Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Vyroba muskety

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Oněgin 21. září 2006 14:10:16
Pravdou je, že většina mušket vyskytujících se na bitvách jsou vzhledově mnohem pěknější než originály, o zdobení vojenských zbraní ani nemluvě.
perth 21. září 2006 13:34:19
Jan Onufryj Zagloba(03. září 2006 15:05:52) : V tomhle ti budu umět pomoct.Ozvi se na : perth1@seznam.cz .Zdravím a přeju pěknej den.
Jan Onufryj Zagloba 03. září 2006 15:05:52
Zdravím! Obracím se na vás s prosbou o radu. Chci si pořídit mušketu, ale nerad bych někomu naletěl. Můžete mi někdo doporučit nějakého kvalitního puškaře? Nebo se mám poohlédnout po něčem z druhé ruky? Předem všem moc díky! Budu vděčnej za cokoli.
Mysak 08. červen 2006 12:16:04
Nech 20. květen 2006 12:48:27
Nazdar Nechu,
tak jak jsi dopadl před porotou :-)
Jestli tě bolí záda z muškety a vzhledem k tomu, že ty vaše kousky znam :-), tak stačí říct, třeba by se pro tebe nějaká našla.
A k těm Plzeňskejm kouskum ve zbrojnici, podle mě tam při plenění Mnsfelda zůstaly proto, jak vypadali už tenkrát:-))). Ne, to je jen humor. Myslim, že ten nápad s výrobou experimentu není zas až tak od věci, jen sehnat finance a lidi :-(
Nech 20. květen 2006 12:48:27
mascha 19. květen 2006 15:10:01 - No takhle, na ústí mi to přišlo málo a na komoru zase vcelku naddimenzovaný (když je to na jedný mušketě). Co se týče našich mušket (Gordons regiment), tak to jsou kopie 1.Regimentu domu králova - čili oněch profláknutých Dumasovo Třech mušketýrů. A ačkoliv jsme se časem rozhodli přejít na Gordonovo císařskou multinárodní posádku města Chebu, muškety přece nevyhodíš... Ty potvory mají něco kolem sedmi kil, na tý komoře ten cenťák s přehledem bude a můžu Ti teda říct, že tahat je celej den na rameni je opravdu požer. Člověk si připadá spíš jako lehký protitankový střelec...
Šavlis 18. květen 2006 15:26:05 No jo, to samozřejmě nelze popřít. Ale pozoroval jsi někdy ty potvůrky zblízka? Na některých kouscích jsou rozpoznat vady materiálu viditelné pouhým okem... a to nebyly vady způsobené konzervací. Ano, slyšeli jsme tu snad stokrát že,... materiály se nedají porovnávat a "tehdejší" prach nebyl tak výkonný a kdo ví co ještě, ale.... čoveče, osobně střílím od dětství (tatík je starej fořt:-) a stejně bych se bál "tehdy" na hradbách plzeňských vystřelit si z nějaký pušky, co bych fásnul ze zbrojnice. Možná by bylo opravdu zajímavý zkusit vytvořit sérii mušket, samozřejmě tradiční technikou (tedy zcela experimentálně) a pak provést sérii testů a vyhodnotit úspěch materiálů a pravděpodobnost roztržení laufu. Hyň by sa hukázalo:-)
Zdar!
mascha 19. květen 2006 15:10:01
Nech(18. květen 2006 13:59:59) : tak to jsem nějak nepochopil, lamentuješ, že to je moc, nebo málo? vyznívá to jako, že málo, ale tedy nechtěl bych se tahat s kvérem s centimetrem na komore. mysleno tedy musketa.
a jinak, neco co se obcas objevi, ale zapadne - oni to tenkrat byli hodne dobry borci, samozrejme, ale taky tam bylo spousta fuseru a podvodniku. cili jako dnes, najdou se kvalitni i smejdsky vyrobky.
Perlicka - ted jsem cetl jeden dopis od mladyho Krsystofa Haranta (asi rok 1670), kde si stezuje, ze ten prach, co objednal a dostal, jaksi ehm, nehori, antoz aby s tim slo strilet.
hawkwind 18. květen 2006 21:35:34
Šavlis - ano ale tehdy byly jiné matroše než dneska.
Na hlavně se dají použít vrtané přesné trubky na výobu hydraulických pístů, které se běžně prodávají v různých délkách i průměrech/vývrtech a jsou ze stejných CrMo ocelí jako hlavně na moderních puškách a jsou tepelně upravené na stejnou pevnost.

