Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Zničme LH!

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Berka 11. leden 2006 22:57:49
skřet(11. leden 2006 21:07:47) :
Ten člověk má pravdu, hoď kamenem, kdo jste bez viny. Až projdete tím samým, až nabydete vlastní zkušenosti, nebudete lízat cizí smetanu, prostě budete prošlapávat svojí vlastní pěšinku, pak kritizujte. Někdo má a někdo nemá. A to není jen o penězích ale i o rozumu, odvaze, srdíčku, zkušenostech, píli, podmínkách, atd. Kdyby jste ten čas, co tady trávíte pindama a obhajováním sebe sama věnovali vyšíváním tunik jako Wothan, tak už všichni chodíte v tunikách od Wothana. Hau, skončil jsem.
skřet 11. leden 2006 21:07:47
Honza:
Klidně můžeš konkretizovat.. :-)
2. ročník Točné, záležitost stará 8 let. Asi skutečně nemá smysl to příliš pitvat, jistě jsme to probrali již mnohokrát, ale abych to tak aspoň trochu shrnul (přecejen pamětníci i bez konkretizace vědí..) :
Kompletní turci byli pozváni právě kvůli tomuto vybavení. Ačkoliv se na moji hlavu asi snese težká kritika, v mnoha věcech může být kostým turka dost podobný kostýmu varjaga, či orientálce 9./10. stol. (to byla datace akce). Pacholík se svým pozdním římským vybavením byl pro nás skutečně stravitelný. Nutno podotknout, že kostým nebyl typicky římský, byzantské motivy byly také stravitelné.
Add další jmenované - kanady a maskáče si skutečně nepamatuji, nicméně osobně jsem kontroloval jen vlastní družinu. Pokud ulítl někdo z kolegu, nejsem sto říct, ale vzhledem k tomu, že někteří účastníci byli vpuštěni jen bosí a do půli těla (kvůli nevhodnosti zbytku) mohu vyjádřit své pochybnosti.
Brýle byly obecně tolerovány a v tomto se můj názor nijak nezměnil. Možná si někdo ještě vzpomene jak dopadl Drobeček na jednom z Libušínů, kdy potkal chlapce bez brýlí...
A co se týče "kulhavého Hanze"? To snad žádný komentář nevyžaduje, snad jen, že tento člověk má moji hlubokou úctu právě proto, že je schopen se podobných akcí účastnit.
Add vaše štíty (potažmo krožkovky), pokud si dobře vzpomínám, prosil jsem Vás, ať jdete bez štítů. Jedna z věcí která vysloveně bije do očí i zcela "tupého diváka" je typický "gotičák" v štítové hradbě z kutatých a mandlových štítů.
No nic, na to jak dávná je to historie, jsem se celkem rozkecal, ale mám pocit, že při podobné interpretaci je dobré slyšet i názor z druhé strany:-)

Kamil: jen informativně, brýle nemám :-)
Kamil 11. leden 2006 20:43:15
honza(11. leden 2006 19:28:45) : Treba to byl jeden z tech, kteri meli bryle... :)
honza 11. leden 2006 19:28:45
Kdyz se tu pise o kanadach omotanych hadrem,tak si tak vzpominam,ze jsem byl jednou vykazan z ucasti na bitve kvuli spatnemu stitu.Tenkrat jsem byl pekne nasranej ,ted se tomu uz jen smeju.Clen z poradajici skupiny mi sdelil, ze do bitvy (cca11.stol) me s gotickym stitem nepusti.No ale ze tam byli v tureckych kostymech 17.stol,lidi s brylema,kanadama,maskace,nejaky ten riman a take kluk o berlich.Kdyz jsem tomu klukovi z poradajici bitvy po bitve rekl o techto dobrodruzich,tak mi odpovedel,ze si jich nevsiml.Takze si vsimne,ze ja mam stit, ktery dobove "ulit" o nejakych 200 let,ale naparadeni turci,kanady a ostatnich veci si nevsiml.
koulars 11. leden 2006 09:46:59
Ogrier 09. leden 2006 21:56:37
Souhlasim s Kainem.

Jses pako. Ale roztomily :-)
Prcík1 11. leden 2006 09:12:40
Ahoj Skřete!

Na fotky se dívat nemusím - byl jsem tam. Je pravda, že jsem Točnou hodně globalizoval - ta úroveň se tam opravdu měnila rok od roku. Celkově ale ve srovnání s nyněšjím stavem "vikingské obce" byla slabá - však to taky byly počátky vikingských akcí u nás.
Zcela souhlasím, že nebýt Novgorodského trůnu, který to nastartoval, asi by nevznikli vikingové v dnešní podobě (byť moje vybavení "ustrnulo" zhruba v úrovni 3. - 4. bitvy Novgorodu, neboť se primárně věnuji ranné gotice 13. stol. a na vikingy mi již nezbývá dostatek času a prostředků).
skřet 10. leden 2006 20:50:09
Prcík:
Rád bych jen konstatoval fakt, že pokud by nevznikla Točenská bitva a tím i pozvolný tlak na učinkující, ohledně vybavení, je možné jen spekulovat, zda by bylo s kým pořádat současné akce v tomto období. Dále bych byl rád, kdyby ses kouknul na nějaké fotky např. z 3. a 4. Točné na Novgorodskou, respektive Dánskou gardu a přece jen se nezamyslel nad relevancí výroku "pouze vikingská garda připomínala vikingy".
Jinak asi nemá smysl se tu rozepisovat o tom, že většina věcí prochází určitým vývojem. Věřím, že většina soudně uvažujících lidí si je tohoto faktu vědoma a souvislosti si vyvodí sama.
Melkel 10. leden 2006 16:39:12
Wothan(10. leden 2006 15:51:51) : aaaa, přichytil jsem tě při lži, půjdeš na lavici! Co ta díra po straně, aaha? Kterou by projel náklaďák, aaaha? To je snad LH?
Prcík1 10. leden 2006 09:51:14
Ahoj Ogriere!
Ač nenásleduji cestu LH (domnívám se, že nemusí být nutně používán přísně dobový materiál, pokud modernější vypadá dobře) a ač se někdy domnívám, že by Wothan, Hawkwind a Melkel měli trochu krotit své výpady, nesouhlasím s tím, co tu píšeš (a stejně tak i démon HH).
Nebýt lidí, kteří se začali věnovat LH, historický šerm by byl pořád u toho, že omotané kanady a plechy jsou fajn a kdo si místo kanad pořídí boty, je tuplovaný king. Takhle je možno vidět, kam až je možno to dotáhnout (a ještě lépe se snažit vlastní výbavy vylepšit).
A pokud vezmeš keckaře jako jeden extrém vybavenosti a LH jako druhý extrém vybavenosti, pak je možno najít velmi rozumný střed. (A ten se dá schovat do popisu "aby lidi vypadali koukatelně".)
Pokud ještě pořád máš námitky vůči tomu táhnout vybavení někam nahoru, zkus srovnat první "čistě vikingské" bitvy v Praze ("Novgorodský trůn" - 1997 - 2000) a Čas vlků v letech 2003 a výše.
V Novgorodu jsi zpočátku mezi "Pečeněhy" potkal v podstatě goticko-polokeckařskou lehkou pěchotu a pouze vikingská garda opravdu připomínala vikingy. A nebýt LH, zřejmě by úroveň "vikingských bitev" zůstala tam, kde byla.
Kain 10. leden 2006 08:57:11
Ogrier: Chtěl jsem napsat dlouhou odpověď, zahrnující práci, snahu a tak. Ale napadla mě kratší - seš pako:-)
Jiri Lucius 10. leden 2006 08:22:51
Ogrier(09. leden 2006 21:56:37) :
Tak az budes mit cas a chut tak prijed ten zbytek toho prikopu vykopat.

Gotrek 10. leden 2006 07:52:21
Ogrier(09. leden 2006 21:56:37) : Mno mně to opevnění přijde velký docela dost ;-) navíc si asi neviděl ten příkop na další val viď? každopádně si myslím že jiné nebo aspoň větší ranněstředověké opevnění v ČR nenajdeš ... každopádně sakra lepší než palety. a k "Mel by sis to opevneni dodelat ze vsech stran!!! Protoze jinak se ten tvuj pojem LH uplne ztraci." mě fakt dostává ....
Ogrier 09. leden 2006 21:56:37
souhlasím s demone HH

Wothanek by se fakt mel krotit! Kralovice jsou v pohode! Kdyz dela tu LH tak proc ma na jeho prekrasnem Wothanburgu jen kulisu nejake tvrze? Mel by sis to opevneni dodelat ze vsech stran!!! Protoze jinak se ten tvuj pojem LH uplne ztraci. Nebo ja teda aspon jeste neslysel o takhle mrnavem opevneni a kevsemu jeste jen s opevneni z jedne strany!!! Kup si prasky na sklidneni, kdyz to nemuzes vydrzet. Nebo prestan jezdit to bude nejlepsi!
Richard 09. leden 2006 12:44:01
hawkwind: Tak jsem si o víkendu prošel Bronsteda a skutečně jsem tam žádný zpochybnění nenašel, naopak tam docela obsáhle cituje ibn Fadlana a dokonce i ibn Rostu. Takže jsem si to skutečně pamatoval nejspíš špatně, moje chyba. Ale pořád mám divnej pocit, že jsem to někde přece jen četl. No, není to nakonec až tak podstatný, ale pokud se mi to podaří najít, tak sem dám odkaz na pramen.
amat 07. leden 2006 12:14:10
hawkwind(06. leden 2006 20:20:58) : v tomto bodě se plně shodujeme - mne právě na tom, čemu se dnes nepřesně říká Arabská civilisace, fascinuje jednak její pokročilost, jednak její otevřenost - ti učenci byli samozřejm hlavně Arabové, ale i Peršané, Židé, apod.
Jestli jsou zlomky z ibn Fadlána autenické, je opavdu jeho styl věcný a výstižný. Ale včera večer jsem si doma našel v knihovně Al Masúdího, kterého řadí např. Hrbek mezi velké kosmografy a přední polyhistory a považuje ho za na svou dobu kritického. Přesto je tam plno vysloveně pohádkových motivů, kterých přibývá se vzdálenosí od Středomoří - čili arabští zeměpisci oplývali poměrně bujnou fantasií a brali si ji na pomoc tehdy, kdy jim došla fakta. Popisy jsou poetické a čtenářsky vděčné. Napadá mne kacířská myšlenka - možná byl Ibrahim syn Jakubův jakožto Žid pro chalífa cennější právě po svůj větší realismus.
hawkwind(06. leden 2006 20:08:04) : Ten Baldrův pohřeb je popsán natolik podrobně, že to vypadá, že měl oporu ve skutečných pohřebních ritech. Podobnost s Fadlánem je značná. Baldr je spálen s manželkou, velmož s otrokyní. Dokoce i čarodějka Hyrrokkin má svůj protějšek v té stařeně, která u Fadlána vede obřad (tuším jí tam říká Anděl smrti). Jediný rozdíl je v tom, že Baldrovu zapálenou loď Hyrrokkin vystrčila na otevřené moře, zatímco ten velmož hořel tuším na nebo u břehu. Pokud v minulosti exisoval pohřeb na hořící lodi na moři, může být problém pozůstatky najít nebo odlišit od zbytků po námořní bitvě. Posoudit místní vlivy nejsem bohužel kvalifikován. Jen jsem chtěl říci, že mytologicky to doložené je poměrně věrohodně.
hawkwind 06. leden 2006 20:20:58
amat : je úplně jedno že to byl tádžík, to není relevantní. Relevantní je , že v tehdejší islámské společnosti mohl studovat starověkou filozofii, matematiku a provozovat skutečné lékařství aniž by byl eventuelně upálen.
Jinak všimni si zase že cokoli dělal byl to vědec v definici toho slova. Nejde o to jak překonané nebo směšné nám některé tehdejší poznatky můžou připadat.
Vědecká metoda je přesně definovaná - což je to o co mi jde od začátku. Pokud žiješ ve společnosti která klade důraz na vzdělanost, nebudeš vymýšlet fantastické bláboly.

