Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Rytířský turnaj ???

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Guesttt 09. duben 2007 12:42:55
www.haraldos.eu
LUCI 21. listopad 2006 12:27:58
Skupina Haraldos jiz brzy otevre oficialni internetove stranky.Vystupuji v Nemecku uz 6 let proto o nich dlouho neslo slyset.Znam je osobne,kdyby nekdo chtel vice informaci piste na lucyv@seznam.cz.Jakmile budou mit sve stranky hotovy uverejni adresa.Jinak par informaci ja na adrese parku www.Schloss-Thurn.de
Ryška 28. duben 2005 10:56:31
Majda a Guestt: Myslala jsem to tak jak píšete -že vedoucí Haraldosů a Trakénů jsou bratři.
Co se týče Haraldosů -byli u nás na farmě Bolka Polívky a na plakátech měli Heraldos - Myslím,že je to jedno -nikdo to nemyslí ve zlém a všichni víme o koho jde.
Jinak i když jsme takřka konkurence, tak jsme již spolupracovali takřka se všemi známějšími skupinami /pouze Haraldos uvidíme v květnu v německu kam jedem s Trakény a s Honorisi si zatím dopisujeme / - každý to dělá po svém, každý má nějaké mouchy, ale kdo by neměl -ale hlaví je, že si všichni jsou ochotni si pomoci a jsou to super lidi -bez rozdílu ze které skupiny jsi.
Ryška 28. duben 2005 10:50:48
Rudi - To co říkáš je pravda pouze částečně.To co píšeš je reakce koně -který na takovéto akce není trénován. Koně kteří jsou seznámeni s tím, že bude zmatek, řev, kravál, ale kteří věďí, že jejich pán -nedopustí aby se jim něco stalo -ti vědí, že se nemusí bát -a nezdrhaj -pouze třeba při větším rozruchu poskočí, nebo pohodí hlavou.Již 3 roky se aktivně účastníme největších akcí jak napoleonských, tak gotických -a ani jednou tam koně neselhali.Např. letos na Slavkově bylo přes 25 koní -sešli se tam takřka všichni trénovaní koně na Moravě -a myslím, že to bylo super.
Vím o čem mluvím, jelikož jsme se teď vrátili z Italského Caldiera -kde jsme jako řadový dělostřelci nestíhali uhýbal kopytům koní, kteří byli suprově vycvičení jako jízda v davu-ovšem majitelé zapoměli koně naučit základní věc -jít rovno a nešlapat na lidi.. V takových případech koně vybočovali, sráželi účastníky a já v rukou 4 kg. střelného prachu jsem nevěděla zda uhýbat kouřícím divákům, nebo koním. Záleží jen na výcviku. Jeli jsme na vyjížďku s holkou která jela na našem poníkovi -nedopatřením se stalo, že v úzké uličce se dostala před naše 2 kobyly - chlaďasky a spadla. Protože to bylo těsně před námi -nešlo už kůli úzkému prostoru zabrzdit ani uhnout. Bohužel koně přecválali přes ni. Vyděla jsem to jako totální průšvih a počítala jsem ,že budeme volat záchranku.
Díky výcviku /cca 2-3 roky trvajícímu/ ale kobyle přes ni jen řeběhli, ale nešlápli na ni -i když nevím jak to udělali -holka utřžila pouze naraženou ruku -od pádu a pár malých modřin. Tím ti chci jen říct -co koně naučíš a vysvětlíš jim -to umí .

Maska. -Ahoj.
Bohužel musím konstatovat -že je mi smutno když vidím na některých akcích Arabské plnokrevníky, kteří musí tahat jezdce ve zbrojích a ještě nechat nasednout dalšího jezdce -naštěstí jich není mnoho.
Bojovým koněm zřejmě rozumíš plemena koní na která se nemusí bát nasednout 100kg. chlap ve zbroji. To vše záleží na plemenu, ale hlavně na vyvynutí zad koně -musí je mýt správně trénovaná /jezdecká gymnastika a cviky na posílení zad/ a také to musí být vhodný typ koně. /i chlaďas se zničenými prosedlými zády to potom nezvládne/.
V denšní době každý dává předbnost rychlosti a proto lehkým koním -to podle mě nebyl hlavní prvek turnajů.Podle nás šlo o krásu chodů a výkony jezdce i koně. I v krásném sebraném cvalu kůň jede dost rychle, ale divák vychutná větší výkon a krásu. Vyděli jsme Fríské koně u kterých zanikla krása jejich přirozených chodů, když je nutili takřka do trysku.
My dáváme přednost přávě takovému elegantnímu stylu jízdy a proto jezdime na chladnokrevnících.
Nacválají z místa -na brždění většinou potřebují delší trasu, ale je to kolos na který se nemusíš bát sednout v brnění....a zem duní... My nyní vlastníme 3 kobyly Českomoravských belgiků.-jezdíme teď se 2.
Pokud chceš -mrkni na www.statekhanka.wz.cz nebo se ozvi na statekhanka@tiscali.cz

