Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Hrubá Skála 2005

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Elrik 05. prosinec 2005 10:44:38
fredy(24. listopad 2005 21:20:52) : jsou hlasim ze se povedla ale jen by to chtelo obednat lepsi pocasi na letosni rocnik
pyroh 27. listopad 2005 17:08:20
Sherchan: Díky moc, angličtina není problém.
Ignor 27. listopad 2005 16:52:06
Siegfried(06. listopad 2005 09:15:31) : Ty moje stály dokonce jenom 1200,- ... prochodil sem v nich jednu sezonu a zatim si rozhodnjě nemůžu vubec stěžovat... tož když někdo hledá...
fredy 27. listopad 2005 16:40:42
dckuba(25. listopad 2005 18:34:33) : No většinou v kroužkovkách. A dělali tam obrovský vylomeniny. A jeden nejspíš dostal něčím do hlavy, protože se kolem něj seskupili ostatní a prohlíželi si jeho zátylek.
dckuba 25. listopad 2005 18:34:33
fredy(24. listopad 2005 21:20:52) : Jaké vystoupení v popředí myslíš? V čem byla ta skupina oblečená?
sherchan 25. listopad 2005 13:19:34
pyroh(06. listopad 2005 08:23:47) : pro 2. polovinu 15. století zkus www.companie-of-st-george.ch... sekci Dragons. Tam najdeš několik ročníků jejich časopisu pro členy, kde jsou články v angličtině doplněné obrovským množstvím obrázků k danému tématu s odkazem na zdroj. Už jenom kvůli nim to stojí za to shlédnout i pro zarytého neangličtináře. :-)
fredy 24. listopad 2005 21:20:52
No tahle bitva se mi velice líbila. Sice jsem byl letos pouze mezi diváky s rodinou, ale musím uznat, že jsme se všichni skvěle bavili. Nejvíce se nám líbila ta večerní bitva s pochodněmi. Apropo, jak se jmenuje ta skupina, co dělala to vystoupení v popředí? Bylo to skvěle udělané, vtipné a moc se mi líbila spolupráce s diváky. Myslím že i ti pánové si to velice užívali. Prostě skvělý.
amat 07. listopad 2005 16:07:18
Pyroh - není zač. Pokud tě tato doba zajímá, kontaktuj Maršálka a přijeď třeba na dvorský sněm nebo na turnaj. Bližší informace na inkriminovaných stránkách. V projektu je nás několik desítek z různých sdružení a skupin, včetně vlastního kaplana a několika studentů historických oborů. Stavíme i společnou jednotku na Libušín cca o 2O členech - šlechtice i prosté bojovníky.
pyroh 07. listopad 2005 15:54:32
amat: Díky
amat 07. listopad 2005 14:12:06
Ad Pyroh - k problematice 14. stol. doporučuji navštívit stránky dvora královny Elišky Rejčky /www.dvur.radekpl.net/, kde je podle mne kvalitně zpracováno odívání, vojenství, ale i některé jiné aspekty tehdejšího života.
PeZ 07. listopad 2005 00:11:04
Sice je to odbočka od tématu HS2005, ale tohle hádání jednookých a slepých na internetu mne v podstatě přivedlo k tomu, čemu se říká historický šem - přestala to být hermetická škatule zasvěcených a pro mě jako diváka to umožnilo překročit šraňky a dostat se na druhou stranu.
To co mi spíš chybí je to co popsal Malcolm - informační embargo.
Pořízení vybavení opravdu stojí 15-25tis. - pokud má někdo peníze dá je, pokud ne, koupí materiál a zbývající "dofinancování" doplní vlastní pílí a časem - ve stejné nebo větší hodnotě (přece jen je řemeslník rychlejší než kutil). Ale pokud člověk shání informace o tom jak se co dělá, najde je pouze v angličtině. Diskutéři mají plné huby moudrostí a projektů , ale aby od nich našel člověk zdokumentovanou výrobu nějakého artefaktu, to aby si svítil v poledne na monitor baterkou.
I když - situace se lepší - pokud si kliknete na livinghistory.cz, tu a tam najdete perlu.
Wothane, ne že na to budeš reagovat - Tebe považuju za toho z těch lepších.
Wothan 06. listopad 2005 09:28:15
Mimo tu jsou tu i naše weby - WB/LH - pohříchu nejnavštěvovanější stránky z WB jsou "střihy" a "nábod na výrobu kroužkové zbroje" a pak hist. výstroje a výzbroje. Ergo to tedy někomu pomáhá. Druhý portál pak navštěvuje spousta lidí s prostýmy dotazy typu "kde seženu materiál" nebo "jak se dělalo/dělá to či ono". Asi bude ode mne domýšlivé považovat to za tu pomoc po které se tu tak často volá že? :-,
Wothan 06. listopad 2005 09:17:34
Malcolm: nemohu pomáhat těm co o pomoc nestojí a jedinou pomoc, kterou já mohu komukoli kdo bude mít zájem poskytnout je rada nebo pokud to nevím aspoň odkaz na zdroj či někoho kdo poradit umí. Pokud ale představují váš problém peníze, nechoďte s tím za mnou, nejsem mecenáš, mám dost své práce s ukočírováním vlastních financí a hlavně - život i příklady z mého okolí mne utvrzují v tom že kdo chce ten si peníze opatřit umí. Pokud je nemá, málo se snaží (nikdo není ani úplně hloupej, ani úplně levej a každý má co nabídnout, pokud ne, nestojí mi ani za to abych se jím zabýval - ubrečených naříkačů je plný svět). Prakticky denně mám v mailu jednu, dvě nebo tři otázky na cokoli - jak se dělá tohle, támhleto, kde se sežene tohle, jestli je nějak doložené tohle a co si o tom myslím apod. Pokud mi čas dovolí, odpovídám, což ale často obnáší dohledávání, půjčování nebo kupování knih apod.

