Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Brandýs 2010

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Maršálek 03. květen 2010 21:39:08
Abych taky trochu podpořil paní Kateřinu, navrhuji dát zmlátit Siegfrieda, že podstrčil svému pánovi, Bavoru ze Strakonic, při dopoledním rozespalém obouvání své odřené škrpály namísto pánových parádních bot :-)))
Kdo tam byl, ten ví, že až do sobotního poledne pan Bavor zaslouženě vyspával bohatýrskou hostinu, zatímco jeho pacholek Siegfried se motal po táboře a drhnul kotle (s jeho stříbrnými prsteny na rukou). Ten zlomyslník Siegfried nejenom že svého dobrého pána v noci okradl o prsteny, ale ještě mu, dobrotivému kmetovi se slabým zrakem, podstrčil své škrpály :-))))))

P.S. i Vitamín bledl závistí nad jeho smělostí :-)
hawkwind 03. květen 2010 17:24:52
Cvrček z Ronenbergu(03. květen 2010 17:08:16) : Rádo se stalo! :)
Cvrček z Ronenbergu 03. květen 2010 17:08:16
hawkwind(02. květen 2010 21:13:11) : Jsem potěšen z tvé informace zkoušel jsem je zhotovit z různých materiálů a nedařilo se a nedařilo.Hloh mě nenapadnul.
Indyján 03. květen 2010 11:43:59
Kulaté i špičaté. švédsko měli tam směsku, spíše 14 a 15. století. indyjan007.rajce.idnes.cz... zavazování kde se zachtělo, venkovní švy a hodně hrubé.
Siegfried 03. květen 2010 11:33:36
Katerina_z_Landstejna(02. květen 2010 19:03:44) :
1. Pracuješ pouze s tabulkou k nálezům na "Baynards Castle" která je pro druhou půlku 14.stol. Já bych se na kulaté špičky držel nálezů z Billingsgate, Swan Lane, Trig Lane a Ludgate. Tedy late 13th a early 14th století .) A tam ty kulaté jsou, samozřejmě můžeme vést polemiku jestli až takhle, mám dost širokou nohu a vysoký nárt a asi jsem je chtěl moc vypasované, což se projevilo i v tom že jsou opticky moc úzké nad kotníkem...
Každopádně jsem pro peší turnaj zvolil variantu co se v ní pohodlně a prakticky chodí během disciplín pěšího turnaje.. Kdybych byl koňmo, dbal bych více na módu :)
Dále jsou kulaté i ve Vaverkovi.

2. Přední šněrování tam má Roman taktéž, jinak máš pravdu, že v londýně je až na konec 14.stol. Spíše bych mohl vyměnit systém vázání tkaniček.

6. Dej fotky těch vašich bot, zajímá mě to :)

Neomlouvej se nic se nezvrtlo, bez diskuze není posunu.
Maršálek 03. květen 2010 10:26:01
Katerina_z_Landstejna(02. květen 2010 19:03:44) :
"...Jinak se Ti omlouvám, že se to takhle zvrtlo. Nečekala jsem, že se naší nevinné výměny šťouchanců někdo chopí a ztropí scénu... " :-)))
hawkwind 02. květen 2010 21:13:11
Melkel(02. květen 2010 20:21:50) : Jestli tě potěší detail tak se floky dělaly z hlohového dřeva. :)
Melkel 02. květen 2010 20:21:50
Je nutné rozlišovat kovové floky a holtzfloky -obojí se používalo, obojí je dobré spojení kůže, a obojí je ve vrcholné středověku nepravděpodobné, protože vzhledem ke konstrukci bot nepotřebné. Dost by mě interesovaly nálezy, protože jediné použití vidím při opravách.
Wothan 02. květen 2010 20:10:58
Jasně, nevyjádřil jsem se přesně - já měl na mysli těmi floky právě tyhle dřevěné hřebíčky/klínky (je to tuším vidět i v tom Muschwerkovi) a klížení - zajímá mne, jestli se to u nás ze středověku (tj. do konce 15.st.) vůbec našlo. Jinak je ale pravda, že švec co mi kdysi dělal pár bot (starý profesionál, dneska už bude dávno v důchodu) nazýval floky i hřebíčky kovové.
Cvrček z Ronenbergu 02. květen 2010 20:00:52
Nechtěl bych se přít ale ševcovský hřebík je ševcovský hřebík a le flok je dřevěný kolíček který se ponoří do lepidla a poté se vloží do připravené dírky šídlem a poté rozklepe.Je to snad nejlepší spojení dvou plátů kůže co kdy kdo vymyslel!
Wothan 02. květen 2010 19:34:36
Ano, ševcovský hřebík se skutečně jmenuje "flok". Flokované boty si z nálezu od nás ze středověku vůbec nevybavuji, znám je až z novověku, pokud něco takového existuje, určitě bych to rád viděl, aspoň odkaz na zdroj, pokud to někdo má, zajímá mne to.
Katerina_z_Landstejna 02. květen 2010 19:03:44
Siegfriede, mám Shoes and Pattens právě otevřené před sebou a moc by mne zajímalo, které z tam zobrazených bot byly tou inspirací :o) Nenacházím totiž ani v této knize, ani v Medieval finds... pro 13. a 14. století nic, co by se alespoň vzdáleně podobalo Tvé obuvi. Jediná bota, která by se dala velice zhruba přirovnat k těm Tvým, je v Shoes and Pattens bota na str. 37 pod č. 59 - ovšem ta je datována pro časné 15. století.
Pražské kolektorové nálezy neobsahují rovněž žádnou botu Tvého typu.

1) Kulatá špička se ve 13. a 14. století vůbec nevyskytuje běžně a pokud se vyskytuje, pak pouze na primitivních obracenkách - převážně dětských - viz. tabulky v Shoes and Pattens na str. 25, 29 a 30.
2) To samé platí pro přední šněrování - v 15. století ano, na počátku 14. století ale zcela minimálně (což lze vytknout i botám mého chotě). Ani v jednom případě však u vysokých bot - u nich zcela převažuje boční šněrování, případně zapínání na pásky s přezkou nebo zavazovací.
3) Ano, to je v pořádku
4) No, v té polemice jste došli k tomu, že první doložitelné cvoky na podrážce jsou pro Čechy až někdy na počátku 16. století a pro středověk jsou zcela nedoložené. V názoru na gumovou podrážku to bylo půl napůl, přičemž gumová jako tolerovatelná byla doporučena tvrdá tenká, pokud možno v barvě kůže :o)
Nicméně ochrana podrážky cvoky jako úlitba cenám bot a usnadnění pohybu v terénu má určitou váhu, byť je zatím nedoložitelná...
5) Je známo a plně doloženo (zde i nálezy Čechách), že boty se OPRAVOVALY našitím další podešve na tu prochozenou a dokonce existují i nálezy (opět Anglie) opravených bot, kde byly na zpevnění použity floky (nebo jak se ty mrňavé ševcovské hřebíčky jmenují)
6) Ano, dobré vedení moderní zhýčkané boty je rozumný argument - to myslím zcela bez ironie. Sama mám obracenky i boty šité moderním způsobem a je to velký rozdíl.
Boty s mechovkou nemám žádné, mám je podlepené právě tou tvrdou světle hnědou gumou a ráda Ti to předvedu, stejně jako ty obracenky :o))
7)O tom vůbec nepochybuji, vím, že šije velmi kvalitní boty

Jinak se Ti omlouvám, že se to takhle zvrtlo. Nečekala jsem, že se naší nevinné výměny šťouchanců někdo chopí a ztropí scénu...
Indyján 02. květen 2010 18:34:44
Z Olomouce jsou na botách cvoky snad již z první půle 16. století. Při rekonstrukci masných krámů našli podrážku.
Melkel 02. květen 2010 18:27:09
Ke konstrukci bot: pro období před rokem 1500 je dosti obtížné najít důkazy o používání cvoků na podrážkách.
U zvýšených podpatků přímo na botách je možné se domnívat, že byly na východě vyvynuty dřívě než na západě Evropy, možná už ve 14. st. V západní Evropě se s nimi setkáváme opět až v 16. století, spíše v druhé polovině.
Design je pravděpodobně možný, ale ne obvyklý.
Technologie výroby těchto bot není správná, o tom není sporu, i když je to vynikající práce (jak se dá ostatně u pana Kvasničky předpokládat).

Když to shrneme - za KM, bych je označil se zamhouřenýma očima, a doporučil brzkou výměnu. O LH snaha není, tudíž to nebudu komentovat. Označit je za kanady je zajímavý projev osobnosti pisatele, s botama jako takovýma to nemá nic společného.

A zcela na závěr bych doporučil vyhýbat se argumentům "ukaž, že to máš lépe,. nebo drž pysk". Zatím jsem se s nimi setkával hlavně u tvrze Hummer a pod. V této duiskusi myslím nemají co dělat.
Siegfried 02. květen 2010 17:59:25
Mám docela dost práce, tak se nemám čas příliš zabývat plkama.
Zde odkaz na boty které laskavě nafotila a vyvěsila Dášenká na své "funny" stránce: dasa.e.sweb.cz...
Takže v kostce a jednoduše.
1.Kulatá špička se běžne vyskytuje od 12.stol. (předtím jsem se o to nezajímal tak nevím)
2.Vázání vepředu se v tomto období na různých nálezech vyskytuje také.
3.Stříh se švem v boku je překvapivě dobře také, ikdyž se vyskytuje často i s variantou, že jsou ty švy na obou bocích.
4.Na podrážce jsem zvolil cvoky jako možnou ochranu kožené podrážky před opotřebením, vedli jsme o tom dlouhou polemiku a došli jsme k závěru, že to může být pravděpodobná rekonstrukce (určitě pravděpodobnější než gumová podrážka, že?) či aspoň KM :) (pro neznalé já LH nedělám)
5.viditelný šev na okraji kůže je dle nálezů z té studny v praze (teďka si nevybavím - bude vědět Alan Kvasnička)
6.boty jsou šité vnitřním švem, nikoliv obracené, což v době jejich výroby byla nejlepší dostupná technologie, netvrdím, že je historicky verohodná, ale vzhledově se obrácené botě pro potřeby KM aspoň blíží :) A splňuje funkčnost dobrého vedení moderní zhýčkané nohy... A předpokládám že je stále vzhledově lepší než boty s vnějším švem a podlepenou mechovkou, že Kateřino? Nebo už chodíš v obracenkách? Budu rád když sem ze stejné akce postneš fotky bot svého chotě ať se poučíme :o)
7. Boty ušil na míru a zakázku Alan Kvasnička a já jsem s nimi spokojen.

Jako podklady posloužily:
1. Medieval finds from excavations in London: 2 - Shoes and Pattens - Francis Grew and Margrethe de Neergaard - London 2001
2. Obuv ve středověku - Roman vaverka - 2003 (myschwerk.webzdarma.cz...
KOHO 02. květen 2010 14:18:08
Nudáááá
To jsou všechno co vidím, bohužel jen špatné pokysy o historickou obuv, to nejsou kanaďani :-) Toto snad na Hradeckém turnaji , nemůže být považováno za nějaký velký prohřešek.

Dobře udělaných obracených bot, je furt alespoň na vrcholný středověk málo.
Katerina_z_Landstejna 02. květen 2010 13:38:08
Dobře tedy. Posílám jedny typicky středověké botky, charakteristické pro počátek 14. století, do nějž je hradecký turnaj datován.

Jsem ráda, že jsou konečně popřeny nepodložené mýty o obracených botách ve středověku a můžeme si směle pořizovat kvalitní obuv s pevnou podrážkou :o)

sphotos.ak.fbcdn.net...

KOHO 02. květen 2010 11:50:47
Já taky, játaky, taky, ky...
Wothan 02. květen 2010 10:34:05
Já chci taky vidět kanady! Jsem diskriminovaný zvědavec! :-)
hawkwind 02. květen 2010 05:31:33
Maršálek(02. květen 2010 00:58:55) : Proč najednou jen v SZ, že? Kdyby tak madam chtěla osvítit i nás ostatní.....
Maršálek 02. květen 2010 00:58:55
tak zklamání - kanady se nekonaly.
Mates bude asi překvapený, jak hodnotíš jeho flokované kotníkové boty a Švýcaři se komplet zují :-)))
Katerina_z_Landstejna 01. květen 2010 20:26:48
Maršálek(01. květen 2010 12:23:00) :

Na Karlovcích je SZ s požadovanou fotografií.
Maršálek 01. květen 2010 12:23:00
Katerina_z_Landstejna(29. duben 2010 11:59:08) : k tématu Brandýsa je to sice OT, ale když to tu sděluješ, pak máš jako šiřitelka této zaručené in formace jistě možnost to doložit :-) Jako pořadatel zmíněné akce to velmi ocením, abych si mohl udělat pořádek, zakládá-li se tvá informace na pravdě :-) Dříve jsem ale neslyšel nic o údajných kanadách, ale o modernějších zbrojích (do 1350), které mojim oblíbencům projdou, zatímco těm poctivým již nikoli, takže tohle je ta moderní zbroj?

Takže jak říkáš "Kdo chce vidět, vidí..." a já chci moc vidět, děkuji :-) Upomínám se, že tě takto žádám již od zmíněného turnaje a zatím stále marně. To dost snižuje věrohodnost tvé informace i údajnou slepost cca 170 lidí na zmíněném turnaji :-)