Jinak ještě dotaz na všechny - je podle vás v turnaji nejdůležitější rychlost?
Vyděli jsme turnaj kde jezdci excelovali v rychlosti -nabrali požadovaný počet např. 3 kroužků a jelo se dál.
My raději jedeme krapet pomaleji, ale kroužků máme až 6 a najíždíme na disciplínu třeba 3x - jednou kroužky házíme, podruhé jsou cih, cak, potřetí střídáme zbraně. Co je podle Vás lepší ?
Protože teď spolupracujeme jak s Honorisy, Trakény, Arxy...aj. -věřím,že tato diskuze není pouze jako vzor pro naši skupinu, ale pro zkvalitnění a zakčnění všech turnajů. Nebojte se psát -jak si turnaj představujete vy a co je podle vás nejdůležitější.

Dík Ryška.
Maska 19. duben 2005 11:37:34
Ryška: Hloupý dotaz diletanta: Jak by se dnešní kůň tvářil kdybych na něj vylezl v plátové zbroji? Unesl by to, nebo se dnes tehdejší bojová (promiň mi ten výraz) plemena už nevyskytují?
Majda 18. duben 2005 13:39:03
Musim potrvdit slova Guesttta, Haraldos a Traken maji splolecne jen jedno...a to rodinu. Majitele techto rytirskych skupin jsou totiz bratrove. A Haraldos uz par let maji stale vystoupeni, tusim ze v Rakouskem zabavnim parku. Uz jste nekdo videl jejich nocni show na kosti? bylo to vyborne, skoda, ze uz o to vedeni hradu nestoji
Guesttt 09. leden 2005 18:27:13
Uvedu par veci do poradku... Neni to Heraldos, ale Haraldos a navic se nikdy nerozdelilo na Haraldos a Traken, jelikoz nikdy nebyli spolu...
Rudi 02. leden 2005 00:30:26
No myslim si že bude ještě dlouho trvat než tzv.ryt.turnaj na koních bude dosahovat ůrovně podprůměrné skupiny šermujíci na zemi. Je to z několika důvodů.Za prvé mnohem nebezpečnější a je třeba také precizní zvládnutí koně. At chceme nebo ne,musíme si přiznat,že kůn je přece jenom blbé zvíře,jehoš jedinou reakcí na neznámé podněty je ůtěk.
Podotýkám,že i já jsem konák tedy vím o čem mluvím.
Ryška 16. prosinec 2004 00:19:02

Ahoj všichni.
Omlouvám se, ale dlouho jsem nebyla na netu.

maser: S koňmi jsme na Jihlavě byli v roce 2003.
Jestli jsi nás tam viděl -tak doufám, žes viděl noční Show - ta byla super -perfektní atmosféru a výkony dodaly nejen koně, ale i souhra mnoha SHŠ, který v rámci večera vystupovali. Moc tomu dodalo taky rozestavení pochodní na hradbách za kolbištěm.
Pokud jsi ovšem viděl denní turnaj ...tak...no coment..
Bohužel se nám stala nemilá souhra "náhod" -jedna z kobyl měla před turnajem slabou koliku, nacvičovali jsme program na večerní turnaj -protože denní jsme původně dělat neměli, poprvé s námi jela ta dívčina na poníkovi a ještě ke všemu nám vypadl herold - no prostě katastrofa.

Samozřejmě dobré a špatné vystoupení může mít každý -a nám se to na Jihlavě povedlo v jeden den. Ať to bylo jakékoli - dík patří Vyděděncům za perfektní zázemí pro koně. Tenhle nepovedený denní turnaj nás přiměl k tomu, že jsme přestali sázet na herolda jako hlavní postavu turnaje .

PS: Možná se již "neuvidíme" v tomto roce -tak chci všem oznámit drobnou změnu v názvu - od ledna jsme Sdružení jezdectví a historického šermu Ultima dei gratia. naše nové číslo na mob: 724 276 780 a email -statekhanka@tiscali.cz.

