Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Třicetpět let v branži

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
MadHamster 25. červen 2006 12:59:07
Pappi(23. červen 2006 12:00:12) : Zapoměl jsi na tajemnou truhlici :o)

Viz naše jedno starší vystoupení, kdy lakomý mnich dotáhne do hospody truhlici s odpustky, kde se ho pokusí okrást žebrát, následně je oloupen a vysvlečen bandity, kteří se o poklad poperou kvůli žebrákovi...... a celá ta taškařice s několika intermezzi(včetně přihlouplého krasoně, fikané šenkýřky a lovce odměn), končí umrtím žebráka, který byl na začátku otráven mnichem :o)
Michal Medvěd 23. červen 2006 14:28:06
Radim van Ousek(23. červen 2006 12:07:05) : Spíš bych řekl, že je to tím, že u "humoru" člověku o hodně víc projde. Může přehrávat, podehrávat, zcizovat a výsledek pořád může být vtipný (i když samozřejmě i tady je rovnováha křehká). Vážné kusy vyžadují větší a hereckou konzistenci. Takže - beru ;)

Pappi(23. červen 2006 12:00:12) : Týjo, přivedl jsi mě na výborný vystoupení, ve kterým by se chlapi rvali v hospodě o peníze, ale krčmářka by je na konci všechny otrávila... Asi to hodím na papír a zkusím někomu prodat.
Radim van Ousek 23. červen 2006 12:15:56
Radim van Ousek(23. červen 2006 12:12:27) :
Já jsem kokot. Sorry Medvěde -přehlídnul jsem v posledním odstavci tvého přízpěvku slovo "neviděl".
Radim van Ousek 23. červen 2006 12:12:27
Pappi(23. červen 2006 12:00:12) :
Michal poukazoval na vystoupení na Malešově. Ne na Ostravu. Ale to je jedno. Zkrátka komedie jsou pro diváka nejpřijatelnější.
Radim van Ousek 23. červen 2006 12:07:05
Michal Medvěd(23. červen 2006 11:05:42) :
Aha, blbě jsem to napsal. Měl jsem na mysli tohle: *zahrát* komedii je jednodušší. Teď když si vzpomenu, jak můj bratr seděl nad scénářem...huh, to bych kecal, že to je jednoduché.
Ale pořád je lepší dělat takovéhle přiblblé frašky, než vystoupení typu "heč, já mám větší meč".
Pappi 23. červen 2006 12:00:12
Michal Medvěd(23. červen 2006 11:05:42) : Nedá mi nezareagovat na Tvůj příspěvek a podat tak trochu vysvětlení, protože ono to co je zde kolikrát napsáno vyzní trochu jinak než ve skutečnosti by bylo řečeno.
Ač zrovna nejsem moc příznivec divadelna tak hraný kus od dam z korouhve a Brodeckých (takové malé účelové spojení) mne doslova nadchlo. Celý kus je postaven na hudbě a skutečně divadelně ztvárněn. Prim tu hrají ženy a v závěrečné fázi nastupují dva maníci, právě Brodečtí tedy bří. Vaňouskové. Celé toto vystupko má opravdu myšlenku a je nevtíravě vtipné ač hrubě reálné tedy opravdu ze života. Krásné je právě to, že zvolily (dámy) opravdu nadčasové téma svého přiběhu. Jinak řečeno o nich s nima. Upozorňuji, že v oné hře nepadne jediné slovo, ale každý naprosto ví o čem je řeč. Tak toť asi vše, ale jak říkám chce to vidět na vlastní oči, neboť naživo je naživo.

Jinak ať "žije" hospodská rvačka, kopance do zadku, přitroublý rytíř a žena vychytralá krčmářka. Snad jsem na nic ze zlatého fondu nezapoměl.
Michal Medvěd 23. červen 2006 11:05:42
Radim van Ousek(22. červen 2006 18:25:19) : Bože můj, ty to vidíš... to je právě to - dokud si všichni budou myslet, že nejsnazší je komedie, budeme se plácat v těch stokrát ohraných vtipech a laciný podpásových špílcích až do smrti... dělat humor dobře je ta největší fuška a řehole na světě, což by si měli všichni takyherci, takydivadelníci a takykomici uvědomit.