Fadlán jako spisovatel není nejhorší a není to zjevný lhář a fantasta (když to srovnám s takovým Gerardem z Walesu :) ), navíc ten jeho cestopis je psaný s ohledem na detail, který by zaznamenal právě muslim. Například je zásadně pobouřen dlouhou dobou mezi úmrtím a pohřben, některé zvyky popisuje právě tak jak by je šovinista z kulturního prostředí popsal, rozčiluje ho hygiena/nehygiena atd.

Pokud by to bylo falsum, je třeba položit si otázku kdy, kdo a proč. Například je diskutabilní zda by to napsal křestan (pokud uvážíme středověké falsum).
hawkwind 06. leden 2006 20:08:04
"Baldr byl pohřben v lodi, která byla zapálena."

A Thor měl vozejk který tahali dva kozli. Značí to snad že vikingové jezdili na kárkách s podobným spřeženám???

Problém s tím Fadlánovým popisem dotyčného pohřbu je ten že pokud vím není ze skandinávie doložený. Máme tam ty pohřby s těma loděma tak jak to je a ty se nějaký našli, máme je i z protovikingské éry nejznámější a největší je nejspíš Sutton Hu.

Ten žeh lodi co popisuje Fadlám by měl být domorodý prvek čili on už tam popisuje nějakej mix a datování je podivné.

hawkwind 06. leden 2006 19:58:38
Palcát, ne neřídím své koníčky podle televize. Vzhledem k tomu že nevím co jsou domácí pouta, ale ty nejspíš ano, tak to budeš zřetelně ty kdo tak dělá.
hawkwind 06. leden 2006 19:57:03
amat zřetelně máme komunikační problém. Ty tu vyprávíš o fantastech, já tvrdím, že ti islámští cestovatelé v té době byli dost vědci, aby nebyli fantasty. savy?
Palcát 06. leden 2006 19:04:03
Díky za pomoc ohledně toho tetování

Hawkwind: pro tvojí informovanost - časová shoda s divnofilmem Vikingové je náhoda, ale jestli si ty svoje koníčky řídíš podle televize... jak reaguješ na Domácí pouta? Že by trocha domácího násilí?
amat 06. leden 2006 17:42:26
hawkwind(06. leden 2006 17:22:35) : o významu islámské kultury ve vývoji civilisace mne poučovat nemusíš ani ji přede mnou nemusíš obhajovat, proože jsem si jí dobře vědom a hluboce si jí vážím. A jen tak pro úplnost Avicenna byl Tádžik.
hawkwind(06. leden 2006 12:45:55) : Baldr byl pohřben v lodi, která byla zapálena. Takže kombinovaný pohřeb žehem v lodi se ve Skandinávii vyskytoval.
hawkwind 06. leden 2006 17:22:35
amat - což je vzhledem k světovému rozhledu a společnému kulturně-historickému vývoji naprosto irelevantní. Samozřejmě vím že to byl žid, ale je to úplně jedno, islámské země byla v tu dobu síla, která se postarala o přežití starověkých poznatků matematiky, geometrie, hvězdářství a geografie (jakkoli nepřesných), lékařství v tom smyslu slova (avicena že ano) atd. Mluvíme o oblastech kde se doopravdy daly studovat vědy v tom smyslu slova na univerzitách a kde byla vědecká metoda známá.
amat 06. leden 2006 15:31:39
Jo, v televizi to dávali, nevydržel jsem to, díval jsem se a připadalo mi to ještě horší, než když jsem Třináctého bojovníka viděl poprvé. A ještě to dorazili příšerným dabingem. Jako kniha je to pěkné, jako film se to nepovedlo (respektive jako fantasy by to ušlo, jako historický film sračka).
Ibrahim ibn Jakub byl Žid, ne Arab, byť ve službách Cordobského chalífy.
Richard 06. leden 2006 14:50:58
hawkwind 06. leden 2006 12:45:55: No tak právě se dívám na tu předmluvu a tady se píše hned ve druhým odstavci, cituji "původní rukopis se už dávno ztratil, a abychom ho rekonstruovali, musíme spoléhat na zlomky zachované v pozdějších pramenech." Takový sdělení teda ve mě vyvolává přinejmenším opatrnost. To, co je dneska k dispozici (podle informací v té předmluvě), je jen rekonstrukce z různých citací. Konkrétně v té předmluvě je zmíněných 5 listin, ve kterých byly pasáže z toho údajnýho cestopisu citovaný, což mě nepříde moc. Navíc ty zmíněný listiny na mě osobně nepůsobí jako zdroje, kterým lze bezvýhradně věřit, sám autor tam píše, že obsahují rozpory. To je ale samozřejmě můj subjektivní názor.
řada historiků - dobře, máš pravdu, nechal jsem se unést, a toto mý tvrzení nedokážu v současné chvíli doložit. Ale fakt si myslím, že jsem to v nějaké knize četl, v tom Bronstedovi nebo něčem takovým. Ale jak jsem psal, nejsem si úplně jistej, jestli si to pamatuju dobře.
hawkwind 06. leden 2006 12:47:37
Mě napadá že to zas dávali v televizi tak už diskuze běží co ? :))))
hawkwind 06. leden 2006 12:45:55
Která řada historiků? :)

Přečtěte si Crichtonovu předmluvu k Pojídačům, kde se zabývá všemi možnými doloženými manuskripty a co se vlastně dělo, či nedělo s originálem.
Fadlánův cestopis je pravděpodobně pravý. Interpretace toho co viděl je něco úplně jiného.
Co se týče fantazírování arabů v cestopisech - pozor na to, měli ošklivej zvyk posílat do ciziny vědce (například Ibrahim ibn Jakob který psal prvně o češích a popsal Prahu byl dvorním kartografem Cordobckého chalífy). Fadlán psal suchým a popisným stylem (rozuměj naprosto vědeckým), popis cesty je často vyřešen "Dnes se nic zvláštního nestalo a ujeli jsme tolik a tolik" , což rozhodně není fantastův přístup.
Co se týče pasáže s pohřbem náčelníka, je navýsost podezřelá protože kombinuje ten severský lodní pohřeb který se v tu dobu už jinde nepoužíval a pohřeb žehem.

Nicméně mluví o "pomalování" takže je otázka co tím myslel, uvlášt´pokud arabové znali tetování.


Richard 06. leden 2006 12:05:25
amat- Jasně, já měl na mysli spíš to, že pokud mě paměť neklame, tak jsem četl, že řada historiků považuje tenhle konkrétní cestopis, tj. Faládův, za falsum z modernější doby. Ale jsem teďka taky v práci, nemůžu se podívat do žádný literatury, tak doufám, že se nepletu.
amat 06. leden 2006 11:58:12
Richard - Arabové všeobecně ve svých cestopisech nešetřili fantasií, ostatně stejně jako Evropané. Ale jiný zdroj mne nenapadá (Vikingy se aktivně nezabývám). Tetování, pokud si vzpomínám, používali ve starověku Thrákové, a to i v obličeji, muži i ženy, viděl jsem reprodukci vázového obazu.
Richard 06. leden 2006 11:46:06
amat: Jen bych doplnil, že pokud si dobře pamatuju, tak mimo jiné i Bronsted v Sáze tří století píše, že autenticita Fadlánova cestopisu je při nejmenším diskutabilní. To jen pro úplnost.;-)
Richard 06. leden 2006 11:36:48
Palcát: Přidávám jeden odkaz: www.vikinganswerlady.com...
amat 06. leden 2006 11:33:27
Fadlánův cestopis pochopitelně nemám, ale rozsáhlé citace jsou použity v knize Vikingové - sága tří staletí (autor Johannes Bronsted). A tam si myslím, že je zmínka o tetování Vikingů.
cossack 06. leden 2006 11:23:59
:-)))) "Henriks body" je krásný příklad jak vikingské tetování určitě vypadat nemá.
amat 06. leden 2006 11:19:26
V Ospreji jsou Seveřané v byzantských službách tetovaní na předloktí. Samozřejmě to není plnohodnotný zdroj infomací. Mám ale dojem, že ibn Fadlán popisuje tetování u Skandinávců, které potkal v Rusku. Bohužel jako obvykle píšu z práce, zatímco citaci z Fadlána mám doma, tak je to bez záruky.
Kain 06. leden 2006 11:12:59
Jomsviking jsou tetovaní, to je fakt:-)) Už umí kamrád švédsky? Nebo tak nějak? :-)
Palcát 06. leden 2006 10:58:14
inteligentně založená diskuse ... :-)

Ale trochu se mi hodí. Kamarád se rozhodl, že dá přednost vikingům a začne je dělat co nejvíc LH, co to jen půjde. Ale má jeden zásadní problém. Je totiž dost (skoro všude) tetovanej,hodně keltské motivy a podobné náměty, a neví jak moc je to LH. Protože to taky nevim, tak se ptám, jestli mi někdo na to dokáže odpovědět. Konkrétní otázka tedy zní: "Byli vikingové tetovaní, popřípadě jak moc a jak."
Díky
P.s. na netu jsem našel stránky velké mezinárodní (tuším) skupiny Jomsviking, kteří jsou HODNĚ!!! tetovaní
http:www.jomsvikings.com/gallery/archive/source/henriks_body.html
hawkwind 06. leden 2006 10:32:32
Když vyhlásíš dvoustupnovou bude to trvat mnohem dýl, protože se lidi budou 2X slejzat.
Navíc se najdou chytráci, kteří nepřijdou ani na jednu a budou tvrdit, že "byly na tý druhý kontrole".

