Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Dotazy na dobovost

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Wothan 13. květen 2015 19:57:27
Pokud vím tak aktivně ne - spíše starší z doby římské. Byly tu nějaké nápady, protože je to zajímavé období z hlediska nálezů aj., ale jestli to někdo někam dotáhl netuším, protože na tohle období nejsou akce.
Beowulf 13. květen 2015 12:47:07
Chtěl bych se jen zeptet, dělá tu dneska někdo germány z dob stěhování národů?
Wothan 06. březen 2013 18:46:27
Bum: no ono je těžké probírat akce-bitvy v rozsahu od Antiky po novověk :-) Ve středověkých bitvách kde se dojde víc na kontakt to bývá lepší, ale samozřejmě záleží na lidech, ale taky pojetí akce, scénáři apod. My taky máme ve scénáři pasáže kdy se lidem určitě "v téhle scéně se neumírá" nebo naopak "tady celý váš oddíl vybijou" aj. A samozřejmě to nemůžeme nechat na náhodě, pokud se má bitva odehrávat podle nějakého scénáře a příběhu. Lidé to vesměs respektují (alespoň u našich komornějších akcí do 100 lidí). I tak dostanou dost prostoru pro boj a pro nevybouřené co si potřebují "sportovněji" změřit síly pořádáme po bitvě řadovky a kruhy zrady nebo hard turnaje, bitva je prostě akční divadlo. Ale i tak lidi nutímě aby i když neumírají aspoň markírovali zranění - když člověk kulhá, pomáhá mu spolubojovník, hraje zranění...je to hned lepší i když se v té scéně neumírá.

Co se týče třicítky - je to zase o lidech, já jsem na výstřel ve třicítce umřel mockrát, nebo aspoň zahrál zranění. Co jezdím posledních pár let už jen Frýdlant jako host u kozáků tak hraju zranění nebo umírám často. Na Malešov na 15.st. jezdívám léta s řemeslem a občas nestihnu ani nácviky, tak taky dělám kanonenfutr. Mně to ego nijak neztrhá, sportovní výkony nechám mladejm (ačkoli turnaj si občas dám) a dobře to vypadá. Ale máš recht že v novověkých bitvách to často vypadá hloupě když se pálí z pár metrů a nikdo ani nezahraje zranění. Naposledy si toho všimly i moje děti (tedy nejen ony, ale i diváci okolo) před dvěma nebo třeba rokama na terezíně na sedmiletce.
Bum 06. březen 2013 11:43:40
Melkel (06. březen 2013 11:08:30): No, ono když se podíváš na celou tu bitvu, tak už to tak slavně nevypadá: www.youtube.com... viz třeba úseky od cca 7:50, od 13:20, od 16:35 atd. Palba o sto šest a nikoho to nijak zvlášť nebere. Ale jo, pokud se i tak najdou momenty, kde s sebou někdo flákne, tak zaplaťpánbůh za to.
Melkel 06. březen 2013 11:08:30
Bum(06. březen 2013 11:04:18) : teď ale mluvíš o 30., ne o středověkých bitvách. Například na Libušíně jsem byl naopak velmi spkojený s tím, jak lidi padali, hráli zásahy a pod. Viz www.youtube.com...
A to je to pohádka.
Bum 06. březen 2013 11:04:18
Wothan (05. březen 2013 17:55:49): Pěšák může hrát zásah a válet se prakticky, kde chce, fajn, to je určitě pravda. Ale stejně se neválí a ani ten zásah nehraje, nic si nenamlouvejme. Pěší šiky mušketýrů chytají salvy, lítá před nimi rašelina z výbuchů a ani to s nima nehne. Jen v posledních cca padesáti vteřinách bitvy vždycky vznikne hromadné mrtvolárium. Na to, abych uvěřil tomu, jak děsně moc ochotně pěchota v průběhu celé bitvy věrohodně padá a umírá, jsem těch bitev viděl přece jen trochu moc. Pokud je někde Novica, tak alespoň její lidi s sebou občas švihnou, ale to jsou tak jediní. Pardon, ale trochu mě nudí to neustále omílané: "ono ty jezdci nepadají", když kurva vím, že opravdu nepadá ani ta pěchota, pro kterou je to navíc spojené s nulovým rizikem.
Wothan 05. březen 2013 17:55:49
Ohledně koní to vidím podobně jako Melkel - tam kde se už dá střílet, je možné omezit kontakt a nevypadá to ani tak blbě. Na druhou stranu když najede 6 jezdců proti šiku mušketýrů a koupí salvu z pár metrů a vesele si odjedou aniž by aspoň markýrovali zranění vypadá to prostě divně. A to je ten problém - pěšák může hrát zásah a válet se prakticky kde chce, jezdci to mají krapet těžší. Padat z koní a nechat je volně poflakovat po bojišti se mi taky moc nelíbí. Stejně tak je problém najet koněm přímo do skrumáže pěšáků - tam bych se bál ani ne tak toho že na něco šlápne (i když v takové situaci klidně může) ale spíš nechtěně kopne nebo škrtne kopytem, navalí se na někoho, zmáčkne apod. A samozřejmě bych si dneska nechtěl nechat i nechtěně zranit koně, naši předkové na tom byli přece jen trochu jinak a když jde člověku o život má i trochu jiné priority :-) Ale pořád vidím dost prostoru ke kompromisu - ty spojky, průzkum, velitelé na koních a nebo vložené nacvičené defakto scénické prvky kde se dá kůň využít i v boji. Jen tohle všechno už není na hodinový nácvik těsně před bitvou.
Bum 05. březen 2013 15:22:41
Melkel (05. březen 2013 10:28:32): Jako neorganizované vojsko to vcelku dáváme - a stejně to většinou vypadá všelijak:-)
Melkel 05. březen 2013 10:28:32
Bum(05. březen 2013 09:56:25) : problém s jezdectvem ve středověkých bitvách je to, že jeho použití bude buď okrajové (spojky, pronásledování prchajících), nebo bude vypadat blbě, protože hromadnou sráížku na kopí IMHO nelze v rámci nám dostupných peněz bezpečně provést.
U novověkých bitev to je trochu lepší, mohou předvádět první fázi karakoly. Ale stejně to většinou vypadá všelijak.

