Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   

BITEVNÍ VŘAVA - očima patologa Slavíčka 15. březen 2002 00:00:00
 
V rámci navázání nových kontaktů, poznání nových přátel a zjištění, co je nového mezi šermířskou veřejností, se roku 2001 Novica vydala, netradičně, na více bitev než v letech předešlých. Namátkou : Libušín.Jihlava,Kolín.....

Až budu nějakou bitvu pořádat, sám si zkusím sehnat peníze, sponzory, postavit kulisy atd., pak bych mohl i pořadatele za nějakou tu chybičku kritizovat, ale teď všem patři dík - bylo to super .

Jen mě trochu zaskočilo veliké množství nových mladých tváří a jen stěží jsem našel někoho z dob minulých, kdy bývalo zvykem sedět po bitvě pospolu a bavit se do svítáni o nesmrtelnosti chrousta....

Jen jednou v Kolíně se na mě usmálo štěstí. V sobotu ráno se nudím v táboře a najednou přijíždí auto s trutnovskou značkou. Zvědavě pokukuji, kdo že to těsně před bitevním nácvikem přijíždí...

Hle! Najednou jsem měl pocit, jako by se otevřela brána do Jurského parku z auta vystupuji naši staří známí - Durabo: Libor Hurdálek, Fous (bohužel ostříhaný) a další jejich kolegové. Díky pořadatelům (Páni z Kolína) jsme byli postaveni v závěru bitvy proti sobě a bojovali jsme proti opancéřovaným Durabákům.

Měli jsme čas (asi 20 min) na přípravu samotného střetu a několikrát si ho zkusili a pak se potkali až v bitvě. Samozřejmě byly domluveny jen poety útočných vln a zakončeni akční smrti, vše ostatní byla improvizace.

Nevím, jak to vypadalo z pohledu diváka - to ať posoudí jiní, ale celá skupina si tvrdě, bezpečně, ale hlavně fantasticky zašermovala. Ještě jednou všem dík. Víckrát se nám to již v bitvě tento rok nestalo. Proč však o tom píšu? Proč zdůrazňuji slovo BEZPEČNOST?

Pro ty z vás, co nás neznají, malé vysvětlení: Všichni členové Novicy se živí modelingem (jsme krásní - no a co!), a proto musí dbáti dobrého vzhledu a i sebemenší šrám v obličeji by mohl způsobit konec kariéry - ztrátu práce!

Proto nás "dobří" pořadatelé zařazují v bitvách vždy na málo exponovaná místa, osobní garda krále apod., kde po většinu bitvy stojíme za králem a doufáme, že se do bitevní vřavy ani nedostaneme.

Nejvíce se nám pomstili "zlí" Merleti (Točník 2000), kteří nás "zákeřně" poslali s palicemi dobít (již téměř po bitvě) ženy - lučištnice. Všem Novičákům se to moc líbilo a konečně jsme se mohli bezpečně do sytosti vyřádit, realizovat. Avšak i z této, na první dojem bezpečné mise, jsme si každý odnesl dvě modřiny, umístěné na nohou (vnitřní straně stehen) způsobené snad nešťastnými pády sražených lučištnic! V úterý "v práci" jsme však nefotili plavky, takže vše dopadlo dobře.

Na tomto příkladu jste názorně mohli vidět, že pokud se nedbá v bitvě na bezpečnost může dojít i k ošklivým zraněním!!!

Ale zpět k vlastnímu tématu. Chtěl bych se zeptat vás - šermířů. Proč vlastně jezdíte na historické rekonstrukce bitev? S jakým cílem jdete na "plac"? Co vás na bitvě nejvíce baví?

Mám pocit, že mezi šermíři obrovsky přibylo veliké množství nejrůznějších "úporáků","alkáčů", "greténů", "stavěčů", "komplexmanů" atd. Vy nevíte, co to je za lidi? Za chvíli vysvětlím.

Slavíčkova prognóza:

Bylo, nebylo, před mnoha a mnoha léty byli lidé, kteří měli zájem o historii, sport, umění... Jednoho dne založili skupinu historického šermu a šermovali a šermovali... Protože skupin přibývalo, začaly se pořádat větší akce (bitvy), které sloužily k tomu, aby se tito lidé sešli, zašermovali si, sedli k dobrému moku, diskutovali (hádali), ale především se mezi sebou dobře znali. Když se mezi nimi někdo projevil "nepěkně", dostal po "čuni" (moravský výraz pro hubu) či byl alespoň "odstaven" stranou.

