Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Libušín 2013

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Lazar 13. květen 2013 19:56:42
Valgard(13. květen 2013 19:17:52) : Žádné oficiální video jsme nenatáčeli. Takže jen co je na youtube.
Valgard 13. květen 2013 19:17:52
Zdravím
Bude nějaké oficiální video?
Melkel 13. květen 2013 16:08:50
Rád bych dodal následující - pana Jandy si vážíme jako zakladatele (či spoluzakladatele, abychom byli přesnější) velmi krásné a dlouhé tradice. Domníváme se, že jeho přístup k organizaci Libušína se přežil, nikdo ze současného organizačního týmu se však neúčastnil jednání s obcí ohledně organizace v roce 2011, kdy pan Janda porvé bitvu nepořádal. Před letošní bitvou se pan Janda došel podívat na stavbu kulis, velmi příjemně jsme si pokecali, na bitvě byl taky.
Tím chci říci, že minimálně z naší strany žádná animozita neexistuje, a máme dojem, že u Václava Jandy také ne. To ale neplatí pro pár jiných jedinců, kteří nám házejí klacky pod nohy tím neprimitivnějším způsobem, od strhávání směrovek až po pomlouvání na netu.
Pokud má někdo lepší ideu, jak bitvu pořádat, nikdo nikomu nebrání zajít na obec a navhnout pořádání bitvy, přesně jako jsme to udělali my po zkušenosti s Emou.
Waffle 13. květen 2013 13:47:37
Chromium(13. květen 2013 12:25:20) : A když přidáme fungující hospodu bez fronty, pravidelně vyvážené toiky s dostatkem toaletního papíru, zvelebené tábořiště bez aut, fasované dřevo, odsýpající nácvik, stále menší počty keckařských hrůzošermířů a letos dokonce úplně doopravdický BOTN, tak se nedivím, že Jandovcům dochází střelivo a jejich výkřiky jsou takové...ubohé. Každopádně organizátorům patří velký dík. Ten posun k lepšímu je zcela zjevný a s tím nic neudělá ani tisíc Lubošů.
Chromium 13. květen 2013 12:25:20
Luboš(13. květen 2013 09:04:29) : Jezdím na Libušín přes 10 let, většinu jsem zažil v boji, asi tři jako divák a několikrát jsem se musel stydět za ty hrůzy co tam pobíhaly a probíhaly. Předposlední ročník byl to nejlepší co jsem tam v boji zažil. Letošního jsem se nemohl zůčastnit kvůli svatbě kamarádky. Pustil jsem si aspoň půlhodinovej záznam z bitvy a k vlastnímu překvapení jsem ho bez přeskakování dokoukal do konce. Jestli takhle vypadá úpadek, tak prosím ať Libušín upadá dál.
seky739 13. květen 2013 12:23:44
Lazar(13. květen 2013 09:19:31) : Ahoj poplatku se nebráním , ale také za poplatek vždy člověk něco očekává. Za mě osobně bych čekal to že mi nikdo nebude říkat kam si v tábořišti mohu postavit stan samozřejmě na rovném místě,dostatek dřeva, záchodů ,vody atd. V tu chvíli kdyby to takhle začlo brát více lidí tak by se vám zónování tábořiště rozsypalo. A to si myslím že by byl problém. Pro nás poplatek není zas takové finanční zatížení a hlavně na Libušín jezdíme jen na sobotu. A to kamarádi ti jezdí od pátku a třeba povídali že by bylo dobré udělat ty zóny tak aby netábořili z kopce atd. . Tak si myslím že ve chvíli kdyby měli něco platit taky by za to požadovali něco . Já si myslím že zatím je to lepší takhle sice se tento ročník příliš nevydělalo ale zase buďte rádi že nedoplácíte to by tu akci utopilo úplně.
Jiří z Holohlav 13. květen 2013 12:14:23
Lazar(13. květen 2013 09:19:31) : Zvolíme-li si My své vůdce,rázem se z nich stávají ONI .......... :-(
vvenca 13. květen 2013 11:11:48
Luboš(13. květen 2013 09:04:29) : Tohle je určitě názor, který mnoho lidí mrzí. Můžeš tu napsat co podle tebe upadá? Jezdím na Libušín cca. 8 let (na mých prvních dvou ročnících jsem byl v bitvě, potom už jen jako přihlížející) a úpadek jsem nezaznamenal.
Lazar 13. květen 2013 09:21:19
Luboš(13. květen 2013 09:04:29) : Děkujeme za názor a ceníme si ho. Konstruktivnějšího názoru by jsme si cenili ještě o něco více.
Lazar 13. květen 2013 09:19:31
Dovolím si drobnou polemiku:

Předně znovu řeknu že o žádném zavedení poplatků pro účastníky jsme skutečně ani neuvažovali.

ale (tedy neoficiální a soukromý názor Lazara, nikoliv všech pořadatelů)

Libušín ze svých stanov nemůže nikomu nic vydělat. Všechny peníze které se získají se musí vrátit zpět do Libušínské bitvy. Tedy není to tak že by se někdo musel cítit vykořisťován, nebo že někomu právě vydělal na nové Ferarri. Pokud by kdy došlo na nějaké poplatky (ale raději připomenu že to v plánu není), tak je zřejmé že za takové peníze by se investovaly zpět do akce, tedy nebyly by to peníze za které by účastník nic nedostal. Bylo by možné zajistit více kapel, a koncerty i pro účastníky, lepší dřevo, případně i nějakou tu hostinu, lepší kulisy, případně nějaké historické semináře a přednášky, podium pro přehlídku vystoupení, případně i nějakou soutěž a ceny do ní, lepší zázemí, nové parkovací plochy... - možností využití takových peněz je mnoho a dovolím si tvrdit že by na nich účastník nebyl škodný a akce by se posunula dál. A nebyla by to "jen akce pro diváky" (což si dovolím tvrdit již nyní není, ale je ještě kam dál kráčet¨).

Tím se dostáváme ke slavnénmu rozdílu NAŠE / VAŠE akce. Pokud je Libušín nahlížen jako VAŠE akce (tedy akce jen pořádajícího týmu), chápu nevůli cokoliv zaplati. Ale co kdyby byla ta akce nahlížena jako něco co všichni chceme, tedy NAŠE (jako nás všech co se věnujeme historii a šermu) právě proto že má POTENCIÁL nabídnout co zatím žádná jiná akce roku u nás - a to je právě úplný průřez naší šermířskou scénou a chceme tam jezdit i právě proto aby jsme tuto možnost měli a stále ji rozšiřovali? Pak startovní poplatek (který je překvapivě u jiných hobby docela normální věcí) najednou začne dávat smysl - protože si tím kupuji vlastní zábavu a komfort.

Za mě, kdybych na akci pohlížel jako na akci jen pořádajícího týmu, tak bych se na to dávno vykašlal. Ale já na to raději nahlížím jako na něco co nás může obohatit všechny a reprezentovat nás v zahraničí (což by samozřejmě třeba taky mohlo znamenat že by se tam daly sehnat zahraniční nabídky vystupování které bývají dle mé zkušenosti nezřídka lépe honorovány než v čechách), a právě proto do toho investuji své peníze a čas (o trochu více než 50kč).
Luboš 13. květen 2013 09:04:29
No je fakt že od té doby co to nedělá Janda to upadá. Nejde o zisk,ale o akci jako takovou.
Hejtman a ta jeho sebranka to poslala celé do prdele a bohužel to není jen muj názor. Hejtmana by měli vypráskat z Libušína nebo ta bitva uplně zanikne.
hejtman 10. květen 2013 09:23:00
Pohrobek(09. květen 2013 23:18:06) : To je v pořádku. Já jsem pochopil, žes to myslel dobře. :-) Pořád je mi milejší takovýhle příspěvek, než nějaké negativní plky, které se tu občas objeví
Pohrobek 09. květen 2013 23:18:06
Je tom jsem zase něco řekl .... :-( Já to vůbec nemyslel nijak špatně. prostě jen mě mrzí že taková bezva akce, a jěste aby na ni pořadatel nadšenec doplácel tisíce, skoro desetitisíce ze svého. prostě jsem chtěl návrhem nějak pomoci. Omlouvám se tedy jestli jsem se někoho dotkl, pro příště budu držet pysk.
Divous z Lún 09. květen 2013 19:29:17
No, už aby proběhla nějaká další oblíbená bitva. "Argumentace" se přesune na jiné vlákno :-) Fascinující, jaká plamenná diskuse se může rozjet kolem nečeho, co libušínští orgové nikdy neřekli ani nenapsali :-D
hejtman 09. květen 2013 17:50:53
Můžu tady místopřísežně prohlásit, že než abych někdy vyhlásil jakékoli zpoplatnění Libušína, tak si radši ukousnu jazyk, popř. zlámu prsty na pazourách, abych to sem nemohl napsat. To by mě fakt hanba fackovala.
Katerina z Landstejna 09. květen 2013 16:05:27
Melkele,
ještě než vystartujete - reagovala jsem na Pohrobka a Chomiho a Vy jste byl rychlejší :o)
Katerina z Landstejna 09. květen 2013 16:02:47
Správně.
Vše zpoplatnit a místo camrátek si budeme vyměňovat faktury. Jedinečný způsob, jak poslat jakoukoli akci do prdele (poprvé a naposled jsem použila ve veřejném prostoru sprosté slovo, ale na to se jinak reagovat nedá).

Samozřejmě že jde za všechno vybírat peníze, prodávat na místě dřevo, vodu, pytle na smetí, místa na stany, vybírat poplatek za vjezd do tábořiště apod. Ale...
Ono to není tak jednoduché. On to totiž musí někdo všechno odpracovat - sedět u toho dříví, u té piksly s vodou, u vjezdu do tábora a vydávat, odměřovat, kontrolovat, hlídat, počítat, odvést tržbu, zajistit dříví, vodu, vjezd na noc. Ono SE to SAMO neudělá. Takže to buď budou dělat dobrovolníci z řad účastníků, nebo si na to musí orgové někoho NAJMOUT.
Každá pracovní agentura ráda dodá Ukrajinky i s pokladnami - ovšem nechá SI to řádně zaplatit. Ale pak ty SLUŽBY rozhodně nějakých 50.- Kč/osobu nevytrhne.
Totéž se týká administrativy spojené s případným placením a vyúčtováním poplatků za účast předem.

Na Libuch jezdí lidé z celé republiky, často stovky km - ZA SVÉ. Což je samo o sobě docela darda, zejména s vozíkem. Pro řadu lidí jsou dnes finance značně limitujícícm faktorem, takže zavedení poplatků by vedlo ke snížení počtu účastníků. Zejména těch s kvalitním vybavením, protože keckaři si vystačí s batohem a mečem v ruce.

Zpoplatnění akce pro účastníky tedy není cesta. Určitě ne cesta ke zvýšení její kvality.
Řešením by ASI byli dobrovolníci z řad účastníků. Ale, ruku na srdce - kolik z vás je ochotno obětovat xy hodin ve prospěch ostatních jen tak, ZADARMO?

Chomi správně podotkl, že dříve výdělečná akce se s rostoucími cenami všech nákladových položek stává prodělečnou. Ano, to je fakt.
Řada akcí dříve úspěšných již neexistuje, protože rostoucí náklady a nerostoucí nebo klesající příjmy diváctva je spolehlivě zabily přes všechnu snahu pořadatelů. Vstupné nelze zvyšovat donekonečna a navíc jsme závislí na počasí.
To, co dříve dodala obec zdarma, poskytli nebo zaplatili sponzoři nebo bylo volně na místě, už není. Doba je taková, že vše se stalo zbožím, sponzorů citelně ubylo a obce na investice do akcí nemají peníze. Prostor orgů pro zajištění financí a materiálu je tedy dost omezený a v podstatě jim asi nezbude nic jiného než zvýšit vstupné. Protože alternativou k tomu je buď omezení akce, její zánik, nebo dost velká sada dobrovolníků z řad účastníků a maximální ukázněnost všech ostatních.
chomi 09. květen 2013 15:45:03
Ad Melkel: Tak to je dobře, ani nevím, jak ta psychóza s poplatkama vznikla:o) Kauce je jiná záležitost a je to možná nejlepší způsob, jak předcházet bordelu.
Melkel 09. květen 2013 15:24:43
Přátelé, diskuse zajímavá, ale mohu říci, že součsný pořadatelský tým o zavedení POPLATKŮ za účast na akci neuvažoval, a zatím ani neuvažuje. Uvažovali jsme o VRATNÉ KAUCI na v pořádku předané tábořiště.
Každopádně Libušín je schopný produkovat pravidelně zisk, a i když nás ztráta štve, není to ten důvod, proč uvažujeme, jestli to dále chceme dělat. Konec konců, jak psal hejtman, se ziskem z minulého roku jsme na nule.
chomi 09. květen 2013 15:09:08
Ad pan Jiří: Letošek byl opravdu počasím a následnou nízkou účastí diváků extrémní, takže samozřejmě věřím, že pořadatelé prodělali.
Jiří z Holohlav 09. květen 2013 14:56:30
chomi(09. květen 2013 14:43:10) : Těžko srovnávat dnešek s Jandovými časy. Ceny vody,dřeva ,propagace,nejspíš i toiek rostou závratně,do lesa se už nechodí ani těžit ani odkládat .... No a letos nebesa nadělila celkem nepřízeň. Poplatek je samozřejmě problematický .. Grunwald to přeci jen není.
chomi 09. květen 2013 14:45:47
Ad pan Jiří: Jo, však říkám, že je to složitě kontrolovatelné.
chomi 09. květen 2013 14:43:10
No a zrovna Libušín fungoval bez poplatků 20 let a říká se, že si na něm pan Janda docela namastil kapsu. Takže ta bitva je schopná (uznávám, že jako jedna z mála) produkovat peníze. Přitom kulisy pravidelně na Libušíně bývaly podobně náročné a drahé jako letos (drak, pevnost) a pro šermíře tam kromě dřeva nic nevíc nebylo - aspoň jsem si nevšiml. Tak kde je problém, že dříve to šlo se ziskem a teď by to nemělo jít ani s vyrovnaným rozpočtem?
Jiří z Holohlav 09. květen 2013 14:37:43
chomi(09. květen 2013 14:07:32) : Píšu s přestávkami,tak chronologie reakcí nesedí.

1:1 je sice hezký nápad,jenže registrovaní účastníci nácviku pak nenastoupili......... na Grunwaldu jsi se samostatně nedostal na bojiště ani s camrátkem,jen jako součást jednotky a i camrátka jsi samozřejmě musel mít. To je otázka motivace.
Až vymyslíš lepší verzi ,bude to určitě poznat na Zbořeňáku a orgové to můžou obšlehnout.
chomi 09. květen 2013 14:36:15
Ad Jiří z Holohlav: No ona ta voda nebyla jediný bordel na Grunwaldu, už jsem tu o tom tuším psal, ale nemá smysl to tu nyní detailně rozebírat.
Chtít po šermířích plati na Grunwaldu, který je sponzorovaný polskou vládou a diváci mají vstup zadarmo, je buď naprostá neschopnost nebo naprosté vydřidušství organisátorů. Jednoznačně. (osobně se přikládním k první možnosti)
Šermíři jsou povětšinou hobysti. To org\anisátoři ale také. Proč by měl jeden hobysta, který ve svém koníčku utápí peníze, platit jinému hobystovi, který dělá to samé? A proč by to mělo být zrovna tak, že šermíř pořadateli a ne naopak?
Kuno 09. květen 2013 14:29:49
nechci se Vám do toho plést ale přijde mi to jako byste chtěli vybírat "vstupné" do práce.:)
Prodávejte lidem klidně to dřevo,slámu...atd ale vybírat prachy (i tu symbolickou padesátku) po lidech,kteří pořadateli přijeli zadarmo,za své vydělat peníze je jako vybírat ty bankovní poplatky za poplatky.
Pokud je akce každoročně prodělečná,nikdo nikoho nenutí aby ji pořádal a dotoval ze svého.
Poslední větě za mák nevěřím i když vím,že tím spoustu lidí naštvu. )))
Jiří z Holohlav 09. květen 2013 14:21:09
chomi(09. květen 2013 11:05:26) :
Jo,až na Zbořenák dorazí 250000 diváků místo obvyklých 100000 jako na Grunwald /jelikož to je národní svátek/ taky ti cisterny uváznou v kolonách po celém okrese.
Grunwald je prestižní záležitost ,zdaleka ne každý se může zúčastnit a tak si ti pro které to má význam rádi zaplatí. Na Jizerskou padesátku taky zaplatíš....
Jsou šermíři herci s nárokem na plat ,nebo hobysti ,kterým diváci něco na jejich koníčka přidají?
chomi 09. květen 2013 14:07:32
Na druhou stranu je také v cizině úplně běžné, že se účastníkům proplácí cesťák a na místě je čeká opulentí katering včetně chlastu.
Bitva, a teď budu hovořit o akcích pro diváky, an nichž se vybírá vstupné, je svého druhu kontrakt. Na jedné straně jsou pořadatelé, kteří poskytují možnost vyžití pro šermíře včetně zázemí, na druhé šermíři, kteří za to odvádějí svou práci účastí na nácviku, v bitvě a případně i po celý den při předvádění dobového ležení (jako právě na Libušíně). Jestliže bude chtít pořadatel platit účastnický poplatek, pak šermíř může právem vyžadovat zaplacení své činnosti - aspoň zapalcení toho mizerného cesťáku. A to tím spíš, že pořadatel za jeho předvádění vybírá vstupné. Chtít od účinkujících platit, když na ně vybírám vstupné, je vysloveně chucpe. Že si to pak nedokážu zařídit tak, abych zkončil finančně aspoň na nule je můj boj jako pořadatele a není důvod přenášet zodpovědnost za to na šermíře.
Samozřejmě, speciálně na Libušíně je plno šermířů, kteří tam nic nedělají. Ty je možné zpoplatnit. Například způsobem "na 1 člověka v bitvě 1 člověk starší 15 (18) let, co nejde do bitvy, ostatní platí", jenže je složité to kontrolovat. Ale řešení to asi je.
Spakona 09. květen 2013 12:42:38
mno, doma taky platíte vodné a stočné a teplo.

na Grunwaldu jsme byli 2x, a ano - jeden rok byl problém s vodou, ale ten byl následně vyřešen.
Za tábor se platí 15éček - je to za slámu, vodu, tojky otop a jeden večer byla i nějaká bašta :)
zase ale na druhou stranu - diváci neplatí vstupné

Každopádně - proč zrovna to dřevo neposkytovat za drobnou úplatu ( pokud to není ovšem například do kuchyně, která slouží jako atrakce pro diváky, že)? Přijde mi to rozumné a fér.

Koneckonců - Rotyka každý rok již několik let kupuje vlastní dřevo, má vlastní chemický záchod a vodu mají od místního člena z domácnosti v barelu.