Na druhou stranu mi to nevadí, pokud dojdu k přesvědčení že to dotyčnému skutečně pomůže a že s tím bude umět nějak naložit. Co mne vytáčí jsou lidé kteří neprojeví za mák vlastní snahy a fláknou mi do mailu nebo někam do fóra dotaz na něco co by našli často i jen o pár řádků níž a ještě se tváří že je naše povinnost jim rychle odpovědět. Tak tudy ne přátelé.

Omlouvám se za odpověď, která je tu asi stejně off topic jako otázka.
Siegfried 06. listopad 2005 09:15:31
Malcolm(05. listopad 2005 23:28:33) : Boty stojej taky třeba 1900,- když hledáš a najdeš dobrýho ševce :)
pyroh 06. listopad 2005 08:23:47
Malcolm: Víš, je tu jeden problém. Říká se "bez peněz, do hospody nelez." A u šermu to platí taky tak. Na jiné diskusi jsme s Wothanem počítali, kolik asi stojí výbava. Vejde se to do 25 000. Já jsem na to sbíral dost dlouho+makal jsem na brigádách. Podle mého se to dá sehnat do roka (pokud je člověk 15+). A dokud to člověk nemá, ať se neukazuje na veřejnosti. Neschopnost dobře vystupovat je věc jiná, ale pokud někdo nemá dobré kostýmy, ačkoli umí vystupovat, stojí to za starou belu.
Podle mého by se mělo investovat úsilí do osvěty, co patří do kterého období (stejně je hrůza, že taková stránka, která by popisovala co kde a kdy bylo v 13.-15. století není)+u koho to sehnat. Pak by se totiž spousta lidí už nemohla vymlouvat.

A rozlišuj LH a dobrý kostým; dle mého můžeš mít dobrý kostým, ačkoli ne LH. Já jsem o LH při svých začátcích věděl houby a tak jsem kupoval dobové vybavení za co nejmenší peníze (při dobré kvalitě). Ano, za čas chci LH vybavení. Ale jelikož je můj kostým, jak doufám, dostatečný, není to zatím třeba. Proto není třeba se vymlouvat na to, že LH člověk nedělá.

Zápal a nadšení...je mi líto, že pořád mluvím o výmluvách, ale tohle je jedna z nejklasičtějších. Pokud má někdo dostatečný zápal a nadšení, tak mu dojde, že bude dobré mít dobový kostým, nastuduje si nějaké materiály a podle toho bude vybírat. Pokud myslíš zápal: "Tak si vemem ňáký meče, kyje, plechy a dem se kosit před lidi (dost přeháním)", případně zápal pro chlast a ženské, je to jenom horší.
A zápal je dobré hnadlo, ale není to omluva pro nedostatečné vybavení.

Není potřeba mít největší IQ v historickém testu (pominu-li že tento termín je blbost sama o sobě:-)), spíš je potřeba tu mít nějaké lidi, kteří tomu rozumí a kteří poradí.

Jo, někteří určitě pomohli (Mně Hawkwind, Wothan, Melkel...těch je vážněš dost).

To že se bavil divák je za
a) fajn, ale nedostatečné; většina diváků spadá do "stáda" (propříklad dle Nietzscheho)-když jsem byl jako malý klučina na Libušíně, přišlo mi to skvělé a nikomu okolo nevadili Highlandeři a keckaři, prostě si toho nevšimli. Člověk hledí na to jak se řežou, ne tolik na ně samotné. Ačkoli výjimky samozřejmě jsou.

b)když jsou šermíři sami nasraní na kolegy kvůli kostýmům, něco není dobře.

