Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   

Tašky, pouzdra, futrály - aneb přeprava zbraní 10. únor 2004 22:27:00
 

Vánoce přinášejí některým šermířům dárky v podobě nových zbraní nebo alespoň korunky "něcosikuptyvíšnejlípco", zima jakožto "mrtvá" sezóna bývá zhusta využívána k opravám či výrobě nových zbraní a jiného vybavení, a nakonec dlouhé zimní večery jsou jako stvořené pro nelenošivé šikovné ruce. Tedy dohromady tu máme nejvhodnější čas pro pořízení doplňku, který ač by měl být samozřejmostí, bývá velmi často opomíjen. Řeč je o transportním pouzdru na zbraně.

O tom, že čepel bez pochvy je při nošení věc nehistorická a k okolí nebezpečná nebo minimálně bezohledná, tu bylo debatováno dost. Dokonce bych řekl, že po Praze potkávám borců s neopošveným mečem na zádech nebo za opaskem výrazně méně než loni. Snad to bude platit i o bitvách, uvidíme jen co začne sezóna.
Ovšem i v pochvě uložená zbraň by měla být při transportu (a jedno zda-li hromadnou dopravou, nebo vlastním autem) uložena ve vhodném obalu. Opět už bylo řečeno dost o důvodech ochrany zbraně před vlhkem a odřením, nebo ochrany okolí před vyčnívající příčkou apod.
Na následujících řádcích bych chtěl uvést pár typů, jak více či méně vhodné pouzdro pořídit.

Pouzdra nová

Originální taška na zbraně
Nahlédneme-li do katalogu firmy M5, nebo podobné, zabývající se výrobou a prodejem potřeb pro sportovní šerm, a budeme-li hledat nějaký transportní vehement, najdeme hned několik tašek pro přepravu kordů, fleretů a šavlí. Na rovinu - mezi ostatními zde uvedenými tipy jde o Rolls-Royce. Pohodlně pojmou několik sportovních zbraní nebo barokní kord se 110cm čepelí nebo jednoruční meč, to vše doplněno o tepláky, tenisky a bohatýrskou sváču. Kolečka pomáhají znavené ruce od zátěže, cena pak pěněžence od korunek - konkrétně šest až osm tisíc podle typu a značky.

Origoš na kolečkách

Pouzdro na lovecké pušky
V prodejnách loveckých potřeb lze s trochou štěstí narazit na pouzdro na flintu, které svou velikostí bude odpovídat naší zbrani. Výběr velikostí i značek je poměrně široký a tak pokud budete pátrat, myslím, že nakonec najdete. Pouzdra jsou z pogumovaného vodoodolného materiálu, uvnitř ještě zpravidla mají filcovou vložku. Samozřejmostí je popruh na rameno. Ceny začínají někde na sedmistovkách a jdou zhruba do dvojnásobku. Bohužel je nutné prochodit Lověn víc, doporučuji vzít zbraň na vyzkoušení ssebou. V některých obchodech mi nabízeli možnost výběru a objednání z katalogu.
A pokud budete mít ještě větší kliku, seženete futrál odpovídající velikosti v rybářských potřebách - na skládací prut s navijákem. Cena o chlup nižší.

Pouzdro na kulovnici

Pouzdro na florbalové hokejky
Tady je délka jasně daná, rozdíly jsou v šířce prodávaných pouzder. Viděl jsem futrály s rozšířením pro vložení tenisek a tepláků a ty byly schopné pojmout pohodlně jedenapůlku. Ceny od 600,- až po trojnásobek - dost hraje roli značka výrobce. Materiál není většinou vyloženě vodoodpudivý, špatně se ty rozšířená pouzdra shání. Prodavači ve sportovních potřebách se stavěli ke zkoušení zbraně do futrálu výrazně více nelibě než ochotní prodavači v loveckých potřebách.

Pouzdro na snowboard
No a tady už si moc nevyberete ani v délce ani v šířce. Pro většinu zbraní je ale velký až až. Nosit můžete i několik zbraní najednou. Materiál je většinou vodoodpudivý, pytel má zpravidla jeden nebo dokonce dva popruhy, některé i stahovací příčné popruhy - kompresáky. Výhodou jsou ceny. Viděl jsem inzeráty na různé výprodejní akce. Interspaar a Makro nabízejí tyhle futrály už za 220,-. Pokud neseženete v Lověně dost dlouhé pouzdro na mušketu, myslím, že i ty nejdelší flinty se do snowbordového rance vejdou, o chladných zbraních nemluvě.

Pouzdro na prkno
Pouzdra stará

Jak z předchozího textu vyplývá, při nákupu pouzdra na zbraň je potřeba trochu štěstí a dobré boty (obchody se jmenujou obchody proto, že je potřeba jich obchodit víc). Při nákupu starého pouzdra to platí dvojnásob. Pokud tedy máte velké štěstí, můžete v bazaru nebo někde na půdě narazit na zachovalý futrál na sportovní zbraně z komunistických časů (zelený hruškovitý pytel ze silného režného materiálu s koženou patkou v místě hrotů, na jeden kord nebo meč a tenisky, s popruhem přes rameno, ozdobeno bílým emblémem sportovního šermíře) nebo dokonce oddílovou tašku (velká červená kožená nebo koženková taška na zip, také s obrázkem kordisty). Ta pojme zbraně pro menší oddíl sportovního šermu - unese tedy asi deset barokních kordů nebo mečů tolik, co uši vydrží. Cena je většinou výborná - od 100,- do 500,- podle stavu a lakoty prodávajícího.
Stejně tak se dají v bazaru s klikou pořídit i zmiňovaná pouzdra na pušky nebo rybářské pruty. Ve skybazarech teď bude určitě možnost sehnat obnošené pytle na prkno nebo prkýnka.