Alespoň by se vyselektovali ti, kteří to opravdu dělají protože chtějí od těch, kteří si přijedou udělat bordel na první pořádnou bitvu sezony...
Wasar 09. květen 2013 12:27:10
Ad Pohrobek: Je na jednu stranu pravda, že 50kč pro mne moc neznamená, nicméně z principu je to špatně. Pokud už by se mělo platit, tak za konkrétní věc, kupříkladu za dřevo, taky by to nebyla závratná částka a alespoň by to omezilo plýtvání dřevem. Možná by se to dalo zakomponovat i do přihlášky, jestli daná skupina bude požadovat dřevo.
chomi 09. květen 2013 11:05:26
Ad Pohrobek: Zápisné je z principu nesmyslná věc u akcí pro veřejnost - šermíři jsou účinkující, kterým by se naopak teoreticky mělo platit, ale samozřejmě prakticky to není možné, takže nám stačí nějaké to pifko a kapela a v nejhorším ani to ne. Na Grünwaldu je pak zápisné vyložená zvrhlost, bo je akce tučně placena polskou vládou a diváci mají vstup zadarmo, takže to je opravdu dělání volů ze šermířů. Ale no tak Poláci, co by člověk čekal...
Mimochodem, jak už jsem psal, Grünwald nebyl dobře zorganisován - když došla před bitvou pitná voda a další prostě do konce akce nebyla, považuju to za velký průšvih. Tohle zvládnou v Čechách zajistit na každé "pomístní plácanici okresního formátu".
Pobavilo mě to "50 korun nikoho nezabije, to jsou 2 piva". To jsi už asi 20. člověk, který to říká. No ale jak to počítám, to už je 1000 Kč a to už není malá částka.
mahy 09. květen 2013 09:52:41
Pohrobek(09. květen 2013 01:49:06) : Nic ve zlém, ale nehodlám platit vstupné na akci které se aktivně účastním. To je trochu blbý model. Pokud někde platím vyžaduji za to servis- proplacení jízdného, jídlo, náklady....

Myslím, že zavedení platby na Libuchu by dost lidí odradilo.

To, že pořadatel prodělá je bohužel běžná věc. I nám se to stávalo. To je prostě riziko. Nemůžeš do toho jít s tím, že budeš vždy jenom v plusu.

Pořadatelům přeji aby se čísla z červených dostala do zelených.
seky739 09. květen 2013 05:58:31
Pohrobek(09. květen 2013 01:49:06) : Ahoj idea je to pěkná ale třeba mi jezdíme vysloveně jen na sobotní bitvu protože zatím pokaždé ten víkend máme práci. Zajímalo by mne jak bys toto vyřešil. Protože lidi co přijedou jen na sobotu přijedou na svoje náklady neberou si pytle ,nezabírají místa na stany a troufám si říct že ty záchody ani moc nevyužijí viz naše skupina (raději si to necháme na doma v sobotu navečer) a vodu si přivezeme svoji aby nám na sobotu vydržela abychom měli co pít. Jinak mi jsme si tu sobotu bezva užili vzhledem k tomu že jsme se v sobotu navečer u auta odbahnili a jeli dom . Prostě krásná sobota.
Pohrobek 09. květen 2013 01:49:06
Ja bych se asi také zkusil vyjádřit. Jako mrzí mě že si bitva nedokáže na sebe vydělat. Myslím že min. poslední 2 roky je to parádní akce s poměrně vysokou laťkou. Byl jsem před 3 roky v bitvě na Grunwaldu a když pominu velikost, tak vše funguje naprosto stejně bezchybně. Co se týče zápisného, pokud vím, ve světě je to běžná věc. Každý využívá vyhrazené místo, bere vodu, používá záchody. A to přeci něco stojí. Na Grunwaldu bylo zápisné 20 EUR ( cca 560 Kč ) a bylo jedno, zda učastník šel do boje či byl jen v táboře. A to vemte, že to není zrovna malá částka, když k tomu ještě připočtete benzín apod. Já pro zavedení nějakého paušálního zápisného jsem pro. Jestli to pomůže zlepšit a zkvalitnit akci, proč ne. A nemusíme se bavit i nějakých horentních sumách. stačilo by dle mého cca 50 Kč, což jsou dvě piva, a nepřijde mi, že by to někoho zruinovalo. A při letošní návtěvě 1700 lidí v táboře se dostáváme někam k 85 000,-. Jediné v čem si netroufám radit je to, jak ošéfovat to, aby opravdu zaplatili spravedlivě všichni. Přeci jen jsou tací, kterým budou milejší ty dvě piva.....
Takže abych to nějak shrnul. Počasí neporučíme, ale lidé co šerm dělají pro radost, z pocitu že lidé nelitují, že za nás to nemalé vstupné dali, dělají pro to maximum...... ;-) (orgům jinak děkuji, letos to bylo super. Hlavně kamarádka, co tam měla malého kluka si moc pochvalovala tu dětskou bitvu, malej z ní byl přímo unešenej. :-D )
Melkel 06. květen 2013 16:19:37
Rádi bychom téma úklidu opravdu uzavřeli. Takže shrnuto - děkujeme všem, kdo po sobě ulizí (je vás dost), neděkujeme těm druhým, a příští rok, pokud to budemem pořádat, si na bordeláře došlápneme.

Pokud má kdokoliv nějakou připomínku či návrh (mimo úklid .-)), sem s nimi, jestli je někdo ochotný pomoci s organizací, rádi ho zahrneme prací.
Martiana 05. květen 2013 15:11:53
Katerina z Landstejna(30. duben 2013 13:04:58) :
já teda osobně myslim, že by ani žádné uklízecí komando zapotřebí nebylo, kdyby si lidi uvědomili, že nejsou vepříci. My si teda do našeho mikrotábora pořídili proutěnej odpadkovej koš, jeden pytel na odpadky máme schovanej ve stanu(třídíme) a když už někomu něco od pazoury upadne, tak holt musí ohnout hřbet. Chápu, že problém může nastat v prostoru, kde se pohybuje vícero lidí, ale on není zas takovej problém toho dokouřenýho vajgla poponést o 10metrů dál a hodit ho do koše, kterých je po celém areálu Libuchu dost.... až na škvárák(tedy parkoviště), kde by určitě nějakej bodnul :)
kourish 01. květen 2013 15:40:37
bazar.arms.cz...
kourish 01. květen 2013 14:39:18
Ke ztrátám a nálezům -připomínám :
nalezena železná kovaná vidlice cca 20 cm dlouhá
ztracen O,5 l nerezový pohár s víčkem a vyraženým erbem -dole podepsaný.
kourish 01. květen 2013 14:37:47
Ahoj všem.
Určitě se přidám k návrhu Lagermeistrů - pokud skupina přebírá plac na táboření, není asi problém stejný plac pak předat organizátorům a nechat si potvrdit 100% stav. Problém je vždycky stejný - najít v neděli někoho konkrétního z organizátorů, komu bych to předal. Info stan byl letos u bojiště, ale ideální by bylo, aby byl umístěn jako X let předtím dole na hlavní křižovatce, kudy u hospody prochází skoro každý. Když si pak odškrnete skupiny a spolky, které tábor odevzdaly v pořádku, alespoň uvidíte, kde to neklaplo a můžete se pak obracet na konkrétní lidi kvůli nápravě, nebo je jednoduše příští rok nebrat.

Ještě přidám dva body pro zlepšení:
1. -společný oheň pro odpadlíky v hlavní hospodě. V pátek ho nikdo nezorganizoval a když jsme kolem půlnoci dorazili od našeho skupinového, přes odpadky už nebylo oheň udělat kde.
V sobotu jsem oheň od rána udržoval a večer byl k nezaplacení.
Kdyby se tedy podařilo tuhle tradici obnovit ze strany organizátorů, bylo by to určitě vnímáno pozitivně.

2. více odpadkových košů na křižovatkách a exponovaných místech - ideálně umístit do proutěných košů nebo něčeho podobného, co by netlouklo do očí.

Držím palce a těším se na další ročník.
Melkel 01. květen 2013 08:44:42
Pádlo_BOtN_CZ(01. květen 2013 01:28:51) : bohužel.

Ad nabídky pomoci: děkujeme za ně. Pokud budeme pořádat další ročník, ozveme se včas s hromadou práce :-).
Pádlo_BOtN_CZ 01. květen 2013 01:28:51
Lazar: díky. náhodou Tě nenapadá, kam jinam bych se mohl ještě obrátit? Na žádnem jiném foru asi není tolik diskutérů o Libušíně, jako tady, co? :-(
Lazar 30. duben 2013 22:06:37
Pádlo_BOtN_CZ(30. duben 2013 19:25:08) : V oficiálních ztrátách a nálezech obávám se není.
Divous z Lún 30. duben 2013 19:43:25
Chomi: Kámo, ty máš nejspíše problém se "vztahovou rovinou komunikace", která tvoří až 97% předávané informace - u internetových diskuzí je narušení vztahové roviny mnohem snadnější než v běžném hovoru ;-) Teď už neobhajuješ svůj názor, ale sebe. A to je tzv. "komunikační začarovaný kruh" :-). Omlouvám se za managerskou teorii, mám mozek již náležitě vypláchnutý :-D
Uklidit po sobě DOKONALE tábořiště je naprostá samozřejmost. To samé budeš muset udělat, když pojedeš pod stan do kempu na Balatonu nebo v Chorvatsku. To není buzerace. Buzerace by bylo, kdyby po tobě organizátoři chtěli, abys uklízel louku po dívácích a nebo stanoviště stánkařů ;-)
Loni jsme asi něco zanedbali, dostali jsem feedback, a letos už to bylo doufám OK. A nikdo z nás neměl potřebu to řešit na internetu.
Pádlo_BOtN_CZ 30. duben 2013 19:25:08
Už jsem to sem dával, ale ptám se ještě jednou, není ve ztrátách a nálezech jednoruční orezlý špinavý meč s dřevěným jílcem a šroubovací hlavicí? Naposledy spatřen v neděli vzadu u tábora vedle stánku s jídlem, co provozuje Mračidlo. Ptal jsem se jí, ale nebrali ho. Víte o něm prosím někdo něco? Díky
Jiří z Holohlav 30. duben 2013 18:52:26
To zní dobře,tak jako někteří jezdí dopředu připravit tábořiště a kulisy,mohli by se jiní zdržet a pomoct s dočištěním.

Letos to asi bylo obzvlášť brutální,protože se na řadu míst nedalo zajet ani po akci ..
Wothan 30. duben 2013 16:19:43
Fakt je že na Curii taky zůstávají nějací pomocníci dobrovolně do pondělka (ti co si to mohou dovolit). Sbalit hospodu nebo odvézt pytle s bordelem na skládku můžeme až ve všední den. Tak s těmi co tam zůstávají pořádáme tradiční oblíbenou karibskou párty a kupodivu o pomocníky není nouze. Možná by to bylo řešení :-)
Katerina z Landstejna 30. duben 2013 13:04:58
No, a co kdyby se předem navzájem domluvilo nějaké komando, které by prostě holt po akci uklidilo tábořišťata?
Třeba z těch, kteří nejsou při odjezdu tlačeni časem a doma už jim nepláčí opuštěná holátka :o)

My takhle zůstáváme jako poslední jak na karlovských akcích, tak jinde, odkud to nemáme moc daleko. Snad by se ve většině skupin našel alespoň jeden nebo dva lidé, ochotní jet později a trošku poprácnout (zadarmo, jenom pro dobré jméno akce). Například třicet lidí už by s úklidem TÁBOŘIŠŤ docela pohnulo.
Za sebe a svého chotě mohu přislíbit, že (pokud nás zase neskolí moribundus, jako se to stalo letos) jsme ochotni pomoci.

Určitě by tohle bylo rychlejší a efektivnější než eventuální pokuty a snahy o uhlídání pořádku. Holt prostě někteří jsou pořádní a někteří ne; a s tím nehne ani Chuck Norris :o)
Supík! 30. duben 2013 12:43:10
Pánové není právě teď ten okamžik, kdy by se mělo toto téma utnout? Už je to jen trolování bez šance na rozumné vyústění v nějakém konsenzu. Máme daleko důležitější body k řešení. Jedním z nich je například cituji naše oficiální shrnutí:

"Potřebujeme pomoc, vaši pomoc"

Pokud se nám všem podaří tuto výzvu naplnit, tak se tím automaticky řeší i například ten úklid po akci. Často jsou to drobnosti.. ale pomůžou neuvěřitelně. Vracím se tedy k naší výzvě: "Potřebujeme pomoc, vaši pomoc".
Lazar 30. duben 2013 10:56:20
Dokurvilo mi to tu fonty, tak to napisu pak z domova, znovu a lépe.
Lazar 30. duben 2013 10:54:25
příspěvek byl smazán uživatelem Lazar 30. duben 2013 10:30:57
Siegfried 30. duben 2013 10:20:44
příspěvek byl smazán uživatelem Siegfried 30. duben 2013 10:30:07
mahy 30. duben 2013 10:08:04
Ale to je zase debata o hovně a já se do ní zase nechal vtáhnout- už jdu :-))

Chlapi nenechte se otrávit, Libuch má potenciál být akcí, která překročí i hranice ČR, tak na tom pracujme.
mahy 30. duben 2013 10:04:28
Mě to přijde opravdu jako prkotina- stejně jako Chomimu.

Řešte raději to, aby ožralá hovada nerušila spánek ostatních, aby blbá hovada nekradla, apod. To mi přijde daleko palčivější problém než neuklizený plac

Vsadím se s kýmkoliv z vás, že nikdy nebude stoprocentně uklizeno. V počtu tolika lidí toho prostě nedocílíte- ani prosbami ani hrozbami. Těch cca 2000,- lidí jsou prostě -lidé.

Vím, že to naštve, také mne nebaví po někom uklízet, ale to je na každé akci, kde se sejde více lidí- to není problém jenom ,,historického šermu,,

A opravdu nevěřím, že se vám to podaří vymýtit. Přeju ať je to jenom lepší, ale nevěřím tomu.

Myslím, že to, že lidé sdruží odpadky na nějakou hromadu a nechají ji na place je celkem schůdné- to se objede a sesbírá. Nedostatečně upravené járky a ohniště- co s tím? Někdo považuje za dostatečné to přiklopit zpět drnem, jiný to i ušlape, težko to bude vždy echt.

Dřevo- zbylo mi co s ním? Nechám ho viditelně na jedné hromadě aby si ho pořadatel mohl odvézt.

Nevím jak chcete donutit tolik lidí aby po nich plac vypadal tak jako by tam nikdo nebyl- to je čirá utopie. Na jedné straně z toho chcete všemasovou akci na druhé se divíte když vám tam přijedou různé sorty lidí.


Snaha apelovat na lidi - jsme přeci šermíři děláme to pro sebe, buďme sluníčkoví.... tomu snad nevěříte, že ne?


Takže Chomiho chápu- Lazarův povzdech tu byl zbytečný až histerický. Toto si prožívá každý pořadatel.
Melkel 30. duben 2013 09:53:07
Chomi, to není o triumfování, to je o tom, že si myslím, že si to nedokážeš představit.
A jinak bych celou bordelovou anabázi uzavřel citováním Maršálkova stručného a výstižného příspěvku:
"..každá hra má svoje pravidla. Kdo nebude záměrně dodržovat ty naše, nebude mít příležitost je v budoucnu navštěvovat."
chomi 30. duben 2013 09:03:26
Ad Melkel: Nemám problém s Lazarem. Nemá cenu se trumfovat, kdo pořádal víc akcí. Já myslím, že oba máme s pořádáním akcí zkušenosti a na tom bych zůstal.
1) Nerespektování pravidla s sebou někdy nese nerespektování dalších pravidel. Přílišná buzerace zase vyvolává odpor. Tak a teď je too nutné nějak rozumně vyvážit.
2) Grunwald prosím nee. Ten je příkladem, jak akci nedělat. Na jedné straně buzera neuvěřitelná, na druhé straně neuvěřitelný bordel.
Ad Wothan: Jak říkáš: některé věci, které fungují v malém (např. na výběrovém Wothanburku), prostě nefungují ve velkém. Respektive fungují, ale se vzrůstajícím počtem účastníků vzrůstá i velikost represivního aparátu a buzerace (a buzeraci zde nechápu a priori negativně). Je potom otázka, zda u akcí, které by měly všem přinášet radost, není už určitá míra represe a buzerace zbytečná - a jestli, popravdě, není jednodušší a lepší prostě zatnout zuby a trochu toho nepořádku uklidit. Já myslím, že ano.
Ad Hejtman: Jo, nechci hájit nepořádek, ale na druhou stranu mi přijde, že poměr nepořádek/hudrování je trochu nevyvážený. Přijde mi to zbytečné.
hejtman 30. duben 2013 00:01:07
Chomi promiň, ale omlouvat nepořádek, a nezáleží na tom jestli je malý nebo velký, to bys vážně neměl. Fakt ne. A netýká se to jenom Libušína. Když k někomu pojedu, jsem tam na návštěvě. I když je to v přírodě. A na návštěvě se na zem papírky od bonbonů neházejí. I když jsou zmuchlaný do malý kuličky.
Lazar 29. duben 2013 23:35:31
chomi(29. duben 2013 23:08:31) : Možná proto že ze mě dělá služku a otroka? Při nejlepším porušil pravidla své účasti a prostě mě nebral na zřetel. Při nejhorším se na me prostě velmi explicitně vysral.

Náhodné vyjímky naprosto neodkladného krizového odjezdu beru na vědomí a respektuji.

Rovné je dodržovat pravidla.
Melkel 29. duben 2013 23:21:07
chomi(29. duben 2013 23:08:31) : Aha, takže máš problém s Lazarem? Ujišťuji tě, že to nedělají jen "někteří pořadatelé". Těch "pár lidí" byly řádově desítky, uklízelo to po nich několik hodin sešt lidí, a plus další dva půl dne v pondělí procházelo tábořiště a zahrabávalo ohniště. A to jsme ani nestáhli neodnesené dřevo.
A opravdu si nedokážu omluvit to, že se člověk vysere uprostřed tábora, utře si zadek, a následně to po sobě alespoň nezahrabe. A nemíním podobně chování, nebo nerespektování nastavených pravidel, omlouvat jako součást pořadatelského údělu. A to ze dvou důvodů:
1. nerespektování jednoho pravidla s sebou obvykle nese nerespektování další pravidel. Tedy, ač to neplatí na 100%, většina táborů známých spolků a skupin zůstala uklizená. I když to třeba dělal zbylý poslední chudák, kterému hanba nedovolila odjet. Bordel zůstal po spolcích spíše anonymních.
2. dovolím si trvdit, že jsem pořádal/spolupořádal více akcí než ty. A ujišťuji tě, že Libušín je, co se náročnosti organizace týče, násobkem kterékoliv jiné z těchto akcí. A to platí o všem, včetně úklidu odpadu. A to znamená, že jakékoliv nerespektování nastavených pravidel s sebou nese násobné množství práce navíc. A tu já dělat nechci. To znamená, že se nejspíše budeme stále více blížit pojetí "a la Grunwald", kdy se skupiny plnící nastavenou laťku setkávají s realtivně malým nepohodlím, a skupiny neplnící mají problém, který sahá až ke sbalení se a odjezdu. A samozřejmě právem každého účastníka, zda předem nastavená pravidla přijme, nebo ne, a přijede, nebo ne.
chomi 29. duben 2013 23:08:31
Ad Maršálek: Nevím jestli úplně žere. Ale nelíbí se mi, že tu někteří pořadatelé dělají z komára velblouda. Akce byla hezká a není přece nutné hned halasit že pár lidí neodtáhlo pytle na centrální hromadu a podobně. Přijde mi to jako zbytečná pruda. Nějak mi to prostě vadí.
Ad Lazar: Kam chodíš na to, že člověk, kterej nechal na tábořišti žlábek od stanu nebo pytel s odpadem s tebou nejedná rovně???
Wothan 29. duben 2013 23:08:15
Tak nějak si říkám když to funguje v malém, proč by to v principu nemělo fungovat ve velkém? Respektive vím proč, ale pokud považuje někdo určitou míru bordelu na větší akci za nutné zlo, rád bych věděl proč.
Wothan 29. duben 2013 23:05:26
Chomi: hele u menších akcí to celkem funguje - třeba u nás. Samozřejmě je nutné i pak projít tábor ale jde spíš o drobnosti zapomenuté zapadlé do trávy apod. Lidi si prostě po sobě to místo kde tábořili uklidí a projdou (i pro to aby tam něco nezapoměli) než odjedou a to i když prší. Umím si představit, že někdo balí a odjíždí nečekaně narychlo kvůli nějakému průšvihu doma, v práci, kvůli zranění aj. ale takových případů musí být zákonitě minimum a jiné rozumné omluvy mne nenapadaj. Víc bordelu ale u nás nadělají diváci - i když mají k dispozici pytle, stejně nám strkají kelímky do palisády, pod most apod. kde prostě stojí a jsou líní to jít vyhodit do koše.
Melkel 29. duben 2013 23:02:24
chomi(29. duben 2013 22:34:35) : Chomi, blbej nejsi, takže se zeptám jinak - co tě žere? Tyhle tvoje výlevy nejsou o pár fotkách a jejich interpretaci.
Lazar 29. duben 2013 22:48:30
chomi(29. duben 2013 22:34:35) : Můžeme si tedy schodnout na tom že máme odlišný přístup k pořádání akcí a tím to ukončit. Buď si otrokem a služkou své akce a těch kteří ti tam jezdí, pokud ti to tak vyhovuje.

