Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> jak začít

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
korkan 19. červenec 2006 19:13:36
Tak všem za odpovědi děkuju a nějak se s tim poperu
p.s:jednou naschle
Matty 17. červenec 2006 14:01:18
A nyní já, teda jestli se můžu připojit. Každý tady má částečně pravdu.
Ano, kostýmy se dají koupit a jak bylo řečeno zaplatíš si je. Dobrá švadlena to zvládne levněji, ale leckdy ji musíš doslova vodit za ruku.
Ano, sportovní šerm ti dá dobré základy, ale časem zjistíš, že kromně terminologie je skoro vše úplně jinak (mluvím z vlastní zkušenosti).
Ano, je dobré si vybrat období, které se ti líbí a podle něj volit kostým, zbroj a zbraň, ale gotika a renesance, jak píšeš, jsou velmi široké časové úseky a zahrnují velkou zeměpisnou oblast.
Ano, určitě je dobré si vybrat nějakou tu šermířskou školu, ale na bitvách je to s bojem trochu jinak než na tréninku nebo vystoupení. V bitvě na naučené akce nemáš leckdy ani moc místa ani času. Dobré je umět improvizovat. A jakou školu si vybrat? To je těžké, každá škola má něco do sebe a jak je známo, každý tu svou vynáší do nebes a němkař s italkářem se málokdy shodnou. Zkus si základy 2 - 3 škol a sám časem poznáš, která ti fyzicky a technicky vyhovuje. Já osobně jsem zarputilý italkář, takže ti radši ani radit nebudu, protože by bylo jasné co asi.
No a moje rada? Já bych radil jedno: Nejprve si ujasni proč chceš dělat historický šerm, je to z frajeřiny? (zaponeň na to), vyrostl jsi na fantasy a chceš být hrdina? (zapomeň a jdi dělat larp), máš rád historii a chceš si ji prožít? (jdi do toho a vytrvej). Proč je to tolik důležité? Protože jen a jen tvůj přístup určuje to jakým budeš jednou šermířem. Předem upozrňuju, že šerm (pokud ho chceš dělat dobře) je hlavně dřina, snaha a vůle. Ten kdo tomu nechce obětovat víc než pár víkendů v roce a nechce se u toho potit a užít si pár modřin ať jde dělat larp.
A jak už bylo řečeno zajeď na pár akcí jako divák a získej si kontakty. Pak by bylo asi nejlepší si ve svém okolí najít nějakou skupinu a pokud tě přijmou hodně věcí se vyřeší samo - odívání, zbroj a styl šermu. Ale vybírej pořádně. Já osobně bych upřednostňoval skupinu, která má jasně vyhraněná období, kterými se zabývá např. husity, slovany ap. Jasně určené období v podstatě zabraňuje míchat dohromady historii a fantasy a z mého pohledu jsou všegotické skupiny, kde jsou šermíři oblečení v rozsahu např. 300 - 350 let katastrofou. A hlavně se neustále vzdělávej a čti (proboha, hlavně nečerpej z americkýcg filmů!!!!!), protože mě HISTORICKÝ šermíř, který nemá skoro žádné vědomosti z historie přijde docela směšný. Za ty roku co se šermu věnuji sem jich nespočet potkal a některé jejich výroky by stálo za to vydat knižně.
MenionLeah 17. červenec 2006 11:52:13
Pokud ti to pomůže, tak já začínal šermovat nejdříve u Larse a naučil se techniky. Do bitvy bych bez tech prvních dvou let školy asi vážně nešel. Nejses pak totiž nebezepčný sám sobě, ale také svému okolí. Lars vyučuje itaklu, což je škola, která mě asi nejvíce oslovila. Na své první bitvě jsem byl teprve po roce školy a to ještě jen jako fotograf. První bitva kde jsem i bojoval byla po roce a půl na Frýdlantu, což byla už třicítka. Pro začátek doporučuju meč (jednoruční - naučíš se na něm nejvíc co potřebuješ do začátku), časem si pak třeba pořídíš jeden a půl ruční meč, který ti bude zase otevírat nové možnosti, ale který by na začátek mohl být nepříjemně těžký a neobratný (jako mladý pako jsem si koupil těžkou jedeapůlku :)). Časem tě pak třeba osloví i lehčí zbraně. Kostýmy bych řešil až v průběhu školy, protože v ní se seznámíš s lidma, co ti můžou dobře poradit. Získáš tam nové kontakty a hlavně nezačneš dělat nějaké fantazy, vymyšlené/okoukané pohyby, kterejma můžeš nehezky ublížit okolí i sobě.