Ostatním se tu omlouvám za OT, protože k tématu to nepatří, ačkoli je to tu jedním z námětů :-)
Jarwiks 30. duben 2010 18:46:04
Maska(30. duben 2010 12:20:21) : Že ten ftip z velkým F jako Fčela neznám. A to jsu velkomoravan a Rejčkař :-)
chomi 30. duben 2010 15:50:18
Ad Kuno: Dotaz úplně mimo mísu, ale když už jsem tě tady na fóru zastihl: Jak to vypadá s tím husitským dobýváním tvrze, co se mělo konat na Moravě tuším 10. července? Bude? díky a omlouváms se všem za spamování:o)
Maska 30. duben 2010 12:20:21
Katerina_z_Landstejna(29. duben 2010 11:39:23) : O těch kanadách už jsem také slyšel. Velkomoravané si to vyprávějí jako dobrý vtip :-)))
Wothan 30. duben 2010 00:40:47
Já psal taky obecně, ne k Brandýsu a uznávám že jsme tu tedy trochu off topic.
Kuno 30. duben 2010 00:12:04
Wothan(29. duben 2010 23:32:01) : nehodnotil jsem dobovost Brandýsa,psal jsem na téma:Pruzení a já.:))
Mě daleko víc štve ignorance "vystupkářů",protože tam to vidí diváci v první řadě z metru.
V bitvě,neříkám,že se to ztratí ale může aspon částečně splynout s dobře vybavenými lidmi-diváci jsou obvykle podstatně dál od bojujících.
To na podiu před diváky nejde
a obávám se že o víkendu se přesvědčím,že se nic v přístupu moc nezměnilo.
Pokud bych já pořádal bitvu s přídomkem historická,tu historii bych si samo ohlídal-v tom si neodporujeme.
Myslím,že ani v tom ostatním. Tedy-nijak zásadně.:)))
Wothan 29. duben 2010 23:32:01
Kuno: já to jako pořadatel hist. akcí vidím prostě jinak - když se jednou prezentujeme divákům jako "hist. akce" nebo i jen příběh zasazený do nějakého konkrétního období, beru to jako závazek. To že se u toho lidi i baví je prima, ale pokud na diváky úplně kašleme, fajn - pořádejme si to soukromě bez nich. I takové akce jsou. Pokud jde ale o veřejné akce - buď toho závazku jsem s lidmi co mám k dispozici schopen dostát nebo nejsem. Pokud nejsem, nebudu je opíjet rohlíkem a argumentovat tím že jim je to jedno nebo to nepoznají, ale zvolím krok stranou - fantasy/pohádka aj. Není to nutně ostuda - mnozí z nás s nostalgií vzpomínají na Války Chymér což byla fantasy par exelans.
Wothan 29. duben 2010 23:21:01
Melkel: jo to byly časy... :-)
Broďan: nečekal bych dneska už žádný větší zásadní zemětřesení - ten rozdíl mezi původním hist. šermem a třeba KVH je spíš v přístupu. Lidé co se rozhodli dělat vojenskou historii (o Lh ani nemluvě) se vědomě rozhodli, že budou stavět především na aktuálním stavu našeho poznání podle svých nejlepších aktuálních možností/schopností. A jsou tak vesměs smířeni s tím, že jak se stav poznání nebo schopnosti řemeslníků a jejich nabídka posune, něco z toho co mají dnes bude špatně. Něco půjde doplnit, něco se bude muset předělat a něco zahodit a udělat znovu. Vyžaduje to už od začátku určitou pružnost. Nic z toho v čem jsem začínal se dnes už nedá použít přesto že to ve své době byla špičková práce. Proto také říkáme že třeba Lh je cesta, způsob přístupu k hobby, ne nějaký konkrétní cíl.
pappi 29. duben 2010 22:44:07
Já tedy až tak moc ony zde zveřejňované hadrníky nekomentuji, protože ono někdy prostě není slov. To jen člověk kroutí hlavou. A ty prima názory proč se obleču jako blbec, dám za vojenskej pásek nějakou parodii na meč a lidem se prezentuji jako středověký rytíř to se jeden dozvídá věci.
Prostě shrnuto vzato mě docela mrzí když někdo zcela vědomě przní historické období, které mám rád a ještě se rozčiluje, když mu to někdo napíše či si z něho právem udělá prču a někam ho pro ostudu vyvěsí. Třeba právě sem. Ono snad jediným protijedem by byla léčba šokem. Přijet na vojensko historickou akci, která má úroveň např. 1866 či napoleniku oblečen v bílých zednických montérkách na nohou polobotky z osmdesátých let či černé gumáky, kolem pasu oblíbenou vojenskou dohodu, přebarvený ORIGINÁL vojenský sako ČSLA a na hlavě na zlato nastříkanou německou helmu. Jako zbraň bych zvolil vzduchovku Slávia a na ní dovedně připevnil bodák z SA 58. Jako dobovou tašku pak samozřejmě zelenou somračku od plynové masky. Až by mě pánové hnali svinským krokem o čenž vůbec nepochybuji, argumentoval bych tím, že to nedělám jako hlavní období, že se zabývám patnáctým stoletím a tohle mám takovou bokovku a přijel jsem se jenom pobavit. Chtěl bych pak znát náladu těch lidí co dělají své oblíbené století, kdyby jim třeba příště na akci dojel autobus takových bezva lidí a ještě se nachali fotit pod titulkem tak takto se válčilo za Napoleona či za Radeckého. Myslým, že by to někoho také docela štvalo či myslíte, že ne?
Kuno 29. duben 2010 21:45:31
Melkel(29. duben 2010 12:22:23) :
Mumínek(29. duben 2010 11:39:02) :
Mumínek(29. duben 2010 11:39:02) :
Melkel(29. duben 2010 12:22:23) :

Když jsme u toho pruzení....myslím,že já jsem v tomto ohledu celkem umírněný. Uvědomuji si,že jsem jistě býval sám "objektem",který mohl u jiných vzbuzovat úsměv.....
V podstatě mi ani nevadí když vedle mne v bitvě,na kterou se urvu jednou,dvakrát za sezonu stojí někdo s historicky horší nebo i sci-fi výbavou.
Bitvy totiž opravdu beru jako přátelskou zábavu,setkání,kalbu,táboráčky.....
a takovou hezkou akcí pro mne letošní Brandýs opravdu byl.
Kde jinde bych měl mimo jiné možnost za dopoledne uvidět vojáky a napucované oficíry z let minulých,dragouny....a x dalších lidí zabývajících se dobou o hodně mladší než já.

Kolegy v "šermu" neberu podle toho,co mají na sobě,co dokázali nebo kolik mají momentálně v kapse,hodnotím je podle toho,jak kvalitní jsou jako lidé.
Bystřit začínam až tehdy,když takový nějaký cestovatel-scifi "řitíř" si začne nejlépe před co nejvíce dalšími stěžovat ,jak ti dnešní mladí nic neumí,nic nezažili,nechápou,že nejlepší šerm se rodí kdesi u Sezimova Ústí,že mladým chybí pokora,před tím co oni dokázali,že oni nejlíp vědí,co diváci chtějí vidět,že historie je nuda... a další "bajky starého zbrojnoše".
Pak začínám vidět rudě a v následném pruzení bývám velmi vytrvalý.:)))


MadHamster 29. duben 2010 20:12:25
Ve vlasech? O.o
Melkel 29. duben 2010 19:50:24
Wothan(29. duben 2010 18:43:43) : na rozdíl od rtebe byly ty imaginární boty alespoň ručně šité, červená tuniko s koženou šňůrkou ve vlasech :-)
Wothan 29. duben 2010 18:43:43
Můžu potvrdit, když jsem viděl Melkela poprvé před nějakými 10-ti lety, měl na nohou nějaké pohorky a imaginární boty kdesi doma :-))
Pavel "Kolchoz" Krejčí 29. duben 2010 13:29:00
Mě tak točí že jsem nemohl... navíc když jsem monarchista.. marně říkám již druhým rokem... dejte to na jiný termín než v termínu Libušína.... bude větší účast.. mnohem větší... snad se příští rok Encák se starostou polepší a bude to v jiný termín...
Pepan 29. duben 2010 13:03:33
K z L. Já myslim, že jsem v tomhle nezaujatý, ale fakt jsem to tam nezaznamenal. Dej jména a fotky, respektive fotky stačí. Stanoval jsem kousek od vašich...
Melkel 29. duben 2010 12:22:23
Pamatuju si na svoje začátky, když jsem začínal jako keckař non plus ultra (teď už jsem jnom keckař) - na Šumperku v roce 1999 si stará garda stěžovala, jak je všechno hrozné, že se ti mladí už nechovají tak uctivě a že to všechno stojí za prd. A jen tak mimochodem, byla to jediná bitva, kdy jsem se vysloveně bál ožraly, který mi visel na krku a snažil se mě podříznout tupou dýkou.
Je evidentní, že se od té doby situace nezměnila, jen ta generační válka bere za své jiné záminky - předtím úctu, teď historii.
Možná by prospělo, aby si obě strany braly krapet více servítků, a nelezly si do zelí. Jako já nemá touhu jezdit na pohodovou akcičku a šmrdlat se mečíkem nad guláškem, nemá hrdý vlastník plechů a ala Excalibur potřebu dostat se do presu dvou formací a užívat si, že ho někdo mlátí halapartnou do hlavy.
Znovu opakuji, pokud budemem nazývat věci pravými jmény a budeme se navzájem respektovat, ubyde dost problémů, a nebudeme se setkávat s temnými náznaky, že LH fašisti dostali Encáka do nemocnice nebo okapáři schválně lezli na Libušín.
Katerina_z_Landstejna 29. duben 2010 11:59:08
Pepan(29. duben 2010 11:45:29) :

Kdo chce vidět, vidí, kdo nechce, předstírá, že je slepý - ovšem jak kdy a jak u koho. Známe své pappenheimské :o).
Mumínek 29. duben 2010 11:55:37
Siegfried(29. duben 2010 11:41:16) : V zásadě souhlasím ( když se to obejde bez urážek). Asi jsem se vyjádřila nejasně, nemám nic proti plodné diskuzi při které je dotyčný ve stavu, kdy je schopen přemýšlet nad argumenty. Mám ale hodně proti bezduchému zesměšňování.
Pepan 29. duben 2010 11:45:29
Na turnaji 2009 že tam byl cvok a kanabis? Chci vidět.
Siegfried 29. duben 2010 11:41:16
Mumínek(29. duben 2010 11:39:02) :
Jednoduchý příklad, spousta lidí je těžko adresovatelných, tedy jsou špatně, hodíš je do sběrny keckařů. protože když jim napíšeš mail tak ho hoděj do koše (vyzkoušeno) Ve sběrně visej, a spousta si jich toho všimne a jdou se hájit a z toho je debata kde se dá něco vysvětlit :)
Hynek z Děčína 29. duben 2010 11:41:06
Jiří z Holohlav(29. duben 2010 11:32:17) : Jo i v té inspiraci výstupkářema z hradů a slavností, kde se razí čím víc plechu a řvaní, tím víc rytíř, bude pro nastupující generaci problém. Však jak se člověk dostane k tomuto koníčku? Buď že koukne na nějaký "historický" film a bude si to chtít zkusit a nebo uvidí "rytíře" v akci a bude se jim chtít podobat. Vždyť takhle to asi vypadalo ne, když takhle vystupujou ve filmu / na hradě!
Katerina_z_Landstejna 29. duben 2010 11:39:23
Siegfried(29. duben 2010 11:23:18) :

Nebyl nejmenší důvod. Jedná se totiž o bavlněný satén, byť strojově vyšívaný. Ale pořád je asi tak 1000x víc LH či KM než různé PES "rokáty" a "hedvábí", které lze doteď potkat i na hradeckých akcích. Takže jsem ho jen přestříhala, protože byl špatně vytvarovaný výstřih a te´d se snažím zhubnout, aby mi ten surcote lépe slušel :o)
Mimochodem, vybavují se mi jedny moc pěkné ocvokované kanady na loňském turnaji :o)))

S Bobrem jsme si leccos soukromě vyříkali a oba už víme, jak se věci mají...
Mumínek 29. duben 2010 11:39:02
Uf, to se ta diskuze rozvířila... Nebudeme se dohadovat o tom, jestli a kdo má právo se posmívat, že ne??. Zřejmě to souvisí s osobním postojem každého z nás. Můj je takový, že výsměchem se ničeho nedosáhne, někdo má jiný názor - jeho věc. Jen nechápu jaký je rozdíl mezi energií vynaloženou na posměšky, a vynaloženou na vysvětlení? Krom osobního pocitu. Že některé veterány prostě nikdo nepředělá, je prostě fakt, nad kterým nemá cenu moc dumat. Souhlasím s Jiřím, že je důležitější vysvětlovat mlaďochům.
Jiří z Holohlav 29. duben 2010 11:32:17
Hynek z Děčína(29. duben 2010 11:16:17) : Jsou i poměrně uzavřené společnosti,které si jezdí vzájemně na přátelské bitvičky a posezení ,na internet téměř nechodí a tak klikdně mohou být celé roky mimo obraz a to co k nim dorazí jsou jen pikantní zprávy ze "vzdálené ciziny".No a když se v nich zhlédne nezcestovalý mládežník ......nebo poučený běžnými vystoupeními na hradech....
Indyján 29. duben 2010 11:24:26
Siegfried(29. duben 2010 11:23:18) : Jejda! :))))))))
Siegfried 29. duben 2010 11:23:18
Katerina_z_Landstejna(29. duben 2010 11:16:19) :
Vidíš a já si myslel, že ten závěs cos na sobě nosila na akcích dvora sis sundala po té debatě nad fotkama z májového sněmu, kde se nám Bobr celkem objektivně vysmál :)
Mumínek 29. duben 2010 11:21:35
Katerina_z_Landstejna(29. duben 2010 11:16:19) : Naprostý souhlas.. Palec nahoru
Katerina_z_Landstejna 29. duben 2010 11:16:19
Myslím, že většina z vás mé názory zná, já si za nimi stojím a zatím mne nikdo nepřesvědčil, že bych je měla změnit.

1) Sektářstvím, vylučováním a urážkami ještě nikdy nikdo nikoho nepřesvědčil, že je lepší než ti urážení a exkomunikovaní. Opak je pravdou - kdo má potřebu "bránit" svou pravdu urážením druhých, posmíváním se, vyháněním a podobnými praktikami, činí sám sebe maximálně nevěrohodným a slabým.

2) Jediný způsob, jak lidi přesvědčit, že je nějaká změna k lepšímu, je miliardkrát opakované přesvědčování, názorné příklady a možnost si to nové vyzkoušet v praxi. Semináře, různé dílničky a pracovní setkání, diskuse, fora, nabádání k samostudiu. V klidu, bez emocí, ale jako kolovrátek furt mlít a DOKAZOVAT, že změna má smysl.

3) Ostatní už řekl Broďan a já to bezezbytku podepisuji...
Hynek z Děčína 29. duben 2010 11:16:17
Jiří z Holohlav(29. duben 2010 10:56:24) : Aha. Tak to jsi mě vyvedl z omylu! :-) Ono je to asi hlavně opravdu o tom něco chtít! Já si dal třeba za cíl své postavy o spolupráci s Pražany a ukázat, že i to husitství může pěkně vypadat! :-) S tou tvojí polední větou se plně stotožnuju! Já rozhodně nejsem z těch co by se starším šermířům posmíval. To, že se oklepu při pohledu na některé zhovadilosti co maj no sobě, ještě nepovažuju za posmívání! To víc mě prudí právě ta mladá krev pod vlivem těch veteránů. Oni přeci musejí vidět, že je něco špatně?
Indyján 29. duben 2010 11:01:08
No, asi to dělám déle než většina z vás. Vlastně celou svou dospělost. A vím, že mám spoóóústu věcí mít lépe a potřebují vyměnit. A mám doma plnou skříň věcí, které na sebe nevezmu? Proč? Protože hrozně nejsem rád, když se mi někdo směje. Ale na rozdíl, od spousty svých vrstevníků si nechám poradit a nenavážím se do znalých. Naopak, když je požádám o radu, velice rádi mi vždy pomohou. A pak tady strašlivě prudím a hraju vám na žestě! Muhehehe!
Jiří z Holohlav 29. duben 2010 10:56:24
Hynek z Děčína(29. duben 2010 10:13:03) : Jo,jo, jsem produkt zlomu.Startoval jsem s plechovým štítem a v elasťákách - co to dalo práce je vůbec sehnat.Jenže jsem chěl na WB a ke Dvoru a tím byl směr dán.Tím,že jsem soběstačný přepravně i ubytováním,mám možnost volby.
Mě přijde především mrzuté,že se stále rojí mládežníci "starého střihu" a někteří veteráni je v tom utvrzují a podporují.V mládeži vidím hlavní prostor pro osvětovou práci - ne v tahanicích s veterány.
Siegfried 29. duben 2010 10:55:15
Mumínek(29. duben 2010 10:09:28) :
XY kráte se vysvětlilo, jenže egoističcí týpci neposlouchají, protože vše vědí nejlépe. Na ty funguje opravdu nejúčinněji posměch :)
A když to vezmu kolem a kolem tak jen díky tomu, že se o tom mluví nahlas a vedou se právě ty debaty tak neopakují davy začínajících lidí staré chyby opisováním od těch "starých" na kterých to je k vidění na bitvách.
Problém je úplně jinde jsou lidé kteří rádi dělají věci dobře, a neustále nad tím přemýšlí... je to poznat v práci v řemesle a všude:) a pak jsou salámisté "když to stačilo před 20ti lety" a "do práce si to jdem odsedět" a pod. Mno pak jsou samozřejmě zlatokopovové "za minimální kvalitu maximální honorář"
Andre 29. duben 2010 10:55:10
Broďan(29. duben 2010 00:00:29) :
Radim Vaňousek(29. duben 2010 10:12:45) :
HOWGH!
Bum 29. duben 2010 10:51:02
Martine, pane Vaňousku, díky. Tentokrát se shodneme.
Jarwiks 29. duben 2010 10:44:14
Hynek z Děčína(29. duben 2010 10:13:03) : To sice ne, o něco déle než já. Ale předělávat taky musel, ostatně jako celý Hradecký Dvůr.
Hynek z Děčína 29. duben 2010 10:13:03
Jarwiks(29. duben 2010 10:01:43) : Já mám ale za to, že zrovna JIří ten šerm nedělá tak dlouho.
Radim Vaňousek 29. duben 2010 10:12:45
Už jsem to psal jednou na Brodci a napíšu to podruhé - "je to jen koníček" a na to by se nemělo zapomínat. Ať si každý dělá kdo chce co chce, hlavně ať respektuje pravidla pořadatelů.
Mumínek 29. duben 2010 10:09:28
Jarwiks(29. duben 2010 10:01:43) : Jak jsem psala - ne každý. To znamená, že jsou i tací, kteří to zvládají :-). Chápu, že spousta lidí už na to nemá sílu, ale není řešením rejt a zesměšňovat. Řešením je trpělivě po 101 vysvětlovat a dělat akce takové, jako se vyvedl letošní Libušín. A pokud to někdo nechce, nebo nedokáže pochopit, tak ho prostě nechat být. Rejpáním se jenom šprajcnou a tím spíš už pak s nima nikdo nehne.
Jarwiks 29. duben 2010 10:01:43
Mumínek(29. duben 2010 09:51:46) : Ale uspíší, protože to funguje. A staří taky předělávali, ukázkovým příkladem jsou Landštejni a holohlav, Amát od Dvora a další. Chce to nebýt shnilý a trpět si na svojem. V praktickém životě když zjištíš že 120tka je stará, špatná, nevyhovující, rozpadající se, neodpovídá dopravním pedpisům, neprojde přes StK. Tak si pak musíš koupit něco jiného, ojetou felcku jako záplatu, nějakou starší ojetou Oktávku nebo Megane etc. za 80 000 až 120 000 což je na urovni toho KM nebo "LH" nového Passata.