hawkwind 18. květen 2006 21:33:33
Bahnak - nech si pindy od cesty, mudrlantský je právě tak tvůj příspěvek nikoli můj.
Šavlis 18. květen 2006 15:26:05
Běžný byl milimetr na ústí. A je běžný i dnes u černoprachových zbraní. Nehledě k faktu že i u dnešních. Viz. brokovnice (i při střelbě S-Ballem čili jednotnou střelou) nebo třeba na krásném kousku jakým je Brown-Bessova mušketa od Pedersolliho. A centimetr na stěně v oblasti komory prakticky nepotkáš ani u kulových zbraní na bezdýmý prach.
Nech 18. květen 2006 13:59:59
Broďan 18. květen 2006 12:08:03
No, tak to máš recht... co se týče plzeňský zbrojnice, tak to jsem teda čučel. Některý muškety měly na ústí laufu dokonce i 2-3mm. To znamená, že na komoře mohli mít ta cenťák, až cenťák a půl. Netvrdím, že tak vypadaly všechny kvéry, ale...:-) Šmarjápano, buď to měli tehdejší puškaři setsakramentsky vychytaný, anebo jim bylo jedno, komu to při výstřelu urve pazoury.
A Když teď koukam na ty materiálně předimenzovaný muškety na bitvách (samozřejmě včetně těch našich) říkám si tiše... není to trochu zbytečný ? :-))))))))
Zdar!
Broďan 18. květen 2006 12:08:03
Šavlis(18. květen 2006 08:57:41) :
To je právě problém i spousty jiných zbraní. Třeba kuší. Když chceš mít skutečnou repliku originálu, tak je asi lepší z toho vůbec nestřílet. Jinak může člověk přijít k úrazu.
Takže i v rámci "živé historie" je nutné dělat kompromisy. Jsou dostatečně odůvodněné bezpečností uživatele a diváka.

Pozdně gotické a renesanční hákovnice a muškety, které jsou k vidění v Plzni jsou z dnešního pohledu zpracovány neuvěřitelně hrubě a s věrnou replikou bych ve zkušebně zbraní asi neuspěl. Např. hlavně sbalené z plátu na trnu s excentrickou dírou působí vysloveně nedůvěryhodně. A jejich úchyt k pažbě taky. Když se tenkrát nějaká z nich roztrhla v rukou žoldáka, nikdo to příliš neřešil.
Šavlis 18. květen 2006 08:57:41
Jak říká Mascha. Kdybych měl dobrýho frajera na lauf, další mušketu bych dával dohromady sám. Resp. pažbu bych nechal udělat kolegovi co je schopen tyto věci řešit a má dílnu vybavenou na dřevo. Zámek už mám hotovej (mimochodem skvěle funkční) z nějakého předchozího záchvatu který mi zkrachoval právě na laufu. Uchycení hlavně - zatím jsem neviděl na akcích chycenou hlaveň hůř nebo méně zodpovědně než na originálech. V pátek jsme byli v jednom nejmenovaném zámku, měli jsme tam v rukách asi pět doutnákových mušket z minimálně stovky vystavených, hleděl jsem jako baterka, jeden šroub do ostruhy ze dnového šroubu, průměr cca 6 mm, hlava zespod zkrz celou zůženou uchopovou část pažby, po délce hlavně 3 (u některých kusů jen 2) dřevěné čepy 2-3 mm!!! durch pažbou zkrz očka chycená do laufu rybinou. Ráže 18-20mm. A ti borci z toho stříleli kulema. Když vydrželo tohle tak už vydrží všechno:)
mascha 17. květen 2006 19:40:10
trocha do mlejna
1) je pravda, ze se da sehnat kvalitni musketa o desetitisic. Ovsem take se da za stejny peniz sehnat od certifikovaneho puskare smejd, ktery sice dela PUF, ale s tehdejsimi zbranemi nema moc spolecneho. Hodne musket je toho dokladem.
2) Pokud tedy nemam kontakt na dobreho puskare, ci nemam cas cekat na jejich dnesni velmi dlouhe terminy, a mam vybavenou dilnu a sikovny pazoury, je mozne koupit od puskare lauf a postavit okolo nej musketu. Ovsem chce to jeste navic mit podklady. Treba kamarada kastelana, ktery ti dovoli si obkreslit na prilozeny papir drevo, a uplna parada je, kdyz te necha se podivat do zamku (flinty). Pokud jsou vsechny tyhle veci, neni problem zajit do zkusebny, torment dostanete. Moje krochna je toho dokladem.
3) jak psal Vechio - torment dostanete bud na ucpavku nebo na kuli, podle toho, na co se vase flinta cejti a jestli si ty dve kule prinesete. Nekdy je pan Slanina ve zkusebne v dobre nalade a ty dve kule doda sam. Geneho krochna je toho dokladem.

