Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> nový časopis Pevnost

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
trener 20. prosinec 2005 19:49:43
Raději bych poslal slovo dovnitř! Za tu "přesnou" zprávu o naší zimní bitvě! Za mých novinářských let bývalo zvykem si zprávy ověřovat...
mascha 19. prosinec 2005 17:45:11
argonantus(19. listopad 2003 10:09:45) : zdá se, že jde o slovo ze vnitř. Představíš se? Děláš tam?
romulus 19. prosinec 2005 11:56:10
Zdravím, koupím rukavice - středověk. Piště prosím na mail mimix@seznam.cz, spěchá!! Díky Katka
Coewolf 23. leden 2004 00:17:17
ludia prosim vas hladam a zhanam titul bellifortis v akomkolvek prevedeni od keysera {dufam ze som to dobre napisal ak nie nech mi keyser prepaci som na heno@havrani.sk vdaka
argonantus 19. listopad 2003 10:09:45
Resurektuji tohle téma, protože ho považuji za docela důležité.
1) Je to skoro rok od posledního Royova příspěvku. Stalo se strašně moc věcí - Dalibor a většina redakce odešla (za příšerné bitvy s vydavatelem), nicméně Pevnost tohle zemětřesení kupodivu přežila, a dokonce chytla druhý dech. V létě došlo k další, ještě podstatnější změně - opustil nás i vydavatel, a pevnost jako celek prodal někomu daleko rozumějšímu (v tom smyslu, že nový vydavatel zřejmě do věcí nezasahuje vůbec).
Vedlejším efektem je, že už se opravdu nemažou příspěvky na tamním portálu (poslední takový případ jsem zaznamenal někdy v březnu 2003).

2) Druhá podstatná změna nastala v tom, že do Pevnosti píše nejen Divous, ale i Wothan, a řada docela důležitých spisovatelů. Takže tak dokonale neinformované články tam nebývají... i když, samozřejmě, sem tam se něco nepovede.

3) Co zůstalo a co trvá - můžete nadávat na "fantasy bravíčko", na "filmový měsíčník" a podobně (já se občas taky neudržím), ale Pevnost je jediné poměrně široce čtené periodikum, kde může česká obec šermířská něco vytisknout.

Jinak řečeno - Pevnost je daleko důležitější, než lidé okolo ní...
Roy 17. prosinec 2002 06:30:29
???? Je to pouze interní šermířská záležitost.
Viz herold.nestemice.cz...
Divous 16. prosinec 2002 17:33:24
ROY a tyto časopisy vychází ? Nikdy jsem je na stáncích neviděl.....
Roy 13. prosinec 2002 06:46:38
Divous: Nechci se vnucovat, ale Herold - šermířské listy jsou ti případně k dispozici. Ale nic za to nedostaneš :-).
Divous 12. prosinec 2002 08:34:20
No, já jen doufám, že můj seriál o heraldice, který sotva začal zase neskončí s příchodem nového šéfredaktora.....do redakce jsem již zaslal dvě pokračování, další mám v PC a když si vezmu, kolik mi to dalo práce, hlavně ty ilustrace tak by mě docela mrzelo, kdyby se to nakonec smetlo ze stolo. Zvlášť, když to spoustu lidí (čtenářů) zajímá a byla jim slíbená pokračování.
Duncan 10. prosinec 2002 20:06:46
Díky, Dali. (Martine, pravda je pouze pod tvou úroveň, soudě podle tvých projevů. Já jí mám celkem rád.)

Krátce, ať už se k tomu nemusíme vracet: Já neobhajuji ani nepopírám vlastní chyby. Do pevnosti jsem byl jako amatér přizván a dělal jsem maximum. Myslím, že jsi mě přijal hlavně proto, že jsem tě tolik nestál. Já byl jinak v minulém povolání celkem rád a v pohodě. A propo, když jsme u těch komerčních záležitostí a přežití, oba víme, jak zbytečně vysoký je náklad a kolik se prodá kusů. Kolik cifer má promrhaná částka? Sorry, ale řikali ti to všichni.

Od fotoseriálu se nedistancuju, byla docela stranda ho tvořit a vymýšlet děj, ale nápad byl tvůj a odmítal jsi diskuzi na téma jiný komix (alespoň do doby, než jsi četl reakce čtenářů), tak co jinýho z toho mělo vyjít?

Pokud vím, lehkooděnce jsem jen fotil, tak co mám vzít na sebe?

Co jsem provedl s dvojkou a trojkou? Vždyť všude říkáš, že nic neděláme a všechno musíš dělat sám? ;-)))

Ale víš co? Je to jedno. Mějte se tu lidi fajn, Dalibor řekl skoro vše a celkem ho obdivuju, že vydržel tak dlouho a zvládnul tolik práce. Už budu asi jen pozorovatel. Nashle.

Honza Hammer
Dalibor z Kozojed 10. prosinec 2002 14:23:01
Tak snad abych to ještě doplnil. Uvedení věcí na "pravou míru" od nicka Pevnost-mana berte všichni jen s velmi velkou rezervou - je to člověk, který šermu a fantasy nerozumí ani za mák, časopis se učil dělat přímo "za pochodu" a doteď se mu to nedaří, obchodník, který si v ničem nedá poradit ani od odborníků.
Honza Hammer i já jsme k tomu všemu byli přizváni a podali jsme pomocnou ruku, za což nám nikdy nebylo ani poděkováno, ani řádně zaplaceno. Kvůli tomu to ale nikdo z nás, tedy Honza, já nebo Matty, nedělal.
K tomu článku o lehkooděnci - tak texty, to přiznávám, jsem naposledy viděl já, jenže to už se s náplní a podobou této stránky (vydavatel se stále žádal "katalogový" způsob podoby nějakého vojáka) nedalo nic dělat :o(
V žádném případě tohle nebyl důvot k Honzově odchodu, panáček z Pevnosti může hodně zpytovat své svědomí (žádné nemá), protože o důvodech odchodu šéfredaktora začal psát lži až potom, co se objevily kritiky na některé výtvory. Pravými důvody byly fatální neshody obou pánů a nakonec také zrušení autorského věnování u jedné povídky, s trapným odůvodněním, že se to tam nehodí. Díky zásahům tohoto člověka je bit nejen jeho vlastní projekt, ale i celá autorská i čtenářská obec a je to hrozná škoda. Za daných, i finančních podmínek se ovšem s Pevností už nedá nic dělat - to by musel přijít nějaký skutečný profík a celé to předělat. Nastavovaná kaše ovšem asi už nemá smysl, vydavatel stále neví pro koho je Pevnost určena, jak má vypadat a z čeho má být složena, prostě amatérizmus, který já nedokážu, a jako sám amatér ani nemohu, zastavit...
Mě už ostatně také příliš nezáleží na tom, co si o mě vydavatel myslí, protože nebýt mě a mé trpělivosti, dávno už Pevnost leží v troskách. Od prvního ledna končím, ať se děje, co se děje, protože se objeví nové "projekty", za které se nehodlám nejen podepsat, ale ani postavit. Dokončím, co je načato, tedy Pevnost 9 a to nejlépe, jak umím a pak? Ať si to pan Ladýř dělá klidně sám. Je to ostuda, takhle tady obtěžovat jinak seriózní šermířské stránky, omlouvám se za nás za všechny všem, a hlavně Čertovi, kterého tímto velmi pozdravuji. Pánové, do střehu! Náš čas právě nadešel.
Pevnost-man 04. prosinec 2002 23:27:57
Uvedení věcí na pravou míru.

Ach Honzo, myslel jsem, že něco takového napsat je pod tvou úroveň. Ale jen stručně:

skutečně jsi byl vyhozen, o čemž se vážně uvažovalo již měsíc po tom co jsi stihl napáchat s dvojkou, po trojce to již skutečně překročilo únosnou mez. Jasně se ukázalo, že pro amatéry zde není prostor. Nechci se tě tímto dotknout, snahu jsi měl, ale bohužel ne zkušenosti, ochotu pracovat a zdravý názor.

Co se týká komerce, tak je snad jasné, že časopis vycházející v mnohatisícovém nákladu tyto prvky mít musí aby vůbec existoval a přežil v tržním hospodářství. V současné podobě si myslím, že je obsah plně vyvážen a každý si najde to svoje.

