Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> barvy v odivani

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Magrátka 24. leden 2007 14:31:46
Nějaké zkušenosti s barvením přírodními látkami se najdou tady
www.chytrepleteni.cz... . Jde sice o barvení česanců a příze, ale u látek to bude asi stejné.
madla 24. leden 2007 13:18:47
Existuje knížka Barvení pomocí rostlin od V.Bidlové, dá se sehnat běžně v knihkupectvích cca kolem 100,-kč, jsou v ní velice dobře popsané běžně dostupné látky pro barvení a přesné postupy a myslím že jsem tam zahlédla i něco o historickém používání barviv.
Wothan 21. leden 2007 15:33:56
Artuš:

nemám moc čas, takže jsem se na to podíval jen namátkou:

Germánský plášť z bažiny pod Thorsbergem u Šlesviku, 3.st.n.l. Čtverec o hraně 170cm. měl jasně modrou barvu, světlé ozdobné okraje tkané na karetkách a třásně. Modrá barva na povrchu je dnes jednolitá ale na infračervených snímcích je vidět že plášť byl původně koskovaný, tvořený dvěma odstíny modré. Modrých plášťů nobility je podle F. Schletteho doloženo vícero.

Germánský plášť z bažiny v Vehnemooru u Oldenburgu - cca 4.st.n.l. - Měl pískovou barvu s hnědými pruhy podél okrajů.

Prošel jsem nějaké další bažinné nálezy v Německu, Dánsku apod. z doby odpovídající přibližně době římské (Himmerland, Bredmose, Haraldsjär, Huldermose atd.) - často jsem sice našel vzevrubný popis oděvu i techniku jakým byl vyroben (tkaní na stavu, tkaní na karetkách, sprang...). Značná část oděvů nebo jejich částí byla zřejmě kožená (čapky, pláštíky, sukně, opasky apod.). Bohužel barvy v popisech často chybí. Celkem často se objevují kostkované vzory ve dvou nebo více barvách. Z barev jsem narazil na modrou, žlutou, hnědou, černou. Tohle samozřejmě nebude celkový výčet barev které germáni používali, spíš to souvisí s tím co se dochovalo a v jaké podobě, také pár set let v rašelině barvy změní. Nepochybuji o tom že se používaly i různé odstíny zelené, protože ty se dají získat celkem snadno z různých rostlin a další. Dneska jsou asi k dispozici podrobné materiální analýzy barev a barviv (nálezy jsou vesměs v muzeích v Německu a Dánsku), ale já je nemám, proto že jsem se po nich zase tak moc nikdy nepídil - pro mně jsou Germáni dost okrajová záležitost.
Giovanni de Ronau 21. leden 2007 14:11:34
artuš(20. leden 2007 23:10:40) : Doporučoval bych ruční barvení doma. Sice zasviníš polovinu koupelny a kuchyně, ale výsledek bude ne nepodobnej originálu. S trochou šikovnosti se daj použít přírodní materiály- viz. odkazovaná publikace, ale u nich bývá problém s dostupností na trhu. Hlavně bych nevolil žádné jasné barvy, protože za A) se tehdy nepoužívaly ustalovače barev, tudíž brzy bledly a za B) je krom některých odstínů prakticky nemožné získat je přírodní cestou.
TREE 21. leden 2007 13:01:05
Jo, ta kniha se dá sehnat v Levných knihách asi za 200,- ....pro ostatní lidičky je to o kosmetice, barvení, vaření, masážních olejích, pěstování atd. Jinak fakt dobrá kniha pro toho, kdo chce opravdu něco echt.
TREE 21. leden 2007 12:45:01
Nevím, jestli se dá vycházet třeba z Ospreyů, ale bacha na tu černou a bílou !!!! V téhle době ještě neznali tak ostré barvy. Černá, byla lehce do modra a bílá lehce nažloutlá. Pokud chceš něco obarvit sám, doporučuji třeba knihu ( Lesley Bremnessová Bylinář....praktický průvodce ). Každopádně, barvení bylo hoooodně drahá záležitost a tak jestli neděláš nějakého boháče, snaž se barvy přenést do pozadí a nestav na nich.
artuš 20. leden 2007 23:10:40
ps.:jedna se o odivani pro řadoveho bojovnika,tedy zadny "sedlak"ani "šlechta"
artuš 20. leden 2007 22:38:31
Zdravim-zhanim radu jakou bych mohl pouzit barvu latky na tuniku ,kalhoty a jine kousky ošaceni pro germana casove rozmezi 1st.n.l--3st.n.l.?strihy+typy latek jsem jakštak sehnal ,ale i v tom si necham poradit.Hlavni je však ta barva,ono vedšina obrasku je černobila.Dik všem

webmaster