Pytle doma šité

Z pytle na lyže
Asi nejčastěji používaný polotovar na samodomo vyráběný pytel na zbraně. Starý vak na lyže, ze stanového plátna, dole zesíleno praktickou koženou patkou. Výroba jednoduchá - pytel se zhruba v půlce délky ustřihne. Zašití a vložení špagátu je otázkou minut. Výceobjemový pytel lze obdobnou cestou vyrobit ze starého futrálu na veliký stan.

Ze starých kalhot
Funkční transportní "nádobu" na zbraň jsem viděl vyrobenou ze starých džín. Jedna nohavice se obrátí naruby a vsune do druhé. Vznikne dvojitá jednonohavice, která se dole nastaví koženým pytíkem. Nahoře se třeba pytel zaonačí drukama pro zapínání. Dokud na zbraň neměla majitelka tohohle originálního pouzdra pochvu, narážela na hrot čepele umělohmotný špunt od šampáňa, aby džínovinu špičkou neprobodla.

Gatě a druky

Z něčeho jinýho
Tady je zdroj a druh materiálu, velikost i tvar pouzdra zcela na vás. Viděl jsem pytle ze stanoviny, obyčejné plátěné, ze staré vojenské deky atd. Pokud chcete pro svou zbraň něco lepšího, kupte si pogumovaný materiál, ochrání před deštěm i menšími nárazy.

Ochrana ochrany
Pokud tedy pořídíte pytel na zbraň a ještě stále nemáte pochvu, laciným trikem pro ochranu transportního pytle před probodením či prodřením roztřepenou čepelí je zasunutí čepele do papírové trubky, kterou zdarma získáte v téměř jakékoli prodejně metrového textilu. Ano, jsou to ty papírové roury cca 4-5 cm v průměru, délka 100 - 150cm, co se na ně motá ve výrobně látka. Když na trubku šlápnete, získáte improvizovanou transportní pochvu i na poměrně širokou čepel. A nakonec ještě jeden tip - těma trubkama se pak můžete tréninkově řezat, je to asi nejbezpečnější "zbraň", když si chcete mermomocí měřit síly :-)

* * * * * * * * * * * * * * * *

Ještě pro zajímavost přidám výsledky Cyberkotlíkovi ankety, která proběhla v létě na diskuzním serveru Hofyland,. Ankety se zůčastnilo 38 lidí a odpověď číslo jedna "zakroužkovali" vesměs vtipálkové (Divous, Melkel a Navon:-). Ostatní odpovědi jsou myslím hodnověrné:

ANKETA: Nosíte meč volně na ulici?
  1. jasně, at každej vidí, že jsem šermíř a že v případě potřeby nebudu váhat použít zbraň (a letěj na to holky) - 3 hlasy (8%)
  2. nosím, pozornost okolí mi nijak nelichotí, nicméně jí ignoruju - 8 hlasů (21%)
  3. no, docela mi vadí, že na mě lidi koukaj, ale zatím nebyl důvod to nějak řešit - 1 hlas (3%)
  4. zbraně nosím zásadně v obalu - z etických důvodů, nepotřebuju si nic dokazovat, jsem dospělej člověk - 10 hlasů (26%)
  5. zbraně nosím v obalu, a to hlavně z bezpečnostních důvodů, nechci abych v tramvaji někoho bodnul příčkou - 3 hlasy (8%)
  6. zbraně nosím v obalu, z estetických důvodů, přijde mi vhodné pečovat o zbraň adekvátním způsobem - 7 hlasů (18%)
  7. jinak (do fóra) - 6 hlasů (16%)
(z fóra vyplývá, že nejčastější "jinak" je převoz zbraní téměř výhradně autem, zbraň se do města prakticky nedostane)

* * * * * * * * * * * * * * * *

Můj dík má Říďa za půjčení pytle na flintu, Dědek Jarda Rypka za ušití futrálu z impregnované stanoviny a Lenka za nápad s kaťatama, Cyberkotlík za anketu.

* * * * * * * * * * * * * * * *

Na Hofylandu jsem ještě dostal dva tipy:

Merfolk: ...pouze bych doplnil o futral na golfove hole - prakticke, ceny zacinaji na cca 600,- ...

Alistire: ... Já mám rybářské futrály, a nemůžu si je vynachválit. Dělaj se jedno, dvou a vícekomorové (tj futrál podélně dělený), v délkách od 60cm do 2,5m po 10centimetrech...
Mám jeden 160cm na mušketu, dvoukomorový (takže se tam vejde mušketa, nějaké kordy atd... prostě komplet na bitvu či představení) a druhý 120cm sólo na kordy a tak, ideální pro tréning. a pod.
Navíc v metru mám "výzor" strejdy jedoucího na ryby, tudíž pro okolí, policii a pod. naprosto neškodného tvora :?)
Jsou to pouzdra od firmy ZICO (http://zico.inshop.cz/inshop/ online obchod např.), je to taková poloznačka, daj se koupit levnější i dražší. Další výrobce v ČR je - http://www.sona.waa.cz/cz/index_cz.htm třeba.

 
Hodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 (známky jako ve škole)
zpět
webmaster