Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Lukostřelecká jednotka

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
trener 29. listopad 2010 19:46:21
Josh(18. srpen 2010 17:45:47) : Prosím, nátahová síla kuše bude povolená jaká?
Josh 18. srpen 2010 17:45:47
Davídek(17. srpen 2010 13:35:11) : Tady je potřeba odlišit dvě věci: "jednorázovou" akci na Libušíně 2011 a případné dlouhodobější aktivity. Na Libušíně se samozřejmě může sejít uherský lukostřelec s anglickým a zrovna tak máš pravdu s náhradou lukú kušemi v našem prostředí. Proto tato jednotka nebude "naše", pro ty dlouhodobější aktivity bych pracovně považoval za odpovídající rozmezí 1415-1475, samozřejmě dlouhý rovný luk. A aby nedošlo k mýlce, toto není oficiální datace pro všechny střelce, vlastní akce se bude moci zúčastnit každý, kdo projde výkonnostním testem (rychlost střelby a dostřel) a bude alespoň minimálně koukatelný.hejtman 17. srpen 2010 15:57:22
Josh(17. srpen 2010 00:33:38) Jako bys mi četl myšlenky! Ano,tohle bude příští rok dost zásadní změna pro Libušín.I zde bude platit,že na prvním místě je kvalita a ne kvantita. V poli se tedy už neobjeví lidé typu - nemám co na sebe, půjdu dělat lučištníka. Ani ženy v dlouhých šatech, svírajících luk. Ani dětští lušištníci, kteří mají problém dostřelit k první řadě nepřítele.
Zde budou vítáni střelci oblečení stejně dobově, jako ostatní bojovníci, s povinnou přilbou na hlavě a dostatečnou zásobou šípů. To, že mohou být dobově rozdílní v tomto případě nebude vadit. Je možné,že budou přiřazeni ke svým dobově shodným oddílům.Bude záležet na scénáři a počtech.
Davídek 17. srpen 2010 13:35:11
Zdravím, po delší době zajímavé téma. Zajímala by mě navíc třeba i předpokládaná datace jednotky, protože co si budeme povídat, v našich podmínkách byli lučištníci poměrně brzy vytlačeni kušemi. Na druhou stranu chápu, že co se týká Libušína je to poměrně lhostejná informace. Nebo třeba alespoň definovat typ luku - máloco vypadá tak blbě jako když vedle sebe stojí anglický a například uherský lukostřelec... Prosím informace...
Maršálek 17. srpen 2010 12:16:47
Za projekt "Dvůr hradecké královny Alžběty Richenzy 1308-1318" www.hradeckydvur.net zabývajíc se obdobím 1.pol.14. st. hlásím i já zájem o kvalitní střelce.
Ne, že by u nás nebyli vůbec, ale mimo pár jedinců nejde o řadové vojáky -z luků u nás střílejí především pánové, kteří mají střelbu jako běžnou součást výchovy a střílejí většinou jenom na lovech, protože v poli vedou své družiny.
Kvalitními střelci rozumím dobře a vystrojené vybavené střelce z luků a kuší, kteří své zbraně opravdu ovládají.
Nepochybuji, že dobrá jednotka bude mít uplatnění na více akcích v roce .-)
Josh 17. srpen 2010 00:33:38
Kolegové a kolegyně lukostřelci,

pomalu se začíná připravovat jubilejní 20. ročník Libušína. V této souvislosti se obracím na všechny, kdo by se chtěli podílet na projektu "elitní" lukostřelecké jednotky, která by se stala krystalizačním jádrem pro ostatní "volné" lukostřelce.
Tato jednotka by nemusela být jednorázovou libušínskou záležitostí, existuje zde např. společenská poptávka po lukostřelcích pro období burgundských válek.

Lukostřelci byli doposud v rekonstrukcích bitev tak trochu zanedbáváni a zčásti právem, ať kvůli vzhledu nebo kvůli předváděným výkonům. Šermíři utahovali šrouby postupně, my to budeme muset tak trochu zlomit přes koleno během nepoměrně kratší doby, pokud chceme i nadále existovat.

Cílem je lukostřelecká jednotka, vycvičená nejen ve střelbě, ale i v přesunech po bojišti, taktice a strategii. Schopná střílet na povel i smysluplně během akce bez přímého velení (např. nestřílím vlastním do zad nebo když velitel zrovna kouká vpravo a vlevo hrozí průlom, tak to iniciativně sypu vlevo ...). Schopná střílet rychle a daleko.

Díky tomu, že lukostřelba je individuální záležitost, může každý trénovat během roku sám. Adepti "elitní" jednotky by měli být schopni vystřelit minimálně 6 eurošípů za minutu (optimálně 8-10 a více) na vzdálenost nejméně 50 metrů (a dál).
Základní manévry a reakce na povely se dají zvládnout za den - k zafixování potřebných návyků by měly stačit 2-3 secvičné do roka a víkendové soustředění 1-2 týdny před Libušínem, kdy už budeme znát scénář a úkoly z něho plynoucí.

Výstroj bych teď neřešil a nechal to na pozdější debatu zájemců o projekt, ale vzhledem k těm Burgunďanům doporučuji prolistovat příslušné Ospreye a zaměřit se na období po bitvě u Azincourtu. Zde snad jenom to, že nemám nic proti ženám, ale pokud se chtějí zapojit, tak musí vypadat jako chlapi. Většina dam má v tomto směru bohužel ještě značné rezervy ...

Totožný text je umístěn zde na Českém šermu a na Brodci v sekci Libušín, přičemž Brodec pokládám za primární platformu pro další diskuzi. Zájemci, registrujte se proto prosím na Brodci (www.brodec.org...
Josh

webmaster