K autenticitě boje - nikdo z nás neví a nebude vědět, jak přesně vypadal reálný boj. I kroniky se soustředí především na urozence, a zbytek bojujících tvoří spíše stafáž. Přesto můžeme něco usuzovat z popisů boje, z přehledu ztrát, iluminací, a i z našich "pokusů". A proto si nemyslím, že bychom byli totálně nerealističtí - naopak, jako meorganizované vojsko to vcelku dáváme :-)
Bum 05. březen 2013 09:56:25
MLuks (05. březen 2013 08:54:29): Ono bitevní scény na českých bitvách obecně moc realisticky nevypadají, a to nezávisle na tom, zda se jich koně účastní či nikoli. Jen my si namlouváme, že to je realistické.
K těm rizikům splašení: je to paradox, ale větší počet koní na akci je i bezpečnější než třeba jen jedno dvě zvířata - osamělé zvíře totiž chytne rapl snáz než jezdeckou jednotku.
MLuks 05. březen 2013 08:54:29
Bum(05. březen 2013 07:41:27) : Psal jsem o koních bez jezdců. Samozřejmě si najdou koně, kterým je střelba a bitevní vřava šumák, ale asi jich nebude tolik aby bylo možné provést realistickou bitevní scénu bez rizika, že se některý z nich splaší.
Bum 05. březen 2013 07:41:27
Jen malá technická poznámka k MLuksově příspěvku: ty obavy z pošlapání ležících účinkujících koňmi nebo nedejbože ze vtržení koní do diváků jsou dost nepřiměřené. Nehoda se sice může stát vždy, ale obecně platí, že kůň si chrání nohy a celkem si dává pozor, kam šlape, jen tak se po lidech producírovat nebude. Totéž platí o divácích: koně o vlastní vůli jen tak do houfu lidí nevrazí, a pokud se diváci opravdu zdržují v prostoru pro diváky, pak lze s koňmi na place pracovat docela bezpečně. Ten děs z toho, že ta velká zvířata zašlapou všechno a všechny do země, mi přijde v dnešní době už dost zastaralý. I u nás se pořádají bitvy, kterých se účastní třeba čtyři nebo pět desítek koní, běhajících i tryskem, a nemají větší úrazovost než jakékoli jiné.
Wothan 04. březen 2013 23:19:20
Gladiol: a kdy bys asi tak řekl že se začala pěchota houfovat do šiků? Když pominu z pochopitelných důvodů starověk, tak v raném středověku máme podobné šiky s využitím štítů doloženy např. z vikingského období (slovo "skjaldborg" znamená "hradba štítů"). Tady šlo o skutečný šik, ne o izolované družinky náčelníků. Boj v šiku (dokonce dvojitém) máme z písemných pramenů doložen i ze slovanského prostředí - resp. raných slovansko-avarských armád (Pseudo Maurikios). Z románského období máme pak spoustu zmínek o boji svedeném opěšalými rytíři (z rozkazu, kvůli terénu, z nedostatku koní aj.) - od nás ale i z křížových výprav. K pěšímu boji těžkooděnců v prostředí řádových rytířů by tu asi řekli víc ti co to dělají (stran různých regulí aj.). V románské a raně gotické ikonografii (11-13.st.) ale máme opěšalé těžkooděnce i lehkooděnce v šiku s velkými štíty doložené relativně často (i když někdy tak postupují k hradbám aj.). S prosazením se těžké jízdy jako základní a hlavní bojové síly v poli význam pěchoty skutečně upadá a taktika jízdy bude logicky jiná než u pěchoty. Jenže zase naopak - opravdu nejde slézt z koně a chovat se v poli dál jako když na něm sedím (a ani kokosové ořechy to nespasí), to by bylo nejen neefektivní ale i poněkud hloupé. Skutečně efektivní boj pěchoty ale vyžaduje disciplínu a pravidelný výcvik a tady už ale pochybuji, že to panstvo nacvičovalo (u řádových ve Svaté zemi si to představit umím, disciplínu by na to měli, ale nevím jestli to cvičili). Takže moje čistě soukromá představa je že ani z nějakého důvodu opěšalé vrcholně středověké vojsko (myšleno panstvo a jejich družiny) nepropadalo sebevražedným monomachiím, ale také si nemyslím že šlo o perfektně secvičený a disciplinovaný válečný stroj ála Švýcaři. Zcela určitě se něchovali tak jako by jeli dál na koni a pokoušeli se tomu dát nějakou formu aby využili všech svých předností, ale pořád bych to viděl jako na jakýsi organizovaný chaos, nesourodý propletenec zájmů a osobních ambicí apod. Ale základ by víceméně byl nějaký druh šiku, nevěřím v nějaké prolínání.
Katerina z Landstejna 04. březen 2013 22:48:23
Gladiol(04. březen 2013 19:29:22) :

No, ono to je trošku složité :o)

Ve 14. století ještě - až na vyjímky, týkající se jednotek městských států a městských hotovostí - neexistovaly pravidelné armády, jaké známe z antiky nebo ze 17. a mladších staletí. Pokud vím, tak nejstarší středověkou pravidelnou armádou byla papežská "Švýcarská garda" z poč. 16. století.
Ale...
Každý kdo mohl a směl si cvičil vlastní družinu a sám byl od dětství cvičen pro rytířský boj svým otcem, jiným příbuzným či rodinným známým, nebo najatým učitelem. Pak zde byli žoldnéři, kteří se nechávali najímat a živili se bojem dokud je to bavilo nebo dokud nezchromli či nebyli zmrzačeni. A podobně se nechávaly najímat svým panovníkem celé šlechtické houfce :o)

Určitá armádní organizace už také existovala. Velmi zjednodušeně - malé osobní jednotky (kopí), a velké houce (korouhve), složené z kopí. Pro bitvu se vojsko řadilo tak, že v prvních řadách byla těžká jízda, za ní lehká jízda, za tím jízdní kopiníci a pak vzadu a po stranách pěší vojsko - střelci (ve 2. pol. 14. století už i s palnými zbraněmi).
Pokud vím, tak v Čechách 14. století také již byla cca jednou za dva roky svolávána zemská hotovost na "vojenské cvičení".

Takže on to zase organizačně až takový nesmysl není. "Jenom" to je všechno pěší, protože jízdu prostě v ČR zatím není nikdo schopen "uživit" a zorganizovat.

Libušín také není žádná vyhraněná dobovka a pořádá ho několik období; ovšem dobře vybavených.
Čtrnáctkářů na vlastní větší bitvu není dost, takže se realizují spíš na komornějších bojových akcích bez veřejnosti a stejně soukromými turnaji a turnajíky.

Ale v cizině tyhle "Libušíny" fungují také. Kvalitní vybavení bojové i civilní, avšak pěší a dobově nevyhraněné nebo ohraničené třeba obdobím 50-100 let..
Gladiol 04. březen 2013 22:42:35
Jiří z Holohlav(04. březen 2013 22:23:49) : V tom buhurtu bych to chápal. Ale podívej se na realitu mnoha dnešních bitev. Po poli se pohybuje sevřený útvar, kde vpředu stojí stěna velkých štítů, za nimi jsou sekerníci a kladiváři a ještě více vzadu a po stranách se to ježí kopími a sudlicemi. To nejsou páni se svými družinami, to už je šik. A nemohu se zbavit dojmu, že něco takového do 14. století prostě nepatří.
Jiří z Holohlav 04. březen 2013 22:23:49
Gladiol(04. březen 2013 19:29:22) : Nu,šik pěších rytířů je znám snad jen z jedné bitvy proti Švýcarům. To co my děláme ,to je družina. O tom zmínky najdeš ,družiníci chránili svého pána. Monomachie je z bojového hlediska nefunkční nesmysl - pěkně to je vidět třeba na vývoji polských bohurtů v posledních letech,dříve srážky sevřených pětic,dnes spolupracující rozvolněná vlčí smečka,nikdo se urputně nesnaží dokončit započatý souboj,klidně nechá soupeře stát a odběhne jiného majznout nebo srazit zezadu. S koněma to nedáme,tak musíme improvizovat :-)
MLuks 04. březen 2013 21:27:26
Gladiol(04. březen 2013 20:23:25) : Omlouvám se, špatně jsem tě pochopil. Chybí ti snad devadesátkové Libušíny? :-D Né, nebudu zlý. Nejsem učený, ale když se nad touto problematikou selsky zamyslím, tak mi připadá, že vždy bude lepší držet se poblíž svých (tedy v šiku/houfci), než riskovat, že mi někdo bodne vidle do zad ;)
Gladiol 04. březen 2013 20:23:25
Vůbec jste mě nepochopili. Já chtěl říci jen tolik, jestli vámi všemi tolik proklínaná monomachie kdy se bitva rozpadne na desítky soubojů jednotlivců, není pro dané období typičtější, než těžkooděný šik. To vše samozřejmě bez koní. To je vše, nic víc a nic míň.
Spakona 04. březen 2013 20:00:35
Gladiol(04. březen 2013 19:29:22) : Ty jsi někdy viděl Hradečáky "válčit" ???
jasně - já zapomněla - zapojují se do "bitev" na Libušíně a podobně.
Ale například přímo na Turnaji se jedná o "sportovní" klání ne nepodobné americkému fotbalu, a i ostatní ukázky jsou většinou jen drobné bojůvky malých šiků, a to nikuve rytířských, ale pěších jednotek vesměs složených z neurozených, přičemž počet jedinců v šiku nepřevyšuje 20 lidí, pokud tedy opět nemluvíme o Turnaji, že ...
Nikdo u nás nedělá tak velké akce, aby tvoje otázka byla relevantní.
Vždy jsou to lokální plácanice, kdy je děj zpravidla tomuto také přizpůsobován.
Tak by mě zajímalo, co řešíš.
MLuks 04. březen 2013 19:45:27
Gladiol(04. březen 2013 19:29:22) : Přemýšlel jsi někdy jak veliký je problém organizovat bitvu s koňmi? Kopec práce vzniká už jen tím, že v táboře je pár koní - představ si, že jich tam bude několik desítek. A nezapomeň na bezpečnost - "pomřelí" rytíři by se váleli po zemi a chudáci koně by klidně mohli někoho podupat, nedej Bože, vběhnout do diváků.