Chci poděkovat za super atmosféru všem skupinám které se účastnili Bitvy Tří císařů ve Slavkově /tam jste mohli vidět spolupráci skoro všech moravskývh koňoskupin/ a dále chci popřát za naši skupinu všem hodně hezkých chvil a šťastných dnů v roce 2005.
Ladeys 13. listopad 2004 23:32:25
V Haraldosu mam mnoho pratel a jejich predstaveni vam muzu jenom doporucit... Mimo toho, ze vystupuji v nemecku tak je taky mozne, ze budou vystupovat nejakou tu chvily i tady v CR, ale to se nechte prekvapit:o)
maser 12. listopad 2004 01:45:33
Ryška(10. listopad 2004 11:49:17) : nebyli jste náhodou dva roky zpět na Jihlavě? Ultimum de gratia mi něco říká.
Ryška 10. listopad 2004 11:49:17
Ahoj. To s těmi turnaji jsem myslela tak -že když na nějakém místě /např. hrad/ je napsáno v programu -rytířský turnaj a ohńová show a vystupují tam koně a za týden se stejným programem vystupují "pěšáci" tak lidi to neví. Stalo se nám něco podobného na Cornštejně -proto my už všude píšeme Rytířský jezdecký turnaj.
Děkuji všem za ohlasy, věřím, že budou užitečné nejen naší skupině, ale i ostatním.
A abychom se jednou bavili konkrétně - sleduji, že jste asi všichni z Čech, jelikož nejmenujete moravské skupiny a znáte pouze skupiny cca 10 let staré.Já je pto přehladnost dělím na České a Moravské.
V dnešní době je nás cca 15.
Z nejstarších jsou v č. -Heraldos /ten se cca před 4 roky rozdělil na Heraldos a Trakén /, Jízda svobodných rytířů.
Na moravě jsou zřejmě najsterší ARX / snimi spolupracoval Smrček a Groškovci -dohromady jezdili za 1 skupinu /.
V dnešní době mimo tyto ostřílené skupiny existují co vím -č. -Arma belica,
Savana, jezdil Habrle, dále Honoris,a stáj kolem Barandova.
m. - Naše Ultimum de gratia, Bajard, Corvus canimus surdis -tyto tři skupiny jsou z okolí Vyškova a spolupracují, Magentis a policie Ostrava.
Pokud znáte ještě někoho, nebo víte o změnách -ozvěte se.
My spolupracujeme hlavněs Jízdou svobodných rytířů a protože děláme nejen gotiku, ale i napoleoniku tak také s dalšími.

