Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2044 ) 2044 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Guédelon - novodobý hrad

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Jiří z Holohlav 07. leden 2009 18:39:13
Wothan(07. leden 2009 00:00:00) : Nu a co balon z pravého čínského hedvábí a veliký kotel hrachu........
Wothan 07. leden 2009 17:43:53
No nějaké fotky jsou, ale vesměs za moc nestojí, potřebujeme buď ultralight nebo větší vrtulník s foťákem. Letos na pdozim tam toho snad bude k focení víc - dokončíme palisádu, budeme mít přízemí paláce a nějaké další stavby.
deWolf 07. leden 2009 17:37:04
Melinnor(07. leden 2009 00:00:00) : "Jinak hodily by se letecké snímky Curie s popiskem"

Zkus skombinovat maps.google.com a curiavitkov.cz :-)
Wothan 07. leden 2009 16:39:10
A to podotýkám že hlasování zastupitelstva Chrastavy o pořízení změny plánu územka kvůli našemu projektu bylo tehdy výborné - dva se zdrželi, zbytek byl pro, tudíž ani tady jsme nenarazili na problémy - spíš se to jen strašně dlouho vleklo.
Wothan 07. leden 2009 16:37:58
No změna plánu bohužel není ani tak o SÚ a úřednících jako o zastupitelích - (u nás třeba to šlo do zastupitelstva Chrastavy) než se sleze zastupitelstvo na plánovanou schůzi, než na to přijde řada (když se to nestihne projednat tak se to odloží na příště a měsíce letí), než se zastupitelé dohodnou, pak když se teda shodnou, že jsou pro odhlasují zadání pořízení změny plánu. Tu většinou zaplatíš ty jako žadatel. To posuzuje kde kdo - u nás třeba magistrát v Liberci a následně Liberecký Kraj apod. A ti všichni an to mají moře času... Stačí aby byli zastupitelé proti (a na vesnici i maloměstě bývají různé vztahy) a skončils dřív než jsi začal. Proto když se mne lidé ptají na radu stran podobných projektů, posílám je nejdřív na obec aby si zjistili jak si stojí než vyhodí soustu času a peněz zbytečně. Nejlépe ještě dřív než koupí pozemek.
Melinnor 07. leden 2009 16:27:45
Wothan(07. leden 2009 00:00:00) : Já vůbec obdivuju tvé úsilí. A nejen tvé. Změnu územního plánu si dokážu představit. Běh na dlouhou trať. SÚ je hlavně o lidech. Někdo má holt štěstí a narazí na správné lidi s kulturním cítěním. Jinak hodily by se letecké snímky Curie s popiskem. Taková jakoby mapa =)

Guédelon má ještě jednu výhodu. Je naprosto odtržen od civilizace a neruší ho žádné el. vedení apod.
Wothan 07. leden 2009 16:13:19
Melinnor: v principu se kamenný hrad od toho našeho hradiště z hlediska legislativy nijak neliší (alespoň jsem o tom přesvědčen) takže v tom nevidím problém - pokud by to splňovalo normy z hlediska statiky a bezpečnosti, mělo by to jít. Důležitý bod ale bude statut té stavby a její plánované využití. A pak samozřejmě jsem zjistil že není SÚ jako SÚ - všichni mají k dispozici stejné normy a zákony ale výklad a přístup se mnohdy liší a někde kde ti vyjdou vstříc, jinde hážou klacky pod nohy. Nám třeba vyšli vstříc maximálně, přesto to samozřejmě stálo spoustu času a byrokracie, protože tomu se vyhnout nedá, vyjadřuje se k tomu kde kdo, je nutná změna plánu územního rozvoje protože hádám není mnoho obcí které si na louce nad vesnicí naplánovali hrad apod. Kde kdo má na vyjádření měsíc a celé to připomíná pohádku o slepičce. Nevím jestli bych se do toho pouštěl dneska a kdo ví jestli by nám to za stávajících norem a zákonů prošlo (třeba na kraji nám teď neschválili dům správce před hradem s tím že je to v otevřené krajině a nic nepomohlo že to patří k už existujícímu skanzenu - musel jsem ho posunout až do sousedství areálu, naštěstí je to taky srub tak snad nebude tak rušit).
Melinnor 07. leden 2009 16:12:41
Wothan(07. leden 2009 00:00:00) : Ano, dlouhé štíhlé štěrbiny. Ale nedokážu si moc dobře představit tu střelbu jako takovou :-) Míření, manipulaci s lukem a tak. Mno nic to je do jiného tématu.
Wothan 07. leden 2009 16:07:20
Melinnor: já sice nejsem lučištník jako Hawk, ale obecně mám za to že lučištnické střílny poznáš podle toho, že jsou to poměrně dlouhé štěrbiny. U nás se ve vrcholném středověku používala víc kuše a potom palné zbraně, takže tady podobné střílny tolik nenajdeš.
Melinnor 07. leden 2009 14:40:03
Wothan(07. leden 2009 00:00:00) : Přesně tak. Pouhá zvědavost. Nikde jinde to k vidění asi není a konstrukce lešení je také zajímavá:-)


