Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> TURNAJ - 13.st. - Curia Vitkov

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
deWolf 26. srpen 2013 20:53:03
Jiří z Holohlav(26. srpen 2013 19:42:04) : crowli.rajce.idnes.cz...
Jiří z Holohlav 26. srpen 2013 19:42:04
A což takhle nějaká fotka ?
Wothan 25. srpen 2013 15:30:00
Tak přátelé - za Curii Vítkov děkujeme všem co dorazili, ať už bojovali nebo pomáhali bojovníkům, rozhodčím, vařili na místě nebo doma, zkrátka přispěli svým dílem na hodně fajn akci. Škoda je že nebyla účast o něco větší, protože na poslední chvíli poodpadali Poláci aj. Nicméně myslím že i tak jsme si to užili - já si jdu léčit krk a záda a zase za rok u nás na Curii (případně dříve, pokud máte rádi i 12.st.).
Jiří z Holohlav 22. srpen 2013 14:36:47
Vypadá to ,že Teutoni postaví pětku do buhurtu.
Wothan 17. srpen 2013 09:16:56
Podrobnosti najdete (včetně pozvánky v ČJ i AJ) zde: turnaj.curiavitkov.cz...
Wothan 17. srpen 2013 09:14:20
Tak se nám zase otočil rok a máme tu další ročník pěšího hard turnaje posazeného do 13.st. (jmenovitě 1200-1260). Takže pokud na to máte vybavení, splňujete naše podmínky (výstrojní i bezpečnostní) a nebyli jste pozvaní na nějaké akci, dejte vědět. Uvítáme jak řádové rytíře tak i světské pány s doprovodem.

Tato akce je pouze jednodenní - tedy celý program proběhne v sobotu 24.8.2013 - od dopoledne do večera abychom měli čas si odpočinout. Máme připraveny disciplíny pro těžkooděnce, lehkooděnce i dámy budou-li chtít. Protože je turnaj zasazen (bez ohledu na celou šíři datace) zhruba do období vlády Václava I. a zavádění téhle nové kratochvíle u nás, tak tomu odpovídá i pojetí. Očekávejte trochu více slavnostnější ráz než na románském Dobývání ale ani zdaleka tolik kurtoazie a obřadnosti jako jste zvyklí u Dvora.

Akce je určena především účastníkům. Pro veřejnost sice skanzen bude otevřen, ale bez vstupného (resp. dobrovolný příspěvek do kasičky u brány na údržbu skanzenu) a bez programu a placené propagace - je to akce především pro nás a naší zábavu. Z toho důvodu je nutné zajistit provoz vlastními silami - budeme vybírat nějaké menší "startovné" jako loni a příspěvek na společnou tabuli - hostinu - ve formě různých dobových pochutin dle uvážení a možností každého z vás. My se pokusíme zase dodat nějaké to maso na pečení a samozřejmě tekuté občerstvení za babku :-)
Wothan 16. srpen 2012 22:57:48
Připomínám, všem co projevili zájem účastnit se našeho II. ročníku - že je nejvyšší čas se přihlásit - potřebujeme vědět kolik těžkých a lehkých půjde do turnaje + doprovod. Spousta z nás se mi hlásila různě po akcích, ale je potřeba to napsat do mailu: akce (zavináč) curiavitkov.cz

Letošní ročník jsme se rozhodli udělat bez diváků - pro účastníky. Diváky kteří se přijdou podívat vyhánět samozřejmě nebudeme, ale nepočítáme s propagací jinde než na netu a protože program nebude navržen pro diváky jako show, budeme vybírat pouze dobrovolné vstupné (resp. bude tam kasička na příspěvky na údržbu skanzenu).

