Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Královice u Slaného 2005

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Wothan 29. květen 2005 20:01:11
Já si když dovolíš odpustím většinu těch osobních výpadů s nulovou informační hodnotou, kterými jsi mne častoval a zkusím odpovědět smysluplně aspoň na dvě z tvých otázek která jsou myslím i celkem věcné:

Hromadných hrobů se dovolávám z prostého důvodu - je to jednotný soubor většího množství nálezů z jednoho období a oblasti. Taky samotný fakt, že se tyhle věci sešly v hromadných hrobech je zpravidla důsledkem toho, že bylo nutné pohřbívat bojovníky rychle - třeba kvůli velkému horku a hrozbě epidemie z rychle se rozkládajících těl. Pak někdy nebyl ani čas svlékat jim zbroj. Takové případy jsou poměrně vzácné, právě s ohledem na to že zbroj byla cennou kořistí vítěze. Pokud se tak ale stane jsou takové hroby cennou "konzervou". Příkladem je právě ten hromadný hrob z Visby (1361) odkud máme zdokumentované konstrukce plátových kabátců, kombinovaných zbrojí apod. Existuje k tomu velmi zajímavá publikace s bohatou obrazovou přílohou, překresy nalezených lamel v měřítku aj. které se už ale velice špatně shání. Nicméně sehnat se dá a možná už jí i máš. Pokud ne, klidně bych se i podělil, ale pokud se se mnou hodláš dál bavit tímhle tónem (a buď si ti třeba devadesát) pak si nemyslím že si máme co říct natož dát.

K ikonografii - můžeš ikonografické prameny asi zcela zavrhnout, ale byl by to asi dost extrémní přístup, který není moc obvyklý, spíš se na vědomí berou ale s určitou rezervou danou právě tou uměleckou stylizací, jenže to je tak samozřejmá věc že nejspíš není důvod to dál rozvádět. Aspoň jsme si to myslel. K celoplátovým zbrojím - mám pocit že to bude spíš záležitost terminologie - to co ty označuješ za ceploplátovou zbroj my považujeme za kombinovanou a naopak ne?
Hora z Ocelovic 29. květen 2005 15:16:51
Wothan(25. květen 2005 09:32:25) : Milý Láďo.Jak jsem se mohl za dobu funkce servru Českého šermu přesvědčit diskutuješ rád o všem co se na něm objeví bez ohledu na to zda jsi na akci byl nebo ne,a bez ohledu na období ,ve kterém se děj odehrává.A i osobní setkání na akcích, kdy jsi se snažil poučovat kolem stojící mne utvrzuje v názoru,že jsi brouk pytlík Českého šermu-všude byl,všechno viděl,všechno zná a všechny okolo by chtěl poučovat.Takže za 1)Potěšilo by mne a určitě nejen mne,kbyby jsi nediskutoval o akcích,na kterých jsi nebyl a nic o nich nevíš.
2) Sochu na Pražském hradě znám dobře,za 2.leté vojenské služby jsem mněl spoustu času si ji prohlédnout.Zároveň jsem za 40.let svého dosavadního života viděl po Evropě další sochařská díla ztvárňující sv.Jiří,provedení od kroužkových zbrojí až po renesanční zbroje,ale socha je především umělecké dílo vyjadřují představu autora nebo zadavatele a dávat ji jako vzor není moc vhodné.
3)Proč se opakovaně ve svých diskusních příspěvcích dovoláváš nálezů v hromadných hrobech.Ty snad nevíš,že zbroj byla vítanou kořistí vítězů a co nevzali oni sebrali a zpeněžili olupovači mrtvol a na bojištích se při vykopávkách tehdy cenné veci většinou nenajdou.
4)Věnuj se raději svému tématu bitvě u Vogastsburgu mezi franským králem Dagobertem I a kmenovým vůdcem Slovanů franským kupcem Sámem roku 631.
5)O věrohodných pramenech ohledně zbrojí si Tě jako,,odborníka"nedovoluji informovat,jistě máš lepší.
