Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> jak chranit ruce

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Ronšperk 18. leden 2007 09:28:07
artuš(17. leden 2007 01:51:04) : Ochrana rukou jde ruku v ruce se zbraní a s technikou boje. V tak ranných dobách se ještě nedá hovořit o "šermu" a ruku nebylo "nutné" tolik chránit. Drtivá většina útoků byla kryta štítem. Odpovídá tomu i absence záštit na zbraních keltských mečů a germánských spath-kde byli dokonce tvořeny organickými materiály. Tedy v žádném případě přizpůsobené ke krytí. Ochrana ruky začala být akutní až v době kdy značnou část krytů přebíral meč a štít se zmenšoval a ustupoval. A tedy začalo hrozit akutní nebezpečí zranění ruky v boji. Je to velmo zobecněle až se mi to nelíbí, ale tak nějak.
artuš 17. leden 2007 23:17:29
DIK TO JE ODPOVED ,KTEROU JSEM POTREBOVAL A ZARIDIM SE TAK
Wothan 17. leden 2007 23:09:30
Jinak samozřejmě že "šlechta" v nějaké podobě existovala vždycky, dokonce i mezi Germány i když asi ne přímo v té středověké feudální podobě a pokud by tě zajímali "nájemní germánští bojovníci" v tomhle období - tak zřejmě římské pomocné sbory - auxillie.
Wothan 17. leden 2007 23:05:02
Asi tě zklamu ale pravděpodobně si ruce nechránili ničím. Ochranu rukou nemáme doloženu ani z prostředí římských legií (i když máme doloženu lamelovou ochranu paže), natož z germánského prostředí. Můžeme se jen dohadovat zda si bojovníci své ruce nemohli ovíjet pruhem plátna, sukna nebo koženým řemenem. Než začneš vymýšlet nějaké odvážné teorie, měl bys asi vědět že ochrana rukou nebyla běžná ještě ani v raném středověku - zmínky o kožených rukavicích bojovníků máme až někdy od 11-12.st. a zjevně nešlo o běžnou věc. První skutečně ochranné kovové rukavice pro boj tak představují až pěstnice kompletů z druhé poloviny 12.st. Tomu pak odpovídá i délka sloupků mečů používaných v raném středověku - proto že se nedá předpokládat že naši předklové měli výrazně drobnější ruce, není tam na nějakou větší masivnější ochranu ruky ani místo - stejná situace je u starých pozdně římských nebo germánských spath z období stěhování národů. Teprve sloupky mečů od 12.st. vejš se znatelně prodlužují a umožňují uchopit meč masivnější rukavicí.

Čili smůla - až do 12.st. nenajdeš ani žádný ikonografický doklad ruky chráněné rukavicí - všichni antičtí bojovníci které známe z ikonografie mají ruce holé. To je pak trochu problém když děláme římany - dá se to řešit různě - buď tím omotáním rukou nebo nějakými koženými apod. chráničemi, ovšem s vědomím že je to spíš nedoložený ústupek vlastní bezpečnosti. Na druhou stranu se tu bavíme o bojovnících kteří se mečem nekryli - k tomu sloužil v Antice i v raném středověku štít, takže mečem se krylo jen minimálně a ruka tak zdaleka tolik netrpí. Já rukavice ani nic jiného na římany (jako tribun angusticlavi) nepoužívám.
artuš 17. leden 2007 22:48:20
vim ,ze nic nevim a proto se ptam.na nasem uzemi byli uz samozrejme germosi-markomani,kvadove,jde mi o to zda rimani jakosto vojenska grupa bojujici snad se vsemy narody v evrope+primor.afriky mohli neco/pokud neco bylo a ja si myslim,ze snad jo ,nejak si ruce +prsty chranit museli/rozsirit i na nase uzemi.A postaveni-v te dobe snad "slechta" nebyla,takte-namezn zoldak,řadovy bojovnik
Pyroh 17. leden 2007 22:28:26
Pokud se nepletu, "kdo" znamenalo, jestli jsi socka/boháč/náčelník atd. a "kde" odkud jsi.

Zhruba na našem území v té době byli snad germáni.
artuš 17. leden 2007 21:58:43
zdravim ,mel jsem na mysli nejaky chranic od zapesti dolu,neco na zpusob rukavic.a kdo?je to asi nepresny-mam na mysly narody ,ktery prisli do kontaktu s rimem-legii pohybujici se zhruba na nasem uzemi
Řezník 17. leden 2007 19:09:44
Poměrně široká otázka. Nenapsal si například KDO a KDE... jinak, slovy Sv. Šebastiána: UTFG
artuš 17. leden 2007 01:51:04
hledam radu- jak si chranili ruce bojujici v obdobi asi 1.stol.pred krist.---2st. po krist..dik

webmaster