Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Bitva Mrač 2011

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Stuart 16. červen 2011 09:46:21
Rozhodně jsem nechtěl nikterak snižovat výkon RSG, to ani v nejmenším. Vítězství si tak jako tak nakonec museli vydobýt sami a patří jim můj obdiv, že se s tím tak dobře poprali. Ostatně aspoň je vidět, že v OVě se dělá dobrý šerm:o)))
Propo - ani já nechtěl reagovat na nesrovnalosti v počtech skupin, popř k jejich výzbroji. Všichni nastoupili dobrovolně a s výstroji a výzbrojí sobě nejbližší. Plakat nad tím, že "on to má větší" rovněž přenechme jiným:o) S přiznáváním zásahů to je již bolest jiná... NIKOHO neosočuji, ale někteří by si měli sáhnout do svědomí. Snad Kolchoz pro příště sežene sudího (nejlépe i s několika pomocníky) a bude ve všem jasno.
LosPedros 16. červen 2011 06:27:53
Stuart(15. červen 2011 12:49:29) :
Tak hlavně že jsi klidnější. Tvůj příspěvek vítězství RSG docela shazuje. Nedalo by mi klidu nepodotknout, že odchod URSI/VIATOR, byl jejich svobodnou volbou.

Myslím že za daných podmínek šlo o dobrou akci pro vybití zůčastněných, stejně tak to mohla být docela atraktivní podívaná pro diváky. Samozřejmě se na tom dá do budoucna pracovat, ale už na akci snad bylo jasné, že původní záměr organizátorů byl jiný. Vzhledem k podmínkám jaké panovali (kdo a co všechno nedorazilo) je jasné že ambice a možnosti toho turnaje nebyly v poměru.

Uzavřel bych to tím že to bylo hezké klání rytířských družin. Jako takové jsme to brali. Ocenění nám udělalo radost a hodláme se jím chlubit a i kdyby jsme nevyhráli, tak jsme si to parádně užili. Na skupinu scéniků z nichž většina se takového "ostřejšího" klání účastnila poprvé, by druhé, třetí, ale i čtvrté místo byly hezký výkon a důvod k radosti :)

Takže nezbývá než naučit se rytířské hry brát s rytířským přístupem. Mě nepřišlo důležité jestli je na jedné starně o jednoho víc nebo míň, jestli má někdo o 30cm delší kopí, jestli někdo počítá zásahy férově apod. Přijel jsem si zabojovat a to se mi splnilo.
Pavel "Kolchoz" Krejčí 15. červen 2011 17:19:28
Stuart:

to zcela nepochybně, celou dobu jsem očekával že to Ursi vyhrají... škoda že to vzdali... Soudce byl vyhrazen avšak nedorazil a náhradního sudího jsem nesehnal, je mi líto.. měl to soudit Pavel Plch, viděl jsem ho včera v ČK šenku a vzkazuje velkou omluvu, musel náhle do německa... tak tak.. bylo tam pár renonců, proto jsem nařídil nové klání.. škoda, že Ursi odešli... doufám jinak že se ti akce líbila a děkuji za přání zdaru, které posílám i tobě !
Stuart 15. červen 2011 12:49:29
Nedalo by mi klidu neuvést, že k jejich vítězství nemálo přispěl odchod spojené glévy URSI Brno/Viator Ostrava.
Pro příště bych ocenil, kdyby pro melé byly vyhrazeni soudci. Zajistili by tak snad více férovost boje pro klid VŠECH zúčastněných.
Nicméně tento ročník je již za námi, nezbývá než popřát hodně zdaru do toho příštího.
Pavel "Kolchoz" Krejčí 14. červen 2011 18:45:17
Vítězem turnaje a držitelem putovního poháru
www.facebook.com...

se stala družina Rytířů sv.Grálu !
www.facebook.com...
Pavel "Kolchoz" Krejčí 14. červen 2011 16:33:00
Fotogalerie z letošní akce :
www.facebook.com...

www.facebook.com...

www.facebook.com...

Maska 23. květen 2011 12:03:24
Přesně tak, neber to osobně, tak třeba Řezník nosí každou sobotu šábesdekl, můžete si dát společné mikve v Sázavě a Kolchoz vám k tomu na kytaru zahraje nějaké pěkné klezmerové hity. To zní jako pěkně strávený víkend, ne?
Řezník 23. květen 2011 11:48:39
Jéžiš Kuno, to je jenom legrace, nedělej dášu... Víš přece, že tě máme všichni rádi.

Kuno 22. květen 2011 22:06:16
Řezník: no...když jsem si to přečetl,uvažuji zcelá vážně o možnosti na Mrač VŮBEC NEJET.
Nejsem nijak extra urážlivý ale vše má své meze.
Řezník 20. květen 2011 16:16:30
Kuno: Co ta role obnáší? Tak především pokud máš zaskakovat za Amiše, musíš bejt dvoumetrovej Žid. Což jsou nároky, které, drahý příteli, splňuješ pouze z poloviny :-)
Spakona 18. květen 2011 15:50:14
možná hvězda z reklamy bude stačit ne? :D
chomi 18. květen 2011 15:19:20
Na Šternberka bys měl angažovat nějakou filmovu hvězdu:o)))
Kuno 17. květen 2011 13:38:30
co ta role obnáší?
Pavel "Kolchoz" Krejčí 17. květen 2011 13:16:27
Přátelé, potřebovali bychom někoho kdo by si střihnul roli Šternberka, bohužel Amiš bude rodit :o)).. takže se nám role uvolnila... za případnou pomoc díky !
Pavel "Kolchoz" Krejčí 14. květen 2011 08:37:23
akce výlep plakátů a diskuse na FB události : www.facebook.com...

akce příprava a diskuse na FB události : www.facebook.com...
Pavel "Kolchoz" Krejčí 14. květen 2011 08:35:44

Na 21. května se chystáme dělat nějaké přípravy a s tím souvisí i oprava stropu jedné části tvrze, kde potřebujeme pomoci s trámy.. v pár lidech to nejde udělat... chtěli jsme vás zkrátka požádat o pomoc s přípravou Mrače.. jelikož je třeba udělat nějaké stavební úpravy, pokosit pole, pokácet dříví apod, hodila by se nám pomocná ruka... Za každou i kdyby minimální pomoc mockrát děkujeme !

Kdyby jste někdo vládli křovinořezem či strunovou sekačkou, tak ty by se nám hodily úplně nejvíc...

Pak máme ještě jednu prosbu. Chtěli bychom Vás poprosit o pomoc s výlepem a tiskem plakátů či pozvánek a šířením propagandy....

Pokud máte možnost vyvěsit plakáty někde kde je větší počet lidí, ve škole v práci u lékaře, ve vašem oblíbeném krámku, v obchoďácích, v informačním centru, moc by jste nám pomohli, zvláště bydlíte-li na jihu Prahy či v okolních městech kolem Mrače... Po Praze bychom potřebovali pomoct i s nějakým černým výlepem, ale s opatrností, ideálně na místech, kde už výlep je.. to samé v kavárnách a hospodách kam chodíte, kdyby jste nechali na stolech a na barech pozvánku....

Tisk jsme zajistili, ale máme velice omezené finanční možnosti a pokud máte možnost tisku např.v práci etc., byli bychom rádi, kdyby jste nám pomohli i s tiskem... i černobílého tisku si moc ceníme...

www.ceskakorouhev.cz... (doc)
www.ceskakorouhev.cz... (doc)

Napište nám prosím mailem adresu tierce@ceskakorouhev.cz a počet kusů, pošleme Vám plakáty nebo pozvánky. Plakáty a pozvánky, budou také k vyzvednutí na adrese ČK klubu na Vyšehradě v ulici Krokova 1 na baru.