Léta plynula a lidí stále přibývalo a přestali se navzájem znát. Název šermíř se na místních diskotékách stává žádaným artiklem (při balení bab). Zbraně se seženou na kdejaké pouti - jen mít prachy a hurá na bitvy!!! A tito noví "šermíři" na sebe balí další a další...

Starým šermířům se to nelíbí a přestávají na bitvy jezdit nebo alespoň rezignují. Skupiny se uzavírají samy do sebe a hned po bitvě se přesunou do svých leženi, schovají se za hradby nakoupeného chlastu a tam, v klidu mezi svými pobíhajícími ratolestmi, psy, manželkami či milenkami klábosí u dobrého moku o tom, jak jsou skvělí a jedineční.

Protože je na bitvě mnohem více lidí, používá se více přileb atd., mají tito noví šermíři pocit anonymity a dělají věci, které by si normálně nikdy nedovolili, mají pocit beztrestnosti. Přibývají těžká zranění. Bitvy přestávají býti rekonstrukcemi starých bitev. Skupiny se začínají držet při sobě a mají nacvičené taktické akce, které jim zajistí momentální převahu nad neukázněnými jedinci. Neukázněni se po čase sdružují v jeden celek... Objevují se první případy ostrých mečů... Přibývají smrtelné úrazy...

To, co jste si právě přečetli, nebyla šermířská pohádka, ale prognóza pro rok 2006 od našeho skupinového "psychoterapeuta" - Pepi Slavíčka, občanským povoláním patologa.

Tento člověk již léta v naší skupině trénuje šerm (Zvláštní Lidová Škola Šermu - Mistra Slavíčka.), akrobacii, připravuje nás ke kaskadérské práci, píše scénáře, "staví" souboje, kreslí návrhy kostýmů atd. Vždy stojí skromně v pozadí, tímto mu chci vyjádřit poprvé na "veřejnosti" dík za všechnu práci, kterou pro nás, ale i některé další skupiny dělá. V současnosti monitoruje, fotí a natáčí v bitvách problémové šermíře. Dovolte mi, abych vás blíže seznámil s jeho nově vydanou knihou:1 Průvodce duši nemocného bojovníka.

Komplexman

Definice:Šermíř, který neopomene ani na okamžik dát všem ve svém okolí najevo, že je šermíř!

Příznaky:Neustále, i v civilním životě chodí v kostýmu. Kostým svléká jen za účelem údržby. Zbraň neodkládá nikdy, i kdyby musel pro přílišné rozměry zbraně nechat otevřené dveře na WC - toi-toice !

Nebezpečnost:Nebývají dobři šermíři, a tak to kompenzuji stálým nošením kostýmu a zbraně. Pozor, při rozčilení mohou býti nebezpeční!

Léčba:Dávkujeme po dobu jednoho roku tvrdé šerm. tréninky - min. 20 h. týdně!

Stavěčman

Definice:Během bitvy sleduje jediný cíl - sejmout kohokoli, kdykoli, kdekoli!

Příznaky:Poznáte je po bitvě, jak vzrušené vykřikují - např. dostal jsem jich 5! Jeho kolega: vletěl jsem mezi plechy a 6 jsem jich sundal, ne vlastně 8!!!!! Budoucí profistavěčmani a jejich dívky je obdivně sledují s otevřenými ústy.

Nebezpečnost:Jsou nebezpeční, schopni všeho a to nejen zakázanými seky, body, ale především tím, že klidně zabijí hlavní postavy a tím ohrozí děj.

Léčba:Šokem... Po domluvě zmáčknout mezi dvě řady těžkooděnců a po vyražení dechu pohodit v místě pyrotechnických efektů.

vybrán náhodné přihlížejícím americkým režisérem k filmováni po boku známé hvězdy.

Příznaky:Během bitvy se mimo záměry pořadatelů nacpou někam, kde nemají být. Jedná se především o místa co nejblíže k divákům, která si zcela logicky pořadatel vyhradil pro vyvrcholení celého děje.

Nebezpečnost:Úporáci jsou neukázněná černá můra každého scénáristy.

Léčba:Především větší skupiny úporáků se likvidují pomoci útoku těžké jízdy "na kopí".