Díky tomu ale musíme změnit celkově koncepci akce, což jistě pochopíte. Po dohodě s mnoha z Vás jsme museli přistoupit ke startovnému pro bojující, ze kterého se bude hradit hlavně sanita aj. Ceny do turnaje dodá jako sponzorský dar Lorica - opět dvoje ostruhy a nějaký ten alkohol :-)

Budeme provozovat jako obvykle hospodu na hradě - resp. bude pivo i nějaké nealko za ceny běžné pro účinkující jako na Dobývání nebo Gladiu. Jídlo ale vařit pro všechny nezvládneme, takže se s vařením během dne nepočítá. Večerní hostinu jsme se rozhodli (opět po dohodě s mnohými z vás) pojmout tak jako na jiných neveřejných akcích, jako velký švédský stůl - proto žádáme každého s Vás co dorazíte (skupiny), abyste dovezli něco dobového na zub. My jako pořadatelé dáme do placu kance.
Katerina_z_Landstejna 04. září 2011 20:44:58
Myslím, že jsme oba na FB. Tak se zítra najdeme a já Vám dám kontakt na spolehlivého člověka, který Vám minimálně poradí, jak na to. A třeba se domluvíte na širší spolupráci :o)

Navíc s ním budu příští víkend mluvit osobně, tak mohu nejdřív posondovat, zda a v jaké míře by byl ochoten poradit.
Wothan 04. září 2011 20:22:55
Kateřina: Máte pravdu, je toho fůra, ale přiznávám na rovinu, že v tom prostě neumíme moc chodit, na najmutí grantařské agentury nemáme prostředky a několik soukromých grantařů nás už postupně vypeklo (ne že by nás nějak poškodili, jen skončili pouze u slibů a plánů). A my jsme většinou tak zasekaní v povinnostech (práce, rodina aj.) že na tyhle věci nezbývá čas (ať už si to nastudovat nebo zařizovat, vyběhávat, zpracovávat aj.). Proto sháníme solidního grantaře co by do toho šel bez nároku na nějakou zálohu předem aj.
Katerina_z_Landstejna 04. září 2011 20:12:43
Wothan(01. září 2011 23:26:57) :

Wothane,
jste přece občanské sdružení. Co zkusit nějaký grant?
Takovéto kulturněhistorické akce jsou docela podporovány jak Ministerstvem kultury, tak Ministerstvem pro místní rozvoj, ale i kraji. Ať už v rámci rozvoje venkova a turistiky, nebo v rámci podpory poznávání historie regionu.
Hark 04. září 2011 20:01:27
Ahoj, fotky z externích zdrojů co našla Morgyš:

martinaajirka.rajce.idnes.cz...
picasaweb.google.com...
picasaweb.google.com...

A jinak - dík za bezva akci!
Kopec vyrobil počasí na jedničku, a bylo fajn ověřit si že co cvičíme dává smysl - a za to děkuju především oponentům. Je vidět, že musíme víc pracovat i na zápasení a strhávání na zem :)

Rozhodně se těším na další ročník a jsem ochotný taky přispět startovným.
Wothan 01. září 2011 23:26:57
No my uvažujeme, jestli tuhle akci dělat dál jako veřejnou nebo jako soukromou (bez nákladné propagace, s tím že případné diváky nevyhodíme, jen možná požádáme o dobrovolné vstupné). Jde o to, že každá akce bez tradice bude zpočátku ztrátová (pokud nemáte velké zapálené sponzory což bohužel nemáme) než se tam lidé naučí chodit a i pak stačí, aby nevyšlo počasí a je to v pytli. Letos jsme vyšli na nule hlavně díky Bigošovi a jeho sponzorského daru do aukce :-) Náklady na soukromou akci budou daleko nižší, ale pak se budeme muset složit na sanitu a na jídlo všichni. Jinak nás Váš zájem těší a přiznám se že i trochu překvapil.
Hasasin 01. září 2011 22:03:16
Taky chci poděkovat všem,kteří se podíleli na pořádání turnaje a taky všem sopeřům.
Jde o jednu z nejlepších akcí tohoto druhu,u které jsem byl.
Myslim,že co chybělo v množství bojujících,to se vyrovnalo úrovní boje.
A boj"o hrad"byl dobrou zkušeností.
Doufám,že se z téhle akce rozvine tradice a budu se moct zase někdy nechat ztlouct :o))
Stejně jako pan Jiří jsem pro,aby jsme se podíleli na režii třeba nějakým startovným