(a to nemluvím o tom, že by si každý "rytíř" toho svého koně musel celoročně vydržovat)
Gladiol 04. březen 2013 19:29:22
Mám tady na některé z vás zkušenějších dotaz. Nejde mi o dobovost vybavení, ale akcí. Na některých akcích jsem viděl například Hradecký dvůr, který podle všeho dělá první polovinu 14. století. Klučina, Wagner a další historikové uvádějí, že v této době ještě šik těžkooděnců neexistoval a boj pěchoty proti rytířstvu spočíval ve využití terénu (Morgarten, Courtrai), nebo v použití střelných zbraní (Kresčak). Pěchotní šiky jsou obvyklé až ve druhé polovině 15. století. A přesto třeba Hradečáci, ale i Teutoni a další skupiny vyzbrojení na 14. století válčí v šiku jako nejméně o sto let později. Já chápu, že je to mnohem efektivnější a účinnější, ale mělo by se přece dbát na dobovost. Nemyslíte?
Jiří z Holohlav 04. leden 2013 16:32:26
gelefier(04. leden 2013 16:01:40) : ..no kurva,no toto .... to jsou věci ,to jsou věci,to za našich mladých let nebývalo ...
gelefier 04. leden 2013 16:01:40
Luděk Hugo Vobořil(03. leden 2013 22:18:45) :
cs.wikipedia.org...
kb.iu.edu...

deWolf 03. leden 2013 22:55:42
příspěvek byl smazán uživatelem deWolf 04. leden 2013 08:45:1
Luděk Hugo Vobořil 03. leden 2013 22:18:45
Bum(03. leden 2013 09:58:40) : Golem je poměrně vzdělaný, poměrně znalý, poměrně drzý a je dnes už mu je poměrně spousta věcí fuk. A jen dva lidi co sem píší vědí kdo to je. A je to jeden z lidí, co tak trochu nastartoval to, co v šermu je dnes. Že se nepředstaví je jeho problém, ale evidentně nechce psát pod svým jménem.
Bum 03. leden 2013 09:58:40
Co takhle poslat toho přiblblého trolla s přezdívkou Golem - třeba na půdu synagogy?
Golem 03. leden 2013 09:17:13
mahy(02. leden 2013 22:50:39) : Od kdy tobě vadí předražený paskvil? Na jednu stranu se paskvilů zastáváš na druhou jiné paskvili osuzuješ. To podle toho jak se vyspíš?
kure_melancholik 02. leden 2013 23:16:01
Nazir(02. leden 2013 21:01:40) : Hmmmm na 90 léta 20 století a rekonstrukci českéhošermu to je super :-D S historií to moc spoelčného nemá. Možná ta přilba s přimhouřenýma očima jo ale ten zbytek je tfuj.
mahy 02. leden 2013 22:50:39
Kuno(02. leden 2013 22:35:17) : A když to blbci kupují tak je nechte. Kdo je tak blbej, že si koupí takovýto předražený paskvil, tak tomu to snad i přeji.
Kuno 02. leden 2013 22:35:17
Bormi(02. leden 2013 22:20:59) : N.C těch rukavic je 11.50 bez DPH. Kamarád jich má ještě 5 pytlů.:)
Hlavně že se každé zboží na těch stránkách pyšní názvem historický-é. :)))
Je to stejné,jako s tím naším "historickým" šermem.
Zřejmě to ale nikomu až tak nevadí.
Bormi 02. leden 2013 22:20:59
Kuno(02. leden 2013 21:44:38) :
"...dobře poslouží pod plátové rukavice na místo často tolikrát kritizovaných svářečských rukavic. "
Tak místo tolikrát kritizovaných svářečských rukavic tu máme zatím tolik neprofláknuté rukavice pracovní :-)
Chtělo by se mi věřit, že zatím jen nestáhli ze stránek silvestrovské vtípky, ale je to Drakkaria....
Jen nevím zda je víc k pousmání zboží, které nabízejí, nebo ceny, za které jej nabízejí.
Jiří z Holohlav 02. leden 2013 21:52:52
Nazir(02. leden 2013 21:01:40) : Děláš si srandu ,že ?
Kuno 02. leden 2013 21:44:38
Nazir(02. leden 2013 21:01:40) : Tož já nevím..ale s takovýma rukavicama drakkaria.cz... sa u nás jezdí s kolečkama na stavbách a fasujů sa zadarmo.:))
Nazir 02. leden 2013 21:01:40
Zdar,
jak hodnostíte z hlediska dobovosti tuhle plech/kůže zbroj?
drakkaria.cz...

díky
malej 26. leden 2012 12:16:24
Tak jsem stavil za Mojmírem,když jsem měl kolem cestu a pozeptal se na to "zbroj". takže je to zhruba rok a půl stará práce a inspirací byla zbroj z katalogu jak postnul Standa mž. Je to kombinace všehomožnýho a zkoušel na tom i začátky tepelného zpracovávání plechu. Spíš to vyráběl z nudy a spousty volného času než na kšeft. Mě osobně se to moc nelíbí a raději bych to z netu stáhl (jako X dalších věcí) a nahradil to. Ovšem proti gustu ...... .
No,umí dělat podstatně lépe.
Siegfried 26. leden 2012 09:27:19
Jiří z Holohlav(25. leden 2012 20:28:51) :
Mno nebudeme si nic nalhávat... zatím vím jen o jednom co je dělá tak aby mi přišli fakt dobrý...
Mno možná budou dva až tři... ale hádám že více ne... skoro bych řekl, že to je "meisterstich" podle kterého se pozná co kdo umí...
Standa mž 25. leden 2012 20:44:56
Jiří z Holohlav(25. leden 2012 20:28:51) : Jo,jo pane Jiří. Přesně tak, správně tvarovaný plát na holeň a lýtko se vidí málokdy. No a ty řemeny, asi to bylo nejjednodušší.
Jiří z Holohlav 25. leden 2012 20:28:51
Standa mž(25. leden 2012 19:59:24) : Otevřel jsem si knížku,vrtaly mi hlavou ty trčící řemeny ramen,ale zrovna tohle se mi neobjasnilo.
Ta tlustá lýtka možná souvisí s přežívajícím používáním silných prošitých nohavic pod pláty.V reálu se na nohu asi víc než dvojitá vlněná látka nevešlo. No,udělat pěkné nohy,to je znamení pana Platnéře ,co si budem povídat.
Standa mž 25. leden 2012 19:59:24
Tady se dá katalog z výstavy tošku rozkliknout. www.eredhel.com... a je tam hned na začátku.
Standa mž 25. leden 2012 19:55:05
Kolouch(18. leden 2012 07:44:22) : Ahoj. Tato zbroj je patrně napodobeninou zbroje z Lednice která byla vystavena na výstavě Chladná krása plátové zbroje kterou pořádal Stanislav Hrbatý. Mě osobně se nelíbí. Zdobení má zjednodušené , ale to vem čert. Nelíbí se mi loketní myšky. Nohy jsou oproti trupu moc tlusté a vůbec se mi nelíbí tvarování holení/lýtkové části. Rukavice jsou hnusné a moc široké. Podbradí je také divné , mělo by být anatomičtější a v oblasti krku užší. Ramení pláty málo klenuté atd. Prostě je to něco mezi okapoprodukcí a solidními (nemyslím špičkovými) výrobky.
malej 25. leden 2012 08:08:06
To co tady Kolouch postnul je zhruba přes rok stará práce. Cela zbroj je dle předlohy zadavatele,ale tuším,že přímo kyrys vycházel dle doložených fotek. Jinak zpracování je za studena.
Granad 25. leden 2012 00:11:57
Pohrobek(25. leden 2012 00:10:58) : No , tu helmu bych zase nezatracoval, dle mého je v tom lépe vidět než v kbelci
Pohrobek 25. leden 2012 00:10:58
Mě se také nelíbí. A ten kyrys je až divně přeumělkovaný.Navíc helmou to asi do normální bitvy nebude, páč z toho nic neuvidíš. Ale nevím, možná se pletu. Zeptej se někoho, kdo se danným obdobím zabývá.
Maska 20. leden 2012 16:06:28
Ohledně funkčnosti jeho celoplátů kontaktuj Kavce z Táborských Kupců, má něco podobného už asi šest let. Ohledně dobovosti se ti někdo ozve, mně se vzhledem, povrchovkou atd nelíbí...
Kolouch 18. leden 2012 07:44:22
Čau chlapi,
chci si pořídit tuto zbroj:
zbroje.cz...
zbroje.cz...
zbroje.cz...
a ještě nějaké helmy od výrobce Mojmíra Vrtala.
Byl bych rád, kdyby jste mi zdělili Váš názor na tuto zbroj a vůbec na jeho práci.
kure_melancholik 17. leden 2012 16:59:30
Jiří z Holohlav(17. leden 2012 16:56:36) : Já vím taky Ježíškovu práci obdivuju :)
Jiří z Holohlav 17. leden 2012 16:56:36
kure_melancholik(17. leden 2012 16:16:36) : Pěkná práce !