Lazar(07. leden 2009 00:00:00) : Doba je rozhodně v tomhle lepší než v počátcích socialismu v 50. letech. Je jisté že střechu věže Svatovítského chrámu v Praze nikdo nesundá.

Pokud by se jednalo o kompletně nový objekt, tak památkáři mají smůlu. Na druhou stranu si nedokážu představit názory stavebního úřadu a znění vyjímek pro takový kamenný hrad.

Ta rampa by se pro Wothanův románský kostelík hodila. Přece jen by byl asi nižší než gotické hradní věže kde bez jeřábu by si nešrtli :-)fizi(07. leden 2009 00:00:00) : Hauenštejn má pro nás jednu nevýhodu. Je to neogotický objekt a do skutečné podoby hradu má hodně daleko. Jeho podoba z 30. let je stejná, jako u mnohých jiných neo objektů. Na vyzkoušení technik je to dobré ale koncepce je v trochu jiné sféře než ta, která by byla pro lidi s vážným zájmem o šerm, řemesla či LH cestu :-) I tak je dobře, že se někdo aspoň snaží.
Melinnor 07. leden 2009 14:20:04
hawkwind(07. leden 2009 00:00:00) : Kdo ví co bude za 20 let. Myslím že se to pokusí dovybavit nábytkem a jiným dobovým inventářem. Jde jim momentálně jen o techniky a postupy stavby což je z hlediska archeologie a historie dobrý počin :-)

Když už jsi zavítal do této diskuze, měl bych otázku. Na Guédelonu i na pravých objektech jsou štěrbinové střílni. Dá se z nich účinně střílet i lukem nebo je to spíše pro kuši? Jestli máš praktickou zkušenost víš co :-)
fizi 07. leden 2009 13:56:56
ahoj vse co tu bylo naspsane je v podstate pravda. nevim jak dalece s obalkama ale jako pracovnik jednoho nejmenovaneho stavebniho uradu vam muzu rict ze na stavbu hradu nebo historickych objektu se vztahuji naprosto stejna pravidla a normy ALE ( coz je dulezite ) maji hlavni slovo pamatakari jako dotceny organ. a pokud pamatakari reknou bude tady tohle tak je uplne jedno ze to neodpovida normam. jejich pozadavky jsem nucena jako stavebni urad zahrnout do stavebniho povoleni.
jinak podobny projekt tady bezi a jmenuje se Hauenstejn. neni to tak jako v burgudnsku stavi se co je po ruce s novodobym naradim ale clovek si muze ledacos zkusit. www.hornihrad.cz
preji krasne dny
Lazar 07. leden 2009 09:49:39
Melinnor(07. leden 2009 00:00:00) : Akorát je špatná doba. Holt je dnes památkářský trend konzervovat, nikoliv rekonstruovat a dostavovat (a neříkám že je to špatně), ale tenhle úhel pohledu se může prostě změnit. Jako se již změnil z dob kdy se půlka našich českých památkových objektů změnila v polobetonová monstra.

Nakonec že dostavba není věcí nemožnou, i když naprosto proti tomu co je mezi památkáři dnes populární, dokazuje Malostranská beseda a její nové věže jako rekonstrukce těch co tam před 200 lety bývaly.

Základem je a bude stavební povolení, kolaudace a podobně, případné postihy od památkářů při nendodržení jejich pravidel jsou oproti tomu upřímně řečeno směšné - problém je že tím pádem padají dotace - a navíc bych si taky kvůli vám musel v práci rvát vlasy, občas (často) jsou to nehorázná zvěrstva co nadšenci a dobrovolníci (často prostě z nevědomosti) provozují. Což se není čemu divit když vidím jaká zvěrstva občas pachájí profesionálové.