Kain 06. leden 2006 09:35:14
Vidíš, to mi třeba nevadí, a to jsem měl na vlkách kroužky i lamely (asi na ochranu přet těmi 30 stupni:-)). A co vyhlásit kontrolu dvoustupňovou? Po půl hodině? Nebo i pátek i sobotu?
Wothan 05. leden 2006 19:13:34
Kain: tohle je problém který se řeší špatně - když vyhlásíme kontrolu výstroje s tím že prověření nemusí, nepřijde nikdo :-) I při počtu 100 účinkujících to nezvládáme obcházet a zvát skupinu od skupiny na kontrolu osobně. Fakt že nějakou skupinu dobře známe automaticky nezaručuje, že tam některý její člen nebude mít něco co tam mít z různých důvodů nechceme a bez té kontroly to zjistíme až na place nebo ještě hůř na fotkách. My z toho taky nejsme dvakrát odvázaní, ale třeba na Čase vlků podléháme stejné kontrole a nereptáme. Nicméně vyšli jsme vstříc lidem aspoň v tom že už od loňska nemuseli mít ty věci na sobě. Mně to při rozdělování hodně pomáhalo, navíc i lidé jasně viděli kdo v čem pak bude v poli a jak kdo vypadá, ale uznávám že strojit se do toho dvakrát a být v tom v tom vedru víc než je nezbytně nutné je zbytečná pruda.
Michal Medvěd 05. leden 2006 18:53:34
ž.a.b.ž.a.(05. leden 2006 17:16:07) : Pod bod 1, 2, i 3 se klidně podepíšu. Neviděl jsem zatím jediný tábor, který by měl hlavu a patu. Ach jo.
Maršálek 05. leden 2006 17:48:08
ž.a.b.ž.a.(05. leden 2006 17:27:24) : no ona nám taková konstruktivní kritika leckdy ušetřila spoustu zbytečné práce, ale soukromě se ti musím svěřit, že někdy mě to... :-)
Wothan 05. leden 2006 17:37:45
vs: bylo tam všechno to co jsme slibovali na plakátech, odpovídající prezentovanému období a za to jsme samozřejmě vybírali vstupné které z větší části padlo na náklady spojené s pořádáním akce. Pokud jsi čekal víc nebo něco co jsme neslibovali a cítil si se podvedený je mi to líto, ale debatovat s tebou o nuancích typu" kulturního prožitku" nemůžu, je to vysloveně subjektivní věc. Někomu se to co děláme a jak to děláme líbí někomu prostě ne. Pokud bys měl problém typu že jsi chtěl vidět slibované obléhací stroje a ony tam nebyly, nebo tam nebyl historický tábor popřípadě nebyli tam k vidění věci z daného období ale z úplně jiného, sypal bych si ochotně popel na hlavu, takhle nemám důvod i když vylepšovat bude samozřejmě stále co a spokojení nejsme. 2000 lidí odpovídá místu - WB je úmyslně vybudovaný v "zapadlé díře" kvůli krajině a místu. Z toho pak plyne i nižší účast diváků... ale na to bychom si herdek měli stěžovat spíš my ne? :-)
ž.a.b.ž.a. 05. leden 2006 17:27:24
Maršálek 05. leden 2006 17:23:50

jj to je cesta, rozhodně mi váš způsob přijde velice fajn a asik tak nějak by to mělo vypadat. Ale předpokládám, že zrovna ty by jsi nenadával když ti někdo řekne, "hele todleto na dvoře vámi oslavované ctné paní neměli, protože..." :-) ale jsou tu i jiní
Maršálek 05. leden 2006 17:23:50
ž.a.b.ž.a.(05. leden 2006 17:16:07) : My jsme se právě proto již dříve rozhodli pro uzavřenou společnost, tedy na své akce si účastníky zveme, nebo nové přivede někdo z hostů - nic nového, ale jak říkáš, je to pak jiná atmosféra. Zájemce nevyháníme, pokud si vzájemně padneme do oka a oni pro to něco udělají, ale nečekáme tutéž atmosféru na jiných akcích. Je to o těch snech... Jen na dvě své akce do roka umožňujeme vstup divákům (zdarma), takže se nám pak lépe daří užít si vytvořenou atmosféru - stojí to ovšem o něco více peněz :-)
Indyján 05. leden 2006 17:18:58
v.s.(05. leden 2006 13:44:13) : Rozhodl jsem se též zapojit. Na WB jsem byl je to už pár let a Wothan nás do bitvy pustil asi jen proto, že jsme jeli až z Olomouce. A v té době přísnost na dobové ustrojení asi nebyla striktní. 6 týdnů jsem pak chodil o holi, ale to jsem si na patu nechal najt to pitomý beranidlo. Ale k věci- dobře jsem se bavil a dál tam nejezdím jen proto, že nemohu používat plátové rukavice a prstíčky mě živěj. A hlavní co jsem chtěl říct. Pokud někdo dělá akci již 7 rok a má kolem 2000 návštěvníků v takové hrozné díře, je to dobrá akce. Mluvím z pozice organizátora mnoha šermířských akcí. /městské slavnosti, oživení hradu, bitvy/ Zkus si něco udělat sám .....
ž.a.b.ž.a. 05. leden 2006 17:16:07
no já jen k tomu v čemže vidím rozdíl mezi WB apod. a zbytkem a z toho vyplývající účelnost. Již samotné kontroly vybavení způsobují logickou vybavenostní jednotu. Dále přemíra snahy o historičnost jak děje, tak výpravy. Já zde tedy rozdíli vidím zásadní a hlavně....já rád pojedu na Libušíny, Jackovy a podobné ne LH akce, ale to neznamená, že se mi nelíbí, že existuje akce jiná, která ukazuje kam se můžem dostat. A teď konkrétněji:
1) štve mě vybavení lidí na bitvách a všech dalších akcích - když tu nebudou průdy tipu wothan a hawk bude hůř, to si teda myslím
2) štve mě absence dobového života v táborech při akcích, -//-
3) štve mě vzhled a vybavení tábora a to zejména táborů do kterých se pouštějí diváci, ale i těch ostatních..-//-

postupná likvidace nešvarů uvedených výše, to je pro mě zásluha akcí tipu WB. A pokud se z toho nepoučíme a nepůjdeme dál sme banda salátů.

když přijímám do skupiny nové lidi povídám jim: ve světě šermu nahlédnete do doby dávno minulé a na vlastní kůži poznáte jaké to bylo tehdy. Zažijete bitvy, po kterých budete večer v dobových táborech, což jako by vás kouzelným proutkem přeneslo přes hranici věků.

A dost mě sakra sere že jim lžu...

:-)
Michal Medvěd 05. leden 2006 16:30:34
v.s.(05. leden 2006 13:44:13) : "Váš projekt považuji za amatérský pokus se zájmem o historii.Což oceňuji , ale nevidím v tom smysl."

Z pozice organizátora, co se jednou pokusil dramaturgovat divácky náročnější akci (Tuchoraz 04 - a nabil si na tom hubu, což je vedljší ;) můžu říct jen toto: člověk, který nevidí smysl v amatérských pokusech o oživovíní historie, nechť se jich neúčastní. Ani jako divák. Každá akce si svého diváka hledá a vychovává. A ne každému se pochopitelně líbí všechno.

Pokud máš nějaké návrhy, jak udělat akci v rámci toho, co chtějí pořdatelé, lépe, sem s nimi! Křičet "Mě to fakt nebavilo, je to nuda!" Není jako zpětná vazba celkem k ničemu. Mě třeba fakt nebaví poslouchat Nightwish, přijde mi to jako nuda. Ale myslím, že chápu, co ti lidé chtějí dělat, proč to tak dělají a že to dělají docela dobře, proto do nich nerýpu. Kdybych měl pocit, že zpěvačka zpívá falešně a kytara je mimo rytmus, řekl bych to.
Takže pokud máš něco konstruktivního, směle s tím ven, myslím, že to chlapci snesou.

A jestli ne, asi prostě nebudeš správná cílová skupina. Na čemž není nic špatného. Prostě jezdi jinam. Pobavíš se lépe.

Osobně jsem se smířil s tím, že 95% vidět kýč. Ale nehodlám jim ho jen tak dát ;) Ostatně, i takového diváka lze postupně vychovat k něčemu lepšímu (viz z nedávných dob např. Moša a jeho divadlo, z dávných Kvapilova Shakespearovská dramaturgie v ranných dobách ND). To už je ale na samostatnou dobatu...
Durynk 05. leden 2006 15:16:28
Naštěstí mě tyhle výroky ani trochu neurážejí,jen mi pomáhají si člověka a jeho přístup zařadit.Je jednoduché z člověka udělat ubožáka notabene uraženého,když se mu něco nelíbí...
hawkwind 05. leden 2006 14:34:53
Durynk : opatrně s tou fyzickou agresí. :/ Není to nejzdravější činnost.
Ano když odpoledne diváci vypadnou, hrajeme si na to že je to doopravdy. Inteligentní člověk ví že si hraje a když to má být doopravdy tak tam nechceme pet flašky, ani auta mezi stany.
Evidentně máš ukřivděnou dušičku jak je vidno z posledních příspěvků.


