Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Středověký skanzen

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Žirafa 22. duben 2007 22:18:06
trener(16. duben 2007 11:50:39) :

Že vám tak skáču do řeči .... jsem původně z Deštného, takže Uhřínov a Villa Novu znám. Zatím to tam není úplně vybavené tak, jak by si zakladatel Boďa Dragoun představoval, ale jsou tam kupříkladu velmi zajímavé víkendovky.... jednak Boďa má ohromnou tpělivost povídat o každé stavbě, kterou tam vytvořili a jednak tam zkoušejí i pěstování co nejpůvodnějších zemědělských plodin, zpracování kovu, skla, železné rudy, pekařskou výrobu apod. Je tam možnost na víkendovku se přihlásit a je to velmi poučné - mají vybavenou základnu v bývalé hospodě, večer se obvykle začne povídat na nějaké téma a skončí se promítáním různých diapozitivů k tomuhle tématu, protože Boďa už dlouho spolupracuje na různých archeologických vykopávkách. Vřele doporučuji. Ahojky
Wothan 22. duben 2007 14:09:36
Hawkwind: ne, ta možnost postavit si u nás srub pro jiná sdružení už neplatí. Jednak pro to, že je dost obtížné to sladit právně a jednak pro to že si dost lidí utvořilo dost naivní představy o tom co obnáší financování, stavba, provoz a vybavení takového srubu. To by nám v budoucnu přinášelo jen problémy. Nicméně uvažujeme o stavbě jednoho erárního srubu pro ubytování hostů ze skupin a sdružení (nejen šermířských) kteří nám jezdí pomáhat stavět, opravovat a provozovat projekt. Potíž je že to je erární srub takže se na něj musí vydělat z eráru (na ostatní sruby se skládají prostředky z eráru a z vlastních prostředků zainteresovaných členů) - tj. z různých akcí apod. Jenže z eráru se hradí i další nezbytné věci jako dílenské a hospodářské přístřešky, palisáda, ploty, ohrady apod. Takže je to o penězích (a co možná nejmenším vydání na nějaké velké neplánované opravy ála letošní orkán), ale doufám že se to časem podaří, bylo by fajn mít takové "přátelské" zázemí, kdy by se k nám nemuselo jezdit se stanem.

Jinak příští víkend - tj. před čarodějnicemi pořádáme poslední větší opravnou brigádu po orkánu. Něco už jsme opravili, ale ještě toho hodně zbývá k doražení a hodila by se nám každá volná pomocná ruka - vice viz. www.curiavitkov.cz... Bude se opravovat střecha na horním srubu, dodělávat výmaz štítu na spodním srubu a oprava rákosové střechy tamtéž, na oborohu a přístřešku nad pecí a když zbude čas i dokočení proutěného oplocení osady. Tyhle brigády jsou zároveň možnost pro ty kteří by se k nám chtěli přidat ať už externě nebo přímo aby se nezávazně přijeli podívat co a jak vlastně děláme, co obnáší naše práce, jací lidé na projektu pracují a rozhodli se aspoň prozatimně zda má budoucnost s námi spolupracovat nebo ne. Hodně lidí a to říkám rovnou - odradí že nejsme šermířská skupina a boj i hist. akce jsou u nás spíše jen součástí toho co děláme. taky moc akcí do roka neobjedeme, protože projekt sám bohužel spolyká většinu našich sil a času (což mně třeba mrzí, ale musíme odmítat i pozvánky přátel z jiných skupin nebo ze zahraničí když často kolidují s prací nebo akcí na dvorci). Dovedu si představit že lidi které zajímá jen hist. táboření, boj a řemesla + ježdění po akcích půjdou asi spíše jinám. Naše zázemí nám jednou umožní docela příjemné a pohodové provozování řemesel a hist. "táboření" v podstatně lepším komfortu, bohužel je to běh na dlouhou trať a i ta "civilní" práce na brigádách k tomu patří i když se jí stále více snažíme zpříjemňovat pořádáním hist. i nehist. akcí pro naše pomocníky s nějakou tou žranicí apod. Tolik jen o provozu soukromého archeoskanzenu spravovaného neziskovkou u nás. U velkých projektů financovaných z EU a státního/obecního rozpočtu, spravovaných muzei to bude docela určitě vypadat jinak.
Kain 16. duben 2007 13:19:21
Pak ještě Řepora...
Kain 16. duben 2007 13:18:58
Ale on myslel Moravu, Villa Nova je ve Východních Čechách...ale máš pravdu, je jich víc, pak třeba ještě Březno u Loun, Disneyland Botanicus v Ostré, vlastně i Wothanburg, byť to není AS v klasickém smyslu...
trener 16. duben 2007 11:50:39
Villa Nova - Uhřínov pod Deštnou.
Wothan 15. duben 2007 12:59:11
Deartman: nikdo kdo by měl informací dost by nikdy a za žádných okolností nechtěl stavět "vesnici z 10-13.st.". Takže obávám se že máš informací velmi velmi málo a jen chabou představu o tom co chceš dělat. Moje dobrá a asi poslední rada je - projeď si republiku, navštiv všechny podobné projekty tady, zkus si něco zjistit o tom proč byly ty které projekty stavěny nebo jsou provozovány a za jakých podmínek. Pak můžeš navštívi řadu podobných projektů v Polsku, Německu nebo ve Skandinávii a rozšířit si obzory. A až potom zkus něco budovat a shánět sponzory - protože jestli ti někdo dá nějaké prostředky na něco co jsi tady nastínil buď to bude naprostý blázen nebo si můžeš gratulovat k opravdu nebetyčné klice (což nevylučuje tu první možnost).