Takze - pokud se na to cejtite, mate hlaven, zkusenosti, vybaveni, vykresy, sebevedomi, cas a nadseni - postavte si flintu sami. Pokud vam z tohohle seznamu chybi jedina vec - vykaslete se na to a sezente si doporuceni na dobreho puskare a nejaky kacky navic. Jo a nepocitejte s tim, ze vase prvni vami postavena musketa bude bez chyb, i kdybyste byli sebesikovnejsi. A ty chyby odhalite az kdyz z ni budete nejakou dobu strilet. Tak treba ja mam panvicku z materialu, ktery se svinsky rychle zahriva...
Raiden 16. květen 2006 21:04:26
Dole v Ésterajchu se prej dá celkem běžně koupit tzv hlavňovina, kulatina z příslušnýho materiálu v jakymkoliv průměru, nemáte s tim někdo zkušenosti?
I když nevim, jak bych do toho vrtal tu díru, neznám nikoho, kdo má tak velkej soustruh a tak dlouhej vrták. a když si představim tý práce a času, jto už je fakt lepší koupit to hotový.
Broďan 16. květen 2006 10:45:52
Wooden(07. květen 2006 13:03:08) :

Já se tedy aktivním "šermem" už pár let nezabývám a pokouším se o livinghistory, takže mám snahu, aby vše fungovalo tak, jak má. Jednou ze zbraní, které vlastním, je tlačítková arkebuza (konec 15. stol.). Vyrobil ji puškař podle fotek originálů i podle torza podobného kousku.
Osobně bych měl problém s výrobou osmihranné kónické hlavně, dnového šroubu a s dlouhou listovou pružinou pod držákem luntu.

Arkebuzu jsem nechal odzkoušet na střelbu kulí (chtěli k tomu 2 kule). Ve zkušebně mne překvapila slabá tormentační dávka Vesuvitu (6,2 g) a doporučená dávka 3,1g, což je pouhá 1/10 váhy kule (ráže .69). Navážku prachu o 1/10 hmot. kule jsme ládovali do perkusáků za účelem co nejpřesnější střelby. Do předimenzované hlavně arkebuzy jsem čekal větší doporučenou dávku.