Čili pokud jsou znalosti jinde mělo by se jimi řídit a ne dělal jsem to tak dosud budu to tak dělat dál, protože to tak dělám 30 let. pak tak akorát ze sebe děláte Voly a nedivte se, že neprojdete na akcích a Vaše budou ostatním pro smích, teda pardon pro pláč.
Mumínek 29. duben 2010 09:51:46
Broďane, tvůj příspěvek je pomalu jako zázrak. Do diskuzí normálně moc nepřispívám, hlavně z toho důvodu, že už jsem otrávená z reací mnohých přispěvatelů. Já taky začala se šermem v době, kdy vrchol informací byl pro většinu lidí max. Wagner, a jsem daleka toho, zesměšňovat a urážet starší generaci šermířů jenom proto, že z pozice svého mládí a znalostí mám pocit jakéhosi práva. Proboha lidi, uvědomte si, že ti " staří" dělali něco 30 - 40 let a vy po nich chcete, aby během pár let naprosto překopali svůj přístup. Ne každý to zvládne a ne každý má věk na to, aby to tempo stíhal. V šermu se prostě musí vyměnit generace a to nikdo z vás neuspíší nějakým rejpáním. Tím spíš dokazujete vlastní nezralost.
Broďan 29. duben 2010 00:00:29
Podle fotek byl Brandýs pěknou kombinací klubů vojenské historie a starší generace šermířů, tzv. "srdcařů". Nepochybuju, že si to účastníci dobře užili a jelikož jsem v 90.-tých letech vypadal úplně stejně, netroufnul bych si to kritizovat, jak zde činí lidi, kteří tuhle dobu nepamatují. Samozřejmě můžeme odsuzovat výbavu i obecné historické znalosti oněch šermířů, ale celkovou atmosféru akce z fotek nepoznáme.
Na Libušín se letos sjeli převážně členové středověkých KVH. Jako sjezd SHŠ bych to nenazval. Zde už o šerm ve slova smyslu nejde, důraz je kladen na výbavu a jakýsi náznak taktiky, kterou lze s aktuálním materiálem provést. Takovýto přístup k věci lze samozřejmě kritizovat také. Otázkou je, jestli to někomu stojí za to, trápit se diskuzemi na internetu, když stejně nelze tato dvě pojetí sblížit. Je trošku ironií, že několik skutečných šermířů, co to fakt umí, na letošním Libušíně obsluhovalo kanóny, ale cinknout si nešli. Prostě časy se mění a možná, že za pár let budou patřit do starého železa lidi, co se dnes prsí svým KM či LH a převálcuje je nějaký nový trend, který oni nepochopí. Tedy trocha tolerance je na místě. Osobně nemusím ani trampské potlachy ani buzeraci "kluků-důstojníků".
kure_melancholik 28. duben 2010 07:57:59
miklosz(27. duben 2010 22:15:53) : Jo no fotečky z Libušína jsou fakt děs, galerie plné pečlivě vybraných fotek aby všechny vypadaly dobře a u žádné z nich nemám možnost se kouknout jak na barevnou tak na černobílou verzi. Zatímco tady s emůžu nakoukat do sytosti :-D :-D :-D
Pepan 27. duben 2010 22:52:52
a k tomu shisha...
Chřestýš 27. duben 2010 22:51:37
fotky z této akce jsou také na :
www.chrestys.rajce.net
miklosz 27. duben 2010 22:15:53
Posadowski(27. duben 2010 21:43:12) :
Hele, zlepši styl : ...foteček, gulášek...
Posadowski 27. duben 2010 21:43:12
Jiří z Holohlav(27. duben 2010 14:54:55) : I z fotek je vidět že to byla pohodová akcička a sjeli se tam jen super lidičkové :-D :-D A hlavně ten guláš, že se poved...
Maršálku, proč jsme si taky na Libušíně nedělali guláš? Ten mi chyběl!
Indyján 27. duben 2010 18:49:30
Je to na hlavu postaveno. Nevyhovující na Libušín jedou na Brandýs. Tedy ne všichni, ale určitě značná část. Kdy by si tohle před pár lety pomyslel.
trener 27. duben 2010 18:44:49
Shlédl jsem zhruba 400 fotek a myslím, že ti, kdo dali přednost Brandýsu Libušín nijak neochudili :-) Až na jednoho...
Jiří z Holohlav 27. duben 2010 14:54:55
Boss(27. duben 2010 13:11:04) :Nelíbí se mi,že překrucuješ má slova,beztak už vytržená z kontextu předchozího příspěvku Treeho.
Šlo o "staromilské " skupiny ,které nemají chuť se přizpůsobovat novým trendům. Ani náznak jakéhokoli pohrdavého "jen stará...." respektuj to prosím.
Jsem rád,že se vám na Brandýse líbilo stejně jako nám na Libušíně.
Menon 27. duben 2010 14:51:22
Ahoj.
Za skupinu TAURUS bych chtěl poděkovat Gardě - organizátorům za výbornou akci v Brandýse. Guláš, který jsem si bryndal při nácviku bitvy do vousů, byl vynikající. Dojedl jsem ho následně při bitvě, kdy se mi vousy přivřely do hledí :). Celá akce byla dobře zorganizována - čisté wc, tekoucí čistá voda, jídlo, pití, přehledné pokyny k účasti na akci, jasný plán bitvy - víc si nelze přát. Bitva z mého pohledu proběhla v klidu a přátelském duchu šermířů, kteří se znají a ví co si mohou dovolit na bojišti. Jsem rád, že se naplnila všechna má očekávání. Z toho důvodu jsem vzal s sebou dva méně zkušené kamarády ze skupiny. Prošli bitvou, aniž by jim nějaký pitomec s plamenným výrazem v očích způsobil zbytečné zranění.
Sám jsem byl hodně zaskočený, když jsem v pátek večer volal Encákovi, že jsme na místě, a on se mi unaveným hlasem omlouval, že je v nemocnici. Chtěl bych mu za celou skupinu popřát brzké uzdravení a do budoucna pevné zdraví a pevné nervy.
Těšíme se na další akci v Brandýse.
Michal Horák - vedoucí šermířské skupiny TAURUS z Brna
PS: Nějaké fotky už jsou dnes na webu, co fotil kamarád z jiné party. Zkuste www.chrestys.rajce.net
Berka 27. duben 2010 14:49:11
Držím pěsti ať se Ency brzy zotaví.
Pepan 27. duben 2010 14:38:38
Budou fotky?
Pepan 27. duben 2010 13:18:10
příspěvek byl smazán użivatelem Pepan 27. duben 2010 14:27:23
Boss 27. duben 2010 13:11:04
Ahoj kamarádi,
tak máme za sebou další ročník bitvy v Brandýse. Já a myslím i všichni další účastníci jsme si to krásně užili a doufám, že nikomu z nás nevadilo, že jsme, řečeno slovy pana Holohlava, jen nepřizpůsobivá stará garda. Tvrdost a umění meče, kteří tam předváděli někteří staří veteráni, byla skutečně impozantní. Jen je mi líto Petra Ence, který se jako organizátor bohužel nemohl zúčastnit. Jeho organismus nevydržel neustálé vyhrůžky počínaje podpálením domu a konče vyvražděním rodiny a chudák Péťa to odnesl mozkovou mrtvicí. Snad bude brzy v pořádku. Jen bych chtěl připomenout onomu anonymovi, který tohle způsobil, že Boží mlýny melou pomalu ale jistě a že na něho také dojde. Drž se, Encáku, díky tobě i tvým kámošům a pokud bude Brandýs příští rok, rád se tam s tebou i všemi ostatními zase sejdu!
Wothan 30. březen 2010 23:43:47
To ani nemusím, stavím tam dům a kdyby byli všichni řemeslníci poctiví a féroví, už bych i bydlel, takhle se to vleče a vleče.
mahy 30. březen 2010 22:35:13
Wothan(30. březen 2010 22:10:08) : No nezbyde ti než zabrat, docuknout palác, palisádu a příkop kol dokola a nastěhovat se tam, na dvůr pak pár věčně nasranejch psů a je to:-))
Wothan 30. březen 2010 22:10:08
Já vím, proto je tam volám a taky se s nimi o tom bavím. Neříkal jsem že na to úmyslně prděj, ale oni mi prostě na rovinu řeknou, že ze stop které tam jsou nemají šanci nikoho vypátrat, takže to s velkou pravděpodobností odloží a tak se také zatím vždycky stalo. Jenže jak říkám - volám je tam ke každému významějšímu případu, protože jeden nikdy neví - náhoda je vůl a my nikdy nemůžeme vědět, jestli toho zmetka nechytí při nějaké jiné levárně apod. Naposledy nám ukradli z kůlny kolečko a elektrický kabel. Naštěstí tam nic drahého nikdy nenecháváme. Krom toho když to jde jezdí nám to tam průběžně kontrolovat - státní i měštští.
Pepan 30. březen 2010 20:48:36
No vim že v Chrastavě na Wothanburg rozhodně neprděj. Ono se ale žhářství a vandalství na dřevě blbě prokazuje bez svědectví. Ono to dřevo není moc dobře schopné udržet relevantní kriminalistickou stopu. Na špalku nebudeš mít ani daktylku (otisk prstu) ani vlas jako ve vypatlaných seriálech z Ameriky, který může patřit jenom člověku z dvou domů stojících v Liberci. I tak si tim ale zvyšuješ naději nějakýho kreténa chytit. Nikdy nevíš, kdo se namane a něco pustí.
Wothan 30. březen 2010 16:47:22
No třeba já škody na hradě po zlodějích a vandalech hlásím vždycky, protože trpím představou, že mám jako daně platící občan nárok na řádné vyšetření. Je mi jasné že to většinou odloží s tím že nikoho nevypátrají a nedělám si ani iluzi o tom jak moc se budou snažit. Na druhou stranu je ale "náhoda vůl" a jeden nikdy neví. Kupříkladu meč (byla to zakázková a tak trochu dražší věc) co mi kdysi ukradli z domu dole ve vesnici vypátrala kriminálka velmi rychle - do 14-dní jsem jej měl zpátky. Takže i když jsem skeptik, stejně je budu volat pokžadé, budu-li mít důvod.
Maršálek 30. březen 2010 08:46:46
Co k tomu říct? kdo říká, že utrpěl újmu a současně to nechce řešit (v tomhle případě ohlásit na Polici ČR), tomu to zjevně nevadí. Legislativa to zná jako svolení poškozeného. Komu to opravdu vadí, řešit to bude.