Informace o bitvě najdete zde : www.ceskakorouhev.cz...

info o přípravných pracech vám předá a
tisk plakátů zajistí hlavní organizátor akce Jakub "Tierce" Šindelář
731169799

Díky moc za případnou pomoc
Kuno 09. květen 2011 17:17:13
Řezník(09. květen 2011 14:14:49) : jo,nezapomenu,doufám.:))
Řezník 09. květen 2011 14:14:49
Hlavně si, Kuno, nezapomeň hudební nástroj...
Kuno 07. květen 2011 10:36:55
Věřím,že se vše povede. Když se moc chce,jde všechno.
Počasí si vezmu na starost já,pár Otčenášů by mohlo stačit.:)) a zbytek bude na nás.
Pavel "Kolchoz" Krejčí 07. květen 2011 10:32:46
Kuno : no jéje ! :o)... Mimochodem.. měl by dorazit Pan Brambor i s jeho slovutnou kuchyní.. budou tři čuníci pečení, sudy s pivem a k tanci a poslechu nám budou hrát Jääääär... :o) já moc doufám, že se to vše povede... dáváme tomu maximum... no nechme se překvapit...
Pavel "Kolchoz" Krejčí 07. květen 2011 10:30:18
akturalizovaný scénář bitvy Mrač 2011 najdete zde ke stažení :
www.ceskakorouhev.cz...
Kuno 07. květen 2011 10:27:43
Hmmm...vypadá to,že letošní Mrač bude podařenou akcí.

Už se těším na "večírky" u ohně se všemi co přijedou.
Pavel "Kolchoz" Krejčí 07. květen 2011 10:14:22
Scénář denní bitvy :

I.scéna
Tábor předsunutého průzkumného oddílu husitů prožívá čas odpočinku.. když tu náhle banda 5 uhrů "nepozorovaně" podřízne stráž a ukradne tu soudek, tu pytel s cennostmi, chléb i markytánku... V táboře vzniká poplach, než je však kdokoliv schopen akce, uhři už mizí v lese i s markytánkou křičící o pomoc.. zazní jedna ručnice, ta však není schopna trefit jediného z Uhřenínů...

II.scéna
Hejtman volá muže do bojové přípravy, posílá Posla na koni aby prozkoumal terén dále na východ a zjistil, zda-li se neblíží vojsko nepřítele... Vojáci se se připravují k boji...

III.scéna
Vojáci jsou připraveni, Hejtman zformuje vojáky do dvojstupu a vyráží na průzkum a opouští s vojskem tábor.. V tu chvíli se vrací Posel a zvěstuje Hejtmanovi že nepřátelský houfec průzkumného oddílu Zelenohorské jednoty a několika křižáků pod velením Zdeňka ze Šternberka je již za kopcem a že právě nyní se Uhři chystají k nečekanému přepadu ! Hejtman posílá Panoše se zprávou k vojšti pro pana Mikuláše, když v tu chvíli se z okolních lesů ozve střelba z ručnic a z lesa vybíhají uhřeníni vedení jedním jízdním Kumánem ! Vojsko je napadeno za pochodu a dochází ke střetu Panoše s Kumánem... Avšak za mocného "Krleš!" jsou nepočetní uhřeníni zahnáni zpět do lesů.. Kumán vidíce že je již na bojišti sám křikne "Még visszajövök!" a mizí za kopcem... Panoš vyráží pro pana Mikuláše a vojáci se formují do bojové pozice poblíž vozové hradby a ježků.. Střelci ládují kanóny na palpostech...

IV.scéna
Z poza kopce vychází šik Zelenohorské jednoty vedené Šternberkem, vojsko se v rozestoupené formací seřadí do řad na bojišti.. Hejtman se setkává se Šternberkem tváří v tvář a mluví.. Šternberk navrhuje českému Hejtmanovi aby se jejich vojska utkaly v čestném boji o právo průchodu lesem kolem Mračské tvrze.. ten kdo v boji viditelně neuspěje, uvolní cestu či odtáhne.. Hejtman nemaje jiné volby souhlasí, obě vojska se připraví k boji a začíná bitva... když se davy prolnou, v tu ránu se z lesů vynoří opět Uhři a podnikají zákeřné útoky do zad a boků husitského voje... husité pod tlakem ustupují za palposty a do tábora a na zákeřnou zradu odpoví svými děly... děla napáchají viditelné ztráty na vojsku Zelenohorské jednoty ( lehká pěchota padá na rány z děl )... v tu ránu navíc doráží i Pan Mikuláš se svými jízdními rytíři... bojuje s Kumánem, kterého zapíchne, jízda rozhání Uhry i Zelenohorské do všech stran avšak kolem Zdeňka ze Šternberka se utvoří kruh nejvěrnějších (těžkooděnců)... jsou obklíčeni...

V.scéna
Mikuláš Svitáček z Landštejna dává v obklíčení milost Zdeňkovi před jistou smrtí s podmínkou, že složí zbraně a nezastavíce se nikde dojde zpět až za Hory Kutné a vzkáže Korvínovi aby se již znovu a opětně nepokoušeli zvrátit posmrtnou vůli krále Jiřího a že pokud se přeci jen zas o to pokusí, budou poraženi na hlavu mocným vojskem králové Johany.. aby se však přesvědčil, že tak Zdeněk učiní, dává mu k disposici vojenský doprovod... Zdeněk se svými druhy odhazují zbraně a odcházejí v doprovodu husitské jízdy, střelců a kopiníků pryč za kopec... scénu zakončuje Mikuláš Svitáček rozhovorem s Hejtmanem Jaroslavem Lvem a svým Panošem Albrechtem vtipným "dobovým" rozhovorem....

Závěr :
Všichni vstanou vzkříšeni potleskem diváků, všichni se seřadí do řady, úklona divákům a to bez náběhů do diváků ! Budou volána jména účinkujících skupin..
Pro jistotu se prosím nahlašte pokud jste tak dosud neučinili :
www.wix.com...

Děkuji za pozornost a těšíme se na Vás !
Pavel "Kolchoz" Krejčí 07. květen 2011 09:31:52
Zde, na oficiálních stránkách najdete komplet veškeré informace týkající se akce : www.ceskakorouhev.cz...

Zde je stručný výcuc, pozvánka, určená jak pro účinkující tak pro diváky :
www.ceskakorouhev.cz...
najdete na ní veškeré info, vhodné pro tisk na cestu.. program, dopravní info a podmínky...

Oficiální pozvánku na fejsbůku najdete zde :
www.facebook.com...

Aktuální informace :

Shš Morituri Vás všechny pozdravují, děkují předem za účast a těší se na ty, co ještě neví, či váhají....

Budou i husitské vozy.. a s nimi by měl dorazit i Petr Enc s chlapci z Brandejsa !

Přijede čajovna Čajchan...

Účast potvrdili i Pražané, na které se velmi těšíme...

Vystupovat bude slovutný Revertar !

Přijede i pár Pánů z Rotyky, což je pro nás velikou ctí !

Svými nádhernými tanci a krásnými křivkami nám poctí Sht Acronia !

Shš Vyšehradští opět vyprázdní naše těla při pohledu na kruté mučení a popravu !

Samozřejmostí je povinná účast Českokorouhevního projektu Gléva 1471..

Přijede pár šermujících hostů z Anglie ze známého uskupení Clarence Household, dále Páni šermíři z Belgie, Slovenska, Polska a možná i pár přátel z německých Bernauer Briganten...

Účast potvrdili také Páni a dámy z Karlovců na něž se také velice těšíme !

Děvčata z Shš Solutus předvedou své španělské tance a arabský mix.. Pánové budou samozřejmě bojovat v bitvě...

Slezští žoldnéři také potvrdili svoji účast...

Účast ohlásili i Rytíři sv.Grálu...

Dorazí i pekelní chlapi Zoufalci z Nevdieku se svojí kanonýrskou baráží...

Dorazí i Baron s miminkem, Sokol a pár dalších pánů ze Světlé a Zruče..

Kamery obstará Petr "Alík" Fiala, snad dorazí i osvětlovač se světlometem...

Zatím máme k disposici 2 koně, pokud to dobře vyjde s financemi, budou další 2..
(Koně jsou jinak k disposici pro další jezdce, ale museli by si zaplatit a zařídit cestu)

Účast potvrdila i Shš Korbelius...

Antoš s Bumbácem by měli dopraviti kovárnu a Kovářský mistr Landštejnského dvora Vladimír Koreček uspořádá seminář na téma "Kování damašku"...

Pozvání nyní také zvažuje i Italská Shš Compagnia della Torlonga !

Účast potvrdil i Jarda Kolář se svojí střáží z Vízmburka !

Očekávámi i pár Pánů ze slovutné Shš Taranis z Rosic u Brna...

Dorazit by měl i Tomáš Vániš se svými žoldnéři...

Svoji účast potvrdila i Shš Ammortis

Akce se zúčastní i někteří Páni z Řádu Německých rytířů...

Akce se budou účastit samozřejmě také členské skupiny a jednotlivci z České korouhve !

