Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Bitva pod Hrubou Skálou

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Soron 13. listopad 2003 10:52:38
argonatus: Je to přesně tak jak říkáš (včetně letopočtů). Pobití sasíků pod Hrubou Skálou je romantická smyšlenina, neboť žádné dokumenty potvrzující tuto událost nejsou známy (vyjma onoho Rukopisu). My, jako pořádající skupina, jsme se chtěli od spojitosti s tímto obrazem distancovat, avšak byl to hlavní požadavek našeho partnera, který nám zapůjčil svůj areál. Byla na tom postavena celá propagace nejen naší akce, ale i propagace Slamáku. Uvidíme, jak to bude letos...
argonantus 11. listopad 2003 11:19:14
Především chci říci, že jsem na té bitvě NEBYL a šermování NEROZUMÍM.
Moje poznámka se týká jen toho scénáře, který je podle "obrazu Mikoláše Alše"... nejsem si jist; ale mám jen neblahé tušení, že boj, o kterém je řeč, je někdy z roku 1203 nebo 1204, a týká se člena Markvartického rodu jménem Heřman, řečený Ralsko... a že to je pěkně popsáno v Palackém.
No, tak na tohle jsem si už naběhl taky... celá tahle událost totiž vychází z Rukopisů; soudobé kroniky o tom nemají ani čárku; ba dokonce není vůbec jisto, že ctihodný rod Markvarticů obsahuje nějakého Heřmana Ralsko.

Jinak řečeno, celá debata o historické věrnosti neexistující události je poněkud bizarní... je to fantasy, počínaje tím Alšem.

