Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Zaves na mec na rameno

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Arrand 25. srpen 2003 13:12:17
Diky vsem, nasel jsem reseni na www.by-the-sword.com , Najdete si pochvy a u jedne fotky je tam i pohled ze zadu, je to v podstate polovicni pochva s remenem, na kterem jsou ve vysi lopatky pridelany dva hacky, ktery drzi zastitu u zad. Domaci vyrobou zjisteno, ze se z toho da i tasit, ale nikdy jsem to nepouzil, je to hrozne pomaly, radsi to nejdriv z ramene sundam, zabere to stejne casu a nelamu si zapesti.
mascha 16. červenec 2003 16:03:31
uz jsem vyfotil nejaky futraly, jak domaci vyrobu, tak prodavane v lovenach na pusky, az budu met chvilku, napisu nejaky canc o tom jak k futralu prijiti a jaky zvoliti, chcete?
Bardstale 04. červenec 2003 08:21:37
Na jeden mec nemam pochvu tak jsem ho mel vzadu, behem jizdy se vzpricil a spicou malem zabil chodce. Vypadalo to jak v Gladiatore, jak prepilovali toho legionare. :-)
Mrkvoslav 03. červenec 2003 15:50:08
Bradstale: Jakto, že by to jinak nešlo? Přiděláš ho na řidítka - a máš ideální zbraň na předjíždějí nepřátel :) Delší meče je možné přidělat k rámu špicí dopředu a prorážet jimi nohy protivných cyklistů :) Variant je mnoho...
Bardstale 03. červenec 2003 15:24:00
Jezdim s mecem na zadech na kole protoze by to jinak neslo. Ale po deseti minutach to stejne pada.
mascha 02. červenec 2003 14:57:37
pokud se navíc nošení meče bez obalu potencuje umístěním na zádech, kde nositel naprosto ztrácí kontrolu nad příčkou a dalšími částmi a jejich kontaktu s okolím, tak je to ultradebilita...
...věř mi, mám takových trotlovin hromádku za sebou ;-)
cyberkotlik 27. červen 2003 22:46:33
Add funkční závěsy na záda - na Blakáně se používaly yatagany, jakožto krátké flexibilní zbraně vhodné pro přesuny po horách. Obyčejní lidé měli jen jeden yatagan za pasem, ale jedna náboženská skupina, jejíž jméno si ted z hlavy nevzpomenu, měla privilegium nosit yatagany dva, a ty je měly připevněny na zádech oba - tak, aby se daly tasit, jeden z nich často v dýkovém držení.

Kurzweil: nosit meč bez obalu mhd je fakt úhylnost, nebezpečná okolí a hlavně jedna z maličkostí, které deklasují vnímání h.šermu v očích veřejnosti....
mascha 26. červen 2003 17:40:06
mimo living history, ale z filmové praxe - ten statečnej srdcař Wallace - MelGibbson měl na zádech claymore a mohl ho za běhu tasit, protože ho neměl v pochvě, ale v kovovym perku. to je asi dvacet až třicet centimetrů dlouhý kus plechu, ohnutý přesně podle průřezu čepele a upevněný na popruhu. čili není to placatá trubka, ale průřez dejme tomu sevřené písmeno "V"
a tou mezerou ten mečoun vytahujete. ten plech musí být dost pružný (tvarová paměť) aby meč nevypadl, ale boční pákou byl uvolnitelný. Je to filmová rekvizita, čili nic pro historický šerm. Obávám se, že na to, aby Mel dostal po klapce meč zpátky na záda, musel mít asistenta, sám by ho tam zpět nedostal.
ten popruh, na kterym to je, musí být buď "po vojensku" spojen s opaskem nebo jinym zpusobem chycen přes druhé rameno. jinak by meč svojí vahou přetáčel řemen stále pochvou dolu.
Kurzweil 26. červen 2003 16:38:02
Hmmm. No nic. Arrande, kdyby jsi chtěl poslat podrobnější návod a nějaké další rady, napiš sem do diskuze svůj mail a tím to hasne. Je čas udělat pá pá.
alistaire 26. červen 2003 16:27:20
Kurzweil(26. červen 2003 16:12:27) : Jsi trochu mimo mísu.