Takže moje doporučení je škola šermu Lars/Magisterium.... (pro Prahu)
lars.mysteria.cz...
magisterium.cz...

Hodně zdarů
Kuno 16. červenec 2006 17:33:16
Rosomák(16. červenec 2006 15:12:44) : Jo pochopil.:>))
No a já-za dvacet let budu možná už i po smrti:>((.
Rosomák 16. červenec 2006 15:12:44
Kuno(16. červenec 2006 14:50:15) : Děkuji, že jsi moji výstřednost v chování pochopil. Jestli se tě to nějak dotklo, tak se omlouvám. Byl to spíš jen žertík než urážka. Zatím ,,mistr,, nejsem to budu možná až, minimálně, za dvacet let.
Kuno 16. červenec 2006 14:50:15
Rosomák(16. červenec 2006 14:16:00) : To já seveřanky měl-tak mohu rozumovat ale netvrdím,že jsou nej...:>)).
Jinak-celou debatu chápu jako recesi.Já šermování prožívám ale nezapomínám,že je to jen hraní na středověk a věci kolem a proto se neurážím za Tvoji poslední větu.
Rosomák 16. červenec 2006 14:16:00
Prosím, Švédku ani jinou seveřanku jsem ještě neměl. Nicméně bych se nebránil. Ano záleží na pohledu.
1.Jestli se chceš učit šermu z bitvy, tak si dej pozor. Nemusíš to taky přežít :-)

2.Pokud chceš jezdit do bitev nebo dělat představení, tak se nejdřív nauč šermovat třeba bez kostýmu. Další věci se dají pořídit časem. Nejdůležitější je, aby tě někdo nezabil. Skupinu si klidně najdi.

3.Jinak souhlasím s Kunem abys se mu vyvaroval :-)
Kuno 16. červenec 2006 12:54:37
Rosomák: Já bych začátečníkovi poradil zase takto:No, já bych preferoval raději třeba Švédku,nebo nějakou jinou seveřanku.:>)).
Znovu opakuji,že nejprve je třeba si ujasnit,co od šermu očekáváš.
1.Jestli chceš jezdit jen na bitvy,solidně se vybav,nějaké základní zkušenosti v šermu získáš po čase i tam od lidí se kterými se spřátelíš.
2.Pokud chceš vystupovat na veřejnosti,vybav se,najdi si skupinu která o tebe bude stát,přijme tě a zkušenější tě vycvičí.
K tomu abys mohl vystupovat je jedno jestli jsi absolvovat x škol nebo ne.
Je to týmová práce a při předvádění soubojů je každý dobrý jen tak,jak mu to jeho soupeř dovolí.
Hlavně se vyvaruj "mistrů",chytrolínů s patenty..na rozum a kydličům.
Rosomák 16. červenec 2006 11:37:16
Hlavně si musíš vybrat styl šermu. Jestli Italku nebo Němku. Já osobně preferuji německou školu s dlouhým mečem. Používáš u toho obě ruce a využíváš páku. Je to mnohem agresivnější což mi vyhovuje. Jestli chceš rozumět šermu a máš dost peněz, tak místo sportovní šermu jdi raději do magisteria (škola šermu) ať tam z tebe udělaj zabijáka jak se patří. Ze začátku je nejdůležitější naučit se kroky. Pokud jsi tancoval nebo tancuješ je to plus pro tebe.

Hlavně se vyvaruj keckařům, dřevákům a dřevěnému plácání meči.

Hodně zdaru.

