Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Scénický šerm

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Ludovicus 31. květen 2003 17:24:39
Ahoj, dovolím se připojit.Byl jsem v Rakovníku taky a co mě u Dominiku nadchlo, byl souboj dvou dívek s nožema nebo spíš tuším s dýkama.
Kombinace hezkých holek, flamenga,kostýmů,tanečních pohybů a akcí s dýkama,které byly i přes taneční charakter dost věrohodné - nádhera.
Karel zrovna někde kecal, tak o tohle přišel.Soubojů s dýkama jsem viděl jen pár a tohle bylo dle mého osobního názoru to nejlepší.Trochu jsem k nožům přičichl a spousta věcí, co se vidí,mi přijde naprosto nevěrohodný.
Jinak Dominik byl skvělý, ostatní skupiny jsem moc neviděl, celá akce mi přišla příjemná.Nedobových stánků tam bylo dost, trhovci s plastikovýma kravinama jsou taky jako trpaslíci, taky vlezou všude.
karelpol 27. květen 2003 06:15:02
egg(26. květen 2003 13:12:33) :
Mám nějak potíže se na tenhle server dostat,proto odpovídám později.
Byl jsem tam s kamarádem a jenom kvůli Dominiku,takže město jme moc neprohlíželi.
Spíš mi utkvěl v paměti souboj Dominiků kord a levoručka,dělá to Honza Miňo.Ten měl všechny znaky dobře postaveného souboje,tak jak si to přeje patolog Slavíček/mimochodem kdyby se chtěl ozvat ohledně choreografie soubojů a návaznosti na muziku,uvítal bych to mail medicinman@guick.cz/
egg 26. květen 2003 13:12:33
karelpol(26. květen 2003 10:29:18) : to je ono, dělají to už milion let, lae pokaždé rozesmějou diváky, to je podle mě v pohodě. A co jinak říkáš na rakovník jako celek, tochu mě mrzí, že pomalu ale jistě začínají převládat nedobodé krámky nad těmi dobovými, ale jinak podle mě pohodová akce, bohatý program, příjemná atmosféra...
karelpol 26. květen 2003 10:29:18
egg(26. květen 2003 08:55:41) :
V Rakovníku jsem byl a viděl.Tohle ale dělají Dominici už někdy od roku 1980.Prostě to umí.
Patolog Slavíček radí dobře.Nestačí jen nosit kostým a zbraň.
karelpol 26. květen 2003 10:13:41
egg(26. květen 2003 08:55:41) :
V Rakovníku jsem byl a viděl.Tohle ale dělají Dominici už někdy od roku 1980.Prostě to umí.
Patolog Slavíček radí dobře.Nestačí jen nosit kostým a zbraň.
Roy 26. květen 2003 10:13:02
Mysak: neda mi to, abych nereagoval :-)

Nejprve k Budyni - na teto prehlidce predvadime vystoupeni, ktere uz je vyzkousene a nejmene rok stare. Takze to, co tam vidite, neni to, co prave delame, protoze momentalne vsechno delame o neco lepe. :-) Vyjimkou bude letosek, ale o tom pozdeji.
Prvni nase vystoupeni na Budyni bylo vicemene zkusebni, vystupovali jsme tenkrat pouze ve trech (2 chlapi, 1 divka), byli jsme trochu nervozni a bylo to znat. Presto jsme se celkove umistili na tretim miste.
Na dalsi rok uz jsme byli pripraveni o neco lepe, pouceni i sledovanim zpusobu sermu svych kolegu (i vas :-)) na teto prehlidce. To se odrazilo ve vetsim uspechu i v cene od rezisera. Mimochodem - mozna jsme se o neco zlepsili v sermu, ale nejvetsi zlepseni (v sermu, divadle i vybaveni) mela od lonska bezpochyby skupina Pancharti.

Prehlidka v NMNM byla vlastne dernierou Legendy o Artusovi (ve starem slozeni) i predzvesti rozporu v nasi skupine, coz asi v mnohem ovlivnilo kvalitu naseho vystoupeni, za coz se vam timto jeste dodatecne omlouvam. Jinak porad cekam na video z teto akce - muzes ho privezt na Budyn.

V soucasne dobe se skupina deli na acko a becko, pricemz becko si dela vystoupeni podle sveho (i dle nekterych nasich starych kusu) a acko trpelive zvazuje, co dal. :-)
Mezitim nekteri z nas dali sve kvality k dispozici jinym skupinam.

Monotonnost souboju je opravdu nas nesvar, jehoz se tezko zbavujeme. Je to dano mnoha faktory, predevsim opravdu nacvicenim souboje jako definitivne daneho tanecniho cisla bez kapky improvizace.
Jinak s vetsinou tvrzeni mysakovsko-slavickovske teorie sermu souhlasim, ale budeme to muset probrat osobne. Pokecame, podebatujeme a navzajem si v mnohem poradime. :-)

Ostatni: omlouvam se za trochu dlouhou soukromou debatu.

Kontrolni otazka (vubec nejde o nas): Je-li vystoupeni, ktere jindy (v 99% pripadu) ziskava velike ovace, nahle prijato vcelku vlazne, kde muze byt chyba ?
egg 26. květen 2003 08:55:41
Ahoj
podle mého názoru má pan Slavíček v mnohém pravdu. Scénický šerm je zkrátka pro diváky a musí se jim přizpůsobit. Finta s dotazováním se diváků, zda se koukají na Dallas je skvělá, já sám bych jí použil jako součást vystoupení, protože já být v roli diváka, tak bych se rozhodně bavil. Přesto to není nutnost, podívejte se na Dominky - nikoho se na nic neptají, zkrátka přijedou, předvedou vystoupení, pobaví diváky a zase jedou pryč. Ostatně myslím si, že právě Dominici jsou skvělým představitelem scénického šermu, neviděl je náhodou někdo z vás třeba na Rakovníku (někdy začátek května)? Herecké výkony nenucené a přesvědčivé, kvalitní šerm, výborné tanečnice....,to je pro mě scénický šerm, nebo se mýlím ?
Myšák(N) 25. květen 2003 22:20:46
Myšák(N)(25. květen 2003 22:04:27) :
Oprava: Nevzalo to uvozovky,ale k přečtení to je. Třeba to Čert ,,učeše"a přemístí.Dík.
Myšák(N) 25. květen 2003 22:04:27
Roy(18. listopad 2002 07:35:03) :
Omlouvám se za příliž dlouhý příspěvek,ale myslím si že náš šermířský génius pat.Slavíček by mohl poradit a pomoci.Proto jsem mu sebral neodeslaný příspěvek do Š.L.
--------------------------------------------------------------------

Rady, triky a nápady Šermířského Velmistra – pat. Slavíčka
---- Jak nesecvičit špatný souboj ----


K napsání tohoto článku mě inspiroval MAB v loňském čísle Š.L.

Nerad bych byl jako někteří „šermíři na internetu“, poučoval vás a přitom se schovával za nějakou anonymitu a proto se vám trochu „poodhalím“.

Nejprve něco mále o mně samém:
Již bezmála třicet let se věnuji šermu, z toho 17 let jsem studoval šerm v Japonsku ve škole mistra Yamoaka Tasshu, dále jsem se zabýval evropským šermem – bojem a jeho studiem (španělsko a německo – kord, fleret, Skotsko – meč, Turecko – šavle,luk…. přestože za mnou stojí mnoho úspěšných šermířů – skupin, všichni jsou vázáni mlčením k mé osobě.

To, co se však poslední dobou děje kolem hist.šermu nemá obdoby a proto jsem se rozhodl „slézti z šermířského Olympu“ a chci pomoci vám, řadovým šermířům, mistrům, (které jsem také většinu učil) k lepším výsledkům a mezilidským vztahům…
Posledních pár let žiji převážně v ČR a jen občas vyjíždím do světa.V současnosti se živím jako poradce a koordinátor bojových scén. Stálá společnost mnoha lidí mě unavuje a proto jsem se přestěhoval z Prahy na samotu v Orlických horách, kde v lůně přírody pozorně sleduji vývoj šermu v ČR. Jezdím na srazy, akce a zpovzdálí sleduji vás, šermíře.
Bohužel, díky užvaněnosti Myšáka z Novicy již není tajemstvím, že této skupině trochu pomáhám vylézt z šermířského bahna a póvlu.

Samotní Novičáci jsou však příliš nedisciplinovaní, nespolehliví a chybí jim větší vůle k tréninku, inteligence, vtip i talent a proto jsou tam, kde jsou.
Tuto zimu jsem je učil ve zvýšené míře kázni, disciplíně… Rozhodl jsem se, že jim vytluču z hlavy to „bezduché mlácení“, které jejich boj – šerm připomíná. Proto jsem jim od podzimu „naordinoval“ boj kordem a připravují se společné projekty s dalšími skupinami (celopláty - gotika), kde budou proti sobě bojovat celoplechy a hadráci z Novicy. Snad poté všichni pochopí, o čem šerm je.
Ustrojení Novicy také za nic nestojí, chce to výraznou změnu.
Jejich kostýmy mi připomínají pražský butik zasažený dvěstěletou povodní….o zbraních nemluvě.
A takto bych mohl pokračovat. Proč vám to všechno říkám? Kdo před čtyřmi roky slyšel něco o Novice?
Dnes, už jsou chlapci o kousek blíže k jejich vysněnému cíli, stát se řadovým histor. šermířem a lhal bych, kdyby mě to jako jejich učitele a velmistra netěšilo.
Není však těžké naučit šermovat krásné, talentované, bohaté šermíře např. z Prahy (viď Larsi), když oni sami chtějí. Problém, snad i poslání, je zvládnout a něco naučit tu poslední, úchylnou šermířskou lůzu zapomenutou někde v kopcích Orlických hor, kterou bezesporu Novica je. Přesto všechno slovy klasika (Mistrovo motto) :
Nemusím stále vítězit stačí , když budu ze všech nejlepší !!!

(Omlouvám se všem těm, kteří mě znají, za snad příliž dlouhý úvod, ale teď zpět k šermu.)

Začneme samotným MABEM ze Skupiny Acheron a jejich šermem při vystoupení v Budyni 2002 .

Milý MABE, vás jsem viděl prvně šermovat na IV. Budyni nad Oh. a popravdě řečeno, se mi váš styl vůbec nelíbil a hodnotil bych ho jako podprůměrný. Musím však uznat, že za rok na V. Budyni jste se výrazně zlepšili a řekl bych, že kdyby se dávala cena za nejviditelnější pokrok – zlepšení v tech.šermu, tak by bezesporu patřila právě Acheronu a „bohužel“ jste mě mile překvapili.
Na šermířské šou v září u nás v Novém Městě nad Met., kde vystoupili (skoro) hvězdy našeho šerm. nebe (ještě jednou vám všem dík ), jsem si všiml jednoho nešvaru, který hyzdí šerm i u nás ve skupině.


Týká se to skupiny Lepus, Acheron a Novicy. Své souboje ženete do zbytečné monotóní rychlosti a tvrdosti, takže pak se souboje jeví jeden jak druhý !!! Dále vysvětlím.

(Slavíček – Motto)
Secvičit dokonalý a přitom universální souboj není možné – nutné je se k tomuto ideálu snažit co nejvíce přiblížit !

Než začneme souboj vymýšlet musíme si pravdivě odpovědět na tyto otázky :

Stavba souboje :

1) pro koho chci souboj postavit – cílová skupina = publikum :

a) laický divák: je to klasický divák odchovaný komerční a konzumní společností.V oblibě
má všechny telenovely a naivní přiblblé filmy s dobrým koncem (dále je dělíme na
dospělé a děti)
b) odborný divák : Divák, který jde do hloubky příběhu, sleduje filmový klub, navštěvuje
divadlo, má znalosti z historie atd.

c) řadový šermíř : Lidi šermující v podobných skupinách jako je ta vaše.

d) šermířská exhibice: Šerm před odbornou porotou, s cílem ohromit porotce svými
znalostmi a dovednostmi.
2) Scénářový záměr samotného souboje.

a) jakou mají bojovníci roli – dle scénáře (Bojovníci jsou např. unavení, hrají vesničany a neumí šermovat, jsou zranění, staří, mladí, bohatí či chudí atd.)

b) dodržet charakter bojujícího (je zákeřný, čestný, zlý – vše musí být v boj. akcích
znát !!)


c) Důvod souboje. (je napaden a brání si holý život, nechce (nemůže) zabít svého soka, jen
spolu laškují, cvičí se v boji atd.)

d) Technicko-taktické znalosti zbraní a boje : (jaké zbraně proti sobě stojí,
boj.charakteristika zbraní, účel a styl boje – zbraně. Jinak se bojuje s holí a jinak s kopím,
jinak vykryjeme úder mečem a jinak sekyrou a mnoho dalších…)


3) Záměr samotné skupiny – Druh, styl šermu.

a) Chci dělat dobré divadlo „okořeněné“ šermem
b) Dělám kvalitní šerm „okořeněný“ divadlem
c) Snažím předvést šerm, o kterém si myslím, že se tak kdysi skutečně bojovalo, šermovalo.
d) Nechci a nešermuji pro diváky a chci studovat šerm jako bojové umění s občasnou exhibicí či zkouškou pro svého mistra apod.
e) Chci vnutit diváku představu, že se chtějí bojovníci „opravdu“ na vystoupení zabít.
f) Jsme masochisti a dělá nám dobře, když se zraňujeme před diváky a proto šermujeme na ostro.
g) Je nám vše jedno, hlavně když se ,,mažem“.
h) Chceme šerm veselý, plný humoru – pobavit lidi.