Pozvánku zvažují i Páni a Dámy z Merletu a Berounských měšťanů...

K tanci a poslechu bude hrát středověká kapela Jääääääär ...

Dorazí také Čaroděj Cave se svojí show "Zrození Hadího muže"

Řezník s Tragetem vytvoří fakírské duo..

ČK vystoupí dále s Vraždou v Panské komnatě a Přepadedním u městských bran..

a pokud jsem na někoho zapoměl tak se předem omlouvám :o) .... a doplním...
Pavel "Kolchoz" Krejčí 07. květen 2011 08:40:47
trener : to sice ano.. ale je to dost romantické pojetí dle některých.. ale kdybychom měli takové Uhry na Mrači tak budu plesat :o)...
trener 04. březen 2011 18:51:11
No tak průjezd kamery celým uherským táborem krále Zikmunda je ve filmu Jan Žižka a Uhři se vyskytují i ve zmiňovaném Janu Roháči z Dubé...
Olaff 03. březen 2011 19:47:06
Na uhorske vojsko z cias Korvina je celkom dost materialov... Obrazky z kostym.cz nie su moc stastne, hodne volne, nehovoriac o tom, ze takto odety "Uhor" by sedel najskor na koni a fungoval ako prislusnik husarskej jazdy /Uhor je v uvodzovkach preto, ze Uhorsko je dost siroky pojem a dvaja obyvatelia Uhorska mozu byt rozdielny, ako si len mozes predstavit./

V kazdom pripade, par linkov z praxe zameranej prave na uhorsku tazku pechotu:

www.viacassa.eu...

www.viacassa.eu...

Zapojene partie su z Kosic, Lubovne, MIchaloviec, Nitry a Popradu, konzultanti z radov historikov zo Slovenka a Madarska. A uprimne, hoci sa na tom maka uz nejaky ten rok, stale to nie je to prave, orechove, viac sa bada a hada, ako vie. A napriek tomu nic lepsie na SVK v tomto "odbore" nie je, bohuzial.

Nech sa dari.
Luděk Hugo Vobořil 03. březen 2011 12:17:53
A tenhle termín je konečný?To mám volno.Ale kovárnu tam už máš, tak nevím,aby nás tam nebylo moc.
chomi 03. březen 2011 11:02:13
Díky moc, Kolchozi, pokusíme se dorazit v co nejhojnějším počtu:o)
Pavel "Kolchoz" Krejčí 03. březen 2011 05:48:40
Bobr z Bobrova : tak to nás moc těší, že dorazíte, ale jistě jsi viděl že došlo bohužel ke změně termínu na 11.6.2011... byli by jste schopni i tak dorazit? Pokud můžete LH a se stanem tak budeme jedině rádi.. prach vám zaplatíme a také nějaký ten cesťák taky zvládneme....
Pavel "Kolchoz" Krejčí 03. březen 2011 03:49:42
TO ALL (VŠEM) : POZOR ZMĚNA TERMÍNU !!! > > > 11. 6. 2011 < < < POZOR ZMĚNA TERMÍNU !!!

bohužel jsme nuceni změnit původní termín 25. kvůli natvrdlým vodákům, faktu že bychom si lezli časově do zelí se Zbořeným Kostelcem a nemohli by dorazit kvůli ZK přípravám Pražané, nemohl by přijet pan Brambor se svojí slovutnou kuchyní, nemohli by Slováci, které jsme pozvali a kteří mají k těm Uhrům nejblíž a navíc bychom museli odvolat účast na jedné prestižní akci v Německu... 18. také nepřipadalo v úvahu, jelikož jsou Modřice a nemohla by dorazit polovina účinkujících...

Zatím nevíme co to udělá s počty ostatních účinkujících a přesunutím termínu přijdeme zřejmě o pár vystoupení, ale ať jsme si lámali hlavu sebevíc, nemohli jsme vyrobit nic jiného než změnu na 11.6.2011...

Všem se moc omlouváme za změnu termínu, ale bude to však mnohem lepší jak pro pohodu účinkujících, vzájemnou podporu bitev ZK a Mrač tak i pro lepší shodu s obcí...

-----------------------------------------------------------------

Chomi : tak jak jsem děl v šenku, 25. nám zhatili vodáci, kteří si to přesunuli na poslední chvíli z 18.tého, kterýžto termín je nám zcela naprd kvůli těm Modřicím a dalším věcem... i když bychom se tam s nimi asi nějak snesli, radši budu mít od nich klid, navíc byli bychom neradi kdybychom vám ohrozili akci a navíc by nás moc mrzelo kdyby jste nedorazili, takže jsme se dohodli, že termín Mrače tedy posuneme na 11.6.2011, tak doufám, že budete rádi..

-----------------------------------------------------------------

Siegfried : každej jsme nějakej, viď?

-----------------------------------------------------------------

Richardrg a trener : přesně tak.. je to jediný film o kterém vím, ještě myslím "Proti Všem" když dojde král Zikmund se svými Uhry.. samozřejmě LH Uhři jsou vítáni, což o to... popravdě budeme ale rádi, když dáme alespoň pár uhrů dohromady i kdyby jako KM... tohle prostě nikdo nedělá a proto jsme pozvali bratry slováky i maďary, ale ti 25.nemohli.. i proto jsme nakonec vybrali úplně jiný termín a to 11.6.2011

----------------------------------------------------------------

supermixer : s Korvínem netáhli pouze Uhři, ale celá pátá Křížová výprava... v Korvínovu vojsku bylo spoustu cizozemců, zejména křižáků.. Když by sis to trochu přečetl celé vč.starší historie, všiml by sis tam X příkladů Uherských kostýmů viz např. tyto..

Uherský oděv :
kostym.cz...

Východní slovensko :
kostym.cz...

Valaši :
kostym.cz...

Toho wagnera jsem tam postnul spíše pro inspiraci s poznámkou že to nelze brát jako dobové - pouze pro inspiraci ... to jsem skutečně nemyslil vážně, co se týče Uhrů tak máme velice málo zdrojů, mělo to sloužit pouze pro inspiraci a myslel jsem že to každý pochopí... tak promiň nepovedlo se :O/.. Každopádně jsi zván, rozmysli a případně doraž....

Jinak termín jsme nakonec posunuli po dlouhých útrapách s obcí a vodáky na 11.6.2011

------------------------------------------------------------------------

Řezník : žádný informační šum.. určití lidé v zastupitelstvu už při volbách dělali potíže a dělají potíže i nadále... obec si prostě něco vymyslila a kluci z Morituri nemůžou jít zkrátka proti nim, to je snad jasné...

------------------------------------------------------------------------

Prokop : žádná blbost... vodáci si vymysleli svatbu, a starosta musí skákat jak vodáci pískaj... a v ostatních termínech jsou akce kvůli kterým by nám nepřijeli lidi 18. jsou například Modřice a to by nám nepřijela půlka účinkujících.. zejména Revertar, Cave, Taranis, Slezští žoldnéři a celá Moravskoslezská korouhev a další.. pak už je ZK a další akce... nedělej zbytečné závěry... navíc jsme akci posunuli nakonec na 11.6.2011
Siegfried 24. únor 2011 10:08:07
supermixer(21. únor 2011 00:26:06) :
Na brodci se vyskyzují kluci ze slovenska co dělají Uhry, a mají k tomu rozhodně blíže než my. Tedy bych si tam na to založil dotaz.
Cp se týče Kolchoze je prostě takovej, nenaděláš nic :)
trener 22. únor 2011 21:19:25
Lňéňa(22. únor 2011 21:02:01) : Ale kdepak, až příští pondělí :-)
Lňéňa 22. únor 2011 21:02:01
trener(22. únor 2011 19:35:25) :
A mimochodníkem, pan Vávra právě slaví sté narozeniny :-)
trener 22. únor 2011 19:35:25
Motáte dva různé filmy. Jan Roháč z Dubé je první český celovečerní barevný film z roku 1947, velmi divadelně pojatý. Husitská trilogie pana režiséra Otakara Vávry z let 1955-57 je o třídu výše, co se týká zpracování kostýmů, zbrojí, reálií a způsobu boje. Ideologii sem nepletu.
richardrg 21. únor 2011 06:04:41
Problém je v tom, že ta Vávrova agitka je u nás asi nejlépe kostýmově zpracovaný film, nebo v tomto případě několik. Většina lidí, kteří sem chodí už také vědí, že šermíři často využívaný Wagner, viz: wagner.bitva.cz... vznikl právě jako podklad pro filmaře k trilogii.