Pavel Hora
Hora z Ocelovic 27. květen 2005 17:49:22
Siegfried(24. květen 2005 22:32:07) : Ahoj,pošli mně na sebe kontakt a já ti rád řeknu nakladatalství i autory,kteří ucelený odborný soubor o zbrojích a heraldice vydali.
Pavel Hora
Siegfried 25. květen 2005 15:45:34
Wothan(25. květen 2005 09:32:25) :
ups, sem rád že se mnou souhlasíš :-)
čírtě 25. květen 2005 14:51:42
Siegfried.cirtatko@seznam.cz jen doufám,že mne za to opět nebudou někteří kamenovat,protože na sebe upoutávám pozornost zveřejněním kontaktu na sebe..... :o)
Lena 24. květen 2005 23:15:24
Letos jsem tam bohužel nebyla, spíš bych se chtěla oraganizátorů zeptat na slibované loňské fotky ;o)

BTW: Mám blbej dotaz, ale to s tou Super star myslíte vážně (to už i ten Klaus loni musel být lepší ;o) )
Siegfried 24. květen 2005 22:32:07
Hora z Ocelovic(24. květen 2005 17:38:17) :
V pohodě :-) osobně to chápu, jen se na mě snesla sprcha od lidí ze skupiny, páč akci jsem volil já :-)
K rozložení sil, myslím, že tu nešlo o kvalitu, ale počty :-) Ale chápu, že to není sranda když na nácviku byla sotva polovina lidí...
Ale moc mě zajímá kde si vzal, že na našem území jsou plátové zbroje známé již od poloviny 14. stol.
Co je mi známo tak se v tomto období vyskytovaly spíše kombinované zbroje. (tedy kroužky s plátovými a koženými doplňky). Plně plátové zbroje přicházejí až v té první polovině 15. stol. (Nemluvě o tom kolik šermířů nosí hodně pozdnější celoplátové zbroje z druhé poloviny 15.stol.) Dále bychom mohli polemizovat o tom jestli by ty nejluxusnější zbroje neměli mít jen přímo samotní páni a jejich nejpostavenější družníci, samotné gro jejich vojáků asi ne :-)) Ale to jen tak na okraj :-)
Celkem se nám u vás líbilo a jestli si dáš příští rok většího majzla na organizaci programu (domluvíš pár lučišníků, že postřílí superstar, a dalším pořadatelům přidělíš ochranku s palcátem co bude dbát na dodržování času, popř. nás před oblíkáním varuješ že je skluz a nemusíme spěchat) Rádi přijedeme zase :-))
Hora z Ocelovic 24. květen 2005 17:38:17
Ahoj všichni co jsta byli v Královicích.
Siegfriede ani nevíš jak štvalo zdržení mne,ale co s tím ve chvíli kdy zvukaři od superstar 3x selže aparatura a poté se pubertální fanynky dožadují od jednotlivých učinkujících přídavku.
Protiwene máš pravdu,že uklizení aparatuky chvíli trvá,ale koncert mněl zkončit v16:15,nechal jsem si rezervu 45min a i to se pořadateli celého programu zdálo jako dlouhá pauza.A upřímně dnes to funguje tak,že rozhoduje ten kdo platí kulisy,záchody,jídlo,vodu a spoustu dalších věcí,které je k zajištění takové akce třeba.
Všem,kterým se zdálo špatné rozložení sil:1)Na nácviky se chodí v kostýmu a ne ve zbroji ,takže když ozmámím ,že potřebuji Johanity-Strakonické křižáky těžko poznám jakou mají lidé,kteří se je rozhodnou hrát zbroj.
2)Na začátku nepokojů v královstí Českém drancoval církevní majetky každá kdo se chtěl obohatit bez ohledu na víru.
3)Vysoká šlechta mněla daleko honosnělší zbroje než Johanité, a plátové zbroje jsou na našem území známi ji od poloviny 14.století.
4)K délce boje.Na nácviku jsem řekl,že nechám šermovat křižáky a házmburské tak dlouho dokud budou moci,ve chvili kdy házmburští začali jásat jsem musel tuto fázi děje ukončit.
