Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   

Novica končí... 08. únor 2005 14:03:00
 

Česká šermířsko-kaskadérská společnost Novica z Nového Města nad Metují oznámila oficiálně ukončení činnosti a rozpad skupiny. Skupina, která působila od roku 1987 a záhy se stala svým přístupem legendární, tak po 18ti letech končí. Důvodem je jak podnikání několika aktivních členů a tím totální ztráta volného času, tak silné zdravotní problémy leadra skupiny Myšáka a konečně i chystaná svatba Vajíčka s následným stěhováním do Olomouce.
Dalším důvodem je patrně to, že Novica loni oficiálně oznámila, že na léto 2005 připraví barokní vystoupení s kordy. Myšák přiznává, že Novica tak trochu vystřílela prach, nemá přijít s čím novým a kordy není schopná jak z časových důvodů (na tréninky se schází zoufale málo lidí) zvládnout. Také zažitá pohybová schémata z obouručních a těžkých zbraní, které ovládali dosud, se těžko mění a některým členům činí nepřekonatelné potíže a na jejich barokní šerm se nedá dívat. Novica tedy spíše než ostudu volí jinak stejně nevyhnutelné rozpuštění skupiny.

S některými jednotlivci se však na akcích budeme potkávat dále a to nejčastěji v řadách třicítkového Altblau regimentu. Vajíčko už požádal o členství v Olomoucké skupině Salva Quardia, Jéňa bude se svým kovářským stánkem objíždět historické akce jako řemeslník a prodejce. Také Myšák, pokud příjezdové komunikace dovolí, na svém kolečkovém křesle bude s kamerou dokumentovat akce švédských mušketýrů.

Novica oznámila svůj rozpad na úplném začátku své poslední společné akce. Je pátého února lehce po dvacáté hodině a začíná Novičácká Řach párty. Kdo očekával bujaré a nevázané veselí, jindy tolik charakteristické pro tuhle partičku, byl hodně překvapený. Moderátor večera uvítal hosty a hned z kraje oznámil konec Novicy. Vysvětlil všechny důvody a vyzval všechny Novičáky v sále o příchod na pódium. Uzemnělé obecenstvo nejdříve bze hlesu poslouchalo a pak se postupně všichni postavili a vyjádřili přízeň Novice dlouhotrvajícím potleskem. Ten byl pak přerušen nespokojenými výkřiky My chceme Novicu! Nesmíte skončit! atd. Reakce publika byla taková, že Myšák pak přiznal slzy v očích. Potom vyzval všechny přítomné, aby nesmutnili a nenechali si tak zkazit poslední večírek Novicy.

Nicméně rozjezd večírku byl tak dost zbržděný a notnou chvíli trvalo, než se všichni začali uvolňovat a bavit, jako by se nic nestalo. Nakonec se rozlučková párty podařila a zábava trvala až do brzkých ranních hodin.

Já jsem zůstal s několika málo lidmi spát přímo na sále a tak jsem byl po probuzení svědkem dost drsného incidentu. Několik členů bývalé Novicy se v nedělní dopoledne sešlo znovu na sále, aby po akci uklidili a odvezli nějaké věci do skladu. Zprvu celkem normální výměna názorů na to, proč by měli někteří uklízet vajgly z podlahy, když už nejsou členy žádné Novicy, se zvrhla ve velmi ostrou hádku o to, kdo vlastně může za rozpad skupiny a proč se vlastně rozpadli. Padala ostrá slova a zbytkový alkohol po večírku asi vykonal své a tak se hádka rychle proměnila ve strkanici a strkanice v opravdu nechutnou rvačku. Kdo zná nasazení Novičáků v boji si asi dokáže představit brutalitu s kterou si navzájem na sobě vybíjeli nahromaděný vztek. Když se pranice uklidnila, sedělo po podlaze několik funících a místy krvavých a hodně orvaných trosek, bylo jasné, že to je totální konec Novicy.

Chtěl jsem tenhle konečný moment zaznamenat a tak jsem sebral ze země Myšákovu odloženou kameru. V tu chvíli se rváči zvedli se zřejmým úmyslem. Nečekal jsem a ze sálu jsem bleskově zdrhnul. Do zad mi zněla spousta drsných slov.

Bohužel jsem měl v sále ještě své věci. Počkal jsem dobrou hodinu, než jsem nabral odvahu si je dojít vyzvednout. Na sále bylo skoro uklizeno a kolem jednoho stolu seděli Novičáci. Pozvali mě k sobě a já vyslechl neuvěřitelnou zprávu. Rvačka měla očistný smysl, nahromaděné emoce se vybouřili, Novica si vše vyříkala a s konečnou platností oznamuje pokračování své činnosti. Ano, je to tak, Novica jede dál! Tedy pojede dál, jakmile se Myšák vrátí z nemocnice.

 
Hodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 (známky jako ve škole)
zpět
webmaster