Nic ve zlém, vaše vystoupení jsem neviděl, ale kdyby se všichni řídili tímhle "programovým prohlášením", rozhodně by to úroveň šermířských vystoupení nezvedlo.
Radim van Ousek 22. červen 2006 18:25:19
Pappi(22. červen 2006 16:03:40) :
Áno, áno, áno! Skvělá bojová píseň.

I přesto, že máme za sebou pouze pár divadelních představení (a to vskutku krátkých), mohu potvrdit, že je nejlepší se předvádět v "na oko hezkém" dobovém odění. Už jenom pro ten pocit pohodlí, když se v řadách diváctva objeví nějaký kritik, historik, nebo Broďan :-) Pokud mám dobrej kostým, nemusím na něj při vystoupení myslet a můžu se soustředit na roli.
Co se scénářů týče -nejjednoduší jsou komedie a nejsložitější tragedie. Divák se chce vždycky pobavit, když už někam razí. Takže v našem repertoáru žádná tragedie nejni. Navíc... když se něco v komedii po*ere, je jednoduché zaimprovizovat. Viz naše představení na Malešově (tuším, že to byl 2. ročník...). Podělali jsme tam, co se dalo a nakonec nás zkritizovali akorát kucí z Moravy (divadelníci), slovy "supr... akorát jste měli začít o 2 minuty dřív".

Broďan(22. červen 2006 16:17:21) :
Souhlasím, že nejhorší kombinace je allgothic + seriózní ukázka šermu.
Broďan 22. červen 2006 16:17:21
Jakub Lukeš(22. červen 2006 15:26:41) : Já s tebou Kubo v podstatě souhlasím, ale nemohu tady prezentovat nic víc, než svůj názor ke kterému jsem dospěl. To, že někomu sedí a někomu ne, je pochopitelné.
Ale principielně odmítám vše, co pozměňuje a deformuje historická fakta.

Taky se nijak netajím, že svůj koníček dělám především pro svůj pocit a pro své ego. Prostě mne baví vojenská historie. Divák je na druhém místě. Můžu s diváky vést debatu o zbraních, zbrojích i historických událostech z období, které mne zajímá. Můžu jim předvést jejich funkčnost. Nebudu pro ně ale dělat šaška, zvláště když dobře vím, jak to ti lidé berou.

A zrovna vystoupení Bravusu jsem, myslím, ocenil dostatečně, stejně jako třeba vystoupení holek z Korouhve a Brodeckých v Ostravě. Ale štvou mne hadrníci a taky nadutí šermíři, kteří předstupují před (dle nich) tupého diváka třeba se slovy: "A teď vám ukážeme, jak spolu zápolili rytíři v dávných dobách". A vidíš tam hrozné plátovky, holínky, geroje bez přileb pomazaný krví atd. A víš, že je to vše nesmyslné od A do Z.

Ale já si myslím, že známe své názory dostatečně a nemusíme se vzájemně o něčem přesvědčovat. Prostě až tě někdy potkám v boji, tak tě trefím kuší do čela nebo ubiju sudlicí, bez ohledu na tvé šermířské kroky.

Mimochodem šermírny, šermířské školy, turnaje a souboje náleží stavu šlechtickému. No a já se cítím měštanem, takže ovládám ručnici, kuši, sudlici a cep, jak mne k tomu nutí občasná tažení v rámci městské hotovosti. ... třeba do země Mordor.


Pappi 22. červen 2006 16:03:40
Jakub Lukeš(22. červen 2006 15:26:41) : Mno Kubo mám ten dojem, že si na sebe vztahuješ co ti nepatří a je to z Tvého příspěvku zcela zřejmé cítím tam z tvé strany jako nějakou křivdu, promiň , ale tak to chápu zase já. To co jsem napsal a i mnohokrát jsme se o tom bavili na tom si bez výhrady trvám, protože si jsem přesvědčen, že to tak je a zakusit si roli diváka v davu opravdu není k zahození viz. můj příspěvek níže.