A o tom jak vážné to bude s dobovostí bych předem až tak nespekuloval, pokud budou všichni alespoň KM tak to bude úspěch.
supermixer 21. únor 2011 00:26:06
rad bych se ucastnil na strane uherske,ale nemam na to zbroj. Zatim. Zkousel jsem najit nejake podklady,jak mohl vypadat takovy uhersky ozbrojenec,ale nepovedlo se. Neznate nejaky odkaz,kde to muzu dohledat? Na strance na FB je odkaz na video z Vavrovy agitky Jan Rohac z Dube. Jestli se mam inspirovat tady, tak jsem zvedavej, jak to Kolchoz s tou dobovosti mysli vazne. Nebo je to mozna jen vtip :-) To snad ani Kolchoz nemuze myslet vazne...
Bobr de Bobrow 18. únor 2011 15:50:02
Luděk Hugo Vobořil(18. únor 2011 15:38:39) : Jestli myslíš ty dva kýble starých hřebíků, co jsi měl za dílnou, tak otěch nic nevím.
Luděk Hugo Vobořil 18. únor 2011 15:38:39
Bobr de Bobrow(18. únor 2011 13:00:34) Tos byl ty, kdo mi loup ty hřebíky?
Bobr de Bobrow 18. únor 2011 13:00:34
Přivezeme 2 houfnice, tarasnici, 2 - 4 ručnice. Přijedeme asi jen 2 - 3 Zoufalci. Chceš to LH? Že bych vzal do děl i kamenný koule a staré hřebíky. Stan máme taky.
prokop 18. únor 2011 11:19:34
příspěvek byl smazán użivatelem prokop 18. únor 2011 11:18:32
prokop 18. únor 2011 11:19:15
Řezník(18. únor 2011 10:09:35) : Kdo si má všecky ty vyjmenovaný slova pamatovat :-)))
Řezník 18. únor 2011 10:09:35
Chomi: Vo diváky bych na ZK se fakt nebál- pochybuju, že ti to sníží návštěvnost o víc než jedno dvě procenta, blbý je, že spousta lidí, kteří by mákli na ZK tejden předem prostě nebudou mít kdy...

Prokop: Dyck, Dýp Párpl, dyktát, dylina :-)))

Kolchoz: Teda že by obec diktovala konkrétní termín, to slyšim prvně. Nejni to spíš nějakej komunikační šum?
prokop 18. únor 2011 09:12:06
chomi(18. únor 2011 09:04:21) : Pořádat Mrač týden po ZK? Blbost.
Pořádat ve stejnym termýnu? Blbost. Týden před ZK mi to příde jako všechno ostatní jenom ne blbost :-))). A že by si obec nadyktovala termín? Ta je většinou ráda, že z toho vyseká nějakou kačku nebo si udělá fajfku v kolonce kultůra :-))). Z pohádek sem už vyrost.
chomi 18. únor 2011 09:04:21
Ad Kolchoz: Minulej rok bylo v jeden termín Brodění a Kolín a taky mi to nepřišlo jako dobrej nápad.
O účast šermířů na obou akcích strach nemám. Ale o ty diváky trochu jo. Je to prostě celý úplně zbytečný.
A co se týče naší účasti, nemůžu nic slíbit, spíš se mi ale nezdá pravděpodobná, protože weekend před ZK musíme makat - a předpokládám, že nejvíc lidí na makání bude právě o weekendu. No, třeba to nějak vyjde a přijedeme, ale fakt nevím.
Vidíš, to je další nevýhoda toho data - přijdeš možná o celou jednotku. A fakt to není truc, na Mrač bych skutečně rád jel, ale technicky to prostě asi nezvládneme.
Pavel "Kolchoz" Krejčí 17. únor 2011 17:36:39
Prokop : taky si myslím...

Bobr z Bobrova : skutečně? No tak to mám radoooost ! To bude rachot panečku :o).. už máme hlášené 3 houfnice :o)... mám ještě 2 nepotvrzená děla a jednu tarasnici, ale ještě to není na 100%. Škoda že mají kluci z Ad Infinita zrovna Polnou, pořídili si nové arqebůzy, ale co.. dětma nezatopíš :O). S těmi Tarasy se netahejte pokud nebudete chtít, to je jasné.. případně můžeme na místě něco zmlátit ze dřeva... jinak prach vám samozřejmě zaplatíme... :o) Prosímtě kolik bude tedy od vás účinkujících v bitvě a kolik kusů přivezete?

Maska : víš že se těm polákům vůbec nedivím? Myslím také, že to bylo hlavně minulým rokem, věřím že tento rok bude lepší a že se bratři poláci zbytečně obávají :o)...

Chomi : ten termín jsme si nevymysleli my ale obec.. je mi líto.. myslím si že návštěvnost je především o dobrém marketingu a dobrém počasí... ZK je natolik známá a úžasná akce, že budete mít natřískáno jako vždy.. to my s našimi počty diváků nemůžeme vůbec soupeřit... navíc mi nepřijde moc fér tvůj postoj, to říkám na rovinu.. minulej rok byly taky Lipany a Kolín kousek od sebre a ještě k tomu v ten samý termín a bylo to ok.. myslím si, že tvé obavy jsou přehnané... o hlouposti zde nelze vůbec mluvit... myslím si že na obě akce přijde dost účinkujících a už dle momentálních stavů vím, že nás na Mrači bude dost na to abychom tam něco pěkného předvedli... jsem ale zvědav na vás jestli dorazíte... my k vám jezdíme každý rok od té doby co jsem u šermu a od té doby co funguje korouhev, bylo by záhodno nás také jednou podpořit... nic proti Chomi, ale nesouhlasím s tebou..
chomi 17. únor 2011 15:03:07
Taky doufám, nicméně mi přijde zbytečný to pokoušet...
prokop 17. únor 2011 14:46:06
chomi(17. únor 2011 09:11:24) : Třetí nultý ročník nemůže ohrozit zavedenou akci na Kostelci.
Bobr de Bobrow 17. únor 2011 11:19:53
Takže poslušně hlásím, že Naše mini smečka na 99 procent přijede i se štěkátkama a s dílnou. Nevím, jestli budu moct vzít kvůli hmotnosti tarasy s padacíma dveřma.
chomi 17. únor 2011 10:52:36
Ty seš taky chytrej jak rádio:o)
Maska 17. únor 2011 10:39:34
no jen si delej blablabla, rekl bych, ze tahle sezona bude dost drsna na pocty divaku a konkretne ZK je v lokalite, ktera o kulturni deni nema zas az takovou nouzi, jako napriklad Ledecko, kde maj Notorixove v zasade minimalni konkurenci.
chomi 17. únor 2011 10:24:39
Ad Maska: blblabla
Maska 17. únor 2011 10:08:17
chomi(17. únor 2011 09:11:24) : jako že ty kalhoty asi proděláte. Doneslo se mi, že v Polsku například díky dopadům krize zrušili spoustu akcí s tím, že jich nechali jen pár a na ty všicchni pěkně organizovaně přijedou, aby byla tržba aspoň z něčeho. Přednost prý mají skanzeny a všeobecně objekty, co potřebujou penízky na provoz před polními bitvami...
chomi 17. únor 2011 09:11:24
Ad Kolchoz: Tak to není dobře. Kolchozi, Zamyslel ses pořádně nad datem, kdy tu Mrač pořádáš? Ono není úplně košér dělat Mrač týden před Zbořeňákem, který už se v tom samém termínu pořádá léta. Obě místa jsou od sebe vzdálena asi 15 kilometrů!
Uškodíš tím jednak nám, protože nám nepřijdou lidi, co budou týden před tím u vás, ale taky uškodíš sobě, protože plno lidí si zase řekne "Nepůjdu na Mrač, ale týden potom na Zbořeňák, jako každej rok". Takže na tom prodělají obě bitvy. Že kvůli tomu přijde míň lidí vám, to je mi jedno, vaše hloupost, ale vám by to být jedno nemělo. Že přijde míň lidí nám, to mě štve dost podstatně.
Bavili jsme se o tom, že byste tu Mrač přesunuli aspoň o týden, ale vidím, že nakonec ne. Vím, že v tom není od vás zlej úmysl, ale spíš jste to nedomysleli, ale na druhou stranu, až na bitvě my proděláme kalhoty kvůli vám, bude mi jedno, jestli to byl od vás úmysl nebo hloupost.
Pavel "Kolchoz" Krejčí 17. únor 2011 01:47:18
PÁDLO : akordeon opět bude, radši to ověřím, zatím nebylo řečeno že by nebyl, zeptám se Tierce, to je přeci nad slunce jasné že bez akordeónu a sprostých písniček nad ránem raníčkem se to neobejde :O))....