Já, a myslím že i ostatní pořadatelé Libušína, dáme přednost těm kteří s námi jednají rovně.
Glum 29. duben 2013 22:48:17
chomi(29. duben 2013 22:34:35) : Tak to si nerozumíme. Já celou dobu mluvím o tom, co píšeš ve své poslední větě. O náročnosti pořádání bitev mi nejde, spíš o obecný princip slušnosti.
chomi 29. duben 2013 22:34:35
Ad Glum: Oho, tak to si představuješ pořádání bitev jako Hurvínek válku. Mimochodem - pořadatelé jsou služky a otroci vlastní akce, ovšem většině z nich to za to stojí. A dále: Zdaleka ne každý, kdo nedodrží nějaké pravidlo, je hovado. Ty důvody nedodržení mohou být různé, stejně jako jsou lidé různí.
Ad Maršálek: Ano, je na tom nepochopitelný přístup. Já na těch fotkách prostě žádný zásadní bordel po dvoutisícové Xdenní akci nevidím. Ale pokud ty fotky nepředstavují vrchol bordelu a máte zdokumentovaný nějaký extrémní nepořádek, tak sem s nimi, uznám, že máte nač si ztěžovat.
Představa, že si všichni vzorně uklidí je skutečně naivní. Vždycky něco zbude i pro pořadatele. A jak to znám, ten pobitevní úklid naštve nejvíc.
Jinak s tebou zcela souhlasím: kdo nebude pravidla dodržovat ZÁMĚRNĚ, nemá na akci co dělat. Ale ne za každým porušením pravidel je záměr.
Berka 29. duben 2013 22:33:41
chomi(29. duben 2013 19:57:29) : to má logiku
Maršálek 29. duben 2013 22:14:14
Jednoduše a krátce - každá hra má svoje pravidla. Kdo nebude záměrně dodržovat ty naše, nebude mít příležitost je v budoucnu navštěvovat. Nic víc za tím není .-)
Upozornili jsme na konkrétní nedostatky, které jsme letos řešili za druhé, příště si holt ponesou odpovědnost ti, kdo si parcelu do nás pro táboření převezmou. Je na tom něco nepochopitelného, Chomi?

Takže v klidu a bez emocí - kdo se chce účastnit i dalšího ročníku, nebude mít jistě problém s respektováním našich pravidel, které jsou jak na webu, tak i na infotabulích u registračního stanu .-)
Lazar 29. duben 2013 21:41:58
Glum(29. duben 2013 21:35:55) : To asi budeme dva těžcí moralisti.
Glum 29. duben 2013 21:35:55
mahy(29. duben 2013 21:09:41) : Není to o tom, donutit ty lidi, aby dělali, co chci já, ale o tom, aby se chovali slušně sami od sebe. Je přece jasné, že když někde udělam bordel, tak to po sobě uklidim. A máš pravdu, příkaz ani zákaz by mě k tomu neměl přimět, nýbrž slušné vychování a zodpovědnost. Je to samozřejmě ideální stav, ale když se k němu nebudem chtít dostat, tak se k němu taky nedostanem. Každý ale musí začít u sebe. (když to tak čtu, tak jsem těžkej moralista:-))
Lazar 29. duben 2013 21:16:54
Jiří z Holohlav(29. duben 2013 21:04:57) : Bohužel, Lagermaisteři nebyli, ale uvidíme jak to dopadne další rok.

mahy(29. duben 2013 21:09:41) : Neočekáváme dokonalost, nejsme úplně naivní ;-) I když někteří uklidili takřka perfektně a těm patří náš velký dík.

Chceme odlišný přístup k historii, nikoliv k následování táborových pravidel.

Krádeže jsou samozřejmě také velký problém, ale je třeba je řešit na místě. Jsme dohodnuti s místní policií, akce je u nich hlášená a jsou připravení věci řešit. Ale musíme se o tom dozvědět včas. Kdyby bylo dost peněz asi by jsme rošířili řady bezpečák a nechali je tam po celou dobu trvání akce, ale peněz na to bohužel dost není.
Boza 29. duben 2013 21:15:26
Jiří z Holohlav(29. duben 2013 21:04:57) : Ha, donutil jsi mě pane se na tu fotku pořádně prohlídnout a vážně, velebnosti, je to tam!
mahy 29. duben 2013 21:09:41
Hoši nic ve zlém, ale prostě v tom počtu lidí to nebude nikdy ideál. Donutit 2000 lidí aby udělali co chci já- utopie.

Jistou cestou je apelovat na ně. Nařizovat, zakazovat- to nikam nevede.

Ale stejně se stále najde dost lidí co to ojebe. Řešení to nemá. Chcete z toho dělat festival lidí s odlišným přístupem k historii- i toto je něčí přístup.


Abych nebyl nařčen, že nevím o čem mluvím- také jsem pořádal několik roků bitvy a s organizací jsem si užil své. Ale remcat, že si někdo neuklidí mne nenapadlo- beru to bohužel jako daň z toho, že tam ty lidi dojedou a já, stejně jako každý jiný pořadatel jakékoliv masovější akce, po nich prostě musím poklidit.

Samozřejmně vám- celému realizačnímu týmu a spoustě nadšenců okolo, přeju aby to bylo jen a jen lepší. Ale tohoto se bohužel asi nezbavíte nikdy.

Palčivějším problémem mi přijdou krádeže na takovéto akci. To je problém.

Tak už se tu neštěkejte a už vymýšlejte další ročník Libuchu.
Jiří z Holohlav 29. duben 2013 21:04:57
No ,ptal jsem se na lagermistry .... kdyby někdo mezi balícími párkrát prošel a upozornil ... dřevo tam ,šutry v louce zůstat nemůžou a pytle tam...tak by se efekt asi dostavil .... ovšem nezahrabaný hovno,to je nahovno... myslel jsem ,že to jsou kapesníky....
Lazar 29. duben 2013 20:53:43
chomi(29. duben 2013 19:57:29) : Ptáš li se po smyslu: Smysl je udělat co nejlepší akci. Pokud se nebudu muset zabývat tím že lidi nerespektují naši žádost na udržování místa, budu moci věnovat více pozornosti kvalitě akce a ti samí lidé si to více užijí. Je to symbioza - a to je co od té akce chci. Chci tam lidi kteří umí respektovat pravidla, na které se mohu spolehnout a nebudu je muset buzerovat. Doufám že se tam jednou dostaneme.

Ale nedostaneme se tam tím že budeme taktně mlčet a děkovat za to že jsme si mohli uklidit po ostatních tábor.
Glum 29. duben 2013 20:34:33
chomi(29. duben 2013 19:57:29) : Na Libušíně jsem nebyl, fotky neviděl, četl jsem jen ty poslední dva příspěvky. Dost mě štve tvuj přístup. Pořadatelé nejsou žádný služky nebo otroci. Správně by to mělo být tak, že oni jen na konci akce zkontrolujou, že je vše v pořádku a že všichni tábořící splnili dohodnuté podmínky. Je-li to jinak, pak jsou ti, co udělali něco jinak, než bylo dohodnuto hovada a pořadatelé mají samozřejmě plné právo jim vynadat. Pak má ta společnost nějak vypadat, když každej zná jen svý práva na úkor ostatních a na povinnosti a elementární slušnost sere!
pardon za ot.
chomi 29. duben 2013 19:57:29
Tedy to mi hlava nebere: ty fotky sem byly dány s tím "!podívejte, jaký bordel tam zůstal" a teď mi říkáš, že tam vůbec není největší bordel zachycen. Mrkev v zimě hmhmhmh?
Neexistuje důvod obhajovat porušení pravidel, ale to neznamená, že se nemůžu pozastavit nad tím, když někdo moc špačkuje.
Samozřejmě, že mi vadí uklízet po lidech hovna po bitvě. Nicméně pokud je to v rozumné míře, tak je halt uklidím, protože jako pořadatel bitvy jsem prostě všechno, co je potřeba - i ta uklízečka.
Většinu toho, co jsem viděl a fotkách bych rozhodně za elementární neslušnost neoznačil. Odpadky povětšinou vysbírané a napytlované, ohniště, až na pár výjimek zahlazená a i z těch výjimek u řady z nich je vidět aspoň snaha. Takže bych to neoznačil za neslušnost, ale prostě asi taky lidi po 2-3 dnech táboření v dešti, bahně a zimě už neměli morál. Není třeba být na ně tak ostrý.
Uklízecí četu formovat nebudu - uklízím naši akci bez toho, abych si ztěžoval na netu, což mi docela stačí.
No tak pokud by mi na akci hodinu pobíhal fotograf zatím co ostatní makají, tak by mě dost štval. Já osobně bych mu taktně vložil do ruky lopatu. Ale pokud tobě takováto organisace práce vyhovuje, budiž.
A na závěr obecnější úvaha: pro koho tu bitvu vlastně děláme/děláte/dělají? Mám za to, že do značné míry pro šermíře, do značné míry ale i pro sebe, protože se snažíme uskutečnit nějakou vizi. Proto je potřeba, aby se na bitvě cítili šermíři co nejlépe, aby neměli pocit přespřílišné buzerace, aby se rádi vraceli. Samozřejmě jistá míra "buzerace" je samozřejmě potřeba, aby akce nějak vypadala. Ale musí to mít smysl a nesmí se to přehnat. Rozčilovat se, že lidé, kteří si akci dobře užili (to byl můj cíl) a pomohli mi naplnit moji vizi (a to byl také můj cíl) po sobě ne úplně dokonale uklidili je zbytečné. Což není obhajoba totálních bordelářů kteří cíleně kašlou nejen na uklízení, ale na jakákoli pravidla.
Prostě buďme trochu pankáči a nechme ducha vanout, kam chce. Buzerací a rozčilováním nic dobrého nedosáhneme:)
Lazar 29. duben 2013 17:49:01
chomi(29. duben 2013 10:35:43) : Jak to jen vyjádřit slušně... asi věcně a konstruktivně. Teď jen za mě osobně, nikoliv za celý organizační tým:

"Podle těch fotek mi tábořiště tak hrozné nepřijde. Žádný výrazný bordel tam nevidím. Pár neuklizených pytlů, pár nezahlazených ohnišť. No a pak dřevo, to jo, toho je hodně. Ale na tak velkou akci mi to přijde docela cajk. Každopádně nic, co by nezvládli za 2 hodiny 2 lidi plus šofér s autem a přívěsným vozíkem."

Ty fotky jsou hodně milosrdné ve srovnání s tím jak to vypadalo reálně. Dvě hodiny ve dvou lidech nestačily. Odpoledne v pěti lidech nestačilo. Uklízel jsem tam (a ne sám) ještě v pondělí odpoledne. Jasný věcný rozdíl mezi pokyny pro táboření a výsledek je taky viditelný. Neexistuje žádný důvod obhajovat porušování pravidel táboření která jsou jasně daná.

"Je mi jasný, že subjektivně to pořadatelé vidí jinak, protože když je v neděli po akci, lidi odjedou a pořadatelé jsou zralý tak akorát na to si vypláchnout hlavu a jít spát, tak zjistí, že musí ještě uklízet dřevo, pytle, ohniště. A to je pak člověk hodně naštvanej (vím o čem mluvím:o). Ale to už prostě o organisování bitev patří, nedá se nic dělat."

Měl jsem po akci docela dobrou náladu než mě tato malá episodka donutila dělat po lidech uklízečku. Jestli to tobě nevadí že po lidech musíš uklízet (pokud to není z některých fotek zřejmé) jejich hovna, tvoje věc. Mě to vadí, investuji do akce hodně prostředků, energie a volného času a nevidím důvod proč se neohradit proti tak elementární neslušnosti jako neuklizení vlastního tábořiště (možná jsem moc oldschool aby mi to přišlo normální i bez vyzvání na organizační tabuli?) Osobně si myslím že se s tím dá něco dělat. Kupříkladu upozornit, což se děje tady. Pokud by si chtěl příští ročník podpořit formováním dobrovolné uklízecí čety co by tam v pondělí přijela, můžeme se o tom pobavit.

"Samozřejmě, když někdo nechá v táboře bordel a vykašle se na úklid, je to na pováženou. Nic takového jsem ale na fotkách neviděl."

Ještě jednou poukazuji na pokyny informační ceduli ve srovnání s tím co je na fotkách, pokud stále nevidíš rozdíl, pak je něcvo špatně s tvým monitorem nebo očima.

"A ještě jedna poznámka. Než fotit nesmysly typu toto: 20042013.rajce.idnes.cz... bylo by lepší dát fotografovi polní lopatku a za dobu, co mu zabralo nafocení celé této galerie by jistě 2 - 3 ohniště zahladit stihl..."

Nechápu proč by fotograf který byl požádán a nebyl členem úklidového týmu měl zahrabávat ohniště jiných lidí či uklízet po nich jejich nepořádek (nicméně to dělal po vyfocení dobrovolně, společně se mnou, takže to je taková lichá poznámka).

"To není kritika pořadatelů, protože letošní ročník byl velmi povedený a moc se mi líbil jakožto bojovníkovi. A prý se líbil i divákům, takže super!"

Jinak díky za pochvalu ;-)

cert 29. duben 2013 11:07:38
PANIKÁÁÁÁÁÁÁ !!! Kamarádi spolubojovníci, díky moc. Jako již tradičně jste byli skvělí a báječní. Velet Vám jest pro mě potěšením a zážitkem velikým.

Nejvíc mě dostala scénka, která vlastně původně ve scenáři vůbec nebyla.Podle plánu jsme kryli ústup RS do hradeb, střed jsem s praporem už odeslal do bezpečí, zbyla mi jen křídla, disciplinovaně čekající na povel také ustoupit. Už, už, už jsem ho vydával, když v tom se vynořil Melkel a povídá: " Je to tam nějaký přeplněný, nevadilo by vám kdyby jste tady všichni pomřeli? Děkuju:-)..... Z hloučku mě nejbližšších se ozvalo rezignované: "Ja to slyšel!" a mě nenapadlo nic lepšího než zařvatl: "Jste hrdinové!!!!" Trochu nechápavě jste se začali otáčet, co se děje a viděli jste jen jak se za Vámi zavírají vrata a před Vámi se formují nedohledné šiky řádů. Bojovali jste jako lvi a umírali v bahně a příkopech plných vody v duch nejlepších tradic nájemných žoldáků, chátry, která rozhoduje bitvy s rudým praporem ztracenců.
Děkuju, SBĚŘ opět nezklamala.
chomi 29. duben 2013 10:35:43
Podle těch fotek mi tábořiště tak hrozné nepřijde. Žádný výrazný bordel tam nevidím. Pár neuklizených pytlů, pár nezahlazených ohnišť. No a pak dřevo, to jo, toho je hodně. Ale na tak velkou akci mi to přijde docela cajk. Každopádně nic, co by nezvládli za 2 hodiny 2 lidi plus šofér s autem a přívěsným vozíkem.
Je mi jasný, že subjektivně to pořadatelé vidí jinak, protože když je v neděli po akci, lidi odjedou a pořadatelé jsou zralý tak akorát na to si vypláchnout hlavu a jít spát, tak zjistí, že musí ještě uklízet dřevo, pytle, ohniště. A to je pak člověk hodně naštvanej (vím o čem mluvím:o). Ale to už prostě o organisování bitev patří, nedá se nic dělat.
Samozřejmě, když někdo nechá v táboře bordel a vykašle se na úklid, je to na pováženou. Nic takového jsem ale na fotkách neviděl.
A ještě jedna poznámka. Než fotit nesmysly typu toto: 20042013.rajce.idnes.cz...
bylo by lepší dát fotografovi polní lopatku a za dobu, co mu zabralo nafocení celé této galerie by jistě 2 - 3 ohniště zahladit stihl...
To není kritika pořadatelů, protože letošní ročník byl velmi povedený a moc se mi líbil jakožto bojovníkovi. A prý se líbil i divákům, takže super!
Jiří z Holohlav 28. duben 2013 20:56:11
Jak tak koukám na videa ,tak ty létající šípy fakt vypadají moc dobře ..
Jiří z Holohlav 28. duben 2013 20:29:21
Lazar(28. duben 2013 20:19:18) : pár míst poznávám,většinu ne,no - hlavně aby je poznali majitelé. Předpokládám,že nespálené dřevo mělo být vráceno na původní hromadu ....
Měly všechny tábory své lagermistry? Ti by ten pořádek asi měli ohlídat.
Lazar 28. duben 2013 20:19:18
Jen tak na okraj, ani po těch lidech co si tak nahrabali nepátráme. Jen jsme chtěli jemně upozornit na neduhy letošního roku aby se pokud to pokud možno obešlo příště bez nich (těch neduhů). Každý se jistě umí sám chytit za nos a srovnat si to se sebou.
Lazar 28. duben 2013 20:04:01
To je ta zvláštnost, obvykle to byl mix pátečního a sobotního kulisového dřeva. Umístění zásob je viditelné na těch fotkách co byly v našem děkovném příspěvku.
Jiří z Holohlav 28. duben 2013 13:48:23
Siegfried(28. duben 2013 11:23:02) : Dobře, pak by to tedy chtělo alespoń blíže specifikovat umístění syslích zásob.
Siegfried 28. duben 2013 11:23:02
Jiří z Holohlav(28. duben 2013 09:12:02) :
V nálezech z tábora ho byla minorita... takže se zpracovalo a spálilo. Ostatně jsme s ním topili i večer u nás.
Divous z Lún 28. duben 2013 09:28:39
Viděl jsem lidi z jiných spolků, jak si do tábora nosí naštípaná polena zabalená ve žlutých plastových síťovkách. Takhle se dřevo prodává třeba v Baumaxu nebo OBI. Také řešení. Je to sice dražší, ale takové dřevo je bez práce, tvrdé a vyschlé.
Jiří z Holohlav 28. duben 2013 09:12:02
Počítám,že většinu dřeva z kulis již nikdo nestihl zpracovat,natož smysluplně spálit.
Lazar 28. duben 2013 08:54:05
Ono je to velice lehce poznat které dřevo je dovezené. Upřímě je to něco co doporučujeme, náš rozpočet si může dovolit jen omezené množství dřeva v omezené kvalitě a ani tak to není jednoduché zásobovat tábor co má 2 tisíce hlav po několik dní. O to víc je k naštvání když na jedné straně slyšíme že není dost dřeva a po skončení akce najdeme několik kubíků toho dřeva nasyslených u ohňů.
Divous z Lún 27. duben 2013 19:06:45
Protože pomluva se šíří rychleji než světlo, musím nakonec chtě nechtě reagovat i zde :-(. Poprvé a naposled:
Slánská rota si na KAŽDÝ Libušín vozí VLASTNÍ DŘEVO. Před každým Libušínem si ZAPLATÍME pár stromů v lese a VLASTNÍ dodávkou a VLASTNÍ pilou se je vydáme POKÁCET. A že to nejsou stromy na rovince hned u cesty musí být jasné každému, kdo si někdy dříví z lesa přímo z lesa objednal. Pokácené stromy musíme NAŘEZAT, NANOSIT do auta, ODVÉZT domů, pak NAŘEZAT na menší špalky, znovu NALOŽIT, odvézt do tábora a tam NAŠTÍPAT. Prostě DŘINA. Letos to bylo obzvláště dobrodružné, museli jsme v sobotu večer shánět v okolí Libušína traktor aby nás vytáhl (díky tomu ale měli traktor i pořadatelé Libušína - předal jsem jim náš kontakt :-)).
Chápu, že pro skupiny, které drkotají zuby u ohínku z klacíků je pohled na Slánskou rotu, potící se u vatry obklopené několika kubíky dřeva na topení značně frustrující. Ale to je problém těch skupin, ne Slánské roty. Howgh
Jiří z Holohlav 27. duben 2013 13:49:58
hejtman(25. duben 2013 22:35:12) :
K výčitkám - Libušín je jedou z vůbec největších akcí na Kontinentu ,má zcela unikátní pojetí. Když to srovnám třeba s Grunwaldem,tak je to organisačně zcela jinde. Na Grunwald se nikdo bez pozvání nedostane,bez camrátka nevstoupí do táborové sekce. Že by si někdo dovolil nechat po sobě bordel,nebo ignorovat bitvu,to nepadá v úvahu,takovou skupinu by příště prostě nevzali. V našich podmínkách to dělat jako fest vojenský tábor by nebylo únosné ,to samozřejmě všichni víme. Nicméně nějaký systém zodpovědných osob,přes které se budou jednotlivci hlásit a kteří je v případě porušení pravidel příště nepřijmou asi bude chtít vytvořit. Jistým vzorem by mohla být Grunwaldská Krakovská korouhev určená hostům. Vzhledem k tomu jací jste zkušení organisátoři ,tak tohle víte. Takže můj příspěvek je určen účastníkům,tedy těm kterých se to týká!