Michal Medvěd 13. červenec 2006 23:29:49
A samozřejmě pokud si myslíš, že bys chtěl časem (nebo hned ;) šermovat, pár let sportvoního šemru rozhodně neuškodí. Většinou ho učí lidé, kteří tomu opravdu rozumí (což se o historickém šermu bohužel vždycky říct nedá) a získáš některé základní náviky, které se vždycky hodí (tempo, vzdálenost...). Hodně štěstí ;)
Paaja 13. červenec 2006 19:27:32
Jejej pánové, být mi patnáct a slyšet výroky: tohle, tohle a tohle musíš mít, pár let se učit a pak teprve můžeš někam jet, tak se leknu a uteču!! Rady jsou to dobrý, ale znějí poněkud nekompromisně. Popsaný způsob by mě v patácti rozhodně nenalákal, zavání to trochu dřinou a zase dřinou a mizernou zábavou.

Osobně si myslím, že dobrý způsob je, jet se podívat na nějakou akci, pokusit se rozhodit sítě a navázat nějaké známosti, popřípadě zkusit kontaktovat skupiny z okolí a s nimi se domluvit. A když už má člověk ty kontakty, tak není problém si vypůjčit chybějící kusy vybavení (protože ani to zmíněné minumum rozhodně není nic levného) a s novými známými vyrazit na bitvu v pozici diváka v dobovém a hlavně obyvatale tábora (to jsou pak jiné dojmy z celé akce). No, a pak už se jen snažit a vybírat si, trénovat a bavit se. Času na to máš skutečně dost, veř, že není kam spěchat a že trpělivost růže přináší :) a taky že bys musel být dokonalý, aby se ti nepovedlo pořídit si věci o kterých pak zjistíš, že jsou na nic a můžeš je zahodit...

Ke zmíněným linkům: všichni jmenovaní jsou velice dobří ve svém oboru, ale taky za to patřičně zaplatíš. Asi nemáš solidné příjem někde bokem, co? Nemluvím tu o měči nebo zbroji, na tom se proboha šetřit nesmí..ale co se týká oblečení, je snadnější (hlavně levnější) zjistit potřebné informace a pěkně poprosit někoho šikovného z okolí...za kostým u Johanky dáš rozhodně přes dva tisíce (a zavání to navíc sériovkou),kdežto šikovná švadlenka zvládne totéž za cenu minimálně poloviční.

Jinak hodně štěstí a hlavně ať tě to baví!!!
Lord.Egon 13. červenec 2006 10:25:26
korkan(12. červenec 2006 17:25:25) : Buď pozdraven Korkane.

Pokud bydlíš v okolí Mělníka není problem se přijít podívat na trenink k nám. Pokud zde necháš vzkaz tak se domluvíme.

Přeji mnoho zdaru.
Pappi 13. červenec 2006 10:01:25
korkan(12. červenec 2006 17:25:25) : Čau Korkane! Chceš li naskočit do tohoto našeho rozjetého vláčku neváhej a učiň tak. Stane se z tebe možná za pár let posedlík co bude svou výplatu utrácet za různé krásné věci jež s naprostou jistotou budeš muset mít protože s jídlem poroste chuť a vím o čem mluvím.

Nejprve bych ti doporučil navštívit nějakou akci jako divák a prohlédnout si jak kdo vypadá a co by ti mohlo vyhovovat - samo, že nejprve i finančně. Jak již psal Bratr Vaňousek začni jednoduchým oděvem. Budeš potřebovat suknici, košili, nohanice či kalhoty a může být i kapuce. K doplňkům pak úzký pásek a nějakou tašvici a samozřejmě boty. Nespěchej však a postupně si tyto věci nakup příp. nechej udělat a pak někam vyraž. Varuj se používání např. vojenských opasků, kanad či jiných civilních byť upravených věcí bylo by na tebe pohlíženo jako na tzv. keckaře což je u šermířů ta největší šmíra. Naopak dobře oblečený "mlaďas" byť zatím beze zbraně rozhodně na mnohé zapůsobí kladně a budeš mít větší šanci se začlenit do nějaké kvalitnější skupiny. V opačném případě se bohužel budeš plácat mezi shora zmíněnými keckaři a za nějaký rok tě to přestane samo bavit což by byla škoda.

Budeš li pak toto mít můžeš se pro začátek účastnit táborového života a ostatní jistě příjde samo.