Co se dopravy materiálu do patra týče, asi před tři čtvrti rokem jsem se na toto téma bavil s nějakým restaurátorem (myslím si že to byl ak. sochař Honza Vích, ale nejsem si jist, tak nechci kecat), který mi vyprávěl o umisťování soch na fasádu prostě tak že okolo budovi postavil rampu po které to vyváželi nahoru koňspřežím a prostě to loupali na fasádu rovnou z vozu. Ale je to již dávno, takže si nepamatuji o kterém období mluvil a navíc jsem s v tom moc nešťoural takže ruku do ohně bych za to nedal, ale třeba by to byla pro vás ta pravá volba, jestli máte prostor a prostředky takové lešení postavit. Ne jenom jeřáby je je stavba možna. ;-)
Wothan 07. leden 2009 08:38:10
Hawkwind: no třeba já bych to rád viděl naživo - zajímá mně to staveniště, prostě z "profesionálního" zájmu a fotky mi tak nějak nestačí. Zajímá mně jak se poprali s některými technikami a konstrukcemi aj. Pro nás to až takový význam nemá - stavíme z valné části ze dřeva, takže spíš zvědavost.
Wothan 07. leden 2009 08:34:43
Melinnor: ne všechny tvrze jsou památkové objekty - přece jen se na nich předchozí využití coby hospodářských objektů a zejména poválečné hospodaření dost podepsalo. Je jasné že tam kde by se tomu někdo pokusil dát přesně původní vzhled třeba z gotiky (je-li znám) nebo to rekonstruoavt podle vlastních představ těžko by mohlo jít o památkově chráněné objekty. Ale i takové stavby jsou. Potíž je že u nás bude větší problém sehnat peníze a když to staví ti co je mají dopadá to jak na Újezdě.

O tom jeřábu vím, byl jsem se na něm podívat v Praze i na Točníku. Stavěli to lidé od pana Růžičky - Ars Tignaria. To je tesařský mistr, který občas vede nějaké workshopy a semináře na Malešově a my jsme s ním konzultovali třeba novou nástavbu věže apod. Tenhle jeřáb není raně středověký - šlapací jeřáby známe z Antiky (používalo se to třeba v přístavech) a pak z výjevů vrcholného středověku - od 13.st. dál. Ono to asi i dost souvisí s tím co se staví, z čeho a jak - při stavbě srubů to asi tak potřeba nebylo a podobná zařízení si spíše vyžádala stavba větších zděných budov - chrámů, paláců apod. Ale jak říkám - s palácem si asi ještě poradíme, tyhle věci budeme řešit až při stavbě kostela.

Ohledně dopravy - takhle jsme coby turisté pomáhali nosit palivové dřevo na věž Helfemburku :-)
hawkwind 07. leden 2009 06:44:44
Melinnor(07. leden 2009 00:00:00) : S guedellonem je zásadní problém.
Ty lidi co to dělaj nechtěj dělat reenactment, nebo LH nebo něco. Chtějí stavět hrad a NIC jinýho - loni jsem o tom mluvil s redaktorem časopisu o reenactmentu v evropě. Hrad můžou stavět tak aby to bylo bezpečné, takže musej beztak používat přilby, pracovní oděvy, stroje tam kde to dnešní předpisy předepisujou jinak jim vemou grant.
A jak říkám, o nic jiného zájem nemaj. IMHO nevím co bysme tam kdo dělali.
Melinnor 07. leden 2009 00:49:18
Wothan(06. leden 2009 00:00:00) : Mno tvrzí, ruin a dalších kamenných slz středověku tu v naší krásné kotlině skutečně máme víc než dost. Potíž je v tom, že se většinou jedná o památkové objekty viz. Malešov. Nikdy se nedá obnovit střecha bo barokní věžička je taky památka. Myslel jsem tu "tvrz" jako náhradu za papírové hradby a jiné ústupky. V dobách míru pak jako centrum pro řemesla apod. Mít ty finance a zázemí, tak do toho jdu =D Jo je to asi ale blbost. Ale jen z bláhových snů vznikají projekty jako Curie, Guédelon a jiné. Francouzi nás holt s hradem předběhli.

