Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   

WITTENBERGOVO MRAČENÍ - závislá reportáž 05. srpen 2003 12:59:00
 

Nezávislým tento text býti nemůže jednoduše proto, že na pořádající skupinu mám velmi těsné vazby a sem tam jsem i s několika maličkostmi vypomáhal. Takže důvod proč akci hodnotím veskrze pozitivně je odhalen a s použitím této korekce můžete číst dále...

Avizovaný první ročník bitvy pod Mračí (tvrz ze 14. stol. a zříceniny tvrziště z 12. stol a zámku ze století sedmnáctého, vše pohromadě u obce Mrač nedaleko Benešova) také není tak úplně korektním vyjádřením. Před třemi lety na stejném místě pořádala gotickou bitvu skupina Páni Krašova. Nynější spolupráce skupiny Mračtí s místním obecním úřadem je však mnohem hlubší a plány do budoucna počítají s pravidelnými vystoupeními skupin hudebních, tanečních, divadelních i šermířských, připravuje se letní kino atd. Vyvrcholením kulturních akcí každého roku by pak měla být celodenní akce s bitvou, jejíž první ročník máme zdárně za sebou.

Už od devíti hodin, prakticky hodinu před oficiálním započetím akce, se parkán, obsazený "dobovým tržištěm" začal plnit návštěvníky. Stánky kameníka, hrnčíře, šperkaře, kloboučníka, švadleny a dalších řemeslníků byly obleženy stejně jako stánky s občerstvením medovinou, pivem i limonádou, párky nebo opékaným prasetem. Do věštírny a vinárny umístěné ve sklepení pod parkánem neustále proudili zástupy zvědavců nedbajíce na naprosto nepronikutelnou kouřovou clonu z osvětlení uvnitř sklepů. Dobu do prvního představení bitvy, které začalo ve dvě hodiny, krátili divákům hudební skupina Myšáci, taneční skupina Aldebaran, historická módní přehlídka agentury Johanka nebo ukázka palných zbraní Benešovských střelců. Před druhou hodinou diváci velmi ukázněně opustili parkán, sklepení i hradní příkop s osvěžovnou a statečně zasedli na pekelné slunce na svah nad bitevní loučkou, aby shlédli příběh o neúspěšném pokusu zásobovacího oddílu švédské armády vyplenit Mračskou sýpku.

Zhruba půlhodinová bitvička podle přehledného a srozumitelného scénáře a režie Zdeňka Rygla a skupiny Rebel se myslím při prvním představení povedla, při druhém pak ještě nabrala na jistotě. Diváci i účinkující byli zhusta spokojeni. Osobně jsem rád za disciplinu šermířů, scénář nebyl nijak svévolně měněn, neviděl jsem žádné urputné bojovníky a nevím o žádném zranění. Snad jen mrtvolek mohlo být více, stará bolest, komu by se chtělo na tom pálícím slunci ležet, že?

Tím se dostáváme k šermířům. Velké díky patří všem ze zhruba čtyřicítky zúčastněných. Když se pokusím vyjmenovat všechny zůčastněné, snad na nikoho nezapomenu. Byli tam Rebelové, Benešovští střelci s přehlídkou kanónů, Corporal - Finští střelci, Trabantengarde, Manus Regis, Valdštejni, Jízda svobodných rytířů se čtyřmi oři, Sentiment du fer, Avalon, jeden Pán z Kolína a několik dalších jednotlivců. No a pochopitelně Mračtí. Na tomhle místě musím (rád) vyřídit vzkaz režie - speciální díky skupinám Trabantengarde a Corporal za nasazení jak při pochodování, tak v boji.

Ačkoli bylo na druhé představení znatelně méně diváků, obava, že budeme hrát pro pět lidí (starostu a jeho rodinu, ti to měli povinné:-) se nenaplnila. Celkem bylo na akci přes 1400 platících návštěvníků, což považuji za úspěch. Myslím, že se hlavnímu pořadateli - Petrovi Berkovi ze skupiny Mračtí podařilo nenaplnit moje černé obavy, že bez mobilu a vlastního auta organizačně zvládnout podobnou akci nelze. Přesto ale Petře, příští rok už si ten telefon prosimtě kup :-)

Druhou bitvou program dne končil jen zdánlivě. Osvěžovna v hradním příkopu ještě stále kroutila jeden sponzorský Kácov za druhým a Mračský starosta zcela geniálně nechal promptně vytisknout fotografie z digitálního foťáku pohybujícího se po bojišti. Album s pěknými áčtyřkovými záběry putoval z ruky do ruky celý večer. A protože na bojišti byla i kamera a na Mračském nádvoří je vše připraveno pro provoz malého letního kina, tak po setmění jsme měli příležitost prožít si obě bitvy ještě jednou, očima kameramana. Výkony některých jedinců pak sklízely zcela zaslouženě salvy potlesku na otevřené scéně:-)

Pro mne to byl výborně strávený víkend, doufám, že se podobně bavili jak diváci, tak vy všichni, páni šermíři. Díky

P.S. Fotky se objeví na webu Mračských během září, tam je taky bude možné objednat na CD, stejně jako videokazetu.

 
Hodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 (známky jako ve škole)
zpět
webmaster