Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Puškaři

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Brant - FVU 12. prosinec 2014 14:57:06
Některá jsou. Viz třeba: www.pene.cz...
Král Elfů 12. prosinec 2014 09:43:59
Ta bude mít jen ráži do .50, doufal jsem, že muškety maj větší průměr. Rybářský olůvka jsou kulatý?
Brant - FVU 11. prosinec 2014 17:29:58
Král Elfů(11. prosinec 2014 13:10:41) : Zkus zbraně Brýmová www.zbranebrymova.com...
A jestli ti nejde přímo o střelbu, tak rybářská olůvka :)
Král Elfů 11. prosinec 2014 13:10:41
Zdar,
měl bych dotaz, má někdo zdroj na koupi olověných kulí o průměru kolem 20 mm? Stačí mi jich pár.
alistaire 16. červenec 2008 20:07:47
mascha(16. červenec 2008 11:09:23) : platí to ovšem (naštěstí) jen v některých spolkových zemích... Což ale nic nemění na om, že je to ... peklo...
Akáda 16. červenec 2008 12:26:13
mascha(16. červenec 2008 11:09:23) : Vždcky na mikuláše jezdí jedna (až tři) německé skupiny do Brandýsa. A tak říkali, že na té akci, kdy je na závěr bitva, vystříleli víc prachu jak doma za celý rok.
Pappi 16. červenec 2008 12:25:40
mascha(16. červenec 2008 11:09:23) : Děkuji za vyjasnění situace. Tedy skutečně ten problém s prachem tam je a to vysvětluje ten problém s jejich střílením-nestřílením. Je to smutné takováhle šlamastika. To je jako mít nohy a nesmět chodit jen, když budeš zaregistrován v klubu turistů.
mascha 16. červenec 2008 11:09:23
Mně to záhadou není. V Německu (informace od Magdeburských dělostřelců cca tři roky stará) se střelný prach prodává pouze registrovaným členům vojenskohistorických spolků a to přesné množství ročně. Každý "nákupčí" prachu tak má svůj šísbuch - knížečku, ve které si vede oficiální záznamy o tom, kde kdy a kolik toho vystřílel. Tu při nákupu prachu prý musí ukazovat. Proto mají většinou ve svých spolcích zaregistrovány i manželky a zbytek famílie, aby na ně mohli kupovat prach. Stali jsme se jejich velkými kámoši poté, co jsme jim po skončení akce všechen nevystřílený prach darovali, pro ně to byly nejmíň čtyři pšouky z kanónu mimo šísbuch a tedy velká radost.
Pappi 16. červenec 2008 09:52:31
Je mi trochu záhadou proč právě Němci mají takový potenciál ve vymýšlení ultrakokotin neboť jejich zbrojní zákon je v mnohém daleko lepší než ten náš, ale nevím zda tam nemají nějaký zádrhel např. s černým prachem jako třeba Poláci. Ti to maj úplně absurbní a jen doufám, že si některý s oněch přizdisráčů nahoře z nich nevezme příklad, protože, když chaos tak pořádný a když otravovat a ztrpčovat normálním lidem život tak pořádně. Jeden Polák mi říkal, že černoprachou předovku koupit v obchodě může, ale černý prach již nikoliv a tak ho jezdí kupovat do Čech. A s kušema to maj také moc pěkně pořešený, prostě nic.
Ale zpět k těm Němcům, balónkové dělo je též moc pěkná ujetost. Nevím proč vymýšlejí takové zrůdnosti asi tam opravdu bude nějaký problém s tím prachem. Ovšem viděl jsem tam (Bernau u Berlína) i moc pěknou švihovku odzkoušenou a opatřenou značkama jak má být, ale nestřílelo se s ní a měli jí jen jako dekoraci u stanu.
Indyján 15. červenec 2008 18:40:37
Pappi(15. červenec 2008 15:11:09) : Kdysy jsem v Sasku taky zahlédl zajímavý kanon. Teda kanon vypadal normálně, ale ládovali BALONKY! Naplnili je nějakým výbušným plynem a žhavým drátem zkrz zátravku odpalovali. Lidská fantasie nezná hranic. :))
Pappi 15. červenec 2008 15:11:09
Já zase zažil v Němcích opačnou úchylnost a sice, když Němci ládovali jejich pseudokanóny dělobuchama nebo jakousi náložkou, kterou pak elektricky uvedli k výbuchu. Též jeden jejich bezvadný vejmysl je náložka do děla vložená v místě kde se nachází normálně zátravka. V tomto místě však do děla vězí díra jak do pr..le a náložka je odpalována za pomoci bicího mechanismu nějakým pistonem či obdobou poplašné patronky. Komické je pak pozorovat místního dělostřelce jak veledůležitě připevní špagátek k onomu "ďábelskému" strojku natáhne poodejde a pak ... škubnutí a pouf ! Do večerníčku o brouku Prskavcovi co ládoval do kanóóónu bezvadný. Prostě je to děs na jaké kraviny a zhůvěřilosti lidi dokážou přijít a uvést v praxi a pak ukazovat na historické akci. Jak pravil onehdá jeden pán druhému. Zabít, zabít jiná pomoc není.
alistaire 14. červenec 2008 22:29:52
michal(14. červenec 2008 13:24:25) :
KVH? O žádné která by dělala cartridge z alobalu nevím... nechám se ale rád poučit, s kým na akce nejezdit...

u němců je ten průser, že to střílení v táboře bezpečné rozhodně není. Dělaj to vesměs nachcaní, a bez vytyčení a zabezpečení paleblého prostoru... Ale děsně je to baví... to neva, že semtam pro někoho přiletí vrtulník, asi...
michal 14. červenec 2008 13:24:25
alistaire(11. červenec 2008 13:34:48) :
Nemusíme chodit do německa.České KVH běžně dělaj alobal
kartuše už dobrých 10 let.Takže otázka zní , od koho se to němci naučili.
Střílení v táboře taky není žádná loňská novinka.Němci prostě rádi ohňostroje a bouchání. Pokud se to dělá bezpečně tak proč to nedělat.
Gordon 13. červenec 2008 17:03:40
No co se týče máčení a následný drcení prachu,my nemáčíme,máme dřevěný válce,těma Vesuvit proženeme a pohoda,ten mlýnek je poměrně malej a nějaký zajiskření nehrozí.Podle mýho soudu ,nemá cenu prach máčet,pak ho nechat uschnout a potom drtit.
Co se týká "pečení" prachu v plynový troubě,to jsme dřív,v dobách kdy se černej prach koupit nedal,dělali běžně,ono totiž,sanytr se sehnat dal,síra taky a o dřevěným uhlí nemluvím ale když se to smíchalo za sucha,tak to pokaždý bouchalo jinak,na to už ale přišli naši předci,že se takhle vyrobenej prach setřásává a jednotlivý složky se do určitý míry selektujou.Když se to namočí a nechá jen tak uschnout,vykristalizuje sanytr na dřevěným uhlí a taky to není to pravý ořechový ale když se takhle rozmočená hmota vrazí do vyhřátý trouby,jo to je pak prach.Samozřejmě,že tohle dělat v dnešní době je hovadina,ještě dneska se musím smát,jak moje bejvalka bafla děti a odcházela z domova,když jsem pekl.Ona totiž rozhicovaná plynová trouba nemá zápalnou teplotu střelnýho prachu,samozřejmě se nesmí dostat prach na hořák,každopádně radím nezkoušet,to už máme za sebou.
Viděl jsem i nadšence meloucího střelnej prach v elektrickým mlejnku na kafe s litinovým soukolím,to jsem zase odcházek já.
Jak říkám,dva dřevěný válce proti sobě z tvrdýho dřeva,buk nebo dub,zatočit klikou a je pánvičkovej prach jak vyšitej a ještě je to i "dobový".
mahy 12. červenec 2008 23:03:55
Mno a kdo nemá ani mlýnek ani hmoždíř tak ať popadne láhev od rumu, prach nasype do papíru a na tvrdé podložce poválí. Vznikne jemnohrubá směs a ta chytá na pánvičce gutt!:-))
alistaire 11. červenec 2008 13:34:48
mascha(11. červenec 2008 10:44:49) : poválečně demilitarizovaný německý hovada jsou případ sám o sobě...

přesně to co píšeš jsem zažil několikrát. Ládování alobalem, papírové "kulky" dokonce v nejhorším exempláři alobalové!!! střílení filcových ucpávek... peklo...
jsou totálně nebezpečný sobě i ostatním...
Navíc loni vypuknuvší móda, kdy na sebe navzájem střílí z kanónů v táboře je absolutně šílená...

