Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   

Soukromé pohledy důchodce: Co se děje v Novice... 09. červen 2008 14:21:00
 

Ex-Novičák Myšák mi poslal k publikaci text, shrnující jeho pohled na dění v Novice v několika posledních měsících. Celé je to tak trochu odpíchnuté jednou mojí větou z článku o Novičáckých dvacetinách. Prý už zase dlouho nebyly žádné drby a flákám se v podávání dezinformací... Co si Myšák sám neudělá, to nemá, takže se podíváme na praní trošky toho Novičáckého prádýlka, doplněného inzertní douškou... ;-)


Drahý Mascho, až se jednou jedinkrát shodneme, tak budu jíst klobouky. Dovolte, abych vám na Machovu recenzi Novičácké akce k 20-ti letům Novicy (čtěte zde) také něco řekl - napsal. Na úvod bych chtěl říci, že již nejsem členem skupiny Novica a nepovažuji se za šermíře – jsem v šermířském důchodu...

Organizace celé akce (vzhledem k daným možnostem - bez sponzorů) byla výtečná a veliký dík patří především Vajíčkovi, který udělal opravdu maximum a stálo ho to hodně sil.
Pro mne největší příjemné překvapení byla skupina Burdýři, která předvedla úžasné vystoupení, takřka bezchybná režie, postavení scény, kulisy, hudba, mluvené slovo a velmi svižné – tvrdé souboje… Jedinou opravdu vážnou připomínku mám na některé štítové souboje, kde docházelo k osekávání štítu (útočník útočí stále do štítu obránce, ten nemusí krýt - ani nehne rukou). To byl jediný škraloup, který mi vadil na technice šermu. Naopak některé techniky byly velmi povedené, neokoukané, novátorské a velmi divácky atraktivní. Burdýři mají toto vystoupení natočené a pokud vám ho půjčí, můžete se sami přesvědčit... Takto si představuji profi vystoupení.

Ostatní skupiny, které v Novém Městě vystupovaly, jsou osvědčená klasika, která nikoho neurazí, ale potěší...

A teď k pořádající skupině – Novica.

"…Závěr tohohle představení (a vůbec každého Novičáckého) je na můj vkus příliš patetický, nemám to rád, ale to je věc vkusu, znám hromadu lidí, kteří si v tom libují. Každopádně se mi to celkově dost líbilo a z toho, co jsem kdy od Novicy viděl, asi nejvíc..."
Mascha

Mám dojem, že se ti Mascho přeci jenom nějaká dezinformace povedla...

Vystoupení Novicy bylo úměrné jejich tréninkům... protože jejich scénář znám – psal jsem ho a mělo to být vyvrcholení jejich 20-ti leté činnosti a byl nesmírně těžký...

Ale po pořádku...
Poté, co mě v zimě na tréninku (dva roky od plastiky koleních vazů) opět něco prasklo, jsem si musel uvědomit, že stárnu. Tak jsem předal vedení Vajíčkovi, napsal jsem scénář a byl ochotný ho režírovat. Kluci měli nějaké nápady, jak to dělat lépe a tak jsem jim do toho nekecal a Novica si žila vlastním životem. Bylo mně sice divné, že na jaře měli jen asi tři generálky, když normálně se scénář v Novice trénuje cca 50-70h měsíčně, ale pustil jsem to z hlavy. Bylo mi taky divné, že mně volá známý, že Novica něco v Rakousku podělala a musí vrátit část honoráře. Bylo mi divné, že Novica jede s Altblau na bitvu a již do autobusu nastupují nalití, cestou se zhádají a honí ožralého vedoucího Vajíčka po polích a zpozdí celý autobus...

Nějak jsem to neřešil. Kdo mne zná, ví, že mám na šerm vlastní měřítka a neuznávám žádné autority. Jediné co v naší šermířské branži uznávám, je kvalita práce, která za tebou zůstává. Tlouci se do prsou, jak jsme skvělí, umí každý.

Ale zpátky k tématu... konečně přišel okamžik pravdy a já se podívám na dvacátou sezonu Novicy

Zápory:
Celé vystoupení bylo ze čtyř období (pravěk, barbaři-řím, gotika, baroko). Čtyři různé příběhy propojovala stará bronzová dýka plující časem. Byly našity kostýmy, udělané zbroje atd. Bohužel už Novica nevyřešila převlékání, takže vznikaly dlouhé pauzy. Souboje nudné-bez nápadů, hromadné scény nevýrazné, nepropracované, dokonce i Novičácké hvězdy jako Jéňa, měli souboje odfláklé. Všem chyběla razance, nasazení, dravost – tedy to co se od Novicy očekává na prvním místě.
Gotickou pasáž vynechali úplně. Prostě hrůza...