I mě se v MHD meč lépe nosí ve futrálu s ostatními věcmi - já používám takový ty pouzdra na rybářský pruty - není to ani moc tak drahý, a je to rozměrově a i jinak ideální - např. popruhy jak u batohu na záda, popruhy do ruky, ideální tvar pro záštitu.... V historii stejně jako dnes se meč na zádech pouze přenášel. Nemá cenu o tom diskutovat, prostě to tak je, a řešit problematiku tasení mečeze zad je nahovno, ztráta času, a s prominutím, "kurvení" povědomí méně zkušenejm kolegům.
Kurzweil 26. červen 2003 16:12:27
Pochva, závěs nebo pouzdro, ze kterého nemůžeš zároveň tasit zbraň pozbývá hlavního smyslu. A to platí všeobecně.
Kurzweil 26. červen 2003 15:22:14
Čekal jsem, že se na mě někdo rád vrhne, ale chtěl jsem Arrandovi poradit. Každý nějak začíná.
Závěs na záda nenosím do bitvy (používám jí v součinnosti s bočním úchytem. O bitvách nebyla vůbec řeč. S historičností máš asi pravdu, to by jsme si mohli vymýčlet ledacos, ale jinak si za závěsem na záda stojím. Tři roky takto nosím meč. Na akce, na bitvy, na tréningy a pod. Prostě to tak je. Na bitvu také nejdeš (až na malé vyjímky) s historickým zavazadlem, nemáš koně ale auto, meč ti nesedí v u boku ale na zádech... To je všechno je tedy v dnešní době dost relativní.
Historičnost bitev nemrším, protože tam s tím nechodím. Závěs na záda je skvělý na prosté přenášení zbraně odkudkoliv kamkoliv s maximálním možným pohodlím. Můžeš to mít okolo těla, můžeš to nést přes rameno jako pušku (vhodné zejména v ČD a MHD), krátkým odepnutím lze přidělat k boku, nebo jí prostě vzít do ruky...
V konečném důsledku je to stejně všechno jedno. To je právě ten problém.
Kurzweil 26. červen 2003 14:15:05
Pokud budeš mít otázky širšího charakteru, napiš maila a já ti odpovím.
Kurzweil 26. červen 2003 14:10:54
Arrand(25. červen 2003 12:15:07) : Závěs na záda dělej akorát na jednoručku. Jde o to, jak dlouhou máš ruku. Zatni jí v pěst, zahajluj jako Adolfovi a změř si vzdálenost mezi ní a místem, které se nachází asi pět centimetrů za ramenem. Přesně tak dlouhý musí tvůj meč být, aby jsi ho vytáhnul bez přehmatů. Pokud máš delší, můžeš si udělat pochvu ze dřeva a na straně směrem od těla vyříznout drážku. Pomocí ní dostaneš špičku meče pryč z pochvy. Nejdřív meč vytáhneš a v poslední fázi s ním pohneš do strany a je venku.
Závěs na záda opravdu není moc historický, ale mě se velmi osvědčil. Dá se s ním sedět, lézt, plazit se, běhat. Jediný problém je že se pomalu přesouvá dolů. To vyřešíš, pokud popruh dostatečně utáhneš. Nebo tím, že si přes meč pověsíš přes tělo ještě nějaké žebradlo nebo brašnu.
Co se došáhnutí na meč týče, záštitu musíš mít v úrovni ramene, minimálně lehce pod ním. Ruka se musí hodně zakrčit, ale to se cvikem zautomatizuje.
Popruh je nutné k pochvě pevně přidělat, čím širší kožený řemen, tím lepší, protože při běhu se jinak kolíbá a záštitou bolestivě dloube do zad, což při sprintu hraničí se sadomasochizmem. Dávej pozor, když skáčeš. Již nejednu ránu do zátylku jsem takto schytal.