Ty němce, ke kterej jezdíme na akce my už jsme si jakžtakž vycvičili, ale není to navždy a u všech... :(
alistaire 11. červenec 2008 13:27:58
Broďan(11. červenec 2008 11:10:32) : ;) no, já mám mimo silikagelu do prachovnice ještě i LH řešení, které teda používám já...
Ale to se mi sem nechce psát, fajnšmekři mi kdyžtak můžou poslat mejla...
atom 11. červenec 2008 12:49:24
Dík za rady. O výkendu je vyzkouším a doufám, že selhání výstřelu se stane minulostí.
Broďan 11. červenec 2008 11:10:32
Mne jenom udivuje, že i lidi, kteří střílí léta, resp. tvrdí to, dávají na pánvičku či do zátravky nedrcený Vesuvit a pak zmatečně laborují s doutnákem, než se jim podaří odpálit. Ale nejhorší jsou "středověcí střelci", co cpou do zátravky píšťaly nebo hákovnice stopinu a když ostatní střílí, tak oni hoří jak prskavka a pak možná slavnostně prásknou.
V posledních letech střílím z tlačítkové arkebuzy, z hákovnice a ze serpentu a už si vůbec nevzpomínám, kdy jsem měl poslední selhač. Prostě, když se sype na pánvičku jemný prach, používá se vyzkoušený lunt a zbraň se přiměřeně čistí, tak je hodně spolehlivá. Ovšem i u toho jemného prachu mohou nastat problémy, když se lunt přibližuje pomalu. Rozfoukaný lunt je třeba do pánvičky rychle vrazit. Už jsem to psal, ale opakuju to ještě jednou, protože znám dost lidí, co sice drtí, ale přesto odpalují s problémy. Teď mám tedy na mysli hlavně středověké zbraně bez zámku.
Vesuvit jsem si zvykl rozmočit v keramické misce a pak nadrtit dřevěnou paličkou. Po vytvoření krusty je třeba to blátíčko párkrát přeorat, protože ona ta krusta velmi dobře izoluje a pod ní se udrží voda hodně dlouho. Mletí je rychlejší, ale zkrátka nemám ten patřičný mlýnek, resp. jsem se ho ani nepokusil sehnat. Jak tady zmiňoval Atom, tak se vlastnosti Vesuvitu při rozmočení určitě mění. Na povrchu krystalizuje sanytr a po rozdrcení není prach už tak homogenní. Ale na pánvičku je úplně v pohodě. Do prachovnice se namíchá ten jemný s normálním Vesuvitem a jak píše Alistaire, ještě je dobré tam dát pytlíček s pohlcovačem vlhkosti. Ale k tomu jsem se zatím neodhodlal, takže před kažou akcí vysypu, či spíše vyšťourám prachovničku a znovu ji naplním sypkým prachem.
mascha 11. červenec 2008 10:44:49
ještě k nabíjení děl - na akci v německu jsme viděli, jak nějaký německý dělostřelci měli pákovej lis. Do toho odsypali dávku prachu, zapákovali a vypadla tabletka lisovanýho prachu. No tabletka, bylo to přesně velikostí a tvarem podobný hokejovýmu puku. Tyhle puky balili do alobalu a cpali do hlavně, skrz zátravku propíchli alobal šídlem a stříleli. Vlítli jsme na ně, že jsou magoři a že dostanou do řepy, alobal lítal minimálně padasát metrů. Pyskovali, ale přestali tablety balit a dávali je do děla jen tak. Znova jsme jim museli důrazně vysvětlit, že ani takhle to fakt neni dobrý, kusy nespáleného prachu svištěli kolem nás fakt nepříjemně...
Tak doufám, že podobný "vylepšení" a zrychlení nabíjení nenapadne nikoho tady...
mascha 11. červenec 2008 10:39:24
V nejrůznějších vetešnictvích jdou sehnat i staré válečkové mlýnky na kafe, celé vyrobené z mosazi. V těch meleme prach i před lidma, považujem to za koukatelný. Ale bacha, tak tři čtvrtiny takhle dostupných mlejnků má mlecí ústrojí ocelový nebo litinový, jen málokterý je mosazný i uvnitř. Je to třeba otevřít a prohlídnout, ocelový nebrat a nebo jak píše Ali, mlít v tom vždycky jen žďabec. (ještě jsem ale o prdlym mlejnku v ruce neslyšel)
Matkou nebo šroubem se v tom mlejnku dá nastavit vzdálenost mlecích kamenů a tedy jemnost namletýho prachu. Když uděláte moc jemnej prach, tak se zase lepí, jde špatně sypat z prachovnice a zase může dusit lunt. Pokud už se vám povede namlet takový lepidlo, pak se to dá řešit namícháním s nepomletým Vesuvitem, aby se to sypalo. Nemletý Vesuvit na pánvičce (samotný nebo ve směsi s jemnoprachem) má nevýhodu, že u nedobře udělaných pánviček (třeba příliš velké pánve Vok) často jsou zrníčka Vesuvitu zážehem vymrštěna a nestačí shořet a letí až dva metry. Nejde o vaše oči (pokud umíte střílet), ale o nechráněnou kůži spolustřelců, kteří stojí vedle vás.
A to je také důvod, proč nemám rád, když po nás střílí děla i muškety přeládovaný Vesuvitem. Když je prachu víc než nutno, tak ty grafitovaný zrnka velmi často nestačí všechny shořet a jsou vystřelována pěkně daleko. ďobanec prachem do tváře nebo do ruky už snad na třicítkový akci zažil každej
alistaire 11. červenec 2008 10:32:33
Pappi(11. červenec 2008 09:02:18) : no, mě po ozkoušení obého subjektivně připadá spolehlivější prosté podrcení (pomletí) bez máčení .
V podstatě jde o to zbavit ta zrna aspoň částečně grafitového potahu, a na to pomletí nebo podrcení bohatě stačí, dá se to udělat okamžitě na počkání, a nenese to sebou technologická rizika.

"močený" prach byl, co jsem zkusil, méně konstantní než jen podrcený.
Pappi 11. červenec 2008 09:02:18
atom(10. červenec 2008 23:41:07) : Výrobu jemného pánvičkového prachu řeším též jeho namočením a následným vysušením v misce. Po jeho vyschnutí ho v oné porcelánové misce nadrtím na jemno a též pak přidám "přiměřeně" normálního Vesuvitu LC. S takto odmočeným prachem nemám vůbec žádný problém při odpalování ručnice luntem. Pracuje to naprosto spolehlivě hned na první dotek 100%. Je pravda, že narozdíl od toho mletí si na vyschnutí chvilku počkáš to je logické, ale mám s tím dobré zkušenosti. Mlýt LCéčko jsem ještě nezkoušel tak nevím jak by takto upravený prach fungoval na rozdíl od toho odmočeného.
alistaire 11. červenec 2008 08:06:07
Indyján(11. červenec 2008 00:32:38) : přesně tak... Pozor ale na mlýnek s kovovými součástmi, tedy těmi rýhovanými koly, mezi kterými se zrna drtí. Železné nebrat!!! Při velké opatrnosti (mletí po lžičkách v dostatečné vzdálenosti od zbytku prachu) se dá i to.

mě jako nejjednodušší co se týče opatření technologie příjde rozdrtit prach dřevěnou paličkou v dřevěné, nebo kameninové mističce. Dobré jsou taky laboratorní porcelánové třecí misky... Je to snadno dostupné, a není problém.

