Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Wothanburg VIII.

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Wothan 31. srpen 2006 22:53:59
To nefunguje, pokud nejsou stabilizační letky nalepené šikmo - "do vrtule" - tj. veratones. Takto být konstruované střely mohly, ale nutně nemusely. Pokud nejsou, tak stabilizace rotací odpadá.
MadHamster 31. srpen 2006 22:17:11
Kaine obávám se že si trochu pozapoměl na stabilizaci rotací :o)
Wothan 31. srpen 2006 19:11:15
Těžiště v hlavici by tu střelu mělo teoreticky dostatečně stabilizovat i bez letek. Otázka je co s tím nadělá vyšší odpor vzduchu. Jinak jak jsem řekl - už jsem podobné střely střílel a nebyl s tím problém.

Jinak kuše které budou na WB povoleny budou co se konstrukce týče jak ty kolíčkové, tak s klasickým ořechem. Nejsem si ale jistý zda budeme tolerovat pevné kovové třmeny na soše, můj názor je že to tam nepatří. Na druhou stranu takhle slabé kuše lze napnout snadno i bez třmene pouze rukama, případně nějakým třmenem-okem ze špagátu nebo kůže. Lučiště asi budou pohříchu převážně laminátová, takže budeme vyžadovat jejich krytí kůží apod.
Kain 31. srpen 2006 17:30:34
Aha, omluvte roztržitost, 7O liber je co se síly týče pohoda...ale tu rotaci chce vyzkoušet. Možná vyšší váha bambule způsobí, že lehké týblo funguje právě opačně, tedy jako letka, která má tendenci směřovat dozadu...
JIŘÍ Z HOLOHLAV 31. srpen 2006 16:59:19
Kain(31. srpen 2006 16:44:26) : Zkoušel jsem jsem párkrát střělit z malé jednoruční kuše "eurošipkou 2 d " na vzdálenost cca 20m a letěla zcela přesně.Spíš tam vidím potíž v neregulované síle.Každopádně udělám další testy s velkou kuší - jen si nejsem jistý jestli není pro Wothanburk příliš pozdní.
Wothan 31. srpen 2006 16:58:20
Těch 70 bylo míněno 70lbs pokud jsem to dobře pochopil, tedy nátah cca 35kg, možná bych to stáhl klidně na 30kg. 70kg je víc než je nátah té mé repliky kuše a s tou bych do lidí skutečně nestřílel ani s bambulí :-)
Wothan 31. srpen 2006 16:56:01
Ještě jsem nic takového v praxi nepozoroval a už jsem z kuše tyhle bambule střílel. Takže buď máš někde problém ve výpočtech, nebo ty letky na ustabilizování letu šipky stačí. Podotýkám že ta bambule byla ještě větší než ty naše klasické špunty, až to ani hezký nebylo :-) Ostatně poměrně velký bambule měl na kuši loni i Paleček, pravda jeho kuše byla velmi slabá, ale ani tady to nevykazovalo podobný efekt, pokud jsem tedy aspoň viděl.
Kain 31. srpen 2006 16:44:26
Možná že se pletu, ale mám postřeh. Jestliže střílíte šíp s bambulí bez letek, tak při jistém vychýlení za letu se stane to, že bambule, která klade vzduchu větší odpor než dřík, otočí šíp do rotace či dokonce koncem napřed. Tomu zabrání letky. Ale šíp má letky 3, které zajištují 3D stabilitu. Šipka jen dvě, takže stabilita je zajištěna toliko 2D. Jestliže nepravidelná bambule za letu vychýlí šipku vpravo či vlevo tak, že se bambule ocitne mimo dráhu těžiště - cíl, šipka začne rotovat. (vzhledem k délce asi i rychleji, než šíp) Všichni asi odhadneme, co dokáže šipka ze 7Okg kuše, letící koncem napřed.
Můj dotaz - dokážete to vyloučit? Nebo je moje domněnka špatná? Je jiný faktor, který zabrání šipce v otočení?
Wothan 31. srpen 2006 16:07:05
Těch 70 je celkem reálných, hlavici bych viděl podobně.
hawkwind 31. srpen 2006 11:24:51
Pokud bysme uvažovali jako povolený luk který ted´máme 35# na 28´´ tak si odvodíme powerstroke a vyjde nám, že luk odevzdává energii as 22´´ dáhy.
Vyšrafovaná plocha pod f d křivkou je f*d/2 což činí v tomto případě 385 ft-lb.

Pokud má typická kuše nátah cca 30 cm, neboli 12´´ a power stroke 9´´ Tak taková kuše o síle cca 85# zhruba odpovídá co do množství ukládané energie (85*9/2).