Zdrž se prosím lží typu lehkooděnec, kterého jsi zpracoval kompletně jen ty - dle následných negativních ohlasů se nedivím, že se chceš od toho distancovat, ale lži nepovažuji za nejlepší obranu. To samé platí o pololžích u komixu. Rozebírat to zde nepovažuji za vhodné a myslím, že se jedná o již uzavřenou kapitolu.

Je škoda si nepřiznat vlastní chyby a neschopnost. Myslím, že by ses měl nad tím zamyslet.

Nepovažuji za vhodné tuto diskuzi dále rozvíjet. Nikdy jsem nechtěl
na tebe vrhat negativní světlo (byť po právu) a proto jsem se snažil tvé ukončení působnosti v Pevnosti vyřešit taktně, bez zbytečných emocí.

Omlouvám se, za tento off-topic příspěvek, ale nemám rád zkreslované údaje.

Martin Ladýř
vydavatel
Roy 24. říjen 2002 07:43:51
Tak jsem neodolal a koupil speciální číslo - kvůli CD s filmy a hrami. Ještě jsem to neprohlížel, jen jsem listoval časopisem. V úvodníku mě zaujal výrok "s krásným kresleným komiksem" - už jen spojení kreslený komiks je podivné, ale ten komiks je přímo hrozný (jak zpracováním, tak obsahem). Kreslíř je mimo jiné také šermíř.
Až budu o tomhle speciálu vědět víc, zase se ozvu, bude-li to stát za to.
Lee 21. říjen 2002 12:21:24
Pevnost jsem si koupila, když mi minulý týden ujel vlak (protože jí tady všichni tak zepsuli...) a musím říct, že jsem se vysloveně pobavila... ach jo. Asi nejsem děcko.
cyberkotlik 18. říjen 2002 18:47:56
Duncan: no to jsem zvědavej, jestli ti na tohle někdo něco odpoví:)
BTW, proč tam teda mermomocí chce mít tu historii, když je to pro děcka?
mascha 17. říjen 2002 14:49:24
to sou vjeci!
Duncan 17. říjen 2002 11:23:25
Vážení přátelé,
omlouvám se, že poněkud naruším chronologický řád této diskuse, ale rád bych se vzjádřil ke staršímu textu, který zde zplodil pan vydavatel Ladýř (Pevnost-man) 9. srpna. Byl jsem u zrodu Pevnosti a šéfredaktoroval jsem tomu miminku 3 čísla. Byla to dost náročná záležitost, přiznávám, že docházelo k chybám a připouštím, že některé jsem mohl způsobit i já sám. Nelíbí se mi však, že se můj odchod stal pro pana vydavatele možností, jak si umýt ruce od kde čeho a hodit na mě počiny, se kterými jsem neměl nic společného. Přijde mi to přinejmenším sprosté, alibistické, a tak mi dovolte některá zmiňovaná fakta uvést na pravou míru.
1. Šéfredaktor nebyl vyměněn, ale odešel sám, neboť již nechtěl být podepsán pod špinavými praktikami vydavatele, které nemohl ovlivnit.
2. Fotokomix byl nápad pana Ladýře (na což jsou i svědci), sám jsem mu ho vyvracel, on ovšem trval na svém a nezbylo, než ho vytvořit naprosto z ničeho, díky ochotě přátel a bez zkušeností. Mimochodem fotografem je osobně pan vydavatel a je na svou práci hrdý. Tak hrdý, že když jsme mu na základě kritiky řekli, že by to měl radši nafotit náš kamarád (profesionál a za pár stovek), řekl, že "mačkat spoušť dovede každý" a fotil opět sám.
3. "Lehkooděnce" jsem pouze fotil. Popisy a celou koncepci u grafika dělal... někdo jiný. Pan vydavatel to prý "odkontroloval" (a to je člověk, který nevěděl, co jsou dřevcové zbraně) a když jsem to druhý den viděl a snažil se o opravu, bylo mi řečeno, že už je pozdě že to nebudou zalamovat zbytečně dvakrát, že je spousta jiné práce, ať se nestarám a že je to jedno, protože to stejně nikdo nepozná. Co byste na to řekli?
Jasně, opovědný je vždy šéfredaktor. Ale v Pevnosti jde spíše o to, že pan vydavatel Ladýř nesmlouvavě prosazuje v časopisuto, co se líbí jemu, bez ohledu na názor čtenářů i ostatních členů redakce a před očima vám na důkaz profesionality jeho záměrů mává dětskými časopisy a plátky nevalných kvalit. Teď nepřeháním. Několikrát se také stalo, že jsme s grafikem zalomili večer stránku (podle názoru obou k naprosté spokojenosti) a ráno jsem ji našel předělanou povětšinou do šílené podoby a pozměněným textem. Odůvodněním bylo, že to chce komerci a "bravíčko je sice hnus, ale prodává se". Úvodník zaké neberte úplně jako slovo šéfredaktora. Nevím, jak je to teď, ale já musel zachovat koncepci a věty předepsané vydavatelem a pokud ne, často jsem si přečetl v hotovém časopisu poněkud "jiný" text, než ten, který jsem napsal. A teď se vás zeptám: Kdo z vás by chtěl být podepsaný pod něčím, s čím nesouhlasí, nelíbí se mu, je si vědom chyb a oprávněné kritiky, ale nemůže s tím nic udělat? Já ne...
Závěrem bych tedy požádal pana vydavatele, aby nevyužíval mého odchodu ke splachování vlastních neúspěšných pokusů. Byl jsem do Pevnosti příliš zainteresován a netěší mě, když musím některá lživá fakta uvádět na pravou míru. Děkuji za prostor k vyjádření a omlouvám se za občasnou nekonkrétnost. Vím o tvorbě Pevnosti příliš mnoho a nechci toho zneužívat. Jen se bránit
S pozdravem a přáním pevných nervů Daliborovi

Jan Hammer
bývalý šéfredaktor Pevnosti
cyberkotlik 07. říjen 2002 22:48:46
No jako finánlí argument mi na fočku Pevnosti řekli, že autor měl doma jen jednu knihu (tu o králích) takže proto je zdroj jen tahle jedna kniha....na takový agrument se toho opravdu nedá nic říci nic neironického:)
mascha 19. září 2002 14:14:08
hele, to bude asi nejaka mafie nebo co, ne? vzdycky kdyz sem v tomhle tématku, nebo v tom druhym (clanky o historii nejen v Pevnosti), tak mi to nabídne reklamní banner s Pevností... :-)
Divous 19. září 2002 13:09:53
tak jsem se také dostal k přečtení "popisu" bitvy u Kresčaku a je mi do pláče.
cyberkotlik 12. září 2002 12:59:52
tohle sem ted dával do pevnosti na jejich forum, ohledně nového čísla:

Matty: No, právě ale to je ten problém - pokud popíšete historickou událost, tak lidi co o tom něco vědí jen mávnou rukou a přečtou si ty "opravdu odborné články". Jenže mladý lidi který čtou pevnost si vytvořej na základě vyšeho popisu nějakou představu a tu už si ponesou v sobě. Tvrdíš, že směstnat na dvě strany hromadu historických faktů je těžký - no, soudě dle zdrojů u každý bitvy to není až taková hromada. A znovu opakuji - pokud je tématem článku bitva, jak je možný, že popis samotný bitvy zabere JEDEN odstavec???? KDyby teda byl alespon vystihující situaci, tak dejme tomu - ale když si přečtu ted nově bitvu u Kresčaku, tak to je to samý, co minule Hastings - tendenční nepravdivý tvrzení. Kdy pominu detaily jako "pikenýři" ačkoliv v tý době píky ještě neexistovaly, a anglické rytíře označený za obyč. pěšáky, nemůžu pominout zbytek. Situace ve velení francouzské armády byla úplně odlišná od toho, co tam je napsaný, jelikož král dal příkaz k odložení bitvy na příští den, ale nedokázal prosadit svou autoritu u franc. rytířů. JAnovští střelci jsou zvyklí bojovat tak, že maj na zádech pavézu, a v době kdy natahujou kuši jsou za touto schovaní - jenže díky tomu, že museli na rychlo zaútočit, tak nestačili vyzvednout pavézy vozů a šli bez nich. NAvíc krátce zapršelo, díky čemuž jim zmokly tetivy - anglický lučištníci měli tětivy během deště schovaný v přilbách a díky TOMU měli delší dostřel.
TO že janovanský začli utíkat a střílet zpět je nesmysl - začli spořádaně na povel ustupovat, jelikož jim bylo jasný, že za těhle podmínek to nemá smysl, a pak do nic najela ze zadu francouzská jízda, ne na rozkaz krále k pobití, ale jelikož se snažili bez jakýkoli ohledu na povely zaútočit na aglány, a to tak že každej baron se svým oddílem sám.
Tvoje mapka je tentokrát špatně, jelikož lučištníci byli promíchaný s rytířema v pravidelnejch odstupech - představa, že proti těžký jízdě stojí na křídlech jen lučištníci je zkrátka směšná, tam by francouzi projeli jak nůž máslem.
ROmantický obrázky jsou hezký, ale angličtí rytíři všichni bojovali pěšmo.
JAk to doopravdy bylo s JAnem LUcemburským se dneska neví, někdo tvrdí, že byl zabit šípem dřív než se do bitvy vůbec dostal, nicméně když už si najdete místo na popis okolo Černého prince, tak já jsem se dočetl že to bylo trochu jinak, a to že baroni v druhý řadě okolo krále se ptali, jestli synovi nepošle pomoc, ne že to bylo na jeho žádost - ten bojoval v první lajně a měl jiný starosti než posílat svoje druhy s žádostma o pomoc. A tvrzení že byl "náhle sevřenej....hm.. stál v řadě a čelil pokusu o průlom... (teda dle vaší mapky by to možný bylo, jelikož by frantici rozmetali lučištníky, a pak by smetli ty dva oddíly ve předu už v poho ze stran).
Nezmínili jste vůbec skotský vlčí jámy, který pravděpodobně značnou měrou přispěly k vítězství, a a závěrečná věta o dorážení roztroušených francouzů je zase zavádějící - vypadá to jako kdyby angláni opanovali celej kraj, jenže ty stáli v obraně ve výhodným postavení a celej den jen odráželi nájezdy, za neustálý palby lučištníků, který měli nařízeno pálit na všechny jezdce, jelikož jejich vlastní rytíři jsou opěšalí.
Zkrátka je tam zase až moc nepřesností a až moc tam toho chybí, abych věřil, že ten čloběk co to psal ví o čem píše - už jen to rozestavení oddílů na mapce ho usvědčuje z absolutní neznalosti dobových vojenských postupů. A neuvýst jako zdroj JEDNU JEDINOU knihu specializující se na tuhle bitvu je zkrátka ostuda.
JInak tobě (ted beze vší ironie) doporučuju nahlédnout do Ospreye zvané anglický lučišník (english longbowman), a porovnat dílo renomovanejch archeologů a historiků s tvou představou (ted už bohužel ne jen tvou) tohoto pána - budeš překvapen, min. takovými věcmi jako že se nestřílelo v plechách.
O školách šermu sem už tušim něco psal, když to píše člověk, kterej si jenom přečte nějaký traktáty a šermu nerozumí, je to těžký, považuje za italskou školu něco jenom proto, že to napsal ital, bleh.

Apeloval bych na to, abyste články o historii a šermu přenechali berounsklem, ti ovládaj teorii i praxi na kvalitní úrovni
mascha 30. srpen 2002 14:49:05
CK: diky, jdu si precist pevnost.cz
Divous 29. srpen 2002 21:08:50
cyberkotlík ale uznej alespoň, že v Pevnosti mají snahu o obrat k lepšímu :-). Když vytrvají, tak už prosincové číslo by mohlo začít splňovat naše představy :-).

Uvídíš, že jednou, za 20 let až z Pevnosti bude populárně odborný časopis s vysokou úrovní budou mít pro sběratele největší cenu právě ta unikátní první čísla pojednávající o středověkých lehkooděncích, skřetích mečích a s fotokomiksem Cesta vyvolených. :-))))))))

cyberkotlik 29. srpen 2002 15:33:09
No vida, vítr se obrátil, ted ještě zbývá vytáhnout kotvu:)

Mascha: Vyjádřil bych se asi takhle: Ten článek je hoden kritiky, něco sme už s Wothanem psali na forum pevnosti. Ale zas musim na druhou stranu uznat, že orpoti článku o vývoji škol, a oproti článkům o zbraních ještě neni tak strašnej:) Problém bude asi v tom, že když si člověk přečte něco o hastingsu jinde, dostane podobně falešnej pohled na věc, a je třeba celkem podrobnýho a náročnýho zkoumání, než se dá dobrat pravděpodobný verze, jak se co asi odehrálo. Vině na týhle situaci jsou IMHO právě podobný populární články, kteý v zájmu zjednodušení změněj skutečnost a vytvořej odlišnou představu otom, jak se to odehrálo. POdobný články maj totiž tendenci s enožit, jelikož každej další autor vytvářící kompilaci o bitvách nebo o událostech té doby si radši přečte něco jednoduchýho, než aby jednu blbou bitvu studoval.
Základem pro každou alespon trochu odbornější práci o HAtingsu jsou anglosaský koniky, což jsou jednotlivý manuskripty, hovořící každej očima dotyčného kronikáře o tehdejších událostech. Netvdím, že by člověk píšící do časopisu pro náctileté měl studovat Anglosaský kroniky, ale měl bysi přečíst alepson nějaké dílo, které z nich vychází, t.j. knížku nějakého renomovaného historika.
KDyž s emrknu letmo na zdroje u článku v pevnost, tak tam najdu netovou stránku (t.j. zdroj co s etýče hodnověrnosti na nic), a pak kniha KIngs and queens of britain, kteou sem sice nikdy neviděl, ale už název napovídá, že nebude věnována ani hastingsu, ani bitvám všeobecně.
Z toho mi vyplývá, že si vlastně stačí vzít historii británie, kde jsou letmo tyhle bitvy taky popsaný, a budu mít větší šanci na úspěch než pisatel článku v Pevnosti, jelikož ta kniha je dostatečně známá, existuje na ni spousta odborných recenzí co se hodnověrnosti týče a rozsah, který věnuje bitvě u Hastingsu bude zhruba stejný, jako v knížce o králích a královnách (koneckonců, Haroldovi a Vilémovi je tam věnováno 3x víc místa než samotný bitvě, takže je to krásně vidět. PAk to ale mělo být zařazeno do kategorie KRALOVE a ne do BITVY:)
Přitom, když už tu máme ten internet, určitě by nebyl problém sehnat něco z těch kronik na netu, a pokud jo, vyšli normálně tiskem v anglickym jazyce. Máme tu řadu Osprey, která celkem renomovaně a zasvěceně vypovídá o většině důležitejch taženích světový historie. Takže nevidim důvod, proč by se měl tisknout další článek¨nevalný úrovně a rozšiřovat se tak řada textů o historii druhé kategorie, když lze celkem bez problémů čerpat z původních či hodnověných zdrojů
mascha 16. srpen 2002 17:02:03
Cyberkotlik: jetsli jsi uz cetl ctyrku, muzes se k tomu Hastingsu vyjadrit?
Tygr 12. srpen 2002 18:54:32
Mně se taky ta Pevnost č.4 zdá z toho čistě šermířského hlediska lepší než ty předešlé.
mascha 12. srpen 2002 14:26:16
Muzu se zeptat, ktere skupiny je pan Dalibor Tichy clenem?
Divous 10. srpen 2002 13:23:09
Vážený pane Ladýř,

s potěšením mohu konstatovat, že na 4. čísle Pevnosti je již skutečně vidět pozitivní a ne nezanedbatelný posun směrem, o který jsme tu žádali a sice aby se odlišila historie a fantasy a aby články apod. věnované historii byly psány odborníky z oboru. Věřím, že nastolený směr se nejen udrží, ale bude mít i vzrůstající tendenci.

S pozdravem,

Pavel Diviš - Divous
Pevnost-man 09. srpen 2002 12:05:44
Vážení přátelé historického šermu,

doufám, že jste schopni ode mě jako zástupce Pevnosti ještě něco strávit po výborných počinech stylu středověký lehkooděnec a fotokomix. Na toto téma jsme řešili již skutečně spousty výtek, překračujících přijatelnou mez. Tudíž byl vyměněn šéfredaktor, který za tyto věci odpovídal a spáchal mimo jiné vámi velmi oblíbeného lehkooděnce. Věřím tedy, že čtvrté číslo je již na lepší úrovni zejména po obsahové stránce točící se okolo historie. V této problematice dále budeme spolupracovat i s Berounskými měšťany, takže si skutečně myslím, že se Pevnost posune tam, kde ji všichni chceme mít.
Zde je kontakt na nového šéfredaktora: dalibor.tichy@pevnost.cz. Mimo jiné též šermíř a zcela jistě je nakloněn ke spolupráci s každým z vás.