Ten rozdíl je totiž v tom, že vy děláte skutečně divadlo a jako velice dobrý nadstandart máte výbavení, kterým by se asi jiný divadelník nezaobíral, protože jemu stačí slušný kostým vystihující onu postavu v onom období. Takže vaše plus. Hru co mají nastudovanou vaše holky + Brodečtí super, šerm vlastně na dokreslení není to přeplácané má to vtip náboj úrověň. Ovšem promiň přisrat se do KVH kde o žádný divadlo nejde a nikdy nepůjde s nějakou šizenkou že to tak na oko vypadá NO TO SE MI OTVÍRÁ KUDLA V KAPSE ! Proč jim to takoví lidé kurví nechápu a nechápu vůbec důvod proč tam lezou. Co nějaká soudnost.
To můžete přizvat na příští Malešov půlku Libušína jenom proto, že perfektně hrajou a je s nima sranda né ? Asi to tak nebude, že.

Další věc je, že sice nešermujeme, nebo sporadicky, protože není důvod šermovat jelikož jak jsi napsal jsme střelci či pěšáci s pavézou. Ovšem před lidma samozřejmě vystupujeme , světe div se a máme docela slušnou posluchačskou či tedy diváckou účast a jak víš divadlo nehrajeme - to abych si zase rýpnul.

To, že si pochlebujeme to je jasný A VŽDY budeme protože jsme bratří vierní BROĎANÉ tak tomu bylo, je a bude a i Brodečtí vědí, že Přijeli jsme z Brodu na vozu ..., ale to už jen pro zasvěcené

Jakub Lukeš 22. červen 2006 15:26:41
Broďan + Pappi:
No trochu mě mrzí, že k tomu vystupování přistujujete až tak zásadně negativně, sami jste si tím prošli, nebaví vás to, dobře, ale proč to znechucovat ostatním? Sami víte, že my taky vystupujeme a snažíme se dělat co můžem aby to nebylo trapný, kostýmy máme taky slušný to sami taky víte, historie nás jako vás taky zajímá, tak v čem je problém? Že jsme trošku exibicionisti a kromě LH srazů nás baví taky "šaškovat" před lidma? To, že si Martine (Broďan) přestal šermovat před diváky a začali jste S Pappim střílet je super, jste podle mě nejlépe dobově vybaveni střelci u nás, ale to není vývoj, je to jiný přístup, ale není jediný správný. Prostě vás nebavilo vystupovat tak jste to pojali jinak. My se snažíme mít dobrou výbavu, jezdíme na školy šermu a zveme si herce z divadla když máme nějakou novou hru, aby nám to skouknul no snažíme se aby i to vystoupení k něčemu vypadalo, třeba je to všechno na prd, ale děláme pro to dost...
Proto mě trochu vadí, jak si tady navzájem pochlebujete, jak vás ty komedianti serou, že vy jste už z toho vyrostli... Mějte trochu pochopení i pro ty komedianty co se alespoň snaží to dělat tak aby se za sebe nemuseli stydět. ....Díky vy ošklivý a zlí oposumové:-)
Broďan 22. červen 2006 15:16:05
amat(22. červen 2006 14:55:17) : Já jsem si zpočátku taky myslel, že se mi to jen zdá. Tak jsem si to zpomaloval, abych se přesvědčil o jaký model se jedná. Dát do 17. stol. opakovačku Mosin 91 je docela průšvih.
Jinak bylo v tom filmu spousta skvělých scének s výbornými kostýmy, zbrojemi, zbraněmi i hereckými výkony. Asi i celkový dojem byl slušný, ale mne to zkazilo pár detailů. Taky se mi zdálo, že ty druhé dva díly k těm prvním nějak nepatří. Jakoby je točil někdo jiný.
amat 22. červen 2006 14:55:17
Broďan(22. červen 2006 08:54:36) : To mi spadl kámen ze srdce. Já už myslel, že mám halucinace, když jsem tam ty opakovačky zahlédl.
Kuno 22. červen 2006 12:28:48
Pappi(22. červen 2006 10:39:32) : Já v podstatě nesnáším homorné scénky při šerm.vystoupeních. Existuje nebezpečí,že se diváci budou smát i tehdy,kdž by neměli....
Když zesměšnit, tak vždy toho druhého,ne sám ze sebe. I sebelepší souboj zle lehce degradovat nevhodě zvolenou rádobyhumornou větičkou...
Broďan 22. červen 2006 12:27:11
Pappi(22. červen 2006 10:39:32) : ... sere pes.
Nakonec jsme oba prodělali prakticky stejný vývoj od klasického šermu k současným aktivitám, které odpovídají KVH. I já jsem dospěl k totálnímu znechucení a měl jsem intermezzo čistě divácké. Na každém hradě, který jsme s manželkou (upřesním, že bývalou) navštívili, byli ti samí šermíři a ty samé trapné nesmysly. Nejhorší bylo, když chtěli zapojit obecenstvo do svého vystoupení, to má žena vždycky prchala. Když to shrnu, tak mi šermíři na hradech vždy prohlídku spíše znechutili. Člověk se vždy kochal originály ve zbrojnicích, a pak ho venku čekala nějaká hrůza v destičkách a bagančatech nebo rytíři "zakutí v železe" s meči různých délek, obouručními sekyrami apod. (vždy opěšalí). Jsem dalek tomu, abych to zobecňoval, ale dokážu spolehlivě rozlišit kvalitu od sračky.
Prodělal jsem vývoj od plechovky zakuté v železe s mečem, příp. štítem, dělající tuto činnost "pro diváka" až k současnému stadiu střelce či sudličníka městské hotovosti. Ovšem přechod z rytířského stavu do měšťanského s sebou přinesl i sprosté slovo "livinghistory" a následně lépe vystihující označení "klub vojenské historie".
A proto pouze prosím kvalitní soubory jako jsou Merlet, Berounští, Durandal a spousta jiných, aby nevztahovaly výše napsané na svou činnost. To je ze zcela jiného soudku.