Přimlouval bych se o kuše mezi 70#-75# a jako střelivo smrkové 10 mm šipky se stejnou bambulí jako eurošíp.
Josh 31. srpen 2006 08:35:44
Wothan(30. srpen 2006 18:25:15) : Máš nějakou představu o parametrech akceptovatelných kuší? Myšlenka na přezbrojení mě docela láká.
Wothan 30. srpen 2006 18:25:15
No ta palisáda je jak jsme zjistili z pohledu obránců zbytečně vysoká, val za ní by se měl zvětšit, ale s ohledem na to že plánujeme časem nahradit stávající palisádu za novou, dubovou už to asi takhle pár let necháme a budeme to zvyšovat jen pro akce těmi trámy aby jste se měli na co postavit. Zákaz střelby do příkopu platil snad odjakživa, ale je fakt, že jsme vám to letos zapoměli zopakovat. Luky k útočníkům bych dal moc rád a kdysi tam i bývaly, jenže od té doby co jsme začali přitvrzovat podmínky ubylo střelců, takže jejich stávající počet stačí celkem slušně na jednu stranu, ale na obě už je to docela málo. Samozřejmě že kvůli tomu nebudeme slevovat z bezpečnostních nebo výstrojních podmínek, ale holt bude střelců přibývat pomalu a než si budeme moct dovolit vás zase rozdělit asi to bude ještě chvilku trvat. Ale věřím že jednou zase budou střelci na obou stranách a k lukům přibudou i kuše.
dantes 30. srpen 2006 18:10:23
JIŘÍ Z HOLOHLAV(30. srpen 2006 17:25:12) : Tím šípem jsem dostal já (v nedělní bitvě) – chtěl jsem tady na diskusi reagovat už krátce po bitvě (kvůli tomu jsem se tenkrát vlastně zaregistroval), ale z nějakého důvodu mě sem server nechtěl pustit – poslal jsem tehdy vysvětlení aspoň mailem Wothanovi. Jestli šíp letěl přímo nebo žabkou nevím, viděl jsem ho na poslední chvíli, když jsem dal od oka foťák. Dostal jsem nad brejle a fakt je, že jsem neměl ani modřinu.
Jinak pro DagfariHrut: vzhledem k tvému popisu události pravděpodobně tě mám na jedné z fotek (chasník s ovázaným prstem, v cca šedé tunice s oranžovo/zeleným zdobením na rukávech a kolem krku, na hlavě beranice, na krku pověšená dvojice kančích klů a na břiše Olympusem – jestli to jsi ty a o fotku stojíš, tak mi sem nějak zakóduj mail, kam bys ji chtěl poslat.
JIŘÍ Z HOLOHLAV 30. srpen 2006 17:25:12
K tomu incidentu se šípem mezi diváky - to nebyla přímá střela to byla klasická žabka na dobrých 8 metrů,proto to taky letělo tak vysoko. O povelu nestřílt do příkopu a na most nic nevím.Myslím,že jsme se snažili střílet jemně a nedělali jsme to rádi,protože bylo jasný,že o ty šípy přijdeme.Dělali jsme to pro věrnost příběhu.Přimlouvám se za luky mezi dobyvateli ,alespon by bránící lučištníci měli záminku, proč se moc neukazovat a nemohli střílet pod hradbu.Při jednostranném obsazení asi není problém i dost velkou jednotku postřílet jako koroptve---ledaže by došly šípy.Jo a kdyby takhle bylo něco slušnýho pod nohy,tak by se lepší bránilo a navíc by mohl některý střelený obránce zůstat elegantně viset přes palisádu.Celkově paráda už se těším na příště.
Wothan 10. srpen 2006 16:00:10
Zkusíme příště něco vymyslet a uvidíme, přece jen je to z pohledu lučištníků celkem vítaná akce tak jim vycházíme vstříc. Střílet na lidi co už vlezou do příkopu se nesmělo, pochopitelně navzdory logice z bezpečnostních důvodů. Přesto že to někteří střelci dělali, připomínám že tenhle zákaz platí už několik let, tak si na to dávejte pozor. Jinak budeme muset střelce přesunout víc na stranu k divákům a vymezit v jakých koridorech se smí střílet abychom eliminovali ten ostrý úhel k divákům, to by ale neměl být velký problém.
Josh 10. srpen 2006 15:01:42
Fachman(26. červenec 2006 20:13:20) : Možná lepší než lít olej by bylo házet na útočníky na mostě kašírované kameny nebo polena (materiál molitan, novinový papír, roury od koberců apod.).
Střílet na most (pokud to není výslovně ve scénáři) nemá moc smyslu, protože jednak jsou útočníci dobře krytí, druhak v té tlačenici ani nemají po zásahu kam padnout, i kdyby chtěli. Navíc už je to nablízko a náhoda je blbec (viz zásah do ohryzku níže). Na naší straně by za "normálních" okolností žebříky zůstaly na koruně valu, hned potom co je odkryli těžkooděnci, ale prát to do lehkých na 5-6 m není úplně košer ani se slabým lukem.
Co jsem viděl, tak ten šíp do diváků šel odrazem od země, takže to snad nebyla taková rána. Ale příště na to bude potřeba dát větší pozor a vymezit palebné sektory.
Kdyby příště ještě autor scénáře do děje zakomponovat nějaký palebný přepad ze zálohy ala Chlumec, vůbec bych se nezlobil. Jinak akce super (včetně jídla), nashle za rok.
Wothan 09. srpen 2006 20:36:30
Našel jsem teď při uklízení kožený váček se skleněnýma hracíma kamenama pro nějaký hnetafl. Našli jsme ho po akci při úklidu, ale někam jsem ho založil a zapoměl na něj, tak to píšu až teď - komu chybí, nechť se u nás přihlásí.
Wothan 31. červenec 2006 15:57:38
Chomi: myslím že Kyrie je vysloveně universální věc, ale jako bojový pokřik nebo nápěvek ho máme doložený pravda jen od nás. Běžní vojáci by ale asi i u nás spíš křičeli to zkomolené Krleš. O Moravském poli jsem mluvil spíš pro to že tam je jasně vidět že se kromě náboženských motivů používalo i vysloveně účelové světské heslo - ostatně tohle bylo spíš skutečné bojové heslo než dovolávání se pomoci Boží. V zásadě by se dala rozlišovat bojová hesla sloužící k orientaci a rozlišení vlastních od nepřátel a pak různé další pokřiky, zvolání a nápěvky, vzdávající hold nebo prosebné a sem patří hlavně ty náboženské.
chomi 31. červenec 2006 11:08:25
Ad Mahy: Zkoušíme občerstvení zajistit už sedm let na bitvě na Zbořeňáku a když nic jiného, tohle funguje dobře... O zkušenosti se rád podělím, pokud je zájem:o)
Ad Wothan: neboj, když bude víno, ztěžovat si nebudu, jsem schopen do sebe nalej téměř cokoli, co se vyrábí z hroznů (jablek, rybízu). Jen ten chmel mi nějak nejede... Co se pak svatořečení Jindřicha týče, překvapilo mě, že to bylo tak pozdě, ale nakonec to bylo košér, takže klika neklika, křičet se to dalo problém v tom nevidím. Tak mě napadá: co příště jednotkám pokřik určit od organisátorů? Bylo by to možná zajímavé a další krok k dobovosti... Poku argumentuješ Moravskm polem, tak já mohu poukázat na Chlumec, kde se vojáci dovolávali pomoci Boží voláním Hospodi pomiluj atd. Mimochodem, ono ani to Kyrie Eleyson nebylo letos moc "in", mám pocit, že ho Němci moc nepoužívali. Ale taky jsem to volal, došlo mi to později...
Ad kuchyně: tak pokud to byli Malešovští, tak už vím, odkud vítr vane. Na Malešově jsem jedl jednou a upřímně řečeno, nic moc. Jídlo bylo možná dobové, ale Bekbi dokázal vařit nejen dobově, ale i chutně.
Chomi
Wothan 30. červenec 2006 15:43:24
Jeneš: je o něco slabší než jsem čekal, ale střílí se s ní dobře.
Wothan 30. červenec 2006 15:37:24
Bozha: spodky mám, jen jsem ti je teď na Budči zapoměl dát. Takže v klidu.
Jeneš 29. červenec 2006 21:12:45
Jak dopadl lukostřelecký turnaj?