Vojen(17. leden 2012 15:26:45) : Kromě toho se do těch super děr krásně opře tyčovka a strhne mu vaz.
kure_melancholik 17. leden 2012 16:16:36
Vojen(17. leden 2012 15:26:45) : Ano podobná hledí existovala, nemůžu najít orginál tak posílám jednu kvailtní repliku www.jezisek.wu.cz... Tady tohle je samozřejmě špatně přesně tak jak jsi napsal.
Vojen 17. leden 2012 15:26:45
Něco takovéhleho opravdu existovalo? Mně přijde, že jakmile trochu skloní hlavu, tak se mu hledí zapře o hrudník, tím nadzdvihne a je to jakoby najednou zavřel oči - vidí prdlajs...
bazar.arms.cz...
bazar.arms.cz...
Vojen 17. leden 2012 15:25:37
příspěvek byl smazán użivatelem Vojen 17. leden 2012 15:17:59
Cliff 16. leden 2012 09:27:51
No to je dobře, umračených a bručatých dědečků tu je dost :)
Luděk Hugo Vobořil 16. leden 2012 08:27:35
Cliff(16. leden 2012 08:08:43) : Figuru znám jen z fotek, zato zmijozela druhého, teda jeho výrobky jsem držel v ruce.A opravdu vypadají jinak než na fotce.Takže to patřilo Zlazokovi.Ale jsem schopen si dělat srandu skoro ze všeho, hlavně sám ze sebe.Jednou budu hodně veselý dědeček.Už se těším, až vnoučata polezou v uhlí v kovárně, to je pak nikdo neumeje.
Cliff 16. leden 2012 08:08:43
Hugo koho teď myslíš ? Figuru ? nebo si děláš srandu ze zmiňovaného v příspěvku ? :)
Luděk Hugo Vobořil 15. leden 2012 22:31:25
Cliff(15. leden 2012 22:20:52) : To šel s cenou hodně dolů, za to nemůže ani pokrýt náklady. Ručně kovaná čepel v nejlevnější variantě je o dost dražší.A nebo ten chlap má hroznou sílu a je hrozně šikovný, materiál má zadarmo jako sponzorský dar a až mě chytí, tak mě zbyje za to, že si z něj dělám prdel.
ZBYJE S TVRDÝM Y, PROTOŽE TO BUDE RUČNĚ A TVRDĚ.
Cliff 15. leden 2012 22:20:52
Ano, nemáte meče o tolik drachší ba dokonce jsou ty vaše někdy i levnější, avšak nějak sem to přirovnat musel, např. zmiňovaný Zlazok je má například od 1200kč :) přece nebudu přírovnávat meče od lutela nebo od překupníku.
Lňéňa 15. leden 2012 22:17:37
TREE(14. leden 2012 01:17:30) : Tahle je zjevně určena k tomuhle: www.youtube.com...
Luděk Hugo Vobořil 15. leden 2012 21:56:42
Cliff(15. leden 2012 07:56:10) : Ty ceny od Figury ani ode mě nejsou o tolik vyšší.
A meč nemusí být kovaný a přilba z jednoho kusu, musí být funkční a musí vypadat tak, jak vypadat mají.Navíc já mám meče jako vedlejšák, protože mojí hlavní náplní jsou košové zbraně z Třicetileté války.A věř mi, že tam je situace ještě horší.Hodně zbraní nevypadá tak jak by měla.

kure_melancholik 15. leden 2012 08:43:02
Golem(14. leden 2012 21:27:49) : Ono nejdřív musíš vychovat zákazníky ať chtějí kvalitu teprve potom změníš výrobce opačně to nejde. A pomalu je vychováváš, poptávka po kvalirtně udělaných věcech stoupá, odráží se to i na vytíženosti výrobců a množství těch co se snaží dělat kvalitně.
Cliff 15. leden 2012 07:56:10
Bormi: ano samozřejmě já vím. Ono tu jde o to, že je tu skupina lidí, kteří buď na to nemají nebo jím stačí aby jejich meč vypadal jako meč a proto se uživí sorta řemeslníků, kteří vlastně někdy ani neví co vyyrabí. Vemem si příklad z keckáře, myslíš, že oni potřebujou helmu z jednoho kusu ? nebo kovaný meč třeba tady od kolegy Huga, nebo od Figury když můžou mít meč za polovic např. od Zackla nebo jiných...( jak je nazvat )Tito lide neřeší, že by mohli mít opravdu dobrý meč, lehký, vyvážený a historický věrný. Bohužel ta druhá skupina co historii žijí a zkoumá každý detail není tak početná jako ta první.
Mimochodem já si vážím řemeslniků, kteří opravdu umí.
Golem 14. leden 2012 21:37:51
Tento nabízí pokaždé pod jiným jménem, ale používá slovo REPLIKA velice rád.
Golem 14. leden 2012 21:36:11
Prodám dva meče- - Meč na historický, či scénický šerm. Záštita skoba, hlavice hruška. Délka meče 137cm. Omotávka jílce kůže a stočený drát.Materiál meče je ČSN14260, DIN54SiCr6, tvrdost 50-54 HRC. Nepoužitý, před odesláním očištěn od ohmatání a oxidace. Zdarma přidám koženou pochvu. Cena 2500,-Kč + poštovné - Meč na historický, či scénický šerm. Délka meče 112cm. Omotávka jílce černá kůže.Materiál meče je ČSN14260, DIN54SiCr6, tvrdost 50-54 HRC. Nepoužitý, před odesláním očištěn od ohmatání a oxidace. Cena 2300,-Kč + poštovné - dýka landsknecht, broušená ocel. Záštita kroucená, jílec s koženou omotávkou + stočený drát. Jedná se o repliku. Cena 500,- Kč+ poštovné. Při koupi meče a dýky poštovné nepočítám. Při koupi obou mečů a dýky nepočítám poštovné a přidám dobré vínko zdarma

bazar.arms.cz...
bazar.arms.cz...
bazar.arms.cz...
bazar.arms.cz...
bazar.arms.cz...
bazar.arms.cz...