Ta to je základní rozdělení - do skupin, které jsem vám popsal. Je nutné je mít před zahájením vymýšlení souboje na paměti. Ovšem, když se nad tím vším zamyslíte, tak zjistíte, že postavit dobrý souboj pro diváky, šermíře, mistry, znamená nakombinovat spoustu věcí, které dohromady většinou nejdou.

Například : Při silovém souboji, kdy borec ze sekyrou rozmlátí železný štít soupeře – tak tomu laik, divák dobře rozumí.Pokud bych, však chtěl zaujmout diváka super rychlou kordovou akcí, bodem na obličej (viz např. překrásný souboj Larse inspirovaný tuším Rob Rojem), divák ji neocení, (nevšimne si jí). Co ho však jistě zaujme, je silný kop do rozkroku.
Šermíře však zaujme pravý opak. Další důležitá věc: jak poznat složení publika ???
Představme si, že před vystoupením provedeme „rozbor“ publika.

Vedoucí skupiny se před vystoupením zeptá diváků :

a) Kdo sleduje Dallas, Esmeraldu ……………74%
b) Kdo sleduje ČT 2 filmový klub………...23%
c) Kdo je šermíř……………………………..2,95 %
e)Kdo je učitel šermu………………………..0,05%

Poté následuje rychlý výpočet a svým šermířům oznámíme: dnes jedeme scénář
,,Hospoda“ variantu 14 / 3B.

Bohužel i takovýto rozbor není všemocný. Neboť samotné skupiny diváků můžeme dále dělit a škatulkovat.
Je velký rozdíl mezi diváky, kteří se na vás přišli podívat náhodně (např. na pouti), nebo „jdou“ na vás cíleně a záměrně (šermířský festival, přehlídka), nebo vás nečekají (např. jste půlnoční překvapení na ředitelském rautu).

Zalíbit se všem cílovým skupinám diváků není možné. Poznat a podle momentálního stavu v hledišti přizpůsobit svůj program lidem v hledišti by znamenalo, mít mnoho variant scénáře anebo mít scénář jednoduchý, který tuto změnu dovolí. Avšak zcela jistě bude tento hybrid méně kvalitní.

Pro ty, kteří mě stále nechápou (např. pro Novičáky) uvedu tento příklad :
Konstruktéři se snaží vyrobit auto, které by bylo vynikající v terénu, skvělé pro nákupy ve městě a rodinné výlety, velká dodávka a přitom by vyhrávalo na okruzích ve F1.
Mělo by malou spotřebu, bylo laciné, bezporuchové…..

Což o to, všem by se nám takové auto líbilo, ale je ho možné vyrobit ??? Bohužel zatím ne. Protože všechny tyto vlastnosti jsou zcela protichůdné a tak nám nezbývá než míti aut více.

Zpět k šermu. Opomenu teď techniku šermu a akce, ty jdou ruku v ruce z vaší tech.dovedností a zkušeností.

Každý souboj musí obsahovat a být tvořen podle svého vlastního scénáře.Každá dvojice, trojice, atd. musí být trochu jiná. Jinak bojuje (chová se ) 110 kg a 2 m vysoký bojovník a jinak 70 kg a 1,7 m vysoký muž.

Příklad :
Obrovská chyba Novicy je v tom že, jejich souboje jsou všechny „vyšroubovány“ do velké rychlosti a razantnosti a tím ztrácejí na přitažlivosti. Po chvíli se jejich akční „neum“ stává málo zajímavý. Je to stejné, jako když se perou kočky.
Začnou se přibližovat k sobě a znenadání je z toho rvačka. Ve vzniklém klubku bojujících (nikdo nepostřehne techniku boje). Když boj skončí a prach „sedne“, je po všem. A já se vás zeptám, jakých „technik“ jste si všimli, většina lidí řekne, já nevím, ale bylo to „maso“.
Nikdo netvrdí, že boj koček byl „měkký“, nedá se jim upřít srdce a bojovnost, či razance seků, ale po dvou minutách je to nuda.
Acheroni a Lepusáci, pozor na tuto slepou uličku, ve které jsou teď Novičáci. Dá to obrovskou práci odnaučit !!!
Nejlepší způsob jak se naučit poznávat své chyby ve scénářích je takzvaný videorozbor.Takže ze všeho nejdříve si pořiďte nahrávku vašeho scénáře, souboje apod. a hledejte tam tyto chyby !
Nejčastější chyby při soubojích, které mají vzbudit u diváků pocit, že se bojuje skutečně o život :

1) Špatná vzdálenost mezi bojovníky (v případě špatného krytu se nezasáhnou)
2) Seky a body jsou vedeny mimo zásahovou plochu soupeře.(nejčastěji se provádějí seky nad hlavou, či před sebou…)
3) Stále se opakující seky,body.(např.hlava,bok,bok,hlava)
4) Nezažité a nenacvičené souboje (časté výpadky paměti)
5) Přecvičené souboje (soupeř chodí do krytů ještě dříve než je útok veden) a rychlost akcí je neskutečně velká – takže budí dojem gymnastické sestavy, spartakiády.
6) Již zmíněná monotónnost ( rytmus boje- rychlý, pomalý, střední. Stále stejný rytmus = špatný)
7) Nepochopení zbraně. (např.soupeř sek dvou.ruč.mečem na hlavu a sok kryt dýkou = kravina,útoky vedeme do již ,,připravených“ krytů …)
8) Nepochopení technik. (např.soupeř předvádí odzbrojení mečem, ale bez pomoci svého partnera, by tuto akci nikdy nezvládl – neumí ji a nechápe ji = celá akce vyzní jalově.
9) Nedohrané souboje.(bojovníci nekřičí, nedohrávají akce tělem, gesta a emoce nejsou patrná)
10) Útokům chybí razance (útoky jsou vedeny malou silou a obrana je nedůrazná)

To jsou základní chyby většiny soubojů u všech skupin.Nedělám je jen já a Bůh.
A já v Boha nevěřím.

Na závěr několik rad, jak se pokusit vyzrát na běžné chyby.

1) Umělá chyba – u zkušených bojovníků a starších soubojů je dobré přidat do souboje sem tam nějakou „chybku“, která oživí souboj. Musí působit dojmem, že záměr protivníka (akce) byla předem odhalena a s předstihem obrácena v jeho neprospěch.
2) Silové prvky – u šermířů, kteří mají tendenci „chodit“ předčasně do krytů a jejich souboj připomíná spartakiádní cvičení, je nutné zařadit do jejich „sestavy“ silové a pomalé pasáže (např. přetlak) a neustále je na tyto chyby upozorňovat !!! Je žádoucí, aby po pomalých akcích následovaly rychlé pasáže (např.akrobatické, technicky rychlé pasáže apod.).Souboj tím získá na dynamice.
3) Změna tempa - dobrý trik, který oživí souboj. Každý šermíř má své tempo seků (útoků), a když se mu mezi tuto frekvenci např. seků podaří přidat jeden sek navíc – výrazně to oživí souboj.
4) Důsledně a neustále dbáme, aby při nácvicích všechny partnerovy útoky směřovali tam, kam mají! Hlídáme i vzdálenost mezi sebou. Při nácviku, hlasitě stále svého kolegu na chyby upozorňujeme – až do zblbnutí. Při našem útoku nám to partner „vrací“.
5) Při vymýšlení, kopírování (pozn.kvalitní šermíř nekopíruje – vymýšlí !!!) nových akcí musíme nejprve pochopit princip a logiku akce a pak jí teprve zařadit do scénáře. Chci např.dělat „čisté“ odzbrojení (souboj na jed.ruč. meče) někde ve filmu, v knize si tuto akci nalistuji a hned jí zařadím do souboje. Lhostejno, že ji neumím, nerozumím jí – chyba. I leckterý laický divák vycítí nepřirozenost vaší akce! Proto je nutné pokusit se zmíněné odzbrojení nacvičit tak, že dokážete ve volném boji (bez předchozí domluvy) z 10 pokusů, alespoň 2 x zbraň skutečně vzít. Tehdy, až toto dokážete dá se říci, že jste pochopil již zmíněné odzbrojení a lze ho bez obav zařadit do scénáře.
6) Razance a bezpečnost – Všechny útoky vedeny zbraní i tělem (kopy, údery atd.) musejí být vedeny takovou silou, aby byla zaručena přijatelná mez bezpečnosti. Čím menší je zkušenost šermířů, tím menší musí být razance. Nedostatek razance se dá do jisté míry nahradit takzvaným „přehráváním“- pomocí hry těla, samotnými nápřahy zbraně, výrazem v obličeji atd. Vše se zdá jednoduché, ale věřte že tyto „podpůrné“ techniky se učí několik let. Ovšem, stojí to za to je znát a umět.
7) Tech.vyspělost – k tomu, abychom mohli „postavit“ a předvádět kvalitní souboj je třeba být trpělivý a pilně několik let cvičit, učit se od zkušenějších. Když mladá skupina (mladých šermířů) vystupuje prvním rokem a snaží se laického diváka přesvědčit svým rytířským vystoupením – turnajem o tom, že právě sledují super ostřílené borce při boji, je to zpravidla trapas. Kdyby však svůj první scénář postavili do polohy lapků, hrdlořezů, či do šermířské školy pro mladé šermíře a budoucí rytíře, povýší svoji nezkušenost na výhodu.


Takže to jsem se jen okrajově zmínil o pravidlech souboje pro ty skupiny, které se nějakým způsobem snaží představit šerm. (boj) tvrdě a akčně. Samozřejmě trochu jiná pravidla mají jiné kategorie šermířů.
Udělat dobrý souboj je velký problém i pro velmi kvalitní a zkušené skupiny. Kvalitní šermíř má z čeho vybírat a tak se někdy stává, že je tam „od každého něco“ ve výborné kvalitě, ale dohromady to tvoří roztříštěný a neučesaný celek. Pokud má skupina více nadaných borců, vyplatí se, aby se každá dvojice ve scénáři věnovala jednomu tématu (první dvojice má silovou zbraň, druhá rychlou a technickou… atd.) a to vše zarámovat do jednoho scenářoveho celku.

Na závěr jedno malé tajemství Novicy :

Sebelépe postavený souboj nebude kvalitní, pokud mu bude chybět „srdce“.
I ten nejhloupější divák z vás musí cítit chuť bojovat, hrát, musíte páchnout potem, krví…
Ale přitom musí mít pocit bezpečí, že se nezabijete a vše je jen jako…

Poslední otázka a odpověď:
Je tohle šerm „na ostro“? Takhle tedy vypadal opravdový boj??
Nebudeme si namlouvat, že skutečně reálný šerm „na ostro“ vypadá jinak, než ho předvádíme na vystoupeních. Je to stejné jako ve sportovním šermu, pár akcí a zásah = pro diváka nuda, pro šermíře zranění.
Závěrem

Nemyslete si, že při výuce šermu vás „spasí“ nějaký zázračný učitel šermu, skripta nebo nějaké kouzlo. Učitel vás může jen nasměrovat, naučit se učit a být přitom samostatný – zbytek je jen a jen na vás samých. Úspěch je vždy vykoupen litry potu, odříkáním….