Ale možná to výkonově i odpovídá, protože středověký prach měl daleko nižší účinnost, než Vesuvit LC. Z histor. záznamů se lze dočíst, že na poč. 16. stol. byl problém, prostřelit ručnicí pavézu i plech zbroje (to vyřešily až muškety). Ovšem proti nekryté živé síle, zvláště koním, se osvědčily velmi.
Bahnak 13. květen 2006 21:29:51
hawkwind(06. květen 2006 15:00:18) :
Tak nevím kdo tady pseudomoralizuje. Spíš mi šlo o to, že zabít někoho sekerkou vyžaduje zatraceně větší kuráž než stisknout kohoutek. Ale promiň, ooo vyspělý a chytrý mudrlante. Já na hádky chuť nemám, jen sem napsal názor.
vechio 09. květen 2006 09:51:06
Wooden(07. květen 2006 13:03:08) : No to už není s těma expanzníma lahvema dva roky pravda.. Hlavně se tormentují na střelbu ucpávkou a nebo střelbu kulí..je nutné kuli dodat ke zkoušce..
yenik 08. květen 2006 20:11:09
Wooden(07. květen 2006 13:03:08) : Svatá pravda, já možná trochu odbočím k tématu kroužkových zbrojí,což na první pohled zdánlivě nesouvisí... První kroužkovku jsem si plet sám,že to bude levnější,a nechal sem na tom ruce i mládí.A na další sem si vydělával.Bylo to za poloviční dobu a výsledek,kupovanej od kováře,byl MNOHEM lepší.A s mušketama to máte stejný!
Wooden 07. květen 2006 13:03:08
Bahnak(06. květen 2006 13:01:15) : No, tak to si tam tu kouli klidně narvi ty chytráku. Muškety pro historický šerm jsou tormentovaný jako expanzní láhve, ne jako střelný zbraně, takže tu kouli tam narveš jednou, dvakrát, možná i třikrát a pak ti to urve pracky. Ale má to i své výhody. Možná tě to odnaučí rejpat se v nose...
Wooden 07. květen 2006 12:59:35
Teda chlapi, fakt si myslíte, že se vám v dnešní době vyplatí dělat si něco sami a nasazovat pak krk za to, že se to neposere? Uděláte to opravdu tak dobře a hezky? Zrovna u muškety pochybuju, že ju sami uděláte dobrou a hezkou pod šest tisíc. To už se potom vyplatí si dva tisíce připlatit a být v klidu, ne? Vrazili byste do toho zbytečně moc peněz a hlavně ČASU. Čas jsou peníze a ten váš je obzvlášť drahej. VŽDYCKY najdete někoho, kdo se tím živí a je ochotnej jít dost dolů s cenou, aby se vám to vyplatilo. Věřte mi, taky sem si myslel, že co si udělám sám, je zadarmo, ale není tomu tak. Možná za komárů, ale ne dnes.
hawkwind 06. květen 2006 15:00:18
ANo což by mu zajisté zabránilo v tom aby a něj eventuelně nevzal sekeru...
Zamysli se nad sebou gumo, než tu vyplodíš něco podobně pseudomoralistického jako v minulém příspěvku abys dokázal jak jsi chytrý a vyspělý. Tam kde není osobní zodpovědnost, zákazy a nařízení neřeší nic a nikdy neošetří možnost osobního selhání.
Bahnak 06. květen 2006 13:01:15
Hmm, debabta...
Parkrat me ve snech napadlo, že bych si vyrobil ten kanónek zvaný mušketa. Souhlasím však s názorem, že hlaveň doma nevyrobíš. Dost velký průser je hlavně v materiálu, který by měl mít dané specifické vlastnosti vhodné právě pro výrobu hlavní. Jenže ve šrotišti se neválej jen tak pohozený bezešvý silnostěnný trubky a tím pádem u nich ani nevisí cedulka s popisem materiálu a doklady o materiálových zkouškách. Shrnuto, pokud do toho půjdu, hlaveň si nechám vyrobit určitě u puškaře. Zámek, pažbu a úpravy už zvládnu sám, ale stejně nevím, jestli by se někdo vůbec zabýval tím, že mi to cejchne. Takže si ji radši za těch pár tisícovek koupím celou. Co mě ale znepokojuje daleko víc je, že si takhle za pár korun pořídí střelnou zbraň, nemusí mít na ni zbroják, tu kouli si tam klidně nacpe a jedním stisknutím kohoutku ze světa zprovodí toho odporného souseda...
beran 15. duben 2006 00:01:48
čau pokud to myslíš s tou mušketou vážně tak se ozvi. dělám doutnákovky tak uvidíme co se dá dělat!
Šavlis 10. březen 2006 11:15:21
Vechio: Nikdo neřekl že máš udělat špatný zámek s nepřesným chodem, špatně udělanou zátravku a špatný kryt pánvičky. Další věc je ale fakt, že jsem za 10.000 korun viděl tak neskutečné bastly, až mi z toho vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Ale to je asi holt kosher, protože to dělalo sice prase, nicméně prase akreditované a certifikované.