Což ovšem nijak nebrání, aby to nebyla pěkná a zábavná bitva ku potěše diváků...
Soron 11. listopad 2003 10:39:01
Wothan: V tom jsem s tebou za jedno a budu se snažit to prosadit. Ta směska, co byla letos... Každopádně to bude o něco delší :-)
Soron 10. listopad 2003 22:01:13
Už teď Vám můžeme slíbit, že se můžete těšit na další ročník "bitvy pod Hrubou Skálou". Vynasnažíme se, abychom uspokojili nejen houfy diváků, ale i (alespoň) většinu z Vás. Budeme určitě brát v potaz všechny Vaše připomínky k 1. ročníku, avšak není v ničí moci je všechny dodržet. Těší se na Vás SHŠ Rytíři turnovského meče.
trener 06. listopad 2003 22:08:32
Myšák(04. September 2003 17:01:56) : Skvělý nápad! Mám doma broušenou kamennou sekeru, příště ji beru!
trener 06. listopad 2003 22:06:09
Wothan(03. September 2003 14:59:26) : Na okraj: Tesák není SHŠ, ale Dětský Kroužek Historického Šermu. Proto jsou výstrojní a výzbrojní možnosti našich členů trošku složitější. Pexeso má několik výhod: slušně kryje, svépomocí se dá rychle, levně snadno vyrobit. Divák laik na 10 metrů nepozná, že destičky nejsou nanýtované či našité na kůži, nebo látce, ale spojené pérovkami. Má jenom jednu nevýhodu, v podobě spojené kroužky pravděpodobně nikdy a nikde neexistovalo. (Jako hra ano :-))
Myšák 04. září 2003 17:01:56
Myslím, že na první ročník to bylo dost dobré. Skvělá atmosféra, místo a vše co k tomu patří.
Co se odění a obutí týče, je pravda, že to nebylo tak zcela košér. Některé z dotyčných osobně znám, ale bohužel donucovací prostředky ke změně jejich zevnějšků selhávají. Můžete to do nich hučet horem dolem, ale oni nic. Snad možná striktní zákaz účasti jim konečně otevře oči, ale to je snad až ten poslední krok.
Na Wotanovu kritiku se útočit nedá. To říkám hlavně těm, kteří se do "šermu" zapojili teprve v nedávné době. Má za sebou určitě řadu zásluh a v tomto prostředí je jako ryba ve vodě. Podle mého názoru sice rozumí všemu až moc (to prosím milý Wotane neber jako urážku). Ono pokud se budeme řídit dobovými psanými, či obrazovými prameny, tak se vnich asi nesetkáme s oděním chudého sedláka, který chca nechca vyráží do bitvy s výstrojí, kterou si za dlouhých zimních večerů spíchl ze starého postroje a přivázal si na ni něco šrotu z kovárny. A archeologie ti asi taky nepomůže, jak jistě víš, kůže podléhá zkáze stejně jako maso. (Samozřejmě kromě extrémních poloh - vlhko, sucho,mráz). To jen k tomu co bylo nebo nebylo. Ale jak říkám, ve většině máš pravdu.
A pokud se budeme držet toho, co vyhlásili organizátoři Slamáku - Bitva která se nikdy nestala - Pobití sasíků u Turnova dle M.Alše, tak to dopadlo na výbornou. Ti, kdož z vás ho viděli mi dají za pravdu. Slovanští bojovníci, vrhající na proradné Sasy tunové kameny, jejich ženy, poměrně svalnaté shazující z vrcholku kmeny. A Sasíci? V kožešinách oděná zvířata, třímající kamené sekeromlaty, laténské mečíky a dřevěné palice. To jen tak na doplněnou.
Závěrem: Příští rok, ve stejném tempu, na stejném místě, s větším důrazem na autenticitu a v hojnějším počtu Ahoj
Petr RTM 04. září 2003 14:10:23
Ahoj všichni, děkuju za vaše příspěvky co se týká naší bitvy. Rád bych jako jeden z pořádajících odpověděl na vaše otázky a taky uved některé věci na pravou míru. Když jsme psali scénář na bitvu neměli jsme tušení jak to jako první ročník dopadne. Tím spíš po nácviku ze kterého jsem osobně neměl dobrý pocit. Na konec to dopadlo vcelku dobře.Přesto jako pořádající nejsem spokojen, scénář nedopad upně bez chyby vypadl nám jeden útok s protiútokem a proto byla bitva kratší(mohlo se dýl šermovat :(( nic méně to plně vynahradila nedělní bitva na volno!Ta dopadla podle mě velmi dobře. Zbroje,hadry: chápu veškeré vítky a připomínky. Jako skupina jsme si předem řekli, že první ročník nechceme hnát do extrému, přesto nám pár věcí ujít nemělo.( ty trenky sandále a tak.)Jinak vám všem děkujeme za účast těšíme se na setkání na dalších akcích! Pokud máte někdo záje o fotky tak jich máme asi 50 na www.shsrtm.mysteria.cz
Kain 04. září 2003 13:09:54
Wothan(03. September 2003 14:59:26) : Malá polemika - člověk nepotřebuje rok, aby se naučil, co v bitvě, ale asi tak hodinu. Já jsem šel do bitvy po třech letech šermu a to, co jsem tam viděl a vidím dosud, naučím kohokoliv za chvilku. Návod: tady je štít, když tě někdo sekne, strč ho do rány. Tady sekyra - když tě zrovna nikdo neseká, sekej ty. A takhle se to brzdí. A teď si to zkus :-) Asi takovou školu šermu má přes polovina "šermířů" a jak říkám, pro člověka, který se nebojí, je to otázka hodiny.
Tomas: Na keckaře mor!
Tomas 03. září 2003 12:55:32
Sprostý alibismus a pokrytectví? Hmmm tak nevim. teď jsi mě dostal. Takže ty tvrdíš, že ta bitva byla ze 3/4 mimo takříkajíc mísů.
Nech mě to prosím trochu rozvést do extrému:
Od teď kdo není 100% nesmí na plac. To je supr. Chudáci začínající kluci. 5 let budou schánět zbroj aby se mohli dostat do bitvy. To bude narváno.
Nevím ale mám pocit že jsem zahlídl na tvý bitvě jednoho maníka dokonce v bermudách či trenkách ??? A to prosím jak při nácviku tak i v bitvě.
Tomas 02. září 2003 07:39:59
Add. trener: jestli jsi mel toho malo tak jsi se mohl s nama probehnout nahore na skale, jak jsme delali vypad do zad :-D.
Reknu Vam zacal jsem tam videt vsechny svaty. Jinak to byla skvela bitva. A co se tyce nesourodosti odevu a vystroje nekterych ucastniku tomu se asi nevyhne nikdo. Berme to tak ze to byl prvni rocnik a musim poradatelum rici ze maji latku vysoko postavenou pro dalsi rok. Konecne jsem videl po dlouhy dobe opravdu velmi zivej zajem poradatelu o reseni jakychkoliv problemu. Me podekovani patri i tem damam co tam trpelive sedeli pred stanem, aby poskytli informace tykajici se cehokoliv. Jo a ti hasici byli super.
Jeste vice a houste takovych biterv a bude dobre na zemi.
Krles
ExEFX 01. září 2003 11:07:11
mno jeste jednu vec bych rad vedel. Nejsou nekde na netu nejaky fotecky??
