Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Turnaj v šermu kordem

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Kuno 16. listopad 2010 16:06:29
RobertW(16. listopad 2010 12:49:32) : Hezky napsáno. Díky za info.
RobertW 16. listopad 2010 12:49:32
Pátý ročník turnaje v šermu barokním kordem
Brno – Epochální a dramatický. Takový byl letošní, pátý ročník tradičního turnaje v šermu barokním kordem v brněnské šermírně Dům rytířských cností. Očekávaných dvanáct účastníků nabobtnalo na dvacet pět šermujících a další zhruba dvacítku návštěvníků.
Důsledkem toho museli organizátoři zvládnout heroický úkol, jak všechny disciplíny zvládnout v jednom dni a současně dostát slibu uspořádat odpolední konferenci a raut. Díky neuvěřitelnému nasazení ředitele turnaje Jana Plevy a šéfky logistiky Šárky Sedlákové se vše podařilo.
Tři kombinace utkání se odehrávaly do čtvrté odpolední a následovalo mini sympozium s rautem. Ve francouzském stylu se pak soutěžilo až dlouho do noci. Hlavní turnaj a souboje s těžkými rapíry rozhodovala Jarka Pikhartová (SOKOL Brno I.) a ocenila nejen rychlost akcí, ale i použití dobových technik, zásahy v inkvartátě, nádherné passaty a využití zbraní v levé ruce. Boj dva na dva v uličce a noční francouzský styl rozhodoval Roberta Waschka.
Výsledky turnajů budou zveřejněny na webu turnajdrc.webnode.cz.
Přednášky obou Petrů, Vytopila a Žákovského, přinesly odborný pohled na vývoj škol tesáků a základní pojetí strategie a taktiky šermu. Xenův mezinárodně pojatý referát na téma renesanční šerm a tanec předestřel řadu analogií mezi šermem a tancem, vyvolal řadu otázek a nabídl i některé zajímavé odpovědi. Závěrečné promítání šermířských akcí ve scénickém šermu rozpoutalo vášnivou diskuzi, tak jak další přednášející, Tomáš Svoboda, předpokládal.
Přátelé, nakrátko soupeři na planši, pak strávili ještě dlouhé hodiny u vína, v družném hovoru o své životní lásce – šermu.
RobertW 11. říjen 2010 20:38:55
Ahoj lidi,
dobrá správa, přemluvil jsem šéfku TSM (dětský vrcholák) šermu Jarku Pikhartovou na rozhodcování. Takže nám hlavního soudce bude dělat člověk, který stíhá zachytit provedení akcí v tempu dnešního sportovního šermu. Samo s sebou dle našich tradičních pravidel. Ruku na srdce, tak rychlé oči nemám já ani Borli a ani---
RobertW 04. říjen 2010 23:36:32
Dům rytířských ctností věnuje několik hezkých cen, vymyslím něco i pro poslední místo.

Jinak se těšíme na každého jde o takový domácký přátelský turnaj a spíše o zašermování než o vítězství...

I další tři dopl%nkové kategorie tomu svědčí...

Luděk Hugo Vobořil 02. říjen 2010 18:43:57
Vypadá to,že mám volno.Dáváte i cenu za poslední místo?Nebudete se mi smát?Může ze mě padat mour a okuje?I když jsem to nedržel několik let v ruce budu se snažit přijet.Dík za pozvání.
pue école allemande 02. říjen 2010 16:46:36
Letošní ročník turnaje proběhne opět v DRCu tentokrát však 12.-13.11. 2010. více na níže uveném linku na web turbaje.
Takze doufam, ze bude velká účast. Nejlépší by bylo, kdyby přijeli konečně opravdoví mistři. Hugo, Marcipán etc...
Džan 23. listopad 2009 22:53:15
Ahoj, další ročník je za námi. Chci poděkovat všem, kteří se ho účastnili a zvláště těm, kteří pomohli s přípravou, či jinak. V brzku na stránkách zveřejníme vítěze, aby i širši šermířská veřejnost věděla, jak vysoká je laťka.
Džan 16. listopad 2009 22:50:04
Ještě bych chtěl připomenout, že případná nedostatečnost ve výstrji, či výzbroji nemusí stát v cestě vašemu vítěztví v turnaji. Zkrátka, bude možnost si případně některé části výstroje/výzbroje vypůjčit na místě.
Těším se
Džan 16. listopad 2009 22:08:37
Ahoj, v pátek nebude přednášet jenom Xen, ale také Tomáš Svoboda a Petr Vytopil. Přednášky jistě obohatí každého příchozího a doufám, že i následná diskuze bude velmi plodná.

Těším se Vás
XEN 13. listopad 2009 11:20:58
Rad bych vas pozval na svou patecni prednasku:
Vztah sermu a tance na prelomu 17.-18.stol.

Tak nevahejte a dorazte, tesim se na pripadnou diskuzi.
Kristian 12. listopad 2009 15:32:48
Džane, tady je to více jak se trefit nějakým železem do štítu, máznout někoho cepem nebo sudlicí a mít co nejrežnější kitlici. Já myslím, že jestli zkoušíš formu ulička, jdeš správným směrem, díky za mail a v pátek...
Džan 05. listopad 2009 14:07:59
Novinka pro letošní turnaj: chceme vyzkoušet disciplínu 2vs2. Mám už představu pravidel, ale chci se zeptat, jestli někdo máte zkušenosti a můžete poskytnout cenou radu.

Jinak se na Vás těším, že se uvidíme na turnaji. Viz. turnajdrc.webnode.cz...
Džan 06. srpen 2009 22:39:37
Ahoj!
Blíží se opět čas našeho turnaje s lítostí oznamuji, že adresa turnajdrc@... nefunguje, takže touhle cestou se se mnou spojit nelze. adresa dzan.p(zavináč)seznam.cz ovšem funguje.
Však k věci zvu vás na náš tradiční turnaj. Více informací se bude průběžně objevovat na stránkách : turnajdrc.webnode.cz...
Těším se
Džan
Džan 04. listopad 2008 22:59:10
Ahoj!
Turnaj se nám blíží a tak Vás znovu zvu, aby jste si přijeli k nám zašermovat a prožít si turanj u nás v Brně. Pokud by jste hledali pravidla a stále nenacházeli najdete je na webu drcbrno.cz v odkazu aktivity.
Mimo jiné i touhle cestou bych rád poděkoval (a Vás samozřejmě navnadil :-) ) Jarovi, který náš turnaj a ples sponzoruje výrobky ze své dílny ve Skořepce v Brně a Alanovi Kvasničkovi, který svými dary zvyšuje prestiž obou akcí.
Díky a těším se
XEN 02. říjen 2008 15:34:41
Tak ja bych take rad podekoval organizatorum za konani turnaje, i kdyz to letos nebylo tak organizacne povedene jako loni, tak jsem rad, ze jsem tam byl.

Z bojoveho hlediska me docela zaujal, finalovy vyzarovaci pavouk - na jeden zasah. Mozna to neposkytne tak dobrou statistiku, jako souboj na nekolik bodu, ale urcite to naboj nebezpeci a verohodnost. Proste, na bojujicich bylo videt, ze si davali vetsi pozor.

Mozna by do budoucna stalo za to pouvazot nad systemem hodnoceni, aby se to dostalo od sportovni zapoleni smerem k souboji na zivot a na smrt. Kdy je dulezite nebyt zasazen. Nelibi se mi treba, takova pravidla, ze pokud nekdo vitezi 4:3 a hraje se na 5 bodu, tak da souzasah a vyhral.