Kain: Bohužel ty kontroly nejdou extra urychlit, jdou urychlit jedině když jsou účastníci disciplinovaní a poslouchají, což obvykle nejsou. VŽDYCKY se najde někdo kterej tam pašuje nějakou krávovinu, respektive skupina lidí která takto činí. Na posledním WB byl problém, že přijelo spousta nebojujících, narychlo vystrojených lidí, nebo těch kteří chtěli přijet na zkoušku.
Proto se třeba kontrolovala ráno i ústroj všech ostatních, nikoli jen těch kteří šli bitvit.

sargon 05. leden 2006 14:29:34
v.s.(05. leden 2006 13:44:13) : Možno tie plagáty vylepujú kvôli ľuďom, ktorí sa až tak podvedení necítia :). Iste WB nemusí každému divákovi vyhovovať, možno na šermiarkych festivaloch kde vystupuje niekoľko skupín s humornými scénkami, brušné tanečnice, večernou ohňovou šou, sa niektorí diváci zabávajú určite lepšie ako na WB alebo iných podobných akciách. Ale koľko ľudí, toľko chutí, nie?
Ja mám skôr pocit, že WB je zaujímavý pre určitú konkrétnu skupinu divákov, ktorích jednoducho zaujíma vidieť nejaké tie dobové remeslá, dobovú bitku, pokecať si s remeselníkmi, naučiť sa niečo nové o živote v tej dobe a pod.
Tiež som bol minulého roku na WB a necítim sa byť podvedený a vôbec neľutujem že som sa musel trepať z Košíc až niekam do Vítkova. Ale každého baví a zaujíma niečo iné.
Melkel 05. leden 2006 13:52:23
v.s.:
1. pocity tebe a tvých přátel nerozporuji, dovolím si le podotknout, že někteří diváci se nám už několik let vracejí a často nás chválí.
2. Předchozí ročníky výrazně úspěšnější nebyly, návštěvnost zůstává v posledních letech přibližně stejná.
3. 2000 platících návštěvníků se mi na lokalitu WB zdá celkem dost, je to o pohledu. Akce vydělává, tudíž je IMHO z hlediksa návštěvnosti i úspěšná.
4. ad podvedení - názor, který nerozporuji. Každý očekává něco jiného. Opět se ale zeptám - co by tedy mělo být jinak, nebo která akce by pro nás měla být inspirací?
5. Hawkwind neřekl, že o diváky nestojíme, jen reagoval na poznámku, že si hrajeme. Ano, hrajeme, a odpoledne bez diváků. Jen tak mimochodem, ani Bozha, ani Hawk nejsou člen WB, pouze je rádi vidíme a Hawk nám často pomáhá s věcmi kolem lukostřelby.
6. úspěch 7 let činnosti je věc relativní, osobně se nemám za co stydět - nikdy jsme nikoho nepodrazili, nemáme dluhy a podařilo se nám vybudovat IMHO slušný soubor akcí z ranného středověku.
7. do ostatních rýpeme a budeme rýpat (pokud tak nazýváš kritiku), stejně jako to dělají oni vůči nám. Jmenuje se to diskuse a je to velmi osvěžující. A často se díky ní můžeme posunout k lepšímu.
Broďan 05. leden 2006 13:49:46
hawkwind(05. leden 2006 12:30:01) : Jasně, to jsme si již ujasnili, že u nás se skutečné LH-akce nepořádají. Ta laťka je příliš vysoká. Ale řekněme, že se na podobných akcích se narazí na příznivce LH docela často.
Koukatelné minimum časem přechází do koukatelného standardu a někdy až do luxusu. Alespoň u některých jedinců.
Kain 05. leden 2006 13:44:33
Nebo vynechat prověřené skupiny...svoje lidi bych si ohlídal a kdybych si nebyl jistý, pošlu ho na přehlídku ke kontrole. Jasně, ale jak se určí, kdo je a kdo není...
Melkel 05. leden 2006 13:44:16
Sargon: taky nápad, díky.
v.s. 05. leden 2006 13:44:13
bozha:děkuji za nabídku.Váš projekt považuji za amatérský pokus se zájmem o historii.Což oceňuji , ale nevidím v tom smysl.Proto nemám chuť se ho jakkoliv aktivně účastnit.

Melkel:Nemám zkušenosti s pořádáním jakýchkoliv akcí. Posuzuji to pouze z pozice diváka.
Nevím proč bych měl srovnávat Libušín atd.Přišel jsem na Wothanburg a strávil několik hodin.Já,mí přátelé i kolem stojící diváci se prostě nudili.
Od takové akce očekávám kulturní nebo alespoň zábavný prožitek.Nepřišlo ani jedno.Od účinkujících jsem se doslechl že předchozí ročníky byly divácky úspěšnější.Domnívám se,že 2000 návštěvníků je nic moc.
V jednom z příspěvků vašeho kolegy W jsem se dověděl „ jako divák se cítím být podvedený“
I já se cítím,po návštěvě Wothanburgu,být podvedený.Nenašel jsem zde nic,co by vás mělo nadřazovat nad úroveň jiných.Prostě stejně nudná a fádní akce jako celá řada jiných.Ve světle howkindových názoru ( že vlastně o diváky nestojíte).
Cítím se být podvedený dvojnásob.Nechápu proč vylepujete plakáty a vybíráte vstupné.

Domnívám se ,že za 7 let své činnosti jste toho moc nedosáhli.Proto mě zaráží způsob,jakým zde rýpete do ostatních a cítím potřebu proti takovému vašemu chování
protestovat.
Durynk 05. leden 2006 13:44:08
Kritiku bereš jako provokaci?To je smutné.Pošli mail,já to nafotím a pošlu.
sargon 05. leden 2006 13:41:39
Melkel(05. leden 2006 13:36:56) : No a nedali by sa niektoré skupiny odkontrolovať už v piatok večer? Napr. okolo 18:00 by bola prvá kontrola, pokiaľ by niekto prišiel po tomto termíne, tak by išiel na kontrolu až v sobotu ráno.
Melkel 05. leden 2006 13:36:56
Kain: snažíme se, ale fakt nevím jak to udělat. Návrhy? .-)
Melkel 05. leden 2006 13:35:53
1. jestli jsem ti řekl "Dokaž to pro 11. století, nebo to sundej", co je na tom divného? Mám z Birky karetku, protože ty se u nás nenašly, ale jedná se o pletencový motiv, který má své analogie v románském umění, proto ji používám.
2. znovu opakuji, že děláme akci datovanou do 11.století, přičemž tolerujeme některé archaické věci, důvody mohou poskytnout Ježour nebo Pavlík.
3. nepamatuju si ani tebe, ani tvůj opasek. Pokud o něm chceš diskutovat, hoď sem fotku
4. mám silný pocit, že si uražený (to je mi líto) a chceš provokovat (to mi přijde trapné)
Kain 05. leden 2006 13:31:34
Cossack: napoleonika? Nejsi Marek?

Melkel: To je fakt. Člověk si projde schvalováním na vlkách a o dva měsíce později ho kontrolují ti samí lidé znova...mám z toho takový pocit marnosti...každý rok tam jedu, pokaždé projdu, stejně musím hodinu a půl sedět na sluníčku a nudit se. Souhlasím - přehlídka je nezbytná. Ale nedala by se urychlit?
Durynk 05. leden 2006 13:19:51
Co sleduji?Způsob,jakým jsi v létě komentoval moje nákončí z Birky.Ale to je vlastně 9.stpletí.Máš pravdu,to v 10.být nemohlo.
Melkel 05. leden 2006 12:59:00
Durynk: teď si na blbého hraješ, nebo provokuješ? Podmínky výstroje a výzbroje jsou zveřejněny, pro lehkooděnce se vybavení do jisté míry neměnilo, proto lidi, kteří dělají 10 st. vetšinou projdou jen s malými obměnami.
Pokud děláš 4. století Čínu a tvoje výstroj a výzbroj opovídá požadovanému a projdeš kontrolou, můžeš se zúčastnit.
Opravdu nevím, co teď sleduješ.
Durynk 05. leden 2006 12:54:10
Takže 10.století je v toleranci?To je dobré vědět...
Durynk 05. leden 2006 12:48:30
cossack:jenže stejným způsobem koukají i na nás.
Melkel 05. leden 2006 12:46:40
Skjaldborg dělá kupeckou karavanu na Novgorodské stezce, nepletu-li se 10. století. Lamely a špičatá přilba jsou východní vlivy. Tudíž bych tvé zařazení rozporoval.
cossack 05. leden 2006 12:41:07
Durynk 05. leden 2006 12:39:00 Ale je to pravda.
Durynk 05. leden 2006 12:39:00
hawkwinde,tvoje výroky bych bez váhání přirovnal k proslovu ultrapravicového šílence.Ještě že nejsem divák,protože přečíst si,že mám brzo odpoledne vypadnout,tak ti z monitoru vyjede pěst,až se ti v tý makovici rozsvítí.
cossack 05. leden 2006 12:35:59
V napoleonice třeba prohřešky v jednotkách odpovídají velitelé.Nebo spíše je potírají.Jde hlavně o dodržování bezpečnosti, způsobilost zbraní nebo nadměrná konzumace alkoholu.Za nějakej průšvih nebo nedodržení pravidel může být vykázána celá jednotka, a to i přímo z placu.Takže jde o jakousi kontrolu zespodu.Kdo by chtěl kvůli nějakému blbounovi přijít o bitvu?Kupodivu to celkem funguje a stav věcí se poslední dobou výrazně zlepšil.Pravda, přezky,knoflíky nebo boty nikdo do detailu nekontroluje, ale jde jen o to na co se pravidla zaměří.
Durynk 05. leden 2006 12:33:54
hawkwind:já osobně žádný problém nemám,vyhozen jsem nebyl,protože vím,jaké období se na W. dělá.Nechci se do nikoho navážet,ale co třeba výstroj takového Bobra,kterého tady někdo zmínil?Zařadil bych si ho jako příslušníka langobardského kmene z 6.století...
hawkwind 05. leden 2006 12:30:01
Brodan: ale Wothanburg není LH akce. Je to snaha o koukatelné minimum.
Myslím, že jde o prvek, který se jmenuje "suspension of disbelief", což se sice těžko překládá do češtiny, ale znamená to v podstatě, že když je člověk na tý akci, aby si mohl hrát trochu věrně.
Samozřejmě že diváci jsou fatální rušící prvek, ale taky odpoledne vypadnou.

Broďan 05. leden 2006 12:21:10
v.s.(05. leden 2006 07:09:53) : Dovolím si napsat svůj názor, i když konkrétně na Wothanburgu jsem byl pouze jednou na loňském OH-srazu v rámci Korouhve.

Snaha o LH coby rekonstrukci vybavení, všedního života, řemesel, boje, zábavy apod. v určitém historickém období vychází z reálných podkladů i experimentů a cílem by nemělo být bavit za každou cenu diváka, ale poskytnout zájemcům co nejvíce informací o všech podrobnostech dané doby. Největší přínos to má ale zcela jistě právě pro lidi, co se tímto přímo zabývají a úspěch u nezainteresovaného diváka nelze vždy očekávat.
Když porovnám LH např. z doby americké války o nezávislost, tak je mi zřejmé nešťastné postavení nás všech, kteří se snažíme o totéž z některého období středověku. Od „středověku“ čeká divák asi jen šerm, kejklování a velkolepou podívanou plnou rytířů a urozených dam. Budiž, má k tomu dost akcí, nejen standardního ražení.

Ten „hnijící zlomek plánovaného hradiště“ je skutečnou rekonstrukcí, která vázne zřejmě na financích, ostatně jako všechno. Jeho odborný přínos je ovšem nesrovnatelně větší, než u komerčně úspěšných vesniček či „hradů“. Když je někdo schopen vystupovat třeba na tzv. „hradě Červený újezd“ a pochvalovat si to, tak nikdy nemůže pochopit přínos Wothanburgu.

A když se někdo pustí do věrohodné rekonstrukce bitvy, šarvátky nebo obléhání, stěží může očekávat nadšení laického diváka. Manévrování šiky vojáků a třeba jejich následný útěk asi nadchne daleko méně, než houfy „rytířů“ ve zbrojích, kteří do toho jdou pěkně „natvrdo“.