Jo k lukům v pevnosti se nedostavila větší skupinka - na nácviku v ní byla dlouhovlasá světlovlasá ženská. Rozhodnutí pana Hechta posít nás bylo pro výsledný efekt zásadní. Dva zásahy šípem jsem inkasoval a po lazaretu koukal ,ale bylo třeba střílet dál ..
Triss 26. duben 2013 13:47:12
Co se mě týká (a myslím, že můžu mluvit i za svého muže), tak pokud bude potřeba příští rok pomoct a bude to v našich silách, rádi pomůžeme. I třeba s takovou maličkostí jako je provádění diváků po dobovém táboře, focení akce a nebo se stavbou kulis a jinýma pomocnýma prácema před vlastní akcí.
Wasar 26. duben 2013 12:49:58
Ha a mám důkaz, že já padám! :D
Když si pustíte níže uvedený odkaz od času 7:30, uvidíte mírně vlevo lučištníka ve světlém oděvu (přímo za ním je bílý stan typu A). Cca v 7:37 vystřelí a v 7:38 je zasažen a padne za hradbu. Tak to jsem já. :D

www.youtube.com...
seky739 26. duben 2013 08:16:10
Z mého pohledu akce byla dobrá akorát počasí mohlo být lepší. Jinak mi si nemůžeme stěžovat. Naše skupina jela až na sobotu ráno tedy nějak kolem 8 jsme tam byli. Při příjezdu hned jsme dostali pokyn kam dát auto a to za škvárové hřiště takže pohoda. Lidé v info-stánku byli super vysvětlili všechno příště budu hlásit předem že jsme přijeli jen na sobotu :D . Mi jsme si bitvu a celou sobotu užili, sice jsme museli po bitvě naházet věci do auta a jet protože pár z nás taky šlo ještě večer do práce. Jinak si nemohu na nic stěžovat .
Wasar 25. duben 2013 23:29:57
Tomu, kdo nechápe, co má znamenat "A teď se tý výčitek:", věřte, že jsem původně chtěl napsat: "A teď, co se týče výčitek:" :D
Wasar 25. duben 2013 23:27:33
Ahoj,
chtěl bych poděkovat organizátorům za skvělou organizaci.
A teď se tý výčitek:
1. Věřte, že jsou i tací, kteří po sobě uklidili i ten nejmenší papírek. Já osobně jsem při odjezdu prošel naše tábořiště a zkontroloval jestli se někde něco neválí. Neříkám, že jsem nemohl něco přehlédnout, ale nechceme být házeni do jednoho pytle s bordeláři. Proto příště osobně předám naše místo organizátorovi, pokud na mne bude mít čas, nebo se podrobíme jakékoli kontrole.
2. Dřevo jsme si po zkušenostech z minula přivezli vlastní a co zbylo, to jsme si zase odvezli. A určitě tak učiníme i příště. Být vámi, dřevo bych dával jen prověřeným osobám, zbytek ať si ho přiveze sám. (ale chápu, že chcete zabránit ničení okolního lesa)
3. Účast v bitvě mne také překvapila. Ráno na nácviku byli určeni lukostřelci, kteří budou bránit pevnost a vracet šípy. A někteří z nich se nějak záhadně ztratili. Nakonec jsem za to byl vlastně rád, protože jsem byl převelen se svým seržantem do pevnosti a zastřílel jsem si suprově. Dokonce jsem byl i zasažen nepřátelskou lukostřelbou do ruky, tak jsem si i zahrál zranění. Škoda, že jsem tam v dosahu neměl nikoho, kdo by mne ošetřil a zranění ovázal. :o)
4. S těmi auty jste měli svatou trpělivost, to já už bych jim snad psal upomínky hřebíkem do laku. :)

Zavěrem bych chtěl říci, že my si práce pořadatelů vážíme a nijak jí nebudeme bojkotovat. A moc bysme si přáli aby byl i příští rok Libušín a pokud bude, moc rádi přijedeme.

ps: Chtěl bych poděkovat osazenstvu čajovny za sortiment i za trpělivost s našima připomínkama typu: A je to z květů nebo z kůry? Slibujeme, že příští rok zase přijdeme a vezmeme s sebou i naší "automat na smích" (zůčastnění vědí) :D
Luděk Hugo Vobořil 25. duben 2013 22:50:36
hejtman(25. duben 2013 22:35:12) : I když jsem se letos nedostal, viděl jsem slyšel jsem.:-) Organizaci se nic VÁŽNÉHO nedá vytknout. Problém je v těch co to organizátorům (nejen na Libušíně) stěžují. Pomůže jen přitáhnout opratě. Na mnoha zahraničních akcích si nikdo nedovolí co u nás.
A na pomluvy tipu oni si nahrabou se vykašli. To řekne jen ten co když si jde koupit rohlík, tak musí mít sebou maminku. I kdyby jste měl každý 40 000kč, tak za tu námahu to je málo.
Pokračujte. Držím palce a příští rok zkusím přijet.
hejtman 25. duben 2013 22:35:12
Přišel čas předložit nějaké oficiální shrnutí za organizátory - tak tady je.

1. Děkování
Chtěli bychom poděkovat všem z vás, kteří přijeli, a přes nepřízeň počasí předvedli divákům a sobě navzájem kvalitní program. Váš výkon byl úžasný, a bitva, kterou jste předvedli, měla opravdu vynikající atmosféru. Děkujeme za prakticky bezchybné dodržování zákazu sbírání dříví v lese. Děkujeme za respektování zákazu vjíždění do tábora, a za to, že jste i bez velké organizace dokázali vše vyložit a zase složit a nenechali jste dopravu zhroutit. Děkujeme za předvedené výkony na bitevním poli, za to, že jste někteří lezli dokonce do příkopů, nebáli se ušpinit se, hráli jako o život, ale přitom vcelku bezpečně. Sanita nám hlásila jen 15 ošetřených, a to bez vážnějších zranění. Sice jsme vezli dva lidi do nemocnice, ale ani jeden nebyl zraněn v boji. Sice padání na střelbu bylo dost málo, ale vzhledem k podkladu je to pochopitelné :-).
Děkujeme také všem anonymním i neanonymním pomocníkům, kteří v případě potřeby přiložili ruku k dílu. Zvláštní díky si pak zaslouží:
Hradecký dvůr, Midgard, Ogari Pogoni a Švýcaři (+Divous :-)) za obrovskou pomoc při stavbě a bourání kulis
Žoldák, Biersonn, Dášenka, Sára, Amina (Zuzka) a Roman za neocenitelnou pomoc s organizací, od tržiště až po infostan
Vláďa Penkava z projektu Faber za organizaci přítomnosti zvířat a koně (a zbroj a jezdce a sedlo :-)) v bitvě
Sedlář Mates za krásná camrátka
Argon, Grum, Bráničtí a Nitranští za zorganizování dětské bitvy
Hradečtí a Pražský svaz za předvedení ukázek taktiky
Bobr Kredl za tahání stánkařů v sobotu ráno, než dojel traktor
Diváci za to, že přeci jen přišli :-)

2. Výčitky
Měli jsme tři velké problémy s organizací:
Neskutečný bordel po odjezdu lidí z tábora. Práce s uklízením, která je pro každý tábor na 10 minut, a musí být udělána, se nám pak sčítá, takže jsme odnášeli odpadky ještě v pondělí večer, a ohniště budeme zahrabávat a dřevo nosit ještě do konce týdne. Dostatečně ilustrativní je tato galerie: 20042013.rajce.idnes.cz...
Přemýšlíme teď, co s tím. Jestli zavedeme kauce za pobyt v táboře, které budeme vracet při předání uklizeného prostoru, přísnější selekce lidí, nebo něco dalšího.

Kašlání na účast v bitvě. Měli jsme rozdány camrátka pro 974 bojovníků a 847 doprovodníků. V bitvě bylo odhadem 600 lidí. Krásně je to vidět při srovnání velikosti jednotlivých šiků - v předchozích letech byly největšími šiky sebrané skupiny kolem Čerta a Pavla Hory. Letos byly nejmenší. A to je pro nás problém. Náklady na tábor a šermíře tvoří polovinu rozpočtu akce. A člověk, který jen přijede, parkuje, myje sem, kálí a pálí dřevo, a nic nepřinese divákovi, je pro nás, tvrdě řečeno, na nic. Argument s "vytvářením atmosféry" nebereme - prohlídková trasa vede jedničkovými tábory, které lidi do bitvy vyslaly. A ve chvíli, kdy se nějaký šermíř naváží do organizace, že ho nutíme chodit na Toiky, když ten pravý rytíř koná potřebu v lese, a že máme být vděční za to, že jezdí - a pak toho samého člověka najdeme v průběhu bitvy v lese, an opřen o kopí pozoruje situaci - štve nás to. A opět přemýšlíme, jak tomu do budoucna zabránit.

Nekázeň s parkováním. Sice to bylo tento rok lepší, ale fakt nás nebaví každých 5 minut opakovat "odkliďte si ty auta" a "parkujte jen na povolených místech". A současně s tím řešit připomínky pana starosty, který auta kolem cest jednoznačně nechce. Na necelé 2 tisíce účinkujících jsme měli skoro 1000 aut - v takovém množství je už naprosto nutné dodržovat pokyny, vykládat a nakládat v táboře co nejrychleji, a nesnažit se postavit si auto hned pod nosem.

A pak ještě další záležitosti - opakovaně vyháněných pár fotografů za bojištěm, občasné zbytečně diskuse o tom, zda je vyhlášené pravidlo opravdu pravidlem atd.
To nás vede k části třetí.

3. co dál
Letošní Libušín skončil ve ztrátě cca 30 000,- Kč. Ztráta nás mrzí, protože už druhým rokem nebudeme rozdělovat spolupracujícím spolkům žádné peníze, a to je špatné, a "velký" Libušín se o minimálně rok vzdálil. Může za to počasí, a je to riziko, se kterým počítáme - nechceme dělat akci, která je maximálně výdělečná, chceme dělat akci, která bude nastavovat laťku na zbytek sezóny. Díky zisku z předchozího ročníku, který jsme pořádali, jsme teď na nule. Náš čas a peníze, které strkáme to telefonů, benzínu, dovolené atd. zatím nepočítáme. A rozhodujeme se, co dál. Zda se dále snažit vylepšovat Libušín, se všemi jeho plusy a mínusy, jestli si stále máme nechat nadávat do zlodějů a podvodníků, kteří si nahrabou na nebohých šermířích, nechávat si strhávat směrové ukazatele, čekat, co si zase zapšklí lidé vymyslí a jakou kontrolu na nás pošlou, nebo se na to vykašlat. Taky nás dost nebaví, že nás seřmíři na jedné straně chválí za dobrou bitvu, a na druhé si po sobě ani neuklidí, a my jim svým časem a penězi dotujeme hezkou akci.
Pokud to budeme dělat dál (obec bude chtít, my budeme chtít, bude správné postavení slunce a pod.), čekejte, že přitáhneme šrouby. Ne v úrovni vybavení, stále chceme, aby byl Libušín setkáním nejrůznějších přístupů k rekonstrukci historie, ale v přístupu akci samotné. Potřebujeme mít v táboře a na bitevním poli lidi, kteří budou cítit odpovědnost za to, jak to kolem nich a po nich vypadá. Jen pro představu - za dřevo na topení a kulisy jsme letos dali 40 000,-. V táboře a na bojišti zůstalo dřevo za cca 20 000,-. Důvodem je nenažranost některých lidí a neschopnost uvažovat dopředu. To jsou 2/3 letošní ztráty.
Organizační tým podivuhodně funguje, je radost v něm pracovat, výsledky po sobě taky vidíme, ale sami to všechno uřídit a zkontrolovat nemůžeme. Potřebujeme pomoc, vaši pomoc. Požadavky úřadů na formality a předpisy se stupňují - takže příští roku bude nutné řešit formálně požární ochranu tábora, včetně požárních hlídek, přístupových cest a hasicich přístrojů. Je otázkou, co bude s areálem koupaliště, jak moc se bude měnit, zda nezboří (resp. kdy zboří) bývalou hospodu, a podobných problémů řešíme nepřeberně. Takže pokud máte návrhy a připomínky, sem s nimi, a dál se uvidí.

Hejtman, Dagfari, Lazar, Maršálek, Melkel, Siegfried, Supík
hejtman 25. duben 2013 22:32:22
příspěvek byl smazán uživatelem hejtman 25. duben 2013 22:25:07
Granad 25. duben 2013 22:04:01
Chlapi chápu že se nikomu moc nechce padat pod první řadu, ale stále má možnost zahrát raněného , stáhnout se dozadu , chvíli si dát voraz a pak se ponějakém čase zase procpat dopředu.
Pokud má někdo neskonalou tendenci nepadat na zásahy nebo mu to příjde hloupé, může se angažovat v našem BOtN teamu. Tam na to nehrajeme, i to byl jeden z důvodů proč přejít k tomuto SPORTU !!! kde není třeba reflektovat zásahy . Nebavily mne debaty přímo v bitvě na téma já tě praštil , ty jsi neumřel( dotyčný měl kopí zlomené o hlavu a ještě sprostě nadával že když mě potom udajně seknul do kbelce tak jsem nepadnul) a podobné nesmysly.
Ideální je mít maršály, bohužel, na bitvě typu Libušín je to organizačně téměř nemožné (ikdyž třeba na Wolíně běhají "hlídači") ale jak již mnohokrát zaznělo, jaké se to uděláme, takové to máme ... Sportu zdar :-)
seky739 25. duben 2013 20:50:32
Jiří z Holohlav(25. duben 2013 20:20:21) : Já teda osobně padám na nějakou citelnější ránu ovšem když jsem byl v první řadě tak jsem padnul a to tak že jsem se opřel o tu dřevěnou kozu či co to bylo . :D Sice jsem to pak schytal ještě několikrát ale to už jsem hrál mrtvolu co se tam zavěsila o to asi tak jako ten týpek na tom videu . A jak píšeš já jelikož jsem střízlík (cca 80KG se zbrojí :D ) tak nerad bych padal pod tu kupu lidí která by mne zadupala. Já jsem pro to umřít tam kde se vyhnu udupání teda lehnout ale tak abych byl jako mrtvola vidět a lidi mě nepošlapali.
seky739 25. duben 2013 20:48:52
příspěvek byl smazán uživatelem seky739 25. duben 2013 20:25:13
Jiří z Holohlav 25. duben 2013 20:20:21
mckybl(25. duben 2013 17:16:15) : No,to bude tím,že někteří to vnímají jako nesnesitelnou osobní potupu a tu prostě neřipustí a tak jsou nezranitelní ... někdo z toho vyroste a někdo nikdy :) a někdo se třeba jen bojí padnout pod nohy armádě ... být ten spodní v hromadě není ostatně nic moc ..
mckybl 25. duben 2013 17:16:15
Granad(25. duben 2013 06:44:53) : já to chápu, sám většinu ran necejtím nebo o nich díky zbroji ani nevím , ale tak nějak to beru že je to furt divadlo a když nějakou ránu zaregistruju tak si to zranění, popřípadě smrt rád zahraju. bohužel jsou lidi kteří o ranách vědí a ignorují je z nějakého mě nepochopitelného důvodu. A bohužel někteří jsou tím prostě vyhlášení. Ani si nestěžuju, jen prostě rejpu:) pokud toho člověka na zem budu chtít dostat tak ho tam prostě nějak dostanu, ale takovej přístup by v bitvě určené pro diváky bejt neměl
Granad 25. duben 2013 06:44:53
mckybl(24. duben 2013 17:12:48) : Ono umírání je specifická věc. Osobně se mi stává, že o ráně která mi přistane ani nevím jelikož se dívám jiným směrem a mám dobrou zbroj. Toho bude věčné pobitevní téma kdy každá ze zůčastněných stran bude říkat jak ti na druhé straně barikády nepadali a byli nesmrtelní, kazí to zábavu z bitvy a přidává na zraněních jelikož všichni chtějí zvítězit a tak přitvrdí , lámou o sebe kopí a stávají se ta zranění. A neuděláš s tím nic
mckybl 24. duben 2013 17:12:48
kourish(23. duben 2013 23:23:08) :jestli se to ztupení týká té kůsy s tím prapodivným hákem, tak pokud si dobře vzpomínám viděl jsem s ní nesmrtelného Červenáčka z Rotyky ( po těch desítkách rn co dostal si mohl alespon kvůli divákům lehnout)
Granad 24. duben 2013 12:50:37
Siegfried(24. duben 2013 12:32:29) : Sigi 15tkové jsem nepotkal, to popisovali jiní myslím že od Pořešína , ti co navštívili mne byly RS( dle prošívanic a oblečení)
Pokud máš na mysli Švýcarské vlajky které jsme odcizili tak byly zapíchnuté v plotě a kousek od nich v té době stál hlouček lidí ( ke kterým byl vyslán člověk)
Až poté co jste nám nějakým způsoběm jednu vaši vlajku odcizili tak byla zpět odebrána z místa které popisuješ. Každopádně, třeba Pražanům se mi vlajka nepodařila ukrást :-D Hlídali ji dobře, ale taky jsem je nechal spát a po 2. marném pokusu kolem 1 ráno jsem to nechal být a ostatní spát, taky jsem řidič a není nic horšího než když tě v sobotu budí banda ožralých blbů co chcou krást vlajky nahonit si ego tak, že v noci příjdou do opuštěného spícího tábora a vemou vlajku...teda umění ...
Siegfried 24. duben 2013 12:32:29
Granad(24. duben 2013 11:15:39) :
Souhlasím s tím co píšeš, takto je to fér a jasné. Jen malá korekce u té naší vlajky žádná hlídka před třemi roky nestála :-) Všichni buď spali nebo kalili a stála opřená o strom vzadu v táboře...
Umíš ty 15kové debily co byli ve čtrnáctkovém táboře identifikovat? Pokud ano napiš mi na mail siegfried(zavináč)barbarossa(tečka)cz