Jako prubířskou akci na "okouknutí" ti doporučuji Hrubou Skálu 5.8.06 či MALEŠOV u Kutné Hory 2.9.06 obě tyto akce jsou zárukou kvality a jsou datovány do první poloviny 15tého stol. Hrub. Skála, Malešov pak do druhé pol. 15tého stol. v Čechách. Jsou to tedy období , která tě mohou zajímat.

Závěrem pár kontaktů na výrobce. Oblečení- www.johanka.info, boty a opasky atd. www. sedlarmates.cz, chladné zbraně pak Lobko, či Moc stránky bohužel nyní z hlavy nedám. Další zajímavosti a kontakty můžeš sehnat na stránkách Korouhev měštěnínů staropražských. Můžeš od nich sehnat např. různé základní věci jako košile, čapky, tašvice atd. a vše za rozumné ceny a kvalitní. Kontaktuj se na Jana Prokopa spojení najdeš na oněch stránkách a řekni mu co potřebuješ jistě rád ve všem pomůže či poradí.

Mnoho zdaru a měj se !


Jinak
Kuno 13. červenec 2006 09:09:20
korkan(12. červenec 2006 17:25:25) : Jak začít?
záleží na období a koho a co chceš představovat.Každopádně je nevhodnější trochu postudovat prameny-způsob života,oblékání...atd našich předků.Nepořizovat si věci jenom proto,že to a to má ten a ten,nebo proto,že se ti to líbí.Vyhneš se tak zbytečným investicím.To si ale prožil více či méně každý z nás...
MAT 13. červenec 2006 07:37:10
korkan(12. červenec 2006 17:25:25) :
Ahoj
Nechci ti brát iluze ale myslím, že první co bys měl udělat je, najít si někoho, kdo tě naučí alespoň základy šermu. Osobně si myslím, že bez jednoho až dvou let treninku nema cenu aby jsi se nějakých akcí aktivně účastnil. Nemyslím to pouze z hlediska bezpečnosti tvojí a ostatních, ale i z hlediska toho, že bez toho, aby ses něco naučil budeš zbraň používat pouze jako kvedlačku na těsto. Pokud opravdu máš zájem o šerm, byla by to škoda. Navíc, během té doby, co se budeš učit základy šermu, získáš orientaci o dění na akcích a srovnáš si názory, co a jak chceš dělat.
Myslím, že 15 let není věk, který by tě diskriminoval od šermu, ale jsou to především znalosti a ty v bitvě nezískáš, ty získáš tréninkem.
Hodně štěstí
korkan 13. červenec 2006 07:30:40
ja sem z Kunratic z okraje Prahy
Wellbloud 12. červenec 2006 19:55:35
korkan(12. červenec 2006 19:12:33) : A odkud jsi?
Radim van Ousek 12. červenec 2006 19:26:39
korkan(12. červenec 2006 19:12:33) :
Nejsem žádný znalec, ale renesance by mohla být finančně náročnější. Být tebou, dělal bych husitskou dobu. Když si ušiješ, nebo si necháš ušít jednoduchý oděv husity (nejlépe ze lnu a vlny), nemusíš řešit zbroj. Stačí plechový klobouk, čapnout cep a hurá do boje!
korkan 12. červenec 2006 19:12:33
já osobně bych se nejradši věnoval gotice ale i renesance má svoje
Radim van Ousek 12. červenec 2006 18:10:24
korkan(12. červenec 2006 17:25:25) :
Pravda jest, že zatím mnoho voleb nemáš. Pořadatelé některých komornějších bitev by tě mohli do boje pustit, ale i tak je to vojeb. Zodpovědnost je sviňstvo.
Možná by ses mohl začlenit mezi střelce. V tom případě budeš zodpovědný za svou munici.
Jinak... máš už představu, jaké období bys chtěl dělat?
korkan 12. červenec 2006 17:25:25
Zdravím všechny je mi 15 let a proto se chci zeptat jak a jestli vůbec mohu šermovat protože vím že všechny akce sou vesměs 18+
pokud aspoň něco mohu tak prosím o rady do začátku děkuju za rady

webmaster