Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   

Jaký byl festival šermířských filmů? 24. březen 2009 12:41:00
 

Kratičké ohlédnutí za festiválkem šermířských filmových dílek, které server Český šerm uspořádal v lednu v černošickém Klub kinu, berte také jako pozvánku na další ročník a jako výzvu k přihlášení svého filmu k dalšímu promítání...

Festival šermířských filmů je nesoutěžní přehlídkou amatérské, poloprofesionální i profesionální filmové tvorby s tématem šerm a šermíři. V lednu 2009 se konal už podruhé, tentokrát v báječných prostorách Club Kina Černošice - http://www.clubkino.cz.
Interiéry klubu jsou (alespoň pro mne) hrozně příjemné, dobře tu vaří a dopravní spojení Černošic s Prahou je skvělé (ze smíchova vlakem 14 minut, jezdí co půl hodiny). Kapacita sálu byla akorát dostačující, u baru nebyla tlačenice a každý měl místo k sezení.

Velké díky za podporu festivalu mají samozřejmě všichni ti, kteří zaslali své filmové příspěvky. Filmíků se nakonec sešlo 26 a z nich bylo 17 nakonec promítáno (plus jeden další mimo program). Paleta promítaných filmů byla myslím hodně pestrá - od záznamů z bitev, přes ukázky soubojů a prezentační videa až po ucelené filmové příběhy, od starověku a fantasy, přes gotiku, renesanci k baroku i rokoku. Videa kde hraje prim šerm, i videa, kde je přednější příběh. Vážné kousky i extrémní parodie. Prostě pro každého něco, tak aby celodenní devítihodinové(!) promítání nenudilo a ukázalo šíři záběru, který šerm u nás má. A děkuji divákům, že opravdu každý i ten nejmenší filmeček odměnili potleskem.

Podrobný program a přehled prezentovaných videí najdete na stránce http://entropie.cz/nfsf/festival-2009.htm a tak zde nebudu jednotlivé filmy vypisovat. Jen bych rád zmínil těch několik, které budily největší pozornost.

Jedním takovým filmem bylo video Boj dřevem a železem Třebíčské skupiny Žehart. Ukázky lancknechtských soubojů byly parádní, dobrá i kamera a věci okolo.

Jiným velmi oceňovaným kusem byl černobílý archivní snímek Dobro vítězí z roku 1963, ve kterém šermoval Leonid Křížek s Martinem Vačkářem. Pan Křížek osobně film komentoval a bylo to super!

Ačkoli byla přehlídka míněna jako nesoutěžní, tak na závěr promítání proběhla divácká anketa o nejlepší filmový příspěvek. Tím se jednoznačně stal film Shadow of Dream olomoucké skupiny Adorea a jejich přátel. Části tohoto videa jsou přístupné na internetu a tak můžete ochutnat i vy - http://www.adorea.olomouc.com/04-02film.htm.Součástí festivalu byly také výstavy fotografií šermujícího fotografa Ondřeje Kedrigerna Herolda (více o něm: kedrigern.humanart.cz) a Páva Lučištníka (jeho fotky na: www.oook.cz). Oběma ještě jednou děkuji.

Festival nebyl jen o promítání. Kromě zmiňované výstavy fotek šlo také o setkání. Posledním filmovým příspěvkem akce nekončila a diváci se nerozprchli. Večer pokračoval ještě dlouho velmi příjemným tlacháním u pivka se zajímavými lidmi. Doufám, že za rok se tu budeme moci sejít znovu a klidně i v hojnějším počtu. Stačí k tomu vlastně jediné - mít dostatek promítatelného materiálu. U skleniček padly sliby o nových videích od Merletů, Kadetů a dalších skupin. Tak snad to vyjde a budeme mít za rok materiálu dost.
Pokud máte i vy nějaký film, který by jste chtěli představit ostatním, neváhejte mne kontaktovat. Nejde o soutěž a poměřování, kdo je lepší. Jde o prezentaci vaší práce a jde o zábavu. Nestyďte se ukázat. Vźdyť jak na festivalu řekl Pavel Plch na to, který film se mu nejvíce líbil: obdiv si zaslouží každý, kdo něco natočí a sestříhá!Festival šermířských filmů 2009 - Club kino Černošice
(Klikněte pro zvětšení)


Festival by se nemohl konat bez obrovského přispění pana Michala Strejčka - produkčního šéfa Černošického kina, který poskytl prostor, ujmul se techniky promítání, postaral se o vstupenky a mnoho dalšího.

Také děkuji své přítelkyni Klárce za trpělivost a podporu, s kterou snášela mé několikatýdenní vysedávání u počítačové střižny při třídění došlých videopříspěvků a vydržela mé přípravové nerváčky.

Díky mé firmě Entropie, s.r.o. za www stránky, kopírku atd. atd. Moje firma Entropie se zabývá profesionální tvorbou internetových stránek a pro šermíře máme speciální nabíku - více na http://www.entropie.cz/podporujeme.htm.

Díky také všem návštěvníkům festivalu, kteří vhodili korunky do džbánku na podporu serveru Českýšerm.cz

A nakonec díky Puškinovi a serveru Šermíři.cz za reklamu na fesťák a za držení palců ;-)

Festival šermířských filmů 2009 - Club kino Černošice
(Klikněte pro zvětšení)


 
Hodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 (známky jako ve škole)
zpět
webmaster