To cyberkotlik: skutečně je chyba na naší straně, kterou zapříčinily zejména zmatky na začátku vydávání Pevnosti. Článek o Thermopylech se k nám na konec dostal a předpokládám, že jej šéfredaktor zařadí do jednoho z dalších čísel Pevnosti.

S pozdravem

Martin Ladýř
vydavatel časopisu Pevnost
Řezník 22. červenec 2002 01:29:06
Vážení tvůrci a příznivci periodika Pevnost. Časopis je z mého profesionálního pohledu děs a hrůza. No, i když, mohlo být hůř. Fotokomix - něco takového mohlo vzniknout jen na poslední chvíli, deadline asi dejchal na krk, nebo je šéfredaktor oligofrenik - no, nic ve zlym, třeba se to jenom posralo. Celkem na úrovni je práce grafika - ovšem bílé písmo na černém pozadí v této kvalitě je volovina - dost blbě se to čte (a korektura musí bejt sebevražda). Jde to dost do komerce, ovšem nedělám si iluze - marketingová studie proběhla tak jako tak. Zkrátka, kdyby mi bylo patnáct, rád bych si to, spolu se Score či Gamestarem koupil, ale jako třiadvacetiletý šermíř fakt ne. No, ale koneckonců, ten časopis má asi jinou cílovou skupinu. Takže hodně štěstí. Budete ho potřebovat.
cyberkotlik 19. červenec 2002 00:34:41
ježíš, ted jsem se dočet, že budou v Pevnosti popisovat i historický bitvy, a začnou z Hastingsem...no to zas bude děs:(
mascha 18. červenec 2002 12:21:09
Katz(17. červenec 2002 14:43:06) : trefa! mišmašwarioru u nas najdes mnohem vic, tenhle byl vyhrabanej ze dna skrine a poslepovanej na crazy pohadku na Tempu. Momentalne predelavame a jednotime skupinovy hadriky na tricitku, ktery se chcem hlavne venovat. Zere to prachy, na ostatni se nedostava. Presto jsme chteli svou pritomnosti Tempo oblazit, situace to dovolovala. Na jine goticke bitvy uz nejezdime, byla by to ostuda (staci ostuda na tricitkach, taky jeste neni nase vybaveni uplne koser). Az kapsicka dovoli (bude-li to kdy, chcem jeste novy poradny muskety, moriony, halapartny, svedsky kostymy atd.), tak bychom se radi zacli vybavovat na svycary, poradne a gruntu. Vseho jen do casu.
Wothan 17. červenec 2002 15:26:49
Mluvil jsem o Schiavi samořejmě - ta má hlavní gró činnosti 30-ti letou válku, renesanci, posledních pár let rannou gotiku, ale obecně gotiku jen velmi okrajově, proto asi taky ta trochu nemístná benevolence, ale všeho zdá se jen do času.
Wothan 17. červenec 2002 15:24:45
No tohle mně vždycky dloubá oči z důlků na "gotických" fotkách - permanentně se alespoň jeden dement v plátech (nebo pseudoplátech) a hrncovce na davové fotce objeví. Buď je jim milejší ochrana hlavy za jakoukoli cenu - i za cenu že budou za vemeno - ale pak si mají pořídit vhodnou přilbu ke zbytku zbroje (o pořízení zbroje ke zbytku akce nemluvě) a nebo jim to vůbec nedochází a pak tam nemají co dělat. Téměř jsem se rafl (to je samozřejmě hodně nadsazené) ve vlastní skupině (ne WB to je právě takový "spolek" ne skupina) když jsem i po lidech odtud chtěl na WB striktně dobové vybavení a zjistil jsem zajímavou věc - oni (a většina mých známých) dovede být kritická pokud jde o renesanci nebo baroko, ale když přijde na gotiku a níže, pořád i u nich přežívá ta nesmyslná "benevolence" - asi to tu otravovalo už dost dlouho a mohlo by se s tím konečně už přestat ne? A pokud se týče kritiky - tam to není o nějaké "nakládačce" - nebo se snad máme před těmi co to kazí a ještě si na tom zakládá podělat? Spíš si nejsem jistý zda je možné zveřejňovat něčí fotku legálně pro podobné účely bez jeho souhlasu?
Katz 17. červenec 2002 14:43:06
Mascha :?) musím si rejpnout - dneska jsem byl na vašich stránkách (hnědý kalhoty - super(anekdota)) a našel jsem tam krásnýho mišmašwariora - švýcarská suknice, lehce kanelovaný prsák a hrncovka :?)
Nic ve zlém, taky když potřebujeme gotiku, tak sáhnem po lecčems...
mascha 17. červenec 2002 12:15:37
Stale vice se rozmaha seskupovani skupin do spolku, oblekajicich se do konkretnich uniforem (ci jejich predchudcu). Namatkou Encákovi švýcaři a švédi, Brněnská 1468 atd. Co třeba oslovit šéfy tehle spolků a začít jejich fotkama a fotkama kostýmů představujících jednotné uniformy?
Taky si myslim, ze tvrdost kritiky je mozne upravit vhodnou formulací. Nepsat "tyhle hňupi se voblikaj naprosto tragicky", ale popsat co a jak a hlavně proč není historicky verné, v čem se odchyluje atd.
Roy 17. červenec 2002 11:38:00
No jo, ale kde vzít ty odborníky? Já mám (měl bych mít) takový nějaký všeobecný přehled, ale nejsem zas takový expert na kostýmy, abych si tohle mohl dovolit dělat. Dále je velmi ošemetné otiskovat něčí fotky (zvlášť, když se ten dotyčný pozná a poznají ho i jiní) a tvrdě kritizovat - to zavání pěknou nakládačkou :-).
mascha 17. červenec 2002 09:08:52
hele ty jejich mundury, to je presne to, co jsem chtel, aby se objevilo v Heroldu. Nafotit nejakyho manika a pak ti co tomu rozumi by to zdrbli, ale detailne, pekne kousek po kousku, zhruba tak nejak jako to udelal ted Wothan, jen jeste detailneji. Snad nemám příliš pesimistický názor, ale nad tema "lehkoodencema" a "tezkoodencema" si rekne 90% vsech, kteri si rikaji sermiri, ze je to do gotickych bitev ustacujici vybavení, "ze je to docela slusny, lepsi nez kecky" (citace z vlastni skupiny).
Gotika mne moc nezajima, proto treba pro mne jsou ty informace cenny, na prvni pohled bych treba tomu tezkoodenci vytkl par veci, ale jinak mne nechava chladnym. A verim, ze lidi, kteri tomu rozumi, najdou tech nesmyslu i tam velke mnozstvi. Cili delat takovyhle fotky v Pevnosti, bez prislusneho komentare je skoro "zlocin". Vydavat je v Heroldu nebo treba tady online, s prislusnym komentarem, by bylo chvalihodne edukativni. IMHO
Wothan 17. červenec 2002 08:41:42
Kotlík: myslím že to mám - mám to anglicky a rusky, česky ještě ne :-)

Roy: to se musí vidět, to se nedá popsat - naprosté nerespektování historického vývoje. Je to přesně to co mne sere - "středověk" bez bližšího určení. Je tam maník v drátěné zbroji s kapucou - oddělená (14.-15.st.), na tom má dlouhý varkoč pod kolena (13.st.), plátové rukavice (15.st.) a za pasem meč (nepamatuju se). Tohle by byl (pomineme-li ty nesmyslné rukavice) ještě ve 13.st. regulerní těžkooděný rytíř (a to i bez přilby), nebýt toho že by měl mít komplet, ale nechť třeba i koncem 13.st. A v dobách kdy tuhle zbroj nosili lehkooděnci (tedy...on to nikdy není regulerní lehkooděnec, ale řekněme třeba středně těžká jízda nebo žoldnéřská pěchota) se už podobné dlouhé staré varkoče nenosily apod. A tak by se dalo pokračovat donekonečna - prostě nějaký ignorant vyhrabal doma ve skříni to co považoval za své nejlepší vybavení, nafotil a dodal text, výsledek je na blití. Kdy to kurňa zadají někomu kdo tomu sakra rozumí?!
Katz 17. červenec 2002 08:26:11
Mám trojku - je tam těžkooděneec - fůůůůůj!
Roy 17. červenec 2002 07:14:42
Wothan(15. červenec 2002 09:44:05) : V čem je ten lehkooděnec tak hrozný? (neviděl jsem).