No nic Gumixi, musíš prostě začít šetřit:))))
Džem 10. březen 2006 11:11:17
Pěkně, pěkně, tahle diskuze je fakt zábavná. Jen mi vrtá hlavou jak si vechio s králem elfů dokážou vrtat a svařovat trubku na koleni. Vdyť je to musí pálit, nebo že by používali svěrák... Někteří lidé s dobrou dílnou a znalostmi to takhle dělají:).
vechio 10. březen 2006 10:38:00
Šavlis(08. březen 2006 14:27:41) : Krásný příklad jak to nedělat či spíše jak čecháčci obcházejí zákony a nařízení... A hlavně že se ještě vyskytují důveřivci kteří nasazují svůj krk za někoho jiného..
Doba dělání věcí jen tak na koleně už je za námi..
Navíc proto aby mušketa byla bezpečná nestačí jen lauf, ale dobrý kryt pánvičky, dobrý zámek s přesným chodem, dobře udělanou zátravku ...
Kral Elfu 09. březen 2006 09:20:18
Šavlis(08. březen 2006 16:46:15) : To nebylo na tebe - pokud mas hlaven se zkusebnou od puskare, je to samozrejme OK. Me vydesila ta predstava "svarim trubku na kolene, vyvrtam diru vybrousim panvicku, to dele pridelam na kus klacku a vzhuru do valky.
kriss 09. březen 2006 00:01:48
Gumix(07. březen 2006 17:11:35) : Zkus si sehnat kontakt na Dědka z plzeňskýho Modrýho regimentu. Kámošovi takovou mušketu dělal. Dostal ji i s dokumentací a ve zkušebně žádnej problém. Určitě Ti poradí.
Šavlis 08. březen 2006 16:46:15
Další kterej neumí číst:))))) Jaký spatřujete drahý kolego a králi Elfstva rozdíl ve výrobě níže popsaného náčiní u "renomovaného" výrobce těchto replik a na druhé straně v zajištění jednotlivých hlavních komponent u "renomovaných" řemeslníků (čímž koncesovaný puškař beze sporu je), avšak méně na kvalifikaci náročné práce (zámek, povrchová úprava) vytvořit z úsporných důvodů na základě dochovaných exemplářů vlastními silami?
Přečtěte si, prosím, ještě jednou a pozorně mé předchozí příspěvky a předešlý děs Vás jistě opustí.
Kral Elfu 08. březen 2006 16:25:43
Vy me desite, chlapci. Vemte v potaz, ze ty novy ruce ci oci si za 10 K nekoupite. Zejmena mi zcela sobecky (neb vojenske baroko me nezajima) beha mraz po zadech, kdyz si uvedomim, ze ruzni ti pistalnici v gotice na tom budou s tou bezpecnosti a kvalitou podstatne hur. :-/
Šavlis 08. březen 2006 14:27:41
Vechio, Gumix:

Ach jo.