Supík! 24. duben 2013 12:27:30
Kourish: Co se týče fotografů za scénou. Osobně jsem 2x prošel celý les těsně před bitvou a vyhnal cca 8 lidí co bez problémů akceptovali mé vysvětlení, proč tam nemají být. Ty co zůstaly se dušovaly, že patří k lazaretu a v průběhu bitvy tam nebudou. Nebyla to pravda a postávaly či fotily a do bitvy nijak nezasahovaly. (Pamatuju si kdo to byl. Dobré poučení pro příště) Také jsem tam měli jednoho člověka z ochranky, aby to zajišťoval.
Přesto je nutno uznat, že letos bylo v lese nejméně lidí co za poslední leta pamatuju. Příští rok se na toto soustředíme více a pravidlo bude prosté: Zákaz postávání v lese pro kohokoli kdo k tomu nemá důvod. Buď jsem bojovník čekající na vstup na scénu nebo tam nejsem. Členové lazaretu či doprovodu tam také nemají co dělat.
Zdeslav 24. duben 2013 11:40:01
Obenda: cínový, docela těžký, směrem nahoru se rozšiřuje, dole má rantlík, cca 1,5 cm od dolního i horního okraje má tenké prstence, je trochu ušmudlaný.
obenda 24. duben 2013 11:26:05
Zdeslav - popiš mi ten pohárek (kdyby byl obrázek, bude to ideální). Nevím, kde nakonec skončil, dali jsem jej na stůl, kde jsme se stravovali, tak předpokládám, že možná skončil v kuchyni. Zkusím mezi teutonskými a Vrcovskými zjistit, kde skončil a dám ti vědět.
Granad 24. duben 2013 11:15:39
K kradení vlajek : Ano , tuto "zábavu" jsem začal já na libušíně 3 roky zpět, Avšak z apředpokladu, že vlajky kradu jen skupinám, které měly postavené hlídky , beze zbraní a pouze jako silen akci kdy jsme se snažili přelstít stráže, nikoliv tak, že jsme napochodovali v helmách , prošívkách a se zbraněma do tábora a brali všechny co jsme vyděli .
Navíc jsme u toho nedělali hluk(pochopitelně) a tím neobtěžovali spící lidi v táborech. Navíc jsme zavčasu zkončili ( kolem 1 ránní)
Banda debilů, kteří navšítivili 14tkový tábor nejen že nepobrali že jsou dávno obklíčení ale ještě nereagovali na výzvu, dělali kraval( vzbudili hodně lidí a hodně lidí bylo kvůli nim vzbuzeno - tím podotýkám spousta řidičů) ale ještě měli drzost vyhrožovat že jich příjde 50 a ozbrojených nám dát na držku.
Doufám že dotyčný tkerý má ode mě škrkátko na xichtu ( neposlouchal co jsem mu řekl) chápe že pokud mu řeknu jednou ať už se neukazuje tak že už se ukázat nemá . Kradění vlajek je fajn, do doby kdy se tímto baví strany které chtějí, osobně jsem byl nasraný až do morku kostí a štěstí že se nevrátili, řešil bych to železem. Díky těmto kokotům jsem měl 2 hodiny spánku a příjemnou 7mi hodinovou cestu domů.
Jen pro dodání : Loni dělali to samé, ožralí kradli vlajky i těm , ktěří o tuhle hru nestojí .
Takže vážení, pokud vidíte že tam vlajka stojí a není u ni ani hlídka tak se nejedná o hru, ale sprostou krádež a chováte se jako menšina...
Zdeslav 24. duben 2013 11:15:19
Obenda: Zdravím, ten pohárek bude pravděpodobně můj, nechal jsem ho tam když jsem ti předával tu zálohu, tak bych si ho vyzvednul společně s těma šachama pokud by to šlo. Díky.
Spakona 24. duben 2013 10:33:48
proto se ptám - díky - máš tam mejlík :)
obenda 24. duben 2013 10:25:55
Spakona - web ještě ne, kontakt je na brodci, v hlavním fóru pod ostatními řemesly. Rád pošlu vše mailem, tady nechci spamovat.
Spakona 24. duben 2013 10:24:11
Obendo, je na tebe někde nějaký web?
obenda 24. duben 2013 09:59:42
Melkel - v tom případě mea culpa. Budu na to příště myslet.
Melkel 24. duben 2013 09:38:05
obenda(24. duben 2013 09:22:33) : ztráty a nálezy jsou a byly na infostanu. V tuto chvíli nám ještě zbývá ostrá dýka s orlíčkem, ostrá divná dýka s figurální výzdobou na klip, LED baterka, miska, mešec kožený, uražený hrot kopí.
obenda 24. duben 2013 09:22:33
kourish - nějaký cínový pohár jsem našel u své deky se šachama. Nebyl jsem si jist, čí je, tak jsem ho dal na stůl u Richarda (richardrg). Jestli je to ten tvůj nevím, zkus se optat Richarda jestli ho nemá.
- také prosím skupinku, která si u mě zarezervovala šachovou sadu (a dala zálohu), prosím, ozvěte se mi, ať vím do kdy vám mám šachy držet. Díky.
-Tak mě napadá, jestli by nestálo za to zkusit zřídit někde v táboře sběrné místo ztrát a nálezů, kam, když člověk něco ztratí, se může přijít zeptat a nemusí to pak shánět takhle ex-post
kourish 23. duben 2013 23:34:42
Ještě do ztrát a nálezů přidávám
-ztraceno - skupinový pohár s vyraženým erbem a zespoda podepsaný !!
-nalezeno - kovová vidlice (u našeho stanu v ležení Glévy Mikuláše svitáčka z Landštejna)
kontakt -kourish(at)email.cz
kourish 23. duben 2013 23:23:08
Velké díky organizátorům za to jak akce i přes nepřízeň počasí pro bojující a tábořící dopadla. Dovolím si vypíchnout jeden velký plus - Kadibudky s trojvrstvým voňavým papírem v použitelném stavu i v neděli kolem poledne - malý zázrak a určitě zopakovat ; ) Jedno malé mínus za odpadkové koše v táboře - alespoň na křižovatkách by to chtělo mít košů víc - nebude pak třeba sbírat každé ráno kelímky z bahna..
A ještě přidám jeden evergreen - zvukaři a neposlušní fotografové přímo za scénou = na většině fotek : ( - např.www.rozhlas.cz... nebo spzn.rajce.idnes.cz...
a pak ostré a ježaté zbraně v bitvě - určitě by stálo za to udělat nějakou kontrolu nastoupených jednotek přímo před bitvou. luciasd.rajce.idnes.cz...

každopádně doufám, že příští rok bude sluníčko a dost diváků, aby to organizátory neodradilo.


Přidávám další album, tentokrát od mojí drahé polovičky - luciasd.rajce.idnes.cz...


- podařilo se mi dohledat taky pár obrázků z turnaje BOTN - www.youtube.com... (jestli máte někdo celý turnaj, pošlete link)
Valgard 23. duben 2013 20:52:50
Jo, před bitvou, když jsme čekali až nás bude víc (vlevo z pohledu diváka), jsem pár takových prasáckých kopí viděl. Jen otupené, žádná kulička ani plocha. Dotyčnému bylo nařízeno si vzít něco jiného jestli to udělal nevím, ale bylo tam takových víc. A musím říct, že některé zbraně plné ostrých úhlů a hran mě taky neuklidnily.
MLuks 23. duben 2013 20:18:34
Když už se tu pláče - ve štítu mám zásek široký v nejširším místě 2 mm a hluboký 1 cm. Proběhlo něco jako kontrola zbraní veliteli?
Ta díra je mi ukradená jelikož ji vyspravím, ale nepřál bych nikomu aby mu takový hrot omylem sjel do oka.
Maršálek 23. duben 2013 19:57:41
příspěvek byl smazán uživatelem Maršálek 23. duben 2013 20:23:52
Šedý vlk 23. duben 2013 19:05:06
Bitva, bahno, počasí, zima, a bílá klobása nahoře na v tržišti byla skvělá a asi nejlepší, jakou jsem zatím zažil. Správné severské počasí.
K praporům bych chtěl říct, že nejsou vikingové jako vikingové, tak pozor.
Galder 23. duben 2013 18:31:29
Naopak pro někoho z veselejší stránky: když jsme cca o půl čtvrtý v neděli odjížděli, tak jsem v rs táboře zakopl o dřevěnou naběračkui. je mírně ohořelá od ohně a možná barvená, takže se zdá černá, tak kdyby se po ní někdo sháněl, ať mi napíše na fb profil Jan Mudruňka, nebo mail mudrh@seznam.cz
Kozlík 23. duben 2013 18:12:38
hora z ocelovic(23. duben 2013 18:06:47) : Dobrý, díky. Já jen že jsem se před Libuchem připojoval k něčí objednávce několika hrotů kopí, co dělal P. Nádvorník a nechal jsem si udělat stejné, tak jestli jsi to nebyl ty, abych nedostal po hubě :D Každopádně snad toho šmejda najdeš.
hora z ocelovic 23. duben 2013 18:06:47
Kozlík(23. duben 2013 09:49:13) : Ne ty hroty dělal můj kamarád umělecký kovář vedle z vesnice cca před 5.lety.Jmenuje se Jaroslav Veselý.
richardrg 23. duben 2013 17:24:54
A to platí i pro praporky a vlajky, nějak mi začíná vadit, když mi někdo budí děti.
Zajímalo by mě, jestli vikingové a slovani mají také ve svých táborech děti, rád bych jim připravil nějaké hravé překvapení, aby si to příště s celým táborem užily...
richardrg 23. duben 2013 17:22:49
Siegfried(23. duben 2013 10:46:51) :

Např. toto, letos si k našemu stolu, pod přístřešek, poté co jsme šli spát sedli 4 ožralci v 15. oblečení, evidentně ve 14. táboře cizí. Měli tu drzost se ptát mojí manželky jak jim dokáže, že všechno okolo je její. Naštěstí je po drobných výhružkách jeden ztřízlivější odtáhl. A ráno jsem zjistil, že mi chybí nůž s kostěnou střenkou, je to v čechách určitě jediný kus. Pokud bych ho někde viděl budu se podle toho muset zachovat.

A vážně míněná rada, pokud kdokoliv kdykoliv přijde k mým věcem když tam nebudu a bude se chovat jako doma budu já muset zakročit tak, abych měl jistotu, že si do tmy nic neodnesl.
Siegfried 23. duben 2013 10:46:51
Imp(23. duben 2013 07:52:20) :
Jen pro pořádek abychom tu nesměšovali krádeže a hru.
Vikingové brali jen vlajky a všechny jsou vrácené. Kopí nikdo z nich nebral. Proč, že když má každej asi tři a jsou to v pohodě kluci :) Pavel Hora si tam byl i vyzvednout vlajku, takže tam oprvadu nebylo.
Jinak co já vím tak tuhle tradici nastartovali chlapci z ČK tak tři až čtyři roky nazpět... a holt se drží.
Lonbi se ztratil sud v maršálkově táboře, dva roky předtím někdo sebral na bojišti Almonův tesák a zmizel s ním... atd... co k tomu říci?
Kozlík 23. duben 2013 09:49:13
hora z ocelovic(22. duben 2013 22:04:37) : Nenechával jsi ty hroty dělat náhodou těsně před Libušínem u Nádvorníka v Brodě?
Imp 23. duben 2013 07:52:20
Nám se pokusili vzít vlajku vikingové. Možná zkuste začít hledat tam.
Lazar 23. duben 2013 06:36:01
Pádlo_BOtN_CZ(23. duben 2013 01:15:54) : Dá se to řešit tím že je z té akce vyrazím.

Ostatně je to věc řešitelná s organizací akce - a řešilo se to i loni. Je to festival, nikoliv bojovka. Možná že někteří si na středověk chtějí hrát, ale jiní to berou jako akci kdy potkají lidi z období které nedělají, a jednou ročně se s nimi chtějí zbourat do němoty, nebo si prostě užít večer a popovídat s někým v klidu, když ho většinu roku nevidí.

Chápu čím je to lákavé, ale také tyto akce provozují nalitá hovada a stává se to v noci nbebezpečné, a drahé.

Takže bych rád ještě jednou řekl - NE kradení vlajkám.
Pádlo_BOtN_CZ 23. duben 2013 01:15:54
Po každém ročníku Libušína mě zamrzí zjištění, že se zase kradlo víc než loni :-( Když jsem jezdit začínal (9 let zpátky), tohle neexistovalo. Toť asi jediné povzdechnutí za časy minulými.

Co se týče kradení korouhví, to se v posledních pár letech stalo tak nějak pravidelnou a očekávatelnou součástí sobotní zábavy, chápu, že se to někomu nelíbí, hrajeme si na středově, tak si v táborech držme stráže, nebo vlajku na noc skliďme, jinak se proti tomu chránit nedá, domluvou ničeho nedosáhnete.
A nebo to řešte jako kamarád, který jednomu takovému napálil po blembáku dřevěným obuchem, až se z toho dotyčný posadil na prdel(doslova) a druhý když to viděl, radši si rovnou kleknul :_D
Divous z Lún 22. duben 2013 22:16:32
hora z ocelovic(22. duben 2013 22:04:37) : no nebyl jsi asi sám... V noci po bitvě se po táboře potloukala skupina týpků nevím odkud a kradla korouhve a asi i jiné věci - možná jim to připadalo jako "dobové zpestření" a "bomba kanadský fórek", ale protože to nikde nebylo anoncované, že se bude v táboře hrát i tento druh zábavy, tak to asi dost lidí zaskočilo. A nasralo. Slánské rotě se naštěstí nic neztratilo. Naštěstí pro "vtipálky".
hora z ocelovic 22. duben 2013 22:04:37
No musím říct,že jsem mněl poněkud obavu zda nebudou v bahně lidé z mého oddílu klouzat a padat v groteskních figurách,ale většinou to ustáki.Takže to snad nakonec vypadalo hodně dobře.
Mně osobně bohužel zkazil dojem z letošního ročníku poberta,který mně z našeho tábořiště v noci ze soboty na neděli odcizil kopí.
Pokud si dotyčný přečte tento příspěvěk tak bych ho chtěl upozornit na to,že jsem nechával pro naši skupinu dělat u kováře 8ks stejných hrotů,žádné další takto provedené nikdo nemá.Takže pokud kopí nebo hrot najdu u někoho vně skupiny naložím s dotyčným v rámci hesla oko za oko zub za zub.
Boza 22. duben 2013 21:57:07
Koukám že to bahno bylo nějaké motivační, chudáci organizátoři, příští rok, až budou ty 30st vedra tak budou muset objednat pár hasičských cisteren na navlhčení půdy a řádně rozjezdit bitevní plochu tlupou opilých bagristů :)
Divous z Lún 22. duben 2013 21:38:42
No, příznám se, že jako teplomilec jsem měl letos na Libušíně deprese, ale ta bahenní hard-core bitva mě nakonec uchvátila. Na Libušín jezdím 14 let a tohle byla bez nadsázky zatím nejlepší bitva vůbec. A stejný názor má i můj známý, fanda, který jezdí na Libušíny jako divák už od prvního ročníku - a to je kurva srovnání! :-)
Jiří z Holohlav 22. duben 2013 21:24:03
iwo(22. duben 2013 21:11:22) : A Ty už taky netrucuj a pusť chlup :-)
Jiří z Holohlav 22. duben 2013 21:22:39
No,mám skoro pocit,že tomu to bahno přidalo další rozměr,tedy samozřejmě ne samo o sobě ,ale to jak ho válečníci ignorovali a válčili jako jako diví. Tedy nemusí to určitě být každoročně ,ale fakt hustý,věřím,že to i Amerikáni ocení a že se ta spousta spousta skvělých fotek dostane do celého světa a udělá nám patřičnou reklamu.
iwo 22. duben 2013 21:11:22
trener : no nevím jak který štěňata, ale ta moje je záměrně namáčela do příkopu a synátor se pak chlubil, že "tomu veliteli, co na nás tak křičel" to našil rovnou za límec...
( Ale epesní nápisy na rubu hradeb byly fakt špica. Za plný boty bahna ten cvak stál .-)
Divous z Lún 22. duben 2013 20:43:07
Triss(21. duben 2013 22:22:50) : To jsou naprosto úžasný fotky
trener 22. duben 2013 19:42:08
iwo(22. duben 2013 19:02:40) : Při dětském dobývání došlo k záhadné výměně. My jsme na ni dodali desetikilový pytel, ve kterém bylo dvěstě různobarevných hadráků (šili jsme je s dětmi celou zimu) a po bitvě se nám vrátil padesátikilový pytel plný hnědých mokrých koulí. Tak se přiznejte, kde jsou naše měkké barevné míčky? :-D
iwo 22. duben 2013 19:02:40
Jo, povedlo se to opět, jako už tradičně.
Čekal jsem pět a půl člověka na kopci a pár zmoklejch, nevrlejch a zmrzlejch desítek pěšáků, ale letos mi přišlo, že všude vládl černý humor, poslední to naděje.
Jedna reklamace z pohledu čumila: dost dlouhou dobu jsem nedokázal najít, kdo to vlastně s tím mikrofonem mluví.
Což dělalo potíž zvláště ve chvíli, kdy používal navigaci "tady" nebo "sem ke mně". Až podle vyprávění, že trpí kdesi ve věži jsem jej nakonec identifikoval na posedu.
Tohle by chtělo trochu doladit -- stačí, když bude používat jiné určení místa.
Zadruhé: dětské dobývání pevnosti byl asi ten nejlepší nápad, jaký jsem tam za ty roky zažil.
Už z toho porstého důvodu, že obě štěňata pak koukali "na tu naši bitvu o ten náš hrad" a né na nějaké přelévající se plechovky... už to byli JEJICH rytíři a zatímco jindy jsou nazabití votravný během první půlhodiny, tentokrát zíraly jako přibitý celou dobu.
Špinavý? ...no dyť to je to kouzlo, žejo.