Pro mne osobně není měřítkem mojí činnosti divák, ale názory lidí, kteří dělají to co já, případně odborníků. Ale názory typu: oni „dělají“ LH a za rohem si čistí zuby, si může každý strčit za klobouk.

LH, KVH (ale nikoliv SHŠ) je cesta, na jejímž konci nemůže být sice naprostá dokonalost, ale celkem značné přiblížení době, která nás, z nejrůznějších důvodů, oslovila.
Melkel 05. leden 2006 12:20:04
Hawk: aaha, takže se to už zkoušelo a nefungovalo .-( Pamět má jest na prd. Zpět na stromy.
Melkel 05. leden 2006 12:18:45
cossack: kontrolu dělá víc lidí, konkrétně Wothan, Ježour a Pavlík za WB, já občas přicmrndávám, Hawk kontroluje luky a šípy. Několikrát nám pomáhal Bobr. Možná bychom ale mohli rozdělit lidi o několika skupin a každou kontrolovat v jednom. Hmm....

Durynk: ad tolerance: nastavují ji naši odborníci, mě osobně se zdá až moc velká a na vikoše bych byl daleko přísnější. Není to ale moje práce.
Ad detaily: promiň, ale hrubě nesouhlasím. Akce není jen bitva, ale i program před ní, kdy diváci procházejí táborem a pozorují právě i ty detaily.
hawkwind 05. leden 2006 12:17:22
Cossack : tak přesně tohle se taky zkoušelo a výsledek je : "ty přece nejsi pořadatel, tak co mi chceš říkat", nebo "hele nebud´blbej a pojd´se nějak dohodnout", načež dotyčný skrotne až když na něj vyšlu 110 kilového hasiče Rolanda. :)
hawkwind 05. leden 2006 12:15:49
Durynk - takže tvůj zásadní problém spočívá v tom žes byl vyhozen, či poslán převléknout a prostě chceš aby tě tam pustili s neodpovídajícím mečem, abys nemusel sundat pásek a nemusel shodit z krku Thorovo kladivo?
Durynk 05. leden 2006 12:02:38
Vypustil při kontrole detaily výstroje,které v akci prakticky nejsou vidět (kování opasku,přívěšek na krku,záštita meče),dále bych toleranci obdodí posunul více dozadu,což se mi zdá přípustné a historicky vérné.
cossack 05. leden 2006 11:56:52
Melkel 05. leden 2006 11:43:06Zaprvé bych vyřadil ty, o kterých vím, že budou OK.Nebo se to alespoň dá předpokládat.Dále bych určil několik spolehlivých lidí, kteří mi s tím pomohou.Za drobné prohřešky na výstroji, které jim uniknou, nebo je nechají projít, se budou zodpovídat ONI a případně je můžu seřvat.Předpokladem je, že si vyberu za pomocníky lidi které znám a kteří mi to pak nebudou do smrti vyčítat(to seřvání).
Melkel 05. leden 2006 11:43:06
Durynk: neřekl jsem to já, ale o jisté míry souhlasím. A znovu opakuju:
řekni co bylo špatně, a ideálně navrhni jak to udělat. Proberme první kritický bod každé bitvy: kotnrola výstroje:
- más na place 150 lidí, každého s hromadou výstroje a výzbroje
- tlačí tě čas, musíš začít nácvik
- polovina lidí kecá mezi sebou, takže neslyšíš ani slovo
- čím delší to bude, tím víc budou lidi naprdlí
Jak bys to udělal?
Durynk 05. leden 2006 11:33:36
Nechci,aby mi byl někdo vděčný.Já si totiž na akce jezdím hrát,asi jako každý-přiznejme si to chlapci.Ovšem tvůj výrok "demokracie zůstává doma" hovoří za vše,já bych to lépe nesvedl.Nemluvil jsem o doprošování se a děkování za účast.Jde o vás-myslím si,že některé výroky a přístup hodně lidí odradí,nebo minimálně naštve.
Melkel 05. leden 2006 11:28:55
Durynk: nevzpomínám si na tuto příhodu, určitě je ale možná. Vím, že si na mou aroganci stěžovalo už více lidí, mohu na to napsat jediné - pokud se vám zdám arogantní, proberte to se mnou, jen prosím mimo nejhektičtější okamžiky na akci - bitvu samotnou, nácviku a kontrole výstroje. Tam bohužel potřebujeme rychlost a ne diskuse. Jediným důvodem je zrychlení celého procesu, minimální zdržování účastníků a stihnutí časového plánu.
Ad machrování: nemachruju, celkem zásadně, pokud to tak působilo, je mi to líto. Zkus se mi připomenout.
Ad vděčnost vůči lidem, kteří k nám jezdí: to, že jim pokaždé děkujeme, že příjeli a byli u nás, to že se jim snažíme připravit nějaký program a občerstvení a udělat bitvu tak, aby se bavili jak oni, tak diváci, není z naší strany šaškárna, ale skutečné ocenění těch, kteří k nám jezdí. Je nám jasné, že bez účinkujících to můžeme zabalit, a chceme, aby se u náš cítili co nejlépe.
Současně ale platí to, co jsem řekl dříve. Velice rád s kýmkoliv proberu historičnost toho kterého kusu výstroje, ale MIMO kontrolu, nácvik a bitvu. Tam každá minuta diskuse znamená ztracený čas pro ostatních 150 lidí.
A zároveň se nedomnívám, že by mě role organizátora zbavovala možnosti se klidně vyspat - tím narážím na diskusi s velmi živě se bavícím stanem vedle našeho, které jsem prosil, aby mlčeli, protože chci spát jak já, tak moje dítě. Následné drbání o tom, že na bitvu se dítě brát nemá, mám být spokojený že někdo přijel a pod. mě fakt nepotěšily.
Doufám, že jsem trochu vysvětlil náš přístup v bitvě, jsem samozřejmě připravený v diskusi pokračovat.
hawkwind 05. leden 2006 11:06:53
Když jsi organizátor, tak vůbec nemáš při kontrole čas se dohadovat a přemlouvat každého "aby laskavě".
Když někam jedeš na akci jedeš tam s tím že budeš dělat co ti organizátor nařídí a demokraice zůstává doma.
To cos napsal je přesně příklad "já jsem vám sem přijel a vy byste mi měli bejt vděčný, nebo jedu sem sto kilometrů tak mě snad nevyhodíte" uvažování.
hawkwind 05. leden 2006 11:02:47
No to nevypadá jako Melkel co ho znám a pokud jsi byl vyhozen s nějakou částí vybavení, tak oprávněně.

Co se "Melkel útočí na dvorec a Wothan ho brání" nějak mi nepřijde, že by lidí ubývalo, vzhledem k tomu, že na posledním Wothanburgu bylo 2X víc lidí než na předposledním.
Durynk 05. leden 2006 10:57:38
Já jsem si šil ručně všechno sám,ne však proto,abych udělal Wothanovi radost,ale abych udělal radost sobě.Na akcích strávím asi tak 200x méně času,než přípravou vybavení od lžíce po štít a když se někde dočtu,že to bylo jinak,to staré zahodím a začnu znovu a lépe.A když pak přijedu na WB a Melkel na mě začne machrovat (doslova a do písmene) že tenhle opasek se nenašel a jestli jo,tak ať mu to dokážu...to mi připadá jako dostatečný důvod,abych příště njezdil.Jenomže hoši-když si tohle řekne každý,tak Vaše hlavní letní akce se stane nejkomornější z komorních a ve finále bude Wothan útočit na dvorec a Melkel ho bude bránit...nechci urazit,ale neřekl bych,že vy dva jste ten jediný důvod,proč tam lidi jezdí,takže už příště nepřijedou.
Takže rada z pozice přímého účastníka(tedy nejpočetnější skupiny): trochu loajálnosti k lidem na kaci,která Vám nejvíc vydělává,uvolníte tím atmosféru mezi lidma,která je díky Vaší neskrývané nadřazenosti dosti mizerná.
Díky za reakci od odtčených.
Melkel 05. leden 2006 09:47:42
v.s.: malá reakce:
"po stránce kostýmů ,dobových doplňků apod. nelze takřka nic vytknout" - s tím nesouhlasím, ale zlepšuje se to. Díky za pochvalu.
"akce na Wothanburgu nudné ,nudné ,nudné" - není vše dokonalé, ovšem za nudné bych naše akce asi neoznačil. Samozřejmě záleží na tom, kterou kaci máš na mysli. Co jsi tedy navštívil?
Když srovnám například nabídku pro diváky na Libušíně (naposled jsem tam byl před čtyřmi lety) a u nás, dovolím si tvrdit, že nabízíme více. Stejně tak Okoř, v mnohém Čas vlků, Kolín - řekl bych, že jsme lepší.
Kterou akci ty považuješ za zajímavou, a proč? Co si myslíš, že by ještě WB prospělo, aby byl pro diváka zajímavější?
"důvod proč jich tam moc nechodí " - no nevím, a návštěva 2 000 platících diváků v zapadlém koutu, kterým Horní Vítkov je, je myslím celkem slušná.
Ad kritika: proč by nemohl kritizovat? Kritizuješ snad ty z pozice pořadatele megaúspěšné akce? Jestli ano, výborně¨, poděl se s námi o tajemství úspěchu, stejně jako Wothan dává k dispozici své zkušenosti, co funguje a co ne. Pokud ne, není to pro nás důvod k tomu, bychom tvoji kritiku odmítli jako nesmyslnou a nezamysleli se na případnými návrhy. Laik či divák se zájmem často vidí věci, které nám jako pořadatelům uniknout, nebo je pokládáme chybně za dobré.

a na závěr: "hnijící zlomek plánovaného hradiště" - velmi žertovné. Zlomek to je, občas hnije (překvapivě, je ze dřeva), ovšem zlomek stále větší a hnijící stál méně, protože se učíme se dřevem zacházet.

Těším se na konkrétní připomínky a případné návrhy.
Bozha 05. leden 2006 07:22:09
v.s.(05. leden 2006 07:09:53) : Hmm, pomocné ruce při stavbě dvorce a při organizaci akcí určitě nikdo neodmítne. Co nabízíš?
v.s. 05. leden 2006 07:09:53
Nemám nic osobního proti Wothanovi,SHŠ ,LH,KVH.
Nevidím důvod proč by to tu nemohlo fungovat.
Avšak.

Delší dobu sleduji diskuse na tomto serveru.Takřka ke každému tématu má Wothan ty či ony připomínky.Neustále zde předhazuje své kritické postřehy k ledasčemu.