Golem 14. leden 2012 21:27:49
Bormi(14. leden 2012 21:01:08) : Jo tohle problém je, ale když umí, tak dokáže časem získat klientelu, která bude chtít přijatelnou kvalitu a zaplatí za ni.
Kdežto patlal bude patlat pí...... počubí spousty materiálu a protože to nebude moci prodat, tak k tomu dá dobová konstrukce, ručně kované a další pí..... a hodí cenu jako kdyby to bylo z Číny, aby se mu zaplatil aspon materiál.Trh je tak zasycen brakem, že to až hezké není.
A kdo si dá kyselé pivo s příchutí sraček? Asi nikdo. Ale zaručeně historický kostým z uměliny kupce najde a to samé bude s ručně vyrobenou zbrojí, která sestává z ohnutého plechu a tříkylový meč co vypadá ve skutečnosti mnohem lépe než originál.
Co pomůže? Stokrát denně opakovat- Božena dobře šije, Bohouš dobře kove a Franta umí tohle.A stejně se najdou.........
Ale když oni jsou tak levní.
Začarovaný kruh.
Bormi 14. leden 2012 21:01:08
Cliff(14. leden 2012 20:27:02) :
Ono je potřeba si uvědomit, co chci vlastně koupit? Chci meč, zbroj, boty.....(dosaď požadovanou komoditu)..., nebo chci něco, co připomíná meč, zbroj, boty......? Když budeš porovnávat produkty, které si kvalitativně více méně odpovídají, zjistíš, že ta cena není výrazně jiná než u srovnatelné konkurence. Protože tomu daný výrobce prostě musí věnovat svůj čas a péči. A tím nemyslím jen čas v dílně, ale i čas nad knihami. Tam, kde začínají být větší rozdíly v ceně, bývají většinou i ve kvalitě.


Golem(14. leden 2012 20:33:45) :
Bohužel platí již stokrát omílané, že dokud bude poptávka, bude i nabídka. I šikovný řemeslník, teď to beru obecně, "umí" vyrobit něco hloupého a nesmyslného, když mu zákazník takovou věc zadá. A když není poptávka po kvalitních zakázkách, dělá i ty nesmysly, protože jej to živý. Teď nemám na mysli řemeslné zpracování, ale funkční a historické blbosti. Znám několik , dle mých měřítek, dobrých řemeslníků (kovář, švec, švadlena). Já byl s jejich prací vždy spokojen a oni zas měli radost, že mohou udělat něco pořádně. Od všech jsem slyšel postesknout si, jak k nim chodí "šermíři" objednávat zboží a upřímnou radu ohledně konstrukce, střihu, materiálu atd. si nehodlají ani vyslechnout s tím, že "přesně vědí, co chtějí, protože Franta ze skupiny to má takhle".
Golem 14. leden 2012 20:33:45
Wothan(14. leden 2012 20:04:47) : Však jeho se to netýká.
A co takhle pozvat kritizované do diskuse.Většina neodpoví, nebo vás pošle...
Kolik že je ucházejících, dobrých, výborných a kolik patlalů? Patlalové vedou, protože přeci nabízejí za rozumnou cenu a na to Češi slyší.Jmenovat patlaly, tak budu psát hodinu. Ty dobré většina zná.A bude jich 20? Spíše méně.
Cliff 14. leden 2012 20:27:02
No jo taky Klepač je jiná liga taky se od toho odvíjí ta cena.
Wothan 14. leden 2012 20:04:47
Golem: jak kdo - třeba když jsem chtěl repliku olomoucké normanky se zvonem a nánoskem kovaným z jednoho kusu, zadal jsem tu práci Jirkovi Klepačovi. Probral jsem to s ním, probrali jsme detailně i různé odchylky od originálu, které si vynutily změny rozměrů. Vyzkoušel jsem a odsouhlasil si rozdělaný polotovar. Neměl vůbec žádný problém postup výroby té přilby zdokumentovat - popsat a nafotit, takže z toho máme na webu krátký článek. Tak nějak si třeba já představuju dobrou řemeslnou práci.
Golem 14. leden 2012 19:55:29
Ten další je zbroj na Míru, aby nedošlo k omylu. Tak Mirkové kupujte.
Golem 14. leden 2012 19:49:21
Wothan(14. leden 2012 16:37:44) : Jo a von si namrská spousty reklam všude, snad i na toaletní papír.Kolik je v republice lidí kteří udělají kvalitní zbran, nebo zbroj?Kolik lidí je ochotno diskutovat na téma dělám zbraně a blbě? Kolik jich chyby opraví?
Příklad otevřte si šermířský bazar a ihned vás praští do očí reklama Supík doporučuje.Jo za prachy doporučí i kované hovno od HERCINY a další v pořadí platnéř-okapář.Ty další v pořadí jsou lepší.Zkoušel se někdo zeptat těch co dělají zaručeně ručně kované meče za dva litry, jestli by se nemohl podívat jak kovou?Odpovím zkoušel a nemají čas, nebo to je výrobní tajemství.A vůbec je průser, že mnozí nejsou schopni zavařit prasklý prut a začistit ho, což je práce u profíka na 10 min i s vyleštěním, ale na svých stránkách mají foto sebe sama jak mocně kovou. Proč najdeme na kovaných čepelích stopy od frézy a odlitky? Proč vám tvrdí, že udělají i podle předloh a pak se vám snaží vnutit něco co jako předloha sice vypadá, ale ze vzdálenosti 100 metrů?Proč platnéř udělá plechy tak, aby netlačily tím způsobem, že je udělá o dvě čísla větší?Proč nejsou někteří schopni nafotit postup výroby, i když je o to požádáte?Proč? Jsou to překupníci, šmelináři, neumětelové, kteří nemají na knížky a vstupenku do muzea a nebo totální kopyta a řemeslnická hovada, ale tak tupá a nabubřelá, že si dají do inzerátu KVALITNÍ REPLIKY.A když tady napíšete, že někdo dělá něco špatně, stejně to někdo koupí a to i lidi co dělají to vaše LH a KM a to je ostuda.Neříkám že všichni, ale jedinci se najdou.Do další osvěty můžu popřát mnoho úspěchů.
A pamatujte si, že Golem má většinou pravdu, jako vždy.Tak zase příští rok...
Wothan 14. leden 2012 16:37:44
To je bohužel pravda, ale platnéř dbalý své profesionální cti a pověsti by měl vědět co dělá, jinak je to šlompák. A pokud to neví, nebo pokud dělá svou práci blbě, pak je na místě ho kritizovat a nic od něj nebrat - buď se zlepší nebo zkrachuje. Potíž je spíš s tím že ani zadavatel pořádně neví co chce.
Kuno 14. leden 2012 16:27:12
Wothan(14. leden 2012 16:22:55) : no..oni si to myslí,protože to viděli v kině nebo TV.:))
Wothan 14. leden 2012 16:22:55
Hmm ale když pominu ty zbroje o kterých si výrobce i zákazník naivně myslí že jsou určené k boji, stejně mě zaráží ta zvěrstva nabízená za hříšné peníze třeba na aukru, pro nebitevní, takříkajíc dekorativní účely :-)
Kuno 14. leden 2012 16:13:58
Bormi(14. leden 2012 13:43:36) : 100 bodů. :)))
Bormi 14. leden 2012 13:43:36
TREE(14. leden 2012 01:17:30) :
"...ne každá zbroj byla určená k boji."

To se dá říci i o velké části současné produkce všemožných "zbrojířů" :-)
TREE 14. leden 2012 01:17:30
Musím uznat ....dobrá práce, ale ne každá zbroj byla určená k boji.
TREE 14. leden 2012 01:12:07
příspěvek byl smazán użivatelem TREE 14. leden 2012 01:14:11
Wothan 13. leden 2012 19:03:16
Hmm klobouk dolů!
Lňéňa 13. leden 2012 17:20:15
Lorenz Helmschmied je nejlepší. A tohle znáte? englyshe-plate-armourie.co.uk...
TREE 12. leden 2012 13:07:58
příspěvek byl smazán użivatelem TREE 12. leden 2012 13:12:13
TREE 12. leden 2012 13:07:37
příspěvek byl smazán użivatelem TREE 12. leden 2012 13:12:07
Luděk Hugo Vobořil 11. leden 2012 07:12:47
trener(10. leden 2012 22:13:44) :Napiš mi, dám ti kontakty.
axi 10. leden 2012 23:35:43
trener(10. leden 2012 21:48:08) : když přimhouřím oko, odmyslím si boční ochranu, lamely nad kolenem a signovačkou ojeté okraje, přidal jednu lamelu u kyčle, tak bys mohl mít z těhle zbroj.7x.cz... třeba tyto dunit.rajce.idnes.cz... :D
Narovinu, prostěch bych mu dodal předlohu a tu si pohlídal, od těch konfekčních bych dal ruce pryč. No...já, bych to vlastně takle neudělal, šel bych jinam. Přesvěčil jsem se že s cenou kupuji i znalosti daného plátneře.
Wothan 10. leden 2012 22:35:00
Broďan: ono i dobře zakaleného, je to vždycky jen otázka síly a soustředěné energie :-)
trener 10. leden 2012 22:13:44
Jiří z Holohlav(10. leden 2012 22:10:38) : Vidím, čekám jako moje sestra Anna :-) Tak kde vzít a nedat za to průměrný plat? :-)
Jiří z Holohlav 10. leden 2012 22:10:38
trener(10. leden 2012 21:48:08) : Obávám se,že takovou zodpovědnost si nikdo na triko nevezme ,že čekáš marně :-)