Tak třeba takovýhle vuběc ne nereálný příklad. Mám známé puškaře. Puškař je schopen (nechat) vytočit lauf. Nemá materiál, protože tohle je hodně specifická záležitost, ale já vím co a kde sehnat. Na pažbu mám jiného chlapa, kamaráda, nebo třeba taky tohodle puškaře. Zámek je otázka dopoledne v případě že mám alespoň trošku vybavenou dílnu. Osazení pažby kromě uložení hlavně jako zručný člověk zvládnu taky. Povrchovku jakbysmet. Protože je puškař známý, protáhne mi to, za potřebný poplatek pro zkušebnu a flašku rumu pro sebe, tormentací. Tolik ilustrační situace jak získat velmi slušnou mušketu za velmi velmi rozumný peníz, pokud je pro tebe částka kolem desítky příliš astronomická. Já už bych to dnes takhle neřešil ale ...... Neříkám jak udělat doutnákovku s použitím roličky od toaleťáku, izolepy a manikůrních nůžek. První zásadní problém na který ale narazíš když přijdeš za puškařem který tyhle věci moc nedělá, a řekneš mu že chceš mušketu, je vrtání hlavně, toto ale odpadá, pokud seženeš materál který už má požadovanou díru, tloušťku stěny a hlavně vlastnosti na základě kterých ti tvou novou flintu nenacpou ve zkušebně do análu botkou napřed. Toť vše.
Tento scénář je částečně založen na opravdových událostech, místo děje a jména postav jsou smyšlené. Při natáčení nebylo ubližováno žádným zvířatům. Některé scény byly prováděné profesionály, doma to nezkoušejte. Tormentací to prošlo.
vechio 08. březen 2006 13:36:05
Gumix(07. březen 2006 17:11:35) :
Zapomeň na to.
Nemáš zkušenosti a potřebné technologické zázemí pro výrobu. Dělat to na koleně doma je hovadina.
Do zkušebny na tormentační zkoušku ti dnes zbraň vemou pouze od atestovaných výrobců a to s potřebnou dokumentací.
Pokud se s tím budeš pohybovat na bitvách budeš nebezpečnej nejen sobě ale hlavně ostatním.
Nakonec zjistíš že čas, námaha a peníze které do toho vložíš za to nebudou stát..Než kdybys sis mušketu nechal udělat od renomovaného výrobce.
Gumix 08. březen 2006 13:31:24
Šavlis: Dík moc, zkusim se zajít zeptat do tý Ferony. Jo, objevil sem na netu normu (ČSN 395009 Historické ruční palné zbraně...) tak si ji objednam a snad budu chytřejší. A když to neklapne, tak Tě časem poprosim o nějakej ten kontakt. Ale jestě muzu pořád přemejšlet nad tou lešenářskou trubkou, ale na to bych asi neměl koule :)
Šavlis 07. březen 2006 21:30:42
Btw, ty trubky mají samotné atestaci z výroby, to znamená že nemusíš mít strach z vady materiálu. Ale než to takhle bastlit, zkus spíš napsat kolik jseš schopen do té krochny nalít naček a možná bych ti radši doporučil nějakého solidního výrobce. Ceny jsou standardně od 8.000,- za normální kus po, jéžiš teď nevím jestli nekecám, ale 13.000,- nebo 15.000- za mercedes od A. tormentovanej na kuli
Šavlis 07. březen 2006 21:23:58
Gumix: Tak posuňme debatu na troku méně ironickou úroveň. Některé hlavně (na muškety tormentované dříve jako expanzní nádoby - tj. nesmíš použít projektil) jsou opravdu točené z trubek. Konkrétně z přesných vysokotlakých bezešvých trubek, vnitřní průměr cca 16 - 20 mm, stěna na komoře alespoň 4 mm. Mimochodem se blbě shání právě ty silnostněnné. Ferona je sice v tabulkách má, u nás se už ale snad nevyrábí, dovezou ti je z Říše ale musíš říct kolik vagónů potřebuješ:)))) (vozí se asi v šestimetrových kusech.)
Řezník 07. březen 2006 20:42:08
Kamarád dělal něco podobnýho, na co se chystáš ty. Má pohodlnej život, péro si umí vyhonit nohama a v divadle nemusí tleskat a nikdo se na něj za to nezlobí...
Řezník 07. březen 2006 20:39:24
Jo jo přesně tak, vem lešenářskou trubku, na jednom konci jí zavař eletrikou, heftni to na pažbu, nasyp libru vesuvitu... A nezapomeň udělat dětem pápá....
Gumix 07. březen 2006 17:11:35
Potrebuju dat dohromady doutnakovou musketu, ale nevim jak na hlaven. Chtel bych aby byla i na kule a přitom byla odskousena ve skusebně. slysel sem ze se daj udelat z trubek. Neznam technicke parametry na prumer hlavne (zavit) tridu ocele, apod Budu rad za jakoukoli radu. Gumix

webmaster