Pappi 22. červen 2006 10:39:32
Hury(22. červen 2006 08:15:59) : Tak právě toho nebo takových ojebálistů jsem si všiml také doslova mě praštily do očí. Ovšem na Chlumu takové existence pak v bitvě ani v táboře vidět nebylo. Možná to je tím, že onu část pořádali Pražští Gardekorps a ti dbají na kvalitu a nějakýma šurmířema s plastovýma helmičkama a vzduchovkou předělanou na Dreisovku si akci mrvit nedají. Ovšem tohoto neblahého trendu jsem si všiml i na jiných KVH akcích které nezřídka navštěvuji. Hlavně se to týká druhé světové. Dosud tímto morem jsou nezasaženy napoleonské války, první světová či osídlování Ameriky (Trapeři).

No po tvém příspěvku jsem si jen žalostně povzdechl tak a máme "naše" šermíře infiltrované již i v jiných obdobích. Nejde samozř. o to, že ti lidé se rekrutují z řad šermířů, ale o to, že si odsud přináší právě to co se oni bláhově domnívají, že chce! divák vidět tzn. právě ony přiblblé humorné scénky a hlavně ono naivní ochotničení a na historii? ... tak na tu sere pes.

Ještě jeden zajímavý postřeh, když jsem po roce 1997 pověsit aktivní šerm na hřebík samozř. jsem nezanevřel a jezdil se dívat na různé akce jako divák v civilu s partou lidí co neměli ani tušení o mém koníčku. Divili by jste se co se linulo z jejich úst právě na ony nezbořitelné šermířské míty o tom co chce divák vidět, všichni ví o co jde. Ohodnotily šermíře jako bandu komedášů co se slezou někde na louce a tam se mlátěj a dělaj si z lidí pr.el ovšem největší hněv se snášel na jejich hlavy když se šlo na nějaký hrad a muselo se platit právě na šermíře. Vždyť je to všade stejné nikdo na ně není zvědavej atd.. Chce si to opravdu poslechnout i z druhé strany jeden by se divil. Ovšem poměrně kladnou odezvu sklidili Berounští a Merlet (Stříbření). Takové ohlasy jsem však neslyšel jen od těch kámošů, ale i od jiných lidí. Bohužel. Protože když rytíř tak samozř. postava nablblého joudy či primitiva, když souboj tak to musí být sranda, když představujeme nějakou historickou postavu tak se musí zákonitě nějak zesměšnit či shodit a o tom to je. A na historii ...