Účelová tvrzení ve smyslu, utrpěl jsem, ale hlásit to nebudu, protože by s tím policajti stejně nic nedělali, je jenom hloupým pózerstvím. Ale k pivu do hospody asi dobrý...
mahy 29. březen 2010 21:01:03
Luděk Hugo Vobořil(29. březen 2010 20:40:46) : jasný Hugo já to beru.
Luděk Hugo Vobořil 29. březen 2010 20:40:46
mahy(29. březen 2010 18:10:38) : To je moje zkušenost.Nemá ani cenu to rozepisovat.
Wothan 29. březen 2010 18:46:09
On tu v první řadě chybí respekt k samotným zákonům. Což je ale zase těžké chtít ve státě kde spousta zákonů vypadá jak vypadá.
Kuno 29. březen 2010 18:42:34
mahy(29. březen 2010 18:10:38) : AMEN.
mahy 29. březen 2010 18:10:38
Luděk Hugo Vobořil(29. březen 2010 17:26:35) : nic ve zlém Hugo, ale s takovým přístupem jdi do háje. Každej akorát nadává na policajty, co má to nedělá(teď třeba konkretně oznámit vyhrožování po telefonu) a pak každej bečí, že policajti akorát buzerujou. A co je trochu podpořit? Třeba tím, že pokud jsem svědkem něčeho co je mimo zákon tak se na ně obrátím(nebudu doma pičovat, že by se mělo něco udělat), třeba tím, že místo abych tvrdil, že stejně hovno udělají tak půjdu a nahlásím, že mi někdo vyhrožuje atd. atd. Ty frajerský kecy o tom, že PČR nedělá nic atd. jsou opravdu k hovnu- oni dělají a dělají dost jenom někdo to nechce vidět. Chybí tu respekt k představitelům zákona a akorát se nad sklenicí píva mudruje.
Luděk Hugo Vobořil 29. březen 2010 17:26:35
Pepan(29. březen 2010 17:07:16) : PČR s tím nic neudělá a když tak jen bububu.
Pepan 29. březen 2010 17:07:16
to Encák: jestli ti někdo vyhrožoval, je tu možnost jít věc ohlásit na PČR. Tam se to může zaevidovat - na dvě věci a to buď na přestupek proti občanskému soužití nebo trestný čin vyhrožování. Jde jen o to jak to tam podáš. Zda-li budou splněny určité náležitosti těchto skutkových podstat. PČR má možnost, jak ve věci provést šetření - vystopovat číslo, jeho majitele. Tebe to nic krom té jedné návštěvy na místně příslušném obvodním či místním oddělení nebude. A ikdyby se jim nepodařilo nabýt podezření proti konkrétní osobě, tak bude už něco evidované pro případ dalších telefonátů toho exota. Přemejšlej, starej si na to dost...
Jiří z Holohlav 29. březen 2010 14:30:01
Siegfried(29. březen 2010 13:10:44) : Kdo to tehdá poslal ty kulky poslancům ?Taková akce spolehlivě poškozuje tu stranu,která to jakože udělala.Udělat to může jen cvok.
Siegfried 29. březen 2010 13:10:44
Encák(29. březen 2010 11:19:37) :
Hmm a mě furt nikdo nevolá, ach jo.
Myslím, že se míchaj hrušky a jablka. Já ti nevolal, pochybuji že hejtman, Lazar, heinrich a další mají takovéhle píčoviny za potřebí, nikoho nás Libušín neživí a je mi celkem čumák jestli něco děláš nebo neděláš v Brandýse. Lidi co ve svém volném čase něco dělají se snahou dělat to co nejlépe, se vyjádří nejvýše o tom co kdo dělá špatně a to na veřejném foru nebo osobně (mail, či setkání) takovéhle kraviny jsou proti podstatě věci.
Pokud vypadáš, že nepochopíš logickou argumentaci, asi ti nebudu volat a vyhrožovat, čas ukáže kdo měl pravdu. Myslím, že doba kdy si nejmenovaní bussiness šermíři vyhrožovali pálením domů a aut je snad za námi :)
Luděk Hugo Vobořil 29. březen 2010 12:47:25
Občas se mi taky ozve anonym.Aspon je sranda,hlavně jim nemá cenu odporovat.
mahy 29. březen 2010 12:00:39
Encák(29. březen 2010 11:19:37) :
Jiří z Holohlav(29. březen 2010 11:29:28) : No jenom mezi námi- kde ten dotyčný(ná) vzal(a) vaše telefoní číslo? Pokud ho zná pak to bude někdo z vašeho okolí.
Jiří z Holohlav 29. březen 2010 11:29:28
Encák(29. březen 2010 11:19:37) : Zajímavé,po rozjezdu téhle debaty nám domů tři dny za sebou volalo skryté číslo a když to zvedly ženský,tak to zavěsil.Až jsem začal mít nemilý dojem,že to souvisí.Možná jsme vyprovokovali nějakého úchyla - takže nám přeju,aby nedorazil nikdy na žádnou akci.
Encák 29. březen 2010 11:19:37
Neznámému šermíři(?)
Netušil jsem, kam až vulgarismus, řešený slušností, může i mezi šermíři zajít a někdo se sníží až k tomu, aby mi osobně sděloval nočními telefonáty své primitivní sprostoty v souvětích. Snad mu zde mohu vzkázat, že na výhružky: "rozkopem ti držku", nebo "přerazím ti hřbet, ty svině", jsem starý a ze zastrašování už nemám strach. Je mi jen na zvracecí z toho, že ten, kdo to činí může být šermíř, a tedy někdo z nás. Velice smutné je i to, že bylo vyhrožováno někomu, kdo se chystal na Brandýs tím, že na Libušíně navždy skončil, protože bude na fotkách z Brandýsa.
Dovedli-li jste Český šerm až sem, pak už jste oddělování zrna od plev zahájili a plevami jsou podle Vás ti, kteří se Vám nebo Vašim diktátům nechtějí podřídit. Prosím Vás proto, jako bývalý šermíř šermíře, abyste se zamysleli nad tím, co činíte. Pro všechny z nás je to, co děláme únikem ze současného světa, ve kterém musíme žít. Už tak je plný zloby, zášti a nenávisti člověka k člověku. Dožene-li nás to, před čímž prcháme, pak ztrácíme smysl svého života.
Promiňte, že už sem nebudu přispívat, protože je zřejmé, že se zde o brandýské akci nikdo nic nedozví. A založení tohoto tématu mělo jiný smysl. Ti, co mne znají, vědí že již nešermuji i příčinu a že akce na brandýském zámku byly o pokračování myšlenky Bábí Albrechtové o šermířském přátelství.
Jirkovi děkuji za odložení nicky a použití svého příjmení.
Pořadatelům Libušína pak přeji krásné počasí, pohodu a úspěch.
Petr Enc
Jiří z Holohlav 29. březen 2010 08:01:11
Bruntálský z Vrbna(28. březen 2010 22:26:19) : Doplň si informace :-).Jakýpak křižáci v Polsku?Oblasti o které jde byly většinou křižácké.Rozsáhlé území na západě jim daroval polský král na věčné časy /nejmíň 40 smliv na to bylo /,než mu uvěřili a vzali ten kšeft ovládnout divoké východní Prusko,ze kterého divocí nájezdníci pustošili Polsko.Když se to po cca 150 ti letech podařilo a z Pruska se stala bohatá země ,tak na ni dostali Poláci zálusk ,taky šlo o obchod na Visle a o pariciát těch měst ,která Řád založil a která měla rozsáhlá práva.Je třeba si uvědomit,že Polský král byl Litevec a vliv Litvy sahal až k Černému moři,proto si vůbec dovolili porušit papežské buly a královké sliby .
Pak už běžela normální válka o bohatou zemi,v Prusku říznutá občanskou válkou.
Pepan 28. březen 2010 23:59:20
PS.: DO Polska jezdim, mam ho za humny, ale poláci nemaj rádi nikoho ze svého sousedství. Ani Němce, ani Rusy prostě nikoho. Ani tebe nebudo umít rádi když si tam koupíš nemovitost. To samé tě potká v Řecku, Chorvatsku a stejně tomu je i tady v ČR. Stará generace nemá ráda němčinu protože to je němčina, vadí nám cokoliv připomínajícího Rusko ve spojitosti s jeho angažováním se u nás, vadí nám anglicky hovořící protože se sem kvašej Amíci s radarem, vaděj nám Poláci, protože se v příhraničí často dopouštěj kriminality a podobně. Lidi jsou od přírody nesnášenliví tvorové. Každý si bude mlet tu svoji a pouze předstírat naslouchání druhým.
Pepan 28. březen 2010 23:46:46
Bruntálský z Vrbna - já německý řád nelituji, ale nemyslím si, že by byl jiný než všechny instituce té doby. Nutno podotknout, že nejvíc válek mají na svědomí náboženství. Křížové výpravy, turecké nebezpečí a potom politika. Řád stejně jako všechny ostatní armády byly pouze nástroji, které byly použity k dosažení různých cílů. Zrušme tedy církve - neboť například ta katolická žehnala a burcovala do boje proti nevěřícím, dnes takto chápeme arabský svět. A Polsko bych nezmiňoval. Při povědomí o věci je nutné si uvědomit, jaké to tam bylo bez rytířů. Bylo to samé v bledě modrym, akorát že ti zabijáci co tam byli před nimi to jeli v menšim měřítku na úrovni regionálních sporů a neměli na sobě bílý hardy s černym křížem. Stejně se chovali čeští husité, švýcarská pěchota a ostatní vojska tehdejšího světa. Jak už to ale bývá, válka přináší pokrok. Polsko dluží řádu i poděkování. Takovou Toruň, Královec a desítky ne-li stovky obcí a měst tam založili nebo pozvedli právě ti ,,pitomí" křižáci. Historie je těch špatnejch a dobrejch plná. Podívejme se do novějších dějin a toho co udělali vážení soudruzi polské generelitě atd kousek v lesích od Waršavy. Rusové to chápali jako nutné zlo. Ostatní jako zločin. Podobné věci se asi děli i za působení řádu na území Polska, ale se stejnou pravděpodobností se odehrávaly ještě před jeho příchodem. Z tebou uvedených důvodů by se dali napadat všichni na světě. Jenže vítězové jak píše Sigi se nepomlouvají. Na rozdíl od řádu se například uderželi Frankové, nebo co tolik obdivovaní vikingové, ti si zasluhují obdiv v čem?
Siegfried 28. březen 2010 23:14:47
Bruntálský z Vrbna(28. březen 2010 22:26:19) :
Studoval jsi někdy něco pořádně a do hloubky? Něco z historie? Názory historiků, dochované zápisy, jejich intarpretaci apod.? Nebo posloucháš jen tendenční žvásty?
Opravdu si myslíš, že poláci budou říkat něco jiného, zvláště když se jejich zeme se rozkládá na území, které na řádovém státu vydobili? Těžko budou říkat: byli to fajn, pracovití a hodní kluci i kdyby to byla pravda.
V dobách o kterých se bavíme, nebyl svět plný milých květinkových lidiček. A kroniky píší vždy vítězové... Ale zvěrstva dělali všichni. Jen ti, co prohráli neměli příležitost to hodit na ty druhé...
Bruntálský z Vrbna 28. březen 2010 22:26:19
Pepan(28. březen 2010 08:19:39) : Je neuvěřitelné, jak někdo v 21. století dokáže litovat spolek,který v dějinách napáchal tolik zla a zahubil tolik lidí pod záminkou šíření křesťanství. Radím tobě i všem takovým, abyste si zajeli do Polska a podiskutovali s obyčejnými lidmi. Dodnes je tam postava řádového křížového rytíře synonymem pro děs, hrůzu a smrt.
Sam 28. březen 2010 20:39:33
Pepan(28. březen 2010 08:19:39) : Díky za info.
Pepan 28. březen 2010 08:19:39
No to zapojení této dynastie Habsburků mělo své opodstatnění. Jednak to bylo dáno novými statuty a pravidly z 17. století. Neboť řád již nemohl fungovat na těch z let okolo 1230 a 1410. Druherak to bylo chápáním řádu v očích společnosti. Řád vcelku významně zasáhl do bojů s Turky a tak to bylo vlastně i čestnou výsadou jak pro řád tak pro Habsburky, zaujímat místo ve vedení řádu. Po první světové válce tohle čestné propojení ale udělalo pěknou paseku. Při zániku monarchie a vzniku nových států - Československé republiky a dalších. Majetky řádu byly opět zabaveny, neboť byly pokládány za majetky přímo této rodiny habsburků a ta byla považována za zrádce. Evžen Habsburský se z toho důvodu jako jeden z mála v historii, vzdal funkce velmistra aby řád zachránil. Což pomohlo. Pak se pro jistotu řád přejmenoval na Německý řád a práce Evžena upadla v zapomnění, protože byly zrušeny šlechtické tituly a později i celá vrstva rytířů, kterou se tak houževnatě Evžen pokoušel obnovil. Jak říká Jiří, chudí lidé jsou zlí pro svou závist k majetk druhých. Cizí se rozděluje snadno. Jen kdyby na majetek sáhl někdo jim...to by byla mela.
Sam 27. březen 2010 22:09:34
Jiří z Holohlav(27. březen 2010 21:40:02) : Použil si důležité slůvko "patronace". Jak jsem tak sledoval chronologii velmistrů řádu po Bílé Hoře, tak všichni měli dost blízko k Habsburkům, takže ta patronace fungovala i opačně, proto musel Jiří z Vrbna stáhnout ocas a jít z cesty.
Jiří z Holohlav 27. březen 2010 21:40:02
Sam(27. březen 2010 00:10:43) : Nic nového pod sluncem.Už po napoleonských válkách,během nichž si německá šlechta rozebrala pod francouzskou patronací Řádová územi se taky nevracelo,i když jiným jo.
Vypadá to,že snaha bohatým a schopným nevracet je tu už dávno.Neschopní a líní mají pozoruhodně vyvinutý rovnostářský smysl,když nejde o práci,ale o majetek :-). " Měla babka 4 jabka dědoušek jen 2 .....
Pepan 27. březen 2010 11:20:20
Sam: Majetek řádu nikdy na NSDAP převeden nebyl. Spadalo to pod Berlín - kde kvůli tomu vytvořili nějakou složku zabývajícíc se majetky německých spolků a ta spadala pod SS. Co se Bouzova a Bruntálu týče, tak ty po konfiskaci německem nesloužili k ubytování nácků jako takovejch. Řadoví vojáci byli ubytováni ve stanech před zámkem. (To ti řeknou pamětníci, nebo je to vidět na dobovejch fotografiích. Taky by ti to asi vyargumentoval p. Váňa - bývalý kastelán na Bouzově) Na bouzově pak bly umístěny sbírky z hradů a podobných nemovitostí, které zde nácci nashromáždili, aby je uchránili před válkou. Je docela pitomý řád spojovat s Javoříčkem, jak kdyby tam byli střílet oni samotní. A co se spojení s NSDAP týká, tak to vzniklo tak, že na Bruntále měla sídlit tato organizace, ale potom ho němci využili jako sídlo jedhono plukovníka se štábem. Osobně jsem toho názoru, že lidé je začali mít neradi hlavně díky komunistickéu režimu. Majetek měl být z nařízení vlády řádu vrácen, ale tehdejší ministr zemědělství Ďuryš se postaral, aby tomu tak nebylo - vysloužil si tím ostruhy o očích kamarádů z SSSR. A ty posudky na řád josu srandovní. jako zrádce republiky jej označili z několika důvodů. Posudky se zaobíraly 3 tematickými okruhy - všeobecně známým, historickým, politickým a kulturním - k té historii bylo řádu vyčítáno, že byl vojenskou organizací a že jí byl i v době okolo roku 39 - rytíři byli ale zrušni roku 29. Dále mu bylo vyčítáno vyvražďování pobaltských slovanů - Litvínů, Poláků a Rusů ke kterému docházelo v období 14-16 století. (tedy aktuální záležitost pro posuzování let 1939-45) a spoustu dalšího jako to že mluvili německy. Dle mého je to celé uměle vykonstruované a zlogiky a etiky by jim to měli vrátit zpět. Právní řád to ale neumožní dokud nebude politická vůle. Na stranu druhou, že to řádu nevrátili je trochu i pozitivní - protože řád už není co býval. Stala se z toho taková trochu fraška. Minimum bratrů, ale samí familiáři. To jsou většinou pupkatí podnikatelé (aby ses mohl stát familiářem, musíš být důležitý pro společnost a vlivný - tedy i movitý) a tito pánové už udělali průserů víc než dost. Nedávno byla v německu vytunelovaná nemocnice zašťitovaná řádem, potom zbankrotoval projekt kláštera v Topolčanech a tak dále...Mají tam bordel jako všude jinde ve světě. Rytířskost a ideály se tak trochu vytrácejí.
vad 27. březen 2010 01:49:57
Sam 27. březen 2010 00:10:43 : Ohledně Javoříčka je jasné, že místní partizánská skupina zavraždila manželku nějakého němce v hájovně (možná i další). Zřejně, aby ukázali že něco dovedou. Ta němka byla úplně neškodná, která pohodově vycházela s moraváky. A tak se němci pomstili na Javoříčku. Přežil to tam jeden chlap, co ho jeho žena přikryla trokama a naházela na něj hnůj. Ostatní nepřítomné muže němci nedohledávali jako to bylo například v Lidicích. Proro se o Javoříčku raději moc nemluví.
Sam 27. březen 2010 00:10:43
Boss(26. březen 2010 22:08:08) : Čti pořádně. Majetek řádu byl po obsazení ČSR převeden na NSDAP. Za Javoříčko řád vůbec nemůže. Celkově je kolem Javoříčka hodně nejasností, takže bych to sem netahal.

Pepan(26. březen 2010 22:02:10) : Ta nelibost Moravanů byl jen můj štěk, takže to neber vážně. Jsem rodák z Bruntálu a dobře vím komu patřilo bruntálské panství před řádem a jak se k němu dostal řád. Byl to konfiskát po Bílé Hoře, což mě trochu vadí. Kdyby jej získali koupí, tak mlčím. Stejně je zajímavé, že Vrbenští jej nezískali zpět. Jiří z Vrbna se za 30leté války dosti proslavil na straně císařských a získal říšskou hraběcí korunku. Nicméně původní majetek klanu už nikoli.
Jarwiks 26. březen 2010 23:50:32
Ale ale pánové když tak sleduju jak se tu častujete, myslím že je nejvyšší čas spáchat DRNovskou revoluci:-) Místa výhodných komisariátů budou rozdávána dle zásluh těm kdo přežijí. Pryč se Šlechtouuu :-D

For. Holohlav: Oprátka pro mě je pořád připavena?:-)
Boss 26. březen 2010 22:08:08
Pepan(26. březen 2010 22:02:10) : Tak se schválně podívej, komu patřil hrad Bouzov za druhý války a odkud vyrazilo komando, které vyhladilo Javoříčko. Možná ti svitne, proč nemají na Moravě váš řád právě v lásce.
Pepan 26. březen 2010 22:02:10
Poslední věc co mě napadla že jsem tam nezformuloval. Sídlo zemského komtura (mistra) byl v Čechách od roku 1205 v Praze, potom se přemisťuje (okolo 1251 nebo 1286) do Chomutova a Drobovic. Pak je to strašně složitý a pak je ten Bruntál.
Pepan 26. březen 2010 21:55:44
A co se týče sídla, ano před válkou velmistr sídlil v Bruntále kam přešel roku 1809 kdy byl řád zrušen Napoleonem v Německu ( teda ve Svaté říši...bla bla bla - stejně byla jenom formální), Dnes sídlí ve Vídni. Ale pro účely středověku je sídelním městem Jeruzalém a později Marienburg. Jinak celkově se ty majetky na území Čech, Moravy a Slezska hodně měnily, ale bylo jich kotle. Řád byl velmi bohatý a uměl s majetkem zacházet. Za první republiky v roce 1929 lze majetek řádu sumarizovat na následující položky. Při humanitární, zdravotní a sociální činnosti řád spravoval 5 nemocnic, lázně Karlova Studánka, 2 domovy důchodců, 7 škol a 3 mateřské školy. V duchovní oblasti se řád staral o 11 farností a 18 kostelů a k tomu nějaký ty fabriky a tak podobně.
Pepan 26. březen 2010 21:46:41
to SAM: Ahoj o neoblíbenosti řádu na Moravě víme. To téma mě hodně zajímá. Kromě Bouzova, Sovince, Bruntálu, Lázní Karlova Studánka a dalších X nemovitostí a pozemků - celkově to je přes 214 položek se vedou spory již od roku 1993. Původně měly být řádu některé majetky navráceny ale tak se nestalo. Což je až s podivem, neboť řádovým sestrám některé majetky navráceny byly a tyto jsou členkami řádu stejně jako bratři. Celý problém je dosti složitý. Je až s podivem že tomu tak je, protože se mi nepodařilo dohledat rozumné argumenty pro označení řádu za zrádcovskou osobu dle dekretu č. 12 prezidenta republiky. Z tohoto důvodu nechápu ani pozdější uplatnění dekteru č. 108. Na stránkách řádu je uvedeno dost dokumentů, ale jsou podány účelově stejně jako to dělá poslanecká sněmovna, kde dříve proti řádu brojil zejména bývalý ministr Pavel Dostál a Václav Klaus - je zajímavé si přečít ty kydy ve stenopisech z interpelací zasedání poslanecké sněmovny. Zejména důvody pro nenavrácení majetku jsou vtipné (jako že nevědí jakými fin. prostředky řád disponuje a proto mu majetek nedaj aby nezchátral a podobně.) Jaké jsou konkrétní důvody pro nenavrácení majetk řádu na Moravě?