Jinak, já osobně míchám do "jemné prachovnice" půl na půl na prach rozdrcený Vesuvit a normální Vesuvit. Do prachovnice dávám ještě pytlíček se silikagelem (najdete ho v nových botách, oříšcích a podobně)... Spolehlivě zachytí běžnu vlhkost, a prach vydrží v prachovnici sypký i dva roky...
Indyján 11. červenec 2008 00:32:38
atom(10. červenec 2008 23:41:07) : No s rozmáčením a následným sušením nemám zkušenosti a připadá mi to moc pracné. Také jsem zaslechl skvělou historku, když někdo urychloval sušení v troubě! :))
Kup někde v bazaru starej klasickej plastovej mlýnek na kafe. Stojí pár korun i nový a panvičkový prach si namel. Hrubost určíš počtem opakování, ale pokud trochu slušně mele, po druhé již z toho leze prášek, který rozfoukává vítr. No a zjistíš že vystřelíš vždy a kdy chceš, třeba na povel.
atom 10. červenec 2008 23:41:07
Broďan(10. červenec 2008 11:50:50) : chtěl bych se zeptat na to rozmočení střelného prachu, jestli to nemá nějaké vedlejší efekty na jeho kvalitu? Střílíme z doutnákových arkebuz a často se výstřel nezdaří kvůli "utopení" doutnáku. Ale předpokládám, že když o tom víš tolik a doporučuješ to, tak nebude problém. Jistota je jistota.
Gordon 10. červenec 2008 23:25:32
Materiál 14 260 se vrtá poměrně snadno,tedy pokud je ve stavu "normalizačně žíhaný" ale stačí ho párkrát přejet ohněm a nebo při vrtání víc ohřát a je to v háji.Zkušebna vyžaduje ,teda pokud se nemýlím při ráži 18mm.minimálně 4mm.na komoře,to je samozřejmě ovlivněno kvalitou materiálu.
Broďan 10. červenec 2008 22:16:22
unis1(10. červenec 2008 21:05:42) : Netuším, jak se obrábí a vrtá pérovina 14 260, ale obecně lze říci, že pro masivní malou hákovnici není třeba nějak řešit třídu oceli. Resp. pro ten primitivní typ, který se používal koncem 14. a poč. 15. stol., např.: kazi.webz.cz...
Aby vypadala věrohodně, musí mít hodně silnou stěnu a pokud se týče pevnosti, vyhověla by i bronzová nebo mosazná hlaveň. Tedy za předpokladu, že uživatelem bude normální člověk a ne idiot. Osobně bych si objednal zbraň, ze které chci střílet ostrými, pouze u profesionálního puškaře. Ony jsou určité technologické zásady, které není radno porušit.
Pro větší ráže je třeba, nechat si vyrobit také kleště na lití střel. Standardně sehnatelné jsou totiž pouze do ráže .69, větší jsem v obchodech neviděl.
unis1 10. červenec 2008 21:05:42
ahoj. Možná budu za vola, ale přesto se zeptám. Mám kulatinu : ocel 14 260, průměr 50 mm, délka cca 250 mm. jsem elektrikář a tudíž o ocelích nemám páru, dá se z tohoto materiálu vyrobit slušně střílející a bezpečná hlaveň pro hákovnici o ráži 20-25 mm? Byl by to dárek k narozeninám , takže ji posléze nechám řádně ozkoušet. Moc děkuji za rady.
mascha 10. červenec 2008 12:31:58
Broďan(10. červenec 2008 11:50:50) : nechaval jsem za posledni rok tormentovat asi pet musket, vsechny 18mm. Nektere udelali na 2,6 g a nektere na 2,8 g cerneho prachu. Navazku na 3,2 g tu mam akorat u jednoho tormentaku z roku 2003. Pri zkousce samozrejme laduje dvojnasobek.
Tu vahu si urcuje sam zkusebni technik a bohuzel nevim presne, ktery typ strelneho prachu pouziva. Odpalovani provadi pri zkousce pomoci stopiny v zatravce.
Zajimavy je, ze moje apostoly obsahujou prave 2,6 - 2,8 g prachu a jsou zatkovy. Prevlikaci uzaver (vicko) by zvysil obsah na cca 3,1 g. (Rada pro ty, co si chtej poridit apostoly - poridte si nezatkovy, lip se s nima manipuluje pri plneni)
michal 10. červenec 2008 12:11:42
Praktické zkušenosti ,myslel jsem samozřejmě : a)teoretická příprava složená ze znalostí zbraní ,střeliva, střelby a alespoň základních předpisů.
b)praktická střelba pod vedením zkušené osoby.
c)pak bych si teprve dovolil jít někam sám.
Tohle web klábosení je na nic.Zvlášť když nevíte jestli dotyčný může držet zbraň.Po dlouhé době tu někdo konečně přestal radit šaškům a poslal je tam kam patří.
Děkuji
Při té příležitosti chci apelovat na všechny střelce.Opusťme smrkové lafety(jako např.dělali benešovští střelci),opusťme vodovodní trubky a podobné hlouposti.Už máme celkem solidní kostýmové vybavení,je čas
dělat zbraně a používat je tak jak se má.
Mohlo by se stát ,že nám to kvůli některým blbcům zakážou.
Broďan 10. červenec 2008 11:50:50
Bohužel ti lidé, kteří spoléhají pouze na praktické zkušenosti, mívají méně prstů, očí či končetin, než je obvyklé.

Obecně k černému prachu.
Na trhu je více druhů prachu pro historické zbraně, ale největší zkušenosti jsou u nás s Vesuvitem LC. Jelikož se jedná o kvalitní černý prach, který je relativně dobře dostupný (no, vlastně čím dál tím hůř, že?) a není zas tak drahý, tak není důvod ho nepoužívat do replik ručních palných zbraní a lehkých děl. Zahraniční černé prachy někdo preferuje do laborovaných nábojů pro některé dovážené repliky, to je však mimo téma této debaty.
Vesuvit neodpovídá středověkým prachům svou zrnitostí, rychlostí hoření, tlaky atd. Typ dřeva na uhlí, čistotu sanytru a výrobní technologii, nedokážu posoudit. Jeho zrna jsou povrchově grafitována a jsou tudíž více odolná vůči vlhkosti. Grafitace ale způsobuje problémy při odpalování doutnákem. Kdo se věnuje střelbě z takovýchto zbraní, tak si ho buď nadrtí nebo rozmočí a vzniklou kaši po vyschnutí rozdrtí. Takovýto jemný pánvičkový prach pak nečiní problémy ani u tlačítkových zbraní (kdy se v surovém Vesuvitu lunt "utopí"). Rozfoukaný doutnák je v každém případě nutné do pánvičky rychle vrazit, nikoliv ho pomalu přibližovat. Prodleva od zmačknutí spouště do výstřelu je minimální.
Pro info. Do pozdně barokních mušket ráže cca 18mm (střela .69) se dávala navážka cca 12g tehdejšího prachu. Koule vážila 30-32g. Dnes je doporučená dávka Vesuvitu 1/10 hmotnosti střely, tj. 3 - 3,2 g. Tormentační dávka je dvojnásobná.
Z tlačítkové arkebuzy ráže 18mm, která má předimenzovanou hlaveň, jsem střílel navážkou 8g Vesuvitu LC a kulí 31g a prostřelovala na 10m trámek z vyschlého smrkového dřeva silný 10cm, v 15cm trámku uvízla v hloubce 12cm. Tato účinnost neodpovídá středověké, je mnohem vyšší.

Jinak zbraně kategorie D může držet osoba starší 18 let způsobilá k právním úkonům.
mascha 10. červenec 2008 11:43:57
Samozřejmě, že se daj koupit i jiný druhy prachu, ale ne takhle v maloobchodě. Chodím občas kupovat do třech různejch krámů (typu Lověna) v Praze a nikdy tam neměli nic jinýho než Vesuvit (ale třeba jinde maj...)
Jinak - někam byl poslán několikrát :-)
michal 10. červenec 2008 10:41:47
blbouni jste všici,je rok 2008 a prodávají se i jiné značky prachu.
Blbouni jste tuplovaný .Šaškovi co nic neumí radíte na webu jak na to,místo aby jste hned poslali někam.Tohle se člověk prostě musí naučit
praxí.
jen tak na konec,víte někdo kolik je mu let ??? smí vůbec držet zbraň ????
.
tečka
mascha 09. červenec 2008 14:31:19
JohnyMafioso(08. červenec 2008 21:46:32) : no comment... uz tvou uroven okomentoval Ali a Hawk... Ja si jen preju, aby ti to neutrhlo pazoury. Ne proto, ze by mne mrzacek tveho razeni dojimal, ale kdyz se zkoncentruje dostatek zranenejch blbecku, tak zatrhnou volnej prodej prachu i lidem, ktery to berou zodpovedne...
alistaire 09. červenec 2008 09:17:46
JohnyMafioso(08. červenec 2008 21:46:32) :
JASNÝ? Mě to teda jasný je... když nevíš, ani jak se jmenuje střelný prach, který můžeš použít, tak jak budeš vědět jeho charakteristiku???

Z toho co jsi napsal, je jasné, že o celé problematice víš akorát tolik, aby ses dostal (a lidi kolem sebe) do průseru. Nejhorší na tom, je, že si evidentně myslíš, že okolo toho víš dost...

