče je nepříjemný a komentář občas působí suchopárně A pak třeba že tvůj kostým vypadá nejbohatěji, i když mi vypravěč říká, že nejvíc peněz tam má jiný pán...
Podle mě se nemůžete rozhodnout, zda to má být divadlo, nebo přednáška o historii:-)
Prostě dobrej kostým a dobrej šerm mi nestačí na dobrou zábavu. Jakmile vylezu před lidi, tak nemůžu ignorovat divadelní postupy. (Ten popisovanej děj se považoval za chybu už v antice...)
Enc 06. září 2011 07:58:07
Kuno(05. září 2011 17:04:47) : Ahoj Zlíňáci.Už s pražákama něco na způsob srazu veteránů plánujeme.Místo je snad jasný a určitě to bude posezoní.Ale Alotriáci mě štvou.Nasadili tak vysokou laťku,že ji nepřeskočím.Nu což,jsem důchodec,tak ji podlezu.Pozdravujte Moravu.
Kuno 06. září 2011 00:13:15
Blts(05. září 2011 22:04:59) : co je to ta vnější forma představení?
Blts 05. září 2011 22:04:59
Byl jsem také jako divák a musím říct, že úroveň některých skupin mě dost zklamala. O šermu se dalo hovořit snad jen u Revertaru, ale tam zase velmi nesouhlasím s vnější formou představení. Pak se sem tam dalo koukat na jednotlivé souboje. Některým skupinám (např.Taurus) by se určitě lépe vystupovalo na malé scéně na nádvoří, kde byli Valdštejni (ti za to stáli:-)) a dobře věděli proč.
Zkrátka do konce jsem vydržel málo co:-(
Jak může někdo vylézt před lidi, hrát a šermovat, aniž by měl alespoň ponětí o tom, co jedno i druhé obnáší!
Bilajz 05. září 2011 17:35:37
Taktéž děkuji za super sobotu, které jsem se zúčastnil jako divák, zvláště Revertarum, Valdštejnům a InsPyro, protože jejich vystoupení byla opravdu skvělá. Ale i ostatní skupiny byly letos fajn, rozhodně jsem se bavil o dost líp jak loni. Jen tak dál ;-)
Kuno 05. září 2011 17:04:47
Chtěl bych alespon zde ještě jednou poděkovat J.Kutílkovi a členům skupiny Alotrium za uspořádání jejich tradičního festivalu.
Jedinné,co mne trošku mrzí je to,že podobných akcí není přes sezonu více.

Jak už zmínil v jiné debatě Encák,byl to skvělý fest,super víkend.... a já s ním absolutně souhlasím!

L.Vyoral, SHŠ REVERTAR Zlín.

webmaster