Malcolm 05. listopad 2005 23:28:33
Musím souhlasit s dckubou. Miluju historický šerm,ale nemůžu vystát šermíře.Ano.Zajisté je krásný pocit dokázat ostatním že máte navrch. Ale smysl je přece jenom trochu jinde. Dám příklad. Jistá nejmenovaná skupina se zděsila že nemáme boty stopro historické. A že oni je mají. Ano. Možná se potom v našem případě nejedná o living history,ale prostě ne každej má tři a půl tisíce na boty. A oni je sice maj, ale jejich vystoupení stojí za prd. Hm... Každej se akorát snaží přechytračit ostatní, a když už je v nouzi, tak vytáhne z půdy (ze sklepa) nějaký ty prastarý germánský svitky. Děláme to pro diváky, anebo se snažíme být akorát lepší než jiné skupiny. Založil jsem tuhle diskuzi, aby jsme si navzájem vyložili zážitky z dobrý bitvy. A organizátoři dělali co mohli, a vím že se fakt snažili. A samozřejmě se místo toho vyrojí tisíc lidí kteří akorát prohlašujou co by udělali líp. Ale upřímě...Každej z vás nějak začínal. No tak jste starší a prostě tu výbavu máte....A ti co ji nemaj, mají aspoň nadšení a snahu vyjít s tím co se dá... A pak samozřejmě Wothan (nezpochybňuji nijak tvé znalosti, a věřím že toho víš o dost víc než já, to klobouk dolů) kterej strčí do kapsy všechny.... Nemůžete si spíš pomáhat než si mastit ego? Nemyslim kydat jak to děláte líp, ale opravdu pomoct. (Když už vám teda ta snaha stojí za to). Upřímě, všechny diskuze tady jsou na jedno brdo, a nebudu úplně jedinej když řeknu že z lidí na fórech se mi už pomalu začíná dělat zle. Děláme všichni přece to samý, tak by jsme měli být spíš kolegové než soupeři v IQ testu z historie. Nakonec to přece je hlavně divadlo pro diváka, a když se baví ten, považuji akci (Ať už bitvu nebo vystoupení) za úspěšnou. Komentujte spíš ty věci který by se měli zlepšit po týhle stránce, a nerejte do těch kteří si to prostě nemůžou dovolit ale snaží se udělat divadlo a pobavit sami sebe. To se vám to vyčítá špatná kontrola kostýmů a šípů. Kdo to zkusil ví že to žádná "prdel" není....My se všichni bavili a akci považuji za podařenou. Divák se bavil taktéž. Tak proč si vždycky musíte najít něco, proč vy by jste byli lepší...Zkuste se napřed zamyslet nad sebou, a nad dobou kdy jste i vy byli "začátečníci". Upřímě... Keců je na každým fórku hromada. Ale povedlo se vám místo toho někomu doopravdy "pomoct" ? Tak....A teď si mě klidně pošlete do prdele...:o)
dckuba 05. listopad 2005 13:02:23
Ach bože, ach bože. To se musíte na každé diskusi hádat. Veřte mi, že je to vážně vopruz jít sem s doměním, že si tu přečtu nějaké pěkné přízpěvky o tom, jaká byla bitva, nějaké hezké zážitky a tak. Ale ne, pánové se musí hádat. Kdo kdy co měl na sobě, že měl mít tu přilbu o dva milimetry vyšší a že ten meč, který zdědil po svém otci, který ho zdědil po svém otci, který ho získal ve svaté zemi jako trofej, je vlastně naprosto historicky špatný, protože mi děláme gotiku.
Wothane, napiš knížku. Já si jí rád koupím. Já nejsem proti diskusi o tom, co je dobové a co ne, ale netahejte to na fora, kam to nepatří. Založte si svojí diskusi a jestli už založená je, tak tam choďte. Někdo si s tím dal práci. Tohle je věčný problém šermířské populace. Ale věřím že se to někdy vyřeší. Počet keckařů a takzvaných "šermířů" se poslední dobou objevuje čím dál tím více, ale jak to chcete změnit, když se budete hádat jenom mezi sebou. Vždyť Ono to ty keckaře potom stejně přestane bavit, protože zjistí, že aby to mělo kvalitu, tak se musí někde začít učit šermovat a že si budou muset pořídit dobový kostým a to vše stojí peníze. Ale oni na to nepříjdou do té doby, doku se budete hádat. Věnujte své úsilí a své bohaté znalosti a zkušenosti (a mnoho z vás je skutečně má) radeji do toho, aby ti naši keckaři věděli co a jak. Ale né jim to jenom říct, ale i ukázat, pomoct jim, dát jim důvod proč to dělat lépe a veřte mi, že ti kteří to chtějí skutečně dělat zůstanou a ti ostatní prostě začnou dělat něco co je bude bavit víc. Víte kolik je šermířů? A kolik je skupin? A všechno je to rozdrolené a nespolupracuje. Záleží jen na nás, vždyť by jste to nedělali jen pro ostatní, ale i pro sebe (Je statisticky dokázáno že pravděpodobnost infarktu je u člověka, který se často zlobí, vyšší). To májí vaše zkušenosti odejít s vámi?
Nic víc, nic mín. a proto SJEDNOŤME SE a bude svět hezčí. :-)
Archontes 26. říjen 2005 21:15:55
A zopakuji prosbu,ktera tu uz padla predtim:prosim nekdo,poslete mi odkaz na nejaky fotky,marne vsude hledam...kdyztak mailnete na shaddieslav@seznam.cz Diky
Archontes 26. říjen 2005 21:08:10
STU: Ten blb co jse rozebehl na blate a hodil desnou tlamu sem byl sim ja:-)...Nejak jsem se nechal unest a ujelo mi to.Ale dobry,nikomu se nic nestalo,takze sanitka prijela za nekym jinym:)
Ignor 23. říjen 2005 22:20:54
Mno musím říct že obě bitvy, jak odpolední tak večerní byly supr... Kór tu večerní sme si užívali... :-) Byla to aspoň trochu změna oproti tý kalsický smrtelně vážný kydličce, ze který si divák stejně pramálo odnese... Takhle se aspoň pobavily i ty děcka v předních řadách..... Už se těším na příští rok....
SilThar 29. září 2005 15:05:13
Můžete mě někdo, prosím, nasměrovat na fotky z téhle akce? Díky.
trener 29. září 2005 11:29:24
TARBIQ(10. srpen 2005 00:21:51) : Poněkud pozdní příspěvek: Tvá zbroj i bojový styl jsou moc pěkné, stejně jako zápasnický styl Tvého přítele. Podivuji se pouze pořadatelům, že něco takového povolili na rytířském turnaji zařazeném do let 1350-1470. Suma sumárum u nás v Dohalicích jsi na zimní fantasy bitvě vítán, ale s tímto vybavením o účasti na jarní husitské ani neuvažuj :-)
Bořek z Dohalic
STU 26. září 2005 20:28:34
Celkem to ušlo,až na těch pár blbců co pořád bodali. A kdyby nepršelo jak z konve. Dobrej byl ten aktivní blb, který se vehementně na blátě rozběhl a před liniema protivníků mu ujely špajsky a dvá na něj spadli. To by mě zajímalo, jestli ta sanitka přijela pro něho.Pic
Kain 22. srpen 2005 14:57:25
Jen vytrvej, kdo jiný:-)
Kain 22. srpen 2005 14:43:27
To Wothan: člověk by čekal, že osobním příkladem se tyhle výmluvy vymýtí, že jo?:-)))
Berin 22. srpen 2005 14:40:42
Težko můžou pořadatelé obšancovat bojiště a hlídat každého pitomce co tam leze. Já bych takovým "lehkooděncům" přál pář pořádných modřin aby jim docvaklo, že se jim tam něco může stát.
Pořadatelé se myslím snažily seč to šlo.
Siegfried 22. srpen 2005 12:29:08
Jj kontrola byla u jediného rozumného vstupu na bojiště a znovu tam kontrolovali i šípy. Takže docela aspoň že tak. A výsledek nebyl tak zlej... :))
jjosephh 22. srpen 2005 11:30:23
Zdravím,