Wothan 01. září 2011 20:58:45
No nechtělo se nám to v nejlepším zastavovat :-) Jinak nějaké fotky resp. odkazy na cizí alba máme ve fotoalbu: foto.curiavitkov.cz...
Jiří z Holohlav 01. září 2011 20:37:36
Fotky nikde ,komentáře taky ne.
Tak tedy ,velice přijemná ,pohodová akcička s prima lidičkama :-)
Krásně jsem si dosyta zaturnajil a podle blažených tváří a jazyků na vestách soudím ,že i ostatní. Takové celkem benevolentní soudcování myslím přispělo k pohodě,že je zrovna rozvalené kolbiště - žádný problém a že místy není zcela zřejmé jaká jsou pravidla,taky ne ,hlavně že se bojuje,konec konců dech stejně za chvíli dojde.
Rozhodně prosím opakování - pokud vstupné nepokrývá sanitu,tak si na klidně připlatím.
Wothan 28. srpen 2011 19:32:17
Jinak my jsme na akci sami prakticky nic nefotili, takže kdo jste co fotil, hoďte nám prosím případně své odkazy na vaše fotoalba, abychom je on nás alespoň prolinkovali. Díky.
Wothan 28. srpen 2011 19:30:51
příspěvek byl smazán użivatelem Wothan 28. srpen 2011 19:28:39
Wothan 28. srpen 2011 19:29:56
Takže přátelé, máme po turnaji, děkujeme všem účinkujícím za účast, boj a pomoc s turnajem. A teď tedy do nás! :-) Na nultý ročník se nám ani zdaleka nepodařilo všechno dokonale. Narozdíl od bitev nebo větších scénických programů nemáme s pořádáním samostatných velkých hard-turnajů velké zkušenosti, takže nám pomůžou jakékoli vaše postřehy co kde jak zlepšit nebo udělat jinak.
Trubadix 03. srpen 2011 14:23:58
Rok se s rokem sešel a zatím nás nepoctily návštěvou další povodně (nebo ne alespoň tak velké jako loni) takže v termínu 27. - 28. srpna budeme pořádat Turnaj.
Potřebovali bychom teď ale posílat závazné přihlášky - prosím mailem na wothan(at)curiavitkov.cz nebo trubadix(at)curiavitkov.cz

Je potřeba nahlásit jako obvykle toto:
1. počet těžkooděných pánů
2. počet knechtů
3. počet nebojujícího doprovodu
4. počet stanů (dobové/nedobové)

Připomínám, že akce má dataci 1200-1260, čímž jsme vyšli vstříc i požadavkům řádových rytířů.

Chápeme, že pán potřebuje svůj doprovod, ale neradi bychom, aby přijel jeden bojující v doprovodu deseti povzbuzovačů, roztleskávaček (ačkoli...), masérů, trenérů apod. Rádi bychom, aby se i vaši lehkooděnci v hojnější míře zúčastnili alespoň turnaje knechtů a vaše krásné dámy zúčastnily turnaje dam (to bude spíše laškovné a téměř nekrvavé dobrodružství), bude-li to jen trochu možné.

Jinak základní podrobnosti k akci:
turnaj.curiavitkov.cz...

A podrobnosti k turnaji samotnému - podmínky vybavení, disciplíny apod. vám sdělím já (trubadix(at)curiavitkov.cz) nebo Melkel (melkel(at)curiavitkov.cz).
Trubadix 03. srpen 2011 14:23:27
příspěvek byl smazán użivatelem Trubadix 03. srpen 2011 14:34:5
Trubadix 03. srpen 2011 13:10:33
příspěvek byl smazán użivatelem Trubadix 03. srpen 2011 14:34:0
Trubadix 03. srpen 2011 12:21:32
příspěvek byl smazán użivatelem Trubadix 03. srpen 2011 13:34:4
Wothan 25. srpen 2010 16:39:27
Jak jsem avízoval posledně, místo turnaje budeme pořádat brigádu - máte-li čas alespoň v sobotu a chuť přijet pomoci, jste vítání - podrobnosti zde: www.curiavitkov.cz...
Wothan 11. srpen 2010 21:31:03
Přátelé!