Chci vás také poprosit, kdo viděl některé z našich vystoupení a má nějaké připomínky ať dobré, nebo negativní -Ať se ozve na email : statekhanka@tiscali.cz. Věřím že vaše připomínky povedou ke zkvalitnění jezdeckých turnajů. Co říkáte na jezdecké noční Show ? My jsme s tím začali před 3 roky a stále máme co dopilovávat. Zatím ahoj -koně volají.
konopaslik 09. listopad 2004 10:26:33
...ztratil...
konopaslik 09. listopad 2004 10:26:09
Jednoduse, strucne: Pred asi sesti lety jsem videl turnaj Haraldos, moc si z nej nepamatuju, ale nejvic a nejlip to, ze meli pestre kostymy, podle kterych sli krasne rozlisit. Kazdy byl jiny, barvy byly opravdu vyrazne, nestalo se, ze bych stratil prehled, kdo je kdo...
Kain 09. listopad 2004 08:51:33
Rohir....teda na ně:-) Co ocením já je dopilovaný kostým. Ať ne něm nejsou rušivé prvky, jako kombinace rané hrncovky a plechových rukavic nebo moderní jedecké boty. A taky ať rytíř nevypadá jako šupák, viděl jsem i kvalitně provedený turnaj, kdy se proti sobě rozjížděli jezdci jen v košilích (plátěných) nebo bez přileb a tak. Chce to, ať má divák dojem, že vidí ozbrojeného a bohatého člověka. A samozřejmě - byly výjimky, ale čím méně lidí na place, IMHO tím více dbát na detail.
Flamberg 09. listopad 2004 01:40:17
Ryška(08. listopad 2004 17:52:43) : Co se mi nejvíce líbí na tjostových turnajích? Ocením především nasazení - když jezdci i koně do toho jdou naplno, nechybějí pády a tvrdé střety(samozřejmě velmi náročné, vysoké riziko vážného zranění). Dále vysoko hodnotí opravdu kvalitně a dobově odvedené kostýmy, vybavení a kulisy - včetně precizně provedených doplňků pro koňské postroje...
Asi tak... Jinak vrcholem scén s koňmi je pro mě nájezd katolické těžké jízdy proti husitské vozové hradbě ukázaný v českém "velkofilmu" Jan Žižka... :-)
Maršálek 08. listopad 2004 21:00:52
Ryška(08. listopad 2004 17:52:43) : Ptáš-li se na kostými, jako na inspiraci, jaké konkrétní období děláte? A dovol mi dobře míněnou připomínku k turnajům, běžně se konali nejen jízdní, ale i pěší turnaje a účastnili se jich nejen pasovaní rytíři, ale i urození panoši, to jen k těm "pravým rytířským turnajům" :-), bavíme-li se o kratochvíli nobility :-) Jinak držím palce a obdivně smekám před vaším odhodláním, matně tuším co to obnáší. Sám jsem dost mizerný jezdec a když sedím v sedle, už žádného soupeře nepotřebuji, plně se zaměstnám sám :-)
Ryška 08. listopad 2004 17:54:50
Moc se omlouvám za ty hrubky, ale nejede nám topení tak drkotám nejen zuby.
Ryška 08. listopad 2004 17:52:43
Ahoj všichni.
Pokud se bavíte o rytířských turnajích v pravém slova smyslu -to znamená na koních -tak jsem tu správně.Neslyším ráda, když někdo nazve Rytířským turnajem pěší šerm -děsně to mate nás i diváky.
Já se s vámi budu bavit z trošku jiné strany - my s naší skupinou jezdíme již 3 roky rytířské turnaje na koních. již 3 roky se účastníme 2 největších bitev v ČR -v gotice Libušína a v napoleonice -Slavkova. Spolupracujeme s Arx -pro film horses, Jízdou svobodných rytířů.. a několika dalšími.
Ale abych přešla k tomu o co mi jde - pokud dáváme dohromady nové vystoupení a trénijeme nové kousky -jsme někdy neobjektivní a nevnímáme to očima diváka.
Proto bych chtěla využít této možnosti a poprosit vás všechny - o váš názor na to, jak by měl správný turnaj vypadat.
Protože v dnešní době je těžké " uživit mnoho koní a lidí -my většinou jezdíme pouze ve 2 koních. To asi uznáte, že nejde nazvat turnajem -proto jezdéme exhibice -kde se snažíme divákovi předvést, co se panoš a jeho kůň musel naučit, než se stal rytířem.
Jaké kostými se vám nejvíce líbí ? Co je podle vás na jezdeckém turnaji nejdůležitější.
Všem za odpovědi moc děkuji a věřím, že příští sezonu s vaší pomocí /i když již máme nová vystoupení rozpracována/ vyjedem s něčím, co se vám i divákům bude líbit . Ještě jednou dík.
mascha 29. září 2004 13:19:25
o vikendu jsem videl tri turnaje v podani Die Lowenritter (doufam ze to pisu dobre). to je ceskonemecka spolecnost.
Scenar klasicky (opilec, tajemny jezdec, z ktereho se vyklube dcera poradajiciho mocnare, zapornak se svymi pochopy atd.)
Provedeni lehce nadprumerne. rychle starty, rychla jizda, v sedle dobre vykony, serm na zemi (knechti) nic moc, organizace na place dobra (zadne zmatky, kazdy vi co ma delat - to neni bohuzel samozrejmosti), herold obcas nezvladal cestinu a vypoustel ohejbaci perly. taky si myslim, ze by mel mluvit spisovne nebo pseudodobove a nemixovat to vsechno do kupy. Ale jezdecke vykony, jak rikam, lehce nadprumerne.
Roy 29. září 2004 07:00:21
Magda(24. září 2004 06:38:32) : muzes mi napsat na mejl? mel bych k tobe par dotazu (jsem autor toho vystoupeni a taky uplne prvni lancelot :-))
royde@centrum.cz