Oceňuji jeho zájem o šerm a historii.Oceňuji jeho ochotu ostatním poradit.Oceňuji jeho znalosti historie,které jsou na amatéra celkem ucházející.
Loni a předloni jsem navštívil akce pořádané na Wothanburgu. Ano ,po stránce kostýmů ,dobových doplňků apod. nelze takřka nic vytknout.Celkově však jsou akce na Wothanburgu nudné ,nudné ,nudné.Pokud jsem měl možnost sledovat
ostatní diváky,jejich reakce byla podobná ( možná je to důvod proč jich tam moc nechodí ).
Co nám Wothan nabízí ? Jaké jsou výsledky jeho práce ?
Jsou to : a) hnijící zlomek plánovaného hradiště.
b)pořádání akcí,které jsou divácky nudně šedé a průměrné.

Myslím ,že Wothan není ten kdo by mohl ostatním organizátorům podobných akcí radit nebo je snad dokonce kritizovat.
KOHO 04. leden 2006 17:27:23
Jakub Lukeš
Já myslel dobu, ale nevadí?
Wothane
Co ty bereš jako věci, které potřebuješ na LH akci?
Jakub Lukeš 04. leden 2006 17:24:49
KOHO(04. leden 2006 17:18:07) : Já jsem trotl, blbě jsem si to přečetl, já myslel, že se ptáš jak dlouho dělám LH.
Jinak dělám konec 15. stol. ve středoevropském regionu.
Jakub Lukeš 04. leden 2006 17:20:58
KOHO(04. leden 2006 17:18:07) : No člověče, echt jsem se tomu začal věnovat tak tři, čtyři roky zpátky.
KOHO 04. leden 2006 17:18:07
Jakub Lukeš(04. leden 2006 17:05:46) : A ty děláš jakou dobu?
Jakub Lukeš 04. leden 2006 17:09:11
Nikdy jsem netvrdil, že mám všechno dokonalý, ale pracuju na tom. Nechat si ušít doublet s kalhotama kabátem atd. ručně, na to nemám zatím finance, ale co se týče dobové věrohodnosti a střihů, můžu za to dát ruku do ohně.
KOHO 04. leden 2006 17:07:48
Tak to je slušný a co ostatní???
Jakub Lukeš 04. leden 2006 17:05:46
KOHO(04. leden 2006 17:00:33) : Tak všechno ručně šitý nemam, ale co je vidět, je šitý ručně.
KOHO 04. leden 2006 17:00:33
Jakub Lukeš(04. leden 2006 16:45:39) : Takže máš šitý ručně boty, kostým atd.
Jakub Lukeš 04. leden 2006 16:52:28
A taky Hawkwinda, no, někde by jsme ho tam zašili, aby nedělal ostudu
:-):-):-)
Jakub Lukeš 04. leden 2006 16:48:00
Potom bych vzal Davida (TREE), Radima van Ouska, Broďana (musel by být hodný a sekat latinu:-))
Jakub Lukeš 04. leden 2006 16:45:39
Jakub Lukeš(04. leden 2006 15:45:22) : Já
KOHO 04. leden 2006 16:10:33
Mě by zajímalo , když se tady neustále bavíte LH, tak kdo ho skutečně dělá ,že by mohl je na nějakou akci???
Jakub Lukeš 04. leden 2006 15:45:22
ko ko ko(04. leden 2006 15:10:39) : To jako že si pořídíš Letecký Hangár, vybavíš ho Luxusní Helikoptérou, dotáhneš tam Lacinou Holku, a budeš s ní dělat Líný Holomky? No tak jo, proč ne?:-)
Broďan 04. leden 2006 15:19:34
ko ko ko(04. leden 2006 15:10:39) : Jestli to chceš mít opravdu LH, tak to abys už začal trénovat. Hlavně si zvykat na LH-zápach.
Já se žinýruju třeba i v tom, abych chodil ve vojenském ležení na záchod do jedné jámy se sestrami a práčaty.
ko ko ko 04. leden 2006 15:10:39
Broďan(04. leden 2006 14:55:33) : Já si to představuji trošku vypracovaněji: pořídím si - ušiju si vlastní LH stan, vybavím ho LH věcma, dotáhnu tam LH holku a budu s ní dělat třeba LH děti.....
Broďan 04. leden 2006 14:55:33
ko ko ko(04. leden 2006 14:38:34) : Koukám, že má Kuba kamarády všude. To se to potom těžko hájí pravda.
Ale on to byl v podstatě pro Lukáše pochleb, neboť tak si představuji LH-přístup k dané problematice. Vy snad ne?
ko ko ko 04. leden 2006 14:38:34
.. a já mu to řeknu :-) protože JÁ se tě nebojím, já mám pro strach uděláno.
Broďan 04. leden 2006 13:30:23
Jakub Lukeš(04. leden 2006 11:25:35) : Já teda nevím, ale osobně jsem po něm ten stan čistil.
Ovšem jestli mu to povíš, tak se stane pár drobných nehod tobě. Bu, Bu ZZZZZZlej démon!
opo 04. leden 2006 11:57:31
tohle je off topic, ale nechce se mi kvuli tomu zakladat novou diskusi: nevite nekdo nahodou, jak je to s letosnim libusinem? kdy bude?
Knecht 04. leden 2006 11:53:01
Prcík1(04. leden 2006 10:29:32) : Pokud si vzpomínám, tak při zdviženém hledí ty čočky byly vidět velice dobře a bylo to dost odporné, ačkoli nápad je to dobrý. Já mám taky pár dioprií a brýle na akcích většinou nenosím, rozhodně ne do bitvy, maximálně v nepříliš dobových táborech.
Jakub Lukeš 04. leden 2006 11:43:21
Já mám taky 3 dioptrie a šermuji bez brýlí, na tu krátkou vzdálenost to jde. Jednou jsem měl dobrý fopa, když jsem myslel, že na mě někdo mává a on to byl stromeček.
Michal Medvěd 04. leden 2006 11:39:20
Mám 3.45 dioptrie na každém koukadle a bez brýlí se orientuju docela obstojně (čočky nemůžu vystát). Na kordy, lukostřelbu a ping-pong bych si s tím netroufl, při šermu čímkoliv sečným jsem nikdy neměl problém ;)
MadHamster 04. leden 2006 11:38:41
Kolegáček ze skupiny taky musí nosit brýle, nicméně říká že tu čepel teda ještě na blízko vidí :-)
Prcík1(04. leden 2006 10:29:32) : Tohoto pána sem potkal mezi Gotikadze ne teď už předloňské Jihlavě, vypadalo to zajímavě :o)
Jakub Lukeš 04. leden 2006 11:25:35
Broďan(04. leden 2006 10:15:29) : Jen počkej Martine, až tohle řeknu Lukášovi! On si tak zakládá na svém vzhledu a čistotě! Myslím, že až se tohle dozví, počítej s tím, že se ti letos na Malešově může stát pár zcela náhodných drobných nehod:-)

Prcík1 04. leden 2006 10:29:32
Ohledně brýlý nošených v bitvě - v tomto směru se mi velmi zamlouval způsob, kterým ve zbroji nosil brýle Bojda. Skla brýlí měl zaletovány do helmy. (Nevzpomenu si, jak se daný typ helmy jmenuje, jde však o pozdější gotiku a obličej je chráněn sklopným mřížovým hledím. A do této mříže má Bojda skla vsazený.) Kdo nebyl opravdu blízko, či nevěděl, kam se koukat a co hledat, ten žádný brýle neviděl. Zábavou však bylo, když se Bojda před bitvou vyptával na lidi stojící u protivníka, poté sklopil hledí a pronesl: "Už je vidím!"
Broďan 04. leden 2006 10:15:29
Wothan(03. leden 2006 20:31:25) : No já znám člověka, který si na akcích nečistí zuby, nemeje se a možná ani zadek travou neutírá. Ale zato vskutku středověce obcoval s jednou ženštinou v mém stanu. Já jsem ovšem vzhledem ke zcela nedobové ostýchavosti strávil polovinu noci venku u ohně, což mne stálo několik dobových promile navíc.
Já prostě mám své hranice a nezbývá mi, než tiše závidět jedincům, kteří se dokáží přiblížit středověku více.
Kain 04. leden 2006 09:47:21
Já mám 5 dioptrií...jednou jsem na vlkách omylem vyzval na souboj pohanského boha, protože do mě strčil, když jsem večerem šel kolem...
trener 04. leden 2006 09:45:38
Wothan(03. leden 2006 20:31:25) : Ňo ňo ňo! Jak kdo! Já ši těďy žuby něčištím! (Ale něďám dopuštiť ňa heďvábňý ťoaleťňý papíj!)
Cohen
hawkwind 04. leden 2006 09:10:49
Durynk: Už ti zase setřička zapoměla dát Thorazin?
Durynk 04. leden 2006 08:42:06
HHHŮŮŮŮŮŮŮHHŮŮŮŮŮŮ BLEBLEBLE HHHŮŮŮŮŮŮHHŮŮŮŮŮ
hawkwind 04. leden 2006 04:12:00
Všimni si, že se v podstatě štětí každej.
Hele Bobr má nějaké 4 dioptrie, nebo kolik a když si nemůže vzít brejle, tak radši chodí skoro slepej, aby nekazil ostatním zábavu.
Ratatosk 03. leden 2006 23:00:53
Aha (na to "milionkrát"), tak já už to taky nebudu řešit. Jen mě překvapilo, že se někdo naštve, kvůli Hawkwindově poznámce o brýlích.
Řezník 03. leden 2006 21:55:45
Wothan(03. leden 2006 20:31:25) : Zlatá slova...
Ratatosk 03. leden 2006 19:42:21
Carpenter(03. leden 2006 18:48:41) : To je fakt, že spousta lidí musí nosit brýle. Ale zase je fakt, že v bitvě to vypadá dost blbě ( je to prostě věc, která je hodně nápadná). Navíc je to v bitvě i nepraktické. Ale ty čočky jsou řešením. Dnes je na trhu spousta typů čoček, že i ten kdo má alergii na jeden typ čoček, může si koupit jiné a je to vyřešené. A těch lidí, co musí nosit brýle a nesnesou žádný typ čoček zas tak moc není, aby se na to vymlouval kde kdo. Blbý je, že navíc kromě do šermířského vybavení musí něco investovat i do čoček, holt smůla...
Michal Medvěd 03. leden 2006 18:50:01
Pavel [Modri](03. leden 2006 17:02:57) : vy, vykat, vysoký (vysočina, Vysočany, vyšší, výše, zvýšit), výt (zavýt), výskat, zvykat (zvyk, zlozvyk), žvýkat, vydra (Povydří), výr (pták), vyžle (Vyžlovka), povyk, výheň, cavyky, vyza, Vyškov, Výtoň slova s předponou vy-, vý-