Seznam použité literatury: Skripta – Zvláštní Lidová Škola Šermu pat.Slavíčka (1984)
- Slavíčkův receptář kvalitních soubojů (1992)
- Umění bojového šermu / pat.Slavíčka (1995)
- Taktika a strategie boje / pat.Slavíček (1998)
- Šerm a společenský tanec / pat.Slavíček (2001)
- Středověk a nudistika / pat.Slavíček (2002)
- Pohlavní choroby starověku / pat. Slavíček (2003)


Děkuji za pozornost a mnoho úspěchů v sezóně 2003. pat.Slavíček

--------------------------------------------------------------------

Já vám říkal ,že je Slavíček magor,ale občas má pravdu.
karelpol 25. květen 2003 14:54:32
Myšák(N)(24. květen 2003 07:34:45) :
Díky za zprávu,na ty kordy se teším.
Myšák(N) 24. květen 2003 07:34:45
karelpol(19. květen 2003 05:33:50) :
Kordy - scénář začínámeme teprve cvičit ,nebyl čas. Do podzimu ,bych chtěl zvládnout asi 15 min. scénku, ovšem ,,po našem".Začínáme stavět souboje,šarvátky... Chceme však čistý,boj.šerm Španělky a tak to bude dost práce a PENĚZ (boty,kostým,košile,klobouky.....všechno krát 12 lidí.....hrůza).Chtěl bych dodržet historičnost - znáš Wothana budu se sním moc hádat, zatím musím držet hubu...
Tak se mějte pěkně. Myšák (Novica)
mascha 20. květen 2003 12:36:55
a kdy to vubec je?
Roy 20. květen 2003 12:35:41
Mascha: prijed urcite i s rodinou, my tam snad taky budeme.
Asi se rysuje, ze ja taky budu vystupovat, protze jeden clovek nebude asi moct a tak se musim naucit jeho roli. Uvidime. Ale zadna slava to zrejme nebude. :-)
mascha 20. květen 2003 11:53:47
Myšák(N)(18. květen 2003 18:54:13) : Zeptam se ve skupine, jestli pojedem, osobne bych velice rad! Prej uz tam kluci maji nejaky renome (Escargots) :-)
Roy 19. květen 2003 07:20:29
Mysak: Budyn by mela byt urcite.
My tam ale pojedeme jen jako divaci. Vezmu kameru a budu natacet.
Maximalne muzou vystoupit nasi mladasove, ale v tom pripade nejsou ambice asi na zadnou cenu (mozna od rejzi, protoze scenar jsem psal ja! :-)).
karelpol 19. květen 2003 05:33:50
Myšák
Už máte kluci ve scénáři kordy?
Myšák(N) 18. květen 2003 18:54:13
mascha(25. červen 2002 11:00:40) : Kdybychom nejeli zase se bude říkat, že se bojíme...A kdy ty mascho si přijedeš za soutěžit ...
Roy(25. červen 2002 12:09:52) : Do třetice přijedeme a vyhrajeme ... Potřebujeme Budynskou korunu do scénáře na sezónu 2004 ! Přece si jí nenecháme dělat.Jen máme strach, aby Budyń nebyla zrušena.Scénář (nový) máme postavený přesně na soutěžní přehlídky, tak se nech Roy překvapit bude to mazec !!!
Roy 06. leden 2003 06:46:37
Samozřejmě jsem nechtěl nijak snižovat či podceňovat tvoje režisérsko-scénáristické schopnosti. Celé jsem to myslel čistě hypoteticky jako příklad toho, že všichni nemusí dělat úplně to samé a přesto si mohou být užiteční.
Roy 03. leden 2003 14:29:52
Vždyť je to fuk - každému, co jeho jest. Hlavně, když můžeš dělat to, co tě baví a nikdo ti do toho nekecá.
A ani se nemusíme navzájem osočovat, že vy neděláte ten "pravý historický šerm". Spíše naopak se můžeme vhodně doplňovat - ty mi můžeš v případě potřeby poradit s kostýmy a vybavením a já tobě zase se scénikou (scénářem, rozložením scény, hudebním doprovodem atd. - no snad, nejsem asi zas takovej machr, jak si o sobě myslím :-)).
Roy 03. leden 2003 07:04:39
Tak hodně štěstí!
U nás je to podobné - u mnohých převažuje zájem jezdit na bitvy před vystupováním, ale to se snad změní s přílivem nových lidí (asi deset!). Ale bude trvat minimálně dva roky, než budou kompletně k použití (šerm, zbraně a kostýmy), i když je samozřejmě budeme průběžně nechávat se otrkat na menších akcích - neboť můžeš něco nacvičovat storát či tisíckrát, ale praxe je praxe (vždycky se něco posere a musí se trošku zaimprovizovat :-)).
mascha 02. leden 2003 14:07:38
Mno u mě je to trochu složitější. Většinu věcí, co jsem tu napindal, jsem psal jako zkušenost s několikaletym vystupováním s Pardubickou skupinou Kornelius. Dnes s odstupem času a s možností srovnání s desítkami jiných skupin, snad můžu říct, že jsme byli průměrná skupina. Což považuju za dobré, neboť nadprůměrných je málo a podprůměrných velmi mnoho. Bohužel současné vystoupení Korneláků neznám.. Já sám jsem teď členem skupiny Baradela, která prochází IMHO velmi bouřlivým vývojem. Založili jsme se před někjakými dvěma třema lety, s cílem objíždět jen bitvy, neboť na nějaké vystupování a trénování na ně nemáme čas. Teď máme ve správě tvrz, připravujeme bitvu a máme čerstvě za sebou první vystoupení. Na to, že to bylo poměrně rychle splácaný a jen mírně strénovaný, to nebylo úplně tragický a jde to tím, směrem, kterým chci (rozbor z videa) (ano to vystoupení jsme museli předvést i nedopečený, bez toho bychom tu chalupu nedostali :-). Ta skupina jede, IMHO správným směrem, možná by se hodilo trochu přibrzdit a přidat kvalitu nad kvantitou nových podnětů, snad k tomu přispěje i moje připravovaná návštěva Magisteria.
Roy 30. prosinec 2002 06:53:51
Si piš!
(Moje heslo: Dobré zboží se chválí samo. - Tak to rád a často činím!)
cyberkotlik 28. prosinec 2002 10:56:28
ROY: Super, když to budou všichni brát takhle, tak nemám námitek:)

Vážně se můžu přihlásit taky? Nechceš nám dělat managera a shánět kšefty? Vypadáš jako nesmírně schopný člověk....
Roy 27. prosinec 2002 07:16:26
Mrk: Je otázka, jestli to vůbec bude. Ale jinak to bývá v druhé polovině června. Zkus se zeptat u SHŠ Lepus.

CK: Vždyť to není žádně mistrovství republiky, ale pohodová akcička, na níž si přítomní mezi sebou navzájem rozdají ceny. Ale přihlásit se můžeš klidně i ty, třeba na tebe taky něco zbyde :-).
cyberkotlik 23. prosinec 2002 23:52:17
ROY: O přínosu jsem se nebavil, jen mi přišlo trochu na hlavu řešit kdo je nejlepší na základě jedný soutěže:)
Mrkvoslav 23. prosinec 2002 14:39:33
Roy: Nevíš přibližný termín, v němž se bude Budyně konat příštím roce? Letos jsem se o téhle akci dozvěděl až díky ohlasům nadšených účastníků a docela mě mrzelo, že jsme ji propásli. Na příští sezónu bych to tedy rád věděl co nejdřív. Dík...
Roy 23. prosinec 2002 14:14:16
Letos jsme (Acheron) získali cenu režiséra - možná za nejlepší herecký výkon (:-)), možná za scénář (psal jsem já) nebo pak už nevím.
Každopádně tahle soutěž (ať už si o nich myslíš, co chceš - viz debata někde jinde) nám dodala sebevědomí ve srovnání s jinými skupinami a hlavně spoustu poznatků, co a jak ještě zlepšit (máme co dělat!). I bez účasti největších šermířských špiček může být tato přehlídka pro mnohé přínosem.
cyberkotlik 23. prosinec 2002 10:52:35
ROY: Nemyslím si, že pokřiven je správné slovo:) (ostatně v tý době budu stejně nejspíš někde úplně jinde) - a jak to bylo letos?
Můžu vědět název grupy?
Roy 23. prosinec 2002 06:51:15
CK: Letos to bude asi trochu složitější, měli jsme nějaké personální změny ve skupině. Ta se nám teď výrazně omladila a není jisté, jestli nováčci zvládnou naše nároky - v lednu by se kolem toho měly konat jakési testy. Když to dobře dopadne, pokusíme se ještě na sezónu připravit něco jednoduššího, co bude ale stát hlavně na nás starších. Kdy a kde pak budeme vystupovat, to ti teď ale nepovím. Chtěli bychom na Budyni (kvůli atmosféře a známým), tentokrát ovšem jen s ambicemi neudělat si ostudu.
Tvůj názor na věc je ale velice pokřiven profesionálním pohledem, tak pevně věřím tomu, že bys nás tam (i všechny ostatní, snad kromě Novicy) pěkně setřel. My si z toho ale vůbec nic neděláme! :-)
cyberkotlik 20. prosinec 2002 17:14:29
ROY, MASCHA: Mám dotaz - jak to vypadá s vaší sezonou, t.j. kde vy vlastně vystupujete, na jakém typu akcí a jak často? Když tu vidím příspěvky typu "frčí tohle a tohle" tak mě celkem zajímá, kde, jelikož mám třeba odlišný zkušenosti (už jen třeba pro ten Křivoklát, když neberu v úvahu naší grupu)....
Roy 17. prosinec 2002 06:26:34
Sláva, konečně zas někdo pohnul tímhle jedním z mála přínosných témat. V ostatních se většinou jen hádá každý s každým, mě nevyjímaje, řekněme to lidově - o blbostech.
Mascha: Ten první odstavec platí! Diváci si asi chtějí od našeho šermu odpočinout. A čím kratší vystoupení, tím větší potlesk. :-)
O Praze jsem se už někde zmiňoval, ne? (:-)) Ale když mi seženeš bydlení a slušný výdělek ( pozor! - schválně jsem nenapsal práci), tak by se vidělo. Anebo pojď ty k nám. Ale já se nesnesu s každým, nemám rád, když mi do "toho" někdo kecá.
mascha 16. prosinec 2002 13:16:45
Jo, je pravda, ze cim vic kontaktni serm, je, tim je (nase) obecenstvo nadsenejsi (myslim tim kopy, udery neozbrojenou pesti atd. - ale mozna je to tim, ze na nas serm se neda koukat ale facku dat umime :-)
Zrovna tak je potreba mixovat co nejvice zbrane. Ve tricetiminutovym predstaveni je proste nemozne dat deset souboju kord proti kordu. Ted jsme se treba mlatili lopatama, když se pirati porvali pri zakopavani pokladu.
Cili zase musim souhlasit s Royem, sakra chlape, nechces se prestehovat do Prahy, hned bych te angazoval :-)
Roy 18. listopad 2002 07:35:03
V šermu samotném přesně nevím - asi rychlé po sobě jdoucí akce (kolo kolo mlýnské), ale zároveň nepostrádající určitou tvrdost. Líbí se "samurajský" styl šermu - zabíjení na jeden zásah, ale s tím si moc dlouho nevystačíte. V gotice jsou to určitě tvrdé (hodně hlasitě slyšitelné) seky na tělo protivníka při finálním úderu. Oblíbené jsou i různé druhy odzbrojování.

V boji jako takovém se zase líbí přehozy protivníka přes rameno s následným tvrdým "žuchnutím" na zem. Prostě, čím větší držkopád a zdání přinejmenším přeražené páteře, tím je to atraktivnější. Boj neozbrojeného proti ozbrojenému se taktéž líbí.

V "moderním" (fantasy) pojetí boje a šermu jsou populární výskoky, kopy a otočky.