mascha(24. září 2004 11:01:43) : zdar, moc dobre vim, o cem mluvis
jo a pozdravuje te helca
Astea 24. září 2004 22:21:19
Magda:Nevím,jestli přemýšlíš marně, ale to, že jsem napsala, že se pohybuji hlavně v okolí Českého ráje rozhodně neznamená, že nikam jinam nejezdím. Jezdím a přehled mám, myslím, celkem slušný. Novicu znám,považuji je za nejlepší skupinu tohoto druhu, nicméně srovnávat jejich představení s Trakeny je naprosto zcestné. Turnaje na koních nejsou kaskadérské kousky na zemi. Určitě tu jsou další, dosud neobjevené dobré skupiny, které neznám, ale já se opravdu bavím o turnajích, ty Zubry jsem zmínila jen ve spojitosti s divadlem jako takovým. Navíc, co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému, je to můj názor.
mracidlo 24. září 2004 12:34:55
Nojo, já vím. Mě to už taky nejde nepitvat :o))
Mimochodem , hbité informaní médium mi odhalilo, že dnes v 16:30 budou v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad vystupovat Štvanci se svým turnajem, takže kdo nevěří ať tam běží. Po nich jsou tam psaní Merleti, takže to určitě bude stát za to.
Více na www.vinohrady.cz...
mascha 24. září 2004 12:24:01
mracidlo(24. září 2004 11:38:25) : mas pravdu, presne takhle by to melo fungovat a jen jako celkovy dojem to divak hodnoti, ale ja uz se (bohuzel?) nedovedu na sermirsky predstaveni koukat jako divak, pitvam to a rozdeluju. Pak muzu rict: tyhle dobre sermujou, ale meli by maknout na hrani nebo na scenari, tyhle byli fakt suprovy, desne jsem se bavil - skoda jen ze nesermujou lip, tyhle jsou fakt dobry uplne ve vsem atd.
myslel jsem, ze tady prave pitvame, tak jsem chtel k ty pitve tohle rict, jinak je to spis hodnoceni spatnyho a dobryho masa. Ja chtel z toho vysekat ty pozivatelny kousky, lahudky a uhnily jatra a rozdelit do do kupek.
Bohuzel si sam uvedomuju, ze je to mnohem slozitejsi (kvalita v case, kvalita v jednotlivych oborech - nekdo je dobra v baroku a gotiku przni atd.) navic je to mimo dostatecneho prehledu (ktery ma malokdo - ani ja ne), take dost subjektivni zalezitost a nekdo radej holky jiny zase vdolky...
mascha 24. září 2004 12:17:28
myslim ze Duel ne, protoze tyhle byli odnekud kousek od Prahy... ale mozna se pletu, ty starty a rychlost a razance jizdy je to co dela vetsinu dojmu z toho predstaveni...
mracidlo 24. září 2004 11:56:31
Ale zpátky ke koním.
mascha(23. září 2004 19:06:11) : Asi máš na mysli skupinu Duel z Brna. Myslím, že jsem je také viděla. Je to už pár let, takže už mi to přemazaly jiné zážitky. Co mi ale utkvělo bylo to, jak měli zvládnuté koně. Pro turnaj měli dost krátký prostor, ale koně jim makali naplno. Startovali "z nuly" na 100% na dvou krocích a brždili na fleku. Žádný takový ten plíživý cval s pomalým rozjezdem - jak se těm koním nechce když vědí, že za deset kroků budou zas brzdit. Celé se to tím obrovsky našláplo.
mracidlo 24. září 2004 11:38:25
mascha(24. září 2004 11:01:43) : Právě naopak. Když nejsem dost dobrá v šermu, tak si postavím scénář, ve kterém to nebude tolik vadit. Pokud nemám příliš vyhraný tým, tak na pásmu soubojů celkem není co zkazit... . Pokud mám náhodou všechno tak se vykašlu na šerm a jdu dělat umění :o))
Myslím, že se to nedá dělit. Divák to bere jako celek a pokud ho to zaujme a pobaví, tak nezkoumá. To jen my to pořád pitváme.
mascha 24. září 2004 11:01:43
a ja bych jeste pri hodnoceni oddelil vykon sermirsko-herecky od samotneho pribehu a hodnotil to zvlast a dal si pozor, aby mne pripadne spatne hodnoceni jednoho neovlivnovala pri hodnoceni druheho. Myslim, ze neni dobre vysoce hodnotit skupinu, ktera je sermirsky a nebo herecky na mizerne urovni jen proto, ze maji dobreho rezisera a scenaristu a naopak mluvit o nekom jako o nicmoc sermirich jen proto, ze svoje nasazeni predvadeji jen v soubojich bez pribehu poskladanych do obycejneho pasma...
mascha 24. září 2004 10:56:43
no ta česká špička je poměrně širší, ale spoustu jich třeba v čechách nemáš šanci vidět...
Vendelín Nademlejnský mladší 24. září 2004 08:49:10
Magda(24. září 2004 06:38:32) :
Ta diskuse byla původně nastartovaná o turnajích na koních...