Broďan 22. červen 2006 08:54:36
Hury(22. červen 2006 08:15:59) : Věřím, věřím. Je to všeobecný problém. Blbů je stále dost. Ale středověk (resp. gotická doba) je na tom jednoznačně nejhůř.
Na akcích z II. sv. války jsou běžně k vidění i "samopaly" vz.58, neboť divák si má myslet, že to je Stg. 44.
Před časem jsem si nahrával polskou tetralogii Ohněm a mečem. První dva díly cekem v pohodě. Na začátku třetího dílu bylo táhnoucí kozácké vojsko k mé hrůze vyzbrojeno také puškami Mosin 91!. Tak jsem to pak raději smazal celé.

Hury 22. červen 2006 08:15:59
A není to jen ve 2 válce. Podívejte se na bitvy 1866, kde prušáci mají přilby a jiné doplňky z plastu natřené barvou Používají pušky mosin a jiné. Je to taškařice. Pokud nevěříte podívejte se. Akce vyvrcholí 1 až 2 července v Hradci Králové pod vedením bývalého šermíře Radka Balcárka.
Broďan 21. červen 2006 18:16:23
Maršálek(21. červen 2006 16:21:10) : Ještě jsem zapoměl dodat, že po skončení taškařice a dlouhotrvajícím potlesku diváků musí umělecky založený šturmbannfírer vyplísnit své ovečky za evidentní šermířské nedostatky: .... no ty tvoje kroky byly fakt strašný! ... tys tam zapoměl bod na břicho! .... holky dobrý, akorát víc křičte, ať to vypadá jako dovopravdy! ... jestli nezlepšíš ty tvoje strašný kotouly, tak si do konce sezóny už ani neškrtneš! ... a když po tobě hodim granát, tak musíš vyskočit do vzduchu, jako ve filmu a ne bejt jako lemra!

Prostě mi to cosi připomíná. Cosi, co nechápu.
Jakub Lukeš 21. červen 2006 16:50:09
A co tahkle "Traktoriáda" aneb veselé dobývání traktorového závodu ve Stalingradu.:-)
Maršálek 21. červen 2006 16:21:10
Broďan(20. červen 2006 22:19:39) : moc pěkně řečeno :-)
co takhle pokračování ve stylu co bude v budoucnu vyžadovat divák od taškařice k 2 válce? Scénář: rekonstrukce Arnhemu - září 1944: na mostě si vykračuje hitlerjugend (kalhoty a la padací most, blond paruka, zbraň - dýka HJ) a dědek na kole (zjevně nemohoucí stařík s rozvrzaným kolem Schimano, zbraň - starší pupička na kolo). V tom na ně skočí britský red devil (červená rádijovka, na zádech sbalený bágl a la padák - je to přeci paragán, zbraň - dýka SAS). Souboj je tímto daný. Pro zpestření se může přidat i rozpačitý příslušník pancéřových zbraní SS (zbraň - dlouhý vytěrák).
S takto vhodně zvolenou výzbrojí to může být solidní řezanice :-)))