Prakticky by se to dalo treba resit ne bodovou hranici (hrat treba na 5 zasahu), ale na casovy, napr. 2 min. Kde by se pocitali trestne body pokud dostanete zasah.
XEN 02. říjen 2008 15:27:38
příspěvek byl smazán użivatelem XEN 02. říjen 2008 15:22:0
Wooden 30. září 2008 17:41:53
Přesněji 22. 11. Všichni jste srdečně zváni. Pár hodin po turnaji (tentýž den) následuje také již tradiční Fantasy ples, kde si i tance a jiné zábavy chtiví přijdou na své. Na místě je možné ve vlastním spacáku (třeba přímo pod stolem, u kterého jste pili :-) ) i přespat. Detaily budou uveřejněny v nejbližších dnech na www.drcbrno.cz nebo www.vulpesknajpes.mysteria.cz.
Jara 29. září 2008 17:35:49
gelefier(29. září 2008 16:32:13) : Brno je nekdy koncem listopadu. Dzan to psal primo v tomto foru, tak se podivej nize. Termin Zvolena jeste neni znam, ale bude zase nekdy na jare pristiho roku. Nejaky turnaj zase budou mozna poradat Havrani na Slovensku, ale to se jeste vse uvidi. Pokud by jsi si chtel uzit peknou podivanou, tak ti doporucuji jet na Zvolen. Tam je to proste nej co jsem kdekoliv zazil. Sermuje se tam temer cely den(1 vs.1, 2 vs. 1), takze si pekne veci najdes.
gelefier 29. září 2008 16:32:13
Zajímavé, musím se do Brna nebo do Zvolena, nevíš kdy má být nějaký další turnaj ?
Jara 29. září 2008 13:35:02
gelefier(29. září 2008 12:44:17) : Ano jina pravidla se pomerne s velkym uspechem uz nekolik let pouzivaji napr. na Zvoleni, v Brne na turnaji v DRCu. Ohodnuciji se bodove jinak zasahy do hlavy a trupu narozdil od zasahu do koncetin. Sermire to pak mnohem vice nuti chodit do technik a snahu o presnejsi zasah do lepe bodovanych casti. Zde byl maly problem v tom, ze akci poradaji sportovni sermiri, pro ktera jsou tyto pravidla zvykem (pripodobnenim k tomu co delaji). Dalsi obrovsky nedostatek bych videl v neucasti kvalitnich rozhodcich, takze dochazelo pomerne casto k chybam a nejastnostem. Hlavne to chce urcene a jasne hlavni rozhodci, kteri se po cely turnaj nemeni a maji nastavenou urcitou hranici.
Ja bych to osobne bral s nadhledem, byla to sranda, ale od jinych turnaju se to pomerne lisilo a jsem rad, ze to tak nefunguje vsude.
Bylo to pripojene k akci konane v parku, ale myslim, ze slo spise o zabavu pro zucastnene.
gelefier 29. září 2008 12:44:17
Tak jsem se byl podívat na ten turnaj ( tedy jen jako divák). Bylo to velmi zajímavé a poučné, ale pochopil jsem již co se Járovi nelíbilo na těch pravidlech, šerm opravdu v některých případech vypadal velmi sportovně a ne příliš šermířsky ( rozuměj bojově). Je to zajímavé.
Podle mě je problém s hodnocením kvality zásahu( když zásah do hlavy nebo do hrudníky přímým bodem je hodnocen stejně jako lehký dotyk ruky špičkou čepele, je jasně že se nikdo nebude příliš pokoušet o nějaké hazardní akce.
Chápu že je samozřejmě těžké udělat pravidla tak aby se toto omezilo (sám si nejsem ještě jist jak by to šlo) , ale každopádně to bylo zajímavé.
Jen mimochodem to mělo být i pro normální diváky ? Nebo se to jen náhodou odehrávala na místě kde se konala jiná akce ? Pokud to mělo být i pro diváky možná to chtělo aspoň minimální komentář co se děje. :-)
Ale jinak díky organizátorům z a zajímavou akci.
Landstejn 27. září 2008 21:52:57
Díky za kvalitní šerm. Fajn akce. Už se těším na Brno.
Jabčo 23. září 2008 17:34:18
Jara(23. září 2008 16:46:13) : No ja to tento rok asi nezvládnem, ale odporúčam sa tam ísť pozrieť a skúsiť si to. Ako som písal, podľa mňa je to fajn akcia, aj keď mám výhrady k pravidlám.
Na druhej strane máš možnosť skúsiť si zašermovať so šablistami a porovnať sa s nimi. Nie sú zas až takí neporaziteľní :) Inak myslím, že dobrému šermiarovi by v zásade malo byť jedno či stojí s kordom v ruke proti šabli alebo kordu. Reagovať by mal vedieť na všetko a zvoliť správny prístup podľa toho voči akému súperovi stojí. (čo sa mne až tak nedarilo :) ).
Preto odporúčam si to skúsiť a trebárs aj po tej hube dostať. Veď nie sme z cukru.
Jara 23. září 2008 16:46:13
Jabčo(23. září 2008 16:26:04) : Tak me osobne nejvice asi vyhovuji pravidla pouzivana na Zvoleni. Ten turnaj v Praze mi doopravdy spise pripada, ze je udelany pro sportovni savlisty, ale jsem ochotny to zkusit.
Nebudes v te Praze? Tam by jsme mohli o tom neco prohodit. Ale kdybych mel cas, tak bych se rad zucastnil. Myslim si, ze je to skvely napad a kdyby se to trochu promyslelo mohla by to byt dalsi moznost jak se priblizit k "historicnosti".
Jabčo 23. září 2008 16:26:04
Jara(23. září 2008 13:59:03) : Minulý rok som bol ja s našimi chalanmi a Marcipán nebol - popravde bola to milá akcia, kde som mal dobrý pocit so všetkých zúčastnených a celkom dobre sme si aj zašermovali, ale pravidlá mi fakt nevyhovovali a podľa mňa to bolo skôr o prispôsobovaní športových pravidiel ho "historicého" šatu. Ale ako som povedal skôr som mal z akcie príjemný pocit.
Inak debata o možnosti turnaja s iným zbraňami tu už bola a mám taký dojem, že skĺzla skôr do poučovania o tom, ako to nejde, mal som pocit, že nebol záujem rozmýšľať ako by sa to dalo.
Ak ťa to ale zaujíma daj sem na seba kontkat a určite sa Ti ozveme. Je možné, že budeme ešte túto zimu robiť sami pre seba a pár pozvaných hostí taký "workshop" kde budeme skúšať vymýšľať pravidlá tak, aby boli čo najrealistickejšie a pritom stále bezpečné.
My sa so zbraňami o akých hovoril Marcipán otĺkame už asi 2 mesiace a je to fajn, i keď zásah bolí viac ako športovou čepeľou. Je to asi o tom kto je ochotný akceptovať akú mieru rizika.
marcipan 23. září 2008 14:21:55
Jara: To je pravda. Co sa mecov tyka asi to budeme musiet spravit tak, ze budu za poplatok k dispozici skupinove. Inak sa to asi nebude dat.
Jara 23. září 2008 13:59:03
marcipan(23. září 2008 10:38:44) :
U starych masek byl problem, ze pletivo mohlo byt zeslabeno uzivanim ci pomerne obvyklou korozi (pri nedodrzovani udrzby). Nejvetsi slabina byla, ale ve spatnem nakrcniku. Proto jsem zastance novych (ac mene pohlednych) masek.
Tak me osobne se pravidla, ktera jsou vytvorena, nelibi. Zase jsem ochoten dat tomu sanci. Myslim si, ale pokud by jste meli cas, ze by bylo dobre, kdyby jste se ucastnili. Tak jestli se odhodlate k vytvoreni takoveho trurnaje, tak to urcite vyveste na net, je to podle me zajimava a vyborne myslena cesta. Jedine uskali bych videl s vybavenosti jednotlivcu.
marcipan 23. září 2008 10:38:44
Jara: To som mal este staru kozenu ale bola celkom zachovala. Napisal som to kvoli tomu ze i ked su tie cepele cez Hanwei pruzne predsa su tuhsie a je treba si davat pozor. Na turnaj neviem ci prideme vlastne si nepamätam kedy to je, musim pozriet ak nic nebudeme mat tak mozno hej. Ale pravdu povediac ja nie som velmi stotozneny so sportovymi sablami a uplatnenim prava utoku tak ako sa to robilo napr. na klamoklani. To nema nic spolocne s bojovym umenim. Inak my vazne rozmyslame nad usporiadanim turnaja v rapirovom serme a serme mecom (pouzivali by sa federschwerty, tiež ich predáva hanwei a môžem doporučiť). Tak by bolo možné mečom naozaj reálne šermovať a nie len otĺkať sa v plechoch. Maj sa.
Jara 23. září 2008 09:46:43
Marcipane prijedete s brachou na ten turnaj do Prahy?
To ti pri sermu praskl vyplet? Ty jsi myslim pouzival moderni masku (ne starou kozenou), ktera by to pri spravne udrzbe mela vydrzet. Je to pro me prekvapeni. Jednou za cas se stane, ze maska praskne, ale je to spise vyjimka.
marcipan 23. září 2008 08:44:45
No keď som teraz kontroloval odkaz tak mi nefungoval, treba pohľadať na nete hanwei practical rapier a niečo určite nájdeš.
marcipan 23. září 2008 08:41:44
gelefier: www.hanweishop.com... nie je to samezrejme výstavný kúsok ale na tréning a voľný šerm je ok. Treba ale dávať pozor a ochrániť kĺby lebo toto už nie je športová čepeľ. Na druhej strane je to reálne, ak si chce niekto skúsiť Fabrisa alebo Gigantiho. Ja ho mám a zatiaľ sa osvedčil. Vyhnutie sa nehode záleží na inteligencii bojujúcich, mne raz rozbili ústa cez masku športovou čepeľou, takže tu je treba ešte viac dávať pozor a nebiť bezohľadný, napr. netreba tvrdiť body za každú cenu.
gelefier 23. září 2008 00:09:44
marcipan(22. září 2008 21:21:46) : Máš prsím tě nějaký odkaz nebo kontakt na ten rapír jak jsi psal ? Díky.
gelefier 23. září 2008 00:05:31
XEN(22. září 2008 17:12:43) : No to máš vlastně pravdu, protože to co jsem uváděl já, platí spíš pro Rokokový kordík ( a šerm), ( aspoň to tak někde bylo) popravdě jsem tak nějak myslel že je to to samé. Myslím že se to asi v současnosti přiliš neodlišuje, ale zní logicky se že postupem doby čepele a zbraně odhlečovali a zkracovali, fakt zajímavé, určitě se přijdu minimálně podívat a pokecat.
marcipan 22. září 2008 21:21:46
Ak chceme šermovať obdobie konca sedemnásteho storočia, športová čepeľ je ok lebo tá sa blíži ku kordíku ktorým sa vtedy už šermovalo. Ak chceme šermovať začiatok až polovicu, športová čepeľ sa nehodí pretože na techniky ktoré boli vtedy používané je príliš ľahká a rýchla. Ale existuje variant lepší ako športová čepel. Hanwei vyrába tréningové rapíre ktoré majú veľmi pružmú čepel a zatupený hrot. Bližia sa váhou reálu a sú zároveň bezpečné. Len škoda že ich zatiaľ nemá dosť ľudí na to aby sa s nimi dalo šermovať na turnaji. Na západe sú úplne bežné.
XEN 22. září 2008 17:12:43
gelefier(22. září 2008 13:31:22) : Angelo uz je trochu pozdejsi obdobi. Presne vymezit od kdy do kdy je baroko je asi tezske, ale jen hrube bych to videl od konce 16.stol. do zacatku 18. stol. A delka zbrane se v tomto sirokem obdobi samozrejme lisila.
Blackwell (1730)
www.sirwilliamhope.org...
pise, ze delka cepele by mela byt asi 36 palcu, coz je priblizne 91 cm. Coz se myslim schoduje s delkou, kterou tu Jara uvedl jako delku cepele sportovniho kordu.