Broďan(10. leden 2012 21:50:46) :
jak hluboko by ta mrcha projela plechem 1,5 ? :-)
Broďan 10. leden 2012 21:50:46
Jiří z Holohlav(10. leden 2012 21:29:55) : Ale někdy je lepší, vyklepávat promačkanej měkkej plech, než sbírat střepy špatně zakalenýho :-)
img7.rajce.idnes.cz...
trener 10. leden 2012 21:48:08
...že vás ještě přerušuji: Jsou z nabídky dole postnuté firmy některé plechové nohy použitelné na Čechy roku 1420? Které? S jakými úpravami? Děkuji!
Jiří z Holohlav 10. leden 2012 21:33:12
Óóó,to je skvost.
Jiří z Holohlav 10. leden 2012 21:29:55
kure_melancholik(10. leden 2012 21:10:30) : No,když to postavíš takhle,tak pro to období a nositele by to asi byla kalená ocel,tak klidně 0,8 -1 :-) železa bych chtěl 2 ,to záleží na tom čemu má být vystaven a jak moc chceš vyklepávat . 1,5 mi přijde jako spodní hranice - koukni po lidech kolem sebe kolik používaj a jak to za pár let vypadá...varkoč taky něco ztlumí....
Standa mž 10. leden 2012 21:21:08
Kuno(10. leden 2012 21:14:43) : Dle mého je tohle nejhezčí zbroj co kdy byla vyrobena. Autor Lorenz Helmschmid , Ausgburg.
Standa mž 10. leden 2012 21:17:50
Tady je rozfocená.
www.flickr.com...
Kuno 10. leden 2012 21:14:43
hmm...tak to je přesně to,co bych chtěl ...kdybych dělal mladší dobu,už ji mám.Škoda.:(((
axi 10. leden 2012 21:13:54
Standa mž(10. leden 2012 21:11:18) : Jo já jsem vůlk, tahle to je...
Jiří z Holohlav 10. leden 2012 21:13:15
axi(10. leden 2012 20:59:43) : Jo,jasně. Když se podívám na 2 a 5 na první stránce tak je to něco úplně jiného než postnutá a koule musí mít chráněné sedlem.
No,přebrat si to musí tazatel sám.
Já jsem už vyčerpal svůj potenciál ,zdar.
Standa mž 10. leden 2012 21:11:18
Jiří z Holohlav(10. leden 2012 20:59:07) : Tady je , je to ta spodní.
www.myarmoury.com...
kure_melancholik 10. leden 2012 21:10:30
Jiří z Holohlav(10. leden 2012 14:12:14) : Ahoj, můžu se zeptat proč je podle tebe málo 1,5mm plech na kyrys?
Jako amatérský výrobce jsem doteďka žil v představě žeby to mělo stačit. Jaké složení tlouštěk plechu by jsi případně viděl na nějaký podobný německý kyrys na jaký se ptá tazatel.
Jeden tu na mně čeká na příští týden tak abych ho nezprasil.
axi 10. leden 2012 21:09:59
Jiří z Holohlav(10. leden 2012 21:04:04) : njn jeto ještě klobouk, nebo už šalíř :D. Já tam vidím, to co je ve zmíněné publikaci na straně 16 a 15.
axi 10. leden 2012 21:06:53
příspěvek byl smazán użivatelem axi 10. leden 2012 21:10:43
axi 10. leden 2012 21:05:15
Jiří z Holohlav(10. leden 2012 20:59:07) : tohle by zrovna měl být ten Arcivévoda io.ua...

Jo tam je taky jedno, a je vcelku podobné tomu prvnímu co jsem postnul.Jj zlaté hleví v šalíři :)
Jiří z Holohlav 10. leden 2012 21:04:04
axi(10. leden 2012 20:43:19) : Já tam vidím Siegfriedův klobouk :-) a stejný poměr hrudního plátu k šorcu jako na postnuté zbroji.Takový poměr mám na plátovce a blíží se půli stehen,do sedla ji musím rozepnout na 3 díly.
axi 10. leden 2012 20:59:43
Jinak, ten kyrys bez těch steheních tašek, opravdu není výjimka, stačí jen namátko projít třeba tuhle sbírku sigmund.io.ua...
Jiří z Holohlav 10. leden 2012 20:59:07
Standa mž(10. leden 2012 19:37:22) : Nemáš obrázek ?
Zrovna se mi nechce šít,tak jsem si otevřel Klučinu Zbraně a zbroje a katalog Chladné krásy..tu verzi zbroje ,jak je postnutá se mi nedaří najít ,ten počet lamel šorcu ,malé vybrání na sedlo a bez tašek.
Myslím,že takhe by to v sedle nefungovalo,šorc se zvedne a odkryje se z boku horní část stehna. To se lamelama na stehně nedohoní .
Tak bych teď rád věděl jestli se mýlím.

axi(10. leden 2012 14:49:11) :
To podbradí jsem našel v Chladné kráse...zaujal mě úhel,žádná miska,ale kolmo k zemi - datace 1490 Španělsko?.Pekelně úzký průzor.
axi 10. leden 2012 20:58:29
příspěvek byl smazán użivatelem axi 10. leden 2012 20:10:06
axi 10. leden 2012 20:43:19
Bum(10. leden 2012 20:22:12) : Sice vypadá pěkně, ale je vyrobena na začátku 20. stol., takže bez znalosti předlohy, není ideální pravem. Jinak já na ní vidím šalíř.
Bum 10. leden 2012 20:22:12
Vysoké podbradí a svrchu klobouk, plátové nohy, zbroj bez stehenních tašek... Celkem dost to jako celek připomíná známou Šalounovu sochu železného muže z Platnéřské ulice kubikova.blog.denik.cz... (ta socha je tedy na pražském Mariánském náměstí, ale v Platnéřské prý bývalo domovní znamení, které ji inspirovalo). Železný muž je celkem známé a populární pražské strašidlo (to teď myslím bez ironie, je to docela pěkná pověst), takže mohl představovat inspirační pramen i pro tuto zbroj. Jen volná úvaha.
Standa mž 10. leden 2012 19:37:22
Zbroj Arcivévody Zikmunda Tyrolského má takhle řešenou ochranu stehen. Krátký šorc a hodně dlouhé stehení pláty. Pohyblivost díky spoustě lamel nebude špatná.
Jiří z Holohlav 10. leden 2012 17:10:57
Wothan(10. leden 2012 16:44:30) : Jo,parádní rytířské jezdecké zbroje....
Wothan 10. leden 2012 16:44:30
Jiří: máme dochované zbroje bez stehenních tašek, jen se šorcem, ale s protaženými stehenními pláty a lamelami - je to tak kryto defakto opačně. U pěšího boje to bude asi trochu nepraktické, u jezdce kam to zřejmě primárně patřilo to zřejmě fungovat mohlo.
axi 10. leden 2012 15:25:38
Jiří z Holohlav(10. leden 2012 15:17:11) : Jo teď když se na to dívám, ještě jednou tak máš pravdu, bude to spíš na dýchání. Hodil jsem to tu hlavně kvůli te druhé fotky a neprohlídnul jsem si to pořádně
Luděk Hugo Vobořil 10. leden 2012 15:25:03
Jiří z Holohlav(10. leden 2012 15:17:11) : Podle sklonu přilby a tím i hlavy se dá tímto průduchem dívat, nebo dýchat.Při útoku kopím skloníš hlavu a dírou se snažíš koukat, při tasení meče se snažíš dírou neudusit se.
Luděk Hugo Vobořil 10. leden 2012 15:17:34
Jak píše axi, z této fotky není moc vidět.Ale když se podíváš na ostatní zbroje, kde jsou detaily vidět, tak se dá předpokládat, že bude stejná.Od tohoto výrobce jsem viděl zbroje na třicítku a přesto, že je dělal na míru, tak to klukům bylo velké.Jinak provedení bylo ucházející, až na svařované přední plechy.Cenu si už nepamatuji, ale podle provedení se mi to tenkrát zdálo drahé.
Pánové axi, Jiří bez vlasů a další ti určitě poradí, kde šijí.Mac, Klepač, Brožek, poslední dobou zamakal i Vrtal.A další poradí další.
Jiří z Holohlav 10. leden 2012 15:17:11
axi(10. leden 2012 14:49:11) :
to první mi přijde jen dýchací
to druhé je zajímavé .... to si schovám :-)
axi 10. leden 2012 14:49:11
ha už jsem našel ty podbradí
io.ua...
io.ua...
axi 10. leden 2012 14:31:48
Jiří z Holohlav(10. leden 2012 14:22:26) : I přes to bych ho do pěšího boje nechtěl ani zanic ,mám slušnou zkušenost z turnajů v uzavřené helmě a tohle bude bída--počítám ,že z protivníka uvidíš sotva horní půlku,na padlé pod svýma nohama vůbec ...a jak se v tom dýchá a hlavně pije ......