Pokud se máme bavit i o "pěšákách", tak bych teda přispěl se svojí troškou do mlýna.
Já osobně za špičku šermířů považuju Merlet a Berounské měšťany.
Magda 24. září 2004 06:38:32
Astea(23. září 2004 12:47:19) : AD "za těch pár let, co na bitvy jezdím, jsem viděla pouze 2 schopné skupiny ohledně předstávek a to Zubry a Haraldos"

Promiň, ale marně přemýšlím, jestli jsi byla někdy i na jiných bitvách a vystoupeních, které se konají v celé republice.
V zhledem k mému zrdavotnímu stavu se skupinou jezdím většinou jako kostymérka a pozorovatel. Sleduju nejen vystoupení našich kluků, ale sleduju i vystoupení ostatní a snažím se z nich něco vykoukat.Píšeš že jsi poznala jen dvě dobré skupiny - přidávám další dvě NOVICA a ACHERON. Novica - to jsou kluci, kteří do sebe řežou jak "magoři", ale přitom jejich vystoupení má spád, děj i zajímavé prvky.
Acheron jsem viděla několikrát, dělají sice jedno vystoupení už hezkých pár let, ale stále se v něm mění lidé a s ním se vlastně mění i vystoupení. Možná jsi někdy zabrousila na bitvu na Hasištejně u Chomutova. Tam jsou rok co rok i s tímto vystoupením (i dalšími jinými) a letos ho (ale na jiné bitvě) sehráli s úplně novým obsazením. Z počátku to byl šok, ale pak jsem se bavila úplně skvěle, jako bych to vystoupení neznala. A to i přesto, že jsem veškeré gagy znala předem jak básničku.
Chápu sama píšeš, že jsou to tvoji oblíbenci, ale někdy nestačí vidět jednu doboru skupinu a ostatní prostě přehlížet, myslím že v šermířské obci je takových skupin víc a víc, jen prostě ještě neprorazily do světla šoubyznysu.
mracidlo 23. září 2004 19:27:16
Vloni jsem viděla Haraldos s jejich večerní show v jednom německém zábavním parku a bylo to velmi dobré. Byla to velké představení s ohni a profi herci (herold, zlá královna-ti nejezdili). Příběh byl tak akorát-jednoduchý a měl spád. Dobře jsem se bavila, jezdecké i herecké výkony byly velmi dobré (zvláště oba nejmenovaní bratři), takže ten trochu "jako-šerm" jsem jim ráda zbaštila. Závěrečné jízdy s ohni a skrz ohně opravdu stály za to-bylo to snad to nejakčněkší, co jsem na koní viděla.
Tento můj skvělý dojem se ale nevylučuje s tím, že z představení Trakenu před cca čtyřmi lety jsem odcházela dost znechucena. Bylo to v Lysé n/L při konání výstavy koní. Ono tedy bylo dost hnusně-pršelo téměř celé představení, koně i jezdci toho měli plné zuby a strašně jim to na trávě podkluzovalo.... Navíc to bylo ve dne, takže vidíš každou šmouhu na rádo-by hosných pohádkových kostýmech. Působilo to jako šestáková show u které jsme od začátku věděli, že princezna vyhraje a už nám ani nepřišlo k smíchu, že se to stane i když v soutěžích zřetelně nevýtězila.... Nevím proč jsem odcházela tak zklamaná, možná mě na tom nejvíc štvalo právě to, že ze mě dělají takového blbce.
Takže závěr? Haraldos fandím, nedejte na první dojem.
mascha 23. září 2004 19:06:56
du domu, uz pisu jak prase... :-(
mascha 23. září 2004 19:06:11
sakra ted sem si smazal prispevek stim, co jsem videl...
takze znovu ve skratce:
Stvanci - videozaznam super
Jizda svobodnych rytiru
dalsi dve tri nezapamatovane skupiny u nas (ani co do vykonu)
jeste jednu dobrou skupinu, ale zapomel jsem jmeno, neco jako Dublet, delaji casto pro film
v polsku docela dobre kluky
v nemecku dve naprosto priserne veci a jednu prumernou
ve francii jednu naprostou tragedii a jednu superbezvaprima vec - rozdil ve vstupnem to ilustroval.
mascha 23. září 2004 19:02:22