Samozrejme jde i o tuhost cepele. Ta se asi lisila i podle toho na co byla zbran urcena. Uz nevim u koho jsem cetl (jeslti to nekoho zajima tak to zkusim najit) , ze pro souboje jsou vhodnejsi lehci a pruznejsi cepele, do bitvy naopak robustnejsi.
gelefier 22. září 2008 14:57:55
Jara(22. září 2008 14:45:04) :
Ale jo vždyť já s tebou souhlasím, já ty délky psal spíše pro zajímavost.
Jinak se omlouvám ty délky v předchozím příspěvku jsou myšleny délky celé zbraně (ne jenom čepele asi jsem to špatně napsal).
Jara 22. září 2008 14:45:04
gelefier(22. září 2008 13:31:22) : Takze jeste jednou. Ja v zadnem pripade nepopiram nutnost pouziti sportovni cepele. Zatim neni nic vhodnejsiho co by se pro nase soupereni hodilo, bylo to dostatecne bezpecne a verne. Takze se musime se sportovkama zatim smirit. Myslim, ze pred 2 roky jsem na Zvoleni mluvil s Polaky, kteri meli cepele pevnejsi, ale porad s rozumnou pruznosti. Myslim si, ze by to mohla byt zajimava cesta.
Delka cepele sportovniho kordu je 90cm u fleretu je to myslim 80cm (zde si ale nejsem jisty). Cepele vsech sportovnich zbrani jsou rozdilne a to pomerne dost. S delkou cepeli je problem. Prakticky vsichni pouzivaji kordove cepel, takze delka je u vsech ucastniku stejna. To je oproti historii pomerne velky rozdil. Trochu nas to ochuzuje o barvitost, ale lepsi moznost nemame...
Zkusit turnaj ti jiste doporucuji. Je to vyborna zkusenost, svou ucasti nic neztratis. Dulezite je jen nepodcenit vybaveni, bezpecnost predevsim.
gelefier 22. září 2008 13:31:22
XEN(22. září 2008 10:37:18) :
Přesně. Souhlasím že sportovní čepele jsou to nejlepší co na barokní šerm v současnosti můžeme mít.

Jara(21. září 2008 14:45:31) :
Určitě se tam půjdu podívat. Učastnit se nejspíše nebudu, necítím se na to, jsem teprve začátečník. Třeba by mě zajímalo jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými druhy sportovních čepelí. ( Myslím z hlediska použití vždycky mi přišlo že je to celkem stejné.)

XEN(22. září 2008 10:37:18) : Jinak co se týče délky, tuhle jsem dělal průzkum protože jsem si chtěl nechat fleret vyrobit a co jsem se dočetl, bývaly ty kordíky vesměs kratší, sportovní čepele mám pocit že se blíží délce 110cm. Zatímco ty historické mají tak kolem 80-90 (extrém 60 - 110). Třeba když se podíváš na nějaké obrázky od Angela, tak bych řekl že jsou kratší.
www.fioredeiliberi.org...
Jinak co se týče mé osobní zkušenosti jsou kratší čepele na některé techniky opravdu vhodnější (coupé například), jen musíš dávat hodně pozor na vzdálenost aby soupeř nemohl využít delší zbraně.

Ještě doporučuji tento odkaz.
www.salvatorfabris.com...
Co je také mimochodem zajímavé, je těžiště zbraně. Prý nemá být v záštitě ale posunuté cca 2,5 až 3,8 cm od začátku čepele. Docela mě to zaujalo, chápu asi proč to tak je, ale nenapadlo mě to.

Jinak nejlepší by bylo šermovat tímhle ( hrozně se mi líbí),
www.coldsteel.com...
ale to by do příští ročníku asi moc šermířů nezbylo :-)

XEN 22. září 2008 10:37:18
gelefier(21. září 2008 11:40:22) :
Tady jeden odkaz:
www.gutenberg.org...
Dle meho odhadu je delka zbrane z teho knihy asi o 1/3 ci o 1/2 delsi nez paze. Nevim ted jak jsou dlouhe sportovni zbrane, ale o moc delsi urcite nebudou.