Ne a ne a ne, nekoupil jsem - jsem čím dál tvrdší.
cyberkotlik 15. červenec 2002 18:27:51
wothan: no myslim že se snažíš marně, těm lidm je celkem asi jedno, jak moc je to v souladu se skutečností, hlavně že si můžou zařadit kolonku historie do podtitulu, aby natáhli víc čtenářů.
V tuležimi sem mluvil s Romanem Abušinovem, a říkal že za nima přišli a zeptali se jich jeslti o nich můžou napsat (což je alespon nějaký plus) ale pak tam prskli jejich stránku z webu, místo aby napsali něo svýho (což je podle mě dost drzost:)

TYgr: No žádnou smlouvu sem snima nepodepisoval a honorář sem dostal poloviční než byl dohodnutej, takže bych teoreticky mohl. Ale radši ještě počkám, jeslti to nevydaj ve 4ce:) vedle obrázku "antický těžkooděnec" :)))
Tygr 14. červenec 2002 18:23:16
cyberkotlik a nemohl bys ten článek uveřejnit třeba někde na těchhle stránkách nebo tak? Myslím, že nejsem jedinej, kdo by si ho rád přečetl...
cyberkotlik 13. červenec 2002 14:35:32
Stim se asi rozluč - když sem viděl co tam zas stvořili za nesmysly, začínám litovat, že sem tam něco psal - ted když to otisknou, bude to spíš ostuda:)
Asi nejpovedenější je fotka boj. kladiva s nějakym děsivym popisem typu : "dýkový palcát" nebo jak to tam je - to sem nevěděl, jeslti s emám smát nebo plakat.
Tygr 12. červenec 2002 19:34:37
Já chci článek od kotlíka :o((
cyberkotlik 09. červenec 2002 22:14:06
PEvnost-man:

NO já ten článek taky nepsal pod přezdívkou, a asi byla chyba, že když jsem jednal s panem Pavlovským telefonicky, bral jsem to za bernou minci. Zřejmě nebyl oprávněn za redakci jednat, což jsem ale netušil, když byl uveden v tiráži. CO je s podivem, že jsem dostal za článek zaplaceno - poloviční částku, s tím že druhou půlku dostanu když článek vyjde.
NIcméně to není dezinformace a než tak příště označíte něčí příspěvek, radši se ujistěte, že skutečně znáte všechny okolnosti - to že vám něco není známo ještě nic neznamená:)
stefan 21. červen 2002 16:40:03
Tak sem na stránkách pevnosti dole kliknul na ikonku říkající že stránky obsahují kvalitní kód bez chyb. Celkem nářez na validní XHTML :O(( lidi si ze standartů dělaj srandu
stefan 20. červen 2002 21:16:51
Pevnost-man(15. červen 2002 17:03:08) : je to sice už starší, ale už dlouho jsem se takhle nepobavil :O))
budu hovořit pouze o tom co znám neb jsem programátor, k bodu 2. Stěhoval sem servery k různým providerům mnohokrát a tak jako amatér a neznalec ;O). Pokud vám na obou serverech běžela stejná aplikace bez synchronizace tak máte dost zvláštní přístup ke svým uživatelům. Tuto situaci amatéři a neznalci řeší tak že buď
a) pokud nový web má vlatsní IP adresu tak se na starý web pověsí script s přesměrováním na IP nového
b) pokud nemá vlastní IP, což je dnes pravděpodobné, potom se na staré stránky povesí stránka s infem o stěhování a prosbou o zkoušku později, popř. emailem na vás pro případ tvrdohlavých DNS serverů
c) někdy nemá vlastní IP ale dá se k němu přistupovat např. linux.server.cz/~pevnost.cz/, potom se dá použít varianta a) s přesměrováním na tuto adresu

Vaše řešení je jedno z nejhorších jaké se dá použít, pokud bych ho použil já alespoň bych se snažil o synchronizaci dat mezi databázemi, není to až tak velký problém stačí na to pár řádků kódu a tak dva tři dotazy do DB.

Toliko od nás amatérů a neznalců snad to profesionálům pomůže :O))

PS: neberte to až zase tak zle já se u toho vašeho příspěvku moc bavil
Divous 20. červen 2002 16:49:48
Přesně tak - jasně odlišit historii a fantasy a bude to OK. Vždyť skutečná historie je mnohdy mnohem zajímavější než sebevětší vymýšlení:-).
Fantasy žánr má spoustu příznivců na celém světě, Čechy nevyjímaje takže "vymýtit" ho stejně nepůjde (a to by byla koneckonců škoda), takže nám zbývá jediné - postarat se o to, aby se udržel ve správných kolejích. Pokud k tomu vydavatelé dají možnost a prostor a jsou ochotni udělat něco pro to, aby se opravdu nemíchali hrušky s jablkama (fantasy s historií), je vše na nejlepší cestě ;-)
Wothan 20. červen 2002 11:22:32
Většina článků (obecně) jsou zpravidla jen výtažky z knih - a protože prostor k článku je omezený vypadá podle toho i článek. Pokud by pojednával o něčem konkrétním, striktně tématicky nebo historicky vymezeném dalo by se i na tak omezené ploše sesmolit něco co má hlavu a patu. Pokud je to pojaté ze široka (např. hist. vývoj čehokoli) bude to notně silně povrchní a to i za předpokladu že autora nepopadne šílená snaha po vlastní invenci a nezaprasí přes půl článku nesmysly (viz. meče). Takže doporučuji seriály - ne nablblé komixy ála Bravo, ale seriály článků a v každém pouze striktně vymezené téma. Příklad - oděvnictví - v každém článku by mohla být pouze jediná epocha (někde by ani jeden článek nestačil na celou Evropu), žádné kydy o tom co by měl nosit lesní elf nebo troll, doplnit nákresy (nákresy střihů jdou na dračku), popřípadě fotky....to byl příklad, takhle lze dělat cokoli - zbraně, zbroje, hadry, slavné bitvy...et cetera....et cetera. Pokud tohle v časopise jasně vypíchnete v rámu jako rubriku HISTORIE - což není věc těch co přispívají ale redakce - udělejte formální čáru, tlustou čáru (graficky i obsahově) mezi fantasy a historií. Šermíři nebudou prskat a fantasitům to myslím vadit taky nebude.
mascha 20. červen 2002 10:19:02
no chance...
Pevnost-man 19. červen 2002 21:10:49
tak ještě jednou vás poctím svojí přítomností :)

to mascha: jsem rád, že se situace vyjasnila, použité slova skutečně nebyla přímo na místě, nicméně nemám rád kritiku, která se zakládá na nepravdivých údajích...

to all: máte-li kdokoli zájem napsat článek o historickém šermu je vítám. Pokud chcete stihnout uzávěrku 3. čísla, pak vězte, že je již tento pátek.

Uznávám, že časopis je zaměřen spíše na fantasy příznivce, než na skutečné šermíře, ale třeba i vy zde pomůžete tyto dva směry oddělit a zajistit správnou informovanot o kterou nám všem jde.