mám takovou možná nezvyklou prosbu... Zjistil jsem, že si neumím vyrobit ani zápalku. Prosím - kdo z vás má informace, jak se vyrábí prostá zápalka a škrtátko - dejte mi do mailu jnadbela@seznam.cz informaci.
Pročesal jsem net a nikde žádné info kromě informace na www.zapalky.cz
"bez nás si ani neškrtnete". Ale já si chci škrtnout právě bez nich.

Moc díky.
Berin 22. srpen 2005 11:17:28
Zdravice

No byli jsme letos na Hrubce prvně ale určitě pojedem zas. Počasí mě ráno taky docela vyděsilo ale pak to bylo OK. Že začalo pršet v půli bitvy... No jo, s tím se dalo počítat ;o)
Taky jsem docela uvítal, celkem přísnou kontrolu zbroje, šípů atd.
Jinak jsem si zařádil slušně a těším se na další ročníky! Pořadatelům Zdar!

Nebyla by nějaká sajtna s fotkama? DVD zatím taky nedorazilo :-(
Berin
Mysak 21. srpen 2005 19:16:40
Nebyla by nejaka fotecka?
Efaya 18. srpen 2005 13:33:30
ahoj lidičky, kdojste byli na Hrubé Skále, mám prosbu, leč asi mizivou šanci na její vyplnění....ztratila jsem tam totiž prsten-památka už ani nevím jak stará. byl velký, měděný s velkým zeleným broušeným kamenem. celkově renesančního až barokního stylu..... jestli náhodou jste ho někdo našel moc prosím napište mi, dojedu si pro něj kamkoliv. díky efaya@seznam.cz
Broďan 17. srpen 2005 16:25:13
Kamil(17. srpen 2005 16:02:58) :
Ona Menclová taky píše, že těžkooděnec, který spadl s koně, se nebyl schopen sám postavit na nohy kvůli váze zbroje.
Ale jinak je to kvalitní dílo, které je pochopitelně poplatné době vzniku.
Po prolomení brány považuji za logický útok ozbrojenců, kteří tuto bránu prolomí a dalších pěsáků, kteří se cpou za nimi a vnikají do budov uvnitř pevnosti.
Podle mne to zalomení koridoru znemožňovalo právě manipulaci s beranidlem.
Úlohu jezdce bych viděl jinde, nikoliv v těsném prostoru za vyraženou branou. Kdyby vcválalo na nádvoří hradu několik jezdců, byli by asi snadným cílem pro střelce v oknech. Ale kdo ví?
Kamil 17. srpen 2005 16:02:58
I kdyz pokud popremyslim o tom, co napsal Brodan, mozna ten zalomeny vstupni koridor slouzil k zabraneni utoku jizdy na branu, ovsem az potom, co byla brana prolomena.
Broďan 17. srpen 2005 15:25:07
No je s podivem, že třeba i D. Menclová publikovala ve svých "Českých hradech" různé nesmysly. Zalomený vstupní koridor před branou jednoho hradu (jméno si teď nevybavuju) měl podle ní zabraňovat pohodlnému útoku jezdců na bránu. Takže jezdec v plné zbroji se zřejmě běžně rozjížděl proti okutým vratům a v co největší rychlosti se je pokoušel prorazit. Asi kopím, nebo čím. Možná hlavou koně, nebo svojí hlavou. A když se odklidily mršiny prvního jezdce a koně, tak najížděl asi další, až do vyplýtvání všech těžkooděnců. A nakonec se hrad vyhladověl.
Pro lezení po žebříku by kůň musel mít tlapky a drápky místo kopyt. Snad jenom nějaký speciální emerický druh by to zvládnul. Tady v Čechách nevim.
Kamil 17. srpen 2005 14:18:22
A co zkusit kone v prsosinach?
Siegfried 17. srpen 2005 13:53:45
W: Zkuste osla, má na to lepší konstrukci. A když nevyjde tak je ještě v záloze mezek - má z obého ty lepší vlastnosti :)
Broďan 17. srpen 2005 09:59:42
Paul(16. srpen 2005 18:38:10) :
Já s tebou souhlasím v tom, že dokonce naprostá většina "gotických" šermířů dělá parodie a různé taškařice, které s obdobím, do kterého se programově hlásí nemají nic společného. A že si chtějí taky pořádně zabojovat v bitvách, a to nejlépe ve fantasy-zbroji. Proč ale není většina bitev označena puncem "fantasy-středověk". Snad by to nikoho neurazilo. Když ale někdo určí letopočet a území, kterého se bitva týká, tak je to velmi limitující. Tady by o žádnou "historickou" stylizaci nemělo jít.
Středověk v šermířském pojetí je celkově strašně zprzněn, ještě více než Karlštejn. Když ale někdo dělá třeba prusko-rakouskou válku z r. 1866, nebo sedmiletou válku, tak nepřemýšlí, jestli je to fantasy nebo LH či OH. Prostě se drží dochovaných podkladů a neimprovizuje. Kdyby třeba v lese Svíb bojovali mezi rak. myslivci např. dva američtí Zuavové, asi by to bylo, co se týče datace celkem v pořádku, až na lokalitu. Ale každý by to považoval za nesmysl.