Vím že v posudcích vystanených na řád (mam jich doma několik) je řád za zrádce označen z důvodu přihlášení se tehdejšího velmistra k němectví za účelem zabránění konfiskace majetku Německem a následné správě majetku SS. Byly ,,zrušeny" všechny německé spolky a jako takový byl chápán i řád. Spíše to ale spočívalo v zachování spolků ale odejmutí jejich majetku pro účely říše.

Nenavrácení majetku je odvislé zejména kvůli nemožnosti prokázání kontinuity působení řádu na našem území - po internaci velmistra a výsleších ř. bratrů tito utíkají do Rakouska atd. A důvodů by bylo více...ale taky by to bylo na dlouho.

Proč nemají na Moravě řád rádi? Co jim způsobil - konkrétně. Snad ne proto, že tam měl obrovský majetky, který živily velmistra a celou jeho agendu?
Sam 26. březen 2010 21:17:54
Jiří z Holohlav(26. březen 2010 09:10:40) : Nevím jestli se vám na Moravě podaří sehnat dost členů. Němečtí rytíři zde nejsou s láskou vítaní hosté. WWII a následný vývoj vztahy poněkud zkomplikval. Jsou zde spory o majetk např. Hrad Bouzov atd.

Navíc neměli by jste mít hlavní sídlo řádu na zámku v Bruntále? Aspoň do příchodu nacistů tam historicky bylo.
Jiří z Holohlav 26. březen 2010 20:17:19
Ulrich von Falkenberg(26. březen 2010 17:32:10) : Jo.Prusko již bylo pacifikováno,z Litvy žádný užitek nekynul a tak se mnozí bratři dali na kšeft.Jen trvalo dalších 100 let ,než se to naplnilo.Částečně,protože duch zůstal a za dalších 200 už zas měli všechno pod palcem i když už ne Řád,ale potomci původních rytířů. Gott mit uns!
Pepan 26. březen 2010 18:43:26
Já si říkám. Bylo tak vtipné, jako když nás Reinhausen vyháněl na předsunutou hlídku do terénu. Že prý nenápadně....říkal těm třem bílým flekům v černočerné tmě. Jojo, není nad kamufláž. :D
Kuno 26. březen 2010 18:17:54
Jiří z Holohlav(26. březen 2010 16:42:02) : Ano ano ano jistojistě to byli Johanité mýlil jsem se.Byla tma.
Ulrich von Falkenberg 26. březen 2010 17:32:10
Jiří z Holohlav(26. březen 2010 16:29:38) : Nadejde čas, kdy vylámány budou zuby jejich a odťata bude jejich ruka pravá! To je proroctví Svaté Brigity, které se vyplnilo na pláni u Grunwaldu. Byl to trest za hříchy řádu, které dosáhly až do nebes a pohněvaly našeho Pána.
Jiří z Holohlav 26. březen 2010 16:42:02
Kuno(26. březen 2010 16:08:45) : Ach bratře,to sis ráno nevšiml,že celou noc budovali lepivý smrdutý zátaras proti všem plíživým nepřátelům,dokonce i víno červené do té pasti použili.
Pepan 26. březen 2010 16:31:25
U.v.F. - Briketu nech spát.
Kuno- čeče co ty si představuješ že se tam dělo. To byly jen ty prostonárodní písně, nic víc nic míň. Jestli myslíš nějaký jiný zvuky, tak si musel jík kolem Johanitskýho s bednou :D
Jiří z Holohlav 26. březen 2010 16:29:38
Ulrich von Falkenberg(26. březen 2010 16:07:44) :
Co konkrétně myslíš?Od začátku 15.st kupčíci ovládli svět a skoro nikomu už není nic svaté,osud Řádu je toho zářným dokladem.Spíš teď myslím na Nostradáma - soumrak kupčíku přichází s nástupem prorokových nasledovníků.
Kuno 26. březen 2010 16:08:45
Pepan(26. březen 2010 16:00:10) :Děkuji za nabídku ale budu muset odmítnout. Jsem sice jen hříšný , ubohý sluha Boží
ale až tak moc ne.:)))
Ulrich von Falkenberg 26. březen 2010 16:07:44
Jiří z Holohlav(26. březen 2010 09:10:40) : Pánové, pánové! Nezapomněli jste náhodou na proroctví Svaté Brigity ohledně vašeho řádu?
Pepan 26. březen 2010 16:00:10
for Kuno: Toho stanu jsem majitelem :D A myslíš to napomenutí ve stylu, jo, nebejt v kardinálskym, tak se přidám? Na Bušíně se můžeš přidat, nech kardinála doma. Hehe.
Jiří z Holohlav 26. březen 2010 15:23:10
Kuno(26. březen 2010 15:10:43) :
Fajn,tak to proberem na bušíně,budou tam i další potencionální komendy.
Kuno 26. březen 2010 15:10:43
Jiří z Holohlav(26. březen 2010 09:10:40) : Chvályhodný počin. Šel bych do toho.
Kuno 26. březen 2010 15:08:54
Pepan(26. březen 2010 07:33:01) : Na panské...tam jsem napomínal nějaké řádové bratry aby se oprostili od žádostí tělesných. Byli večer zavřeni sami ve stanu ze kterého se ozývaly zvláštní zvuky.........:))).
Také ses účastnil?:)))
hawkwind 26. březen 2010 10:49:35
Jiří z Holohlav(26. březen 2010 09:38:00) : Přeskočení jiskry nad nevinnou poznámkou věc jedna, encákův výlev který lze pojmenovat snad tak leda výbuchem bioplynu druhá.
Už jdu, ale jako profesionální padouch prostě komentovat musím.
Jiří z Holohlav 26. březen 2010 09:38:00
Encák(26. březen 2010 08:53:47) : Jiskra přeskočila ve výbušné předlibušínské atmosféře a histerický požár se rozjel,doufám ,že už došlo palivo.
Vyjádříl jsem pochybnost,zda s vašimi hosty dokážete historicky korektně ztvárnít deklarované období.
Tedy příměří až do zveřejnění fotek z obou akcí - pak se uvidí :-)
Jiří Matějček Rumburský z Holohlav
Jiří z Holohlav 26. březen 2010 09:10:40
Kuno(26. březen 2010 00:59:16) : Tedy přesně to co máš - hele ,popřemýšlej o založení vlastní komendy na Moravě - vlastně ji už máš.Přemýšlíme o projektu Řád německých rytířů v Českých zemích.Komendy datovány dle jejich potřeb - celkové zastřešení a ideová podpora v rozsahu 13 až 15.st.Civil je celou dobu stejný.
Encák 26. březen 2010 08:53:47
A pro Holohlava:
Ze slušnosti opakuji, že Audience u císaře Karla I. je organizátorem prezentována jako vojensko-historické setkání VHS klubů a SHŠ. Na tento net jsem žádnou pozvánku neumístil a je převzata a upravena mě neznámou osobou z www.sermiri.cz. Nemohu tedy za to,že z pozvánky pro Vaši osobu vyplývá: "že ze všech dělám blbce", jak sám uvádíte. Za shodný termín s libušínskou akcí nenesu žádnou vinu, protože nejsem pořadatelem, ale pro pořadatele pouze zajišťujeme šermířské šarvátky a jezdecký turnaj. Vámi napadané rozmezí sta let je proto, že jsme nechtěli dělat akci přísně dobovou, ale pro šermíře. Museli jsme odložit námi připravovanou bitvu o Vídeň a požádáni o pomoc při vzpomínkové akci na Jana Lucemburského. Zcela proto nechápu histerii, Vámi vyvolanou, a Vaše neustálé útoky. Cítíte-li se touto akcí zaskočen nebo ohrožen, nebo máte jiný důvod k výtkám a napadáním, je to pouze na Vás samém a netahejte do svých nechutností ostatní šermíře.
Petr Enc
Maska 26. březen 2010 08:47:21
Encák(26. březen 2010 08:41:42) : My jen prudíme, snaží se Přemek a Kubík :-) dík
Broďan 26. březen 2010 08:43:46
Kuno(26. březen 2010 00:59:16) : Samozřejmě, beru to tak, jak na mne postava celkově působí, zvláště po charakterové stránce. Rytíř zůstává rytířem i v hadrech, tady jde o přesvědčivé ztvárnění role a o sílu osobnosti. Ale je to jen můj soukromý názor a není třeba ho nějak hodnotit. Je to všechno jen hra pro volný čas, bohužel někdo si to plete s jakýmsi posláním a pak sklouzává k názorové nesnášenlivosti a fanatismu, což je špatný.
Možná jsem to sem ani neměl psát, protože tady se spíš hraje na to, kdo s kým souhlasí a kdo ne, kdo víc řve na netu a kdo vymetá víc akcí. Tak zatím. M.
Encák 26. březen 2010 08:41:42
Masce:
Pořadatelem průvodu sv. Václava je Přemek a není členem našeho spolku, nýbrž VHK Brandýských dragounů.Náš spolek byl pouze požádán městem, aby zajistil historické tržiště s programem. A průvodu jsme se nikdy nezúčastnili, abycho Vám nenarušili historický kolorit. Fandím Vám a jsem rád, že tato Vaše akce je jok od roku krásnější a dobovější. To, že ji chcete rozšiřovat, musím jen a jen chválit.
Ahoj
Petr Enc
Pepan 26. březen 2010 07:33:01
Kurno, tys skončil až druhý, protože si s náma na Panské nechtěl zpáívat teutonský lidovky. :D Navíc máš rozdělenou osobnost, nevíš jestli si německý rytíř nebo kardinál. :D A v Polsku sis nechával od jeptišek olíbávat ruce namísto prstenu...no fuj...nechat ženu aby se tě dotkla. Jinak doufám, že tě někdy potkám po našem boku - brzo by řád mohl mít i patnáctkovou odnož.
Kuno 26. březen 2010 00:59:16
Jiří z Holohlav(25. březen 2010 23:54:42) : Já myslím,že Martin při svém hodnocení,bral v potaz i člověka a nejenom to,co má momentálně na sobě.
takový ten celkový....look? ,chování...atd
Kuno 26. březen 2010 00:56:44
Broďan(25. březen 2010 23:35:34) : No jo ale Kuno je chudý Valášek,:)))
Mám jenom 68 kg.
Každopádně mne těší,že jsem na druhém místě.:)).
Jiří z Holohlav 25. březen 2010 23:54:42
Broďan(25. březen 2010 23:35:34) : No,v samém začátku15. snad ,ale ve 14.jsem řádový a kilometr za řadou předních šlechticů Dvora,jejich časový náskok a hlavně intenzivní soustředění na to 1 až 2 období nedokážu dohnat a tak jen koukám abych nezaostal.Přijeď nás někdy navštívit na Turnaj-budeš váženým hostem Řádu,náš oděv je tak prostý...


hawkwind(25. březen 2010 23:12:23) : Sypu se popelem,znám jen mladýho Knutha - toho ledního medvěda.
Broďan 25. březen 2010 23:35:34
hawkwind(25. březen 2010 23:12:23) : Hawkwinde, ty seš fakt zloduch-profesionál a měl bys sem přispívat až po 22 hodině. Vždyť sem choděj i děti ... a možná jich je většina.
Pan Jiří z Holohlav je sice kapitalista, kterej ve svojí lékárně bezohledně okrádá důchodce, děti a sociálně slabé nemocné jedince a za nakradené peníze si koupil šlechtický titul a super výbavu, ale na druhou stranu to k jeho historické postavě pasuje daleko více, než kdyby byl rytíř-komunista, ne? Každopádně u nás nemáme věrohodnější exemplář šlechtice, než je právě pan Jiří. Sekunduje pan Kuno a pak je to už skoro na jedno kopyto. Jen ještě ty koně by to chtělo.
hawkwind 25. březen 2010 23:12:23
Jiří z Holohlav(25. březen 2010 20:57:00) : Ty neznáš Knutu? To je přeci starýho Knuta céra ne? :D
Jiří z Holohlav 25. březen 2010 20:57:00
Dáma s čápem(25. březen 2010 20:18:31) : Tu ženskou neznám,natož aby jich bylo víc.Asi seveřanka a pěkně ostrá,když chudák Lid úpí.Zeptám se vikingů.....
Dáma s čápem 25. březen 2010 20:18:31
Pane Jiří, doufám, že máš knuty! Nás vždycky učili, že pracující lid úpěl pod knutou kapitalistovou, tak doufám, že není i tohle jinak než nás učili! To bych byla smutná, bez knuty to není ono...
Jiří z Holohlav 25. březen 2010 19:30:05
Luděk Hugo Vobořil(25. březen 2010 19:23:54) :To mnozí z nás, to je totiž nácvik na občanskou válku :-( .Zajímave co může vzniknout vlastně z ničeho.
Luděk Hugo Vobořil 25. březen 2010 19:23:54
Jezdím jak Libušín,tak Brandýs.Na obou se mi líbí,na obou mám kamarády,na obou jsou lidi kteří to dělají dobře i méně dobře.Nebudu se do toho plést.Jen jsem chtěl některé diskutéry poprosit.Kurva do prdele,č...,mluvte a pište slušně!Vždyt sem choděj i děti.
Wothan 25. březen 2010 19:22:47
No nejen pracujícího, ale hlavně trpícího! :-)
Melkel 25. březen 2010 19:05:38
Hele, to je jaro, nebo máte všichni hromadně premenstruační tenzi? Čte se to jako přepis hádání žáků základní školy, kdo má lepší angličáky.
Ať každý jede kam chce, nikdo nikomu v ničem nebrání. AŤ si každý dělá svůj koníček svým způsobem. Proč ne. A ať každý kritizuje jak chce.Proč ne. A když si navzájem nebudemem čurat do pískoviště, lze vcelku snadno koexistovat.
Začínám se bát, že v nějakém princi se zvedá adrenalin a plánuje na Bušín chválně dojet v protipořezové zástěře a projít do bitvy, aby těm hajzlíkům ukázal! Nebo bude prohrabávat fotky z Brandejsa, aby Encákovi dokázal, jaký je idiot.
Nechme mečotrampy jejich buřtům na kordu, nechme OHře blbnout na kvadrát s nehistorickým švem na pochvě, na který ukazuje nožem zalitým epoxidem. Když se tábory nbudou mísit a budou se nazývat pravými jmény, bude to v pohodě.