MAHY: Vono jde spíš vo to, že když tě někdo krmí roky prázdnými sliby, jednoho dne ti prostě dojde trpělivost.
Já to dycky dělal z radosti za prostý "díky", ale když už slibujou, tak proč ty charaktery neprověřit -- kdo má rytířskou čest v těle a kdo si naopak dělá z huby prdel.
Nožejk 22. duben 2013 17:59:49
www.rozhlas.cz...
Pádlo_BOtN_CZ 22. duben 2013 14:21:29
Mám dotaz na stánek s jídlem vzadu na bojišti - prý patří Mračidlu, těsně před polským plotem ohraničujícím zadní tábořiště (karlovci, řády atd..) Nechal jsem vedle něj zapíchnutý do země starý jednoruční meč. Orezlý, dřevěný jílec, šroubovací hlavice. Nezůstal prosím u vás? Hrnul jsem se na pomoc zraněnému kamarádovi a na meč úplně zapoměl. Později už tam nebyl. Díky
krysarr 22. duben 2013 13:17:20
praha.idnes.cz...
Zdeslav 22. duben 2013 13:02:25
Teda musím říct, je ten Libušín je fakt každej rok o kus lepší. Hrozně se mi líbí koncepce bitvy, kdy scénářem je daná jen uplně základní kostra + pár scének a velitelé šiků mají dostatek prostoru se vyřádit ve vymýšlení různých akcí. To musí být i pro diváka líbivější, protože to eliminuje případné nelogičnosti v bojových akcích dané scénářem nebo jeho následným špatným provedením. Jinak dobývaná tvrz byla super (obecně si myslím, že dobývání mnohokrát předčí nudný liniovky), BOTN byl super, všechna pozitiva z minulých ročníků zachována, negativa vesměs zdárně ostraňována. Já jsem si to i přes nepřízeň počasí parádně užil a pozitivní pocity převládají i u ostatních Karlovců, takže DÍKY ZA LETOŠNÍ LIBUŠÍN!
Jediné co mě mrzí, bylo, že se nakonec nedalo dohromady dost lidí na soule, ale chápu, že jste toho už měli dost.
Siegfried 22. duben 2013 11:48:19
Tady je aktualizovaná stránka s odkazama na galerie
libusin.org...
Peccato 22. duben 2013 11:45:44
Diky organizatorum za povedenou akci - akorat toho bahna bylo trochu moc, ale s tim se toho moc nadelat neda :-)
Chtel bych jeste podekovat panum okolo cerveny vlajky s jezdcem uplne vlevo na tyhle fotce
img9.rajce.idnes.cz...
za jedinou reakci na strelbu kterou jsem zaznamenal (netvrdim ze jinak nikdo nereagoval jen mi to uniklo ) udelali jste mi radost, paveznik varujici vlajkonose pred strelcem a hrde se vrhajic do drahy strely - supr :-)
Melkel 22. duben 2013 11:42:59
Malý kluk tam neměl co dělat, jakmile si ho velitel šiku všiml, odsunul ho do zázemí. To je vše.
Elesar 22. duben 2013 11:32:55
bagtru(21. duben 2013 12:13:48) : Ad malej kluk . Je syn jednoho z pořadatelů a bratr jezdce na koni. A když mu to otec dovolil :(
Algy 22. duben 2013 09:08:57
hrubý výběr několika fotek z Libušína.
spzn.rajce.idnes.cz...

Díky orgům za super práci. Rozhodně to byl jeden z nejlepších ročníků.
Lazar 22. duben 2013 06:13:57
Rorico(22. duben 2013 00:10:04) : Hudba byla živý mix od Mirka Píši, tedy Libušín 2013 originál. Obávám se že soundtrack nemáme.

Když tu čtu všechna ta děkování, taky mám potřebu začít děkovat nejrůznějším lidem, ale protože Libušín pro organizátory ještě neskončil, tak si musíte ještě den dva počkat ;-)
Rorico 22. duben 2013 00:10:04
Organizátorům akce hluboko smekám, že i přes trable s počasím dokázali zařídit a uskutečnit opravdu skvělou akci. Bitva byla výborná a měla moc dobrý nápad, bahno se nakonec dalo přežít. Měl bych nakonec jeden dotaz: Jaká hudba byla použita v průběhu bitvy a při závěrečné děkovačce? co jsem z ní zachytil, tak se mi ohromně líbila.
Ještě jednou díky
Triss 21. duben 2013 22:22:50
Organizátorům děkuju za skvělou akci. Tady je pár fotek.

trissino.rajce.idnes.cz...
Bilajz 21. duben 2013 20:17:27
Organizátorům smekám, co se týče bitvy, tak jeden z nejlepších Libušínů, hodně jsem si to užil. Cachtání se ve vodním příkopu, na to jen tak nezapomenu :-) Doprovodný program taky super. I na to bahno se dalo nakonec zvyknout. Takže doufám, že i příští rok pod stejným týmem. Užil jsem si to. Díky.
Bobr de Bobrow 21. duben 2013 20:13:43
Taky se připojím s poděkováním organizátorům. S ohledem na podmínky a problémy, které způsobilo počasí, byli a jsou to pro mě Páni organizátoři.
Doufám, že příští rok to vyjde s počasím lépe. :-)
Jiří z Holohlav 21. duben 2013 20:01:26
Skvělý to bylo ,s lukem jsem si moc užil,tahat šípy zašlapaný do bahna to jsem ještě nezažil. Totální ztráta poloviny šípů je sice hodně brutální,ale 1x ročně jsem ochoten to vydržet.

Fascinovali mě kluci ,kteří dokázali naplno zvládnout celý progragram ,od BOTNu /vynikající představení disciplíny/,až po závěrečný turnaj .. hluboce smekám.

Veliký dík orgům,jen doufám ,že zásah sv. Petra na rozpočet nebude zcela zdrcující.
Divous z Lún 21. duben 2013 19:56:38
A teď si trochu pobrečím... chodím s tyčovkou a vím, co dokáže. I při nejtvrdším střetu sekám kůsou naplocho a bouchnu "tak akorát", ne vší silou. Obzvláště ne, když proti mě stojí kluci s mečem a štítem. Ale jsou mezi námi tyčovkáři tací, kteří buď nezvládají adrenalin, nebo jedou do bitvy s úmyslem ublížit - jinak si totiž nedékážu vysvětlit své skoro čisté perforace na mé kované přilbě :-(. Nejsem posera a "hard core" mlýnky na maso dokonce vyhledávám. Ale všechno má své hranice. Když to do mě někdo našije vší silou, tak sorry, ale vrátím mu to. Za to to uražené hledí na přilbě se omlouvám.....
P.S.: A když už klečíš na kolenou a hraješ umírajícího, zbraň zahozenou, a někdo tě statečně "nakrmí" zezadu do helmy takovou silou, že se ti zatmí před očima, tak na tohle si na českých akcích zvykat fakt nechci...
Divous z Lún 21. duben 2013 19:47:01
Bitva byla fakt Hard core, díky všem a organizátorům zvláště - respekt! Hlavně se prosím nenechte odradit debilama a udělejte podobnou bitvu i příští rok! Prosím! :-)
trener 21. duben 2013 16:29:41
Ten malý chlapec s dřevěným mečíkem a bez helmy, co se na začátku motá u Maršálka nepatří do DKHŠ Tesák.
vvenca 21. duben 2013 13:44:13
bagtru(21. duben 2013 13:24:25) : No jestli mě zrak nešálil, tak jsem ho viděl i v 7:58 a skoro na konci vedle jásajícího jezdce. Podle mě tam taky neměl co dělat. Práčata byla vždy mimo a lučišníci si mohli dávat pozor, aby do nich nestříleli.
bagtru 21. duben 2013 13:24:25
vvenca(21. duben 2013 13:00:32) :
pokud vim pracata jsou kontrolovane a mam je na starost SHS Tesak a do stretu nejdou a motaji se vylozene bokem tenhle byl ale opravdu v centru deni ... mohlo to dopadnout kapitalnim pruserem
vvenca 21. duben 2013 13:00:32
bagtru(21. duben 2013 12:13:48) : Vloni byla vidět práčata. Tady to vypadá hodně jako pěst na oko, protože se ten klučina motá mezi chlapama, kde nespíš opravdu neměl co dělat.

Na jednu stranu byl vyloučen jeden známý kvůli tomu, že měl na hlavě helmu, která se dobou nehodila ke zbytku jednotky, aby nepůsobil rušivě. Na druhou stranu nevadí pobíhající kluk s dřevěným mečíkem okolo vojevůdce útočící strany. No nezávidím organizátorům, toto asi nebude jednoduché argumentovat.
bagtru 21. duben 2013 12:13:48
posílám odkaz z youtube (ne můj) na zacatku je videt v linii oblehatelu maly kluk s drevenym mecem a stitem bez ochrany tela a hlavyco se mota mezi liniema ne ze by neco ale motat decko mezi lidma co vazi ve zbroji pres metrak a v kuse tam litaji sipy me prijde jako dost divny napad....

www.youtube.com...
hejtman 20. duben 2013 22:03:14
Když se mi dopoledne, při přípravě bitvy, stal úraz a nemohl jsem jít do pole, proklínal jsem osud.
Měl jsem totiž domluveno, že zahynu hrdinskou smrtí na hradbách, a tím ukončím svoje dlouhodobé účinkování na téhle akci.
Teď však musím naopak osudu poděkovat, protože jsem celou bitvu mohl sledovat jako divák, a musím říct, že něco podobného jsem tady ještě neviděl. Pro mě fantastický zážitek! Tohle nebyly hloupé posuny vpřed a potom zase zpět.
Tohle bylo … zkrátka, takhle si představuju skutečný průběh boje. Několikrát se mi stalo, že jsem nevěděl, kam dřív koukat. Žádná hluchá místa, strhující atmosféra.
A tak bych, ještě plný emocí, chtěl moc poděkovat.
Poděkovat Lazarovi za jeho námět a scénář. Snad se mu konečně splnily jeho představy.
Poděkovat oběma mnichům, průvodcům děje. Jejich komentování bylo strhující a zároveň vtipné
Poděkovat vám všem, kteří jste se nebáli, a přes katastrofální nepřízeň počasí jste šli do pole a tam předvedli to, co jste předvedli. Vaše nasazení bylo obdivuhodné. A nejenom při boji. Viděl jsem třeba hrdinu, který padl před hradbami a dlouho ležel do půli těla ve vodě v příkopu. Viděl jsem … ne, bylo toho moc.
Zkrátka díky, díky, díky. Za sebe a celý realisační tým, který na přípravě půl roku pracoval.
hejtman 20. duben 2013 21:59:33
příspěvek byl smazán uživatelem hejtman 20. duben 2013 22:20:28
mahy 20. duben 2013 18:14:02
donovaly(20. duben 2013 17:00:05) : Taky tě miluju ocásku:-)

Mě nikdo zvát nemusí- to byla ironie(najdi si ten výraz na Google), já nejel protože jsem neměl čas.

Tak a zase můžeš jít hajat.
donovaly 20. duben 2013 17:00:05
Mahy- tebe nikdo nezval, protože jsi zmrd a rychlokvaška, a zasejc si to potvrdil.
heinrichvs 20. duben 2013 12:34:03
Jiří z Holohlav(17. duben 2013 21:19:09) : Zůstává doma má moc práce. Určitě nebude vadit něco udělat pro vítěze.
mahy 20. duben 2013 11:52:31
iwo(20. duben 2013 07:47:10) : Tak to mne pobavilo. Tak buď rád fotíš a zveřejňuješ, nebo ne. To tě musí někdo prosit?

Tak dojeď, nafoť a pokud chceš uveřejni. Pokud nechceš, nech být.

Jako plakat tady, že mne někdo neprosil ať fotím-- mě to přijde trapné.

Ale to je jenom můj názor.

P.S.- mne také nikdo neprosil a nepřemlouval ať dojedu- proto tam nejsem:-))))

Jste zlí vy orgové, členové Jednot, Bratrstev, Spolků a ilegálních skupin. Proč jste nepozvali Mahyho?
iwo 20. duben 2013 07:47:10
Já jenom oznamuju všem těm Jednotám a Bratrstvům, které si odemne i vloni, jako kolik let dozadu, braly fotky a děkovaly až za roh... že se ani letos nikdo neozval, aby si mě pozval a moje ego je tedy uraženo a kašlu vám už na to: letos prostě nezveřejňuju.
Nabídku orgů, že kdyby odmítli novináři, možná by na mne zbylo jsem zaznamenal, ale sory, necítím se být béčkovou náhradou céčkovýho cvakala.
Ale držím palce!
Berka 17. duben 2013 22:12:15
richardrg(17. duben 2013 15:15:48) : To holky daj a ty to budeš dirigovat :-)
Jiří z Holohlav 17. duben 2013 21:19:09
Maršálek(17. duben 2013 20:53:38) : No,tak to zmáknem na místě, dávám veřejný příslib. Počítám,že se Jindra zlobit nebude.
Maršálek 17. duben 2013 20:53:38
Jiří z Holohlav(17. duben 2013 20:43:13) : to je úctyhodná nabídka, příteli, jenom už to bohužel nestihnu jinak, než případně vykomunikovat na místě. Balím, abych zítra vyjel co nejdříve, jinak nebude 14.kový tábor...
Jiří z Holohlav 17. duben 2013 20:43:13
Maršálek(16. duben 2013 15:31:48) : Dám 3000,- na zbraň od Figury,když namaluješ poukázku a s Jindrou to dohodneš :-)
richardrg 17. duben 2013 15:57:11
Byl jsem tam v sobotu, viděl jsem jak ta cesta vypadá, určitě tě neviním z blbin:-)
Pokud to nepůjde jinak, sjedu tam ze stráně. Auto už mám nabourané, tak je to jedno:-)
Melkel 17. duben 2013 15:40:15
Richarde, už jsou u koupaliště zapadlá dvě auta, z toho jeden Rover 4*4. Jestli si myslíš, že nám to dělá radost, nebo si vymýšlíme blbiny - pleteš se. Jinak 14. tábor a cesta k němu slušně vysychá, uvidíme, jak to dopadne v pátek.
richardrg 17. duben 2013 15:15:48
Pokud bude zákaz vjezdu, tak si neumím představit, jak dostaneme věci do 14. tábora, jen já mám s kuchyní víc nez 1 000 kg materiálu.
Melkel 16. duben 2013 22:30:25
Libuším klepe na dveře, proto vám posíláme pár posledních informací.
1. Program pro šermíře bude zvěřejněný u registračního stanu, připomínáme turnaj v soule v neděli, BOTN v sobotu, turnaj po bitvě a možnost pokecat s Jurkem Miklaszewskim z espadon.stanica.eu...
2. Předpověď na sobotu a neděli vypadá dobře (držme si palce), na pátek špatně - má dost pršet. Jelikož je celý areál silně podmáčený, počítejte prosím s tím, že velmi pravděpodobně nezrušíme zákaz vjezdu do tábora a budete si muset nosit věci v ruce od hospody. Je nám to líro, ale nechceme nechat rozjezdit cesty a pak se brodit v bahně. Pokud tato situace nastane, prosíme o respektování pokynů.
3. Polovina Údolí sviní a několik míst ve spodní části tábora jsou mokřiny. Stejně tak jsou mokrá místa i v táboře na louce. Při příjezdu se proto ptejte po správci tábora, aby vám určil místo.
4. Nezapomeňte se prosím zaregistrovat, připomínáme, že pro účast v bitvě je nutná účast na nácviku, který bude v sobotu od 9:00.
5. Jídelní a nápojový lístek táborové hospody najdete zde libusin.org...

Organizátoři Libušína


Maršálek 16. duben 2013 15:31:48
RUPRT(16. duben 2013 14:22:26) : Symbolická - o sponzory je letos nouze. Ocení ji znalci dobrého vína :-)
RUPRT 16. duben 2013 14:22:26
Jaká bude cena pro vítěze?
Maršálek 16. duben 2013 11:48:25
Libušínský turnaj po bitvě

letos je v programu dost zábavy a možností pro měření sil nejenom v bitvě, která je především divadlem, ale i v BOTNu, volných srážkách po bitvě a v turnaji.

Turnaj opět proběhne na bojišti po skončení bitvy a přihlášení bude probíhat na místě. V turnaji budou probíhat tyto disciplíny:
- duely lehkooděnců
- duely těžkooděnců
- buhurt družin (pro účast není nutné, aby proti sobě nastupovaly stejně početné družiny)Pravidla turnaje v rámci historického festivalu na Libušíně

1. V souladu s turnajskou tradicí je zakázáno užívat v kláních ostré zbraně. Kontrolu zbraní provedou na místě sudí.

2. Není povoleno bodat v přímém střetu, ale je povoleno naznačit bod dýkou či mečem k ukončení souboje, nebo zajetí soupeře. Zákaz bodání neplatí pro dřevce, které mají bezpečný hrot (odpovídající zakulacení, nebo kulička - s ohledem na širokou škálu dřevcových zbraní to posoudí sudí na místě). Dřevce se smí střetávat jenom s dřevci.

3. Je povoleno útočit sekem na celé tělo soupeře mimo obličej (samozřejmě s rozvahou).

4. Každý účastník turnaje musí mít hlavu krytou helmicí a tělo musí mít chráněné minimálně prošívanou zbrojí s dlouhým rukávem.

5. K bitvě těžkooděnců smí nastoupit jenom válečníci mající těžkou zbroj. Musí mít tedy krytu horní polovinu těla včetně hlavy kovovou zbrojí.

6. K boji družin nastupují urození páni se svými družinami a výzvou si volí soupeře. Souboj pak probíhá bojem dvou pánů a jejich družin bez ohledu na případné zjevné rozdíly v počtech ozbrojenců v družinách. Družiníci svého pána v boji plně podporují - nejsou tedy omezeni tím, že by nesměli útočit na soupeře zezadu, nebo že by nesměli napadnout urozence.

7. Na regulérnost klání dohlíží sudí a maršálek turnaje. Jim náleží právo veta a jenom jim budou postupovány případné stížnosti, či protesty. Sudí jsou označení bílým tabartem, maršálek turnaje zlatým.

8.Koho se dotkne bílá heroldská hůl, je povinen okamžitě ukončit boj a opustit kolbiště.


Opět si vás rozdělíme podle výzbroje, protože jsme si vědomi, že se ochranná zbroj v průběhu času velmi výrazně měnila.
Platí pravidlo, že dřevce se střetávají s dřevci, jinak nemáme problém, pokud se střetne meč proti meči a štítu, atd.
Šedý vlk 15. duben 2013 18:02:29
příspěvek byl smazán uživatelem Šedý vlk 15. duben 2013 18:15:37
vokyv 15. duben 2013 12:53:15
Mám jenom otázku jak je to letos s propagací? Zatímco v minulých letech byly vždy vyvěšeny plakáty dost v předstihu tak ještě dneska ráno jsem třeba ve Slaném (kousek od Libušína) nic nezaregistroval a spousta potencionálních diváků o tom nic neví a byla by škoda mít málo diváků jen proto, že o tom nevěděli. Vokyv
Maršálek 15. duben 2013 09:09:10
Ze stejného důvodu bude 14.kový tábor na bojišti otevřený pro stanování až ve čtvrtek 18.4. - budu jako jeho organizátor kolem poledne na místě a budu to tam korigovat.