Nebo americký Seveřan v nádražácké uniformě (je přece taky modrá) s ruským Nagantem (to je přece taky skoro "kolt") a lorenzkou (přece je do Ameriky taky vyváželi, ne?). Prošlo by to? Já myslím, že ne. Možná na fantasy-válku Severu proti Jihu. To by mne zajímalo, kolik by přitáhla diváků?
To "středověk" zřejmě unese všechno. Také se snažím o LH (pro většinu šermírů je to bohužel opovrhovaná zkratka, která je zjevně nasírá) z jagellonské doby a zároveň se občas účastním bitev. Ale zdá se mi, že do zmíněného období mám skoro tolik podkladů, jako třeba pro válku z r. 1866 nebo pro I. sv. válku. Takže mne to nutí improvizovat minimálně.
Jak píše Siegfried, tak plátovek na obléhacích žebřících je na dobových obrazech zobrazeno opravdu velmi mnoho. Tam patří, na louku ovšem určitě ne.
Opěšalý Kumán v bitvě je nesmysl, to je bez debat. I kdyby jich bylo 100, tak bez koní je to k smíchu. To už se můžou rovnou mlátit s Vikingama třeba v bitvě na Moravském poli nebo na Bílé Hoře, to už je potom fuk.
Ale rčení, že něco "většině lidí nevadí" mne irituje velmi.
Siegfried 17. srpen 2005 08:48:41
Paul: Ch jo, dálší máster co se mu nelíběj opěšalý plechovky... hehe tak fajn já sem názoru že jeden kumán je větší pitomina než opěšalý plechovky... hehe nebo plechovky ztékaly hradby měst koňmo? Zrovna tahle hrubá skála byla o obléhání.... :)
Melkel 16. srpen 2005 21:39:37
Paul: ale vždyť těm "jiným" šermířům nikdo nebrání, aby šermovali v bitvách, pokud je tam pustí. Na druhou stranu ale musí být připraveni na kritiku, stejně jako jsme připraveni my.
A jen tak mimochodem: o co opíráš tvrzení, uvedená ve svém příspěvku z 15. srpen 2005 18:47:36? Zníš totiž dost kategoricky.....
Paul 16. srpen 2005 18:38:10
Wothan: Pochop jeden zásadní rozdíl. Ty děláš LH a proto chceš mít všechno zcela typické. Ale kromě tvého přístupu existují i šermíři, kteří dělají něco úplně jiného. Třeba pohádky nebo parodie nebo třeba piráty, co já vím. A tihle lidé si taky chtějí zabojovat v bitvách. Podle mého pokud to mohlo být, tak proč by v husitské bitvě nemohli být Kumáni, případně i jeden nebo dva. To jako daleko větší anachronismus mi připadají v bitvě z přelomu 14. a 15. století lidé v normankách s vikingskými meči či naopak plnoplátové zbroje, spadající svým stylem v lepším případě do 16. století, v horším do nějakého amerického filmu. A přece jde o výzbroj, která většině lidí vůbec nevadí. Pokud jde o koně, tak Kumán bez koně je sice nesmysl, ale ještě větší nesmysl je opěšalý rytíř v plátovce. To je ale daň, kterou platíme za moderní dobu. Musíš si uvědomit, že všechny takové akce jsou jen historické stylizace, předvádíme jen něco jako.
PS: Mimochodem, že Karlštejn dělal Mocker, to vím taky. Jenže on to nedělal sám, ale byl hlavním koordinátorem, takže těch architektů tam bylo skutečně víc.
Kain 16. srpen 2005 15:05:39
Zrovna letos mě to napadlo :-)) řítit se s kopce se založeným kopím a hadrák za mnou by v poklusu mlátil a mlátil:-))
Kain 16. srpen 2005 13:14:04
A proč vlastně koně ne? Proč si nemůžu vzít do bitvy koně?.-))
amat 16. srpen 2005 12:47:19
Wothan - stran výskytu jednotlivých Kumánů máš pravdu. Osamocený Kumán by se dal snad spekulativně předpokládat v družině nějakého velmože s kontakty na východ, ale to je přesně to, na co by měl být člověk krajně opatrný. A v husitských válkách pochopitelně jen tam, kde se vysktoalo vojsko z Uher nebo Zikmund osobně.
Kamil 16. srpen 2005 00:00:20
Amen
TARBIQ 15. srpen 2005 20:45:24
:o) Všichni máme Pravdu
Siegfried 15. srpen 2005 20:43:17
W: měl jsem pro Paula rozepsanej libovej příspěvek ale trochu si mě předběhl... a už je to mimo mísu... :)) škoda mohli sme se zasmát :)))
P.S. co takhle atypického ?