Atraktivní je i boj neobvyklými zbraněmi - hrábě, kosa apod. Jinak hodně dobře vypadá tzv. chaos, kdy proti sobě bojuje více lidí najednou systémem každý s každým (téměř), jak předvádí např. Novica.
Karel 16. listopad 2002 17:38:10
Je zajímavý,že jsme už probrali kde co,ale vlastní choreografii souboje jsme ještě netkli.
Jaké šermířské akce jsou z diváckého hlediska nejpřitažlivější?
Karel 14. listopad 2002 05:28:41
No teď už víš na co máš ty vysoký boty.
Roy 13. listopad 2002 15:35:10
Když uprostřed vystoupení neudržíš souboj, dá se to ještě napravit, ale když se to stane s močí, tak nevím, nevím ....
Jinak mě se zdá, že čím jsem starší, tím více mám výpadků - naštěstí je umím mnohem lépe zamaskovat než dříve, takže to většina lidí nepozná. Když jsem s šermem začínal, tak jsem se sakra bál, abych něco nezkazil a tak jsem si souboje omílal v duchu před spaním i po spaní. Dnes už jsem stará páka a stačí mi to projet jednou dvakrát a už to umím :-).
Karel 13. listopad 2002 15:05:31
Starý vlci spíš neudrží moč,to ostatní udrží docela dobře.
mascha 13. listopad 2002 14:24:28
a co kdyz se stava spis strarym vlkum, ze neudrzi v makovici souboj?
Jinak souhlas, s tim, ze bych je to nechal delat prvni sezonu, kterou budou hrat, coz nutne neni prvni sezona, kterou ve skupine slouzi.
Jinak mi takove roli rikame "Pučmidrát" nezkráceně "Přines podrž pučmidrát". Znamena to prijit s partnerem na scenu, proti nim dva jiny borci. Ti vytahnou kordy a partner rekne "Pučmidrát, vyřídim je sám" bere si od něk kord a jede se dvouma zbraněma proti nim. Jindy zase Pučmidrát přijde na scénu třeba s konví vína, načež dostane pěstí a jde k zemi a ostatní se rubou o něco déle atd. Po první sezóně Pučmidrátství dostává elév vlastní souboj.
Karel 13. listopad 2002 09:57:33
Dle mého názoru,je rozumné začínající kluky nechat dělat první sezonu jen pádařinu a nějaký klacky/tedy hole /,oni se trochu otrkaj a přestanou se bát diváků,když se jim pak přidělí nějaký jedničkový souboj a k tomu ještě jedna dvojka/tedy alternace za někoho/,tak už to začne trochu vypadat,je rozumné k začátečníkovi v jedničce dát starého vlka,kterého nepřekvapí,když mladíkovi vypadne půl souboje.
Takový ty malý vystoupení,jako besídky zvláštní školy za hubinku,to je vděčná škola,tam je třeba mladý nahnat,tam se toho naučí nejvíc,nemaj tam takovou trému,uvolní se a často se ukáže v kom je případný komediální talent.
Roy 13. listopad 2002 07:59:14
A jak je skromný!
mascha 12. listopad 2002 13:54:20
Rád bych tě skromně opravil, že né vždy, ale skoro vždy :-))))
Roy 12. listopad 2002 12:26:59
Mascha má jako vždy geniální názory. :-)
mascha 12. listopad 2002 09:58:36
Karel(11. listopad 2002 15:30:54) : predpokladam, ze kluk, ktery je prvni sezonu na place ma za sebou tak dva roky treninku v telocvicne, cili sermirskou stranku predstaveni by mel udelat na tech 100% toho, ceho je schopen v telocvicne.
Alespon ja se to snazim prosazovat u nas (no moc se mi to nevede). Ale takhle bych to videl jako ideal, kteremu bychom se meli co nejvice blizit.
Jinak cely to dost stoji na reziserovi a scenaristovi, ktery musi obsadit lidi tak, aby jim to sedelo, tomu, kdo na to ma, dat vice "kecaci" role, tomu, kdo si neni jistej (nebo si jistej je, ale rezizer vidi, ze je mimo) dat neco mene narocneho. Predpokladam, ze kazdy skupinovy rejza sve lidi dobre zna a vo co v kom je a podle toho je obsazuje a pise role primo na telo. Ale o tom pise dobre Roy (to se ale bezva chvalime, co :-)
Roy 12. listopad 2002 07:21:58
Mascha: mluvíš mi z duše, líp bych to napsat nedovedl.

Karel: my kdysi začínali všichni najednou, časem se to sice vytřídilo (někteří odešli, jiní přišli), ale na začátku jsme si museli všechno (kromě šermu) odpozorovat a odzkoušet sami (od zkušenějších skupin, divadla apod.). Nikdy jsme neopovrhli dobrou radou. Na spoustu věcí jsme přišli i sami (možná jsme geniální?). Přesto si nemyslím, že bychom byli kdovíjací herci (spíš naopak - nevzali by nás ani do loutkového divadla), stále se snažíme svůj projev zdokonalovat. Možná by nám, i dalším, pomohla nějaká učebnice či příručka herectví - neví někdo o něčem?

Jinak u nás platí zásada, že píšu role lidem na tělo (někdy ale třeba sám sebe přecením a pak mám co dělat, abych to zvládal), už při psaní přemýšlím, jak ten člověk šermuje, mluví a gestikuluje a samozřejmě jak vypadá. Začátečníkům se většinou dávají menší role, ale někdy je potřeba hodit ho rovnou do vody a plav! Pro tyto případy se osvědčilo otrkat ho na některých "méně důležitých" vystoupeních (Dětské dny, besídky apod.) i za cenu menšího honoráře nebo v rámci charity i zdarma. Defakto každá naše premiéra proběhne tímto způsobem, než se odhodláme se svým vystoupením vyjít do světa.
Mrkvoslav 11. listopad 2002 20:24:05
Mám pocit, že je hrozně důležité, zda ten který šermíř má zájem a schopnosti na to, aby na pódiu podával také jiné výkony než šermířské. Je jasné, že i při krátkých povětšinou bojových scénách je důležitý výrazový projev vystupujících, ale někdy je úspěchem jen to, že se daný "rytíř" při šermu nesměje od ucha k uchu a pka je dobré, když ze scény zmizí co nejdříve, aby nezdazil dojem, který vyvolali skupinoví "herci". Hodně záleží na cestě, kterou se skupina dá, apokud ví, že její herecký projev není nijak úchvatný, zvolí podobnou cestu jako třeba Merleti.
Myslím tedy, že se všichni schodnem na tom, že šermíř, pokud vystupuje pro diváky musí mít minimální hereckou průpravu, aby neschazoval svůj šermířský výkon, ale pokud chce předvádět divadlo, musí umět hrát a k tomu potřebuje buď pořádnou dávku talentu, nebo pořádnou dávku herecké průpravy. Howg...
Karel 11. listopad 2002 15:30:54
Vycházím z předpokladu,že ne všichni členové skupiny jsou začátečníci.
Takže ti co začínají se učí od těch,kteří nějakou hereckou a šermířskou kládu utáhnou.
Dále,jak si vzpomínám,požadovat od kluka ,který je první sezonu na place něco o moc víc,než jen odšermovat to co má předepsáno je dost tvrdé,obvykle to skončí tak,že ani jedno,ani druhé není dobře.Lépe je mu předepsat urychlený odsun ze scény,když učinil to co měl.
Je mi známo,že ze 100% natrénovaného se na scéně odvede tak 60%./Jako obvykle je to jen můj osobní názor/
mascha 11. listopad 2002 14:51:07
hele, tady nikdo nevola po nekolikaletem hereckem studiu. Ale pokud sermir venuje nejaky cas zakladum hereckeho projevu, zvedne se uroven vystoupeni nekolikanasobne. Mozna ze nekomu, prijdou ty uplne zaklady jako naprosto jasna a prirozena vec, ktere se ucit nemusi, proste to ma zazite, ale valna vetsina z nas je na tom tak, ze zakladni informace typu 1) nemluv k lidem zády 2) nehejbej se a nemluv, kdyz ma repliku nekdo jiny 3) otvirej pusu, co divak neuslisi, to odecte ze rtu 4) nerozhazuj zbesile rukama, ale nestuj jak sloup atd.
Opravdu zaklad, ale ne v kazdy skupine to znaj a pouzivaj.
Karel 11. listopad 2002 12:06:39
To jsem to tady nějak zakřik,se svými extremistickými názory.
Karel 08. listopad 2002 09:30:30
Roy
Základní znalosti mimiky-to beru.
Jakmile své šermíře necháš mluvit,naděláš si další problémy.
Slabý mluvený projev-sám o něm mluvíš ve svém příspěvku.
Pak je tu další problém.Zvukaři mají k dispozici stovky watů výkonu a taky je obvykle neváhají použít.Tvůj,byť i dobře mluvící šermíř je nemá,kontrast mezi lidským hlasem nebo muzikou vycházejícím z reprobedny a lidským hlasem znějícím ze scény "nasyrovo" je minimálně divný a odvážím se říci,že nepříjemný./Obvyklá poznámka-je to jen můj osobní názor/
Roy 08. listopad 2002 07:41:01
Samozřejmě, že je to můj názor. Neměl jsem ale na mysli profesionální herecký projev (ale jestli na to někdo má, tak proč ne?), ale kultivovaný ač amatérský - mít základní znalosti mimiky, gestikulace, slovního projevu apod. Znám spoustu amatérských divadel, která by v žádném případě nemohla vystupovat v národním (nebo třeba v televizi), ale jejich projev je na úrovni a nikoho neuráží ani nepobuřuje.
Nechci říct, že herectví má šermíř věnovat stejný čas jako šermu, ale alespoň základy důležité jsou. Je spousta skupin, které si tohle neuvědomují. Jejich jinak třeba docela dobré vystoupení (scénářem a šermem) pak zbytečně trpí nešvary jako je mluvení a gestikulace zády k divákům, slabý mluvený projev (protagonisté mluví jakoby pro sebe, neuřvou otevřenou scénu), nevyužití nebo nepokrytí prostoru scény apod.
Ale já nechci nikomu nic nutit - každý svého štěstí strůjcem.
Karel 07. listopad 2002 14:08:34
Roy
Toto je opět jen můj osobní názor.
Tvá snaha o vytvoření universálního herce je možná chvályhodná,ale dle mého názoru nereálná.Aby jeden člověk byl špičkovým šermířem/tj.ovládal základní zbraně na špičkové úrovni/ a zároveň měl profesionální herecký projev to je prakticky nemožné./i když existují vyjímky třeba Jean Marais/
Netuším,které scénáře teď frčí,nicméně si myslím,že vystoupení ,které má ucelený děj a zároveň nevyžaduje od aktérů hluboké herecké znalosti,mám teď především na mysli mluvený projev,jsou realizovatelná/tedy za předpokladu ,že zúčastnění zvládají svou šermířskou profesi na odpovídající úrovni/
Většina těch vystoupení o kterých mluvíš ,že se liší od normálního divadla jen počtem bojových scén,ve skutečnosti vypadá jako účinkování nepříliš vycvičených šermířů a velmi špatných ochotnických herců.
Někde mi dokonce snaha o nějaký komplexní herecký projev připadá spíš jako pokus zakrýt šermířskou nemohoucnost.
Roy 07. listopad 2002 08:42:35
Karel: Nenůžu s tebou souhlasit. Můj názor je, že trendem dnešní doby je dělat vystoupení jako divadelní představení, které má ucelený děj a od "normálního" divadla se liší jen počtem bojových scén. Klasické vystoupení turnajového stylu, složené jen ze soubojů, kde se projev každého "herce" omezuje jen na bojové pokřiky a smrtelné steny (maximálně řekne jen dvě tři věty), už nefrčí.