Siegfried 15. duben 2013 08:48:48
Informace pro tábořící:
Cesty jsou silně podmáčené. Takže je zákaz do odvolání jezdit na Rotyka hill. Dále pak je silně podmčená cesta od vjezdu co je blíže k bojišti. Tam také nejezděte. Ideální je to vyložit na parkovišti před táborem, případně se dá zajet ke korytu, ale doprava za něj už také ne, je tam odvodňovací strouha kteoru vysoušíme tábor, takže přes to také nejezděte. Děkujeme za dodržování.
Divous z Lún 14. duben 2013 21:09:06
Opevnění vypadá fakt hustě, povedlo se vám. Konečně bude po letech na Libušíně pořádná kulisa! :-)
Marat Hoštecký 11. duben 2013 22:50:49
Siegfried 11. duben 2013 22:43:57
Konečně zase pořádný info , Siegfriede díky
snad ty bubliny nebudou roztahaný všude
Siegfried 11. duben 2013 22:43:57
Na www.libusin.org... upravena novými informacemi sekce Tábor - libusin.org... a umístěna Google mapka goo.gl...
Došlo k určitým změnám, doporučuji prostudovat.
Čast zony 2 se změnila v 1,5 - což je taková Zona 1 na zkoušku. A došlo k rozšíření Zony 2 tak aby obsáhla co největší část výhledu diváka z bojiště. Část zony 3 přesunuta do údolí sviní.
Granad 09. duben 2013 21:22:15
ještě podotknu k tomu že není povinen chránit majetek zaměstnavatele ani nikoho dalšího pokud zaměstnanci hrozí jakákoliv ujma na zdraví , životě či jeho majetku...
Divous z Lún 09. duben 2013 21:02:21
OK, ukecali jste mě! :-) Už aktivně hledám brigádnice! :-D
Melkel 09. duben 2013 09:07:15
anel(08. duben 2013 23:38:08) : bacha, u hmotky (od 2006 odpovědnost za schodek na svěřených hodnotách) dle §259 ZP práce je zaměstnanec povinnen nahradit schodek v plné výši. Jinak máš pravdu.
Lenka 09. duben 2013 08:01:58
Divous z Lún(08. duben 2013 20:47:05) : Ty jsi asi z Prahy, že? Třeba moje dcera to ráda vzala. Do teď pracovala v bufetě jednoho lyžařského střediska v Beskydech za 50 na hodinu. A měla hmotnou odpovědnost. Ti co dělali v kase, taky víc neměli.
anel 08. duben 2013 23:38:08
Divous z Lún(08. duben 2013 20:47:05) :
Výklad zákona: Zaměstnanec je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví a majetku ani k bezdůvodnému obohacení na úkor společnosti nebo jednotlivce. Hrozí-li škoda, je povinen na ni upozornit vedoucího zaměstnance a zakročit, je-li to k odvrácení škody neodkladně třeba.
Výše náhrady škody způsobené zaměstnancem z nedbalosti (tj. neúmyslně) je omezena částkou rovnající se čtyř a půl násobku jeho průměrného měsíčního výdělku před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu. Pokud by ji však způsobil úmyslně nebo v opilosti či pod vlivem návykových látek, toto omezení pro výši náhrady škody neplatí. Navíc může zaměstnavatel v těchto případech požadovat i úhradu další jemu vzniklé škody, např. ušlého zisku.
takže není třeba to zveličovat, když se holky nebudou flákat a chlastat, tak je to nic nestojí. V podstatě jde jen o to, aby byl zaměstnavatel, tedy pořadatelé bitvy kryti před lidskou blbostí a nedbalostí. To se dá dost dobře pochopit.
Melkel 08. duben 2013 21:29:38
Divousi, fakt díky za konstruktivní připomínky, moc pomáháš. Jen tak mimochodem, kolik si myslíš, že berou pokladní v hypermarketech, které taky hmotku mají?
Jinak evidentně pojmu "hmotná odpovědnost" v pracovně-právních vztazích nerozumíš. Je to o tom, že důkazní břemeno o zavinění/nezavinění není na zaměstnavateli, ale zaměstnanci. Tudíž, když máš hmotku na hotovost, a někdo v noci udělá kačenu, ve které ta hotovost leží, nejde zaměstnavatel za tebou, abys to zaplatil - je jasné, že vina není na tobě (pokud si tu kačenu neudělal). A přesně z důvodu, aby nedošlo k přepadení, je u každé pokladny bezpečák. Bože.
Divous z Lún 08. duben 2013 20:47:05
Tak s hmotnou odpovědností za 85 čistého na hodinu vám přeju hodně štěstí při shánění dobrovolníků. Jestli holčiny někdo přepadne, tak mají na dlouhot "vyděláno"...
Melkel 08. duben 2013 13:20:09
Vypadli nám nějací brigádníci na pokladny, jestli by si tedy hlavně něžný doprovod chtěl přivydělat v průběhu bitvy, ať se mi ozve na mail organizace(at) libusin.info.
Bude se jedna o DPP, platíme 100,- na hodinu, takže po odečtení daně 85,- na ruku po skončení bitvy. Je to včetně hmotné odpovědnosti (tedy jen nad 18), a z pokladny se skoro nehnete, takže si neužijete tržiště či bitvu. Práce je od cca 12 do 18 (po ukončení prodeje lístků ještě děláme anketu mezi diváky).
Melkel 08. duben 2013 12:03:30
Luděk Hugo Vobořil(08. duben 2013 11:59:28) : zatím nebyly tropy :-)
Luděk Hugo Vobořil 08. duben 2013 11:59:28
Melkel(07. duben 2013 23:17:05) : Pošli poštou, nebudu tam.:-(
Melkel 07. duben 2013 23:17:05
Luděk Hugo Vobořil(07. duben 2013 09:46:42) : kéž by. Jestli se to splní, máš u nás pivo.
Filip Ignac 07. duben 2013 23:10:55
Mám pro všechny nabídku na domácí chleba, který budu prodávat na Libušíně.

ŠVÝCARSKÝ ČERSTVÝ CHLÉB

Jde o žitno-pšeničný tmavý chléb se špaldovou moukou, kulaté bochníky do kříže naříznuté, aby se dobře rozlamovali na čtvrtiny. Je velmi trvanlivý a chutný. Váha 200g - 250g

img191.imageshack.us...

Cena v předprodeji 50 kč za bochník. Možné množstevní slevy.
Objednávky na radio.ge(zavinac)seznam(tecka)cz do 16.4. 2013
Luděk Hugo Vobořil 07. duben 2013 09:46:42
Protože mi začali vylézat třísky z dlaní, tak do čtrnácti dní přijdou tropická vedra.
Tak si přibalte opalovací krém a plavky.
Divous z Lún 06. duben 2013 19:53:34
Zažil jsem Libušíny, kdy bylo 30 ve stínu. Ale také kdy bylo 10 stupňů, od pátku do neděle lijáky a metr bahna v táboře. A také jsem zažil Libušíny, kdy v noci mrzlo, ráno byl tábor pokrytý jinovatkou a koupaliště, potok v táboře (oboje už dnes vyschlé :-)) a potok na bojišti pokrytý ledem. A to se bitva koná pořád kolem 24. dubna :-D. Já se těším tak jako tak - holt si dáme bitvu u Stalingradu :-)
MLuks 06. duben 2013 17:59:41
Dnes jsme to tam byli přeměřovat - svaz tam má zamrzlé vypuštěné jezero. Takže kdo se proseká, může vespod chytat třeba rýmu.
hejtman 06. duben 2013 17:58:06
Lord.egon(06. duben 2013 12:44:32) : Zatím je to tam na bojišti na brusle, a do tábora nemusíte vozit stany. Postavíte si tam iglů.
Spakona 06. duben 2013 13:51:30
Jak to bylo v tom "vtipu"??? jo už vím:

...Uz chápu, jak to mysleli Mayové s koncem světa. Že až skončí kalendář, bude pořád prosinec. ...
Jiří z Holohlav 06. duben 2013 13:30:21
Lord.egon(06. duben 2013 12:44:32) : Bojovníci z Panský už budou mít praxi ... nebo chřipku :-)
Lord.egon 06. duben 2013 12:44:32
Jak to tak vypadá tak letos budeme na Libušíně asi odhazovat sníh lopatama než si půjdeme zabitvyt, kucí začněte se modlit o lepší počasí a držím nám všem palec
Wothan 06. duben 2013 07:42:43
A na tu možnost b) se dá taky navázat nějaká hezká konspirační teorie? :-)
Melkel 05. duben 2013 22:27:04
Jiří z Holohlav(05. duben 2013 18:37:03) : vidíš dobře. Jsou dvě možnosti - a) je to konspirace, a přes několikeré poslání prosebných mailů nám akci nezveřejnili, protože......, nebo b) zapomněli jsme o umístění do kalendáře požádat :-)
Jiří z Holohlav 05. duben 2013 18:37:03
Vidím dobře ,že Libušín není v kalendáři akcí ?!
Jeremias 05. duben 2013 14:05:15
Ti Svycari, to je hruza. Kdyz uz se nemuzou nacpat do scenare jako hlavni hvezdy tak si daji velitele pres cely plakat.
Melkel 04. duben 2013 23:18:03
MLuks(04. duben 2013 09:26:25) : Díky za připomenutí. Plakát je ke stažení tady: libusin.org... , přímy odkaz je libusin.org...
Pokud byste měli někdo chuť podpořit propagaci, je vám volně k dispozici.
MLuks 04. duben 2013 09:26:25
Asi jen neumím dostatečně dobře hledat, ale je někde k dispozici digitální verze plakátu na ročník 2013 ?
kourish 03. duben 2013 20:56:45
LewisCollins(30. březen 2013 11:31:02) :
Fuu, dýchla na mě historie...
a toho střejdu s kamerou v jeansech a plášti (např.6.04) bych střelil do hlavy.
Snad se zadaří při dnešních zoomech nechat kameramany za páskou.
To samé pro fotografy.
každopádně díky za odkaz.
kourish 03. duben 2013 20:55:55
příspěvek byl smazán uživatelem kourish 03. duben 2013 20:35:3
Melkel 02. duben 2013 13:29:30
Po minulém pilotním ročníku pořádají Karlovci letos první oficiální ročník turnaje v soule v neděli dopoledne. Za Karlovce to organizuje Valkoun. Pozvánka následuje:

Soule

Rád bych vás tímto pozval na první oficiální ročník meziprojektového turnaje v soule na Libušíně. Loňský nultý ročník se setkal se zájmem jak ze strany hráčů tak i diváků a věřím, že letos bude turnaj také stát za to. V titulku je psáno meziprojektový turnaj, není však podmínkou příslušnost spoluhráčů ke stejnému projektu, mohou nastoupit i dílčí skupiny jako např. jednotlivé kantony. Podmínkou je min. 6 hráčů a praporečník s praporem reprezentující jednotku. Turnaj startuje v 10h v neděli. Po zkušenostech z loňska, kdy nepřišli hrát jen abstinenti, bude sraz na hřišti v 9:45, kdy proběhne rozcvička s protažení končetin náchylných ke zlomeninám :D

Soule je středověká míčová hra, která se hraje rukama na rozdíl od podobné hry „jeu de paume“ hrané pálkami.

„Míče se používaly ve hře zvané „la soule“, předchůdci dnešního rugby, ale zejména od konce 13.st v tzv. „jeu de paume“. Míčem pro „soule“ byla koule veliká asi jako lidská hlava a vyrobená ze dřeva, nebo častěji z kůže vycpaná koudelí, mechem či otrubami.“

(Le Goff, Encyklopedie středověku, str.: 196.)

Libušínská verze hry si neklade za cíl rekonstrukci dobového soule, ale aplikaci hry do podmínek maximálně dvouhodinového turnaje malých celků soupeřících v krátkých zápasech.

Libušínská soule se nejvíce podobá rugby hraném na menším hřišti s dvěma metami, na které se skóruje položením míče. Hod míče na metu není počítán jako bod. Vyhrává tým s vyšším počtem bodů. Zápas v Soule se hraje: kolem 8 minut s 2x šesti hráči v poli, kteří se mohou libovolně střídat. Hraje se převážně rukama. Kopání do míče je v rozumné míře povoleno za předpokladu, že nehrozí zranění ostatních hráčů a poškození míče. Kopání je zakázáno například když má protivník míč v držení, nebo se jej chystá sebrat a mohl by být zraněn na prstech. Hráči si mohou libovolně přihrávat v rámci vymezeného prostoru. Pokud se míč dostane mimo hřiště, rozehrává tým jehož hráč se míče zmocní jako první. V případě sporných situací rozehrává sudí. Ve hře je povolen kontakt protihráčů při snaze o sebrání míče, nebo bránění ve hře. Zakázány jsou však nebezpečné zápasové techniky, páky a údery. Též je přísně zakázáno atakování hráče, který chytá míč ve výskoku a zastavování hráče chvaty od ramen nahoru, zvlášť pak na krk . Cílem hry není zranit, ale zábavnou formou změřit síly, zdržte se zbytečné agresivity.

Prezentační fotky:
img4.rajce.idnes.cz...
img7.rajce.idnes.cz...
img4.rajce.idnes.cz...
img7.rajce.idnes.cz...
LewisCollins 30. březen 2013 11:31:02
Zdravím všechny šermíře
a přeju hezkou sezónu, spolu s uveřejněním svého času úspěšného DVD Libušín 2008, který jsem produkoval:

youtu.be...

Užijte si letošní bitvu a těště se na uveřejnění filmů 2009, 2010.
šašek havel 29. březen 2013 20:28:47
Divous z Lún(29. březen 2013 19:23:53) : Nasadil bych LT, MLRS, DH, OT, CMRS, ČRŠM a kazajku(SVĚRACÍ). :-)
Supík! 29. březen 2013 19:54:35
Co si pamatuju tak všichni green i black belti byli hlavně dobří nástěnkáři. Doufám tedy Melkele, že budeme mít i pěknou nástěnku s barevně vyznačenýma výsledkama kontinůus ymrůvmentu.
Divous z Lún 29. březen 2013 19:23:53
Melkel: green belt mám myslím také :-) Vidím, že globální brain washing nás pomalu semílá všechny :-) Jo! Ještě jme zapoměli na FMEA - to je také dobý nástroj! :-)
hejtman 28. březen 2013 23:06:02
Melkel(28. březen 2013 22:02:14) : Doufám, že mi nenadáváš. To bych musel přejít na režim VNCH
Melkel 28. březen 2013 22:02:14
Divous z Lún(28. březen 2013 19:27:11) : no, my jsme mírně zpátečničtí, takže jedeme podle Six Sigma, konečně využívám svého Green Belta. Takže po úvodní BC jedeme už druhý rok DMAIC, KPI nastaveny (jasně, že SMART!), s obcí nemáme OLA, ale MOU. SLA bychom mohli nastavit tak maximálně s účinkujícími, a do toho nejdeme, od diváků VOC máme, takže je to v cajku, s tím, že LL meeting máme hned po akci. Ale díky za nabídku :-)
Divous z Lún 28. březen 2013 21:14:53
Jiří: A bude hůř
Jiří z Holohlav 28. březen 2013 21:12:54
Boza(28. březen 2013 20:04:32) :
e ,,ééé
nerozumím ani slovo .... ve vlastní zemi ...kam ten svět spěje..
Divous z Lún 28. březen 2013 20:30:37
Boza: ježíš, ty jsi od nás! :-D
Boza 28. březen 2013 20:04:32
Hmm, PDCA cyklus zjevně Libušín má, OLA s obcí asi taky, KPI taky řekl bych jsou (otázka je zda SMART), snad už jen ty SLA a zlepšit MOS včetně MOR. Neuškodila by certifikace na ISO 14001:2004 :) ale co už, T.E.A.M!
Divous z Lún 28. březen 2013 19:27:11
Melkel: asi to nestihnu, tak snad na bitvě :-) Třeba bych mohl na příští rok nabídnou své služby jako prjektový manager? - udělám vám na bitvu BC,TIP, PDCA a nastavím KPI´s :-). No ,a po akci, samosebou, AAR :-D
Wothan 24. březen 2013 07:41:03
Melkel: jasně, já ti to ošéfuju z Říma :-)
Melkel 24. březen 2013 01:00:07
Divous z Lún(22. březen 2013 21:06:30) : stav se, vysvětlím ti, jak to chodí, OK? :-)
Divous z Lún 22. březen 2013 21:16:32
P.S: Jo, a pokud to rozpočet dovolí, tak si VŽDY přidej 20% navíc. Pro strýčka Příhodu ;-)
Divous z Lún 22. březen 2013 21:08:33
P.S: Nejsem teoretik - stejným způsobem, který jsem ti popsal, jsem osobně několikrát odhadoval náklady ve výši mnoha milionů dolarů a vždycky to klaplo ;-)
Divous z Lún 22. březen 2013 21:06:30
Melkele, sorry, nedá mi to a musím ti managersky poradit :-). Pouč se z loňska, udělej analýzu, kolik lidí jezdí na Libušín posledních 15 let, a snadno kvalifikovaně odhadneš, kolik asi takpotřebuješ dřeva a kadibudek. Ušetříš si hodně stresu :-) Na oficiální tabulku přihlášek se vykašli, pokud tady po bitvě nechceš půl roku vysvětlovat, proč se nebylo kde vykadit a čím topit ;-)
Melkel 22. březen 2013 16:28:04
Wothan(22. březen 2013 15:47:56) : bohužel ne. Pokud se nehlásíš dobrovolně jako dráb se seznamem .-)
Wothan 22. březen 2013 15:47:56
Hmm a hloupý je že se nedá moc pohlídat aby se dostalom jen na ty co se přihlásí včas co? :-(
Melkel 21. březen 2013 23:54:09
Máme přihlášenou přibližně polovinu obvyklého množství lidí. Jelikož budeme za chvíli objednávat dřevo a kadibudky, pokud se nenahlásíte do konce tohoto týdne, nejsme schopni zaručit, že bude dostatečný servis. Je to práce na 3 minuty.
libusin.org...
Supík! 11. březen 2013 21:23:09
A pokud někteří jedlící FB opovrhují tak pro jistotu připojuji Dagfariho vzkaz:

Zdravím vás, kteří se na Libušín se svými družinami přijet chystáte.
Dohodli jsme pro letošní rok nového hospodského, který bude mít na starosti občerstvení a stravování.
Ceny nám dal opravdu příznivé, oproti hospodským, které jsme měli v letech minulých ( jak můžete vidět v jídelním lístku )
Kvalitu má špičkovou - už z toho důvodu, že si všechno nakládají a připravují sami.
Novinkou jsou např. snídaně, což jistě mnozí z nás ocení.
Někteří jej jistě budou znát, neboť zajišťuje občerstvení a stravování na bitvě Rogar ( Raný středověk )
Pivo jsme dohodli, že bude točit Krušovické.
V příloze posíláme jídelní lístek, který nám sestavil - prosíme o rozeslání ve vašich skupinách, sdruženích, či mezi přáteli.
S pozdravem a naviděnou na Libušíně - třebas právě v hospodě :-)

Za Libušínský spolek přátel historie o. s. zdraví a úspěšnou sezónu přeje
David "Dagfari Hrut" Tůma
PS: Jídelák k nahlédnutí zde: libusin.org...
Supík! 11. březen 2013 21:18:30
Všichni FB pozitivní šermíři, jsou tímto zváni na oficiální FB stránku Bitvy Libušín, kterou najdete na adrese: www.facebook.com...
Ti kdo mají zájem, tak nechť si jí přidají do svých sledovaných stránek. Už v tomto okamžiku si tam například prohlédnete jídelní lístek našeho nového hospodského. Ceny má určitě velmi příznivé. Další informace tam budou vystavovány okamžitě jak budou aktuální.
Samozřejmě i nadále jsou hlavní web stránky bitvy na adrese libusin.org...
Supík! 11. březen 2013 21:17:12
příspěvek byl smazán uživatelem Supík! 11. březen 2013 21:11:34
Doofy 25. únor 2013 10:22:20
Libušínský Turnaj podle pravidel HMB (Bitvy Národů)

Zveme všechny příznivce středověkého boje na Libušínský turnaj, který se uskuteční v sobotu 20. dubna 2013 od 12:00. Turnaj bude probíhat podle oficiálních pravidel HMB mistrovství svět - Bitva národů. Bude se konat Buhurt družin 5v5, Duely jednotlivců - triatlon dlouhý meč, meč a štít, meč a pukléř) a ProFight (buhurt jednotlivců). Účastník musí splňovat výstrojní podmínky dané pravidly, minimální věk 18 let a mít zdravotní pojištění. Své přihlášky s fotkami výstroje posílejte na email DanDufek@seznam.cz.