Wothan : Ta kuše vypadá opravdu moc pěkně, jak se z ní střílí?
Ratatosk 29. červenec 2006 18:54:30
Wothan(28. červenec 2006 16:02:47) : Mám skromné přání, na příští rok bych ráda zelené Veltlínské, ročník 2003. To jen pro pořádek, aby nebyl problém s druhem vína:-)))
Akce se, myslím, vydařila a mně se líbila. Dokonce i to jídlo se dalo jíst:-), což se o jídle na minulém ročníku opravdu říct nedalo.
Bozha 28. červenec 2006 22:03:06
MadHamster(28. červenec 2006 17:48:07) : Ajaj a jak tvrdý byl. Ale co by jeden neudělal pro družbu, že :-)
MadHamster 28. červenec 2006 17:48:07
Wothan(28. červenec 2006 16:02:47) : Tvrdý nechyběl, byl podáván v rámci mezinárodního integračního pěveckého kruhu v sobotu večer :o)
Wothan 28. červenec 2006 16:02:47
Chomi: sice silně pochybují že jsi si před akcí zjistil datum svatořečení Jindřicha, takže máš s tím letopočtem řekl bych jen opravdu velkou kliku, ale budiž. Jinak provolávala se i vysloveně nenáboženská hesla (viz. "Praga" na Moravském poli aj.) a tady navíc nešlo nutně o bojové heslo, ale prostě o provolávání slávy svému panovníku/vojevůdci.

Co se týče vína, věřím tomu, že když nějaké objednáme nebude to pro změnu tvá oblíbená značka že? :-) Jinak samozřejmě jak jsem řekl - pokusíme se nějaké víno příští rok zajistit, přičemž opakuji, že víno bylo asi to jediné co z obvyklého alkoholu chybělo - bylo pivo (dokonce na večer i ta slíbená čtrnáctka), několik druhů nealka, hafo druhů čaje a medovina. Tvrdému alkoholu bych se alespoň v naší nabídce rád vyhnul - co si kdo doveze je ovšem jeho věc.
Broďan 28. červenec 2006 14:41:25
Pappi(28. červenec 2006 14:00:13) : Ba, ba, taky rád propadám obžerství, bratře, a loňskej Malešov byl hodně hladovej. Dokonce jsem tam trochu shodil, a pak jsem dlouho vypadal "špatně". Toho již bohdá nebude!
Šrotové placičky jest nutno lahodnou pečínkou v hojném množství nahraditi. I něco rybiny k chuti přijde, drůbež, paštičky, medové koláčky a přehojnost lahodných nápojů. Měštěnínové přece nejsou zvyklí strádat jako nějaká venkovská chátra.