podle mne je tezke neco hodnotit, kdyz clovek nema dostatecne srovnani a to hlavne v cele skale - od profiku a kaskaderu od filmu (ale i tam se najde smira) az po vikendove westernaky, co si pro zpestreni vezmou mec...
sam bych chtel mit jeste vetsi moznost srovnani a proto se snazim sledovat vystoupeni co nejvic, chodim po vystoupenich nebo si pujcuju videa...
BTW: Berounske stoji za to videt, patri u nas ke spicce, ale to je mimo tema koni...
Kain 23. září 2004 14:45:44
Astea(23. září 2004 14:42:23) : Vikingové, to je o té štítové hradbě a tak? A to druhé bylo v noci s pochodněma, mj.?
Astea 23. září 2004 14:44:23
mascha(23. září 2004 13:16:59) : To, že jsi viděl takovýchto turnajů víc, Ti celkem závidím. Já jsem za posledních 5 let narazila kromě Haraldos jenom na Honoris, a to mě zrovna nezaujalo..
Astea 23. září 2004 14:42:23
Kain(23. září 2004 12:59:10) : Berounské neznám, pohybuju se spíš v okolí Českého ráje a tam jezdí hlavně Zubři, pak jsou to místní, ale ta předstávka jsou mnohem jednodušší. Ale nejsou špatná. Od Zubrů jsem viděla zatím dvě a to Vikingy a to druhé, to nevím jak se jmenovalo.
mascha 23. září 2004 13:16:59
Astea(23. září 2004 12:47:19) : na bitvách bohužel mnoho dobrých představení nepotkáš. Skupiny schopné špičkových věcí na většinu klasických bitev nejezdí.
Tady jde spíš o to, že už jsem viděl představení na koních typu Rytířský turnaj nějakou řádku a tak trochu srovnávám...
Být kvalitním šermířem je hodně tvrdá práce a asi je to i o nadání. A dělat do dobře na koních to znamená ještě potřebu být asi o další úroveň dál.
Kain 23. září 2004 12:59:10
Astea(23. září 2004 12:47:19) : A znáš třeba Berounské? Je hdodně dobrých skupin...a jaké představení Zubrů jsi viděla?
Astea 23. září 2004 12:52:15
Vendelín Nademlejnský mladší(22. září 2004 19:10:49) : Nic ve zlém, jsem jejich anděl stážný a kritiku příjimám těžce:-). Nevím, jak by sis to představoval, mě předstávko přijde pro děti dobrý. Jinak ohledně jejich činnosti-momentálně jsou v Čechách, mají stránky:www.traken.cz a to je asi všechno:-). Viděl jsi asi před dvěma roky jejich vystoupko na Kosti-večerní prohlídku? Byla opravdu super.
Astea 23. září 2004 12:47:19
mascha(22. září 2004 15:35:20) : Přiznávám, že jsem na téma Haraldos-Traken trošku citlivější, mám je opravdu strašně ráda a díky nim jsem začala se šermem. Každopádně, ze svého ženského pohledu musím říct, že mně se představení líbí a dost působí. Samozřejmě přiznávám, že před 4 roky mě to bralo víc:-), teď už to taky vnímám jinak. Ale o amatérech bych mluvila nerada. Faktem je, že 2 hlavní představitelé jsou stejní a pokud mluvím o kvalitě šermu, pak se týká výhradně jich.
Popravdě nevím, proč se ti předstávko nelíbilo, ale berme jako fakt, že je pro děti a dospělí se asi tak nepobaví. je to ale věc názoru, protože teď jsem představení shlédla s přítelem, taky šermíř a jemu se líbilo.
K té kritice: jde mi o to, že často každý moc mluví, ale za těch pár let, co na bitvy jezdím, jsem viděla pouze 2 schopné skupiny ohledně předstávek a to Zubry a Haraldos.
Vendelín Nademlejnský mladší 22. září 2004 19:10:49
Astea(22. září 2004 13:50:36) :
Jo - ten chlapík, který představoval rytíře Žumberu, ten se mi zdál povědomý. A ten co hrál "zlého rytíře" šermoval hezky, to by souhlasilo.
Jenže celý dohromady to bylo takový bakelitový. Možná že šetřili "priceznu Adrianu", možná tam byli nějací noví borci, těžko říct.