Historický šerm v pravém slova smyslu je koníčkem mnoha oborů, samotný šerm nestačí. Kdo chce být šermíř, musí se naučit šermovat. Kdo chce jezdit na akce, musí si pořídit kostým a další vybavení (musí být tak trochu historik, trochu kovář, klempíř, koželuh atd. - dnes se samozřejmě dá spousta věcí koupit, ale kdo z nás někdy alespoň nějakou maličkost nevyráběl sám?). Kdo chce dělat dobré(!) vystoupení, musí být dobrým hercem - to se nedá nic dělat.
Každý si sám musí rozhodnout, zda v tom, co dělá, chce být opravdu perfektní a podle toho se vzdělávat.
Howgh.
Karel 05. listopad 2002 12:37:11
Mascha
Tedy především toto je můj osobní názor.
Mluvený projev všech pánů šermířů/vč.Merletu/,který jsem měl tu čest slyšet za posledních dvacet let byl mírně řečeno velmi špatný.
Nikdo neuměl použít hlavový tón pro zesílení hlasu,dikce mizerná,frázování veškeré žádné.Většina z nich používá slang a celkový dojem z jejich hlasového projevu je naprosto neprofesionální/ často mluvený projev "shodí" případný kvalitnější šermířský výkon.Naučit se aspoň kultivovanému hlasovému projevu trvá několik let a dle mého názoru je to pro scénického šermíře zbytečné,protože to není jeho parketa.
Výzva soupeře,jeho pozdravení,pozdravení sekundatů,popř.pozdravení dámy zbraní se vyučuje v šermířské škole.
Přiznávám,že nějaké základní mimické projevy/strach,radost ,údiv,zlost/by umět měl,ale na to stačí trocha praxe na scéně/jakmile propadne velkému hereckému projevu,začne "přehrávat" a to je ještě horší,než neumět hrát vůbec.
Stavět se na scéně tak,aby bylo vidět co provádím,je záležitost choreografie souboje,stejně tak jako použití šermířských akcí které jsou pro diváka čitelné což by měla být právě záležitost scénického šermu.
Když budeš opravdu šermovat jako "pámbu",bude ti leccos z hereckých nedostatků odpuštěno.
mascha 05. listopad 2002 11:13:17
Proc si myslis, ze by sermir, ktery vystupuje na verejnosti nepotreboval herecky kurz? To ze musi umet ovladat zbran je bezpochyb, ale takovy kurz muze jen pomoci. Kdyz uz tu je debata o scenickem sermu - to je IMHO serm na scene, serm ve scene, serm divadelni, serm, ktery je soucasti scenare, divadelniho vystoupeni. Proto scenicky sermir by mel samozrejme umet seremovat, ale dobry scenicky sermir, by mel umet i hrat. Muzes sermovat jak panbu, ale kdyz budes soupere vyzyvat k souboji zady k divakum, koutkem huby, po souboji nebudes schopen políbit deme rucku, ci vyseknout pukrle, odrikat tech nekolik malo replik, bude dojem z tveho sermu polovicni. Bez hrani se dobry scenicky sermir neobejde. Koneckoncu, zeptej se Merletu...
Karel 02. listopad 2002 06:09:06
Vystoupení Gobara a Merletů na Křivoklátě byla podle mne malá učebnice scénického šermu.
Každý pohyb pánů Kadeřábka ,Kostky nebo Svobody svědčil o hlubokých znalostech šermu a stovkách hodin odšermovaných v tělocvičně i na podiu.
Odlišné pojetí scénáře pánů/a dámy/ od Merletů s použitím dějových prvků je příjemnou změnou při sledování všech vystoupení ,které byly ten den na programu.
Někdo se tady zmiňoval o nutnosti hereckých kursů,pánové a dámy,jak propastný omyl,jste šermíři učte se šermovat,na Stanislavského zapomeňte.
cyberkotlik 02. září 2002 17:27:42
Shackleton: to nevim, který merletí vystoupení máš na mysli - nicméně berounáci jsou na tom tenkrát byli podobně, taky zdlouhavý prapory apod - tenkrtá to bylo v modě:)) Hlavně Merleti jsou úplně odlišnej šerm:)
Shackleton 08. srpen 2002 16:47:59
BM jsou asi to nejlepsi, co jsem videl ... je pravda, ze jsem nevidel az tolik a treba Merleti (videl jsem je pred 3 roky) byli sermirsky taky dobry, ale predstaveni bylo silene zdlouhavy... (bylo to v Kutne Hore a asi 1/2 tam "tancili" a "cvicili" s praporama... coz bylo hezke,ale po 5-ti minutach uz nuda)....
Nejvetsi zuzo bylo videt BM pri generalce k Elisce na Rabi (generalka zacinala zpravidla mezi 22:00 a 22:30 :-)) ), kdy jeli bojove sceny zponmalene, ale precizne.... krasne pohybove studie :-)))
mart 05. srpen 2002 15:35:22
Viděl jsem Berounský na Rábí a byli výborný. Hlavně to byl skutečně šerm a ne nástupy neohroženého hrdiny co tančí mezi 4 čepelemi (kdy mu vždy všichni seknou do jednoho místa). Ani u Berounských to nebylo bez zajímavých míst - třeba Borek v lansknechtech s plným nápřahem obouručáku nepřesekne píku :-) , ale jinak nejlepší šerm, který jsem v poslední době viděl. Jinak perfektně vysvětlený smysl akcí (použití pík a způsob jejich prosekávání). Nebyla to úplná fraška a u diváků měli určitě úspěch. I když to většina lidí možná nerozliší kvalitní šerm, tak už jen pro to přiblížení tehdejšího způsobu boje půjde dost lidí raději příště na vystoupení Berounských než ostatních taky šermířů.
Myslím, že lidi chtěj u šermu vidět jak se to tenkrát bojovali a přitom se i pobavit - což v komedii s opakujicími se náměty nenajdou.
(Jen škoda, že mají Berounský tak aktuální www stránky)
Shackleton 05. srpen 2002 13:55:40
Ja se dovolim taky trochu zapojit. Videl jsem ted nekolik vystoupeni (Berounsti, Sk. sv. Simeona a dve nejmenovane skupiny). Berounsti (akcoliv nejsou profesionalove, jak pise Masha, v tom smyslu, ze se sermem nezivi) maji i po herecke i nametove strance (o sermu nemluve) profesionalni uroven. Simeoni se pokusili o zajimavou kombinaci tance a sermu, maji to moc pekne, pusobi to na me velmi poeticky a hodne se mi to libilo. A podle odezev to bylo pusobive i pro divaky. A ty posledni 2 skupiny mely serm i divadlo na ne uplne profesionalni urovni, pojate jako komedie s namety (a nekdy i vetsimi castmi) vykradenymi odjinud. Obcas tam rikali docela blbiny, misto hrani jen mluvili a serm - secvicene, spartakiada bez dynamiky.... asi to divak nepoznal, ale rekl bych, ze vnitrne to musel vycitit. (proto bych ja nevystupoval, aby nejaky podobny stoura nekoukal na me a nerikal totez :-) ).
A to je myslim problem- udelat precizni a dobrou komedii je tezke. Ovsem jakousi parafrazi na komedii dela skoro kazdy s tim, ze divak mu odpusti pripadne kiksy a nesmysli (at v divadle ci sermu). A to je vec, ketra by se nemela moc tolerovat. Kdyby se povedlo vymytit toto, asi by se uz nestavelo na otazce- vazna hra nebo komedie, nebot oboji je pomerne tezke. A pokud se spokojite s hodpodskymi, pivnimi, lascivnimi a jinymi lacinymi vtipky. pak bude samozrejme vzdycky mit "komedie" navrch.
Zip
tyf 02. srpen 2002 10:24:17
dělá někdo vystoupení "pro šermíře"? viděl jste někdy někdo něco takového? myslím to podobně jak je to se sportovním šermem, kendem ap... - tak chodí lidi co tomu rozuměj, bo laikovi to nic neříká...
Roy 31. červenec 2002 07:53:49
Důležité je se hraní nebát. Herecké kursy jsou samozřejmě výhodou (i jakákoli jiná konsultace s divadelníky - což my naštěstí máme), ale je možné v rámci možností se vypracovat i sám - psát si nejprve jednodušší role s krátkým textem. Já např. dodnes nemám rád dlouhé monology a taky jsem na to jednou dojel a zapomněl text, ale vybruslil jsem z toho větou k divákům: "No vidíte to, vy se tady vybavujete a já teď kvůli vám zapomněl, co mám říkat." V humorném vystoupení se to ztratilo, dokonce to mělo úspěch (snad ani nepoznali, že to tam nepatří) a naštěstí jsem se vzápětí zase chytil. Obdivuju Rosťu od Panchartů, který na Budyni předvedl excelentní výkon (vypravěč v Trojské válce).
Je třeba chodit do divadla (dívat se na různé pořady v TV) a pozorně sledovat jednotlivá gesta, mimiku i mluvu profesionálních herců a třeba si to i zkoušet napodobit. Vhodnou pomůckou je pro mne zrcadlo, všechny důležité pasáže si přehraju i s tím, jak se budu tvářit a jak budu rozhazovat rukama (to je mi často vytýkáno). Hlavně je potřeba se do hrané postavy vžít - uvědomit si, proč zrovna to nebo to gesto dělá, jakým způsobem a jaký k tomu má důvod, nedělat gesta jen pro ně samotná, někdy míň znamená víc.
Já ještě zdaleka nejsem na nějaké solidní herecké úrovni, dokonce mám obavy, že jsem z naší grupy nejhorší (i když jít cestou šermířského divadla byl v našich počátcích můj nápad) a proto jsem vděčný za každou připomínku a radu, třeba i v tomto fóru.
Tento příspěvek, prosím, berte pouze za můj osobní názor.
mascha 30. červenec 2002 10:55:12
Jasne jsou mista, ktere te naopak vybizeji k tomu, nedelat si tam jen bohapustou čurinu, ale zkusit to trochu jinak. jenze takovych mist je mysllim mnohem min nez mestskych namesti, hradnich parkanu apod.
Druha vec pak je, ze pro vaznou komorni hru musis byt jeste lepe herecky schopny nez pro komedošku. Abysme zase nezabředávali do debat - pro jakékoli hraní před lidmi je třeba mět herecké základy, umět se hejbat a mluvit, ale pro vážný kus je potřeba mít tu úroveň trochu vejš. Berounští ji asi maj, jinak by to asi nemohli dělat profesionálně a mít pověst, kterou maj.
mracidlo 29. červenec 2002 18:38:56
Mohu-li též vstoupit do debaty, je myslím důležité zvolit pro danné prostředí vhodné vystoupení. Na náměstí plném kolotočů komorní hru prostě nedáš (jedno zda vážnou nebo komickou), tam se ujme leda šermířská groteska bez textu.
Jinak co se týče Berounských, dokáží udělat až surově vážné téma, ve kterém ani občasný humor (spíš pohybový než slovní) nenaruší vážnou atmosféru celku. Kromě toho si k tomu dokážou vytvořit podmínky (scéna, světla, hudební pozadí) a samozřejmě mohou si dovolit postavit vystoupení na šermu a výrazu. Dojem diváka totiž tvoří celek.
mascha 29. červenec 2002 15:42:39
prvni odstavec - no dobre, skoda, ze jsem zadnou z tech dobrejch nevidel. Jinak venku maj prave ceske skupiny obecne velkou reputaci, prave diky pomerne velke vernosti predvadeneho boje, a to nejen v nemecku, kde opravdu vedou kopance do zadku.
druhy odstavec - ja nevym, fakt tomu neverim, to se musi sejit dobry obecenstvo, musi slapat i vsechno okolo (akustika apod), a pak samozrejme je dobre provedeny vazny kus take patricne ocenen, ale obecne bych spis chtel lidi pobavit nez jim vrtat v hlave.
Jinak jsem videl i v cechach mraky skupin, bohuzel Berounsky ne, tuhle mezeru budu muset co nejdrive doplnit.
cyberkotlik 29. červenec 2002 13:54:05
mascha: neprotiřečim, smysl toho příspěvku byl tenhle: není moc skupin, co to dělaj dobře, aly ty maj zase jinou reputaci a jsou braný opravdu vážně -a těch mizernejch tam není zdaleka tolik, jako u nás.

Add ten druhej odstavec - dobře zahraný vážný vystoupení maj vždycky větší úspěch než frašky, kterjch je všude plno. Několikrát jsem toho byl svědkem, naposledy ted v sobotu, kdy jsem viděl vystoupení Berounskejch - měli tam pár vtípků, ale jinak měly scény vážnej charakter a byly hodně působivý.
Kopání do zadku apod se může líbit snad leda němcům..:)
mascha 29. červenec 2002 11:17:18
Tak v Evropě je na tom šerm mnohem líp než u nás? A přesto jste vždy něco extra, protože lidí, co uní doopravdy šermovat zas tolik není? A to všechno říkáš jedním dechem? Neprotiřečíš si tak trochu?
Taky mám nějaký zkušenosti ze zahraničí, šermoval jsem několikrát v Německu, viděl skupiny historického šermu ve Francii, Itálii, Lucembursku a SanMarinu. Nejsem zdaleka tak dobrý šermíř jako ty a možná tu platí, že vrána k vráně sedá, ale nikdy jsem v zahraničí nenarazil na skupinu, která by předvedla lepší výkon než české průměrné partičky. (A co se týče vybavení ani nemluvím, čím výstavnější hadříky, tím horší šerm, zbraně z chromovaného plechu atd.)
Představa že pokud tu bude dostatek skupin s profesionálním projevem v šermu i hraní, tak se kamenné onlyfencing divadlo uživí, je velmi naivní.
I sebelepší šerm se časem zají i nejfanatičtějším divákům.
Souhlasím s tebou, že představu o šermu vytváří skupiny, jako je třeba ta moje. A že by bylo moc bezva, kdyby to bylo aspoň o trochu vic profesionalnejsi. No pracuju na tom. Ale vratme se k zakladnimu tematu diskuze, coz bylo tusim vážné versus nevážné představení. Dejme tomu, že ty představení bude dělat jedna skupina. A dejme tomu, že to bude skupina dobrá, možná nejlepší, třeba ta vaše. A to představení budete předvádět za standardních podmínek, což jsou IMHO: nádvoří hradu s mizernou akustikou, zaplněný mrakem lidí, většinou dětí, dejme tomu, že je nějakejch 25-30°C ve stínu, na nádvoří je taky stánek s pivem a buřtama. A teď předvedete vážnou hru, drámo o rozpolcenosti křestanského rytíře mezi láskou k bohu a láskou k ženě. A druhá hra bude hospodská pijatika bez centrální dějový línie, s pivními vtípky a zvedáním sukně hospodské. Která hra bude mít větší odezvu mezi těma lidma, který jsou imho standardním divákem?
cyberkotlik 26. červenec 2002 13:43:28
MASCHA: No, divadlo, kde by se jen šermovalo nikdo neudělá ztoho důvodu, že tu neni moc kvalitních skupin, co by ho naplnilo. Můžu ti říct, že v Ervopě je na tom šerm úplně jinak než u nás, kde je zdegranovanej mrakama lidí, co nic neuměj - šermovali jsme na festivalu boj. umění v ženevě, kde lidi přišli jen a čistě na boj, a měli jsme dost slušnej úspěch. NEbylo vtom žádný divadlo, jen muzika a šerm, a stačilo to. Všude kde jezdíme (dánsko, švýcarsko, itálie, francie, anglie) patříme k nejlíp placenejm skupinám, a většinou jsme vždy něco xtra - jelikož lidí, kteří doopravdy uměj šermovat zas tolik není.
Všechny tyhle polemiky u znuděnejch diváků apod končej a začínaj u jedný věci - dokud nebude kvalitní šerm, nebudou mít diváci o něj zájem. A představu o šemru u nás vytvářej právě lidi, kteří vystupujou po hradech bez jakýhokoli hereckýho či šermířskýho vzdělání
Karel 25. červenec 2002 13:04:31
Mascha
Chtěl jsem jen říci,že myšlenka je důležitější než forma ,ale zapomeň na Globe.
Pokud ta inspirace nezačne porušovat logiku šermířských akcí,nebo snad
dokonce neslouží jako zástěrka šermířské nemohoucnosti,pak by to mohlo být v pořádku.
mascha 25. červenec 2002 12:38:30
ale to drevene divadlo neni preci sermirske, ne? ted jsem koukal na jejich web a hrajou jen klasické hry a zádný šerm...já jsem psal, ze kdyz nekdo vyleze s myslenkou pevneho divadla (kamenne, drevenne), kde bude jen a pouze prostor pro sermirska predstaveni, samozrejme jak vazneho, tak komedialniho charakteru, tak to divadlo zajde na ubyte...