mahy 28. červenec 2006 14:30:43
co se týká těch provolávaných hesel tak je opravdu někdy lepší držet papuli,ale nevím proč by Melkel nemohl volat jméno svého pána pokud je mu oddán.Diskuse o tom co se volalo je trochu mimo protože převážná většina z nás tam v té době patrně nebyla tudíž těžko říct.Obecně ale tito lidé žádali tímto pokřikem ochranu a sympatie božstev aby si zajistili vítězství.Ad jídlo-Chomi,to není povinné!Nechceš-nejez!Ad pití-nejsme v Interkontinentalu buďme rádi,že je alespoň něco.Ono se to opravdu dost těžko zajišťuje.Chomi co si to někdy zkusit?Ale dosti dštění síry.Velice chválím bitvu.Mahy Společenstvo Libertas.
Pappi 28. červenec 2006 14:00:13
MadHamster(28. červenec 2006 12:32:50) : Dík za info. To co popisuješ s Malešovkou skutečně nemá nic společného možná až na ty žebra. Spíše bych to viděl na nějakou zelňačku, ale proč ne když se dobře udělá. No měli jste alespoň štěstí, že nemají měděný kotel, že?

Jinak to druhé co popisuješ, hmmm no asi se máme na Malešově na co těšit, ale po minulém poměrně hladovém ročníku kdy jsme s Bratrem měšťanem a ženou okusovali větvičky na keřích jsme se již na tuto variantu řádně připravili a béřem sobě drůbeže, ryb a jiného potřebného .

MadHamster 28. červenec 2006 12:32:50
Pappi(28. červenec 2006 10:44:23) : V neděli byla polévka z uzených žeber, ale Malešovka jestli se nepletu má víc přísad, v tomdle bylo zelí a ty žebra a koření(a to je tuším vsjo), v sobotu byla nějaká masová polévka s nějakou neindetifikovatelnými zelenými kousky :o)

Příště bych fakt ocenil pohankovou polévku, nebo kaši s medem :o)
Pappi 28. červenec 2006 10:44:23
Dobrý den. Když se tu hovoří o jídle nedá mi se nezeptat copak se podávalo dobrého či "dobrého". Vzhledem K tomu, že jsem na fotkách zaznamenal Máru a Vikinu z Korouhve typoval bych na polévku z uzených žeber tzv. Malešovku a tu já rád je sytá a výborná. Možná též nějaké placičky na šutru ždářené podávané ke kaši medem maštěné což není bůhví jaký šlágr a nemusí každému chutnat. Osobně dávám přednost třeba pečenému seleti, které je též potíráno slabou vrstvičkou medu což udělá výbornou kůrčičku. Prase je do zlatava vypečené a maso nemá nasládlou chuť.
Melkel 28. červenec 2006 10:15:36
chomi(28. červenec 2006 00:11:59) : promiň, ale co ti přijde divného na volání jména vůdce výpravy? Bohužel, nemáme tak bohatý přehled bojových hesel jednotlivých armád a řvát furt dokola "Kyrie Eleison" mi přijde poněkud stereotypní.

Ad hospoda a kuchyně: pokud ti vadí přístup obsluhy, prosím o jedno - řekni nám to. Opakujeme to stále - jsme vděční účinkujícím, kteří k nám přijedou, a snažíme se, aby se cítili dobře. Pokud vám něco vadí, dejte nám vědět, a my se vynasnažíme najít nápravu. Pokud v hospodě chybí nějaký sortiment, stačí říst. Minulý rok jste žádali čaj a kafe, tak jsme ho zajistili. Pokud toužíte po víně, zkusíme to příští rok.
Co se jídla týče - jak říkal Wothan, nelze se zavděčit všem. Osobně mi to v sobotu chutnalo hodně, v neděli to bylo dobré, je to ale záležitost osobní preference. Taky si nestěžuji, ža večer po bitvě většina organizátorů dává zdarma pivo, které nepiju .-)
chomi 28. červenec 2006 00:11:59
Ad Wothan: O.K., takže jsme se dostali k tomu, že sv. Jindřicha (a Boha) se vojáci dovolávat mohli - zejména na dost nábožensky vyhrocené křížové výpravě. Co jsem získal dojem z hesel středověkých armád, byly dost často nábožensky zabarvená - pokud to zrovna nebyla hesla rodová... Ostatně sv. Jindřich byl patronem i Jindřicha Lva, takže tento pokřik odkazuje i na vojevůdce...
Nikdy jsem neslyšel, že by se říšská vojska dovolávala Jindřicha Lva, ty ano? Světců se dovolávala vojska určitě častěji...
Co týče sortimentu, na jiných bitvách s tím problém není, na Wothanburgu tradičně ano - a ještě se na tebe obsluha tváří, že jsi pitoma, že chceš něco jiného než pivo... Já si nevymýšlím, že chci Johnie Wolker black labell, rád bych jen obyčejné víno... to je snad zákldní pitivo i ve 12. stol., ne? A medovina byla až v sobotu, v pátek ne...
Jídlo je pravda subjektivní, v sobotu to šlo, ale v neděli jsem nepotkal nikoho, kdo by je označil za alespoň ucházející. A ještě se kuchaři na nás tvářili jako obsluha grandhotelu na žebráky. Takže díky za ty vlastní ohně, jinak bych pískal kudlu...
No ale celkově nebyla bitva špatná, zažil jsem tam fakt silné okamžiky. Takže tohle ber jen jako jedovatou, ale konstruktivní připomínku, co by bylo dobré zlepšit:o)
Chomi
Wothan 27. červenec 2006 22:27:40
Jinak Jindřich sice skutečně zemřel roku 1024, ale svatořečen byl až roku 1146 (jeho žena Kunhuta až 1200), výprava proti Obodritům se odehrála prakticky hned poté, čili bylo by asi hypoteticky možné z radosti nad ještě čerstvým svatořečením volat i tohle, ale zjevně to nebude moc běžné zvolání vojáků. Melkel provolával jméno svého pána, vlastně obou :-) Na tom mi nic až tak divného nepřipadá.
Wothan 27. červenec 2006 22:15:17
Nikdy jsem neslyšel že by se někdy v poli říšská vojska dovolávala svatého Jindřicha, notabene ve 12.st. ty ano?