Jinak archeoskanzeny se nikdy nestaví pro "rozvoj šermířské scény" a nestaví se ani primárně pro šermíře.
maser 14. duben 2007 18:15:44
přesné citace zde:
www.arup.cas.cz...
Ratatosk 14. duben 2007 17:18:54
a ještě archeoskanzen, co se má stavět mezi mikulčicema a kopčanama. jestli se nakonec postaví - nemáte o tom někdo nějakou čerstvou novinku:-)?
Kain 14. duben 2007 15:36:19
No...kromě chotěbuze na severní a modré na jižní moravě tam opravdu není asi nic:-) Deathman, ty si prostě děláš legraci. Tvůj dotaz zní - neznám žádné skanzeny v čr, nevím, jak se to dělá ani jak to má vypadat, nevím z které doby a jak to zajistit, ale chci to:-)
deathman 14. duben 2007 15:24:07
hawkwind(14. duben 2007 15:18:39) : To nevím proč chce někdo dělat skanzen když o tom nic neví,ale já si myslím že informací mám dost,jen jsem položil dotaz a chtěl vědět jak na to lidi zareagují...... Jen tak mezi námi.... na moravě zatím nic takového nestojí a je to škoda.......
deathman 14. duben 2007 15:19:29
maser(14. duben 2007 14:28:44) : je mi to jasné, ale v současné době se ještě nedá říct které období to bude přesně..... musím vycházet ze sehnaných podkladů.
hawkwind 14. duben 2007 15:18:39
Proč chce někdo dělat skanzen, když o tom nic neví a nemá ani žádnou ideovou představu jak to dělat krom "rozvoje šermířské scény" - což je přesně na co skanzeny nejsou.
Je tady hafo projektů, které jsou celkem kompaktní a definované a mají slušné odborné zajištění a chcípají na úbytě - jako třeba ten Wothaburg.
(Právě proto, že to není komerční blbost poblíž Prahy).
Pokud chcete dělat něco užitečného vemte lopaty a jedte na další wothanburskou brigádu. (Tedy ne že bych já nedávno sám byl, ale já jsem případ pro charitu sám o sobě.)

Ostatně pokud vím, pořád ještě je možnost postavit si na WB "vlastní" srub.


J.

maser 14. duben 2007 14:28:44
deathman(14. duben 2007 11:49:56) : to je kapku velký rozpětí, musíte brát zřetel na to, že vesnice ve třináctým století má kompletně jinou strkuturu než v desátým. Navíc do velké vnitřní kolonizace (cca 1250) jsou prameny mnohdy sporné, nepřesné a zavádějicí (nejsou dávány do větších územních kontextů) a rekonstrukce by tedy mohla být spíše spekulativní či zavádějící.
deathman 14. duben 2007 11:49:56
příspěvek byl smazán użivatelem deathman 17. duben 2007 18:17:28
Wothan 10. duben 2007 22:45:18
Víťa: což o to na to provizorní stavebko se dalo začít stavět už následující rok, ale ještě další dva roky trvalo než byla všechny povolení pintlich a mohlo se už legálně pokračovat ve výstavbě.
Víťa 10. duben 2007 22:28:21
Wothan(10. duben 2007 18:15:28) : wow...jen tak pro představu, jak dlouho ti trvalo od prvního nápadu do začátku stavby?
maser 10. duben 2007 21:49:44
deathman(10. duben 2007 13:26:54) : podkladů pro stavbu vrcholně středověkých domů je celkem dost (ať už více či méně spolehlivých). Uvedení přibližné datace, typu (vesnice, dvůr, město asi ne :)...) by jistě napomohlo.
Příklady archeologické literatury (nepamatuju si přesné citace):
Raný středověk
Eisner, J.: Děvínská Nová ves
Poulík, J.: Mikulčice, sídlo a pevnost knížat velkomoravských, Praha 1975
Poulík, J.: Dvě velkomoravské rotundy v Mikulčicích
Hrubý, V.: Staré Město, velkomoravský velehrad