Ja bych nerad, aby to vyznelo, ze si myslim, ze scenika nejde delat bez dobrych znalosti sermirskych technik. Jen si myslim, ze za prve nemusi byt choreograf scenickeho sermirskeho souboje sermirskym mistrem. Mel by byt samozrejme alespon strednepokrocilym sermirem, pokud bude mistrem, tim lepe. A za druhe ty sermirske techniky slouzi jako voditko a inspirace pro choreografii sceniky, a muze to byt inspirace IMHO i dost volna, pokud je provedeni a vizualni dojem dobre.
Mrkvoslav 25. červenec 2002 12:38:25
Wothan: Já na to nesázím a ani nechci. Snažíme se dělat vystoupení, která se od "typických" šermířských (např. hádka o kvalitu rakovnického piva) liší. Na druhou stranu při vymýšlení našich představení počítáme s našimi vskutku omezenými hereckými schopnostmi, a tak se snažíme nedostávat postavy do situací, kde by absence herecké praxe byla výrazně patrná...
Karel 25. červenec 2002 11:43:03
Mascha
Tys tam něco pravil o "kamenných šermířských divadlech" ,tak se mi vybavilo dřevěné divadlo,které už vlastně 400 let stále drží tvrdou laťku těm kamenným.
Nemám naivní názor,že ze šermířů budou dokonalí herci/i když nějaké základy pantomimického projevu by tam být mohly/,ale co se týče šermu jsem stejného názoru jako Cyberkotlík,vždyť ty šermířské techniky jsou stavební kameny toho scénického šermu ,o který se tady malinko přeme.
Mrkvoslav 25. červenec 2002 11:24:41
...možná až moc :-)
Mrkvoslav 25. červenec 2002 11:24:08
Wothan: To si fakt nemyslim :-) Ale mám pocit, že typický divák je co se hereckého projevu týče k šermířům velice tolerantní...
mascha 25. červenec 2002 11:21:40
Tak to bych opravdu nerad. Mozna proto taky s novou skupinou uz druhym rokem jen trenujeme a vystoupeni nemame a v dohledne dobe jeste nechystame (nepocitam obcasne bitvy, kde temer vzdy jen strilime). Jeste stale neni nas skupinovy sermirsky a herecky projev takovy, abychom si dovolili vylezt samostatne pred lidi.

Ke Globe - ja nejak nechapu souvislost, proc ho zminujes...
Karel 25. červenec 2002 11:08:28
Mascha
To,že nejsi profesionál,neznamená,že si budeš snižovat laťku.
Globe je shakespearovský divadlo/teď je i v Praze/
mascha 25. červenec 2002 10:58:58
Hele teď budu vypadat jako uplnej debil - co je (bylo) Globe?
mascha 25. červenec 2002 10:58:00
Karle, tady nevedem řeč o tom, že vystoupení nemá mít jak píšeš "napětí, spád a být strhující..." O tom žádná, to tam bejt musí. Ale myslel jsem že debata je o představení vážný versus fraška. To je úplně jiná debata, o tom že k scénice potřebuju umět jak šermovat tak hrát, ideální je scénář od profika, a nejlip když i to hrani a šermovani je profi. Taky bych rád hrál třeba jako Bolek a šermoval třeba jako Borli, leč nebylo mi dáno, každý má svý hranice. Navíc šerm mám rád, ale živit se tim nehodlám, ani kdybych ty hranice měl hodně výrazně před ostatníma. Stále je to jen koníček. Znamená to ale, že když nejsem extra supr herec, scénárista a šermíř a navíc to nedělám profesionálně, že nesmym šermovat před lidma?
Mrkvoslav 24. červenec 2002 17:12:22
Ono je to dost složitý, vzhledem k tomu, že valná většina šermířů nemá podstatéjší zkušennosti s divadlem, na nic jiného než na lehkou šermířskou frašku se nezmohou a na to jsou lidé zvyklí. Pokud by si takoví troufli na něco více na úrvni, nikoho by tím nazaujali, jelikož prostě neumí hrát...
Katz 24. červenec 2002 08:55:39
Karel - BINGO!
Karel 24. červenec 2002 04:52:06
Mascha
Poslouchej,nebylo Globe dřevěný divadlo?
Ono to bez nápadu nejde,nechte si scénáře psát od profesionálů.
Pokud chcete dělat rozsáhlejší vystoupení řešte to jako "one man show",divadlo pro jednoho herce a šermířskou skupinu.
Občas se podívejte třeba na Bolka Polívku,dokáže toho spoustu říct a
přitom s odpuštěním neklápne hubou.
To ,že má souboj na jevišti napětí ,spád a že je strhující pozná i divák profesionálně vyškolený všemi programy televize.
Špatný umělec,který se vymlouvá,že má špatné obecenstvo.
mascha 23. červenec 2002 17:01:07
no myslim, ze na vytvareni tupeho ci jineho divaka jse tu jiná a důkladnější masáž, něž šerm, speciálně ta televize. Osobně jsem zpovídal své bývalé spolužáky, některé známé (mimo obor) a kolegy v praci. Výsledek tohoto víceméně reprezentativního vzorku je takovej, že normální člověk se vyskytne na šermířským představení tak jednou za rok nebo dva. Opravte mne prosím, pokud máte jiný zkušenosti.
A pokud se tam už vyskytne, zhusta je to více méně náhodou, třeba se vypraví na výlet na hrad a ejhle sou tu šermíři, tak tu tu půlhoďku ztrávíme, co děcka. A nebo třeba jde na městský slavnosti, kolem kolotoče, pivo, buřty a Michal David. Tak se na chvilku u ohrádky s šermířema zastaví. Chci říct, že divák je IMHO zhusta na vystoupení nepřipravenej, zhusta je okolí rušivé atd. Zkoušeli jsme na Svojanově ještě po odpoledních představeních pro tábory a výletníky, dělat večerní vystoupení. V klidu, jen pro ty, kteří to budou vědět z plakátů, čili speciálně na nás přijdou. No a nějak se to neujalo, lidi si stejně přinesli z hospody pivo, do ztichlého nádvoří byla slyšet každá divácká poznámka, prostě atmosféru se nějak nepodařilo udržet. Asi to byla naše chyba, ale myslim, že "kamenné šermířské divadlo s vážnou tvorbou" by se taky neujalo. Teď mne napadá, že i poměrně dost chodím do klasického divadla, ale na vážném dramatu jsem byl za posledních pět let snad dvakrát, jinak samá komedie. Jakej je asi poměr v divadlech v inscenacích vážnejch a komedialnich?
mascha 23. červenec 2002 12:48:30
Musim souhlasit s Mrkvoslavem, že 99% lidí, který choděj na šermířský vystoupení, dá přednost nováckému stupidnímu scénáři s lascivními a pivními vtípky, s kopy do rozkroku, ošmatáváním děvečky a pořádným krknutím po každém loku z korbele. Naopak klasický náročný divák ČT2, očekávající hluboké drama s citovou zápletkou na pozadí temné tváře středověku je vždy v naprosté menšině. Nejprv jsem chtěl napsat že bohužel, ale pak jsem si uvědomil, že patřím do té části šermířstva, kteří by ani vážnou věc předvést neuměli, tak snad napíšu, že stupidních diváků tv nova je nastěstí víc...koho chlebík jíš, toho piseň...
Mrkvoslav 23. červenec 2002 12:25:57
Wothan: Tohle je tedy taková lidová-šermířská zápletka (lidová jako pro lid)...
Mrkvoslav 23. červenec 2002 11:24:49
Katz(22. červenec 2002 15:16:01) : Musíš vycházet z dobových pramenů, kterými bylo pivo z Rakovníka chváleno...

Wothan: Díky za chválu, ael abych byl upřímný, tenhle originální a neomšelý nápad nepochází z mé hlavy :-)
Katz 22. červenec 2002 15:16:01
Který slitky jsou horší než Rakovnický pivo? Šaratice?
Roy 22. červenec 2002 06:39:04
Mrkvoslav(20. červenec 2002 08:36:16) :
Já si myslím, že právě takovýchhle klišé je třeba se vystříhat, chceš-li být opravdu dobrý, případně výjimečný (ne jeden ze sta podobných skupin).
Mrkvoslav 20. červenec 2002 08:36:16
Roy(17. červenec 2002 07:11:08) : Já jsem letos na Budyni nebyl, ale myslim, že si rozumíme - Mě jde o to, že divák, který jde na šermířské předtsavení obvykle není zvědav na nějaké seriózní divadelní předtavení, ale na vtipnou frašku se souboji... Viděl jsem několik skutečně prosfesionálních představení pojatych bez těch "klasických šermířských" gagů a legrácek- dokonalé masky, herecké výkony, synchronizace s hudbou, souboje, ale obvykle u diváků vítězily právě ty klasické poslepované soubojovky s komickými prvky...
Co se týče zakomponování soubojů do děje, bývá to problém ve scénáři, který se chce věnovat i něčemu jinému než oněm sobojům. Pokud si řeknu, že udělám předtsavení o tom, že si dhva bráchové počkaji na třetího, aby ho sejmuli a to pak rozvíjím, zas takový problém to nebude, ale pokud začnu zápletkou, do které chci později zakomponovat souboj, chce to fakt dobrý a neomšelý nápad... třeba:
"Rakovické pivo je lepší něž ty tvoje slitky!"
"Cože? To odvoláš!"
"Nikdy!"
"Tak za to zaplatíš životem! (a ten tvůj kamarád si dá potom souboj s timhle mojim, OK?)

:-)
Karel 17. červenec 2002 08:38:15
Šermovat velké postavy je nevděčná záležitost.Proto jsem mluvil o statečnosti.
Roy 17. červenec 2002 07:11:08
Mrkvoslav(15. červenec 2002 10:09:05) :
Na tohle letos na Budyni dojela Novica, snaha o "umělečtější" a promakanější scénář vyzněla naprázdno, diváci to moc nepochopili. Novice víc sluší čistá akce. Je třeba si uvědomit, že ne všechny, i velmi dobré, scénáře se hodí na otevřenou scénu, líp by jim slušelo třeba filmové zpracování, kde se některá hluchá místa dají řešit střihem.
Napsat dobrý scénář je problém, děj nesmí být příliš složitý musí být dobře čitelný, ale zase nesmí být hned od počátku všem jasné, jak to dopadne. Divák musí být až do konce udržován v mírné nejistotě.
Při troše zkušeností se dá slušný příběh zvládnout - problém je (to hlavně můj, jak jste na tom vy?) do děje zakomponovat souboje, tzn. vymyslet vhodnou a uvěřitelnou záminku k boji. Někdy to vypadá moc násilně, když se dva pobijí do krve jen pro nějakou hloupou slovní urážku. Umět si i s tímhle poradit, to je podle mne pravé scénáristické umění.

