Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2045 ) 2045 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Jak si upravit kostym v mraze, horku?

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
daewee 12. září 2003 11:17:04
catany(11. July 2003 10:58:24) : zkušenost mám podobnou. V červnu jsme se zúčastnili Slavností pětilisté růže v Krumlově. Měla jsem na sobě 15 kg vážící alžbětinský kostým a musím říct, že změny teblot, který byly docela znatelný jsem nikterak necítila. A souhlasím lidi obvykle nepochopí jak někdo může v tak těžkých/teplých šatech vydržet.
Venuiah 08. září 2003 18:05:27
Se mnou vycpávaná zbroj ve třicítce málem sekla, jinak u plaste mi to" "mikroklima" funguje naprosto perfektně......
zeenon 07. září 2003 21:44:07
No, já mám vesnické šaty (košili, suknici a vrchní šaty na silných ramínkách) a musím říct, že na to oblečení nedám dopustit. V horku je v tom příjemně a večer? příjemně hřeje... mělo to něco do sebe, pocit tepla v chladnym večeru by mi džíny fakt nedaly
catany 11. červenec 2003 10:58:24
Lidi, taky bych tomu nevěřila, kdybych to nezažila..jednou jsem opravdu celý den musela na přímém slunci vydržet v težkých teplých šatech. Od rána do noci....Bylo to kupodivu v pohodě a nikdo nechápal, jak je to možné....ale skutečně to fungovalo.
Hnikkar 09. červenec 2003 21:59:13
Vzdy mne fascinovaly stare fotografie (ci daguerotypie), kde neustale vsici chodi (nebo spise pozuji) v oblecich, tedy v kosili, veste a saku a to vse radne zapnute az ke krku. Mimochodem Hrabal kdysi nekde vzpominal na sveho stryce Pepina jak jej jako dite obdivoval za to jak byl schopny chodit cely rok v jednech neobycejne teplych satech.

Mam jeste par poznamek:

-K tem novodobejsim paralelam: na vselijake "socialne" ladene kresby a malby z 19.st z Francie chudina beha v kosilich, ci polonaha. (Zaci mistru Barbizonske skoly a spousta dalsich...). Takze tam by se daly asi vystopovat prvni stopy odkladani svrsku

-Na sklonku ery rudeho moru k nam do Prahy zavital vdaleny pribuzny: anglicky zoldak a ten vykladal spousty zajimavych veci z valek v indocine, africe... A mimo jine take, ze anglicti gardiste nosici sve medvedice jsou za to, ze omdli z horka trestani. Duvod? Existuji cviceni, ktere dokazi zamezit prehrati organismu!!!

-Jakjiz zde bylo poznamenano, na spouste iluminaci jsou rolnici s podkasanymi tunikami. Mne to nekdy dokonce pripada, ze tehdy vetsina lidi vlastnila tuniky dlouhe, ale proste si je na letni dny podkasavali. (Trosku kacirske, kdyz se vseobecne pripousti, ze dlouhy sat nosili jen vyjimecne velmozi...) Dukaz? Videli jste nekdy iluminaci cloveka s kratkou tunikou kde by byl patrny remen, pas?