Souhlasím, že občas je to obdobné i ke středověku, přesto jsem viděl pár pěkných věcí, které mě oslovili - je to jen na nás a našem pojetí, viz. egg
Na druhou stranu jsem nedávno viděl rekonstrukci bitvy z 2. války a moc jsem výše nepřeháněl. Výbava účastníků na velmi solidní úrovni, tak v čem byla chyba? Občas se (ne)stalo, že na sebe dva a více nepřátel střílelo dávkami ze 2 metrů a když na to nikdo z nich nereagoval, tek se prostě otočili a vrátili se ze smělého výpadu ke svým. Případně zaútočil americký jeep na zakopanou hlídku SS, opět došlo k přiblížení na cca 3m a dlouhé přestřelce, po níž se ovšem SS zvedli a spolu s posilami provedli útok hluboko za jeep, na což Amíci reagovali smíchem a cigaretami (krom řidiče, toho namýchlo že mu jeden Skopčák odřel plechovým pozdrem na masku lak z jeepu). Bohužel nekecám, trvalo to cca 30 min a bylo tam toho víc :-( Tím jsem chtěl složitě říct, že tohle není zdaleka doména šermířů... A opět jsme tu u toho, je jenom na nás, jak to budeme dělat (a podle toho i budeme hodnoceni)...
Jakub Lukeš 21. červen 2006 10:06:09
Broďan(20. červen 2006 22:19:39) : :-):-) Vzdávám se, skvěle přepracovaná estráda!
Michal Medvěd 20. červen 2006 23:15:45
Broďan(20. červen 2006 22:19:39) : Po dlouhé době čtu na ČŠ píspěvek, u kterého mě fakt mrzí, že jsem ho nenapsal já... ;)
Broďan 20. červen 2006 22:19:39
Pappi(20. červen 2006 15:00:40) :
Teď jsi asi rýpnul do živého, nicméně to rozvedu. Ať si zvykaj.
Co divák vyžaduje od taškařice z II. sv. války:
Jde takhle kozák se šaškou u pasu (bez koně samozřejmě) a najednou potká SS-mana s MP40. Se samopalem se špatně šermuje a navíc to není fér proti šavli bez záštity. Po krátkem počátečním váhání a pár změnách střehu odhodí oba tyto zbraně. Rusák rychle, ale s divadelními grimasami, vypije láhev vodky (s výrazným nápisem BODKA) a SS mrkne do "Mein Kampf", pak tasí své útočné nože (SS vz. 42, Rusák nevim) a jdou do sebe na férovku. Souboj jako vyšitý. Postupně se přidává dorazivší pěchota a nastává šerm K98k versus Mosin 91. Otočky, kopance, úskoky, bodáky jen jiskří, helmy jen duní a divák tají dech. V pozadí nastává šarvátka německých zdravotnic se sovětskými průzkumnicemi. Mlátí se služebními kabelami, tahají se za vlasy a ječí.
Zpočátku budou obě nepřátelské strany mluvit mateřskými jazyky, ale v budoucnu přejdou na angličtinu, aby tomu rozuměly i malé děti.

Je to taková vize, ale za pár (set) let docela pravděpodobná. Možná, že pak budou echtovní šermíři vyžadovat i ručně šitá bagančata a uniformy a helmy druhoválečných vzorů kované platnéři. Nevim, ale to co zde dnes předvádí pod záštitou středověku nečiní mou přestavu zcela absurdní.
Jakub Lukeš 20. červen 2006 22:09:36
No vono martine, je těžký, když před lidmi předvádíš nějakou ukázku šermu, to pojmout vážně, většinou na to lidi nejsou zvědavý. Většina šerm. vystoupení je divadlo nejde o nějakou rekonstrukci bitvy takže to srovnání s II. světovou je trochu mimo.
Pappi 20. červen 2006 15:00:40
Jakub Lukeš(20. červen 2006 14:08:39) : No jasněééé středověký život a válka to byla samá taškařice a humorná scénka plná pitvoření a skotačení. Já bych uvítal třeba nějakou humornou scénku z doby druhý světový např SS proti Rusákům, ale oni to ti troubové vůbec nedělají asi neví co divák chce.
Jakub Lukeš 20. červen 2006 14:08:39
Jasně, to beru, ale ono v momentě když většina z nás si ty naše šermířské taškařice vymyslí, zrežíruje a potom se v tom ještě snaží hrát, tak ta míra ztotožnění stejně padne na nás:-)
Maršálek 20. červen 2006 10:02:31
Jakub Lukeš(19. červen 2006 17:37:11) napsal: "...Myslím, že když děláš vystoupení, člověk musí být spíš herec než supr profík přes techniku, s tím souhlasím. K tomu samozřejmě patří i to aby diváka přesvědčil, že takhle nějak se mohl chovat např. středověký rytíř. Každý dobrý herec ti vysekne rytíře aniž by se s ním musel nějak zásadně ztotožňovat, prostě je to role."... - já jsem pro to ztotožnění, protože onu zmiňovanou roli určuje režisér a scénář - tedy režisérova představa o tom, jak to "doopravdy" vypadalo :-)))) Aby to nevyznělo jako oponentura, pak upřesňuji že jsi sám ztotožnění nezavrhl, jen se domníváš že nemusí být až tak zásadní .-) To uvádím pro další, kdo se nejspíš s obyvklou horlivostí plamenně zapojí do diskuze aniž by si přečetli předchozí příspěvky. měj se :-)
Jakub Lukeš 19. červen 2006 17:37:11
egg(19. červen 2006 08:52:32) :
Je to fakt dobrý, takhle dlouho vydržet u šermu, klobouk dolu, divím se, že si se z toho ještě nezbláznil:-)jenom poznámku k tomuhle, cituji:
"Je třeba se též zcela ztotožnit se stavem člověka v dané době, s jeho postavením, smýšlením, přesvědčením a velkou měrou také vlivem víry k církvi, následně reinkarnace, posmrtný život a mnoho jiných složitých záležitostí."
Podle mě tohle není ve scénice tak zásadní, člověk se může sebevíc ztotožňovat, ale pokud je dřevo, před diváky to bude vypadat pořád blbě
Myslím, že když děláš vystoupení, člověk musí být spíš herec než supr profík přes techniku, s tím souhlasím. K tomu samozřejmě patří i to aby diváka přesvědčil, že takhle nějak se mohl chovat např. středověký rytíř. Každý dobrý herec ti vysekne rytíře aniž by se s ním musel nějak zásadně ztotožňovat, prostě je to role.
Jinak ti přeji mnoho úspěchů do další šermířské padesátky
Ahoj Kuba
Maršálek 19. červen 2006 17:25:35
egg(19. červen 2006 08:52:32) : pěkně napsáno, taktéž gratuluji a přeji mnoho dalších úspěchů a neméně plodných roků :-)
Kuno 19. červen 2006 17:12:50
egg(19. červen 2006 08:52:32) : Pěkně napsáno,nemohu než souhlasit.
egg 19. červen 2006 10:08:29
Pappi(19. červen 2006 09:51:20) : Jen pro ujasneni, prispevek jsem vyvesil ja, ale nejsem jeho autorem. Kazdopadne tvoje prani velmi rad vyridim. Diky
Pappi 19. červen 2006 09:51:20
egg(19. červen 2006 08:52:32) : Přeji vše nejlepší ke "kulatinám"! Především hodně zdraví a nechť ti tvůj koníček přináší stálou radost a pohodu po další spokojená léta neboť jak tuším stal se ti též posedlostí na celý život.

