Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   

Noční festival šermířských filmů 2005 08. prosinec 2006 08:37:00
 

Po roce a půl od mého stěhování vydaly šuplíky svá tajemství a mezi nimi i rok a půl starou reportáž, nebo spíš zprávu z nočního festivalu šermířských filmů, který jsem pořádal na Mračské tvrzi. Promiňte zpoždění, závada není na vašem přijímači...

Příprava festivalušermířských filmů začala skoro rok před jeho konáním. Získání filmového materiálu pro noční promítací maraton si žádalo čas, stejně jako pak příprava došlých příspěvků pro bezproblémové promítání. Nebyl snad formát, který bychom nedostali. VHS, DVD všech možných plusů, mínusů, erek a wéerek, videoCD, MOV, MPG, AVI, WMV atd. atd. Promítací aparatura nakonec zahrnovala kromě videa a dvou dvd přehrávačů i počítač a velké díky za zapůjčení aparatury a sestavení většiny jejích dílů patří Ondrovi Lukáčovi z Mrače.

Hned prvními přihlášenými se staly prezentační videa skupin Merlet a Durandal, které mne svou kvalitou naplnily optimismem, že se vše podaří. Materiálu se nakonec podařilo shromáždit tolik, že vznikla ještě asi čtyřhodinová rezerva "kdyby něco". To kdyby něco pak nastalo, když celonoční promítací maraton některým obzvlášť zarputilým divákům nestačil a vynutili si i odpolední promítání "mimo program"... Z dalších kousků se pak stal základ pro případný druhý ročník.

Počasí vyšlo dokonale, předpověď hlásila teplé a suché noci, příprava a zajištění zázemí Petrem Berkou na Mrači klapalo na stopro a tak nás trochu nepříjemně překvapil trochu nízký zájem diváků. Celkem prošla před promítacím plátnem osmdesátka diváků, z nichž někteří přišli jen na páteční a někteří jen na sobotní program. Propagace a plakátování akce nebyly snad špatné, zřejmě tedy rozhodl nevhodný výber termínu uprostřed sezony. (Souběžná akce byla např. bitva v Chlumci).

A co bylo možné vidět a jaké měly jednotlivé příspěvky úspěch?

Prvním uskupením, které se prezentovalo, byla profesionální Čerčanská kaskadérská skupina Equi Hanuš, zaměřující se na práci s koňmi. Jejich sestřih scén z dobrodružných filmů, na kterých se podíleli, byl parádní a čelist poklesávala třeba při představení vybavení, kterým disponují. Tolik bryček, povozů a kočárů se pohromadě nevidí. A to jak mají zvládnuta svá zvířata! Klobouk dolů.

Poměrně nedočkavě byla očekávána dvě videa od Novicy z Nového Města nad Metují. Prvním byl záznam jejich nového třicítkového vystoupení a druhým dokument z tréninků skupiny. Ze záznamů představení (druhý den byl odpoledne mimo program vymručen i záznam kultovních Barbarů) se podle mého názoru vytrácí atmosféra, kterou mají na živo. Reakce diváků byly hodně rozporuplné, od superchvály až po tvrdé odmítnutí. Tyhle pocity ale Novičáci jistě dobře znají. Mnohem shodnější byl pak názor na dokument z tréninku. Padesát minut videozáznamu nabízelo pohled do tvrdých tréninkových postupů Myšákovi party. Vadou byla myslím absence rychlejšího střihu a tedy celková délka videa, obsah dokumentu a přístup těch kluků ocenil snad každý.

Záznam z představení Berounských měšťanů (a spřátelených skupin) na hradě Rábí se jmenoval Bitva o Elišku. Jde o klasickou pohádkovou zápletku s hodným princem, zlým princem, zlým drakem a ještě zlejším čarodějem. Je to skvělé vystoupení pro celou rodinu. Bezchybné kostýmy a zbraně, šermířské souboje i hromadné bitky, skvělá dramaturgická stavba příběhu, efekty (drak s ohňěm) a celkem ucházející herecké výkony sklidily zasloužený potlesk.

Blok prezentačních videí byl prokládán několika záznamy z bitev. Ukázalo se, že střih je mocný nástroj a i průměrnou bitvu může rychlým a šikovným střihem alespoň ze dvou kamer výrazně kvalitativně povznést. Dvě takto amatérsky sestříhané bitvy z Mrače, stažené každá do deseti minut, měly mnohem větší úspěch nežli poloprofesionálně připravené záznamy z Dobrouče a z Rajhradu. Dlouhé nivé pohledy po horizontu a na vzdálené bojující nezachránily ani občasné prostřihy z dotáček a obecenstvo se u dlouhých bitev nudilo.