Kdyby někdo organizačně schopný sjednal zájezd do srdce Francie, myslím že náklady na bus by se rozložily. Ale je to jen teorie. Známej se tam byl podívat před dvěma lety a nemohl si stěžovat:-) Spoustu věcí na hotových objektech není možno dnes vidět. Například stavba žebrové klenby krok za krokem včetně podpěr. Hlavně kromě samotného hradu je tam spousta objektů jako kovárna, dílna kameníka, provazník apod. Hodně lidí to zná z ČR nicméně je to trochu kýčovité, pokud se tam vyloženě aktivně nepracuje. U Guédelonu to pracovně žije a v tom je to kouzlo :)

Nedávno jsem na www.benevoleguedelon.com četl článek o zastřešení třetiny krovu paláce. Docela mě rozesmálo, jak zaůkolovali návštěvníky jako nosiče. Každý kdo šel nahoru do druhého patra s aulou, dostal s ohledem na věk pár tašek. Levná pracovní síla a děti měli i radost, že se zapojili. Tašek bude několik tisíc, takže i ty třeba poneseš jednou vlastní tašku :-D Trochu mě dojímá vidět, jak každý rok je vidět kus dobře odvedené práce, a že projekt stále drží na svých finančních základech a nezkrachoval :-) jak by to bylo v našich poměrech.

Nevím, jestli v 11. a 12. století byl používán kolový jeřáb, ale pro hrad Točník byla postavena funkční kopie. Buď si ho půjčit, nebo vyrobit. A nebo si moderní jeřáb pronajmout. Pořád lepší než parta románců připláclá trámem v bahně, což bys asi na triku mít nechtěl. Se stavbou paláce vám přeju hodně štěstí a pevný nervy. Nevyzpitatelné počasí je asi kletbou dané lokality.

PS: Díky za tvůj drahocený čas
Wothan 06. leden 2009 23:28:38
Bohužel ne, já jsem vlastně nikdy nebyl ve Francii - jen ve frankofonní části Belgie a to se nepočítá :-) Můj problém je čas - mám velmi málo dovolené a tu spolehlivě sežere rodina a Curie. Taky prostředků není nazbyt, ale kdyby se vypravilo víc lidí nebyl by to asi až takový problém jako ten čas.

No až budeme řešit kostel, budeme už asi těžce za vodou :-) Zatím nás letos čeká stavba patrového roubeného paláce, manipulace s 12m kmeny apod. bude taky legrace i bez kamene. Letos přízemí, příští rok patro a další střecha. Ryhleji to s našimi zdroji - jak finančními tak lidským prostě nejde a tady nám žádná moderní technika nepomůže - bagr zarovnal plac, ale základové kameny se budou zakopávat ručně, mototovka může pomoct nakrátit nějaké klády, ale protože potřebujeme tesané spoje a zhlaví, používáme jí čím dál tím méně a čím dál tím více se toho dělá jen sekerou. Jeřáb nemáme takže budeme muset řešit dopravu klád do patra. Jo bude to ještě sranda.

A ohledně jiných staveb - to záleží hlavně na účelu těch staveb. Dá se postavit stavba z ytongu a obložit kamením (myslím že něco takového je použité u některých budov na Modré) nebo to skrýt pod omítkou, ale záleží na tom proč se to staví. Pokud to má být replika hist. stavby, tak je to určitě špatně - i když použiješ moderní techniku, materiál a konstrukce by měla být stejná. Pokud jde o stavby tvořící nějaké technické zázemí u skanzenu a jen potřebuješ aby to tolik nerušilo tak proč ne? Pokud potřebuješ jenom nějaké autenticky vypadající kulisy pro film, divadlo apod. tak se to taky dá.

Jinak ale si říkám že stavět znovu nějakou tvrz v zemi kde máme tolik hradů, hrádků a tvrzí že pomalu není kam šlápnout je trochu zbytečné. Kdybych měl takové ambice asi bych zkusil spíš najít nějakou původní a rekonstruovat. Případně nějakou opravdu velkou ruinu, památkově nechráněnou a vyřádit se na tom. Nám toho z RS dvorců moc nezbylo, tak musíme stavět od píky, ale ten kostel by se měl stavět právě stejným postupem jako Guédelon - alespoň mám takový sen, protože tou dobou už nám bude všechno stát a budeme si moci hrát a konečně postavit románský kostel původní technikou a nástroji je taky unikát.
Melinnor 06. leden 2009 23:08:48
Wothan(06. leden 2009 00:00:00) : Nuže ani ty jsi neviděl Guédelon na vlastní oči? Škoda že není nějakej zájezd jen k němu :-)

Ano, s financováním je potíž. Chtělo by to umět chodit v různých grantech a fondech a pak by to možná šlo. Je potíž kvůli byrokracii jak ve vládě, tak na úřadech. Když odběhnu od tématu, ze studentského zájmu bych rád věděl, jestli má Curie projektovou dokumentaci atd Také jaký jste uvedli využití stavby. K obývání to z právního hlediska skutečně nebude.(předci ebyli žádní cimprlich) :-)