Naprostý souhlas
Jiří z Holohlav 10. leden 2012 14:22:26
Jestli Axi takové podbradí viděl ,tak určitě existuje,on je v té době doma.

I přes to bych ho do pěšího boje nechtěl ani zanic ,mám slušnou zkušenost z turnajů v uzavřené helmě a tohle bude bída--počítám ,že z protivníka uvidíš sotva horní půlku,na padlé pod svýma nohama vůbec ...a jak se v tom dýchá a hlavně pije ......
Jiří z Holohlav 10. leden 2012 14:12:14
Tedy, na prsní plát a záda je 1,5 určitě málo,helma pod 2 nemá cenu vůbec.
Podbradí odhaduji na fantasy,připevnění ramen se mi nelíbí .... fotka není dost ostrá - doporučuji návštěvu zbrojnice - Konopiště ,Frýdlant nebo alespoń katalog výstavy Krása plátové zbroje.
Jestli to chceš použít jen jako mustr,tak budou i lepší,určitě bych to v téhle verzi nekoupil.
axi 10. leden 2012 14:09:47
Vladislav.horsky(10. leden 2012 13:28:07) : To chceš trochu moc, z jedné fotky hodnotit kompletní zbroj. Každopádně se pokusím trochu na to odpovědět.
1) replika zbroje to není, může říct, že je dělaná podle předlohy na 2.pol. 15. stol.
2)to co napsal Jiří, není úplně pravda, ke konci století se dají nalézt, zbroje bez stehenních tašek a i to vysoké podbradí s výřezy na oči jsem viděl, jak moc ,je ale tohle povedené nejsem schopný posoudit
3)předpokládám, že ten řemen co je na hrudi přidržuje podbradí, toto přichycení jsem zatím neviděl ani jednou(což samozřejmě nic nevylučuje), ale uchycení bylo buď na zámek, nebo předpokládáme podle dírek co jsou na nálezech , že se mohly přivazovat.
4)tvar kyrysu, mi přijde lehce netrefený, obzvlášť v partijích šorsu.
5) ochrana předloktí moc anatomicky nevypadá
6)těžko můžu z fotky soudit, ale dovolím si tipnout , že kanely jsou dělány na signovačce, což technologicky není dobře ani nevypadá dobře.
7)těžko můžu posoudit zadní kyrys, když není vidět

Toto hodnocení je opravdu jen zevrubně a subjektivní z toho co vidím na fotce, osobně bych si na kompletní zbroj vybral jiného platnéře, ale co jsem tak koukal na fotky, je vidět určitý posun.
Vladislav.horsky 10. leden 2012 13:28:07
Ahoj, děkuji Vám za rychlé odpovědi, ale myslel jsem svůj dotaz trochu jinak.
Zajámá mne Váš názor, zda tato zbroj odpovídá přibližně 2. pol. 15 století, zda je to, dle Vašich názorů, přesná replika tehdejší zbroje, jestli na ní není neco, co by tam "nemělo být" nebo co tam naopak "schází".
Ještě jednou ten odkazk na ni: www.zbroj.7x.cz... označení zbroje Z - 18
Díky

Vláďa
Katerina_z_Landstejna 10. leden 2012 13:25:31
Pánové, no tak :o))

Vladislave Horský,
pravdu mají jak Vojen, tak TREE.

Je namístě začít tím, že budete mít jasno, CO chcete dělat.
Zda scéniku nebo/a oživování historie (to se nevylučuje, spíš vzájemně doplňuje) nebo/a historický šerm (což není jedno a totéž).

Až budete mít jasno CO chcete dělat, rozhodněte se JAKÉ období:
Raný středověk (cca 9. - pol. 13. století), vrcholný středověk (cca 2. pol. 13. století - konec 14. století), pozdní středověk (cca 15. - 1. pol. 16. století).
Pokud jste dostatečně movitý (kvalitní vybavení) a máte dost času (trénink a akce), není problém historická období kombinovat.

Když si ujasníte i tohle, popřemýšlejte nad tím, JAKOU postavu chcete hrát. Tohle je dobře vědět ať budete dělat scéniku, oživování historie nebo HŠ (nebo vše dohromady třeba). Protože od výběru postavy se odvíjí vybavení, zbroj, zařazení v bojových skupinách, program SHŠ apod.
Čím výše společensky postavená role, tím vyšší nároky na zbroj, civil, stan, jeho vybavení, družinu, vybavení družiny - v tomhle je opravdu dobře mít jasno od začátku. Zpětně se to dobudovávat také, ale je to o dost komplikovanější (to říkám z vlastní dlouholeté zkušenosti).

