Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> 10 nej českých historických filmů

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Protiwen 12. březen 2006 22:01:23
K těm starším filmům bych ještě doplnil Počestné paničky pardubické. Taky stojí za to.
márty 12. březen 2006 21:14:59
Když mluvíme o starších českých filmech, měl bych také pár černobílých tipů : Ztracenci (příběh ze Sedmileté války dle povídky A.Jiráska), Zlaté kapradí (legenda z tureckých válek 18.stol.), Slasti otce vlasti (ne strasti), Cech panen kutnohorských, Nezbedný bakalář, Baron Prášil (i když toto nebyl historický film v pravém slova smyslu), Bláznova kronika ( také Karel Zeman) anebo TV inscenace Kočár nejsvětější svátosti. Z novějších, barevných, filmů si ještě vzpomínám např. na Putování Jana Ámose, Komedianta, Řád, Oldřicha a Boženu, Divoká srdce (povídkový film o Puškinovi a Casanovovi) a z nejstarší historie třeba Osadu havranů nebo Volání rodu. Z televizních filmů bych uvedl např. Lékaře umírajícího času (o doktoru Jesseniovi), Černou fortunu (z Třicítky) a Psí kůži (taktéž z Třicítky), Poklad hraběte Chamaré (z doby Josefa II.) a ještě si vzpomínám na film o Valdštejnovi s J.Adamírou v hlavní roli, ale název mi už vypadl. Za historický film by se ale dala považovat třeba i Babička dle Boženy Němcové nebo třeba i filmy o Švejkovi, např.Poslušně hlásím, jakožto komedie z doby 1.sv.války. Co se týče pomyslného žebříčku, na jedno z předních míst bych zařadil Markétu Lazarovou, Pekařova císaře, Poslední propadne peklu (nádherný film z doby vpádu pasovských do Čech) a Kladivo na čarodějnice. Filmy o 2.světové válce bych sem osobně moc nemíchal, neboť podle mne tvoří dost samostatnou a specifickou tématickou kategorii. Je jich ovšem velké množství, např.: Sokolovo, Atentát, Osvobození Prahy, Zbraně pro Prahu, Nikdo nic neví, Němá barikáda, Smrt si říká Engelchen, Nebeští jezdci, Oznamuje se láskám Vašim, Musíme si pomáhat, Tmavomodrý svět, Stůj nebo se netrefím, Vyšší princip, Dny zrady, Uloupená hranice, Želary, Muži jdou ve tmě atd.
pajiczek 12. březen 2006 20:52:48
Jednoznacne Marketa Lazarova...
Kuno 12. březen 2006 17:43:31
Berka(12. březen 2006 13:58:26) : Já nevím jestli si to kdo z přispívajících pamatuje ale líbil se mi také slovenský Adam Sangala,Vivat Benovský a potom tuším český seriál Ctná paní Lucie ale nejsem si jist názvem,snad mne větší pamětník opraví...No a samo,že hus.trilogie,Markéta Lazarová,Udolí včel.-prostě jsou to všechno starší filmy z doby kdy se ještě tak moc nehrálo na komerci.
Berka 12. březen 2006 13:58:26
Osobně jednoznačně nejlepší je Údolí včel, pak se mi dost líbí Markéta Lazarová, incenace Zločin na Zlenicích hradě, Poslední propadne peklu, Noc na Karlštejně.
stopař 12. březen 2006 13:50:30
A jó,málem bych zapomněl.Údolí včel je taky dobrý,já si zase nemůžu vzpomenout na ty válečný filmy,hergot,tak časem
stopař 12. březen 2006 13:43:02
Hezky to tu blbne. Údollí včel je Kydliman, další příspěvek už ne.
Kydliman 12. březen 2006 13:40:47
vousáč 12.březen 2006 : Já se vážně nechci přít o Pána prstenů, jen jsem měl potřebu to trochu obhájit,protože se o fantasy tématiku zajímám už docela dlouho.Ale co člověk ,to názor!!Nikoho za něj nehodlám kamenovat.Považoval bych proto Pána prstenů za uzavřené téma a věnoval bych se výhradně naší tvorbě.Ještě se mi matně vybavuje jeden filmeček, ale název mi uniká.Myslím,že se to jmenovalo V ERBU LVICE,ale fakt si nejsem jistý.