To je asi tak vše na vysvětlenou.Všem ,kteří se zúčasnili akce ještě jednou děkuji.
Pavel Hora

Siegfried 20. květen 2005 15:27:17
Magda: máš to f mailu ale je to asi 1,5mb...
čírtě: mno treba bych ti jí jako Magdě poslal, ale to by si musela bejt hodná... moc hodná :-) nebo mi aspoň říct email :-)
zevl 20. květen 2005 14:58:33
Hehe, chudák Olda. Ted dostane nášup od čírťete i od Magdy:-))
Magda 20. květen 2005 12:20:19
Siegfried(19. květen 2005 23:13:02) : Čírtě není sama, já taky tu fotku chci - stačí poslat na Magdalena.serm@seznam.cz nebo sem dát link. Dík
PS: ten chudák, do kterého tolik kydlí je můj manžel
čírtě 20. květen 2005 10:36:51
Siegfried:já tu fotku chcu!!!!
Siegfried 19. květen 2005 23:13:02
čírtě: mám tvojí fotku jak tam toho chudáka kydlíš cepem... jsi perverzní zvíře :-)
Hans: já proti tobě taky nic nemám, když voni mi tu furt melou to samý a já se držím toho jak to chápu já. Kua mám ty lidi vod Fortuny celkem rád, ale když mi tam nechaj stát skupinu hodinu ve zbroji tak su nasraté to je vše a vyvodit si z toho důsledky taky mohu. A vůbec trochu zaštěkat neškodí :-) A ukaž mi aspoň jednu větu z mých příspěvku kde sem řekl že se mi tam nelíbilo.
Tak a na další věci tohoto typu zde reagovat nebudu...
jen na čírtě :-)
čírtě 19. květen 2005 16:30:10
A největší Superstar jsem byla stejně JÁ!!!!
Tímto se chci Oldovi ještě jednou omluvit.....příště do tebe budu řezat víc,když ti to přišlo málo... :)))
Hans 18. květen 2005 15:55:39
Siegfriede nic proti tobě, ale vůbec se neopakuješ, co?
1. "tedy je to její vina", 2. "co je tam pozvali a nezvládli je zorganizovat", 3. "že si to nepořešili pořádně je jejich chyba", 4. "nevyhověla mým kriteriim". Jsem zvědavej jestli z tebe vypadne další verze toho, jak se ti to tam nelíbilo :o)
Siegfried 17. květen 2005 15:11:40
čírtě: oki ty mě vždycky uklidníš :-) vcelku mám Pavla Horu rád, je to milej chlapík :-) Ale prostě, není to první akce určitého typu co nevyhověla mým kriteriim... takže si říkám jestli mám některý věci za potřebí... tákže jak jsem uvedl níže je pravděpodobné, že příště budu na Hasištejně :-)
čírtě 17. květen 2005 12:59:43
Siegfried:ale no tak...nerozčiluj se...tohle opravdu nebyla chyba oraganizátorů...Pavel Hora byl za těma technikama a řekl jim,ať to sklidí,že tam stojí kluci v plechách a oni odpověděli,že nejsou placený od rychlý práce....takže bych spíše umlátila je.....
Siegfried 17. květen 2005 12:25:45
Protiwen: To je sice hezký, leč značně alibistický. Pro mě jsou organizátoři, a to že si to nepořešili pořádně je jejich chyba. A svádět to na jiné asi nepomůže. Takže já na ně nijak extra naštvanej nejsem, klidně se s nima jinde potkám, pokecám a tak. Jen si budu pamatovat že mají organizační problémy a dvakrát si rozmyslím než budu experimentovat s účastí na nějaké jiné jejich podobně organizované akci :-)
Protiwen 17. květen 2005 11:28:51
Podle toho co vím, tak superstar nepozvali ti samí lidé, co pořádali bitvu, takže je to podle mě chyba lidí, co je pozvali. Pokud bylo předem dáno, že bitva má začínat v půl šestý, tak měli program podle toho přizpůsobit. Navíc měli vzít v potaz, že sklizení aparatury taky nějakou chvíli trvá.