Dle vzhledu (kulicka na konci, prohnute cepele) to vypada, ze pouzivaji cvicne zbrane.
Takze ani v soucasnoti by nemel byt problem pouzit cvicen zbrane na turnaji.
Jara 21. září 2008 14:45:31
gelefier(21. září 2008 11:40:22) : Pokud mi to vyjde, tak bych mel na turnaj dojet. Ja jsem tedy vice zvykly na pravidla pouzivana napr. na Zvoleni, ale tohle muze byt zajimave. Klidne muzeme dat rec.
gelefier 21. září 2008 11:40:22
No nejsem nějaký historik nebo tak, ale o fleretu jsem mluvil proto, že
en.wikipedia.org...
zajímavý je tenhle nenápadný odstaveček.
"The modern foil is descended from the training weapon for the small-sword, the common sidearm of 18th century gentleman".
Tedy fleret je původně tréninková zbraň pro šerm francouzským kordíkem ( small-sword), tedy je to to čím v baroku cvičili ten šerm. Tedy je to asi nejblíže realitě co jsme schopni sehnat. S opravdovým kordíkem bych se asi bál, je o dost tužší než sportovní čepele a mohl by třeba prorazit i masku nebo koženou vestu. Je třeba pravda, že prý ty původní krodíky ( a flerety) byli kratší než sportovní čepele, no ale asi by se nesehnalo dost kratších čepelí. Je samozřejmě také velký problém s terminologí není přesně dané jaké české překlady odpovídají čemu. a sprotovní šermíři mají ještě ke všemu vlastní názvy.
Jara: Jinak co se týče sportovního šermu, ten nedělám a moc ho neznám, ale přišel mi vždycky velmi podobný tomu baroknímu ( samozřejmě s omezeními danými pravidly), ale rád se nechám poučit, budeš na tom turnaji ? Mohli bychom dát o tom řeč a docela by mě zajímalo srovnání, jestli se v tom vyznáš tak mě to hodně zajímá.
Džan 18. září 2008 22:57:02
Kdykoliv nějaky bojový umění chcete otevřít pro soutěžení, tak ho výrazně přiškrtíte a samozřejmě oberete o spoustu technik. Bojové umění ať už mluvíme o karate, šermu nebo jakém koliv jiném má za úkol ochranu osoby nebo majetku za současného omezení nebo eliminace protivníka. Když v tom chceme soutěžit za současného uchování zdraví je jasné, že musíme nějak upravit zbraně , výstroj a zakázat některé akce. Nemyslím, že slovíčkaření o Turnaji barokním kordem je na místě, na druhou stranu aspoň se něco děje.
Mimochodem stejně by si to mohli říct karatisti a nemuseli by dělat kumite a mohli by se jít klidně třeba boxovat.
:D
Švára 18. září 2008 21:17:24
encyklopedie.seznam.cz...
na tomto odkazu najdete popis co to je FLERET. Takže pokud se soutěž má nazívat "Turnaj barokním kordem" , pak nevím, proč je řeč o fleretu. Až se budou opravdu používat repliky barokních kordů, pak to bude v pořádku. Kdo šermoval s kordem a i s odlehčenou variantou (sportovní čepel), tak jistě ví jaký je rozdíl v hmotnosti, potažmo v rychlosti a technice. Tak pokud chcete soutěžit v šermu se zbraněmi o kterých je tu řeč, pak běžte dělat sportovní šerm!
cert 18. září 2008 19:31:33
jasně, že je vždycky lepší když je to rozdělený podle druhu zbraně, ale jak píše Xen, na to je holt většinou málo účastníků. Takhle se to zase dá brát jako zajímavá zkušenost a srovnání zbraní a technik.
Zkusím dorazit, snad to letos vyjde. Sice jsem nedržel kord dva roky v ruce, ale za tu srandu to stojí a někdo prohrát musí:-)
XEN 18. září 2008 18:45:21
Jara(18. září 2008 13:29:32) : Nemyslim, ze jsou ty pravidla udelana pro sportovni savlisty. V loni meli docala problem si zvyknout na utok na nohy. Marianova levorucni dika jim asi problemy jako nam ostatnim. Byli tam myslim byli a skoncili druhy a ctvrty, takze zadne dominium.
Sportovni zbrane jsou lehci nez vetsina replik baroknich zbrani se sportovni cepeli. Ale myslim si , ze jsou asi zarazeny z duvodu vetsi pristupnosti turnaje.
Az bude v teto oblasti dost lidi se zajmem o turnaje, tak pak by bylo asi vhodne jit po zprisnovani pravidel pro vybavu. Do te doby, jsem rad ze alespon nekdo to nejak organizuje. V loni to bylo celkem v pratelskem duchu. Lukas Franek z Amu se me dokonce predsoubojem zeptal jestli mam kord nebo savli, aby nemel pri souboji vyhodu zbrane.
Jara 18. září 2008 17:49:40
Indyján(18. září 2008 17:11:53) : Nepletes se... Jen proste sportovni serm sel svoji cestou a dost se vzdalil drivejsi podobe. Celkem dost za to muzou umele vytvorena pravidla.
Indyján 18. září 2008 17:11:53
Pokud se nepletu, existují tři druhy sposrtovního šermu, tři disciplíny. Fleret, kord a šavle. Nebo ne?
Siegfried 18. září 2008 16:53:00
gelefier(18. září 2008 14:40:52) : Stejně jako navazuje barokní šerm na renesanční a ten na středověký. Takže povolíme i dlouhé meče a bijáky? Já jsem i za sudlice, samozřejmě se sportovní čepelí :)))
Mno a není to spíše tak, že spousta lidi dělá sportovní šavli a chtěj si jí také užít ??? A že je tu obava že by se nesešlo dost zájemců kdyby se to omezilo?
Jara 18. září 2008 15:18:47
gelefier(18. září 2008 14:40:52) : Jestli aspon trochu delas sportovni serm, tak vis kolik je tam podobnosti s baroknim sermem. Nevim co je na sportovni savli podobne s kordem - vlastne vim...nic. Sportovni cepele se pouzivaji jen pro jejich bezpecnost, ale vlastnosti jsou dosti odlisne, ale na ty jsem ve svem predchozim prispevku vubec nenarazel. Nutnost techto cepeli a masek naprosto chapu. Nevim proc by sportovni sermir nemohl mit "barokni" kostym... teda aspon to co se za ne loni vydavalo, aby si sportaci mohli jit zatukat. Takze si myslim, ze se celkem pletes.
gelefier 18. září 2008 14:40:52
Není tam ta podobnost proto, že sportovní šerm přímo navazuje na šerm barokní ? A nepoužívají se náhodou sportovní čepele proto že jsou velmi podobné skutečným barokním fleretům a jsou narozdíl od barokních kordů bezpečnější ? Taky sportovní šermíři většinou nemají barokní kostým. No ale možná se pletu.
Jara 18. září 2008 13:29:32
Takze se temer da poblahoprat sportovnim savlistum... "vyborne" udelana pravidla...
Nechapu proc si ten turnaj chce rikat barokni (a navic v kordu, kdyz se muze pouzivat i sportovni savle), kdyz se mu nesnazi priblizovat....
Jara 18. září 2008 13:26:55
příspěvek byl smazán użivatelem Jara 18. září 2008 13:18:15
gelefier 18. září 2008 11:43:40
Taky mě to zajímalo, napsal jsem a dovolím si sem vložit odpověď organizátora snad mu to nebude vadit. Jedná se tedy o ten turnaj v Praze 27.září
*********************************************************************************
Zdravim,

Pravidla jsou jednoducha, souboj ve ctverci, volny pohyb, barokni kostym,
nejlepe pod nim kevlarova vesta, nebo pres silnesi kozena vesta, sermirska
maska, zaaretovanou cepel, cepele sportovni kord, fleret nebo savle, na kosi
nezalezi.

Jede se na tri mozna pet zasahu (podle poctu prihlasenych), neni rozdil v
noze a hlave, vse za jeden bod.

Zbytek na miste.

S pozdravem,
Herbert Heissler
XEN 17. září 2008 14:23:31
Jara(15. září 2008 13:22:41) : Nevim, zkus nekoho z organizatoru.
Ja cekam, ze stejne jako loni: Pravo utoku, zasahova plocha cele telo, na tri nebo na pet zasahu (nerozlisovalo se kam). V loni byli velmi dobri rozhodci.
null 15. září 2008 23:24:09
Džan(15. září 2008 22:14:53) : asi potrénuju :)co takle letos uplatit rozhodčí ? :)))
Džan 15. září 2008 22:14:53
Ahoj!
Tradiční turnaj na DRCu se bude konat i tento rok. Všichni jste zváni 22.11. 2008 k nám do Brna. Podrobnější informace vyvěsíme během příštího týdne. Zatím se můžete začít těšit ;)
Jara 15. září 2008 13:22:41
XEN(15. září 2008 09:02:56) : Nejake podrobnejsi podminky turnaje (pravidla)?
XEN 15. září 2008 09:02:56
Ahoj, tak v sobotu 27. zari je naplanovany dalsi turnaj v Praze. viz.:
www.ceskyserm.cz...

Ja se tam chystam. Tak nevahejte a dorazte. V loni byli opravdu pekne ceny.

Viki 01. září 2008 11:06:59
Franken z Netvořic(15. září 2007 13:13:01) : Ahoj. Tady Viktor (Viki). Léta proběhla, roky přibyly, hodně lidí jsem poznal, i Lukášů. Prosím Tě zkus se mi nějak připomenout trochu víc. Není problém se setkat a oživit si léta předešlá. Zkus to i na tuto adresu viktor.machacek@czso.cz
mascha 29. listopad 2007 13:54:16
dodá někdo na ČŠ reportáž? prosím...
Džan 29. listopad 2007 09:17:14
Ahojky! Fotky z turnaje hledejte na dzan.rajce.net
a pěkně si je užíjte :)
Džan 29. září 2007 16:34:18
pro Jara: Přesně tak jak říkal Robert. Budou uveřejněna do konce října na DRC a snad i zde.
RobertW 20. září 2007 16:59:11
Tam i tam
Jara 20. září 2007 11:23:40
Džan(18. září 2007 21:49:51) :
Pravidla turnaje budou upresnena priblizne kdy? Budou vyvesena zde nebo na strankach DRC?
Džan 18. září 2007 21:49:51
Ahoj!
Podařilo se mi zachytit tuto diskusi a budu reagovat:
Dovoluji si vás všechny pozvat na II. Ročník barokního turnaje kordem.
Bude se konat opět koncem listopadu a to přesně 24.11.2007 a na stejném místě jako předešlé ročníky tzn. v Domě rytířských ctností v Brně. Večer po turnaji jste zváni na tradiční fantasy ples. Více informací budeme postupně zveřejňovat, jak na tomto servru, tak i na našich webových stránkách www.drcbrno.cz.
Všechny srdečně zveme a těšíme se, že obohátíte skvělou atmosféru na obou akcích svou přítomností.
Jara 18. září 2007 18:02:04
Jabčo(18. září 2007 16:40:24) :
Oficialni termin jeste neni urceny(aspon me ne znamy), ale zaslech jsem, ze by se to melo konat na konci listopadu.
Verim, ze to muze byt dobra zkusenost, ale proto by to podle me melo byt jen jako disciplina navic.
Jabčo 18. září 2007 16:40:24
Jara: jasne súhlasím. športová šabľa sa správa uplne inak. žiadny rozpor. čo len chcel povedať, že konkretne v tomto turnaji mi to nevadilo, lebo som už na to bol napr. zvyknutý z turnajov v DRC po minulé dva roky. Je pravda, že vo Zvolene niečo také nieje možné. Pre mňa to bola ale rozhodne zaujímavá skúsenosť pretože sa rozhodne nedá povedať, že by mali športoví šablisti nejako navrch.
A na tvoju otázku o turnaji v DRC, radi prídeme, keď sa to bude dať. kedy to vlastne bude?
Jara 18. září 2007 15:06:00
Jabčo(18. září 2007 14:49:35) :
No je to spise o tom, ze kordy, ktere v turnaji pouzivame (se sportovni cepeli) se priblizuji k historickym zbranim (samozrejme serm je trochu odlisny i zbran vypada trochu jinak), ale serm sportovni savli je tak nejak posazen trochu dal od toho co se snazime turnajem priblizit.
Myslim, ze by nebylo spatne povolit takove zbrane asi jako kdyz se na Zvoleni dela 1 vs 2, ale v hlavnim turnaji bych je nepovolil. Tam podle me proste nepatri. Vzdy to, ale bude zalezet na tom jake podminky urci poradatel.