P. S. Nezapomenout na to, že pan Jiří si výstroj pořídil z krve a potu pracujícího lidu, hyena jedna kapitalitická, vykořisťovatelská!
Jiří z Holohlav 25. březen 2010 19:02:20
Indyján(25. březen 2010 18:50:31) : Míníš rozsah mých dluhů ? :-)
Jiří z Holohlav 25. březen 2010 19:01:27
Cvrček z Ronenbergu(25. březen 2010 18:10:38) :
Mrkni milý Cvrčku do kalendáře a na první Encáku reakci .Píše a zve na HISTORICKOU bitvu a píše o velmi významném zahraničním i církevním zaštítění.Vadí mi,že z nás VŠECH dělá před zahraničím blbce ,kteří neznají a nerespektují vlastní minulost.Toť vše :-)


Gladiol(25. březen 2010 18:39:21) :
Taky mraky vlastní práce a úsílí :-).V tomto oboru činnosti významně platí ,že tě prachy nespasí..
Respektuji Tvůj nazor :-)
Maska 25. březen 2010 18:59:47
K tomu Brandýsu, respektive Staré Boleslavi: Loni jsme se tam po dohodě s branickým Kubou dostavili v menším počtu, abychom v kostýmech Slovanů (9. století) udělali svatému Václavovi dobově odpovídající doprovod. Plánovali jsme na letošek sezvat co nejvíce RS skupin a dobovou část průvodu značně rozšířit a spojit to v s táborem, kde bude ukázka dobového ležení a řemesel. Po tvých výrocích o elitářích, Encáku, ale nevím, jestli tam takto orientované skupiny vůbec chceš...
Indyján 25. březen 2010 18:50:31
Gladiol(25. březen 2010 18:39:21) : Ach jo. Vždyť máš demokracii. Jeď na Brandejs, zůstaň doma, nebo jeď třeba do Boubína či jiné prdele.
Nevím jak dobře znáš pana Ence, já docela hodně. Vzhledem k tomu, že jsem s ním nějakou dobu působil. A nebylo by to hezké čtení, pokud bych měl nedostatek úcty k jiným lidem. Ale na rozdíl od tebe se alespoň neschovává za nicneříkající nick. Stejně jako pan multimilionář Jiří z Holohlav.
Maska 25. březen 2010 18:46:00
Gladiol(25. březen 2010 18:39:21) : Prosím, moc prosím, udělejte to. Člověk, který o dobrotivém muži v nejlepších letech, který po pár sezonách chodí do hardturnajů a tam bije mnohem mladší a těžší borce, prohlásí, že je rychlokvaška, by mě na Libušíně asi pěkně štval.Broďan 25. březen 2010 18:41:36
Cvrček z Ronenbergu(25. březen 2010 18:10:38) : "Také se rozhoduji kam jet a věřte že pokud bych si měl vybrat,tak raději pojedu na akci kde mi bude dobře".
Tak přesně takhle to vnímám taky a proto jezdím jen na pár akcí do roka. Gotika to odnesla nejvíc ze všech období a odjakživa byla przněna a to bohužel trvá i dnes, jen styl se poněkud mění. Z romantického pojetí se to místama přesouvá k buzeraci snad způsobené absencí povinné vojenské služby. Lidi s napoleonským syndromem či naopak s malým pinďourem jaksi převládají. I když znám i několik lidí, kterých si vážím a před jejichž přístupem k věci smekám. Přes zimu jsem si pořídil lancošskou výbavu a zatím mi ta raná renesance přijde personálně v pohodě. Sice je to finančně náročnější, než gotika, ale alespoň tam tak snadno neproniknou nevhodné živly.
Gladiol 25. březen 2010 18:39:21
Cvrček z Ronenbergu(25. březen 2010 18:16:51) : Moje řeč. Celá tahle debata je skutečně jedno veliké hnojiště. Taky mám chuť jet na Brandýs místo na Libušín. Rozhodně si totiž vážím mnohem víc Petra Ence, který začínal od nuly a dnes dělá krásné akce, než šermířských rychlokvašek typu pana z Holohlav, který jako bohatý podnikatel narval do výbavy spoustu tisíc a díky tomu si myslí, že to z něj dělá rytíře.
Cvrček z Ronenbergu 25. březen 2010 18:16:51
příspěvek byl smazán użivatelem Cvrček z Ronenbergu 25. březen 2010 19:25:01
Cvrček z Ronenbergu 25. březen 2010 18:10:38
LIdičky já jen nechápu ,jak prospěje šermu vulgární výrazy některých jedinců.Snad se neumí jinak vyjadřovat, ale v tom případě bude lepší ,když nebudou psát vůbec a nebudou dělat na netu ostudu ostatním. Také se rozhoduji kam jet a věřte že pokud bych si měl vybrat,tak raději pojedu na akci kde mi bude dobře.Což mi nikdy nebude mezi hulváty,kteří slepě útočí na každého kdo má jiný názor.Hodně se tu propírají vazby na tremping ačkoli málokdo ví co to slovo znamená( snad jen jedna paní povídala)Tremping znamenal toleraci ,kamarádství mezi lidmi stejného zaměření.Pokud vám tolerance a kamarádství v šermu vadí tak mě je vás líto. Mimochodem Encák píše vzpomínková akce tak nechápu proč se pořád někteří ohánějí bitvou a dobovostí Držím mu palce už proto že to nebyl on který začal pomlouvat akci jiného.
Pokud jsou někteří tak pravdomluvní,tak proč píší bludy o akci ,o které nic nevědí. Jak už jsem jednou napsal- Nikdy jsem neměl a nemám nic proti LH Snad jen proti fanatickému přístupu některých jedinců a prosazování vlastních názorů tím,že pomluvím jiného.
Maska 25. březen 2010 17:58:23
Chápu to správně jako taktiku odlákat co nejvíce kecek na Brandýs?
Maska 25. březen 2010 17:54:18
Správně, špína! Pojďte se celej Libušín nemejt! Tak jsi to myslel, Boss?
Boss 25. březen 2010 17:44:23
Encák(25. březen 2010 15:21:57) : Encáku, to chce klid. Vždycky si vzpomeň na staré arabské přísloví: Prašivý pes vyje na hvězdy, ale ty svítí klidně dál. A ještě na jedno: Nemá cenu prát se se špínou. Čím víc se jí budeš zabývat, tím budeš špinavější.
richardrg 25. březen 2010 17:20:19
Honey(25. březen 2010 16:32:10) :
Mohl by si prosím uvést z jaké jsi skupiny? A případně odkaz na tuto skupinu?
Siegfried 25. březen 2010 17:18:20
Muhehe :)
Pěkne se to rozvášnilo.
1. Hawkwind je borec. Je mi jedno jak je hulvátskej, to co umí je tak daleko za možnostmi nás běžných keckařů, že s náma může mejtpodlahu a budem držet hubu. Včetně tebe Encáku! že to nevíš ber jako mínus.
2. Encák umí udělat dějově a scénicky pěknou akci. O to se nepřu i když iracionálně podporuje hovna kamarádů od Kryštovů. Má v určitém směru můj respekt
3. Wothan je dobrá cesta prošel si svým a ví o všem dost. Kdyby všichni byli aspoň tak špatný jako on :) To by to tu bylo krásné.
4. Elitářství má smysl. Protože hodnotí fakta a né zasloužilé multikulti kecy. Prostě kdo dělá něco dobře dělá to dobře. Tečka.
5.Bytostně nesnáším lhaní si do kapsy v ose - kamarád - dělá to dobře. Proč kurva. Co je dobře je dobře a lze to exaktně vztáhnout. Kdo nebádá je mimo. Ať má jakékoliv zásluhy o minulost. Kecy ve smyslu zasloužilý šermíř jsou SRAČKY!
SiG
Wothan 25. březen 2010 17:00:23
Vlastně ne, abych byl přesný a upřímný, na své úplně první akci jsem měl svůj jen morion, protože na třicítku jsem neměl nic, zbytek mi půjčili ve skupině. Na další jsem jel už ve svém.
Wothan 25. březen 2010 16:32:40
Encák: než jsem vylezl před lidi poprvé - někdy v roce 97, měl jsem kompletní kostým včetně bot a doplňků, odpovídající konkrétní době, stejně tak zbroj a zbraně. Pravdou je že dneska už bych se spoustou věcí nebyl spokojený (kvůli konstrukci - např. šití, barvám nebo materiálům) ani náhodou, ale chci říct - nezačínal jsem jako keckař, takže nikomu neuvěřím že je to nezbytné zlo a nutné stadium vývoje. Není. Vím to. Co se mnou? Já asi vůbec nějak nezapadám do "šermířských tabulek" :-)
Honey 25. březen 2010 16:32:10
Ahoj všem vespolek....tak tady po nějakou dobu čteme diskusní příspěvky k Brandýsu.....chtěli jsme původně - celá skupina na Libušín jako každoročně - ale tak jsme se na základě tohoto všeho tady rozhodli udělat životní změnu a zkusit Brandýs.... a uvidíme, co z toho je pravda. Není nic lepšího než se přesvědčit na vlastní oči. Po akci na Libušíně i Brandýse doufám budou další diskuze a dáme vědět náš názor. Tak AHOJ na BRANDýSE. Honey.
Jiří z Holohlav 25. březen 2010 16:18:00
richardrg(25. březen 2010 15:39:51) : Měl jsi přihodit odkaz na svou fotku :-)
....jo,až umřu ,to taky zpohodlním :-)


Encák(25. březen 2010 15:21:57) : to není o elitářství,jen chceme aby slovo historie neztrácelo svůj význam.
Národ ,který zamění svoji historii za hollywoodský film ztratí svoji identetitu a následně se rozplyne v jiných ......
richardrg 25. březen 2010 15:39:51
Encák(25. březen 2010 15:21:57) :
Já tvůj příspěvek nechápu. Sám bych rád patřil do elity a taky se pro to něco snažím udělat, a já také odděluji zrno od plev, prostě mi nikdo nenabídlo dobré oblečení tak jsem si ho ušil sám. A ti které považuju za elitu mi k tomu poskytli radu. Plevy jsou pro mě ti nepoučitelní.
A staré gardy jsem si přestal vážit přesně v době, kdy jsem se objevil na akci, a slyšel jsem něco o hadrácích, který nemůže bojovat proti plechovkám, protože jim nemá jak ublížit. A za chvíli jsem si vyslechl něco o tom, že namoje zásahy kopím nebudou reagovat, protože jediná správná zbraň je meč.
S takovými lidmi nemám zapotřebí se setkávat a rád bych je od jejich pseudohistorie odradil. Nejlépe tím, že bych je vyloučil.
A co se týká toho proč staří nejezdí, takl si myslím, že je to tím že umírají, zpohodlní a nemají fyzickou kondici.
Encák 25. březen 2010 15:21:57
Nebudu říkat, že s Vechiem nesouhlasím, naopak. Ale oddělování zrna od plev by mohlo skončit tím, že to budou volat plevy. Zavání to totiž sektářstvím a namyšleností. Každý začínal a svůj koníček, který si nalezl, si také rozvíjel. Měli jste snad ihned vše? Nesnáším slovo elita. Sám jsem začínal v pseudokostýmu z praporoviny v době, kdy Kronďák ještě nevyráběl meče. Doufám, že mne nikdo nikdy nepovažoval za elitu a vůbec po tom netoužím. Kastováním, především vědomě vylučujete ostatní ze své společnosti. zkuste nad tím uvažovat, než se o to opravdu pokusíte a někoho vyloučíte, odsoudíte a zbytečně odradíte. Mohl by to být začátek konce šermířských bitev a setkání. Zkuste se podívat, kolik šermířských skupin zaniklo, vzniklo a proč ti staří již nejezdí.
Petr Enc
Jiří z Holohlav 25. březen 2010 15:02:39
Spakona(25. březen 2010 14:28:25) : Třicítka má počítam podstatně větší samočisticí schopnost než gotika :-)
Spakona 25. březen 2010 14:28:25
malebné rozhodně, správně - jak co - ale většina těch co tam byla a se správností si moc nezadala se mění výrazně k lepšímu :)
Jiří z Holohlav 25. březen 2010 14:20:41
Kascha(25. březen 2010 13:36:39) : Malebné a věřím,že i historicky správně.Škoda ,že svůj talent nevyužije i pro kvalitní gotiku......
richardrg 25. březen 2010 14:18:05
Ale 15. byla dost smutná, viz fotky níže
Kascha 25. březen 2010 13:36:39
nevím jak jiné období ale třicítka byla skvělá ...

www.youtube.com...
Kascha 25. březen 2010 13:34:49
příspěvek byl smazán użivatelem Kascha 25. březen 2010 13:25:00
vechio 25. březen 2010 13:29:42
hawkwind(25. březen 2010 11:32:45) : Super! Pěkně si to sem vybalil! Tleskám!
Přispěju troškou do mlýna.. Spousta lidí se vymlouvá, že na to nemají peníze, jsou chudí studenti, mají děti atd.. na to že to nejde a že jim to tak stačí...nebo že dělají spoutu období..ale sakra nikdo jim neupírá možnost to nedělat. Když na to nemám tak na to nemám..a nejde jenom o peníze. Jsou lidé, kteří i kdyby chtěli tak prostě granátníci nebudou. Je to dané tím o co se snažíme..o přiblížení se historii. A místo vzhlížení k historii ji lidi raději przní, vláčejí a překrucují jenom aby omluvili svou vlastní lenost, snahu to ojebat a nebo vytřískat na tom prachy.
Je to jenom o překonání lenosti a odevzdání se mému koníčku či u mnohých pořádnému šimlovi. Je to v lidech. Dokud tu bude představa, že šerm je lidová zábava tak se nepohneme dál. Elity jsou potřeba všude. Jsou to uspěšní lidé v daném oboru, kteří platí za vzory.
Nastáva doba oddělování zrna od plev..
Změna je tu..
vad 25. březen 2010 12:41:08
Enci, normálně to už dál nečti a nereaguj, nebo ti budu muset zase dovést Vincentku.
Indyján 25. březen 2010 12:06:44
Su zklamané. Já chcu bét taky henten fašista. Komu mám sprostě nadat?
Jiří z Holohlav 25. březen 2010 11:49:09
hawkwind(25. březen 2010 11:30:27) : Bacha ,anonymové koušou zásadně zezadu :-)
deWolf 25. březen 2010 11:48:12
Cojekomudotoho(25. březen 2010 11:20:24) : "Český šerm je mezi slušnými lidmi známý pod pojmem žumpa" - to je asi pravda, na slusnych moderovanych forech by se nekteri zdejsi diskutujici asi nevyskytovali. A Hawkwinda na mysli nemam.
hawkwind 25. březen 2010 11:32:45
To mi připomíná, že jedenmůj anglický kamarád kritizoval můj debatní styl s tím , že na med se nachytá více much než na ocet. Má odpověd´: "A ještě mnohem víc jich najdeš na hnoji."
hawkwind 25. březen 2010 11:30:27
Cojekomudotoho(25. březen 2010 11:20:24) : Blah blah blah. Já sem nechodím proselytizovat a vykládat jak jsem skvělej ve svém načerněném prostěradle drahý kokůtku.
Vyvsětlím ti jak to je - já samozřejmě nikomu neberu jejich právo nosit kamnoplechy, černé hábity ala nazgůl a tlouct se vybrusky z pera wartburg.
Je to jejich volba, koneckonců jim v tom nemůžu nijak bránit. Nicméně vyhrazuji si totéž právo se jim posmívat a kritizovat je kdykoli se mi zlíbí.