A než si zase budeš otvírat držku na lidi, kteří ti dobře radí, tak si přečti, co ti píšou.

alistaire(07. červenec 2008 11:37:52) : - doporučil jsem ti kontaktovat skupinu Buhurt - www.buhurt.com... . Všechny kontaktní údaje maj na první stránce.
hawkwind 09. červenec 2008 09:09:25
JohnyMafioso(08. červenec 2008 21:46:32) : Poslouchej kokutku, právě tu radu s kým se poradit nebo pobavit o tématu o kterým jak vidno víš kulový jsi dostal jen o několik příspěvků níž od lidí který se v tom vyznaj a který obětovali svůj čas a námahu na to aby dali věcnou radu na debilní dotaz.

Tak si to : "Pro příště jasný" strč do prdele - když zabereš dost hluboko, třeba narazíš i na ropu.

J.
Jara 08. červenec 2008 22:55:41
JohnyMafioso(08. červenec 2008 21:46:32) : Ber to v poklidu a necil se...
Kluci se ti snazili velice rozumne poradit. Misto jedne chyby jsou lepsi tri upozorneni (o prsty muze clovek u dela prijit velice rychle, staci jen spatne udelany naboje). Navic tvuj prispevek naznacoval, ze danemu tematu uplne nerozumis. Pokud ti slo jen o zjisteni nazvu prachu, tak stacilo vyuzit sluzby strycka GOOGLa, ale treba jsi se dozvedel neco vic ;-)
JohnyMafioso 08. červenec 2008 21:46:32
potok(07. červenec 2008 09:58:54) :
alistaire(07. červenec 2008 11:37:52) :
mascha(08. červenec 2008 16:53:31) :
Tak sorry vsem ze sem tak blbej ze nevim ze se strelnej prach menuje Vesuvit.
To je jedinny co nevim.Jinak vim jak se z toho strili,kolik tam mam ceho dat,....
Taze jeste jednou sorry ze sem blbej
Jo a jeste jedna vec kdyz chcete abych s nekym o tom pokecal tak rovnou dejte priklad s kym.Pro priste,jasny??
Nazdar
J.B. 08. červenec 2008 20:18:26
RE: Masha


co se láduje do děla ? mno přece hřebíky, štěrk, sklo atd. :)))))))))))))))))))))))))
mascha 08. červenec 2008 16:53:31
JohnyMafioso(07. červenec 2008 08:34:31) : na co chceš střelnej prach, když o něm víš houby? Dělostřelec amatér - dobrovolný dárce orgánů. Po první ráně můžeš radostně rozhazovat rukama, třeba až patnáct metrů...
Vážně - skoro to vypadá, že jsi od někoho koupil dělo a zatím jsi ještě nestřílel. Znáš laboraci? Znáš postup nabíjení? Znáš pravidla pro skladování a převoz střelného prachu? Hoď řeč s nějakým děloprdem s létama praxe a absolvuj po jeho boku nějaký střelby. Pak se nebudeš blbě ptát, kde se dá koupit prach a co se láduje do děla...
alistaire 07. červenec 2008 11:37:52
JohnyMafioso(07. červenec 2008 08:34:31) : Hmmm, v tom případě jinak.... Nejdřív běž k nějakým dělostřelcům "na zkušenou"... vyvaruješ se problémů, a potenciálního óbr průseru. Dělo není sranda (ona mušketa taky ne)...


Nechci dělat nekalou reklamu, ale Buhurti - www.buhurt.com... jsou IMHO jedni z nejlepších dělomrdů u nás, a zrovna maj myslím jednu hlaveň na prodej...
potok 07. červenec 2008 09:58:54
JohnyMafioso(07. červenec 2008 08:34:31) :
pokud o tom nic nevíš, tak to nikam neláduj. Akorát uděláš problém sobě a dalším. Nejdříve si o tom něco přečti. Kdysi jsem zažil, jak to Suchardovi rotrhlo hlaveň a to byl proškolený. Tak opatrně.
JohnyMafioso 07. červenec 2008 08:34:31
alistaire(06. červenec 2008 20:55:24) :A teb Vesuvit se da pouzit i do dela???
Dik
alistaire 06. červenec 2008 20:55:24
JohnyMafioso(05. červenec 2008 16:24:06) : normálně UTFG zbraně střelivo... dojdeš do prodejny, ukážeš občanku, zaplatíš, a s kilem až třema prachu Vesuvit odejdeš... V horším případě ti to budou muset objednat, páč ho můžou mít na skladě právě jen ty tři kila, a je řada prodejců, pro který je to dost naprd byznys....
alistaire 06. červenec 2008 20:55:18
JohnyMafioso(05. červenec 2008 16:24:06) :
www.seznam.cz, www.google.com.... co je na tom?
JohnyMafioso 05. červenec 2008 16:24:06
Kdyz uz sme u toho tema puskari nevi nekdo o strance nebo o nekom kdo prodava strelny prach??
Diky
alistaire 12. červen 2008 23:38:24
mascha(12. červen 2008 16:49:38) : uhm... tedy ano...

pokud tě zve hlavoun, seš "pod jeho ochranou" a je to cajk...
Pokud bys chtěl jenom tak, pak potěš pánbůh...
mascha 12. červen 2008 16:49:38
alistaire(11. červen 2008 10:32:46) : to myslis konkretne jak, ze je horsi nez treba francie? byly jsme podruhy a s radne vyplnenou bumazkou nebyl problem.
alistaire 11. červen 2008 10:32:46
akorát že ukrajina je na tom co se týče zbraní (i "zbraní") ještě hůř než třeba francie...
To, že sovětským způsobem dokážou v určitých případech ignorovat a přezařídit cokoli je věc jiná...
mascha 10. červen 2008 08:30:28
Teď jsme byli v Korsunu Ševčenskym (Korsuň), Chmelnickyj tam 1648 nabouchal polákům. Na podzim chystáme zase Kameniec Podolskyj.
Bukas 10. červen 2008 08:21:35
No konečně vás někoho napadla Ukrajina. Já jsem tam byl už dvakrát na expedici a vždy jsem si řikal: Ty jo, tady by to bylo ty poloniny a skoro žádný baráky. Tam jsou ještě místa kde je uplná divočina no. A vždy jsem přijel, řekl jsem to klukum a pak se na to stejně zapomělo. Kde přesně jste tam byli???
Kascha 10. červen 2008 06:38:53
Jo Jo ultrakorektní a bezpečná "svobodná" ojropa

a teď východ - kozázi, přepad na řece....real taste of life

www.youtube.com...
mascha 09. červen 2008 15:52:45
a proto se Altblau začíná specializovat na akce na východě aneb chystá se reportáž z květnové Ukrajiny :o)
Random 09. červen 2008 15:32:27
Je to fakt, nedávno na akci ve Francii, kde nikdy nikdo nikoho na place neprudil, mě můj vlastní dlouholetý kamarád varoval, že tentokrát mi ještě tesák pustí, ale příště ať má špičku, kterou lze zakrýt dvoueurovou mincí...
Poslal jsem ho do kelu, je to kámoš, lae přituhuje.
A třeba Azincourt, tam to vyžadují už roky.
hawkwind 09. červen 2008 13:54:40
Jde to až do té míry kdy se na historické akci zakáže účastníkům nošení tupých mečů a dýk mimo bojiště, aby to snad někoho nepobuřovalo.

J.
hawkwind 09. červen 2008 13:53:12
V anglii to moc nevalí. Buzerujou opravdu kvůli všemu a ty pojištění na akce tam jsou dost vysoký.
Cokoli chce člověk dělat, třeba dělat organizovaně a kontrolovaně, tzn vstoupit do nějakého klubu a tam se nechat šikanovat.

Co se běžného života týče, nedoporučuje se bránit napadení, krádeži, nebo nedej bože pronásledovat někoho kdo vám třeba vyškubnul z ruky šrajtofli a bere draka - porušujete tím totiž zločincova občanská práva. (Jak se nechal slyšet jejich předseda nejvyššího soudu)

Na druhou stranu anglický policajt ví dobře kam nechodit a kdy dorazit na místo kde jsou problémy takže jsem tam za 6 let zahlídnul asi tak 2.
Pokud ovšem děláte něco co se někomu nelíbí, tak vás nějakej uvědomnělej občan udá.
Angličani sice pitschujou, alespon´ Ti co mají podobný zájmy jako my, ale je jim to houbelec platný, ostatním policejní stát ooohromě vyhovuje.