S pozdravem

Martin Ladýř
vydavatel časopisu Pevnost
Divous 19. červen 2002 18:46:55
no, von i ten termín "středověký lehkooděnec" je hodně široký :-). Měli to trochu více zkonkretizovat. JAKÝ lehkooděnec (zda jednec nebo pěšák), JAKOU ZBRANÍ bojující, z JAKÉ DOBY.......Vždyť víte.....a i to že má plátové rukavice přinejmenším z konce 15. století a přitom se nezmohl ani na plechový klobouk je přinejmenším podivné...připomíná mi to způsob skládání zbroje ze hry DIABLO :-)
mascha 19. červen 2002 12:43:14
Divous: gratuluju, presne jsi shrnul, co si myslim. At si s panem bohem vydavaj fantasisti cokoli jim libo, jen at do toho proboha netahaj historicky serm. At se radeji ani nepokouseji delat osvetu, nejak jim to nejde. Viz treba celostrankova fotka lehkoodence, to je blbina non plus ultra. Jenze bohuzel redakce je prolezla "sermirema", takze potes koste :-(
Hugo 19. červen 2002 03:45:08
a hlavne je hnusny design, nebudu si kupovat casopis, ktery stylove i obsahove odpovida casopisu Bravo..akorat je to fantasy
Divous 18. červen 2002 18:01:37
druhé číslo jsem si také zakoupil. Zdá se býti lepší (kromě komixu :-)). já k tomu časopisu přistupuji jako k časopisu pro zájemce o fantasy - a fantasy je inspirované jak mýty, tak i historií, proto i to zaměření na historii. Jediná moje obava je z promíchávání a mlžení "historický šerm/fantasy", což je nešvar který hodně znehodnotil historický šerm nás (hlavně gotiku). Mám proto obavu, aby tento časopis nebyl jedním z dalších hřebíků do rakve historického šermu :-(. V tomto směru jsem napsal i dopis redakci. Jinak jim ale držím palce a věřím, že i my čtenáři s objektivnímmi obavami budeme těmi, co ovlivní další směřovaání vývoje časopisu (třeba taky ne:-)). Pokud se jim podaří striktně a jasně rozlišit co je fantasy a co je historie, nebu mít dalších námitek
mascha 18. červen 2002 12:01:23
No prave, pokud by byl clanek urcenej sermirum, mel by vypadat jinak, ale protoze byl urcenej "taky sermirum", drevakarum co si koupej kovak a jedou na Libusin a Kolin. A tady to myslim trefilo kam melo. Jde o uhel pohledu. Narozdil clanek o mecich byl totalni jelitovina nevhodna ani pro fantasisty ve veku kolem osmi let.
mascha 17. červen 2002 12:58:12
Wothan: nikdo nemuze rict, ze bych patril do Larsova fanklubu (spis naopak), ale ja si nemyslim, ze by ten clanek byl uplne blbej (mluvim o clanku v prvnim cisle, ten v druhym sem este necet). Jasne ze micha hrusky a jabka, ale treba Libusin je proti tomu hotova ovocna bowle. A o tom to je, zkusit to ovoce trochu roztridit, aspon ja sem ten clanek takhle pochopil. A navic musis mit na pameti, ze to neni clanek (a casopis) pro sermire, ale pro fantasisty (a drevakare), a podle toho ho musis brat. Ja myslim ze to neni canc bez myslenky.
mascha 17. červen 2002 12:53:22
Pevnost-man: za prve, resp. k druhemu bodu - "trochu" internetu rozumim, vic nez pet let mne zivi webdesign a webhosting. Vysvetleni zde i na pevnost.cz je teoreticky logicke a duveryhodne, jen je s podivem, ze si nikdo nestezoval na ztratu pochvalneho prispevku, zato tech negativnich se ztratilo vice (krome meho jeste minimalne jeden od meho kolegy). Ale uz jsem na pevnost.cz rekl k tomuto tematu howgh a rikam ho i zde.
K tretimu bodu - v den a minutu, kdy jsem prispevek psal, web dxt.cz uz vice nez hodinu odolaval mym pokusum na pripojeni, ackoli par dni pred tim jsem se tam dostal. Nicmene se omlouvam za prispevek, byl domenkou a placnutim do vody. (placeni ci neplaceni webhostingu se vsak overit da jen tezko, ale to mne neomlouva). Ucelova lez, nekala soutez a trestny cin jsou trochu hardcore vyrazy, nebot ani nevydavam fantasy casopis, neprovozuji fantasy server ani namam prodejnu pocitacu. Kazdopadne jeste jednou se omlouvam za uverejneni neovereneho odhadu.
Pevnost-man 15. červen 2002 17:03:08
Vážení přátelé,

jsem rád, že jste Pevnost postřehli a též veřejně interpretovali Vaše připomínky, určitě je nebereme na lehkou váhu a budou nám prospěšné. Byl bych ale rád, aby se v diskuzích používaly pravdivé a ověřené informace, proto bych tedy rád uvedl na pravou míru některé z nich. Věřím, že se tak stalo spíše neznalostí autora(ů) než s cílem záměrně dezinformovat, mlžit a škodit naší/vaší Pevnosti.

1) cyberkotlik - není mi známo, že by se s někým této přezdívky jednalo o jakémkoli příspěvku-a už vůbec, že by se snad mělo x-krát měnit téma zadání (články jsou zprvidla připravovány alespoň číslo dopředu), proto mi nějak uniká význam této dezinformace. Nicméně jakékoli fundované příspěvků uvítáme od kohokoli.

2) mascha - informace ohledně diskuzních příspěvků už byla rozebírána, zejména zde zmíněný mascha s ní byl detailně obeznámen. Polehčující okolností šíření dezinformace o údajném "mazání" příspěvků může být fakt, že se zase tak moc nevyzná v počítačové problematice. Takže ještě jednou k tomuto:
Vzhledem k velké zátěži serveru pár dní po vydání prvního čísla jsme museli změnit providera, jelikož jsme měli výhrady ke kvalitě původního (časté výpadky serveru, chybové hlášení při přetížení, apod.) Z toho důvodu byl původní obsah Pevnosti zkopírován na nový server a na NIC.cz nahlášena změna DNS. Tyto záznamy se šíří mezi obrovským množstvím serverům, tudíž kompletní převod trvá zpravidla i několik dní. Tudíž běžely nezávisle na sobě dva servery - jeden dočasný a druhý trvalý. Pokud provider, přes kterého přistupujete k internetu, neměl ještě zaktualizované DNS záznamy byl váš internetový browser přesměrován na dočasný (původní server). Logicky, pokud zde byl v této přechodné době vložen jakýkoli příspěvek nebyl zobrazen na novém serveru po aktualizaci DNS u vašeho providera. Doufám, že toto obsáhlejší vysvětlení je srozumitelné a plně dokládá naši "nevinu".

3) mascha - Pevnost úzce spolupracuje se společností DXT ComputerS (www.dxt.cz, nikoli dtx.cz). 14 prodejen v rámci ČR a SR, progresívní témeř trojnásobný růst obratu každým rokem jsou relativně silné údaje dokládající její důvěryhodnost a serioznost. Tvrzení cosi o nefunkčnosti webových stránek či nezaplacení webhostingu je účelová lež, hraničící z nekalou soutěží či trestným činem pomluvy - toto prohlášení nemohl nikdo napsat ani v dobré víře, jelikož je ověřitelné prakticky ihned zadáním internetové adresy do webového prohlížeče.

Jsem si vědom, že Pevnost je stále ještě ve vývoji a tudíž není dokonalá. Usilovně však na ní pracujeme a již ve druhém čísle je znát maximální zlepšení. Má-li kdokoli z vašich řad zájem k nám přispívat či stát se odborným konzultantem je samozřejmě vítán.

S pozdravem

Martin Ladýř
vydavatel
sene 14. červen 2002 14:34:56
cyberkotlik(13. červen 2002 18:08:07) : Omlouvam se za desinformaci ohledne uzaverky (mea culpa maxima), do druheho cisla byla drive, v tom pripade by tvuj clanek mel vyjit ve trojce. Pokud jsi ztratil zajem o uverejneni (chapu-li dobre, z tve odpovedi), mel bys to vcas stopnout.
Apropos, co napsal Lars o vasi skole spatne - prosim konkretne, z clanku to nepoznam.
cyberkotlik 13. červen 2002 18:08:07
sene: Bohužel, chyba na mé straně nebyla.(článek jsem dodal 25.5. is fotkama) Proč ho neotiskli nevim, a je mi to už celkem jedno - když sem uviděl, co tam zase napchali, začínám pochybovat, že má smysl tam cokoli psát. NApsat něco o sekyrách, vzít to od pravěku do novověku na dvě strany, a čerpat ktomu jen z encyklopedickejch pramenů, to je fakt odvaha hraničící z drzostí. O tý fotce "středověkého lehkooděnce" ani snad nemá cenu mluvit.
A LARS už začíná psát i o naší škole, o který neví vůbec nic - a samozřejmě zcestně. Paráda.