Gladiátoři: šerm byl docela slabý (ten retiario opravdu mohl více oslnit - popravdě jsem to neviděl ještě v žádném podobném vystoupení, gladiátory každý šidí, že by to bylo strachem z nedokonalé ochrany těla?), kostýmy nedokážu posoudit, hudba dobrá z různých zdrojů - stopro byla jedna z filmu Gladiator (mám soundtrak doma), herecký výkon římana skvělý, celkový dojem dost dobrý (jeich večerní gotické vystoupení bylo ještě o maličko lepší).
Karel: statečností myslíš to, že se rozhodli s takto nedotaženou věcí (údajně to byla premiéra) vystoupit na soutěži? (Nic proti Alotriu, s jejich šéfem Pepou se dobře znám.)
Karel 16. červenec 2002 10:03:50
Mě se na gladiátorech líbila muzika a nestihl jsem se zeptat z čeho jí vytahli.Jinak ten boj gladiem mi připadal dost rozpačitý,retiario mě zklamal.
Vypravěče jsem rovněž ocenil.Ocenil jsem statečnost ,s jakou ustáli vystoupení tři mušketýři.
Katz 16. červenec 2002 09:31:56
Nápady ve scénáři byly snad jediná věc na Budyni, kterou jsem ocenil jako osobní přínos. Například vypravěč (válka trrajánská...)...
Katz 16. červenec 2002 09:26:09
Gladiátoři - kostýmy mě oddělaly - kombinace hezkých kousků s pasqilama. Krásnej gladius a odpornej opasek, pěkná přilba a hnusný prsák...
cyberkotlik 15. červenec 2002 18:34:56
mrkvoslav: naopak. když už někdo udělá vystoupení trochu na úrovni, má dost velkej úspěch, jelikžo to okolo je běs a hrůza
Karel 15. červenec 2002 14:09:05
Mrkvoslav
Nevím jaké máš na mysli novinky.
Já mám na mysli spíš neustále se opakující věci.
Technika šermu obvykle není na výši
Nasazení nic moc.
Choreografie souboje téměř žádná.
Divadelní projev 0 až záporná čísla.
Zlepšily se kostýmy.
Zpracování zbraní z řemeslného hlediska dobré až velmi dobré.
Scénáře občas se kmitne nový nápad,leč provedení obvykle nedobré.
Mrkvoslav 15. červenec 2002 13:04:34
Karel: No právě, ale zatím jsem nezažil nějaké kladnější ohlasy na novinky (a to si nemyslím, že by to bylo tím, že by byly špatné - mě osobně se líbily a to se nepovařuju za příliš levného diváka - možná, že to bylo právě tím)...
Karel 15. červenec 2002 11:47:50
Diváci spíš jsou navyklí na to co se léta předvádí jako historický šerm a to ve většině případů za moc nestojí.
Mrkvoslav 15. červenec 2002 10:09:05
Nezdá se vám, že pokud se člověk snaží vytvořit něco složitějšího než boj o to, kdo vaří lepší pivo, nebo o truhlu s pokladem, diváci to nijak zvlášt neocení? Já mám pocit, že diváci, kteří přijdou na vystoupení hisorického šermu čekají levnou, lidovou zábavu a souboje a jakákoli odchylka od tohoto je dost riskantní...
Karel 14. červenec 2002 08:26:07
Katz
Tak to jsme byli v Budyni společně.Prosím tě napiš mi jaký na tebe udělali dojem páni gladiártoři.
Katz 09. červenec 2002 10:55:40
Vážné vystoupení? O to se marně snažíme už řadu let... Nakonec i scénář vážné hry po několika reprýzách změníme na frašku :?)
Ozvučení - teď na náměstí v plzni jsme používali dvě porty. Jde to, i když má mluvit víc lidí - stačí když se k nim oportovaní přitočí. Kejklit se s nima dá slušně, ale spíš ruší vzhled šermíře. Jinak holt musíme uřvat.
Budyně - některá vystoupení měla slušný nápad, ale většina byla tragicky nedotažená. (Poslední jsem neviděl). Kostýmy nesladěný, nevyhovující, souboje občas dobrý, občas hrozný, herecká průprava skoro žádná...
mascha 04. červenec 2002 11:40:50
Wothane, existuje nejaka ukazka doboveho humoru? Abych vedel cemu se prapradedek chechtal...
Karel 01. červenec 2002 16:52:24
Masha
Nesmíš si to tak brát,v Reflexu už vyšly jinší voloviny.
mascha 01. červenec 2002 13:29:53
chmurné asi lépe zapadají do "prosluněného 13. století" :-))))
Karel 01. červenec 2002 13:18:39
Roy
Odvážně si dovoluji tvrdit,že lidé měli smysl pro humor i ve 13.a14.15.ctém století a proto nechápu,proč většina tzv."gotických" vystoupení jsou chmurné kusy.
mascha 01. červenec 2002 12:51:30
eště teda chci říct, že samozřejmě i během těch třech let je nutný mít nějaký vývoj toho představení a hlavně i aktivně připravovat další jiné vystoupení, protože jinak se umocnuje ponorka, delat tri roky to samý a nic novýho nepoznat, to je vopruz.
mascha 01. červenec 2002 12:49:44
Hele, v podstate jsme vsichni ochotníci. Více ci méne (to spíš) schopní něco zahrát. A vždycky se líp hraje sranda, na vážnou věc musíš bejt sakra dobrej herec. Taky diváky spíš zaujmeš nějakou totální jelitovinou než dramatem. A v neposlední řadě v komedii skryješ líp výpadek textu nebo celého děje a můžeš to vtipem zahrát do autu :-)
No ve starý skupině jsme jedno vystoupení pilovali a předváděli přes tři roky. A bylo to znát. Jen je potřeba nedělat furt na jednom místě, my jsme měli dost velký rádius, takže moc lidí, kteří by to viděli víckrát, nebylo.
Roy 01. červenec 2002 12:32:08
My děláme sice gotiku, ale díky za radu. Problém není v tréninzích, ale spíš ve vymýšlení nového vystoupení. To, co se teď prosazuje, bude možná krokem zpět - bylo to vymyšleno již před nějakou dobou, ale od té doby jsem viděl a pochopil (i díky jiným skupinám v Budyni), že vývoj našeho šermu musíme směřovat trochu jinam, abychom uspěli. To ale někteří nechápou. Hlavně tam mi chybí prvek komedie (má to být vážná věc, proč to nezkusit, ale máme na to a umíme to zahrát? - jsme spíš vizáží a vystupováním rození šašci) a tím jsme se právě "proslavili" a díky tomu jsme zváni na různé akce - bojím se, aby tam nebyli zklamaní.
Karel 29. červen 2002 17:06:23
Roy
Všichni asi spát nebudou,začni stavět nové souboje,dej si tam nové šermířské prvky náročné na koordinaci,nebo neobvyklé počty dva proti třem,nuť je dodržovat bojové mensury,opatřte si šermířské masky a dejte trochu volného šermu sportovní čepelí,kdo už šermu propadl ten se spolehlivě probudí.
Roy 28. červen 2002 12:29:44
mascha: asi jsem to příliš zdramatizoval. Jsou akce, kdy je zázemí vynikající, plac jedna báseň a diváci vstřícní. Ale kolik je jich do roka?
Minulý týden jsme dělali akci na 650.výročí jisté obce, celkem slušně zaplaceno, člověk by čekal perfektní podmínky. Hrálo se za školu na hrbolaté trávě, ještě navíc nic moc počasí (těsně po dešti), diváků (99
% děti) bylo asi padesát. Byl jsem tím docela rozladěn a bohužel se přiznám, že to asi bylo na mém výkonu znát. Předchozí můj příspěvek byl napsán pod tímto dojmem.
My nejsme profíci, vystoupení děláme, jak to přijde a kdo si nás pozve, ale máme i pár stálých každoročních akcí (teď nám dost času zabírá divadlo), nikam se zvlášť necpem , neboť dle mého soudu jsou naše vystoupení stále ještě nedokonalá (přes všechny ty ceny a ohlasy). Naše skupina jde dopředu pomaleji, než bych chtěl a cena z Budyně má bohužel ten nepříznivý efekt, že to naše kluky asi na nějakou dobu uspí. A to mě nejvíc deptá.
mascha 28. červen 2002 09:44:49
wothane, budu si to pamatovat, dik za nabidku.
Karel 28. červen 2002 09:24:36
Elektrocentrála je bašta,používali jsme to ,když jsme dělali Konopiště,utáhlo to i halogeny.
Karel 28. červen 2002 05:33:31
Mascha
Tenkrát se to striktně dělilo na dva ucelené bloky gotiku a renesanci a mezi tím byla pauza takže tím to naskočí samozřejmě mohl se používat každý blok zvláť,nebo se z toho vydloubaly souboje a používalo se to jako ukázky třeba v průvodech tam se ti někdy stalo,že si musel odšermovat meče v renesančním kostýmu žebrat, u kolegů aby ti podrželi ostaní zbraně a jěště se ti nesměl ztratit klobouk.
mascha 27. červen 2002 17:03:04
roy - ksefty sme si dost vybirali, nebrali sme vsechno (od zkusenosti z vystoupeni v predvolebni taskarici pred sesti lety, kdy vedle nas bezelo soubezne velmi silne ozvucene manaskove divadlo a my jsme zvolili predstaveni s ponekud vaznejsim dejem a ve vypjate chvili priti sobe stali dva hlavni protagoniste - zloch a dobroch a z reprobeden se ozvalo ukničené - Ha, není to snad kašpárek?...
Veškerá vážnost a soustredeni bylo v pr.. :-)
Na prevlikani sme meli auto - robura, elektrika byla podminkou, bez ktery jsme nedelali (a stejne sme vozili radeji 50m civku prodluzovacky)
jezdilo nas asi tak osm, deset, na dvou stalo vystoupeni ostatni byli alternovatelni nebo postava vypustitelna (maximalne bylo na place 6 lidi)
No jestli Karel delal vystoupeni 120 min. ma muj obdiv. My jsme meli verze v delakch 20 - 30 a 50 minut, z toho jsem byl na place 40 minut, posledni pulhodinu v kuse, vic bych nebyl schopen usermovat a umluvit. A i si myslim, ze delsi vystoupeni nez 60 minut divaka nedokaze udrzet. Vystupuje se nejvice pro deti, ty se uz po pulhodine nesoustredi, navic temer vylocne je to pod sirym nebem, bud je vedro, nebo zima, vsichni se vrtej a po hodine uz doufaj ze bude brzo konec.
Mimochodem, musim se pochlubit pochvalou a poklonou od hercu z Kladenskyho divadla, kde jsme jim pomahali pri mestskych slavnostech s venkovnim predstavenim Cyrana, a predtim jsme jim ukazali v divadle nase vystoupeni. Herci sedeli v hledisti a my jsme padesat minut litali po jevisti. Sklidili jsme velkej potlesk (nejaky rady ohledne hrani) a hlavne poklonu nasi fyzicce, ze jsme byli schopni jeste po trictvtehodine kotrmelcu mluvit a nefunet :-) Ale to uz je davno...
Roy 27. červen 2002 16:23:49
Karel: Cha, cha. Naše praxe je taková, že někam přijedeme např. na Den dětí nebo pouť, tady nám to udělejte za barákem na trávě připomínající oraniště (v lepším případě si můžeme plac vybrat sami a zároveň si ho vyklidit či uklidit), na poslední chvíli se hledá slíbená zásuvka, osvětlovače nemáme, jen zvukaře (někdy musíme spoléhat na místního a jeho aparaturu - on to přece nebude odpojovat, abychom se my vešli), převlékáme se někde v křoví a nakonec jsme rádi, že se aspoň někdo dívá (stánku s pivem se konkuruje těžko).
No, ne vždycky je to takhle hrozné (máme i dobré nabídky), ale stává se to. Naslibují nám cokoli (hodně místa a skvělé zázemí), jen abychom přijeli. Někdy by člověk brečel.
Ale právě tahle pestrost historického šermu je to, co nás na něm láká. Člověk se opravdu nenudí.
Karel 27. červen 2002 16:02:38
Roy
Řekl bych,že je jednodušší dopředu signalizovat velikost a výšku prostoru,potřebného k vystoupení,vlastní zvukař a osvětlovač vymezí prostor scény reprobednami a stojany s reflektory,výkon aparatury obvykle překryje okolní zvuky,mluvit nemusíš,šermuješ si své "jedničky" stálé souboje popř.nějakou "dvojku" souboj kde za někoho alternuješ,délka vystoupení 110-120 min/dle povrchu placu tráva je pomalejší/uděláš jedno odpolední a jedno večerní vystoupení,máš toho plný kecky a jedeš domu.
Roy 27. červen 2002 15:27:46
Masha: tak nějak jsem to myslel. Když je pouť nebo nějaký mashopust, jedou se souboje. Když je divadelní scéna, jede se kompletní vystoupení - scénka.
Problém je někdy v tom, že nevíme dopředu, jak to tam bude vypadat, slibují nám hory doly a my se pak nestačíme divit (a to mě někdy opravdu dost s... - máte podobné zkušenosti?).
My máme ještě jednu specialitku, že nás je málo (vystupuje vždy 4-5 lidí), takže všichni musí umět všechno.
mascha 27. červen 2002 15:12:39
Karel, dik za info.
Z mych zkusenosti: nase vystoupeni se behem let vyvynulo podle potreb nasledovne: tri varianty podle prostredi:
1) hlucna pouť, kde nejsme jedini - zadne reci, jen siroka gesta a obcasne "Hej chlape!"
2) stredne hlucne misto (vesnicka naves) se spatnou akustikou - reci je spise minimum, hlavni dej je zdelovan ze zaznamu.
3) hradni nadvori a komorni akce s dobrou akustikou - zcela vynechane pruvodni slovo z magiče, vše se musí ukecat a uhrát
No a taky jsme casem najeli na dve varianty podle alternaci (nemohli jsme jezdit vzdy vsichni vsude) - jedna verze byla ukecanejsi, pro predvadeni temi, kdo nemaji problem s hlasem a hranim pred lidmy, druha varianta, pracovne zvana "Hej chlape" byla pro predvadeni v sestave zdatnych sermiru nemajicich bohuzel bunky recitacni a herecke.
Jinak to je minulost, kterou jsem opustil zmenou bydliste, nyni teprv ždímu svoje nový kluky, aby alespon do peti let z nich neco bylo :-)
Karel 27. červen 2002 14:36:09
Roy
Když používáš nějakou hlasovou nahrávku,třeba v úvodu vystoupení,tak ta je obvykle dělané ve studiu,tam se k ní přidá "prostor" a barva to jsou nějaké ty alikvotní resonanční frekvence,které tohle způsobují.Tvůj hlas tohle na place samozřejmě mít nemůže,takže zní oproti nahrávce nepřirozeně ploše a působí to nepříjemně/tedy na mě/
Karel 27. červen 2002 14:21:22
Mascha
Dneska už žádné,ale ta skupina se kterou jsme začali Itálii se jmenuje Burdýři.
Roy 27. červen 2002 14:20:40
Karel: samozřejmě musíš vědět, kde si co můžeš dovolit. Když budu vystupovat na pouti, kde přes sebe řve tucet ampliónů, nebudu dělat ukecanou scénku, ale třeba jen ukázky soubojů.
Co se týče mluvení po kvalitně odjetém souboji, máš pravdu, je to záhul. Ale my jsme si už na to tak nějak za ta léta zvykli.
mascha 27. červen 2002 14:12:01
Karle, muzu se zeptat, ktere skupiny jsi clenem?
Karel 27. červen 2002 13:44:22
Roy
Tohle mluvení na scéně je ošemetná věc.Herci se dost dlouho učí hlasem zvládat prostor,používat rezonanční hlavové dutiny ke snížení námahy při mluvení ,ono při tom řvaní,zvlášť ,když máš pravidelná vystoupení ,brzo hlasivky odejdou.
Druhá věc,vystoupení musí mít tvrdé tempo,když tam máš 5-6 samostatných soubojů a nějakou závěrečnou hromadku,obvykle zápasíš s dechem a do toho si přidat hlasový projev,aby nějak vypadal,to je víc než náročné.
Třetí věc,někdy se šermujou velký kotle kde jsou stovky lidí , tohle uřvat prakticky nejde,takže,když nemáš alternativu bez mluvení,tak seš dost vedle.
Dělal jsem pár let Itálii a tam 9 z 10 vystoupení by se uřvat nedalo.
Karel 27. červen 2002 13:30:42
Wothan
Jasně já pořád žiju v těch dřevních časech,kdy bylo v mančaftu 10-12 lidí .
Uřídit stovku šermířů,to musí být běs.
Mikroporty ,to nevím jak dalece se s nima může člověk válet po zemi.
Tohle je vlastně scénický šerm celou armádou,může to být zajímavé a fascinující pro diváka.
Roy 27. červen 2002 10:43:48
Karel: Když nad tím tak přemýšlím, tak za poslední 3-4 roky (každý rok děláme novou scénku)jsme ve vystoupení neměli vyloženě kladného hrdinu. Nakonec dost často získá navrch ženská, to se líbí. Ale pozor, ne díky šermu (spíš slovně a ručně), to se zase nelíbí mně - ženská s mečem!
S mluvením na place nemáš pravdu. Na Budyni nás režisér velmi chválil, že jsme byli kupodivu pořád dobře slyšet. Chce to vědět, jak na to - řvát, řvát a řvát a v žádném případě (lidově řečeno nikdy!) se neotáčet při mluvení k divákům zády.
Děkovačka je přirozenou a nedílnou součástí vystoupení a musí být taktéž profesionálně zvládnutá. Problém je v tom, když se vystoupení dokonale zkoní (přiznám barvu - ještě pořád máme do dokonalosti daleko) a ty se pak máš tvářit jako mistr světa.
Karel 26. červen 2002 18:36:05
Wothan
Ten test a stránky máte moc pěkně udělaný.
Karel 26. červen 2002 17:00:28
Wothan
Abych pravdu řekl,jsem schopen postavit a nacvičit souboj pro sebe či pro někoho,ale celý scénář to je na mě moc.
Nicméně co se nosí:když kladný hrdina tak ne vlastní vinou/může i malinko smrdět a malinko krást/
Děj pokud možno jednoduchý,když tam scénárista dokáže vložit trochu humoru budiž pánbu třikrát pochválen.
Mrtvoly by si neměly válet ,jednak překáží,jednak pohled na zmírání je pro diváka otrava.
No a teď kámen úrazu,já si myslím,že šermíři na place by něměli mluvit./jednak to většinou neumí a kontrast mezi profesionálním hlasem z reprobeden a mluvením účinkujících je nepříjemný/
Děkovací poklona by měla být nacvičená a svižná včetně těch při případném delším potlesku.
Karel 26. červen 2002 14:25:11
Wothan
Princ Bajaja se píše blbě.
Roy 26. červen 2002 14:02:06
No mě taky - nevíte-li, Acheron jsem já. Golem byli gladiátoři.
Karel 26. červen 2002 12:23:52
Roy
Myslím,že jsme s Lodovicem neviděli Acheron a Golem,což nás mrzí.
Roy 26. červen 2002 12:11:34
Škoda, že jsi neviděl i naše vystoupení. Porota nás kupodivu víceméně jenom chválila, ale vím, že tam byla spousta chyb. Rád bych tedy slyšel i názor někoho, kdo by proti nám měl nějaké výhrady - to nejvíc pomůže ve zlepšení.
Mne nejvíc zaujali Pancharti a Golem (i s chybami, co tam měli), Novicy jsem se nabažil už loni, kdy to bylo možná o maličko lepší.
Karel 26. červen 2002 10:57:18
Roy
Nic proti tomu,je to dost vysoko postavená laťka s těmi populárními postavami,obecenstvo si pak klade vysoké nároky.Nezapomeň ,že většina lidí nosí v paměti dva filmy -první francouzský tam to šermoval Jean Marais lehkou čepelí,souboje postavené na šermířské technice,druhý anglo-francouzský s Yorkem,tam se souboje asi nejvíce blíží tomu jak si představujeme historický,či scénický šerm,jsou tam údery neozbrojenou rukou,šerm ve skutečném terénu,/souboj v noci s lucernami patří podle mě k nejlepšímu co bylo natočeno/,pak mají filmové souboje ještě výhodu ,že se ve střížně vyhází všechno co nepovedlo,nebo co "neodsejpá",to na place udělat samozřejmě nejde.
Ale nechci vám brát chuť do šermování,postava zavazuje,takže tělocvična a cvičit.
Dobrou inspirací pro šerm jsou také polské filmy Potopa,Pan Wolodyjovski
jsou všechny špičkově odšermované.i
Roy 26. červen 2002 10:14:13
Karel: Vcítění se do postavy, kterou hraju a podle toho dělat šerm a souboje. Nejlepší příklad jsou Tři mušketýři od Alotria:
Athos - dobrý šermíř a starý praktik
Porthos - silák a spíše rváč
Aramis - excelentní technik, možná trochu zákeřný
D´Artagnan - nevyzrálý nadaný šermíř, do všeho jde prsama
Šerm pak musí podle toho vypadat, aby bylo možno jednotlivé postavy snadno rozpoznat, zvlášť, když mají stejné mundúry. Vystoupení pak bude o to pestřejší. Souboje se tedy musí stavět až po sepsání scénky, ne naopak.
Snad bylo ještě něco, vzpomenu-li, napíšu.
Karel 26. červen 2002 04:46:35
Roy
Myslíš,že měli nějaké výhrady,které byly splečné pro všechny?
Roy 25. červen 2002 16:25:47
Letos byla porota opravdu lepší než loni. Aspoň, že bylo to sezení, kde každému jednotlivě vysvětlili jeho chyby i klady.
Karel 25. červen 2002 13:37:44
S Křížkem byl odjakživa těžkej život,i když byl střízlivý.
Roy 25. červen 2002 13:06:39
Možná podnapilý Křížek?
Karel 25. červen 2002 12:18:48
A který byli letos ty divný lidi?
Roy 25. červen 2002 12:09:52
Jo, letos to říkala taky.
mascha 25. červen 2002 11:00:40
hele, a nerikala loni Novica, ze tam uz nikdy nejedou, ze jsou v porote divny lidi atd? A letos opet neodolali dojit si pro vavriny... :-)
Roy 25. červen 2002 10:33:07
Katz: silná konkurence - myšleno zlepšení oproti minulým ročníkům v kategorii režie. Netvrdím, že na Budyni jezdí špičky hist.šermu u nás, ale postupně odpadají nebo se zlepšují (a o tom tahle soutěž je) ti horší. Jestli máš jiný názor nebo se ti to zdálo celkově slabé, můžeš se vyjádřit podrobněji. Rádi se poučíme.
A navíc, proč to příští rok nezkusit taky?
Karel 25. červen 2002 09:28:46
Řekl bych zdvořile,že tam z hlediska výkonosti byl velký rozptyl.
Nicméně i Budyně je důvodem mých otravných dotazů ohledně scénického šermu.
Katz 25. červen 2002 07:52:49
Na Budyni byla silná konkurence??
Katz 25. červen 2002 07:52:30
Na Budyni byla silná konkurence??
mascha 24. červen 2002 15:31:01
zpusob vzniku je dvoji, bud delas souboj na miru nejake zapletce, scenari a pak vychazis z: pouzivanych zbrani, a z charakteru, znalosti a schopnosti hrane postavy. Cili potrebujes souboj křupana s vojákem s vyssí šarží, tak vybereš příslušné zbraně (třeba vydle proti šavli). Dál máš scénářem dáno, kdo vyhraje a jak (smrt, zajetí, odzbrojení, zmlácení, zesměšnění atd.). No a pak stavíš souboj, jak jde asi nejlíp těm dvoum, který to budou hrát, do ruky. Musíš ale, ajk sem psal vycházet z charakteristiky a charakteru postavy (používání kopů, pěstí, záludností, dalších rekvizit atd - např. kordíkem šermující maršálek nebude kopat do židle, naopak vydlák nebude ovládat postoj a belestru). Ten souboj my pak stavíme tak, že jedeme něco jako volnou improvizaci, na kterou většina skupiny kouká a říkáme: to je blbost, takhle ne, a nebo, hele tohle učesejte, to je tam dobrý. Souboje se zapisují buď slovně, nebo podle znaků pana Plcha nebo naším způsobem, který je asi nejideálnější, ale teď ho tu rozepisovat nechci, snad jindy (přemlouvejte mne).
Druhy zpusob je opačný. Ze soubojů spontánne vzniklých na trénincích se sestavuje scénář. Cili si řeknu, mam dva souboje s timhle a ten zas jeden s timhle a s timhle, rozhodí se to tedy do skupinek, kdo skym proti komu a pripadne se pak scenarove doladi "prestupy" . Jak by ti urcite rekl Roy, timhle zpusobem asi nikdy neuplacas scenar, ktery vyhrahje Budyni, ale nejak se zacinat musi.
No a jeste ke scenickemu sermu. To je podle mne serm s velkymi a citelnymi gesty, seky, nápřahy a kryty. I lajk musi poznat co je to za akci, jaky mela ucel a proc to nevyslo. My delame tricitku, cili zde jeste vice omezuje scénika vmyky, rychle zapestove akce atd. Ale pozor, neznamena to, ze kdyz se souboj nacviceny a delany scenicky, ze je pomalejsi nez realny serm.
Jo a taky musis davat pozor, kdy ti stoji divaci, aby nektery akce nebyli zakryty telem, nebo naopak nektery veci delat smerem od nich, aby nebyl videt kašír.
Karel 24. červen 2002 11:48:29
Roy:musel jsem odjet z Budyně už odpoledne,takže jsem vás neviděl a mrzí mě to.
Způsob stavění soubojů mě fakt zajímá ,jak z hlediska techniky šermu,tak z hlediska "dějě "přímo v souboji,způsob a délka nácviku,zajíždění,doba použití/sezona nebo déle/,alternace v soubojích,hromadné souboje,výběr zbraně atd.atd.
Karel 24. červen 2002 11:33:54
Nedělám si srandu,opravdu by mě zajímalo,jak kdo staví souboje a to velmi podrobně.
mascha 24. červen 2002 11:06:32
karel, děláš si srandu, nebo to fakt nevíš?
Roy 24. červen 2002 11:02:18
Jestli jsi vydržel na Budyni až do konce a viděl našeho Artuše, pak jsi poznal, co si my představujeme (i přes spoustu chyb, co tam byly) pod pojmem scénický šerm. Trochu se štěstím (letos byla docela silná konkurence) jsme dostali cenu režiséra, z čehož mám o to větší radost, protože scénář jsem psal já.
Karel 24. červen 2002 10:55:10
Co to přesně znamená "pro oko"???
Divous 24. červen 2002 08:20:21
scénika je to, co 99% z nás dělá. Secvičené souboje dělané "pro oko".
Karel 23. červen 2002 15:53:35
Zajímalo by mě co si kdo představuje pod termínem scénický šerm,choreografie souboje,scénář vystoupení.

webmaster