J.
Víťa 09. červen 2008 12:32:10
jak to v anglii válí: livinghistory.co.uk... ...
vechio 09. červen 2008 12:25:55
ale kecy...
v anglii jsou taky restrikce a jak to tam valí..
za další myslíte že jeden policajt zatkne 200 magorů naráz? myslíte že to mají policajti zapotřebí takle se exponovat na kulturních akcích? návrhů a ještě drsnějších bylo..jak říká staré arabské přísloví : psi štěkají ale karavana jede dál..
Bilajz 09. červen 2008 11:43:24
no jestli to takhle bude pokracovat dal, tak chladny zbrane budou mit maximalni rozmery kuchynskyho noze
lubossekk 09. červen 2008 11:12:09
mahy(08. červen 2008 21:32:25) : to jo a pak se modli aby na bitvu nepřijel fízl, jinak si pudeš sednout do chládku... ale neboj, já už taky čekam, kdy budu muset mít zbroják i na luk...
mahy 08. červen 2008 21:32:25
Jak píše Vechio- papírově se to vyřeší a vše bude při starém. Mezi námi na střelbu se dá zneužít i trubka od hajzlpapíru.
vechio 08. červen 2008 18:57:33
maska(08. červen 2008 18:52:46) : Ono to vyhnije..stejně jako všechno v našem státě..
Prostě neexistuje technické řešení které by znemožnovalo střílet z historických zbraní a jejich replik pouze slepými náboji..
Prostě se to do zákona napíše..v praxi ti neotormentují takovu zbraň na střelbu kulí..a tím to zkončí..
maska 08. červen 2008 18:52:46
Teď jsem si přečetl Alistairův příspěvek a nemyslím si, že je všechno při starém Ostatně tady je důvodová zpráva, která mluví přímo o nás:
K bodu 17
V současné době se zejména při rekonstrukcích historických bitev střílí ze zbraní kategorie D uvedených v § 7 písm. a) nebo b) bez jakéhokoli režimu. Tyto zbraně nejsou speciálně upraveny pro tuto divadelní nebo filmovou činnost. Při střelbě tak může dojít k ohrožení života, zdraví nebo majetku jak účinkujících, tak diváků. Z tohoto důvodu je nutné střelbu na těchto akcích podřídit režimu, který sníží riziko ohrožení života, zdraví nebo majetku na minimum. Nejvhodnějším opatřením se jeví omezení možnosti střelby tak, aby nebylo možné ze zbraní střílet ostrými náboji.

A o kterých zbraních se mluví, je jasné:
§ 7

Zbraně kategorie D

Zbraněmi kategorie D jsou
a) historické zbraně,
b) zbraně jednoranové a dvouranové zkonstruované na principech
doutnákových, kolečkových, křesadlových nebo perkusních
zámkových systémů,
maska 08. červen 2008 15:50:03
Tento týden jsem řešil v práci Senát, takže mi to uteklo a omlouván se Řezníkovi za nepřesný příspěvek. Sněmovna začne zákon v prvém čtení projednávat toto úterý. Se Sobotkou nepočítej, milý indyjáne, námi zapůjčené kostýmy mu v Salla Terenně Valdštejnské zahrady sice sluší, ale jde o VLÁDNÍ návrh zákona a Sobotka hraje v modrém dresu. A v Senátu má ODS většinu. Posledním ústavním činitelem, který by mohl zákon zvrátit, je prezident republiky a první muž strany Václav Klaus. Mascho, doufám že tví Švédové ještě nezahodili kordíky :-)))
Indyján 08. červen 2008 15:14:00
Maska(08. červen 2008 14:58:55) : To máš sakra pravdu. Asi vím jak oslovit předsedu senátu, který je náš velký fanda. Pokud by schvalování hrozilo, dej vědět.
Maska 08. červen 2008 14:58:55
To all: Jen doufám, že podobné kroky vlády Vás všechny přimějí k jedné věci. Zvažujme svou účast na akcích, na kterých naháníme politické body např. magistrátu, Středočeskému kraji, Senátu nebo ministerstvu pro místní rozvoj. Logo podobného úřadu mezi hlavními partnery akce znamená, že zviditelňujeme lidi, kteří lezouce do prdele Evropské unii schválí jakoukoli kravinu omezující naše právo manipulovat na veřejnosti s našimi železnými miláčky. A my jim ještě půjčíme kostýmy aby si je fotoreportéři mohli zvěčnit!!!
Maska 08. červen 2008 14:43:27
Reakce na Řezníka: Promiň, ale tato norma patří mezi věci, které po nás požaduje EU. Jinými slovy, do parlamentu to zamíří na některé z příštích schůzí, senát pak euronormy schvaluje stylem PRO 39, PROTI 0, Zdrželo se 15. Asi tak. Můžu se zkusit poptat jestli s tím hodlá něco dělat sněmovní výbor pro bezpečnost, který má ve zvyku ty nevětší blbosti Langerovi rušit. Pokud ale jde o věcný záměr zákona, účelem je tvrdě osekat i předovky včetně těch tormentovaných na střelbu bez kule, podle MV se i ty dají zneužít k teroristickému činu. Langeristán forever!
PetraS 06. červen 2008 23:17:56
alistaire(29. květen 2008 09:06:38) : běžná praktika v Kroměříži: zajdu na služebnu MP, kde donesu lejstro s popisem akce, příp. přímo tormentačními čísly zbraní. MPíci mě pošlou na odbor kultury, páč se údajně vždy jedná o kulturní akci, byť jdeme bouchnou třeba na svatbu kamarádovi. Na kulturním nám dají štempl a je klid. Samozřejmostí je, jak Alistaire zmiňuje, že dokud se nestane nějaký průser, stačí (třeba tímto způsobem) akci ohlásit.
Dášenka 04. červen 2008 15:42:34
malej(04. červen 2008 15:01:19) : řešilo se to tuna forum.brodec.org... (zcela logicky v tématu o bubnech ;-))))
malej 04. červen 2008 15:01:19
Už několikrát jsem si všiml na pár iluminacích,že měl puškař z 2/2 15.stol. provrtanou pažbu (viz. Dragon č.8 str.11). zajímalo by mě zda to bylo z důvodů odlehčení,zavěšení atd. a potom je-li možné to použít i na palné r.1440? Zemi neuvádím. Nejsem v tomto oboru nikterak zběhlý,ale zajímá mě to. Díky
lupič 29. květen 2008 20:07:46
Doporučuji nastudovat ony prováděcí vyhlášky a normy.Ty jasně stanovují
vzdálenosti.Například 3m volný prostor za střelcem.Obecně je vžitý termín :střílet do bezpečného,zajištěného prostoru.Jak je v čechách zvykem,zákony nic neznamenají rozhoduje soudce.A teď co je to bezpečný prostor
alistaire 29. květen 2008 09:06:38
je na to Zákon 119/2002sb (+nějaké příslušné prováděcí vyhlášky), který kromě toho, že střelbu ze zbraní kategorie D (to jsou mj. vaše perkusní pistole, případně plynovky s akustickými nábojkami na mafii a pod.) připouští na kulturních akcích a rekonstrukcích historických bitev, nic víc přesněji nespecifikuje. (což je na jednu stranu dobře, pokud se nic nestane, na druhou stranu to dobře není)
Pro vyšší kategorie zbraní (na zbroják) to specifikované je, tam je potřeba pro akci projekt balistika a podobně.

Každopádně akce, zejména pokud je venku a přístupna veřejnosti by měla být oznámena obecnímu úřadu a PČR, ale to je běžné pravidlo.

Protože je okolo tohohle spousta polopravd, omylů a dezinformací (které vyšly např. i v "odborných" časopisech...) chystám se napsat o tomhle článek...
Katz 29. květen 2008 02:15:52
Když už jsme u těch rekonstrukcí, pánové, jaká jsou pravidla pro střelbu na veřejnosti z pistolí a mušket? Je to někde sepsáno ? Střílíme při vystoupení v krčmě, tak bych měl rád jasno. Díky.
mascha 28. květen 2008 14:02:52
jeste na okraj - neni to povinne, ale pani technici maji radi, kdyz jim k zadosti o tormentaci pripojite technicky vykres hlavne. delka, rozmery dnoveho sroubu, raze, sila steny atd atd. Vse je vicemene libovolne, jen prumer diry zatravky musi odpovidat norme. Bohuzel se mi ted z hlavy vykourilo, kolik to je, myslim ze 1,2mm
Ali nebo kdo, kdyztak mne opravte.
mascha 28. květen 2008 14:00:55
Indyján(27. květen 2008 19:43:42) : nene, jak pise Ali, svar nesmi byt vubec zadny. Nosim tam tak bajvoko pet az deset zbrani rocne, takze historek mam dost primo ze zivota - na podzim jsem tam nesl musketu, technik nemel co delat a sundal hlaven z pazby a ejhle, hlavnove kameny byly heftnuty elektrikou. Ze musi byt bud na rybinu nebo pajkou. Poslal mne s tim pryc. Nechal jsem to dva tydny ulezet, prisel s ni znova a mel kliku, byl tam jiny technik a ve fronte za mnou chlap s 15 mauserovkama. Takze se to popadlo, bumbum a torment je...
Řezník 28. květen 2008 08:46:02
alistaire(27. květen 2008 22:17:07) : Depák, uveď minimální tloušťku, no tak! Pak se snadno rozlišej blbečci od neblbečků. Prostě jen spočítáš ruce a oči a budeš vědět, na čem jsi...
alistaire 27. květen 2008 22:20:18
mascha(27. květen 2008 19:27:16) : eště jeden detail. On na to ještě nalepí tenzometrickej proužek, kterej snímá, zjednodušeně, jestli nedošlo k pohnutí materiálu. Což ale v případě správné konstrukce nemůže dojít s obrovskou rezervou.