Paul 15. srpen 2005 18:47:36
Wothan: Myslím si, že mimo mísu jsi v tomto případě ty. Netvrdím, že o středověku nevíš opravdu mnoho. Ale pleteš si "hojně rozšířené" s "jediným možným". Středověk byl totiž co do výzbroje opravdu pestrý. Řada chudších bojovníků používala co se dalo včetně zbrojí trofejních nebo hodně starých. Navíc v řadě především městských kontingentů bojovali i přeběhlíci z jiných armád (ano, dokonce i někteří mohamedáni), propuštění zajatci a podobně. Středověká armáda skýtala tudíž velice pestrý pohled. Ty mi svým přístupem připomínáš architekty, kteří sprznili Karlštejn. Ti také chtěli mít všechno tak stylově čisté, že výsledek byl ubohý. Tím samozřejmě nechci říci, že do jedné bitvy patří Viking a mušketýr s kordem, ale rozhodně do gotické bitvy patří jak Kumáni, tak třeba litevští lehkooděnci či například orientálně vyzbrojení Valaši a Sikulové. Myslím, že bude moudřejší, když si budeš dělat svůj Wothanburg podle svého a nebudeš napadat Tarbiqa ani ostatní na jiných akcích. Ostatně, nemusíš tam chodit, my se na Wothanburg taky netlačíme.
Gotrek 15. srpen 2005 12:39:31
Siegfried(15. srpen 2005 11:18:46) : A to navíc mistr In-g-C´e ;-))))
To by bylo hustý ;-))
Siegfried 15. srpen 2005 11:18:46
Wothan:
kruté ale logické... jeden turek v bitvě hehehe je skutečně k smíchu...
Siegfried 14. srpen 2005 13:18:18
illia: jj svatbu, náš člen co teda na Hrubce nebyl se žení tak mu děláme trochu gotickou svatbu :-) všichni v dobovém, nějaký obrněný pitomci s tyčovkama a tak :) takovej funn :)
illia 12. srpen 2005 19:12:03
Siegfried: ano dostali a taky jsme pěkně poděkovali:) Svatbu??
Siegfried 12. srpen 2005 16:39:06
Lena: neprskej, nabídku ste dostali hned jak začalo poprchávat :-) říkal jsem to Illie a myslím že i tomu blonďatýmu klukovi... (jméno mi vypadlo... už mi z krátkodobý paměti moc nezbylo) Ty budeš asi ta s tím lukem viď ? Jen abych se zorientoval :)
Rosice nejedem děláme kámošovi svatbu :)
Asi jedem až tu Vápenou u Jeseníka... Tak jestli tam budete stafte se na medovinu :))
Dunhill 12. srpen 2005 15:26:09
Ahojky Lidičky a vážení kolegové
Jméném svím i jménem skupiny Zneuctěný Korbel
vám chci poděkovat za výborno bitvu s ještě lepším scénářem.
Již nyní se těšíme na další ročník který bude jistě výborný.
zatím se mějte a zase za rok Zneuctěný Korbel
amat 12. srpen 2005 11:01:57
Tarbiq - dík za informaci o jataganu. Ale i když říkáš, že jde o fantasii autorovu, působí opravdu perským nebo indickým dojmem.
Kumán - máš pravdu. Kumáni jsou velice zajímaví právě pro tu kombinaci východních a západních prvků, kdy těch východních s dobou ubývá a západních přibývá. I když znám jen obrázky z Wagnera, Ospreje a pár ze slovenských kostelů, co si nepamatuju, kde jsou. Kumáni a Maďaři jsou v Čechách ideální východisko pro někoho, kdo má zájem o orient, ale chce jezdit na vrcholně a pozdněgotické akce. Hodí se i do husitských válek, pokud nejde o rekonstrukce bitev Čechů proti sobě.
Kumán 11. srpen 2005 21:51:22
amat: Ty asijský zbroje, o kterých píšeš, nejsou vždycky jen asijský. Moje zbroj je například dělaná podle příslušníka kumánské tedy uherské lehké jízdy kolem roku 1420. Přesto by to podle přilby hodně lidí typovalo na orient. Ale kumáni se v našich končinách ve středověku běžně vyskytovali.
TARBIQ 11. srpen 2005 18:53:57
Máte někdo foto ?chtěl bych se vzhlížet kuju.
Kody 11. srpen 2005 18:41:54
Ahoj všichni.
Chtěl bych poděkovat organizátorům za dobře odvedenou práci.
Bitvu samotnou osobně hodnotím jako asi vůbec nejlepší, jáké jsem se tuto sezónu zúčastnil.
Také doprovodný program byl velmi dobrý.
Jediné, co bych snad vytknul bylo to, že nebyly oddělené "občerstvovny" pro šermíře a diváky (což zejména bezprostředně po bitvě nebylo abych tak řekl, zcela koscher), ceny v knajpě nebyly úplně z nejnižších a nejvíc mě dostalo, že v sobotu zavřela tak brzy - ještě že to zachránil ten stánek s medovinkou :o)