To WOTHAN: V"bec se dovnitř nedívej, nebo dostaneš infarkt

sene 13. červen 2002 09:30:14
Dobra tedy konkretne, je tam clanek o sekyre - ten se mi zda dobre napsany. Ale jak rikam, historicky sermir tam muze najit dva tri clanky, ktere ho mohou zaujmout (mozna clanek o Kozojedech), to je vsak asi opravdu vse.
sene 13. červen 2002 08:58:46
Kvalitu clanku musi posoudit kazdy sam - stejne se vzdy najde nekdo, kdo prohlasi, ze to byl nesmysl a blabol, ze?
sene 12. červen 2002 22:28:28
Uz mam nove cislo Pevnosti! Myslim, ze je o 100 % lepsi, ale to je pouze muj nazor. Bohuźel je to opravdu spise casopis pro fantasisty, pro historicke sermire jsou tu zajimave jen dva tri clanky. Ale co mne zarazi, hledam, hledam, oci uz mne boli, ale clanek od pane Cyberkotlika najit nemohu! Mam dokonce uz zpravu ohledne tohoto z redakce: vse, co bylo dodano do uzaverky (cca 30. 5.) bylo otisteno. Kdo cekal cyberdvojku bude zklaman. Ja se jen ptam, kde se stala chyba?! Myslim, ze mic je na tvem poli, Cyberkotliku.
Divous 04. červen 2002 16:30:21
Jo a ten článek o mečích, tak to je přesně TEN styl článků, které přizpívají k mlžení mezi hist. šermem a fantasy. Nejvíc mě dostaly rady, jak zbraně dát do rukou skřetům
Divous 03. červen 2002 18:06:18
hele, taky jsem si ho koupil, u komixu jsem se málem udělal ale uvidíme - zatím asi vůbec pořádně netuší, OČEM to má vlastně být. Třeba se chytnou :-) Jen bych uvítal PŘÍSNÉ oddělení fantasy a historického šermu. To je jedíné, co považuji za zrádné....každopádně dvojku si ještě koupím a pak se uvidí, co dál . Jsem zvědaví, o čem Cyberkotlík píše.
Tygr 28. květen 2002 19:12:43
mascha jo, máš pravdu, prcci si za to nenechávají platit. No snažil jsem se vymyslet tématický přirovnání a to mám za to :o). No nejjednodušší by asi bylo napsat, že podle mě každý někdy začínal a nebyl hned perfektní. Ale to je samozřejmě jen můj názor, možná jsem moc tolerantní.
Roy 28. květen 2002 15:43:34
Tak se mi zdá, že minimálně půlku nákladu koupili šermíři a jelikož ti to, dle ohlasů, podruhé už neudělají (?), časopis krachne. Nebo ne?
mascha 28. květen 2002 11:03:43
Tygr: tvoje srovnani kulha, prcek s drevenym mecem nevystupuje pred lidmi za tucny obolus, a pokud ano, musí pocítat s krtikou v tvrdosti stejnou jakou mají šermíři s kovákem. Takže pokud chci dělat za peníze (jestli jsou malé nebo velké zde neřeším) cokoli, mělo by to podle toho vypadat. Ale neberu nikomu právo na život, pokud se to bude prodávat, ať si koneckonců píšou co chtěj, pokud se to nebude dotýkat neceho, co je mi blizke a oni tim psanim tomu budou nepomahat. Proto jsem chtel zde znat nazor na nas se dotykajici veci - serm a historii. Jestli pisou blbosti o fantasy filmech a knizkach, mne je to buřt, ja abonent nejsem.
Katz 28. květen 2002 09:56:58
Já jsem už svůj výtisk daroval :?) A teď se těším na cyberdvojku :?)
Hugo 27. květen 2002 20:20:47
takze casopis jsem daroval. Jinak ja vubec nic nemam proti fantasy casopisum. Sam mam moc rad fantasy, ale co se mi nelibi je celkove pojeti casopisu. Jak uz jsem napsal, mel jsem pocit, ze v ruce drzim fantasy bravo. Navic 60Kc se mi zda docela dost na to, co ten casopis(ne)nabizi. Me by ani tak nevadilo, ze je jeden casopis zamereny na historii, fantasy a ja nevim co jeste, ale vadi mi tenhle teenage duch. Komiks armageddon!!!!to jsem malem nevydejchal.
Tygr 27. květen 2002 19:42:15
Pro ostatní - asi mě nebudete mít rádi, ale mně Pevnsot nepřišla tak hrozná. Samozřejmě, je tak toho ještě hodně co vylepšovat, ale jde přece o první číslo. To mi přijde jako kdybyste prckovi co si někde koupí dřevěný meč a "bojuje" se stejně vyzbrojenými kamarády vyčítali, že nedodržuje školu. No doufám, že tenhle tématicky laděný příklad dost jasně vystihuje co jsem tím chtěl říct. :o)
Tygr 27. květen 2002 19:40:18
Mascha no já něco vím jen o pár kartičkových hrách, ale pokud můžu posoudit uvedené informace rozhodně bludy nebyly. Byly jen poněkud všeobecné, ale to se dá pochopit, vzhledem k tomu, že mělo jít o jakýsi úvod.
cyberkotlik 27. květen 2002 16:27:14
no ale třeba to nebude tak hrozný:) Ve dvojce by měl vyjít článek ode mě, a snad se tam podaří i protlačit nějaký věci od Mistra:)
mascha 27. květen 2002 09:26:49
tygr: to bych opravdu nerad, aby to tak vyznelo. Ja naopak bych desne fandil skutecnymu fantasy casopisu. A doufejme, ze se jim pevnost stane. Staci k tomu relativne malo - prestat do toho mixovat veci, ktery tam nepatrej (historicky serm, recenze na muzikál apod.) a nebo je udelat tak, aby kdokoli, kterej jim trochu rozumi se nemusel popadat za hlavu, protoze takovyhle clanky sermu nepomahaji. Jinak by mne zajimalo, jeden z mala clanku, ktery mne zaujal, je ten o karetnich hrach. Npozna protoze tomuhle tematu nerozumim ani zbla. Ale protoze myslim, že kdyz ostatni clanky jsou slataniny na rachitickem podkladu, bohuzel si myslim, ze i tenhle clanek je takovy. Potvrdi mi to nekdo? Pisou se tam bludy?
Jeste jednou k "nesnašeni" Pevnosti - není to tak, možná jen některé reakce redakce v diskuzi na pevnost.cz ve mne vyvolaji pocity vyrazneho nesouhlasu.
A ocenuji navrh Honsiega a pripojuji se k nemu - take daruji svuj vytisk Pevnosti, neutracejte za to proboha prachy!
Honsieg 26. květen 2002 23:51:25
Daruji Pevnost. Zn: když jsem byl blbej já, ať alespoň další zbytečně netratí. Těch šest pětek jsem si zasloužil jako trest za nedůvěru.
Hugo 24. květen 2002 22:48:54
tak jsem "neodolal" a dnes si koupil Pevnost. Tohle vubec nema cenu nejak rozebirat. Pro me je to takove Fantasy Bravo..., grafika, styl, comics!!!!byl fakt hustej etc..prodam casopis Pevnost, sleva az 50%....preci nevyhodim 60Kc?:-)
Tygr 24. květen 2002 20:30:04
mascha to vypadá, že ty Pevnost přímo nesnášíš :o)
mascha 24. květen 2002 09:53:21
Jeste k duveryhodnosti provozovatele Pevnosti. Dnes jsem zkousel vyhledat cokoli o Sentiment du fer. Jedine zminky vedly na server dtx.cz, coz je web firmy, ktera za Pevnosti stoji. Ten server nefunguje, diky neplaceni webhostingovych poplatku...
Katz: nevym jestli je to otazka nebo konstatovani, jestli otazka, tak odpovidam ano.
Katz 24. květen 2002 08:23:09
Na stránkách diskuze na pevnosti se kritické příspěvky ztrácí (mažou?)
mascha 23. květen 2002 16:35:15
Vyuzil jsem kontakt na webovou stranku, tam jsem se pokusil zapojit do diskuze dlouhym kritickym prispevkem, a kdyz jsem se druhy den prisel podivat na ohlas a reakci redakce, po mem prispevku nebylo ani stopy. Proste prilis nepohodlne prispevky mažou. Čili jakykoli další kontakt s redakcí již podnikat nebudu.
sene 23. květen 2002 12:53:19
Tak to prr, vite o tom h... a sve domenky vydavate za jedinou a cistou pravdu. To, ze tam ma Lars clanek a jesita Frencis (alias Velinor) uz nevi, kde by se nechal zvecnit, neznamena, ze je to prace Larsovcu. Podivejte se kdo je sefredaktor toho sveziho dilka a neupirejte jemu a jeho skupine zasluhy, tim, ze je bude pripisovat nekomu jinemu! Ostatne mate-li zajem spojte se s vyse uvedenym sefredaktorem, navrhnete mu, ze taky napisete nejaky blud a o vam ho urcite rad otiskne - dopisovatele pry potrebuje jako sul.
Divous 20. květen 2002 21:28:59
jo, jak je ta reportáž z Libušína (napsaná jistě dlouho PŘED bitvou :-)) tak si všimněte na té dolní fotce v levé polovině uprostřed té bojující dvojice, zvláště pak toho železného, lesknoucího se :-) ...sem já.....
Divous 20. květen 2002 21:25:09
no, také jsem ho zakoupil......beru to jako časopis pro fantasy-nadšence, proti tomu nic namítat nelze ale nějak nechápu tu snahu vydavatelů klást rovnítko mezi fantasy a historii. Jistě že fantasy žánr je inspirován historií ale ten pokus udělat časopis společný jak pro šermíře tak pro fantasisty (alespoň to je můj dojem) je nebezpečný. Obávám se, že to přispěje k dalšímu mlžení ve vodách historického šermu a k dalšímu prolínání.
Honsieg 19. květen 2002 21:09:44
Omlouvám se všem, kdož zde negativně hovořili o Pevnosti. Odpusťte, že jsem Vám nevěřil. Ponaučení mě stálo 59 Kč, kterých je mi líto o to víc, že jsem byl varován.
Mrkvoslav 16. květen 2002 19:56:22
Myslíte, že by se uživil časopis, který by se zabýval skutečně jen seriózním historickým šemem (v cizině by to zvali "Living history")? Já myslím, že dost těžko. Proto musí vznikat takovéhle zpytlíkované a poslepované záležitosti, které budou číst spíš fantasy příznivci než šermíři (nerad jsem to slovo použil, ale nějak mě nenapadlo nic lepšího)...
stefan 15. květen 2002 14:17:12
www.dxt.cz...
třeba to není pravda třeba jo proč vlastně ne a proč vlastně jo
prostě ten časopis je divnej a třeba umře na nezájem třeba naopak ne tady to neovlivníme
stefan 15. květen 2002 14:08:45
cyberkotlik(15. květen 2002 13:43:21) : :O)) to ti nepovím ale dělali pro ně na Invexu a fotky jsou snad na každém letáku té firmy
cyberkotlik 15. květen 2002 13:43:21
XEN: he tak tomu nevěřim ani trochu, že vzal pár starejch fotek:///