-No a muj drobny postreh z pouzivani romanskeho a rane gotickeho satstva: Usil jsem si "zimni" verzi tuniky, tezke platno, teple a hle: jednou jsem zapomnel tenkou a tak nosil uprostred leta tu zimni, kupodivu mi bylo fajn, na hlave jsem mel kapi (aby se mi neprismahla pleska), pot rychle vsakl a pak se odparil... No a na konec drobne know-how: Rano, kdy prvni ohen stezi je oziven v ohnisti plnem jinovatky doporucuji si nechat teply vzduch vejit pod "sukne" - takove ranni prohrati...
Kain 26. červen 2003 11:22:14
Ostatně pouštní národy chodí dodnes zahaleny od hlavy k patě, dokonce v černé. To mikroklima totiž fakt funguje, jde o zvyk.
Mrkvoslav 24. červen 2003 12:35:22
Je jasné, že se nenosila stejná kombinace částí kostýmu po celý rok - bačovské kožichy v léťě jsou extrém. Ovšem jak bylo řečeno níže, lidé byli zvyklí na poměrně teplejší a méňě vzdušnější letní oběv, než jsme my dnes. Navíc, pokud si uvědomím, jak se mi existovalo v poměrěn parných letních dnech v vlněném kostýmu, šlo to přežít celkem v pohodě. Pokud je extrémní vedro, člověku pomůže i taková maličkost jako, je shrnutí nohavic, vyhrnutí rukávů, nebo jen zutí bot...
cyberkotlik 23. červen 2003 23:40:24
no, já osobně mám podle různý oblečení podle toho jaká je teplota - oni totiž nosili i tenkrát různý oblečení od vestičky přes košili, přes normální krátkej dublet, až po třeba velkej kabát, plášt nebo kožich. NEní to tak, že existuje jeden typ kostýmu a ten se nosí celoročně (samozřejěm záleží n vrstvách a stavech, ale ted mluvim o vojácích)
radar 18. červen 2003 21:23:12
jo, ty zemedelci jsou z obrazku z prebohatych hodinek vevody z Berry (poc. 15. stol.), mylsim, ze tam o moralku moc neslo, asi ani o penize, ale spis o druh zamestnani a postaveni ve spolecnosti. byl to proste sprosty lid:o)), mestan nbeo slechtic by si to dovolit nemohl.
Co se tyce Rakusanu v plastich, tak v nich bojovali i v Italii. Jendnim z duvodu bylo, ze ony bile kabaty mely stojaci limecek a ten byl v parnu neprijemny. Jen tak mimochodem, na bojiste v Italii byla povolena jedina uprava proti klasickemu stejnokroji a to pruh latky nasity zezadu na cepici chranici pred sluncem tyl.
Malessow 18. červen 2003 11:56:29
Zrovna nedavno jsem se nad touhle otazkou zamyslel a hledal v knizkach. Koupil jsem si v Londyne knizku o obchodnicich a obchode ve stredoveke Evrope a tam jsou pasaze o vsem, co se nejak k obchodu vztahuje. Tedy i o budovani cest, hostincich a buhvi co jeste. Hledal jsem obrazky pracujicich a nasel jich nekolik z meho oblibeneho konce 15. stoleti. Potvrzuji zhruba vase prispevky. Napriklad delnici na stavbe silnice jsou vyobrazeni pri kaceni stromu, dlazdeni a upravach terenu. Je to evidentne letni scena a oni maji vlnene nohavice i doublety s kosilemi vespod. Maji vyhrnute rukavy, na hlavach tocenice z platna proti potu, ale nikdo neni treba do pul tela nebo jen v kosili (ty kalhoty vetsinou nebyly samonosne a tak by to asi ani z praktickeho hlediska neslo...). Naproti tomu jsou tam obrazky vesnicanu na polich a ti maji prece jen tendenci tu a tam v te kosili pracovat (pak je to dlouha kosile a ty nohavice casto ani nejsou videt...). Nevim, jestli to ma co delat s moralkou, ale spis s penezi na obleceni.
slinger 18. červen 2003 11:40:19
Ve středověku byli jistě lidé na jedné straně otužilejší a zvyklí smrdět na straně druhé.
Ale termín suknice, označující svrchní oděv ze sukna, má soudobou paralelu v termínu kytlice, což byl svrchní oděv z plátna, čili lehčí oděv jistě do jisté míry existoval.