"Pochopitelně jste na to hrdý, protože Vaše hroší kůže předem vylučuje byť jen hypotetickou možnost a schopnost sebekritičnosti - stejně jako u řady dalších přispěvatelů, hluboce přesvědčených o své vlastní dokonalosti, neomylnosti a o právu na vymýšlení si "historie" podle vlastní potřeby."
- Drahý hlupáku, sebekritika se projevuje především vědomím vlastních nedostatků. My kteří každou chvíli makám na vybavení, nebo na dovednostech se jak domnívám jí máme o něco víc, než ta vaše partička zasloužilých bijců, která už 20 let dělá to samý a v tom samým.
Troufám si také tvrdit, že jsme to my kdo zkoumáme historické prameny, snažíme zúžit období pro ty které akce, vyřadit nesmyslné a ubohé vybavení apod. kdo se ve skutečnosti snaží o věrohodnou rekonstrukci historie, nikoli příslušníci staré gardy, kteří jí mají okopčenou z filmů s Jeanem Marraisem.
Stejně tak nepřiměřené reakce na kostruktivní kritiku a sebemenší výtky jichž se staré gardě dostane jsou důkazem o tom, že oni jsou zahořklí, nikoli my. Vědí totiž že jim ujel vlak a museli by investovat do sebe i do vybavení mnohem víc než jsou ochotní ve svém trempíckém stylu akceptovat. Bleh. Mimochodem - víš co si myslím o anonymench? Můžou mi vylízat prdel.

Cojekomudotoho 25. březen 2010 11:20:24
hawkwind(25. březen 2010 10:43:19) :

Lepší ukázku ubohosti a prázdnoty, do níž pomalu zabředá údajná "LH a KM elita" jste, pane "Hawkwinde" již ani nemohl předvést.
Vůbec už se nedivím, že přibývá lidí, kteří s vámi - "elitou" - nechtějí mít nic společného, že Český šerm je mezi slušnými lidmi známý pod pojmem "žumpa" a mnozí jeho přispěvatelé jsou bráni za její obsah.
Právě jste těmto kritikům dal svým žlučovitým nenávistným výlevem plně zapravdu. Pochopitelně jste na to hrdý, protože Vaše hroší kůže předem vylučuje byť jen hypotetickou možnost a schopnost sebekritičnosti - stejně jako u řady dalších přispěvatelů, hluboce přesvědčených o své vlastní dokonalosti, neomylnosti a o právu na vymýšlení si "historie" podle vlastní potřeby.

Pokud se snad domníváte, že někoho přimějete svým kanálním chováním k převzetí Vašich názorů, pak buďte ubezpečen, že tomu tak není a nebude. To, co jste předvedl, je hodno pouze opovržení a zapomnění. Možná rozumíte matematice, lukostřelbě a logice, ale jinak jste politováníhodný chudák, naplněný z nějakého osobního důvodu až po okraj zahořklostí a nenávistí. Užívejte si to plnými hrstmi, ale možná by nebylo od věci, kdybyste svými výlevy neobtěžoval v cizích tématech.

Kdo ještě má žaludek na občasné pročítání zdejších "diskusí", nemůže si nepovšimnout, že je zde ustálený kádr kydačů na cokoli a kohokoli. Přesně podle pravidla "Kdo nejvíc řve a kope kolem sebe, má největší pravdu". Ano stále ještě se najde dost lidí (většinou velmi mladých nebo/a intelektuálně méně zdatných), kteří jsou příliš slabí na to, aby měli vlastní názor a nechají se vést místními "führery" (ano, pane Hawkwinde, někteří z vás jsou považováni za fašisoidní individua a dost těžko se tomu dá, ve světle toho, co předvádíte, odporovat). Ale i někteří z těch jednodušších a ovladatelných časem dospějí a prozřou.
mahy 25. březen 2010 11:19:27
Encák(25. březen 2010 10:14:00) : Encáku jen se zeptám- do napoleoniky,do dob Marie Terezie či do postavy z roku 1866 si oblékneš kostým který je daný na tu dobu, že jo? Asi je blbý lézt tam v rajkách důstojníka Wehrmachtu a bagančatech ČSLA.
No a o tom je většina nářků tady! Pokud si chci hrát na cokoliv tak tomu musím odpovídat! Neřeším teď rytířství a šlechtictví atd. To není stav oděvu a ustrojenosti, ale stav chování. Protože pravý rytíř a šlechtic musíš být původem. Ovšem můžeš mít rytířské chování- to ovšem se šermem nemá nic společného.

Takže pokud je někdo schopen pochopit, že do napoleoniky, sedmiletky, druhé světové, první světové atd. je potřeba mít odpovídající oděv a zbraně a doplňky, tak proč nechápe, že i ostatní doby-14. stol. 15. stol. 11.stol. atd. mají svá pravidla odívání a typy zbrojí a zbraní?

Tohle je totiž problém především ,,gotiky'- každý si myslí, že vystačí s prostěradlem a pásovinou za pasem, ale bohužel ne ne a ne! A pak tu ti co se snaží naznačit, že je třeba se i v těchto dobách držet dobovosti bývají označováni za netolerantní, prudiče atd.
Přijďte si na Slavkov za francouzského dělostřelce třeba a dotáhněte si houfnici z prvního válu, oblečte si koženej mantl po SNB a na hlavu dejte dědovu beranici- vyperou vás na první dobu a nikdo se s váma párat nebude!!! Rozumíme si o čem to je?
Jiří z Holohlav 25. březen 2010 11:11:25
Encák(25. březen 2010 10:14:00) : Jestli jsi mou slušnost vyhodnotil jako slabost,tak to stojíš po kolena v sračkách.Asi jsi organisační talent,když to říká Kuno,ale jiak pustě prasíš historii a ještě se k tomu hrdě hlásíš.
Možná je čas kategorii keckařů nahradit pojmem garážníci.Běž na pouť, mezi cukrovou vatou a lochneskou nebudeš historii škodit přesně tam velmi mnohé vaše mundůry patří.
hawkwind 25. březen 2010 10:43:19
Encáku ty si vážně vylízaná palice. Už dlouho jsem nenarazil na někoho kdo by zároven´pil nefiltrovanej stupid, sladil si ho nerafinovaným moronem a ještě měl tak tlustou hroší kůži aby si myslel, že si v dnešní době může oblíknout svůj 20 let starej garáž výtvor a myslet si jaká je hvězda, protože on přece prošlapával cestičku. Možná kdyby ses nesral do stovky období a dělal jedno kloudně, nemusel by ses vymlouvat na rodinu co se týče současné úrovni historického poznání neodpovídajícího vybavení. Navíc se z nějakého perverzního důvodu domníváš, že všechny názory v diskuzi mají stejnou váhu. Newsflash pitomče - nemají. Jiří se opravdu, jako někteří jiní frekventantí tohoto fóra (třeba Maršálek) zabývá apriori 14. stoletím takže o tom bude nejspíš vědět docela dost. Navíc to o něm víc lidí ví a je členem spolku který se zase, jaké to překvapení zabývá 14. stoletím a dělají to pravděpodobně líp, než ty děláš kterékoli ze svých.
Krom toho je to veskrze nejslušnější osoba jakou jsem za dlouhou dobu potkal a nikdy nelže.
Nechápu co sleduješ kydy o naprosto neznámých lidech - my se mezi sebou docela dobře známe. Další newsflash - elitismus není v určitých činostech nutně špatná věc.
Jistě bys mohl namítnout, že ty jsi zajisté šermíř s pravým velým Š, který to dělá srdcem a proto pojede jen do společnosti pravých Kamarádů s velkým K - což ve skutečnosti zajištuje jen jednu věc, že si už nikdy nebudu muset stoupnout vedle ychtyla v parodii na zbroj, nebo hadrech které nemají nic s historií společného, abych se musel cítit trapně jakej jsem to idiot, že už jsem se naučil profesionálně 3 řemeslo a 3 řeči, jen abych si přečetl podklady, zatímco jinýmu k tomu stačí srdce, kytara, rum a meč od hradečáka - ve zkratce, že se nikdy nepotkáme . Za což ti srdečně děkuju! A ted´se zase vrat´ do garáže k vyklepávání fanky na přilbu, nebo co to zrovna děláš, když ti to odpočinek dovolí. Gumo blbá vypatlaná.
P.S. Neobtěžuj se s odpovědí, jsem největší hrubián široko daleko jak každý ví a jako měštan si můžu s rytířským kodexem leda tak vytřít prdel. Ještě že ty se nad nikoho nepovyšuješ.
Encák 25. březen 2010 10:14:00
Děkuji Kulíškovi, a to upřímě za angažovanost při založení této rubriky, která byla myšlena zřejmě proto, aby si páni nadšermíři nezakydali pokec o Libušínu. Dříve se ale páni kydalové měli obeznámit o letošní akci na zámku i o těch souvisejících v Praze, Lucembursku a Německu. Především VHS Městská historická garda, o.s. není šermířskou skupinou a není pořadatelem Audience u císaře Karla I. Zaštiťuje pouze jeden z mnoha programů, a to šermířskou šarvátku z období gotiky a jezdecký rytířský turnaj. Omílané cintání o naprosté a přísné dobovosti námi zadaných léty 1300 až 1400, což je sto let, hovoří samo o sobě. A pan Holohlav si svými výplody a lžemi i sám odporuje. Také si myslíte, že jeho vzletné věty: nic o vás nevím, vařím z vody" a nebo "ve 14. století jsem dost doma, teda vůbec nejvíc" mohou být chápána jako zjevná osobní nadřazenost, prezentovaná vůči ostatním, a neobejde se bez urážení a napadání jemu naprosto neznámých lidí?
Ano, považuji se za šermířskou vykopávku, která před třiceti lety musela na každém tréninku předříkávat s ostatními slova:
"Před nikým se neponižuj, před nikým se nepovyšuj, slabé chraň..." a končící "...cti svou zbraň".
Znají vůbec někteří diskutující slova z francouzského rytířského kodexu? Někdo je ctí a jezdí za ním přátelé a kamarádi na šermířská setkání, pořádaná rok, co rok v jiném historickém období. I ta letošní akce je prezentována ne jako bitva, ale vzpomínkový akt. Ale tento výraz některé mozečky neznají. Tahají do své zloby a zášti ostatní šermíře, pracně hledají fotografie, aby se mohli vyžívat nad svou vlastní hloupostí a malostí. Kastování, povýšenost a nekorektnost ostatně jsou příčinou proč raději oblékám uniformy vojáků z doby Marie Terezie, Napoleona, a roku 1866. Tam je totiž elitou každý, aniž by o tom sám věděl a na druhého nehledí skrz prsty. Ať na Brandýs přrijede kamarád s velkým K, kde se mu nebude nikdo pošklebovat, že zbroj vytáhl ze sklepa a kostým z garáže a šerm je pro něj jen vzpomínkou, protože přednější je pro nej jeho rodina. Všeználkové, kteří se zde prezentují, totiž nevědí, že zbroj si dělal sám, v době, kdy se oni hrabali ve vlastních výkalech a mnohdy jim to zůstalo dodnes. Neberme jim to. Vlastnoručně přišitý erb na šermířském kostýmu z nikoho nedělá šlechtice. Všem slušným šermířským přátelům všech historických epoch přeji hodně zdaru a libušínským, ať je takový, jaký jsem znal já.
Petr Enc
Kuno 24. březen 2010 11:18:26
Alibaba(24. březen 2010 08:57:26) : Alibabo,když napíšu skvělá,myslím tím SKVĚLÁ.
Dodatek se smajlíky jsem dopsal proto,aby ten příspěvek nepůsobil vlezdoprdelisticky. :))))
TAKŽE- AKCE LONI V BRANDÝSE BYLA SKVĚLÁ.!
Pepan 24. březen 2010 10:50:29
Tak jsem tu diskuzi přečetl dvakrát a připadá mi to jako rozhovor mezi dopravákem a podezřelym z přestupku. Podezřelý si neuvědomuje, že on to posral a udělal chybu, ale nesnáší fíka, protože je to hajzl kterej ho chce perzekuovat a ještě ho upozorňuje na chyby. Tohle je to samý v bledě modrym.

Maršálek, Holohlav píší: chtěli bychom tu akci takovou, aby se dal ozkoušet reánější boj (nikde nepíší o přísné dobovosti - to je sám o sobě paskvil 10-15 století) píší o kvalitě výzbroje, umožňující bezpečnější vedení boje. Dále otevřeně příší, že celá zbytečná diskuze okolo brandýsa vznikla v důsledku nevědomosti toho, že někdo si říká stará garda toho a toho. Přitom původním záměrem bylo poukázat na starouše trempíky, kteří vandrování obohatili o meče a zamrzli na tom. Nic víc nic míň.

Alibaba si obhajuje svoji akci a vůbec nečte racionálě. To je ono bavení se o voze a o koze. Všude mrtě emocí a prd z toho. Z diskuze je pak zřejmé, že říkáš, že ti tam jezděj lidi ze 14. toletí, ale já na fotech žádný nepoznávám a jezdim tohle období primárně.

Ještě bych se vyjádřil k té účasti na libušíně v rámci těchto projektů. Co je na tom k nepochopení - chtějí si ozkoušet boj proti vikosům, lancošům atd. S nimi se na jiné akci nepotkají. Zde jim ovšem opět nejde o dobovost ve smyslu určitého období, ale opět o bezpečí a celkovém vyznění zážitků z boje, neboť při sjezdu kvalitních uskupení se nemusí člověk tolik ohlížet, jestli soupeřeštrejchl o trochu silněji a jestli mu nekiksne.

Navrhuju diskuzi ukončit, smazat, zabírá zbytečně místo na serveru a nic nevyřeší.

Obě strany mají své pravdy, já stojím při té Maršálkově a Holohlavově, dovedu však pochopit názory a postoje Alibaby ( ty se nedají mít za zlé)
Alibaba 24. březen 2010 08:57:26
Maršálek(24. březen 2010 07:57:51) : Jo, tak s tím se dá souhlasit. Mě jen vadilo, kopání do Encovejch akcí od lidí který na nich nikdy nebyli, možná od někoho něco slyšely a tak. To mě přijde jako neslušný. A notabene točit to na srovnání s Libušínem mě přijde z historickýho hlediska (teď mluvím o historii Libušína) jako hodně přitažený za vlasy. Podobně jak si může člověk vážit Kunova příspěvku, když řekne, že akce byla skvělá a pak dodá, že zapomněl smajlíky. Zřejmě to myslí ironicky a pak bych teda očekával, co bylo špatně. Takový příspěvek má nějakou hodnotu, jinak je to hloupý a zbytečný.
Jiří z Holohlav 24. březen 2010 08:23:08
Alibaba(24. březen 2010 05:37:01) : To nedorozumění vzniklo kolem sousloví "nepřizpůsobivá stará garda" - což já nevnímám jako odsudek ,ale jako konstatování stavu věcí - ostatně ve spoustě věcí jsem sám zcela nepřizpůsobivý - to už nese věk.Ovšem ač jeden z nejstarších aktivních bojovníků,šermířsky jsem mlád.Na mém prvním Libušíně mě pohltila a převálcovala Maršálkova Korouhev Sv.Jiří.Pár měsíců jsem vstřebával to,že se mi nikdo osobně nevěnoval,že mě za pochodu pár ranama poslali na zem a plynule odešli.Pak jsem pochopil,že to byla ukázka války a na podzim už jsem se účastnil Turnaje Dvora.Znovu šok,tak jsem se styděl za svou výbavu a společenskou neobratnost,že bych snad zalezl do kanálu ,kdyby tam byl.Nicméně ten směr se mi líbí svou uceleností a snažím se ho tak dělat.Mám rád táborák a kytaru,ale nemůžu mít při tom na sobě historický oděv v tom jsem zcela nepřizpůsobivý :-)
Maršálek 24. březen 2010 07:57:51
Alibaba(24. březen 2010 05:37:01) : Nehledej v tom složitosti - pokud si chceme užít datovanou akci v uzavřené společnosti, uspořádáme si ji. Pokud nás někdo požádá o pomoc, nemáme obvykle důvod nevyhovět :-) Jak jsem již psal - oslovil nás Hejtman se zajímavou myšlenkou a prosbou o pomoc. Jeho idea je prezentovaná zde libusin.info... Nemáme ambice učinit z Libušína vybrané akce jenom pro nás, využíváme velké pole k vlastnímu výcviku, ukazujeme, že jsou i jiné možnosti, než tradiční monomachie, atd. To, že jsem skeptičtější než Holohlav neznamená, že Hejtmanovi nepomůžu. Jako mnozí jiní, mám i já k Libušínu za ty roky tak trochu citový vztah, protože i já tam před lety začínal a tehdy to pro mě jako nováčka mělo své kouzlo. Na jiné akce bychom se ale asi zlomit nedali, protože tahle nám nabízí právě možnost velké konfrontace v poli, což je pro nás stále zajímavé.