trener 19. srpen 2003 15:41:26
Bitva pod Hrubou Skálou byla pro mne a mé kamarády jedna z nejlepších, kterých jsme se zúčastnili. Velmi jsme ocenili předbitevní seznámení s účinky pyrotechniky. Organizace byla výtečná, jedinou výtku bych měl k délce, pro nás by mohla být bitva delší, ovšem je to názor lehkooděnců a střelců.
Flamberg 15. srpen 2003 13:36:40
ARA: nevim, nevim, chlapce, ale Ty jsi jsi zrejme uplne mimo... Vis vubec, kdo je Wothan? Byl jsi nekdy na Libusine? Podle Tvych prispevku mi prijde, ze pises o necem, co jde uplne mimo Tebe! Nejdrive se informuj a pak neco plkej, ok?
Wothan 15. srpen 2003 07:43:58
Marigold: poslal jsme Soronovi nějaké konkrétní info mailem. Až to bude aktuální a budete-li mít zájem tak se domluvíme.
Marigold 14. srpen 2003 21:36:31
Pro mě osobně je Wothanova kritika dobrá, ba ještě lepší a hlavně věci prospěšná, což se cení. Taktéž je mi ctí mu jako první od turnovského meče poděkovat za nabídku spolupráce (a "strojového parku"), jistě rádi přijmeme - uvidíme co se z toho vyvrbí. Nerad bych předbíhal, ale rýsuje se zde cosi velmi slibného...
Wothan 14. srpen 2003 20:54:42
Ara: pokud tě zajímá kde je hranice, tak třeba pro WB jsou velmi přísně stanovená pravidla toho co kdo má mít na sobě a co na sobě mít nemá - viz. www.wothanburg.cz/w2003s.html. Pokud to dotyčný nesplní je poslán přezbrojit a převléknout nebo rovnou vyhozen. Podobných akcí kde se historie bere skutečně vážně se koná v ČR do roka více - Antické, románské, pozdně gotické, renesanční, barokní, Napoleoni apod. Jinak lidi co používají tolik vykřičníků najednou obvykle nejsou duševně příliš vyrovnaní.
Wothan 14. srpen 2003 20:45:11
Exefx: byl jsem sice dost daleko, ale musím říct, že se mi pyrotechnika líbila. Někdy lituji toho, že děláme starší období a tak si spíš hrajeme s obléhacími stroji, kouřem a letos i zápalnými střelami a ohněm, ale o bouchání se nám může nechat na WB jen zdát :-)
Wothan 14. srpen 2003 20:43:14
Ara: to se ale velice pleteš - byl jsem divák a proto mám právo na kritiku a možná ještě větší než účinkující. Pořádáme bitvy už spoustu let, takže vím velice dobře co to obnáší. Dokázali jsme za ta léta víc, než spousta žvanilů tvého formátu dokáže za celý svůj život, tak se chlapče zase uklidni. A ty si myslíš že naše akce nikdo nekritizuje? Nikdo neupozorňuje na chyby? Pořadatel by musel být naprostý idiot aby nechtěl slyšet kritiku vlastních chyb a popřál sluchu pouze pochlebovačům že? Nějak se nemůžu zbavit dojmu že patříš mezi ty které jsme kritizoval, protože potrefená husa se vždycky ozve.
ARA 14. srpen 2003 17:34:31
Wothan-neznám Tě, nechci Tě znát!!! Dokážeš akorát pěkně blbě kafrat!! Nebudu ani nechci se s Tebou hádat, neříkám, že to bylo perfektní a že všichni byli dobře oháknutí!! Ale kde je hranice toho co si kdo má a musí vzít??? Ty dokážeš akorát kritizovat a hanět!! Nejdřív udělej pořádnou bitvu Ty beze všechn chyb a pak tady kafrej! Tyhle lidi mám nejradši, hrajou si na chytry a blbý jsou jak radio!! Neříkám, že tomu nerozumíš, určitě víc než já, ale stojíš za hovno! Měl jsi jim teda pomoct a né teď něco kritizovat!! Po boji je každej generál viď chytrolíne!!!
Chromium 14. srpen 2003 15:29:52
Soron: Sobotni bitva mela sice ponekud chybky - obrancu bylo zoufale malo.V zaverecnych jatkach sme se radsi pomlatili v ramci skupiny, nez cekat jestli na nas zbyde nakej obrance.Na nacviku to vypadalo vyslovene zoufale, v bitve se pak ta kruhova formace okamzite rozpadla, tak v tom zmatku snad divaci nepostrehli ze utocnici maj trojnasobnou presilu :)
Ale vsechno mi to nahradilo bourani veze vecer (vemte na to beranidlo ! :)) a hlavne nedelni volna bitva.
Tolik k bitve jako takovy. Ted kostymy - bida. Lidi tam opravdu pobihali v strasnejch vecech. Prosiiim pritvrdit!
No a nakonec organizace - sqele, uzasne, (temer) neprekonatelne. Skvele zvoleny misto pro bitvu, slama vsude, hasici po sobotni bitve byli proste uzasnej napad, nelituju toho ze sem potom z vysokejch kozenejch bot vylejval litry vody. Krcma ve stodole byla taky fajn a nedelni lov na medveda (hod ostepem a sekyrou na terc) nemel chybu (akorat bych se to mel nejdriv naucit - mam na zadech dlouhej slic od toho jak me ostep pri hodu pohladil :))
Dekuju organizatorum za krasne stravenej vikend!
ExEFX 14. srpen 2003 15:28:51
mno bitva byla moc pekna ale kratka. Jinak sem rad ze se vam libila pyrotechnika a vsechny vas zvu na Okor prvni vikend v zari kde budeme delat pyrotechniku my.
Wothan 14. srpen 2003 08:31:27
Soron: myslím, že vyházet nejkřiklavější exoty nepomůže - když jste přesně nevymezili toleranci, slezla se vám tam svoloč kterou by jinde často i vyhodili a to vám časem odradí ty lepší. Nějaký kompromis mezi stylově čistou akcí a keckárnou neexistuje. Máte-li ale dobře vybrané místo, pěkné kulisy, efektní pyrotechniku a slušný scénář, skutečně můžete udělat bitvu i s nějakými 60-70 lidmi a to už by se postavit dalo. Pak to ale holt víc visí na scénáři, efektech a na lidech samotných. Je to samozřejmě riziko - ale je myslím rozdíl pořádat další keckárnu enbo pseudogotikmišmaš či stylově čistou (byť třeba komorní) akci. Malešov má být taková akce na konec 15.st. a já třeba nevím o žádné čisté akci na poč. 15.st. Co to zkusit? Pokud na to budete mít odvahu, rád bych vám pomohl, ale nevím moc jak s ohledem na to co děláme - mohl bych vám ale pro efekty poskytnout obléhací 2-3 stroje. Podmínky bychom domluvili mailem, ale jak říkám - nedám je na keckárnu nebo pseudohistorický mišmaš, berte to jako nabídku pomoci v případě že půjdete do skutečně komorní a stylově vyhraněné akce (taky záleží na období - ne všude by se to hodilo).
Wothan 14. srpen 2003 07:44:10
Ara: jen idiot kašle na kritiku...a jen hlupák chce slyšet pouze pochvalu.
ARA 13. srpen 2003 23:29:19
Nebudu dlouho mluvit a kafrat jako někdo chytrej.