Vrcholem pátečního večera a jak se ukázalo, tak vlastně celého víkendu, bylo video, které se na festival dostalo vlastně náhodou. Akáda mne upozornil na skupinku fanoušků fantasy seriálu Xena a na jejich amatérské filmové aktivity. Upřímně řečeno - v počátku schraňování příspěvků k promítání jsem se bál, že materiálů bude málo. Proto jsem se s náčelníkem fanklubu Kubou spojil a získal dvě DVD s fanovskými díly kultovní série o princezně bojovnici. Jeden z nich byl promítán v rámci programu v pátek, druhý byl znovu spolu s prvním promítán mimo program v sobotu odpoledne, kdy si několik diváků neváhalo vyhrnout rukávy a jen kvůli Xeně odstěhovat kompletní promítací aparaturu do hradního sklepení a zase ven. Tedy ještě jednou - to co mělo být nouzovou výplní se stalo trhákem večera. V prvních minutách ovšem všichni do jednoho jen zírali s otevřenou pusou, než naskočili na vlnu téhle super totálně ujeté parodie na Xenu, šerm a herce samotné. Borci okolo filmů Xena - Opožděná ruka a Xena - zepředu a zezadu slíbili pro další ročník festivalu dodat film o neméně kultovním hrdinovi - těšte se na Herkula!

Sobotní program otvíralo profesionální prezentační DVD Merletů. Sklidilo značný ohlas. Pestrým klipům od gladiátorů přes gotiku, rokokové piráty, samuraje až po futurofantasy vévodila nejobdivněji omručená třicítková bitka pod Točníkem. Zajímavé byly i dokumenty z tělocvičny a studie šavle vs. kopí pro film. Každopáděn to bylo technicky nejdokonaleji připravené prezentační médium, které jsme měli v ruce. Od obalu po obsah.

Ještě o chloupek více byly potleskem odměněny videopříspěvky ostravského Durandalu. Prezentační video s několika klipy bylo doplněno o dokument z natáčení jednoho z nich a spoustě zájemců o vlastní filmík ukázal, co všechno to může obnášet.

Dalším, kdo přišel s kůží na trh, byla pražská skupina Kvartet (dříve Červená kumpanie). Její záznam z dvojprémiéry nových her ukázal dvě naprosto rozdílné polohy - první byla krátká groteska Tři mušketýři a následovalo, nebál bych se říci, epické drama - Čest prokletých. Kvartet není "normální" šermířská skupina. Jejich přístup k celkovému vyznění scény je u nás ojedinělý. Kostýmy, rekvizity, celková stavba vystoupení a nakonec i herecké projevy - to vše je prostě originální. A tahle originalita měla velký úspěch.

Pak jsme se znuvu vrátili ke skupině Berounští měšťané. Ve druhém videu, které nám od nich dorazilo, byl záznam jejich společného vystoupení se Zbrojnými houfy, nazvané Jak landsknechti krev prolévali. Představení už nebylo tolik pro malé děti jako předchozí pohádka o Elišce, mělo skoro edukativní charakter a celé ho provázel příběh, který zaujmul. Paráda.

Nezmínil jsem se tu zatím o drobnějších klipech a prezentacích, které zaslaly skupiny jako Heraldicus, Rottalové nebo Akáda a Meče blesky, nebo zajímavosti a úchylárny, které byly staženy z internetu (Xena v Altblau, TeamRyouko, Jackass, Burdýři, Miagi...) Ideálně po celý víkend vyplňovaly mezery mezi delšími bloky a ukazovaly šíři záběru, který v čechách šerm zaujímá.

Posledním bodem celého programu byl záznam legendárního představení Psovčík od Červené kumpanie. Přes pokročilou hodinu dokázal šedesátiminutový příběh o zbojníku Janku Sokolovi a lovci lidí Martinu v rumuských gurách tváří tvář tatarské hrozbě a líté šelmě udržet pozornost a vyvolávat salvy smíchu.

Co závěrem?
Jsem si jistý, že každého, kdo se pohybuje okolo šermu, musí ovlivňovat vše, co od "konkurence" vidí. Buď ho to motivuje k vyšším výkonům, může ho to inspirovat a nakopávat, může ho to burcovat a vést k zamyšlení. A nebo ho to může naplňovat dobrým pocitem, pozvedávat sebevědomí ukazováním cestiček "tudy ne, přátelé". Alespoň ve mně takovou směs pocitů shlédnutí těhle filmíků zanechalo a věřím, že si i ostatní diváci odnášeli spoustu dojmů.
No a taky jsme se královsky bavili a to také není málo ;-)
Nebýt tedy menšího zájmu diváků, než jsem původně čekal, bylo by to ideální. Snad tedy i proto se budu řídit slovy Myšáka "ty vole nepřestávej, můsíš to udělat za rok dva znovu, lidi se tam naučej chodit, to má význam!" Další ročník víkendu nad amatérským šermířským videem se tedy konat bude. A bude to v lednu 2008. (v teple, nebojte).
Už teď můžete posílat své filmové příspěvky na moji adresu - tu a všechny podrobnosti o festivalu najdete na www.entropie.cz/nfsf.
Těšit se můžete myslím už teď na Kvartet, Sentiment du Fer, Herkula, kaskadéra Petra Fiedora ml., Altblau regiment a další.

Na úplný závěr bych rád poděkoval všem skupinám i jednotlivcům, kteří umožnili konání festivalu zasláním svých příspěvků, dále ještě jednou Mračskému osazenstvu v čele s Petrem Berkou, Ondrovi Lukáčovi za projektor a mašiny, Jardovi, Joskovi, Bykovi a Ondrovi za pomoc s organizací a své ženě za trpělivost.

 
Hodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 (známky jako ve škole)
zpět
webmaster