Z důvodů katastrofálních povodní v okolí Curie (Chrastava, Vítkov, Nová Ves aj.) jsme nuceni plánovaný turnaj zrušit. Veškeré plány a propozice zůstávají v platnosti, jen asi v nabitém kalendáři akcí těžko budeme hledat jiný vhodný termín. Pokud jej nenajdeme, proběhne turnaj až za rok ve stejném termínu. Je nám to líto, ale věřím že to s ohledem na to co se tu děje pochopíte.

Nicméně jsme se rozhodli v tomto termínu uspořádat místo turnaje brigádu na pomoc záplavami postiženému okolí a protože spousta z vás sem plánovala jet a jiný program nemá, rádi vás uvidíme místo zbroje v montérkách, každá ruka bude dobrá. Mnozí z vás už pomoc přislíbili, další jsou vítáni. Spát se bude na hradě, na nějaké centrálně vařené jídloa pití na večer se složíme.
Wothan 02. srpen 2010 20:39:39
Tak máme po bitvě a můžeme se začít věnovat nové akci. Mnozí z nás nás zatím kontaktovali pouze předběžně - osobně na jiných akcích, v diskusích apod. Potřebovali bychom teď ale posílat závazné přihlášky - prosím mailem na wothan@curiavitkov.cz.

Je potřeba nahlásit jako obvykle toto:
1. počet těžkooděných pánů
2. počet knechtů
3. počet nebojujícího doprovodu
4. počet stanů (dobové/nedobové)

Připomínám, že akce má dataci 1200-1260, čímž jsme vyšli vstříc i požadavkům řádových rytířů.

Chápeme, že pán potřebuje svůj doprovod, ale neradi bychom aby přijel jeden bojující v doprovodu deseti povzbuzovačů, roztleskávaček (ačkoli...), masérů, trenérů apod. Rádi bychom, aby se i vaši lehkooděnci v hojnější míře zůčastnili alespoň turnaje knechtů a vaše krásné dámy zůčastnily turnaje dam (to bude spíše laškovné a téměř nekrvavé dobrodružství) bude-li to jen trochu možné.

Protože je to naše první, nebo spíše nultá akce podobného typu a naše možnosti jsou (zejména po letošní propršení bitvě) dosti skromné, chtěli bychom se optat jak byste se tvářili na systém jídla, kdy se přes den vařit nebude vůbec a udělá se až večerní hostina s tím že my bychom zajistili nějaké základní pochutiny (podle přihlášených lidí) jako je pivo, uzené, ryby a nějaké kaše s tím že každý váš "dům" by přispěl na stůl nějakou pochutinou dle vaší vlastní volby. To by výrazně přispělo k větší pestrosti jídla a umožnilo i vašim nebojujícím dámám (a bratrům kuchařům) ukázat co umí. Zkuste nám prosím sdělit váš názor.

Jinak základní podrobnosti k akci: turnaj.curiavitkov.cz...

A podrobnosti k turnaji samotnému - podmínky vybavení, disciplíny apod. vám sdělí Trubadix nebo Melkel hned jak budou definitivně doladěny.
Wothan 20. leden 2010 16:43:19
Ještě uvidíme - pokud bychom je použili tak asi spíš samostatně, ne v kombinaci s mandláky aj. Ale na to bude asi dost nabitý program.
Hark 20. leden 2010 00:17:22
Wothan(19. leden 2010 16:58:00) :
Dík za odpověď, považuju tímto mou otázku za odpovězenou.