Zpátky k hradu. Guédelon je pokus o rekonstrukci procesu stavby dobového opevněného sídla. Pozorovat jednotlivé fáze je uchvacující. Když ale pomineme funkci dobové stavby, tak by šlo i v našich podmínkách vybudovat něco na způsob tvrze. (Nemyslím Červený újezd) Otázkou je, jak by ses koukal na objekt který by byl postaven moderní technikou, a pouze na oko by působil dobově. Něco jako filmová kulisa. Jako scéna pro bitvy či "ubytování" řemeslníků, dobových obchodníku a nobility, by to šlo ne? LH to sice není ale lepší než holá louka :-) Ono stavět z kamene trvá dlouho no. Sám to jistě poznáš při stavbě kostela na Curii. Zvlášť jestli bude z opuky.

ps:Zájemců o návštěvu Guédelonu by bylaasi celá řada :-)
Wothan 06. leden 2009 22:14:15
Melinnor: ano, však o tom mluvím - i tak mi zabralo skoro dva roky získat na stavbu Curie povolení. Ohledně inspirace - jistě, Guédelon je parádní počin, ale když si vezmu kolik práce máme se stavbou i jen dřevěného hradu už asi deset let při zachování původních materiálů a konstrukce (i když ne vždycky jen s původními nástroji a postupy), z představy stavby kamenného byť i jen "blbého" donjonu by mně asi hráblo o kastelu nemluvě :-) Ale ten zásadní problém a rozdíl asi bude s financováním - jsou-li zdroje, jde ledacos. My sice máme lidi, dobrovolníky, ale nemáme peníze :-) Obecně není pravda že by se lidé z LH neangažovali v podobných projektech - někde sice už jen "oživují" hotové stavby, někde jako třeba u nás se podílí na stavbě replik a někde se podílí na obnově památek jako třeba na Malešově apod. Všechno má něco do sebe.

Ale až budu mít cestu do Francie, mám v plánu se tam zastavit, protože tohle mne opravdu láká vidět na vlastní oči.
Melinnor 06. leden 2009 16:53:39
Melkel(06. leden 2009 00:00:00) : Jj je to špica věc jak říkáš. Mohli bychom se jakožto český národ inspirovat:-) Smutné je, že my bychom od státu dostali tak leda pokutu...

Byl tam někdo z vás? Zajímalo by mě, jaká tam je atmosféra a tak. =)
Melinnor 06. leden 2009 16:48:53
Wothan(06. leden 2009 00:00:00) : Shodou okolností studuju stavební nástavbu takže docela do norem vidim. Pokud je ta stavba v zájmu kraje či státu, tak se dají udělat velké ústupky. Ochrana a bezpečnost je nutnost, dodržení světlosti stropů,zdí atd. už ne. Navic ta stavba je druhá nejvýdelečnější "památka" v Burgundsku :-D a to už se vyplatí. Projekt je hlavně brán jako experiment takže je možné, že po dostavění bude mít tuto funkci i dál. Dokázal bych si představit jeho využití pro LH se vším všudy. Snad se dočkáme otevření :-)
Melinnor 06. leden 2009 16:40:15
Bilajz(06. leden 2009 00:00:00) : Jo je, ale většinou to stejné, co jsem napsal sám. Za tu dobu kdy to sleduji něco málo vím. A třebaže Francoužštinu neovládám, jde tomu docela rozumět. Co přesně tě zajímá?:)
Wothan 06. leden 2009 15:49:43
Tím topit mám na mysli hlavně trvalý dlouhodobý provoz - udělat tam za určitých bezpečnostních opatření oheň v peci samozřejmě lze.
Wothan 06. leden 2009 15:47:55
Spakona: přijde na to které normy - když to vezmu třeba u nás což je tomu aspoň principielně podobné, tak stavět rodiný dům nebo veřejnou stavbu museli bychom dodržovat taky různé bejkárny typu velikosti oken, světlosti stropů apod. (přesně to co teď řeším já u srubového rodiného domu). V tomhle duchu se ale repliky hist. staveb pochopitelně stavět nedají, takže to funguje jinak. Celé je to o dohodě s SU a samozřejmě se statutem těch staveb a hlavně jejich využitím. Jsou to repliky hist. budov a tak rozměry, tvar, materiál i konstrukce je na nás. Co samozřejmě musí i tyhle stavby splňovat jsou normy a nároky na statiku a bezpečnost. Pochopitelně kdybychom chtěli být důslední tak oficiálně se v těch domech nemá ani bydlet ani topit, navíc v každém srubu by měl být minimax (což teď postupně doplňujeme - alespoň tak aby nebyl vidět) apod. Čili nemyslím si že by to s těmi normami bylo nějak drastické - důležité spíš bude následné využití toho objektu, tam už by ten francouz na nějaké byrokratické potíže narazit mohl, ale to ho hádám v tuhle chvíli ještě tolik netrápí.
Spakona 06. leden 2009 15:24:03
Melkel(06. leden 2009 00:00:00) : těm normám myslím nebude odpovídat ta stavba jako taková - to jsem tím myslela :) ne staveniště
protože historické budovy dostávají výjimky, ale třeba teď bojujou o veletržák - postavit ho přesně tak jak byl jim nechtějí úředníci dovolit :)
ale evidentně když se chce jde lecos :) jen musí být vůle a u nás obálky :cP
Bilajz 06. leden 2009 15:19:44
Melinnor(05. leden 2009 00:00:00) : je o tom nekde neco v angl? moje nemcina je uz dost uboha
Melkel 06. leden 2009 15:16:46
Spakona(06. leden 2009 00:00:00) : to právě není pravda. Projekt rozjel na doatcích pro podporu reintegrace nezaměstnaných - proto musí všichni mít předepsané ochranné pomůcky, staveniště odpovídá normám, nebo má papírovou výjimku.
Jinak asi největší problém Guedelonu je to, ze nikdo neví, co s ním bude, az to dostaví, protože není napojený na re-enactment. Ale je to špica věc.
Spakona 06. leden 2009 15:12:45
Bilajz(06. leden 2009 00:00:00) : no to já právě nevím - jen mě to tak napadlo :)
ale i tak je to bomba - vidět že lidi pořád ještě umí když se jim chce :)