Poznámka: Ale vír (krouživý pohyb vody nebo vzduchu), vískat (probírat se ve vlasech), vít (vinout), vížka (věžička), Vizovice, visutá hrazda

Citováno z cz-language.upol.cz...
---

Zdá se, že nějaká stručná gramatika pro šermíře by přišla mnohým k duhu. Prodávat na Libušíně jako brožurku za 20kč - lidi by kamelotům ručičky utrhali...
Carpenter 03. leden 2006 18:48:41
hawkwind 02. leden 2006 19:04:23: To že někdo nosí brejle, za to většinou nemůže a čočky taky nesnese každý (nehledě na to, že by to podle vás bylo non LH). I když přiznávám metody jak se dioptrií zbavit. Laser je ale moc drahý a taky ne všem pomůže, nebo cvičit oči to ale někdy z toho bolí oči, není to tak známé, trvá to docela dlouho, a zase to ne vždy pomůže

To jen tak na okraj, že to zas celkem naštvalo mě, protože ty brýle mám.
Dygestoř 03. leden 2006 17:36:44
Broďan(03. leden 2006 14:20:13) :
Jakub Lukeš(03. leden 2006 13:23:17) :
ToiToi, snima nejsme mimo mísu, ale stejně jsou nahovno! A to doslova.
Radim van Ousek 03. leden 2006 17:31:04
Radim van Ousek(03. leden 2006 17:28:28) : Sakra dyť já jsem červenej... takže mám jenom tušit.
Radim van Ousek 03. leden 2006 17:28:28
Michal Medvěd(03. leden 2006 15:27:43) : "Povyšovat" ...vskutku zákeřné slovíčko.
Radim van Ousek 03. leden 2006 17:24:24
Pavel [Modri](03. leden 2006 17:02:57) : no jistěéééé... když někoho *věsíš* za koule do průvanu tak výská. Známá věc. :-)
Pavel [Modri] 03. leden 2006 17:02:57
Michal Medvěd(03. leden 2006 15:27:43) : výskat?
Michal Medvěd 03. leden 2006 15:27:43
ž.a.b.ž.a.(03. leden 2006 12:27:52) : vy, vysoký, výr, výskat, zvykat, žvýkat a slova s předopnou -vy, -vý

Bonusová otázka pro modrý tým: Od kterého z těchto vyjmenovaných slov je odvozeno sloveso "povyšovat"?
Broďan 03. leden 2006 14:57:21
Jakub Lukeš(03. leden 2006 14:32:46) : Ty mně taky!
Jakub Lukeš 03. leden 2006 14:32:46
Broďan(03. leden 2006 14:20:13) : GHQJKGOTLTZHJKQJ! (dosud nerozluštěná sprostá nadávka - pozn. překladatele)
Broďan 03. leden 2006 14:20:13
Jakub Lukeš(03. leden 2006 13:23:17) : Nevěřím, nevěřím, ty kebule zrzavá, mordorská. Na Toitoice si ser sám.
I když ty HH Démonovy parohy ze šestnácteráka bych bral (na ořech do kuše). Nedaří se mi totiž sehnat žádné za přijatelnou cenu. A s vidinou, že se jedná o experiment, nechci investovat několik tisíc. Na to jsem moc málo hustej démon.
A nenuť mne, abych se nad tebe povyšoval! To bych činil opravdu nerad.
Zdraví tvůj NHHOHN (normálně hodně hodný oživené historii nakloněný) nedémon.
Jakub Lukeš 03. leden 2006 13:23:17
Broďan(03. leden 2006 09:13:27) : Buď hodný, Martine, nebo si pro tebe přijde HH Démon. Navleče tě do prostěradla a zavře na Toitoiku!!!
ž.a.b.ž.a. 03. leden 2006 12:27:52
pov"i"šovat teda asi
Radim van Ousek 03. leden 2006 12:25:38
Ahh, Kubo utíkej! Běž!! - já je zdržím! :-)))
ž.a.b.ž.a. 03. leden 2006 12:24:36
myslím, že by nezaškodilo některým se pořádně zkouřit ;-)

jinak co se týče povyšování .-) tak oba pranýřovaní to alespoň u mě nikdy nedělali a to při mojí výšce je docela kumšt :-))) naopak vždy mi dobře poradili, když jsem se zeptal.
Broďan 03. leden 2006 09:13:27
Jakub Lukeš(02. leden 2006 18:47:03) : Není ti Kubo trochu blbý začínat takovouhle stupidní diskusi je proto, abys nakonec mohl prezentovat svý hodně hustý literární nadání a všechny tady ohromit? Mně taky trochu povolil svěrač, když jsem to četl. Já si náhodou dobře vzpomínám, jak jsi se nenuceně představoval novým zájemcům o OH jako Démon, kterej do toho všeho vidí nejvíc. A docela dobře ti odpovídá i popis zbroje. Takže brzdi hochu, jsou tu i tací, co tě maj zmáknutýho. Vzpomeň si taky, jak jsi uřezával (i na OH srazu!) spícím kamarádům tkanice od kostýmů, a pak jim jako náhradu nabízel zavírací špendlíky, umělohmotné provázky a gumičky. Dodnes postrádám jednu onuci, místo které jsi mi vnutil fusekli značky Moira (to by mne zajímalo, komus dal tu druhou).
Je ovšem chvályhodné, že jsi tady poskytl šermířské obci celkem podrobný popis "koukatelného minima". Takže dnes už každý ví, jak na to.
Wothan je divnej, to tady ví skoro každej. Příště bych se s ním už radši nebavil. Von dělá ňákou tu hodně starou dobu, kdy ještě skoro nic nebylo (a ani možná bejt nemohlo). Nikdo tomu nerozumí a to se to potom poučuje. On třeba narval pár rezavejch nejtů do starý drátěnky z postele a všem tvrdí, že to tak bylo. No já teda nevím.
Hodně hustej LH zdar!
Michal Medvěd 03. leden 2006 00:27:59
Tak tomu říkám opravdu LH! (Laskavá Hovadinka ;)
MadHamster 02. leden 2006 20:19:42
Todle je fakt dobré :o)
Ratatosk 02. leden 2006 19:17:53
To je OH ( opravdu humorný) :-))))))
Radim van Ousek 02. leden 2006 19:09:46
haaaaaaaaaaahaaaaaaaaaaaaaaahaaaaaaaaaaaaahaaaaaaaaaa
:-)))))))))))))))))))))))))))))))) tak to je nářez.
Netušil jsem zrzoune že máš takovéhle literární nadání.
hawkwind 02. leden 2006 19:04:23
Tak ted´jsem se pochcal smíchy..............:))))))))))))))))))))))))))))))))))))
V tobě se Kubo ten PJ nezapře....

Jinak mě samozřejmě nejde o LH, já chci jen takové minimum, abych si mohl někde na akci trochu hrát jako že je to doopravdy. To se jmenuje "Suspension of disbelief".
Samozřejmě, že mě ruší jedinec v podivných pseudohardech jemuž ze spodního retu visí vajgl, nebo má brejle......
Jakub Lukeš 02. leden 2006 18:48:28
Tam, kde jsou ty čísla, měli být uvozovky, no nic, snad to přelouskáte.
Jakub Lukeš 02. leden 2006 18:47:03
Slavný paladin Wothan z Wothanburgu a jeho přítel, lučišník Hawkwind z Dračic strávili klidný večer v hospodě U prasklého Vepřángutana. Všichni lidé na ně byli LH, (Laskaví, Hodní – pozn. autora) ale poněkud smutní. „Něco ty lidi trápí,“ praví Wothan, když s pohnutím sleduje všechny ty smutné LH lidi. „ Z toho by se mohlo vyvinout nějaké dobrodrůžo, zkusím zjistit o co jde“ utrousí Hawkwind a zmizí v lokále. Uběhne asi LH (lehká hodinka) a Hawkwind se vrací s lišáckým úsměvem. „Jak jsem řikal, máme kvestík (kvestík – úkol vyňato ze slovníku dobrodruha) Nikdo nechtěl říct co se tu děje, až jsem musel skřípnout jednoho dědka, který vyklopil, že v nějaký zřícenině se objevil zlý démon z jiné sféry který terorizuje zdejší okolí. Nutí vesničany nosit elasťáky, flanelové kostičkované sukně, farmářky, koženkové doplňky a jiné zrůdnosti.“ Wothan udeřil pěstí do stolu „ Tento Démon musí pocházet ze sféry Teplákov ba kononce hůř, možná je z Keckařova!!! „ A do prdele!“praví lučištník a instintivni sahá po svém OH (Opravdu Hustém)160 liberním luku. Není čas zde dále otálet, po tomto Démonovi pátrám již dlouho, jdeme“ zavelel Wothan a oba dobrodruzi se vydali k zlovolné zřícenině. Před vstupem do podzemí chytne paladin svého druha ve zbrani za rameno a s vážným výrazem v dlouho neholeném obličeji vkládá svému druhovi do ruky zvláštní kapsli. „Hawkwinde,“ praví „kdyby tě nedejWothane chytli, a chtěli převlíknout do elasťáků spolkni tento jed.“ „To si piš, žádnej zkurvenej Keckař mě do těch svejch hrůz nenavleče.“odplivne zhnuseně lučištník. Po vyčištění většiny podzemí od nižších keckařů objevili dobrodruhové doupě Démona. V kobce pokryté igelitem, nedopitými petláhvemi a lahví od alkoholu se na hromadě karimatek a dalšího ne LH bordelu válí Démon. U jeho hlavy se válí odporná, třikrát svařovaná kolejnice, která trochu vzdáleně připomíná meč. Démon zaregistruje postavy, ožralecky zamumlá a hodí po dobrodruzích láhev od Božkova. Hawkwind rozstřelí láhev ve zduchu. To je již Démon na nohou a ukáže se družině v celé své kráse. Wothan i Hawk zalapají po dechu a ustoupí krok stranou. Monstrum obuté v gumovkách, které jsou obalené v umělé kožešině zachřestilo svou zbrojí. Fascinující pohled na dva orezlé plechy s výřezy na nohy a ruce a převázané prádelní šnůrou málem přinutil naše hrdiny k útěku. „To je HH Démon!“ (Hodně Hnusný Démon – stupeň nebezpečnosti démona) Vykřikl Hawkwind rozčileně. HH Démon sklonil jsou hasičskou přilbu s parohy ze šestnácteráka a rozběhl se taranem na hrdniny. Oba uskočili a avšak jeden z parohů zasáhl Wothana. Avšak jeho také OH (také Opravdu Hustá) nýtovaná krožková zbroj paroh zastavila. Lučišník vypálil na zlovolně bublajícího démona šípy, které se odrazili od jeho chlupama prorostlých kamaší, které za ty roky nošení byly všemi tělesnými tekutinami tak ztrdlé, že jimi jen tak něco neprojde. Wothan zasáhl obludu několikrát do málo chráněné prodřené zadnice. HH Démon zběsile zařval a dal se na ústup. Na zdi se objevil portál který si démon otevřel a zmizel v něm. Wothan i Hawkwind se na sebe s odhodláním podívali a s křikem zmizeli v portálu vedoucího do Keckařova. A pokud ještě nezemřeli bojují proti Keckařům až doteď.