Pukléře jsou fajn, mám jich zopár a někdo z naší grupy by je určitě využil pro lehkooděnce.
Samozřejmě máme i mandle; přijde mi zajímavé sledovat jak si povedou pukléře proti tarčům a mandlím v turnaji.
Wothan 19. leden 2010 22:30:23
Abych to uvedl na pravou míru, protože jak si teď uvědomuji to z téhle debaty může být zavádějící - "normanky" - tj. klasické normanky (z jednoho i více dílů) jsou v turnaji samozřejmě povolené, protože datace turnaje začíná rokem 1200 a končí až 1260. Celá postava by ale měl být sladěna do jednoho období v tomto rozsahu. Předchozí debata se vztahuje spíš k rozboru významu výjevů v Maciejowské bibli.
Wothan 19. leden 2010 17:54:22
Kain: jasně, jenže co je to "normanka"? Třeba ty přilby co jsou v Maciejowské bibli tvarově odkazují spíš k těm co známe z RS (tedy normanky") - ála Olomouc nebo spíš Ostrow Lednicki aj. Ty co znám z Rusi mají většinou jiný tvar zvonu - vysoký kónus, často zakončený tulejkou. Obecně ten vývoj na východě šel pomaleji a někdy i trochu jinudy - viz. orientální vliv aj. Takže to by sice odpovídalo časově, ale určitě to nebude typické pro střední a západní Evropu ve 13.st. Uznávám, měl jsem to specifikovat přesněji, ale měl jsem za to že se stále bavíme v rámci umístění a datace turnaje.
Kain 19. leden 2010 17:37:37
Normanka s nánosníkem se prokazatelně ve 13 století používá třeba na Rusi.
Wothan 19. leden 2010 16:58:00
Maciejowská bible je velmi zvláštní pramen - vedle v "botách" tu byl probírán. Přesto že autor iluminací měl očividně velký smysl pro realistické ztvárnění detailů, většinou nám naprosto uniká symbolická stylizace jednotlivých výjevů. Ty obrázky nemají za cíl ukázat nám soudobé vojenství, ale ilustrovat vybrané výjevy ze Starého zákona. Viz. debata s Kohem o "normankách" - nelze si nevšimnout, že tady je kónickými přilbami a kruhovými štíty vybavena prakticky pouze jedna strana - Filištýni. Zatímco druhá strana představující Izraelity je představována oděnci v "modernějším" (z pohledu autora soudobém) evropském odění. Přitom jsem si jistý že klasická normanka s nánosníkem se v polovině 13.st. už běžně nevyskytuje - tady je jí plný rukopis. My nevíme do jaké míry se na té stylizaci podepsal autorův pokus "archaizovat" prastaré starozákonní scény nebo do jaké míry chtěl zdůraznit jejich "orientální" charakter, ale očividně jsou obě strany zobrazeny přinejmenším v části výjevů s jinou výstrojí, tak aby bylo možné obě strany od sebe odlišit. Ohledně dalších výjevů po roce 1100 - s velkými kruhovými štíty jsem se setkal nejčastěji při znázornění stále stejné starozákonní scény - boje Davida s Goliášem. Jsem skoro v pokušení uvažovat o tom jako o určitém "grafickém" kánonu. Přičemž samozřejmě zcela pomíjím pukléře, protože se jedná o naprosto jiný druh štítu - nicméně uvažovali jsme o povolení (necelekovových) pukléřů do turnajů lehkooděnců, jen nevím jestli je to vhodné do páru k mlatu.

Jinak ano, známe velké kruhové či spíše oválné štíty i z mladší ikonografie (část z nich jsou ovšem pěchotní štíty - např. italských městských milic aj.). Turnaj se odehrává v Čechách v první polovině 13.st. (datace 1200-1260 byla zvolena kvůli Johanitům a dalším kteří dělají polovinu 13.st. abychom s enemuseli handrkovat o jednotlivé roky). Naprostá většina doložených štítů pro tuto oblast a období má tvar bud ještě mandle (prozatím preferujeme zakrojené, časem budou povinné zakrojené) nebo různě protaženého sférického trojůhelníku. I když najdeme výjimky - jako štíty jiných tvarů nebo štíty nápadně malé, z důvodů "typičnosti" vybavení pro místo a oblast jsme vybrali tyto štíty s požadavkem na volbu "rozměrnějších" štítů - tak aby byly podmínky pokud možno vyrovnané.