V hospodě bylo pivo, několik druhů limonád a celkově bylo zajištěno na tak malý podnik poměrně dost medoviny a dokonce i jedna čajovna. Víno jsme letos pravda neměli, zkusíme příště nějaké zajistit - buď lahvové nebo nějakou větší várku na rozlévání, ale ono se stejně najde něco co mít jako na potvoru nebudeme že? Jinak jídlo je subjektivní otázka, mně a spoustě jiných lidí to třeba chutnalo a věřím že tobě třeba ne - potom sis jistě posloužil ze svého - proto jsme ostatně povolili ty soukromé ohně, protože se zjevně nelze zavděčit každému a i náš rozpočet má své meze.
chomi 27. červenec 2006 20:37:24
Ad Wothan: Tak k té hlášce "Bůh a svatý Jindřich!" se hlásím já. A nechápu, co je na ní nekošér. Sv. Jindřich byl poslední římský císař otonské dynastie, zemřel tuším 1024 A.D. a byl to jeden ze říšských patronů. Co je tedy na tomto pokřiku špatně? To už je divnější křičet "Bůh a Jindřich", tedy Jindřich Lev. To ovšem křičel Melkel.
Jinak bitva byla dobra, korat moc lidí na malém place. Ale logistické zabezpečení jako vždy pokulhávalo. V hospodě zas jen pivo a někdy i limonáda, jídlo dost hrozný. Jak praví vojenská zásada: "Umění vítězit je zmařeno bez umění zásobovat." Je to problém zajistit stánek, kde by bylo i víno a další věci???
Chomi
Mydlar 27. červenec 2006 17:31:26
Wothan(27. červenec 2006 17:28:01) : Jo a a zádech nosit archu úmluvy,pít ze svatýho grálu,a nosit sebou otýpku dřívý aby nás pro jistotu mohli rovnou upálit:o)))
Wothan 27. červenec 2006 17:28:01
To vážně netuším, ale neviděl bych v tom problém. A nebo vy Templáři můžete křičet "Bachomet!" ne? :-))
Mydlar 27. červenec 2006 17:04:47
Fachman(27. červenec 2006 13:44:55) : No je fakt že bahno by moc lidí nepotěšilo,ale zase dala by se lít i voda,samozrejmě studená což by ale vypadalo asi trapně...ale bylo by to fajn osvěžení,ale efekt pro diváky by byl asi dost směšnej.No netušim jak to vyřešit aniž by sme byly špinavý od hlavy až k patě:o(((


Wothan(27. červenec 2006 16:13:05) : Zajímavý a myslíš že by se to dalo použít pro Templáře?Myslim to Kyria Elison?Nějak sem se zatím nikde v hist. pramenech nedovědel co a jestli vůbec Templáři používaly nějakou bojovou hlášku v útoku.
Wothan 27. červenec 2006 16:48:31
No upřímně řečeno po zkušenosti s tím co dokážou šermíři na place vytvořit za hlášky se jim to snažím každý rok zakázat a omezit jejich projevy jen na neartikulovaný řev, provolávání sláva, vrčení, provolávání jmen božstev nebo vojevůdců. Jistě že se mnozí snaží dokonce i dobově a divácky snesitelně nadávat, ale většina to prostě neumí a těch pár co to neumí a ještě touží se projevit skutečně vždycky vynikne. To ale není problém naší akce, to je asi problém všech akcí. Než riskovat že i třeba jen v zápalu boje nebo nadšení vypustíte z huby nějakou hovadinu nebo nedej bože "vtipnou hlášku" tak raději fakt řvěte nebo si to co chcete řvát aspoň připravte předem (tj. zjistěte si "jméno" vojevůdce apod.).
mahy 27. červenec 2006 16:36:13
kain...hergot...:-)
mahy 27. červenec 2006 16:35:51
No a někteří vůbec inventivní křičeli "chcípněte, vy psi", protože jsem tomu Bůh a Jindřich vůbec nerozuměl:-)
Wothan 27. červenec 2006 16:13:05
Mydlar: no někteří křičeli Bůh a Jindřich, někteří méně inteligentní dokonce Bůh a Svatý Jindřich což bylo obzvláště pikantní (Bože zatrať vlastní invenci :-) ) ale jinak se obvykle řvalo Kyrie eleison. Znamená to doslova "Pane smiluj se!". Kyrie eleison, Christe eleison... máme doloženo že toto zpívali Češi například v bitvě u Chlumce 1126 apod. Zkomolenina těchto řeckých slov pak dala vzniknout tomu známému "Krleš!".
Durynk 27. červenec 2006 15:30:41
Mydlar: To co jste kriceli do utoku na hradiste je latinsky a v prekladu to znamena "komunisti sou svine".
Fachman 27. červenec 2006 13:44:55
Ludia neberte to zase tak tragicky.Ved ja som nepovedal,ze to musia liat priamo na hlavu.S tym bahnom by to nemusel byt, az taky zly napad.Len keby sa to vylialo niekde pomimo,lebo byt cely od blata nie je veru nic moc.Len asi by to vyzeralo trochu blbo,keby sa to vylialo len tak mimo.Asi sa to neda zakamuflovat tak,aby to dobre vyzeralo a aj utocnici boli spokojni :-)))))
Rekrut 27. červenec 2006 13:00:53
Swienty Martin(27. červenec 2006 11:13:47) : Na jejich rozdráždění? Určitě:-))) To by pak byla demoralizující záležitost. Co Wothane? hodit včelí úl přes hradby na utočníky. Ovšem směrem k divákům ať si také užijou trochu LH dobívání.
Swienty Martin 27. červenec 2006 11:13:47
Rekrut(27. červenec 2006 10:34:41) : U takovýho roje fčel nebude sebemenší problém jedním sekem trefit třeba deset fčelek, ale bude to stačit?
Rekrut 27. červenec 2006 10:34:41
Jo to by šlo, med, mravenci, vosi, sršni , včeličky a každej by měl boje tak akorat jen nevím jak trefit tak malou potvoru mečem:-)) Asi malo trenuju.
Kain 27. červenec 2006 09:51:56
Mohli bychom se při bitvě polívat medem...a co se na bitvu vykašlat a jen se polívat medem?:-)
Mydlar 27. červenec 2006 08:32:21
Mydlar(26. červenec 2006 19:07:42) : No tak na těch lučišníkách neco bude,ale stejně mě štvalo že tam do nás tak beztrestně smažily:o)))Měly sme po nich házet alespon kameny aby se taky alespon trochu zapotily:o))
Jo mám dotaz-co znamená to co sme křičely do útoku