Tento příběh je věnován všem bojovníkům, kteří válčí proti ignoranci a polovičatosti. LH (Living History – pozn. překadatele) ZDAR !!!
sargon 02. leden 2006 14:21:57
WotHon_si-ho(01. leden 2006 21:02:53) : Ale veď do prdele ho môžeme poslať aj bez toho, aby pochleboval Wothanovi a Hawkwindovi. Načo to tak komplikuješ? :)
WotHon_si-ho 01. leden 2006 21:02:53
Démon HH: podobnou diskuzi jsem zakládal pár let zpátky. nejdeje posílat do prdele. musíš na to obráceně > pochlebovat, že to jsou nadbohové. určitě se někdo najde, kdo tě s nima pošle do prdela a o to jde. počkej pár měsíců a zkus to znova :-D !!!
PS: olověný koule do rotačního praku jsou taky dobrej nápad
Broďan 31. prosinec 2005 10:59:46
Démon HH(30. prosinec 2005 09:46:08) : Hm, ...láska k "historickému šermu". To by mne zajímalo, co to asi je, ten historický šerm ve tvém pojetí. Takoví intoši jako jsi ty to prostě zazdili jednou provždy.
Aby se člověk se zájmem o military-historii nemusel pořád nasírat a poblívat z lidí jako jsi ty, tak mu prostě nezbyde nic jiného, než dělat to ve stylu oživené historie nebo klubů vojenské historie.
A tady vůbec nezáleží na počtu lidí, ale na jejich mentální úrovni, schopnostech a vědomostech. Tebe se LH nebo KVH samozřejmě netýkají, protože jsi debil. Ale alespoň to o sobě víš a nestydíš se to na těchto nevinných stránkách otevřeně prezentovat. Takže souhlasím s tím, že bychom si tě měli hýčkat, jako nenáročného LH-oponenta jehož vlastnosti jsou dostatečně známé. Hezký Nový rok.

Radim van Ousek 30. prosinec 2005 22:03:17
Démona fakt nejde brát vážně. Jak napsal T. Prattchet: "4 vykřičníky jsou známkou šílenosti." - a on se tak projevil už v 1. přízpěvku. He is just another addle-cove.
MadHamster 30. prosinec 2005 21:37:31
hawkwind(30. prosinec 2005 21:28:15) : Tož to máš asi hodně vousatou prdel :oD
hawkwind 30. prosinec 2005 21:28:15
To má divný chutě....my to ale s Wothanem nemůžeme dělat, zapletly by se nám vousy.
MadHamster 30. prosinec 2005 21:26:16
Démon HH(30. prosinec 2005 10:06:49) : Mno z toho tvého správně LH anglicky my vyšel při přimhouření obou očí souložící Wothan a Hawk, tak nevím co tím chtěl básník říct :o)
Riesenbvrk 30. prosinec 2005 21:07:22
A když si ho vychováme, tak nám může psát i referáty!
hawkwind 30. prosinec 2005 13:18:30
Myslím, že Démon, je alter ego někoho jako Měsíc, pokud to není přímo on.
Za těma příspěvkama mi chybí jen napsané "jachachachá".

Modří vědí.......:)
Bozha 30. prosinec 2005 10:27:46
Démon HH: I když je to možná hezky anglicky, rozhodně to není LH anglicky; jedině že by jsi se zajímal o historii včerejšího dne. Takový Angličan před 1066 by možná tak řekl "beridan assa!" (složenina podle slovníku: ride up to + ass).
Démon HH 30. prosinec 2005 10:06:49
A démon HH žije v pekle...
Pápápá! Kálím na vás, tohle nemá cenu. Vy jste prostě někde jinde. Ale jednou si pro vás přijdu. A teď hezky LH English: Fucking Wothan and Hawkwind!!!
Radim van Ousek 30. prosinec 2005 09:57:44
A zajíc žije v lese, žije v lese, žije v lese...
Démon HH 30. prosinec 2005 09:46:08
Já ubohý pekelníček. To jsem si dovolil rejpnout do vosího hnízda. Jsem rád, že se Wothan tak hezky kál. Alkohol v tom není... Ani zhrzená láska...Jen láska k historickému šermu. Nejde o elasťáky ale o vaše neustálé vyvyšování se nad ostatní.
Ignor 29. prosinec 2005 13:09:04
fíííííííííííííííha.... to je dlouhý......
Ignor 29. prosinec 2005 13:07:34
Milý démone..... nebudu se tu rozepisovat o tom, jakej jsi hlupák, idiot, dement či něco ještě horšího... Jak se zdá, nemáš o tom, proč ti lidi LH akce dělají ani páru... Dělají to proto, aby zjistili a lidem přiblížili, jak se tehdy ve středověku, či jiných obdobích žilo, jak se válčilo, ukázali způsoby, jakými se vyrábely věci denní potřeby, jako jsou např. hliněné mísy, nejrůznější druhy oblečení, a spoustu jiných zajímavých věcí... Nejde jenom o "buzeraci" (úmyslně v uvozovkách) účinkujících, aby měli kostýmy odpovídající době a pokud možno z dobových materiálů... Já osobně jsem ještě na žádné LH akci neúčinkoval, a ani pravděpodobně v nejbližší době nebudu, ale jako divák si na akce např Wothanburgu rád udělám čas, protože se rád podívám na vcelku kvalitní bitvu, okoukám něco z kostýmů atd atd... A jistě nejsem sám, komu se podobné akce líbí..... Tak, konec již mému slovnímu průjmu.... A možná ti napíšu svojí adresu, abys mě moh podřezat ve spaní..... :-D
Radim van Ousek 29. prosinec 2005 13:04:18
Tak na tohle Démone:
OMG! WTF?!... no tak to teda PMSL, M8!
zkrátka hahahaha :-) fffffffftipe
trener 29. prosinec 2005 12:52:04
troll.jr(29. prosinec 2005 11:32:18) : Samozřejmě, že jsou divní, ale lepší představu o životě ve středověku u nás nenajdeš (ať si experimentální archeologové říkají cokoliv).
troll.jr 29. prosinec 2005 11:32:18
Ste divní
Pedrák 29. prosinec 2005 09:33:37
To s tím lukem a kamennou zdí sedí. Je škoda ,že u nás v Čechách a na Moravě nevychází podobné časopisy-zaměřené na historii ,jako třeba v Německu/ Karfunkel ,Pax et Gaudium aj./ ,tam by příspěvky lidí ,jako je Wothan a jemu podobní uvítali. Lidí ,kterým jde o věc a skutečně se o to zajímají ,není nikdy dost. Démone teď mně můžeš odstřelit.
Riesenbvrk 28. prosinec 2005 23:07:54
Pravda, je ubohý
Riesenbvrk 28. prosinec 2005 23:07:07
Heleďte, když už si dal snahu tuhle diskuzi založit, tak pro něj něco znamenáte!
Wothane,Hawkwinde, není možnost, aby na Vás žárlil???
Jestli chce zničit LH, Tak střílí krátkým lukem do kamenné zdi
Faramir 28. prosinec 2005 21:52:33
LOL :o)))
hawkwind 28. prosinec 2005 21:16:00
Je je, nebudu spát....:)))
Verča 28. prosinec 2005 19:44:20
Ratatosk:vid,by se meli nekam uklidit,aby se jim neco nestalo....:)
Ratatosk 28. prosinec 2005 17:07:51
Ty bláho...Wothane, Hawkwinde, to není sranda, já být váma tak už se tady Démona bojím...:D
MadHamster 27. prosinec 2005 22:54:27
Jooo pryč s diktaturou LHteriátu!....... Let the tights roam free....... zpívejme spolu bratři v elasťácích: Jednou je natáhném dál..dál.... dál! :D
Michal Medvěd 27. prosinec 2005 17:16:05
Bozha(27. prosinec 2005 16:10:23) : Děkuji za přesnou interpretaci ;)
Verča 27. prosinec 2005 17:11:19
Démon HH:asi jsi úplnej debil,když se sereš do lidí který o tom o čem mluví tak o tom také něco ví.Víš co jdi srát lidi někam jinam a nepruď volovinama.Kdyby jsi taky uměl něco jiného než se navážet do jiných!!!!
Bozha 27. prosinec 2005 16:10:23
koulars(27. prosinec 2005 15:28:14) :
ROFL = rolling on the floor laughing; prostě válet se smíchy po zemi :-))))
koulars 27. prosinec 2005 15:59:29
démon..... jo, to jsem taky četl - Jack London, Démon alkohol.....jo, jo, toho známe všichni
Olaff 27. prosinec 2005 15:54:02
Je zjavne, ze sa blizi Novy rok, s nim hektolitre poziteho alkoholu a z toho nasledne vyplyvajuce depresie... Hlavne daj pozor Demon na obsluhu zabavnej pyrotechniky az budes zase chlastat....
koulars 27. prosinec 2005 15:28:14
Co je ROFL? Začínám bejt docela mimo.
Michal Medvěd 27. prosinec 2005 15:22:17
ROFL... nebo jak se to dneska říká....
koulars 27. prosinec 2005 15:19:28
Cos hulil? To vypada na dobrej model! Nemel bys taky neco pro me? Hepy Vanoce!
Kamil 27. prosinec 2005 15:16:49
Démon HH(27. prosinec 2005 13:48:22) : Na provokaci jako tahle je marné jakkoli odpovídat.
Démon HH 27. prosinec 2005 13:48:22
Tak co, Wothánku. Tečeš vzteky???
Jak sis mohl dovolit dát jméno boha? Nepřipádáš si, že si hraješ na něco, co nejsi? Pomlouváš akce, na kterých jsi nebyl /např. Královice apod./, sereš se do každého, stejně jako tvůj "podržtaška" Hawkwind. Ten mužik s krásným jménem. Copak to jméno vůbec znamená? Co, ty zrůdičko lučištnická. Ozveš se a zprcáš mě jako spoustu ostatních nevinných dušiček tady? Chodím sem na net už dlouho, ale takovýhle šášuly jsem tu ještě neviděl. Táhněte do prdele!!!!!!!!!
Pozn. Démon HH značí pekelníka, co zničí "hawkwindowsko-wothanowskou historii".
To je pro vás dva, abyste věděli, s kým máte tu čest. Nechám vás pár dní vydusit a pak se uvidíme. Sláva PEKLU!

webmaster