Pot oděv z přírodních materiálů lépe odváděl, ale další důležitou podmínkou bylo mýt se méně často a pokud možno jen vodou bez mýdla, aby se na macerované kůži po následném pocení neuchytily plísně nebo bakterie. Ten vtip, že kdo se moc meje, je nemocný, má s určitou nasázkou své opodstatnění, kůže, která se potí a příliš často umývá mýdlem nebo šampony, je náchylnější k infekcím - oni si tolik neporušovali ochranný kožní film, sice smrděli, ale všichni a tak jim to asi tolik nevadilo.
Ještě 1866 u HK nastupovali v létě rakouští vojáci ne v proslulých bílých kabátech, ale v dlouhých šedých pláštích oblečených přímo na košilích - ve dne lépe rozváděly teplo a v noci hřály, takže vojáci se při noclehu nenachladili. Měli to empiricky ověřeno a je to vidět i na Ottenfeldových obrazech.
alistaire 18. červen 2003 09:50:45
No, ono asi není třeba chodit tak daleko. Můj děda z valašska říkal, že tam ti bačové chodili v létě v zimě v kožichu, a ten kožich nesundávali ani v největších vedrech.
Bude to mít něco společného s vlastní "klimatizací" pod oděvem. Dneska jsme zvyklí v létě chodit pomalu nazí, slunce nechat pálit na holou kůži... Schválně jsem už xkrát zkoušel vydržet v kompletním kostýmu celý den, a ono to jde, a jde to dobře. Potíž je jenom v tom, že košili člověk docela rychle propotí, a pak je v "humusu". Jenomže jak se ta vlhkost ze spodního oblečení odpařuje, tak to zas docela slušně tělo ochlazuje. Samozřejmě není takto možné vydržet v umělých materiálech, ale volná bavlněná košile (nebo dvě) a vlněnej kabátec a kalhoty (ze solidní, silné vlny) kvalitní kožené boty, klobouk... A je to docela v pohodě, hlavně se do toho oblíct ještě za chladu, a pak to na horku vydržet a nerozepnout. A ve finále se v tom cejtím daleko víc v chladu než v kraťáskách a nátělníku.
Problém je akorát ten "humusoid", ale na to byli tehdá stoprocentně zvyklí.
radar 18. červen 2003 07:49:05
ted nedavno byla nejaka historicka v poradu Sama doma a mluvila o vyvoji kosil. Rikala, ze jeste na poc. 20. stol. bylo emyslitelne, aby se muz pohyboval pouze v kosily, nebot ta byla braa za spodni pradlo. Proto musel mit ve spolecnosti (resp. i na ulici atp.) pres kosily alespon vestu. Je pravda, ze si take tuhle otazku kladu, ale driv myslim byly napr. jen kratke rukavy nemyslitene. Vyjimkou bylo nejspis venkovske obyvatelsvo, ktere travilo vic casu na polich, z iluminaci jsou videt vykasane sukne, popr. muzi pracujci jen v kosilich. Stredoveke nohavice se zas spousteli ke kolenum a svrchni kabat rozepinal (nebylo to jen kvuli horku, ale i kvuli praci - byl moc tesny) - viz napr. Mistr Rajhradskeho oltare, zobrazeni kopace hrobu. Tolik mne k otmu napada, ackoliv problem to opravdiu je, taky uz jsme nad tim uvazoval.
Puskin 18. červen 2003 01:14:51
Nazdarek lidi. Tak jsem si v techto horkych dnech, kdyz jsme opet byli obleceni do svych kostymu (tricitka) a ucastnili se jakesi akce, uvedomil, ze takto se asi parili i ti davno zijici pred nami, na jejichz dobu si my hrajeme. A tak jsem zacal premyslet, ze to tak snad ani nemohlo byt! A proto se nabizi jedna otazka. Opravdu chodili odeni do jednoho (rozumejme typu) odevu cely rok? Chapu ze v zime asi pouzili nejaky plast, kozich nebo neco podobneho, aby jim nebyla zima, ale v lete se prece nevyslikali do kosile? Nebo jo? Nebo jak vlastne? Zkuste se prosim k tomuto vyjadrit. Problemem je, ze vetsina soucasnych sermirskych akci se kona, rekneme kveten - rijen, to uz zima neni, je spise teplo - horko, a tak si rikame, ze tu pul hodinu v kostymu prece nejak prezijeme a pak si odlozime a jdeme na pivko. Nikdo (vetsina) z nas se nezamysli nad tim, ze oni tu zili po cely rok. Ale jak to teda delali kdysi? Diky za reakce. Puskin.

webmaster