PS: Závěrem ještě jeden ohromný dík pánům traktoristům.
Lena 11. srpen 2005 17:31:41
Tak my jsme hrdinové. ;o)
Kdyby těch milión lidí, který na nás zírali jak se sušíme a nabízeli, že jsme mohli spát u nich přišli dřív¨, tak nezmoknem. Ale souhlasim s Illiou, že zhruba do čtyř byly ty spacáky suchý, a když promokli, přemejšleli jsme, jestli máme ty ostatní vzbudit a jít pod nabízenou pergolu. Ale všichni jsme vypadali, že píme, no ;o) Příští bitva: rosice
Řezník 11. srpen 2005 17:08:39
Wothan(11. srpen 2005 08:38:47) : Mno, von Trabiq by dal do kupy dobrou dobovku (to se to někomu jezdí, když si za noc spíchne libovolný boty), ale nehrotí to. Hlavně když si vymejšlí dobovky jako např. Skyta z ranýho 2. stol př. Kr. nebo tak :-)
illia 11. srpen 2005 16:35:59
Siegfried: Ahoj:) no ono se nám nějak nechtělo z vylízt z těch relativně suchých spacáků do toho deště a přesunout se...ale příště už takovou chybu neuděláme - mám rýbu:) Sušili jsem až do večera...
Kam příště to já netuším a co vy?
Siegfried 11. srpen 2005 13:32:44
Mě se taky líbilo: nádherný prostředí, hezký bojiště, pěkný kulisy, ochotní, milí a pracovití pořadatelé... fakt super.
Mno a jen pár detailů pro vylepšení, asi bych dal toitoiky trochu dále od té putyky a blíže k táboru... třeba by nebyly v sobotu ráno tak zeblitý... a večerní bitvě chyběl scénář jako praseti drbání... bylo mi trochu líto diváků... jestli za tenhle výkon platili tak nevím jestli na nás příjdou příště...
Známí co byli u diváků akorát říkali, že začátek tý první bitvy byl rozvleklej a nudnej ale pak se ten konec hezky rozjel a celkově se líbilo...
Ale tyhle kecy sou fakt spíše kosmetika... celkově spokojeného účastníka.
Jo a k těm postávačům, občas se přiznám, že když je kolem hafo mrtvejch tak si počkám až mi toho protivníka kolega vytáhne na hezčí plac než ho voddělám zezadu... nechci si zlámat nohy či něco těm na zemi...:)
Siegfried 11. srpen 2005 13:25:24
illia: čusík, měli ste spát pod tou naší pergolou, vy dešťoví hrdinové... hehe bylo funny vás potkávat v různých místech tábora na sušený :-) Mno ale hlavně že se líbilo :) Kam jedete příště ?
TARBIQ 11. srpen 2005 01:16:27
přiznavám bez pučení sem škůdce ale divák se bavil.Jatagan nebo co to vlastně je jest pouze má fantasmagorie spojená z funkčností,chápu že na wwwothanburku máte hlad a že pečený Tarbiq nadívaný botama vlastní výroby jest lahůdkou nejžádanější,.a proto se této romské stavbě budu vyhýbat obloukem ,dokud své chutě nezměníte a nepozvete mě na dobrou archelologckou pečeni!Děkuji za ocenění mého stylu .Mě se chtelo strašně čůrat a taxem se podle toho mrskal je s podivem že sem to dotáh až na třetí místo a obdržel pohár za což mje Viktor sepsul jako zbabělce a neschopu protože on chtěl ten pohár s uchem ježto byl určen pravým vítězům a ne mě ubožátku s urologickýma problémama na třetím místě .:o)
amat 10. srpen 2005 08:55:29
Tarbiq - já bych se chtěl bez jakékoliv ironie zeptat, jestli ten jatagan je replika nějaké skutečné zbraně a pokud ano, odkud a z jaké doby. Na mne působil nejspíše perským nebo snad indickým dojmem. Dík.
Krysař 10. srpen 2005 07:04:05
TARBIQ(10. srpen 2005 00:21:51) : Pokud se nepletu, ty jsi se zůčastnil i šermiřského turnaje, je to tak?
Zajímavý styl boje, připadalo mi to jako pohupovaní při kickboxu (čekal jsem kdy někoho skopneš :)). Pro lidi asi nejlíbivější styl šermu.
Řezník 10. srpen 2005 04:22:50
TARBIQ(10. srpen 2005 00:21:51) : Já věděl, že tu bitvu si posral ty!!! Seš škůdce!!!
TARBIQ 10. srpen 2005 00:21:51