Dokud se dá žít, dá se žít dobře !

Ať ti meče nerezaví to přeje Tobě toho času střelec královského miesta Český Brod Martin.

Zdar a užívej života.
egg 19. červen 2006 08:52:32
Procentuelně to nedokážu vyjádřit, ale asi toto je můj žebříček hodnot :
50 % kamarádství, ( lepší je přátelství), souhra, tolerance, pochopení, stálý kádr, bezpečné zbraně. Dalších 50% zodpovědnost, slušnost, slušné vystupování, jak na pódiu, tak i pod pódiem, koukatelné programy, vhodně zvolený šerm, herecká průprava, bezpečnost, bezpečná doprava.

Největší osobnost pro mne je PhDr. Plch, kterému děkuji za rozhled a objektivnost v šermu.
Vždy jsem tvořil souboje jako příběh, kladl jsem důraz na to, aby by´t i jednotlivé akce měly charakter, poněvadž i nejlepší šermíři a bojovníci byli lidé, kteří milovali a měli svobodnou vůli, manželku, děti a cítili i bolest.

Osobně se mi nelíbí duely nebo jakékoli souboje, které od začátku do konce působí jako přehlídka přetechnizovaného šermu a v jedné a půl minutě jeden z aktérů padne mrtev. Mě to neoslovuje a nikdy mě toto nic neříkalo ( snad jen kdybych byl svědkem nějaké soutěže, ale jen v kruhu šermířů). Historický nebo scénický šerm je žánr, který je předváděn v různých podobách pro širokou veřejnost, to znamená, že mnohdy jsou našimi diváky senioři, matky s kočárky a nejenom kvalitní techničtí šermíři. Vždy jsem kladl důraz především na hereckou připravenost člena. Mnohdy je to těžší, ale o to zajímavější a stravitelnější než samotný šerm.

Těch 35 let co provozuji tuto činnost je běh na dlouhé trati, ale nikdy jsme se nezabývali tím, zda-li je někdo nejlepší nebo nejhorší, vždyť každý to dělá jak nejlépe umí. Vždy jsme dělali vše proto, abychom se líbili především publiku. A po těchto kolejích jsme jeli a také pojedeme i nadále. Za oněch 35 let činnosti jsme jako skupina neměli jedinou stížnost ze strany pořadatele nebo publika, a to je pro mne cennější dekret než absolvování jakékoli mistrovské školy. Také slovo „profesionalismus“ nemá u mě až takový hluboký význam. Profesionálního umělce spatřuji spíš v celkovém vystupování v přístupu k věci, v kostýmech, zodpovědnosti, spolehlivosti ve víře k dané věci, a ty „profi peníze“ až nakonec.