stopař 12. březen 2006 13:37:09
Pro mě je ve všech kategoriích jednička Údolí včel, komedie-miluju Noc na Karlštejně, Inscenace - je jich několik na jejichž jména si nevzpomenu, 30 letá .v. Svědek ztraceného času, 1 sv. v.-Signum Laudis,2.sv. v. Nebeští jezdci.
vousáč 12. březen 2006 12:57:35
stopař(12. březen 2006 11:41:55) : Máš pravdu v tom, že Kladivo na čarodějnice je taky špičkový film z historie. Císařův pekař je skvělá komedie a taky Dva na koni a jeden na oslu evokuje zajímavě atmosféru doby. Ale v Pánu prstenů jsou zajímavě vyvedené jenom některé meče. Zbroje jsou už ale příšerné, děj filmu je pod psa a já osobně bych v kině za tenhle film nedal ani bůra. Ostatně nejsem sám, i můj desetiletý kluk se vydržel dívat asi půl hodiny a pak se slovy"na tuhle pitomost se dívat nebudu" šel spát. Takže souhlasím s Tygříkem že je to škvár. Diskutovat o Xeně a dalších výdobytcích holywoodské kultury snad už ani nemá význam.
stopař 12. březen 2006 11:41:55
Souhlasím, Husitská trilogie by měla patřit jednoznačně mezi nejlepší české historické filmy,ale pukud můžu mluvit za sebe,neobouval bych se zrovna moc do Pána prstenů.Je to ,svým způsobem, jedinečné dílo z oblasti fantasy,stejně jako kniha a osobně považuji tuto trilogii za jednu z nejlepších vůbec.Co se týče dalších českých filmů,určitě bych doporučil Kladivo na čarodějnice nebo Dva na koni, jeden na oslu, Noc na Karlštejně,Strasti Otce vlasti,Svatby pana Voka,Isabela vévodkyně burgundská,Pekařův císař a Císařův pekař. Pravda, některá díla mají v sobě jistý druh historické nadsázky, ale když jsou dobrá, tak proč je nenapsat.
Radian 12. březen 2006 11:29:07
tygřík(12. březen 2006 09:58:40) :
Moderné škvári? Poprvé, myslel som si, že je reč o českých historických filmoch ale budiš . Čo sa týka pána prsteňov bola výbava a výbroj veľmi dobrá (čo sa týka reálnosti) . Samozrejme pri tých iných (zlých, dobrých rasách) sa ťažko dalo z niečoho vžýchádzať . A nieje to to náhodou fantasy, mýt, legenda lebo niečo také . (Budiš každý má svoj názor.)
Viem , že tam mali aj šermiarského majstra a aj ten to tak bral ale zároveň sa snažil to spraviť čo najlepšie . A porovnať zo Xenov tak to fakt bieda. V tom seriáli sú tuším v grécku ale ani jeden z tých vojakov nemá reálne brnenie ani zbrane a
samotná postava je prehnaná . Neviem či si uvedomuješ, že v stredovekých bitkách sa toho šermu veľa ukázať nedalo, proste sa tam nemylosrdne rúbalo
hlava nehlava a prestava nejakých ,,úžasných" súbojov mimo turnajov je rozprávka. A pokiaľ ideme ohovárať filmy tak tu je trója . Jediní poradny Grécky hopliti boli Achilovi Mirmidonci a zvyšok mal akési čudesné paškvili brnení a zbraní. Pkiaľ by sme cheli nejaký poriadny reálny historický film bola by to nemylosrdná rúbanica a veľa šermiarskej krásy by tam nebolo .Súboje tak 3-5 sekov potom smrť oponenta .
tygřík 12. březen 2006 09:58:40
Pro mě je to jednoznačně Vávrova Husitská trilogie - Jan Hus, Jan Žizka a Proti všem. Je jasné, že některé scény a dialogy jsou poplatné režimu, kdy tyto filmy vznikaly, ale reálie jsou podle mě skvělé. Pro mladou generaci šermířů by byly určitě mnohem větším poučením a inspirací než moderní škváry typu Pána prstenů, Xeny a podobných zhovadilostí.
Berka 12. březen 2006 09:47:35
Rád bych s Vaší pomocí sestavil pomyslný žebříček českých filmů s historickou tematikou. Záběr ponechme od pravěku po II. světovou válku, žánr od tragédie, přes dokument, inscenaci, hraný film, až po komedii či muzikál. Svůj typ zkuste nějak zdůvodnit, nominovat můžete i více titulů.
Tak jen směle do toho.

webmaster