Stefan: a která nejmenovaná SHš?
XEN 15. květen 2002 12:41:09
Ten casak se mi libi, i kdyz ho jeste nemam doma a jen jsem si ho prohlizel, asi si ho koupim.Ta foto story se mi zdala uplne hrozna nez jsem se dozvedel, ze tam melo byt neco kreslenyho a protoze to autor nedodal vcas, tak nekdo vzal par starych fotek trochu je dobarvil, pridal slova a nejek je poskladal.
stefan 15. květen 2002 10:21:54
i když jak tak čtu web stránky časopisu ona to pro IT firmu je vlastně dost levná reklama, píše se tam i o hrách a na ty jsou potřeba počítače. Svět je kulatej a legrační.
stefan 15. květen 2002 10:20:15
:O)) pohled pod pokličku nejmenovaného časopisu jedna nejmenovaná šermířšká skupina vystupuje na propagacích nejmenované počítačové firmy a tato firma vydává nejmenovaný časopis pro který tato šermířská skupina nafotila fotoseriál :O))))
Klobouk dolů ukecat firmu z oboru IT na vydávání časopisu s fantasy a historickou tématikou je frajeřina a nebo lumpárna oni tomu totiž nerozumí
Brant 15. květen 2002 06:39:26
Hmm... Pevnost jsem si zakoupil ze zvědavosti a dost mě to zklamalo. Nehodlám obětovat dalších šest pětek na fantasyrádobyhistorybravíčko. Ale rád si přečtu, co napíšete o druhým čísle. A ze všeho nejdrsnější je ten fotoromán... ble.
cyberkotlik 15. květen 2002 00:10:23
No. v tuležimi budem vystupovat, ale podle fotwek co mi Katka ukazovala to vypadá celkem dobře (až na to že mi vesnice nijak neimponujou:) NAprottomu Botanicus je jen komerční záležitost, pokud vim.

časák: to co tam píšou o mečích sou nesmysly....
stefan 15. květen 2002 00:09:02
cca. před týdnem jsem měl v ruce tištěného průvodce městečkem Tuležim (zřejmě bundlován ke vstupence) a ten článek obsahuje asi 85% tohoto textu a něco málo navrch.
Katz 14. květen 2002 16:06:53
Wothan - o Botanicus se asi v tom článku o tuležimi otíraj. No, v Botanicu je fůra věcí udělána pro efekt, jiné zas jsou super. Tuležim jsem ještě nenavštívil, ale ty fotky v pevnosti vypadaj zajímavě.
Katz 14. květen 2002 14:21:55
Koupil jsem si ze zvědavosti a koupím si i druhý číslo, abych věděl, jestli je úroveň pořád tak nemastná, neslaná a nudná. Několik vcelku zajímavých článků, např o heraldice, nicméně dost chyb. Jak překlepy, tak pravopisné (mám prd co vyčítat) ale hlavně věcné.
Článek o meči je absolutní blábol.
Larsův článek má zajímavý náhled na věc - na Brandýse jsme o něm debatovali. Reportáž z Libušína kvality metra či Blesku. Fotostory - děs, běs. Kvalita snímků příšerná, účinkující aby se plazili kanálama.
Věci pro hráče nehodnotím, to mě nezajímá, povídky jsem ještě nečetl. Ale je to jak kdyby psaný stylem: Potřebuju časopis fantahistoryhráčskospolečenský a chci ho za týden na stánku.
Literatura pro článek o mečích: Zbraně šerm a mečíři, Křížkova Encyklopedie. To je fakt málo. Obsah - hobitovi by slušel nůž Ghurků, Elf jedině scramasax...
Dál pak recenze fantasy a sf knih. Článek o Tuležimi příliš stručný, psaný stylem: Jsme jediná zaručeně pravá a ortodoxní vesnice...
mascha 14. květen 2002 13:46:10
Da se to koupit hlavne v knihkupectvich zamerenych na SF, fantasy a komix (Krakatity, Taborska, Budejovicka apod.). Jinde je to problem.
Roy, souhlasim s tebou v hodnoceni fotostory, je to opravdu profesionalni prace grafika (mozna uz ne tolik scenografa a hlavne je to amatersky nafoceno).
Co se tyka vesnice, urcite to stoji za to videt alespon jednou (po druhy uz tam asi nepojedes). Je to takove, ze nemohu objektivne hodnotit (nejsem historik a archeolog) a tak jedine doporuceni zni: jed si to tam prohlednout, uplne na h... to neni, a udelas si obrazek sam.
Roy 14. květen 2002 12:30:03
Mám to doma, neboť fantasy jsem kdysi dávno četl (teď už skoro vůbec) a tak jsem si chtěl připomenout staré dobré časy. Kvalita tisku je docela dobrá, některých článků taky, ale příliš vysoká cena (60,-). Zaujal mě článek o té historické vesnici, nikdy jsem o tom neslyšel, byl jste tam někdo a stojí to za to? K ostatním "historickým" článkům se raději nevyjadřuji, komiks se mi nelíbí, i když je to zajímavý nápad (zpracování, ne obsah).
Snehul: dá.
stefan 14. květen 2002 12:01:45
včera jsem četl a ta reportáž z Libušína je "geniální" asi tak nějak jak je to tam popsané si to organizátoři představovali. Výsledek který sem tam viděl byl naprosto jiný. Popis trhu plného historických stánků :O)) když si vzpomenu na Křivoklání nebo Točník od Merletů, ale to asi srovnávám nesrovnatelné.
mascha 14. květen 2002 11:57:26
prave se mi nahodou dostal do ruky novy casopis Pevnost. Je to, cituji "měsíčník o fantasy, mystice a historii". O tyhle věci se (vyjma historie) nijak nezajímám, ale je tam krom jiného reportáž z Libušína, nějakej článek o mečích (ještě nemám přečteno), docela zamyšleníhodný článek o historickém šermu versus fantasy šermu od Larse a Larsovci vytvořený fantasy fotokomix.
Prosím, všechny, kteří ten časopis četli, o názor na celý časopis. Vy ostatní, kteří jste jen "od kamaráda slyšeli", se připomínek laskavě zdržte. Dík

webmaster