Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Polská jednotka v Čechách...PROSÍM O POMOC

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Matty 27. listopad 2011 13:05:34
Ještě jedno jméno:
1637, 31.ledna
„Suma vší outraty na lid polský generála Syrenského učiněné poddanými kláštera sv. Vavřince pod Mělníkem, činí 1247 zl. 5 kr.“ (or.).
Matty 27. listopad 2011 13:02:17
Prosím všechny kamarády o pomoc. Potřeboval bych informace o polském vojsku za třicetileté války v Čechách. Konkrétně se mi jedná o kompanie rytmistra Ludvíka Alexandra Jarošowského, příslušející k regimentu generála Naskowského. Píšu pro město Štětí knížku o historii města za třicetileté války a narazil jsem na ně. Bohužel ať jsem hledal jak jsem hledal, tek jsem o nich nic jiného nenašel. Mimo informací z korespondence Lichtenštejna s městy.

1636, 10.ledna (praes.), Vojenští komisaři nejv. lajtnant Jan Kryštof Wildhardt a hejtman Pavel Welzel z Braumu českým místodržícím
Podle rozkazu zavedli zbývající Poláky od českých hranic u Trutnova přes Mělník do Chebu. Když jim skupinou jezdců od kompanie rytmistra Ludvíka Alexandra Jarošowského, příslušející k regimentu generála Naskowského, bylo 8.prosince 1635 v přítomnosti purkmistra a radních v Trutnově oznámeno, že ještě jeden nezmustrovaný praporec Adama Regosowského, silný několik set koní, nastoupil pochod ze Silberbergu na moravské a rakouské hranice, aby dohonil polskou armádu, pisatelé se za ním hned odebrali chtíce i tyto Poláky doprovodit do Chebu, zvěděli však, že se praporec sice objevil na moravských hranicích, pak se však obrátil a odtáhl do Opolí, Ratiboře a knížectví Hlohovského, což potvrzuje též připojená zpráva (or., n.).

1636, 9.listopadu, Mladá Boleslav, Komisař Wolf generálvachtmistru a nejvyššímu nad jízdou Hoeff-Huertovi
Poněvadž Weyherův pluk nepotáhne Čechami do říše k cís. hlavní armádě nýbrž zůstane ve Slezsku nebo v Pomořanech, míst. pisateli poručili, aby se svým konsortem Braunem vypomáhal p. Divišovi Kocovi při provázení Poláků. Odebral se tedy z Trutnova do Mělníka, kamž dorazil předevčírem a kde zastihl část Poláků s jejich generálem, nikoli však Koce, o němž nic nezvěděl. Poněvadž ho Mělničtí nevpustili do města stejně jako dvě polské kompanie, odjel včera do Ml. Boleslavě, aby tu a v okolí dal připravit pro Poláky proviant. Je po ruce 3000 bochníků chleba (po 1 ½ libry), 13-20 čtyčvěderních sudů piva, něco ovsa a několik kusů hovězího dobytka (or., n.).
2.příl.
Připojen též nástin pochodu: Mělník – Mšeno (2 míle) – Doksy (2 míle) – Mimoň (1 ½ m.) – Stráž pod Ralskem (1 m.) – Frýdlant (4 míle).

1636, 10.listopadu, Mělník, Huerta Marradasovu sekretáři Jiřímu Zbudovskému (cito, cito, citissime)
Část Poláků (asi 20 kompanií) je zde, ostatní (asi 15 kompanií) ve Štětí, Liběchově a Hošťce. Potáhnou na Ml. Boleslav a pisatel vybídl komisaře Wolfa a Brauna, aby tam dali připravit proviant.

atd. atd....

Předem díky za pomoc.

webmaster