Stačí to takhle? Je to svého druhu kompromis.
Jiří z Holohlav 19. leden 2010 13:36:14
Zdeslav(19. leden 2010 12:16:00) : No já vycházím z materiálů,které mám pro všechny tři vojenské řády.Nikde ani zmínka o kulatých štítech.
Že se dýl udržely v oblastech navštěvovaných seveřany je možné - do toho nevidím.
Však on se určitě Wothan podrobně vyjádří.
Zdeslav 19. leden 2010 12:16:00
Jiří z Holohlav(19. leden 2010 11:39:43) :
No, já bych za to ruku do ohně nedal. Kulaté štíty máme doložené v Říši, ve Francii, a Itálii i na 2. pol. 14. stol.
Teď nemám čas, ale kdyžtak ti je najdu. Možná že budou nějaké i u nás, a možná že budou nějaké i s pěstním držením (to se určitě používalo, jenom nevím jestli i na kulatých štítech).
Hark 19. leden 2010 11:59:19
Jiří z Holohlav(19. leden 2010 11:39:43) :
Ja nevim, jsem proste zvedavy. Na tech obrazcich dole ma kulaty stit jednou jezdec a jednou pesak. Chapu ze vikinske stity tam nemaji co delat a je treba pracovat s heraldikou, taky pak v Italii ke drevenym pribyvaji celokovove rotelly ktere se udrzely (a ted spekuluju, spolu s drevenymi) jako klasicke a oblibene stity (dle Grassiho) minimalne do druhe poloviny 16. stoleti.
Viz dobove mediryty, 1570:
jentak.sandbox.cz...
jentak.sandbox.cz...
Grassi se zminuje o kulatem stitu ale nezminuje material ze ktereho je vyroben.

Je jasne ze v mode byla urcite vlna trojuhelnikovych stitu pro jezdce a pany. Jen mi prijde zbytecne ochuzovat se o kulate stity, jejichz pouzivani je dolozene.
Jiří z Holohlav 19. leden 2010 11:39:43
Radim Vaňousek(19. leden 2010 11:28:33) : No,po roce 1200 kulatý štít na našem území už je asi dost vykopávka - tedy my Teutoni jsme takové určitě nepoužívali.
Radim Vaňousek 19. leden 2010 11:28:33
Budu jenom hádat -žeby jezdecká záležitost?
Hark 19. leden 2010 09:58:07
Zdravim,
rad bych se zeptal proc v pravidlech turnaje nejsou povolene kulate stity, ktere je mozno videt treba v Maciejowske bibli:

www1.tip.nl...
www1.tip.nl...
Wothan 18. leden 2010 20:30:43
Vážení přátelé!

Jak jistě víte, pořádáme, dnes už tradičně - v rámci letního Dobývání na Curii Vitkov románský "hard turnaj" s datací 12.st. Náš projekt sice je datován zejména do 12.st. ale rozhodli jsme se (tak jako v případě Gladia) doplnit sezónu na našem dvorci ještě o jednu akci datovanou tentokrát do 13.st. Jedná se o pěší turnaj.

Akce proběhne v areálu dvorce - www.curiavitkov.cz... - 28.8.2010 - tentokrát oproti našim ostatním akcím jde jen o jednodenní akci - s programem pouze v sobotu (příjezd je samozřejmě od pátku, odjezd v neděli ráno). Datace turnaje je 1200 - 1260 a tomu by měla i odpovídat požadovaná výstroj a výzbroj. Turnaj je určen jak těžkooděncům, tak lehkooděncům - pochopitelně se budou bít v různých disciplínách.

Podrobnosti k akci (program, pozvánku, pravidla aj.) najdete na samosttné stránce - zde: turnaj.curiavitkov.cz...

Organizační záležitosti, popřípadě otázky na povolenou výstroj a výzbroj (pokud vám bude v podmínkách něco nejasné) rád zodpovím já, ohledně samotného turnaje (pravidla, disciplíny, bodování aj.) se prosím obracejte na Trubadixe a Melkela.

webmaster