Musím jenom říct a určo nebudu sám, že ta bitva byla opravdu dobrá, divákům se to moc páčilo, no a pěkně jsme se vyblbli, ne? A vo to jde!:o)) Na to jaky bylo palermo!? Je fakt, že tam bylo pár lidí co by tam nemuseli bejt, ale to se nikdy neohlídá! Nebo snad někdo chce aby tady byla buzerace jako na Libušíně????


Pro Vás organizátory: Bylo to moc fajn, povedlo se Vám to! Jen tak dál a DÍKY!!!! :o))))P.S.: Na kritiku se vybodněte!!! :o))
Soron 13. srpen 2003 17:55:13
slinger(13. August 2003 09:24:45) :
Každá kritika je pro nás vodítko pro příští ročník. Jen tvrdě do nás... :-) (trochu chvály ale taky samozřejmě neuškodí ;-) )

Wothan(13. August 2003 08:20:41) :
Wothane kafrej co můžeš! :-) (ale zas to nepřeháněj :-) )
Z našeho pohledu to mělo být tak, že jsme to chtěli udělat fakt jen do 15. století a o Sasících se vůbec nezmiňovat. Tak jsme ze Sasíků udělali Sasy. Ale Slamáci si to neodpustili a do éteru se vypustilo, že to bude "bitva, která se nikdy nekonala... PŘESNĚ podle obrazu M. Alše..."
Takže pro příště s pořadateli Slamáku musíme vyjednat trochu jiné podmínky co se týče počtů účinkujících...