KUNO : Termín akce zůstává 25.6. ! Byl v jednání ještě jeden termín, ale ten obec vyplnila něčím jiným... Doufám, že vám stále termín vyhovuje a že přijedete, moc se na vás těšíme :o)...

TO ALL JEŠTĚ JEDNOU : TERMÍN AKCE ZŮSTÁVÁ !!! >>> 25.6.2011 <<<

PRAŽANÉ : tímto se vám omlouváme, ale nešlo to jinak, jak jsem již předeslal prve, jsme ochotni vám ale ZK vypropagovat na místě a přijet pomoci s přípravou...
Padlo 16. únor 2011 00:44:43
Kolchoz: Díky za info, pokusíme se přijet v co nejlepším počtu. Zkus ještě zařídit aby v hospodě večer hrál na akordeon ten samý člověk co loni a bude to maximální spokojenost :-D
Kuno 14. únor 2011 17:47:34
Kolchoz : Takže termín akce je posunutý oproti původnímu???
Pavel "Kolchoz" Krejčí 14. únor 2011 12:00:38
Pádlo :

Scénářová bitva bude z roku 1471 v toleranci let 1430-1490, na jedné straně čeští husité a na druhé straně vojsko 5.křížové výpravy čili vojáků celé evropy vedené Uhry a Zelenohorskou jednotou v čele se Šternberkem... takže do této bitvy vpuštěni zřejmě nebudete.. Po scénářové bitvě, ve které si stejně ani moc nezabojujete protože půjde spíše o divadlo než o boj, přijde na řadu turnajové klání včetně další bitvy a melé pro všechna období... za další bychom velice uvítali řádové rytíře a veškeré další účastníky i z jiných období aby se zúčastnili noční bitvy na téma "Blaničtí rytíři", kde PS bude zastávat zhýralé žoldnéřské vojsko a veškeří bojovníci ze starších období budou znázorňovat vojsko duchů Blanických rytířů trestající zhoubnou zhýralost PS žoldnéřů...

Tábory budou dva, jeden na bojišti, který bude určen přímo pro režii a tam budou ubytovaní pouze čeští husité, jelikož tento tábor bude součástí scénáře... v táboře druhém si můžete zorganizovat ležení dle své představy.. iglůčka a podobné zhýralosti budou zakázaná a auta jakbysmetl..

Určitě přijeď, nebudeš sám kdo přijede v rámci jiných období a vyřádíte se maximálně, to si buď jist :o)...

Siegfried :

díky za rady ala "pěstní šítky"...

btw.. pokud přijmete naše pozvání, zveme i Vás Pány Švýcary, které bychom, pokud pojedete, rádi naveleli do křižáckého vojska krále Korvína a Zelenohorské jednoty...

Prokop :

nevím jak diváků :o)) ale koní bude letos 3x tolik... letos snad bude lepší počasí, i proto jsme termín posunuli, takže by snad měli přijít i diváci :o))
Siegfried 14. únor 2011 09:04:54
mahy(18. leden 2011 19:52:31) :
On obvykle nikdy nikdo nic v konkrétním roce naráz neodhodil.
Pouze se vyvíjela ochrana a taktika nějakým směrem, a některé věci přestávaly být účinné či potřebné. Tedy datace znamenají převážnou většinu či kulninaci vývoje...
Tedy např. s vylepšováním ochranné zbroje se štíty zmenšují a pozvolna mizí, s tím, že od určité doby se větví zbroj na bojovou a turnajovou, takže je si ještě třeba ujasnit co znamená které vyobrazení, či co chtěl autor říci... často se archaizuje v biblických výjevech a pod... :)

Pěstní štítek, je nejen "soubojový" ale hlavně k osobní ochraně, takže bych ho také spíše očekával než ne. Problém s kvantifikací věcí v čechách je, že těch vyobrezení není celkově v průměru tolik co z okolních zemí, takže se s tím pracuje poněkud hůře a s měnší přesností (pravděpodobností) Tedy důkazy z německého prostředí bych považoval za relevantní. Ikdyž to nebudu asi úplně nejběžnější věc co nosil každý za pár šupů.
prokop 13. únor 2011 18:25:26
Přijde i letos víc koní než diváků?
Padlo 12. únor 2011 01:50:48
olchoz: Dotaz poněkud možná hloupý, omlouvá mě pokročilá hodina, neznalost a zkouření vodnicí

Teutoni v civilním oděvu do tábora ano či ne? pokud mě znalosti neklamou, jejich oděv se moc neměnil

Jinak co se volné bitvy a turnaje týká, bude se pořád hledět na dataci? Rád bych se zúčastnil volné bitky ale se svou 1410 jsem krapítek zastaralý... Nicméně chci se přijet aspon podívat
Pavel "Kolchoz" Krejčí 11. únor 2011 18:27:58
Kuno :

to jsou oni www.facebook.com...
dělají ale cca Karla IV. a řekli že to zváží.. vysvětlil jsem jim že bude i turnaj i bitva více období tak to prý vezmou na poradu... tak snad :o)..

ad Turanaj :

pravidla jsou jednoduchá.. dva ozbrojenci se do sebe pustí, zakázané jsou útoky na choulostivá místa a bodání na obličej, jinak boj je zcela volný vč.volby zbraní... rozhočí pak rozhodnou o vítězi sami s tím že budou diskvalifikovat pro přílišnou hrubost... vítěz získá pohár vítězů !
Kuno 11. únor 2011 15:32:51
Kolchoz: Jooooo... italkýýý...italkýýý.!!! Jsou zbožné. Budu s s nimi do rána modlit. :)
Pavel "Kolchoz" Krejčí 11. únor 2011 15:06:47
Turnaj, který proběhne v zápětí po bitvě by měl soudit Pavel Plch a možná i Borek Belfín. Momentálně zvažuje zda-li by se zúčastnil turnaje jako sudí nebo jako účastník, no tak či tak to pro nás bude veliká čest od obou mistrů !
Pavel "Kolchoz" Krejčí 11. únor 2011 15:02:49
Nejaktuálnější info o akci najdete zde :

www.facebook.com...
Pavel "Kolchoz" Krejčí 11. únor 2011 15:01:50
Pozvání na Mrač přijala i anglická skupina Clarence Household.. Poletí ale letadlem a nemohou si vzít ssebou sudlice, kopí a a si ani meče.. pomůžete nám přátelé je vyzbrojit? Pokud máte extra kopí či extra meč, velice uvítáme, když nám pomůžete se zápůjčkou :o)..

Pozvání přijala i Slovenská skupina historického šermu Marcela Šimončiče ze sv.Martina :o) !

Pozvání nyní také zvažuje i Italská SHŠ Compagnia della Torlonga !

Od Adély Zborníkové by měla dále přijet jedna Belgická SHŠ ! :o)