Siegfried 17. květen 2005 11:19:34
Hmm chyba superstar nebo těch co je tam pozvali a nezvládli je zorganizovat??
Protiwen 17. květen 2005 11:17:27
Jako hlavní problém vidím špatné rozložení sil. Ani mi tolik nevadí, že my v hadrech jsme byli křižáci, protože si nemyslím, že plech=křižák, ale jde o to, že jsme díky počtu neměli šanci udržet plechy déle. Stačilo by trochu promíchat obsazení a bitva by rázem trvala déle. Jinak na obranu pořadatelů musím říci, že kulisi byly udělány pěkně, oběšenec se krásně houpal a prodleva byla chyba především dementních superstar. Kdyby nějaký lučištník sejmul Kena, jistě by došlo k drobnému urychlení.
Siegfried 17. květen 2005 10:13:06
zevl: možná pořadatele prodleva otrávila, ale věř mi že mě jakožto těžkooděnce asi více, protože jsem tam jako debil stál přes hodinu a pak jsme si užili celých 15 minut masakru lehkoodděnců, kterých bylo méně :-)) Je mi ostatně jedno jestli je to vina SHŠ Forutna nebo někoho jiného, já přijel na akci SHŠ Fortuna a ta byla pro mě pořadatelem a garantem. Jestli si to nevyřešila s těma jinejma tedy je to její vina, aspoň z mého hlediska. Nebyla kontrola výstroje - tedy opět pobíhali Aragorni, divnej scénář (datace - tolik plechů na počátku husitství, hadrácký křížovky atd...) Takže vzhledem k tomu, že i loňské Chvatěruby nebyly nic moc extra si akce této skupiny zařazujeme na greylist. Což znamená, že o nich budeme uvažovat pouze když nebude v té době nic jiného a bude se nám moc chtít šermovat.
Jediné plus byl lukostřelecký turnaj, ten se mi líbil... takže bych jel asi příště spíše jen na něj.
Josh: my chudáci z medii to vídáme pořád... už to nemohu vystát :-)) hehe že nás, ale ta holka na tom turnaji zle pojela, co ?
čírtě 17. květen 2005 10:11:42
já si myslím,že to byla prostě skvělá bitva a organizátoři opravdu nemůžou za ty idioty ze superstar....prostě super!Uvidíme se příští rok...
Josh 16. květen 2005 23:34:52
Libča(16. květen 2005 18:45:28) : No, já jsem vycházel z definice křižák = účastník křížové výpravy. Je asi pravda, že prostý lid to tehdy moc nerozlišoval a křižák byl vlastně každý, kdo měl na oděvu kříž, tzn. i johanité.
Libča 16. květen 2005 18:45:28
Jenom poznámka k těm křižákům. Ve scénáři se mluvilo o tom, že přišli ze Strakonic. Majiteli Strakonického hradu byli od roku 1402 johanité, takže křižáci tu byli už dávno před rokem 1415. Co se týče zdržení, to asi otrávilo hlavně diváky, kteří na přišli na bitvu a ne na superstar. Mně osobně se bitva líbila a skvěle jsem si ji užil. Takže Fortuňáci dík a těším se na příští rok.
Josh 16. květen 2005 14:27:55
Artemis(15. květen 2005 21:54:54) : Díky těm Superstar jsme sice trochu navlhli, ale vidět dav pubertálních holčiček s památníčky brát útokem pár naprosto bezvýznamných jedinců to se přece taky každý den nevidí.
Po bitvě je každý generál, tak snad jen jako návrh pořadatelům pro další ročníky, mít v záloze připravené dva-tři souboje jako výplň pro případ neočekávaných prostojů a k namlsání diváků před hlavní akcí.
