Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2045 ) 2045 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Dvouruční sekera model "motýlek"

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
amat 04. červenec 2007 17:00:18
Labrys v antice známe asi všichni, novověkou indickou dvojsečnou sekeru vystavovali kdysi na znojemském zámku, ale pro středověkou Evropu jsem ho povařoval za úlet. Přesto doporučuji nahlédnout na zajímavé stránky -
www.geocities.com...
Nic to ale nemění na mém názoru, že by člověk při rekonstrukcích historie měl používat věci typické a vyhýbat se sebeefektnějším raritám, které patrně byly raritami i v době svého vzniku.
Wothan 03. červenec 2007 22:00:07
To mi (trochu off topic) připomíná tu debatu o geologickém kladívku ve Vykoupení z věznice Shawshank :-)
Maršálek 03. červenec 2007 21:12:19
dvojbřitá sekera se prokazatelně užívala jako pracovní nástroj, byť velmi specifický. Konkrétně mě napadá kamenická sekera z jižní Francie (jsa sochařem přivezl jsem si ji coby suvenýr když jsem se s ní naučil pracovat). Prokazatelně se užívala nejpozději od vrcholného středověku a s ohledem na místní měkký vápenec měla své opodstatnění. Tvar by ovšem mnohé zklamal, ač se užívá vzhledem ke své váze (tá moje má bez toporu 3 kg, rozměry jsou 28x10cm)jako obouruční pracovní nástroj na ratišti v délkách cca 50-110 cm, vypadá jako větší kladivo, zaostřené na obou koncích - tedy žádný motýlek :-)

dovedu si ji představit jako přirozenou zbraň v rukou kameníka, který nemá po ruce nic jiného, ale to že se nestala běžnou zbraní dokonale vypovídá o její nevhodnosti :-)
Random 03. červenec 2007 14:46:33
Myslím, že labris je jen pokusem o pokračování dvoubřitých mlatů,něco jako slepá vývojová větev. Jak W. píše, v mínojské kultuře sehrál velice významnou roli, ale především jako odznak moci, tedy symbol. I kdy,ž pokud se nepletu, v jedné knížce pro děti ji Kréťané v boji používali. Knížka rpo děti, já vím, ale pan autor to prý měl zmáknuté, takže doufejme (J.Alex, Černé koráby I. a II).

Lamberjack, to je jiná. Ta opravdu existuje a používal se. Jedno ostří je hodně plochého průřezu na sekání, ve druhém bývá vložen klínek, aby sekera lépe štípala. Dřevorubec pak nemusí měnit dvě sekery, jedna mu slouží ke dvěma různým úkonům.
Tyrfing 03. červenec 2007 13:40:26
mascha: Heh :-)

Mno, starsi futhark nic, mladsi futhark take nic (nejblizsi tomu tvarem je tam hagalaz, tedy "krupobiti"), anglosasky futhark ma runu ior, jenze vyznam je "vodni zivocich", nejspis neco jako uhor, a pak ear/cweorth, ale ten ma vyznam "hrob"...

Takze vas zdroj byl asi ponekud tolkienizovan, nebo pochazi z nejakych obskurnejsich zdroju kolem panu jako Guido von List (bleah!).
mascha 03. červenec 2007 12:07:57
thorovo kladivo melo prave tuhle runu a vyznam byl ve smyslu "upesne prekonani protivnika, silny argument, ktery bude-li dobre pouzit, muze prinest uspech v kariere" blabla bla
mascha 03. červenec 2007 12:05:31
takovy placaty X z jehoz stredu vybiha dolu jeste jedna carka. ale nejsem odbornik na runy a vikose. jen jsme pred lety delali takovou hru pro klienty s vestenim z oblazku, na kterych byly severske runy a zdroj jsme meli z netu. neoveroval jsem tenkrat ten zdroj, snad to nebyl pan prstenu nebo neco podobnyho. ty runy resp, oblazky mely sva jmena a prirazeny vyznam pri tom vesteni. ty vestecke vyznamy jsme hrube upravovali pro tu hru a vetsinu si jich vymysleli, aby to bylo co nejobecnejsi a nejukecanejsi
Tyrfing 03. červenec 2007 10:29:17
mascha 02. červenec 2007 18:49:14 Zajimave. O rune s vyznamem "dvoubrita sekera" jsem teda jakteziv neslysel. Mjollnir, tedy Thorovo kladivo, take nema svou runu. V starsim ani v mladsim futharku...
Jiří z Holohlav 02. červenec 2007 19:09:18
Viděl jsem ji ve filmu o kanadských dřevorubcích - poněkud pozdní.
mascha 02. červenec 2007 18:49:14
jojojo, thorovo kladivo, to bude ta runa dvojitá sekera!
Wothan 02. červenec 2007 18:37:36
Starověk znal oboubřitou sekeru zvanou "labris" - jenže tam šlo asi častěji o symbolickou záležitost. vi.z Kréta, Minojská kultura apod. Z pravěku pak známe dvojité sekeromlaty. Z prostředí vikingů takové sekery známé pokud vím nejsou, snad jen pokud by to někdo nechtěl zaměňovat za různé výjevy Thorova kladiva, což je jednak něco jiného a jednak opět symbolická záležitost. V tom Utrechtském žaltáři takové sekery skutečně jsou, ale těžko soudit nakolik by se jednalo o realitu a nakolik o stylizaci či autorovu licenci protože takové sekery pro toto období a oblast nemají oporu ani v nálezech ani v jiné rozsáhlejší ikonografii.
mascha 02. červenec 2007 18:20:21
vikingové používali runu, které se říká dvojitá sekera. proč se jí tak říká netuším, jako zbraň ji určitě neměli. je to myslím cista fantasy.
Bonemina 02. červenec 2007 17:08:36
No, jedna je nakreslená v Utrechtském žaltáři, což by měla být první půlka devátého století, ale jestli to byla jen autorova invence nebo to skutečně někde zahlédl v akci, to už se dneska nedozvíme.
Padlo 02. červenec 2007 16:59:18
Zdar lidstvo, tak mě napadá, jen z čiré zvědavosti, jak je to s takovým motýlkem v průběhu věků? Vždy, když se někde nějaká taková zbraň ukáže, její majitel sklidí hlavně posměch, což chápu, jde-li o gotickou bitvu. V nedávné debatě bylo řečeno, že vikingové ji taky nepoužívali. Ukojte prosím mou zvědavost, jedná se skutečně o historicky doloženou zbraň nebo je to jen výmysl tvůrců filmu Kull dobyvatel?

Díky, Pádlo

webmaster