Fachman(26. červenec 2006 20:13:20) : No a proč zrovna něco vařícího...stačilo by třeba hrnce s něčim podobnym bahnu ale řidčího a trochu hereckýho talentu a máš smolu nebo vařící olej jak udělanej....samozrejmě studeny...sice by se z lidí nekouřilo ale to nemusí bo se tam dost prášilo.Problém by byl stim ze by clovek od toho byl pak dost špinavej:o(((
Rekrut 27. červenec 2006 08:17:03
Ne nic vřelého nechci, leda vřelé přivítání. Hm jestli ti Fachmane nestači to prima slunečné počasí mužeš si udělat speciální lázeň pod veží, dozajista se najde dost 'kamarádů' kteří tě zalejí vřelou vodou. Já se tomu raději vyhnu.
Wothan 26. červenec 2006 20:26:58
Uvidíme.
Fachman 26. červenec 2006 20:13:20
A bude na buduci rok aj vriaca smola lejuca sa na utocnikov :op.Popripade aspon niekde vedla nich :-) ?????????
Wothan 26. červenec 2006 20:11:28
Jinak samozřejmě pracujeme i na nějakých pravidlech pro kuše - rádi bychom aby se vedle lučištníků prosadila pro to naše 11-12.st. už i kuše. Zkusíme vyřešit kopie té mé kuše v nějaké slabé bojové verzi s laminátovým lučištěm a uvidíme.
Wothan 26. červenec 2006 20:09:40
Bylo a kdysi tomu tak i bývalo, ale co jsme zpřísnili pravidla není lučištníků dostatek pro obě strany a tak než aby tam z každé strany trapně střílelo 5-6 lidí, je raději dáme na jednu stranu aby jejich efekt za něco stál. A je celkem nasnadě že jsou spíš u obránců. Bude-li lučištníků časem více než 20 což letos podle přihlášených vypadalo, ale nakonec nebylo, zase je rádi rozdělíme. Pak totiž není ani takový problém se šípy a navíc lučištníci se zaměřují sami na sebe a vznikají hezké přestřelky :-)
Mydlar 26. červenec 2006 19:07:42
MadHamster(25. červenec 2006 20:26:23) : Super pravidla,ted akorát zařídit aby se tim řídilo více lidi.:o)))
Kain(26. červenec 2006 13:21:31) : No to je fakt proste by to chtelo vice s kopím trénovat ale ne jen singl souboje ale i v řadě a ve formacích aby se stím pořádně naučilo,ale myslim ze je to složitý kdzž človek nejede na bitvu ve skupině s kterou tréoval a pak na bitvě se to stejně promícha a je to.
Wothan :No tak mě ještě napadlo,co se týče lučišníků,nebylo by příště trochu lepší přidělit nějaký i k druhý straně?Já jen,že by ty na hradišti nás obléhatelé nemohli v klidu odstřelovat jak holuby na střeše.
Kain 26. červenec 2006 13:21:31
Jen nahoru je to v pořádku, nejhorší je to do strany a nahoru. Jenže lidi jsou divní a kryjí, co je neohrožuje, a tím konají pěknou paseku. Takle jsem bodal kluka do hrudi, pěkné zbroje, a iniciativní kamarád mu to na poslední chvíli srazil skoro do koulí. Brzdil jsem, ale úplně neubrzdil. Dostal to do stehna...
A taky jde o secvičenou formaci. Když vidím, že ten napravo ode mě kryje štítem kopí, stejně si ho na chvíli doprovodím, třeba i jen rukou...
A nakonec jak říkám, kopím se dá krýt nepřátelský útok na kamaráda před vámi, odkrýt štít...ale to by si je lidi nesměli nasazovat na tyče od smetáku nebo pružné smrkové nálety, takové kopí je pak k prdu (jen je rychlé, ale nic moc účinné) a snadno se láme.
Dagfari Hrut 26. červenec 2006 09:22:27
Melkel 25. červenec 2006 12:30:38
Druh dřeva ti přesně neřeknu, ale mám dojem, že to byl to smrk nebo borovice.
Hlavně že se nic nestalo, je to alespoň zase zkušenost.........

