Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Gregoriánský chorál

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
heinrich 16. leden 2004 12:18:22
Ty jo týdení škola spěvu. No na to bych asi teď neměl čas. Ale díky že vim že něco takového vůbec je.
Jo a ten Krček zrovna dneska dostane cenu za interpretaci lidové hudby (pozor, dechovka není lidová hudba). Je to opravdu nejlepší specialista na tyhle věci. Zkus internet má taky hodně vychází CD s jeho pomocí. Mám doma třeba CD od takového uskupení Tilia a tam je něco od Durera třeba, nebo lidovky ze 16 17 a 18 století. A je to opravdu dobře provedený.
Ale taky dělá vokální věci středověké ale to už nevim kde přesně.
A na toho Ebena se půjdu někdy podívat, jestli sem zavítá.
Dobrák 08. leden 2004 22:17:39
heinrich(07. January 2004 19:38:25) :
Milej Heinrichu! Počkej s tím přeceňováním mé maličkosti. Asi byla moje odpověď moc zamotaná... Tak jen stručně: S Ebenem nezpívám, jen si pouštím na CD jeho nahrávky. Do kostela k Ignáci pravidelně nechodím, je to jen tip, kde se dá slyšet chorál. V létě bude týdenní školení chorálního zpěvu, nebude to stát moc - kdyby tě to zajímalo, budou tam i úplní začátečníci (jako loni já!) - dám sem avízo, až budu vědět, kdy a kde. Dá se to naučit, když máš aspoň trochu sluch a nejsi moc sevřenej (teda, dalo by se říct, když necháš ten zpěv, aby ti sáhnul na srdce...)
Jinak dík za upozorňění na p. Krčka, často jezdím do Plzně, tak ho zkusím někde uslyšet.
A kdyby se někde u vás Ebenova schola vystupoval, určitě si jí jdi poslechnout! Je to síla, i když je to zdánlivě jen monotonní zpěv a ještě k ttomu latinsky.
heinrich 07. leden 2004 19:38:25
Tak to už na vysoké úrovni když spíváš s Ebenem. Mám doma CD s tvorbou Petra Ebena, to je jeho otec myslím. Pokud jde o mě, tak bych také rád spíval. Ale je to těžký a člověk se tomu musí věnovat stejně intenzivně jako šermu jestli to chce dělat na nějaké úrovni. A taky, ruku na srdce, kdo na to má vůli a nadání. A s prominutím, kolik lidí to zajímá, více než jen jako možná zpestřující věc. Už si nedělám iluze. A kdo má zájem, ten je daleko od centra dění. Například bych se rád podíval do toho vašeho kostela na 11 hodinu ale to by byla pro mě cesta na celý den. A to nejsem sám určitě.
Sestra spívá v kostele a chodila se učit spívat. A to taky něco stojí.
Dobrák 05. leden 2004 20:19:22
Něco o chorálu vím, zpívám nějakou dobu ve schole. Chorál je především duchovní zpěv, takže je celkem neodmyslitelně spjatý s bohoslužbou a se zpěvem žalmů a chvál. Poslouchám třeba mužský sbor Schola gregoriana pragensis (vede David Eben) nebo ženský sbor Schola benedicta. Z cizích je výborný sbor mnichů z francouzského kláštera v Solemnes, kde se koncem 19. století znovu začal gregoriánský chorál zpívat podle původní podoby z 9.-11. století a stal se znovu součástí latinské bohoslužby. V Praze bývá skoro každou neděli chorál v 11 hodin v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí..
Dnes se o gregorián zajímá dost lidí, kteří v něm vidí způsob meditace křesťanské Evropy.
Zajímalo by mne hlavně, jestli se tu u nás někdo chorálem zabývá mimo kostel, jestli zpívá někdo, kdo má blízko ke středověku a jezdí i na bitvy nebo na šermířské akce. Wothan mi odpověděl, že i když se zabývají raným středověkem, na chorál nemají lidi. Což chápu tak, že nejsou hlasy a není ani spojitost s obsahem chorálu. Ale to už by byla debata o náboženském smýšlení mezi lidem šermířským...
heinrich 03. leden 2004 15:38:30
Jestli ti můžu poradit, na českém rozhlasu 3 Vltava je pravidelně každý rok něco o staré hudbě. Je tam cyklus Musica Antiqa. Pak taky tam běžel cyklus o vývoji hudby a rozebýraly tam co hledáš. A taky dokonalý seriál Co nového ve staré polyfonii. Ale nějak jsem toho pána co to uváděl nenašel na serveru. Ten věděl snad všechno.
Ale můžu ti říct že gregoriánský chorál je už spotřební záležitost. A nejhorší je na hudbě to že když to chce někdo dělat tak to musí dělat leta než vyleze. Hodně skupin by to chtělo ale to není jen tak. Mám huděbní sluch a moje sestra absolutní sluch tak se jí vždycky ptám co a jak. Ale netroufl bych si na to. Zpívat je moc těžké. už je tu jedna diskuze o tomhle.
Ale jestli bych ti mohl doporučit, vykašli se na kupování CD. Zkus na netu třeba, v angl nebo Deutsch.
Jsou krásné věci ve slohu Ars Nova a Ars Antiqa. To jsou věci z pozdního a vrcholného středověku až do renesance. Taky bych chtěl něco takového sehnat ale zatím se nedaří.
A krásné věcí dělá pan Krček a Musica Bohemika. Je z Plzně.
A taky je dobré se podívat do na staré kancionály. Třeba Jistebnický kancionál je krásný.
eXXXtrém 03. leden 2004 02:14:26
rada: Gregoriány běžně koupíš na CD ve všech prodejnách kMa levné knihy po celé ČR
Dobrák 08. červenec 2003 22:32:10
Zajímá mě středověký zpěv, ale nemám tušení, jestli se někdo ze skupin kolem šermu zabývá taky gregoriánským chorálem. Skupina Cantio jezdí na středověké slavnosti - cantio.unas.cz...
Znáte někdo další?
Tady jsou nějaké stránky o chorálu od Jiřího Hodiny, který vyučuje v Hradci Králové na pedagog. fakultě:
www.diecezehk.cz...
www.diecezehk.cz...
Z knížek pak Venhoda: Úvod do gregor. chorálu nebo texty O.A.Tichého ze starých časopisů Cyril a Praporec.

webmaster