Jabčo(18. září 2007 14:49:35) :
Jen tak mimo tema. Zucastnite se letos s brachem opet turnaje v DRC?
Jabčo 18. září 2007 14:49:35
Ok Jiŕí pokojne sa chytajme za slovíčka. Rozdiel medzi športovou šablou a kordom je myslím jasný každému a aj to, že športová šabľa nemá s barokovým šermom nič spoločné.
Nič to však nemení na tom, že stret týchto dvoch zbraní (kordy mali samozrejme športové čepele a z talianskych majstrov 16./17. st. sa samozrejme veľa použiť nedalo) a štýlov bol na tomto konkrétnom turnaji zaujímavý a zábavný (pre šermujúcich). Domievam sa, že to bol asi aj samotný zmysel turnaja.
Ja by som si tiež rád skúsil turnajový šerm kovanými kordovými čepelami a keď prídeš na to, ako ho bezpečne robiť, daj prosím vedieť.
Jiří z Münchsdorfu 18. září 2007 13:42:55
Král Elfů (17. září 2007) 11:52:12
Pokud je to myšleno jako žert, tak prosím. Přesto příspěvek Krále Elfů mohl někdo brát vážně, proto znovu pro nedovtipné: Rozhodující není ani tak váha sportovní šavle, jako její konstrukce a z ní vyplývající technika šermu (i když geneze byla ovšem opačná). Nevylučuji, že by bylo možné nalézt stejně lehký kordík (rokový, nebo pozdější úřednický), ale šermovat jako se sportovní šavlí by s ním nešlo. Mám na mysli například mimo jiné seky ve stylu "rybářského nahazování" pomocí tlaku palcem. Stejně tak kalkul s prohnutím sportovní šavlové čepele po nárazu na soupeřovu je povýtce moderní. Historické kordové čepele bývaly mnohem tužší. A vůbec, domnívám se, že rozdíl mezi barokním kordem a sportovní šavlí nyní nechápe jen ten, kdo nechce, nebo ten, kdo o zbraních nic neví a v životě je neměl v ruce. Naštěstí jsem díky svým koníčkům a práci v muzeu přišel do styku jak se zbraněmi současnými, tak historickými. Pokud jste měl někdo v ruce originální barokní kord a přišel vám jako dnešní sportovní šavle, napište mi prosím, kde ho najdu...
Nyní k Jabčovu příspěvku: Vážně je šerm sportovní šavlí barokní? Pokud moje znalosti sahají, tak šavle 17. a 18. století byly zcela jiné (vzhledově i funkčně). Dnešní sportovní šavle se prostě nepodobá žádné běžné barokní zbrani (její rozdíly jsou mnohonásobně větší, než jaké bychom nalezli u sportovního kordu a neřku-li fleretu).
Jabčo 17. září 2007 12:59:03
No čo sa zvolených zbraní týka, mne ako účastníkovi je to v zásade jedno, pretože ako šermiar by som mal vedieť čeliť akémukoľvek protivníkovi a keď neviem, tak dostanem. Pravdou však je, že ak je turnaj označený ako turnaj v korde, tak by mali byť šermujúci vyzbrojení kordami. Tento turnaj však nikde ako kordový označený nebol, ak sa dobre pamätám tak sa to volalo Turnaj v barokním šermu a od začiatku boli športové šable avizované.
Jediná vec, ktorá okrem nízkej účasti prekvapila mňa bolo, že občas, keď si hlavný rozhodca odskočil, tak miesto neho rozhodoval jeden z účastníkov turnaja. A to sa mi zdalo divné až nevhodné, napriek tomu, že nemám žiadnu motiváciu ho z hocičoho podozrievať. Len by sa malo držať pravidlo, že sa nemieša hlavný rozhodca so súťažiacimi.
Král Elfů 17. září 2007 11:52:12
V podstate na tom moc nezalezi, ale sportovni savle vazi pul kila, cepel je dlouha 80 cm. Neexistovaly snad v baroku historicky dolozene zbrane, ktere by tyhle parametry splnovaly? Mec pro vojenske pouziti do valky jiste ne, ale soubojove zbrane?
Pro srovnani, sportovni kord vazi pri stejne delce cepele cca 0.7 kg. Doufam, ze si ta cisla jeste pamatuju.
Algy 17. září 2007 10:02:56
Franken z Netvořic(15. září 2007 13:13:01) :
jestli toužíš po kontaktu s tím správným čertem, tak ti můžu dát kontakt.
Hoď sem mail.
cert 16. září 2007 20:34:17
Franken z Netvořic(15. září 2007 13:13:01) : Je mi líto, nás čertů je hodně a já jsem úplně jinej:-)
Franken z Netvořic 15. září 2007 13:13:01
Zdravím šermíře.
Pár slov k věcem, které probíráte:
Osobně si myslím, že sportovní šavle pro toto příliš šťastná není - taky jsem si sebou vzal obojí kord(historický) i šavli. Zbraň jsem potom přizpůsobil dle zbraně protivníka. Ale preferoval jsem ten historický kord se sportovní čepelí, ačkoli to není moje "nativní" zbraň - sport. šavle. Také Xena jsem se před finálem ptal, zda si nevezme kord, ale odpověděl, že ho má moc těžký a šavle mu vyhovuje.
Co se týče hadrů - vzal jsem si svůj dlouho nepoužívaný mundur z historiky, ale boty jsem bohužel neměl. Takže na mne zbyly ty gotické se zahnutou špičkou. Uznávám, je to nestylové, ale jinak to nešlo a ve třicýtce žoldáci taky sebrali co bylo :)
Jinak Čerte, rád bych Tě někdy viděl. Předpokládám, že jsi čert od COLLEGIUM ARMATUM. Je to tak?
Jak se tenkrát kluci ze skupiny začali množit a usazovat, scházeli jsme se už pak jen 2 s Viktorem a končili v hospodě :). Pak to upadlo úplně a já se snažil vracet vaše zbraně, co mi zůstaly ve skříni. Něco se mi podařilo vrátit, ale zůstal mi tu Jířův kord. Několikrát jsem mu volal, nakonec se dovolal, ale schůzka z toho nakonec nebyla. Teď mi tu kord visí na zdi s ostatními a je moc hezkej....ale rád ho předám.
Teď jsem se rozhlýdnul po netu a vypadá to, že jste zase atifní :)
škoda, že jste nedali vědět. No možná jste nemohli - změnil jsem po vojně číslo s operátorem.
Lukáš
Jiří z Münchsdorfu 14. září 2007 11:00:22
cert (13. září 2007 23:12:35)
Nijak nesnižuji samotnou myšlenku turnaje a zásluhy pořadatele na její uvedení ve skutečnost. Také nezpochybňuji užití sportovních čepelí. Jejich váha (a vyvážení) způsob šermu sice ovlivňuje, ale bezpečnostní hledisko je v tomto případě rozhodně přední. Zároveň jsem rád, že pořadatel pochopil nevhodnost připuštění sportovní šavle. Nedostatek vhodných zbraní na turnaji (také ve skupině nepoužíváme žádné sportovní čepele na kordech - bereme to jako "očůrávku" a kvůli případné účasti na turnaji si podobnou zbraň pořizovat s největší pravděpodobností nebudu) bych spíše řešil připuštěním starších (italských) fleretů, které jsou v tréninkové výbavě mnoha sportovních oddílů i leckterých SHŠ. Jde prostě jen o souměřitelnost zbraní a technik. Jiným řešením (dle mého názoru méně šťastným) by bylo pořádat turnaj v šermu nikoli kordem, ale jakýmikoli zbraněmi se sportovní čepelí. Taková "bramboračka" by možná mohla mít své kouzlo jako zpestření řádného turnaje v šermu kordem, ale nikoli jako hlavní disciplína. Mimochodem, podobný vánoční turnaj pořádal (a možná stále pořádá) pražský vysokoškolský sportovní oddíl Humanita. Jen na okraj: dovolovali i útok dýkou (zkrácený fleret), ale používali el. signalizaci. Závěrem, abych předešle zbytečnému podráždění zainteresovaných, znovu opakuji, že si jejich snahy vážím, ale zlepšovat, respektive o zlepšení diskutovat, je možné stále.
cert 14. září 2007 00:28:27
Jara(14. září 2007 00:02:19) : Garantuju ti, že kdybych neměl uraženej kus menisku a prasklou šlachu v koleni a nečekala mě v řijnu operace tak jsem nechyběl ani na Klamovce. :-( Zvolen jsem jezdil pravidelně, letos to nevyšlo. Doufám, že doktoři uspějí a já si ve Zvoleně příští rok zašermuju - koneckonců mám co obhajovat:-)
Jara 14. září 2007 00:02:19
cert(13. září 2007 23:12:35) :
Souhlasim s tebou, ze kazdy pokus o turnaj je skvely. Povolit sportovni savli v kordovem turnaji mi, ale prijde jako nestastne reseni.
K turnajum. Ke konci roku by mel jeste probehnout turnaj v Brne. Vsichni jiste budou radi kdyz se ho zucastnis. V novem roce to bude prestizni Zvolen, kde kazdy muze predvest sve schopnosti a dovednosti na mezinarodni urovni.
cert 13. září 2007 23:12:35
Jiří z Münchsdorfu(13. září 2007 14:11:44) :
Především si myslím, že každý pokus o turnaj je skvělý. Tápání a hledání je přirozenou součástí vývoje. kdyby se v Čechách pořádal turnaj každé dva měsíce tak už máme celkem jasno co a jak nemá nebo má smysl. Jenže je zatím strašně málo lidí kteří jsou ochotni riskovat svou reputaci "šermíře" a zkusit si opravdový šerm. Přes všechny pokusy s plasty atd.. mi připadá použití sportovních čepelí (a ostatní výstroje) jako nejbezpečnější a nejfunkčnější. Jestli je to šavle nebo kord už nehraje takovou roli.
Ovšem (abych si hned odporoval :-) jistý rozdíl tady patrný je. Takže já bych se klonil k tomu při příštím turnaji(což bude podle mých zkušeností tak za rok - a že bych se rád mýlil) rozdělit turnaj na dvě soutěže: kord a šavle.
Mimochodem dost by mě zajímalo střetnutí" klasické německé školy a soudobých sporťáku.