Přijímám soudružskou kritiku - já bych nevymyslel ani takový ani jiný představení. Můj šerm taky za moc nestojí, proto tiše šermuju v ústraní :o)

Já tu nechci jen tak kritizovat, probůh, nejsem z těch. Rád bych ale vzal ssvoje děti na opravdu dobrý turnaj a řekl jim: Vidíte, tohle jsou RYTÍŘI, přál bych si, aby i vy jste byli až vyrostete...
mascha 22. září 2004 15:35:20
Vendelín Nademlejnský mladší(22. září 2004 12:12:38) : naprosty souhlas

Astea(22. září 2004 13:50:36) : no vidis, tusil jsem, ze maji cosi spolecneho, bohuzel tvare jsem pod prilbama nevidel.
Musim potvrdit dojem Vendelina. I kdyz konim moc nerozumim, poznam, kdyz na tom nekdo sotva jede, natoz aby jeste zvladal mavat cimkoli. Mne nevadi ta show, naopak - vim, ze se to v nemecku skvele prodava, mne ale zklamalo to provedeni...
Mozna tam byl nekdo i treba hodne dobry, bohuzel jako celek to na mne zapusobilo hodne zacatecnicky a jak bych to rekl - no byli na sebe moc opatrni. Vis videl jsem jednu particku ve francii (bohuzel nevym jmeno) a ackoliv to take byla pohadka a fantasy, tak ti chlapi do toho sli na fest plny kule a bylo videt, ze trenuji kazdy den uz nekolik let.
Pripominku "sam jsi nic neudelal, tak nekritizuj" neberu. Za prve nevis, jestli Vendellin treba neco takoveho nedela, za druhe, kazdy ma pravo na nazor, alespon ve stavu libilo/nelibilo, zvlast, kdyz za to zaplati penize...
Astea 22. září 2004 13:53:07
vendelín: fakt nechápu, koho jsi viděl, protože Ti představitelé(hl. rolí) jsou naprosto stejní a představení je nepatrně pozměněné....
Astea 22. září 2004 13:50:36
Haraldos jsou moje nejoblíbenější skupina, sleduji je už od roku 1999 a mohu pány odborníky ujistit, že Traken a haraldos je to samé, protože je to akce stále stejných bratrů, jmenovat nebudu. Můžete mluvit o nevěrohodnosti a o špatných šermířských dovednostech(pěknááá blbost), nicméně na rozdíl od bezduchých, vulgárních kouscích o ničem, turnaj má hlavu a patu, příběh je hezká pohádka, celkově je to moc působivé a prověřené, protože představení se hraje už asi 13 let a divákům se líbí-vidno z reakcí. Nechci být nepříjemná, ale kdo z vás by vůbec byl schopen nějaké předstávko tohoto druhu vymyslet a konkurovat Trakenům?BTW. Záporný rytíř(hl. postava) je jeden z nejlepších šermířů, co znám, neradno kritizovat..
Vendelín Nademlejnský mladší 22. září 2004 12:12:38
mascha(22. září 2004 11:10:23) :
Mě ani tak nevadí, že to byl spíš cirkus, než cokoli jinýho, u představení tohoto typu to tak asi bývá, a samozřejmě jim nehodlám vyčítat historickou nevěrohodnost.
Vadí mi ale, že to nemají zvládnuté ani jako řemeslo. Toporné výkony s dřevcem, začátečnický šerm...
Vendelín Nademlejnský mladší 22. září 2004 12:09:21
Morgan(22. září 2004 10:28:48) :
Dík za tip, zkusím.
mascha 22. září 2004 11:10:23
Já viděl Traken a Haraldos před třemi-čtyřmi lety během jediného týdne. Obě představení byla prakticky totožná a to včetně kvality, které jsi napsal k Trakenu...
Ovšem jak psal Alistaire jinde - kvalita není hodnota v čase neměnná, co bylo včera, může být dnes mnohem lepší nebo naopak...
Morgan 22. září 2004 10:28:48
Vendelín Nademlejnský mladší(22. září 2004 09:45:33) : Haraldos neznám, avšak co se rytířských turnajů týče naprosto bezkonkurenční je skupina Honoris.
Vendelín Nademlejnský mladší 22. září 2004 09:45:33
Přátelé,

shlédl jsem vystoupení skupiny Traken. Napsat, že to bylo zklamání by bylo podceňování situace...

S nostalgií jsem zavzpomínal na jinou squadru - tuším, že si říkali Haraldos. Prosím, pokud má někdo povědomí, zda ještě Haraldos existují, dejte vědět, rád bych je znovu viděl.

webmaster