Dále přislíbil účast Antoš s Bumbácem, kteří doufejme přivezou kovárnu s měchem a ve spolupráci s Vláďou Korečkem připraví společně seminář na téma "Výroba Damašku"... sám jsem zvědav :o)..
Pavel "Kolchoz" Krejčí 31. leden 2011 10:13:57
JINAK TY ŠTÍTY SI BERTE.. s tím, že na místě to doladíme... do týdne by jinak mělo být jasno, zda-li nebude posunut ten termín... dám ihned vědět... zatím to ale tak nevypadá...
Pavel "Kolchoz" Krejčí 27. leden 2011 23:57:16
aktuální info o programových částech : bude vystupovat Revertar, Acronia, Řemdih, Vyšehradští a Česká korouhev... 6 hraných vystoupení, 2 taneční, dobová hudba, dvě fireshow, dvě bitvy, turnaj, tjost - rennen, střelecká přehlídka.... :O)..
Alibaba 27. leden 2011 23:40:48
Algy(26. leden 2011 17:13:38) : :-)))), to by tu akci musely pořádat celej rok každej den 8x, aby se jim jednou povedla.
Algy 26. leden 2011 17:13:38
Udělejte bitvy v obou termínech a máš vystaráno. Jedna snad pak vyjde....
Pavel "Kolchoz" Krejčí 26. leden 2011 13:42:44
Máša : rybářský boty? :O))))) hahááá ! :o))... njn.. rozhodopádně ti děkuji za názor, přesně tohoto Murphyho efektu se právě obávám :o(... mno musíme se ještě nějak poradit s klukama..
Maska 26. leden 2011 13:36:50
Máša dává palec nahoru :-DDDDD Hele, tohle jsme s jednou akcí řešili taky a termín posunout jde, učitě ještě v lednu, když zbejvá půlrok. Ale vsaď svý červený rybářský boty, že v jinym termínu jako na potvoru krachne mnohem víc lidí, to je Murphy...
Pavel "Kolchoz" Krejčí 26. leden 2011 13:30:43
Chci se vás všech zeptat na jednu záležitost.. zda-li neposunout Mrač o týden zpět tj. na 18.6... , ale pozor ZATÍM JDE JEN O ÚVAHU ! ...důvodů je několik.. Pražané jedou na ZK připravovat akci a ačkoliv jsme nabídli pomocnou ruku, byla by to pro ně komplikace a jestli by mohli tak akorát tak na bitvu a rychle zpátky.. což je fakt komplikace a navíc Pražany bychom tam viděli moc rádi... navíc Brambor má zrovna slavnost na hradě 25.6. a nemohl by nám vařit .. zadále Ad Infinitum, které má velký podíl na formování střelecké jednotky glévy má v tom samém termínu Polnou... pár dalších lidí taky nemůže... cákryš.. myslíte že je pozdě na změnu termínu? Obeslali jsme už přes 1500 pozvánek a nejmíň milion jich vytiskli :O(>... a teď babo raď ! :o)))

Chomi : co ty na to Pane?
Pavel "Kolchoz" Krejčí 25. leden 2011 22:18:51
heheéé.. :o)).. puklobersekři :o))...
Kuno 25. leden 2011 22:01:07
Pukléře povolit a nasadit proti tyčovkářům nebo těžkooděncům jako sebevražedné komanda. :)))
Pavel "Kolchoz" Krejčí 25. leden 2011 21:49:13
hmmm.... zajímavé ! jak by řekl klasik :o)) "Pukléře povolit či nepovolit? To je oč tu běží ! To je ta otázka co mi nedá spát!" :O))
Kain 23. leden 2011 23:08:50
Chomi: nevím jak na husity, ale o takových 50-100 let dříve tu zřejmě byly pukléře běžné. V kodexu Manesse jich je dost, a to je naše kulturní oblast.... A Tallhofer o nich učí, jsou známy v Anglii, Francii...přijde mi, že je to minimálně od počátku 14. století úplně běžná věc...
axi 23. leden 2011 14:39:33
chomi(19. leden 2011 09:37:11) : Tahle otázka mě nenechala spát , tak jsem se poptal Muschwerka :"No, moc toho není, ale je tu Třeboňský oltář (1385-1390) a pak mnohé Fechtbuchy (např. můj oblíbený von Danzig) staví na saském právu, které platilo i pro severní půlku Čech a Moravy až po Prahu a Olomouc. Tam puklíř stále je jako soubojová zbraň. Jinak dochovaný u nás není žádný."
Pavel "Kolchoz" Krejčí 22. leden 2011 16:48:57
Jinak na akci jsou zváni účinkující ze všech období, s tím, že v době programu se nebudou pohybovat v dobovém táboře na scéně a na kolbišti... účinkující, kteří dělají jiná období, budou mít příležitost se pak pobít v turnaji a volné bitvě, která proběhne na závěr denního programu.. dále si budou moci zabojovat v noční bitvě... scénářovou bitvu ale necháváme striktně pro období PS - 1471.

uvítáme ale především východní bojovníky, především Uhry, pokud někdo děláte kozáky jste vřele vítáni, málokdo dělá Uhry a s vaší pomocí bychom je mohli docela dobře namarkovat...

VÍTÁNY JSOU TAKÉ TYČOVÉ ZBRANĚ !
Pavel "Kolchoz" Krejčí 22. leden 2011 16:46:06
příspěvek byl smazán użivatelem Pavel "Kolchoz" Krejčí 22. leden 2011 16:22:10
mahy 21. leden 2011 16:25:49
O.K tak pokud to klapne tak tam dojedeme. Štít vezmu a kdyžtak ho nechám odpočívat ve stanu.
Pavel "Kolchoz" Krejčí 21. leden 2011 14:59:09
Chomi : Já si právě taky nejsem jist s těmi pěstňáky.. ale všude v evropě se používaly.. zvláště pěchota to fasovala ke krátkým zbraním a k tyčovkám... zkusím ještě někde zalovit..

Mahy : štít si vem, jestli jsi sesedlý jízndí tak je to ok... ve scénáři přicházejí jízdní posily a sesedlí rytíři... takže by to bylo asi ok s tím štítem..
chomi 19. leden 2011 09:37:11
Musím říct, že nevím přesně, jak se měnila zbroj po roce 1450, takže na poděbradskou dobu sjem trochu mimo. Ale před tím asi nic nebránilo sesedlým jezdcům štíty používat. Je to ymslím výhodnější než jít bez štítu. Akorát na větší vzdálenost lze bojovat kopím, tam je možné mít štít přivěšený na řemeni přes rameno.
Cos e týče pěstních štítků, není jejich použití u nás doloženo. Pokud někdo o nějakém dokladu ví, prosím, předneste ho. Mimochodem, nejsem si zcea jist, zda to, co se ve staré češtině nazývalo "pukléř", lze ztotožnit právě s pěstním štítkem.
Nicméně nejsem odborník na výzbroj, takže se rád necám poučit, možná se pletu.
Pavel "Kolchoz" Krejčí 18. leden 2011 23:50:18
Jiří z Holohlav : ad štíty.. přesně tak - jinak OT nevadí, hlavně že to tu žije :o)).. byl bych moc rád kdyby se nám tenhle rok podařila hojnější účast.. co se týče "dobovosti" tak se budu snažit, tentokrát mustruňk řeším já a budu moc rád když si to tu s vámi trochu rozeberu...

Mahy : pokud jsi sesedlý jízdní, čistě teroristicky bys mohl být nasedlý jízdní.. pokud si odvezeš z Davle koně, budeš jízdní, jinak ten štít asi radši ne.. pošli foto na kolchoz@ceskakorouhev.cz ad ten jízdní... když nás totiž bude pár, tak spíš budeme potřebovat pěchotu a jízdních (sesedlých méně).. ale vem si ho a prodiskutujeme na místě, ok?

chomi : pavézky měli i jízdní... je x zdrojů.. jinak jsi si jist těmi pukléři? V bitvách na téma husiti jsou často vídané.. nejsem historik rád se nechám poučit.. mohl bys to ještě nějak ověřit? Byl bych ti moc vděčen.. platí totéž i u Uhrů, němců a křížáckého vojska, které bude stát proti?

Axi : zabývám se r.1471 již delší dobu a štíty byly opravdovou výjimkou... válčilo se především dlouhými meči, kdy výhoda délky čepele a technologie brnění překonávala výhody štítu.. ale jsou výjimky, jeden takový štít flanderské provenience si nechávám vyrábět....

p.s. lehké OT nám nevadí....
Jiří z Holohlav 18. leden 2011 21:41:09
Kuno(18. leden 2011 21:32:28) :
Ano,je netuším ,proč bych bo nenechal v pochvě :-).
I Ty šibale !
Pojď vedle ,tady už se cítím fakt nepatřičně.
Kuno 18. leden 2011 21:32:28
von Holohlaff :já myslel,že meč přidržuješ na vnitřní straně štítu palcem levé ruky,kterou držíš štít.
meč je zhruba rovnoběžně s osou štítu hrotem směřuje dolů, hlavicí nahoru. Ta přesahuje horní hranu štítu tak,abys mezi jílec a jednu stranu příčky založil nebo opřel kopi.
Po hodu,bodu...kopím,pravou rukou okamžitě tasíš meč a pokračuješ.
Tímto způsobem se Ti žádná nehoda :) od vl. meče v boji nepřihodí.
Popsal jsem to srozumitelně?
Jiří z Holohlav 18. leden 2011 20:56:42
Kuno(18. leden 2011 20:41:45) : No ,klasické tarče je přitažené na předloktí ,takže podržíš uzdu nebo kopí,ale při pokusu pracovat mečem mi jeho hrana šla rovnou do obličeje.