Profíka by měl každý poznat na první pohled bez toho, že to musí zdůrazňovat v článcích za každou cenu a v každé větě, jak to mnohdy bývá. Takže profík nebo amatér, to je úplně jedno, hlavně, že je předvedena perfektní práce a hlediště se baví. A v tom fandím mnohdy víc tzv. amatérům než samotným profíkům.

K prastaré věčné diskusi, kdo jakým způsobem předvádí šerm, bych se nechtěl rozepisovat. Je to filosofické téma, které je třeba hluboce studovat. Do této sféry nespadá jen technika šermu, ale mnoho jiných aspektů. Je třeba se též zcela ztotožnit se stavem člověka v dané době, s jeho postavením, smýšlením, přesvědčením a velkou měrou také vlivem víry k církvi, následně reinkarnace, posmrtný život a mnoho jiných složitých záležitostí. Je úchvatné, když se divák ztotožní s dějem a odchází s pocitem absolutního vcítění do daného příběhu a doby. Jsem hlubokým propagátorem programu přo širokou veřejnost. Jsem přesvědčen, že předvádění strohých, byť technických soubojů je k „přečtení“ pouze pro užší výběr populace. Vždy by mělo být zastoupeno velké procento herectví.
Trochu jsem rozčarován z těch zákulisních her, které se v poslední době víceméně rozmnožily. Mluvím o lidech, kteří bez vlastního přičinění chtějí vyšachovat ty ostatní. Kradou se nápady, ochranné známky, vnucují se nekalými způsoby pořadatelům atd. Zdravá rivalita ano, ale morální kodex šermíře, by měl přebít touhu zmocnit se za jakoukoli cenu všeho. Všechny poctivé bych chtěl ubezpečit, že Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Věřte, že tito jedinci nejsou stejně uspokojeni a o finanční stránce nemluvě. Pár jich znám. A jsme opět u té věci, že schopný umělec by se až tak neměl snížit. Pokud je schopný určitě je o něj veliký zájem. Potom nemusí vymýšlet nekalosti a je úspěšný i bez těchto necharakterních úchylek. Prožil jsem mnoho šťastných velice plodných roků. Historický šerm je pro mě styl života. Neberu ty roky v branži ani jako bisnis ,ale hezkých pár let strávených s lidmi, kteří pro mne znamenají mnoho.

Pochopitelně jsem vzpomenul jen ty, silnější pocity během mé činnosti. Chtěl jsem jen to nejžhavější napsat. Omlouvám se předem všem, které jsem svými názory zvednul ze židle, ale otočím-li se za mojí působností v historickém šermu jako zakladatel skupiny „Rytíři země České" v zahraničí "Equites", nemám se za těch 35 let za co stydět jsem šťastný a zcela uspokojen. Věřím, že mnohé je ještě přede mnou – potažmo před skupinou.

Mé poděkování patří všem, kteří jakýmkoli způsobem spolupracovali s naší skupinou. Někdy pravda bylo loučení i chladnější, ale čas odvane smutek, a tak chci vzpomínat jen na to veselejší.

Velikou roli v mé dlouholeté činnosti hraje rodina. Vždycky se velice rád vracím z cest domů. Asi nejsem ten pravý komediant. Potřebuji k žití vědomí, že někde mám ten pevný kořen, a že na mě kdosi čeká. Jsem bohatý, mám rodinu – domov. Děkuji!


Snad jen několik rad nám všem :
buďme vytrvalí jako indiánský stopař, ale varujme se být jako chrt na závodní dráze za levnou náhražkou kosti. Ničí to charakter, a kapsu to stejně nenaplní. Předjíždějme vždy charakterně a originálně. S Boží pomocí.

Do dalších let bych chtěl všem nám popřát hlavně hodně pevné zdraví, hodně angažovanosti a trošku trpělivosti ještě pár let semnou. Děkuji.

Pocity čerstvého padesátníka.
Jiří Sladký - Equites

webmaster