Poprvé po deseti letech jsem místy klopil zrak a hluboce se styděl. Samozřejmě ono to tak strašné pro laika nebylo, když to porovnám s průměrem skupin a jejich vystoupením, zařadil bych to lehce pod průměr, ale tam bych Novicu viděl hodně nerad...

Klady vystoupení:
souboj Jéňa a Blinkoš (římané kopí a štít)
Kostýmy (jen některé)

Po shlédnutí Novičáckého 20-ti letého snažení, dnes již stovek šermířů, kteří skupinou prošli, mně bylo do breku a měl jsem po večírku, jen jsem bloumal davem...
Rozhodl jsem se, že klukům pomohu s další sezónou, napíšu scénář, postavíme souboje a trochu na ně dohlídnu, poradím – takový hodný děda-táta...

Večerní zábava, byla klasika tak, jak popsal Mascha...

Co bylo pak?

Po měsíci, kdy začala Novica trénovat, jsem poslal Vedoucímu Vajíčkovi sms, že mám pro ně návrh scénáře... Byl jsem odseknut, ať si kluky svolám sám... Trochu mě to překvapilo, pak Vajíčko udělal několik drobných sviňáren, aby to vypadalo, že se chci vrátit a vyrvat mu moc – vedoucího Novicy...
Byla to zábava pozorovat. S mým příchodem Vajíčko někam s klukama odešel – později jsem se dozvěděl, že si nechal odhlasovat, že bude nadále vedoucím a že jsou všichni členové spokojení s jeho volebním obdobím.
Jistě tyto třenice znáte ze svých skupin. My je řešíme tak, že si všichni sedneme a pokecáme upřímně a ono se to vyjasní – tak jsem požádal o sezení. Až bude zase nějaké sezení už to budu točit.

Dovolte jen několik otázek a odpovědí z naší debaty.

Myšák: "Vy nepotřebujete pomoci? Vždyť se topíte ve sračkách, podívej na to vystoupení!"
Vejce: "Všechno je pořádku, jsme skvělá parta a možná jsme trochu zakolísali, ale teď do toho šlápnem."
Myšák: "Konkrétně jak? Trenikový plán, scénář, morálka členů... Jak to máte rozpracované, vymyšlené?"
Vejce: Vyhýbavá odpověd...
Myšák: Takže máte hovno, jen jste skvělá parta... Myslíš tak skvělá, že jste vraceli část honoráře, všude mě lidi volají a stěžují si na vás?"
Vejce: "To je proto, že jsi se na nás vysral..." (ostatní přitakají)
Myšák: "Jo, to je pravda. Vzpomínáte si na letošní leden, jak mně praskl kolení vaz na vašem tréninku... Spadl jsem na zem, ty jsi mě půjčil berle a já jsem ti oznámil, že ti předám vedení, protože být vedoucí a nešermovat prostě nemůžu. Většina z vás u toho byla (ostatní si vzpomínají, kývají) mně to připadá jako regulérní ukončení a vám???"
Vejce: "Napsal jsi nám špatný scénář a proto ta sezóna byla špatná"
Myšák: "To je možné. Jak dlouho jste ho trénovali, abych to mohl reálně posoudit? Kolik jste měli generálek?"
Vejce: "Tři - deset hodin."
Myšák: "Kolik?!?! Kolik hodin se trénoval scénář např. Dcéra? "
(Novica si vedla statistiku odmakaných hodin tréninků a brigád. Ten rok jsme měli já a Vajíčko shodně přes 70 hodin brigád a stejně 70h tréninků za měsíc únor!!!
Vejce: Ticho... přemýšlí... "No bylo to tak..."

A tak dále se vedla plodná debata... :-)
Výsledek se však pomalu rýsoval a řadoví členové skupiny začali přemýšlet a hledat chyby i u sebe - ve své práci. Na závěr této plodné debaty jsem jim přednesl své stanovisko, které má za úkol řešit vzniklou situaci:

 1. Nebudu a nechci být vedoucí
 2. Rozumím tomu, že po deseti letech mé totality chtějí jít trochu jinou cestou, ale nechci, aby to bylo na úkor kvality celku – Novica byla dobrá, protože vždy trénovala tvrdě a hodně a proto byly výsledky. Toto pravidlo musí zachovat, jinak chci jménem všech starých členů Novicy, kteří obětovali skupině mnoho času, aby další sezónu, pokud budou pokračovat, se přejmenovali (dobrý název pro vzniklou skupinu např. ROMADUR)
 3. Pokud budou někdy chtít spolupráci se mnou, mám podmínku, že Vajíčko nesmí zastávat žádnou funkci ve skupině. Že se Novice nevydařila sezóna, že nezvládl Vejce kluky, to nebyl ten hlavní problém, problém je, když člověka posedne ego a táhne skupinu na dno a všechny kolem přesvědčuje, že je to ok.
 4. Dávám návrh na nové kombinované vedení skupiny:
  Vedoucí skupiny - Ing. Radek Remeš (Švéd) - ovládá několik řečí, zaměstnán ve významné funkci na úseku prodeje (tento člověk má na starosti vše, co se týká marketingu, kontaktu se zákazníkem, peníze atd.)
  vedoucí tréninků - Jan Svoboda (Jéňa) - třetí nejstarší šermíř v Novice, dlouholetá šermířská hvězda Novicy, kovář a výrobce zbraní.
  šéf brigád, výroba a oprava kulis - Vladimír Ježek (Kosťa)
  V podstatě se jedná o vládu odborníků.

Nakonec jsem vstal a řekl ať si to prodiskutují bez mé maličkosti a ať mi dají vědět. Kluci mě nenechali ani odejít s tím, že to takhle zkusí.
Když jsme si to všichni vyříkali (přešla bouřka), tak po Novičácku jsme všichni zamířili na pivo. Svorně jsme popíjeli a vše bylo ok.
V týdnu Vajíčko nepřišel na trénink a jen vzkázal, že končí se šermem, z důvodu, že se musí věnovat dětem... Asi proto se nedávno odstěhoval do Olomouce, aby k nim měl blíže :-)
Dlouho nás Vajíčkův odchod trápil, ale zřejmě zatím jeho ego vítězí, tak mu držíme palce, snad někdy příště, dveře má stále otevřené.

Během tohoto roku Novicu stihla další pohroma a odešlo mnoho talentovaných kluků...
Blinkoš - studuje v Brně, čeká dítě s mojí dcerou, předělává byt
Hendy - studuje v Brně
Zdenda - se zamiloval a odstěhoval do Plzně
Brčko - se zamiloval a odstěhoval do Prahy
Střelák - rozvod a rodinné problémy
Vejce - asi uražen, ale na oko v pohodě

Tak to vypadalo na malý komorní scénář, ale přišla další pohroma, přihlásilo se 6 nováčků a vrátil se jeden staronový člen.

Takže pod vedením Jéni Novica trénuje jak šílená. V lednu přichází velmi zajímavý scénář s doby křížových tažení, nové historické kostýmy, zbraně i nová maketa románského kláštera.

Novica otevřela svou sezónu na šermířské show v Rajhradě u Brna a sklidila obrovský úspěch, jak u diváků, tak u kolegů. Čtyřikrát ji diváci vytleskali zpět a kluci, kteří byli nesmírně šťastní, se dokázali vrátit tam kam patří - na špici českého historického šermu.

Je to natočené a možno zaslat DVD za poštovné a cenu nosiče + obal a dále můžete kopírovat s naším souhlasem.

Dále jsem k dvacátému výročí Novicy připravil dvojdílné DVD se zaměřením na šermířské akce, kaskadérské výkony, které byly zaznamenány výhradně při vystoupeních 2003 – 2008. Čeká vás přes 140 min. sestřihů akcí ze všech možných scénářů - kordy, barbaři, řím, rytíři, soutěže v Magistériu (Táboře), noční vystoupení, ale i krátké šoty ze soukromé novičácké pařby...
Vše opět za cenu lidovou - za poštovné a cenu nosiče + obal.

Pokud se rozhodnete některé akce, či souboj okopírovat, uděláte nám tím radost, že se to líbí ještě někomu jinému a máte naše svolení!

V minulosti se vyskytli lidé, kteří tvrdili, že to, co předvádíme na place není možné a že akce jsou počítačem zrychlené, upravované apod. - mohu zaslat DVD kde je natočen celý scénář bez střihů a úprav. Pokud budete chtít mít doma celý jeden náš scénář a zajímá vás příběh. Vše na požádání pošleme.

Objednávejte na našem emailu novica@seznam.cz

Když jsem připravoval toto DVD, byl jsem příjemně překvapen, co jen za posledních 5 let skupina dokázala. Pokud opomenu nešťastnou minulou sezónu, tak musím jen konstatovat, že Novica opravdu patří na špičku českého šermu.

A tak se zdá, že Novica směle vychází do dalšího desetiletí a bude dělat čest svému jménu a to jsem fakt nesmírně rád. Děkuji za pozornost.

Michal Myšák Kuchta
SIŠD
(Svaz invalidních šermířských důchodců)

 
Hodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 (známky jako ve škole)
zpět
webmaster