Na závěr jen poznámka. Jakýkoliv turnaj je jen simulací boje a účastníci jsou nutně svázáni pravidly. Podle toho je třeba k tomu všemu přistupovat . Je to jen hra a příležitost otestovat si některé dojmy a pocity v praxi.
Jiří z Münchsdorfu 13. září 2007 14:11:44
Prosím vás, proč je v turnaji šermu kordem povoleno užití sportovní šavle? Ta zbraň má zcela jinou konstrukci i užití (techniku šermu) než kord - nota bene historický. Jelikož jsem si ozkoušel šerm historický i sportovní, tomuto počínání pořadatelů zcela nerozumím a dost mne odrazuje od účasti na podobné akci. Nemůže být tato nesystémovost důvodem poměrně malého okruhu účastníků, zvláště tuzemských, na což je některými diskutéry žehráno?
Král Elfů 12. září 2007 11:02:05
XEN Jo, presne - souzasah by mel znamenat ztratu bodu obou. Mimochodem, videl jsem v nejake obrazkove knizce o sermu reprodukni pekne rytinky s titulem "konec souboje". Je videt, ze souzasahy nebyly vyjimecne :]

Wothan no vy Rimani za to totiz muzete, pac jste to vymysleli, stejna jako ta Indska svoloc co vymyslela svastiku a snazi se nekomu nakecat, ze je to symbol slunce nebo co.
XEN 12. září 2007 07:32:54
Král Elfů(11. září 2007 17:07:07) : Myslim, ze cast kostymu byla pujcena od organizatoru.

Co se tyce prava utoku a prava prvniho, u Borka na turnajich se ted posledni dva turnaje zkusilo pravidlo: tri souzasahy = vypadavaji oba, hraje se na pet. Muze te tedy vyhrat 5 ku 4, ale alespon tri zasahy musite dat ciste, tedy bez toho aby ste byli zasazeni. Jeden se tam system dvou pavouku, kdyz vypadnete z prvniho jdete do spodniho, tam kdyz prohrajete tak uz totalne koncite.
Na prvnim turnaji nas to stalo hodne lidi zivot, ale na druhem uz to bylo o mnoho lepsi. Myslim, ze prohra obou po urcitem poctu souzasahu (idealne po prvnim) je asi nejlepsi simulaci zkutecneho boje.
Wothan 11. září 2007 17:17:14
KE: čekám kdy budou žalovat nás římany :-))
Král Elfů 11. září 2007 17:07:07
Koukal jsem na ty fotky, někteří tam mají docela podivné (řekl bych gotické) boty, jak to tam bylo s těmi kostýmy? Upřímně řečeno jsem si chtěl něco podobného taky zkusit, ale zrušil jsem to, protože jsem neměl v čem jít.

Ještě k těm čárovým (již dávno zapadlá debata) - tam nezáleží na tom, jak je definovaný platný povrch. Čároví jsou prostě indikace zásahu - něco jako elektrické aparáty :)

Čili pokud se šermuje bez aparátů, vypadá to tak, že za každým ze závodníků stojí dva lidi a sledují jeho protivníka, a jakmile uvidí zásah, zvedají ruku (pozor na Horvátův syndrom, nezvedat moc vysoko, nebo zásadně levou!!!).

V podstatě to můžou být i jiní závodníci.

Ad právo útoku - osobně jsem měl vždycky radši právo rychlosti, čili (sportovní) kord, kde není rozhodčí až tak důležitý, a tím pádem nemůže dojít k různým omylům a nedorozuměním. Ale tam už to asi vážně bez té elektriky nejde.
Jabčo 11. září 2007 16:13:25
XEN: dvaja sa nezúčastnili prvých dvoch kvôl v skupinách, ale boli rovno nasadení do "pavúka", myslím že to bol Herbert a potom ešte strieborný víťaz, na meno si nespomínam, žiaľ.
XEN 11. září 2007 13:42:00
Kdyz jsem jmenoval ty lidi, tak jsem zapomel na Piskota a Juditu, ale pak mi vychazi 14 lidi, tak nevim.
cert 11. září 2007 12:02:33
Jara(11. září 2007 11:08:19) : Jak už psal Xen... V turnaji byli sportovní šavlisti a ti jsou na hodně najetí na předseky na předloktí, tak aby je to trochu znevýhodnilo. Tolik vyjádření organizátorů. Můj názor je, že to hodně ubere na věrohodnosti a realističnosti šermu. Takže já preferuji jako zásahovou plochu celé tělo s bodovým rozlišením hlava, trupXruce, nohy.
Jara 11. září 2007 11:08:19
cert(11. září 2007 10:40:00) :
Uz jsem mel tu moznost turnajovy serm vyzkouset. Turnaj v kordu v Brne v DRC druhy rocnik(ten co poradal Bob po tvem rocniku, dale jsem byl treba tento rok ve Zvoleni - z duvodu zraneni jen jako divak). Mas pravdu, ze turnaju se moc neporada s tim souhlasim. Treba na tom brnenskem turnaji jsou kryty rukou zakazany). Nevidim zadny rozumny dovod, ktery vedl k vyjmuti predlokti jako zasahove plochy?
cert 11. září 2007 10:40:00
Jara(10. září 2007 21:37:02) : Tak ti nevím, člověče. Jsi teoretik, nebo jsi turnajový šerm už vyzkoušel? Ono těch turnajů se zase tolik nepořádá..., asi bychom se už někde potkali.
Kryty levou rukou ještě na žádném turnaji, kde jsem byl, nezakázali. Navíc pokud není předloktí zásahová plocha tak lze levačkou logicky krýt naprosto brutálně.
Jabčo 11. září 2007 08:48:51
Jara: No ďakujeme za uznanie :) Ale bracho (Marcipán) tento rok chýbal kvôli chorobe. v každom prípade to bola príjemná akcia, len je škoda, že nebolo viac účastníkov z Čiech a Moravy. V kažom prípade, kto z Vás má záujem, prídite sa začiatkom apríla pozrieť do Zvolena, tam je tradične turnaj už asi 8. rok a zúčastňujú sa ho aj Poliaci (pekný francúzsky šerm) Češi a samozrejme plno Slovákov.:) okrem kategórie jeden proti jednému sa vyhodnocuje aj kategória jeden proti dvom, skrátka príležitosť spoznať nových ľudí a zažiť čosi iné. Len sa netreba báť nejakej tej modriny:)))
Jara 10. září 2007 21:37:02
XEN(10. září 2007 18:01:41) :
Zajimave. Jo slovaci jsou casto na nasich turnajich a jsou velice dobri. Jestli se nepletu, tak jsem tam videl i Marcipana(podle fotek) a velice se divim, ze se neobjevil na stupnich vitezu.
Pouziti sportovni savle je podle mne chyba. Nepriblizuje se podobou k historickym zbranim coz je takova snaha techto turnaju (potom uz by jsme prece nemuseli sermovat v kostymech), je to velice lehka zbran, coz je v takovem turnaji obrovskou vyhodou. A dalsi nejzavaznejsi vec proc by nemela byt savle pouzita je to, ze slo o turnaj v kordu...jaksi nevidim prostor pro savle.
Nevim proc by ruce jako zasahova plocha melo byt stizeni pro sportovni sermire, kdyz u sportovniho kordu plati zasah do jakekoliv casti tela a u savle od pasu vyse take vse.
Zakazat kryty levou rukou je take velka moda, ale snad se to casem zmeni. Vymluva typu vzdyt jsou povoleny dyky je podle me scestna, protoze u dyky je opet zase povoleno jen se s ni vykryvat.
XEN 10. září 2007 18:01:41
Ucastniku bylo dvanact, z toho asi 5 slovaku a asi 4 kluci co delaji take sportovni savli, Cervenacek, Smrtak a ja.
Sportovni savle byli povolene zbrane a byli tam k zapujceni, ja jsem ji pouzival po te co z me zbrane odlit aret (Smrtak s tim rubal jako s mecem). Ty sportovni savle, jak jsem zjistil, jsou pomerne lehci nez treba vice historicke zbrane se sportovni cepeli a asi poskytuji vyhodu pri secnem typu boje. Jeden se sportaku (jehoz jmeno jsem bohuzel zapomel) se me sportovne pred jednim soubojem zeptal jestli mam savli a jestli si ji muze vzit take.