Jinak se přidávám k názoru, že palné zbraně by měli vyrábět jenom ti, kteří jim rozumí. Proto, ačkoli je mám, výkresy v plen zásadně nedávám....
alistaire 27. květen 2008 22:17:07
Indyján(27. květen 2008 19:43:42) : Ne tak zcela, pravdu má Mascha, podle prováděcí vyhlášky nemají být sváry na hlavni vůbec. Možné je pouze měkké pájení mimo oblast komory. To že se tolerují i ty sváry je jiná věc...

Siegfried(27. květen 2008 10:15:10) : není důvod nepoužít jako polotovar taženou silnostěnou bezešvou trubku (mannesmanku), pokud rozměrově vyhovuje. Kvalita materiálu je stejná jak u celého kusu, a "vývrt", tedy ta díra vevnitř je rozhodně hladší, než jakou dokáže (svýjimkou cca 6ti puškařů a firem majících vrtací stolice) v ČR kdokoli vyrobit ;:)

Mimochodem i běžná jakost materiálu 11373 několikanásobně překračuje potřebnou pevnost materiálu i pro střelbu kulí. Cokoli lepšího je samozřejmě ještě lepší. Minimální tloušťky stěn atp. zde neuvádím, aby se toho náhodou věci, konstrukce a technologie neznalí nechytli jak hovno košile, a nebyl prů..(duch) na světě...
alistaire 27. květen 2008 22:01:31
Jara(27. květen 2008 20:14:41) : nooo, zám ten článek... to je standardní novinářský blábol, kdy píše diletant o věcech, kterým nerozumí, a nehodlá si o nich ani nic přečíst...

V podstatě se jedná "jen" o zvýšení "palety" za stejné přestupky na padesát, resp třicet litrů. Ostatní pravidla v článku zmíněná platila a platí stále porád stejně, což pisateli jaksi ušlo... stejně jako to, že naši skvělí zákonodárci semtam zaměnili slovíčko a popchali další věci, které se aktuálně rozporují...
Indyján 27. květen 2008 21:41:34
Broďan(27. květen 2008 21:32:33) : Jde o to, že nějaký chytrák vynalezne definici "znemožnující" výstřel kulí. Což je překážka v hlavni. Jinak to nejde. No a ti s nabijákem můžou jít k šípku.
Řezník 27. květen 2008 21:40:40
Jara(27. květen 2008 20:14:41) : Drobný detail- "držení" opravňuje jeho vlastníka ke střelbě na certifikované střelnici. Jinak je po zkušenostech s přijímáním zákonů o zbraních a střelivu v předešlých letech naprosto zbytečné zabývat se návrhem zákona v této fázi... potrvá to ještě pár let, než bude předložena jeho finální podoba.

Zpět k protokvérům: nepochybně JE lepší svěřit její výrobu odborníkovi, na druhou stranu ovšem malou píšťalu z vosmihranu zvládne vytočit lecjaká vesnická svoloč, a výsledek má, při dostatečné inteligenci a umu stvořitele, sílu hlavně i komory mnohonásobně naddimenzovanou, a není tedy důvodu jí na zkušebnu nedonést a dosíci tak kýženého atestu...
Jinak, co se týká střelby černým prachem, majitelé venkovních střelnic s tím obvykle problém nemají, ale je to holt jak kde... Jezdím střílet hlavně na Libušínskou střelnici Na haldách, jsou tam v pohodě. Geniální střelnici v Libušíně poblíž náměstí už bohužel zavřeli...
Broďan 27. květen 2008 21:32:33
Indyján(27. květen 2008 21:15:25) : Ale tam nebylo nic psáno o kulích, pouze o slepých nábojích. Musí tam tedy specifikovat, co to slepý náboj je. Jestli to budou vztahovat i na papírový (nejednotný) náboj do křesadlových a perkusních zbraní, tak mne napadají pouze sprostý slova.
Starších předovek z doby, kdy se sypal prach z odměrek či z prachovnice se snad zmínka o slepých nábojích netýká. Ale stejně mi to dneska s těma zákazama přijde skoro stejný, jak za bolševika.
Hm a taky je možný naládovat do předovky hrst slepejch pistolovejch nábojů .... To jsme se to dožili doby, co?
Indyján 27. květen 2008 21:15:25
Jara(27. květen 2008 20:14:41) : Ten Langer si asi dělá srandu. Chápu proč to tam dal o těch slepých, chce omezit používání funkčních zbraní u 1 a 2 války. Ale pokud někdo nařídí dát kolík do předovek, aby nemohla střílet kulí, je konec rekonstrukcí. Nenabiješ! A ti blbci v parlamentu to klidně odťuknou.
Jara 27. květen 2008 20:14:41
Prihodim jeden zajima clanek, ktery se nas - strelcu trochu tyka.
Jinak je to OT.

Vláda v pondělí schválila návrh zákona o střelných zbraních a střelivu, který předložil ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Návrh počítá s omezením možnosti využití nebo zneužití legálně držených zbraní. Zákon, který stanovuje režim kontroly znehodnocených zbraní, zpřísňuje podmínky posuzování bezúhonnosti žadatele o zbrojní příkaz a zpřísňuje sankce při přestupcích, se dotkne zejména myslivců.
21. 4. 2008 18:02 - PRAHA
Myslivcům se například může od příštího roku prodražit zapíjení honu v hospodě s puškou na věšáku či přes židli. Návrh zákona počítá až s pokutou 50 000 korun pro lidi, kteří manipulují se zbraní po požití alkoholu. Týká se to i občanů, kteří se v opilosti na veřejnosti chlubí, že jsou ozbrojeni.
Langer se návrhem snaží napravit nedostatek dosavadního zákona, který sice manipulaci se zbraní pod vlivem alkoholu zakazuje, ale neumožňuje za to dostatečně přísný trest. Dosavadní zákon sice počítá s finančním postihem až 15 tisíc korun, ale ten je pro velkou nebezpečnost takového jednání příliš malý.
Nový zákon, který nyní putuje do Sněmovny, také stanoví, že myslivec, který cestuje do honitby veřejnou dopravou, musí mít zbraň v uzavřeném pouzdře. Myslivci budou muset předložit také i lovecký lístek k získání zbrojního průkazu pro lovecké účely.
Každý, kdo bude mít u sebe zbraň, se bude muset na vyzvání policisty podrobit dechové zkoušce nebo lékařskému vyšetření, zda nepil alkohol. Odmítne-li, pak mu hrozí také stejně vysoká pokuta. Postih může být provázen i ztrátou loveckého lístku či zbrojního průkazu.
Padesátitisícová sankce by měla hrozit napříště i každému, kdo si pořídí braň, aniž by vlastnil zbrojní průkaz, tedy nelegálně.
Zpřísněné sazby
Maximální pokuta postihne i toho, kdo bude střílet ze zbraně, byť na ní má potřebné papíry, jinde, než je povoleno. To se týká hlavně myslivců, kteří budou moci střílet jen v honitbě či sportovců, kteří mají vymezeno použití zbraně jen na střelnici.