Jo tak tahle naginata byla vlastně NAGAMAKI kerá opravdu v bitvě o pivo asi být nemá .Ale nouze mne ji nabádala pučit Viktorovi ta perská teda vlastně ta zbroj co sem si jí udělal a tobě tak připadá tak tu sem mu pučil taky .Spolu s Yataganem a štítem ,nechtěl sem tím nikoho urazit ale umožnit tomu ukrajinci si zase zabitvit .No a ještě ta kožená lesklá nalakovaná helma co sem jí měl v turnaji,tak za tu se omlouvat nebudu protože se nehodlám nechat omezovat neschopností Archeologů něco takovýho najít . U mne bude vždy funkčnost do jisté míry nad dobovostí.
Řezník 09. srpen 2005 14:33:14
amat(09. srpen 2005 12:29:12) : Tak to sem si v tom fálu tý naginaty nevšim. Ta kůsa je dobrá, vo tom žádná...
illia 09. srpen 2005 14:33:13
Na bitvě se nám líbilo, jen jsme v noci kapku zmokli:) Příště bereme stan.
amat 09. srpen 2005 12:29:12
Řezník: ten týpek s kůsou jsem byl já osobně. Vypadá sice podivně ale je poměrně přesně převzatá z bible Maciejowských včetně rozměrů. Narozdíl od většiny japonských dřevcovek má ale tulej, ne řap. Podobá se opravdu naginatě, proto jsem si té naginaty taky všiml, tedy jestli to byla naginata. Mohlo to pocházet i z Číny. Čepel byla jako naginata, ratiště tak metr dvacet a záštita hákovitá zvednutá směrem ke hrotu na straně ostří. Ta zbraň byla viditelně velice šikovná, ale jaksi se tam nehodila.
Krysař 09. srpen 2005 12:05:42
amat(09. srpen 2005 09:22:22) : I přes kontrolu bezpečnosti jsem viděl vikinga v bílých šortkách, košily s přehozenou kožešinou a hadrových rukavicích. Na nohou měl onuce obvázaný kusem provázku, takže při několika metrech běhu je táhl za sebou...jestli se nějak propašoval, netušim, každopádně tam působil jako pěst na oko...
Mona 09. srpen 2005 09:36:23
Jo, souhlasim s Reznikem: 20 lidi se reze a zbyli na to koukaj jak kolena vod kourovodu... Ale to je rozsirena nerest velky vetsiny bitev. Nebo: 2 se rezou a treti ceka, jak to dopadne...
Řezník 09. srpen 2005 09:28:47
Bylo to fajn. Sice hnusný počasí a děsivý bahno, ale jinak akce povedená. Jagabab byli výborný, tak rocková kapelka hrozná, bitva plná postávajících lidiček, ale jak říkám, bylo to fajn, pojedu zas.
Amat: Naginatu jsem neviděl, ale týpek tam měl kůsu, která naginatu trochu připomínala- šermíř byl myslim takovej starší, s plnovousem. Nebylo to vono?
amat 09. srpen 2005 09:22:22
Na Hrubou Skálu jezdím od prvního ročníku. Vždycky se mi tam moc líbilo - krásné místo, kvalitní scénář, kulisy, zázemí, hojná účast, sehraná pyrotechnika. Přesto nebo snad právě proto, že jde teprve o 3. ročník, úroveň stále stoupá. Ale abych jen nechválil. Letos sice ubylo keckařů, ale nahradili je bohužel cestovatelé v časoprostoru - v davu pozdně gotických bojovníků jsem zaregisroval několik asiatů, kteří různou měrou kombinovali východní zbroje a zbraně s evropskými - namátkou perská nebo turecká přilba, japonské holeně, cosi jako naginata, jatagan, nejspíše perský, zbroj snad čínská nebo středoasijská. Tím hůř, že to byly vesměs věci zřetelně kvalitní.
Mona 09. srpen 2005 08:49:22
Mno,v bitve sem aktivne nebyla, takze vyjadrim svuj nazor divaka: trochu rozvlekly, misty si okolni divaci nebyli jisty, jestli uz je konec nebo ne, hudebni prechody - nebo spis pauzy nic moc, sestiminutovej utok na Horni mesto byl z myho pohledu docela hluchej. Na druhou stranu tu a tam celkem pekny deatiliky, ktery divak oceni, např. dorazeni mrtvol apod. Bojujici si pry bitvu ve vetsine pripadu dost uzili, takze pohoda.
Krysař 09. srpen 2005 05:50:24
Vzhledem ke katastrofálnímu stavu počasí, jaký bylo ráno zhruba do devíti hodin se to nakonec vydařilo. Bitva byla docela záhul na fyzičku, ale organizace, scénář (kdy se zase člověku povede pozabíjet se kvůli pivu, že?) i doprovodný akce byli velmi dobrý.
Malcolm 08. srpen 2005 23:53:03
Tak jak se Vám letos líbila bitva pod Hrubou Skalou???? Nám moc!!!

webmaster