Jak jsem predtim ptal na kryty levou rukou: Zasohovymi misty bylo cele telo, krom obou rukou od lokte vyse - dle organizatoru, aby to trochu stizili sportovnim sermirum.
Jara 10. září 2007 16:16:58
XEN(10. září 2007 15:17:51) :
Ty sportovni savle byly zbrane na pujceni nebo jde o zbrane jednotlivych ucastniku? Kolik bylo ucastniku v turnaji?
XEN 10. září 2007 15:17:51
Rád bych poděkoval oraganizátorům letošního Klamoklani za organizaci turnaje. Velmi dobrá úroveň rozhodčích, pohodová atmosfera, velmi pěkné ceny a možnost zapůjčení výzbroje, prostě paráda.

Trochu jsem měl strach z práva útoku, ale musím uznat, že toto pravidlo není tak špatné, jak jsem si myslel. A ikdyž jsem bojoval, jak mi je přirozené a na nějaké právo útoku vůbec nemyslel, padlo dle mého mínění častěji v můj prospěch než proti.

Nějaké fotky od Dobromila jsou na:
www.pryl.cz...
cert 20. srpen 2007 15:13:52
Jara(17. srpen 2007 17:17:07) : Vždycky záleží na organizátorech jek pravidla nastaví. Na Klamoklání se organizačně nepodílím takže jak to tam bude konkrétně nevím.
Moje poznámky tady jsou spíš obecné, a obecně nebývá zvykem zakazovat kryty levou rukou. Ovšem riskuješ, že rozhodčí takový kryt vyhodnotí jako zásah. Takže ti co používají levačku ke krytí berou do ni raději levoruční dýku. Pravidla to umožňují.
Jara 17. srpen 2007 17:17:07
cert(17. srpen 2007 13:42:44) :
Takze bude opet (brano obecne pro kordove souboje) zakazany kryt levou rukou (napr. souperovi body)?
cert 17. srpen 2007 13:42:44
A eCaTdP(17. srpen 2007 13:21:03) : Já chápu, že to může znít až neuvěřitelně, ale i někteří čeští a slovenští historičtí šermíři studují techniku šermu.:-)

My uznáváme platným povrchem celé tělo. K dalšímu viz pravidla ve Zvolenu.
A eCaTdP 17. srpen 2007 13:21:03
cert(17. srpen 2007 08:42:57) : Co se Poláků týče, tak jsem si pod pojmem technici představil, že mají velmi dobrou techniku. A ze skušenosti vím, že mít lepší techniku je lepší než vyšší rychlost. A tudíž, že s nimi prohráváte. Pokud to tak ale není, tak tím lépe. Poláky ve střehu na planši nemám moc rád.
To se týče práva útoku. Asi je pravda, že je při tom rozhodování snažší. Nicméně to sežere spoustu záludných možností... což by mě osobně docela vadilo.
Sportovní rozhodčí samozřejmě mají praxi. A fleretisti a šavlisti musí umět číst souboj. Ale kdybyste uznali platným povrchem celé tělo, tak byste se mohli obejít bez "čárových" postraních rozhodčích a vzhledem k tomu, že chcete "účinné zásahy," tak byste ty zásahy viděli i sami. A ve sportovním šermu jsou postraní rozhodčí na to, aby kontrolovali překračování postraních a zadních čar. Ale to je vaše věc. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě, že?
cert 17. srpen 2007 09:44:59
Král Elfů(17. srpen 2007 09:23:49) : pravidla jsou pro každý turnaj trochu originál. Většinou se počítají jinak body za zásahy (hlava, telo x ruce, nohy), nebojuje se na liniovým planši, spíš nějakej širší obdelník, bývá požadavek na "dostatečně účinné zásahy"(prohnutá čepel u bodu, seky x přiložené). Pravidla by se dali spíš srovnávat se sport. šavlí, zásahová plocha je ovšem celý tělo. Propozice třeba pro turnaj ve Zvolenu jsou tady: www.serm.sk...

"Jinak na cteni zasahu jsou carovi rozhodci. :)"????????? jasně , ale jak to souvisí s tím, že jsou sportovní??????????
Král Elfů 17. srpen 2007 09:23:49
Vy teda pouzivate fleretovy pravidla se vsim vsudy, nebo nejak upraveny? Jinak na cteni zasahu jsou carovi rozhodci. :)
cert 17. srpen 2007 08:42:57
A eCaTdP(16. srpen 2007 17:06:38) : Nevidím na turnajích nic" zvláštního". Ostatně turnaje nejrůznějšího typu se konaly napříč celou historii :-). Holt mají lidi potřebu se poměřovat. A použití bezpečnostních pomůcek a upravených zbraní pro turnaje taky není výmysl moderní doby. Prostě se nechceme pozabíjet.

Právo útoku je věc o který se neustále diskutuje. Mě osobně se moc nelíbí, ale zjednodušuje rozhodování. Protože pravidla jednotlivých turnajů nejsou jednotná tak někde se uplatňuje jinde ne, záleží na organizátorech.

Sportovní rozhodčí mají jednu obrovskou výhodu - praxi! Umí číst souboj, vidí zásahy... Z vlastní zkušenosti vím, že to není vůbec jednoduché. Tak proto.

Jak jsi na základě věty: "Zvlášť Poláci vždycky zaujmou, jsou to technici a to že jedou francii dává zajímavou možnost konfrontace se zastánci italské školy. " dospěl k závěru, že prohráváme nechápu:-)

Poslední větu nechám bez komentáře.
Siegfried 16. srpen 2007 17:12:33
A eCaTdP(16. srpen 2007 17:06:38) :
Význam blábolů co si zde napsal mi uniká :) Jaký poláci ? Boláci ?
A eCaTdP 16. srpen 2007 17:06:38
To je zvláštní, jak se ti historičtí šermíři najednou tlačí do "sportovních" turnajů. Ale nechápu, proč se chtějí zabývat právem útoku. Že by kvůli "regulérním rozhodčím z šermu?" Pokud ano, tak právo útoku není určitě první (kevlar, chrániče), ani poslední věc (černá karta...).
Každopádně vám se závistí přeji příjemný turnaj. A nechápu, jak můžete prohrávat s Polákama... že by kvůli Francii (F. škole)? Já být vámi, tak smíchám dohromady Itálii a Francii.
cert 16. srpen 2007 14:41:53
Já jen aby to nazaniklo ve víru jiných akcí chci upozornit na Klamoklání(viz kalendář). Na programu je, mimo jiné, kordový turnaj. Vzhledem k pořadatelům předpokládám že, velmi kvalitní.
ještě přidávám předběžné informace, tak jak mi dorazily:
Zatim strucne

Turnaj bude probihat v sobotu od ranich hodin, nejprve skupiny, vyzkousime s
pravem utoku