Účast v turnaji přislíbil reprezentační výběr Rakouska, proběhne exhibiční mezinárodní bohurtové utkání Česko vs. Rakousko

Všeobecná pravidla: www.battleofthenations.cz...
Pravidla pro duely: www.battleofthenations.cz...
Pravidla pro bohurt: www.battleofthenations.cz...

S dotazy na pravidla a podmínky účasti se obracejte na DanDufek@seznam.cz

za Sportovní Klub Středověkého Kontaktního Boje
Daniel Dufek

Melkel 19. únor 2013 13:59:11
Hlásíte se nám, děkujeme! Přesto prosíme i vás ostatní, pošlete nám přihlášku: libusin.org...
Dokončujeme scénář a plán kulis, táborová hospoda už je dojednaná. Počítejte s tím, že dostanete předem jídelní lístek i s cenami, a myslím, že pro vás budou zajímavé. Stejná firma bude mít na starosti i občerstvení na tržišti, takže už po bitvě nedojde pivo :-)
Pokud byste někdo měli zájem o zorganizování vlastního veřejného programu (jako byl minulý rok turnaj v soule, letos zatím BOTN), ozvěte se, rádi vás zařadíme do programu a informujeme ostatní.
A na závěr upozorňuji, že není možné do tábora/na akci přivézt jen tak zvíře (hlavně koně), musíte se předem domluvit a splnit všechny papírové povinnosti.
Melkel 30. leden 2013 14:28:55
Galder(30. leden 2013 10:20:21) : kulisy už ne! .-) Pokrývání v sobotu dopoledne není dobrý nápad.
Galder 30. leden 2013 10:20:21
Melkel(23. leden 2013 22:59:26) :
na to Ps. můžu říct jediný.. na rákosí beru sebou mačety, se saexama se to sekalo blbě :-D
Siegfried 28. leden 2013 12:15:09
Tábor Libušín, protože se množí fámy, tak informuji exaktně. Tábor podobně jako loni. Tedy část bude rozložena za bojištěm (14.stol. - řeší Maršálek) a zbytek u koupaliště jako vždycky. S tím že dojde k přesunům zon a k vytvoření klidové zony.
Valgard: piš na Siegfried(zavinač)barbarossa.cz
Valgard 27. leden 2013 11:55:18
Melkel(24. leden 2013 08:53:42) :
Tak v tom případě, máme zase o starost méně. Díky.
Melkel 24. leden 2013 08:53:42
Valgard(24. leden 2013 08:43:42) : požadavky na rozšíření konkrétního tábořiště adresujte prosím na Siegfrieda. Z tábora se přesunulo nějakých 400 prostorově náročných tábořících na louku, takže místa je opravdu dost.
Valgard 24. leden 2013 08:43:42
Můžu se zeptat, jestli se nějak rozšířilo tábořiště, nebo zda je to vůbec v plánu? Lidí přibývá a místa bylo v RS táboře už loni dosti málo.. Lidi co měli i dobový stan pak byli často v plastové zóně.
Melkel 23. leden 2013 22:59:26
Proběhla schůzka organizátorů, rozhodlo se na ní následující:
Letos se akce bude se konat v sobotu 20. 4. na známém místě. Všechny potřebné informace budete postupně nacházet na libusin.org... Proti minulému roku nechystáme žádné revoluční změny, rádi bychom upozornili na následující důležité informace:

1. pozorně si prosím přečtěte výstrojní a výzbrojní podmínky na libusin.org... a bitevní a táborový řád libusin.org... . Zvláště upozorňujeme na, cituji, "funkční sladění celé výstroje". Na fotografiích a videích z minulého ročníku jsme opět našli pár excesů, např. člověka bez přilby atd. Když budete chtít, vždycky do bitvy propašujete nějakou "zakázanou" věc - zkazíte tím ale zážitek ostatním a sebe nebo druhé vystavíte zbytečnému nebezpečí. Bitva je opravdu dosti tvrdá skrumáž a špatná zbroj může vyústit v ošklivé zranění.

2. znovu připomínáme základní podmínky konání bitvy ze strany obce, hlavně nekácení stromů a úklid (včetně nepoužívání lesa jako toalety). Letos se také více soustředíme na rozumné parkování - loni se nám opět podařilo ucpat ulice. Počítejte tedy prosím s přísnějším přístupem ke stání na nemožných místech. Typickým příkladem je stání kolem příjezdových cest k bojišti a parkování na lesní cestě k Rotyka hillu.

3. Rozhodli jsme se zavést "klidovou zónu", ve které bude zakázán po 22 hodině hluk, a přesunout moderní stany z míst, do kterých běžně vidí diváci. Bližší informace budou přihlášení dostávat průběžně. Počítejte tedy prosím s tím, že "obvyklá místa" pro některé z vás v tomto roce nebudou možná. V případě pochybností se informujte.

4. platí pravidlo poměru 1 bojující na 2 nebojující. Počítejte prosím s přísnějšími kontrolami.

5. pokud byste chtěli přijet dříve než ve čtvrtek 18. 4., domluvte se s námi předem, prosím.

6. nezapomeňte nám prosím poslat přihlášku! libusin.org...

7. jak jsme psali, snažíme se z Libušína vybudovat setkání pro lidi s různým přístupem k našemu koníčku. Proto nikdo (z organizátorů) nebude kontrolovat materiál vašeho spodního prádla a hádat se, zda vaše zbroj odpovídá dochovaným kusům z období, které tvrdíte, že ztvárňujete. Přesto máme stanoveny určité hranice, kterými jsou:
a. žádné viditelné moderní brýle do bitvy
b. kožený obleček a čelenka ve vlajících vlasech se nerovná akceptovatelný kostým
c. pokud mám kostým či výzbroj nic moc, necpu se před diváky

8. minulý rok většina účinkujících hrála vynikajícím způsobem. Jen houšť! Holky či nebojující - jděte do lazaretu! Diváci to velmi oceňovali. Podívete se třeba sem www.youtube.com...

Děkujeme a těšíme se na vás

P. S. Pokud by někdo nevěděl, co v táboře dělat, dejte vědět, práce máme dost .-)
Melkel 06. leden 2013 23:35:50
Nazir(06. leden 2013 21:24:11) : díky za zájem. V tomto roce ne, už máme doprovodný program pohromadě. Rádi se pobavíme o vašich a našich představách na případné další ročníky. Piš případně na registrace(at)libusin.info
Nazir 06. leden 2013 21:24:11
Zdravím,
Chci se zeptat, zda by byl zájem show na koních- rytířský turnaj s tjosty? Ptám se předběžne, jestě nevím jestli se nám to nebude krýt s jinou akcí.

Dalo by se to spojit i s účastí v koní bitvě, pokud by tam byla časová prodleva. Dle domluvy je možno pády z koně, vlečení pěšáka za koněm, umíme i hořícího jezdce s koněm (vydrží hořet cca 90 sec.)

Naše koně jsou zvyklí na střelbu z děl, nevadí jim řinčení zbraní a zbrojí ani velké davy lidí.

Ruda 19. prosinec 2012 16:07:49
hejtman(17. prosinec 2012 15:12:02) :
Maršálek(17. prosinec 2012 14:55:45) :
Melkel(17. prosinec 2012 14:28:31) : Rozhodně vydržím,díky moc
hejtman 17. prosinec 2012 15:12:02
Ruda(16. prosinec 2012 20:17:52) : Za klidovou zónu budu lobovat klidně i já. Ale jak píše Melkel, vyčkej do konce ledna.
Maršálek 17. prosinec 2012 14:55:45
Ruda(16. prosinec 2012 20:17:52) : Ruda(16. prosinec 2012 20:17:52) : Budu mluvit za 14.kový tábor na bojišti.
Jsme omezení prostorem tábora, který se stále rozrůstá. Posláním společného tábora je umožnit společné táboření jednotlivých projektů a samostatných sdružení, kterých je cca 10. Letos se ukázalo, že mnozí se mezi sebou moc neznají a při plánování společného tábora nemají představu o reálném prostoru, který zaberou. Musím tedy počítat s tím, že připravím výrazně větší prostor, do kterého budou najíždět lidé ještě v sobotu ráno. Nemůžu tedy zaručit, že vám vyhradím prostor někde daleko vzadu za táborem. Tolik místa nemáme a tak budou případní zájemci o klidovou zónu stále součástí tábora.

Technicky je samozřejmě možné nabídnout jako klidovou zónu horní okraj tábora ve svahu, protože letošní zkušenost ukázala, že většina lidí se bavila spíše dole. Otázkou je, zda to pro vás bude zajímavé, protože budete odtržení od svých družin a táboření ve svahu je vždy méně pohodlné. Navíc si na rovinu přiznejme, že o tolik klidnější to nebude.
Melkel 17. prosinec 2012 14:28:31
Ruda(16. prosinec 2012 20:17:52) : Ahoj, finální rozhodnutí padne v lednu. Lobovat můžeš na Sigiho/Maršálka :-)
Ruda 16. prosinec 2012 20:17:52
Zdravím,po skončení posledního Libušína se mluvilo o zavedení tzv. klidových zón pro táboření s dětmi.
Chtěl bych se zeptat,jestli tuto zónu plánujete.
Padlo 06. prosinec 2012 00:53:45
KingStein 05. prosinec 2012 17:01:57
Všechny dotazy, žádosti a připomínky ohledně BOTN Ti zodpovím já přes e-mail, jsem od Dana ze skupiny, řekl by ti to samé.
Pádlo
KingStein 05. prosinec 2012 17:01:57
Melkel(05. prosinec 2012 13:28:12) : ten to ma na starosti? Muzes mi na nej poslat kontakt?
Melkel 05. prosinec 2012 13:28:12
KingStein(05. prosinec 2012 10:44:44) : já jednám s Danielem Dufkem.
KingStein 05. prosinec 2012 10:44:44
Padlo(04. prosinec 2012 19:41:40) :
mas to na mailu.

Melkel(04. prosinec 2012 14:47:13) :
Ahoj, pripominam se s dotazem, kdo ma na starosti turnej podle pravidel BOTN.
Padlo 04. prosinec 2012 19:41:40
KingStein: ano, jsem členem reprezentace. Hele pošli mi mail na mogorin@seznam.cz prosím, ať tady nespamujeme. Přes mail Ti pošlu kontakt na někoho z Brna.
KingStein 04. prosinec 2012 19:12:15
Padlo(04. prosinec 2012 18:28:15) : Ahoj Padlo, ted jsem prijel studovat do Brna, tak jestli mas neco tam?
A ty ses clenem repre BOTN?
Padlo 04. prosinec 2012 18:28:15
KingStein: ahoj, pokud máš zájem o účast v BOTN týmu, informace, nebo jen vyzkoušení si fullcontact šermu v praxi, napiš mi na mogorin@seznam.cz, jsem členem pražské frakce. Pokud jsi z Prahy, můžeš se klidně přijít podívat na trénink, pokud jsi odjinud, napiš stejně, nasměruju Tě na členy ve Tvé lokalitě.
Měj se,
Pádlo
KingStein 04. prosinec 2012 18:15:27
Melkel(04. prosinec 2012 14:47:13) : turnaj podle pravidel BOTN ma na starosti kdo?
Melkel 04. prosinec 2012 14:47:13
KingStein(04. prosinec 2012 12:23:11) : Na Libušíně budou 2 základní turnaje - turnaj dle pravidel BOTN, jestli myslíš ten, tak se dává dohromady přesný program, a turnaje po bitvě, kterým šéfuje Maršálek, kde jsou střety družin, ne 5vs5.
KingStein 04. prosinec 2012 12:23:11
Chtěl jsem se organizátorů zeptat, jestli bude na Libušíně 2013 turnaj 5v5.
hejtman 28. říjen 2012 14:14:18
Chtěl bych dát dohromady skupinu bubeníků, se kterými bychom na místě secvičil nějaký jednoduchý marš.Minimálně osm, ideálně dvacet lidí. Kdo by měl zájem, může se přihlásit buď tady, nebo na Brodci.
Melkel 25. říjen 2012 23:20:49
Quo vadis, Libušín?

Libušínská bitva bude v roce 2013 dělat na kalendáři už 22. zářez. To znamená, že nezanedbatelná část dnešních účinkujících se narodila do světa, ve kterém měl mezi šermíři „Bušín“ své jasné místo. Už dlouho je to akce jednoznačně nejmasovější, co se snahy o rekonstrukci středověku týče, a současně nejproklínanější – kvůli táboru, vybavení bojujících, brutality v boji a dalším věcem. I proto v posledních letech došlo k několikeré změně v organizačním týmu.
Libušínskou bitvu 2012 pořádalo občanské sdružení Libušínský spolek přátel historie. Kdo se skrývá za tímto tajemným subjektem? Jsou to lidé, kteří se již předtím snažili Libušín pozvednout a pomáhat jiným organizátorům, a nakonec se rozhodli postavit se na vlastní nohy. Jmenovitě to jsou:
- předseda Tomáš „Hejtman“ Lapáček
- David „Dagfari“ Tůma
- Ivan „Maršálek“ Dubec
- Jan „Všeználek“ Vašků
- Martin „Supík“ Vorel
- Ondřej „Siegfried“ Skála
- Petr „Melkel“ Šrámek
- Tomáš „Lazar“ Doležal

Kam tedy chceme v příštích letech Libušín dovést? A proč?

Co je podle nás cílem Libušína?
Náš cíl se snažíme naznačit už změnou názvu – Libušínský festival historie. Chceme vytvořit místo pro mezinárodní setkávání lidí, kteří se snaží z různých stran a různými přístupy o rekonstrukci života ve „středověku“ – pro nás mezi 8. a 15. stoletím. A zároveň prostor pro diváky, aby si osahali, uviděli a ochutnali naši historii.
Chceme vytvořit festival, na kterém se bude moci setkat „Velkomoravan“ s „husitou“ a „Johanitou“, kde nahlédneme pod ruce řemeslníkům, do hrnce kuchařům a pod přilbu bojujícím. Místo, kde se v přátelském duchu vzájemně obohatí jednotlivé přístupy k rekonstrukci historie, a vrcholem bude velká pohádková bitva.
Jak toho chceme dosáhnout?

Libušínský festival jako místo setkávání
Na festivalu vítáme všechny zájemce o rekonstrukci historie. Je jedno, zda k tomuto nelehkému úkolu přistupují jako divadelníci, rekonstruují duchovní svět, snaží se o bojová umění či jakoukoliv jinou stránku života našich předků. Cílem je vždy vzájemné obohacení, a cestou k obohacení je vzájemný respekt a naslouchání.
Nechceme ignoranty, majitele jediných správných pravd a prznitele historie. A také lidi neochotné respektovat jednoduchá pravidla – udržovat čistotu, neničit okolí, respektovat pokyny pořadatelů a chovat se slušně k ostatním.

Tržiště, semináře, informace
Mnoho začínajících šermířů tápe a cestou pokusu a omylu hledá dobré řemeslníky. Také často chybí dostatek naprosto běžně používaných věcí – kvalitní keramika, bednářské výrobky, slaměné ošatky a pod. Chceme cíleně zvát dodavatele tohoto nedostatkového zboží a pomoci propojit dychtivé zákazníky s výrobci. Tržiště je také otevřeno novým výrobcům, kteří se chtějí představit a zaujmout.
Neplánujeme organizaci vzdělávacích seminářů, ale vždy budeme podporovat velké organizované projekty a nabízet jim možnost přilákat další zájemce o členství, nebo šířit shromážděné poznatky. Volné proudění infromací se velmi osvědčilo v minulých letech, a doufáme, že bude ve zvýšeném tempu pokračovat.

Libušín jako prostor pro ostatní
Organizační tým je (včetně spolupracujících osob) relativně malý, a nechceme tříštit síly na extrémně složitý program. Vždy se soustředíme na kostru programu zaměřenou na diváka.
Shromáždit ale 2000 „šermířů“, postavit tábory, kolbiště, navézt hygienické zázemí, zajistit zddravotníky a nevyužít to i k dalšímu programu by byl hřích. Proto nabízíme každému s nápadem – ozvěte se nám, řekněte nám, co chcete zorganizovat, co byste potřebovali od nás, a když se domluvíme, máte prostor k vlasním aktivitám. Ať už se jedná o turnaj v soule, republikové kolo Battle of Nations, lukostřelecký turnaj, taneční seminář nebo závod v lucetování.

Libušínský festival a zisk
Lubišínská bitva (hlavně díky práci předchozích pořadatelů a dlouhé historii) je jednou z mála historických akcí v ČR, která se nemusí bát ztráty (pokud by nedošlo k extrémní kombinaci špatného počasí, velkých sportovních utkání a dalších faktorů najednou). Náš rozpočet akce je o dost větší než býval – snažíme se poskytnout účinkujícím i divákům takové zázemí a program, které by je lákalo přijet znovu. I přesto předpokládáme, že skončíme pravidelně v zisku. Co s ním chceme dělat?
Polovinu zisku rozdělíme mezi spolky, které se na pořádání podílejí. Bude to pro ně vítaná finanční injekce na začátku sezony. Druhou polovinu zisku budeme ukládat na účet sdružení – pro vykrytí případných finančních ztrát dalších ročníků, a hlavně na pořádání „Velkého Libušína“ každé 3-4 roky.

Co je to „velký Libušín“
V zahraničí se osvědčilo uspořádání velké (a drahé) akce v pravidelných intervalech, doplněné skromnějšími akcemi v mezidobí. Proto se můžete, pokud se bude dařit, každých několik let těšit na extrémně výpravné kulisy, hostiny, koncerty, obsáhlý doprovodný program a další lahůdky. Prostě současný Libušín x 2.

Kde najdete další informace
Najdete nás na webu libusin.org...
hejtman 16. září 2012 22:04:10
Dnes jsme se na schůzce dohodli, že příští rok uspořádáme Libušínský festival historie ve dnech 20.4. - 21.4.
hejtman 10. srpen 2012 09:15:57
histerm(09. srpen 2012 22:28:09) : Obecním zastupitelstvem byla vyslovena spokojenost se spoluprácí s organizátory a s průběhem akce.
Proto by byli rádi, kdyby jsme příští rok pořádali opět my.
Ze strany orgů zájem o pořadatelství také trvá, takže nestane-li se něco zásadně nepředvídatelného, budeme prříští ročnik dělat.
To, v jaké podobě a o čem to bude, je zatím velká neznámá. Určitě ale budeme chtít udělat další zlepšení, jak pro šermíře, tak především pro diváky.
histerm 09. srpen 2012 22:28:09
Zdravím orgy posledního velmi vydařeného Libušína, nemáte pro nás nějaké info ohledně toho jestli bude nebo nebude další ročník ? Díky

webmaster