U jednotlivců (dvojic) pomáhá, když hned po skončeni bitvy se normální šermíři přesunou ke stánku s pivem a pořadatel dovolí úporákům vyniknout (4-8h.) šermem na již bývalém "bitevním" poli.

Alkoman

Definice:Šermíř alkoman je neustále opilý a střízliví jen za účelem opakovaného opití.

Příznaky:Již cestou na bitvu se začne napájet alkoholem a nepřestává po celý sraz. Vypije vše, co teče a po čem se bude motat.

Nebezpečnost:Dělí se na dvě skupiny :
a) Alkoman neškodný - je bezpečný druh, který prospí bitvu, po bitvě se opět probudí a jde pít. K tomuto jednání ho zpravidla vede strach z bitvy.
b) Alkobrutus: velmi nebezpečný idiot, který nemá zábrany a je schopen všeho.

Léčba:a) Alko-neškodný se lečí tím, že před bitvou čepujeme neškodné pito a všichni kolem se strašně motají, padají a jsou jako opilí. Alkáč znejistí a nemůže pochopit, proč se zrovna on nemotá, z toho rozčílení a střízlivosti zapomene usnout.

b) Alko-brutus - v tomto stádiu pomáhá bohužel jen rána kuší do týlu.

Greténman (čti Kréténman)

Definice:Je to skupina lidí - "šermířů", kteří vlivem genetického, geopolitického, geotermálního, geopatogenního a v neposlední řadě gynekologicko-genitálního ovlivnění plodu v těle matky došlo k částečnému, až úplnému poškozeni mozku šermbrya - plodu bud. šermíře.

Příznaky:V blíže neurčeném poměru namixovaný fekální koktejl složený z předešlých diagnóz, který obsahuje vždy ještě něco navíc - pověstnou třešničku na dortě.

Nebezpečnost:Stupeň nebezpečnosti závisí na stupni postižení:

SLAVÍČKOVA STUPNICE POSTIŽENÝCH ŠERMÍŇŮ:

Slavíčkova stupnice - čím vyšší stupeň tím hůře! Klasifikace 1-5.

První stupeň - Umějí číst a psát. Jsou dobrými řečníky, mají fantasii. Bohužel se domnívají, že mají vždy pravdu a že nad jejich názor či čin není. Někteří z nich jsou i dobří šermíři. Zakládají různé sekty, bratrstva, spolky, řády, sdružení a lákají do svých řad naivní šermíře, kteří se jejich vůli plně podřizují. Někteří si chtějí "jen" vydělat, jiní si léčí svá životní zklamání...

Druhý stupeň - Jsou to šermíři o trochu méně vyzráli a napodobuji své "vzory" v předešlém příkladě.

Třetí stupeň - Šermíři bez vlastních nápadů, neustále kopírující skupiny, filmy, školy šermu bez hlubšího poznáni podstaty věcí. Jejich šerm je nevalný.

Čtvrtý stupeň - Tito "bojovnici" nevědí o šermu vůbec nic a nejsou ani schopni se něco naučit nechtějí! Stačí, když si na sebe vezmou tepláky, do ruky meč a cítí se jako BARBAR CONAN, alespoň na okamžik jsou "velcí"!

Pátý stupeň - NOVICA (Slavíčku já tě zabiju!!!!Myšák.)

Léčba:Bohužel nebyl nalezen účinný lék. Snad na závěr něco pozitivního: Díky greténmanům si někteří znáš mohou uvědomit, že jsou vlastně chytří.

Mně na závěr nezbývá než s patologem Pepou Slavíčkem souhlasit (až na stupeň č.5).

Já sám si prošel ve větší či menší míře všemi diagnózami a v mnoha případech posloužil Slavíčkovi jako studijní objekt, konec konců - sloužím mu dodnes.

A vám, co vás je asi 10 % normálních šermířů přeji, aby jste potkávali jen a jen ty "normální".

No a my ostatní, nezkusíme se trochu polepšit?!

Zpracoval Myšák NOVICA


1) Pozn. PŘIPRAVUJE SE DO TISKU PRVNÍ VYDÁNI KATALOGU TZV.NEMOCNYCH ŠERMÍŘŮ - FOTO ALBUM.
 
Hodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 (známky jako ve škole)
zpět
webmaster