Odpoledne pak eliminace a vecer okolo sedme finale

Vitez ziska kord se sportovni cepeli a jeste neco k tomu

Finalisti asi cepele a tak

Mozna, ze bychom finale udelali bez prava utoku, ale to se jeste domluvime

V kazdem pripade tam budou regulerni rozhodci ze sermu

Ustroj barokni kostym, boty dobove

Teren udusana trava

Zbrane zaaretovane sportovni savle, flerety, barokni kordy se sportovni
cepeli

Nutna maska a kevlarova vesta, pro ty co ji nemaji bude k dispozici k
zapujceni

Pro zenske je podminkou ochrana prsou, to se taky asi bude pujcovat

S pozdravem,
Bc. Herbert Heissler
mascha 13. prosinec 2006 09:27:36
nemáte prosím někdo pár fotek z turnaje 2006?
cert 14. říjen 2005 11:14:27
Drazí přátelé šermíři, začínají se nám množit přihlášky, máme potvrzenou účast kamarádů ze Slovenska, hezky se nám naplňuje i večerní program a nezbývá mi než připomenout, že kdo pozdě chodí sám sobě škodí... :-)
Objevilo se i pár lidí, kteří by měli zájem pouze o účast v turnaji (z pro mě nepochopitelných důvodů je neláká chlast, obžerství a krásné ženy... no proti gustu žádný dišputát...), takže pro takové případy je startovné 80,- Kč. Zápis na turnaj je v sobotu 29.10. v 8.00 hodin.
A pro ty kdo zatím nezjistilI kde se nachází DŮM RYTÍŘSKÝCH CTNOSTÍ - DRC je tady adresa: DRC o. s., Svatopetrská 24, 617 00 Brno-Komárov, průjezdem hotelu Bílá růže. Zastávka Konopná tramvaje 9 a 12.
Miriamelle 03. říjen 2005 09:42:29
Ahojda Certe,
Tak s dedou je to domluvene, vyhledove se to pokusi prelozit, jen co to ja pretransformuji z pdf do rozumnejsiho formatu:)) Mam jen dotaz, jelikoz se jedna o akci v Brne a problem s moji ucasti by byti nemel, musim se Ti nejak nahlasit, nebo se mnou pocitas??Dekuji. Mej se krasne, Andreia
Jabčo 30. září 2005 16:07:00
Čau Čert. Daj nejaké bližšie info, kde presne to bude, kedy sa prichádza, aké sú disciplíny. Ja prídem určite a asi aj naši chalani. Napíš mi prosím na a.janicina@zoldnieri.sk. Ďakujem
cert 29. září 2005 10:55:35
Ahojky lidi, jen chci vlezle připomenout, že rád zoodpovím jakékoliv dotazy a pochopitelně ještě raději vyslechnu podnětné návrhy a připomínky. Tak jen do toho:-))
Začíná to vypadat, že bychom se mohli sejít v příjemné společnosti, možná dojedou i Poláci( kdo neví proč z toho mám takovou radost pochopí až uvidí jejich francouzskou školu v akci), máme předběžně domluvené zajímavé lidi na přednášky i večerní tance, jen doufám, že všechno vyjde.
Hlavně pokud se chcete zůčastnit dejte včas vědět, kapacita je, bohužel, omezená a já bych hrozně nerad někomu na poslední chvíli říkal, že je mi líto...
cert 07. září 2005 15:40:28
Huráááá!!!!
Konečně je vše domluveno a hotovo: Turnaj bude v Brně, 28 - 30. 10. 2005
Další info budou asi v pátek - zase mě zlobí technika a tak píšu z cafééé
Jabčo 15. červenec 2005 13:20:17
Ako to pokračuje s plánovaným turnajom? Čert máš už predbežný termín? Aby sme vedeli ako si upraviť vlastné kalendáre, radi by sme si prišli zašermovať.
Rynn 11. duben 2005 20:20:00
to nema cenu...
Rynn 11. duben 2005 20:19:33
ahojky, je tu nekdo?
Ira 08. duben 2005 12:35:00
cert(07. duben 2005 19:32:52) : No, pokud by Bratia Slováci netrvali na blízkosti domoviny, asi by se hledalo a domlouvalo snáž. S mou angažovaností můžeš počítat, neb po dvouleté simeonské odmlce mi ten šermířskej manažerskej humbuk začíná trochu chybět...
Jabčo 08. duben 2005 08:19:56
Čert: počávaj, ináč s umiestnením priestorov blízko k hranici si s kvôli nám problémy nerob. Ja si napríklad rád urobím výlet a vyrazím aj o deň skôr a trochu si pozriem krajinu.
cert 07. duben 2005 19:32:52
Ira(07. duben 2005 17:39:08) : Ahoooooj, ono Mráčátko říkalo, že Ti říkalo a že jsi říkala, že by ses angažovala a já jsem u toho vrněl nadšením:-). Takže moc dík a já se co nejdřív (teda po neděli) ozvu a dáme řeč.Pá, Pá, pa
Ira 07. duben 2005 17:39:08
Nazdar Čerte,
smutně a závistivě čtu o tom, jaká to byla ve Zvoleně pohoda...
Pro akci v ČR nabízím přátelské vztahy s kastelány na Křivoklátě (asi moc blízko u Prahy), na Pernštejně a v Jaroměřicích nad Rokytnou (Vysočina je asi taky ještě daleko). Ale mám doporučení na nově zpřístupněné Nesovice (vedle Slavkova u Brna) a fajn kastelán byl i v Miloticích (hned u hranic u Hodonína). Můžu oslovit i další zámky, ale potřebuji znát potřebné prostorové, ubytovací a finanční podmínky...
marcipan 06. duben 2005 20:06:01
cert(06. duben 2005 13:11:28) : z toho si nic nerob. Ja sa nemozem pohnut lebo mam prechladnuty chrbat. Aspon sme si zasermovali, no nee? Pozdrav Baghiru. Maj sa.
cert 06. duben 2005 13:11:28
Jabčo(06. duben 2005 08:26:14) : Nazdááár!!!! Ale dobrý to bylo, jeli jsme vlakem a tak jsem spokojeně vystřízlivěl až někde za Třebovou:-). Prostě pohůdka. To spíš v pondělí se mi rozleželi nějaké ty drobné modřinky po těle... Holt musím víc trénovat...
cert 06. duben 2005 13:08:43
Kain(06. duben 2005 07:23:57) : V Olomouci máme Adoreu - to je ten "zbytek" českomoravské výpravy na Zvolen, takže takovýmito kanály to už zkoušíme. Však ono se něco ujme:-).
Ještě k tomu číslu(100), abych nebyl nařčen z megalomanství, ale počítam že se může reálně sejít ke třicítce šermujících, ke každému nějaký ten doprovod, máme domluvené muzikanty, tanečnice, snad i pár čestných hostů.... Takže takový hrubý odhad...
Jabčo 06. duben 2005 08:26:14
No nazdárek Čerte. Nejako sme sa už v nedelu ráno nestretli. Ale na ten Váš turnaj sa už teším. Aká bola cesta? Nijaké dozvuky so sobotného večera?
Kain 06. duben 2005 07:23:57
Tak to určitě ne, 100 ani přibližně. Ale co zkusit Alt-Starhemberg, to je skupina z Holomóca, co dělá třicítku. Myslím, že okolí budou mít zmapované...
cert 05. duben 2005 14:14:49
Kain(05. duben 2005 12:35:55) : Je to už strašně dávno co jsem tam byl, jak je to dopravně obsloužený? A byl by tam dost velký sál + zázemí, a ubytování pro cca 100lidí?Samo, že to nemusí být interhotel, ale aspoň sem tam nějaká sprcha a záchody...
Kain 05. duben 2005 12:35:55
Co zkusit Sovinec? Měli jsme tam seminář aikijutsu, kastelán je boží...nebo kontaktovat Indyho nebo Scotta z olomouce, mají to tam asi obšlápnuté...
cert 04. duben 2005 08:45:16
Tak jsem se vrátil ze Zvolena(viz kalendář). Bylo tam jako obvykle moc fajn, už to mají holt zmáknutý, však to byl už šestý ročník. V turnaji se sešlo 33 šermířů z e Slovenska, Čech, Moravy a Polska. Zvlášť poláci vždycky zaujmou, jsou to technici a to že jedou francii dává zajímavou možnost konfrontace se zastánci italské školy. Českomoravská výprava letos slušně vyhořela, základní kolo jsme sice ještě prolezli, ale do play off jsme se už přes vyřazovačky nedostali. O to víc jsme si zabouchali v neoficiálních vyzívačkách a tréningovkách na nádvoří, naštěstí bylo skvělý počasí. Prostě jsem se vrátil vorvanej jak jetel, plnej fajn zážitků a se spoustou inspirace do dalšího snažení o trochu toho šermu.

Plánovaný turnaj v Čechách začíná vypadat dost zajímavě. Jen se bojím aby nakonec nebyla slováků totální přesila. Rozhodně spousta z nich projevila zájem a nejsou to vůbec žádní autsajdři. Takže se moc těším.
Aby to neměli tak daleko tak teď hledáme nějaké nové místo na Moravě, dobrá dopravní dstupnost, trocha soukromí, dostatečně velký hlavní sál, příjemný kastelán či majitel a hlavně možnost dlouhodobé perspektívy. Nouzovou variantu sice máme připravenou, ale raději hledám dál. Pokud by měl někdo typ, ozvěte se - nehynoucí vděčnost a oslavování Vás nemine....
Ruda 08. únor 2005 12:43:02
Čau Čerte,do toho bych taky šel,napiš kdy a kde.
henricvs 08. únor 2005 00:32:27
salve certe daj mi vediet kedy akde taisto sa rad zucastnim
cert 06. leden 2005 15:13:15
marcipan(05. leden 2005 19:54:26) : bude mi potěšením, já se rád vždycky něco přiučím :-)
marcipan 05. leden 2005 19:54:26
Cert: Dame zase spolu volnasek?
cert 05. leden 2005 15:51:54
Jabčo(04. leden 2005 16:38:17) : No to by bylo úplně skvělé!!!!
Pravidla by měla být v podstatě stejná jako na Zvoleně, možná že přidáme nějaké doplňkové soutěže a nebo exhibice. Uvidíme jak se to vyvine - podle zájmu lidí, ale základ je kordový turnaj.
Jabčo 04. leden 2005 16:38:17
Nazdárek Čert, super nápad strašne radi sa zúčastníme. Ja prídem určite aj s našimi chalanmi, len trochu upresni termín. Pravidlá budú podobné ako bývajú vo Zvolene?
cert 04. leden 2005 11:05:38
Na podzim (říjen) tohoto roku připravujeme turnaj v kordovém barokním šermu. Mělo by se jednat mimoto také o akci společenskou, spojenou s plesem a hodováním. Rádi bychom pozvali všechny "třicítkáře", doufáme, že by mohlo přijet i pár lidí ze Slovenska, kde se akce tohoto typu (která je pro nás vzorem) pořádá již tradičně. Šermovat se bude zbraněmi historikého typu se sportovní kordovou čepelí a v maskách, v dobových kostýmech. Naším cílem je podnítit zájem o kordový šerm v Čechách a pochopitelně hlavně se pobavit. Zájemci o spolupráci při pořádání celé akce jsou vítáni, podnětné připomínky rovněž. Můj tel: 603412110.

webmaster