Kolchozi promiň - někam se přestěhujem.
Kuno 18. leden 2011 20:41:45
Proč si nevezmete meč a štít do levé a kopí na počátek boje do pravé?
Jiří z Holohlav 18. leden 2011 20:10:26
mahy(18. leden 2011 19:52:31) :
Teď jsi mě rozveselil - tedy někteří a houfně je docela rozdíl.
Ten obrázek ukazuje štítek ,který bude za pár let nahrazen velkým ramenem a při pěším je zrovna tak užitečný.
I Tobě rád půjčím jezdecké tarče ,.jak to to máš tak na krku, tak si dost koleduješ,aby tě za to hákli.Jak jsem psal ,tu dobu nemám zmáknutou,ale zrovna štíty jsou moje hobby.
mahy 18. leden 2011 19:52:31
Jenom k tomu, že štít může být vyvázán na rameni a pak není problém ovládat i dlouhý meč.
Teorii, že v letech 1450-1470 všichni houfně odhodily štíty a nepoužívali je nevěřím.
axi 18. leden 2011 19:35:20
mahy(18. leden 2011 19:23:50) : Tohle není zrovna pramen pro dokazování čehokoliv.
mahy 18. leden 2011 19:23:50
Jiří z Holohlav(18. leden 2011 18:48:57) : img4.rajce.idnes.cz...
Jiří z Holohlav 18. leden 2011 18:48:57
Tak mi to nedalo a listuju Klučinou.O jezdcích mezi léty 1450 - 1470 prakticky nic .Jeden honosný štít a jedna lehká jezdecká pavézka a věta,že někteří jezdci spoléhají na kvalitní zbroj a odkládají štíty.
Pukléře pěchoty procházejí věky až k lancošům a dál jsem nekoukal.

Nu,kdo chce štít,musí mít krátkou zbraň nebo zvládat dlouhý meč jednou rukou.
axi 18. leden 2011 17:18:04
Omlouvám se za OT
chomi(18. leden 2011 15:30:23) : Takže jaké štíty bys předpokládal u těžké jízdy v poli? Tarče a pavézky? K těm pukléřum&#8230; takže ty předpokládáš, že v 15. Stol. se u nás přestaly požíval, nebo že v českých zemích se hojnění nepoužívaly nikdy.
chomi 18. leden 2011 15:30:23
Ad pan Jiří: ... a já s tím budu bojovat podle 1.33:o)))))
No ale prostě u nás pěstní štítky doloženy nejsou, takže asi bojovali lid jen měči (tesáky). Nevím, proč se to u nás neujalo.
Bilajz 18. leden 2011 13:48:36
Ale zase i ten klacek by nebyl od věci, takové kladivo skýtá jistě své výhody. Přemýšlím, že bych s družinou jel (pokud do té doby bude družina vypadat k světu) a vyzkoušel si to.
Jiří z Holohlav 18. leden 2011 12:51:31
chomi(18. leden 2011 12:37:18) :
:-) na Mokrovousech Ti půjčím tarče a dlouhý meč :-)
chomi 18. leden 2011 12:37:18
Souhlasím, pane Jiří:o)Šesedlý jezdec by štít asi zbytečně neodkládal. Nehledě na to, že pavézky mělatuším i lehčí jízda.
No pak tu máme ty pěstňáky, u nichž si neuvědomuju jediný doklad, že by se u nás za husitů a jiříka používaly...
Jiří z Holohlav 18. leden 2011 11:27:12
chomi(18. leden 2011 09:36:21) : To jistě,jen mi šlo o to,že ve vojsku bylo těch ocelových pánů podstatně méně než městského lansdsfrídu.
No,ale je to Tvoje doba - patří Ti poslední slovo. Souhlasíš s Mahym ?
chomi 18. leden 2011 09:36:21
Pane Jiří, to nesohlasím. Jen takhle od stolu si vzpomenu na panstvo, které stálo rozhodně za Jiříkem: Lev z Rožmitálu, Jan z Rabštejna, Jindřich z Michalovic - shodou okolností všechno katolíci, a kališnické panstvo ho podporovalo tím víc. K tomu připočtěme bohaté rytíře jako Kostky z Postupic, kteří byli bohatší než většina pánů, nebo bratry Smiřické, které bych taky rozhodně za chudou šlechtu neoznačil.
A to nemluvím o Moravě, kde se Jiřík vysloveně opíral o magnáty jako byli Pernštejnové či Tovačovští a tuším i o moravské Kunštáty.
Jiří z Holohlav 17. leden 2011 19:04:41
mahy(17. leden 2011 18:08:37) :
No,jestli chceš respektovat dobu bitvy a ne maximálně využít toleranci ,tak si vezmeš klacek a dlouhý meč a na štít zapomeneš.
Jiřího podporovala hlavně města a jízdních ocelových panáčků,kteří už štíty měli stejně jen do turnaje moc nebylo :-)
mahy 17. leden 2011 18:08:37
Vypadá to slibně Kolchozi. V sekci štíty píšeš, že štíty ne, max. pěstní. Když jsem sesedlý jízdní tak bych měl rád štít s sebou. Jak to tedy je?
Pavel "Kolchoz" Krejčí 17. leden 2011 12:55:15
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Pavel "Kolchoz" Krejčí 17. leden 2011 12:54:44
Vážení přátelé,

dovolte nás pozvat Vás na 3.ročník středověké bitvy pod úpatím tvrze Mrač.

Webová pozvánka :
www.ceskakorouhev.cz...

Oficiální pozvánka pro diváky i účinkující : www.ceskakorouhev.cz...
Pavel "Kolchoz" Krejčí 17. leden 2011 12:54:11
Informace pro účinkující :

Datace 1471 &#8211; češi, uhři, švýcaři, němci, itálie &#8211; tolerance 1430 &#8211; 1490.
Bitev, turnajů a dobového tábora se mohou účastnit pouze účinkující s odpovídajícími kostýmy. Kostýmová povinnost platí po celou sobotu. Budeme potřebovat hodně uhrů, proto vítáme všechny kozáky a východní bojovníky,kteří by si dle potřeby upravili výstroj.

Tábor bude rozdělen na dobový a nedobový. Dobový dole na kolbišti &#8222;u stromu&#8220; a volný tábor nahoře na kopci. Iglůčka a podobné odpornosti budou zakázané i ve volném táboře ! Jsme však schopni Vám v takovém případě nabídnout náhradní ubytování ve stanech či na tvrzi. V dobovém táboře na placu platí celou sobotu od rána do noci kostýmová povinnost a táborová pravidla :www.ceskakorouhev.cz...
Výstroj bude posuzována dle Výstrojních a kostýmových podmínek České korouhve :
www.ceskakorouhev.cz...

Vítány jsou tyčovky, kozáci a východní válečníci ideálně uhři, pavézníci, plechovky,
střelci z palných a střelci z kuší, uherští lučištníci, cepníci, práčata, jezdci
(naše koně jsou případně k disposici &#8211; cca 30 koní).

Zbraně : tyčové zbraně, jedenapůle, sekyry, výjimečně obouruční meč
tesáky, kropáče, cepy, řemdihy, palcáty, jitřenky, praky

Zbroje : kroužky, plechové části, pěší celopláty ( dobové ! ),
štíty ne (zvláště ne železné), max pěstní štítky

Přilby : šalíře s pevným i otevíracím hledím, klobouky, salety, lebky, výjimečně
barbuty či armety, šlapy pouze se závěsem
(každý bojující musí být vybaven přilbou, výjimkou jsou střelci atp.)

Palné : houfnice, tarasnice, ručnice, arkebůzy, hákovnice, píšťaly

Střelné : kuše, ideálně s heverem, luky pouze krátké či reflexní

Pro účast v bitvě je nutné absolvovat mustruňk a na místě musíte také podepsat
revers. Kdo neobdrží camrátko nebude vpuštěn na kolbiště. V bitvě se řiďte
bitevním desaterem : www.ceskakorouhev.cz...