Ať se nám to líbí nebo ne, s těma kostýmama se musí příště opravdu něco udělat (když jsem tu sebranku viděl na videu...).
slinger 13. srpen 2003 09:24:45
Bitvy pod Hrubou skálou jsem se zúčastnil aktivně. Bral jsem to tak, že je sice předloha datována do poč. 13. stol., ale ráz bitvy má být obecně gotický a myslím si, že jsem byl vybaven víceméně stylově.
U řadového účastníka bitvy je možnost jít příkladem - svým vybavením přispět ke stylovosti akce. Cestovatele v čase musí vyházet organisátoři.
I když jsem hojné anachronismy a keckárny zaregistroval, rozhodně ten víkend hodnotím kladně. Pořadatelé se vytáhli, celá akce byla zajištěna výborně, scénář dobrý, místo je perfektní, kulisy velmi hezké. Spojení se Slamákem je dobrý nápad. Určitě příští rok přijedu zase.
Ať se pořadatelé nenechají kritikou znechutit, nýbrž inspirovat.
Wothan 13. srpen 2003 08:20:41
Soron: dovedu si představit co dokáže napáchat romantický malíř, ale fantasie mnohých účinkujících by ho bezpochyby zahanbila :-)) Tak jen pro forma - jaké to vlastně mělo nakonec být období?
Wothan 13. srpen 2003 08:05:14
Smrček: napočítal jsem nejméně 10 pexes (destičky pospojované kroužky), pseudozbroje z obrovských kroužků od záclon pospojované do kříže pérovkama, zbroj z 30mm kroužků může uplést taky jen exot (nebo spíš velmi líný exot), taky kožené "zbroje" co jsem viděl patřily spíš do SM salónu než na bojiště, z celého bojiště jsem viděl snad jen dvě-tři slušné plátové zbroje...to už ani nepočítám ty s lepší výpavou co tu byli mimo mísu dobově (románci třeba)...máš pravdu že v takovém vrakovišti se pár rohatých přileb ztratí, ale obávám se že v tom se ztratí i ty sandály, kanady a kecky - konečně proč by neměly? Popsané zbroje mají s historií společného asi tolik co ty plážové sandály - buď má smysl vyházet to všechno (co tam nepatří), nebo to je přece úplně jedno ne?
Wothan 13. srpen 2003 07:56:41
Soron: za ta pozitiva si to určitě zasloužíte, tím spíš že to byla vaše první akce, za ta negativa zrovna moc ne :-) Je to koncekonců vaše akce, takže já vám do toho můžu kafrat max. jako běžný divák (což ostatně dělám), ale opravdu bych být vámi podumal jestli je nutné mít na akci co nejvíc lidí i za cenu, že jich většina bude taková jaká byla. Podobných pseudohistorických keckáren je plná republika - pokud nemáte vyšší ambice než další takovou, beru to, ale jak říkám - je to škoda.
Soron 13. srpen 2003 00:04:17
Pár jich máme slíbeno, ale nevím kdy budou k dispozici.
hlmir 12. srpen 2003 22:48:08
Bitva byla super, ale mohla být ještě malinko delší.K těm efektům docela síla prvni jsem mel takový divný pocit, ale nakonec mi ani nevadilo, když mi létali přes hlavu drny, které jsme házeli na útočniky. O těch botách je pravda, že si mohli ty pěnové sandáli minimálně vyzout.
Jinak fajn prostředí
Neměl by někdo pár digitálnich fotek???
Soron 12. srpen 2003 22:37:44
Díky pánové.
Safra, to už jsme museli být z toho slunce opravdu na prášky, když nám utekly i SANDÁLY!!! Aspoň víme na co si příště dát větší pozor. Zkusím prosadit kostýmovou komisi na příštím ročníku a udělat z toho "trochu míň keckařskou akci"

Wothan: Jo, mluvil jsi se mnou (Petr) a Hadem, co já vím. Nevím, jestli jsi viděl ten obraz v turnovském muzeu, podle kterého si Slamáci představovali, že by to mělo být. To bys koukal, jak vypadá počátek 13. století podle Mikoláše Alše (1207 tuším). Ten romantik tomu dal docela na frak. Obraz docela hezkej, ale s historií to nemá nic společného.
PS: Tolik chvály jsem od tebe ani nečekal! Fakt si to zasloužíme? :-)
Smrček 12. srpen 2003 17:52:13
Řekl bych že to byla docela pěkná akce. S pozitivy která vypsal Wothan souhlasím. Co se negativ týče, nebudu až takový extremista. Rohy na přilbách klidně pominu, ty mi vadí ze všeho nejméně, ale moderní sandály na nohou bojujících (nejen lučišníků) mě fakt dokážou vytočit. Tohle by chtělo příště víc ohlídat. Ale pozitiva u mě převažují a rád přijedu na další ročník.
Soron 12. srpen 2003 10:22:35
Tak máme za sebou 1. ročník bitvy pod Hrubou Skálou, kterého se zúčastnilo cca 250 šermířů. Rádi bychom znali vaše názory, připomínky a postřehy z této akce, co vylepšit, co vyřadit, rady, nápady... Děkujeme. SHŠ Rytíři turnovského meče.

webmaster