Přísný zákaz se má vztahovat na držitele tzv. zakázaných zbraní, což jsou funkční vojenské samopaly, útočné pušky či kulomety a také tlumiče či laserové zaměřovače, nově také odpalovací zařízení. Takových zbraní je mezi lidmi velmi málo, neboť k jejich držení musí dát výjimku policie, která ji poskytuje nerada. Přesto jich bylo např. v roce 2005 evidováno 1318.
Mezi žadateli o výjimku se podle odůvodnění zpřísňujícího paragrafu stávají i případy, kdy byla udělena výjimka ke sběratelským účelům, ale držitelé těchto zbraní, např. samočinné zbraně – samopalu vzor 58, je pak hojně využívají ke střelbě na střelnici. Tyto zbraně podle nové úpravy bude možné jen držet, nkoli je nosit či z nich dokonce střílet.
Návrh zákona pamatuje přísnější sazbou např. i pro držitele zbraní historických, flobertek či paintbalových zbraní. Těm se sazba za manipulaci pod vlivem alkoholu zvyšuje na třicet tisíc korun. Při rekonstrukcích historických bitev napříště bude možné z bezpečnostních důvodů používat pouze zbraně, s kterými je možné střílet jen slepými náboji.
Jara 27. květen 2008 20:10:59
mascha(27. květen 2008 19:30:19) : "aby nebyla špatně pochopena ta "otevřená střelnice" - nejde otevírací hodiny, ale o střechu. v krytých střelnicích vás černým prachem vystřelit nenechají kvůlu čmoudíkům..."

S tim nemuzu souhlasit, proto to trochu upresnim. Strelbu kuli muzete provadet vsude, kde ma strelnice licenci na strileni cernym prachem. To se dozvite od provozovatele strelnice - staci zavolat. Ja vim o jedne zavrene strelnici v Brne, kde je moznost si zastrilet z takovychto zbrani. Takze zalezi jen pouze na majiteli. Chodim zde strilet z pistole, z muskety jsem zde nestrilel (tormentace pouze na ucpavku), ale ta moznost je, uz jsem to probiral s majitelem strelnice a ten tyto strelby provadi pomerne casto s jinymi strelnicemi zkusenost nemam, ale neverim ze to bude velky problem (kseft je kseft).

Take nemuzu souhasit s tim ze by napriklad manesmanka byla spatna volba. Jde o bezesvou trubku, coz zarucuje prvni davku bezpecnosti. Vyvrtat pomerne dlouhou hlavne neni zadna jednoducha vec, ktera by se dala udelat doma v dilne. Ja jsem zastance sverit tuto praci odbornikovi. Cena/vykon/bezpecnost je dostatecna zaruka.
potok 27. květen 2008 20:05:05
mně kdysi píšťalu a hákovnici dělal Hurdálek i s tormentací. Jestli to ještě dělá nevím. Cena byla velmi solidní, ale to už je osm let.
Indyján 27. květen 2008 19:43:42
mascha(27. květen 2008 19:27:16) : Trošku upřesním, sváry nesmí být v oblasti komory, vepředu na hlavni, kvůli peru není problém, ale to je stejně zadlabáno v pažbě. Za mystifikaci o ceně se omlouvám, zaslechl jsem cosi o zdražení na 1000. Důležité je dodat, že se zbraní kvalifikace D je možno střílet bez projektilu pouze na kulturních akcích, rekonstrukcích atd. Tudíž pokud si začneš bouchat za barákem a soused na vás zavolá benga, máš velký problém. Také takovouto zbran nesmíš mimo tyto akce veřejně nosit, tudíž bacha na přepravu na bitvy atd. U nás ji máme vždy v pouzdře či alespoň zabalenou v hadře.
Co se týká výroby, mluvím za sebe. Jsem zámečník a soustružník. Pokud bych měl zařízenou dílnu, bouchám tyhle jednoduché kvéry v pohodě. Navíc střílím 15 let a cosi o tom vím. Pokud se panelákové děcko s maturitou rozhodne dělat hákovnici aby ušetřilo, tak ruce pryč, je na nejlepší cestě stát se minimálně invalidou a ještě ublížit někomu z oklí. Takže se přikláním k maschovi- nechte to odborníkům.
mascha 27. květen 2008 19:37:50
a ještě jednou, aby to v tom nezapadlo - pokud s bouchačkou chce kdokoli vylézt na veřejnost (jo, to je i s flintou ve futrálu do tramvaje. Beze srandy, nejde jen o vystoupení) - musí ta zbraň mít tormenťák! Pokud ho nemá, koleduje si dotyčný o řáckej průser. Pokud se stane neštěstí s tormentovanou zbraní, je to nehoda, zanedbání blabla. Pokud s netormentovanou, je to nedovolené ozbrojování, obecné ohrožení atd atd.
Už jsem i zažil, že mne zastavila běžná silniční kontrola a na sedadle viděli mušketu. Hned je razidlo zkušebny zajímalo...
mascha 27. květen 2008 19:30:19
aby nebyla špatně pochopena ta "otevřená střelnice" - nejde otevírací hodiny, ale o střechu. v krytých střelnicích vás černým prachem vystřelit nenechají kvůlu čmoudíkům...
mascha 27. květen 2008 19:27:16
Vyskytlo se tu v textu pár nepřesností a pár věcí vůbec nezaznělo. Zkusím doplnit.
Pokud si necháváte udělat zbraň (mluvíme o palných) pro věc, které můžeme říkat třeba "historický šerm", pak takovou zbraň by měl dělat licencovaný puškař. Měl. Dosud panuje tolerance i ke zbraním od nelicencovaných kovářů a zámečníků, dokonce i ke zbraním s původem značně pochybným (samodomo ze železa ze šroťárny). Doba, kdy bude k tormentační zkoušce přijata jen zbraň s výrobním listem licencovaného puškaře se blíží.
Tak. Licencovaný puškař by vám měl dodat zbraň již otormentovánu. Často tomu tak není, protože a) na zbraň spěcháte nebo b) chcete mít sólo tormentační protokol. Puškař totiž neběží z každým kusem do zkušebny, ale nese jïch tam víc najednou a dostává tzv. hromadný tormentační protokol. Ten může být problémem např. při vývozu zbraně na zahraniční akci. Potom si tedy dohodnete, že si tormentaci zařídíte sami.
Co to ta tormentace je? Jde o prohnání zbraně státní zkušebnou. Ta se správně jmenuje Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva, sídlí v Praze na Žižkově a vše podstatné najdete na www.cuzzs.cz...
Pokud pominu detaily a vyjímky, tak zbraně pro HŠ jsou kategorie D. Tedy pro veřejnou produkci musí mít tormentační zkoušku, není nutné mít zbrojní průkaz. Tormentační zkouška (zjednodušeně) probíhá tak, že technik ze zkušebny naláduje lauf dvojnásobnou dávkou, upne ji do stolice, do zátravky strčí stopinu (zápalnou šňůru), zapálí a jde se schovat, co kdyby hlaveň rozkvetla. To udělá dvakrát. Pak na hlaveň vyrazí značku a vyplní tormentační protokol. Celé to stojí 650,- Kč
Pokud si chcete ze zbraně jít vystřelit i na terč kulí, pak můžete buď nelegálně někde v lomu, nebo legálně na střelnici. Střelnice musí být otevřená a při vstupu vám budou kontrolovat tormentační protokol, kde musí být napsáno, že tormentace nebyla udělána jen na ucpávku, ale na kuli. Tormentace na kuli není automatická. Musíte o ní při tormentaci požádat a sami dodat dvě kule.
Pokud předkládáte k tormentaci zbraň z kategorie samo domo nebo nelicencovaný puškař, zbraň ke zkoušce vůbec nemusí být přijata. Důvodem jsou třeba sváry na hlavni nebo pochybná kvalita. Na hlavni nesmí být podle zákona jediný svár (svár to je to od svařování elektrikou nebo autogenem). Pokud nevíte, jak udělat zbraň bez sváru, pak vězte, že puškaři vědí a proto oni dělají zbraně. Zkrátka důrazně nedoporučuju nikomu kuchtit si hákovnici nebo jinou řachnu doma v garáži, zvlášť z materiálu pochybného původu. Slepák si taky nevyříznete sami doma kuchyňákem. Nechte speciální práce specialistům.
Broďan 27. květen 2008 11:26:30
Siegfried(27. květen 2008 10:15:10) : Chtěl jsem si objednat ještě jednu arkebuzu, ale u většiny výrobců jsem narazil na neschopnost sehnat jiný materiál, než právě trubku mannesmannku. Ta má ale přiliš tenkou stěnu, takže hlaveň vypadá ve srovnání s pozdně gotickými originály příliš subtilně. Při tlakové zkoušce ale určitě vydrží, zvláště pro střelbu ucpávkou. Pokud tedy není výrobcem nějaký šmudla, který to neumí.
Pro středověkou kónickou hlaveň ráže 18 mm je optimální výchozí materiál o průměru cca 40mm.
Siegfried 27. květen 2008 10:15:10
jen podstatné info, pokud to nekdo chcete objednat ujistěte se že to je opravdu vrtaná hlaveň, nikoliv převrtaná tažená trubka tzv. mannesmanka. Naše zkušebna je obvykle asi taky uzná (když nepozná) ale je to vojeb a Germáni to třeba považujou za obecný ohrožení... nemluvě o tom že správná hlaveň má 2,5x větší pevnost...
Snadno to poznáte že nejsou schopní udělat vnější průměr větší než 30 až 32mm
Co se týče ráže doporučuji se pokud se nejedná o striktní rekonstrukci konkrétního exempláře držet ráže 18mm jsou n ato běžně k dostání licí kleště a pod. jedná se sice o unifikovanou ráži z pozdější doby, ale myslím že tohle ničemu nevadí.