Celá tahle diskuse vznikla na nedorozumění, protože Holohlavův původní příspěvek se dá vykládat i tak, že na Libušíně bude všechna elita tohoto a jiných světů, což z Bušína činí nejprestižnější akci a všechny ostatní musejí být nutně špatné, neb tam pojede už jenom póvl. To je úskalí elektronických rozhovorů, protože ono se to dá vykládat i jinak, např. tak, že na Libušín jedou spolu se šermíři všech úrovní a historických období také téměř všichni, kteří tu solidně dělají 14. st. Z toho lze logicky usoudit, že tedy ti čtrnáctkoví nebudou na Brandýse, který se jako čtrnáctkou a patnáctková bitva prezentuje. Protože Holohlava pár let znám, pochopil jsem jeho příspěvek takto :-)

Abych to nějak shrnul - přeji vám při pořádání akce úspěch. Každý máme jiné představy o tom, co od takové akce očekáváme a to je jeden z důvodů, proč se asi neshodneme. To ale nutně nemusí být důvodem ke konfliktům :-)
Alibaba 24. březen 2010 05:37:01
Jiří z Holohlav(23. březen 2010 21:34:10) : Maršálek(23. březen 2010 13:16:06) :
"Mimochodem Libušín bude samozřejmě stále především velká taškařice, nikoli akce přísně datovaná."
Jiří z Holohlav 23. březen 2010 21:34:10 odpovědět
Alibaba(23. březen 2010 21:03:48) : Naopak ,je to jedinečná příležitost vyzkoušet v "reálu" "skutečnou" bitvu s mnohými jejími úskalími.Libušín se mění spíš na pořad typu Čt 2,opouští veselé komedie z Novy.

jo, jo, taková veselá taškařice na ČT2 :-))))

To už snad byly lepší ty moje důvody, jedeme zapařit a při tý příležitosti vyzkoušet formace v reálu.
Jiří z Holohlav 23. březen 2010 21:34:10
Alibaba(23. březen 2010 21:03:48) : Naopak ,je to jedinečná příležitost vyzkoušet v "reálu" "skutečnou" bitvu s mnohými jejími úskalími.Libušín se mění spíš na pořad typu Čt 2,opouští veselé komedie z Novy.Třeba se někdy za čas koukneš,ale třeba nemáš rád historická bádání.Takoví odcházejí....někdo raděj holky jiní vdolky.
Alibaba 23. březen 2010 21:03:48
Maršálek(23. březen 2010 20:10:29) : Myslím, že všechny tyto projekty znám. Potom, ale moc nerozumím účasti na Libušíně. Na akci, která není datovaná a ani do budoucna takové ambice nemá. Není to trochu popírání toho co dělám?
Maršálek 23. březen 2010 20:10:29
Alibaba(23. březen 2010 15:27:02) : "...Mimochodem z těch pár příspěvků i některých dalších diskuzí jsem mezi řádky nezřetelně četl, že nejlepší akce jsou ty které pořádáte, popř. těch kterých se účastníte."

:-))) inu pokud jsou to akce na 14. st., pak docela jistě, protože tu pokud vím nikdo jiný, než lidi co jezdí na naše akce 14. st. opravdu nedělá - bez ironie :-)
www.hradeckydvur.net
www.viaboemia.com...
www.johanite.cz...
www.arxbona.cz...
a nově Karlovci dobakarlova.brodec.org...

To je cca 200 lidí, kteří se zabývají 14. st., to jest něco málo o něm vědí a jsou na něj vybavení. Jsou-li další, budou mezi námi vítáni a bude nám potěšením být jejich hostiteli :-) Pořádáme turnaje, hostiny, táboření, menší vojenská tažení a další akce. Podmínkou účasti je vedle samozřejmého dodržování pravidel i odpovídající vybavení na tuto dobu. Já, reprezentuji 1. pol. 14. st. Karlovci pak tu druhou. Abych nebyl za anonym, jsem např. tady hradeckydvur.net...
a tady www.kostym.cz...

Nejde o machrování, každý z nás má prostě jiné představy o době, na kterou si rád hraje :-)
Jiří z Holohlav 23. březen 2010 19:22:12
Alibaba(23. březen 2010 19:03:45) : Děláš mu medvědí službu.
Kuno 23. březen 2010 19:18:39
zapoměl jsem smajlíky.:)))))))))
Kuno 23. březen 2010 19:18:10
Osvědčuji,že jsem byl loni v Brandýse na jedné Encákově akci a byla celkově skvělá.
Alibaba 23. březen 2010 19:03:45
Jiří z Holohlav(23. březen 2010 18:38:01) : Když znáš polovinu lidí z Brandejsa, tak je divný že neznáš Encyho a nevíš, že každý rok pořádá akci z jinýho období:-(. Ale spíš to pro tebe končí tou jednou fotkou. Tak hodně štěstí na Libušíně (bez ironie).
Jiří z Holohlav 23. březen 2010 18:38:01
Alibaba(23. březen 2010 17:54:29) : Ty se orientuješ v sedmiletce ,já ve 14 .st ,další lidi nejsou.Ostatně nejmíň polovinu lidí z Brandejsa pár let znám a vím ,že létaletoucí chodí v jednom .Zabývat se tím nechci,jen to prostě není historická akce jak píšou,tím to pro mne končí.
Alibaba 23. březen 2010 17:54:29
trener(23. březen 2010 16:03:18) : Neboj se, že bych tě kritizoval. Podle fotek zásadně nesoudím. Na Bušíně jsem byl 2x a to jako divák. Jednou ze zvědavosti a jednou z blbosti. Ani jednou jsem z výsledku jako DIVÁK nebyl nadšený. Účastník to předpokládám vidí jinak. Jediný rozumný argument pro účast je tedy začátek sezóny, setkání s přáteli a vyzkoušení boje ve formacích. Ale dokážu ocenit, co tohle všechno zorganizovat dá práce a starostí. Kulisy pěkné, vystupující nedokážu a ani nechci soudit, scénář a celkové vyznění z pohledu nezaujatého diváka nuda. Kdybych mohl a svým odchodem nerušil, tak bych býval šel na párek. Několikrát jsem byl jako DIVÁK i na akci v Brandejse a tomto srovnání Bušín hoří jako papír. Tam jako divák vydržim do konce (a neni to tím, že je Encák kamarád).

Jiří z Holohlav(23. březen 2010 15:39:43) : Z čeho usuzuješ, že tahle parta bude přezbrojovat? Třeba pozve jiný kamarády, který se tímto obdobím zabývají. Některý spolky obsáhnou i více období. Máš nějaké podrobnější info? Já ne.
trener 23. březen 2010 16:03:18
Jiří z Holohlav(23. březen 2010 16:01:21) : Já se snažím být také pozitivní, už proto, že nejdéle v pondělí se tady budou probírat a propírat Mokrovousy :-)
Jiří z Holohlav 23. březen 2010 16:01:21
trener(23. březen 2010 15:55:00) : Promiň Husito - chtěl jsem být pozitivní a hned jsem byl lapen....
deWolf 23. březen 2010 15:57:11
Ten odkaz v prispevku Indyján 23. březen 2010 11:48:34 je spravne
gardabrandys.rajce.idnes.cz... . Ono se to nejak orizlo pri tom kopirovani.
trener 23. březen 2010 15:55:00
Jiří z Holohlav(23. březen 2010 15:39:43) : Ehm, z hodně velké dálky :-) To místo, odkud se fotilo bylo příliš blízko :-) Já bych to viděl tak na polovinu lidí, ze kterých by byli použitelní husité. Chápu, že je problém selektovat kamarády. Také chápu, že proces udržitelného vývoje musí být postupný.
Jiří z Holohlav 23. březen 2010 15:39:43
Hezký místo,slušný kulisy a ani ti husiti /až na pár exotů / nevypadaj z dálky zle.Ovšem přestavět tuhle partu na 14.st - to bude těžký.Proč nedržíte husity ?Za pár let by to mohl být zcela koukatelné a označení historická akce by nebylo ironií.
Kulíšek 23. březen 2010 15:27:54
Mělo by tu být vše tak směle můžeme pokračovat dále v diskuzi=). A pro přehlednost asi by bylo dobré své příspěvky z vedlejšího fóra smazat.
Kulíšek 23. březen 2010 15:27:02
Alibaba 23. březen 2010 14:36:48
Maršálek(23. březen 2010 13:16:06) :
"Mimochodem Libušín bude samozřejmě stále především velká taškařice, nikoli akce přísně datovaná." - o důvod víc držet Encymu pěsti.
Mimochodem z těch pár příspěvků i některých dalších diskuzí jsem mezi řádky nezřetelně četl, že nejlepší akce jsou ty které pořádáte, popř. těch kterých se účastníte.

Maršálek 23. březen 2010 13:12:51
Alibaba a Encák : pořádáte vlastní akci, na které si stanovujete svá pravidla. Vy si určujete úroveň akce, pokud vám stačí, je to samozřejmě OK.

Holohlav se jenom trochu jízlivě pousmál nad pojetím, protože on 14. a 15. st. dělá a v obou obdobích je opravdu dobrý. Předpokládá tedy, že by asi znal lidi, kteří na to mají vybavení a ví, že budou na Libušíně. To samozřejmě neznamená, že Libušín teď bude super hvězdnou akcí a vaše tím musí nutně utrpět. Prostě nás hlavní pořadatel - Hejtman, požádal o pomoc při realizaci a my, ač jinak namyšlení a arogantní, jsme mu rádi vyšli vstříc. No, a protože velitelský sbor a jádra budoucích vojsk tvoří dle mého solidní lidé, pokrývající historická období od RS po pozdní 15. st., je Holohlav přesvědčený, že na vaší akci tito lidé s požadovanou výbavou (viz. vaše datace akce 14.-15. st.) nebudou. Toť asi tak vše k celému nedorozumění.

I my vám přejeme upřímně a bez ironie mnoho zdaru při realizaci a jenom nás potěší, přibude-li další akce, která se jako historická jenom neuvádí na plakátech, ale vybavenými

deWolf 23. březen 2010 12:04:14
Alibaba(23. březen 2010 11:53:07) : Jenom jsem mel frazi "Akce na pozvani" spojenou s tim, ze se zvou lidi (auta, kone,..), kteri splnuji nejake pozadavky. A to, ze jedinej pozadavek je, ze se jedna o kamarady me nenapadlo.

Alibaba 23. březen 2010 11:53:07
deWolf(23. březen 2010 11:41:17) : Prostě se pošle pozvánka kamarádům, aby věděli, že se něco děje. Je na tom něco složitýho na pochopení?

Indyján 23. březen 2010 11:48:34
Jiří z Holohlav(23. březen 2010 11:32:10) : Loni to bylo 15. století. Husité konkrétně. Též na pozvání. Ovšem já bych si hliníkové husity nezval, nevím jak vy...

gardabrandys.rajce.idnes.cz...

deWolf 23. březen 2010 11:41:17
Alibaba(23. březen 2010 11:27:32) : "mě přišlo zvadlo taky, ač dělám sedmiletku", "Akce na pozvani" - A to se zvou jen ucastnici, ktery nesplnuji dataci, nebo musi mit osobni pozvani i divaci?

Jiří z Holohlav 23. březen 2010 11:32:10
Alibaba(23. březen 2010 11:27:32) : Žádná jedna paní :-) ,nadělej fotky a rád se podívám ,případně omluvím.Bojová elita 14.st bude pod Libušínem ,třeba existuje pro 14 i kvalitní scénika ,kterou nepotkávám ,ani neznám ,rád se poučím - máš někde fotky z minulých ročníků - včetně zadané datace?Sem s tím !

Alibaba 23. březen 2010 11:27:32
Jiří z Holohlav(23. březen 2010 11:12:35) : Já nemusim na nic čekat. Ency, nepořádá akce od včerejška. Možná ti taky uniklo, že akce je na pozvání, což cosi naznačuje. A jestli stavíš svá vyjádření na tom "jedna pani povídala", tak za takovou korektnost bys zasluhoval spíš korekci.

Jiří z Holohlav 23. březen 2010 11:12:35
Alibaba(23. březen 2010 11:04:52) : Tak spíchni slušivého venkovana a jeď.
Nevím, od lidí nespokojených s přílišnou modernizací Libušína jsem slyšel,že na truc pojedou na Brandýs.Libušínu to spíš prospěje a to byl smysl mého příspěvku.
Zrovna ve 14.st jsem dost doma,teda vůbec nejvíc a na Encáka jsem tam nenarazil /třeba má jiný nik/.Akce Brandýs je nazvána historickou - no tak si počkejme.

Alibaba 23. březen 2010 11:04:52
Jiří z Holohlav(23. březen 2010 11:00:26) : Představ si, že mě přišlo zvadlo taky, ač dělám sedmiletku. Překvapivě přijedu v civilu, jako divák:-)))

Jiří z Holohlav 23. březen 2010 11:00:26
Alibaba(23. březen 2010 10:58:20) : Může být - podle zpráv a fotek - uvidíme.

Alibaba 23. březen 2010 10:58:20
Jiří z Holohlav(23. březen 2010 10:45:44) : Myslím, že by bylo na místě, aby jsi se omluvil ty Encimu, protože Bušín zatím nesahá Petrovým akcím ani po kotníky:-(

Jiří z Holohlav 23. březen 2010 10:56:48
Encák(23. březen 2010 09:34:13) :Ano ....měl jsem napsat .....garda se chystá na historickou....,nic o vás nevím,vařím jen ze zřejmého nesouladu výstroje zvaných s datací akce.Korektněji už toneumím :-)

Jiří z Holohlav 23. březen 2010 10:45:44
Encák(23. březen 2010 09:34:13) : Omluva se přijímá :-) - tak to prezentují vaši budoucí účastníci :-(.Datujete 1300-1400 - co budete dělat s hojnou účastí pozně patnáctkových psuedozbrojí,která se k vám chysta ?Je hezké ,že máte takovou patronaci - upřímě přeju ,aby úroveň akce odpovídala úrovni patronů.

Alibaba 23. březen 2010 10:35:22
Encák(23. březen 2010 09:34:13) : Enci, že ti to stojí za reakci. Myslel jsem, že jsi už dost starej na to, aby jsi věděl, jak to chodí. Kvalita akce se nepozná podle počtu účastníků (spíš naopak), ale podle počtu spokojených diváků (ale i to je někdy zavádějící, když se koukneš na politiku). A protože mám o víkendu zrovna čas, přijedu se kouknout do Brandejsa jako divák, protože vím, co od obou akcí můžu zhruba očekávat. Kouknout se na starý psi:-)))) jak keckařej:-)))).

Encák 23. březen 2010 09:34:13
Odpověď na výraz "...stará nepřízpůsobivá garda pořádá historickou bitvu a turnaj v Brandýse":
Ano, vojensko-historický spolek Městská historická garda je spolupořadatelem a dovoluje si, jako ostatně každý rok koncem dubna, pořádat historická evropská setkání klubů a spolků - pod patronací států (letos Lucemburska), státníků a různých společenských institucí, včetně církve. Nejspíš z důvodu shodných termínů dvou akcí je zřejmě pro Vás počin napadat nás a urážet komolením našeho jména. Haníme a pomlouváme ostatní my? Pane Holohlave, omlouváme se Vám a pokorně prosíme za prominutí, že jsme si dovolili bez Vašeho povolení pořádat pro kamarády akci a nemůžeme tudíž přijet za Vámi na Libušín zabojovat si proti drakovi spolu se skřety, barbary, netvory a dalšími kolegy, dělající šerm podle svých představ. Snad nám odpustíte a pochopíte, že je demokracie a na feudalismus si jenom hrajeme. Taktéž Vás žádáme, abyste ráčil odpustit těm šermířům, kteří dali přednost Brandýsu.
Petr Enc

webmaster