vrcholný středověk:
Nekuda, V.: Mstěnice, zaniklá středověká ves
Krajíc, R.: Dům pasíře Prokopa v Táboře
Richter, M.: Hradištko u Davle, městečko Sázavského kláštera
Smetánka, Z.: Život středověké vesnice, zaniklá Svídná, Praha 1988
Nekuda, V.: Pffafenschlag, zaniklá středověká ves
Měchurová, Z.: Konůvky, zaniklá středověké ves ve Žďánickém lese
Vařeka, P.: Zahloubené stavby v českých městech vrcholného středověku – zemnice nebo suterény nenalezených nadzemních domů, Archeologie nenalézaného, Plzeň 2002
Černý, E.: Výsledky výzkumu zaniklých středověkých osad a jejich plužin
Smetánka, Z.: K problematice trojdílného domu v Čechách a na Moravě v období vrcholného a pozdního středověku, Medievala archeologica bohemica, 1993, Památky archeologické – Supplementum 2, Praha 1994
Vařeka, P.: Archeologie středověkého vesnického domu
Nekuda, V.: Zemědělská usedlost ve středověké vesnici na Moravě
Hoffman, F.: České město ve středověku, Praha 1992

pro lepší představu:
raný středověk curiavitkov.cz...
vrcholný středověk www.historiavivens1300.at...
Wothan 10. duben 2007 18:15:28
Hlavní problém je se stavebním povolením - většinou se takové věci nestaví v místě plánované výstavby nebo na stavební parcele, takže je potřeba změnit plán územního rozvoje obce tak aby ti vyčlenili parcelu nebo její část ke stavbě. A to za předpokladu že je to tvoje parcela, jenže když jí kupuješ, ještě ti nikdo nezaručí že to v jednání na obci projde. A když uspěješ (což je i jen kvůli malé četnosti zasedání zastupitelstva někdy běh na dlouhý čas) a zastupitelstvo si schválí zadání změny, tak ty musíš zaplatit její pořízení které oni následně teprve schválí. No a tím se dostáváš teprve k zahájení stavebního řízení - no a k tomu se vyjadřuje snad úplně každý včetně plynáren a vodáren nebo telekomu (že namají na kopci 300m od nejbližší zástavby vedení)...prostě hafo razítek a skoro nic nejde rychle ani v případě že nenarazíš na žádný zásadní odpor. Což musím říct, že se v našem případě povedlo - byl to v daný čas na daném místě natolik absurdní nápad že jsme snad nikde nenarazili na vyslovený odpor nebo klacky pod nohama, ale bylo kolem toho strašně moc lítání a trvalo to skoro dva roky. Mohli jsme stavět dřív jen díky provizornímu dočasnému stavebnímu povolení na "testování technologie výstavby a terénní úpravy" jenže na to bych už dneska asi nespoléhal.
Víťa 10. duben 2007 16:58:00
Wothan(10. duben 2007 16:48:56) : nebo jsou místa která krz "historický" patos rýžují prachy. Co všechno se muselo vyřídit v rámci byrokracie?
Wothan 10. duben 2007 16:48:56
Jinak ale jsem se v čechách u podobných projektů setkal s různým pojetím - jsou tu projekty vysloveně pečlivě budované jako centra experimentální archeologie či propagace historie, projekty budované jako precizní ale víceméně mrtvé hist. kulisy nejrůznějších akcí. A taky čistě komerční projekty které jsou spíše "historizujícího" než historického rázu. Z toho vysloveně prosperující jsou asi ty poslední a předposlední, zbytek nějak přežívá a podle možností pomalu roste. Jinak "středověk" je období trvající skoro tisíc let, takže pojem "středověký dům" je prakticky nicneříkající.

Taky investor se dosti liší - některé projekty budují obce s podporou EU a s milionovým rozpočtem, jiné staví a udržují nejrůznější neziskovky s podstatně menším rozpočtem tu a tam vylepšeným nějakým menším grantem, dotací nebo sponzorským darem.

Pokud jde o to zda by se něco takového uživilo - to je otázka záměru - proč to stavět? Dneska vím že se to dá dělat s málem peněz ale trvá to dlouho a nikdy to nebude vysloveně ziskové a nebo s hromadou peněz a pak si můžeš postavit co chceš - máš-li rozpočet čítající řádově miliony nebo desítky milionů. Ale nijak zvlášť velký vejvar od toho nečekej. A čím vyšší rozpočet, tím pomalejší návratnost (v případě vlastní investice - bez podpory EU apod.). Další věc je kde to stavět - jsou místa jako třeba to naše, které asi nikdy nebude turistickým rájem a jsou místa kde bude návštěvnost podstatně vyšší ale většinou vykoupená nějakou jinou cenou - blízskostí města (a vyšší cenou pozemků) apod. Mám s tímhle zkušenosti čítající cca 8 let stavby podobného projektu prakticky na zelené louce a dneska bych si zatraceně rozmyslel kdybych do toho měl jít znovu a peníze zdaleka nejsou to jediné co člověku v takovém projektu chybí - už jen byrokracie spojená se stavbou nebo i tím co jí předcházelo byla dosti vysilující.
Wothan 10. duben 2007 16:12:48
Aoo, to "nekrachují" je v některých případech příznačné :-))
Víťa 10. duben 2007 14:14:31
deathman(10. duben 2007 13:26:54) : myslim, že jo....několik už jich existuje a docela prosperují (myšleno nekrachují). Kde to plánujete?
deathman 10. duben 2007 13:26:54
příspěvek byl smazán użivatelem deathman 17. duben 2007 18:17:05

webmaster