kyklop 27. květen 2008 09:23:38
Pyroh(26. květen 2008 21:14:21) : někdo kouká na Rumcajse:-))))))) nepleť mu hlavu
Pyroh 26. květen 2008 21:14:21
Bukas(25. květen 2008 13:35:52) : Hodně dobrej (a docela levnej) je pan Halíř z Jičína. Prach má i třikrát přesýpaný...
Indyján 26. květen 2008 20:35:45
unis1(26. květen 2008 20:15:19) : Pokud má komora dostatečnou tlouštku, není třeba žádný kvalitnější materiál. Stačí železo klasické třídy 11 apod. Ale na ten kovošrot bacha, hloubková rez je sviňa. Radši použij něco bez koroze. Kontakt česká zkušebna zbraní a střeliva Jilmová 12, Praha 3 Žižkov. Radši si zavolej, nedělá se to na počkání. A pokud nechceš na projektil, musíš to říct, atest k tomu přihlédne.

lupič(26. květen 2008 10:19:19) : Nevím jak to přesně je, mám rozporné info. Prý musíš mít techn. výkres od koncesovaného puškaře s tím, že to dělal on. Pak mi zas říkal známý, že tam zajel s mušketou co si dělal sám, není puškař a má štempl.
unis1 26. květen 2008 20:15:19
Indyján(25. květen 2008 21:15:57) : nákresy mám, mám i svolného člověka, který mi onu píšťalu za děkuji udělá. Mě spíš zajímalo , jestli je dobré na to použít nějakou lepší ocel, nebo jestli stačí něco bez identifikace, co vytáhnu dejme tomu v kovošrotě z hromady železa. Pak by mě zajímal nějaký kontakt na instituci, která se něčím podobným jako je atestace, zabývá. Nechci nic na střelbu jakýmkoliv projektilem, jde mi jen o takové ,,divadelní pšoukadlo" nicméně bych chtěl mít jistotu, že když už ten prach jednou odpálím, že to mě, nebo někomu jinému neurazí hlavu.
dík předem
cert 26. květen 2008 10:40:36
Bukas(26. květen 2008 07:31:13) : Nejdřív jsem chtěl napsat, že smrt je jen jedna, ale pak jsem si představil hezký pokus. Vemte flák masa, špičatý klacek o průměru cca 1 cm a protlačte to skrz. Potom zkuste udělat to samé s tupym klackem o průměru cca 2 cm. (předpokládejme, že máte takovou sílu aby se to povedlo). Co myslíte, co bude víc bolet a podstatně hůř se uzdravovat????
Tady bych hledal jeden (z mnoha) důvodů úspěchu palných zbraní.
lupič 26. květen 2008 10:19:19
Malá rada.Vždy si ověřte zda dotyčný prodejce nebo výrobce má koncesi na výrobu nebo prodej střelných zbraní.Pokud ji nemá můžete mít problém.V případě kontroly policií nebo zkušebnou zbraní vám může být zbraň zabavena nebo nařízeno znehodnocení.
Ale Skrbek je určitě v pohodě.

Broďan 26. květen 2008 09:20:10
Bukas(25. květen 2008 22:17:36) : Loni jsme demoralizovali fiktivního nepřítele palbou olověnými a cínovými kulemi a vypadalo to takhle:
www.brodabohemicalis.wz.cz...
www.brodabohemicalis.wz.cz...
Ale pravda, středověký prach nebyl tak účinný, jako Vesuvit, ale přesto nebyl problém udělat díru do lecjakého pupíčku, který zrovna nebyl schovanej za 2mm kaleným plechem.
Bukas 26. květen 2008 07:31:13
No. Myslim že nerozsévali takovou smrt jako třeba kuše za střelce. Nebo se pletu???
Wothan 26. květen 2008 06:44:33
A tebe by to Čerte nedemoralizovalo? :-))
cert 26. květen 2008 00:01:19
Bukas(25. květen 2008 22:17:36) : demoralizační účinek - hezký způsob jak opsat slova: zabíjet., smrt, díra v hlavě:-)
Bukas 25. květen 2008 22:17:36
Díky moc kluci. schánim hlavně kontakty. Taky se chci zeptat co se ve středověku z takových hákovnic střílelo. Jestli nějáký litý kuličky nebo já nevim co. Vím že to mělo hlavně demoralizační schopnosti ale i tak. Něco střílet museli ne???
Indyján 25. květen 2008 21:15:57
unis1(25. květen 2008 20:42:10) : Pokud nejsi střelec a nikdy jsi to nedělal, dej od toho ruce pryč. Popř si nech poradit od někoho kdo tomu rozumí. Příklad- najdu zkuš střelce- ukecám ho na technický výkres- zadám známému soustružníkovi/frézaři-seženu dřevo a nechám nahrubo zadlábnout- zajdu za kovářem s nákresem uchycení. Výsledná ceny bude určitě lidovější. A zkus Miloše Skrbka z Hradce. Je to puškař, jednoduchá hákovnice by neměla stát tolik co ta z Prahy. Ale hlavně si ujasni jakou chceš a sežen si podklady + technický výkres.
swaca 25. květen 2008 21:09:43
Indyján(25. květen 2008 20:33:58) :
No já to řeknu jinak ,tormentaci bych musel platit tak jako tak ,bohužel však neznám nikoho kdo by mi udělal hlaveň zdarma a kování taky ,takže sem musel holt zaplatit za hotoví celek .Ale fakt sem nikde nenašel levnějšího výrobce a to sem hledal vcelku dlouho...
unis1 25. květen 2008 20:42:10
ahoj. pokud bych si chtěl píšťalu nebo hákovnici vyrobit sám, co by jste doporučovali aby splňovala , než ji odešlu na přezkoušení?
A kde ji nechat přezkoušet ?
dík moc za rady.
Indyján 25. květen 2008 20:33:58
řeknu to takhle. Tormentace dnešní rok myslím dělá 1000Kč na hlaveň. No za slušné dřevo s opracováním odhadem 4 až 8 stovek. No a hlaven s kováním, to je těžší, záleží kdo to dělá.Já ji mám zdarma, ale za okování hlavně co dělal kamarád jsem platil asi 250Kč. Hm
kyklop 25. květen 2008 20:32:04
a to ho spousta lidí nedělá...takže výrobní cena je fakt mizivá..
kyklop 25. květen 2008 20:30:02
no řekl bych že na hákovnici je nejdražší asi atest. ta cena mi fakt nesedí
malej 25. květen 2008 20:18:36
Hele,jseš si jistej,že jsi tu cenu napsal správně? Nechci nijak provokovat,ale asi ses nechal napálit.
Indyján 25. květen 2008 20:07:21
Teda, za ty prachy mám tři.
swaca 25. květen 2008 18:03:49
Bukas(25. květen 2008 17:42:29) :
Je z Prahy 5 ,aspoň to má napsané na stránkách :) .Myslím ,že jsme za jednu dali něco okolo čtyř a půl tisíce ,ale zase i s tormentací takže si myslím ,že je to solidní cena .
Bukas 25. květen 2008 17:42:29
A kolik to tak stálo ty dvě hákovnice??? Teď jsem se do těch střelnejch zbraní zamiloval. Láká mě ta myšlenka si zastřílet a potom se vrhnout do první linie. Nebo možná časem půjdu do Landknechtů.
Bukas 25. květen 2008 17:27:37
JJ. Dík moc. A odkud je nevíš???
swaca 25. květen 2008 15:45:18
Bukas(25. květen 2008 13:35:52) :
Zdravím ,nám dělal do skupiny dvě hákovnice Honza Aksman ,nemůžem si na ně stěžovat ,vřele ho doporučuju .Mám na něj e-mail - jan2005@seznam.cz
Bukas 25. květen 2008 13:35:52
Ahoj. Chtěl jsem se zeptat jestli náhodou někdo nevíte o nějakym dobrym a spolehlivym puškaři, kterej vyrábí hákovnice nebo píšťali. A kterej je pokud možno z Prahy. Ale pokud není, tak ho sem taky napište. Potřeboval bych na toho člověka kontakt

webmaster