Pokud by se ti meč stále posunoval dolů, máš ještě poslední možnost upevnit si ho systémem jako měl Legolas z LOTR připevněný toulec. Jak říkám, moc historické to není, ale že by to bylo přímo nehistorické, to říct nejde. Je to pěkné a efektivní, závěs na bok je větší pruda.
Arnie měl v Conanovi(pokud si vzpomínám) meč opravdu na zádech, když běželi se Subotajem širou stepí (to jen dokazuje že se s tím dobře běhá a vůbec pohybuje), měl meč zastrčený do smotaných kožešin. Ale je pravda co říká W. totiž že v jeskyním labirintu „přepnul na klasiku“. To ti doporučuji také. Já závěs na záda používám se součinosti z malým bočním závěsem, což zaručuje rychlé tasení a pokud máš na zádech plášť tak to jinak ani nejde. Další zádový závěs měl Wallace ve Statečném srdci na první bitvě. To byl ale závěs na (matně si vzpomínám) minimálně jedenapůlku ne li dvojku, takže to jen pro inspiraci.
V dobových pramenech jsem záďák neviděl, to ale nic neznamená. Podle mě je to ideál pro ty, kteří cestují s mečem pěšky (právě proto to v his. výjevech není, protože kdo měl na meč měl i na koně, přičemž vyjímka potvrzuje pravidloJ)
Nikdy jsem se svým závěsem nešel v kuse víc než deset kilometrů, ale troufám si tvrdit, že po celodenním pochodu bych ho cítil méně než závěs na pásku, tížící celý bederní pás a mlátící do stehna.
K.
slinger 26. červen 2003 11:42:04
Kain(26. červen 2003 10:58:10) : Pozor - nezaměňovat - např. Kozáci, Turci a Indové /to jen namátkou, jistě i další národy/ někdy opravdu používali závěsník přes rameno, ale šavle visela po boku - ne na zádech. Ostatně je to vidět i na fotkách z Ruska z počátku 20. stol. u důstojníků a u našich legionářů. Meč přímo na zádech jsem viděl u Japonců, ale způsob uchycení neznám /myslím, že je vidět v klasickém filmu Sedm samurajů, ale už jsem to viděl dávno, nevím přesně/.
ANDRE 26. červen 2003 11:17:21
Zvláštní. Proč člověk hledá složité a nepraktické řešení, když na základě čtyř tisíc let používání meče v Evropě se přeci jen dá usoudit, že u pasu to bude zřejmě lepší.

Tak mě napadá, že něco takového nosil kdysi Arnold v Conanovi. Skus si to sehnat na videokazetě, a pokud ji ve správný moment zastavíš, budeš si moci obkreslit střih.
Kain 26. červen 2003 10:58:10
Souhlas s Wothanem a malé poučení (jak rád tohle píšu :-) Závěs na záda se skutečně používal a dalo se z něj tasit. Teď si nemůžu vzpomenout, kdo ho používal konkrétně (byl to někdo z východních národů, snad kozáci nebo Uhři, zkusím to najít), ale technické řešení si pamatuju dobře. Takže - jedná se o šavli. Jelikož "nekterá zakřivení jsou normální", tak na rukojeť snadno dosáhnete (navíc tahle šavle nebyla dlouhá). Pochva byla uzávřená jen do poloviny, takže po povytažení meče šel "vylomit" ve směru tasení a případného seku.
A teď proč toto krkolomné řešení - není totiž výhodnější než u pasu. Trochu musím spekulovat- protože oni nosili ty šavle dvě, a to je problém (zkuste nastoupit s mečem na koně zprava :-). Takže vyvozuju - kam s ní - na záda.
Šulda 25. červen 2003 14:50:28
W: Jen jestli to zas není Divous :-))
Arrand 25. červen 2003 12:15:07
Nevi nahodou nekdo jak se da udelat zaves na rameno na mec ? Zkousel jsem to doma, ale nikdy se mi to nepovede vyvazit tak, abych na mec bud dosahl a nebo abych ho vytahl bez preruseni ci chyceni za cepel.
Dik

webmaster