Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   

Šermířská dílna – Vyškov na Moravě 17.-19.10.2003 07. listopad 2003 07:42:00
 
Právě v těchto dnech se konala šermířská dílna pod vedením Petra Nůska A.R.G.O. v Posádkovém domě armády ve Vyškově. Proč právě tam? Protože organizátorem bylo Centrum kultury AČR. Cílem bylo rozšíření obzorů a seznámení s Magisteriem pro armádní SHŠ. Je to už druhá společná akce armády s Petrem Nůskem A.R.G.O., ta první byla Rožnovská valaška 2003, kde Petr působil jako porotce a kde spolupráce úspěšně započala.

Celá akce byla dobře zorganizována, zvláštní dík patří Hance Husté Vymazalové, která pomáhala ze všech sil k hladkému průběhu akce, to i na úkor vlastních zájmů a volného času. Zúčastnili se jak členové armádních SHŠ, tak několik málo hostů, mezi nimi moje maličkost.

V pátek začal program vzájemným představením lektora a účastníků a dále vytyčením cílů semináře, Petra zvláště zajímala očekávání účastníků a důvody jejich účasti. Převládalo rozšíření obzorů a inspirace do budoucna, dále také více informací o Magisteriu. Posledně řečené splnil Petr ihned a další přidával v průběhu následujících dnů. Sobota začala jedním z prvků choreografie, který sloužil také jako rozcvička – značkováním. Pro neznalé – jak se nechat zabít efektně. Tedy jeden obránce a kruh útočníků, kteří se nechají hezky pobít. Vše musí vypadat přirozeně a ten uprostřed jako bijec. Divák musí mít dojem, že útočníci jsou plně vytíženi a pobíjeni výtečným obráncem a to klade nároky paradoxně hlavně na útočníky. Praktické a zábavné. Pokračoval stručný úvod do školy německé – dlouhý meč, meč a štít, představení seker, pak také exkurz do školy italské a francouzské. Vše Petr prokládal teoretickými částmi o ovládání zbraně, její údržbě, vývoji jak zbraní a technik, tak filozofie a etiky bojovníků jednotlivých období. Večer patřil instruktážnímu videu a debatám do pozdních večerních (brzkých ranních?) hodin.

Neděle se nesla ve znamení opakování a dotazů. Petr ochotně vysvětloval vše, co naše přeplněné a unavené mysli stačily vymyslet (ale moc toho nebylo), následovala výměna kontaktů pro možnou budoucí spolupráci. Celá neděle byla také natáčena a focena, což ještě bude zdrojem zábavy všech přítomných.

Celkový dojem z akce mám velmi příznivý. Napomohla tomu jak výborná organizace pořadatelů, tak osoba Petra Nůska A.R.G.O., vstřícného a uznalého, tak i výborný kolektiv, který se na dílně sešel. Relativně malý počet účastníků (12) umožnil bezprostřední a osobní kontakt s lektorem, účastníci ochotně spolupracovali, diskutovali (i když zde byla jistá ostýchavost při kladení otázek) a bavili se i mimo tréninky. Akce dozajista naplnila očekávání účastníků a mnozí budou s Magisteriem určitě spolupracovat i do budoucna. Věřím, že spolupráce armády s Magisteriem, potažmo Petrem Nůskem A.R.G.O., bude pokračovat i nadále, což bude jedině přínosem jak pro úroveň šermu v armádních SHŠ, tak pro úroveň jejich vystoupení na jejich akcích, jako bude například příští Rožnovská valaška.

Kain
 
Hodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 (známky jako ve škole)
zpět
webmaster