Rekrut 26. červenec 2006 09:20:05
Já sem na mostu dostal šípem do ohryzku od nějakých lučištníků co byli v pravo z mého pohledu. Taky neni košér od dotyčného že mi míří na hlavu. Z téhle vzdálenosti dostat do oka tak mu rozhodně nepoděkuju. No ale jak už několikrát zaznělo je to o lidech. P.S. ještě že ten šíp měl zátku.
Gotrek 26. červenec 2006 08:03:17
Ano přesně tak, myslel jsem odseky nahoru. Tzn zvedat si kopí do obličeje ...
Jan z Siecina 26. červenec 2006 00:00:26
Vlad z Valdova(25. červenec 2006 22:43:42) : Určitě to myslel tak, že se kryli ŠPATNÝMI odseky :)
Vlad z Valdova 25. červenec 2006 22:43:42
Gotrek(25. červenec 2006 17:05:18) : jak jinak by se mělo bránit mečem proti kopí než ho odsakávat (do stran nebo dolů) .. netuším . . díky za případné vysvětlení či poučení
Archimedes 25. červenec 2006 21:01:40
Filmovou krev (prý nějakou cukrovou, snadno vypratelnou) letos nejmíň jeden člověk měl na kopí, krásně se vyjímala na jedné jím "opíchané" světlé prošívanici :)
MadHamster 25. červenec 2006 20:26:23
No já sem si jako kopiník dal několik zásad a snažil sem se je během bitvy dodržovat co to šlo:
1) nebodat nad uroveň linie podpaží-podpaží
2) když se na mě natlačí spolubojovníci zezadu sklopit hrot kopí co nejníže
3) když bodám do štítu tak nikdy nad puklici
4) nebodat do druhé řady
5) při bodání z palisády dolů použít opačnou stranu kopí
Páv 25. červenec 2006 19:54:19
Pristi rok, v ramci zvysovani realisticnosti, budeme muset nasadit filmovou krev.

PS Pro ty co nesleduji diskusi s fotkama -
www.oook.cz... a galerie.matucha.cz...
Kain 25. červenec 2006 19:18:13
To jsem psal já, jak taky jinak, ale mělo to být pod mým jménem:-)
Mydlar 25. červenec 2006 17:29:57
Gotrek(25. červenec 2006 17:05:18) : Samo že Wothan ma pravdu.Neni to o zbrani, ale o člověku co ho drží.Je bezpečnějši ostré kopí v rukou člověka který snim umí,než kopí s megakoulí na konci v rukou člověka co ho drží poprvý.Neměla to být kritika kopí,ale hodně lidiček co si ho pořídí a pak snim bodaj jak pološílený.A když sme tak u toho,jak píšeš,že je to taky o tom odsekaváni na spolubojovníky a tak,tak si osobne myslim ze by si na to mel dávat pozor kopiník,aby to při nejhoršim stačil stahnout,protoze třeba když sekaš s mečem taky si musis dávat bacha ty aby si nepomlatil při nápřahu spolubojovníky v druhý řadě o tom by to podle mě mělo být.My taky používáme kopi...formace a tak,cvičíme snima formace a boj,ale vždy se v boji snažíme dávat bacha kam bodáme a jelikož,jak sám říkáš,hodne lidí se proti nim neumí bránit,tak bodat tak aby se dalo ztáhnout i v případě ze ho ten dotyční odsekne jinam
(na nekoho jinýho a tak).Je samozřejmě pravda ze vse se zvládnout nedá ale melo by se snazit omezit to nebezpečí alespon na minimum.
Wothan 25. červenec 2006 17:28:42
To jsem sice nepsal já, to holt zase perlí zdejší systém, ale nějak nemám co bych tomu asi nechtěnému jmenovci vytkl.
Gotrek 25. červenec 2006 17:05:18
Mydlar(25. červenec 2006 13:21:54) : Wothan má pravdu, je trochu hloupý způsob , říct někomu neumíš šermovat, tak si vem kopí běž do druhé řady a píchej kopím přese mě. Tohle špatně.
Chodil jsem na tréninky, kde jsme trénovali formace spolu se sekunďáky a pohoda i teď jim to šlo suprově.
Další je problém, že lidi proti kopí neumí bojovat, kdyju se odseky takže si to hodí do obličeje sami nebo spolubojovníkovi a chudáci kopiníci s tím nic neudělají.
Zranění se stát může se vším. S tím by, ale měli být všichni srozuměni a snažit se tomu vyhnout.
Wothan 25. červenec 2006 15:50:25
Kopí nejsou nebezpečná, lidi jsou nebezpeční. Ruku na srdce, kolik znáte šermířů, co trénují i několikrát týdně s mečem? A teď kolik s kopím? Ano, z jiné zbraně či stylu užijete načasování, pohyb, fyzičku...ale kolik z kopiníků ten boj trénuje? Prakticky nikdo!