Bilajz 06. leden 2009 14:50:40
Spakona(06. leden 2009 00:00:00) : jak bys to obsela tady? :-D treba na to bude mit nejakou vyjimku
Spakona 06. leden 2009 14:25:12
jako hezkýý, moc hezkýý - jsou to magoři :)
ale jako - neodpovídá to normám EU a už vůbec ne požárním normám... to obešel jak? :cD
Beths 06. leden 2009 14:04:27
Páni...skláním svou hlavu před tímto projektem... ..
tak už vím,kam bych chtěla v létě :)
Melinnor 05. leden 2009 23:33:53
Vážené a milé osazenstvo ČŠ, předem bych se rád omluvil, jestli toto téma příliš odbíhá od náplně tohoto webu. Už nějaký ten pátek (cca 5 let) sleduji vývoj stavby 2 hod od Paříže v Burgundsku :-)

Kdysi dávno v 90. letech se Michel Guyot (restaurátor a vlastník jednoho zámku) rozhodl ke splnění svého snu. V roce 1997 se začíná budovat hrádek kastelového typu a už v roce 1998 bylo staveniště otevřeno veřejnosti. Netrvalo dlouho a projekt zaměřený především na vzdělávací a experimentální funkci si začal na sebe vydělávat ze vstupného. Stavba má být dokončena v roce 2025, ale její kouzlo ční v nezapomenutelném momentu vidět stavbu hradu tak, jak se stavěl na přelomu 13. století. Stavba je stavěna pouze z okolních dostupných materiálů a pouze dobovou technikou. Nicméně kompromisy jako ochranné pomůcky , odsávačka prachu, roušky a podobné jsou nezbytnou nutností pro dodržení bezpečnosti na staveništi pro 50 stálých zaměstnanců-řemeslníků a dalších dobrovolných pomocných sil z řad nadšenců. Oficiální stránky projektu: www.guedelon.fr Další informace z aktuální výstavby na www.benevoleguedelon.com v článcích! :-) (od listopadu dokončena a pokryta část střechy paláce)

Proč to vlastně celé píšu? Mám pocit, že takový projekt má nejen obrovský potenciál pro LH, šerm a dobová řemesla, nýbrž i připomínka toho, že když se chce, tak to jde. Má někdo z vás osobní zkušenost s tímto projektem? Bohužl jsem zatím neměl možnost ho navštívit osobně, což mě štve :-) Rád bych věděl váš názor na hrad Guédelon i osobní dojmy z návštěvy.

Jsem si vědom toho, že mnoho z vás o hradu dávno ví. Najdou se ale jistě i tací, kteří ho ještě neobjevili. Díky za pozornost a hodně zdaru v novém roce =)

webmaster