No, a až si ujasníte KOHO chcete představovat, tak pak si začněte budovat vybavení. Co a jak už Vám popsali oba pánové. To zamyšlení se je na jedno příjemné zimní odpoledne s lahví dobrého vína u netu :o)
To budování je na několik let a koho to opravdu baví, tak i na celý život. A mohu Vám říci, že to stojí za to a má to smysl.
Vojen 10. leden 2012 12:59:35
Vladislav.horsky(10. leden 2012 09:00:48) : Ani na TREEho, což je druhý extrém, moc nedej, ten je schopnej tě jako správný pionýr nacpat do zbroje, co je pouze "celkem pěkná" a doladit to krpcema a nebělenou lněnou košilí. A pak to vytuní ľahkým gulometom, přeci nebude člověk ve zbroji postávat jen s nějakou halúzkou :-)
Jiří z Holohlav 10. leden 2012 12:40:02
Vladislav.horsky(10. leden 2012 09:00:48) : No, je to kdesi do druhé půle 15.st ,pro mne na okraji pozornosti - nicméně ,čekal bych stehení tašky a průzor v podbradí a přikryto kloboukem ,to už mi přijde až mimozemsky.
Nenašel jsem údaje o síle materiálu a celkové váze. Jestli to bude slabé ,tak po pár bitvách to bude vypadat jako po sežvkání krávou. Při poctivém materiálu zase musíš mít dobrou fyzičku.
Každopádně pokud chceš dělat těžkého druhé půle 15. a jezdit na akce specializující se na to období,tak vřele doporučuji konzultovat se Siegfriedem ,který jednu z těch mála pořádá. Do mladších období se s tímhle nechytneš.
Taky si předem nachystej a důkladně zaběhni podzbrojovou prošívku !
TREE 10. leden 2012 12:17:06
Vladislav.horsky(10. leden 2012 09:00:48) : Na odpověď Vojena moc nedej. Většina Skautíků, co si moc hrajou na dobové postavy, nemaj autentické vybavení ani lidi kolem sebe co by jim zadky utírali když si hrajou na bohaté. Ty se ptáš na funkčnost ,dataci ,atd.spíš se zeptej jestli někdo nemá zkušenost a na co ji vlastně potřebuješ. Scénika,divadlo nebo jen na postávání a občasné bitvy.Vhodnost této zbroje je konec 15.st je celkem pěkná, ale jde o to co v ní chceš dělat a jestli je funkční pro to co v ní chceš dělat :) prostě si ji nech předvést pokud to bude možné.
trener 10. leden 2012 10:47:55
Já se přidám z dotazem: Z této nabídky plechové nohy pro rok 1420 jsou nějaké použitelné? (O postavě mám jasno :-))
Vojen 10. leden 2012 10:42:15
Vladislav.horsky(10. leden 2012 09:00:48) : Nu, pakliže jsi - jak uvádíš - začínající šermíř - tak pořízením této zbroje rozhodně neuděláš dobře.
Respektive: pořízením jakékoliv kompletní zbroje ve chvíli, kdy začínáš a ještě nemáš určitě jasno v sociálním postavení tvé postavy atd. atd. a nemáš kompletní (třeba) táborové vybavení - děláš vyloženě špatně.
Nejprve se pořádně rozhlédni, nastuduj si detailně prameny, začni se vybavovat pořádným kostýmem, doplňky a osobními proprietami a až potom se soustřeď na válčení. Začni jako obyčejnější "bojovník": s prošívkou, přilbou, dřevcovkou a potom se pomalu posouvej dál. Jenom tohle dát pořádně dohromady je na dobrých 10 000 Kč a 2 roky (při intenzívní snaze).
Jinak zpláčeš nad výdělkem a promrháš hromadu peněz v nepotřebných a nekvalitních věcech.
"Toto je dobře míněná rada vycházející z vlastní skutečnosti - ne popichování a arogance..."
Vladislav.horsky 10. leden 2012 09:00:48
Ahoj, chtěl bych se Vás zeptat na Váš názor ohledně této gotické zbroje.
www.zbroj.7x.cz... označení zbroje je Z-18.
Jsem začínající šermíř a rád bych se s Vámi poradil o vhodnosti této zbroje.
Děkuji Vláďa Horský

Maska 07. září 2011 17:08:02
Já se strašně omlouvám, já jsem si v té kanibalské historce popletl aktéry, to byl vlastně někdo jiný...
Řezník 07. září 2011 15:53:21
Maska(06. září 2011 16:25:24) : Jsem sadista, né prase...:-)
Maska 06. září 2011 16:25:24
Dáma s čápem(05. září 2011 22:21:32) : Slyšel jsem, že Řezník občas i přes krámy, má ten pohled rád, bo je sadista...
Dáma s čápem 05. září 2011 22:21:32
Řezník(29. srpen 2011 16:10:49) :
To už je sakra emancipace tak daleko, že se nám chlapi hrabou i do premenstruačního syndromu?? :-((
No to je vrchol, kam ten svět spěje...?!
:-D
MadHamster 05. září 2011 09:13:41
Nevím co řešíte, tyhle boty jsou ideální pokud chce někdo dělat Pečeněga, nebo Čukče v zímní výbavě :o)
DeadKing 29. srpen 2011 20:47:50
Inu, děkuji všem za komentáře různé kvality. :)
@Řezník - Děkuji, ale netřeba mě bránit. Tyhle stránky sleduji již pár let, tak jsem přesně věděl, jaký typ odpovědí se mi dostane. Ale i přes různě posměšný tón kterýmkoliv směrem si jsem schopen najít vážnou odpověď.
Jinak v pravdě řečeno - boty mě zajímali jen kvůli poměrně nízké pořizovací ceně; od prvního pohledu se mi ale moc nelíbily. V historii odívání se až tolika nevyznám, tak jsem chtěl vědět, jestli nepromarním dobrou nabídku tím, že je na základě nedostatku informací odsoudím. :) Slyšel jsem vše, co jsem potřeboval. Děkuji ještě jednou. :)
Dáma s čápem 29. srpen 2011 18:31:12
Já bych to shrnula: TYHLE BOTY NEKUPUJ! Než koupíš jiné, informuj se u těch, co tomu rozumějí, nejlépe pak na Brodci.
A je to. :-D
Řezník 29. srpen 2011 16:35:10
Takhle se mi líbíte, pane z Holohlav :-)
Jiří z Holohlav 29. srpen 2011 16:32:42
Řezník(29. srpen 2011 16:10:49) :
Ano,
ty boty jsou zcela mimo historickou Evropu
na Brodci snad bude kontakt na nějakho slušnho ševce ...
:-)
Jiří z Holohlav 29. srpen 2011 16:22:16
příspěvek byl smazán użivatelem Jiří z Holohlav 29. srpen 2011 16:29:09
Řezník 29. srpen 2011 16:10:49
Jiří: ale jo, asi máš pravdu... Nicméně tenhle přístup asi nejni úplně to nejlepší: když místo střízlivého hodnocení čte tazatel hromadu legráce, asi se už příště nezeptá. a nebo už jsem nějak přecitlivělej, to bude PMS....
Jiří z Holohlav 29. srpen 2011 15:37:05
Řezník(29. srpen 2011 14:43:37) : Tedy co já čtu ,tak se všichni trefujou do bot,ne do tazatele ....
Řezník 29. srpen 2011 14:43:37
Mno, trefovat se do kupce těchhle bot je nepochybně snadné, ale, pánové, stojí vám to zato? Mrtvokrál se jen slušně zeptal, takže na otázku "co si o nich myslíte" je nejdiplomatičtější odpověď "Sou to sračky, ser na to". Indyjáni a Pochcalavocas? Trochu laciný, ne?
Jiří z Holohlav 29. srpen 2011 12:24:39
Granad(29. srpen 2011 12:12:55) : Sázím na Džingischána!
Granad 29. srpen 2011 12:12:55
Indyján(29. srpen 2011 10:28:52) : nenosí takové Indyjáni ? :-D Nebo spíše pocahontas?
Indyján 29. srpen 2011 10:28:52
Jazyk je bez problémů, píšeš česky hezky a srozumitelně.
Boty ti na Kolíně přidají +20% k charisma a umožňují bezproblémovou jízdu na štítu. Je v nich démon rychlosti, tudíž vhodnou kombinací zbraní jsou dvě dýky či dvouruční sekera + velký štít. Navíc Tonda zvaný Coman ze spolku řitíři ja řemen zaručuje, že se neocitneš ve sběrně keckařů a můžeš skryt za bukem v klidu v 17. minutě nastoupit hrdinsky do libušínské bitvy.
Siegfried 29. srpen 2011 10:09:07
DeadKing(28. srpen 2011 16:43:15) :
Moooc ošklivá věc... aspoň pokud nechceš dělat historii 90.let českého šermu :)
Lazar 28. srpen 2011 17:22:33
DeadKing(28. srpen 2011 16:43:15) : Pokud chceš aby ti někdo skutečně poradil, je dobré napsat jakou postavu chceš představovat. To znamená movitost představovaného panáčka, společenskou vrstvu a nezapomínejme na rok života tohoto panáčka.

Tyhle body bych skutečně nekupval pokud ten panáček není elfí válečník ze světa daleko předaleko.
MLuks 28. srpen 2011 17:06:59
To je klasickej šermířskej hnůj - koupit tohle je jako házet peníze do kanálu ;)
DeadKing 28. srpen 2011 16:43:15
Zdravím. Vím, že se tu pohybuje dost zkušených lidí a tak bych se vás rád přeptal - co si myslíte o těchto botách ( img15.allegroimg.pl... )? Zvažuji jejich pořízení, ale mám pocit, že jsem podobně šité boty nikdy neviděl a tak váhám. Především ten jazyk mě nechává na pochybách. Díky za odpovědi. :)

webmaster