Celkový dojem z bitvy těžko posoudit, protože se mi to vždycky scvrkne na mé nejbližší okolí, někdo na vás furt řve rozkazy, člověk nestíhá zakládat šípy a střílet a pak je najednou konec. Nicméně úkol střílet na pevnost a pak hrdinně zahynout byl splněn.
Co se týče scénáře, tak podotýkám, že nejsem expert na zmíněné období a jako křižáci jsme se houfovali mimo hlavní oblast dění, takže první půlku scénáře si mohu jen domýšlet a tím pádem mohou být následující poznámky mimo mísu. Nicméně křižáci v Čechách v roce 1415, nevím, nevím, to spíš o nějakých pět let později. Tady bych nás spíš nazval zbrojnými houfy nějakého zbožného katolického pána z blízkého okolí. Ty hadry a prošívky bych tak neodsuzoval, protože pokud bych byl namyšlený křižák (nejlépe německé provenience), tak bych považoval likvidaci jakési vesnické rebelie za úkol nehodný mé velikosti a poslal bych tam lehkooděnce a ne rytířskou těžkou jízdu zakutou do železa. Jako nelogický mi přišel fakt, že nás křižáky přišel pacifikovat pán z Házmburka, který stál vždy věrně na straně katolické církve a tudíž nám měl spíš pomáhat vymýtit to kacířské býlí.
Přes shora uvedené kritické poznámky perfektní komornější akce, bezva lučištnický turnaj, Fortuně díky za pořádání a pokud se nestane něco nepředvídaného, tak za rok zase nashle …
Lancelot 16. květen 2005 12:06:40
Já si teda taky nemužu stěžovat. Tábor byl dobre usporadanej, scenar az na naky drobnosti (a to se stane i tem nejlepsim) dobrej. A chapu ze ty zkur.... superstar par lidi poradne nasrali, ale zase musim objektivne rict ze organizatori delali co mohli aby to urychlili. Akorat by mohlo bejt lepsi pocasi a veci porce gulase:-))
zevl 15. květen 2005 23:39:04
Artemis: K tý hodinový prodlevě můžu jen říct, že organizátoři bitvy nebyli organizátory Kralovické poutě včetně toho debilního koncertu a byli z prodlevy naštvaní možná víc než samotní šermíři.
Artemis 15. květen 2005 21:54:54
Mno co se tyce tyhle bitvy, tak bohuzel nemuzu toho moc pochvalit :( protoze nejen to ze krizaci byli prevazne hadraci, ale proste i na bitvu bylo malo lidi a pak jeste spatne rozhazeno, ze to koncilo tak ze bylo asi 40 plechovek proti 20 prosivkarum, ale ti se docela drzeli :)
organizace taky nic moc, nebot prodleva asi hodinu a neco taky nalade moc neprida, kort kdyz poprchavalo.
jediny hodne podareny bylo to, ze se tam konal lucistnickej turnaj, ktery mam pocit ze se hodne povedl, az mi pripadalo ze to organizoval nekdo jiny.
JInak ten kostelik a tvrz byly moc hezky a vlastne obesenec taky :) skoda ze do te doby diky prodleve a pocasi odeslo tak pulka divaku :)

takze do priste trosku tu organizaci zlepsit. Ale i tak sem se bavil, diky moc
PerG 15. květen 2005 14:02:04
14.5. 2005 se odehrála v této vesničce gotická byitva z roku 1415. Děj bitvy byl velmi dobrý na pohled diváka. Šlo o to, že byl právě upálen Mistr Jan Hus a zdejší "obyvatelé" napadli zdejší církevní hodnostráře a pověsili kněze. To byl důvod pro povolání křižáků. Kteří sem během 2 dnů dorazili a utkali se zde s povstalci. Bitevní obsazení mělo podle mě vypadat úplně obráceně než bylo, totiž KŘIŽÁCI=HADRÁCI X POVSTALCI PROTI CÍRKVI=PLECHOVKY. Pardón, ale ještě sem neviděl křižáky v prošívkách. Jinak bitva byla hodně povedená jen škoda malého zájmu ostatních skupin. Jinak moc hezké

webmaster