Svoji účast prosíme potvrďte na bitva.mrac@ceskakorouhev.cz

Pro podmínky účasti a další informace www.ceskakorouhev.cz/mrac

Fórum najdete na adrese www.ceskakorouhev.cz... v sekci &#8222;Pořádáme&#8220;

Mustruňk mistr Pavel &#8222;Kolchoz&#8220; Krejčí
kolchoz@ceskakorouhev.cz 736 611 492 či 777 05 09 05 či na FB

Hlavní organizátor Jakub &#8222;Tierce&#8220; Šindelář
tierce@ceskakorouhev.cz 731 169 799 činný také na FB

Bujaré pitivo bude vydáváno účinkujícím až po děkovačce, jelikož pro všechny účastníky bude platit po celou sobotu přísná prohibice. Abychom Vám to ale vynahradili, jako odměnu jsme pro Vás zajistili sud piva, vína a hudbu pro večerní radovánky. Občerstvení pro účinkující bude zajištěno v rámci dvorské kuchyně pana Brambora ! :O). Pokud bude vysoká návštěvnost, uvažujeme také o výplatě cesťáku na auto.

Těšíme se na Vás nashledanou u příležitosti 3.ročníku Mračské bitvy !
Pavel "Kolchoz" Krejčí 17. leden 2011 12:53:03
Program pro účinkující :

Sobotní program

Ranní program - pouze pro účinkující
9:00-11:00 Bubeník+Markytánky+auto+pozvánky
9:00-9:30 Ranní budíček + úklid - tábor
9:30-10:00 Snídaně a mustruňk + revers - tábor
10:00-11:00 Nácvik bitvy a mustruňk - kolbiště

Denní program
12:00-12:30 Přivítání diváků Heroldem - nádvoří
12:30-13:00 Historické tance SHT Acronia - nádvoří
13:00-13:30 Divadelní představení České korouhve
&#8222;Přepadení u městských bran&#8220; - nádvoří
13:30-14:00 Poprava - molo
14:00-14:30 Prohlídka dobového tábora - tábor
14:30-15:00 Střelecká přehlídka - kolbiště
15:30-16:30 BITVA na téma &#8222;Vos vel mors !&#8220; - kolbiště
16:30-17:00 Rytířské hry a turnajová klání - kolbiště
17:00-17:30 Tjost &#8211; souboje rytířů na koních - kolbiště

Večerní program
18:30-19:00 Historické tance SHT Acronia - nádvoří
19:00-19:30 Středověká hudba SHH Řemdih - nádvoří
19:30-20:00 Divadelní představení České korouhve
&#8222;Vražda v Panské komnatě&#8220; - nádvoří
20:00-21:00 Velká tancovačka - nádvoří
21:00-21:30 Vystoupení ohnivého fakíra - nádvoří
21:30-22:00 NOČNÍ BITVA &#8222;Temný středověk&#8220; - kolbiště
22:00-22:30 Závěrečné slovo a děkovačka - nádvoří

Noční program - pouze pro účinkující
23:00 - ??? Šermířská noc plná překvapení, vášně a radosti
( Ministerstvo kultury varuje: historický šerm není žádná prdel ! )

Pondělní program
Kdo bude mít volno a bude chtít užívat léta, může s námi podniknout Dobové tažení na Zbořený kostelec, kde připravíme svoje ležení, Vykoupeme svá těla, můžeme pomoci našim súsedům s přípravou bitvy.
Pavel "Kolchoz" Krejčí 17. leden 2011 12:52:42

Příběh :

Je to již bezmála 5 let kdy o vánocích r.1466 Papež Pavel II. proklel krále Jiřího a vyhlásil proti husitským Čechám pátou kruciátu. Brzy poté na jaře roku 1468 vtrhl v čele křižáckých vojsk do českých zemí uherský král Matyáš řečený Korvín, který tuze zatoužil po českém trůnu. V dubnu 1468 se postavil do čela křížové výpravy proti kacířským čechům a Jiřímu z Poděbrad. Postavil se na stranu moravského katolického odboje, dobyl Třebíč a na počátku roku 1469 také Špilberk. Nad Českou zemí se opět stahovala mračna, když při přechodu Železných hor na počátku roku 1469 se Korvínovo uherské vojsko, směřující ke Kutné Hoře, octlo blízko Vilémova. Vojsko uhrů bylo velice brzy bylo obklíčeno mocnou armádou české Zemské hotovosti. Matyáš byl z obklíčení propuštěn poté co osobně přísahal Jiřímu, že nebude již nadále usilovat o českou královskou korunu, a že se zasadí o dohodu u papežské kurie. Matyáš však své slovo nedodržel a ještě téhož roku se dal v květnu v Olomouci zvolit na naléhání Zelenohorské jednoty, vedené Zdeněkem Konopišťským ze Šternberka, českým králem. Jeho vládu uznala nejen většina českých katolíků, ale též mnozí Moravané a celé Slezsko i obojí Lužice. V důsledku toho hrozilo zemím Koruny české roztržení.

Dne 9. srpna 1469 svolal zapřísáhlý odpůrce kalicha Hanuš II. z Kolovrat na Zbiroh tajnou schůzku Zelenohorské jednoty, kde byla v hradní kapli vyhlášena církevní klatba na krále Jiříka. Jako by nebylo málo soli v Jiříkových ranách, prohlásil Papež českého krále sesazeného z trůnu a zbaveného všeho majetku, kterážto klatba se vztahovala i na jeho choť královou Johanu i všechny jejich děti. Jiříkovi tak zůstala vláda pouze nad kališnickými Čechy, kteréžto opět stály jakoby proti celému světu. Dle rodového hesla "Nescit occasum" neb &#8222;nikdy nezapadá&#8220; zahořela Šternberská hvězda opět mocným plamenem války avšak nepřátelé kalicha vždy byli úspěšně odraženi mocným šikem utrakvistů. V zemích Koruny české však rychle narůstala anarchie. Válka vyčerpávala obě strany, které dobře znaly strategii protivníka a nemohly se prakticky ničím překvapit.

Papežova kletba však jakoby otrávila tělo krále, který začal těžce churavět. Neotrávila však jeho mysl a vůli bít se za kalich. Jsa si vědom svých četných neduhů na těle a skutečnosti, že žádný z jeho potomků, nehledě na klatbu, není hoden a schopen nosit korunu královskou, sepsal svoji závěť, ve které psáno bylo, že králem českým má se stát mladý Vladislav, syn polského krále Kazimíra IV. Krátce na to při tažení churavého krále Jiřího do Slezska v srpnu 1470 svolává králová Johana narychlo zemskou hotovost za svého chotě aby odrazila náhlý vpád Matyáše do východních Čech. Zde také zvěstovala českým utrakvistickým stavům vůli krále a předložila jeho testament. Sama pak v čele Zemské hotovosti se po boku maršálka českých a moravských vojsk Mikuláše Svitáčka z Landštejna vydala vstříc vojsku Matyáše Korvína na krvavou zteč.

Zemřel ! Zemřel&#8230; všemi kališníky milovaný, slavný a ctěný král Jiří z Poděbrad a Kunštátu, velký ochránce české země, kalicha a učení Husova. Píše se rok 1471 a ten starý krkavec Matyáš však stále trápí českou zemi mečem ! Uhři řádí po kraji, pálí a drancují seč mohou, nevyjímaje ani statků pánů katolických a tak začal král Matyáš pomalu upadat v nemilost některých českých i moravských pánů, kteří v dobách zmaru marně vzpomínali na dobrá léta moudrého panování zesnulého krále. Již měsíc po smrti Jiříkově započal Matyáš s jednáním s českými stavy o možnosti svého nástupu na trůn. Na sněmu v Německém Brodě bylo dohodnuto příměří, které mělo umožnit uspořádat volební sněm v Kutné Hoře, ze kterého by vzešel nový český panovník. Zde bylo jednohlasně rozhodnuto&#8230; české stavy si 27. května l.p.1471 vyvolili Vladislava Jagellonského jako budoucího českého krále a naplnili tak zbožné přání Jiříkovo. Dříve než však mladičký Vladislav dosedne na český trůn, v předvečer kutnohorské volby, čeká válkou zkoušenou českou zemi poslední temná chvíle&#8230;Přenesme se o 540 let zpět v čase abychom si připomněli tento důležitý okamžik české historie očima vojáků jednoho předsunutého elitního oddílu české armády, sloužících pod velením nejvyššího maršálka království Mikuláše Svitáčka z Landštejna. Tehdy znělo krajem to mocné heslo, odrážející oddanost českých vojáků ke královně Johaně z Rožmitálu hájící posmrtnou vůli milovaného manžela a krále. Vos vel mors ! aneb Vy nebo smrt !
Pavel "Kolchoz" Krejčí 17. leden 2011 12:52:06
Hoj !

webmaster