Každý si myslí, že stačí píchat jako šicí stroj nad štíty. Navíc si většina nováčků rychle spočetla, že kopí na násadě ze smrkového náletu je dvakrát levnější než nejlevnější sekera a štít a průšvih na sebe nedá čekat...s kopím se dají dělat výborné věci, které ani nejsou nijak zvlášť nebezpečné. Kdo byl na semináři štítové hradby u Benešova v dubnu vám to potvrdí...
PeZ 25. červenec 2006 15:04:25
Díval jsem se právě na fotky oooka a myslím si, že to už nevypadá jako hra - to už je ranný středověk. Výsledek je potvrzením toho, že měl Wothan od začátku pravdu - vytrvat a neustupovat účinkujícím. Nevím, nevím, co budete zlepšovat příští rok - navrhoval bych kuchyni a počasí.
Gur 25. červenec 2006 14:45:40
Líbila se mi hodně, byl jsem před třemi lety a potěšilo mne ze úroveň kostýmů zbraní i zbrojí šla hodně nahoru. I mně se zdála ta kopí příliš nebezpečná. Ale s tím se asi neudělá nic až do prvního vážnějšího zranění.
Mydlar 25. červenec 2006 13:21:54
No mě osobně se bitva moc líbila,byla prostě super.Byl jsem už na hodně akcích,ale tahle mi přišla bezkonkurenčně nejlepší.Co se týče organizace,bitvy i všeho okolu...mělo to ducha.Po tom co jsem slyšel tolik kritiky mě to uplně překvapilo.Ale měl bych tu dvě věci.Zarazilo mě že sem v nedělní bitvě potkal človíčka kterej měl na sobě jen tuniku,na hlavě flaušovej čepeček,v ruce meč štít a neměl ani rukavice.To je normální že jsou tam takový sebevrazi?A druha.Překvapilo mě kolik kopiníků šlo po obličeji jak slepice.....Musim říct že jsem měl co dělat abych to vubec ukryl a nebo uhnul.Jinak jak říkám byla to užasná akce a rád si jí příští rok zopakuji.Diky všem:o)))
Melkel 25. červenec 2006 12:30:38
Dagfari Hrut(25. červenec 2006 10:53:42) : díky moc za informaci, budeme si muset lučišníky trochu více pohlídat. Nevšiml sis náhodou, z jaké dřeva byl ten šíp? Škoda, že se ten chudák pán nepřihlásil, nějak bychom se mu revanšovali .-(
Dagfari Hrut 25. červenec 2006 10:53:42
Mne se tam taky líbilo, ale měl bych jednu připomínku - kvůli úrazu jsem byl donucen nebitvit, takže jsem se stal divákem. Na tom by až tak nic zvláštního nebylo, ale stala se tam taková věc, ze které mohl být docela velký průšvih. Když lučistníci stříleli do jednotek, které nesli žebříky a beranidlo, střelili omylem také jeden šíp do diváků a to hned do pána vedle mne. Ten se tam téměř složil, neboď to dostal přímo pod oko. Tam bude mít jen pěkného monokla, ale horší bylo to, co se stalo se šípem - ten se po nárazu do milého pána rozštípnul a vytlořil VELICE špičatou a velkou "třísku" která pokračovala dále stejnou trasou. Bylo vážně štěstí, že prolétla skulinkou mezi asi osmi lidmi a nikomu nic neudělala. Když jsem jí pak viděl, tak mne docela zamrazilo.To jen pro info pořadatelům - příště by to nemuselo dopadnout takhle dobře a asi by tedy bylo fajn říci lučistníkům, aby nestříleli do jednotky, která jde metr od ohraničující pásky.
Rekrut 25. červenec 2006 09:54:46
Jo hezká a povedená akce. Jenom zkus od rusáků koupit raketu na počasí a ubrat alespoň 10st. :-))
MadHamster 24. červenec 2006 21:15:18
Ale no taak, já vařím fakt dobře, třeba taková pohanková polévka z uzených kostí, šoulet, kuřecí vývar s domácími rezanci a tak :o)
Wothan 24. červenec 2006 21:09:06
Ne.
MadHamster 24. červenec 2006 20:05:45
Tož mě sa tam aji celkem líbilo, jenom taková drobnost propříště, zajistit ty Ruské letce co rozháněli mraky nad Moskvou, aby je naopak naháněli nad Vitkov :-)

Jo a ještě jedna věc, ne že by mi jídlo nějak extra nechutnalo, ale můžu příště vařit já? :oP
Wothan 24. červenec 2006 18:51:05
Rádi bychom tímto poděkovali všem účinkujícím, kteří přijeli, dodrželi naše podmínky a v tom úmorném vedru to odehráli a odšermovali. Doufáme že se vám u nás líbilo, že se vám líbily změny které jsme udělali v koncepci tábora, scénáře, kontrol apod. A příští rok zase s většinou z vás, doufám naviděnou.

No a teď se k tomu taky vyjadřete vy :-)

webmaster